VOAL

VOAL

Kremlini e mbronë grumbullimin ushtarak në Kaliningrad

November 22, 2016
blank

Komentet

blank

Ish presidenti i Tajvanit në një mision në Kinë

Ma Ying-jeou shërbeu si president nga 2008 deri në 2016

Vizita e Ma Ying-jeou është e para në Republikën Popullore nga një ish-lider që nga fundi i luftës civile në 1949.

 

VOAL- Ish-presidenti i Tajvanit Ma Ying-jeou mbërriti në Shangai të hënën pasdite, i pritur në aeroport nga zyrtarë të ndryshëm. Vizita pothuajse përkon me udhëtimin e Presidentit aktual Tsai Ing-wen në një mision në Shtetet e Bashkuara dhe Amerikën Qendrore.

Ma Ying-jeou, president nga viti 2008 deri më 2016 dhe një figurë udhëheqëse e nacionalistit Kuomintang (KMT), u nis menjëherë më pas për në Nanjing: ai do të qëndrojë në Kinë deri më 7 prill në krye të një delegacioni studentësh dhe do të bëjë homazhe për paraardhësit në ‘Hunan.

Nga ana tjetër, presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen, pritet të largohet të mërkurën dhe të bëjë një ndalesë të dyfishtë në SHBA përpara vizitave zyrtare në aleatët e saj diplomatikë Belize dhe Guatemala. Një udhëtim që është bërë edhe më i rëndësishëm pas vendimit të Hondurasit për të ndërprerë marrëdhëniet me Taipein dhe për të vendosur marrëdhënie të reja diplomatike me Pekinin.

66-vjeçarja do të flasë në Nju Jork dhe do të marrë një çmim nga Instituti Hudson, një institut, ndërsa zyra e saj nuk ka komentuar thashethemet për një takim me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy në Kaliforni.

Ish-udhëheqësi i parë tajvanez në Kinë që nga viti 1949

Udhëtimi i Ma Ying-jeou shihet si një përpjekje për të rishkruar trashëgiminë e tij politike. Qëndrimi është me sa duket i një natyre private dhe zyra e tij ka thënë se ai nuk do të shkojë në Pekin apo të takojë presidentin kinez Xi Jinping, të cilin e pa shkurtimisht në takimin historik në Singapor në shtator 2015. Misioni, megjithatë, është i rëndësishëm në disa aspekte : ai është ish-udhëheqësi i parë tajvanez që viziton Kinën që nga përfundimi i luftës civile në 1949.

Pekini rrit presionin mbi Taipei

Me më pak se 10 muaj para zgjedhjeve presidenciale të Tajvanit, Pekini po rrit presionin mbi Taipei. KMT, e karakterizuar tradicionalisht nga qasje më pajtuese ndaj Pekinit, ka humbur dy garat e fundit presidenciale, por ka fituar një fitore dërrmuese në zgjedhjet lokale të vitit të kaluar. Më në fund, sipas thashethemeve mediatike, Ma Ying-jeou mund të takohet me Wang Huning, nga Partia Komuniste e Kinës, i konsideruar si ideologu i Presidentit Xi, të cilit i është besuar detyra për të hartuar një propozim të ri politik për ribashkim sipas modelit ” një vend, dy sisteme” është bërë i patretshëm në ishull për shkak të lëvizjes autoritare të regjistruar në Hong Kong. rsi-eb

blank

Kryeministri i ri i Skocisë është Humza Yousaf

VOAL- Humza Yousaf u zgjodh nga anëtarët e Partisë Kombëtare Skoceze, partia e pavarësisë skoceze, për të marrë drejtimin në formimin politik dhe qeverisjen lokale. 37-vjeçari merr detyrën nga Nicola Sturgeon, e cila dha dorëheqjen më 15 shkurt, aleat besnik i së cilës dhe në Ekzekutivin e së cilës Yousaf mbante portofolin e shëndetësisë, pasi kishte mbajtur më parë portofolin e drejtësisë (nga 2018 në 2021).

“Unë i përkas brezit që do të marrë pavarësinë që Skocia i duhet më shumë se kurrë,” tha ai, duke aluduar në luftën e SNP-së për të mbajtur një referendum të dytë nga Londra. Në një votim fillestar, vota “jo” mbizotëroi, por Brexit – i cili ishte refuzuar në Skoci – justifikon një kthim në votime sipas mbështetësve të pavarësisë.

Një shkencëtar politik i cili është bir emigrantësh (babai i tij ka lindur në Pakistan, nëna e tij në Kenia, por nga një familje e Azisë Juglindore), Yousaf është myslimani i parë që merr drejtimin e një partie në Mbretëri. Ai mundi në votim 32-vjeçaren Kate Forbes dhe 49-vjeçaren Ash Regan. rsi-eb

blank

Helmohet kundërshtarja e Putinit, rëndohet gjendja shëndetësore e Elvira Vikhareva

Në Rusi një tjetër politikane që kundërshton Vladimir Putinin dyshohet se është helmuar. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se pas ngjarjes mund të jenë shërbimet sekrete të Vladimir Putin.

Një nga kundërshtaret e Vladimir Putinit është sëmurur në mënyrë të papritur. Opozitarja Elvira Vikhareva ka pasur probleme me stomakun, mpirje të gjymtyrëve, të fikët dhe rënie të flokëve.

Analizat mjekësore kanë treguar se në gjakun e saj kishte element të substancave të rrezikshme kancerogjene dhe shumë toksike.

Situata e pazakontë shëndetësore e politikanes ka krijuar dyshime se kemi të bëjmë me një tjetër rast të eliminimit të kundërshtarëve politikë. Në një mënyrë të ngjashme, disa kohë më parë është helmuar dhe opozitari Aleksi Navalni.

Vikhareva tha se analiza e para i ka kryer në muajin dhjetor. Në rrjetet sociale ruse ajo ka bërë një postim të gjatë ku flet për rrezikun e jetës së saj nga regjimi që drejton Presidenti Vladimir Putin.

Ajo thotë se pavarësisht situatës shëndetësore nuk do të heq dorë nga lufta për më shumë të drejta të qytetarëve rusë. Politikania ruse thotë se Vladimir Putin po qeverisë më anë të frikës dhe sulmi ndaj saj synon trembjen e qytetarëve dhe kundërshtarëve të tjerë që nuk mendojnë njëlloj si Presidenti rus. syri.net

blank

Press Emblem Campaign (PEC) urges the Russian and Iranian authorities to allow media to report unimpeded by government interference

The Press Emblem Campaign (PEC)
Presse Embleme Campagne (PEC)
Campaña Emblema de Prensa (PEC)
حملة الشارة الدولية لحماية الصحفي

 

General Assembly
Human Rights Council 52nd session
General Debate item 4
Mr President,
Press Emblem Campaign (PEC) is very worried by the deterioration of freedom of expression in Russia since the start of the invasion of Ukraine in February 2022. About hundred new laws restricting press freedom have been passed in Russia. There is military censorship, almost all independent media have been banned, blocked, or declared “foreign agents”. And hundreds of journalists left the country.
PEC condemns the systematic campaign of repression and restriction of civic space that has taken place in Russia. The criminalisation of protest, the silencing of the free press, and the massive propagation of disinformation are all factors which enabled the Kremlin to perpetrate his war of aggression in Ukraine.
PEC is also deeply concerned by the worsening of press freedom in Iran. Many journalists have reportedly been detained to prevent them from exposing Iran’s human rights abuses. We call on Iran to release all arbitrarily detained individuals, including all journalists. We condemn the Iranian authorities’ actions to restrict the access to the Internet and disrupt social media platforms.
PEC urges the Russian and Iranian authorities to allow media to report unimpeded by government interference.
Thank you, Mr President
Geneva, 23 March 2023

 

http://www.pressemblem.ch

President: Blaise Lempen, [email protected] +41793336570
Jean-Philippe Jutzi, PEC Vice President, [email protected] +41792920849
Ana Leurinda, PEC UN representative, [email protected] +41766389122

blank

Aleati i Putinit shfaq hartën e Krimesë, tregon se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë

Njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin tregon në detaje se si Ukraina planifikon ta rikthejë Krimenë.

Ai është aq i sigurt për këtë saqë para kamerave ka shfaqur hartën e gadishullit të aneksuar në vitin 2014, duke shpjeguar se si do të sulmonte ushtria ukrainase.

 

Prigozhin mund të ketë të drejtë, duke marrë parasysh sulmet e shpeshta të ushtrisë ukrainase në Krime, apo ndoshta është vetëm një shfaqje. Nëse është kjo e fundit, çfarë po synon Prigozhin?

Siç tha kreu i grupit më famëkeq mercenar rus, ukrainasit dëshirojnë “t’i japin tri goditje forcave ruse dhe ta çlirojnë territorin deri në kufijtë e vitit 1991”. Gjithashtu, Prigozhin pretendon se Ukraina ka përqendruar 200 mijë ushtarë në Donbas, nga të cilët 80 mijë janë afër Bakhmutit.

“Planet përfshijnë një pushtim të rajonit të Belgorodit në Rusi që do të përdorej për këmbim me Luhanskun dhe Donbasin dhe më në fund çlirimin e Krimesë”, thotë Prigozhin ndërsa vizaton në një hartë të Ukrainës.

Më tej ai shpjegon se janë krijuar kushtet për sulmin ukrainas.

“Çfarë po bën armiku? Pranvera po vjen. Toka po thahet, era po fryn, temperatura janë nga 15 në 18 gradë Celsius. E gjithë kjo mundëson lëvizjen e mjeteve të rënda nëpër terren. Ukrainasit morën një numër të madh automjetesh të ndryshme nga NATO, automjete të blinduara, tanke Leopard për të cilët të gjithë po flasin. Ata përgatitën 200 mijë rezervistë. Do t’i përqendrojnë në vende të ndryshme”, thotë njeriu i njohur si kuzhinieri i presidenti rus, Vladimir Putin.

Një plan i detajuar
Ai shton se ushtria ukrainase do të marshojë në Belgorod dhe se kufiri midis tij dhe Kharkivit duhet të forcohet për të qenë i padepërtueshëm.

“Më pas do të tentojnë të kalojnë linjën Svatova-Kremin për të arritur në Valujki. Së treti, ata do të përqendrohen në Bakhmut për të sulmuar formacionet ruse, për të demoralizuar forcat dhe për të fituar një avantazh. Pasi ta kontrollojnë Bakhmutin, do t’iu hapet rruga përpara. Një grup prej 80 mijë trupash është përqendruar rreth Bakhmutit dhe duke mbajtur këtë linjë, ata mund të përpiqen të ndalojnë njësitë e Wagner. Kur ta bëjnë këtë, ata do të hapin një rrugë prej 30 deri në 40 km ku mund të përqendrohen”, pohoi ai.

“Ata do të lëvizin në disa drejtime në të njëjtën kohë – nga poshtë në Lisichansk-Severodonetsk, duke u përpjekur të ndajnë Luhanskun dhe Donetskun në dy pjesë. Pastaj do të përqendrohen rreth Dnieperit dhe do të lëvizin drejt Zaporizhzhia. Do të kryejnë disa sulme për të fituar Berdyansk, Melitopol dhe Mariupolin, duke bllokuar kështu Krimenë. Pastaj ata do të shkojnë në urën e Krimesë dhe do ta kthejnë situatën si në kufijtë e vitit 1991”, thotë Prigozhin.

Çfarë fshihet pas analizës së Prigozhinit?
Prigozhin shpjegoi në detaje planin e palës ukrainase pa shpjeguar se si i mori informacionet e lartpërmendura. Pyetja është, megjithatë, pse Prigozhin nuk ia tregoi Kremlinit dhe jo para kamerave?

Ndoshta përgjigja duhet kërkuar në marrëdhëniet e komplikuara, ose më mirë të këqija me Kremlinin dhe veçanërisht me njeriun e parë të ushtrisë ruse, Sergei Shoigu.

Prigozhin më parë drejtoi publikisht gishtin nga ministri rus i Mbrojtjes për shkak të rezultateve të dobëta të ushtrisë ruse, e cila u detyrua të tërhiqej nga ofensiva ukrainase në fund të gushtit dhe në fillim të shtatorit në jug, në Kherson, por edhe në lindje, ku në atë kohë Moska kontrollonte pothuajse 100 për qind të rajonit të Luhanskut dhe pjesën më të madhe të rajonit të Donetskut, duke përfshirë portin kyç të Mariupolit.

Gjithashtu, njeriu i parë i familjes Wagner pretendon se Shoigu dhe ministria e tij nuk siguruan armë dhe furnizime të mjaftueshme për trupat në vijën e frontit në Bakhmut.

1665063805 Raskol U Ruskoj Vojsci 1024x576 1

Përçarja u bë më se e dukshme, prandaj edhe letra dramatike e Prigozhinit drejtuar Shoigut, në të cilën ai paralajmëron një kundërsulm të mundshëm ukrainas në fund të marsit ose në fillim të prillit, shkaktoi shumë dyshime.

“Situata është e vështirë, shumë e vështirë, armiqtë po luftojnë për çdo metër”, tha Prigozhin dhe i bëri thirrje Shoigut të zbatojë masat për të parandaluar një ofensivë të mundshme ukrainase dhe për të parandaluar që mercenarët të rrethohen në Bakhmut.

Jo shumë kohë pas kësaj letre, Prigozhin qëndroi para kamerave për të shpjeguar ofensivën e mundshme.

Pyetja që lind është nëse Prigozhin është vërtet i shqetësuar për situatën në front apo thjesht po i bën presion mediatik Shoigut për ta detyruar që t’i dërgojë grupit Wagner, armët e kërkuara?

Përgjigja për këtë pyetje do të dihet në ditët në vijim, ndoshta edhe në orët e ardhshme.

blank

Kontraktori amerikan vritet në bazën e Sirisë; SHBA hakmerret kundër objekteve të forcave iraniane

VOA/Carla Babb

UASHINGTON – Presidenti Joe Biden tha se SHBA nuk kërkon konflikt me Iranin, por do të përgjigjet “me forcë” për të mbrojtur personelin e saj në Siri dhe gjetkë.

Deklaratat e tij vijnë një ditë pasi një kontraktor amerikan u vra dhe gjashtë amerikanë të tjerë u plagosën në një sulm për të cilin fajësohen grupet e lidhura me Iranin në Sirinë verilindore.

Presidenti Biden thotë se ai urdhëroi një sulm ajror hakmarrës në vendet e përdorura nga grupet e lidhura me Gardën Revolucionare të Iranit. Duke folur në Otava të Kanadasë, ku ndodhet në një vizitë shtetërore, presidenti Biden shprehu “ngushëllimet më të thella” për familjen e amerikanit të vrarë..

Pentagoni tha se kontraktori u vra të enjten në një bazë të koalicionit në Sirinë verilindore në një sulm nga një dron që komuniteti i inteligjencës vlerësoi se ishte “me origjinë iraniane”.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha në një deklaratë se SHBA-të u kundërpërgjigjën me sulme precize “proporcionale dhe të qëllimshme” të enjten në Siri kundër objekteve të përdorura nga grupet e lidhura me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit.

“Sulmet ajrore u kryen në përgjigje të sulmit të sotëm, si dhe një serie sulmesh të fundit kundër forcave të koalicionit në Siri nga grupet e lidhura me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit”, tha sekretari Austin.

“Asnjë grup nuk do të godasë trupat tona pa u ndëshkuar,” shtoi ai.

Sipas Pentagonit, droni goditi një objekt mirëmbajtjeje në një bazë në Hasaka, të Sirisë, në orën 13:38 sipas kohës lokale.

Gjashtë amerikanë të tjerë u plagosën në sulm, duke përfshirë pesë anëtarë të shërbimit amerikan. Dy nga pjesëtarët e shërbimit të plagosur u trajtuan në vend, ndërsa tre të tjerë dhe kontraktori amerikan u evakuuan në objektet mjekësore të koalicionit në Irak, sipas deklaratës së ushtrisë amerikane.

Shtetet e Bashkuara kanë rreth 900 trupa në Sirinë lindore që ndihmojnë forcat kurde siriane të parandalojnë rigjallërimin e grupit terrorist të Shtetit Islamik.

Shefi i Shtatëmadhorisë amerikane, gjenerali Mark Milley, oficeri më i lartë ushtarak i SHBA-së dhe kreu i Komandës Qendrore të SHBA-së, e cila mbikëqyr operacionet ushtarake të SHBA-së në Lindjen e Mesme, paralajmëroi ligjvënësit në seanca të veçanta të enjten se Irani vazhdon të destabilizojë Lindjen e Mesme përmes mbështetje për grupet terroriste.

Sipas komandantit të CENTCOM, gjeneralit Erik Kurilla, përfaqësuesit iranianë kanë sulmuar trupat amerikane në Irak dhe Siri 78 herë duke përdorur dronë dhe raketa që nga janari i vitit 2021.

“Ky ishte një tjetër sulm në një seri sulmesh ndaj trupave tona dhe forcave partnere,” tha gjenerali Kurilla të enjten vonë.

“Ne gjithmonë do të marrim të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur popullin tonë dhe gjithmonë do të përgjigjemi në kohën dhe vendin që do të zgjedhim. Ne jemi të vendosur për opsione të shkallëzuara përballë çdo sulmi iranian, “shtoi ai.

blank

Kërkohet: Vladimir Vladimirovich Putin

Valona Tela

Është i akuzuari i profilit më të lartë që kërkohet nga Gjykata Ndërkombëtare Penale në historinë e saj mbi 20-vjeçare. Akuza që e ngarkon lidhet me një nga krimet më të tmerrshme të pushtimit rus të Ukrainës. Ekspertët ligjorë thonë se urdhërarrestimi për Vladimir Putinin është shumë më tepër sesa simbolik.

blank

Press Emblem Campaign is very worried by the deterioration of freedom of expression in Russia since the start of the invasion of Ukraine

The Press Emblem Campaign (PEC)
Presse Embleme Campagne (PEC)
Campaña Emblema de Prensa (PEC)
حملة الشارة الدولية لحماية الصحفي

 

General Assembly
Human Rights Council 52nd session
General Debate item 4
Mr President,
Press Emblem Campaign (PEC) is very worried by the deterioration of freedom of expression in Russia since the start of the invasion of Ukraine in February 2022. About hundred new laws restricting press freedom have been passed in Russia. There is military censorship, almost all independent media have been banned, blocked, or declared “foreign agents”. And hundreds of journalists left the country.
PEC condemns the systematic campaign of repression and restriction of civic space that has taken place in Russia. The criminalisation of protest, the silencing of the free press, and the massive propagation of disinformation are all factors which enabled the Kremlin to perpetrate his war of aggression in Ukraine.
PEC is also deeply concerned by the worsening of press freedom in Iran. Many journalists have reportedly been detained to prevent them from exposing Iran’s human rights abuses. We call on Iran to release all arbitrarily detained individuals, including all journalists. We condemn the Iranian authorities’ actions to restrict the access to the Internet and disrupt social media platforms.
PEC urges the Russian and Iranian authorities to allow media to report unimpeded by government interference.
Thank you, Mr President
Geneva, 23 March 2023

 

http://www.pressemblem.ch

President: Blaise Lempen, [email protected] +41793336570
Jean-Philippe Jutzi, PEC Vice President, [email protected] +41792920849
Ana Leurinda, PEC UN representative, [email protected] +41766389122

blank

Blinken: Kina po ndjek me vëmendje reagimin e botës ndaj luftës në Ukrainë

VOA/Marrë nga Reuters

Kina po ndjek me shumë vëmendje se si po reagojnë Uashingtoni dhe bota ndaj agresionit rus të Ukrainës, por ende nuk e kanë kaluar kufirin e dhënies së ndihmës vdekjeprurëse për Moskën, tha të mërkurën Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Duke folur pas vizitës së presidentit kinez Xi Jinping në Moskë, zoti Blinken tha në një seancë në Senat se nëse Rusia do të tolerohej pa u ndëshkuar pas sulmit ndaj fqinjit të saj, kjo do të “hapte një kuti Pandore” për agresorët e mundshëm duke i hapur rrugën një “bote konflikti”.

“Pasojat e asaj që po ndodh në Ukrainë shkojnë përtej Ukrainës. Mendoj se do të kenë një ndikim të thellë në Azi, për shembull,” tha zoti Blinken, duke vënë në dukje se Japonia dhe Koreja e Jugut kanë qenë mbështetës kryesorë të Ukrainës gjatë konfliktit.

Megjithatë, ai tha se nuk beson se Kina i ka ofruar ndihmë vdekjeprurëse Moskës.

“Deri më sot, nuk kemi parë që ata ta kapërcejnë këtë vijë,” tha zoti Blinken para një komisioni të Senatit.

Agresioni i Rusisë ka hapur debate se si do të ndikojë lufta tek strategjia ushtarake e Kinës në lidhje me Tajvanin, ishullin e vetëqeverisur që Pekini e sheh si territor sovran kinez.

“Unë mendoj se Kina po shikon me shumë kujdes dhe do të nxjerrë mësime se si bota bashkohet ose jo, për t’i bërë ballë këtij agresioni,” tha zoti Blinken.

Zoti Xi dhe presidenti rus Vladimir Putin e përshëndetën njëri-tjetrin duke iu drejtuar njëri-tjetrit si “mik i dashur” kur u takuan në Kremlin dhe diskutuan propozimet e Kinës për një zgjidhje të konfliktit të Ukrainës.

“Është një marrëdhënie interesi. Nuk besoj se është bindje. Rusia është një partner shumë i vogël në këtë marrëdhënie,” tha zoti Blinken.

Ai tha se mbështetja politike dhe materiale e Kinës për Rusinë bie ndesh me interesat e Uashingtonit.

Zoti Blinken u tha ligjvënësve se Departamenti i Shtetit dhe Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) kanë nevojë për miratimin e plotë të projekt-buxhetit të Presidentit Joe Biden, që parashikon një rritje prej 11% nga viti i kaluar, për t’u përballur me kërcënimet që paraqesin Rusia dhe Kina.

“Bota e pas Luftës së Ftohtë ka marrë fund dhe ekziston një konkurrencë intensive për të përcaktuar se çfarë do të vijë më pas,” tha zoti Blinken.

Sekretari i Shtetit u bëri thirrje të gjithë anëtarëve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare që të respektojnë një urdhër-arresti të lëshuar për presidentin rus Vladimir Putin.

Shtetet e Bashkuara nuk janë palë në Gjykatë.

blank

Çfarë u arrit në takimin Xi-Putin në Moskë?

Presidenti kinez, Xi Jinping dhe presidenti rus, Vladimir Putin në ndërtesën e Kremlinit. 21 mars 2023.

Reid Standish

Presidenti kinez, Xi Jinping, është larguar nga Moska pas një vizite treditore në kryeqytetin rus, ku e ka takuar presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Në këtë vizitë, të mbushur me simbolizëm, dy liderët kanë shpalosur synimet e tyre për rendin e ri botëror.

Por çfarë realisht rezultoi nga takimi?

Në mbrëmjen e 21 marsit, Xi dhe Putin e kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët, pas bisedimeve që kanë zhvilluar në Kremlin, e në të cilat është trumbetuar “roli pozitiv” i Kinës dhe “pozicioni objektiv” i saj për luftën e Rusisë në Ukrainë.

Dy liderët kanë prezantuar një mori marrëveshjesh, në të cilat janë detajuar planet për lidhjet ekonomike të së ardhmes dhe bashkëpunimi më i ngushtë mes mediave shtetërore të të dyja palëve.

Në këtë takim është kritikuar edhe Perëndimi, sidomos Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja.

Nuk është harruar as pakti i ri për mbrojtje – AUKUS – në mes të Australisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara.

Mirëpo, bisedimet nuk kanë rezultuar me marrëveshje vendimtare për çështje ekonomike dhe ndihmën që do t’i duhej Moskës për ta përballuar presionin e sanksioneve ekonomike, duke vënë kështu në pah mbështetjen e kufizuar të Kinës, dhe rritjen e çekuilibrit në mes të të dyja shteteve, e i cili i shkon për shtati Pekinit.

“Synimi i Xi-së në këtë udhëtim ka qenë ruajtja e status quo-së me Rusinë, dhe jo lëvizja, as edhe një metër më afër, apo hapja e rrugës për bashkëpunim të ri”, ka shkruar Yu Jie, hulumtuese e lartë për Kinën në Institutin Chathan House, me bazë në Londër.

Rezultatet e samitit

Takimi i Xi-së në Rusi, ka qenë i pari prej kur Rusia e ka nisur luftën në Ukrainë, më 24 shkurt të vitit 2022.

Përmes vizitës, Xi ka mëtuar të tregojë se pavarësisht jostabilitetit ndërkombëtar dhe turbulencave të shkaktuara nga lufta në Ukrainë, Pekini është i vendosur të qëndrojë në anën e Moskës.

Xi ka vazhduar që në heshtje të mbështesë qëndrimin e Putinit për luftën, dhe dy liderët kanë folur për epokë të re të lidhjeve bilaterale, që, sipas tyre, do të ndryshojë gjeopolitikën globale.

Xi dhe Putin në Kremlin.

Xi dhe Putin në Kremlin.

“Tani për tani ekzistojnë ndryshime të llojit që nuk i kemi parë në 100 vjet”, i ka thënë Xi, Putinit, pas darkës së 21 marsit.

“Dhe ne, së bashku, jemi duke çuar përpara këto ndryshime”.

Mirëpo Xi nuk ka bërë hapa konkretë në mbështetjen e luftës së Rusisë në Ukrainë, dhe në vizitë nuk janë realizuar disa plane të mëdha të Moskës.

Ndër më të rëndësishmet, Pekini e ka lënë pezull konfirmimin e planeve për gazsjellësin, Fuqia e Siberisë 2 – një projekt rus që synon të ridrejtojë eksportet nga Evropa në Azi, përkatësisht përmes Mongolisë në Kinë.

Në disa komente publike më 21 mars, Putin e ka përmendur gazsjellësin, thuajse është arritur një marrëveshje për të me palën kineze, duke thënë se “praktikisht të gjithë parametrat e marrëveshjes janë finalizuar”.

Pas bisedimeve me Xi-në, Putin ka thënë se Mongolia e ka nënshkruar një marrëveshje me Rusinë për Fuqinë e Siberisë 2, dhe se Rusia është zotuar për të furnizuar Kinën me të paktën 98 miliardë metra kubë të gazit natyror këtë vit.

Megjithatë, këto shifra do të mund të realizohen vetëm nëse ec përpara projekti i një gazsjellësi të ri, për të cilin Xi ka qenë i heshtur në takim.

Në deklaratën e përbashkët nga vizita, vetëm është thënë se Kina dhe Rusia, “do të bëjnë përpjekje për të avancuar punën në studimin e miratimin” e planeve për të ndërtuar gazsjellësin.

“Kompanive u janë dhënë urdhra për të analizuar projektin në detaje dhe ta nënshkruajnë atë në periudhën më të shkurtër të mundshme. Urdhrat janë marrë për të garantuar se do të përmbushen kushtet”, ka thënë zëvendëskryeministri rus, Aleksandr Novak, para gazetarëve.

“Shpresojmë se kjo do të ndodhë këtë vit”.

A ka pasur përparim në planin për paqe në Ukrainë?

Para vizitës, vëmendja është fokusuar në atë nëse Xi mund ta shtyjë Putinin drejt një armëpushimi në Ukrainë, dhe nëse propozimi i Kinës, për t’iu dhënë fund armiqësive – i cili është bërë publik në fund të shkurtit – do të shërbejë si bazë e mirë për t’i dhënë fund luftës.

Mirëpo tani, pas përfundimit të takimit në Moskë, paqja në Ukrainë duket po aq larg sikurse më parë.

Xi dhe Putin në konferencë për media në Kremlin.

Xi dhe Putin në konferencë për media në Kremlin.

Putin ka thënë se është i hapur për diskutuar planin e Kinës për dhënie fund të luftës, mirëpo suksesi i dokumentit varet nga shtetet perëndimore dhe gatishmëria e Kievit për ta diskutuar atë.

Plani 12-pikësh i Kinës është hedhur poshtë nga Perëndimi, sepse nuk përmend në mënyrë specifike thirrjet që Rusia të largohet nga Ukraina.

Ky plan, po ashtu, interpretohet si përpjekje për të ngrirë konfliktin, sipas kushteve të Moskës.

Kina ka hezituar që t’i ndihmojë Rusisë në fushëbetejë, pavarësisht paralajmërimeve të Uashingtonit që Pekini është duke e konsideruar ndihmën ushtarake.

Në deklarimin e tyre të përbashkët, Xi dhe Putin kanë përmendur temat tashmë të njohura për publikun dhe kanë paralajmëruar “kundër praktikës së një shteti, apo një grupi shtetesh, për të përfituar në aspektin ushtarak, politik apo në fusha tjera, në dëm të interesave të shteteve tjera”.

Kjo deklaratë besohet se ka qenë referencë kundër zgjerimit të NATO-s dhe që Perëndimi është përgjegjës për përshkallëzim të luftës.

Kievi ka qenë skeptik për propozimin kinez dhe ka insistuar që Rusia të tërheqë ushtrinë e saj nga territori ukrainas, si parakusht kryesor për të biseduar, ndonëse zyrtarët më të lartë ukrainas kanë qenë të kujdesshëm me Pekinin, prej kur ka nisur lufta.

Xi nuk ka biseduar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, prej nisjes së luftës, ka raportuar gazeta amerikane The Wall Street Journal, para vizitës së Xi-së në Rusi, mirëpo që një bisedë telefonike mund të ndodhë shpejt.

Vetë Zelensky ka thënë më 21 mars se “nuk ka ende konfirmim” për bisedë të mundshme telefonike me Xi-në.

A i ka ndryshuar takimi lidhjet mes Kinës dhe Rusisë?

Përtej mikpritjes me tepih të kuq, Pekini është duke ecur nëpër një litar diplomatik kur është fjala për luftën në Ukrainë, e cila e ka bërë Perëndimin më të bashkuar sesa ka qenë në vjetët e fundit, por edhe i ka tensionuar lidhjet me Pekinit me dy partnerët kryesorë tregtarë: Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian.

Qëllimi kryesor i vizitës ka qenë që të tregojë se Kina është ende duke investuar në lidhjet me Rusinë, dhe se lufta në Ukrainë nuk e ka ndryshuar bazën e marrëdhënieve të tyre.

Si shenjë mbështetjeje, Xi e ka ftuar Putinin që të shkojë në Kinë “në një kohë të përshtatshme” këtë vit.

Mirëpo vizita edhe e ka vënë në pah kufirin në marrëdhëniet e tyre, dhe ka treguar se Kina nuk është e përgatitur që t’ia ofrojë Rusisë atë lloj të mbështetjes që do t’i rrezikonte interesat e saj.

Pekini e ka krijuar një linjë jetike për ekonominë e Rusisë, pas nisjes së luftës në Ukrainë, meqë marrëdhëniet tregtare bilaterale kanë prekur një rekord prej 190 miliardë dollarëve më 2022.

Valuta kineze yuan, po ashtu, mund të bëhet valuta kryesore e huaj në Rusi, meqë Moska sa shkon e bëhet më e varur nga Kina, të cilën e sheh si treg kryesor për energjinë e saj.

Tani për tani, dinamika mes dy vendeve është në duart e Kinës.

Lideri kinez, Xi Jinping, duke ecur në tepihun e kuq, të shtruar për të para hyrjes në Kremlin.

Lideri kinez, Xi Jinping, duke ecur në tepihun e kuq, të shtruar për të para hyrjes në Kremlin.

Më 2014, kur Moska është përballur me sanksione, pas aneksimit të Gadishullit ukrainas të Krimesë, Pekini ka arritur të negociojë një marrëveshje me çmim të ulët për t’u furnizuar me gaz prej Rusisë.

Njëjtë mund të ndodhë sërish.

Nevoja e Rusisë për të gjetur blerës të energjisë së saj, mund të rezultojë me marrëveshje me Kinën, por sipas kushteve që i cakton kjo e fundit.

Pavarësisht rritjes së disbalancit të fuqive dhe varësisë ekonomike, Xi ka arritur ta trajtojë Putinin si të barabartë, dhe ekspertët besojnë se lideri kinez e sheh Rusinë si partnere të rëndësishme në “luftën” me Shtetet e Bashkuara, në të ardhmen.

Kjo nënkupton që marrëdhëniet e tyre do të formësohen më shumë nga qëndrimi i njëjtë që e kanë për Uashingtonin, sesa për shumëçka tjetër, dhe se synimi kryesor i Kinës është që ta mbajë Moskën afër vetes dhe ta parandalojë skenarin që Moska të bëhet aq e dobët nga lufta në Ukrainë, saqë t’i nënshtrohet presionit të Perëndimit.

Me këtë qëndrim pajtohen edhe hulumtuesit e lartë të politikave të jashtme të Kinës.

Yang Jiemian, humumtues me ndikim për politika të jashtme, dhe udhëheqës i Këshillit Akademik në Institutin e Shangait për Studime Ndërkombëtare, ka thënë në një vlerësim të muajit shkurt se nëse “Rusia dobësohet deri në pikën sa të mos mund të përballet me Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimin, atëherë diçka e tillë e lë Kinën të vetme në përballje me rrethana strategjike krejtësisht të pafavorshme”.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

ALEKSANDËR VUÇIQ PO TALLET ME KOSOVËN- Nga Skënder Karaçica

Aleksandër Vuçiq po tallet me Kosovën: Nje ditë bashkë me shqiptarët do të bëjmë valle e hare, ushqim e pije bashkë në Graqanicë, thotë në një gazetë serbe.
Këto ishin fjalët e të parit të Serbisë A.Vuçiq, pioneri i kryekriminelit dhe të kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviq në kohën e përgjakur dhe të gjenocidit ndaj popujve jo serb në ish Jugosllavi dhe të shqiptarëve në Kosovë!
Asociacioni ia ka lëkundur shtyllat e shtetit të Kosovës dhe, përmes kësaj pakica serbe dhe pushteti lokal do të fitojë autonomi teritoriale dhe shteti i Kosovës po afrohet me Serbinë! Këto janë pjesë e kronikave të ekspertëve të drejtësisë ndërkombëtare.
Kryeministri Albin Kurti e ka për detyrë kushtetuese të dalë para popullit të Kosovës dhe të sqarojë e të shpjegojë fije e për pe çfarë pati në tryezën e bisedimeve në Ohër dhe asociacioni për komunat me shumicë serbe!
Çikago,22 mars 2023
blank

Urdhër-arresti për Putinin- Medvedev: Një raketë hipersonike mund të godasë Gjykatën Ndërkombëtare Penale

Dmitry Medvedev, Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë,  tha se Kremlini mund të lëshonte një raketë hipersonike në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) pas lëshimit të urdhër arrestit për presidentin rus Vladimir Putin.

“Ekziston mundësia që një raketë hipersonike e lëshuar nga një anije luftarake ruse në Detin e Veriut të godasë ndërtesën e gjykatës në Hagë,” shkroi Medvedev, një besnik i Putinit, i cili gjithashtu ka shërbyer sipresident i Rusisë nga viti 2008 deri në 2012, në një mesazh në Telegram, sipas medias shtetërore ruse Tass.

ICC lëshoi ​​urdhër-arrestin për Putinin të premten, duke pretenduar se ai është “përgjegjës për dëbimin e paligjshëm të fëmijëve dhe atë të transferimit të paligjshëm të tyre nga zonat e pushtuara të Ukrainës në Federatën Ruse”.

Një urdhër tjetër kishte në shënjestër edhe Maria Alekseyevna Lvova-Belova, Komisionerja për të Drejtat e Fëmijëve në Zyrën e Presidentit të Federatës Ruse.

Rreth 16,226 fëmijë janë dëbuar gjatë luftës 13-mujore, sipas shefit ukrainas të të drejtave të njeriut, Dmytro Lubinets.

Presidenti Biden e quajti urdhrin për arrestimin e Putinit “të justifikuar” gjatë fundjavës, duke thënë se ai “ka kryer qartazi krime lufte”. syri.net


Send this to a friend