VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Blick-u i Zvicrës i kushton vemendje dhe ia uron 28 Nëntorin shqiptarëve!

By | November 28, 2017

Komentet

Puigdemont: Nuk do të kërkoj azil në Zvicër, jam gati të shkoj në Burg nëse Belgjika më dorëzon

VOAL – Presidenti i rrëzuar i Katalonjës, Carles Puigdemont, konfirmoi të hënën se ai nuk ka ndërmend për të kërkuar azil politik në Zvicër dhe pritet të kthehet në Belgjikë të mërkurën në fund të vizitës së tij private në Konfederatë, ku ai mori pjesë në Festivalin e Filmit dhe Forumin Ndërkombëtar për të Drejtat e Njeriut.

“Mos pyesni për azil në Zvicër dhe unë nuk do të kërkoj azil as në Belgjikë. Unë nuk jam një i arratisur, janë në të drejtën e plotë evropiane,” tha ai, duke theksuar se ai është gati të shkojë në burg, nëse Belgjika, një vend ku ai ka marrë strehim, do të vendosë për ekstradimin e tij dhe t’ia dorëzojë atë autoriteteve spanjolle.

Puidgemont ka jetuar në Belgjikë që nga tetori i kaluar së bashku me katër ish-anëtarë të qeverisë së tij, pasi Spanja e akuzoi atë për rebelim dhe kryengritje.

ATS

Mbyllet me sukses edicioni i 88 i Sallonit Ndërkombëtar të Automobilëve në Gjenevë

VOAL – Reflektorët e Palexpos u shuan pasditen e vonë të dielën çka shënoi fundin e edicionit të 88 të Sallonit Ndërkombëtar të Automobilëve në Gjenevë. Ekspozita ishte përuruar rreth dhjetë ditë më parë nga këshilltari federal Guy Parmelin dhe mirëpriti më shumë se 660 000 vizitorë.

“Përpikmëria, ekologjia, siguria: këto janë tri parimet themelore të mobilitetit bashkëkohor”, deklaroi kreu i Departamentit Federal të Mbrojtjes, për mbrojtjen e popullsisë së sportit (DDPS) gjatë ceremonisë së hapjes. “Këto parime na inkurajojnë të përdorim transportin publik, sidomos hekurudhën, por ne nuk jetojmë dhe nuk punojmë të gjithë në qytet apo afër një stacioni”, shtoi Parmelin, duke theksuar se nuk duhet të kundërshtojmë dy llojet e transportit “.

Dolën në pah, përveç risive të fundit të automjeteve, një numër i madh i prototipeve dhe koncepteve për mjetet elektrike dhe autonome. Makina fluturuese, skuterë me katër rrota, minibusë pa pilot: këto janë vetëm disa nga zgjidhjet e qarkullimi inovativ që ishin yjet e këtij edicioni të 88-të të veprimtarisë. Duke qenë “në fushën neutrale”, veprimtaria  zvicerane gjithmonë ka provuar të jetë plot lajme nga ndërtuesit e automjeteve në mbarë planetin.

 

ATS

Zvicër, gjenden trupat e pajetë të dy skiatorëve të mbuluar nga orteku

Policia në kantonin Valé njoftoi se kufomat e dy skiatorëve të moshës 20 dhe 25 vjeç janë gjetur gjashtë metra nën borë në rajonin Vallon d’Arbija, në veriperëndim të vendit afër kufirit me Francën dhe Italinë

Autoritetet zvicerane bënë të ditur se kanë gjetur trupat e pajetë të dy skiatorëve francezë të cilët i mbuloi një ortek bore në Alpet, si dhe janë duke kërkuar edhe dy persona tjerë.

Policia në kantonin Valais njoftoi se kufomat e dy skiatorëve të moshës 20 dhe 25 vjeç janë gjetur gjashtë metra nën borë në rajonin Vallon d’Arbija, në veriperëndim të vendit afër kufirit me Francën dhe Italinë.

Kërkimin për shtetasin francez 32 vjeçar dhe atë zviceran 57 vjeçar, e vështirësojnë kushtet e këqija klimatike.

Një grup skiatorësh u mbuluan nga një ortek të premten. Dy prej tyre arritën të dalin shpejt, por katër të tjerë nuk arritën.

Politika në Zvicër është më pak e ndikuar nga fake news

VOAL – Thomas Widmer, një shkencëtar politik në Universitetin e Zyrihut dhe Fiorenza Gamba, një studiuese në institutin e sociologjisë në Universitetin e Gjenevës, janë dakord se në Zvicër politika është më pak e ndikuar sesa kudo tjetër nga lajmi i rremë.

Për Widmer, në veçanti, “Sistemi politik zviceran është më pak i ndjeshëm ndaj lajmit të rremë, sepse nuk ka kandidatë në shkallë vendi: do të duhej të denigroheshin të gjithë kandidatët kantonalë”. Shkurtimisht, një punë me rreze të gjatë, jo shumë fitimprurëse dhe shumë e vështirë. Sidomos në kantonet e vogla, ku popullata i njeh mirë kandidatët e saj.

Një analizë e përbashkët e zonjës Gamba, sipas të cilës “Në Konfederatën, personalizimi i politikës është më pak i pranishëm se në Shtetet e Bashkuara, Francë apo Itali: votuesit votojnë më tepër për partitë, propozimet apo idetë”.

Lara Gut: “Me Valon Behramin kam zbuluar dashurinë”

Lara Gut zbuloi marrëdhënien e saj me Behramin në mediat sociale

VOAL – Fundi i një sezoni është si fundi i një kapitulli në jetën e dikujt. Është koha për të reflektuar mbi atë që është bërë, për të menduar se sa larg kemi ardhur dhe për të pyetur veten se ku duam të shkojmë. Si sportistë, por edhe, mbi të gjitha, si njerëz. Kampionia zvicerane e skive Lara Gut e bëri edhe atë, vendosi t’i bëjë publike mendimet e saj dhe t’i ndajë me tifozët e saj, por jo vetëm me ata, në mediat sociale. Duke zbuluar, ndër të tjera, që të ketë filluar një marrëdhënie me futbollistin Valon Behrami.

“Vitet e fundit – ka shkruar Lara – shpesh e kisha përshtypjen se më mungon një pjesë, ishte një ndjenjë e paplotësisë dhe gjithmonë kam menduar se ishte e lidhur me botën e skive. Këtë dimër kam zbuluar se çfarë ishte kjo pjesë mungojnë dhe nuk nuk kishte të bënte me sportin: ajo quhet dashuri. Me Valon Behramin zbulova fuqinë e të qënit në çift dhe të kesh një person pranë teje që të mban ty për dore e kurrë nuk të lë vetëm … Verën e kaluar duke pirë një çaj me Daniele Finzin (një person i jashtëzakonshëm që më ndihmoi shumë) më kujtohet që ai më pyeti: “A jeni e dashuruar?” Jo, Dani, i thashë. Ai m’u përgjigj: “Shpresoj që të ndodhë shpejt, sepse është gjëja më e mirë që ekziston dhe do të të bëjë të ndihesh mirë.” Ju keni të drejtë, Dani, tani e di se për çfarë po flisni dhe Valoni është me të vërtetë gjëja më e mirë që mund të më ndodhë.” rsi

Në Zvicër arrin bora e re dhe kthehen temperaturat dimërore

VOAL – Pranvera duket të jetë ende larg. MeteoSwiss paralajmëron: “Orët e ardhshme do të jenë të ftohta, ende është dimër.”

“Marsi i çmendur, shikoni diellin dhe merrni ombrellën.” Asnjëherë si në këto ditë nuk duket më e zgjuar kjo thënie e tillë popullore. Pas temperaturave ngrohta të ditëve të fundit, Zvicra është prekur nga një shqetësim i ri: mot i ftohtë, shi dhe borë në lartësitë mbi 700 metra mbi nivelin e detit.

“Të dielën në male priten deri në 30 centimetra borë e re,” siguron Guido Della Bruna nga MeteoSwiss, sipas të cilit: “Për ardhjen e pranverës duhet të prisni një javë. Në fakt, në ditët e ardhshme, do të ketë paqëndrueshmëri atmosferike: kthjellimet e para duhet të arrijnë mes të hënës dhe të martës, por temperaturat do të mbeten mjaft të ulëta.”

Për të ndryshuar veshjet, thonë meteorologët, duhet pritur edhe disa javë.

Zvicër: Turqia u përpoq të rrëmbejë një afarist turko-zviceran – Berna proteston, për ndërhyrje të Turqisë në Zvicër, Ankaraja mohon

Berna proteston për ndërhyrje të rënda turke në Zvicër, Ankaraja mohon të ketë dorë. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan nuk ngurron të përdorë mjete të paligjshme për të gjuajtur kundërshtarët e tij jashtë vendit. Berna ka protestuar zyrtarisht në Ankara për një tentim rrëmbimi në Zvicër të një kundërshtari ndaj qeverisë së Rexhep Tajip Erdogan. Turqia mohon gjithçka.

Historia, e cila duket si një thriller spiunazhi, u zbulua publikisht të enjten, më 15 mars, nga gazeta e Zyrihut Tages-Anzeiger.

Sipas gazetës, ngjarja ka ndodhur në një varrezë në Zyrih. Në këtë varrezë u mblodhën në gushtin e 2016 tre agjentë sekretë turq, që përpiqen të bindin një bashkatdhetar për t’i ndihmuar ata të rrëmbenin një biznesmen zvicerano-turk. Ky i fundit është i dyshuar si një mbështetës i predikuesit Fethullah Gylen, që jeton në mërgim në Shtetet e Bashkuara dhe konsiderohet nga Ankaraja, si nxitës i përpjekjes së dështuar për grushtin e shtetit të 15 korrikut 2016.

Në këmbim të një shumë të madhe parash dhe premtimin e një jetë të rehatshme në Turqi, ekzekutuesi i caktuar – një njeri me shumë borxhe familjare – pajtohet të derdh disa pika të një droge të fuqishme psikoaktive, GHB në ushqimin e biznesmenit.Plani, megjithatë ka dështuar nga Shërbimi Informativ i Konfederatës, i cili i kishte pasur në mbikëqyrje. Fotot e marra gjatë takimit në varrezë tregojnë gjithashtu praninë e dy anëtarëve të rangut të lartë të stafit të ambasadës turke në Bernë.

 

Selia e Shërbimit Sekret Zviceran në Bernë

Hetimi vazhdon

Sipas burimeve të gazetës, Prokurori i Përgjithshëm i Zvicrës (ZAP) ka konfirmuar se çështja penale për spiunazh politik ndaj qytetarëve turq në Zvicër ka filluar një vit më parë, ku rezulton të jetë raportuar më 24 mars 2017, për një rrëmbim në tentativë .

Por historia nuk është më vetëm gjyqësore: është gjithashtu politike. Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (DFAD) sipas lajmit botuar të ejten nga agjencia zvicerane e lajmeve beson se procedimet penale mund të ngrihen edhe kundër dy zyrtarëve të lartë të ambasadës turke.

Departamenti Federal i Punëve të Jashtme të enjten kishte shpjeguar se akuzat kundër këtyre dy personave nuk bien në kundërshtin me ushtrimin e funksioneve të tyre diplomatike. Prandaj, nuk lind çështja e imunitetit diplomatik pasi sot këta njerëz sot nuk janë diplomatë dhe as nuk qëndrojnë më në Zvicër. Prandaj Prokuroria Federale mund të vazhdojë hetimet. Të dyshuarit mund të apelojnë natyrisht.

Reagime të forta në parlament

Sipas gazetës Vaudoise Le Matin, duhet të kthehemi në vitin 1935 për të gjetur një histori të ngjashme. Në atë kohë nazistët përmes Gestapos e kishin rrëmbyer gazetarin Berthold Jacob në Basel .

Zvicra nuk mund të qëndrojë me duar të lidhura, reagon deputeti socialist Carlo Sommaruga. “Unë jam i skandalizuar se si një shtet në këtë mënyrë shkel sovranitetin e Zvicrës. Kjo kërkon një reagim”. Deputeti i kërkoi Bernës të thërrasë ambasadorin zviceran në Ankara për konsultime, të pezullojë negociatat për një marrëveshje dypalëshe të tregtisë së lirë dhe madje të refuzojë liberalizimin e vizave për Turqinë.

“Është operacion agresiv kundër sovranitetit të vendit tonë nga një shtet totalitar i kryer kundër një shtetasi zviceran. Është koha për të reaguar”, tha nga ana e tij ish-kreu i KIS, Peter Regli, për Radio Televizionin Zviceran në gjuhën frënge (RTS).

Nga grushti i dështuar në Turqi, Ankaraja përmes shërbimeve sekrete ndjek turqit jashtë vendit që nuk e ndajnë të njëjtin mendim me presidentin e tyre, vazhdoi Peter Regli, duke theksuar se “këto operacione inteligjencës janë të paligjshme.”

Nuk ka hakmarrje, por protesta

Sekretarja e Shtetit për Punët e Jashtme, Pascale Baeriswyl, të premten në RTS përjashtoi kategorikisht sanksionet diplomatike të Bernës kundër Ankarasë. “Meqenëse qeveria federale fuqizon MPC për të vazhduar me hetimet, ne nuk marrim masa diplomatike, sepse do të quhet ndërhyrje në një proces gjyqësor”, tha ajo.

Megjithatë, në stacionin zviceran SRF, Pascale Baeriswyl tha se ajo proteston ndaj një akti të tillë nga Turqia. Zvicra nuk i toleron këto aktivitete në territorin e saj në asnjë kohë, tha sekretarja zvicerane e shtetit në një telefonatë që ajo kishte bërë mëngjesin e të premtes me Ankaranë./Burimi Swissinfo.ch/EB Teksti mund të ribotohet duke përmendur burimin zviceran dhe shqip nga është marrë)

Zvicra në Greqi pa Shaqirin por me Behramin

VOAL – Vladimir Petkoviç ka zgjedhur 23 lojtarë të cilët do të përfaqësojnë Zvicrën në miqësore kundër Greqisë (23 mars në Athinë) dhe Panamasë. Në listë bie në sy sidomos mungesa e Xherdan Shaqirit, prania e Valon Behramit dhe Mario Gavranoviqit, kthimi i Josip Drmic dhe thirrja e parë për Dimitri Oberlin.

Fantazisti i Stoke City nuk është trajnuar në javë për shkak të një lëndimi muskulor e një përdredhje në pulpë dhe i ka thënë përzgjedhësit se është si shumë i lodhur. Mungues për dëmtime janë Eren Derdiyok, Admir Mehmedi dhe Denis Zakaria. Skuadra do të mblidhet në 19 mars në Kloten dhe pasdite do të niset për në Greqi.

Përzgjedhja zicerane

Portierë: Roman Bürki (Borussia Dortmund), Marvin Hitz (Augsburg), Yann Sommer (Borussia Mönchengladbach).

Mbrojtës: Manuel Akanji (Borussia Dortmund), Johan Djourou (Antalyaspor), Nico Elvedi (Borussia Mönchengladbach), Michael Lang (Basilea), Stephan Lichtsteiner (Juventus), Jacques-François Moubandje (Tolosa), Ricardo Rodriguez (Deportivo La Coruna).

Mesfushorë e sulmuest: Valon Behrami (Udinese), Josip Drmic (Borussia Mönchengladbach), Blerim Dzemaili (Bologna), Breel Embolo (Schalke), Gelson Fernandes (Eintracht Frankfurt), Fabian Frei (Basilea), Remo Freuler (Atalanta), Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb), Dimitri Oberlin (Basilea), Haris Seferovic (Benfica), Granit Xhaka (Arsenal), Steven Zuber (Hoffenheim). 

Cassis i gatshëm të shkojë në Turqi, për t’iu dhënë fund tensioneve mes Ankarasë dhe Bernës

VOAL – Ndërsa ndizen polemikat lidhur me aktivitetet e supozuara të spiunazhit të Turqisë në Zvicër, shtohen hipotezat e një vizite zyrtare nga Këshilltari Federal Zviceran Ignazio Cassis në Ankara. Lajmi, i parashikuar nga disa gazeta zvicerane, u konfirmua të shtunën nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme.

Sipas një zëdhënësi të DFAE, në fakt, mundësia e një udhëtimi në Turqi është në diskutim prej disa kohësh, edhe pse një datë e saktë ende nuk është vendosur.

Tensionet mes dy vendeve janë të lidhura me rrëmbimin në tentativë në Konfederatë të një pasuesi të dyshuar turko-zviceran të predikuesit Fethullah Gylen, armik publik numër një i qeverisë në Ankara, i konsideruar nxitës i grushtit të dështuar të shtetit në korrik 2016.

ATS

Zyrihu, qyteti i dytë më i shtrenjtë në botë

Sipas Hulumtimit të Njësisë së Inteligjencës Ekonomike (EIU), qyteti më i shtrenjtë në botë mbetet Singapori.

Ndërkohë, Zyrihu, është në vendin e dytë bashkë me Parisin, duke u ndjekur nga Hong Kong dhe Oslo që zë vendin e pestë.

Hulumtimi i EIU përfshin 133 qytete nëpër botë dhe merr Nju Jorkun si bazë krahasuese të dhënash, ku përfshihet kosotoja e më shumë se 160 shërbimeve, ku futet ushqimi, veshja, faturat etj.

Në këtë raport krahasohet kostoja e më shumë se 160 shërbimeve dhe produkteve përfshirë ushqimin, veshmbathjet dhe faturat e shërbimeve.

Qytetet më të lira, sipas renditjes ndodhen në Indi e Pakistan. Vlera e ulët e dollarit shkaktoi kalimin e Nju-Jorkut dhe Los Angelosit për vitin 2017 në vendet 13-të e 14-të.

Qyteti i Gjenevës ndodhet në vendin e 6.

Singapori rezulton 11% më i shtrenjtë se Nju Jorku për ushqimet bazë.

Seuli, në Korenë e Jugut është vendi më i shtrenjti në botë për veshje, me çmime 50% më të larta se Nju Jorku. Ndërkohë, qytetet e Britanisë të Madhe dhe SHBA janë bërë më të lira, ndërsa më të lirat në botë renditen Damasku, Karakasi dhe Almati. /Burimi swissinfo.ch/EB

 

Federer fiton dhe mbron vendin Numër 1

VOAL – Gjysmëfinalet duhej të arrinte dhe gjysmëfinalet i arriti. Roger Federer (ATP 1) siguroi dy javë të tjera në krye të renditjes ATP falë fitores kundër Hyeon Chung (26) për 7-5 6-1, gjë që e lejoi atë të arrinte në aktin e parafundit të Indian Wells Masters 1000 ku do të përplasen raketat me kroatin Borna Koriç (49).

Tashmë përballur dhe e rrahur në gjysmëfinalen e Australian Open, jugkoreani mund të përfaqësonte një pengesë të vështirë në rrugën e mbretit Roger, i cili pas ngritjes së shpejtë të 3-0, ka parë  të vetmin pushim të lejuar. Në 5-5 Federer, ende i pamposhtur pas 16 takimeve më 2018 (fillimi i tij më e mirë ndonjëherë), megjithatë, ka ndryshuar ingranazhet, edhe një herë e ka mbajtur shërbimin e tij në ndeshjen e parë të setit të dytë të mundimshëm dhe nuk i ka lënë më hapësirë kundërshtarit deri në fund.

Zvicra do të lejojë konsumimin e kanabisit, për qëllime shkencore

Konsumimi i kanabisit duhet të lejohet, në rastet kur bëhet për qëllime shkencore. Një vendim të tillë e ka dje sot Dhoma e Kantoneve e Parlamentit të Zvicrës, pa asnjë votë kundër, shkruan srf.ch

Në sfond të këtij vendimi mësohet se është një projekt i Universitetit të Bernës, përmes të cilit synohet të zbulohet se çfarë do të ndodhë, në rast se kanabisi legalizohet. Për pjesëmarrje në këtë projekt, 1000 persona do të kenë mundësi të blejnë kanabisin në farmaci, transmeton albinfo.ch.

Zyra Federale për Shëndetësi, me një vendim të marrë pak muaj më parë, nuk e kishte miratuar këtë projekt, me arsyetimin se ai, si i tillë, përbën shkelje të ligjit mbi lëndët narkotike.

Në rast se Dhoma Nacionale e Parlamentit e mbështet vendimin e Dhomës së Kantoneve, atëherë ligji në fjalë do të ndryshohet dhe në këtë mënyrë Universiteti i Bernës do të mund ta realizojë projektin e përmendur.