VOAL

VOAL

Meta: Marrëveshja përfundimtare Kosovë-Serbi të kurorëzojë njohjen reciproke

July 22, 2022
blank

Komentet

blank

Berisha informon ish-presidentin kroat: Ai që më goditi, agjent i policisë

Ish-Presidenti kroat, Stipe Mesiç ndodhet sot në Tiranë, ndërsa është pritur në takim nga kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha.

Ky i fundit, dy ditë pas sulmit në protestën e opozitës, priti në zyrën e tij ish-presidentin kroat, ku e informoi për zhvillimet e fundit në vend, që nga shembja e paligjshme e Prestige Resort dhe agresioni ndaj tij.

“I vendosën 70 kg tritol një hoteli shumë të bukur, vetëm e vetëm për ta poshtëruar atë në prag të samitit. mendonte se zhurma e samitit do ta shuante atë. Ai që më goditi është agjent i policisë kriminale dhe informator.”, tha Berisha për ish-presidentin, ndërkohë që kryetari i PD shfaqet me syze, për shkak të dëmtimit me grusht.

Kryetari i PD i ka shpjeguar mikut të Shqipërisë dinamikën e ngjarjes duke theksuar se goditja u bë nga një informator i Policisë, me porosi të ministrit Çuçi dhe vetë Edi Ramës. Më pas Berisha u ndal te dramat aktuale të Shqipërisë, shpopullimi dhe rënia e pluralizmit nëpërmjet paralizimit dhe manipulimit të votës së lirë, por edhe përpjekja për të zhdukur opozitën.

 

“Kemi humbur më shumë shqiptarë gjatë 8 viteve të fundit se Polonia gjatë Luftës së Dytë Botërore”, theksoi Berisha.bw

blank

Kreu i PD u godit me grusht në protestë, ish-presidenti kroat: Atentat, Berisha babai i demokracisë, i duhet shqiptarëve dhe komunitetit evropian

Ish-Presidenti kroat, Stipe Mesiç e ka cilësuar atentat sulmin ndaj kryetarit të PD-së, Sali Berisha dy ditë më parë në protestën e opozitës.

Pas takimit me Berishën, Mesiç theksoi se u befasua dhe u shqetësua shumë nga ky sulm ndërsa kryedemokratin e cilëson “babai i demokracisë në Shqipëri dhe më gjerë”.blank

 

“Isha mysafir në Shqipëri, gjatë ditëve që isha këtu dëgjova për sulmin që u bë këtu dhe më shqetësoi shumë.
U befasova për shkak se Berisha është babai i demokracisë në Shqipëri dhe më gjerë. Nuk kam shumë të dhëna për momentin dhe s’dua të deklarohem për momentin, por ky është atentat ndaj Berishës. Ai i duhet gjithë shqiptarëve në Shqipërisë e më gjerë, i duhet rajonit e komunitetit Evropian. I dëshiroj nga zemra shumë shëndet dhe të ngelet në politikë edhe më tutje, të punojë për demokracinë”, theksoi ish-presidenti.bw

blank

Forza Italia dënon sulmin ndaj Berishës: I papranueshëm, të hetohen lidhjet e autorit

Kreu i grupit të Forza Italia në Komisionin e Jashtëm të Parlamentit Italian, Andrea Orsini me anë të një deklarate ka dënuar me bindje të fortë sulmin ndaj kryetarit të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Sali Berisha gjatë protestës paqësore të organizuar në Tiranë gjatë ditës së djeshme.

‘Ka të bëjë,-shton ai-me një akt të papranueshëm dhe që kërkon një vlerësim të përgjegjësive, veçanërisht nëse konfirmohen zërat për lidhjet e autorit të sulmit me institucione shtetërore’, shkruan deputeti i Forza Italias, partisë së koalicionit qeverisës të Italisë që drejtohet nga Silvio Berluskoni.

‘Shqipëria është një vend i rëndësishëm, me një histori të madhe dhe të shquar qytetërimi, e  lidhur historikisht me Italinë me lidhje të thella miqësie: stabiliteti i demokracisë shqiptare është garancia për opozitën që të mund ta bëjë të dëgjohet zëri i saj lirisht dhe këto janë kushte thelbësore për ne.

Presim që qeveria shqiptare të bëjë çfarëdo që është e mundur për të garantuar çdo përshkallëzim apo rritje të tensioneve. Kryetarit Sali Berisha dhe Partisë Demokratike, me të cilën na bashkon qenia së bashku në organizatën e Partive Popullore Europiane, i shprehim solidaritetin më të madhe të Forza Italias dhe timin personal’, – është shprehur Andrea Orsini.

Një ditë më parë gjatë protestës paqësore, Gerti Shehu, person i infiltruar dhe sipas të dhënave një agjent i policisë kriminale, sulmoi kreun Partisë Demokratike, Sali Berisha. syri.net

blank

Sulmi ndaj Berishës, reagon LDK: E papranueshme dhuna ndaj kreut të opozitës

Lidhja Demokratike e Kosovës ka dënuar me forcë sulmin ndaj kryetarit të Partisë Demokratike dhe opozitës në Tiranë, Sali Berisha.

Me anë të nënkryetarit Lutfi Haziri, LDK e dënon sulmon dhe e cilëson si të papranueshme dhunën ndaj Sali Berishës, që e cilëson si udhëheqësin e ndryshimeve të mëdha në Shqipëri dhe lider i opozitës së sotme.

‘Në një ditë të mirë për Ballkanin Perëndimor e në veçanti për Shqipërinë e shqiptarët, kur zbritën në Tiranë udhëheqësit më të lartë europian e kur po bisedohej për Ballkanin e Europianizuar përmes shembullit të Tiranës, ndodhi ajo që nuk duhej.

Në emër të LDK-së e dënoj si të papranueshme dhunën ndaj prof. dr. Sali Berishës, udhëheqësit të ndryshimeve të mëdha në Shqipëri e liderit të opozitës së sotme.

Kontributi i Berishës për demokracinë dhe ndërtimin e Shqipërisë është historik. Lutem që një akt i tillë i shëmtuar të mos përsëritet kurrë në trojet tona!’, shkruan Lutfi Haziri në faqen e tij në Facebook. syri.net

blank

Intervista- Shehaj: Partia Demokratike nuk është më e përçarë

VOA/Klementina Cenkollari

Në Shtetet e Bashkuara po mbahet një forum i Partive të djathta konservatore ku po merr pjesë edhe Partia Demokratike. Mes deputetëve demokratë që ndodhen në Uashington për këtë takim është edhe deputeti Agron Shehaj me të cilin Zëri i Amerikës zhvilloi një intervitë gjatë emisionit televiziv Ditari.

Zëri i Amerikës: Zoti Shehaj, Partia Demokratike është sot në pritje të vendimit të Gjykatës se cili fraksion i saj do të njihet zyrtarisht si Partia Demokratike. Pjesa e PD-së që drejtohet nga zoti Berisha organizoi së fundmi zgjedhjet e brendshme, atë që ju e cilësoni si sistem të primareve për të përzgjedhur kandidatët për kryetarë bashkie për zgjedhjet e dates 14 maj, një proces i cili në fakt nuk kaloi pa kontestime. Disa kandidatë u tërhoqën nga gara dhe në disa bashki pati vetëm një kandidat ndërsa pas procesit pati gjithashtu akuza për manipulime me listat e votuesve. A e dëmtojnë gjitha këto Partinë Demokratike?

Agron Shehaj: Partia Demokratike ka ndërmarrë, pasi premtoi, një iniciativë si është ajo e primareve për të identifikuar dhe përzgjedhur kandidatët. Është partia e parë në Shqipëri në këto 30 vjet, që pyet anëtarësinë dhe sipmatizantët se kush do të jenë kandidatët. Nuk i vendos më kryetari apo vetëm forumet e larta të Partisë Demokratike. Sigurisht, kjo është hera e parë që bëhet në Shqipëri, është hera e parë që e bën Partia Demokratike dhe sigurisht ka patur edhe probleme, ka patur edhe kontestime. Por unë mendoj që procesi në përgjithësi ka ecur shumë mirë dhe sigurisht zgjedhjet e ardhshme, primaret e ardhshme do të reflektojnë problemet që mund të kenë ndodhur në herën e parë që bëhet ky proces.

Zëri i Amerikës: Sa realiste janë pritshmëritë tuaja për rezultate të kënaqshme në zgjedhjet vendore që janë rreth pesë muaj larg, një proces ky ku duket se Partia Demokratike do të hyjë e përçarë?

Agron Shehaj: PD në fakt mund të quhej e përçarë kur filloi procesi, kur filloi përplasja brenda PD, ku kishim dy pjesë që pretendonin se kishin shumicën. Por, pasi u bënë zgjedhjet brenda Partisë Demokratike, pasi votuan anëtarët e PD dhe sidomos pasi votuan edhe votuesit në zgjedhjet e parakohshme, u bë e qartë se kush e ka shumicën brenda Partisë Demokratike. Aktualisht që flasim në PD vazhdon të mbetët një fraksion gjithnjë e më i vogël dhe ka një mbështetje gjithnjë e më të vogël brenda PD, po flasim për disa përqindje. Kështu që nuk do ta quaja të përçarë Partinë Demokratike, sigurisht kemi një problem në lidhje me grupin parlamentar brenda Parlamentit të Shqipërisë ku një pjesë e deputetëve të zgjedhur me votat e Partisë Demokratike, me votat e demokratëve, nuk njohin vendimet e demokratëve dhe anëtarësisë edhe vazhdojnë të kenë pretendime, në këndvështrimin tim, të uzurpojnë në njëfarë mënyre, postet që iu takojnë përfaqësuesve të PD-së në parlament siç është kryetari i grupit parlamentar dhe kryetar i partisë më të madhe opozitare në parlament.

Zëri i Amerikës: Zoti Shehaj, shumë kritikë thonë se zoti Berisha u riaktivizua në politikë pas shpalljes non-grata nga Uashingtoni dhe po e shfrytëzon partinë për interesat e tij. A mendoni ju se partia po paguan koston e një njeriu? Si iu përgjigjeni ju këtyre kritikave?

Agron Shehaj: Nëse po paguan….Partia Demokratike..sigurisht fakti që zoti Berisha është shpallur, lideri i opozitës është shpallur non grata nga Shtetet e Bashkuara është një gjë që nuk ndihmon, s’ka dyshim që nuk ndihmon. Por nga ana tjetër zoti Berisha është zgjedhur lider i Partisë Demokratike, është zgjedhur kryetar i Partisë Demokratike nga anëtarësia dhe pastaj ka marrë edhe konfirmimin e votuesve të Partisë Demokratike. Sigurisht që do të ishte më mirë të mos ishte shpallur non-grata, kjo s’ka dyshim.

Zëri i Amerikës: Zoti Shehaj do doja që të kalonim në një tjetrër argument, aktualisht ju jeni deputet i Tiranës po ndërkohë rikujtojmë që mandatin e parë e keni marr si i zgjedhur i Vlorës. Ditën e sotme Konventa e Bernës, një instrument juridik detyrues ndërkombëtar ku Shqipëria është anëtare që prej vitit 1999, u ka kërkuar autoriteteve shqiptare pezullimin e punimeve për ndërtimin e aeroportit të Vlorës për shkak të ndikimit të dëmshëm në mjedis. Cili është mendimi juaj, a duhet të vazhdojë më tej ky projekt?

Agron Shehaj: Tani çështja është që pjesa më e madhe e vendimeve të kësaj qeverie që ka të bëjë jo vetëm me ndërtimin e aeroportit të Vlorës por me portin e Durrësit apo me dhënien e konçesioneve, PPP-ve, janë të gjitha vendime që nuk merren as duke u bazuar në analizë, as në ligj, as në respekt edhe të konventave që janë nënshkruar nga shteti shqiptar. Në rastin konkret, edhe për aeroportin e Vlorës është ndjekur e njëjta procedurë që është ndjekur në të gjitha do të thosha aferat e tjera ku janë paracaktuar fituesit e garës ku kemi nëse mos gaboj (sepse aferat janë aq shumë të mëdha aty saqë është e vështirë të mbahen mend cilët kanë qënë përfituesit e asaj gare) nëse s’gaboj kemi të bëjmë me disa sipërmarrës të lindjes, nga Turqia në mos gaboj për të cilët përflitej prej vitesh në fakt – nuk është në një farë mënyre jo vetëm e paracaktuar por edhe e paralajmëruar dhe plus një investitor nga Kosova që është një nga partnerët. Le të themi që ajo procedurë, si edhe në rastet e tjera, nuk bën asnjë përjashtim. Kemi të bëjmë me një procedurë ku vendimi për të bërë aeroportin, kush do ta bëj aeroportin, me çfarë forme do të bëhet aeroporti edhe në se do të bëhet aeroporti aty apo do bëhet diku tjetër, merret nga një njeri i vetëm. Vendimi merret nga kryeministri i cili nuk llogarit do të thosha asnjë zë që mund ta kundërshtojë apo nuk ndjek asnjë lloj procedure. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me aeroportin e Vlorës. Ne jemi në një situatë fatkeqësisht ku në lidhje me çdo vendim që merr qeveria kemi një njeri që thotë që është ai që konstaton shkeljet, është ai që vendos cilat janë prioritetet dhe është ai që vendos se kush do ta bëj, pa pyetur absolutisht asnjë. Ajo që shohim është thjesht pasojat e një qeverie absolutisht të korruptuar – dhe kjo nuk është se e them unë po e thotë edhe raporti i Transparency International ku shteti shqiptar në katër vitet e fundit ka humbur 20 pozicione, ka kaluar nga vendi i 83-të në 2017, vitin e kaluar ka zbritur në vendin e 117. Kështu që në një situatë ku korrupsioni mbizotëron vendimet e qeverisë, sigurisht edhe në lidhje me aeroportin e Vlorës nuk respektohet, aq më tepër konventat ndërkombëtare.

blank

Quo vadis! – Nga JOZEFINA TOPALLI

1. Ne historine 30 vjeçare nuk ka ndodhur kurre te sulmohet Kryetari i opozites.
2. Sulmi brutal ndaj kryetarit te opozites eshte sulm ndaj opozites ne teresi dhe pluralizmit shqiptar.
3. Sulmi politik i djeshem eshte ngjarja me e erret e pluralizmit shqiptar;
4. Ky sulm barbar vjen pasi kerkojne t’i vjedhin vulen dhe emrin e partise demokratike ; pasi perpiqen t’i heqin te drejten e fjales ne Parlament kryetarit te opozites zotit Sali Berisha; e pasi kane blere ish kryetarin me ndonje tjeter afer tij;
5. Pamjet barbare te sulmit brutal te dites se djeshme rrezikojne paqen sociale dhe stabilitetin e vendit.
6. Vetepermbajtja e kryetarit te opozites dhe mbeshtetesve ishte mesazh i nje ndergjegje te larte shteterore edhe ne kushtet e sulmit fizik dhe tronditjes tek pjesemarresit ne protesten e tyre paqesore.
7. Perpjekja per te paraqitur si i semure mendor te riun e keqperdorur eshte alibi mjerane;
8. Ngajrja e djeshme eshte i sulm politik i pergatitur .
9. Ata qe i referohen kryetarit te opozites si -“deputeti” jane sa mjerane aq dhe qesharake.
10. Por mbi te gjitha ngjarja e djeshme eshte nje mesazh mafioz per te gjithe!
blank

Revista Time zgjedh Zelenskyn Njeri të Vitit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë një interviste të dhënë nga zyra e tij në Kiev më 9 prill 2022.

RFE/RL

Revista Time e ka zgjedhur presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, Njeri të Vitit, duke i dhënë këtë çmim për “faktin se guximi mund të jetë po aq ngjitës sa frika”.

Kryeredaktori i revistës, Edward Felsenthal, tha se zgjedhja e Zelenskyt – krahas “shpirtit të Ukrainës” – ishte zgjedhja e duhur.

“Pavarësisht nëse beteja për Ukrainën i jep dikujt shpresë apo frikë, bota marshoi në ritmin e Zelenskyt më 2022”, tha ai.

Zelensky, komedian i shndërruar në politikan, që u zgjodh president i Ukrainës më 2019. Ai ka punuar pa pushim që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, për të frymëzuar rezistencën e vendit të tij dhe për të fituar mbështetje ndërkombëtare për Kievin.

Felsenthal tha se vendimi i Zelenskyt “që të mos largohej nga Kievi, por të qëndronte dhe të punonte për fitimin e mbështetjes, ishte vendimtar”.

“Për të dëshmuar se guximi mund të jetë po aq ngjitës sa frika, për drejtimin e popullit dhe për bashkimin e tyre në mbrojtje të lirisë, për përkujtimin se demokracia është e brishtë, Volodymyr Zelensky dhe shpirti i Ukrainës zgjidhen Persona të Vitit për vitit 2022”, tha ai.

Revista Time po ashtu nderoi persona që përfaqësojnë shpirtin e Ukrainës. Këtu u përfshin inxhinieri Oleg Kutkov, i cili ndihmoi që Ukraina të vazhdonte të ishte e lidhur me botën, Olgea Rudenko, redaktore në Independent Kyiv dhe kirurgu britanik, David Nott.

Përzgjedhja e Personit të Vitit nga revista Time ka nxitur debate dhe shpesh edhe kundërthënie. Më 2021, Person i Vitit u shpall Elon Musk, njeriu më i pasur në botë. Ndërkaq, më 2020 ishte zgjedhur presidenti amerikan, Joe Biden, dhe nënpresidentja Kamala Harris.

blank

Mediat ndërkombëtare- Grushti që ‘plagosi’ jehonën e samitit

Akti i pashembullt i dhunës ditën e djeshme ndaj kryeministrit Sali Berisha, ka marrë vëmendjen jo vetëm të medias shqiptare, por edhe të asaj ndërkombëtare.

Të gjithë mediat më të rëndësishme e kanë pasqyruar atë që ka ndodhur, duke theksuar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, i cili e konsideroi ngjarjen një sulm të pastër politik, por edhe pretendimet e policisë, kryeministrit Rama, apo të vetë nënës së agresorit.

Washington Post, Bild, Der Spiegel, CBS, La Repubblica kanë shkruar rreth incidentit që mesa duket la në hije Samitin e Bashkimit Europian dhe të liderëve të Ballkanit Perëndimor.

Rrjeti televiziv amerikan CBS shkruajti për arsyen e protestës, motivet e incidentit, si dhe këndvështrimet e e zërave të ndryshëm rreth tij.

“Lideri 78-vjeçar i Partisë Demokratike të opozitës shqiptare u godit me grusht në fytyrë të martën gjatë një proteste antiqeveritare në kryeqytetin e vendit. Sali Berisha, ish-president dhe ish-kryeministër i Shqipërisë, po drejtonte protestuesit drejt një samiti të liderëve botërorë në Tiranë, kur një burrë shpërtheu papritur mes turmës dhe e goditi me grusht në fytyrë. Videoja e incidentit tregon se agrasori është ndaluar me shpejtësi dhe më pas është rrahur. Berisha është fotografuar menjëherë me sy nxirë”.

Në artikull përdoren dhe referenca nga agjencia e lajmeve Associated Press, e cila shkruan se “Berisha po drejtonte një turmë që protestonte për korrupsionin e dyshuar të kryer nga kryeministri Edi Rama, të cilin shumë e fajësojnë për një rritje të madhe të kostos së jetesës së vendit”.

Gjithashtu citohej edhe deklarata e nënës së 31-vjeçarit Genti Shehu për Euronews Albania, e cila thoshte se veprimi i djalit të saj nuk ka asnjë prapavijë politike.

“Nuk dua që fatkeqësia e djalit tim të përdoret nga policia”, tha ajo, sipas Euroneës. “Ka punuar si motoçiklist, duke shpërndarë pica. Nuk ka miq që merren me këto lloj gjërash. Absolutisht nuk është përdorur nga askush. Ka pasur probleme të ndryshme. Nuk ka pasur absolutisht asnjë lidhje politike. Nuk shkon as të votojë. Nuk e di pse doli në protestë sot”.

Gjigandi mediatik “Der Spiegel” tregon shkurtimisht atë që ka ndodhur si dhe sjell një përmbledhje të shkurtër të karrierës politike të ish-kryeministrit Berisha.

“Në një konferencë shtypi pas incidentit, Berisha pretendoi se agresori ishte një informator i policisë kriminale. Kjo nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur”, shkruan Der Spiegel.

“Ai dha dorëheqjen nga drejtimi i partisë pas një disfate elektorale nga socialistët e Ramës. Berisha u rikthye në kryesinë e partisë në maj të këtij viti pasi rrëzoi pasardhësin e tij dhe nxënësin politik, Lulzim Basha”, vijon media gjermane.

Agjencia e lajmeve Reuters vë në pah kurajën e kryeministrit Berisha, që ndonëse i gjakosur në fytyrë, vendosi të qëndronte në protestë duke iu drejtuar qytetarëve me mesazhet e tij në sheshin qendror të Tiranës.

“Kombi ynë po zhduket… Shqipëria është në rrezikun e saj më të madh ekzistencial në historinë e saj. Ne do ta shpëtojmë Shqipërinë,” i tha Berisha turmës, duke u zotuar të ndalojë krimin dhe varfërinë që po i shtyn njerëzit të largohen nga vendi.

Policia tha se sulmuesi kishte një të kaluar kriminale të lidhur me dhunën. Sulmi u dënua nga kryeministri Edi Rama.

Berishës i është ndaluar të hyjë në Shtetet e Bashkuara për shkak të akuzave për korrupsion, të cilat ai vetë i ka mohuar, shkruan Reuters.

Daily Mail nënvizon akuzat e drejtëpërdrejta të liderit të PD ndaj kryeministrit Rama për sulmin, duke thënë se ai donte të ndalonte opozitën nga organizimi i protestës.

“Zoti Berisha tha se sulmi ishte një “vepër kriminale kundër tij e nxitur nga policia e shtetit”.

Kryeministri socialist i Shqipërisë Edi Rama e dënoi ‘pa mëdyshje’ incidentin.

“Dhuna nuk ka qenë, nuk është dhe nuk do të jetë kurrë mjet për të zgjidhur një problem apo shqetësim dhe kushdo që e përdor duhet të përballet me forcën e ligjit”, tha Rama në një deklaratë.

Shqipëria ka patur një rritje prej më shumë se 8 për qind të çmimeve këtë vit, veçanërisht për ushqimet bazë dhe karburantet.

Partia e zotit Berisha është goditur nga grindjet e brendshme pasi sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken vitin e kaluar ndaloi zotin Berisha dhe të afërmit e tij të ngushtë të hynin në SHBA për ‘akte korruptive që minuan demokracinë’ gjatë mandatit të tij si kryeministër 2005-2013. Britania e Madhe bëri të njëjtën gjë këtë vit”, shkruan media britanike Daily Mail.

Tabloidi gjerman Bild, ka marrë dhe një prononcim nga vetë kryeministri Berisha për ngjarjen:

“Nuk ishte vetëm një sulm ndaj meje, por ndaj gjithë opozitës në Shqipëri. Vështirë se mund të jetë rastësi që të dërgohet një bandit kundër meje, ndërsa kancelari gjerman po takohej me kreun e qeverisë sonë mafioze në Tiranë. Është koha që BE të kuptojë sa i rrezikshëm është Edi Rama”.

“Berisha dhe Rama vazhdojnë të akuzojnë njëri-tjetrin për korrupsion. Berisha e konsideron Ramën përgjegjës, ndër të tjera, për faktin se Shqipëria tashmë konsiderohet një nga qendrat më të rëndësishme të trafikut të drogës në Europë. Përveç kësaj, Berisha akuzon Ramën se socialistët blejnë vota në zgjedhje me ndihmën e mafies. Rama, i cili ka kontakte të ngushta edhe me deputetë të rinj të CDU-së në Gjermani, e mohon këtë.

Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Europë- OSBE, vërteton vazhdimisht se Shqipëria ka probleme serioze në zgjedhje, në luftën kundër korrupsionit dhe demokratizimin. Ekspertët kryesorë të Ballkanit, si shefi i politikës së jashtme për një kohë të gjatë në Parlamentin Europian, Elmar Brok i CDU, kanë paralajmëruar prej vitesh kundër anëtarësimit të plotë të Shqipërisë në BE”, shkruan “Bild” në artikullin, që sipas saj, ka patur një lexueshmëri të lartë nga audienca gjermane./Lapsi.al/

blank

Komiteti i Konventës së Bernës kërkon pezullimin e punimeve për aeroportin e Vlorës

Laguna e Nartës

VOA/Raimond Kola

Komiteti i Përhershëm i Konventës së Bernës u kërkoi autoriteteve shqiptare pezullimin e punimeve për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës dhe ndërmarrjen e një programi gjithëpërfshirës të monitorimit të jetës së egër dhe rishikimin e të dhënave të Raportit të Vlerësimit të Ndikimit në Mjedis për zonën ku po ndërtohet aeroporti.

Sipas dokumenteve të miratuara në mbledhjen vjetore të Komitetit të mbledhur në Strazburg në takimin vjetor nga 28 nëntori deri në 2dhjetor “ kërkesa për pezullimin e punimeve për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës vjen për shkak të mungesës së dukshme të respektimit të ligjeve kombëtare dhe ndërkombëtare”.

Komiteti i Konventës së Bernës e ka mbështetur kërkesën për autoritetet shqiptare “mbi një vlerësim paraprak të ekspertit, duke e trajtuar çështjen me urgjencë pas ankimimit të organizatës mjedisore shqiptare “Eco Albania” se ndërtimi i aeroportit po përparon me shpejtësi”.

“Komiteti, thuhet në dokumentet e takimit, të cilat Zëri i Amerikës i ka parë, vuri në dukje një prezantim të Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, e cila kujtoi se atyre nuk u është caktuar koha e mjaftueshme për të konsultuar draft raportin dhe rekomandimet dhe se ata besojnë se situata e aeroportit të Vlorës nuk duhet marrë në konsideratë, sipas kësaj dosjeje”.

Përfaqësuesi i organizatës mjedisore shqiptare PPNEA, Xhemal Xheri, i pranishëm në diskutimet e palëve gjatë takimit të Strazburgut i tha Zërit të Amerikës se përfaqësuesit e Ministrisë shqiptare synojnë për të përfituar kohë që ndërtimi aeroporit të përfundojë”.

Dokumentet finale pritet të paraqiten pranë Komitetit të Konventës fillimin e vitit të ardhshëm ku priten edhe rekomandimet e detajuara për autoritetet shqiptare.

Në fund të gushtit të këtij viti përfaqësues nga Konventa e Bernës, së bashku me përfaqësues nga Konventa për Shpendët Shtegtues (CMS) si dhe Marrëveshjes për Ruajtjen e Shpendëve të Ujit të Afrikës dhe Euroazisë (AEËA) realizuan një vlerësim në terren të situatës në Peizazhin e Mbrojtur Vjosë-Nartë duke përgatitur raportin paraprak për Komitetin e Bernës.

Konventa e Bernës e njohur ndryshe edhe si Konventa për Ruajtjen e Jetës së Egër dhe Habitatet Natyrore Evropiane është një instrument juridik detyrues ndërkombëtar në fushën e mbrojtjes dhe ruajtjes së natyrës. Shqipëria e ka nënshkruar këtë Konventë në vitin 1995 dhe ka hyrë në fuqi në maj të vitit 1999.

Ndërkohë më 23 nëntor 2022, dy organizata mjedisore shqiptare PPNEA dhe AOS, me mbështetjen e EuroNatur, ngritën një padi në Gjykatën Administrative kundër ndërtimit të aeroportit të Vlorës brenda Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë.

Sipas organziatave ky ndërtim shtrihet brenda një prej ligatinave dhe zonave më të rëndësishme të biodiversitetit në Shqipëri dhe përgjatë korridorit shtegtues të Adriatikut, një rrugë shtegtimi e rëndësishme për shumë shpendë shtegtues. Me vazhdimin e ndërtimit të Aeroportit të Vlorës, qeveria shqiptare shkel ligjet kombëtare dhe konventat ndërkombëtare.

Peizazhi i Mbrojtur Vjosë-Nartë është sipas vlerësimit të organizatave një ndër sistemet ekologjike më të rëndësishme në Shqipëri, ligatina e dytë më e rëndësishme në vend, shtëpi e llojeve të rëndësishëm të florës dhe faunës dhe pjesë e disa rrjeteve ekologjike ndërkombëtare, korridorit shtegtues të Adriatikut, me më shumë se 220 lloje shpendësh.

Ndërtimi i aeroportit të Vlorës nisi një vit më parë dhe po kryhet nga një konsorcium kompanish, ku 50 % e aksioneve zotërohet nga “Mabetex” e sipërmarrësit Behgjet Pacolli, në partneritet me kompanine turke, “Yda Group”, e cila ka 48 % të aksioneve, ndërsa 2 % i përkasin shoqërisë nga Kosova “2A Group Shpk”.

Aeroporti i Vlorës shtrihet në një sipërfaqe prej 297 hektarësh dhe pritet të përrfundojë në fund të vitit 2024 me një vlerë të parashikuar të investimit në rreth 104 milion euro.

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me operatorët turistikë në Vlorë muajin e shkuar tha se se “punimet për aeroportin po ecin shumë mirë dhe fluturimi i parë do ta jetë fund të vitit 2024. “Shpresojmë të mos kemi surpriza, deklaroi kryeministri Rama”.

blank

Statement of the Democratic Party following the attack against Prof.Dr. Sali Berisha

The leader of the Albanian opposition, Sali Berisha, was attacked today at noon while he was peacefully leading the opposition supporters towards a pro-European demonstration on Nation’s Martyrs Boulevard.

Rama’s gangs, both in the government and on the streets, organized together with Çuçi of Edi (Minister of Interior) and carried out a cowardly criminal act, the attack and punching of the former President, the former Prime Minister and the historical leader of the first anti-communist force in Albania, Prof. Dr. Sali Berisha.

The criminal act of attacking Mr. Berisha was preceded by a rhetoric characterized and filled with personal attacks by government representatives and Prime Minister Edi Rama.

The violently charged language of the Minister of the Interior, the chairman of the parliamentary group of the ruling Socialist Party in power and Prime Minister Rama as well, preceded today’s attack against the leader of the Albanian opposition, as an extreme attempt to thwart the opposition people’s protest. Never before, since Enver Hoxha’s dictatorship, has an opposition leader been verbally attacked so viciously, and then have a physical attack ordered and carried out against him.

Gerti Shehu was chosen to carry out the ugly criminal act of Rama & Çuçi, – an agent of the Criminal Police, a problematic person, with left-wing connection, who was instructed to declare that, through his act, he was not following the order issued by Rama and Çuçi, but that of a Muslim brother, in order to bestow upon it an Islamic character, as the most reliable variant to be presented to the international audience.

The Democratic Party strongly condemns this act which proved and unveiled to the world the true face of Edi Rama’s regime. This act threatens political and social peace in the country, and for this Edi Rama, and his family’s Minister of Interior, Çuçi will bear all the responsibilities.

6.12.2022

blank

In brief: Opposition leader attacked prior to massive anti-corruption pro-EU rrally

The leader of the Democratic Party of Albania, Prof. Dr. Sali Berisha has been attacked prior to the anti-corruption pro-EU rally held on December 6th. The rally has been called in parallel to the EU-Western Balkans hosted the same day by PM Edi Rama. Documents reveal the aggressor is a police informant, arrested for drug possesion. The DP condems the attack as politically motivated. The large civic participation confirmed the pro-EU and anti-corruption characteristic of the rally. You will find below the full speech of DP leader Berisha and a selection of pictures from the rally.

6.12.2022

blank

Sali Berisha: In Albania, the mafia has come to power. Investigate Rama’s crimes, you will find horrendous facts

Dear ladies and gentlemen democrats and opposition members!

Gathered in this square and wherever you might be, please accept the most limitless gratitude! Please permit me, to wholeheartedly welcome to Tirana, on your behalf the highest EU statesmen, of the European Parliament, the European Commission and the neighboring countries of the Western Balkans as well. This represents a very special occasion for us to express to them, the their governments, nations and countries, to the European Parliament and Council, our most boundless gratitude about the all-round help and assistance and the extraordinary solidarity that you have provided and are giving to Albanians, and to Albania throughout these decades.

The presence of the EU’s highest officials represents the greatest support that European values in Albania have ever received in our entire history. In this context, this summit represents a great support for all Albanians who consider our state’s integration into the EU as the best future for themselves and their country. This summit represents also a great support especially for the Democratic Party, the political force that during its battle for European values, in the revolution of 1990, under the motto “We want Albania like the rest of Europe”, overthrew the Communist dictatorship, laid the new foundations of democracy and the market economy, enabled Albania to became a member of the EC and NATO as well, signed the Stabilization and Association Agreement and received the recommendation of the candidate country’ status.

Three decades ago, we embarked on the path to democracy as the third poorest nation on the planet, at just $204 per capita. Since that time on, the income has increased at least 25 times at the present day.

While achieving this, the generosity of your nations and countries has been of fundamental significance, so we will remain forever indebted to you and to your taxpayers for your invaluable assistance. God bless your nations and countries!

All Albanians, all of us who are here today and Albanians no matter how many they are, are grateful to you about the great honor that you gave bestowed upon Albania.

But at the same time we are unfortunate because at this summit we are represented at this summit by the man who, with according to all the codes of the world, should have been today in front of justice today, and not sitting there alongside you.

We feel unfortunate, because the power of the one who represents us is erected and rests on top of electoral crime, the stolen vote of Albanian citizens, corruption and drugs and the dark misfortunes of this nation.

Today is the day when Europe and the world can get to know the truths of Albania. The summit represents an opportunity for the Albanians’ voice to be heard.

Therefore, as our tradition requires, we must and will tell our friends the truth. We are not here to conduct a festive manifestation as we would have wished it to be. We are here, gathered in a protest, with the main goal, that today also the voice of the Albanian opposition people should echo in front of the leaders and the media.

We cannot accept that this summit to be considered as sign of support for Edi Rama and his government, one of the most corrupt on the planet, and to be used by him as an oppressive and suffocating act against the opposition people.

Albania finds itself today in an existential danger. A few months ago, we gathered and went to protest using the slogan: Albania is in danger. Why are we in danger, since we are faced with any foreign invaders?

We don’t have a foreign invader, or facing a country threatening us with war. Only after the danger that threatened Albania was brought up and received attention, then the numbers, the facts, the series of dark records and the shocking scandals began to make sense, began to speak up, to truly take on their meaning.

Let’s take an impartial look. Are Albania and the Albanian nation really funding themselves under an existential danger? In case they are, what is the power that threatens the existence of a nation that has resisted throughout all the times, their invasions and their evil consequences?

Those who steal a people’s vote, are stealing their future. More than anyone else, we Albanians know this. In our past, in the more Orwellian dictatorship we all use to vote once every four years, as other citizens of free nations did. But the difference between us and them was like night and day. The vote of free people was cast straight and fair, alive into the ballot boxes. It produced the rule of law, rights and freedom for Albanian citizens, separation and balance of branches of powers, free market, prosperity and it made possible a future for them. Whereas for us, voting in the dictatorship simply marked the funeral of our vote, which, due to the fear of terror and patronizers, our vote had died already even before we cast it in the ballot boxes. It produced only violence, oppression, poverty, and above all, it destroyed and stole the future of an entire nation.

After decades spent under the dead vote system, in 1991, we overthrew it, but we came out of it as a starving, almost ghost like people and poured into the seas like the boat people in the biblical exodus. That was the only way to escape the tyranny of misery that we inherited from the dictatorship.

At the present day, after 31 years, for the second time, right on the eve of this summit, we present ourselves anew to Europe and to the world as the “boat people.” But the cause of our taking the high seas is no longer the tyranny of misery as it was 31 years ago. This cause and its source is related more than ever to the already dead vote. Rama has established the system of patronizing as it happened in a dictatorship. Whose army consists of 9000 employees from the ranks of the public administration, police and army officers and of the secret service who prey for votes day and night upon the citizens.

Europe and the world learnt how a few months ago, the ayatollahs hackers hacked the system of personal and private data from the database of Albanian citizens. This was a real digital aggression. But the ayatollahs’ hackers only repeated the ugly act of the hackers of the Prime Minister, who just three years ago hacked the personal data of the citizens from the government database and made it available to the notorious patronizers so they could terrorize Albanian voters.

The truth is that Transparency International condemned that act, but Edi Rama two years ago before this summit would be held, boasted and beat his chest, bragging in front of his famous patronizers. In addition to these, in Albania to get the vote without it even entering the ballot box, the narcotics-government uses hundreds of millions of Euros of the gangs for its purchase. Here the poor vote can be bought with 500 narcotics-Euros! Here, Narcotics-Euros are used to commit every crime, including what they had planned for today.

On this basis, in Albania has been established the one-party rule, complete monism. The man who participates in this summit today controls all the powers. Even at the present today, Edi Rama holds 10% more power than the last Communist dictator had in 1991. Regarding the indicator of law enforcement and implementation, the indicator of upholding and respecting the rights of its citizens, Albania ranks 54 places below Kosova, but also four places below the Socialist Republic of the Communist Vietnam.

Therefore, from this square, let us pledge that without the free vote, there cannot be and will not be stability in Albania!

I invite you to chant: Down with the stabilitocracy and the stolen vote! Long live democracy and the free vote!

Ladies and gentleman!

In his attempt to defeat freedom of thought, Edi Rama has marked some of the darkest records in Europe and the world. He has brutally attacked the media, and has reprimanded the journalists by using with a vile and insulting language. He violently shut down television stations. Just two days ago he blew up the resort of a media group owner, only because he had refused to accept government control of his media. The National Freedom and Media Organization has denounced his brutality and violation used against journalists.

I would like to say to the political leaders of Europe, that Edi Rama is absolutely unworthy to stay at that summit today.

Besides these, I recall that the allergy in front of free speech and different thinking is the biological heritage of Edi Rama. His father signed as an executioner, in August of 1988, the verdict that would hang the poet Avzi Nela about the verses he wrote. Edi Rama never apologized for his father’s execution act.

Dear friends, Albania is really facing an existential danger. These days you are all witnessing how the Albanians after 31 years, showed up at the English Channel, like boat people. They spent this dangerous year alongside Syrians and Afghans and the Prime Minister of Albania blamed the British government for all this.

But the drama you saw in La Manche Channel marks only the tip of the iceberg of the depopulation of Albania during these last 8 years. According to Eurostat, in the years 2014-21, 744,000 Albanians, or 27% of the population, emigrated during the reign of this government, of which over 500,000 were young people and children. Not even wars produce these kind figures. There is no pandemic that could provokes this sort of depopulation.

What is the truth? What is happening in Albania? Try to imagine it for yourself! What does it mean when schools close their doors because there are no more students left, when businesses roll down their shutters? It was not that they don’t have turnover, but that they can’t find any workers, because they have already left the country.

At the present, the most preferred, safest workers for Albanian entrepreneurs are those who have been expelled today from your countries, because they at least cannot leave Albania for three years. What does it mean when in front of these phenomena you are faced with a mafia-like Prime Minister, whose arrogance is the only answer he has to give to the situation that has been created? What does it mean? When in 7 years 27% of the population leaves?

The nation is fleeing, its future is being stolen. I was a doctor before leading a political party that toppled the former system. You don’t need to be a doctor to understand that these numbers speak of a dying body. Our nation is falling apart. It is disintegrating. The truth about Albanians is that ethnic cleansing is taking place in the proportions of a genocide. Albania finds itself facing the greatest existential danger in its entire history, but we will save it.

These days I read the documents of the Convention on the Prevention of the Crime of Genocide, approved by the UN. On the first page of this document, it is written that there are 5 acts considered to be genocide. In the act number 3, it was prescribed: Genocide is considered when a group is deliberately placed under calculated living conditions, to bring about the partial or complete destruction of a people. Don’t the numbers I talked about above tell us this story? Isn’t the bloody theft, to the bone that is being committed against the Albanians today an expulsion from their lands. Depopulation, stealing their vote, killing their hope, appropriating the budget funds of public assets. The transformation of the latter into a curse for Albanian citizens, just like in the old colonial regimes. Grafting the state with crime. All these are the establishment of living conditions calculated to bring about the partial or complete destruction of an entire people.

I was Prime Minister of Albania and I assure you, that this can never happen, without having first a clear platform of calculated conditions. It can never happen, not even in a war scenario.

The Second World War was characterized by tremendous losses. Our friend country, Poland suffered the greatest losses in percentage of population, 20% of it. I can tell you: the Albanian state possesses everything in order to feed and prosper its citizens, but the problem is that they are robbed day and night by their rulers.

My message to the European Union is this: I thank the leaders who are in Albania, their reports have done a valuable job to expose the monism of Edi Rama!

But Edi Rama attempts to sell summits and conferences like the one of today as support for him.

He is kept in power by falsely claiming that he enjoys international support. I personally do not believe that there is a European leader who supports the architect of depopulation, who supports a Prime Minister connected to crime and the mafia, who supports a Prime Minister who is committing a real genocide against his own nation.

Mafia is in power in the real Albania. Because the government is connected from head to toe to crime, drugs, – all these proven in numerous interceptions. The first Narcotic-state in Europe was built in Albania during these recent years. But, I remind you today, that the three interior ministers of these 9 past years have been connected to the drug clans. One of them was even sent to the White House, while the other is dealing with the security of the summit, if he is not sitting inside at the summit.

The Italian anti-mafia helped us, but we need your help so that these criminal ministers should end up in the rightful place they belong.

In all assessments, in the reports of western commissions, Albania is rated as the most corrupt country in Europe. The truth is that Edi Rama and his government and the nomenclature of his party are the most corrupt in Europe, while the ordinary Albanians who are in this square and in their homes are the most painful victims of theft and corruption on the continent.

In Albania, public works, roads, schools are built at a price 8 times higher than in your countries. Food and alimentary products costs 10% more than in your countries. Oil and gasoline costs the same as in Zűrich, but the salaries of Albanians are 6 to 8 times lower than those of your citizens.

Likewise, thefts and appropriations of up to hundreds of millions of dollars have been uncovered and made public signed by Edi Rama, as a joint venture with his ministers.

This week a new scandal has erupted. The government has engaged in an appropriation project, a theft, perhaps of the largest proportions that Europe has ever known. Edi Rama with his Arab, Alabar is creating his paradise, so he has to collect money from Europe and the criminal world so they can be invested in the Durrës Port.

Dear journalists of foreign media, Albanian corruption is both a national and international one as well.

Edi Rama and his government use all forms of corruption, political, monetary, even erotic ones, to buy support against his opponents, against the opposition people.

He is the only Prime Minister who successfully uses corruption for national lobbying to punish those who fight corruption in Albania, theft and abuse. He uses organized crime every day against whoever denounces his and his government’s freedoms, murders, kidnappings and trafficking.

In Albania, in its four corners, they say that when you met Rama, you should check your pockets, that he either dropped something in your pocket, or took something from it. He, the same as he buys votes, pockets MPs, buys politicians and media owners, even opposition leaders. But no less dangerous and aggressive is that of the international level. He distributes bonuses every day, buys officials, ambassadors of free countries, and uses them against his political opponents, just to cement his monism erected and based on theft, crime and corruption.

I call on the European and American media to investigate what is happening in Albania, investigate Edi Rama. A German colleague of yours, from the BILD newspaper, found out through his investigation in the recordings containing original voices that Edi Rama himself, his PMs, his ministers, police directors, all acted as a structured mafia group.

I assure you will find a truth that will shock the world: members of the mafia network, representatives of the cartels from Sinaloa, Mexico, those of ‘Ndrangheta, have been filmed entering and leaving his office, and they represent a great danger. Not only for Albania, but also beyond it. He has introduced them into his official parliamentary network of foreign countries, but ambassadors of powerful countries today in Albania have in their midst ambassadors who, in complete violation of the Vienna Convention and of the Monroe Doctrine, behave like governors, and do everything to calculate odds against the opposition government of the country, to appoint its leader, accusing him without any facts, evidence or documents, a leader who is elected by the free vote. Meanwhile, they sit side by side with him, hugs the enemy of the free vote of the Albanians, for the main person who is accused about the theft of the century, that of the incinerators.

Today, the Albanian opposition faces the corrupt lobbying, the number one lobbyist of Edi Rama and the main corruptor of the planet, George Soros. But we resist, and we will remain undefeated.

The Albanian and international mafia will never defeat us.

Therefore, I am here to invite the investigative media, European and American ones, to investigate and not only will they uncover crimes worthy of winning Pulitzer Prizes, but they will help a people who are suffering, today and every day of their existence.

I appeal to European citizens: Today you know the Albanians as the boat people. I have told you that poverty has caused their mass exodus. The truth is that the truth is not the cause of this exodus, but the theft that is being done to them by the most corrupt Prime Minister in Europe.

If the European citizens help the Albanian people, not only will they help an ancient people of the continent, which sometimes even contributed to the defense of the West, but they will also prevent a great evil for their own beings. Edi Rama’s government exports crime, drugs and ships refugees to them more than anything else. His brother, Olsi Rama, is the political shield of his partner in the Foreign Affairs’ Minister’s Council, Xhaçka. He is responsible for the thefts and frauds committed in call centers, involved in bitcoin schemes of 2.3 billion Euros in recent months from the money of Spanish, German and other countries’ citizens. Albania needs your support in this epic battle with crime, with the Albanian government mafia.

Zero tolerance to crime and drugs will be our commitment to Albanians and our partners.

Ladies and gentleman!

For the Democratic Party, the political future is only Europe. Edi Rama is trying to tighten and divert this trajectory, but he will never succeed. Democratic Party will never allow this to take place.

The summit of the European Union and Western Balkans countries is the most powerful response that the union sends the Russian dictator, Vladimir Putin, to the Russian genetic expansionism, to his ambitions to that he is attempting to urfe and incite in our region as well. But this summit represents also a clear response to the secret, but also open, changes to President Erdogan’s Neo-Ottomanism in our region.

Today, this summit in Tirana once again consecrates the Berlin Process, which we and the Democratic Party strongly support as an irreplaceable project on the way to European Union integration.

The summit also locks the Serbian-Russian Open Balkans project in the dark archives of the Belgrade-Skopje-Tirana tri-lateral alliance.

Democratic Party never stands against open cooperation with its neighbors in the region, but this project with the main protagonists Alexander Vućić and Edi Rama, with staunch supporters Sergey Lavrov, and also Alexis Soros, aims to establish Serbian hegemony and Russian influence in our peninsula ours, bringing conflict and division.

This project aims to isolate and later on, divide Kosova between these adventurers.

So today, with this summit, the Open Balkans project is receiving a fatal blow.

Welcoming the EU, NATO and US sanctions against Russia, we condemn the opposition to these sanctions by Alexander Vućić, as well as the defense that Edi Rama makes from summit to summit to his boss Vućić, for the attitude that the latter holds against the EU and that of NATO towards Russia. In this defense, Edi Rama safeguards Russian interests in the region and Serbia as the little Russia in the Balkans.

Democratic Party will never accept the Open Balkans. The sun rises from the West for the DP and for all Albanians.

God bless the Albanian nation, Albania and the national flag! God bless you, the opposition people!
Finally, let’s say to the Police: Release the unfortunate wretch, release him!

Because he is a miserable wretch who has sold himself.

And they are trying today, – since this is a summit, and the undeniable truth is that they are Christian leaders, – to connect it with tracks leading to Turkey or to some other country. They have nothing in common with him and his act. There is one sole author and this is Edi Rama. There is only one architect, who is Edi Rama. There is only one intermediary, and this is the Interior Minister of the family. Çuçi. Release him and don’t spread nonsense rumors and tales around, because the real author is sitting right there on the summit as the chief criminal of the Balkans and Europe as well. Long live Albania!

6.12.20222


Send this to a friend