VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ermonela Jaho me “Madame Butterfly” në Operan Nacionale të Washington D.C.

By | May 6, 2017
blank

Komentet

blank

Më 23 shtator 1835 u nda nga jeta kompozitori i shquar italian Vincenzo Bellini

VOAL – Vincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini, kompozitor italian, një nga operistët më të famsh$em të shekullit të 19-të, lindi në Catania më 3 nëntor 1801. Ai studioi muzikë në Catania, pastaj në Napoli (1819). Midis mësuesve të tij është Nicola Antonio Zingarelli, i cili e drejton atë drejt studimit të klasikëve. Ai takon kalabrezin Francesco Florimo, me të cilin krijon një miqësi të thellë dhe të qëndrueshme; Florimo do të bëhet bibliotekar i konservatorit të Napolit dhe do të jetë biografi i mikut të tij Bellini, i cili vdiq para kohe.

Ndër kompozimet e tij të para, në këtë periudhë, ka vepra të muzikës së shenjtë, disa simfoni dhe disa arie për zërin dhe orkestrën, duke përfshirë të famshmen “Dolente Imagine”, tani e njohur për adaptimet e saj të mëvonshme për zërin dhe pianon.

Më 1825 ai paraqiti operën e tij të parë dhe veprën përfundimtare të kursit të kompozimit në teatrin e konservatorit “Adelson e Salvini”. Vetëm një vit më vonë me “Bianca e Fernando”, arrin suksesi i parë i madh dhe i papritur. Për të mos munguar respekti për Princin Ferdinand të Bourbon, opera është vënë në skenën në teatrin San Carlo në Napoli me titullin e ndryshuar në “Bianca e Gernando”.

Më 1827 ai u porosit për të kryer një punë që do të kryhej në Teatro alla Scala në Milano. Bellini largohet nga Napoli dhe gjithashtu Maddalena Fumaroli, vajza me të cilën ai është dashuruar por që nuk ishte në gjendje të martohej për shkak të kundërshtimit të babait të saj.

Në Milano vihen në skenë “Il pirata” (1827) dhe “La straniera” (1829), duke arritur suksese të bujshme; në faqet e shtypit milanez të kohës mund të vlerësohet se si Bellini konsiderohej i vetmi lojtar italian i operës me një stil të fortë personal në gjendje të qëndrojë përballë atij të Gioacchino Rossini.

“Zaira” më 1829, e shfaqur në Parma, ka më pak fat: duket se stili i Bellini nuk i përshtatej shijes së tradicionalistit publik provincial. Nga veprat e mëvonshme, më të suksesshmet janë ato të shkruara për publikun e Milanos: “La sonnambula” (1831), “Norma” (1831) dhe “Parigi” (I puritani – 1835).

Në të njëjtën periudhë ai gjithashtu kompozoi dy opera për teatrin La Fenice në Venecia: “I Capuleti ei Montecchi” (1830), për të cilën ai adaptoi një pjesë të muzikës së shkruar për “Zaira” dhe fatkeqësinë “Beatrice di Tenda” (1833) .

Pika vendimtare e kthimit në karrierën e tij si dhe në evolucionin e tij artistik përkon me lëvizjen e tij në Paris. Këtu Vincenzo Bellini bie në kontakt me disa nga kompozitorët më të mëdhenj në Evropë (përfshirë Fryderyk Chopin); duke e mbajtur të paprekur frymëzimin melodik të të gjitha kohërave, gjuha muzikore e italishtes pasurohet me ngjyra dhe zgjidhje të reja.

Në Paris ai krijoi romanca të shumta në dhomë me shumë interes, disa prej tyre në frëngjisht. Ai tani është i pjekur dhe i gatshëm të kompozojë një opera në frëngjisht për Paris Opéra: për fat të keq karriera dhe jeta e tij janë ndërprerë në moshën e re 33 vjeç, më 23 shtator 1835, nga një infeksion i zorrëve i kontraktuar disa vjet më parë.

Vincenzo Bellini ( Vinçenco Belini) është varrosur afër Chopin dhe Cherubini në varrezat Père Lachaise, ku trupi do të qëndrojë për më shumë se dyzet vjet, deri në 1876, kur do të çohet në Katedralen e Catania.

Nga viti 1985 deri në hyrjen në fuqi të euros, kartëmonedha italiane 5,000 Lire kishte fytyrën e Vincenzo Bellinit./Elida Buçpapaj

blank

XHIMI, DJALOSHI I TALENTUAR QË TË IMPRESIONON – Portret nga TAHIR BEZHANI

 

Quhet Haxhi Mehmet Hasanaj, e thërrasin Xhimi, nxënës i kl. VIII në shkollën “Edit Durhami” në Tiranë. Ka lindur në Prishtinë në vitin 2008. Pas lindjes, prindërit u transferuan në Tiranë. Babai inxhinier, nëna ekonomiste. Si prindër me edukatë e të arsimuar, kanë bërë të pamundurën që  tre bijve të tyre t’u  ofrojnë kushte për mësime. Këtë dëshirë fëmijët e tyre, Erjoni Etniku e Haxhia-Xhimi, ua kanë plotësuar prindërve të tyre. Që të tre, që nga viti i parë e deri me tani, janë shembullorë në shkollë. Derisa Erjoni këtë vit vijon fakultetin në Bremën të Gjermanisë ,informatikë, Etniku po  vazhdon në  vitin e dytë të gjimnazit në Tiranë, po ashtu me nota  të shkëlqyeshme.

blank

Një pamje-pejsazsh i bukur nga dorë e Xhimit.

blank

Haxhi Mehmet Hasanaj- Xhimi.

blank

Ndjenjë e veçantë me krijimet e artistit të vogël,Xhimit.

Ndërkaq, Haxhia-Xhimi i vogël, gjithnjë e më shumë po tregon interesim për artin pamor, për pikturën, të cilën ,siç thotë, ” e kam pasion, kënaqësi imagjinatave!…”

Në “atelienë” e tij modeste,në dhomën personale, shohim veglat e punës të këtij artisti të ri, me të cilat Xhimi po përpiqet me mish e me shpirt, të gjejë e gdhendë sa më bukur talentin e tij. Ngjyrat, brushat e disa gjëra tjera, e kishin zbukuruar tavolinën e tij në dhomën e punës e të gjumit. Kur na i tregoi disa nga pikturat , kryesisht pejsazhe vërtetë të bukura e imagjinative, na bindi se djaloshi, iu kishte rrekë me seriozitet e plot dashuri këtij rrugëtimi me vlerë të pafund artistike. Duke parë talentin dhe dashurinë e këtij djaloshi, patëm kureshtjen të dimë se që kur kishte filluar me penelatat e para në pëlhurë. Pa hezitim dhe me krenari ai na ftregoi:”

“I kam katër vite që përpëlitem, njëherë me lapsin grafit, në letër të thjeshtë, ndërsa tani, babi më ka “avancuar” duke më blerë  brushe e ngjyra me qëllim që të eci sa më shpejt”- na tha Xhimi!

-Po ndonjë dëshirë, të ngacmon tani, me që paske arritur në numrin njëzet të pikturave me pamje shumë atraktive, me motive të ndryshme  e shumë pasiononte?!

-Kam dëshirë të njoh akoma më thellë lëmin e këtij arti, synoj, kam ide, por duhet të mësoj shumë. Nëse më ecën mbarë siç mendoj, ëndërroj për një ekspozitë në Gjakovë, pastaj një në Tiranë, në ambientin e shokëve e shoqeve, moshatarëve të mi, ku arti pamor trajtohet me seriozitet.

blank

Nuk na mbeti asgjë më shumë se sa t’i urojmë punë të mbarë e suksese këtij filizi të ri, i cili meriton përkrahjen nga të gjithë ata që e njohin talentin e tij. Rinia me talent në lami të ndryshme të artit veçohet, përkrahet dhe stimulohet në çdo vend të botës .

blank

Suksese Haxhi Hasanaj-Xhimi!

 

Tiranë, 19 Shtator 2021

blank

Ekspozohet për herë të parë vizatimi i sapozbuluar i piktorit Vincent Van Gogh

Vizatimi me laps i sapozbuluar i piktorit holandez me famë botërore Vincent Van Gogh u ekspozua për herë të parë në kryeqytetin e Holandës, Amsterdam, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas BBC-së, Muzeu Van Gogh ka konfirmuar zbulimin e vizatimit të paparë më herët, të një plaku të lodhur.

Muzeu deklaroi se vepra e titulluar “Study for Worn Out” u vizatua në vitin 1882, në fillim të karrierës së piktorit Van Gogh.

Vizatimi në fjalë është fshehur në koleksionin privat të një familjeje holandeze për më shumë se një shekull dhe është ekspozuar për herë të parë në muzeun në Amsterdam sot.

Punimi me laps, me firmën “Vincent”, shfaq një plak të ulur në një karrige prej druri, i veshur me një jelek, pantallona dhe çizme, me duart në kokë.

Teio Meedendorp, një nga studiuesit në Muzeun Van Gogh, deklaroi se vizatimi nuk ishte parë kurrë më parë dhe se është zbuluar për herë të parë, dhe se është “absolutisht e pamundur” të thuhet vlera materiale e veprës.

Vizatimi do t’i kthehet koleksionistëve privatë pasi të jetë ekspozuar deri më 2 janar.

blank

blank

Violinisti i shquar Florian Vlashi: Kam punuar me Maestron, por që kur Inva Mula fitoi Konkursin e tij, Plaçido Domingo filloi të njohë artin që bëhet në Shqipëri!

Kam punuar disa herë me Placido Domingo, por këtë fotografi e kam përzemër se është e para në Spanjë, korrik 1992, një muaj pasi kisha ardhur nga Shqipëria.

Ai zë tek sheshi i pelegrinëve në Santiago de Compostela pati tek unë një efekt gati hipnotizues.

Nuk e di se cfarë kam folur me të atë natë, me siguri një mini-bisedë të rëndomtë kortezie ”

…Ah, nga Shqipëria je.

E njihni?

Jo, por do më pëlqente.

Do Zoti bëhet një ditë, maestro!

Pse jo, Amin!

Dhe Zoti e desh që të bëhet…

Që kur Inva Mula fitoi konkursin e tij Operalia në 1993, Placido filloi të njohë artin që bëhet në Shqipëri.

Por nuk mund të ketë rrufe në qiell të hapur.

Ndaj mirënjohje e madhe për drejtuesit e operas tani e ndër vite, për solistët, instrumentistët, balerinët e deri tek këngëtarja më e moshuar e korit apo tekniku që shuan i fundit dritat e skenës…

Të gjithë ata kanë mbajtur në këmbë Istitucionin simbol të artit shqiptar.

Ardhja e “Paqësorit” është bekimi dhe mirënjohja për to.

blank

Ilustrimi nga Gustave Dore për këngën XXI “Ferr”. Botimi 1900

Në hendekun e pestë të rrethit të tetë të ferrit (Canto 21) Dante dhe Virgjili takohen me një grup demonësh. Udhëheqësi i tyre, Khvostach, thotë se nuk ka më rrugë – ura është shkatërruar:

Të dilni të gjithë njëjtë, nëse ju pëlqen,
Ecni këtë bosht, ku është gjurma,
Dhe do të dilni lirshëm me krehrin më të afërt.

Dymbëdhjetë e njëqind e gjashtëdhjetë e gjashtë vjet
Dje, ora pesë vonë,
Rrjedhje pasi këtu nuk ka rrugë Këtu dhe më poshtë, citohet përkthimi i Mikhail Lozinsky, përveç nëse tregohet ndryshe..

Fjalët e demonit befasojnë me hollësitë e tyre të ekzagjeruara – pse do të dinin Dante dhe lexuesit për kohën e shembjes së një ure në orën më të afërt? Ndërkohë, këto strofa përmbajnë çelësin e një prej mistereve kryesore të “Komedisë Hyjnore” – kronologjinë e udhëtimit të Dantes, për të cilën Dante nuk flet drejtpërdrejt askund, por që mund të rindërtohet bazuar në sugjerimet e shpërndara këtu e atje …

Terzina e parë e “Ferrit” tregon se Dante kishte humbur në një pyll të zymtë, “pasi kishte kaluar gjysmën e jetës tokësore”. Ne mund të supozojmë se jemi në zonën e 1300 nga lindja e Krishtit: në Mesjetë, besohej se jeta zgjat 70 vjet Shikoni psalmin e mbretit David: “Ditët e viteve tona janë shtatëdhjetë vjet” (89:10).dhe Dante lindi në 1265. Ne zbresim 1266 vjet nga 1300, për të cilat Khvostach flet dhe rezulton se ura u shemb afërsisht në fund të jetës tokësore të Krishtit. Le të kujtojmë Ungjillin, ku është shkruar se në momentin e vdekjes së Jezusit ndodhi një tërmet i fortë – duke gjykuar nga gjithçka, ajo shkatërroi urën. Nëse u shtojmë këtyre konsideratave mesazhin e Ungjilltarit Luka se Krishti vdiq në mesditë dhe duke numëruar pesë orë më parë, bëhet e qartë se biseda rreth urës zhvillohet në 7 të mëngjesit të 26 Marsit 1300 – 1266 vjet më vonë dhe pesë orë pas vdekja e Krishtit në kryq (Dante mendoi se ndodhi më 25 mars 34).

Duke marrë parasysh të gjitha udhëzimet e tjera të përkohshme “Komedia” (ndryshimi i ditës dhe natës, vendndodhja e yjeve), mund të vërtetojmë se udhëtimi i Dantes për në jetën e përtejme zgjati një javë nga 25 mars deri më 31 mars 1300 Një këndvështrim alternativ e lidh atë me javën e Pashkëve të 1300 – 8-14 Prill; por parimi i vendosjes së kronologjisë nuk ndryshon, thjesht numërimi nuk është nga data “historike” e vdekjes së Krishtit, por nga kalendari i kishës – e Premtja e Madhe..

Kjo datë nuk u zgjodh rastësisht. Në vitin 1300, Papa Boniface VIII shpalli vitin e parë jubilar në historinë e kishës: u premtua që çdo njëqind vjet, çdo besimtar që bëri një pelegrinazh në Romë dhe vizitoi katedralet e Shën Pjetrit dhe Apostullit Pal, do të marrë falje të plotë. Ka të ngjarë që në pranverën e vitit jubilar, Dante të shkojë në Romë për të vizituar varret e apostujve – në çdo rast, linjat e kantos 18 tingëllojnë si një përshkrim i dëshmitarit okular:

Romakët, në fluksin e turmës,
Në vitin e përvjetorit, nuk çoi në një bllokim,
Ndau urën në dy shtigje

Dhe një nga një njerëzit shkojnë në katedrale,
Duke parë murin e kalasë,
Dhe nga ana tjetër ata shkojnë drejt, lart kodrës.

Pikërisht atje, në Romën jubilare, mund të kishte ndodhur një pelegrinazh i mrekullueshëm në jetën e përtejme. Dita e fillimit të pelegrinazhit, 25 Mars, mbart një numër kuptimesh të tjera: më 25 Mars, Zoti krijoi botën; Më 25 Mars, nëntë muaj para Krishtlindjes, Krishti ishte mishëruar. Përveç kësaj, në Firence, ishte nga kjo ditë që filloi numërimi i mbrapshtë i vitit të ri.

Dante filloi të punojë në “Komedi” disa vjet pas datës së supozuar të udhëtimit përtej varrit (skicat e para ndoshta datojnë në 1302, por puna e plotë për poezinë zgjati nga 1306-1307 deri në vdekjen e poetit). Duke punuar në një poezi nga “e ardhmja”, Dante e mbush atë me profeci dhe parashikime mbresëlënëse.

2. Misteri i Shën Lucisë

blank

Ilustrimi nga Gustave Dore për Këngën II “Ferr”. Botimi 1900 Thomas Fisher Biblioteka e Rrallë e Librave / Universiteti i Torontos

Në këngën e dytë të “Ferrit” Virgil tregon se kush e dërgoi atë për të ndihmuar Dan-te, i cili po vdiste në pyllin e errët. Rezulton se këto ishin tre gra të bukura:

… Tri gra të bekuara
Ju keni gjetur fjalë mbrojtëse në parajsë
Dhe një rrugë e mrekullueshme ju është parathënë.

Tre gratë e bekuara janë Virgjëresha Mari, Shën Lucia dhe Beatrice. Maria (ajo, megjithatë, nuk quhet me emër) tregoi për fatkeqësinë e poetit Shën Lucia dhe ajo thirri Beatrice. Beatrice është Bice Portinari, i cili vdiq 10 vjet para aksionit të “Komedisë”, dashuria e të riut Dante, të cilit i kushtoi “Jeta e Re” “Jete e re” – Libri i parë i Dantes, i shkruar në vitet 90 të shekullit XIII, ku tregohet historia e dashurisë së poetit dhe Beatriçes në prozë dhe poezi…. Beatrice nuk kishte frikë të zbriste nga parajsa në gjymtyrë E paqartë – rrethi i parë i ferrit të Dantes, ku gjenden shpirtrat e foshnjave të papagëzuara dhe njerëzve të virtytshëm që vdiqën para ardhjes së Krishtit. tek Virgjili dhe i lutemi për ndihmë. Vëmendja e Marisë, ndërmjetësuesit kryesor për njerëzit përpara Zotit, ndaj Dantes është gjithashtu mjaft e kuptueshme, por çfarë lidhje ka Shën Lucia me të?

Shën Lucia në traditën popullore konsiderohej mbrojtëse e vizionit dhe ndihmonte në sëmundjet e syve Një shenjtore e tillë shoqërohet me etimologjinë e emrit të saj: Lucia rrjedh nga latinishtja lux, lucis – “dritë”…. Qëndrimi i veçantë i Dantes ndaj Shën Lucia është për shkak të problemeve serioze të shikimit që ai mori në rininë e tij për shkak të leximit të zellshëm. Dante flet për këtë në “Festa” “Festa” –traktat filozofik Dante, shkruar rreth 1304-1307.: “Duke qenë i lodhur nga shikimi me lexim të vazhdueshëm, unë i dobësova aq shumë aftësitë e mia vizuale, saqë të gjithë ndriçuesit më dukeshin të rrethuar nga një lloj mjegulle”. Possibleshtë e mundur që Beatrice të ishte gjithashtu një admiruese e Shën Lucia: shtëpia në të cilën ajo jetoi pas martesës së saj ishte ngjitur me Kishën e Shën Lucia. Kështu që shenjtori ishte i përsosur për rolin e ndërmjetësit midis Marisë, Beatrice u ngjit në qiell dhe Dante.

Zgjedhja e këtij personazhi pasqyron parimin e përgjithshëm të Komedisë: duke qenë një kanavacë madhështore teologjike, filozofike dhe poetike, është në të njëjtën kohë një histori për jetën individuale të autorit, ku çdo vendim poetik është i lidhur me ndjenjat, pasionet dhe detajet e udhëtimit tokësor.

3. Sekreti i muslimanëve

blank

Ilustrimi nga Gustave Dore për këngën XXVIII “Ferri” nga Dante Alighieri. Botimi 1900 Thomas Fisher Biblioteka e Rrallë e Librave / Universiteti i Torontos

Në Kanton e 28-të të Ferrit, Dante takon Profetin Muhamed dhe Kalifin e drejtë Ali, të cilët durojnë mundimin e përjetshëm si “mbjellës të përçarjes dhe skizmit”: në kohën e Dantes, besohej se Muhamedi ishte një prelat katolik që u shkëput nga besimi i vërtetë, kështu që për Danten ai mospajtues Imazhi i pahijshëm i profetit (përshkrimi i mundimit të tij është një nga më fiziologjikët në “Komedi”) i dha Dante lavdinë e një armiku të Islamit (“Komedia” është e ndaluar edhe në Pakistan).

Si fuçi pa fund, i shpuar nëpër dhe përmes –
Nga goja në vendin ku mbarojnë jashtëqitjet,
Brenda, njëri prej tyre u zbulua në sy.

Zorrët vareshin neveritshëm midis gjunjëve,
Unë mund të shihja zemrën dhe thesin e stomakut,
Mbushur me çamçakëz, të ndotur në feçe Përkthyer nga Alexander Ilyushin..

Sidoqoftë, qëndrimi i Dantes ndaj Islamit është shumë më kompleks dhe delikat. Në gjymtyrë, midis heronjve dhe të urtëve të Antikitetit, ka myslimanë të famshëm: Salahudini, Sulltani i Egjiptit dhe luftëtari me, Avicena Avicena (rreth 980 – 1037) – mjek, filozof dhe shkencëtar mesjetar persian. dhe Averroes Averroes (1126-1198) – filozof, mjek dhe matematikan i gjuhës arabe folëse andaluziane mesjetare…. Këta të tre janë banorët e vetëm të gjymtyrëve të lindur pas ardhjes së Krishtit.

Përveç kësaj, besohet se e gjithë struktura e poezisë mund të pasqyrojë historinë e udhëtimit të natës dhe ngritjes së Profetit (Isra dhe Miraj), gjatë së cilës Muhamedi u shfaq para Allahut dhe gjithashtu vizitoi Parajsën dhe Ferrin, ku pa bekimin e të drejtëve dhe mundimin e mëkatarëve … Në traditën arabe mesjetare, kishte shumë përshkrime të miraxhit – ngjashmëria e tyre me Komedinë u vërtetua së pari nga arabisti spanjoll Miguel Asin-Palacios në 1919. Më vonë, versionet e këtyre teksteve në gjuhët Romane u bënë të njohura, duke përshkruar në detaje udhëtimin e Profetit dhe u përhap në të gjithë Evropën nga Spanja Arabe. Këto zbulime e bënë hipotezën e njohjes së Dantes me këtë traditë arabe shumë më të besueshme – dhe sot ajo njihet nga shumica e studiuesve të Dantes.

4. Misteri i Epikurit

blank

Ilustrimi nga Gustave Dore për Këngën X “Ferr”. Botimi 1900 Thomas Fisher Biblioteka e Rrallë e Librave / Universiteti i Torontos

Të gjithë në të njëjtën gjymtyrë Dante takon shumë filozofë antikë:

Pastaj, duke parë pjerrësinë e ulët,
Unë pashë: mësuesin e atyre që dinë
Një familje e dashur me mençuri është e rrethuar Kjo i referohet Aristotelit..

Sokrati ulet më pranë tij
Dhe me të Platoni; i gjithë nikoqiri nderon të gjithëdijshmin;
Këtu është ai që beson se bota është e rastësishme,

Filozofi i famshëm Demokriti;
Këtu është Diogjeni, Thales me Anaksagoras,
Zenoni, dhe Empedokliu dhe Herakliti …

Epikuri nuk është në këtë listë dhe nuk është rastësi: një vend krejt tjetër është përgatitur për të në “Komedi” – Dante do ta shohë varrin e tij në rrethin e gjashtë të ferrit, ku janë heretikët:

Këtu janë një varrezë për ata që dikur besuan,
Ashtu si Epikuri dhe të gjithë ata që janë me të,
Se shpirtrat me mish zhduken pa kthim.

Epikuri (341-270 pes) jetoi para ardhjes së krishterimit dhe për këtë arsye nuk mund të konsiderohej heretik në kuptimin e plotë të fjalës. Akuzat e ateizmit të Epikurit, të zakonshëm për Mesjetën, burojnë nga fjalimet e Apostullit Pal kundër Epikureanizmit dhe vazhdojnë në shkrimet e apologjistëve të parë të krishterë: për shembull, Lactantius fajësoi Epikurusin për mohimin e providencës hyjnore dhe pavdekësinë e shpirtit, për shkatërrimin e fesë dhe predikimin e shthurjes. Ky ana-kronizëm është në përputhje me antihistorizmin e përgjithshëm mesjetar: Mesjeta formon personazhet historikë sipas modelit të tyre, duke i kthyer heronjtë e lashtë në kalorës dhe filozofët – në mendimtarë të krishterë dhe duke fshirë ndryshimet midis epokave. Kjo nuk është e huaj për Danten.

5. Misteri i enës së thyer

Në fillim të Canto 19, Dante rrëfen një episod të paqartë biografik: pak para aksionit të Komedisë, ai theu një enë me ujë pagëzimi në pagëzuesin Fiorentine të San Giovanni, duke shpëtuar një fëmijë që po mbytej në të:

Kudo, dhe përgjatë shtratit të lumit, dhe përgjatë shpateve,
Unë pashë një numër të panumërt
Vrima të rrumbullakëta në gur gri.

Ato duken saktësisht të njëjta
Si ata në San Giovanni tim të bukur,
Aty ku kryhet sakramenti i pagëzimit.

Unë, duke shpëtuar një djalë nga vuajtjet,
Kohët e fundit, njëri prej tyre u prish …

Në të vërtetë, në kohën e Dantes në Pagëzoren e Firences, u bënë gropa rreth burimit të pagëzimit, ku ishin vendosur enë të mëdha balte me ujë të shenjtë. Sipas filologut Marco Santagata, ky episod futet në tekstin e poezisë për dy arsye. Nga njëra anë, Dante donte të jepte një shpjegim për veprimin e tij, i cili mund të ketë shkaktuar skandalin (kjo tregohet nga fjalët me të cilat ai i jep fund historisë së tij: “Dhe këtu është një vulë, në mbrojtje të pëshpëritjes!” – që do të thotë: le të bindë kjo dëshmi parandalon njerëzit të dëgjojnë thashetheme të rreme).

Në të njëjtën kohë, historia e Dantes të kujton shëmbëlltyrën e Dhjatës së Vjetër për profetin Jeremia dhe një enë prej balte. Duke iu bindur vullnetit të Zotit, profeti blen një enë balte dhe e thyen atë përpara pleqve: ashtu si një njeri thyen një enë prej balte, Zoti mund të shtypë njerëzit e Izraelit nëse njerëzit thyejnë besëlidhjet e Zotit dhe adhurojnë idhujt.

Duke thyer një enë me ujë të shenjtë, Dante riprodhon gjestin e profetit. Jeremiah u rebelua kundër idhujtarisë së popullit të Izraelit, dhe Dante në “Komedi” u rebelua kundër idhujtarisë së kohës së tij – simonia e kishës Simoni– blerja e postave të kishës. Në kuptimin më të gjerë të fjalës, ky është emri që i është dhënë mbizotërimit të interesave materiale mbi ato shpirtërore në punët e kishave…. Në Canto 19, Dante lëshon zemërimin e tij tek papët, të cilët shkëmbejnë shpirtërore me material dhe e çojnë botën drejt shkatërrimit:

O Simon magjistar, o mikpritës tjetër fatkeq,
Ti, ajo faltore e Zotit, Mirë
Një nuse e pastër, në një uri të tmerrshme

Të korruptuar për hir të arit dhe argjendit,
Tani për ju, ekzekutuar në vendin e tretë,
Timeshtë koha t’i bini borisë!

Dante tashmë ka pasur një aluzion të paqartë të dhuratës së tij profetike. Në “Jeta e Re”, duke arritur momentin e vdekjes së Beatrice, Dante nuk pranon të flasë për të: “Nuk është e përshtatshme për mua të flas për këtë, pasi do të lartësoja veten time, e cila është veçanërisht e fajshme” (Dante aludon në një vizion mistik çfarë i ndodhi atij në kohën e vdekjes së Beatriçes). Studiuesi modern i Dantes, Mirko Tavoni, e afron këtë episod më pranë Letrës së Apostullit Pal në Korintas: 14 vjet pas ngjarjes, apostulli tregon se si ai u “kap” (domethënë u mor) në qiell. Pali heshti për këtë mrekulli më herët, në mënyrë që të mos lartësohej dhe të mos krenohej me një shenjë të tillë hyjnore. Dante gjithashtu është i pajisur me një dhuratë të veçantë dhe gjithashtu nuk dëshiron të flasë për të drejtpërdrejt, në mënyrë që të mos lavdërojë veten e tij.

6. Sekreti i njerëzve të gjallë në ferr

 

blank

Ilustrimi nga Gustave Dore për Këngën XVIII “Ferri”. Botimi 1900 Thomas Fisher Biblioteka e Rrallë e Librave / Universiteti i Torontos

Në Canto 18, Dante takon një mik:

Ndërsa ecja përpara vështrimi im ra
Per nje; dhe unë bërtita: “Diku
Unë tashmë e ushqeva pamjen me fytyrën e tij “.

Unë u bëra, duke u përpjekur të njoh kush ishte,
Dhe lideri i mirë, duke ndaluar me mua,
Nuk u ndalova ta kapja.

I fshikulluar, duke fshehur pamjen e tij,
Përkul ballin; por puna u tret kot;
Unë i thashë: “Ti, me kokën ulur,

Kur nuk vish pamjen e dikujt tjetër, –
Venedico Caccianemico. Se sa
A e meritoni këtë erëza të nxehta? “

Venedico dei Caccianemichi – një politikan i shquar i gjysmës së dytë të shekullit XIII, udhëheqësi i Bolonjës Guelphs Në shekullin e 13-të, kishte një luftë të ashpër midis papatit dhe perandorëve gjermanë për dominimin në gadishullin Italian. Mbështetësit e papës u quajtën Guelphs dhe kundërshtuan Ghibellines, mbështetësit e perandorit. Në 1289, pas betejës në Kam-paldino, në të cilën mori pjesë Dan-te, xhibelinët u dëbuan nga Firence dhe qyteti u bë feudali i Guelphs. Por konfliktet politike nuk mbaruan këtu. Së shpejti vetë Guelphs u ndanë në dy fraksione – të bardha dhe të zeza. Të bardhët përpiqeshin për një pavarësi më të madhe politike dhe ekonomike nga papati, ndërsa zezakët, që përfaqësonin interesat e familjeve më të pasura të qytetit, mbështetnin ndërhyrjen papnore në punët e brendshme të Firences. Pas ndarjes, Dante u bashkua me Guelphs të Bardhë…. Ishte pasi partia e tij erdhi në pushtet që Dante u detyrua të linte Bolonjën, ku kaloi disa vjet internim. Dëbimi i Dantes nga Firence e tij e lindjes ndodhi disa vjet më parë. Ai ishte i përfshirë në mënyrë aktive në jetën politike Firenze nga rreth vitit 1295, dhe në 1300 ai madje u zgjodh një nga shtatë anëtarët e kolegjit të mëparshëm. Por karriera e tij politike i kushtoi shtrenjtë: kur Guelphs zezakë erdhën në pushtet në Firence, Dante u dënua menjëherë me vdekje. Poeti, i cili në atë kohë ishte jashtë qytetit, nuk do të kthehet më në vendlindjen e tij…. Kjo shpjegon mospëlqimin personal të Dantes për Venedico.

Në 1300, kur shpaloset aksioni i “Komedisë”, egra historike veneciane ishte akoma gjallë – ai do të vdiste vetëm në 1303. Dante e shkruan këtë këngë rreth viteve 1307-1308 – dhe ose harron kohën e saktë të vdekjes së Bolognese, ose neglizhon qëllimisht kronologjinë në mënyrë që të shkojë me armikun e tij.

Por nëse kjo çështje lejon një interpretim të dyfishtë, atëherë në vende të tjera Dante shkon me vetëdije në disa hile për t’i futur njerëzit në ferr, gjatë aksionit të “Komedisë” – në fund të Marsit 1300 – ende gjallë. Për shembull, në këngën e 19-të, poeti zgjidh rezultate me Papën e urryer Boniface VIII. Ai mbështeti Guelphs të zinj, kështu që Dante besonte se mërgimi ishte pasojë e intrigave politike të Boniface.i cili vdiq vetëm në 1303. Dante takon Papën Niko-Lai III, i cili po vuan mundime të përjetshme për mëkatin e simonisë dhe kthehet tek ai. Por shpirti i papës mëkatar e merr poetin për Boniface:

Si, Boniface, – u përgjigj ai, –
A jeni këtu tashmë, a jeni kaq herët këtu?

Kështu, Dante tregon se shpirti i Boniface është tashmë i përgatitur për një vend në ferr.

Një tjetër i vdekur i gjallë është Branca Doria, një gjenovez që paguan për tradhtinë e një mysafiri. Ai gjithashtu përfundoi në ferr shumë përpara vdekjes së tij historike në 1325 (disa vjet pas vdekjes së vetë Alighieri). Shpirtrat e tradhtarëve të tillë zhyten në ferr menjëherë pasi kanë kryer një mizori dhe një demon po pushton trupin. Prandaj, duket e gjallë që “Branca d’Oria është gjallë dhe mirë, ai ha dhe pi dhe fle dhe vesh fustane”.

7. Sekreti i centaurëve

blank

Ilustrimi nga Gustave Dore për Këngën XII “Ferr”. Botimi 1900 Thomas Fisher Biblioteka e Rrallë e Librave / Universiteti i Torontos

Në rrethin e shtatë të ferrit, Dante dhe Virgil para së gjithash takojnë rojën – gjysmë-njeri-gjysmë dem Minotaur:

… Dhe në buzë, mbi zbritjen në një humnerë të re,
Përhapeni, vendosni turpin e Kretanëve,

Konceptuar nga një lopë e lashtë imagjinare.

Si një dem, i vrarë me sëpatë për vdekje,
Loton lason, por nuk është në gjendje të vrapojë
Dhe vetëm kërcen, të shtangur nga dhimbja,

Kështu që Minotauri u turr, i egër dhe i egër …

Duke zbritur edhe më poshtë, ata shohin centaurs me “natyrën e tyre të dyfishtë” dhe harpitë “me krahë të gjerë, me një fytyrë prej një nëntë”.

Prania e personazheve mitologjikë të Antikitetit pagan në ferrin e krishterë të Dantes nuk e habit më lexuesin, sepse rojet e qarqeve të mëparshme ishin bartës të shpirtrave të të vdekurve përmes Styx Charon, mbretit të Kretës Minos, duke ruajtur portat e ferrit Cerberus, zot i pasurisë Plutos. Dante sërish vepron në një mënyrë mesjetare, duke përshtatur Antikitetin me nevojat e tij: monstrat pagane shndërrohen në demonë skëterrë dhe lumenjtë mitikë Acheron, Styx dhe Phlegeton rrjedhin në hartën e ferrit.

Por Minotauri, centaurët dhe harpat janë të bashkuar jo vetëm nga origjina e tyre e lashtë: ato janë gjithashtu të lidhura nga një natyrë e dyfishtë, duke kombinuar njerëzimin dhe kafshët. Pse është e rëndësishme? Sepse Dante ndërton ferrin e tij duke imituar Aristotelin. Le të kujtojmë fjalët e Virgjilit në fund të Kantos 11:

A nuk e mbani mend thënien
Nga Etika, e cila është më e dëmshme
Tri dëshira të urryera nga parajsa:

Intermedrancë, zemërim, kafshëri e dhunshme?
Dhe kjo mosmbajtjeje është mëkati më i vogël para Zotit
Dhe ai nuk e dënon aq mirë?

Rrathët e parë janë të përkushtuar ndaj mëkateve të mosdurimit, pastaj ka përdhunues, në thellësi shumë ka mashtrues dhe tradhtarë.

Monstrat e lashta hibride janë në rrethin e shtatë, rrethi i përdhunuesve dhe përfaqësojnë një përshkrim alegorik të mëkateve të kësaj pjese të ferrit: elementi i kafshëve, i shfaqur në veset e mëkatarëve që lëngojnë këtu, manifestohet fizikisht në to.

Kjo është vetëm një nga rastet e shumta të përdorimit të alegorisë nga Dantes: secili element, qoftë një karakter historik apo një përbindësh mitologjik, fiton, përveç një poetike specifike, edhe një kuptim alegorik shtesë. Ky alegorizëm i Dantes është tipik i Mesjetës, dhe megjithatë koncepti i tij për njeriun parashikon idetë e Neoplatonistëve të Rilindjes Italiane. Neoplatonistët – humanistët italianë të shekullit XV, të cilët u kthyen në idetë filozofike të Platonit, duke u prishur me Aristotelianizmin e skolastikës mesjetare. Figurat qendrore të Neoplatonizmit Italian të Rilindjes janë Marsilio Ficino dhe Joe van ni Pico della Mirandola.: një person është në gjysmë të rrugës midis kafshëve dhe Zotit dhe mund të afrohet te poli hyjnor, duke u mbështetur në mendjen që i është dhënë, ose të zhytet në gjendjen e një kafshe (është indikative që mbiemri bestiale – “kafshë” – përdoret nga Dante vetëm në lidhje me sjelljen njerëzore dhe gjithmonë në një mënyrë shumë negative).

Njeriu i Dritës – kështu e quajti Viktor Hugo. Ai ishte një endacak dhe një i dëbuar, një luftëtar, një poet dhe një filozof. Dhe kundër të gjitha mosmarrëveshjeve të kryera dritë në errësirë. Vetë fati e vendosi Dante Alighierin në zanafillën e Rilindjes së madhe.

Të porsalindurit iu dha emri Durante, që do të thotë “i durueshëm, i guximshëm”. Doli të ishte profetike, megjithëse u harrua shumë shpejt për hir të zvogëluesit të dashur Dante, i cili mbeti me të për gjithë jetën.

Unë kam lindur dhe rritur
Në qytetin e madh, pranë ujërave të Arno-s së bukur, –

atëherë ai do të shkruajë për veten e tij.

Sot në Firence mund të gjejmë lehtësisht lagjen e vjetër ku jetonte familja Alighieri. Atje, një gur larg shtëpisë së tij, në Kishën e Santa Margherita në rrugën Firenze me të njëjtin emër, siç e thotë legjenda, Dante nëntë vjeçar u takua për herë të parë me Beatrice Portinarin.

Rrotullimi mezi i nëntë i diellit
Kryer në qiell mbi mua
Siç e doja tashmë.

Dante e ka parë Beatrice vetëm dy herë në jetën e tij. Por, ndoshta, tashmë në ditën e atij takimi të parë, mund të them, siç thashë 40 vjet më vonë në Komedinë Hyjnore, pasi e takova në Parajsë:

Dhe pas kaq shumë, kaq shumë vitesh ndarje …
Unë para saj sytë e mi
Ata panë – tashmë me fuqi të fshehtë,
Atë që erdhi prej saj, e mësova
Çfarë fuqie ka akoma
Dashuria ime për të është po aq e vjetër sa bota.
Unë isha i shokuar dhe tani, si në fëmijëri,
Kur e pashë për herë të parë …
E njoha dashurinë time të lashtë.

Por e gjithë kjo do të vijë më vonë. Deri atëherë … Firence, shekulli XIII. Era pranverore e historisë sjell frymë të re në brigjet e Arno. Poezia e këngëtarëve të dashurisë kalorëse – trubadurat e Provence – depërton në qytetin e luleve. Poetët më të rafinuar dhe më të arsimuar toskan si Guido Cavalcanti, të frymëzuar nga trubadorët, bëhen mësuesit e Dantes. Pastaj i riu studion në Universitetin e Bolonjës, ku merr bazat e njohurive klasike – historinë antike, mitologjinë, filozofinë. Ai do t’i kushtojë linjat e mëposhtme të falënderimit një prej mësuesve të tij:

E ngulitur në shpirtin tim deri më tani
Fytyra juaj e dashur, e dashur, atërore.
Më mësove së pari,
Si bëhet një person i pavdekshëm.

Jeta e Firences gjatë kohës së Dantes vazhdoi në një seri luftërash të pafundme. Në rininë e tij të hershme, ai lufton në ballë në Betejën e Campaldino, merr pjesë në rrethimin e Caprona. Rruga e tij e mëtejshme është e lidhur ngushtë me politikën dhe çështjet publike të Firences. Kulmi në fatin politik të Dantes ishte qëndrimi i tij nga 15 qershori deri më 15 gusht 1300, “Para rendit dhe fjalës”. Në fakt, ai drejtoi degën ekzekutive të qytetit. Por jo për shumë kohë. Së shpejti, Alighieri do ta gjente veten të përfshirë në një konflikt midis Guelphs bardh e zi – dy partitë që luftuan për pushtet në Firence – dhe do të dëbohej nga qyteti i tij i dashur me turp. Në 1302, do të fillojë periudha e bredhjeve të Fiorentinës së madhe. Në një tokë të huaj, ai do të thotë: “Bota për mua, atdheu im, është si deti për peshqit, por, megjithëse e doja Firencën aq shumë sa që durova një mërgim të padrejtë, ende nuk ka vend për mua në botën më të dashur për Firencën”.

Më vonë, pasi u kthyen në vete, magjistratët Fiorentinë, të verbuar nga lavdia e poetit, e ftuan atë të kthehej në vendlindje, megjithatë, me kusht që të pendohej dhe të kërkonte falje për mashtrimet e tij, të cilave mërgimi iu përgjigj me zemërim: “Kështu nuk do të kthehet Dante në atdheun e tij. Falja juaj nuk ia vlen të poshtëroni. Streha ime dhe mbrojtja ime janë nderi im. A nuk mund të shoh qiellin dhe yjet kudo? ”

Ishte një kohë e ashpër dhe e errët. Koha e epidemive, thesarit bosh dhe kërcënimit të vazhdueshëm të urisë.

Nuk ka shpresë, dhe gjithçka është e mbuluar në errësirë,
Dhe gënjeshtra mbretëron, dhe e vërteta fsheh një sy.
Kur, o Zot, çfarë do të vijë
A ju presin besnikët? Dobësohet
Në shtyrjet, besimi …

Përgjigja e tij për kohën ishte “Komedia Hyjnore”, 14 mijë vargje …

Në gjysmë të rrugës përmes jetës tokësore,
E gjeta veten në një pyll të errët
Duke humbur rrugën e duhur në errësirën e luginës, –

kështu fillon historia e Dantes. Ata thonë se poeti e quajti veprën e tij thjesht “Komedi”. “Komedi” – sepse fillon “tmerrësisht dhe trishtueshëm”, me “Ferr” dhe fundi i saj është i bukur dhe i gëzueshëm – ky është “Parajsa”. Epiteti “Hyjnor” u shfaq më vonë. Gjurmët e poetit të madh në Firence janë të pakapshme, por gjithsesi … isshtë një shtëpi ku jetonte Dante. Në kishën e vjetër të San Stefano al Ponte, Boccaccio lexonte pjesë nga Komedia Hyjnore. Në Duomo, në një afresk të shekullit të 15-të, ekziston një portret i famshëm: Dante me një mantel të kuqërremtë me krijimin e tij në duar. Pamja e ashpër e piitës prej mermeri në Katedralen e Santa Croce – Alighieri, e rrethuar nga luanë dhe me një shqiponjë të fuqishme në këmbë, është mahnitëse. Ndoshta, kështu poeti i shikonte fotografitë e “ferrit” të nxitura nga bota mizore në të cilën jetoi …

Dashuria i flet shpirtit tim –
Ai këndoi aq ëmbël sa sot e kësaj dite
Ajo këngë e ëmbël tingëllon në mua …

Në sa shpirtra u përgjigj kënga e Dantes! Dhe në shpirtrat rusë gjithashtu. E gjithë epoka e argjendit u frymëzua nga terzinat e tij.

Ju duhet të jeni krenar si një banderolë;
Ju duhet të jeni të mprehtë si një shpatë;
Ashtu si Danto, flaka nëntokësore
Duhet të digjen faqet tuaja …

Ky është Bryusov. Ai ka shumë poezi të bukura që përmendin Aligierin.

Florentini i madh u citua, u lexua, u mësua përmendsh, u përkthye. Poezi dhe studime të tëra letrare iu kushtuan atij, artikuj nga Gumilyov, Akhmatova, Lozinsky, Mandelstam, Merezhkovsky shkroi për të …

Nga kujtimet e Akhmatova në lidhje me takimin e saj me Mandelstam në Leningrad më 1933: “Osip sapo kishte mësuar italisht dhe po merrej me Dante, duke lexuar faqe përmendsh. Ne filluam të flasim për Purgatorin. Kam lexuar një pjesë të këngës XXX (shfaqja e Beatrice).

Në një kurorë me ullinj, nën një vello të bardhë,
Një grua u shfaq, e veshur
Me një mantel jeshil dhe një fustan me zjarr …
Gjithë gjaku im
Tronditje e patregueshme:
I njoh gjurmët e zjarrit të së kaluarës …

Osipi filloi të qajë. Isha i frikësuar – “Çfarë është ajo?” – Jo, asgjë, vetëm këto fjalë dhe zëri yt “” … Dhe kjo është “Muza” e Anna Akhmatova:

Kur pres ardhjen e saj natën
Jeta duket se qëndron pezull.
Çfarë nderi, çfarë rinie, çfarë lirie
Para një mysafiri të dashur me një tub në dorë.
Dhe pastaj ajo hyri. Hedhja mbrapa mbulesës së shtratit
Ajo më shikoi me kujdes.
Unë i them asaj: “A i diktove Dantes
Faqet e Ferrit? ” Përgjigjet: “Unë”.

Dmitry Merezhkovsky besonte se qëllimi kryesor Dante madje nuk duhej t’u thoshte diçka njerëzve, por të bënte diçka me njerëzit, të ndryshonte shpirtrat e tyre dhe fatin e botës. Nga romani biografik Dante:

“Nuk mund të them se si arrita atje,
Isha aq plot me një ëndërr të paqartë në atë moment
Kur kam lënë tashmë rrugën e duhur, –

dante kujton se si ai humbi në një pyll të errët, të egër që çonte në ferr. Ndonjëherë duket se e gjithë bota tani është plot me të njëjtën ëndërr të paqartë … Nëse ai është i destinuar të zgjohet, atëherë, mbase, në një nga zërat e parë që e zgjuan, ai njeh zërin e Dantes. E gjithë “Komedia2” nuk është gjë tjetër veçse një thirrje paralajmëruese për ata që kanë humbur në Pyllin e Errët dhe të Egra “, që të çon në Ferr. Në zërin e Dantes dëgjohet zëri i ndërgjegjes njerëzore, i cili nuk është dëgjuar me shekuj …

Dashuria e Përjetshme mund të na shpëtojë,
Ndërsa filizi i shpresës bëhet i gjelbër … ”

Fati i Dantes ishte tragjik. Ai vdiq në mërgim, duke mos parë kurrë Firence, e dashur me gjithë zemër. Tetë vjet pas vdekjes së poetit, Kardinali Bertrando del Poggetto do të djegë veprat e tij dhe madje do të dojë t’i vërë flakën hirit të tij – për “herezinë” që kisha pa në “Komedinë Hyjnore”.

Mesazhi i shkëlqyeshëm i Dantes ende po pret të kuptohet.

“Por mos mendoni se unë jam i vetmi zog i Feniksit në tokë. Për ato që unë po bërtas në krye të zërit tim, të tjerët ose pëshpërisin, ose murmurisin, ose mendojnë, ose ëndërrojnë “.

Diskutoni artikullin në komunitet

Komedia Hyjnore është një vepër e famshme epike e studiuar nga shumë breza kritikësh letrarë dhe dashamirës të poezisë. Si në shumë opuse mesjetare, poezia pasqyron mendimet dhe gjykimet e vetë autorit për politikën, fenë dhe shoqërinë. Dante ishte një besimtar i vërtetë i krishterë dhe kishte bindje shumë të forta politike. Në veprat e tij, shpesh mund të gjendet një vlerësim i disa ngjarjeve historike dhe personaliteteve, dhe “Ferri” – pjesa e parë e “Komedisë Hyjnore” – gjithashtu nuk bën përjashtim. Le të shohim se cilët njerëz të vërtetë Dante i konsideronte të denjë për torturë të përjetshme.

Shpirtrat që nuk kanë bërë as të mirë as të keqe nuk janë as të denjë për ferr

Pietro Angelari del Murrone, i cili u bë Papa Celestine V në 1294, besohet të jetë një nga shpirtrat para hyrjes në ferr. Dante e quan atë “i cili ka mohuar shumë në frikacakun e tij”. Autori i Komedisë Hyjnore e quan dorëheqjen vullnetare të Papës 161 ditë pas zgjedhjes së tij si heqje dorë nga pjesa e madhe.

Si një i krishterë i devotshëm, Dante pa në këtë jo vetëm një mëkat kundër Zotit, por edhe një krim kundër shoqërisë. Nëse lexoni Komedinë Hyjnore, do të zbuloni se Dante ishte një mbështetës i një rendi të lartë shoqëror dhe i urrente ata që donin ta shkelnin atë ose të shmangnin përgjegjësinë për respektimin e tij. Dante vendosi Celestine V në pragun e ferrit, ku shpirtrat e njerëzve që nuk kanë bërë as të mirë as të keqe në jetë vrapojnë në një rreth për flamurin e interesave të tyre, dhe mizat e kuajve dhe grerëzat kërcejnë pas tyre.

blank

Gjymtyrë – vendi i të drejtit të pagëzuar

Dante besonte se Julius Cezari ishte i destinuar të sundonte botën me providencë hyjnore dhe vdekja e tij do të thoshte fundi i unitetit të Italisë. Atëherë, pse poeti e dërgoi perandorin në ferr?

Julius Caesar është në rrethin e parë të ferrit, të quajtur Limbus, së bashku me shpirtrat e paganëve të tjerë të tillë të virtytshëm si filozofët, shkencëtarët, matematikanët, udhëheqësit e ndershëm dhe politikanët.

Por Dante, siç kemi thënë, ishte një i krishterë jashtëzakonisht i devotshëm. Ai besonte se pagëzimi ishte i nevojshëm për të shkuar në parajsë dhe meqenëse Julius Caesar nuk mund të pagëzohej, ai ishte i dënuar të jetonte në një vend që dukej si Parajsë vetëm si një hije e zbehtë. Sipas Dantes, Limb është një kështjellë e rrethuar nga një livadh i gjelbër me shtatë porta që simbolizojnë virtytin.

Njerëzit në Limbe nuk kishin asnjë mëkat para Zotit, faji i tyre i vetëm ishte se ata jetuan para lindjes së Krishtit. Edhe pse mësimi për zbritjen në ferr thotë se Jezu Krishti zbriti në botën e nëndheshme dhe solli shpëtimin për të drejtët në Limbe.

blank

Shpirtrat e shkelësve të kurorës janë të rrethuar nga një stuhi e përjetshme, duke mos u dhënë atyre asnjë moment pushimi

Francesca da Rimini takohet me Danten në rrethin e dytë të argëtuesve, domethënë kurvëruesve dhe kurorëshkelësve. Francesca jetoi në mes të shekullit të 13-të dhe ishte vajza e Lordit Guido da Polenta nga Ravenna. Babai martoi me forcë vajzën e tij me Giovanni Malatesta, djali i madh i Lordit Malatesta da Varucchio, sundimtar i Riminit, duke shpresuar për një bashkim politik. Francesca ra në dashuri me vëllain e tij të vogël Giovanni Paolo, i cili është gjithashtu në raundin e dytë. Giovanni kapi të dashuruarit në vend dhe i theri të dy me shpatën e tij.

Në Komedinë Hyjnore, Francesca thotë se dashuria e saj dhe e Paolo u shty nga historia e dashurisë së Lancelot dhe Guinevere, gruaja e mbretit Arthur. Duke dënuar mëkatin e shkeljes së kurorës dhe përçmimin e dashurisë epshore, Dante ende lë të kuptohet se Giovanni është i destinuar për një dënim shumë më të tmerrshëm në rrethin e nëntë të vëllavrasjeve. Dhe Francesca dhe Paolo dhe shpirtra të tjerë të shkelësve të kurorës janë duke rrethuar një stuhi të përjetshme, duke mos u dhënë atyre asnjë moment pushimi.

blank

Dante dënoi armikun e tij personal me kënetën Stygian

Fillipo Argenti ishte një politikan i njohur dhe Guelph i zi. Dante e takon në rrethin e pestë të ferrit – kënetën stigiane të të zemëruarve dhe dembelëve.

Guelphs ishin mbështetës të kufizimit të fuqisë së perandorit të Perandorisë Romake duke rritur ndikimin e krishterimit fetar, në veçanti, të Papës. Në shekullin XIII midis tyre kishte një ndarje në Guelphs më radikale “të zezë” dhe të moderuar “të bardhë”, një luftë veçanërisht e ashpër midis të cilave në Firence (atdheu i Dantes) vazhdoi deri në fund të shekullit, derisa “zezakët” u mbështetën nga trupat e Charles Valois, dhe pastaj “të bardhët »U persekutuan rëndë. Si Guelph “i bardhë”, Dante vuajti shumë drejtpërdrejt nga vetë Argenti, i cili jo vetëm që privoi familjen e tij nga shtëpia, por edhe e persekutoi atë edhe në internim.

Në Ferr, Argenti takon Danten në lumin Styx dhe poeti i përgjigjet armikut të tij: “Qaj, vajto në kënetën e padepërtueshme, shpirt të mallkuar, pi valën e përjetshme!”, Pas së cilës Argenti copëton shpirtrat e tjerë të çmendur të copëtuar.

6. Frederiku II

blank

Dënimi i rëndë jepet për shkishërimin

Edhe perandori nuk i shpëtoi dënimit të Dantes. Në Mesjetë, Frederiku II ishte një nga sundimtarët më të fuqishëm të Perandorisë së Shenjtë Romake. Sidoqoftë, përkundër të gjitha shërbimeve për Italinë, përfshirë themelimin e Universitetit të Napolit dhe, në fakt, krijimin e gjuhës letrare Italiane, Frederick është ende i dënuar nga Dante në rrethin e gjashtë së bashku me heretikët në varret e zjarrta, ndoshta për shkak të shkishërimit të tij të përsëritur nga kisha dhe anatema.

Pas shkishërimit të tij, Frederick shkoi në Kryqëzatë, duke injoruar ndalimin e kishës për të marrë pjesë në ndonjë akt në emër të Jezu Krishtit. Më vonë, perandori e liroi Jeruzalemin nga myslimanët dhe e deklaroi veten mbret të tij, duke e detyruar kishën të anatemonte të gjithë këtë qendër të krishterimit për strehimin e një hereziak. Urrejtja e kishave për Frederikun ishte aq e fortë sa vdekja e perandorit shkaktoi një gëzim të shfrenuar.

blank

Edhe Papa nuk i shpëtoi dënimit të sofistikuar për mëkatin e simonisë

Midis priftërinjve katolikë të të gjitha kohërave kishte nga ata që blinin dinjitet për para ose shërbime, si çdo zyrë laike. Në shekullin e 13-të, ky ishte Papa Nicholas III, i cili meritoi dënimin më të rëndë për mëkatin e simonisë.

Papa Nicholas III vinte nga një familje fisnike dhe gjatë gjithë mbretërimit të tij të shkurtër në fronin papnor ai u përpoq të promovonte të afërmit e tij në shkallët e karrierës. Kjo gjithashtu shërbeu për të forcuar fuqinë e tij. Për nepotizëm të dukshëm dhe përdorimin e fuqisë së dhënë për qëllime egoiste, Dante vendosi Nicholas III në rrethin e tetë të ferrit, ku të gjithë Simonitët janë murosur në shkëmbinj me kokë poshtë, dhe këmbët e tyre janë lëpirë nga zjarri.

blank

Nxitësit e mosmarrëveshjeve torturohen përjetësisht nga hekura

Në të njëjtin rreth, Dante takon shpirtin e Bertrand de Born, i dënuar për mbjellje të përçarjes. Ky trubadur më i madh mesjetar i Provence-s luajti një rol të rëndësishëm në organizimin dhe udhëheqjen e kryengritjes së Henry Plantagenet (“Mbreti i Ri”) kundër babait të tij Henry II të Anglisë.

Dante, duke besuar se me këtë kryengritje Bertrand tradhtoi priftërinë e poezisë, e vendosi atë në një nga llogoret e rrethit të tetë të ferrit, ku të gjithë nxitësit e mosmarrëveshjes torturohen përjetësisht nga hekura. Shpirtrat e mëkatarëve lëvizin pandërprerë dhe demonët shqyejnë pjesë të ndryshme të trupave dhe organeve të tyre prej tyre. Koka e Bertrand de Born u copëtua në dysh simbolizon luftën e ndarë dhe të përgjakshme midis babait dhe djalit.

blank

Këshilltarët dinakë janë të denjë të enden përgjithmonë brenda zjarrit të shuar

Një tjetër referencë për Dante Papën e urryer dhe shoqërimin e tij. Guido da Montefeltro, komandant dhe këshilltar, u vendos nga poeti së bashku me këshilltarët dinakë në një hendek të thellë të të njëjtit rreth të tetë të ferrit.

Papa Boniface VIII, duke dashur të heqë qafe armiqtë, veçanërisht nga familja Colonna, kërkoi ndihmë nga Montefeltro dhe ai e këshilloi atë që të merrte Palestrina, zotërimin e Kolonjës, sa më shumë që të ishte e mundur me mashtrim. Guido i propozoi Papës që t’u jepte një amnisti të rremë dhe t’i ekzekutonte pas kapjes së kalasë. Për këtë, Papa i dha këshilltarit të tij një kënaqësi të plotë, më vonë Guido mori betimet monastike në rendin Françeskan. Megjithëse Dante dinte për këtë, ai ende besonte fort se Montefeltro nuk solli pendim të vërtetë.

Poeti e dënoi politikanin tinëz në një përhumbje të përjetshme rreth rrethit të tetë brenda një zjarri të shuar. Në këngën e njëzet e shtatë “Ferr”, Guido i tregon Dantes se si në kohën e vdekjes së tij Shën Françesku fluturoi për të, por një kerubin i zi u shfaq menjëherë dhe e çoi Montefeltro në thellësitë e ferrit.

2. Ugolino della Gherardesca

blank

Pak gjëra janë më të frikshme sesa dënimi i fëmijëve të pafajshëm

Në rrethin e nëntë ka tradhtarë, të dënuar me tortura të përjetshme në liqenin e akullt Cocytus. Këtu shpirtrat e mëkatarëve janë ngrirë deri në qafë dhe fytyrat e tyre ulen nga turpi.

Në një nga hendekjet e rrethit, Dante takon Kontin Ugolino, i cili po ha kryepeshkopin Ruggieri degli Ubaldini. Ky është një ndëshkim i ndërsjellë: Ugolino ishte një tiran për Republikën e Pizës dhe kryepeshkopi, i cili gjoja e mbështeste atë në fillim, ngriti më vonë një kryengritje popullore.

Ugolino ishte murosur në kullë së bashku me djemtë dhe nipërit e tij të pafajshëm. Çelësat e kullës u hodhën në lumë, duke i dënuar të burgosurit me vdekje të ngadaltë dhe Ugolino, i brengosur nga uria, hëngri trupat e pajetë të fëmijëve të tij.

1. Brutus dhe Cassius

blank

Tradhtarët i nënshtrohen ndëshkimit më të ashpër

Në fund të rrethit të nëntë në gypin e akullit është vetë Luciferi në formën e një bishe monstruoze me tre koka dhe gjashtë krahë. Në gojën e shëmtuar të engjëllit të rënë, tre shpirtra të ngrirë torturohen. Dante identifikoi tre prej tradhtarëve më të mëdhenj në fund të ferrit: Judas Iscariot, Guy Cassius Longinus dhe Mark Junius Brutus. Për Danten, këta të tre ishin mëkatarët më të mëdhenj në historinë njerëzore dhe meritojnë dënimin më të rëndë për krimet e tyre të tmerrshme.

Siç e përmendëm tashmë, Dante besonte se Julius Cezari ishte sundimtari i zgjedhur i Zotit i botës, dhe jo vetëm si perandor. Sipas poetit, Cezari do të bëhej shpërndarësi kryesor i krishterimit në Romë, dhe dy tradhtarë dhe nxitës të komplotit kundër perandorit, Brutus dhe Cassius, u dënuan me mundime të përjetshme.

Gjatë gjithë Komedisë Hyjnore të Dantes, ka shumë personazhe të tjerë që janë gjithashtu interesantë nga pikëpamja e historisë dhe letërsisë, duke përfshirë Virgjilin, udhëzuesin për në ferr dhe Beatriçen e dashur të poetit. Dhe megjithëse kjo është vetëm një vepër arti, por një udhëtim nëpër qarqet e ferrit na bën të mendojmë për kuptimin e jetës dhe korrektësinë e rrugës së zgjedhur.

Ndoshta kjo histori nuk do të na kishte arritur, duke u zhdukur pa lënë gjurmë në të kaluarën, si shumë histori të tjera të ngjashme, nëse Dante Alighieri, i dëbuar nga Firence për arsye politike, nuk do të kishte gjetur strehë në Ravenna me Guido da Polenta, nipi i Francesca da Riminit.

Bukuroshja e bukur Francesca ëndërroi dashurinë. Por kujt i interesojnë ëndrrat e një vajze të re kur bëhet fjalë për nderin dhe dinjitetin e dy familjeve fisnike?

Kishte një armiqësi të kahershme midis familjeve Rimini dhe Ravenna. Kishte vetëm një mënyrë për të zgjidhur mosmarrëveshjen në Italinë mesjetare – të bëhesh i lidhur. Dhe baballarët e familjeve fisnike vendosën të martoheshin me fëmijë. Nga katër djemtë e Riminit, babai i Françeskës zgjodhi më të madhin. Giovanni, me nofkën Gjymtimi, kishte një gjendje të ashpër dhe pamje të tmerrshme dhe nuk ka gjasa që Francesca të pranonte me dëshirë të martohej me të. Për të mos prishur marrëveshjen, u vendos që të përdorej hile. Për të lidhur një kontratë martese në Ravenna, dërgoi vëllain e vogël të Giovanni, Paolo të bukur.

Françeska i pëlqeu të riut dhe ajo me lumturi u largua nga shtëpia e babait të saj. Dhe vetëm pasi arriti në pasurinë e Riminit, ajo e kuptoi që ishte mashtruar mizorisht, burri i saj doli të mos ishte Paolo i pashëm dhe i mirë, por sakat i egër Giovanno. Sidoqoftë, dashuria që shpërtheu midis Francesco dhe Paolo nuk u shua.

Sipas zakoneve të asaj kohe, Giovanno, Zoti i Pesaro, duhej të jetonte në vendin e tij të shërbimit, dhe familja e tij duhej të ishte jashtë qytetit, në kështjellën stërgjyshore. Kjo kështjellë u bë për Franceskën një burg dhe njëkohësisht një vend takimesh të fshehta me të dashurin e tij.

Legjenda thotë se dikur Giovanno, duke dyshuar se diçka nuk shkonte, nuk u largua nga kështjella, por priti për pak kohë dhe hyri në dhomën e gjumit të gruas së tij në momentin kur ajo takoi fshehurazi Paolon. Kishte një dalje të fshehtë në dhomë, por Paolo nuk kishte kohë ta përdorte. Burri i tërbuar, i mashtruar, duke nxjerrë një kamë, u turr te vëllai i tij. Francesca qëndroi midis burrit të saj dhe të dashurit të saj, duke i dhënë një goditje fatale vetes. Kjo nuk e shpëtoi Paolo, ai u vra nga goditja tjetër.

Kështu thotë legjenda. Faktet historike dëshmojnë për diçka tjetër. Francesca në atë kohë nuk ishte më një vajzë e re e bukur; nga martesa e saj e parë, ajo rriti një vajzë. Dhe nuk kishte takime sekrete midis saj dhe Paolo. Ndërsa lexonte libra, ajo ndonjëherë i lexonte ato me vëllain e vogël të burrit të saj. Ishte në një moment të tillë që Giovanno i kapi dhe, duke marrë një puthje miqësore për provë tradhtie, pa hezitim, i vrau të dy.

Kjo nuk e pengoi Dante të vendoste të vdekurit në ferr, ku, me urdhër të autorit, ata rrethuan, pa hapur krahët, në një vorbull të përjetshme zjarri djallëzor. Pasioni i dashurisë, i cili çoi në vdekje, i bashkoi përgjithmonë pas vdekjes.

Por edhe Dante, pasi u kishte përgatitur mundimet e ferrit, nuk tha asgjë për një lidhje të gjatë dhe tradhti bashkëshortore. Detaje rreth takimeve të fshehta në dhomën me një pasazh të fshehtë u shfaqën më vonë, kur u botua tragjedia e Gabriele D’Annunzio “Francesca da Rimini”.

Themelet morale të Mesjetës ishin të tilla që e gjithë dashuria konsiderohej mëkatare. Dante nuk kërkoi dhe nuk donte të kërkonte justifikime për të dashurin e tij. Por përmendja e tij në “Komedinë Hyjnore” në lidhje me mundimin e Francesca dhe Paolo në ferr lejoi shfaqjen e një legjende të mrekullueshme të dashurisë, komploti i së cilës formoi bazën e punimeve të shumë muzikantëve, artistëve dhe shkrimtarëve.

Dante Alighieri është më i madhi dhe person i famshëm, i lindur në Mesjetë. Kontributi i tij në zhvillimin e jo vetëm italishtes, por të gjithë letërsisë botërore nuk mund të vlerësohet. Sot, njerëzit shpesh kërkojnë për biografinë e Dante Alighieri në përmbledhje… Por të jesh i interesuar kaq sipërfaqësisht për jetën e një njeriu kaq të madh që dha një kontribut të madh në zhvillimin e gjuhëve nuk është plotësisht e saktë.

Biografia e Dante Alighieri

Duke folur për jetën dhe veprën e Dante Alighieri, nuk mjafton të thuhet se ai ishte një poet. Fusha e tij e veprimtarisë ishte shumë e gjerë dhe e shumanshme. Ai ishte i interesuar jo vetëm për letërsinë, por edhe për politikën. Sot Dante Alighieri, biografia e të cilit është e mbushur me ngjarje interesante, quhet teolog.

Fillimi i jetës

Biografia e Dante Alighieri filloi në Firence. Një legjendë familjare, e cila për një kohë të gjatë ishte baza e familjes Alighieri, tha se Dante, si të gjithë të afërmit e tij, ishte pasardhës i një familje të madhe romake, e cila vendosi parakushtet për themelimin e vetë Firences. Kjo legjendë u konsiderua e vërtetë nga të gjithë, sepse gjyshi i babait të Dantes ishte në radhët e ushtrisë që mori pjesë në Kryqëzatë nën komandën e Madhe Konrad III. Ishte ky paraardhës i Dantes i cili u kalorësua dhe shpejt vdiq tragjikisht gjatë betejës kundër myslimanëve.

Ishte ky i afërm i Dantes, emri i të cilit ishte Kacchagvida, i cili ishte martuar me një grua që vinte nga një familje shumë e pasur dhe fisnike – Aldigieri. Me kalimin e kohës, emri i një familjeje të famshme filloi të tingëllojë pak më ndryshe – “Alighieri”. Një nga fëmijët e Cacchagvid, i cili më vonë u bë gjyshi i Dantes, shpesh vuante përndjekje nga tokat e Firences në ato vite kur Guelphs luftuan vazhdimisht me popujt Ghibelline.

Pikat kryesore të biografisë

Sot mund të gjeni shumë burime që tregojnë shkurtimisht për biografinë dhe veprën e Dante Alighieri. Sidoqoftë, një studim i tillë i personalitetit të Dantes nuk do të ishte plotësisht i saktë. Një biografi e shkurtër e Dante Alighieri nuk do të jetë në gjendje të përcjellë të gjithë ata elemente biografikë në dukje të parëndësishme që kanë ndikuar kaq fort në jetën e tij.

blank

Duke folur për datën e lindjes së Dante Alighieri, askush nuk mund të thotë datën, muajin dhe vitin e saktë. Sidoqoftë, pranohet përgjithësisht se data kryesore e lindjes është koha që Boccaccio thirri, duke qenë një mik i Dantes, – maj 1265. Vetë shkrimtari Dante shkruajti për veten e tij se ai lindi nën zodiakun e Binjakëve, gjë që sugjeron që koha e lindjes së Aligierit është fundi i majit – fillimi i qershorit. Dihet për pagëzimin e tij që kjo ngjarje ndodhi në 1266, në Mars, dhe emri i tij në pagëzim tingëllonte si Durante.

Një tjetër fakt i rëndësishëm që përmendet në të gjithë biografi të shkurtër Dante Alighieri, ishte arsimimi i tij. Mësuesi dhe mentori i parë i Dante-t të ri dhe ende të panjohur ishte shkrimtari, poeti dhe njëkohësisht shkencëtari popullor – Brunetto Latini. Ishte ai që vuri njohuritë e para poetike në kokën e re të Aligierit.

Dhe sot mbetet fakti ku Dante mori arsimin e tij të mëtejshëm. Shkencëtarët që studiojnë historinë njëzëri thonë se Dante Alighieri ishte shumë i arsimuar, dinte shumë për letërsinë e antikitetit dhe Mesjetës, ishte i aftë mirë në shkenca të ndryshme dhe madje studionte mësime heretike. Ku mund ta merrte Dante Alighieri një njohuri kaq të gjerë? Në biografinë e poetit, kjo u bë një gjëzë tjetër që është pothuajse e pamundur të zgjidhet.

blank

Për një kohë të gjatë, shkencëtarët nga e gjithë bota janë përpjekur të gjejnë një përgjigje për këtë pyetje. Shumë fakte tregojnë se Dante Alighieri mund të kishte marrë njohuri kaq të gjera në universitetin, i cili ndodhej në qytetin e Bolonjës, pasi ai jetoi atje për disa kohë. Por, meqenëse nuk ka prova të drejtpërdrejta të kësaj teorie, mbetet vetëm të supozojmë se është kështu.

Hapat e parë në krijimtarinë dhe testimin

Si të gjithë njerëzit, poeti kishte miq. Shoku i tij më i ngushtë ishte Guido Cavalcanti, i cili ishte gjithashtu një poet. Ishte atij që Dante i kushtoi një numër të madh të veprave dhe rreshtave të poezisë së tij “Jeta e Re”.

blank

Në të njëjtën kohë, ata mësojnë për Dante Alighieri si një figurë mjaft e re publike dhe politike. Në 1300 ai u zgjodh në postin e mëparshëm, por shumë shpejt poeti u përjashtua nga Firence së bashku me shokët e tij. Tashmë në shtratin e vdekjes, Dante ëndërronte të ishte në tokën e tij të lindjes. Sidoqoftë, gjatë gjithë jetës së tij pas mërgimit, ai kurrë nuk u lejua të vizitonte qytetin, të cilin poeti e konsideronte atdheun e tij.

Vitet në mërgim

Mërgimi i tyre vendlindja bërë nga Dante Alighieri, biografia dhe librat e të cilit janë të mbushura me hidhërim nga ndarja nga vendi i tij i lindjes, një endacak. Gjatë një persekutimi kaq të gjerë në Firence, Dante ishte tashmë anëtar i radhëve të poetëve të famshëm lirikë. Poema e tij “Jeta e Re” në këtë kohë ishte shkruar tashmë, dhe ai vetë punoi shumë për krijimin e “Festës”. Ndryshimet në vetë poetin ishin shumë të dukshme në punën e tij të mëtejshme. Mërgimi dhe endjet e gjata lanë një gjurmë të pashlyeshme tek Alighieri. Vepra e tij e shkëlqyeshme “Festa” supozohej të ishte një përgjigje ndaj 14 kanzoneve të pranuara tashmë në shoqëri, por kurrë nuk u përfundua.

Zhvillimi në rrugën letrare

Ishte gjatë mërgimit që Alighieri shkroi veprën e tij më të famshme “Komedia”, e cila filloi të quhej “hyjnore” vetëm vite më vonë. Ndryshimi i emrit u lehtësua shumë nga shoku i Alighieri, Boccaccio.

blank

Ka ende shumë legjenda për Komedinë Hyjnore të Dante. Vetë Boccaccio pohoi se të tre kantikat ishin pikturuar në qytete të ndryshme. Pjesa e fundit, Parajsa, u shkrua në Ravenna. Ishte Boccaccio ai që tha se pasi vdiq poeti, fëmijët e tij për një kohë shumë të gjatë nuk mundën të gjenin trembëdhjetë këngët e fundit që ishin shkruar nga dora e të madhit Dante Alighieri. Kjo pjesë e “Komedisë” u zbulua vetëm pasi një nga djemtë e Alighierit pa një ëndërr për vetë poetin, i cili i tregoi se ku ishin dorëshkrimet. Një legjendë kaq e bukur në të vërtetë nuk hidhet poshtë nga shkencëtarët sot, sepse ka kaq shumë çudira dhe mistere rreth personalitetit të këtij krijuesi.

Jeta personale e poetit

Në jetën personale të Dante Alighieri, gjithçka ishte larg idealit. Dashuria e tij e parë dhe e fundit ishte një vajzë Fiorente, Beatrice Portinari. Pasi kishte takuar dashurinë e tij në Firence, si fëmijë, ai nuk i kuptoi ndjenjat e saj për të. Pasi u takua me Beatrice nëntë vjet më vonë, kur ajo ishte martuar tashmë, Dante kuptoi se sa shumë e donte. Ajo u bë për të dashuria e gjithë jetës së tij, frymëzimi dhe shpresa për një të ardhme më të mirë. Poeti ishte i ndrojtur gjatë gjithë jetës së tij. Gjatë jetës së tij, ai foli vetëm dy herë me të dashurin e tij, por kjo nuk u bë pengesë për të në dashurinë e saj për të. Beatrice nuk e kuptonte, nuk dinte për ndjenjat e poetit, ajo besonte se ai ishte thjesht arrogant, prandaj ai nuk fliste me të. Kjo ishte arsyeja që Portinari dikur ndjeu një inat të fortë kundër Alighierit dhe shpejt ndaloi së foluri me të krejt.

blank

Për poetin, kjo ishte një goditje e fortë, sepse ishte nën ndikimin e vetë dashurisë që ai ndiente për Beatriçen që shkroi shumicën e veprave të tij. Poema e Dante Alighieri “Jeta e Re” u krijua nën ndikimin e fjalëve të Portinarit për përshëndetje, të cilat poeti e konsideroi si një përpjekje të suksesshme për të tërhequr vëmendjen e të dashurit të tij. Dhe Alighieri i kushtoi plotësisht “Komedinë Hyjnore” dashurisë së tij të vetme dhe të papërgjegjshme për Beatrice.

Humbje tragjike

Jeta e Alighieri ndryshoi shumë me vdekjen e të dashurit të saj. Meqenëse në njëzet e një, Bice, siç e quanin me dashuri vajza të afërmit e vajzës, ishte martuar me një burrë të pasur dhe me ndikim, mbetet e habitshme që pikërisht tre vjet pas martesës, Portinari vdiq papritur. Ekzistojnë dy versione kryesore të vdekjes: e para është se Biche vdiq gjatë një lindje të vështirë, dhe e dyta që ajo ishte shumë e sëmurë, e cila përfundimisht çoi në vdekje.

Për Alighierin, kjo humbje ishte shumë e madhe. Për një kohë të gjatë duke mos gjetur vendin e tij në këtë botë, ai nuk mund të ndjente më simpati për askënd. Bazuar në vetëdijen për pozicionin e tij të brishtë, disa vjet pas humbjes së gruas së tij të dashur, Dante Alighieri u martua me një zonjë shumë të pasur. Kjo martesë u krijua vetëm nga llogaritja, dhe vetë poeti e trajtoi gruan e tij absolutisht të ftohtë dhe indiferente. Përkundër kësaj, në këtë martesë, Alighieri kishte tre fëmijë, dy prej të cilëve përfundimisht ndoqën rrugën e babait të tij dhe u interesuan seriozisht për letërsinë.

blank

Vdekja e shkrimtarit të madh

Vdekja kapërceu papritmas Dante Alighierin. Në 1321, në fund të verës, Dante shkoi në Venecia për të bërë më në fund paqe me Kishën e famshme të Shën Markut. Gjatë kthimit në atdheun e tij, Alighieri papritmas u sëmur nga malaria, gjë që e vrau. Tashmë në shtator, natën e 13-14, Alighieri vdiq në Ravenna pa u thënë lamtumirë fëmijëve.

Atje, në Ravenna, Alighieri u varros. Arkitekti i famshëm Guido da Polenta donte të ndërtonte një mauzole shumë të bukur dhe të pasur për Dante Alighieri, por autoritetet nuk e lejuan këtë, sepse poeti kaloi një pjesë të madhe të jetës së tij në mërgim.

Sot Dante Alighieri është varrosur në një varr të bukur, i cili u ndërtua vetëm në 1780.

Fakti më interesant mbetet se portreti i njohur i poetit nuk ka asnjë bazë historike dhe besueshmëri. Kështu e imagjinonte Boccaccio.

Dan Brown në librin e tij “Inferno” shkruan shumë fakte biografike për jetën e Aligierit, të cilat vërtet njihen si të besueshme.

Shumë shkencëtarë besojnë se Beatrice e dashur u shpik dhe u krijua nga koha, se një person i tillë kurrë nuk ka ekzistuar. Sidoqoftë, askush nuk mund të shpjegojë se si, në këtë rast, Dante dhe Beatrice ishin në gjendje të bëhen simbol i dashurisë së madhe dhe të palumtur, duke qëndruar në të njëjtin nivel me Romeo dhe Juliet ose Tristan dhe Isolde./ schoolperspektiva.ru

blank

AMY WINEHOUSE, DIVA DHE TRALLISJET E SAJ – Nga ELIDA BUÇPAPAJ*

Amy Jade Winehouse (Emi Xhejd Uajnhauz) lindi më 14 shtator 1983 në Enfield (Middlesex), Angli. U rrit në Southgate, lagje në veri të Londrës, ku familja e saj (me origjinë hebreo-ruse) është e përbërë nga babai farmacist dhe nga e ëma infermiere. Që në moshë të njomë Amy demonstron se parapëlqen muzikën në studio: themelon në shkollë (Ashmole School) kur ishte vetëm dhjetë vjeçe një grup të vogël rap amatorial, i cili – siç merret vesh lehtë edhe nga emri – frymëzohet nga modeli i Salt’n’Pepa: grupi i Amy Winehouse quhet “Sweet’n’Sour”.

Dymbëdhjetë vjeçe frekuenton Sylvia Young Theatre School, por trembëdhjetë vjeçe përjashtohet për rezultate të dobëta. Situatën e rëndon edhe piercingu i saj trasgresiv në hundë. Frekuenton pastaj Brit School të Selhurst (Croydon).

Gjashtëmbëdhjetë vjeçe Amy Winehouse e ka ndërtuar tashmë rrugën e saj të profesionizimit vokal: zbulohet nga Simon Fuller, ideator i famshëm e këmbëngulës i “Pop Idol”: Amy vihet nën kontratën e agjencisë menaxhuese “19 Entertainment”, e cila ia siguron një kontratë diskografike me Island Records.

Shpërthimi diskografik arrin më 2003 me albumin “Frank”: vepra do të ketë sukses të madh si nga kritika edhe nga publiku. Me mbi 300 000 kopje të shitura merr një disk platini. Receta fituese duket se është përzierja e sofistikuar jazz/vintage e sidomos zëri i ngrohtë e bindës i Amy Winehouse. Zëri i saj në fakt duket i “zi” dhe shumë më i pjekur se ia lejon mosha.

Albumi singël “Stronger than me”, kompozuar nga vetë Amy Winehouse bashkë me producentin Salaam Remi, e bën të fitojë një “Ivor Novello Award”, çmim prestigjioz anglez rezervuar autorëve dhe kompozitorëve.

Amy është gjithsesi e pakënaqur dhe e hallakatur (faji i natyrës?) dhe rezultatet muzikore i duken tepër të “manipuluara në studio”; mund të jetë natyrisht një opinion i një personi me pak përvojë, por pasur parasysh moshën, mund të thuash se artistja kishte tashmë idera shumë të aspiratave të saj muzikore. Ndodh atëherë që Amy Winehouse vendos të marrë një periudhë të gjatë pushimi artistik gjatë të cilit gjithsesi mbetet në faqet e gazetave (qoftë atyre muzikore, qoftë skandalistike) për shkak të një morie gafash, incidentesh e pakujdesish, të cilat mjerisht kanë të bëjnë me përkushtimin e saj ndaj drogave dhe alkoolit.

Krizat depresive të artistes bëhen gjithnjë e më të shpeshta: fillon të humbasë tmerrësisht peshë dhe silueta e saj transformohet.

Kthehet në publik me një vepër të re muzikore (e tmerrësisht e dobësuar) në fund të vitit 2006. Albumi i ri titullohet “Back To Black” (Kthim në të zezë) dhe frymëzohet nga Phil Spector e Motown, përveçse muzikës së grupeve vokale femërore të viteve ’50 e ’60. Producent është ende Salaam Remi, shoqëruar nga Mark Ronson (tashmë producent i Robbie Williams, Christina Aguilera e Lily Allen). Albumi singël nxjerrë nga ky album është “Rehab” (që flet për tema nga të cilat Amy ka qenë viktimë) dhe arrin menjëherë kreun e muzikës angleze, duke arritur në majë të saj në fillim të vitit 2007. Pasojnë një mori çmimesh e mirënjohjesh midis të cilëve një Brit Award si artistja më e mirë femërore britanike.

Gazeta Independent publikon një artikull për depresionin e Amy Winehouse, ku kjo përshkruhet si e prekur nga psikoza maniako-depresive dhe që nuk i pranon kurat mjekësore. Ajo do të pranojë se kishte vuajtur prej çrregullimeve në të ngrënë (anoreksi e bulimi). Problemet e lidhura me drogat e alkoolin duket se nuk kanë të mbaruar. Fejuar me Blake Fielder-Civil, martohen në maj 2007 në Miami (Florida), por edhe gjendja e re familjare nuk sjell një jetë të qetë: në tetor 2007 do të arrestohet në Norvegji për marihuanë, një muaj më vonë në manifestimet kremtuese të “MTV Europe Music Awards” del dy herë në skenë në gjendje të turbulluar që shihet fare qartë. Në fillim të vitit 2008 qarkullon online një video ku këngëtarja tymos crack.

Në Grammy Awards 2008 (Oskarët e muzikës) të Los Anxhelosit triumfon duke fituar katër çmime; por mjerisht nuk i merr ngaqë nuk lejohet të hyjë në SHBA. Ajo detyrohet të marrë pjesë në mbrëmjen e çmimeve duke kënduar nga Londra.

Amy Winehouse po punon gjithnjë me producentin Salaam Remi në albumin e ri që pritet të dalë jo më vonë se në janarin e vitit 2011. Këtë ajo e bën të ditur në një intervistë të korrikut 2010, ku thotë se albumi i ri do të jetë shumë i ngjashëm me albumin e dytë. Ndërsa në shtëpinë muzikore deklaronin se ende nuk kanë filluar të regjistrojnë albumin e ri./Elida Buçpapaj

*14 shtator 2010

blank

Një qiri i rindezur në përkujtim të 20-vjetorit të piktorit të talentuar Enrrik Mendoja (1956-2001) – Nga Klajd Kapinova

 

 

Rriku, ishte një shembull pune këmbëngulëse dhe gjithmonë në kërkim. Ai diti aq bukur të lidhë talentin me vullnetin, arsyen me ndjenjën. Si një njeri me taban kulturor, harmonizoi në mënyrë të shkëlqyeshme detajin me të përgjithshmen, vizatimin me ngjyrën, tradicionalen me kohoren. U mbështet fort në artin popullor, duke stilizuar aq mirë motivet tona, pa rënë në dekoratizëm.” – Pjerin Sheldija, piktor shkodran

blank

 

Shkodra, referencë për artin grafik si djepi i kulturës shqiptare

blank

Piktura, është njëra nga gjinitë e artit figurative, që ka patur dhe ka lulëzimin e vet në qytetin antik Shkodër. Përgjatë pjacës dhe rreth saj gjen disa studio grafike të piktorëve shkodranë, ku ekspozohet puna e tyre dhe ku mund të blini pikturat e tyre.

Vepra e pikorit të talentuar Enrrik Mendoja, për motive të pastra shqiptare, mbetet një bazë e shëndoshë në tabanin e gurrës së pashtershme shqiptare, si një art i mirëfilltë, dhe një gur i çmueshëm në artin shkodran dhe gjerdanin e pasur shqiptar.

Të gjithë miqtë dhe shokët e thërrisnim Rrik dhe lajmëronim njëri-tjetrin sa herë që piktori hapte ekspozita ose për të parë ndonjë punim të ri në studion e tij private dhe shtëpi.

E mbaj mend si sot, si një njeri të thjeshtë, buzagaz, melankolik dhe shumë meditues dhe ëndrrimtar. Rriku edhe pse ishte i pjekur artistikisht ai gjithnjë kërkonte mendime, sugjerime, dhe veretje profesionale nga piktorët shkodranë, njerëz të thjeshtë dhe miqtë për veprat e paraqitura në galeri arti.

Ai ruante respekt të madh për mësuesin e pikturës Nexhi Bakalli, i cili qysh në fillim kishte parë tek ai një të ri të talentuar. Rriku i ndjeshëm si artist dhe njeri me një botë të pasur me mirënjohje dhe respekt ndoqi rrugën e mjeshtërit të vet, por pa u bërë asnjëherë me tabllo rob i tij. Takimet me mjeshtrin Bakalli ishin çaste të bukura dhe i kujtonte përherë.

Bocetet me akuarel, ishin një punë që gjithnjë i jepte kënaqësi dhe sukses në ekspozita. Ai pëlqente shumë ngjyrat e ndezura dhe kostumet popullore të vajzave zadrimore dhe të qytetarëve shkodranë, për të cilët i kishin treguar të parët e tij dhe futej thellë në botën e veshjeve dhe traditave shqiptare.

Enrriku gjatë gjtihë jetës së tin artisitke mbahej mend në kujtesën e bashkëkohësve të tij si një meditues i thellë dhe pas disa ditësh reflektonte me një punim. Artisti i talentuar shkodran pëlqente shumë nudizmin dhe disa nga piktorët bashkëkohorë shqiptarë dhe evropianë.

Shumë vite më parë, para se demokracia të shkelmonte gjumin letargjik të komunizmit, ai kishte të fshehur një koleksion të pasur të nudizmit në shtëpi, figura shenjtorësh të kishës katolike dhe diskutonte shumë për emisionet italiane të pikturave murale dhe peisazheve me tematikë të ndryshme.

Rriku kulturëdashës admironte autorët e huaj dhe shqiptarë, si: Ticianin, Rafaelin, Butiçelin, Pikason, Goyan, Rembrandin, Kolë Idromenon, Odhise Paskalin, Pjerin Shedijën, Ndoc Gurashin, Ferdinand Pacin, mikun e ngushtë të tij me të cilin punoi në një studio arti Asllan Zenelin, sot me banim në Republikën e Kinës.

Rriku i heshtur, fjalë pak e punë shumë, fliste vetëm me ngjyrën e tubeteve, penelet dhe telejot e njëpasnjëshme. Ai qysh fëmijë me vizatimet e moshës, shfaqi talentin e një piktori që premton.

Edhe babai i tij kishte kryer dy vjet shkollë në Liceun Artistik në Tiranë, por për arsye ekonomike, ndërpret studimet. Axha i tij, Simoni herë pas here punonte piktura të ndryshme. Edhe vëllai i tij Gjovalini është paraqitur shpesh si piktor i talentuar me ekspozitat në Shkodër, Tiranë, Durrës etj.

blank

Udha e pikturës dhe bota e magjishme e ngjyrave mbi telejo

 

Miku dhe shoku im i dashtun Enrrik Mendoja ose sikurse e therrisnim shkurt Rrik(u), ka jetuar dhe zhvilluar prirjet e tij në një mjedis të përshtatshëm artistik. Ai shkollën e mesme e kreu në Liceun Artistik në Tiranë në vitet 1971-1975, ku reflekton talent në gjinitë si peisazh, portret dhe kompozim. Diplomën e mbrojti shkëlqyeshëm dhe u vlerësua me notën 10.

Diktatura komuniste i ndërpreu talentin në mes të rrugës, për të vijuar studimet e larta univesitare po në Tiranë. Ai filloi të punojë në hidrocentralin e Fierzës (1976-1978) si punëtor, e cila e bëri të njihej më afër me njerëzit, vuajtjet, sakrificat, mjerimin, njohu njerëz me zakone e karakteret e tyre, që do t’i përdorte në punën krijuese. Rriku për disa vite punoi në dekorin e qytetit. Megjithëse orari i punës ishte i gjatë, ai e gjente kohën për të punuar në pikturë.

Ai ka paraqitur punime në ekspozita kombëtare, lokale dhe në galeritë e ndryshme në botë. Më 1999 hapi një galeri vetjake në qytetin e lindjes. Po këtë vit në galerinë “Te & Gi”, paraqitet me disa punime me një grup piktorësh. Më 1998 me galerinë “Te & Gi” hap ekspozitë në Itali, Slloveni, Spanjë, Angli. Dy punimet me motive fetare të titulluar “Udha e Kryqit” i ka realizuar në Kishën Katedrale të Shën Shtjefnit në Shkodër, për të cilat thoshte se ka pasur një fat që ia besuan dorës së tij.

Ishte një ndër njerëzit më aktivë në Shoqërinë Kulturore “Illyricum” të qytetit, ku ishin tubuar pjesa më e madhe e artistëve shkodranë. Në të gjitha veprat Rriku është shumë serioz, i natyrshëm dhe origjinal në stil, duke përcjelljë mesazhe të kthjellta arti, siç dijnë të bëjnë vetëm artistët.

Një frymë e pastër realiste, pa mbingarkesë spikat në të gjitha punimet që i përshkon një ndjenjë e hollë artisti. Në penelin e punës frymëzuese, shumë qartë shquhen bashkërendimi me saktësi i bukurisë me harmoninë e të gjitha linjave kompozicionale artistike në punimet e reja mbi telajo.

Ai kishte zgjedhë temën e historisë së Shkodrës, që nga legjenda e Rozafës e të gjitha periudhat kryesore historike deri më 28 nëntor 1944. Në përmbajtje ishte një cikël shtatë tabllosh, të lidhura organikisht në vijimësi prej njerës tek tjetra, në një sipërfaqe të vogël, që formonte një brez të ngushtë, rreth 70 centimetër, që ecte natyrshëm në formë rrethi për t’u mbyllë atje ku kishte filluar.

Çuditërisht përballë tabllosë së tij, të duket se je para një salle shumë të madhe dhe monumentale, ku dialogojnë me piktorin personazhet e larmishme të skicuara për ngjyrim.

Autori u mundua organikisht të bëjë bashkimin e rrymës tradicionale me frymën e re bashkëkohore në pikturë, pa rënë në përsëritje apo siç quhet ndryshe, në fotografizëm. Shquhej si vizatues i mirë ngjyrës. Atributet mund të jenë me shume se një dhe dallohen në linjën kryesore dhe dytësore.

Në ikonografinë e një shenjti nuk duhet të mungojnë atributet kryesore. Shën Maria (pikturë e Raffalellos e riprodhuar nga Enrrik Mendoja gjithnjë është paraqitur me rrethin e artë mbi krye po kështu edhe Krishti fëmijë dhe Shën Jozefi, si pjesë e Trinisë së Shenjtë.

Devocioni popullor shikonte në figurës e Shën Marisë personifikimin e dlirësisë, virgjërisë, nënës se mëshirës dhe të devocionit, të se përzgjedhures së Zotit, Krisht e Njeri.

Ekspozitat e tij ishin imazhe të një figure pakufi të situatës, që fatmirësisht vetëm arti arrin ta faktojë në një realitet pothuajse të tjetërsuar, ku fjala tkurret deri në “pafuqinë” e saj dhe imazhet i jep, duke i dhënë kuptimin e vërtetë termit “art bashkëkohor”.

Çdo peneli të hedhur me delikatesë dhe finesë artisti i nënshtrohej mendimit të pjekur, që i buronte nga galeria e pasur e shpirtit të edukuar për art. Detajonte deri në imtësitë më të vogla elementët e tablosë së re dhe dinte të dallonte atë që duhet të ishte si boshti i idesë së realizimit të kompozicionit artistik. Vepra me kohë ishte realizuar ne mendjen e tij, por punonte me kujdes për ta ofruar të gjallë me penel.

Piktura e tij qëndron elegante, plot dritë, tejdukshmëri, e përpunuar në ngjyrë dhe të bën për vete, mbasi është tërësisht autoktone e shpirtit shqiptar. Kudo në motivet qytetare, ndihet drita, ajri e jeta e Shkodrës.

Çdo milimetër e tabllosë së tij flet. Nuk kishte asgjë të rastit. Talenti, mendja e zemra ishin të unifikuar në një të tërë me emrin e vetëm ‘Enrrik Mendoja’.

Ai ka dashur të dëshmojë se zgjidhja klasike e harmonisë së përkryer nuk është e vetmja zgjidhje që mund të mendohet, mbasi thjeshtësia e natyrshme është njëra rrugë për të arritur bukurinë.

E në këtë plan dhe këndvështrim, për dashamirësit më të rafinuar të artit, ngjyrimi me penel artistik ka edhe rrugë të tjera më pak të drejtpërdrejta për të arritur efekte tërheqëse me plot sukses.

Si një artist i vërtetë në shpirt e në penel, Rriku krijoi diçka të re dhe befasuese. Miku i tij i afërt dhe kolegu Nikolin Luci, gjatë bisedave të shpeshta në studion e tij kujton: “Rriku ka qenë i vendosur për t’i rrëfyer ato legjenda, portrete, peisazhe në një mënyrë tjetër e për ta bërë shikuesin të ndjejë atmosferën e gërshetimit, kompozicionit artistik”.

Piktori i mirënjohur Pjerin Sheldija, një mik i afërt i tij thotë: “Rriku ishte një shembull pune këmbëngulëse dhe gjithmonë në kërkim. Ai diti aq bukur të lidhë talentin me vullnetin, arsyen me ndjenjën. Si një njeri me taban kulturor, harmonizoi në mënyrë të shkëlqyeshme detajin me të përgjithshmen, vizatimin me ngjyrën, tradicionalen me kohoren. U mbështet fort në artin popullor, duke stilizuar aq mirë motivet tona, pa rënë në dekoratizëm”.

Dhe Rriku vërtetë ishte i tillë, mbasi diti me shumë mjeshtëri të nxjerrë në pah dhe të vlerësojë atë çka i nevojitet pikturës si një vlerë origjinale. Çdo punim i tij ishte i kuptueshëm dhe i dashur prej të gjitha shtresave të shikuesve.

Vepra e tij për motive të pastra shqiptare mbetet një bazë e shëndoshë në tabanin e gurrës së pashterrshme shqiptare, si një art i mirëfilltë dhe një gur i çmueshëm në artin shkodran dhe gjerdanin e pasur shqiptar.

Pedagogu i Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” piktori Andi Hila shprehet: “Arti i skalitur buron nga dashuria për vendlindjen dhe artin popullor, art i cili përcillet deri te ne me një talent befasues e shumë profesionalizëm. Duke kaluar nga një pikturë natyraliste deri në një dekorative e ornamentale, piktori ynë Rriku shpalos magjinë e artit të tij”.

Me ndjenjë të lartë respekti formulon një vlerësim të veçantë bashkëqytetari e piktori Shpëtim Garuci, i cili ndër të tjera thotë: “Unë kam pasur fatin ta ndjek nga afër punën tij. Ai punonte shumë si në sasi e cilësi, që i jep atij mundësinë e të qenurit një nga piktorët më prodhimtar dhe më të shitur në elitën e piktorëve shqiptarë. Temat e veprave të Rrikut janë të veçanta, për vetë tematikën që përdorte në realizimin e tyre, duke sjellë para syve të shikuesit vlera sa më origjinale”.

blank

Rriku studion me zell të ftohtë portretet e zadrimoreve

 

Piktori Mendoja, studion me zell të ftohtë portretet e zadrimoreve, me ditë, muaj dhe vite. Ai kërkonte gjithnjë të përsosurën në punime, sepse kërkonte të ruante emrin e mirë të familjes dhe dorës së tij.

Rriku donte që bukuria e zadrimoreve ta ndihmonte për të përcjellë vegimin e tij, për botët e dikurshme të dinjitetit dhe të pafajësisë. Por, portreti më i arritur është portreti i rrumbullakët i zadrimores, që punoi në fund të jetë së tij.

Ai punonte çdo ditë deri në orët e vona të natës, mbingakesë e cila më pas do të ndikonte mbi shëndetin. Kushdo që e sodit me kujdes dhe imtësi zadrimoren, detajet që e hijeshojnë atë do të shoh se autori e ka realizuar portretin e dashur në mënyrë perfekte, duke merituar fjalën “është vërtetë një pikturë e gjallë”.

Këtu nuk ka asgjë dramatike, asgjë që të pushojë syri menjëherë, por sa më gjatë ta sodisim, aq më shumë duket mjeshtëria e tij virtuoze.

Edhe në gjininë e peisazhit ka punuar shumë. Ato janë plot diell e paqë. Tani e kuptojmë frymën solemne të kulturës së pikturës, gjestet plot droje e respekt, vënien në mendime të figurave anësore që shohin varrin dhe admirojnë edhe më shumë atë bukuri, me të cilat figurat që do të lexojnë mbishkrimin u përgjigjen lëvizjeve të njëri-tjetrit.

Në kompozimet e tij autori duket mjaft i thjeshtë, por është thjeshtësi e lindur nga një njohje artistike e thellë. Vetëm një njohje e tillë mund të gjallë këtë vegim nostalgjik, prehje të qetë në të cilën vdekja ka humbur tmerrin e saj.

Por për pikturat e tij, ai ka zgjedhur vetëm ato motive që i quante me vend, në një vegim ëndërrimtar të së kaluarës dhe atë siluetën e ka zhytur në një dritë të praruar, ose në një ajër të argjendë, që vjen e transfiguron tërë veprën sepse aty është sekreti i artit të Enrrikut, mjeshtëria e magjishme për t’i dhënë jetë të gjallë, të plotë, të hareshme gjithçkaje.

Vite më parë në një nga ekzpozitat lokale, më tërhoqi vëmendjen një peisazh me borë”, kujton piktori i mirënjohur i qytetit të Shkodrës, Ndoc Gurashi.

Kjo të kujtonte se një talent i ri po i shtohej vargut të traditës së pikturës në qytetin e njohur në këtë fushë. Veterani i penelit Gurashi kujton: “Pyeta se kush ishte piktori. Dhe një koleg i tij më tha:Ky asht autori i peisazhit e quhet Enrrik Mendoja”.

E përgëzova duke i uruar suksese. Ai bukur thuri pikturën e mjeshtërit të madh Kolë Idromenos, prof. Simon Rrotës, Kolombit e Vladimir Janit, me penelin e tij të madh sa realist e modern”.

Piktura e Rrikut është e mbërthyer me vizatim të saktë, e shoqëruar me një ngjyrë shpërthyese, duke futur hijshëm motivet kombëtare të qytetit dhe rrethinave të saj.

Këto i dhanë gjithnjë e më tepër personalitet të dallueshëm autorit në gjininë e arteve figurative shkodrane dhe kombëtare. Spikasin për veçanti tematike punimet: “Zadrimorja”, “Gjeli”, “Idil dashurie”, “Fusha e Bunës”, “Legjenda e Rozafës”, etj.Në shumë portrete duket se shprehjet e tyre s’mund t’i kapim kurrë. Por natyrisht, nuk është papërcaktueshmëria që e krijon këtë efekt. Ka shumë gjëra të tjera prapa saj.

Dikur, kohë më parë, në të kaluarën e largët, njerëzit i kishin vështruar portretet me adhurim, sepse duke krijuar i ruheshin ngjashmërisë me personin. Ndërsa artisti në një farë mënyrë ruante artistin në nivelin e personit të pikturuar.

E kësisoj kishte ngjarë me piktorin e talentuar Enrrik Mendoja, që sot mbetet i gjallë dhe përkujtohet me ndjenjë të thëllë respekti nga të gjithë bashkatdhetarët, bashkëqytetarët dhe miqtë e ngushtë në Shkodër, Tiranë, Durrës, Itali, Gjemani, Angli, Francë, ShBA etj.

Ai me penelin e palodhur bëri realitet ëndërrat dhe shqetësimet e artdashësve tashmë të shpërndarë udhëve të botës. Piktori ynë zotëronte ato magji që u jepte jetë ngjyrave të hedhur me penelin e tij vërtetë të mahnitshëm…

Rriku u nda i ri (viti 2001) nga Shkodra e tij e dashur, që i dha lëndën e parë në punimet në pikturë, duke i lënë trashëgim një galeri të pasur punimesh që ruhen nën përujdesin e Ritës, bashkëshortes, prindërve në Shkodër, që gjithnjë i qëndruan pranë së bashku me vajzën Antonela.

Në shumë punë që ai mbaroi brenda në ngjyrat që hidhte në telajo, në temën që paraqiste ishin derdhur çastet e frymëzimit të ditës, dashuria për vajzën e vetme Antonelën, gruan Ritën dhe njerëzit, që për te ishin muza frymëzuese në veprën që i dhuroi vendlindjes e Shqipërisë…

blank

Mjeshtëri i drurit Zija Karini kopjon veprën e piktorit Enrrik Mendoja pa autorizimin e autorit apo familjes së tij

 

Në një reportazh në qytetin e Shkodrës e cila përshkruan jetën e artizanit shkodran 80-vjecar Zija Karini, si mjeshtër i përpunimit të drurit, ndër kujtimet dhe frymëzimet e punimeve të tij shohim se ai mbështetet për të realizuar veprat e tij tek autorët shkodranë.

Për këtë zanat Bashkia e qytetit të Shkodres i ka dhënë titullin: “Mirënjohja e Qytetit” me motivacionin: “Për kontributin shumë të vyer në zhvillimin e artizanatit shkodran.

Ky artizan dhe punimet e tij të kuruara me shumë kujdes, janë kthyer ndër më të preferuarat për shkodranët, emigrantët por edhe turistët e huaj. Ai i paraqet punimet e tij për publikun në panairet, që po zhvillohen vazhdimisht në pedonalen “Kolë Idromeno” e organizuar nga Shoqata e Artizanëve Shkodran.

Zija Karini, kujton: “Unë merrem që në vitin 1954 me artizanatin qysh se isha 14 vjeç, e fillova tek punishtja e xhaxhait tim sepse e kemi trashëgim familjar artizanatin…

Unë merrem me remeso, të cilin e bëj tani portret gjë e cila nuk është bërë kurrë. Është materiali që dikur bëheshin mobiljet në Shqipëri dhe në rininë time kam mësuar shumë që të bëj autoportrete.

Një nga punimet më të veçanta që kam është Zadrimorja e cila është e kërkuar. Kostumi i Zadrimës është ndër më të bukurit në Shqipëri, flas për kostumet e grave dhe dua të them se është një punë shumë e vështirë për t’u realizuar por falë pasionit që kam ia kam dalë.

Kuadri i këtij punimi është shumë i vështirë sepse unë nuk kam makineri moderne siç bëhen në shtete të tjera të botës dhe unë e kam bërë me dorë dhe me punimin e Zadrimores kam patur shumë sukses.

Dikur në Shkodër nuk është punuar grafika siç e bëj unë sot dhe tani kemi avancuar shumë.

Unë e kam edhe me ngjyra portretin e Zadrimores, që në fakt e ka bërë Rrik Ndoja (Enrrik Mendoja, shënimi im K.K.) dhe më pas unë e kam bërë në dru. Kostumi i Zadrimores është ndër më të rëndësishmit në Shqipëri. Unë bëj 13 lloje teknikash në dru ndaj edhe klientët mbesin të kënaqur“, shprehet Karini. (Shih në CNA.al (E.S., City News Albania E.S. 15 Qershor 2021)

Këtu artisti i moshuar ka një pasaktësi, kur citon emrin e autorit të pikturës së mirënjohur të Zadrimorës. Emri dhe mbiemri i plotë i artistit të harruar edhe si identitet është ENRRIK MENDOJA dhe jo Rrik Ndoja.

Të bësh bisnes me mundin dhe djersën e dikujt tjetër në SHBA quhet piratëri dhe dëmshpërblimi (për Copyright) është i madh deri në kufijtë marramendëse të miliona dollarëve…

Dihet se në Shkodër dhe në veçanti në Veri të Shqipërisë në zonën e Mbi Shkodrës ose më saktë të Malësisë së Madhe, emrat e njerëzve janë pothuajse njësoj dhe përsëriten në disa breza. Me emrin Rrik Ndoja, ka disa persona dhe unë personalisht njoh disa njerëz, që kanë këtë emer dhe mbiemer dhe nuk kanë lidhje gjaku me njeri-tjetrin.

A do të ishte mirë që të citohet emri i tij i plotë piktorit Enrrik Mendoja, sikurse edhe të drejtat e rezervuara, që ka çdo autor, sipas ligjeve ndërkombëtare, si të drejtat e autorit kur është gjallë apo kalon në amshim, për vepra letrare, artistike, shkencore, kulturore, prodhime muzikore në studio të ndryshme, filma, produksioneve, dokumentareve, librave me profile të ndryshme, skenareve, regjive etj.

Kështu veprohet këtu në New York dhe në tërësi në 50 shtete të SHBA-së dhe Europën Perëndimore.

Për më tepër, këtu Të Drejtat e Autorit Janë të Rezervuar, sipas ligjit fedral amerikan ato i trashëgojnë pjesëtarët e familjes së piktorit Enrrik Mendoja.

Duke parë shkallën e lartë të abuzimeve nderkombetare dhe të shtetëve të ndryshme pirate, SHBA-ja, shpesh ka hedhur në gjyq ndërkombëtar Republikën Komuniste të Kinës për shkeljen e shpeshta të drejtave të autorit (Copyright), vjedhjen krijuese intelektuale apo për piratërinë dhe kopjet e prodhimeve, të drejtat e rezervuara intelektuale, të shkencëtarëve, artistëve, shpikësve etj.

blank

Bota e madhe e piktorit Fatmir Haxhiu – Nga ENVER KUSHI

 Fatmir Haxhiu i përket atij brezi piktorësh, që bënë epokë në gjysmën e dytë të shek. XX. Ai i qëndroi besnik deri në fund parimeve të tij krijuese: realizmit dhe pasqyrimit me vërtetësi të momenteve kyçe të historisë sonë kombëtare. Nuk është i rastit fakti, që ai ju përkushtua me aq pathos tablosë kompozicionale, duke na lënë vepra të nivelit europian. Në këto tablo historia e shqiptarëve erdhi epike, dramatike, duke na kujtuar eposin tonë dhe tragjizmin, që e përshkon atë. Nuk e teproj, po të them se tabloja “Me shpatë në dorë”, një nga më të mirat e Haxhiut, mund të vendoset denjësisht në çdo galeri botërore. Përpara piktuarve të Fatmir Haxhiut ndjen jo vetëm emocione, por edhe dinamizëm të brendshëm, lëvizje, nerv, “zhurmë”, hingëllima kuajsh, zëra njerëzorë, thirrje luftarake, grahmat e fundit të atyre që bien në fushëbeteja. Atje është bota e trazuar shqiptare e ballkanase, por dhe bota  e trazuar e vetë piktorit.

Mbaj mend që, poeti brilant Frederik Rrepshja, njeri me shije aristokratike për artin, kur binte fjala për pikturën shqiptare, më thonte se ashtu si në letërsinë shqipe kemi një kryevepër realiste, siç është “Lumi i vdekur” i Jakov Xoxës, në pikturë kemi Fatmir Haxhiun, që të trondit me tablotë realiste dhe gjallërinë e figurave. Kam qenë me fat, që nga mesi i viteve ’80 dhe vitet ’90, kam ndjekur nga afër, gjatë procesit krijues, shumë nga punët e Fatmirit. Edhe në dy shkrime të tjera, “Hingëllima e ngrirë e kuajve”, botuar pasi piktori shkoi dhe “Këmbanat duhet të bien”, botuar në mars 2005, kam shprehur mendimet e mia modeste për artistin e papërsëritshëm, mikun tim, që më mungon nga 10 marsi i vitit 2001. Shënimet e mëposhtme në formë kujtimesh, janë një homazh për njeriun dhe piktorin Fatmir Haxhiu. Të ishe mik i Fatmir Haxhiut ishte privilegj, të cilin si shumë të tjerë, e kam patur edhe unë. Tek ai dhe familja e tij, kam ndjerë ngrohtësi njerëzore, veçanërisht në disa momente dhimbjesh, apo fatgoditje gri, që kanë qenë jo të pakta dhe bashkëshoqëruese prej vitesh e jetës time …

1.

Nuk e di se në cilin vit, iu dha mundësia Fatmirit, që të kishte studion e tij. Ndoshta në vitet ’70 të shekullit që lamë pas, kur shumë piktorë dhe skulptorë të Tiranës u bënë me studio. Atëherë ato u kthyen jo vetëm në ambiente pune, por edhe në shkolla të vërteta arti. Në studiot e Odise Paskalit, Abdurrahim Buzës, Janaq Paços, Guri Madhit, Foto Stamos, Shaban Hadërit, Ksenofon Dilos, Sali Shijakut, Naxhi Bakallit, Mumtaz Dhramit, Kristaq Ramës etj., krijohej dhe debatohej për artin, procesin krijues, mjeshtrat e mëdhenj botërorë, planet krijuese, debatohej për magjinë e ngjyrave dhe shkollave të ndryshme të pikturimit, që padyshim ishin në kundërshtim me parimet e ngurtësuara të realizmit socialist.

Fatmir Haxhiu, studion e tij e kishte në katin e parë të një godine të vjetër trekatëshe, e cila ishte në krahë të Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve, ose në vendin nga ku niseshin autobusët urbanë për në Kamëz. Godina e vjetër, me dritaret e mbyllura me grila ngjyrëgjelbër, që dukeshin si syverbër, nuk e di pse më dukej e vetmuar, e braktisur nga njerëzit dhe e trishtuar. Ndoshta këtë ndjesi e krijonte fasada e saj e rrjepur, muret e lagësht, mungesa e ballkoneve dhe grilat vazhdmisht të mbyllura të dritareve.

E megjithatë, kur hyje në studion e Fatmirit, në të majtë të hyrjes së katit të parë të kësaj godine fatkeqe, si e dalë nga romanet e Balzakut. çliroheshe nga ideja e braktisjes apo e vetmisë, që ajo të krijonte. Studioja kishte shumë dritë, që vinte nga hapësirat e mëdha të xhamta dhe sapo hyje, vështrimi menjëherë përqëndrohej në telajot e përmasave të ndryshme, vendosur në qendër të studios. Në to, syri të kapte punë të saponisura, të tjera që ishin drejt përfundimit apo dhe të përfunduara, por që mjeshtri akoma kërkonte t’i kishte pranë. Fatmirin rrallë, shumë rrallë e gjeje ulur. I gjallë, hokatar e i qeshur, me penelat në duar, i veshur me rrobat e punës, ku dalloheshin njollat e bojërave, të priste me thirrjen: “Oh kush na erdhi! Sa mirë bëre që erdhe!”. Ndjeja në zërin e tij të ngrohtë, sinqeritet të veçantë dhe gëzim të brendshëm. Sepse Fatmir Haxhiu i çiltër si ai, u jepte të gjithëve, veçanërisht atyre që i konsideronte shokë dhe miq të vërtetë, shumë nga shprti i tij i madh. Në fillimet e njohjes me të, jo vetëm isha i drojtur, por e kisha të vështirë t’i bëja ndonjë vërejtje apo sugjerim, që ai kërkonte për punët e tij. Ndoshta kjo nuk ishte thjesht droje apo mungesë kulture në të kuptuarit dhe zbërthimin e pikturës.

Puna në Kinostudio, bisedat me emra të njohur të filmit shqiptar, si regjisorë, piktorë etj., shfletimi i shumë albumeve të piktorëve të njohur botëror në bibliotekën e Akademisë së Arteve, leximi i disa botimeve të kohës për pikturën dhe skulpturën, kishin shtuar njohuritë e mia për artet figurative. Në pikturën e Fatmir Hahiut, më pëlqente realizmi, dinamizmi i brendshëm i kompozimeve, portretet e shumta, dhënë gjithmonë në lëvizje, kuajt e pranishëm thuajse në shumicën e tablove dhe pikturuar mjeshtërisht prej tij. Rrija gjatë para tablove, ndërsa ai vazhdonte të punonte e të më “sajdiste”, duke folur për tema të ndryshme. Pastaj tërhiqesha ngadalë, për ta lënë të qetë në punën krijuese.

2.

Pranë derës së studios ose pranë portës së madhe, që dukej si hyrje kështjelle, sepse herë-herë ajo më ngjasonte me një kështjellë, jo vetëm nga hapësira e madhe e saj, por dhe nga llojet e armëve, që ishin në të, si shpata, pushkë, mitralozë, automatikë, revolverë, uniformat ushtarake të periudhave të ndryshme, mburoja etj, por dhe me historinë që ishte fiksuar nëpër shumë telajo, ishte një tavolinë jo shumë e madhe. Mbi tavolinë, rrëmujshëm shpërndaheshin fletë të bardha, skica të ndryshme, bocete, fotografi, lapsa, penela të vegjël. Në një skaj të tavolinës dallohej një receptor i vjetër telefoni, ndoshta i viteve ’50 ose dhe më i hershëm, nga ata që janë përdorur në ushtri. Fatmiri herë-herë shkëputej nga puna, rrotullonte mekanzmin si mulli kafeje të receptorit të tij dhe lidhej me Letin. Unë lëvizja nga tavolina rrëmujë për tek etazheri i librave dhe albumeve të shumtë të piktorëve të mëdhenj botëror. Më bënin përshtypje titujt e librave në shqip dhe gjuhë të huaj, ku vendin më të madh e zinin botimet mbi historinë e Shqipërisë, apo atë botërore. Nuk mungonin albumet me kostumet popullore shqiptare, fotografitë me peizazhe nga natyra e bukur e vendit tonë.

3

Në historinë e kulturës botërore gjenë shembuj jo të paktë të krijuesve, që vuajnë nga narcizmi. Narcizmi në art, për mendimin tim, në një farë kuptimi është vetëvrasje për shkrimtarin, piktorin, skulptorin, kompozitorin, për artistin në përgjithësi. Autorët e kryeveprave të artit dhe kulturës botërore, që nga qytetërimet e lashta e deri në ditët tona, gjithmonë kanë qenë të pakënaqur me veprat, që kanë realizuar. Edhe në kulturën shqiptare, ka shembuj të personaliteteve me emër, që janë rrethuar nga heshtja në kohën kur kanë krijuar, me modesti të admiruar, larg zhurmave apo borive lajkatare, i janë ruajtur narcizmit. Piktori Fatmir Haxhiu asnjëherë nuk u dashurua me vetveten, asnjëherë nuk u kënaq me veprat e tij, ndonëse ajo u vlerësua brenda dhe jashtë vendit në ekspozitat e çelura në Itali, Francë, Greqi, Austri, Kinë etj. Shumë punë të tij janë pronë e individëve të veçantë koleksionistë apo institucioneve të ndryshme, si në Spanjë, Angli, Austri, Zvicër, Itali, Greqi, Turqi e deri në SH.B.A, Japoni e Kinë.

Mbaj mend tri punë, shumë dinjitoze të tij, të cilat i kam ndjekur gjatë realizimit të tyre: “Tereadorët”, “Dashuria e kuajve” dhe një tablo me motive nga Skënderbejada. Dy të parat janë në Spanjë dhe për fat të keq, nuk u ekspozuan para dy vitesh ne ekspozitën retrospektive të Haxhiut, çelur në Galerinë Kombëtare të Arteve. Tablonë “Tereadorët”, sapo e përfundonte, të nesërmen e ndryshonte nga e para. Me të ai u mor muaj të tërë, gjithmonë i pakënaqur, derisa më në fund e vendosi në pjesën e pasme të studios, të përfunduar, ndoshta për të mos e patur para syve, sepse prapë mund ta ndryshonte. Atëherë unë i dhashë për të lexuar një tregim të shkëlqyer të një prej prozatorëve më të dashur për mua, Heminguejit. Mbaj mend që për këtë temë, gjithashtu folëm gjatë e ndoshta atmosfera e tregimit të Heminguejit, mund të ketë ndikuar sadopak në tablonë “Toreadorët”.

4

Në orën trembëdhjetë e pesëmbëdhjetë minuta, ai linte penelin dhe bëhej gati për të shkuar në shtëpi. Pasi mbyllte portën e madhe të studios kështjellë dhe lutjeve për ta shoqëruar edhe unë në shtëpi, sepse Leti kishte përgatitur një drekë të shijshme, kapërcente me shpejtësi rrugën e Kavajës. Në orën trembëdhjetë e tridhjetë minuta, dilte nga dyqani i bukës, që ndodhej poshtë pallatit përballë dhe me hap të shpejtë kalonte mes lulishtes Rinia, tek ura e Lanës, për të dalë në trotuarin në krah të Piramidës. Në orën katërmbëdhjetë, gjithmonë në këtë orë, ulej në tavolinën e ngrënies, ku nuk mungonte asgjë, falë përkushtimit të Farziletit. Pasdite do të rikthehej në studio nga e njëjta rrugë dhe me të njëjtin regjim të rreptë pune dhe pasioni, do të vazhdonte të hidhte në telajo portrete, peizazhe, kompozime…

5

Fatmir Haxhiu, nga të rrallët piktorë shqiptarë, ndoshta dhe i vetmi, figurën e kalit e ka të pranishme në shumicën e tablove kompozicionale të tij dhe në shumë punë të përmasave më të vogla. Ai ishte njohës i thellë i kalit. Dhe jo vetëm i anatomisë. Piktori, në rradhë të parë, njihte shpirtin  e kësaj qënie fisnike, shumë më fisnike se çdo qënie tjetër, përfshirë këtu edhe njeriun. Ai e adhuronte dhe e dashuronte kalin, jo vetëm për faktin se në ushtri kishte qenë pranë kuajve, por edhe se vetë ai, me natyrën e çiltër, sinqeritetin, nuhatjen e së keqes, shpirtin e madh, siç duket e ndjente veten mirë pranë tyre. Piktori dhe njeriu Fatmir Haxhiu, që luftoi dhe besoi shumë në lirinë e vërtetë e dinjitetin e njeriut, gjatë jetës së tij ndjeu dhe provoi falsitetin, intrigën, shpifjen, cmirën. Ai që u fali të tjerëve mirësi, sinqeritet, duke i shprehur hapur mendimet e tij, në shumë raste provoi të kundërtën. Siç dëshmon në kujtimet e veta, i biri, Artan Haxhiu, piktori në vitet 1981 – 1982, në kulmin e kokëprerjeve në ushtri nga diktatura, kaloi një traumë të vërtetë: në një foto të madhe botuar në gazetë, ku me “udhëheqësin” kishin dalë shumë piktorë e skulptorë, portretin e tij e retushuan, pastaj nxituan ta largojnë si pedagog nga Instituti i Lartë i Arteve, tablonë “Kalimi Divizionit të Parë në Veri” e dogjën, në emisione të Radiotelevizionit nuk e ftonin më si dikur etj., etj.

Piktori kishte të drejtë: kuajt ishin më të çiltër, më fisnikë, më të mirë.

Kur unë, (mund të ketë qenë viti 1999), i tregova se doja të shkruaja një novelë për kuajt dhe ëndrrat e tyre, Fatmiri sa herë që e takoja, më fliste me pathos, për botën fisnike të kuajve, kodet e marrëdhënieve dhe mirëkuptimit mes tyre dhe njeriut, për dashurinë që fal kali, kur e kupton se i zoti e do me të vërtetë, për sakrificat që bën gjithashtu ai për njeriun, apo për egërsinë e tij, kur nuhat pabesinë e njeriut.

…Dhe kur pashë të përfunduar tablonë “Dashuria e kuajve” (1998), ndoshta e fundit me këtë motiv, kuptova botën e madhe, përtej njerëzores të kalit. Tabloja në fjalë, e cila ndodhet ne Spanjë, ka shumë mirësi, shumë ngrohtësi, shumë fisnikëri edhe nga krijuesi i saj Fatmir Haxhiu. Ajo, me gjuhën e ngjyrave, ku dy kuajt e përqafuar me njëri-tjetrin në një hapësirë të jashtëzakonshme dhe atmosferë tejet të tejdukshme, duket se i  flet shumë botës së trazuar njerëzore, për fat të keq e mbytur nga vesi dhe shumë prapësira të tjera.

6

Fatmir Haxhiu shkoi në prag të Ditës së Verës, më 10 mars të vitit 2001. Them “shkoi”, sepse fjala vdekje ose ndërroi jetë, tingëllon keq para emrit të çdo krijuesi të fushës së artit, kulturës apo shkencës. Ai pati një goditje të beftë në zemër, jo në ndonjë fushëbetejë lufte, por në një fushëbetejë tjetër: atë të shahut. Vetëm kështu mund të shkonte ai si qindra luftëtarë të tablove, që kishte pikturuar gjatë gjithë jetës. Fatmir Haxhiu shkoi me një peng të madh, sepse nuk arriti të realizojë, ndoshta ëndrrën e tij të fundit, pikturën murale “Beteja e Fushë Kosovës”. Gjatë vitit 2000 dhe pak kohë para se të shkonte, piktori kishte rrugëtuar për në Kosovë, ku ishte njohur me vendin, ku më 1389 ishte zhvilluar beteja e ballkanasve të bashkuar me ushtrinë otomane. Në Tiranë ai punoi intensivisht dhe bëri gati bocetin, që do ta realizonte gjatë muajve prill ose maj në Muzeun e Prishtinës. Pikturën murale do t’ia dhuronte Kosovës. Boceti mbeti i parealizuar dhe është në dhomën studio të shtëpisë së piktorit ku ruhet me kujdes nga familja e tij.

Tashmë që Kosova që prej 17 shkurtit tw vitit 2018 është e pavarur, nuk e di pse, ashtu si në poemën “Milosao”, ku në fund personazhi kryesor kërkon të shohë për të fundit herë Shkodrën, unë kërkoj që të hapet dritarja e madhe e shtëpisë së piktorit Fatmir Haxhiu, nga ku shpirti i tij të mund të shohë Kosovën e lirë e të pavarur dhe kuajt jo më të ngrirë që prej 600 vitesh të Fushë Kosovës.

blank

20 VJET PA ARTISTIN E MADH LUKË KAÇAJ – Nga Fritz RADOVANI

7 Shtator 2001…

O syshqiponjë! A me të vertetë Je pranë Krijuesit Tand !?..

E pra, tash plot 20 vjetë Rinia Shqiptare këndon.., por, këndon pa Ty, o Luk Kaçaj, e ndoshta, sa vite të tjera do të shkojnë, tue kerkue tingujt e zanit tand !.. Po, po, atje nalt nder Yjet e Pashuem të Asaj Botë pafund !

O i Madhi e i pavdekshmi Lukë Kaçaj, Ti ishe shkam i Alpeve tona!..

Ti ishe Prijs i kangës me Lahutë e që dijte me at za si pushka, me na lanë n’ Atdheun e Shqipeve Dykrenare gjurmët e qytetnimit Europjan…

E bash ajo Europë, të priti e të percolli si Birin e vet të pashoq atëherë, kur pak kush i dinte majet e pashkeluna t’ atij arti të pavdekshem, që Ata mësues me zhguna të murrmë, dijtne me të mësue ty o zheniu i Maleve!

E oxhaku i gurt’ i Atyne Maleve lajmonte per Ty, se u shtue një pushkë!

Stajanicat plaka, vazhdonin me shtrue sofrat: Hajde bujruem, urdhnoni “Mirse Ju ka prue Zoti, urdhnoni Buk’ e krypë e Zemer!”… E shkrepeshin gotat e Atyne Burrave, që nder shekuj të pafund nderuen Atdheun e Gjergjit të Madh Trimit të Gjon Kastriotit tonë… Atij Plakut vuejtun, e që mbas Tij kje Bij’ e Atyne Maleve kreshnike edhe Nana Tereze e Shkupit…

Edhe në vitin 1924, me 24 Shkurt, në Bajzë të Kastratit në Malsisë së Madhe, kur u le Lukë Kaçaj. Luka porsa mori mend ju kushtue Urdhnit Fretenve të Vegjel, dhe shkoi me vazhdue shkollen e Tyne në Gjuhadol të Shkodres, ku spikati zani i Tij… I pakrahasueshem per bukuri e forcë.

Ishte i pari At Martin Gjoka që dalloi talentin e rij dhe i tregoi rrugen e artistit të madh. Atje në Liceun “Illyricum” Luka, kur Mjeshtri i Madh i muzikës At Martini, i vuni në ballë djaloshit Bajzës së Alpeve shenjen e perjetshme t’ artistit t’ panjoftun e t’ pashoq… Nder Trojet tona.

Luka më ka tregue me gojen e Tij, sesi kur po permbytej Shqipnia nga komunizmi, në vitin 1946: “At Mati Prennushi thrret në Kuvend të Gjuhadolit baben e Lukës dhe i thotë: “Koha sa vjen e po bahet ma e rrezikshme per xhakoj ashtu si per ne, prandej, merre Luken në shtëpi, sikur ai nuk do me ndejë ma këtu dhe mundou me i dhanë rrugen e muzikës, mbasi ka mundsi që Liceu i ynë, të mbyllet nga komunistët dhe të mos hapet ma…Kjo këshillë e At Matisë dhanë babës sim, më shpetoi nga arrestimi i sigurtë që në 1946… Gjithmonë e kam kujtue At Matinë me mirnjohje… ” (Dëshmi gojore e të Ndjerit Lukë Kaçaj, Shkoder 1996).

U ndihmue prej kompozitorit Kristo Kona, tue e angazhue Luken me korin e Filarmonisë. Luka fillon punen në Filarmoni. Sjellja e Lukës prej qytetari me njohuni si pak kush të disa gjuhëve të hueja, italisht, latinisht, greqisht dhe në mënyrë të persosun gjuhen Shqipe. Në 1951 i hapë rrugen per studime jashta shteti në Moskë, në konservatorin “P.I.Çajkovski” në B.S., Luka paraqitet në konkurs dhe porsa perfundon së kënduemi, Drejtori i Konservatorit u çue në kambë tue thirrë: “Otliçno! (shkelqyeshem)”…E nuk do të vonojë kur Shaporin deklaron: “Ky bas asht një Shaljapin i ri, Shaljapini Shqiptar!” Luka i befasoi si artist i madh të gjithë. Ai ishte interpretues në disa gjuhë, tue mësue atje edhe rusishten, frengjishten dhe gjermanishten. Në një turne në shtetet “demokratike” të Europës Lindore, Luka kishte një repertor të gjanë mbi 100 pjesë në 5 gjuhë të hueja. I duertrokitun nga gjithë Europa…

Në 1966 emnohet pedagog i kantos në Institutin e Naltë të Arteve dhe jep kontributin e tij me vlerë në përgatitjen e brezit të ri të këngëtarëve. Po, nuk shkon gjatë… Po në 1966…Ramiz Alia, në kuadrin e “Revolucionit Kultural” e largon nga skena!“Mos vallë… ky asht fundi im…!?” Ju ngul në kokë Lukës…Parandjente até që do të ngjiste me 28 Maji 1973..,kur sigurimi i shtetit do ti vinte hekrat Lukës në prani të studentave dhe pedagogëve, në hollin e Akademisë së Arteve të Bukura, me etiketen e njohun të “rrezikshmërisë shoqërore, dhe në emër të popullit arrestohet si armik i tij…” Lukë Kaçaj, djali Fisnik i Bajzës së Kastratit, asht para xhelatëve shpifës e terroristë, kur Nana Tone me lot perfaqe i lutej “trupit gjykues” per djalin e pafajshem të vetin, por dënimi i tij asht i pashmangshem. Luka u dënue me 5 vjet heqje lirie…

“Revolucioni Kultural” antinjerzor e burgosi artistin LUKË KAÇAJ…

Luka ishte “armik i popullit” se kishte recitue vargjet e At Gjergj Fishtes, mësuesit të vet, dhe nuk kishte “harrue endè” me i ra në gjuhen e Tij “Lahutës së Malësisë”, të cilen e adhuroi deri në vdekje. Ana, zonja e Tij e nderueme nuk mungoi as nder telat rrethues me gjema të kampeve.

Luka u lirue nga burgu i “vogel” në vitin 1978. Vazhdoi disa vite hamall tek Pazari i Ri në Tiranë… Në vitin 1988, e bukra Ana, që nuk kishte kursye me shitë edhe “gjakun” per me mbajtë gjallë burrin besnik të saj në burg, mbylli vuejtjet e jetes e mbeshtetun per gjoksin e basit të njohun në Botë, me sy të ngulun tek Luka! Gjendja shndetsore e Lukës nuk u kuptue. Ai e mbante veten! Me 7 Shtator 2001, Luka nuk këndoi kurrma! Komunizmi kerkoi me e varrosë “hamall” të Madhin Lukë Kaçaj, basin e njohun nga të gjitha skenat botnore që e dishruen praninë e Tij.

Ne njohem një brilant të muzikës Shqiptare që nuk i vjen kurrma Asaj…

Ai ishte i madhi Lukë Kaçaj!..

            Melbourne, 6 Shtator 2021.                       

blank

Më 6 shtator 2007 u nda nga jeta tenori i famshëm italian Luciano Pavarotti

VOAL – Lindur më 12 tetor 1935 në Modena, tenori i famshëm emilian Luciano Pavarotti ( Luçano Pavaroti) shumë shpejt tregoi një talent të parakohshëm për të kënduar, siç dëshmohet nga raportet e familjes. Jo vetëm që Luciano i vogël u ngjit në tryezën e kuzhinës për shfaqjet e tij të fëmijërisë, por, i shtyrë nga admirimi për babanë e tij, gjithashtu një tenor amator (me një zë të bukur dhe këngëtar në “Corale Rossini” të Modena), ai kaloi ditë të tëra përpara xhiradisqeve, duke rrëmbyer trashëgiminë diskografike të prindit. Në atë koleksion kishte thesare të të gjitha llojeve, me përhapje të madhe për heronjtë e bel canto, të cilat Pavarotti menjëherë mësoi t’i njihte dhe t’i imitonte.

Studimet e tij, megjithatë, nuk ishin ekskluzivisht muzikore dhe me të vërtetë për një kohë të gjatë ky ishte vetëm një pasion i kultivuar privatisht.

Si adoleshent, Pavarotti u regjistrua në shkollë me synimin për t’u bërë një mësues i edukimit fizik, diçka që ishte gati për t’u verifikuar, pasi kishte dhënë mësim për dy vjet në klasa fillore. Në të njëjtën kohë, për fat të mirë, ai vazhdoi studimet e tij për kanto me Maestro Arrigo Pola (parimet dhe rregullat e të cilit do të ndjekë gjatë gjithë karrierës së tij të gjatë), dhe më vonë – kur tre vjet më vonë Pola tenor me profesion, ai u zhvendos për punë në Japoni – me Maestro Ettore Campogalliani, me të cilin ai përkreu frazat dhe përqëndrimet e tij. Këto janë, dhe do të mbeten përgjithmonë, sipas fjalëve të Maestros, mësuesit e tij të vetëm dhe shumë të vlerësuar.

Më 1961 Pavarotti fitoi konkursin ndërkombëtar “Achille Peri” i cili shënon debutimin e tij të vërtetë në skenën e këndimit.

Më në fund, pas shumë studimesh, arrin debutimi i shumëpritur, i cili u zhvillua në moshën njëzet e gjashtë vjeç (pikërisht më 29 Prill 1961), në Teatrin Komunal të Reggio Emilia me një opera që është bërë emblematike për të, përkatësisht “Bohème” nga Giacomo Puccini, rimarrë shumë herë prej tij edhe në moshë të thyer, gjithmonë në rolin e Rodolfos. Në podium është edhe Francesco Molinari Pradelli.

1961 është një vit themelor në jetën e tenorit, një lloj pellgu ujëmbledhës midis rinisë dhe pjekurisë. Përveç debutimit, është viti i lejes së drejtimit dhe martesës me Adua Veroni, pas një fejese që zgjati tetë vjet.

Më 1961-1962, tenori i ri interpreton prapë La Bohème në qytete të ndryshme italiane, ai gjithashtu ka jehonë jashtë vendit dhe ndërkohë provon veten në rolin e Dukës së Mantovas në një opera tjetër që i përshtatet veçanërisht telave të tij: “Rigoletto”. Është vënë në skenë në Carpi dhe Brescia por është nën drejtimin e maestro Tullio Serafin, në Teatro Massimo në Palermo, ku arrin sukses të madh dhe i jep një kthesë të re, të rëndësishme në karrierën e tij. Që nga ai moment ai u ftua nga teatro të shumta: në Itali ai tashmë konsiderohej një talent premtues, por jashtë vendit, megjithë disa bën përpjekje prestigjioze, ai ende nuk është vendosur.

Ishte 1963 që, falë një rastësie fatlume, arriti famë ndërkombëtare. Ende rrugës për në operën La Bohème, në Covent Garden në Londër, fati i Luciano Pavarotti kalon atë të Giuseppe Di Stefano, një nga mitet e tij të mëdha rinore. Ai thirret të bëjë disa shfaqje të operës para mbërritjes së tenorit të mirënjohur, por më pas Di Stefano sëmuret dhe Pavarotti e zëvendëson atë. Ai e zëvendëson atë në teatër dhe gjithashtu në “Natën e së Dielës në Palladium”, një shfaqje televizive e ndjekur nga 15 milionë britanikë.

Ka një sukses të madh dhe emri i tij fillon të shtohet në skenën botërore. Decca i ofron atij regjistrimet e tij të para, duke përuruar kështu prodhimin e shkëlqyeshëm të Pavarotit. Dirigjenti i ri Richard Bonynge i kërkon të këndojë së bashku me gruan e tij, të jashtëzakonshmen Joan Sutherland.

Më 1965 Pavarotti zbarkoi për herë të parë në Shtetet e Bashkuara, në Miami, dhe së bashku me të magjishmen Sutherland ai interpretoi një Lucia di Lammermoor shumë të vlerësuar të drejtuar nga Bonynge. Gjithmonë me Sutherland ai bëri debutimin e tij me sukses në Covent Garden të Londrës në operan “Sonnambula”. Dhe ai vazhdon me një turne shumë të suksesshëm Australian që e sheh atë si protagonist të “Elisir d’Amore” dhe, gjithmonë së bashku me Sutherland, të “La Traviata”, “Lucia di Lammermoor” dhe përsëri “La Sonnambula”.

Por këtu rishfaqet “La Bohème”: 1965 është gjithashtu viti i debutimit të tij në Scala në Milano, ku tenori kërkohet shprehimisht nga Herbert von Karajan për një shfaqje të operës së Puccinit. Takimi la një shenjë të fortë, aq sa më 1966 Pavarotti u drejtua përsëri nga Karajan në “Messa da Requiem” në kujtim të Arturo Toscanini.

Interpretimet thelbësore të veprave të tilla si “I Capuleti e i Montecchi” nën drejtimin e Claudio Abbado dhe “Rigoletto” të drejtuar nga Gianandrea Gavazzeni janë gjithashtu nga 1965-1966.

Por më e mira e vitit 1966 është debutimi i Pavarotti në Covent Garden, së bashku me Joan Sutherland, në një vepër që është bërë legjendare për “sekuencën e nëntë notave do nga gjoksi”: “The Vajza e Regjimentit”. Për herë të parë një tenor shqipton nëntë do në “Pour mon âme, quel destin!”, shkruar nga Donizetti për t’u emetuar në falsetto. Publiku gëzohet, teatri tronditet nga një lloj shpërthimi që ndikon gjithashtu në shtëpinë mbretërore angleze me forcë të plotë.

Vitet gjashtëdhjetë janë gjithashtu themelore për jetën private të tenorit. Vajzat e dashura kanë lindur në atë periudhë: Lorenza lindi në 1962, e ndjekur nga Cristina në 1964 dhe më në fund Giuliana arriti në 1967. Pavarotti ka një lidhje shumë të fortë me vajzat e tij: ai i konsideron ato si pasurinë më të rëndësishme të jetës së tij.

Vazhdimi i karrierës së Pavarotti është përgjatë vijave të këtyre sukseseve të bujshme, në një mori regjistrimesh, interpretimesh dhe ovacionesh në skena në të gjithë botën dhe me mjeshtrat më të famshëm të cilët, thjesht duke i renditur ata, mund të kapin një ndjenjë marramendjeje. E gjithë kjo, në çdo rast, është baza e fortë mbi të cilën qëndron miti, gjithashtu popullor, i Pavarotti, një mit që, nuk duhet ta harrojmë, është ushqyer kryesisht në tryezat e skenës dhe falë interpretimeve të paharrueshme të dhëna në repertorin “e kulturuar”, aq sa më shumë sesa sheh në tenorin modenez jo vetëm një nga tenorët më të mëdhenj të shekullit, por edhe yllin e aftë të errësojë famën e Carusos.

Pavarotti në fakt ka një vlerë të padiskutueshme, atë të të pasurit një nga zërat më të hollë “tenor” të dëgjuar ndonjëherë, një mrekulli e vërtetë e natyrës. Me pak fjalë, ai zotëron një zë shumë të zgjatur, të plotë, argjendor, i cili është i kombinuar me një aftësi për të shprehur me sugjerime të veçanta në këndimin e dashur dhe të butë, i njëjti që i përshtatet mirë repertorit të Donizetti, Bellini dhe në disa opera nga Verdi.

Pas suksesit mbarëbotëror në fushën operistike, tenori i ka zgjeruar shfaqjet e tij jashtë kontekstit të rreptë të teatrit, duke organizuar recitale në sheshe, parqe etj.  Kjo ka përfshirë mijëra njerëz në cepat më të ndryshëm të tokës. Një rezultat i bujshëm i kësaj lloj ngjarjeje ishte më 1980, në Central Park në New York, për një shfaqje të “Rigoletto” në formën e një koncerti, i cili pa praninë e mbi 200 000 njerëzve. Krahas kësaj, ai themeloi “Konkursin Ndërkombëtar të Zërit Pavarotti”, i cili që nga viti 1981 zhvillohet çdo tre ose katër vjet në Filadelfia sipas dëshirës së maestros.

Fundi i viteve Tetëdhjetë dhe Nëntëdhjetë e pa maestron të angazhohej në koncerte të shkëlqyera dhe shfaqje të shkëlqyera ndërkombëtare. Më 1990, së bashku me José Carreras dhe Placido Domingo, Pavarotti i jep jetë “I Tre Tenori”, një tjetër ide e shkëlqyeshme që siguron rezultate shumë të larta për sa i përket audiencës dhe shitjeve.

Më 1991 ai magjepsi më shumë se 250 000 njerëz me një koncert të shkëlqyeshëm në Hyde Park të Londrës. Pavarësisht nga shiu i madh, i cili bie gjithashtu mbi Princin entuziast Charles dhe Diana të Uellsit, shfaqja bëhet një ngjarje mediatike, e transmetuar drejtpërdrejt në televizione në të gjithë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara. Suksesi i nismës në Londër u përsërit në 1993 në Central Park të Nju Jorkut, ku mbërriti një turmë vigan prej 500,000 spektatorësh. Koncerti, transmetuar në televizion, shihet në Amerikë dhe Evropë nga miliona njerëz dhe është padyshim një moment historik në jetën artistike të tenorit.

Falë këtyre reagimeve gjithnjë e më të përhapura popullore, Pavarotti filloi një karrierë më të diskutueshme në emër të kontaminimit të zhanreve, kryesisht të kryera në organizimin e koncerteve kolosale me një tërheqje të madhe, falë së gjithash ndërhyrjes, si “mysafirë” të yjeve të pop i madhësisë së parë. Është “Pavarotti & Friends”, ku Maestro eklektik fton artistë me famë botërore të pop dhe rock për të mbledhur fonde për organizatat ndërkombëtare humanitare. Festivali përsëritet çdo vit dhe sheh praninë e super-mysafirëve të shumtë italianë dhe të huaj.

Në vitin 1993 ai rifillon “I Lombardi alla prima crociata” në Metropolitan në New York, një opera që nuk e ka interpretuar që nga viti 1969 dhe feston njëzet e pesë vitet e para të karrierës së tij në MET me një gala madhështore. Në fund të gushtit, gjatë konkursit ndërkombëtar të hipizmit në Pavarotti, ai takon Nicoletta Mantovani, e cila më pas bëhet një partner i jetës dhe bashkëpunëtor artistik. 1994 është ende nën flamurin e Metropolitane ku tenori debuton me një opera krejtësisht të re për repertorin e tij: “Pagliacci”.

Më 1995 Pavarotti bëri një turne të gjatë në Amerikën e Jugut që e çoi në Kili, Peru, Uruguaj dhe Meksikë. Ndërsa në vitin 1996 ai bëri debutimin e tij me “Andrea Chénier” në Metropolitan në New York dhe këndoi së bashku me Mirella Freni në festimet e Torinos për njëqindvjetorin e operës “La Bohéme”. Më 1997 rifillon “Turandot” në Metropolitan, në 2000 këndon në Opera di Roma për njëqindvjetorin e “Tosca” dhe në 2001, përsëri në Metropolitane, sjell përsëri “Aida” në skenë.

Luciano Pavarotti ka kaluar karrierën e tij dyzetvjeçare, një karrierë intensive plot suksese, e mjegulluar vetëm nga disa hije kaluese (për shembull “shenja” e famshme e marrë në La Scala, një teatër veçanërisht i vështirë dhe i pamëshirshëm nga publiku). Nga ana tjetër, asgjë nuk dukej sikur e thyente qetësinë olimpike të Maestros, e fortë nga një kënaqësi e brendshme e plotë që e bëri atë të deklarojë: “Unë mendoj se një jetë e kaluar për muzikën është një jetë e kaluar në bukuri dhe kjo është ajo që unë e shenjtërova jeta ime”.

Në korrik 2006 ai iu nënshtrua një operacioni urgjent në një spital të Nju Jorkut për heqjen e një tumori malinj në pankreas. Pastaj ai vendoset në vilën e tij në zonën Modena duke u përpjekur të drejtojë një luftë personale kundër kancerit. Në moshën 71 vjeç ndërroi jetë më 6 shtator 2007./Elida Buçpapaj

blank

PAULIN PREKA – AKTORI-MJESHTËR I HUMORIT SHKODRAN… – Nga XHAHID BUSHATI

-AKTORI Paulin Preka NDERROI JETE, SOT, NE MOSHEN 86 VJEÇARE-
“Rrugës shumë vetë më thërrasin: – Gjosho, Gëzim, Zef… duke më ngatërruar me kolegët e mi të Estradës. Si përgjigje, unë u them: “Po të më ikë Estrada, ku do të shkoj unë?! Është një lidhje e pazgjidhshme. Sa për kujtime, ata janë pafund!..””

-Nga një bisedë e zhvilluar rreth 30 vjet më parë me Artistin e Merituar, Paulin Preka-

1.Shënime vitesh…

Paulin Prekë Gjergj (Preka) u lind në Shkodër më, 02.02.1935, në lagjen “1 Maj” (Arra e Madhe). Në vitet (1951-1953, mekanik) fillon punën në Tisazh. Më vonë punon në N.SH.G. (1953-1954, marangoz). Pasi kryen ushtrinë, nis punën në Kombinatin e Drurit (16.02.1956-16.07.1958, përsëri marangoz). Gjatë këtyre viteve realizoi disa role në grupet diletante dhe në shfaqjet që jepte Shtëpia e Kulturës. Në korrik të vitit 1958 (për humor: I thanë “të trokiste” në dyert e teatrit “Migjeni”…). Në korrik të vitit 1958 nisi jetën artistike si profesionist.
Në një shënim të gjetur, e që mban dt. 01.12.1965, Drejtori i atëhershëm i teatrit Vehbi Çanga thoshte për Paulinin: “Asht aktor inteligjent, i shkathët e dinamik. Ka krijue figura të bukura te “Gjyqtarët e ujqëve”, “Këneta”, “Histori irkutase, “Mësuesja”, Bileta e llotarisë”. Më tepër asht aktor i planeve komike, prandaj Drejtoria në kohët e fundit e ka propozue si aktor të teatrit së Estradës.”

2.Përsëri shënime…

Paulini e filloi jetën artistike, fillimisht si aktor drame, por më pas kaloi si aktor estrade, duke shpalosur një profil artistik origjinal prej më se katër dekadash karrierë. Këtë rrugë të gjatë, prof. Josif Papapgjoni e ka formuluar në këtë mënyrë: “Aktrimi i tij spikati posaçërisht në mishërimin e personazheve pozitivë, ku ai ishte i hijshëm, i natyrshëm dhe fin në skenë. Kishte një zë paksa të ngjyruar, por të mëvetësishëm. Krijoi një galeri figurash, kryesisht njerëz të mençur, ironik, thumbues, që dinë të tallen dhe të shpotisin plot lezet të tjerët, me një “seriozitet” të madh në dukje, çka krijon pikërisht kontrapunktin komik. Në aktrimin e Paulin Prekës bie në sy pozita aktive e personazhit, si dhe një sjellje sa më pranë të vërtetës jetësore, duke shfrytëzuar me zgjuarsi situatën komike të krijuar.”

3. Paulini – aktor drame dhe humori

Paulini, në rrugën e tij artistike që zhvilloi u dha pas dy zhanreve skenike: *teatrit të dramës e të komedisë dhe *atij të humorit. Respektivisht rreth 8 vite në shfaqjet dramatike (edhe në komedi me një a disa akte) dhe 37 vite në premierat e estradës (skeçe, monologë, dialogë, parodi, kuplete, pantomima, grimca humoristike, vodevile, etj.).
Duke gjurmuar nëpër vite për fillesat e Paulinit, gjejmë se, ai interpretoi përkrah aktorëve me emër, si: Tinka Kurti, Roza Xhuxha (Anagnosti), Preng Lëkunda, etj. Shumë spektatorë shkodranë, tashmë të bërë pleq, me siguri, kujtojnë rolet e tij në: “Një tragjedi optimiste”, “Dy binjakët venecianë”, “Bileta e llotarisë”, “Shoku Niqifor”, etj. Gjithashtu interpretimi i tij solli freski e origjinalitet edhe në kinokomeditë “Çifti i lumtur” dhe Pak fresk sonte!..”
Gjithashtu, duke gjurmuar nëpër vite për fillesat e Paulinit (kësaj radhe në estradë), gjejmë se, ai për herë të parë shkroi skeçin “Bacë Byreku”. Personazhet e këtij skeçi u interpretuan nga aktorët e talentuar: Tano Banushi, Zyliha Miloti e Jolanda Shala. Ndërsa Paulini personazhet e tij do t’i arkivojë në skeçet: “Daja i burrit”, “Dhëndrri nga Amerika”, “Fotografi”, “Toka jonë”, “Kunati i shokut Xhemal”, “Truall i zënë”, “Kola i dritave, “Familja A, Familja B”, “Dasma e Refikut”, “Mini e Minusha”, etj.
Veçanërisht, pas viteve ’90 janë një sërë premierash, që libretet e tyre kanë firmën e Paulin Prekës. Mund të përmendim: “Të shtunat gazmore” në (RTSH, viti 1994), ku spikasin materialet: “Ndihma humane”, “Licensa”, “Krapi”, “Kena harru babën”, “Urgjenca”, “Pikniku 1977 e 1997”, “Eksodi, “Udhëtimi me autobus”, etj.
Paulini, gjatë viteve 1997 – 1998, e pasuroi repertorin e tij, duke u marrë (shkruar) edhe me vargje humoristike (parapëlqente poemën), trajtonte histori dhe ngjarje, të cilat ia falte realiteti i përditshëm, shpesh tragjik, gjë që ia brengosnin zemrën dhe shpirtin autorit – aktor Preka teksa i recitonte. Nuk mund të harrohen lehtë: “Një letër mikut tim”, “Prostitutës”, “Tomasit”, “Shkodërloces”, “Zotni”, “Andërr grash”, “Pensioni”, etj.

4.Përsëri në gjurmët e viteve…

Fëmijëria e tij, çuditërisht trokiti në portën e teatrit. Po si? Ja, me një grup fëmijësh, si fillim, në mjediset e Don Boskos. Ishte viti 1943. Luan në pjesën “Borëbardha e shtatë xhuxhmaxhuxhët”. Në atë grup fëmijësh, bënte shenjë Paulini. Ishte më i talentuari.
Më vonë, si shumë aktorë, që më pas do t’i kishte kolegë, jep kontributin në grupet artistike të Ndërmarrjeve (që i përmendëm më lart), e në Estradën e Ushtarit. Në këtë të fundit, ashtu si Zef Deda, shfaqet si aktor i veçantë, me një diapazon të gjerë në profilin komik.
Pa dashur të themi ndërroi rrugë, në portën e teatrit “Migjeni” Paulini trokiti prej së vërteti si aktor i dramës. Në biografinë artistike shënohen: roli i Murrashit në dramën “Toka jonë” të K. Jakovës, i biri i pashës te “Shtatë shaljanët”, Selmanin te “Kunora e Nurijes”, oficerin te “Tragjedia optimiste”, Aureklini te “Dy binjakët venecianë”, te “Fejesë e ngatërresë” të S. Vaqarrit, etj. S’mund të harrohet figura e Rudikut te “Histori irkutase”. Aktori Preka shpalosi talentin e tij duke krijuar një figurë interesante, që të mbetet në mendje. Përjetimi, drithërrima e ndjenjave, janë elemente të vizatimit skenik të lojës së Prekës në zbërthimin e karakterit të Rudikut.
Të gjitha tipat e karakteret që krijoi më pas, gjatë viteve të jetës artistike, tashmë, pranë Estradës profesioniste të qytetit, aktori Preka i mbushi dhe i qëndisi me humorin e tij natyral e pa sforcime, gjithëherë i përligjur. E qeshura e tij përjashtonte ngërdheshjen e shtrembërimin jo estetik. Në të gjitha rolet që burojnë nga të gjitha gjinitë e zhanret e humorit që i preku në brendësinë e tyre, në majanë e tyre janë fillesat e një mikrodrame. Ky është çelësi i Paulini, i të qeshurës së tij, të cilën na e dha pa kursim… Në të gjitha gjinitë (përfshirë edhe komeditë) luajti dramën e personazhit komik. (“Edhe kur interpretohet halli i madh me vërtetësi, e qeshura buron natyrshëm, bile është edhe më e madhe…” – kështu më thoshte shpesh Paulini, gjatë bisedave me të.). Mendojmë që kjo është e veçanta e profilit të tij si aktor humori. Figurat që na dhuroi te skeçet: “Jepi, Mami!”, “Fotografi”, “Gjergj Mullaga në gjyq”, “Pezhishkat”, etj., do të mbahen mend gjatë. Janë këto figura që krijoi me talentin e tij dhe që flasin për shumë rrafshe artistike.

5.Fjalët e shkrimtarit Paulin Selimi dhe aktorit Bep Shiroka

Gjatë një bisedë me shkrimtarin humorit Paulin Selimi, pyetjes sime: “Çfarë i dha drama aktorit humorist Paulin Preka?” Ai u përgjigj në këtë mënyrë: “Një diksion të qartë, një interpretim me mendim jo estradesk. Paulini interpretonte në mënyrë jetësore, duke i dhënë rëndësi çdo batute, fjale, etj. Ishte serioz në skenë. Pa vulgarizma. Nuk lëshonte fjalë të kota për hir të humorit. Drama i dha atë shkollë, që të vlerësonte çdo rol e të mishëronte talenti i tij në çdo personazh.” Kurse pyetjes tjetër: “Një veçori e aktorit Paulin Preka është se në skenë del në mënyrë të vrullshme. Ky vrull sikur… e ndjek edhe në interpretim. (?) Si e shpjegoni këtë?” Shkrimtari Selimi buzagaz, iu përgjigj: “Është energjik. Nuk e merr rolin gradualisht siç e marrin shumë aktorë të tjerë për ta rritur gjatë interpretimit. Ai ka një zjarr të brendshëm. Shpërthen si raketë në momentin e parë, sapo fut këmbët në skenë. Ju kujtohet figura e Tuç Makut? Ai shpërthen qysh në fillim me impulsivitet. Figurës, që në fillim, kërkon t’i krijojë një kulm. Dhe këto synime të tij ai i ka arritur me dritën e mrekullueshme aktoriale që ka hedhur në skenë.”
Rastësia është e çuditshme nganjëherë! Aktorët Bep Shiroka dhe Paulin Preka, rastësia jo vetëm i bëri shokë të ngushtë, por i futi në rrugën e të njëjtës karrierë, dhe pothuajse me një biografi të pasur artistike në vite. Dhe Bepi më thotë: “Më duket çudi. Kemi hyrë të rinj në teatër, por aty kemi gjetur aktorë të vjetër. Vitet si pakuptuar ikën një nga një. U zbardhëm, u bëmë të vjetër edhe ne. Të tjerë do të vijnë pas… Por do të mbeten kujtimet dhe duartrokitjet e spektatorëve… Dhe nuk e di se si… po në këto korridore, prapa kuintave, në skenë po se po, në dhomën e studios, duke ngjitur shkallët… sikur na dalin personazhet përpara dhe na përshëndesin. I përshëndesim me mirësjellje dhe kujtohemi…: “Në filan dramë…, në filan skenë…, me këtë apo me atë partnerë…, në filan vit, etj., etj.” Nuk jemi harruar! Jetojmë!”

6.Rrëfimi i Mojsit, djalit të Paulinit

“Aktualisht familja Gjergji jeton në qytetin e Bisheljes, provincë e Barit (Itali) që nga viti 1992. Është një vend bregdetar me pasuri natyrore: mermerin dhe ullinjtë.
Tani baba, në vitin 2019, hyn në 84-vjetorin e tij të lindjes. Kjo moshë ka të tjera “pretendime”… Po ju njoh me një ritual të përditshëm të babës tim, Paulinit. Zakonisht, aty rreth orës 8.00 të mëngjesit, vjen me nxitim, si një pëllumb, me britmat e gazmoret e tij nipi më i vogël. Ai ia largon me forcë e vendosmëri jorganin gjyshit. E zblon, dhe këtë fitore e shoqëron me të qeshura sa edhe vetë dielli rrezeartë ndihet ziliqar. I bën zgjimin. Paksa më vonë, Paulini me të shoqen krah për krah bëjnë daljen e tyre të përditshme. Pinë kafenë e mëngjesit në lokalin-bar që kanë më të afërt nën këngën e përjetshme të dallgëve të kaltra të detit. Baba, teksa humb vështrimin diku… thellë në horizont; në fillim si nën zë e më pas me zë të lehtë, shpirti i këndon një jare shkodrane. Shpirti i këndon dhe nuk i pushon! Më pas këndon: “O moj e bukura More!”
Një ditë si çdo ditë babën nuk e lëmë të mërzitet. Vizitat e fëmijëve të Mojsit, Idës, Sokolit, nipave e mbesave dhe anasjelltas të prindërve të shtrenjtë, janë çastet më të bukura, të hareshme e të papërsëritshme. Në këto mbrëmje “gala” bisedën kryesore e zë Shkodra, me historitë e saj gazmore, me anekdotat e barcoletat, me… e me gjithçka. E babën, ashtu fshehurazi e prek edhe një lot në faqe. E merr malli për qytetin ku lindi. Kjo ishte arsyeja që ai shkroi shumë poezi, veçanërisht pas viteve ’90. “Shkodra, – siç thotë baba, – është ajo toka e bekueme!” E në këtë mallim shkodran, një vend të veçantë zë teatrit “Migjeni”, miqtë, kolegët me të cilët interpretoi nëpër vite. “Nostalgjia…, e cila siç thotë përsëri baba, – asht e përhershme deri në fundin e jetës sime!”
Po i kthehem disa viteve, ndoshta edhe “të harruem”. Viti 1957. Roli i parë te drama “Shtatë shaljanët”. Interpreton të birin e vezirit Ibrahim Pasha. Me të qeshur Paulini thotë: Shfaqja e parë, roli i parë, e në fund më “vrasin”.
Pas 8 vitesh si aktor i dramës, kalon në trupën e estradës. Një kapitull i gjatë, i vështirë dhe që zë vend kryesor në jetën artistike të Paulinit. Po cila ishte polifotoja e tij? – mund të pyes me të drejtë dikush. Po i përgjigjem, me atë çfarë kam lexuar diku në shënimet e tij… “Që nga viti 1957 e deri në vitin 1997, vit që doli në pension, shfaqjet e dhanuna ishin mbi 160 herë në çdo vit.”

7.Shpirti dhe jarja shkodrane e Paulinit…

E kam njohur Paulin Prekën në jetë dhe në skenë. Më shfaqet imazhi i tij sa qytetar-artist e sa artist-qytetar. Kam dëshirë të sjellë ndërmend ca fjalë nga rrëfimi i Mojsit, djalit të Paulinit…
E shoh dhe e rishoh gati si një trup (të njëjtësuar) me të shoqen fisnike, ashtu ngadalë-ngadalë, me plot të qeshura teksa i drejtohen për kafenë e mëngjesit lokalit-bar. Dallgët zhurmërojnë. Dallgët i sjellin kujtime pafund… Shpirti i Paulinit nis “e zgjohet, këndon një jare shkodrane nga repertori i zëbilbilit Bik Ndoja. Këndon…, por edhe nuk harron këngën “O moj e bukura More!” Dallgët vijnë ashtu valë-valë gjithë kaltërsi e ia “vjedhin” zemrën Paulinit, duke i lënë tufa-tufa kujtime shkodrane… Dallgët vijnë ashtu valë-valë e ia “vjedhin” zemrën Paulinit, ia nisin si një mall i përvëluar e i pashuar drejt qytetit të tij të lindjes, atje në Shkodër, në Shkodrënloce, siç thotë Paulini: “… n’ at’ tokë të bekueme që më ushqeu me artin e saj dhe më bëri ARTIST.”

Shkodër, më, 04.09.2021 ( Xhahid Bushati )

blank

Tetor-Nëntor zhvillohet Edicioni i 9 i Pianodrom dhe Ministria e Kulturës është jashtë detyrimeve shtetërore Nga Aleksandër Peçi

Tetor nentor zhvillohet Edicioni i 9 i Festivalit nderkombetar Pianodrom me pjesemarjen e Kostandin Tashko ( Trieste konservator ), Janela Nini violinë, Kristi Hifzi piano ( Viena Konservator), Merita Tershana, Kristina Petrollari, Vangjush Papadhimiri violin ( Selanik ),Klejda Tare,Erita Ibrahimi, Klaudio Zoto voloncel , Amir Xhakoviç,Herta Cane, Laura Lila, Paola Budani etc..Eshte nje program mjaft interesant i pasur me emra te rendesishem te muzikes shqiptare dhe asaj Boterore. Nuk do ta zbuloj tani programin prej 10 koncertesh, por nga programi do te zbuloj 2 koncerte me ide goxha interesante qe do te jene shtyllat e muzikes shqiptare. Dhe muzike shqiptare ka ne te gjitha koncertet, sepse nje nga kauzat me te rendesishme te Pianodrom eshte zhvillimi ne shek e 21 i muzikes kontemporane shqiptare.

Njeri koncert ka te beje me muziken Polifonike Shqiptare e shndruar ne Pianizem. Sigurisht duhet ta themi me krenari qe kjo pasuri e jashtezakonshme e polifonise sone e shndruar ne pianizem nga mjeshteria e penave te kompozitoreve nga me profesionistet shqiptare sjell nje novitet ne pianizmin Boteror. Kam ftuar te marin pjese me veprat e tyre te reja Vasil Tole, Thoma Simaku ( Angli), Admir Shkurtaj (Itali ), Shpetim Kushta, Aleksander Peçi, Dorian Çene, Eriona Rushiti, Kris Sopiqoti. Shndrimi i polifonise ne pianizem eshte nje linje e re qe ka filluar 8 vjet me pare me sonaten n2 Argjiro te Peçi sonaten 4 kabacells, Muzike kabaistike Vajza e valeve etc. Dhe ketyre veprave ua kane vene piken Herta Cane, Kosti Deti, Redi Llupa, Natelya Deeva.Polifonia ne konceptim klasik arrin piken kulmore me Bach. Pra, Shqiperia dhe polifonia e saj eshte toka me e pasur, toka me fertile e nga ku kompozitoret tane ne kuptimin jo nje zanor, jo homofonik siç eshte shfrytezuar ne disa raste por POLIFONIK duke shfrytezuar te 4 resurset qe japin 4 zerat e SHUMEZERESHIT POLIFONIK marres, hedhes, kthyes, iso te rinisi nje udhetim i ri.

Koncerti tjeter eshte me autore shqiptare qe jetojne jashte Shqiperise. Kam ftuar e kane sjelle veprat e tyre Thoma Simaku ( Angli ), Admir Shkurtaj ( Itali ), Ermir Bejo ( Texas ), Ismail Mehmeti ( Cikago ), Drinor Zymberi (Prishtine ), Rafet Rudi (Prishtine ), Liburn Jupolli (Prishtine ), Kreshnik Aliçkaj (Prishtine ), Valton Beqiri (Prishtine ), Fatos Lumani ( Maqedoni ) . Kam ftuar dhe Zeqirja Ballata e Bashkim Shehu ( Kroaci ) por ende s’kane sjelle.

Pianodrom 9 do te mbeshtetet nga Bashkia Tirane, Balfin, Ambasada Norvegjeze ne Prishtine dhe jemi ne tratativa me Vodafone. I falenderoj me shpirt sponsoret.

Se kam kuptuar kurre pse ministrat e Kultures prej 8 vjetesh qendrojne larg festivalit me te rendesishem nderkombetar pianodrom!!!!????

Por ne se sot hodha nje status drejtuar ministres se Arsimit Kushi per te mbeshtetur botimin e literatures muzikore, botimin e partiturave per shkollat e muzikes , Ministria e Kultures a nuk duhet te mbeshtesi keto shkolla ndoshta jo me botimin, por duke i paguar kompozitoret te shkruajne vepra per nivelin e shkollave te muzikes dhe UA . A eshte kjo detyre emergjente e Ministrise se Kultures te zhvilloje kulturen shqiptare atje tek fidanishtet e reja ku ndertohet kultura e ardheshme shqiptare. A do te mendoje Ministria kulturen e gjeneratave qe vijne?

Ndryshe si do zhvillohet kultura kur ne 150 aktivitete qe mbeshtet Ministria e Kulturës s’ka asgje, absolutisht asgje, asnje event qe te zhvilloje kompozicionin, kulturen muzikore ne shkollat e muzikes dhe UA baza e se ciles eshte kompozicioni. Hedh Ministria e Kulturës rreth gjysem miliardi lek dhe nuk ka asnje veper, asnje pjese instrumentale qe ta marresh e ta futesh ne program te shkollave te muzikes dhe UA..Hajde strategji, hajde kulture e Ministrisë së Kulturës. 7 koncerte kam shkruar vitin e pandemise dhe Ministria e Kulturës eshte jashte loje; 20 vepra Song without word per cello e piano dhe Ministria e Kulturës eshte jashte akseve ku ndertohet e zhvillohet kultura moderne shqiptare nje sonat per cello qe sapo u prodhua CD dhe me shume sukses u prit ne Prishtine ( cello Klaudio Zoto nje gjeni 17 vjeçar i cellos ) ne koncertin qe shkolla e muzikes Preng Jakova dhe Komuna Prishtines organizuan per 70 vjetorin tim. E pra Ministria e Kulturës eshte jashte strategjise se saj, jashte detyrimeve shteterore qe ka per zhvillimin e Kultures muzikore shqiptare NE SHKELJE FLAGRANTE TE ligjit n2 per artin i cili e ka taksative mbeshtetjen e krijimtarise shqiptare .DHE BAZA PER MIN KULT DUHET TE FILLOJE TEK KOMPOZICIONI TEK MBESHTETJA E KOMPOZITORIT.

70 – 80 % e Pianodrom eshte me muzike Shqiptare. Ketu botohet, prodhohen CD emisione fantastike ne TV. I vetmi festival nderkombetar qe zhvillon kompoz. Contemp eshte PIANODROM. A ka nje shpjegim ministrja e Kultures Margariti per kete detyrim detyrim detyrim ( 3 here e theksoj ) te institucionit shteteror te kultutes qe drejton PER TE MBESHTETUR KRIJIMTARINE SIPAS LIGJIT PER I ARTIN NENI 2?

Kultura nuk eshte llaç e tulla por se pari permbajtje, strategji, tru, shpir, zemer, liber i botuar, kreativitet kompozicional, ide te reja, shtigje te reja, concert CD Televizion, INTEGRIM


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend