VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Escobar: “Ballkani i Hapur” nuk do të funksionojë pa përfshirjen e gjashtë shteteve

By | November 24, 2021
blank

Komentet

blank

US Ambassador in Pristina Jeffrey Hovenier on Recak Massacre Commemoration

US Ambassador in Pristina Jeffrey Hovenier on Recak Massacre Commemoration

Ambassador Jeffrey Hovenier’s Remarks at the Recak/Racak Massacre, January 15, 2022

President Osmani, Prime Minister Kurti, Speaker Konjufca, and distinguished guests, dear friends, I am humbled to be here with you today, representing the American people, to honor and remember those who lost their lives in Recak 23 years ago. Thank you for this opportunity to join the people of Kosovo on this solemn occasion to commemorate and mourn those whose lives were tragically cut short that day.

Let no one forget or deny what happened here, or why the United States and our allies came to the defense of the people of Kosovo. I remember that day well. As the officer at the U.S. Mission to the OSCE responsible for Kosovo at that time, I received a call from then-Kosovo Verification Mission Head Ambassador William Walker just after he departed the scene of horror, already focused on his recommendations for the OSCE in response to the brutal murder of defenseless civilians.

In response to this atrocity and others, the United States, together with our NATO Allies, acted to protect defenseless civilians in the name of peace, freedom, and stability. These goals reflect deeply held American and Western values. We believe that all people, regardless of ethnicity or religion, deserve the dignity of living in freedom and security.

We are aware of attempts to rewrite the well-documented history of this massacre and to downplay or misrepresent the facts about these atrocities. Let me be clear about the United States’ commitment to the truth. As President Clinton said then, we reaffirm now: “This was a deliberate and indiscriminate act of murder designed to sow fear among the people of Kosovo.”

Denying these incidents and glorifying war crimes dishonors the memory of the dead, reopens the wounds of survivors, and sets this region back in efforts towards democratic consolidation and full Euro-Atlantic integration. Peace and justice come from a clear-eyed acknowledgment of past crimes. This is vital to ensure these heinous crimes never happen again.

But recognizing the truth of the past is just the first step towards justice.

Today, January 15, is the 23rd anniversary of the massacre here at Recak. It is also, coincidentally, the birthday of one of the United States of America’s greatest leaders and advocates for justice and reconciliation – Dr. Martin Luther King.

I think it is fitting that on this day as we reflect on the horror and tragedy of what happened here on January 15, 1999, we also consider the words and legacy of Dr. King – whom we pay tribute to and honor on this same day each year.

Dr. King was no stranger to injustice, no stranger to loss. Throughout his struggle to advance human rights, he was physically attacked, marginalized, threatened, and ultimately assassinated. Yet even as he languished in an Alabama jail for peacefully protesting racism and racial segregation, he wrote of justice and reconciliation – the ultimate goal not only equality, but shared destiny. In his famous “Letter from Birmingham Jail,” he penned these transcendent words: “injustice anywhere is a threat to justice everywhere.”

Dr. King called us all to action, affirming that we have the power to promote positive change, noting “Human progress never rolls in on wheels of inevitability.” But he also called on us to remember the main point – not retribution, but reconciliation. I echo his words – a powerful reminder for all of us: “Our ultimate end must be the creation of the beloved community.”

In the spirit of that vision of a beloved community, I want to cite one more powerful text that I believe can provide a guide for how best to honor the tragic victims we remember here today. From Kosovo’s February 17, 2008 Declaration of Independence…

“Committed to confronting the painful legacy of the recent past in a spirit of reconciliation and forgiveness. Dedicated to protecting, promoting and honoring the diversity of our people.”

May these words guide us all.

Thank you

blank

blank

Hetimet për trazirat në Kongresin e SHBA, arrestohet kreu i grupit të ekstremit të djathtë ”Oath Keepers”

Washington DC

Byroja Federale e Hetimit (FBI) ka arrestuar Steward Rhodes, udhëheqësin e grupit të ekstremit të djathtë ‘Oath Keepers’, i cili akuzohet për “komplot dhe nxitje rebelimi” në kuadër të hetimit për trazirat e 6 janarit të vitit 2021 në Kongresin e SHBA-së, transmeton Anadolu Agency (AA).

Departamenti Amerikan i Drejtësisë në një njoftim thekson se juria e madhe federale në Washington ka akuzuar 11 persona, përfshirë 56-vjeçarin Rhodes, për komplot dhe nxitje rebelimi.

Më tej, shtohet se përveç Rhodes, sot në Phoenix të Arizonës u ndalua edhe 63-vjeçari Edward Vallejo.

Sipas ligjit amerikan, personat e akuzuar për konspiracion dhe nxitje rebelimi mund të dënohen deri në 20 vjet burg.

Më 6 janar të vitit 2021, grupet e ekstremit të djathtë dhe mbështetësit e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, sulmuan ndërtesën e Kongresit ku u mbajt seanca për të konfirmuar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit të vitit 2020.

Gjatë këtyre trazirave u vranë pesë persona, duke përfshirë një oficer policie.

blank

Blinken, Kurtit: Shpresojmë në rikthimin e momentumit në dialog

RFE/RL

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se shpreson që të rikthehet momentumi në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, dhe që Kosova të mbështetë zotimet paraprake.

Ai e ka bërë këtë deklaratë në një letër drejtuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar Qeveria e Kosovës më 13 janar.

Blinken ka thënë se SHBA-ja pret të bashkëpunojë me Kosovën në fushën e sundimit të ligjit, mbrojtjen e të drejtave të minoriteteve, nxitjen e rritjes ekonomike dhe arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, me fokus në njohjen e ndërsjellë.

Sipas Sekretarit amerikan, natyra e pazgjidhur e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë mbetet pengesë për anëtarësimin dhe integrimin e plotë në institucionet evropiane dhe euro-atlantike.

“Besojmë që dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian mbetet forumi më i mirë për normalizimin e negociatave ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe ne koordinohemi nga afër me partnerët tanë në BE për këtë qëllim”, ka thënë ai përmes letrës.

Blinken mes tjerash ka bërë thirrje për shmangie të veprimeve dhe retorikës që mund t’i rrisë tensionet.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, ka nisur më 2011 në Bruksel.

Më 2021, në kuadër të dialogut janë zhvilluar vetëm dy takime të nivelit të lartë mes kryeministrit Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Marrëveshje për energjinë dhe të pagjeturit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë se marrëdhënia mes Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës është e rrënjosur në vlerat e përbashkëta demokratike.

Përveç dialogut, Blinken ka bërë thirrje për vëmendje të shtuar në arritjen e marrëveshjes për energji në veri të Kosovës dhe për avancimin e qëllimeve të përbashkëta në lidhje me personat e pagjetur.

“Është në interes të Kosovës që këto çështje të zgjidhen dhe të çojnë drejt një zgjidhjeje kompromisi në planin afatshkurtër, e që të mund të shërbejnë si bazë për progresin e mëtejshëm drejt normalizimit gjithëpërfshirës”, ka thënë ai.

Për 18 vjet me radhë, nga 1999 deri më 2017, rryma e shpenzuar nga banorët e katër komunave me shumicë serbe (Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok), u është faturuar konsumatorëve të viseve të tjera të Kosovës dhe faturat për komunat në veri ishin për 3.5 për qind më të shtrenjta.

Por, pas ankesave të shumta, Gjykata e Apelit në fund të vitit 2017 kishte vendosur që kjo praktikë të pezullohet sepse ishte joligjore.

Ndërkohë, Gjykata Themelore në Prishtinë më 11 tetor 2021, në bazë të padisë së ushtruar nga institucioni i Avokatit të Popullit, ka detyruar Zyrën e Rregullatorit për Energji Elektrike (ZRRE) që të obligojë Shërbimin e Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (KEDS) për kthimin e mbi 40 milionë eurove për qytetarët e Kosovës, të cilët në periudhën nga 2012-2017 kanë paguar rrymën e konsumatorëve në katër komunat e veriut të Kosovës me shumicë serbe.

Nga dhjetori i vitit 2017 e deri në fund të vitit të kaluar, 40 milionë euro vlerësohet vlera e energjisë së tërhequr nga sistemi inter-konektiv për mbulimin e humbjeve për pjesën veriore të Kosovës, është thënë në një përgjigje nga Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) dhënë në muajin prill për Radion Evropa e Lirë. Kjo kompani është publike me 100 për qind të aksioneve shtetërore.

Hovenier dhe Escobar, zërat e SHBA-së në Kosovë

Ai ka përmendur edhe se Kosova ka strehuar përkohësisht refugjatët afganë – me kërkesë të SHBA-së – të cilët janë evakuuar pas përfundimit të misionit ndërkombëtar në Afganistan.

Sipas tij, vendosja e përbashkët e Forcës së Sigurisë së Kosovës me ushtrinë e SHBA-së në Kuvajt, vë në pah kapacitetin në rritje të Kosovës për të kontribuuar në sigurinë globale.

Blinken ka përmendur në letër edhe ambasadorin e ri amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier dhe përfaqësuesin e posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, si persona që mund t’i ndihmojnë Kosovës që të adresojë çështjet e përmendura.

Hovenier pason Philip Kosnettin në postin e ambasadorit në Kosovë.

Hovenier është diplomat karriere i shërbimit të jashtëm amerikan, i cili ka qenë pjesë e stafit të të dërguarit të posaçëm të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës.

Mandati i ambasadorit të SHBA-së në Prishtinë është tre vjet.

blank

Evi Kokalari jep dorëheqjen nga KR të PD por kujton: Atyre që ju gënjen mëndja se jam dorëzuar, dua t’ju them që nuk më keni njohur mirë!

Evi Kokalari mbrëmë papritmas ka dhënë dorëheqjen nga Komisioni i Rithemelimit të PD dhe ndërsa ka parë reagimet e fansave të saj të shumë, që u ndjenë të zhgënjyer, Evi iu ka premtuar se nuk do t’i largohet kurrë kauzës të saj, si më poshtë:

“Kam vendosur të distancohem pak nga politika në Shqipëri.

Megjithëse me mëndje dhe zemër jam aty ku vazhdon lufta për një opozitë të fortë, dua t’i kthehem jetës time në Amerikë që kam që në Shtator që e kam lënë komplet mbas dore.

Do vazhdoj të jem në komunikim të vazhdueshëm me anëtarët e Komisionit të Rithemelimit, gjithsesi jo më aq aktive sa më parë.

Me gjithë sulmet e katër muajve të fundit, një gjë është e padiskutueshme – miqësitë që kam krijuar në Tiranë vërtet më kanë ngrohur zemrën, dhe jo vetëm, mbështetjen që kam marrë nga njerëzit që kam takuar çdo ditë në rrugët e Tiranës dhe gjatë foltoreve, vërtet i kanë dhënë kuptim sakrificës së muajve të fundit.

Bashkëatdhetarëve të mi në Diasporë; dua t’ju them që populli ynë është i varfër, kështu që angazhohuni seriozisht se kanë vërtet nevojë për ndihmë.

Lërini mërite dhe urrejtjen e së kaluarës dhe mbështesni ata që po luftojnë për ditë për të shpëtuar pluralizmin.

Ndërkohë do vazhdoj të komunikoj opinionet e mia nëpërmjet medias sociale.

Duke ju falenderuar të gjithëve për mbështetjen tuaj,

Përzemërsisht,

Evi”

“Mos e keqkuptoni largimin tim si braktisje të mbështetjes time ndaj Sali Berishas.

Ajo mbështetje ka qënë e pakushtëzuar që në orët e para në 19 Maj, dhe e tillë do të mbetet deri në fund.

Atyre që ju gënjen mëndja se jam dorëzuar, dua t’ju them që nuk më keni njohur mirë këto muajt’ e fundit.

Më vjen keq t’ju zhgënjej, por e ardhmja do ketë surpriza plot.”

blank

19 të vdekur përfshirë 9 fëmijë humbin jetën nga një zjarr në Bronks të Nju Jorkut

Marrë nga Reuters dhe AP

Nëntëmbëdhjetë persona, përfshirë 9 fëmijë, kanë humbur jetën nga një zjarr në një apartament në qytetin e Nju Jorkut, për të cilin komisioneri i zjarrfikësve të këtij qyteti tha se ishte një nga zjarret më të rënda që ka parë. Numri i viktimave u konfirmua nga kryebashkiaku i Nji Jorkut, Eric Adams.

Dhjetra persona kanë marrë plagë nga zjarri në lagjen e Bronksit dhe të paktën 32 prej tyre janë shtruar në spital. Sipas Departamentit të Zjarrfikësve të Qytetit të Nju Jorkut, rreth 200 zjarrfikës kanë shkuar në vendngjarje të dielën në apartamentin “Twin Park”.

Shkaku i tij nuk dihet ende, u tha gazetarëve komisioneri i departamentit të zjarrfikësve të Nju Jorkut, Daniel Nigro në një konferencë shtypi të dielën.

“Zjarrfikësit gjetën viktima në çdo kat dhe po i nxirrnin jashtë ndërsa ata po përjetonin arrese kardiak dhe bllokim të frymëmarrjes,” tha ai.

Zoti Nigro tha se tymi ishte përhapur në çdo kat të ndërtesës ndoshta sepse dera e apartamentit ku kishte rënë zjarri ishte lënë e hapur dhe se viktimat kishin thithur sasi të konsiderueshme tymi. ZiA

blank

Biden: Trump shpërndau gënjeshtra për zgjedhjet presidenciale

Presidenti amerikan, Joe Biden gjatë fjalimit më 6 janar 2022.

 

RFE/RL

Presidenti amerikan, Joe Biden mbajti fjalimin në përvjetorin e parë të sulmit mbi Kongresin amerikan nga mbështetësit e Donald Trumpit. Ai tha se kjo ngjarje ndryshoi rrënjësisht Kongresin dhe rriti shqetësimet botërore lidhur me të ardhmen e demokracisë amerikane.

“Për herë të parë në historinë tonë, një president jo vetëm që humbi zgjedhjet, por ai tentoi që të ndalonte transferimin paqësor të pushtetit, teksa turmat e dhunshme hyn në Kapitol”, tha Biden. “Por, ata dështuan”, shtoi ai.

“Demokracia u sulmua”, tha Biden gjatë fjalimit të tij të mbajtur në Kapitol.

“Ne, populli triumfuam”, shtoi ai.

Presidenti dhe kongresistët demokratë e shënuan përvjetorin e parë të sulmit, duke vizituar një sërë vendesh ku protestuesit sulmuan Kongresin vitin e kaluar, në përpjekje për të ndaluar certifikimin e fitores së Bidenit kundrejt republikanit, Donald Trump.

Biden tha se ka dallim ndërmjet të vërtetës të asaj që ndodhi dhe narrativit të rremë lidhur me sulmin, përfshirë edhe refuzimet e shumë republikanëve që të pranojnë se Biden fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

“Unë dhe ju dhe e gjithë bota e pamë këtë me sytë tanë”, tha Biden.

“Ne duhet të jemi absolutisht të qartë lidhur me atë se çfarë është e vërtetë dhe çfarë gënjeshtër. Kjo është e vërteta. Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpërndau një rrjet gënjeshtrash lidhur me zgjedhjet e vitit 2020”, tha Biden.

Trump, i cili vazhdon të pretendojë se ka fituar zgjedhjet e vitit 2020, dhe ka lënë të kuptohet se do të garojë në zgjedhjet e vitit 2024, ka mohuar se ka nxitur dhunën.

blank

Vdes veterani më jetëgjatë amerikan i Luftës së Dytë Botërore

Lawrence N. Brooks, veterani më jetëgjatë i Luftës së Dytë Botërore në Shtetet e Bashkuara dhe, siç besohet, burri më i vjetër në këtë shtet, vdiq të mërkurën në moshën 112-vjeçare.

Për vdekjen e tij njoftoi Muzeu Kombëtar i Luftës së Dytë Botërore dhe të njëjtën gjë e konfirmoi vajza e saj, shkruan Associated Press, përcjell Gazeta Express.

Broks, i lindur më 12 shtator 1909, njihej për sensin e mirë të humorit, pozitivitetin dhe mirësjelljen. Kur pyetej për sekretin për jetë të gjatë, ai shpesh thoshte: “shërbimi ndaj Zotit dhe sjellja e mirë ndaj njerëzve”.

Vajza e tij tha se atij i pëlqente shumë klubi i futbollit “New Orleans Saints” dhe kurrë nuk i ikte asnjë ndeshje. Ai ishte i lidhur edhe me kishën dhe kurrë nuk mungonte në meshat e së dielës deri në fillimin e pandemisë.

Me prejardhje nga Louisiana, familja e Brooks-it u vendos në Mississippi Delta, kur ai ishte fëmijë. Brooks ishte njëri nga 15 fëmijët e familjet dhe jetonte shumë larg shkollës më të afërt, prandaj prindërit i mësuan çfarë mundën në shtëpi.

blank

Rreth 1 milion të infektuar me koronavirus në Shtetet e Bashkuara

Marrë nga Reuters

Shtetet e Bashkuara shënuan një rekord botëror me pothuajse 1 milion të infektuar me koronavirus të raportuara të hënën, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters. Shifra është pothuajse sa dyfishi i arritur një javë më parë ndërsa varianti Omicron, tejet infektues, nuk tregon shenja ngadalësimi.

Numri i pacientëve të shtruar në spitale me COVID-19 është rritur gati 50% në javën e fundit dhe tani tejkalon shifrën prej 100,000 individësh, tregon një analizë e agjencisë së lajmeve Reuters, hera e parë që ky prag është arritur që nga dimrii një viti më parë.

Në përgjithësi, Shtetet e Bashkuara kanë shënuar një mesatare ditore prej 486,000 rastesh gjatë javës së fundit, një normë që është dyfishuar në shtatë ditë dhe tejkalon çdo vend tjetër. 978,856 infeksionet e reja të raportuara të hënën përfshijnë disa raste nga e shtuna dhe e diela, kur shumë shtete nuk japin njoftime.

Numri mesatar i vdekjeve ditore në Shtetet e Bashkuara nga COVID-19 ka mbetur mjaft i qëndrueshëm gjatë gjithë dhjetorit dhe në fillim të janarit në rreth 1,300, sipas një raporti të agjencisë së lajmeve Reuters.

Varianti Omicron duket se transmetohet shumë më lehtë se sa mutacionet e mëparshme të virusit. Sipas vlerësimeve, varianti përbënte 95.4% të rasteve të koronavirusit të identifikuara në Shtetet e Bashkuara që nga 1 janari, njoftuan të martën Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të martën se provat e deritanishme sugjerojnë se varinati Omicron po shkakton pasoja më të lehta. VOA

blank

Bien akuzat për Andrew Cuomo, ish-Guvernatorin e New York-ut

Prokurori i arkivon akuzat për ish guvernatorin e New York-ut

Prokurori i Qarkut Albany ka njoftuar se do të heqë dorë nga akuza penale kundër ish-guvernatorit të Nju Jorkut, Andrew Cuomo për “prekjen me forcë” të ndihmëses së tij në vitin 2020.

Vendimi i David Soares erdhi tre ditë përpara se ish-guvernatori demokrat të dilte në gjykatë.

Pavarësisht se e cilësoi viktimën e supozuar si “bashkëpunuese dhe të besueshme”,

prokurori shpjegoi se “pasi kemi shqyrtuar të gjitha provat në dispozicion, kemi arritur në përfundimin se nuk mund të vazhdojmë gjykimin”.

Cuomo dha dorëheqjen në gusht për shkak të akuzave për ngacmim seksual nga disa gra./rsi.ch/eb

blank

Zjarri më i madh në historinë e shtetit Colorado të SHBA-së shuhet me reshjet e borës

Zjarri më i madh në historinë e rajonit dhe i cili ka qenë efektiv në një territor prej rreth 2.500 hektarësh në shtetin Colorado të SHBA-së është shuar pas reshjeve të borës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zjarri filloi në orët e para të mëngjesit të enjten në rajonin Boulder County dhe kërcënoi vendbanimet në një kohë të shkurtër si pasojë e erës që arriti shpejtësinë 169 kilometra në orë. Në zjarrin më të madh të historisë së shtetit u evakuuan rreth 34 mijë njerëz nga qytetet Louisville dhe Superior.

Autoritetet njoftuan se janë plagosur 6 persona, përfshirë një punonjës zjarrfikës ndërsa 3 të tjerë janë zhdukur dhe se zjarri historik u shua me reshjet e borës.

Si pasojë e zjarrit që ishte efektiv në një zonë prej rreth 2.500 hektarësh u dëmtuan 1.000 shtëpi si dhe u shkrumbuan një hotel dhe një qendër tregtare.

Ndërkohë bëhet e ditur se një pjesë e zjarreve në vendet e banuara janë shkaktuar nga shtyllat e energjisë elektrike që u rrëzuan si pasojë e erës.

Shkencëtarët thanë se moti jashtëzakonisht i thatë dhe me erë është reflektim i ndryshimeve klimatike dhe e bën më të vështirë luftimin e zjarreve.

blank

SHBA, mbi 70 universitete i kthehen mësimit në distancë për shkak të COVID-19

New York

Në SHBA shumë universitete kanë vendosur të kthejnë sërish mësimin në distancë për shkak të rritjes me shpejtësi të rasteve me COVID-19 në javët e fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Mbi 70 universitete në 26 shtete njoftuan se në semestrin e dytë do të vazhdojnë mësimin në distancë nëpërmjet internetit.

Universiteti i Harvardit njoftoi se në tre javët e para të vitit të ri mësimet do të zhvillohen në distancë dhe në rast të përmirësimit të kushteve do të kthehen në kampuse në fund të muajit janar.

Ndërsa Universiteti i Chicagos njoftoi se fillimi i semestrit të dytë do të shtyhet dy javë dhe se mësimet në dy javët e para do të jenë nëpërmjet internetit.

Në mesin e universiteteve të tjera që do të kthehen në mësimin në distancë janë edhe “George Washington”, “Yale” dhe “Columbia”.

blank

Elon Musk: Brenda 10 vitesh do të dërgojmë njerëz në Mars

Elon Musk parashikon se SpaceX do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në Mars brenda 10 viteve të ardhshme. Musk bëri parashikimin gjatë një paraqitjeje në podkastin e Lex Fridman. Themeluesi i Tesla analizoi planet e SpaceX për të zhvilluar teknologjinë e nevojshme për udhëtimin e gjatë.

“Rasti më i mirë është rreth 5 vjet. Rasti më i keq, 10 vjet”, tha Musk duke vënë në dukje se “mekanika e automjeteve” e nevojshme për udhëtimin mbetet një faktor kyç në përcaktimin e një afati kohor.

“Starship është raketa më komplekse dhe më e avancuar që është bërë ndonjëherë, nuk e di nga një renditje e madhësisë apo diçka e tillë”, shtoi Musk.

“Është me të vërtetë niveli tjetër”.

SpaceX ka rritur operacionet e saj në vitet e fundit si pjesë e qëllimit afatgjatë të Musk për të krijuar një koloni në Mars. Në fillim të këtij muaji, Musk zbuloi se SpaceX ka filluar ndërtimin e një platforme lëshimi në Florida që mund të akomodojë raketa Starship. /abcnews.al


blank
blank
Send this to a friend