VOAL

VOAL

Jennifer Lopez lindi më 24 korrik 1969 (tekst dhe fotogaleri)

July 24, 2017

Komentet

Pushohet çështja gjyqësore ndaj aktorit Alec Baldwin

Aktori Alec Baldwin gjatë seancës gjyqësore së bashku me bashkëshorten Hilaria Baldwin

 

VOA/Marrë nga Associated Press

SANTA FE, Nju Meksiko – Një gjykatëse në Nju Meksiko pushoi të premten çështjen ndaj aktorit Alec Baldwin. Vendimi u mor ndërsa vazhdonte procesi gjyqësor. Gjykatësja vendosi gjithashtu se kjo lloj padie nuk mund të ngrihet sërish ndaj zotit Baldwin.

Gjykatësja Mary Marlowe Sommer e pushoi çështjen gjyqësore bazuar tek shkeljet e policisë dhe prokurorisë, të cilat i fshehën provat nga pala mbrojtëse për çështjen e vrasjes me armë të producentes Halyna Hutchins gjatë xhirimeve të filmit “Rust”.

Zoti Baldwin qau në sallën e gjyqit dhe përqafoi avokatët e tij pasi u njoftua vendimi.

Me kërkesë të prokurorëve, një juri e madhe pati ringritur akuzat në janar ndaj aktorit Alec Baldwin për vrasje nga pakujdesia gjatë incidentit fatal të vitit 2021, duke e rikthyer kështu çështjen ndaj aktorit të njohur.

Nga filmimet e zyrës së sherifit në Santa Fe gjatë bisedës me aktorin pas incidentit në vitin 2021

Nga filmimet e zyrës së sherifit në Santa Fe gjatë bisedës me aktorin pas incidentit në vitin 2021

Zoti Baldwin, aktori kryesor dhe bashkë-producent i filmit Western “Rust”, po i drejtonte armën kineastes Halyna Hutchins, gjatë provave për një filmim në të dalë të qytetit Santa Fe, në tetor 2021, kur arma u shkrep, duke vrarë kineasten dhe duke plagosur regjizorin Joel Souza. Zoti Baldwin ka thënë se nuk e ka tërhequr këmbëzën e armës.

Ringritja e padisë e vendosi sërish zotin Baldwin në vështirësi ligjore dhe ngriti sërish mundësinë e dërgimit në burg të një aktori të mirënjohur në televizion dhe filma për gati 40 vite.

Prokurorët e posaçëm patën tërhequr fillimisht një akuzë të ngjashme ndaj zotit Baldwin, duke thënë se ishin informuar se arma mund të ishte modifikuar përpara filmimeve dhe se mund të kishte keqfunksionuar. Më vonë ata ndryshuan qëndrim dhe filluan paraqitjen e akuzës së re ndaj tij, pasi morën përfundimet e analizave të reja për armën në fjalë.

George Clooney i bën thirrje Bidenit të tërhiqet: Jam demokrat i përjetshëm, por…

Ylli i Hollivudit, George Clooney, i ka bërë thirrje presidentit amerikan Joe Biden të tërhiqet. Në një shkrim për New York Times, aktori teksa shprehet “unë e dua Joe Biden”, thekson se ne kemi nevojë për një kandidat të ri” në fushatën zgjedhore kundër republikanit Donald Trump.

Clooney, një nga mbledhësit kryesorë të fondeve demokrate, shkroi në postimin e tij: “unë jam një demokrat i përjetshëm; unë nuk kërkoj falje për këtë. Udhëheqësit demokratë (…) senatorët, përfaqësuesit dhe kandidatët e tjerë që mund të humbasin në nëntor duhet t’i kërkojnë këtij presidenti të japë dorëheqjen vullnetarisht”.

Për Biden, lufta kundër kohës është një betejë që ai nuk mund ta fitojë, vazhdoi Clooney. Partia ishte aq e frikësuar nga Trump, saqë injoroi shenjat paralajmëruese.

Kjo është arsyeja pse tani nevojitet një kandidat i ri. Vetëm pak javë më parë, Clooney mblodhi miliona donacione për fushatën elektorale të Biden në Los Anxhelos në një event fushate me yje të tjerë si Julia Roberts dhe Barbra Streisand. Biden udhëtoi drejtpërdrejt në Hollywood nga samiti i G7 në Itali për të marrë pjesë në ngjarjen magjepsëse.

Joe Biden ka qenë nën një presion të madh që nga paraqitja e tij katastrofike në duelin televiziv kundër sfiduesit Donald Trump. Me disa gabime ai shkaktoi panik në kampin demokratik.

E besuara e Bidenit dhe politikania e lartë demokrate, Nancy Pelosi, tani po distancohet nga presidenti. Në një intervistë televizive, ajo shmangu mbështetjen e qartë të Bidenit dhe shpjegoi: “I takon presidentit të vendosë nëse ai do të kandidojë. Ne të gjithë e inkurajojmë atë që të marrë këtë vendim sepse koha po mbaron.”

Kur moderatori vuri në dukje se Biden me sa duket kishte vendosur tashmë të qëndronte në garë, Pelosi u përgjigj në mënyrë evazive. bw

George Clooney dhe Julia Roberts ndihmojnë fushatën elektorale të presidentit Biden

Presidenti Biden duke folur gjatë aktivitetit në Los Anxhelos

VOA/Marrë nga Associated Press

LOS ANXHELOS – Disa nga yjet më të njohur të Hollivudit morën vëmendjen kryesore gjatë një aktiviteti për mbledhje fondesh për fushatën e presidentit Joe Biden të shtunën në darkë. Sipas zyrtarëve të fushatës u mblodhën mbi 30 milionë dollarë duke nxitur shpresat për një rigjallërim të votuesve në zgjedhjet e nëntorit që ata thonë se janë më të rëndësishmet në historinë e vendit.

George Clooney, Julia Roberts dhe Barbra Streisand ishin ndër emrat e mirënjohur që u ngjitën në skenën e teatrit Peacock në Los Anxhelos, që ka një kapacitet prej 7100 vendesh. Drejtuesi i emisioneve të mbrëmjes, Jimmy Kimmel intervistoi presidentin Biden dhe ish-presidentin Barack Obama, të cilët theksuan nevojën për të fituar në zgjedhje përballë ish-presidentit Donald Trump, në një garë zgjedhore që pritet të jetë shumë e ngushtë.

Gjatë një diskutimi prej më shumë se gjysmë ore, zoti Kimmel pyeti nëse vendi po vuante nga amnezia për kandidatin e pritshëm për president të Partisë Republikane. Kësaj pyetjeje, presidenti Biden iu përgjigj se “ajo që duhet të bëjmë është që të kujtojmë se si ishin gjërat” kur ish-presidenti Trump ishte në Shtëpinë e Bardhë.

Ish-presidenti Trump e kaloi të shtunën duke bërë fushatë në Detroit dhe kritikoi menaxhimin nga presidenti Biden të ekonomisë dhe inflacionit. Presidenti po mblidhte fonde për fushatën “me emra elitarë të skenës së Hollivudit që janë të shkëputur nga realiteti”, tha zëdhënësja e fushatës elektorale të ish-presidentit Trump, Karoline Leavitt.

Ish-presidenti Trump gjatë aktivitetit në Detroit (15 qershor 2024)

Ish-presidenti Trump gjatë aktivitetit në Detroit (15 qershor 2024)

Por kur u pyet nga zoti Kimmel se cila do të ishte arritja për të cilën do të ishte më shumë krenar, presidenti Biden tha se përqasja e administratës së tij për ekonominë “funksionon”.

“Kemi sot ekonominë më të fortë në botë”, tha presidenti Biden, duke shtuar se “po përpiqemi t’u japim një shans të barabartë njerëzve të zakonshëm”.

Gjatë një aktiviteti të mëparshëm për mbledhje fondesh në muajin mars në Nju Jork, u mblodhën rreth 26 milionë dollarë për fushatën e presidentit Biden. Në atë aktivitet mori pjesë drejtuesi i emisoneve Stephen Colbert, i cili intervistoi presidentin Biden dhe ish-presidentët Obama dhe Clinton.

Megjithëse presidenti Biden pati një fillim më të hershëm, ish-presidenti Trump ka fituar terren pasi arriti të jetë një hap më pranë sigurimit të kandidimit zyrtar për president në emër të Partisë Republikane.

Ish-presidenti Trump arriti të mbledhë më shumë fonde se aktiviteti i presidentit Biden në Nju Jork, duke arritur kontribute në rreth 50.5 milionë dollarë në muajin prill gjatë një takimi me donatorët kryesorë në rezidencën në Florida të investitorit miliarder John Paulson. Ekipi i tij elektoral dhe Komiteti Kombëtar Republikan njoftuan se patën mbledhur 141 milionë dollarë kontribute gjatë muajit maj, dhjetëra miliona prej të cilave u mblodhën pasi ish-presidenti Trump u shpall fajtor në gjyqin penal në Nju Jork.

Polanski në gjyq në SHBA për përdhunimin e një të miture tjetër

Incidenti ndodhi pesë vjet para abuzimit të Samantha Geimer për të cilin regjisori u deklarua fajtor

VOAL- Roman Polanski do të shkojë në gjyq në Los Anxhelos me akuzën e përdhunimit të një të miture në vitin 1973, pesë vjet përpara se të abuzonte me trembëdhjetë vjeçaren Samantha Geimer. Në lidhje me këtë rast të fundit famëkeq, regjisori polak u deklarua fajtor për marrëdhënie seksuale me akuzuesen, por u largua nga Shtetet e Bashkuara përpara dënimit.

Tashmë nëntëdhjetë vjeç dhe me banim në Francë, regjisori pritet në bankën e të akuzuarve më 4 gusht 2025. Atë ditë do të fillojë çështja civile pas ankesës së një të miture në kohën e ngjarjes dhe që ajo ka mbetur anonime deri tani. Prania në seancën e regjisorit të akuzuar për përdhunim dhe dhunë seksuale nga rreth dhjetë gra, është pra tejet hipotetike.

Avokatja Gloria Allred, e cila përfaqësonte viktimat e Jeffery Epstein dhe Bill Cosby, u shfaq të martën përkrah një gruaje, e prezantuar si Jane Doe, e cila e akuzoi Polanskin për përdhunimin e saj pas një mbrëmjeje në të cilën ai dyshohet se e detyroi të pinte alkool.rsi-eb

“Oppenheimer” mbizotëron çmimet Oscar

Ekipi i filmit “Oppenheimer” në skenë duke e pranuar çmimin për filmin më të mirë Oscar, 10 mars 2024.

“Oppenheimer”, një film që ka të bëjë me garën se kush e ndërton bombën e parë atomike, i ka fituar shtatë çmime Oscar, përfshirë çmimin kryesor për filmin më të mirë, gjatë një ceremonie të dielën në Los Anxhelos.

Ky film ishte i nominuar për 13 çmime Oscar.

Aktori irlandez, Cillian Murphy, e fitoi çmimin për aktorin më të mirë për rolin e tij në këtë film, ku e luajti fizikanin teorik, J. Robert Oppenheimer, i cili ishte lideri i përpjekjeve amerikane në vitet ’40 për ta krijuar një armë e cila do t’i jepte fund Luftës së Dytë Botërore.

Cillian Murph duke u fotografuar me çmimin Oscar për aktorin më të mirë, 10 mars 2024.

Cillian Murph duke u fotografuar me çmimin Oscar për aktorin më të mirë, 10 mars 2024.

Regjisori i “Opppenheimer”, Christopher Nolan, e fitoi çmimin për regjisorin më të mirë.

“Ne e bëmë një film për njeriun i cili e krijoi bombën atomike, dhe ne po jetojmë në botën e Oppenheimerit qoftë për mirë apo për keq”, tha Murphy pasi e mori çmimin e aktorit më të mirë.

“Këtë çmim do të doja t’ua kushtoja paqebërësve kudo”, shtoi ai.

Drama historike, që zgjat tri orë, rreth shkencës dhe politikës, “Oppenheimer” u bë hit dhe i fitoi 953.8 milionë dollarë, si dhe mori lëvdata të mëdha nga kritikët.

Ky ishte filmi i parë me të cilin Nolani fiton Oscar për filmin më të mirë.

Emma Stone e fitoi çmimin për aktoren më të mirë për rolin që e luajti si një grua e ngjallur nga të vdekurit në komedinë “Poor Things”.

“Kjo është vërtet e jashtëzakonshme”, tha Stone.

Për disa kjo ishte natë historike, pasi Ukraina e fitoi Oscarin e parë për dokumentarin më të mirë: “20 Days in Mariupol”, ndërsa Britania e Madhe e fitoi Oscarin për filmin më të mirë ndërkombëtar: “The Zone of Interest”.

Robert Downey Jr. nga “Oppenheimer” dhe Da ‘Vine Joy Randolph nga “The Holdovers” fituan çmime si aktorët më të mirë në rol dytësor.REL

Dokumentari që fitoi Oskar për jetën dhe vdekjen e mundshme të Alexey Navalny

Regjisori Roher majtas, me Navalny dhe gruan e tij Yulia, gjatë xhirimeve të dokumentarit

 

“Nëse vriteni, nëse ndodh, çfarë mesazhi do t’i lini pas popullit rus?”

Kjo është pyetja e parë që i drejtohet Alexei Navalny-t nga regjisori kanadez Daniel Roher në dokumentarin që fitoi çmimin Oskar në vitit 2022 me titullin “ Navalny”.

“Hajde Daniel, jo, – përgjigjet Navalny duke buzëqeshur. – S’ka mundësi! Duket sikur po bën film me rastin e vdekjes sime.”

Këto fjalë tani kanë marrë një theks të ri me lajmin se aktivisti politik 47-vjeçar rus vdiq të premten në një burg të Rrethit Arktik.

Autoritetet ruse të burgut thanë se kritiku i Kremlinit ishte bërë keq pas një shëtitjeje. Ekipi i Navalny thotë se trupi i tij po mbahet qëllimisht nga autoritetet ruse në mënyrë që ata të mund të “mbulojnë gjurmët”.

Pavarësisht nga rreziqet e qarta me të cilat përballej Navalny në Rusi, regjisori Roher i tha BBC-së se ishte ende i tronditur plotëisht që kur dëgjoi lajmin për vdekjen e mikut të tij.

“Ky moment që ne jemi të pushtuar nga kjo re trishtimi dhe pikëllimi nga e cila jam goditur, është tronditës për mua,” tha zoti Roher për BBC.

“Unë u trondita kur dëgjova lajmin, pavarësisht se kushdo që e shikon filmin nuk duhet të tronditet, nuk duhet t’i vijë aq e papritur”.

Regjisori Roher përshkroi se si u zhvillua miqësia e tij me Navalny gjatë projektit filmik.

“Unë mendoj se respekti ynë i ndërsjellë për njëri-tjetrin ishte i bazuar në një sens të përbashkët humori – ai është një njeri shumë humorist, i pëlqen të qeshë. Brenda rreth 10 sekondave nga takimi ai po tallej me mua dhe po bënte shaka në kurrizin tim, me gjuhën time të dashurisë, kështu që po e ktheja menjëherë”, tha Roher.

Filmi ndjek Navalny ndërsa ai dhe ekipi i tij zbulojnë një komplot për ta helmuar atë me agjent nervor vdekjeprurës Novichok.

Në gusht 2020, ai u rrëzua kur po fluturonte me avion mbi Siberi dhe u dërgua me urgjencë në spital në Omsk – një ulje emergjente që i shpëtoi jetën. Zyrtarët rusë përfundimisht e lejuan atë të transportohej me avion në Berlin për trajtim.

Qeveria gjermane zbuloi se testet e kryera nga ushtria gjetën “prova të qarta të një agjenti kimik të luftës nervore të grupit Novichok”.

Kremlini mohoi çdo përfshirje dhe hodhi poshtë gjetjen e Novichok. Shumë ishin skeptikë, duke përfshirë edhe vetë Navalny, i cili filloi hetimin e tij me një ekip gazetarësh.

Image

Regjisori Daniel Roher dhe Yulia Navalnaya duke u përqafuar në Oscar 2023

Perspektiva e vdekjes së Navalny-t është një fije që përshkon gjithë filmin.

Në një skenë, mes intervistave, një nga ekipi i Navalny-t e pyet nëse irritohet nga pyetjet për të kaluarën e tij.

Navalny thotë se nuk është, por shton: “Vetëm se e kuptoj se ai po i filmon të gjitha për filmin që do të publikojë, nëse më godasin”.

Në realitet, filmi u publikua para vdekjes së tij dhe mori një vlerësim të gjerë ndërkombëtar. The Guardian tha se ishte “një nga gjërat më mahnitëse që do të shihni ndonjëherë”, ndërsa Times e quajti atë “pa dyshim një nga dokumentarët më emocionues që do të publikohej këtë, apo çdo vit”.

Shumë tani po e shikojnë filmin në një dritë të re.

“Alexei, nëse të arrestojnë dhe të hedhin në burg, ose të ndodh diçka e paimagjinueshme dhe vritesh, çfarë mesazhi lë pas për popullin rus? – E pyet regjisori Roher në skenën e fundit.

Navalny përgjigjet shkurt në anglisht, përpara se drejtori t’i sugjerojë që t’i rikthehet gjuhës së tij amtare.

Ai përfundon në rusisht: “Ne nuk e kuptojmë se sa të fortë jemi në të vërtetë. E vetmja gjë e nevojshme për triumfin e së keqes është që njerëzit e mirë të mos bëjnë asgjë”.

“Pra, mos rrini pa lëvizuar,” thotë ai, përpara se t’i hedhë një vështrim kuptimplotë kamerës./ar.sh/SYRI.NET

Image

Image

Image

“20 ditë në Mariupol”: Tragjedia e luftës ruse në Ukrainë mbërrin në skenën e çmimeve “Oscar”

VOA/Garentina Kraja

Në garën e këtij viti për çmimet Oscar, në kategorinë e dokumentarit më të mirë është radhitur edhe një film që përshkruan sulmin rus ndaj qytetit industrial dhe portit të rëndësishëm të Ukrainës, Mariupol, në fillim të luftës. Ky qytet u bë simbol i shkatërrimit që kjo luftë do të sillte në kufirin e Evropës. Dokumentari është i pari i tillë – raportim nga një front lufte – që garon për çmimin prestigjoz të Akademisë së Arteve. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, autori i dokumentarit, gazetari ukrainas Mstyslav Chernov thotë se shpreson që Mariupoli të mos mbetet vetëm emër dhe që dokumentari i tij t’i japë kuptim vuajtjes së njerëzve të këtij qyteti.

20 ditë të shtetrrethimit të qytetit ukrainas Mariupol të filmuara nga gazetari Mstyslav Chernov janë copëza të një maratone 20 ditëshe për t’i shpëtuar vdekjes, të çmimit të luftës për njerëzit e thjeshtë, të zënë befas nga një luftë e papritur dhe për ta e pakuptimtë.

“Lufta asnjëherë nuk fillon me shpërthime. Lufta fillon me heshtje,” thotë Chernov në hyrje të dokumentarit “20 ditë në Mariupol”, që përmbledh fillimin e sulmit rus ndaj këtij qyteti, port i rëndësishëm dhe qendër industriale ukrainase, 50 kilometra në lindje të Rusisë, pikë strategjike që lidh Ukrainën me Krimenë e pushtuar nga rusët.

Heshtja që i paraprin shkurtit të vitit 2022 në Mariupol është e shkurtër. Ajo thyhet nga 190,000 trupa ruse që godasin qytet pas qyteti në Ukrainë dhe nga aeroplanë luftarakë që shpojnë qiellin mbi Mariupol duke sulmuar parqet, spitalet, shkollat. Njerëzit enden të tmerruar dhe me dëshpërim pyesin “përse”.

Dokumentari është një rrëfim tronditës që ka prekur majat e festivaleve botërore. Më 10 mars, rrugëtimi i tij një vjeçar do të kulmojë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve prestigjioze Oscar, i emëruar nga Akademia e Arteve amerikane në kategorinë e dokumentarit më të mirë.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, autori Chernov, që ishte pjesë e ekipit të vetëm të gazetarëve të mediave të huaja në Mariupol gjatë shtetrrethimit, ende e ka të pabesueshme që si dëshmitar i një tragjedie të tillë, jetoi për të treguar për njerëzit e thjeshtë që një ditë humbën çdo gjë.

“Çdo hap në këtë rrugëtim ishte një mrekulli. Fakti që mbijetuam dhe filmuam tërë atë që ndodhi në qytet, që ishim gazetarët e vetëm aty dhe që po dërgonim pamje nga qyteti ishte mrekulli. Fakti që arritëm të depërtojmë shtetrrethimin dhe t’i nxirrnim filmimet origjinale nga atje, ishte me të vërtetë një mrekulli. Rreth 30 orë xhirime, shumica e të cilave nuk ishin shfaqur dhe fakti që arritëm të bëjmë dokumetarin, janë gjithashtu një mrekulli. Secili hap është një e papritur. Nuk e dija se si publiku do ta priste filmin sepse është nganjëherë emocionalisht shumë i vështirë. Por publiku jo vetëm që e kuptoi rëndësinë e tij, por vazhdoi të ndajë mendime për të, vazhdoi të angazhohet pasi e pa. Morëm aq shumë vlerësime, mirënjohje… por të gjithat janë mirënjohje për njerëzit e Mariupolit, ata që mbijetuan dhe ata që nuk mbijetuan.”

Përmes gazetarit Chernov, i cili bashkë me kolegët e tij nga agjencia ndërkombëtare e lajmeve The Associated Press fituan çmimin prestigjioz të gazetarisë Pulitzer, shikuesi sheh nga afër luftën e Presidentit rus Vladimir Putin. Filmi dokumenton se si shtangia dhe paniku shpejt zëvendësohen me radhë të gjata të plagosurish në spitalet që bombardohen, mjekë që qajnë në pamundësi për të shpëtuar një lumë të pandëprerë të plagosurish dhe prindër që ulërisin pranë shputave pa ngjyrë të fëmijëve të tyre të pajetë.

Bota e ceremonisë së çmimeve Oscar është në kontrast të thellë me atë të përjetimeve të para dy viteve në Mariupol, ku nuk ka pamje të zbukuruara e as të imagjinuara.

Në botën e Mariupolit, jetën dhe vdekjen e ndajnë sekondat. Realiteti shfaqet pa filtra, në britmën e nënës, në vajin e babait që nuk e mbajnë këmbët, në gjakun poshtë shtratit, duart e rënduara të mjekëve që ndihen të pafuqishëm ndërsa përpiqen t’u shpëtojnë jetën të lënduarve apo u duhet t’u mbyllin sytë kur nuk ia arrijnë dot.

Kjo botë shihet tek Irina shtatëzënë, që filmohet teksa po bartej nga spitali i sapobombarduar dhe që më në fund nuk u mbijetoi dot plagëve.

“Jam i rraskapitur shpirtërisht, ashtu si edhe shumë gazetarë të tjerë. Por mendoj se në botën moderne ku po ndodhin shumë zhvillime të rëndësishme dhe tragjike, nuk mund t’i injorojmë ato, pasi po i injoruam, njerëzit që shfrytëzojnë pasivitetin tonë do të vazhdojnë ta shkatërrojnë botën. Është më mirë të jesh i tronditur, se të jesh indiferent në këtë botë. Më mirë të ndjesh dhembje por të veprosh, të bësh diçka në vend që të fshihesh dhe ta injorosh dhembjen… E di që kjo që po bëj i jep pak kuptim. Është zgjedhje e imja. Por për shumicën e njerëzve të Mariupolit, për shembull, kjo nuk ishte zgjedhje e tyre. Vuajtja dhe humbja e tyre nuk ka asnjë kuptim dhe kjo gjë është me të vërtetë shkatërruese, lënduese dhe traumatike. Kur nuk ka një arsye për humbjen e fëmijës apo për humbjen e shtëpisë e qytetit tënd, kur nuk ka as justifikim e as drejtësi, është shumë më traumatike për njerëzit dhe prandaj është përparësi e imja që t’i tregoj rrëfimet e tyre dhe jo rrëfimin tim.”

Por në këtë zymtësi, janë momentet e forcës së njeriut – dhe jetës, që sipas zotit Chernov, të bëjnë të qëndrosh. Për të, ky moment erdhi befas dhe iu ngulit në mendje.

“Është pamja e një foshnje që lindi në spitalin që tashmë ishte rrethuar nga forcat ruse dhe bombat po binin përreth spitalit. Nëna e foshnjes ishte plagosur. Mjekët frikësoheshin shumë për foshnjen. Dhe për një kohë, foshnja ishte e heshtur kur lindi, të gjithë menduan se nuk do të mbijetonte. Nuk dinim çfarë të mendonim. Dhe pastaj foshnja filloi të qante dhe të gjithë shpërthyen në lot. E mbaj mend që në atë moment një mjek më tha se njerëzit vetëm vdesin në këtë sallë dhe tani dikush lindi. Ishte një mrekulli, një mrekulli që të mbetet në mendje përjetësisht.”

Pamjet e shkatërrimit masiv të qytetit, që u bë simbol i brutalitetit rus në Ukrainë, ku bodrumet e ndërtesave nga strehimoret brenda ditësh shndërrohen në morgje, ndërthuren bashkë në një rrëfim të zymtë për koston e luftës, një paralajmërim për qëllimet dhe pasojat që do t’i vuanin ukrainasit dhe për një luftë që do ta rikthente vuajtjen e papërjetuar që një çerek shekulli në Evropë dhe pasigurinë kolektive pas gati një shekulli në këtë kontinent.

“Personalisht, do të doja që filmi të mos ekzistonte kurrë. Por kjo tragjedi ndodhi dhe ne e regjistruam. Dhe jo vetëm sa për të ekzistuar. Por tani që ekziston dhe meqë ekziston, dua të sigurohem që ta shohin sa më shumë njerëz. Secila fitore, secili vlerësim, secila mirënjohje është mënyrë për këtë film që të gjejë publik më të madh dhe për t’u siguruar që Mariupoli nuk është vetëm emër, por që mbetet simbol i secilit qytet të shkatërruar të Ukrainës dhe luftës që po vazhdon dhe tani. Këtë ua kam borxh banorëve të Mariupolit që i humbën të gjitha.”

Dokumentari “20 ditë në Mariupol” shënon herën e parë që një realizim i tillë përfshihet në listën e kandidatëve për Oscar dhe hera e parë në historinë e këtij çmimi prestigjioz që i hapet rrugë raportimit dhe gazetarisë nga një zonë lufte në kohë reale në majat e kinematografisë.

Zi në Hollywood: Është ndarë nga jeta regjisori Norman Jewison

Norman Jewison me gruan Lynne St. David

Regjisori kanadez ishte 97 vjeç; autor i filmave të tillë si drama racore “Nata e nxehtë e inspektorit Tibbs” dhe thriller “Çështja Thomas Crown”

VOAL- Zi në Hollywood: Është ndarë nga jeta në moshën 97 vjeçare regjisori kanadez Norman Jewison, autor i filmave të rëndësishëm dhe të ndryshëm si komedia romantike Moonstruck, muzikalja Fiddler on the Roof, drama racore Nata e nxehtë e Inspektorit Tibbs (me Sidney Poitier në rolin e detektivit të zi), dhe trileri The Thomas Crown Affair.

Një shtatë herë i nominuar për Oscar, Jewison mori çmimin prestigjioz Përkujtimor Irving G. Thalberg nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit në vitin 1999. Si regjisor ai ishte i njohur për aftësinë për të nxjerrë interpretime të shkëlqyera nga aktorët e tij, 12 prej të cilëve u nominuan edhe për çmimet më të shquara në botën e kinemasë.rsi-eb

 

Emmy Awards, tre fitues

“Succession”, “The Bear” dhe “BEEF – The Clash” arritën jackpotin

VOAL- “Succession”, “The Bear” dhe “BEEF – The Clash” fituan, secili në kategorinë e vet, në edicionin e 75-të të Emmy Awards. Sezoni i katërt dhe i fundit i sagës Roy (“Succession”) fitoi gjashtë statuja, duke përfshirë ato për serialin më të mirë dramatik, për protagonistët Kieran Culkin dhe Sarah Snook dhe për aktorin dytësor Matthew Macfadyen. Sezoni i parë i “The Bear” (i dyti do të duhet të nominohet në edicionin e ardhshëm) doli fitues në mesin e komedive, me gjashtë trofe. Më prestigjiozja, ajo për serialin më të mirë humoristik të sezonit të kaluar.

Miniseriali “BEEF – The Clash”, i krijuar nga koreani Lee Sung-jin për Netflix, fitoi të gjitha çmimet në kategorinë e tij: skenari më i mirë, regjia më e mirë dhe mbi të gjitha seritë më të mira të kufizuara. Emmy-të mbahen zakonisht në shtator, por këtë vit ato u shtynë për shkak të grevave që paralizuan Hollywood-in deri në nëntor.rsi-eb

“Oppenheimer” triumfon në Golden Globes

Christopher Nolan, regjisor i “Oppenheimer”, me producente Emma Thomas

Zhgënjim për “Barbie” – Filmi më i mirë jo në anglisht është “Anatomy of a Fall”

VOAL- Nata e Golden Globes pritej t’i përkiste “Barbie” dhe “Oppenheimer”, por nga dy filmat dominues të vitit 2023 vetëm i dyti arriti atë që pritej. Filmi i Christopher Nolan fitoi pesë çmime nga tetë nominime të dielën, duke përfshirë filmin më të mirë, dramën, regjisorin më të mirë dhe aktorin më të mirë në një dramë (Cillian Murphy).

“Barbie” e Greta Gerwig u kënaq me vetëm dy statuja nga nëntë nominime: njëra për filmin me fitim më të madh (të pashmangshme, me një arkë globale prej 1.4 miliardë dollarësh) dhe tjetra për këngën më të mirë origjinale, “What was I made for” nga Billie Eilish dhe Finneas. Globi i artë për komedinë më të mirë shkoi për “Poor things” nga Yorgos Lanthimos, me Emma Stone çmimin si aktorja më e mirë, homologu mashkull i së cilës ishte Paul Giamatti për “The Holdovers” nga Alexander Payne.

“Anatomisë së një rënieje” i mungonte një statujë

Italia po kërkonte Matteo Garrone, por fituesi për filmin më të mirë jo në anglisht ishte “Anatomy of a Fall” nga regjisori francez Justine Triet, i cili gjithashtu fitoi për skenarin më të mirë. Dukej si një mbrëmje e destinuar për të kurorëzuar suksesin e Palmës së Artë të filmit në Kanë, por që u shpërfill nga Franca në garën për Oscar. Përveç që juria preferoi Lily Gladstone ndaj Sandra Huller: protagonistja e “Killers of the Flower Moon” e Martin Scorsese u bë kështu aktorja e parë vendase amerikane që fitoi një glob të artë dhe falënderoi publikun dhe anëtarët e jurisë duke bërë debutimin e saj në gjuhën Blackfoot. .

Lily Gladstone, e preferuar se Sandra Huller si aktorja më e mirë

Seriali më i mirë “Succession”.

Në total, Golden Globes dhanë 27 çmime filmi dhe TV. Në frontin televiziv, “Succession” mori trofe për serialin më të mirë dramatik, aktorin më të mirë (Kieran Culkin), aktoren më të mirë (Sarah Snook) dhe aktorin më të mirë dytësor (Matthew Macfadyen).

Ceremonia ka zhgënjyer

Pas skandaleve që kishin përfshirë Shoqatën e Shtypit të Huaj të Hollivudit, e cila kishte dhënë çmimet për tetë dekada, nën drejtimin e ri ngjarja – fjalimi hyrës i së cilës ishte bërë një takim brenda një takimi – këtë vit me Jo Koy të zhgënjyer. rsi-eb

Gjendet i vdekur Lee Sun-kyun, aktori i filmit “Parasite”

Aktori koreano-jugor, Lee Sun-kyun, i njohur për rolin e tij në filmin “Parasite” – film i shpërblyer me çmimin Oscar – është gjetur i vdekur në një makinë në Seul, të mërkurën, thanë autoritetet.

Ai është gjetur pas disa javësh hetimi intensiv nga policia si i dyshuar për përdorim të drogës.

Sipas policisë dhe ekipit të urgjencës, Lee është gjetur në një gjendje pa ndjenja në makinën e parkuar në një rrugë në veri të Seulit. Oficerët e urgjencës më vonë konfirmuan se ai kishte vdekur, sipas stacionit të policisë Seongbuk të Seulit.

Policia tha se ishte në kërkim të aktorit 48-vjeçar, pasi mori një raport se ai ishte zhdukur.

Policia refuzoi të jepte detaje të mëtejshme, përfshirë atë nëse Lee kishte vrarë veten. Por, mediat koreano-jugore thanë se familja e aktorit Lee më herët, të mërkurën, raportoi në polici se ai u largua nga shtëpia pasi kishte lënë një mesazh të ngjashëm me një shënim për vetëvrasje.

Sipas policisë, trupi i Lee u transportua më vonë në një spital në Seul.

Lee luajti në filmin “Parasite” – fitues i çmimit Oscar për filmin më të mirë dhe i shpërblyer edhe në tri kategori të tjera në vitin 2020.

Ky ishte filmi i parë parë koreano-jugor dhe jo në gjuhën angleze që fitoi një Oscar në atë kohë. Në film, Lee luante kreun e një familjeje të pasur.

Ai u nominua për aktorin më të mirë në “International Emmy Awards” për interpretimin e tij në trilerin fantastiko-shkencor “Dr. Brain” edhe vitin e kaluar.

Edhe para “Parasite”, Lee për një kohë të gjatë ishte një aktor i njohur në Korenë e Jugut.

Ai u bë i njohur për rolin e tij në një serial dramatik televiziv të suksesshëm, “Coffee Prince (2007)” dhe fitoi popullaritet me dramën mjekësore “Behind The White Tower (2007), “Makarona (2010)” dhe “Myster (2018)”.

Lee iu nënshtrua hetimeve policore për akuzat se ai përdorte drogë të paligjshme. Ai ngriti një padi kundër dy personave duke pretenduar se ata e shantazhuan atë. Lee këmbënguli se ai ishte mashtruar për të marrë drogën dhe, sipas tij, ai nuk e dinte se çfarë po merrte.

Prej kohësh, Koreja e Jugut ka pasur shkallën më të lartë të vetëvrasjeve në mesin e vendeve të zhvilluara.

Për shumë nga vetëvrasjet e të famshmëve, ekspertët kanë fajësuar komentet abuzive në internet dhe ngacmimet e rënda kibernetike.rel

Matthew Perry është varrosur në ceremoni private

Aktori Matthew Perry është varrosur në Los Angelos në një ceremoni private, kanë raportuar mediat amerikane.

Është raportuar se në ceremoni kanë qenë pesë aktorët e serialit Friends, në të cilin ka marrë pjesë edhe Perry.

Ceremonia e varrimit është raportuar të ketë zgjatur dy orë.

Perry është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij në Llos Angjelles në fundjavën e kaluar, në moshën 54-vjeçare.

Shkaku i vdekjes së tij nuk është konfirmuar ende, pasi autoritetet janë ende në pritje të rezultateve të testeve të toksikologjisë.

Perry e ka luajtur rolin e Chandler Bingut në serialin Frieneds në periudhën 1994 – 2004, dhe vdekja e tij ka mërzitur shumë njerëz në botë.

Në varrezën ku është dërguar trupi i aktorit, janë të varrosur edhe shumë personalitete të famshme përfshirë Carrie Fisher, Paul Walker dhe Stan Laurel.

Perry ka vdekur një vit pas publikimit të librit të tij, në të cilin ka treguar më shumë për problemet me varësinë ndaj ilaçeve dhe alkoolit.

Në ditën e varrimit të tij është themeluar një fondacion i ri me emrin e Perryt, për t’iu ndihmuar atyre që kanë probleme me varësinë.rel


Send this to a friend