VOAL

VOAL

Jeff Bezos niset drejt Hapësirës

July 20, 2021
blank

Komentet

blank

Prej 1 tetorit Kanadaja heq të gjitha kufizimet e udhëtimit të detyruara nga Covidi

Kanadaja do të heqë të gjitha kufizimet e vendosura për të luftuar përhapjen e Covid-19 për udhëtarët që nga 1 tetori, si dhe kërkesat për testim, karantinë dhe izolim, sipas një njoftimi të qeverisë.

Udhëtarët, pavarësisht nga kombësia, nga e shtuna nuk do të kenë nevojë të dorëzojnë dokumentat shëndetësore përmes aplikacionit ArriveCAN ose të tregojnë një certifikatë vaksinimi.

Sipas njoftimit, do të hiqet edhe kërkesa që udhëtarët të mbajnë maska ​​në avionë dhe trena./dita

blank

“Ishulli nuk do bëhet një Hong Kong tjetër”- Miliarderi tajvanez kërcënon hapur Kinën

Situata mes Kinës dhe Tajvanit vijon të jetë e tensionuar. Së fundmi ka reaguar edhe një prej miliarderëve tajvanez, Robert Cao.

Ai ka paralajmëruar se është gati të paguajë për stërvitjen e një ushtrie për të mbrojtur Tajvanin nga Kina.

Cao është një sipërmarrës i njohur, miliarderi 75-vjeçar tani është i vendosur të ndërtojë një ushtri që do t’i bëjë të qartë Pekinit se Tajvani ka klientë të pasur që nuk do të lejojnë që ishulli të bëhet një Hong Kong tjetër.

Në fjalimin e tij për krijimin e një ushtrie vullnetare tajvaneze për t’u mbrojtur kundër pretendimeve kineze, Cao njoftoi se ishte kthyer në ishullin e tij të lindjes.

Por ai shkoi një hap më tej dhe tha se po jepte ekuivalentin e 96 milionë eurove për të trajnuar “luftëtarët qytetarë” të Tajvanit, për t’u kthyer në mbrojtës në rast të një pushtimi kinez.bw

blank

Patriarku Kirill: Vdekja në Ukrainë “ju pastron nga mëkatet”

RFE/RL

Udhëheqësi i Kishës Ortodokse në Rusi, Patriarku Kirill, u ka thënë ndjekësve të tij se “sakrifica e kryerjes së detyrave ushtarake i pastron nga të gjitha mëkatet”.

Ai i ka bërë këto komente pas rritjes së kritikave ndaj vendimeve të Kremlinit për mobilizim të pjesshëm të forcave ruse për luftën në Ukrainë.

Zyrtarët perëndimorë vlerësojnë se Rusia është përballur me 70.000-80.000 viktima prej nisjes së luftës së paprovokuar në Ukrainë, në fund të muajit shkurt.

Zyrtarët rusë kanë thënë se do të angazhojnë 300.000 rezervistë në luftë.

Megjithatë, mediat ruse kanë thënë se shënjestra reale janë 1 milion trupa, prandaj raportimet se edhe burrat e rinj pa eksperiencë ushtarake do të mund të angazhohen, ka nxitur kritika edhe nga zërat pro-Kremlinit.

Kirill, mbështetës i njohur i presidentit rus, Vladimir Putin, ka thënë në të kaluarën se rusët janë duke bërë “vepër historike” duke vrarë ukrainasit, edhe pse ka bërë thirrje që të mos i shohin ukrainasit si armiq.

“Ne e dimë se shumë njerëz janë duke vdekur në fushëbetejë”, ka thënë Kirill në një kishë afër Moskës.

“Kisha është duke u lutur që kjo betejë të përfundojë sa më shpejt që është e mundur dhe që sa më pak vëllezër të vrasin njëri-tjetrin”.

Megjithatë, ka shtuar se “Kisha e pranon që nëse dikush, i shtyrë nga ndjenja e detyrës dhe nevoja për të mbajtur betimin, rri besnik ndaj detyrave ushtarake, atëherë ai, pa asnjë dyshim, është duke kryer detyrat që janë të barabarta me sakrificë”.

Kirill e konsideron luftën e Rusisë ndaj Ukrainës si mburojë ndaj Perëndimit dhe ka insistuar se “Rusia nuk e ka sulmuar kurrë askënd”.

Rreth 34 për qind e besimtarëve ortodoks në Ukrainë identifikohen sipas Kishës Ortodokse të Ukrainës, e cila më 2019 është ndarë nga kisha në Moskë.

Sipas një studimi të kryer më 2020, rreth 14 për qind e komunitetit ortodoks të Ukrainës, e konsiderojnë veten të lidhur sipas Kishës në Moskë.

Britania e Madhe e ka sanksionuar Patriarkun Kirill në muajin qershor, në kuadër të masave për të ndëshkuar Moskën për shkak të luftës në Ukrainë.

Ish-zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, kur është pyetur për mundësinë që Shtetet e Bashkuara të veprojnë njëjtë, pati thënë se“askush nuk është i sigurt ndaj sanksioneve tona”.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt.

Vetë Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

blank

Me bluzë të zezë e simbole naziste- vrau 13 dhe plagosi 21 veta me armë në një shkollë në Rusi

Qyteti Izhevsk ne Rusi

VOA

Një person i armatosur vrau të hënën 13 persona, në mesin e tyre shtatë fëmijë dhe plagosi 21 të tjerë në një shkollë në Rusinë qendrore.

Autoritetet ruse thanë se të shtënat ndodhën në një shkollë në Izhevsk, një qytet rreth 960 kilometra në lindje të Moskës në rajonin Udmurtia. Të plagosur janë 14 fëmijë dhe 7 të rritur.

Guvernatori i Udmurtias, Aleksander Brechalov, tha në një deklaratë se personi i armatosur ende i paidentifikuar, vrau veten.

Në shkollën e sulmuar mësimet i ndjekin fëmijët midis klasave 1 dhe 11. Shkolla është evakuuar dhe zona përreth saj është rrethuar, tha guvernatori.

Sipas hetuesve, personi i armatosur kishte veshur një bluzë të zezë me “simbole naziste”. Nuk janë bërë të ditura hollësi të tjera rreth autorit apo motiveve të tij.

Izhevski, një qytet me 640.000 banorë, ndodhet në perëndim të maleve Urale në Rusinë qendrore.

blank

“Askush s’do shkojë në luftë”- Rusëve iu ka ardhur në “majë të hundës” me Putinin, 25-vjeçari masakron me grushte rekrutuesin e Kremlinit

Rusëve duket se iu ka ardhur “në majë të hundës” me luftën në Ukrainë dhe thirrjet për rekrutime çdo muaj nga ana e Vladimir Putin.

Pasi morën rrugët dhe po tentojnë në çdo lloj formë që të braktisin vendin vetëm e vetëm që të mos shkojnë në luftë, një 25-vjeçar ka guxuar dhe ka dalë kundër rekrutuesve që Kremlini ka lëshuar anembanë Rusisë për të plotësuar 300 mijë ushtarët e rinj që Putin kërkoi në sajë të mobilizimit ushtarak.

Në një video që po qarkullon në rrjet tregohet sesa të vendosur janë rusët për të mos iu bindur rekrutimit të pjesshëm të shpallur javën e kaluar.

Videoja e postuar nga Anton Gerashenko tregon momentin kur 25-vjeçari Ruslan Zinin qëllon një rekrutues në një zonë të zbrazët në një zyrë rekrutimi në provincën Irkutsk.

Sipas këshilltarit të presidentit të Ukrainës, dëshmitarët okularë dëshmuan se Zinin pasi qëlloi rekrutuesin më pas tha “askush nuk do të shkojë në luftë, ne të gjithë do të shkojmë në shtëpi”.

Sipas Gerashenko, rekrutuesi Alexander Yelyshev u qëllua katër herë. Nga ana e tij, guvernatori i provincës Irkutsk, Igor Kobzev, shkroi në Telegram se rekrutuesi u qëllua dhe u dërgua në spital në gjendje kritike.

Kobzev u zotua gjithashtu se autori 25-vjeçar “me siguri do të dënohet” pa dhënë detaje të mëtejshme.

Në 24 orët e fundit, sipas Reuters , ka pasur disa sulme në zyrat e rekrutimeve kryesisht në Dagestan dhe Yakutia, rajone nga të cilat thuhet se ka pasur një numër disproporcionalisht të madh të rekrutuarve në krahasim me rajonet e tjera në Rusi.

Sipas raporteve dhe videove të postuara në Twitter, turma njerëzish (burra dhe gra) dolën në rrugë të dielën në mëngjes për të demonstruar kundër rekrutimit, me forcat e sigurisë që iu përgjigjën me zjarr për t’i shpërndarë.bw

blank

Kryeministrja britanike Truss, thirrje aleatëve për mbështetje të palëkundur ndaj Ukrainës

VOA/Marrë nga Associated Press

Kryeministrja britanike Liz Truss tha të shtunën se aleatët duhet të qëndrojnë të palëkundur në krah të Ukrainës dhe të injorojnë kërcënimet e presidentit rus Vladimir Putin.

Zonja Truss, e cila u takua me Presidentin e Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe atë të Francës, Emmanuel Macron në Nju Jork javën e kaluar në udhëtimin e saj të parë jashtë vendit si kryeministre, u bëri thirrje vendeve demokratike të jenë të vendosura kundër “regjimeve autokratike”.

Kryeministrja britanike tha se presidenti rus po përshkallëzonte agresionin e tij në Ukrainë sepse ai nuk po fitonte dhe se ai kishte bërë një gabim strategjik.

Presidenti Putin urdhëroi javën e kaluar një mobilizim të pjesshëm trupash dhe përmendi mundësinë e një konflikti bërthamor.

“Unë mendoj se ai nuk e kishte parashikuar forcën e reagimit nga bota e lirë,” tha zonja Truss në një intervistë për CNN-in, transmetuar të dielën.

“Ne nuk duhet t’u kushtojmë rëndësi kërcënimeve të tij të rreme. Ne duhet të vazhdojmë të vendosim sanksione ndaj Rusisë dhe të vazhdojmë të mbështesim ukrainasit”, tha ajo.

Zonja Truss, që mori detyrën në fillim të këtij muaji, ka mbajtur një qëndrim të ashpër kundër Rusisë dhe Kinës.

Por ajo ka pasur gjithashtu mospërputhje me disa aleatë tradicionalë, veçanërisht në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, lidhur me marrëveshjet tregtare me Bashkimin Evropian pas Brexit-it.

Kryeministrja britanike tha se ajo vazhdon të dëshirojë një zgjidhje të negociuar mbi të ashtuquajturin protokoll të Irlandës së Veriut, se ajo dhe presidenti Biden bien dakord se paqja duhet të ruhet dhe se ajo beson në “marrëdhënien speciale” midis Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara.

“Unë mendoj se marrëdhënia jonë është e veçantë dhe është gjithnjë e më e rëndësishme në një kohë kur po përballemi me kërcënime nga Rusia, (dhe) përballë sfidës së Kinës,” tha zonja Truss.

“Jam i vendosur që ta bëjmë marrëdhënien speciale edhe më të veçantë gjatë viteve të ardhshme.”

Zonja Truss tha se pati një “takim shumë të mirë” me presidentin francez Macron në Nju Jork.

“Mezi pres të punoj me të në të ardhmen,” tha ajo.

Ajo tha se aleatët e Britanisë duhej të punonin së bashku në qëndrimin e tyre ndaj Kinës si dhe Rusisë.

I pyetur nëse Britania do ta mbronte Tajvanin ushtarakisht nëse Kina ndërhyn, siç kanë thënë Shtetet e Bashkuara, zonja Truss tha: “Ne jemi të vendosur të punojmë me aleatët tanë për t’u siguruar që Tajvani të jetë në gjendje të mbrohet.”

blank

Patriarku Kirill dhe “lufta e drejtë”

VOAL- Edhe një herë Kirill, patriarku ortodoks i Moskës dhe i gjithë Rusisë, del në terren në favor të Vladimir Putinit. Ai e bën këtë duke ftuar burrat e Federatës në mobilizimin e nisur nga vetë presidenti: “Shkoni me guxim për të kryer detyrën tuaj ushtarake”, tha ai në një mesazh të lëshuar të premten nga media e pavarur bjelloruse Nexta. Dhe përsëri: “Kujtoni se nëse vdisni për atdheun tuaj, do të jeni me Zotin në mbretërinë, lavdinë dhe jetën e përjetshme të tij”. Këto janë fjalë të qarta dhe tashmë thonë shumë për profilin e prelatit rus. Kisha e Moskës e konsideron konfliktin në Ukrainë të ligjshëm. Kështu Kirill, udhërrëfyesi i tij, i cili tashmë në një predikim të mbajtur marsin e kaluar në të dielën e faljes e përkufizon sulmin ndaj Ukrainës si një “luftë të drejtë”.

Një ngritje marramendëse

Por kush është Vladimir Michajlovič Gundjaev, i lindur në Leningrad (tani Shën Petersburg) më 20 nëntor 1946, peshkop që nga viti 1976 dhe i zgjedhur në vitin 2009 me 508 vota nga 702 Patriarku i gjashtëmbëdhjetë i Moskës pas vdekjes së Aleksis II? Para karrierës së tij fetare, ai ishte një hartograf i thjeshtë, i angazhuar në një ekspeditë gjeologjike shtetërore në Lindjen e Largët Ruse. Megjithatë, thirrja fetare është e natyrshme në ADN-në e tij: gjyshi dhe babai i tij janë priftërinj të kishës ortodokse në kohën e persekutimeve të kryera nga regjimi komunist. Kirill hyn në seminar pak pasi pranoi punën e tij të parë dhe, hap pas hapi, arrin në postet më të rëndësishme të zëna nga hierarkitë kishtare në kohë rekord. Ai është sekretar i parë i mitropolitit të Moskës, më pas rektor i akademisë shpirtërore, më pas kryepeshkop, kryetar i komitetit të marrëdhënieve të jashtme të patriarkanës dhe në fund mitropolit. Dhe pikërisht këtu, në rolin e metropolit, ai është i lidhur pazgjidhshmërisht me Putinin, i cili, jo çuditërisht, e përcakton atë si një “mrekulli të Zotit”. Dhe edhe nëse nuk është konfirmuar kurrë që të dyja kanë marrëdhënie të ndërthurura kur thuhet se ishin të dy agjentë të KGB-së, është e pamohueshme një miqësi e ngushtë mbi besimin e përbashkët se cila politikë duhet të ndjekë “Nëna Rusia”: ndaj 165 milionëve të saj. besnik të shpërndarë nëpër botë Kirill nuk përmbahet të shpjegojë se ekziston një “Perëndim demonik” kundër të cilit të luftohet dhe kundër të cilit çdo ambicie imperialiste dhe ekspansioniste është legjitime.

Kush është Kirill, patriarku i Kishës Ortodokse

Në letër Kirill nuk është një prelat konservator. Disa herë, jo çuditërisht, ai tregon se di të hapet për çështje të rëndësishme. Ashtu si kur, si rektor i Akademisë Shpirtërore, vendos që në kurse të pranohen edhe femra, duke përfshirë mësimet e edukimit fizik: “Pse një fetar të mos kujdeset për trupin e tij?” pyet ai. Por është në jetën e tij private që ai di të kënaqet me zbavitjen që nuk është e zakonshme të paktën mes paraardhësve të tij: i pëlqen të praktikojë skijimin alpin dhe të ujit, të mbarështojë qen të racës së pastër, të blejë orë luksoze. Një prej tyre e tregon edhe gjatë një auditori që zhvillohet në Patriarkanën në Moskë. Besimtarët protestojnë dhe e detyrojnë të fshijë fotot e ngjarjes me Photoshop. Substanca, megjithatë, mbetet: Kirill e do luksin. Aq sa pasuria e tij, siç pretendojnë kundërshtarët e tij, bazuar edhe në një raport të publikuar nga Forbes në vitin 2020, janë rreth 4 miliardë dollarë. Një shifër jo e vogël, e cila i detyroi ministrat e jashtëm të BE-së të studiojnë sanksionet kundër tij prillin e kaluar. BE dyshon se patriarku është edhe mbajtësi fiktiv i aseteve të Putinit, Lavrovit dhe të tjerëve. Dhe se do të kishte llogari bankare në Itali, Austri dhe Spanjë.

Lidhjet me qeverinë

Nuk janë të paktë ata që e konsiderojnë Kirillin më shumë një zyrtar të qeverisë ruse sesa një pastor të krishterë. Qëndrimet e tij të vazhdueshme në favor të Kremlinit e tregojnë atë si një politikan me përvojë. Nga ana tjetër, shpesh as hija e mesazhit të Ungjillit. Kohët e fundit ai i tha Repubblica Epiphanius, udhëheqësit të ortodoksëve ukrainas: “Kirill është edhe një propagandues i Kremlinit, një nga oligarkët dhe një zyrtar de facto. Perëndimi vendos sanksione ndaj të gjitha këtyre kategorive të njerëzve për të ndikuar dhe kundërshtuar politikën agresive të Kremlinit. Kirill është identik me të gjithë propagandistët, oligarkët dhe zyrtarët tashmë të sanksionuar, i vetmi ndryshim është veshja: ai vesh rroba fetare.

Ai mbështet luftën, miraton publikisht veprimet e Putinit, u jep bekime trupave ruse për vrasjen në Ukrainë”. Por edhe në anën katolike, gjykimi për Kirillin është i qartë. At Stefano Caprio, profesor i Historisë dhe Kulturës Ruse në Institutin Papnor Oriental në Romë, për 13 vjet misionar në Moskë dhe afër Kirillit, shpjegoi se “patriarku, i udhëhequr nga dhuntia e tij politike, u përpoq për një kohë të gjatë të mbante një pozicion. të kujdesshëm në lidhje me linjën e Kremlinit”. Por “miratimi për pushtimin e Ukrainës është kthyer për të ratifikuar aleancën e saj me Putinin: “Rusia nuk ka sulmuar kurrë askënd”, na siguron Kirill. Ajo thjesht ‘mbrojti kufijtë e saj’”.

Largësia nga Francesco

Që nga fillimi i luftës, një brazdë e thellë e ka ndarë Kirillin nga Francesco. Kjo është një distancë që tregon shumë se kush është patriarku, cili është vizioni i tij për krishterimin dhe gjithashtu për botën. Më 16 mars, të dy biseduan me njëri-tjetrin përmes video-telefonatës. Nëpërmjet zmadhimit, kreu i Kishës Ortodokse Ruse rendit të gjitha justifikimet e mundshme për luftën. Françesku përgjigjet: “Nuk kuptoj asgjë nga kjo.” Por më pas, gjatë një interviste me Corriere della Sera, mendimet e tij për Kirillin u bënë të qarta: “Ne nuk jemi klerikë shtetërorë, nuk mund të përdorim gjuhën e politikës, por atë të Jezusit”, thotë ai. Dhe përsëri: “Ne jemi barinj të të njëjtit popull të shenjtë të Perëndisë, për këtë duhet të kërkojmë rrugë paqeje, për t’i dhënë fund të shtënave me armë. Patriarku nuk mund të shndërrohet në djalin e altarit të Putinit”.rsi-Elida Buçpapaj

 

 

blank

Duan t’i shpëtojnë rekrutimit – Valë e pafund e rusëve që ikin

Dy djem rusë të lumtur pasi kaluan kufirin me Gjeorgjinë të dielën

Ikin me mijëra për të shmangur rekrutimin. Ambasadori i Ukrainës në Zvicër: “Mos i mirëprisni dezertorët”. Inteligjenca e Bernës: “Presioni duhet të rritet”

 

VOAL- Pas mobilizimit të pjesshëm të shpallur të mërkurën nga Vladimir Putini, shumë qytetarë rusë në moshë rekrutimi (por edhe më të vjetër) po ikin sa më shpejt që të mos përfundojnë duke luftuar në Ukrainë. Situata është shqetësuese në vendet fqinje, por jo vetëm.

Prej ditësh, biletat e transportit publik dhe rrugët drejt atyre kombeve që ende nuk bllokojnë hyrjen e qytetarëve rusë, si Turqia, Emiratet e Bashkuara Arabe, përveç Gjeorgjisë më të afërt, Armenia, Uzbekistani, Kazakistani dhe Finlanda, pothuajse janë shitur. edhe nëse kjo e fundit tashmë ka hyrje të kufizuara pasi ka parë dhjetëra kilometra makina ruse që rrinin në radhë për të hyrë në territorin e saj. Në veçanti, një numër i madh i qytetarëve të Rusisë kanë zbarkuar në Turqi ku nuk kërkohet viza.

Rreziqet për Zvicrën

Por rrëmuja ruse për t’i shpëtuar rekrutimit ka rreziqe edhe për Zvicrën. Ambasadori ukrainas në Zvicër Artem Rybchenko beson se Berna nuk duhet t’u japë azil politik kundërshtarëve dhe dezertorëve rusë për shkak të ndërgjegjes, pasi Moska mund të shfrytëzojë rastin për të infiltruar agjentë në Zvicër dhe në Bashkimin Evropian (BE).

Rybchenko, në një intervistë të publikuar të dielën nga SonntagsZeitung. mos harroni se situata e rusëve është shumë e ndryshme nga ajo e ukrainasve. Ky i fundit u largua sepse Moska shkaktoi “një luftë në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare”, shton ai, duke theksuar se janë kryesisht gratë dhe fëmijët që janë larguar nga Ukraina, ndërsa burrat kanë qëndruar për të mbrojtur vendin.

Zhvillimet e fundit në luftë monitorohen nga afër edhe nga inteligjenca zvicerane. Shërbimi Federal i Inteligjencës (SIC) në fakt deklaroi në Sonntagsblick se e merr shumë seriozisht përshkallëzimin e fundit të konfliktit dhe paraqiti një analizë të situatës. Presioni mbi Zvicrën neutrale pritet të rritet më tej në muajt e ardhshëm, beson struktura federale.

Ukrainë, bombardimet vazhdojnë

Ndërkohë, më shumë se shtatë muaj pas fillimit të pushtimit të Ukrainës, Rusia vazhdon të bombardojë qendrat e popullsisë së vendit, duke shkaktuar viktima dhe lëndime gjithashtu dhe mbi të gjitha në popullatën civile, madje edhe sot, e diel, referendumet për aneksimin. të zonave të mëdha në territoret e pushtuara deri në territorin rus.

Kjo thirrje për zgjedhje, e cila u konsiderua një farsë nga shumica e komunitetit ndërkombëtar dhe pa mungesën e mbështetjes edhe nga shtetet që sigurisht nuk janë armiqësore ndaj Moskës si Turqia dhe Kina, duhet të plebishitet kalimin e territoreve si Rajoni i Donjeckut. dhe Luhansk, në lindje, si dhe ato të Zaporizhia dhe Kherson më në jug të vendit. Është e vërtetë se asnjë nga këto rajone nuk është tërësisht në duart e forcave ruse që po luftojnë për të përballuar kundërsulmin e ushtrisë ukrainase që filloi disa javë më parë.

Ukraina, dita e dytë e referendumit në territoret e pushtuara

Dhe gjatë 24 orëve të fundit ushtria ruse ka bombarduar rëndë territorin e Ukrainës, sipas raporteve nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës. “Në 24 orët e fundit, pushtuesit rusë kanë lëshuar 7 raketa dhe 22 sulme ajrore, kanë gjuajtur më shumë se 67 plumba në objektet ushtarake dhe civile në territorin ukrainas. 35 civilë janë plagosur”, thuhet në përditësimin e fundit të ushtrisë.

blank

Tragjedi e rëndë në Indi, moti i keq dhe rrufeja u merr jetën 36 vetave

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 persona brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre humbën jetën kur shtëpitë e tyre u shembën nga reshjet e vazhdueshme.

Në incidente të tjera, 12 persona u vranë nga rrufeja, përfshirë një djalë 15-vjeçar, i cili sapo ishte ngjitur në çatinë e një shtëpie. Vetëm në pesë ditët e fundit, numri i të vdekurve nga rrufeja ka arritur në 39.

Rrufeja është një dukuri e zakonshme në Indi gjatë sezonit të musonit, i cili zgjat nga qershori deri në shtator.

Shkencëtarët indianë, raporton Associated Press, madje pretendojnë se ndryshimet klimatike kanë rritur numrin e goditjeve të rrufesë, shumë prej të cilave janë vdekjeprurëse. Në fakt, vitin e kaluar pati 34% më shumë  vdekje nga rrufeja sesa në vitin 2016, nga 1,489 në 2,869 vitin e kaluar.bw

blank

Shtëpia e fundit e Elizabeth II

Mbretëresha pushon në kishën e Shën Gjergjit

Buckingham Palace ka publikuar foton e varrit të Mbretëreshës: pllaka e varrit tani mund të vizitohet

 

VOAL- Pllaka e varrit e Mbretëreshës Elizabeth II u zbulua zyrtarisht të shtunën, me Pallatin Buckingham që postoi një foto pesë ditë pas varrimit të saj në kishën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor.

Pllaka e re ndodhet në Memorialin e Xhorxhit VI, ku babai i Elizabetës vdiq në vitin 1952, dhe mban, si më parë, emrat e prindërve të Mbretëreshës – ish Mbreti dhe Mbretëresha Nënë Elizabeth (1900-2002) – dhe tani e Sovranes, e cila u varros të hënën, dhe burri i saj Filip (1921-2021). Pllaka, imazhet e së cilës ishin shfaqur tashmë në rrjetet sociale, është bërë nga mermeri i zi belg i gdhendur me dorë, i veshur me shkronja bronzi, “për t’u përshtatur me gurin e instaluar më parë në kishë”, sipas Buckingham Palace.

Elizabeth II vdiq më 8 shtator në moshën 96-vjeçare, pas më shumë se 70 vitesh mbretërim, një rekord në Britaninë e Madhe, dhe u varros të hënën në një funeral shtetëror luksoz. Tani ajo prehet në kishën e Shën Gjergjit, ku përveç arkivolit të prindërve dhe të shoqit, ndodhet edhe hiri i motrës së saj Margaretës.

Të premten, pallati publikoi një foto të mbretit Charles në punë, me kutinë e famshme të kuqe që përdoret për komunikimin e dokumenteve zyrtare. rsi-eb

blank

Kina: Ndaloni luftën në Ukrainë

VOAL- Kina vazhdon në linjën e pragmatizmit në lidhje me luftën në Ukrainë dhe, nga skena e Kombeve të Bashkuara, i bën thirrje Moskës dhe Kievit që të parandalojnë përhapjen e konfliktit dhe të rifillojnë dialogun sa më shpejt të jetë e mundur.

“Ne kërkojmë nga palët ndërluftuese në Ukrainë që të parandalojnë përhapjen e konfliktit”. Kështu deklaroi ministri i Jashtëm kinez Wang Yi, duke folur të shtunën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Kina mbështet zgjidhjen e “çështjeve të nxehta duke ndjekur në mënyrë konstruktive parimin e mosndërhyrjes. Për sa i përket luftës në Ukrainë, përparësia urgjente është negociatat e paqes dhe adresimi i shqetësimeve legjitime të sigurisë të të gjitha palëve,” shtoi ai.rsi-eb

blank

Eksodi i rusëve, radhë 14 kilometra në kufirin me Gjeorgjinë

Një eksod masiv i familjeve me djem dhe burra në moshë të përshtatshme për ushtrinë ruse, 18-65 vjeç, nga qytete të ndryshme ruse, pasi Presidenti Vladimir Putin nënshkroi një dekret për “rekrutim të pjesshëm”.

Ditën e premte në pikat kufitare pati bllokim trafiku, ndërsa biletat e avionëve u shitën, duke sjellë trafik të rënduar në aeroporte.

Radhë të gjata prej 10 kilometrash u formuan në një rrugë që të çon në kufirin jugor me Gjeorgjinë, sipas Yandex Maps, një shërbim online rus i hartave.

Radhët e makinave ishin po aq të gjata në kufirin me Kazakistanin saqë njerëzit braktisën automjetet e tyre dhe vazhduan në këmbë.

Ndërkohë dhjetëra fluturime nga Rusia, me bileta të shitura me çmime tejet të larta, transportuan meshkuj rusë në destinacione ndërkombëtare, duke përfshirë Turqinë, Armeninë, Azerbajxhanin dhe Serbinë, ku rusët nuk kanë nevojë për viza.

Ndërkohë disa rusë ikën në Bjellorusinë fqinje një aleat i ngushtë rus, por ky opsion mbartte rreziqe.

Gazeta Nasha Niva, një nga gazetat më të vjetra të pavarura në Bjellorusi, raportoi se shërbimet e sigurisë së vendit ishin urdhëruar të gjurmonin “të arratisurit” rusë në hotele dhe apartamente me qira ku ata mund të qëndronin dhe t’i dorëzonin.

Autoritetet ruse janë përpjekur të qetësojnë qytetarët për rekrutimin dhe vendosjen në frontin ukrainas.

Në këtë kuadër, deputetët prezantuan të premten një projektligj që do të pezullonte ose reduktonte pagesat për rusët e thirrur për shërbimin ushtarak. Agjencitë e lajmeve theksuan se rekrutët do të kenë të njëjtin status si ushtarët profesionistë.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se shumë njerëz që punojnë në teknologjinë e lartë, komunikim ose financa do të përjashtohen nga rekrutimi “për të siguruar funksionimin” e sektorëve, njoftoi agjencia e lajmeve Tass.

Në mesjavë Putin njoftoi mobilizim të pjesshëm ushtarak, ku u thirrën 300 mijë rezervistëve. Bëhet fjalë për burra të cilët kanë shërbyer më parë në ushtri, me eksperienca luftimesh dhe specializime ushtarake./ MCN


Send this to a friend