VOAL

VOAL

Këshilli i Evropës: News 24 mbyll dy emisionet që kritikonin kryeministrin Edi Rama

August 29, 2019
blank

Komentet

blank

Denoncimi- Dy prokurorë të SPAK, Klodian Braho dhe Ened Nakuçi fshehën hetimet për Ahmetajn

Dy prokurorë të SPAK, Klodian Braho dhe Ened Nakuçi sapo janë kallëzuar penalisht për shkelje të rënda të procedurës dhe shpërdorim detyre.

Kallëzimi është bërë nga gazetari Adriatik Doçi. Sipas denoncimit, prokurorët kanë trajtuar me dy standarde provat e siguruara nga e-mailet që kanë gjetur te kompjuterët dhe telefoni i Klodian Zotos në çështjen që lidhet me inceneratorin e Elbasanit.

Në denoncim thuhet se, dy prokurorët e SPAK kanë fshehur hetimet, për të mbrojtur Arben Ahmetajn.

Pjesë nga denoncimi

Janë fshehur hetimet nga dy prokurorët e SPAK, për të mbrojtur Arben Ahmetajn. Kam kallëzuar Arben Ahmetajn për përfitimet që ka patur nga Klodian Zoto në kompjuterin e tij janë gjetur pagesa për ish-ministrin Ahmetaj.

Në dosjen e dorëzuar në Prokurorinë e Posaçme nga gazetari thuhet se dy prokurorët kanë administruar si prova e-mailet e Klodian Zotos me Lefter Kokën dhe personat e tjerë të përfshirë nën hetim, por jo mesazhet e shkëmbyera mes Zotos dhe ish-zv.Kryeministrit Arben Ahmetaj.

Kallëzimi pretendon se mospërfshirja e tyre ka qenë e qëllimshme dhe akuzon dy prokurorët Klodian Braho dhe Ened Nakuçi për shpërdorim detyre dhe veprime që pengojnë zbardhjen e së vërtetës. Kallëzimi kërkon nga gjykata që ndaj dy prokurorëve të caktohet masa e sigurisë arrest me burg për shkak të rrezikshmërisë që paraqesin për prishjen e provave.

Ahmetaj mbante postin e Ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes dhe gjatë procedurave për dhënien me PPP të inceneratorit të Elbasanit ka qenë i ngarkuar me detyrën dhe përgjegjësinë e ndjekjes së tyre po aq sa Lefter Koka.

Si pjesë të kallëzimit, gazetari Adriatik Doçi ka dorëzuar edhe e-maile të Klodian Zotos, sipas të cilave Zoto ka paguar mijëra euro për qëndrimet në hotele luksoze të Arben Ahmetajt.

blank

Afera e inceneratorëve – Udhëtimet e Arben Ahmetajt/ Nga Milano, Vjena e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e bankës së Zotos

Denoncimi i sotëm në SPAK në ditën ndërkombëtare kundër korrupsionit, është një tregues i fortë i korrupsionit në nivele të larta të qeverisë, që ka tronditur jo pak opinionin publik.

Në provat e siguruara nga gazetari Adriatik Doçi vërehen disa emaile që shtetasi në kërkim Klodian Zoto, i ka kërkuar hoteleve me 5 yje, rezervime për ish-Ministrin e Financave Arben Ahmetaj dhe bashkëshorten e tij, Erjola Hoxha.

Prova e parë e dorëzuar nga gazetari është një e-mail ku hoteli luksoz në Vjenë “Starlight suiten hotel renngasse” ka konfirmuar pagesën e Klodian Zotos në vitin 2013 për qëndrimin e Arben Ahmetajt. Bashkangjitur provave, është dhe karta e kreditit e shtetasit Klodian Zoto.

Një tjetër rezervim është ai në Hotel Principe di Savoia, në Milano. Sipas emaileve të Zotos, ai ka rezervuar një dhomë Ambasador Suit për shtetasin Mirel Mërtiri, por në fakt i ftuar ka qenë ish-Ministri Arben Ahmetaj. Për këtë rezervim, në një nga hotelet më të mira të Milanos, Zoto ka paguar për Ahmetajn 1600 euro për 2 netë qëndrimi.

Në provën e tretë e paraqitur në kallëzimin e SPAK, është një tjetër email ku Zoto paguan një faturë në shtator të 2016 në Mandarine Oriental Hotel, sërish në Milano, por kësaj here për gruan e Arben Ahmetajt, znj. Erjola Hoxha. Nuk dihet sesa është pagesa e kryer për znj. Hoxha, por vetëm një natë qëndrimi në këtë hotel nis nga 1.500 euro deri në 8.000 euro për Suitën.

Në provën e katërt, është rezervimi i një hoteli sërish me 5 yje në Vjenë, tek Hotel Sans Souci Vienna, ku Zoto ka paguar vetëm për dy netë rreth 1180 euro.  Të njëjta rrjedhje të emaileve të Zotos vijojnë dhe për dy rezervime të tjera, ku i pari është për Grand Hotel Mariott në Bukuresht, dhe tjetri në Hotel Hermitage në Monte Carlo.

Për rezervimin e parë, Zoto ka paguar një Dhomë Matrimoniale për Arben Ahmetajn, në korrik të 2017 me vlerë 1767 euro. Udhëtimet përkojnë me datat para dhe pas dhënies së koncesionit të inceneratorit të Elbasanit, duke ngritur dyshime për korrupsion ndaj ish Ministrit të Financave.

blank

Dhuna ndaj Berishës në protestë- Nazarko: Inskenim i shërbimeve sekrete armike, është logjike

Analisti Mentor Nazarko është shprehur në studion e ‘ABC Live’ se e ka më të lehtë të besojë se sulmi ndaj Berishës në protestën 4 opozitës është një inskenim i shërbimeve sekrete që janë armiqësore ndaj Shqipërisë edhe nga mënyra sesi po zhvillohej samiti me liderët e BE-së dhe rëndësia madhështore e tij, saqë duket logjike që të ketë një ndërhyrje nga këto shërbime.

Sipas Nazarkos, Rama nuk ishte i interesuar që të krijonte një incident për opozitën apo Berishën në veçanti, ndërsa shtoi se ky akt ishte më shumë në interesin e një shërbimi sekret i një vendi armiqësor me Shqipërinë.

‘Më kujton një incident të ngjashëm në fillim të vitit 1991 i ndodhur në të njëjtin vend. Ku protestuesit e PD mësuan një legjendë që Ramiz Alia, i cili shihej pozitivisht në atë kohë, ishte arrestuar nga Nexhmija Hoxha. Neritan Ceka i qetësoi demonstruesit. Ajo pjesë e bulevardit në një moment tjetër të historisë është vendi ku u ndalua një skenar i tillë’, tha Nazarko.bw
blank

Zgjidhen 150 anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar të FRPD

Në Ditën e Rinisë më 8 dhjetor u mbajt Kuvendi Kombëtar i FRPD nga ku u zgjodhën 150 anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar të Forumit Rinor të Partisë Demokratike.

Në Kuvend të drejtë vote kishin 960 anëtarë, 714 morën pjesë në hapjen e punimeve, të cilët votuan për 260 kandidatë.

Nga 150 fituesit, 35% e tyre ishin femra.

Pas përfundimit të procesit të numërimit, shpallet lista fituese për anëtarët e Këshillit Kombëtar të Forumit Rinor të Partisë Demokratike.

Lista e anëtarëve të zgjedhur të Këshillit Kombëtar të FRPD-së :

1.            Ada Deda

2.            Ajeta Isufaj

3.            Ajshe Isha

4.            Albi Gërmizi

5.            Aldo Babasi

6.            Alesia Balliu

7.            Andi Muhametaj

8.            Andriel Pollo

9.            Anxhela Malko

10.          Anxhelo Karalliu

11.          Arbër Kola

12.          Arbi Shima

13.          Ardit Bënja

14.          Ardit Çobaj

15.          Ardit Loka

16.          Ardit Qylybyli

17.          Ardon Breçani

18.          Arjola Karakushi

19.          Armend Musaj

20.          Arnold Kariqi

21.          Arnold Lleshaj

22.          Arsen Dushku

23.          Artjola Tabaku

24.          Arvit Bushati

25.          Aured Kanaçi

26.          Azvald Gjyrezi

27.          Besnik Alia

28.          Bledian Lica

29.          Braim Difo

30.          Bruna Hoxha

31.          Bruno Baçi

32.          Bruno Saliaj

33.          Daniel Dike

34.          Denis Jaho

35.          Desada Xhetani

36.          Diana Frroku

37.          Dogukhan Alioglu

38.          Donald Murati

39.          Dorel Memoçi

40.          Dorjan Beqiri

41.          Dorjan Koldashi

42.          Eda Shyti

43.          Eden Kollçinaku

44.          Edona Osmanaj

45.          Eljan Skënderi

46.          Eljon Haxhiaj

47.          Eljon Mulgeci

48.          Elton Berisha

49.          Elton Ruçi

50.          Elvina Hoxha

51.          Ema Bushati

52.          Emanuel Marku

53.          Emilia Zeneli

54.          Emiljano Dervishi

55.          Emirjan Kulla

56.          Endrago Puci

57.          Endri Mersinllari

58.          Endris Tërbuni

59.          Endrit Memia

60.          Ennio Shkodra

61.          Eraldo Stafuka

62.          Erblin Jaku

63.          Erdi Jorgoni

64.          Erion Meminaj

65.          Ermal Bega

66.          Ernest Dibra

67.          Ervin Alla

68.          Ervis Azizolli

69.          Erxhoni Golli

70.          Eva Metaj

71.          Fatjon Bathorja

72.          Fatjon Mani

73.          Fiona Nishani

74.          Freskida Berisha

75.          Gent Kraja

76.          Giselda Bodo

77.          Glauk Olldashi

78.          Gleart Gurguri

79.          Harli Tahiri

80.          Haxhi Gjana

81.          Hysen Aleti

82.          Hysni Guçe

83.          Indrit Balliu

84.          Irakli Pina

85.          Jaser Sokoli

86.          Jolanda Murataj

87.          Jonuz Llukaj

88.          Jurgen Gushta

89.          Jurgen Kofsha

90.          Keti Petrela

91.          Kevin Veliu

92.          Klajdi Muça

93.          Klarisa Kasmi

94.          Klarisa Rexhvelaj

95.          Klaus Shaqiri

96.          Klea Keçani

97.          Klea Vukaj

98.          Kleanth Ahmetaj

99.          Klejda Hallaçi

100.        Klevis Haziraj

101.        Krisela Prendi

102.        Kristi Skoti

103.        Kristo Xhimo

104.        Ledia Beu

105.        Leons Bibollari

106.        Ligor Zaka

107.        Lisard Staro

108.        Livia Piro

109.        Lusiena Murrizi

110.        Maik Elezi

111.        Mario Monçe

112.        Mario Shyti

113.        Martin Ndreka

114.        Mateo Topuzi

115.        Medea Shullazi

116.        Meriglen Kurtbalaj

117.        Metin Suma

118.        Mirjan Nela

119.        Nevilia Hamja

120.        Nikolin Çali

121.        Pejan Krasniqi

122.        Preng Macaj

123.        Qerim Hodaj

124.        Revi Kazani

125.        Rezarta Merko

126.        Rixheni Rajta

127.        Robert Gjoni

128.        Romario Marashi

129.        Rubin Dashi

130.        Sabjer Malenaj

131.        Sara Bodo

132.        Sara Mullameti

133.        Sashenka Shima

134.        Sava Uruci

135.        Sea Kalemi

136.        Seda Çano

137.        Selman Hyka

138.        Serxho Gjata

139.        Sevalgon Berisha

140.        Skerd Nazifi

141.        Soviena Dalipaj

142.        Stiven Çobani

143.        Taulant Ferhati

144.        Valbona Mhilli

145.        Valbona Troci

146.        Vichy Konomi

147.        Xhanfrenki Shkëmbi

148.        Xhorxhia Niço

149.        Xhuljan Guçe

150.        Yllhan Hoxhaj

blank

Mbetet në burg atentatori i Berishës- Gjykata dhe avokati nxjerrin blof policinë: Nuk ka kartelë për të

Gjykata e Tiranës cakton masën e sigurisë “arrest në burg” për Gert Shehun me akuzën e “goditjes për shkak të detyrës” dhe “plagosje me dashje” ndaj liderit demokrat, Sali Berisha.

Shehu goditi liderin e PD-së gjatë protestës së opozitës më 6 dhjetor, kur po zhvillohej edhe samiti i liderëve të BE-së me ato të Ballkanit Perëndimor.

31-vjeçari Gert Shehu u arrestua mbrëmjen e sulmit nga policia në Spitalin e Traumës, ku ai po trajtohet nga plagët e marra pas reagimit të truprojave të Berishës.

Pa u mësuar ende mirë emri i agresorit, mediat pranë qeverisë publikuan një epikrizë të Shehut, ku thuhej se ai kishte probleme mendore.

Edhe Policia e Shtetit e mbrojti Shehun, duke theksuar se ai kishte probleme mendore dhe po kurohej.

Por Gjykata e Tiranës i ka nxjerrë blof, pasi tha se nuk ka kartelë të Shehut. Edhe avokati i atentatorit tha se nuk ka kartelë.

Avokati Nikolin Selimi ka kërkuar nga gjykata masë më të butë sigurimi, si arrest shtëpie apo shtrim të detyrueshëm në spital. syri.net

blank

Dita Ndërkombëtare kundër korrupsionit, ambasada e SHBA: Mbështesim gazetarët që nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar

TIRANË

Ambasada amerikane ka dhënë një mesazh me rastin e Ditës Ndërkombëtare kundër korrupsionit. Ambasada e SHBA deklaron se korrupsioni luftohet përmes diplomacisë, duke zhvilluar standarde të forta ndërkombëtare dhe duke mbështetur zbatimin e tyre, duke ndërtuar dhe forcuar institucionet qeveritare dhe rrjetet ndërkombëtare.

Po kështu ambasada e SHBA mbështet gazetarët dhe organizatat jo-qeveritare që promovojnë transparencën dhe nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar.

“Sot është Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Departamenti i Shtetit i SHBA lufton korrupsionin përmes diplomacisë, duke zhvilluar standarde të forta ndërkombëtare dhe duke mbështetur zbatimin e tyre, duke ndërtuar dhe forcuar institucionet qeveritare dhe rrjetet ndërkombëtare, duke përdorur kufizimet e vizave dhe sanksionet ndaj zyrtarëve të korruptuar dhe duke mbështetur gazetarët dhe organizatat jo-qeveritare që promovojnë transparencën dhe nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar.
Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të përkushtuara për të vazhduar këto përpjekje dhe për të rritur transparencën në komunitetin global”, deklaroi ambasada e SHBA.bw

blank

blank

“E planifikuar”, Hoxha për sulmin ndaj Berishës: Si doli aq shpejt kartela e autorit

Gazetari Artan Hoxha ka analizuar sulmin ndaj kryetarit të PD Sali Berisha ditën e martë gjatë protestës.

Hoxha tha në emisionin “Opinion” se shkuarja e autorit të ngjarjes në protestë pa kartë identiteti dhe telefon tregon që ai e ka planifikuar sulmin.

 

“E çuditshme që ai nuk kishte telefon dhe kartë identiteti. Ai në momentin që bëri goditjen, reagimi i shoqëruesve të Berishës nuk do të ishte me dhunë, por kapja e tij. Në fillim mu duk e pabesueshme që Berisha mund të goditej, është njeri që nuk mund ta godasësh kollaj. Si doli aq shpejt kartela e tij. Duhet një hetim nga një grup prokurorësh dhe PD vet të çojë vet avokat që të bëhet një transparencë e plotë që mos themi mes dy vitesh që kush ia bëri Berishës”,-tha Hoxha.bw

blank

Diplomati i njohur që pritet të jetë ambasadori i ri i SHBA në Tiranë

Si Ambasador i ri i SHBA-së në Tiranë, pritet të jetë një emër i njohur për politikën vendore.

Ambasadorja Yuri Kim largohet në muajin janar 2023, pasi i mbaron mandati dhe vendin e saj do ta zërë një diplomat karriere.

Zëvendësi i ambasadores Yuri Kim në Tiranë, sipas burimeve diplomatike në SHBA pritet të jetë një ekspert mjaft i mirë i çështjeve të luftës ndaj drogës dhe i çështjeve ruse David Kostelanick.

Për momentin ai është drejtor i Zyrës së Evropës dhe Azisë në Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit.

Më herët, shërbimet e tij e kanë dërguar në Misionin e SHBA në OSBE dhe Misionin e SHBA në NATO, duke u fokusuar në të dy misionet në bashkëpunimin e sigurisë me Rusinë, Ambasadën e SHBA në Tiranë, Shqipëri.

Kush është David J. Kostelancik që pritet të jetë ambasador i SHBA në Tiranë:

David J. Kostelancik, është anëtar karriere i Shërbimit të Jashtëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Aktualisht ai mban gradën e Ministër këshilltar, si këshilltar për politikën e jashtme të Kryetarit të Shefit të Shtabit të Përbashkët, Gjeneral Mark Milley, në gusht 2021.

Kostelancik më parë shërbeu si Zëvendës Shef i Misionit dhe për dy vjet si i Ngarkuar me Punë në Ambasadën e SHBA-së në Budapest në Hungari, ku ofroi udhëheqje dhe udhëzime politike për stafin e misionit prej më shumë se 350 personash.

Detyrat e tjera në Departamentin e Shtetit përfshijnë si Drejtor i Zyrës së Çështjeve të Evropës Jugore Qendrore dhe si Drejtor i Zyrës së Çështjeve Ruse, si në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike, si dhe Drejtor i Zyrës së Evropës dhe Azisë në Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit.

Më herët në karrierën e tij, ai shërbeu dy herë në Ambasadën e SHBA në Moskë, duke përfshirë një detyrë si Asistent Special i Ambasadorit Thomas Pickering, duke përfshirë përgjegjësitë për shtrirje në të gjithë Rusinë dhe shkrimin e fjalimeve.

Postime të tjera jashtë shtetit përfshijnë Misionin e SHBA në OSBE dhe Misionin e SHBA në NATO, duke u fokusuar në të dy misionet në bashkëpunimin e sigurisë me Rusinë, Ambasadën e SHBA në Tiranë, Shqipëri dhe Ambasadën e SHBA në Ankara, Turqi. Ai gjithashtu ka shërbyer edhe në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, duke u përqendruar në marrëdhëniet e SHBA me vendet e Evropës Qendrore.

Z. Kostelancik është diplomuar në Universiteti Northwestern në Matematikë dhe Shkenca Politike, një diplomë Master nga Universiteti i Miçiganit në fushën e Studimeve Ruse dhe të Evropës Lindore dhe një diplomë Master Shkencor nga Kolegji Kombëtar i Luftës në politikën e sigurisë kombëtare.

Flet rusisht, hungarisht, shqip dhe turqisht. Ai dhe gruaja e tij janë prindër të tre djemve të rritur.

syri.net

blank

Sulmi ndaj Berishës- PD: Porositësit dhe organizatorët po bëjnë gjithçka për të mbuluar aktin

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Floriana Garo, ka reaguar gjatë ditës së sotme për sulmin e orkestruar ndaj kryetarit të PD dhe përpjekjeve të organizatorëve të këtij sulmi për të fshehur ngjarjen dhe manipuluar atë.

“Pas sulmit brutal fizik me motive politike kundër Kryetarit të Partisë Demokratike Prof Dr Sali Berisha nga informatori i policisë kriminale, Gerti Shehu, porositësit dhe organizatorët e këtij akti kriminal, Edi Rama dhe ministri i tij i familjes Bledi Çuçi, kanë vënë në lëvizje të gjithë makinerinë e mashtrimeve për të mbuluar aktin”, thuhet në reagim.

“Për këtë qëllim ata po bëjnë gjithçka për të mbrojtur kriminelin Gerti Shehu, informator i policisë kriminale, dhe për ta çliruar atë nga barra e krimit të porositur duke e paraqitur si të sëmurë psiqik, dhe aktin e tij kriminal si veprën e një të sëmuri psiqik”.

E plotë:

Deklaratë e Partisë Demokratike të Shqipërisë, zëdhënësja Floriana Garo

Pas sulmit brutal fizik me motive politike kundër Kryetarit të Partisë Demokratike Prof Dr Sali Berisha nga informatori i policisë kriminale, Gerti Shehu, porositësit dhe organizatorët e këtij akti kriminal, Edi Rama dhe ministri i tij i familjes Bledi Çuçi, kanë vënë në lëvizje të gjithë makinerinë e mashtrimeve për të mbuluar aktin.

Për këtë qëllim ata po bëjnë gjithçka për të mbrojtur kriminelin Gerti Shehu, informator i policisë kriminale, dhe për ta çliruar atë nga barra e krimit të porositur duke e paraqitur si të sëmurë psiqik, dhe aktin e tij kriminal si veprën e një të sëmuri psiqik.

Por në këtë përpjekje ata janë të dështuar plotësisht.

Megjithë përpjekjet e Ardi Veliut për të manipuluar dhe falsifikuar çdo gjë, gjer sot nuk kanë paraqitur dot asnjë dokument zyrtar, asnjë vendim gjykate, se krimineli Gerti Shehu është i papërgjegjeshëm apo i sëmurë psiqik i degraduar. Dokumenti që ata përdorin për të provuar problemet psiqike të kriminelit Gerti Shehu, sipas ligjeve të vendit nuk ka asnjë vlerë ligjore.

Dokumenti i përdor nga Fuga nuk ka asnjë vlere ligjore, pasi nuk ka, siç e kërkon ligji, asnjë firme apo vule të institucioneve publike të autorizuara për dokumente të kësaj rëndësie.

Dokumente të kësaj natyre me fraza të llojit ‘atij që mund t’i interesojë’, janë dokumente jashtë sistemit të referencave ligjore dhe nxirren nga Policia në rruge jo ligjore, dmth jo nga institucione publike, dhe përdoren për të mbyllur arrestimet në flagrance me droge apo në zënka të ndryshme, për shkak të detyrës të informatorëve të infiltruar të saj dhe kanë zero vlerë ligjore.

Një dokument i tillë është përdor kur Gerti Shehu është arrestuar nga policia me 2,5 gram kanabis, i futur për të hedhur në kurth shpërndarësit e drogës, apo kur është arrestuar për zënka për shkak të detyrës. Publikimi, thuajse fill pas krimit, i këtij dokumenti të gatshëm nga zyra e Fugës, dëshmon përpjekjen e dështuar të porositësve dhe organizatorve, për të mbrojtur Gerti Shehun nga barra e krimit të porositur.

Përveç kësaj, përpjekjen për të maskuar dhe fshehur ideatorët dhe organizatorët e krimit të Gerti Shehut me probleme psiqike, e përgenjështron dhe hedh poshtë totalisht marrja pak muaj më parë e patentës, dokument që nuk u leshohet në asnjë rast personave me probleme psiqike, dhe ndodh vetëm pas paraqitjes së ekspertizës së psikiatrit.

Ndërsa lidhur me deklaratën që zëdhënsi i Çuçit, Rrumbullaku, bëri para publikut se krimineli Gerti Shehu nuk ka qënë informator policie, Partia Demokratike ju deklaron shqiptarëve, me përgjegjësi të plotë, se kjo dekleratë është identike me deklaratën e Ardi Veliut me datë 21 Prill të vitit 2021, sipas së cilës në makinën e trafikantit dhe kriminelit elektoral nuk u gjetën materiale elektorale.

blank

“Agresori i ka menduar mirë të gjitha lëvizjet”, Artan Hoxha tregon pse truprojat nuk ndërhynë para se të goditej Berisha

Gazetari Artan Hoxha, i ftuar në Abc Live me gazetaren Sibora Bitri zbuloi detaje rreth të riut që qëlloi me grusht liderin demokrat, Sali Berisha. Ai tha se kur është dërguar në selinë e PD-së, nuk i është gjetur asnjë mjet identifikimi apo telefon. Sipas tij, këto detaje tregojnë ka qenë një plan i mirë menduar.

“E kanë pyetur, e kanë kontrolluar, se kanë njohur, kanë parë se s’ka pasur mjet identifikimi, është pak e çuditshme. Nuk ka pasur as celular, patentë, asgjë. Kjo është pjesa që policia duhet të bëjë dhe personat që janë njoftuar janë dy ish kolegë të Breçanit, Luigj Vathi dhe Gjergj Ujka.

Një inskenim apo ngjarje nga një individ i vetëm, ka një lloj prapaskene mbrapa. Veprimet që ka kryer të bëjnë të kuptosh se kemi të bëjnë me një ngjarje të menduar mirë. Ka dalë nga xhamia qetësisht, është afruar te PD, ka ardhur vërdallë aty dhe ka parë nëse mund t’i afrohet.

Ka pritur që të dalë në rrugën Bajram Curri. Është përpjekur dhe më para. i ka menduar mirë, ai ka planifikuar. Këtu si afrohem dot. Ishte pikërisht pjesa e kamerave prandaj dhe truprojat nuk ndërhyjnë dot.”, tha Artan Hoxha në Abc Live.bw

blank

Komiteti Shqiptar i Helsinkit dënon sulmin ndaj Berishës: Prokuroria e Tiranës të kryejë hetime të shpejta

Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka reaguar për sulmin ndaj kreut të PD Sali Berisha.

KShH dënon sulmin ndaj kreut të PD, ndërsa kërkon nga Prokuroria që të kryejë hetime të shpejta.

“Prokuroria e Tiranës të kryejë hetime të shpejta. Tubimet paqësore dhe pa armë, të garantuara nga Kushtetuta”., thuhet në njoftim.

31-vjeçari Gert Shehu goditi me grusht kreun e PD Sali Berisha ndërsa po marshonte i shoqëruar nga truproja, demokratë, e mbështetës të PD, gjatë protestës së opozitës.

 

blank31-vjeçari u neutralizua nga truprojat e Berishës, ndërsa më pas u arrestua nga autoritetet. Ngjarja u dënua nga aktorë të shumtë politikë.bw

 

blank

Berisha zbërthen si u përgatit sulmi ndaj tij: Porositësi i pafe është Edi Rama

TIRANË

Kreu i PD-së Sali Berisha ka zbërthyer sulmin e bërë ndaj tij sot në protestën e opozitës duke dhënë informacione për autorin.

Berisha tha se ai ka pohuar se ka zbatuar porosinë e një vëllau mysliman, por se porositësi sipas tij është Edi Rama.

Kreu i PD-së deklaroi më tej se 31-vjeçari është bashkëpunëtor i policisë kriminale, i përdorur për rrjetet e trafikut të drogës dhe midis besimtarëve myslimanë.

“Agresori është me origjinë nga Tepelena, jeton prej 20 vitesh në Tiranë. I ka shërbyer policisë kriminale në rrjetet kriminale dhe në besimtarët e xhamisë. Ai u paraqit se zbatoi porosinë e një vllau mysliman. Është i regjistruar kur pohon se unë zbatova porosinë e një vëllau mysliman. Porosia e vëllaut është e një vëllau pa fe, është e Edi Ramës dhe ministrit të tij të familjes Bledi Cuçi. Absolutisht nuk mendoj të jetë kusht tjetër përveç Ardi Veliut, por Ardi Veliu në kupolën e policisë është krimineli që mund të stisë dhe organizojë çdo gjë. Nuk kam prova për Ardi Veliun. Është bashkëpunëtor i policisë kriminale, i përdorur për rrjetet e trafikut të drogës dhe midis besimtarëve myslimanë.

Siç e shihni ky ka fituar, mund të jetë mjekuar nuk e përjashtoj, por e vërteta është që kjo shkresë është parafabrikat për të mashtruar liderët europianë që janë sot këtu. Shkresa nuk ka asnjë datë që nuk ndodh ndonjëherë se kur është lëshuar. Ka për klinikën mjekësore ‘Venis’ dhe për çudinë tuaj as vula nuk ka datë. Është me vula të shuma, por pa data”, deklaroi Berisha.bw


Send this to a friend