VOAL

VOAL

De Niro shkon në Sarajevë për Festivalin e Filmit

August 8, 2016
blank

Komentet

blank

Akademia e çmimeve Oscar i kërkon ndjesë aktivistes dhe aktores Sacheen Littlefeather

VOAL- Akademia i kërkoi falje aktivistes dhe aktores Sacheen Littlefeather e cila u ofendua në skenë në vitin 1973 gjatë një fjalimi në ceremoninë e Çmimeve të Akademisë. 26-vjeçarja e atëhershme “Little Feather”, një indiane Apache, foli para publikut kundër mistifikimit të popullit të saj në filmat western. Ajo ishte mbuluar me fishkëllima dhe fyerje, madje edhe kërcënuar.

E reja u zgjodh nga Marlon Brando për ta përfaqësuar atë, kur fitoi çmimin Oscar, të cilin ai e refuzoi, për interpretimin e saj në filmin “Godfather” të Francis Ford Coppola.

blank

Oscar: 50 vjet më vonë, organizata kërkon falje

Pothuajse gjysmë shekulli më vonë, Muzeu i Fotografive të Akademisë shpalli një natë me temë për 17 shtator. Littlefeather foli 60 sekonda dhe fjalimi i tij bëri histori, ishte fjalimi i parë politik i mbajtur gjatë ceremonisë televizive të Oscars. Në këtë aktivitet do të lexohet letra e faljes së ish-presidentit David Rubin, një “deklaratë pajtimi”, e cila thekson guximin e gruas dhe abuzimin e pësuar.

blank

“Penda e Vogël” ka komentuar gjestin e kërkimit të faljes duke thënë se indianët janë shumë të duruar dhe se 50 vite pritje nuk janë të gjata. Ruajtja e sensit tonë të humorit, tha ai, “është metoda jonë e mbijetesës”. rsi-eb

blank

FBI: “Baldwin tërhoqi këmbëzën”

VOAL- Arma e përdorur nga Alec Baldwin në të shtënat fatale në xhirimet e ‘Rust’ nuk mund të kishte qëlluar “pa e tërhequr këmbëzën”: ky është përfundimi i raportit balistik të FBI-së, e cila për këtë arsye mohon versionin e regjisorit-aktorit.

Baldwin pohoi në një intervistë për ABC News se ai kurrë nuk do t’i drejtonte armën dikujt duke tërhequr këmbëzën.

Në aksident, i cili daton në tetor 2021, humbi jetën drejtoresha e fotografisë Halyna Hutchins, ndërsa u plagos regjisori Joel Souza. Arma duhet të ishte bosh, në vend të kësaj ajo ishte e mbushur me fishekë. rsi-eb

blank

blank

Ndahet nga jeta aktorja hollivudiane Anne Heche

Njoftimi është nga familja e aktores amerikane, pasi kishin komunikuar se do të shkëpusnin aparaturat që e mbanin në jetë

VOAL- Anne Heche vdiq një javë pas aksidentit të tmerrshëm që e pa atë të përplasej me makinën e saj, e cila menjëherë pas kësaj mori flakë, në një shtëpi në Los Anxhelos, konfirmoi familja e aktores, 53 vjeç. Guardian”, pasi njoftoi se makinat që e mbajtën në jetë do të hiqej.

Në njoftimin e familjes, të transmetuar nga mediat ndërkombëtare, sqarohet se “fatkeqësisht, për shkak të aksidentit, Anne ka pësuar një dëmtim të rëndë anoksik në tru dhe ka mbetur në gjendje kome, në gjendje kritike”. Familja falënderon “të gjithë për urimet dhe lutjet e tyre të mira për shërimin e Anës, stafin e përkushtuar dhe infermieret e mrekullueshme që u kujdesën për Anne në Qendrën e Djegieve Grossman në Spitalin West Hills”.

Aktorja, e cila kishte zgjedhur prej kohësh dhurimin e organeve, u mbajt gjallë “për të përcaktuar nëse disa janë të zbatueshme”. “Anne kishte një zemër të madhe dhe preku këdo që takonte me shpirtin e saj bujar. Ajo do të mbahet mend për ndershmërinë e saj të guximshme dhe do të na mungojë drita e saj,” thotë më tej zëdhënësja për familjen dhe miqtë.

Ish-partnerja e aktores Ellen DeGeneres, e njohur për rolin e saj në telenovelën “Një botë tjetër”, “Destini” në italisht, për të cilën fitoi një Emmy Daytime në 1991, Heche luajti në filma të shumtë të viteve 1990, duke përfshirë “Six Days, Seven Nights”, “Donnie Brasco” dhe “I Know What You Did Summer Summer”. Ajo është nënë e dy fëmijëve, 20 dhe 13 vjeç. rsi-eb

blank

Anne Heche, aktorja amerikane nuk pritet të mbijetojë, thotë familja

Aktorja amerikane Anne Heche nuk pritet të shpëtojë, ka thënë familja e saj, pas një aksidenti me makinë në fillim të kësaj jave që bëri që automjeti i saj të përfshihet nga flakët.

Ajoështë ende në koma në koma dhe ka “një dëmtim të rëndë anoksik të trurit”, thanë ata – kur truri është i privuar nga oksigjeni.

“Ne duam t’i falënderojmë të gjithë për urimet dhe lutjet e tyre të mira për shërimin e Anne dhe falënderojmë stafin e përkushtuar dhe infermieret e mrekullueshme,” shtuan ata.

Makina e aktores u përplas në një shtëpi dykatëshe në Los Angeles javën e kaluar.

Policia tha të premten se testet paraprake të gjakut kanë zbuluar prani barnash në sistemin e saj – por nevojiteshin testime shtesë për të përjashtuar çdo substancë të dhënë në spital.

Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit i tha agjencisë së lajmeve PA se incidenti po hetohej si një e ngarje-nën ndikim.

53-vjeçarja nënë e dy fëmijëve ka luajtur në filma duke përfshirë Donnie Brasco, Cedar Rapids dhe  Psycho të vitit 1998.

Heche është shfaqur gjithashtu në Dancing ëith the Stars, ekuivalenti amerikan i Strictly Come Dancing.

Ajo është gjithashtu ish-partnerja e prezantueses së talk shoë-t amerikan, Ellen DeGeneres.

Sipas Departamentit të Zjarrfikësve të LA, automjeti i Heche “shpërtheu në zjarr të fortë” pasi u fut 9.1 metra në një shtëpi dykatëshe, duke e bërë këtë pronë “të pabanueshme”.

Ajo po kurohet në qendrën e djegieve Grossman në spitalin West Hills dhe është e vendosur në aparatura për t’u mbajtur në jetë për të përcaktuar nëse organet e saj janë të përshtatshme për dhurim, tha familja e saj në deklaratën e tyre.syri.net

Image

blank

Ylli i filmit “Grease” Olivia Newton-John vdes në moshën 73-vjeçare

VOA/AFP

LOS ANXHELOS – Këngëtarja Olivia Newton-John, e cila fitoi famë botërore në rolin e Sandy-it, vajza e dashur e shkollës së mesme në filmin e njohur “Grease”, vdiq të hënën pas një beteje 30-vjeçare me kancerin. Ajo ishte 73 vjeçe.

Newton-John “vdiq paqësisht në fermën e saj në Kaliforninë Jugore këtë mëngjes, e rrethuar nga familja dhe miqtë”, thuhet në një deklaratë nga bashkëshorti i saj John Easterling postuar në llogaritë e saj zyrtare në mediat sociale.

Këngëtarja, karriera e së cilës zgjati më shumë se pesë dekada, i kushtoi shumë nga koha dhe fama e saj bamirësive pasi u diagnostikua për herë të parë me kancer gjiri në vitin 1992.

Ylli i lindur në Britani dhe rritur në Australi realizoi një numër albumesh dhe koncertesh për të grumbulluar fonde për kërkime dhe zbulimin e hershëm të sëmundjes, duke përfshirë ndërtimin e një qendre shëndetësore që mban emrin e saj në Melburn.

FILE - Olivia Newton-John and her husband John Easterling pose for a portrait in New York, April 2, 2009.

FILE – Olivia Newton-John and her husband John Easterling pose for a portrait in New York, April 2, 2009.

“Nuk më pëlqen të them ‘kam luftuar’,” tha Olivia Newton-John për kanalin televiziv Seven të Australisë në shtator të vitit 2018, pasi zbuloi se ishte diagnostikuar për herë të tretë me kancer.

“Më pëlqen të them “kam fituar”, sepse “lufta” krijon idenë e një zemërimi dhe dhimbje që nuk e dua”.

‘Ti je ai që dua’

Newton-John është më e njohur për rolin në muzikalin “Grease” të vitit 1978 së bashku me John Travolta-n, si Sandy-vajza e shtëpisë fqinje, e cila e ndërron fundin e saj deri tek kyçi i këmbës dhe flokët e drejta, me pantallona të zeza të ngushta lëkure dhe flokët me onde.

Vajza e drojtur e shkollës së mesme, që u shndërrua në një çapkëne, bëri jehonë tek

FILE - Olivia Newton-John readies herself for her role in the movie version of "Grease," in Los Angeles, Aug. 30, 1977.

FILE – Olivia Newton-John readies herself for her role in the movie version of “Grease,” in Los Angeles, Aug. 30, 1977.

audienca në mbarë botën dhe vazhdoi të rrëmbejë zemrat e publikut për dekada pas publikimit të filmit.

“Loja në film ishte argëtuese, por kurrë nuk e di nëse audienca do ta pëlqejë apo jo, edhe nëse ty të pëlqen”, tha ajo në një intervistë për revistën Forbes në vitin 2018.

“Është e pabesueshme që filmi vazhdon të ndiqet, por nuk është vetëm kaq, nuk po tregon shenja ndalimi. Thuai ‘Sandy dhe Danny’ dhe njerëzit e kuptojnë menjëherë se për çfarë je duke folur”.

“Grease” mbeti muzikali me fitimet më të larta për tre dekada, me Newton-John dhe Travoltën që mbajtën një marrëdhënie të ngushtë shumë kohë pas xhirimit të filmit.

FILE - Actors Olivia Newton-John and John Travolta dance on the red carpet as they arrive for the 40th anniversary celebration of the movie "Grease" at the Academy of Motion Picture Arts and Sciences in Beverly Hills, California, Aug. 15, 2018.

FILE – Actors Olivia Newton-John and John Travolta dance on the red carpet as they arrive for the 40th anniversary celebration of the movie “Grease” at the Academy of Motion Picture Arts and Sciences in Beverly Hills, California, Aug. 15, 2018.

“Olivia ishte kënaqësia ime më e madhe gjatë xhirimeve të “Grease”,” tha aktori Travolta në një intervistë për të shënuar 40 vjetorin e filmit në 2018.

Nuk kishte asnjë tjetër “në botë” që mund të luante Sandy-n si ajo, tha Travolta për aktoren Newton-John, e cila mbushi 29 vjeç gjatë xhirimeve të filmit Grease dhe më vonë zbuloi se ajo duhej të bindej nga Travolta për të marrë rolin pas dyshimeve që kishte në vetvete. Ajo ishte e madhe për të luajtur një adoleshente.

“Të gjithë ata që ishin djem të rinj në vitet ’70 … ju kujtohet kopertina e albumit me Olivian me atë këmishë blu, me ata sy të mëdhenj blu që të vështronin,” kujton Travolta.

“Ëndrra e çdo djali, e çdo burri ishte: “Oh, do të doja që ajo vajzë të ishte e dashura ime”.

Karriera e saj do të shtrihej nga këngëtare dhe aktore në autore dhe filantropiste në dekadat e ardhshme, me pasionin e saj për kërkimet e kancerit në krye, duke përkrahur terapitë natyrore, përfshirë kanabisin medicinal në trajtimin e kancerit.

Ajo interpretoi në fund të të 60-ave, deri në diagnozën e fundit me kancer, duke përfshirë një qëndrim dy-vjeçar në Vegas, një turne të vitit 2015 me legjendën e muzikës australiane John Farnham dhe madje duke regjistruar një këngë në Club Dance në moshën 67-vjeçare me vajzën e saj Chloe Lattanzi.

“Kam bërë gjithçka”, tha ajo duke reflektuar për karrierën e saj.

“Kështu që ndihem mirënjohës për çdo gjë që ndodh tani”.

blank

‘Marilyn Monroe ndoshta do të jetonte nëse babai i saj nuk do ta kishte mohuar’, thotë mbesa e saj

60 vjet më parë, në gusht 1962, Marilyn Monroe u gjet e vdekur në dhomën e saj të gjumit, pasi kishte marrë një dozë të madhe pilulash.

Jeta e saj e trazuar nuk ishte e panjohur për mediat. Si varësia ndaj substancave, ashtu edhe beteja e saj me depresionin e lodhën atë mendërisht dhe fizikisht që në moshë shumë të re.

E rrethuar nga shumë njerëz, biondja fatale e Hollivudit është tradhtuar shumë herë nga persona të afërt. Por për një person të veçantë, ajo u zhyt në pikëllim. Arsyeja për babain e saj, njeriun e vetëm që nuk do ta fitonte kurrë. Për vite me radhë u përpoq të mbushte boshllëkun që i la, pa ia dalë. Kjo është arsyeja pse, sipas raporteve të huaja, pak para se të vdiste në moshën 36-vjeçare, Monroe u përpoq dy herë të kontaktonte babain e saj, Charles Stanley Gifford.

Sipas Mirror, një mbesë e Monroe nga ana e babait të saj pretendon se pavarësisht problemeve të rënda të shëndetit mendor, ajo mund të kishte jetuar nëse babai i saj do ta kishte pranuar atë.

Francine Dear, 76 vjeç, tha: “Mendoj se jeta e saj do të kishte qenë më e mirë nëse gjyshi im do të kishte bërë gjënë e duhur. Ajo mund të kishte një familje dhe mbështetje normale, të lumtur. E di që ajo kishte probleme, por ishte kujdesi dhe dashuria që dëshironte gjithmonë të merrte nga babai i saj. Ajo donte të përkiste diku”.

Ajo shtoi në fund se: “Jeta e saj mund të kishte dalë shumë ndryshe nëse do ta kishte pranuar përsëri. Dhe kush e di, ajo mund të ishte ende me ne sot”.

blank

Marilyn Monroe u gjet e vdekur në dhomën e gjumit të shtëpisë së saj në Los Anxhelos në orët e para të 5 gushtit 1962. Trupi i saj i pajetë u gjet lakuriq dhe ajo mbante ende telefonin me të cilin kishte bërë thirrjen e fundit.

Një ekzaminim pas vdekjes zbuloi më vonë se ylli kishte vdekur një natë më parë, duke shtuar peshën në mundësinë e vetëvrasjes, pasi barbiturate u zbuluan në sistemin e saj. Megjithatë, vdekja e saj mbetet e pazbardhur edhe sot e kësaj dite dhe teoritë e konspiracionit që e duan atë të jetë viktimë e vrasjes, tërbimit.

blank

Merilyn do të rilindë!

Ndoshta më shumë detaje rreth marrëdhënies së saj me babain e saj do të publikohen në biografinë e ardhshme. Gjashtëdhjetë vjet pas vdekjes së saj, producentët e Netflix kanë krijuar një film për jetën e saj. Traileri i parë zyrtar për ‘Bjonde’ është tashmë i disponueshëm në Netflix.

blank

Me regji të Andrew Dominik, filmi bazohet në librin me të njëjtin emër nga Joyce Carol Oates dhe është një përshkrim i trilluar i jetës së trazuar të Monroe. Yjet e “Blonde” janë  Ana De Armas, pamja e së cilës të kujton bionden e famshme të Hollivudit.

Në trailer, Joe DiMaggio, i luajtur nga Bobby Cannavale, shfaqet për herë të parë. Sportisti dhe bashkëshorti i parë i divës bjonde shihet duke darkuar me gruan e tij të ardhshme. Ai e pyet se ku e filloi karrierën e saj, duke e bërë atë të bëjë një përmbledhje të pakëndshme të së shkuarës së saj.

 

“Ajo donte që njerëzit të përjetonin se si ishte të jesh jo vetëm Marilyn, por edhe Norma Jean (emri i vërtetë i Monroe). Më duket se ky është pozicioni më i guximshëm, jofalësues dhe feminist i filmit në historinë e tij që kam parë ndonjëherë” , kishte thënë de Armas në deklaratat e saj.

Komploti

Nga fëmijëria e saj e paqëndrueshme si Norma Jean, krijimi i saj si një personazh i famshëm dhe aventurat e saj romantike, filmi mjegullon linjat midis faktit dhe trillimit për të eksploruar shkëputjen gjithnjë në rritje midis imazhit të saj publik dhe vetvetes së saj të vërtetë. Pjesa tjetër e kastit përfshin aktorët Bobby Cannavale, Adrien Brody, Julian Nicholson, Xavier Samuel dhe Evan Williams.

Filmi “Bonde” do të shfaqet premierë në Netflix më 23 shtator 2022.

blank

Akuzat për ngacmim seksual, Kevin Spacey duhet të paguajë 31 milionë dollarë për krijuesit e “House of Cards” pas shkarkimit nga seriali

Kevin Spacey ka humbur një apel për të mos paguar një pagesë prej gati 25.5 milionë paund për producentët e shfaqjes House Of Cards në Netfliks, pas shkarkimit të tij për akuzat për ngacmim seksual.

Kërkesa e aktorit u refuzua nga një gjykatës amerikane dy vjet pasi një gjykatës vendosi se skandalet e tij seksuale përbënin një shkelje të kontratës. Gjykatësi vendosi se Spacey kishte dështuar të “dëshmonte se ky është një rast i parëndësishëm”.

Kompania MRC, e cila prodhoi ‘House of Cards’, nisi veprime ligjore në vitin 2019, duke pretenduar se shkarkimi i yllit u kishte kushtuar atyre dhjetëra miliona dollarë tarifa shtesë dhe kishte humbur të ardhura.

Spacey, 63 vjeç, u hoq nga shfaqja e suksesshme pas akuzave se ai “ngacmonte seksualisht të rinjtë me të cilët kishte punuar gjatë gjithë karrierës së tij në projekte filmi, televizioni dhe teatrale”, sipas dokumenteve gjyqësore të paraqitura nga MRC.

Ylli i Hollivudit, i cili luajti Frank Underwood, i ka mohuar akuzat përmes avokatëve dhe zëdhënësit të tij, të cilëve iu kërkua koment mbi vendimin e fundit.

Avokatët e tij luftuan për vendimin e arbitrazhit, duke argumentuar se sjellja e Spacey-t përbënte “insuenca seksuale” dhe “luajtje me kuaj”. Ata gjithashtu pretenduan se ai nuk kishte shkelur politikat ndaj ngacmimeve të QBM-së.

Sipas avokatëve të Spacey, vendimi i MRC për ta përjashtuar atë nga sezoni i gjashtë i shfaqjes ndodhi përpara hetimit të brendshëm që bëri që anëtarët e ekuipazhit të dilnin përpara dhe kështu nuk ishte pjesë e një shkeljeje të kontratës. Ata argumentuan se veprimet e aktorit nuk ishin një faktor thelbësor në humbjet e shfaqjes. Rolin kryesor të Spacey e mori Robin Wright.

MRC tha se producentët duhej të hiqnin nga roli Spacey-n, të ndalonin prodhimin e sezonit të gjashtë të shfaqjes, ta rishkruanin atë për të hequr karakterin qendror të Spacey-t dhe ta shkurtonin atë nga trembëdhjetë në tetë episode për të përmbushur afatet, duke rezultuar në humbje financiare, sipas dokumenteve të gjykatës.

Në Los Anxhelos, gjyqtari i Gjykatës së Lartë Mel Red Recana konfirmoi shumën e dhënë nga një gjykatë në vitin 2020 prej rreth 29.5 milionë dollarë dëmshpërblim dhe 1.5 milionë dollarë, kosto dhe tarifa në favor të MRC dhe kompanive të tjera që prodhuan serialin në Netflix.bw

blank

Bien akuzat kundër Bob Dylanit

 

VOAL- Një grua që e paditi Bob Dylanin duke e akuzuar atë për abuzim seksual me të kur ishte 12 vjeçe, hoqi dorë nga akuza, menjëherë pasi ekipi ligjor i artistit e akuzoi atë për shkatërrimin e provave (mesazheve me tekst).

Në gusht të vitit të kaluar, paditësja, e cila mbetet pa emër dhe u identifikua vetëm si J.C., ngriti një padi duke pretenduar se Dylan kishte abuzuar me të për një periudhë gjashtëjavore midis prillit dhe majit 1965.

Ajo pretendoi se Dylan, tani 81 vjeç, “shfrytëzoi statusin e tij si muzikant” për ta furnizuar atë me “alkool dhe drogë dhe për ta abuzuar seksualisht disa herë” në hotelin e famshëm Chelsea në Manhatan. Ajo linte të dyshohej se muzikanti e ka kërcënuar edhe fizikisht. rsi-eb

blank

Los Anxhelos, rasti Polanski: Mund të rishqyrtohet akuza për përdhunimin e trembëdhjetëvjeçares

VOAL- Hapet një mundësi e re në gjyqin amerikan të regjisorit Roman Polanski për përdhunimin e një trembëdhjetëvjeçareje, 45 vjet më parë. George Gascon, një avokat në Los Anxhelos, njoftoi se zyra e tij nuk është më kundër zbulimit të një dokumenti që mund të hedhë dritë të re mbi çështjen dhe të çojë në rishqyrtimin e tij.

Ky është transkripti i dëshmisë së zëvendësprokurorit të atëhershëm Roger Gunson, sipas të cilit gjyqtari i kohës Laurence Rittenband u tërbua kundër regjisorit fitues të Oskarit për “Pianisti”.

Ky i fundit u deklarua fajtor në gjyq duke rënë dakord për një dënim minimal, por kur mësoi se gjyqtari u kishte besuar disa miqve se do ta shpërfillte pranimin e fajit duke e dënuar me 50 vjet, ai u arratis në Francë – ku si shtetas francez ai u mbrojt nga ekstradimi – dhe nuk shkeli më kurrë në SHBA për të shmangur rrezikun e arrestimit, gjykimit dhe dënimit.

Vitet e fundit Polanski, i cili ka pranuar dobësinë e tij ndaj adoleshenteve, është akuzuar nga të paktën pesë gra të tjera. rsi-eb

blank

“Transportoja ‘mall’ me valixhe në vitet ’90”, rrëfimi tronditës i Cameron Diaz

Cameron Diaz ka rrëfyer se ka trafikuar pa dashje drogë në fillimet e saj para se të bëhej aktore e njohur.

Ajo ka treguar se e gjitha ka ndodhur kur ishte rreth 20 vjeç dhe po përpiqej të fillonte karrierën e saj të modelingut në Paris.

Diaz tha për podkastin Second Life se ajo po planifikonte të kursente për të blerë një apartament në Paris dhe e vetmja mënyrë ishte të merrej me drogë. Kështu mori rolin e transportueses.

“Kam qenë atje për një vit të plotë dhe nuk kam punuar asnjë ditë. Mora një punë, por me të vërtetë mendoj se isha si një ‘mjet’ që transportonte drogë në Marok, të betohem në Zot”, tha aktorja “Ishte përpara në fillim të viteve ’90. Ata më dhanë një valixhe që ishte e mbyllur mirë”.

Mirëpo me mbërritjen e saj në Marok , autoritetet e pyetën nëse mund ta kontrollonin atë valixhe.

“Të gjitha idetë në kokën time u shkatërruan, si ‘çfarë dreqin është në këtë valixhe?’ Unë jam një vajzë me flokë bionde dhe me sy blu në Marok, janë vitet ’90, kam veshur xhins të grisura, çizme me platformë dhe flokët i kam të lëshuara dhe kjo është vërtet e pasigurt”, rrëfeu Diaz.

“Kjo ishte e vetmja punë që mora në Paris”, shtoi ajo duke qeshur dhe duke treguar keqardhje për këtë vendim që mund ta kishte vënë në rrezik. gsh

blank

Johnny Depp e shndërron procesin gjyqësor në muzikë

Johnny Depp shkroi një këngë për gjyqin e gjatë dhe shumë të publikuar për shpifje kundër ish-bashkëshortes Amber Heard. Këtë e raporton The Guardian.

VOAL- Pjesa do të publikohet më 15 korrik dhe do të jetë pjesë e albumit “18” që aktori ka regjistruar me kitaristin britanik Jeff Beck. Kënga e parë në album, “This is a Song for Miss Hedy Lamarr”, është shkruar gjithashtu nga ylli i Hollivudit.

 

“Unë u mahnita,” tha Jeff Beck për këtë pjesë. “Kjo këngë është një nga arsyet që i kërkova të bënte një album me mua,” shpjegoi ai duke shtuar, “Kur unë dhe Johnny filluam të luanim së bashku, me të vërtetë ndezi shpirtin tonë rinor dhe krijimtarinë tonë. Ne po bënim shaka se si u ndjemë përsëri në moshën 18-vjeçare, kështu që u bë edhe titulli i albumit.”

 

Përveç dy këngëve origjinale të Depp, albumi përmban 13 këngë duke përfshirë kopertinat e këngëve nga artistët e Motown, Beach Boys, John Lennon, Velvet Underground dhe Killing Joke. rsi-eb

blank

Më 7 korrik 1967 u nda nga jeta Vivien Leigh, bukuria sfiduese e Hollivudit

VOAL – Tepër e bukur dhe joshëse, Vivien Leigh do të mbetet përgjithmonë në historinë e kinemasë për interpretimin e personazhit melodramatik të Rossella O’Hara në “Gone with the Wind”, tre blockbusters më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Një rol që i ka sjellë zilinë dhe vullnetin e keq të shumë kolegëve të saj, në ambientin jo shumë të gëzuar dhe shumë të inatosur të Hollivudit.

E lindur në Indi më 5 nëntor 1913 (si Vivian Mary Hartley) nga një zyrtar i lartë kolonial britanik pak para Luftës së Parë Botërore, ajo jetoi në atë kontinent fantastik dhe ekzotik deri në moshën gjashtë vjeç. Familja më pas u vendos në Angli ku Vivien ndoqi një shkollë të drejtuar nga murgesha: një fëmijëri e ndërlikuar, megjithatë, për Vivienin e vogël u detyrua t’i nënshtrohej sistemeve të ngurta që i ishin imponuar për t’i dhënë asaj një arsim mjaftueshëm të përshtatshëm.

Në moshën tetëmbëdhjetë vjeç, e shtyrë nga profesioni i saj artistik, por edhe nga vetëdija për bukurinë e saj të jashtëzakonshme, ajo u regjistrua në Akademinë e Londrës.

Ajo tërhiqet nga teatri, por shikon me një sy të interesuar formën e re të argëtimit që po bëhet gjithnjë e më popullore: kinemanë. Hyrja e saj në botën e artë të seteve amerikane daton në vitin 1932. Një vit më parë, pra pak më pak se njëzet vjeç, ajo ishte tashmë e martuar me Hubert Leigh Holman.

Filmat e parë të xhiruar nga aktorja bukuroshe nuk lënë gjurmë dhe as personaliteti i saj duket se nuk ngjall interes të veçantë.

Është viti 1938 kur vjen mundësia e madhe, ajo biletë e vërtetë fituese e quajtur “Gone with the Wind”, një film i bazuar në romanin shumë të suksesshëm të Margaret Mitchell. Me këtë film Vivien Leigh do të fitojë një Oscar.

Nuk mungojnë thashethemet për të minuar vlerën e kësaj zgjedhjeje nga prodhuesit. Dikush nga ambienti pohoi menjëherë se kishte përfituar nga marrëdhënia e krijuar, pavarësisht unazës së martesës në gisht, me të famshmen Laurence Olivier.

Pavarësisht se si shkuan në të vërtetë gjërat, suksesi i filmit nuk e ndryshoi shumë personalitetin e Leigh-it, gjithmonë më të interesuar për teatrin sesa për kinemanë. Në këtë, ajo ishte një divë padyshim anormale në skenën e Hollivudit, pasi kishte xhiruar në harkun e karrierës së saj, pavarësisht ofertave të shumta, vetëm rreth njëzet filma.

Por depresioni i femrave që ai portretizonte në ekran ishte edhe i tij. Nga Rossella kapriçioze e “Gone with the Wind” te Blanche psikotike e “A Tram Named Desire” (një tjetër Oscar në 1951, së bashku me Marlon Brando), portretet femërore të Vivien Leigh pasqyronin dobësinë e saj në të jetuar dhe brendësinë e ankthit të saj.

Pasioni për duhanin (duket se gjatë xhirimeve të “Gone with the Wind” pinte 4 paketa cigare në ditë) dhe një depresion i tmerrshëm duket se e dënojnë atë dhe sigurisht që situata nuk përmirësohet pas ndarjes nga Olivier, megjithëse dukej se marrëdhëniet mes të dyve ishin gjithmonë të shkëlqyera.

Duke kaluar vitet e fundit të jetës me këtë John Merival, trupi i saj humbi ngadalë me kalimin e kohës, derisa një formë e rëndë e tuberkulozit e mori atë më 7 korrik 1967 në moshën pesëdhjetë e tre vjeçare.

Në shtator 2006, një sondazh britanik e kurorëzoi atë si “Britanikja më e bukur e të gjitha kohërave”./Elida Buçpapaj


Send this to a friend