VOAL

VOAL

Mbyllet në Bernë seanca e dytë e parlamentit të femrave

October 30, 2021

Komentet

Të shtunën dhe të dielën në Bürgenstock të Zvicrës mbahet konferenca e paqes për Ukrainën

 

VOAL- Në orën 12:00 të së enjtes hyri në fuqi zona e përjashtimit në Bürgenstock (Nidwalden), ku gjatë fundjavës po mbahet konferenca e paqes për Ukrainën, bën të ditur një lajm i ATS, transmetuar nga RSI. Vetëm personat që posedojnë autorizim do të mund të parkojnë dhe qarkullojnë në zonë.

Përafërsisht 430 banorët e  Bürgenstock duhet të regjistroheshin në polici, duke marrë një dokument të posaçëm, të cilin duhet ta tregojnë në pikën e kontrollit. Të gjitha automjetet gjithashtu duhet të regjistrohen.

Kontrollet e rrepta të hyrjes dhe daljes synojnë të garantojnë sigurinë e pjesëmarrësve në konferencë. Rreth 90 delegacione janë regjistruar për samitin e 15 dhe 16 qershorit. Zona e përjashtimit do të qëndrojë në vend deri në orën 18:00 të së hënës.

Pavarësisht stemave, aktivitetet e banorëve të Bürgenstock janë të kufizuara. Autoritetet rekomandojnë të mos udhëtojnë jashtë shtigjeve dhe rrugëve të asfaltuara dhe të shtyjnë terminet jo urgjente. Çiklizmi, vrapimi dhe ecja janë të ndaluara, bën gjithnjë të ditur lajmi i ATS i transmetuar nga RSI.

UEFA EURO 2024- Zvicra e mbështet fitoren tek përvoja e gjeneratës së artë

VOAL- Zvicra dhe Gjermania janë favoritët në Grupin A për të siguruar dy biletat e garantuara që japin akses në fazën e 16-tëshes. Me Skocinë që luhatet, e vetmja që arrin me besim është Hungaria. Kështu komenton sot RSI.

Sidomos në pjesën gjermanofolëse ka një pritje të madhe për derbin me Gjermaninë, por dy ndeshjet e para do të jenë vendimtare për Zvicrën. Që nga viti 2004, Zvicra ka marrë pjesë në të gjitha fazat finale të ngjarjeve të mëdha me përjashtim të Euro 2012. Që nga viti 2014, ajo gjithmonë ka ecur nëpër grupe si në Kampionatin Evropian ashtu edhe në atë Botëror, me rezultatin më të mirë të saj çerekfinalet e arritura tri vite më parë pas suksesit emocionues në penallti ndaj Francës. Megjithatë, gjuajtjet nga 11 metra ishin fundi i vijës si më 2016 kundër Polonisë ashtu edhe më 2021 kundër Spanjës. Përzgjedhja e Yakin, e cila mori më pak pikë se të gjitha skuadrat e kualifikuara drejtpërdrejt dhe është ndër më të vjetrat në fillim, mund të mburret për këtë arsye shumë më tepër se Hungaria dhe Skocia. Për brezin e artë rreth Xhakës, Rodriguezit dhe Shaqirit (shënon në 5 turnetë e fundit të mëdhenj për gjithsej 9 gola) është një nga thirrjet e fundit për të arritur përfundimisht arritjen. E fortë në mbrojtje (vetëm një humbje në 10 ndeshjet e fundit në CE para penalltive), Zvicrës do t’i duhet sërish të gjejë një zgjidhje për mungesën ataviste të golave ​​(3 fitore në 18 ndeshje në CE). Kështu thuhet, ndër të tjera në komentin e sotëm të RSI.

 

Në Bürgenstock të Zvicrës do të jenë 90 shtete dhe organizata

Presidentja e Konfederatës Viola Amherd dhe kreu i EDA Ignazio Cassis

Autoritetet bëjnë vlerësimin e konferencës për paqen në Ukrainë, të planifikuar për fundjavën në kantonin e Nidwalden – Objektivi: të përcaktohet një udhërrëfyes për të përfshirë Kievin dhe Moskën

VOAL- Deri tani, 90 shtete dhe organizata kanë deklaruar se do të marrin pjesë në Konferencën për Paqen në Ukrainë, e cila do të mbahet fundjavën e ardhshme në Bürgenstock, në kantonin Nidwalden. Këtë e ka bërë të ditur Konfederata të hënën, me një deklaratë që bën bilancin e organizimit të eventit. Lajmin e bën të diotur RSI.

Detajet më të rëndësishme, sqaron lajmi, kanë të bëjnë me objektivat e takimit dhe masat e marra për të garantuar sigurinë e tij. Për sa i përket pikës së parë, shënimi thotë se konferenca synon: të sigurojë një platformë për dialog “për mënyrat për të arritur paqen gjithëpërfshirëse, të drejtë dhe të qëndrueshme për Ukrainën, bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe Kartën e Kombeve të Bashkuara”; “promovoni kuptimin e përbashkët të një kuadri rregullator” dhe përcaktoni një “udhërrëfyes” që përfshin palët në një proces paqeje. Zvicra, me të kaluarën e saj si ndërmjetëse, thjesht nuk mund të priste dhe konflikti në pragun e Evropës është ndezur tashmë prej 28 muajsh. “Ne guxojmë të flasim për paqen”, tha Ignazio Cassis në një konferencë për shtyp.

Megjithatë, dëshirojmë t’ju kujtojmë se Rusia nuk ishte e ftuar në konferencë. Kohët e fundit, presidentja e Konfederatës dhe shefja e Departamentit të Mbrojtjes, Viola Amherd, deklaroi se Zvicra nuk e ka përjashtuar Rusinë nga planifikimi i Konferencës së Paqes, por se vendi i Vladimir Putinit nuk është ftuar sepse tashmë kishte thënë se nuk dëshironte të marrin pjesë. Një koncept i ripërsëritur para mediave edhe nga Ignazio Cassis: “Nga njëra anë”, tha ai, “ekziston qëndrimi i qartë rus i refuzimit edhe para se të dërgohej ftesa, nga ana tjetër, Ukraina nuk është ende gati të bisedoni me Moskën”. Kreu i EDA-s shpreson se Kremlini do të jetë në gjendje të jetë i pranishëm në një konferencë të dytë të mundshme.

Siguria, Nidwalden është gati

Lajmi bën të ditur më tej se, për sa i përket sigurisë së ngjarjes, menaxhimi operacional i pajisjes do të jetë në duart e Kantonit të Nidwalden, i cili do të mund të llogarisë në mbështetjen e forcave shtesë të policisë, policisë federale dhe ushtrisë. Forcat e armatosura në fakt do të mbështesin masat e sigurisë duke punësuar deri në 4000 ushtarë. Ushtria, lexojmë në njoftimin për shtyp, “do të marrë përsipër detyra veçanërisht në sektorët: mbrojtjen e infrastrukturave të rëndësishme dhe kritike, transportin ajror, zbulimin dhe ndërhyrjet ajrore nga hapësira ajrore, mbikëqyrjen dhe ndërhyrjet në ujërat e liqenit si dhe logjistikën dhe asistencë menaxheriale”.

Shërbimet logjistike të ushtrisë përfshijnë afërsisht 6.5 kilometra elemente rrethimi dhe 8 kilometra rrotulla me tela çeliku, 100 automjete policie si dhe mjete speciale për transportin e personave që gëzojnë mbrojtje ndërkombëtare, afërsisht 2 kilometra rrugë të parrokullueshme dhe mjete të ndryshme ndriçimi.

“Ne po përpiqemi të minimizojmë kufizimet për popullatën,” siguroi drejtoresha e drejtësisë dhe sigurisë e Nidwalden, Karin Kayser-Futschi. Dhe komandanti i policisë kantonale Stephan Grieder garantoi se këto do të vendosen në zonën përreth vendpushimit dhe mund të përshtaten nëse është e nevojshme.

Ne synojmë një deklaratë përfundimtare

Konferenca do të fillojë pasditen e 15 qershorit me një mbledhje plenare, bën të ditur RSI. Më 16 qershor, trI tema me interes global, të cilat kanë të bëjnë me një numër të madh shtetesh, do të shqyrtohen në thellësi në grupet e punës: siguria bërthamore, liria e lundrimit dhe siguria ushqimore dhe aspektet humanitare. Një deklaratë përfundimtare do të përgatitet gjithashtu për përfundimin e konferencës.

Ignazio Cassis: “Ne po bëjmë hapin e parë, kush do ta bëjë të dytin?”

Intervistë me Ignazio Cassis disa ditë pas konferencës së Bürgenstock – Mungojnë disa vende nga Jugu Global: “Ne nuk duam që të jetë Perëndimi kundër pjesës tjetër të botës”

voal- Konferenca e Bürgenstock nuk do të jetë një konferencë paqeje, por një konferencë për paqen, thekson deklarata e lëshuar sot në mëngjes nga Këshilli Federal për të vlerësuar gjendjen e lojës më pak se një javë përpara Konferencës. Lista përfundimtare e pjesëmarrësve do të bëhet e ditur vetëm të premten në mbrëmje, për momentin janë rreth nëntëdhjetë pjesëmarrje të garantuara. Mungesa e Rusisë është mungesa më e dukshme – Moska nuk ishte e ftuar dhe e kishte bërë të ditur tashmë se nuk donte të ishte atje – por jo e vetmja. Nga ana tjetër, ftesa e Kremlinit do të kishte sjellë rrezikun e humbjes së Kievit, i cili për momentin të paktën nuk është gati të dialogojë drejtpërdrejt me palën tjetër, kujtoi Ignazio Cassis në konferencën për shtyp. Në margjinat e emërimit, kreu i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme iu përgjigj pyetjeve të Anna Riva, korrespondente e RSI në Bernë:

Këshilltar Federal Cassis, si e matni suksesin e konferencës?

“Në thelb nga pjesëmarrja e vendeve. Kemi pjesëmarrjen, e cila deri më tani duket e konfirmuar, e rreth nëntëdhjetë shteteve, gjysma e të cilave janë në nivel krerësh shtetesh apo qeverish, gjysma evropiane dhe gjysma jashtë kontinentit evropian. Nëse e kemi këtë pjesëmarrje është tashmë një tregues i rëndësishëm suksesi. Një tregues tjetër i suksesit është kjo deklaratë e përbashkët që kemi nxjerrë për konsultim disa ditë më parë, e cila duhet të përmbledhë disi rezultatet e diskutimeve mbi tre pikat kyçe me të cilat do të merremi, që janë siguria bërthamore, siguria ushqimore dhe elementet humanitare. , në veçanti shkëmbimi i të burgosurve etj. Nëse gjejmë një marrëveshje dhe ajo përfundon në deklaratë, do të jetë një tregues shumë i rëndësishëm suksesi. Dhe pastaj qershia mbi tortë do të ishte të dije se cili do të jetë hapi tjetër. Të parën e bëjmë ne, të dytën kush dhe ku?”.

Ne e dimë se Kina dhe disa shtete nga i ashtuquajturi Jug Global nuk do të marrin pjesë. Dhe këto mund të jenë një çelës i rëndësishëm aksesi për Rusinë. Përtej kënaqësisë së pjesëmarrjes së 90 shteteve dhe organizatave, a ju ka mbetur një mbetje zhgënjimi? Janë dërguar mbi 160 ftesa…

“Po, përtej sasisë, cilësia është e rëndësishme kështu që prania e shteteve të mëdha nga jugu global, India, Kina, Brazili, Afrika e Jugut, por edhe vende arabe si Arabia Saudite është thelbësore pikërisht për t’i dhënë kësaj konference një ekuilibër për të parandaluar unike perëndimore, nga të qenit Perëndim kundër pjesës tjetër të botës. Lista përfundimtare do të jetë e disponueshme të premten në mbrëmje, besoj se do të ketë një prani nga jugu global, ndoshta jo siç do të kishim shpresuar dhe shpresuar. Ne e dinim se kjo varej edhe nga ajo që mund të bëhej mes Rusisë dhe Ukrainës. Sot raportuam për atë që arritëm të bënim. Diçka po, por jo ajo që do të kishim dashur në mënyrë ideale dhe prandaj duhet të jemi të kënaqur me atë që është arritur, që për mendimin tim nuk është gjë e vogël. Ndonjëherë duhet t’i themi vetes, është e vërtetë, gota nuk është plot, por gjysma është tashmë një hap i parë. Edhe një herë alternativa është të mos bëni asgjë, të lini gotën bosh.”

(Intervista e plotë transmohet mbrëma në RSI)

Presidentja e Zvicrës: Samiti për Ukrainën s’është propagandë

Presidentja e Zvicrës, Viola Amherd, tha se gati 90 vende dhe organizata do të marrin pjesë në një samit për paqe në Ukrainë, që do të mbahet këtë fundjavë në Burgenstok të Zvicrës.

Amherd tha se pjesëmarrësit në samit – rreth gjysma e të cilëve do të jenë udhëheqës shtetesh ose qeverish – do të përpiqen të gjejnë një rrugë për t’i ndalur luftimet.

Ukraina është nën pushtimin e plotë të forcave ruse qysh në shkurt të vitit 2022.

“Kjo nuk është propagandë”, u tha Amherd gazetarëve.

“Kjo ka të bëjë me bazën e ndihmës humanitare të ofruar nga Zvicra… dhe me inicimin e një dialogu”, tha ajo.

Ndërsa presidenti francez, Emmanuel Macron, dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz, pritet të marrin pjesë në samit, zyrtarë nga Kina dhe Rusia pritet të mungojnë.

Moska nuk është e ftuar dhe thotë se procesi është i pakuptimtë pa pjesëmarrjen e saj.

Ministria e Jashtme e Kinës, në anën tjetër, tha se nuk do të marrë pjesë në samit, sepse ai nuk i përmbush pritjet e saj për pjesëmarrjen edhe të Rusisë, edhe të Ukrainës.

“Kina ka insistuar gjithmonë që një konferencë ndërkombëtare e paqes duhet të miratohet si nga Rusia, ashtu edhe nga Ukraina, me pjesëmarrje të barabartë të të gjitha palëve, dhe se të gjitha propozimet e paqes duhet të diskutohen në mënyrë të drejtë dhe të barabartë”, tha ministria në Pekin.

Ndërkohë që përgatitjet për samit vazhdojnë, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se forcat e tij “po e frenojnë përparimin e Rusisë” dhe “po i shkatërrojnë njësitë e saj që hyjnë dhe terrorizojnë rajonin e Harkivit”.

Radio Evropa e Lirë nuk arriti t’i verifikonte në mënyrë të pavarur këto pretendime, por këshilltari amerikan për siguri kombëtare, Jake Sullivan, tha për Televizionin CBS se ndërsa Harkivi “mbetet i kërcënuar”, rusët “nuk kanë qenë në gjendje të bëjnë përparim në terren në ditët e fundit”. REL

“Doctor Roger”, Federer doktor nderi në New Hampshire

Roger Federer në Universitetin Dartmouth

Legjenda e tenisit mori çmimin në Universitetin Dartmouth

VOAL- Mjeshtri është bërë doktor, “Doktor Roger”. Kështu e fillon Maksimilian Herber reportazhin e transmetuar nga RSI. Herber shkruan se në New England një shi i dendur pranveror mirëpriti një doktor të ri nderi që “ka qenë një frymëzim dhe ka ndryshuar jetë” dhe “për përdorimin e zërit të tij të sportist për të përmirësuar cilësinë e jetës së shumë njerëzve” falë fondacionit të tij: Roger Federer. Ish-tenisti, sipërmarrësi dhe filantropisti 43-vjeçar mori çmimin në Kolegjin Dartmouth, një universitet i vogël por prestigjioz i Ivy League në New Hampshire.

 

 

Zvicër, autoritetet paralajmërojnë stuhi të forta

Qeveria federale ka lëshuar një paralajmërim për stuhi të nivelit 3 (rrezik i rëndësishëm) për pjesë të mëdha të Zvicrës. Të dielën zona e rrezikut do të zgjerohet ndjeshëm në disa zona të vendit.

Praktikisht të gjitha rajonet e Zvicrës, me përjashtim të kantoneve Graubünden dhe Ticino, janë prekur nga paralajmërimi, shkruan Blick. Priten nivele të larta të aktivitetit të shkarkesave elektrike, reshje të dendura shiu dhe rrëshqitje të mundshme dheu.

Qeveria federale këshillon marrjen në konsideratë të opsioneve të strehimit dhe rrugëve alternative kur planifikoni aktivitete në natyrë. Sigurimi i objekteve jashtë dhe shmangia e vendeve të ekspozuara si sipërfaqet, majat dhe pemët. sn

Trafikantët vlonjatë të kokainës në Europë, arrestohen në Zvicër 3 persona (Detajet)

Policia zviceriane ka deklaruar sot se është përfshirë në operacionin europian të zhvilluar në Belgjikë, Francë, Holandë, Gjermani, Itali dhe Austri kundër një organizate kriminale shqiptare që çoi të martën në arrestimin e 17 personave.

Në kuadër të bashkëpunimit ndërkombëtar, në Zvicër janë arrestuar 3 persona. Organizata kriminale shqiptare e shpërbërë merrej me trafik droge dhe grabitje me armë.

Aktivitetet e saj u shtrinë edhe në Zvicër. Gjatë operacionit të zhvilluar të martën në Zvicër, policia ka sekuestruar 9 kilogramë heroinë dhe 2 kilogramë kokainë. Dy anëtarë të tjerë të bandës janë arrestuar më parë në Holandë dhe Zvicër.

Ndërkohë, sipas mediave italiane, nga hetimi rezultoi se organizata jo vetëm transportonte dhe shiste drogë, por bashkëpunonte edhe me një grup tjetër kriminal shqiptar për të grabitur drogën e klaneve rivale.

Kjo bandë e dhunshme kishte në dispozicion një arsenal mbresëlënës armësh zjarri dhe në të kaluarën ishte përfshirë në një atentat ndaj një rivali në Shqipëri. Po ashtu flitet për një grabitje të armatosur të një ngarkese me 395 kg marijuanë në mes të shkurtit të kryer në Bruksel.

Sipas burimeve, 11 prej të arrestuarve janë kapur në Belgjikë, 2 në Itali dhe 4 të tjerë në shtetet e tjera europiane ku u shtrinë kontrollet me qëllim ekstradimin në Belgjikë.

Një nga të arrestuarit në Itali rezultonte në kërkim, i dënuar nga Gjykata e Arezzos me mbi 34 muaj burg për drogë lidhur me ngjarje të ndodhura në Civitella Val di Chiana (AR) në 2016.

Sipas hetimeve, anëtarët e organizatës kanë lidhje familjare me njëri-tjetrin dhe të gjithë vijnë nga Vlora.

Bëhet fjalë për një lloj mafie shqiptare, siç thonë mediat italiane, që merret me gjithçka që lidhet me kokainën, nga importi tek prerja, tek riciklimi dhe më në fund tek trafiku i armëve.

Ndër veprimet që i atribuohen organizatës, ka edhe episode të dhunshme të lidhura me kriminelë të përshkruar nga prokurorët belgë si veçanërisht të rrezikshëm dhe të vendosur.

Emrat e të dyshuarve nuk janë aspak të rinj për të organzet e zbatimit të ligjit. Në vitin 2014, krerët e bandës ishin dënuar në Francë me burgim nga 10 deri në 12 vjet, ndërsa të tjerët me role të vogla kishin marrë dënime nga 3 deri në 7 vjet. Por edhe kështu ata nuk u dekurajuan dhe përkundrazi vazhduan rrugën e tyre kriminale.

Kërkimet në kuadër të operacionit kanë cuar në kapjen e 100 kg drogë të llojit kokainë dhe amfetaminë, 6 armë zjarri, kimikate, uniforma policie dhe jelekë antiplumb, 265,000 euro para cash, 20 telefona të kriptuar, automjete etj.

Grupi i trafikantëve të hetuar nga Policia e Antëerp në Belgjikë ishin të specializuar në shpërndarjen e sasive të mëdha të drogës që më pas transportoheshin në vende të ndryshme me mjete të pajisura me hapësira të fshehta. Hetimi nga policia gjyqësore ka të bëjë me një organizatë që mësohet se ishte aktive në importin e kokainës nga Amerika e Jugut dhe pastrimin e parave nga trafiku i kokainës.

Në Belgjikë u bënë 12 kërkime në Antwerp, Schoten dhe Sint-Niklaas. Ato u kryen në bashkëpunim midis policisë gjyqësore federale dhe policisë lokale në Antwerp. bw

Siguria në Bürgenstock, 80% e kostove përballohen nga Berna

Bürgenstock po përgatitet për Konferencën mbi Paqen në Ukrainë, e planifikuar për 15 dhe 16 qershor

Ndërkohë, para parlamentit francez, presidenti ukrainas Zelensky nënvizoi se konferenca mund ta sjellë vendin më afër paqes.

VOAL- Konferenca për paqen në Ukrainë, e cila do të mbahet nga 15 deri më 16 qershor në Bürgenstock, në kantonin Nidwalden, është “një ngjarje e jashtëzakonshme në përputhje me ligjin federal për masat për ruajtjen e sigurisë së brendshme”. Me këtë klasifikim, të vendosur të premten nga Këshilli Federal, konstatohet se 80% e shpenzimeve për masat e sigurisë do të mbulohen nga Konfederata, siç thuhet në një shënim. Kështu bëhet e ditur në një lajm të ATS, transmetuar nga RSI.

Lajmi bën të ditur më tej se mbi tetëdhjetë vende kanë konfirmuar deri më tani pjesëmarrjen e tyre në konferencë, me shumicën që planifikon të dërgojë përfaqësues në nivel të krerëve të shteteve ose qeverive, deklarata më tej thotë: “Duke qenë se konferenca është pjesë e një konteksti të tensioneve të forta ndërkombëtare, një Është planifikuar një marrëveshje mbresëlënëse e sigurisë që përfshin forcat e policisë kantonale dhe federale, si dhe ushtrinë”.

 

 

Macroni do të marrë pjesë në samitin ukrainas për paqe në Zvicër

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky (majtas), dhe presidenti francez, Emmanuel Macron gjatë takimi në Paris, në shkurt 2024.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, do të marrë pjesë në një samit ukrainas për paqe, i cili do të mbahet kah mesi i këtij muaji në Zvicër, njoftoi Presidenca franceze të enjten.

Zëdhënësi i Zelenskyt, Serhiy Nykyforov, tha se 107 vende dhe organizata ndërkombëtare e kanë konfirmuar pjesëmarrjen në samitin e 15-16 qershorit, në të cilin Ukraina shpreson se do të fitojë mbështetje të gjerë ndërkombëtare për vizionin e saj për kushtet që nevojiten për t’i dhënë fund luftës me Rusinë.

Shtëpia e Bardhë njoftoi më 4 qershor se nënpresidentja amerikane, Kamala Harris, do ta përfaqësojë SHBA-në në këtë samit.

Kievi e mirëpriti këtë njoftim më 5 qershor, edhe pse i kishte bërë thirrje presidenti Joe Biden të merrte pjesë.

Rusia nuk është ftuar në samitin e organizuar nga Ukraina. Moska e ka hedhur poshtë rëndësinë e këtij samiti në Zvicër, duke thënë se bisedimet për paqe pa Rusinë “nuk kanë kuptim”.

Qeveria zvicerane është nikoqire e ngjarjes me kërkesën e Ukrainës.

Rusia e nisi pushtimin e Ukrainës në shkurt 2022. REL

F/A-18 në A1, ishte një sukses për ushtrinë zvicerane

Një nga avionët që u ul në autostradë

Stërvitja u zhvillua pa aksidente – Është rihapur autostrada

VOAL- Prova ku katër F/A-18 të Forcave Ajrore Zvicerane zbarkuan në A1 pranë Payerne në kantonin Vaud të mërkurën ishte një sukses sipas ushtrisë, njofton ATS në një lajm të transmetuar nga RSI. Nuk ka pasur aksidente apo ngjarje të paparashikuara, lexojmë në një deklaratë buxhetore të publikuar të enjten. Seksioni i autostradës është kthyer në gjendjen e mëparshme dhe ka mundur të rihapet për qarkullim në orën 4.30 të mëngjesit. Drita jeshile nga Këshilli Federal parashikonte një mbyllje maksimale prej 36 orësh.

Manovra u zhvillua midis orës 12 dhe 12.30, për gjithsej shtatë ulje dhe po aq ngritje. E pagëzuar “Alpha Uno”, sipas emrit të autostradës, stërvitja ishte e para e këtij lloji për mbi 30 vjet (i fundit ishte në 1991 në Lodrino). Ushtarët u thirrën për të kryer, ndër të tjera, një furnizim me karburant dhe një ndryshim gome pas një shpimi (të simuluar).

Objektivi i provës ishte të verifikonte aftësinë për të përdorur avionë luftarakë edhe nga vende të improvizuara. Luftëtarët zviceranë aktualisht janë të përqendruar në tre baza: Payerne, Emmen dhe Meiringen, thuhet në lajmin e mësipërm.

Artisti famshëm franko-zviceran Ben ndahet nga jeta

Beni përballë një prej veprave të tij më të famshme

Artisti franko-zviceran ishte 88 vjeç – I ekspozuar në muzetë e mëdhenj, ai përdori ironinë si nënshkrimin e tij stilistik, duke zemëruar edhe politikanët

VOAL- Në një lajm të ATS, transmetuar nga RSI,  bëhet e ditur se artisti Ben, i lindur si Benjamin Vautier, i njohur për sloganet e tij me shkronja të bardha të shkruara me dorë në një sfond të zi, ka vdekur në moshën 88-vjeçare në shtëpinë e tij në Nice.

Këtë e ka bërë të ditur të mërkurën miku i tij Robert Roux, nënkryetar i bashkisë dhe delegat për kulturën e qytetit në Côte d’Azur, duke konfirmuar informacione nga BFM TV.

Reagimet nuk vonuan: “Bota e kulturës humbet një legjendë”, shkruan ministrja franceze e kulturës Rachida Dati në X.

Një tjetër shkrim provokues nga Beni i ekspozuar në artgeneve në Gjenevë në 2020

Keystone

Një tjetër vepër e Ben

Beni vdiq, me sa duket nga vetëvrasja, një ditë pas vdekjes së gruas së tij Annie, me të cilën ai kishte qenë i afërt për 60 vjet. I lindur në Napoli në vitin 1935, artisti francezo-zviceran ishte një anëtar i lëvizjes Fluxus, i frymëzuar nga “pothuaj e gatshme” e Marcel Duchamp.

Artisti përdori ironinë si tipar stilistik. Në vitin 1992 shkrimi i tij “Suiza no existe” (Zvicra nuk ekziston) i ekspozuar në pavijonin zviceran në Sevilje shkaktoi një sensacion në botën politike zvicerane. Punimet e tij janë ekspozuar në muze si MoMa në Nju Jork dhe Qendra Pompidou në Paris.


Send this to a friend