VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Më 17 nëntor 1942 lindi Martin Scorsese, regjisor, producent, skenarist dhe aktor amerikan

November 17, 2021
blank

Komentet

blank

Më 25 janar 1990 u nda nga jeta Ava Gardner, aktore e shquar amerikane e filmit

Ava Lavinia Gardner (24 dhjetor 1922 – London, 25 janar 1990), aktore amerikane e filmit.

Pas disa kurseve për aktrim, në vitin 1942 debyton në film. Deri në vitin 1947. Ajo bëhet e njohur dhe fiton statusin e yllit duke luajtur në filma me temë të dashurisë të një vlere mesatare. Bukuria dhe roli filmin Bhowani Junction , sipas shumë kritikëve të filmit atë e renditin në njërën ndër aktoren më të bukur të botës.

Kreacione të pa harruara të karrierës së saj aktoreske janë në vitet e pesëdhjeta të shekullit XX, të xhiruara sipas romaneve të Hemingvejit – The Snows of Kilimanjaro dhe The Sun Also Rises. Role të rëndësishme konsiderohen të saj konsiderohen Mogambo dhe On the Trail of the Iguana. Në vitin 1975 luajti me aktorin tonë Bekim Fehmiu në filmin Permission to Kill. Rolin e saj të fundi ajo e luajti në vitin 1982.

Filmografia

 • Shadow of the Thin Man (1941)
 • H. M. Pulham, Esq. (1941)
 • Babes on Broadway (1941)
 • Joe Smith, American (1942)
 • This Time for Keeps (1942)
 • Kid Glove Killer (1942)
 • Sunday Punch (1942)
 • Calling Dr. Gillespie (1942)
 • Reunion in France (1942)
 • Hitler’s Madman (1943)
 • Ghosts on the Loose (1943)
 • Young Ideas (1943)
 • DuBarry Was a Lady (1943)
 • Swing Fever (1943)
 • Lost Angel (1943)
 • Two Girls and a Sailor (1944)
 • Three Men in White (1944)
 • Maisie Goes to Reno (1944)
 • Blonde Fever (1944)
 • She Went to the Races (1945)
 • Whistle Stop (1946)
 • The Killers (1946)
 • Singapore (1947)
 • The Hucksters (1947)
 • One Touch of Venus (1948)
 • The Bribe (1949)
 • The Great Sinner (1949)
 • East Side, West Side (1949)
 • Pandora and the Flying Dutchman (1951)
 • My Forbidden Past (1951)
 • Show Boat (1951)
 • Lone Star (1952)
 • The Snows of Kilimanjaro (1952)
 • Ride, Vaquero! (1953)
 • The Band Wagon (1953) (Cameo)
 • Mogambo (1953)
 • Knights of the Round Table (1954)
 • The Barefoot Contessa (1954)
 • Bhowani Junction (1956)
 • The Little Hut (1957)
 • The Sun Also Rises (1957)
 • The Naked maja (1958)
 • On the Beach (1959)
 • The Angel Wore Red (1960)
 • 55 Days at Peking (1963)
 • Seven Days in May (1964)
 • The Night of the Iguana (1964)
 • The Bible: In the Beginning (1966)
 • Mayerling (1968)
 • Tam-Lin (1970)
 • The Life and Times of Judge Roy Bean (1972)
 • Earthquake (1974)
 • Permission to Kill (1975)
 • The Blue Bird (1976)
 • The Cassandra Crossing (1976)
 • The Sentinel (1977)
 • City on Fire (1979)
 • The Kidnapping of the President (1980)
 • Priest of Love (1981)
 • Regina Roma (1982)
blank

Ndahet nga jeta komediani i njohur, ishte me kancer

Louie Anderson, fitues i çmimit Emmy-t, karriera e të cilit shtrihej nga drejtuesi i shfaqjeve stand-up dhe lojërat deri te rolet kryesore në TV dhe film, vdiq të premten në Las Vegas nga komplikimet që lidhen me kancerin, konfirmoi për CNN publicisti i tij Glenn Schwartz.

Ai ishte 68 vjeçar.

Të enjten miku i tij, shoku i tij komedian Pauly Shore, postoi në Twitter se i kishte thënë lamtumirën Anderson dhe kërkoi lutje për yllin e sëmurë.

Anderson ishte në qendër të vëmendjes së tij në skenat e komedisë në të gjithë vendin.

Johnny Carson e ftoi Anderson të bënte debutimin e tij në televizionin kombëtar në “The Tonight Show” në vitin 1984 dhe që aty karriera e Anderson mori hov.

Paraqitjet me Jay Leno, David Letterman, “The Late Late Show with Craig Ferguson”, “Comic Relief”, si dhe specialet e Showtime dhe HBO e forconin më tej atë si një nga komedianët më të mirë të Hollywood-it.

Kohët e fundit, Anderson u shfaq në “Young Sheldon”, pati një rol të përsëritur në komedinë e errët “Search Party” dhe i ishte bashkuar kastit të serialit hit BET, “Twenties”.

blank

FOTOT- Pamje dramatike nga aksidenti i Arnold Schwarzenegger

Aktori i njohur amerikan, Arnold Schwarzenegger u përfshi në një aksident të rëndë të premten në Los Angeles.

Përplasja ishte kaq e fortë, sa fuoristrada e madhe e aktorit përfundoi mbi një makinë tjetër. Të paktën një person u plagos në kokë.

Ish-guvernatori 74-vjeçar po udhëtonte me mjetin e tij GMC Yukon kur ndodhi përplasja. Drejtuesi i mjetit Toyota Prius përfundoi në spital me plagë.

Policia dyshon se fajtor për aksidentin është aktori.syri.net

blank

blank

blank

‘Oscar 2022’ rikthehet me prezantues pas 3 vitesh

Mediat e huaja kanë raportuar së fundmi se ceremonia e ndarjes së cmimeve “Oscar” do të ketë prezantues pas 3 vjetësh mungesë.

Lajmi u konfirmua për mediat nga Craig Erwich , “ABC Entertainment” i cili tregoi se eventi do të jetë këtë vit në formatin tradicional të organizimit të ceremonisë me prezantues, edhe pse nuk zbuloi se kush do të jetë  personi që do të prezantojë. “Oscar 2022”  do të mbahet më 27 Mars në teatrin “Dolby” në Hollywood.

blank

Ndërron jetë aktorja e “Neighbours”

Aktorja Miranda Fryer ka ndërruar jetë në moshën 34-vjeçare.

Lajmi u bë i ditur për mediat nga familjarët e saj të cilët deklaruan se e janë ende në pritje të ekspertizës ligjore për të përcaktuar shkakun e vdekjes..”Miranda dhe Arthur po bënin plane për të krijuar familjen e tyre, kur një ditë të javës së kaluar ajo ra të flinte dhe nuk u zgjua kurrë. Nuk e dimë pse. Ajo ka pasur disa probleme me zemrën. Ndoshta personaliteti i saj i bukur ishte shumë i mirë për këtë botë.Ne, që të gjithë e donim aq shumë, do t’i ruajmë si thesar kujtimet që na ka lënë dhe do të mbajmë zi për humbjen tonë. Një fëmijë i bukur, adoleshente mahnitëse, e bukur nga brenda dhe jashtë… një grua, me kaq shumë dashuri dhe lumturi.“,u shprehën familjarët.  Miranda ishte e njohur për rolin e saj në “Neighbours”.

blank

Çmimet Golden Globes ndahen pa prezencë të yjeve të filmit

Statuja e Çmimit, Golden Globes.

Filmat, West Side Story dhe The Power of the Dog, kanë qenë fituesit më të mëdhenj në ceremoninë e ndarjes së Çmimeve Golden Globes më 9 janar.

Ceremonia e këtij viti është mbajtur si kurrë më parë: pa pjesëmarrje të yjeve të filmit dhe pa transmetim televiziv.

Një format i tillë është rezultat i supozimeve për korrupsion dhe mungesë të diversitetit në trupin votues.

Si rezultat, ceremonia e vogël e këtij viti është mbajtur në Llos Angjelles pa tepih të kuq apo qasje zyrtare të mediave.

Filmi i regjisorit, Steven Spielberg, West Wide Story, ka fituar çmimin në kategorinë e filmit muzikor, derisa çmime kanë fituar edhe aktoret e filmit, Rachel Zegler dhe Ariana DeBose.

Filmi The Power of The Dog ka fituar çmimin për dramën më të mirë dhe regjisorja e tij, Jane Campion ka fituar çmimin për regjinë më të mirë.

Mungesa e personaliteteve të famshme dhe pjesëmarrje pa prezencë fizike, por online, ka nënkuptuar se gjatë natës nuk janë mbajtur fjalime që do të mbahen në mend. rel

blank

Ndahet nga jeta Sidney Poitier, afrikano-amerikani i parë që fitoi Oscar për aktorin më të mirë

Sidney Poitier, i dekoruar në vitin 2009 nga Presidenti i atëhershëm i SHBA Barack Obama (gur kyç)

VOAL – Ai ishte ylli i “Gess Who’s Coming to Dinner?” dhe “Nata e nxehtë e Inspektorit Tibbs”. Afrikano-amerikani i parë që fitoi Oscar për aktorin më të mirë. Ai ishte 94 vjeç.

Aktori dhe regjisori Sidney Poitier ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Ai ishte afrikano-amerikani i parë që fitoi Oscar për aktorin më të mirë në 1963, për “Zambaku i fushës”, si dhe u nominua dy herë për çmimet e filmit më të mirë. “Gjeje kush po vjen për darkë?” dhe “Nata e nxehtë e Inspektorit Tibbs”, legjenda e Hollivudit hapi rrugën për aktorë të tjerë afrikano-amerikanë të panumërt.

Një aktivist i të drejtave civile, ai kujdesej për rolet që mund të sillnin kauzën për të cilën ai po luftonte në ekranin e madh, si në rastin e “Gess Who’s Coming to Dinner?” me Katharine Hepburn dhe Spencer Tracy.

Aktor, regjisor por edhe diplomat: ka lindur në Miami, por familja vinte nga Bahamas dhe Poitiers u rrit në ishuj.

 

blank

Në vitin 1967 përballë Teatrit Kinez TCL në Los Anxhelos

Përveç thyerjes së pengesës së garës në industrinë e ëndrrave të Hollivudit, Poitier ishte gjithashtu ambasadori i Bahamas në Japoni nga 1997 deri më 2007.

Në vitin 1972, Poitier vendosi të shkonte pas kamerës, duke bërë gjithsej shtatë filma.

Pas vdekjes së Kirk Douglas në vitin 2020, ai kishte mbetur ndër të paktët e mbijetuar të epokës së artë të Hollivudit dhe fituesi më i vjetër i mbijetuar i Award Academy. Ndër filmat e tij më të njohur “Shkolla e dhunës”. sda-eb

blank

Hollywood humb gjiganten Betty White

Ka ndërruar jetë në moshën 99-vjeçare, vetëm 17 ditë para se të festonte ditëlindjen e saj të 100, aktorja e mirënjohur e Hollywood, Betty White.

Detajet e vdekjes së Betty-t nuk dihen ende, përveç të dhënave se ajo ndërroi jetë në shtëpinë e saj.

Javën e kaluar, aktorja legjendare foli për revistën “People” dhe tha se ishte në gjendje shumë të mirë shëndetësore madje prezantoi dhe planet për të ardhmen.

Betty Marion White Laden lindi më 17 janar 1922. Ajo pati karrierën më të gjatë televizive si artiste femër në histori dhe ishte gruaja e parë që prodhoi një sitcom.

Me një karrierë që përfshin më shumë se 75 vjet, White ka fituar tetë çmime Emmy, tre “American Comedy Awards”, tre “Screen Actors Guild Awards” etj. White gjithashtu kishte yllin e saj në “Hollywood Walk of Fame”.

White është më e njohur për rolin e saj si Rose Nyland në hitin “Golden Girls” dhe rolin e saj si Sue Ann Nivens në shfaqjen Mary Tyler Moore. Megjithatë, roli i saj i fundit në serial ishte në “Hot In Cleveland”./dita

blank

Më 31 dhjetor 1937 lindi Anthony Hopkins, aktor dhe regjisor i shquar britaniko-amerikan

VOAL – Philip Anthony Hopkins lindi më 31 dhjetor 1937 në Port Talbot, në qarkun e West Glamorgan (Uells), fëmija i vetëm i Richard Arthur dhe Muriel.

Sanguin nga natyra, jashtëzakonisht i kontrolluar kur nevojitet: gjithmonë shumë i mirë. Një veteran që ka pushtuar botën me interpretimin e tij të një psikoanalisti kanibal.

Uellsian gjatë gjithë karrierës, për mirë ose për keq. I një inteligjence madje të egër, të forcuar nga një vendosmëri e çeliktë që e bën të përballet me kinemanë me kokën ulur. Duke u përkulur ndoshta. Por nuk thyhet kurrë. Dhe ai është me humor.

Më mirë të qëndroni larg tij kur ai pajtohet me veten që shkumon zemërimin e vetmuar dhe më pas pranon se ka bërë një gabim. Pse edhe Uellsianët mund të bëjnë gabime: Anthony Hopkins e vuri re këtë 25 vjet më parë, kur duhej të zgjidhte nëse do të vazhdonte të bënte vetëvrasje me alkool apo të hiqte dorë. Ai e hodhi shishen dhe shpëtoi karrierën e tij në minutën e fundit.

Nëse ai nuk do të kishte bërë një gjë të tillë, ne do të kishim humbur, më 1991, spektaklin e serialit të ashpër Hannibal Lecter: brilant si ai, me humor, i pambrojtur. Hopkins zgjodhi të bëhej aktor me anë të reagimit: i mjaftonte dhe i tepëronte që ai të ishte një fëmijë “i marrë, i keq dhe antisocial” me fjalët e tij – në kohën e Grammar School Cowbridge. U deshën atributet e Uellsit për t’u rritur dhe skena do të ishte më e mirë se një seancë analisti.

Më pas ai ndoqi Kolegjin e Uellsit të Muzikës dhe Dramës në Cardiff, në vitin 1961 fitoi një bursë për Akademinë Mbretërore të Artit Dramatik në Londër, në vitin 1963 hyri në Phoenix Teather, në Leicester dhe në 1965 mori duartrokitjet e merituara. në Old Vic nga Londra.

Pagëzimi i ekranit të madh mbërrin në vitin 1968, kur në “Luani i dimrit” merr rolin e Riccardo Plantageneto.

Pastaj alternon pak kinema (kujtojmë “The Elephant Man”, 1980, nga David Lynch dhe “The Bounty”, 1984) dhe shumë seriale, deri në një zhurmë me “Heshtja e të pafajshmëve”. Famë e papritur, fama e kanibalistit e bën atë të japë më të mirën e tij në filma me sugjerime të Visconti-t (“Casa Howard”, 1992; “Çfarë mbetet nga dita”, 1993) dhe në filmat biografikë (“Nixon”, 1995;”Rikaso i mbijetuar “, 1996).

Si të mos përmendim disa nga goditjet e tij spektakolare: nga “Maska e Zorros” (1998) te “Misioni: e pamundur 2” (2000). Shpërqëndrime? Jo, stërvitje për të mos qenë të papërgatitur për takimin e ri fiorentin me Hannibalin, kanibalin e vitit 2000.

Po nga i njëjti vit është edhe “Titus”, një paraqitje kinematografike e dramës së Shekspirit “Titus Andronicus”; 2001 “Hearts in Atlandide” i cili është mjaft i suksesshëm dhe “Djalli dhe Daniel Webster”, nuk u shfaq kurrë në kinema, fillimisht për mungesë fondesh për ta përfunduar, më vonë sepse u bë provë në një çështje ligjore.

2002 gjithashtu sheh Hopkins në qendër të vëmendjes. Shfaqet “Bad Company – Prague Protocol”, një film aksion që e sheh atë në rolin e një agjenti të CIA-s, të angazhuar në rikuperimin e një pajisjeje bërthamore dhe “Red Dragon”, filmi i parë i trilogjisë ku luan psikiatrin antropofag të famshëm në historinë e kinemasë.

Edhe pse Hopkins i detyrohet Oskarit për portretizimin e Hannibalit në “Heshtja e Qengjave”, ai deklaron:

“Të lutem, shko shiko “Red Dragon”, por mos më quaj Hannibal Lecter. Ne kemi shumë pak të përbashkëta: ai e do gjakun si Drakula, unë i dua dy pianot e mia, ai është jashtëzakonisht inteligjent, unë jam një ish-djalë fshati që preferon të shikojë yjet me teleskopin  tij të çmuar, të luajë preludet e Chopin, të ecë i vetëm në brigjet e Paqësorit”.

Duhet të presim deri në fund të vitit 2003 për të parë “Njollën njerëzore”, një film që e sheh atë në krah të bukuroshes dhe të talentuares Nicole Kidman; këtu Hopkins luan Profesorin Coleman Silk, i cili shkarkohet nga detyra për një akuzë të pakuptimtë për racizëm, është i lidhur me Faunia (Kidman), një pastruese e re e shënuar nga një përvojë tragjike. Vetëm asaj ai do të jetë në gjendje t’ia zbulojë sekretin e tij.

Anthony Hopkins thjesht nuk mund të rrijë ulur; 2004 do ta shohë atë të luajë në “Proof” në pjesën e një matematikani, vajza e të cilit është Gwyneth Paltrow dhe të marrë pjesë në filmin kolosal “Alexander” (Oliver Stone).

Më 12 prill 2000, ai mori nënshtetësinë amerikane, por iu lejua të mbante titujt British Knight dhe Sir.

Pasi u martua në vitin 1968 me Petronella Barker (me të cilën pati një vajzë, Abigail) u martua sërish në vitin 1973 me Jennifer Ann Lynton. Në vitin 2002 ai u divorcua nga Lynton për t’u martuar me antikuaren Stella Arroyave në mars 2003.

Filmat e viteve 2000

Misioni: I pamundur II, një film nga John Woo (2000); Hannibal i Ridley Scott (2001); Zemrat në Atlantis, një film nga Scott Hicks (2001); Kompania e keqe – Protokolli i Pragës (Kompania e keqe), film nga Joel Schumacher (2002); Red Dragon, film nga Brett Ratner (2002); Njolla njerëzore, film nga Robert Benton (2003); Aleksandër, film i Oliver Stone (2004); Prova, një film nga John Madden (2005); Indian – Indiani më i shpejtë në botë, film nga Roger Donaldson (2005); Bobby, film nga Emilio Estevez (2006); All the King’s Men, një film nga Steven Zaillian (2006); Shkurtorja e lumturisë, film nga Alec Baldwin (2007); The Thomas Crawford Case (Frakturë), një film nga Gregory Hoblit (2007); Slipstream – In the dark mind of H. (Slipstream), film nga Anthony Hopkins (2007); Beowulf (Beowulf), film i Robert Zemeckis (2007); Ajo mbrëmje e artë (Qyteti i destinacionit tënd përfundimtar), film nga James Ivory (2009).

Vitet 2010

Filmat në të cilët ai merr pjesë në këtë periudhë janë: Wolfman (The Wolfman), me regji të Joe Johnston (2010); Ju do të takoni një të huaj të gjatë të errët nga Woody Allen (2010); Bare Knuckles, film nga Eric Etebari (2010) – film i pakredituar; The Rite, një film nga Mikael Håfström (2011); Thor, një film nga Kenneth Branagh (2011); Pasione dhe dëshira (360), film i Fernando Meirelles (2011); Hitchcock, film i Sacha Gervasi (2012); Red 2, film nga Dean Parisot (2013); Thor: The Dark World, film nga Alan Taylor (2013); Noah, film nga Darren Aronofsky (2014); Kidnapping Mr. Heineken, film nga Daniel Alfredson (2015).

Në vitin 2021 Anthony Hopkins merr Oscarin për aktorin më të mirë kryesor, për filmin “Babai – Asgjë nuk është ashtu siç duket”: në moshën 83-vjeçare ai është aktori më i vjetër që ka marrë këtë çmim./Elida Buçpapaj

 

blank

Alec Baldwin mohon përgjegjësinë për të shtënat fatale në xhirimet e filmit

Aktori i Hollywoodit, Alec Baldwin ka mohuar përgjegjësinë për të shtënat fatale me armë zjarri gjatë xhirimeve të një filmi në muajin tetor.

“Mendoj se dikush është përgjegjës për atë që ka ndodhur dhe nuk mund ta them se kush është. Mirëpo e di që nuk jam unë”, ka thënë Baldwin gjatë një interviste për transmetuesin amerikan ABC më 2 dhjetor.

Këto kanë qenë komentet e tij të para për të shtënat e 21 tetorit gjatë xhirimeve të filmit Rust në Nju Meksiko.

Kinematografja me prejardhje nga Ukraina, Halyna Hutchins ka mbetur e vdekur derisa regjisori, Joel Souza është plagosur.

Baldwin ka thënë se atë e kanë informuar se arma është “e sigurt”, mirëpo në të ka pasur municion.

Sipas tij, është e domosdoshme që hetuesit të kuptojnë se kush e ka vënë plumbin në armë.

Gjatë intervistës, ai ka thënë se nuk e beson se do të akuzohet penalisht për këtë rast.

Autoritetet në Nju Meksiko janë duke hetuar ende këtë rast dhe ende nuk kanë ngritur padi. rel

blank

Më 27 nëntor 1940 lindi Bruce Lee, aktori më me ndikim i artit martial (marcial) si dhe ikonë e shekullit XX

Bruce Lee, (李振藩; pinyin: Lǐ Zhènfān, sq.: Brus Li, lindi 27 nëntor, 1940, në San Francisco, California, ShBA; vdiq 20 korrik, 1973 në Hong Kong), ishte aktor i artit luftarak, filozof kinez, instruktor i artit luftarak si dhe themelues i stilit luftarak Jeet Kune Do. Njihet si aktori më me ndikim i artit martial (marcial) si dhe ikonë e shekullit XX.[1] Gjithashtu ishte babai i aktorit Brandon Lee dhe aktores Shannon Lee.

Biografia

Brus Li lindi me 27 Netor të vitit 1940 në San Francisco të Kalifornisë babai i tij ishte Lee Hoi-chuen një aktor kinez ndersa nena e tij ishte Grace Ho e cila ishte kineze por me origjin Kaukaziane. Brus Li ishte femija i parë i familjes, po ashtu Brus li kishte dy motra dhe nje vella 2 vite me te ri.

Emri

Emri i tij i lindjes ishte Lee Jun-fan po ashtu Li në gjuhën kineze kishte dhe emra të tjerë si Li Yuanijin mirëpo amerikanët i vunë emrin Bruce dhe pesudonimi i emrit Lee dhe kshtu u vu emri Bruce Lee.

Familja

Babai i Brus Lisë Lee Hoi-chuen ishte një dirixhent operash kineze dhe aktor në Kinë dhe Japoni e Hong Kong ndërsa nëna e tij ishte amvise e pasur nga Hong Kong-u.

 

Babai i tij u lagrua nga Kina kur Japonia okupoi Kinën dhe emigroi në Shtet e Bashkuara në fillim të fund vitit 1940, kur gruaja e tij e lindi Bruce Lee.

Mesimet e Para ne Kung Fuu

Brus Li edhe pse lindi në Amerikë, ai u rrit në Hong Kong dhe Babai i tij që në moshën 5 vjeqare e çoi tek mejshtri më i mirë i Kung Fu-së Wing Chu i cili e trajnoi Brus Li-në deri në moshën 19 vjeqare.

Jeta në Hong Kong

Brus Li ka jetuar në Hong Kong për 13 vite me vëllaun e tij Robert Lee, kreu shkollen fillore dhe të mesme dhe po ashtu morri mësime të karatesë në disa shkolla. Njëkohësisht u antarësua në Federatën e zonave luftarake Wu Shu ku korri sukses të jashtëzakonshëm dhe u dallua si nxënës shumë luftarak dhe teknik shumë i shquar.

Li ishte i njohur për palestër e tij fizike dhe e fuqishme, regjim palestër dedikuar për t’u bërë aq i fortë sa ai ndoshta mund. Pas ndeshjes së tij me Wong Man Jack në vitin 1965, Lee ndryshuar qasjen e tij në drejtim të trajnimit të arteve marciale. Lee mendonin se shumë artistë ushtarak të kohës së tij nuk kalojnë kohë të mjaftueshme për të kondicionuar fizike. Lee përfshirë të gjitha elementet e fuqisë të përgjithshëm palestër-muskulor, durim muskulare, durim kardiovaskulare dhe fleksibilitet. Ai u përpoq teknika tradicionale Bodybuilding për të ndërtuar muskujt e rëndë ose masive. Megjithatë, Lee ishte i kujdesshëm për të paralajmëruar se përgatitja mendore dhe shpirtërore ishte themelor për suksesin e trajnimit fizik në aftësitë e arteve marciale. Në Tao e Jeet Kune A, ai shkroi:

Trajnimi është një nga fazat më të shpërfillur të atletikë. Shumë kohë i është dhënë për zhvillimin e aftësive dhe shumë pak në zhvillimin e individit për pjesëmarrjen. … JKD, në fund të fundit nuk është një çështje e teknikave të vogla por të spiritualitetit shumë të zhvilluar dhe physique. [73] Trajnimi peshe programit që Lee përdoret gjatë qëndrimit në Hong Kong në vitin 1965 vendoset theks të rëndë në krahë. Në atë kohë ai mund të kryejë biceps vetme curls në një peshë prej 70 deri në 80 £ (rreth 32–36 kg) për tri grupe të tetë repetitions, së bashku me forma të tjera të ushtrimeve, të tilla si squats, push-ups, curls kundërt, të përqendrimit curls, shtyn francezë, dhe të dy curls dore dhe curls kundërt dore. [74] repetitions ai kryera ishin nga 6 deri në 12 reps (në kohë). Ndërkohë që kjo metodë e trajnimit në shënjestër muskujt e shpejtë dhe e ngadaltë e tij dridhje, ajo më vonë ka rezultuar në shtim në peshë ose masë muskulore, duke i vënë Lee pak më shumë se 160 lb (rreth 72 kg). Lee është dokumentuar si ka edhe mbi 2.500 libra në bibliotekën e tij personale, dhe në fund arriti në përfundimin se “Një muskujve të fortë, është një muskul i madh”, një përfundim ai kontestohet më vonë. [75] Bruce përgjithmonë eksperimentuar me rutinën e tij të trajnimit për të maksimizuar tij fizik Aftësitë dhe të shtyjë trupin e njeriut në kufijtë e saj. Ai punësuar rutinat shumë të ndryshme dhe ushtrime duke përfshirë litar skipping, e cila shërbeu trajnimin e tij dhe qëllimet Bodybuilding në mënyrë efektive.

Li besonte se muskujt e barkut ishte një nga grupet e muskujve më të rëndësishme për një artist ushtarak, pasi që praktikisht çdo lëvizje kërkon një shkallë të punës barkut. Mito Uyehara kujton se, “Bruce gjithmonë mendonin se në qoftë se barku juaj nuk është zhvilluar, atëherë keni pasur asnjë biznes duke bërë ndonjë mësimi të vështirë”. Sipas Linda Lee Cadwell, edhe kur nuk e trajnimit, Lee do të kryejnë shpesh ulem ups dhe ushtrime të tjera të barkut në familje që jetojnë gjatë gjithë ditës, të tilla si gjatë shikuar televizor. Ajo tha se e Lee, “ishte Bruce një fanatik në lidhje me trajnimin ab. Ai ishte gjithmonë duke bërë ulem-ups, crunches, lëvizjet romake karrige, ngre këmbën dhe V-ups”. [77] Lee trajnuar nga 7 në 9 am am, përfshirë stomakut, fleksibilitet, dhe të rrjedhshëm, dhe nga 11 am deri në orën 12 ai do të tren peshë dhe cikli. Një stërvitje tipike për Lee do të ishte për të drejtuar një distancë prej dy deri në gjashtë milje në 15 deri 45 minuta, në të cilën ai do të ndryshojnë me shpejtësi në intervale 3-5 minuta. Lee do të ngasin ekuivalentin e 10 milje (rreth 16 kilometra) në 45 minuta në një biçikletë stacionare. [78] [79] Lee do të ushtrojë ndonjëherë me litar kërcejnë dhe të vënë në 800 hedhje pas çiklizmit. Lee do të bëni ushtrime të kalit e lëkurës në duart e tij, duke përfshirë edhe futje duart e tij në kova e shkëmbinj të ashpër dhe zhavorrit. Ai do të bëjë mbi 500 repetitions e këtë në një ditë të caktuar. [80] Një artikull i Postës Kinës S. shkruan: “Kur një mjek paralajmëroi atë që të mos shkaktojnë dhunë shumë në trupin e tij, Bruce hodhi poshtë fjalët e tij. ‘Trurin e njeriut mund të nënshtrojë çdo gjë, madje edhe dhimbje reale “-Brus Li-se”. ja qi motren me te bukrit thoshte Lee!

Filozofia

Li është i njohur mirë si një artist luftarak, por ai gjithashtu studioi dramë dhe filozofi, derisa ishte student në Universitetin e Uashingtonit. Ai ishte i mirë-lexuar dhe kishte një bibliotekë të gjerë. Librat e tij e veta në artet marciale dhe filozofi luftuar janë të njohur për pohimet e tyre filozofike, si brenda dhe jashtë qarqeve të arteve marciale. Filozofia e tij eklektik shpesh pasqyruar bindjet e tij duke luftuar, edhe pse ai ishte i shpejtë për të pretendojnë se artet marciale e tij ishin vetëm një metaforë për mësimet e tilla. Ai besonte se çdo njohuri përfundimisht çoi në vetënjohjes, dhe tha se metoda e tij të zgjedhur nga vetë-shprehje ishte artet marciale. [99] ndikimet e tij përfshijnë Taoism, të Jiddu Krishnamurti, dhe Budizmi. [100] Në anën tjetër, filozofia Lee ishte shumë në kundërshtim me pikëpamje konservatore botërore mbrojtur nga Confucianism. [101] John pak thotë se Lee ishte një ateist. Kur u pyetën në vitin 1972 në lidhje me përkatësinë e tij fetare, ai u përgjigj, “asnjë lloj”. [102] Po ashtu në vitin 1972, ai u pyet nëse ai besonte në Zot, dhe ai u përgjigj, “Për të qenë krejtësisht i sinqertë, unë vërtet nuk e bëjnë”. [99] Citatet e mëposhtme pasqyron filozofinë e tij duke luftuar.

“Bëhuni i çrregullt… pa formë, si uji. Tani vendoseni ujin në një gotë, ai do të bëhet gotë. Vendoseni ujin në një shishe;.. do të bëhet shishe, vendoseni në një ibrik çaji,.. bëhet ibrik çaji. Uji mund të rrjedhë, zvarritet ose të pikojë apo të përplaset! Bëhu ujë, shoku im… “[103]
“Të gjitha llojet e dijes, në fund të fundit të çojnë në njohuri të vetë”
“Përdoreni vetëm atë që punon, dhe merreni nga çdo vend që mund të gjeni atë”. [105]
“A nuk e mohojnë qasje klasike, thjesht si një reagim, ose ju do të keni krijuar një model dhe e zënë veten aty”. [106]
“Kalit të shpejtë do të bëjë një budalla nga ju sa më shpejt”.
“Unë gjithmonë mësoj diçka, dhe kjo është: të jeni gjithmonë vetja dhe të shpreheni veten, të keni besim në veten tuaj, mos shkoni atje dhe kërkoni për një personalitet të suksesshëm dhe ta kopjoni atë.
“Kjo nuk është rritje e përditshme, por rënie e përditshme. Hack larg në parëndësishëm”.

Kariera Si Aktor

Brus Li preveq se ishte Kampion i Kong Fu-së atë kohë po ashtu Brus Li ka luajtur në disa filma dhe Seriale dhe ishte Rexhisor dhe Kishte ber disa skenare mbi disa Filma. Brus Li kishte vendos ta vazhdonte traditen e Familjes per tu ber aktor si babi i tij Lee Hoi-chuen i cili ishte Aktor dhe dirixhent opreash.

Brus Li ndërsa në Shtetet e Bashkuara 1959-1964, Brus Li braktisur mendimet e një karriere të filmit në favor të ndjekin artet marciale. Megjithatë, një ekspozitë arti në marciale Long Beach në vitin 1964 çoi përfundimisht në ftesën nga William Dozier për një audicion për një pjesë në pilot “Një Son Numri”.Nuk tregojnë transmetuar, por Lee ishte i ftuar për rolin e Kato së bashku me Van Williams në serinë televizive Hornet Green. Shfaqja zgjati vetëm një sezoni, 1966-1967. Lee gjithashtu ka luajtur Kato në tre episode crossover e Batman. Kjo u pasua nga paraqitjet e ftuar në tri seri televizive: njeri i fortë (1967), Këtu vijnë Brides (1969), dhe Blondie (1969).

Brus Li njihet me disa Filma të Shquar si Enter the Dragon i cili kishte buxhet $850,000 dhe ishte i realizuar ne vitin 1973 po ashtu nihet me filmin ku ka një duel me artistine e madh Chuck Norris ai titullohet Way of the Dragon i realizuar ne vitin 1972 me buxhet 85,000,000 Dollar amerikan dhe disa filma të tjer si Game of Death etj…

Po Ashtu Brus Li esht i njohur i edhe si Regjisor dhe Skenarist.

Ylli Brus Li-së në Avenue e Stars ne Hong Kong.

Çmimet

Brus Li në jetën e tij si luftëtar dhe aktor dhe artist ka fituar shum Qmime. Brus Li u emërua nga Time Magazine si një nga 100 njerëzit më me ndikim të shekullit të 20. (Wikipedia)

blank

Ngrihet padi kundër aktorit Alec Baldwin

Në padinë kundër aktorit, Alec Baldwin është thënë se në skenarin e filmit nuk ka pasur kërkesë për të shtëna me armë zjarri.

Si pasojë e një incidenti me armë, Baldwin e ka lënë të vdekur kinematografen, Halyna Hutchins.

Autoritetet janë ende duke hetuar incidentin e 21 tetorit, që ka ndodhur teksa është punuar në filmin Rust.

Zyrtarja për skenarët, Mamie Mitchell, e cila e ka telefonuar policinë, pas të shtënave në skenën e filmit në Nju Meksiko – ka dorëzuar padi për këtë rast.

Avokati i saj ka akuzuar aktorin se ka shtënë me armë, pa e kontrolluar paraprakisht atë.

Baldwin dhe producentët e filmit, që janë përmendur po ashtu në padi, nuk kanë komentuar ende këtë gjë.
Aktori hollivudian ka ndarë kohë më parë komentet e koleges së tij, e cila ka hedhur poshtë sugjerimet e pjesës tjetër të ekipit kinse rrethanet e xhirimeve kanë qenë të pasigurta.

Ende nuk ka ndonjë padi penale nga autoritetet kundër pjesëtarëve të ekipit.

Punëtorja që ka qenë përgjegjëse për armët në film, ka thënë se nuk e di si është përfshirë municioni në xhirime të filmit.


blank
blank
Send this to a friend