VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Berisha është përtej Berishës – Nga Elona Caslli

December 5, 2021
blank

Komentet

blank

Sulm kibernetik mbi mediat, dyshimet mbi Erion Veliajn – Nga Fjori Sinoruka, BIRN

Nuk ishte rastësi që u sulmuan të gjithë ata që publikuan një përgjim të Veliajt për ndërhyrje në zgjedhjet e kreut të ri të federatës së futbollit të vendit

Mediat online kritike ndaj qeverisë shqiptare pretendojnë se sulmet kibernetike që i shënjestruan kohët e fundit ka të ngjarë të jenë të koordinuara dhe ndoshta të lidhura me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj.

Ata i thanë BIRN se dyshonin se sulmet kishin ndodhur pasi publikuan një bisedë të regjistruar në të cilën Veliaj dëgjohej duke përdorur sharje, gjuhë të vrazhdë dhe kërcënime kur fliste me zyrtarët rajonalë të futbollit.

Ata thanë se sulmet e bënë të vështirë për publikun aksesin në faqet e tyre të internetit dhe se sulmet dukeshin të koordinuara.

Brahim Shima, drejtor në Ora News, një transmetues me qendër në Tiranë, tha për BIRN se besonte se sulmi ishte i qëllimshëm.

“Sulmi ishte tërësisht i qëllimshëm, për ta bërë sa më të vështirë aksesin e lajmeve në Ora News. Ka pasur përpjekje të mëparshme për të hakuar faqen, por sulmi i nisur në janar kishte për qëllim reduktimin e tij, ose maksimizimin e vështirësisë sonë në shpërndarjen e lajmeve,” tha Shima për BIRN.

Ai shtoi se sulmin e lidhën me betejën mes Federatës Shqiptare të Futbollit, FSHF-së dhe kryebashkiakut të Tiranës për zgjedhjet për kreun e ri të organit drejtues të futbollit.

“Nuk kemi fakte konkrete, por gjithçka ka të bëjë me presionin e kryebashkiakut Veliaj ndaj FSHF-së”, shtoi ai.

Enton Abilekaj, i cili drejton një media lokale të quajtur Dosja.al, tha se sulmet kibernetike synuan gjithashtu median e tij, duke e bërë të vështirë aksesin në faqen e saj të internetit.

“Kompania që na ofron aktivitet online na informoi për një sulm të veçantë, i cili nuk është bërë nga hakerët, por duke blerë IP jashtë vendit, duke rritur në mënyrë artificiale trafikun, në mënyrë që serveri të mos përballonte dhe të mos aksesohej faqja”, tha Abilekaj. tha për BIRN.

“Nga hetimi që bëmë me kolegët që kishin të njëjtin problem, kuptuam se faqet e sulmuara ishin të njëjtat që publikuan regjistrimin audio të kryebashkiakut në një takim me anëtarët e Asamblesë Rajonale të Futbollit të Tiranës”, shtoi ai.

Ai tha se sulmi kishte përfunduar, por kishte lënë shumë paqartësi në media.

Andi Bushati, i cili drejton Lapsi.al, i tha BIRN se sulmet i konsideronte të lidhura edhe me publikimin e kasetës në të cilën kryebashkiaku Veliaj dukej se po i bënte presion komunitetit të futbollit të kryeqytetit për të ndërhyrë në zgjedhjet e FSHF-së.

“Nuk kemi prova 100 për qind të verifikueshme që sulmi kibernetik erdhi nga kryetari i bashkisë, por fakti që u sulmuan ato media që i dhanë shikueshmëri të madhe këtij lajmi dhe mbi të gjitha uebsajti i FSHF-së që e publikoi këtë. u sulmua përgjimi, duke i çuar të gjitha supozimet te Veliaj”, tha Bushati për BIRN.

Gentian Progni, një ekspert kibernetik shqiptar, i tha BIRN se portalet që janë kritike ndaj autoriteteve dhe qeverisë i janë nënshtruar sulmeve kibernetike “prej disa kohësh”.

“Por nuk ka ndodhur kurrë që sulmi të ishte kaq i madh dhe me një kosto kaq të lartë, sepse lloji i sulmit ishte një DDOS [mohim i shpërndarjes së shërbimit],” tha Progni. “Është i vetmi sulm që është pothuajse i pamundur të zbulohet, dhe është shumë e vështirë dhe e kushtueshme të mbrohesh prej tij”, shtoi ai.

blank

Punonjësit e OSHEE i prenë dritat, 67-vjeçarja Liliana Sema gjendet e ngrirë në banesë 3 ditë pas vdekjes!

Jetonte në kushte të mjerueshme, familjarët: Nuk i lidhën as një llambë

blank

Një 67-vjeçare është gjetur e ngrirë në banesën e saj nga të afërmit 3 ditë pasi kishte ndërruar jetë nga i ftohti.

Viktima është identifikuar si Liljana Sema dhe jetonte në kushte të mjerueshme në fshatin Ferras të Fierit.

 

Sipas akuzave të familjarëve, edhe pse ajo kishte paguar dritat deri në muajin dhjetor punonjësit e OSHEE i kishin prerë dritat dhe kishin refuzuar që t’i lidhnin një llambë për ndriçim.

I vëllai 67-vjeçares tha se ishte pikërisht ai që kishte gjetur të motrën pa shenja jete në banesë. Ai tregoi se e Liljana Sema jetonte e vetme dhe pa përkrahje nga shtetit.

“Jam i vëllai Liljanës, e gjetëm të ngrirë nga i ftohti. I kishin hequr dritat të OSHEE. Nuk kishte lekë të paguante. Këtu jetojnë biznesmenë dhe nuk paguajnë, kurse motrës sime i shkëputën dritat. Unë e gjeta të ngrirë, doktori tha ka ngrirë nga i ftohti. Kishte 3 fëmijë, 2 djem dhe një vajzë. Nuk i ndihmonte njeri, i ka marrë dhe tokën autostrada. Jetonte vetëm, pa përkrahje”, tha ai.

Ndërkohë i biri u shpreh se i kishte blerë nënës së tij një rezistencë për ditëlindje në nëntor, por e kishte përdorur vetëm një javë pasi i kishin prerë dritat.

“Më mori kushëriri në telefon, më tha ka vdekur mamaja. Kur erdha e gjeta ashtu siç e gjeti daja. Para 10 ditësh isha këtu, bëra sherr me ata të dritave, ti lidhnin të paktën një llambë. Kishte 3 ditë që kishte vdekur. Kishte pension 70 mijë lekë e mblidhte kanaçe. Unë e ndihmoja mesa kisha mundësi, se marr një rrogë të ulët si roje objekti. Me ato lekë s’na dilte as rruga dhe as ardhja deri këtu. I merrja ilaçet 60 mijë lekë, vuante nga zemra, tensioni. Ajo i ka paguar dritat deri në dhjetor, ata thonë s’i ka paguar. Unë kam librezën e faturat, edhe një rezistencë që kishte nuk e vendoste dot. Ia bleva për ditëlindje rezistencën, por 1 javë e përdori”, rrëfeu i riu.

Ndërsa motra e viktimës tha mes lotësh se 67-vjeçarja: “Ka qenë sëmurë gjithë jetën. Motra ime mblidhte kanaçe nëpër rrugë. Vinim si motra ta ndihmonin, por sado. Ndërroi jetë në atë kasollen atje, aty dha shpirt motra ime. Vdiq nga i ftohti, çfarë binte jashtë, hynte brenda. Se ndihmonim dot”.

Drejtori i OSHEE në Fier, Arjan Fasko deklaroi se prej 1 viti kontrata e energjisë elektrike në banesën ku jetonte Liljana Sema është ndërprerë nga vetë ajo. Ndërsa objekti është raportuar i mbyllur dhe se atu nuk jetonte njeri, pasi sa herë që punonjësi i OSHEE ka shkuar në banesë s’ka gjetur njeri.

Fasko shtoi se nuk kanë pasur asnjë kërkesë nga ana e familjarëve të viktimës për lidhjen e energjisë elektrike.

“Kontrata që furnizonte objektin ku jetonte zonja, është debitore për një periudhë të gjatë. Ka lidhur aktmarrëveshje në 2018 dhe e ka ndërprerë. Ka mbi 1 vit e ndërprerë kontrata e energjisë elektrike. Nga ana e punonjësit të OSHEE, që bën leximin e sistemit të matjes është raportuar i mbyllur dhe nuk banon njeri, pasi objekti ka qenë i mbyllur ku ai ka shkuar atje për rileximin e sahatit. S’kemi asnjë kërkesë nga familjarët për lidhje të energjisë në këtë periudhë

© Panorama.al

blank

Ironia e Andi Bejtjes: Kush di të numërojë saktë, qenka antiamerikan!

Gazetari Andi Bejtja ironizoi me anë të një postimi situatën e krijuar mbrëmjen e kaluar në emisionin Open, ku ishte ftuar kryeministri Rama me një panel gazetarësh.

Gazetari Robert Rakipllari i tha kryeministrit Edi Rama se ai është antiamerikan, pasi ai nuk e njeh Lulzim Bashën, ndërkohë që Uashingtoni e njeh për kryetar të PD-së.

“Tani dola edhe unë anti-amerikan. Çfarë amerikani mund të jem unë po pranova që në 1 mijë e ca karrige ulen 5 mijë e 4 veta,” reagoi Rama.

Ndërkohë Bejtja shkruan se tani ka një përcaktim të ri, kush di të numërojë saktë, qenka antiamerikan.

“Që nga dje, në Shqipëri kemi një përkufizim të ri të antiamerikanizmmit:

antiamerikan qenke po dite me numëru saktë… pra antiamerikanë janë gjithë profesorët e matematikës dhe makinat llogaritëse në botë…

Rama mbrëmë në “Open” ishte një “makinë llogaritëse” përballë një gazetari që donte ta bënte antiamerikan se kishte numëruar saktë karriget e Kuvendit të 18 dhjetorit të Bashës.

Allah, Allah këtë vend jo gjithmonë e bëjnë qesharak vetëm politikanët…,” shkruan Bejtja.

blank

Fisi Kajno më i hershmi i Korçës: Kusuret tona nuk kanë të sosur: Punonjësi i Kadastrës Vladimir Kiço na shiti pronat, asnjë frikë nga ligji Nga Vepror Hasani

Fisi Kajno më i hershmi i Korçës: Kusuret tona nuk kanë të sosur: Punonjësi i Kadastrës Vladimir Kiço na shiti pronat, asnjë frikë nga ligji

Jetojmë në një vend ku duhet të marrësh arratinë e të mos kthehesh kurrë

 

Kusuret tona nuk kanë të mbaruar, – shpjegon Nonda Kajno, kompozitori i mirënjohur brenda dhe jashtë vendit, – jetojmë në një vend, ku duhet të marrësh arratinë e të mos kthehesh më kurrë. Këtu nuk ka shpresa për një jetë të qendrueshme. Hajdutëria pasurohet, ndërsa pronarët e vërtetë ashtu siç u grabitën nga diktatori Hoxha, ashtu po vidhen edhe sot e kësaj dite. Madje vjedhjet e sotme janë edhe më të tmerrshme se ta grabisin pronën ditën me diell dhe të drejtën nuk e gjen dot kurrë. Më konkretisht, punonjësi aktual i Kadastrës së Korçës, Vladimir Kiço, prej njërës nga pronat tona prej 10,000 metra katrorë, na shiti një sipërfaqe prej 2800 metrash; ku një sipërfaqe prej 800 metrash ia pajisi me certifikatë pronësie Roland Demkos të blerë nga Kristaq Kafexhiu, ndërsa një pjesë tjetër prej 2,000 metra katrorë ia dha me certifikate pronësie Elsa Dishnicës që zotëron pronën e Gaqo Papadhopulit, e cila është në kufi me pronën tonë. Kjo aferë pati edhe bashkëpunimin e ish-regjistruesit Dhimitër Çyfeku dhe të topografit, Meleq Ramollari, shpjegon Nonda Kajno. Por edhe pse gjithçka e kryer prej tyre ishte në kundërshtim të hapur me ligjin, as nuk patën frikë dhe as nuk ndjenë ndonjë frikë, tashmë në këtë vend hajdutëria është kthyer në normë. Mjerr njeriu i ndershëm!

Drejtorja e re e Kadastrës Shpresa Spaho

Fill pas ardhjes së drejtores së re në Kadastrën e Korçës, Shpresa Spaho, shkova në zyrën e saj dhe i tregova dokumentacionin për tokat e trashëguara nga gjyshja jonë Mitevice (Eleni) Kajno, e cila vinte nga një familje e madhe nga më të hershmet dhe më të nderuarat familje të qytetit të Korçës e cila na linte trashëgimi 25,000 metra katrorë toke; njëra prej 10,000 metra katrorë, tjetra prej 15,000 metra katrorë. I tregova edhe dokumentacionin e rregullt, (origjinal) me firmë dhe vulë, pasi gjithçka ishte e konfirmuar ligjërisht nga një vendim i Gjykatës së Faktit Korçë nr.157 datë 02.02.1999, dhe nga një vërtetim i Arkivit të Këshillit të Rrethit të vitit 1945, ku saktësohet se: “Këtë sipërfaqe e ka patur në pronësi ish-pronarja Mitevice (Eleni) Kajno”. Pronat e mësipërme na u njohën nga Këshilli i Rrethit Korçë, nga Komisioni për Kthimin dhe Kompensimin e Pronave ish-pronarëve. Dokumenti nr.168, mban datën 28.05.1999. Në këtë dokument me objekt njohje pronësie shkruhet: “Komisioni, pasi kontrolloi dokumentacionin e paraqitur, konstatoi se ai ishte i plotë dhe konformë kërkesave të ligjit Nr.7698, datë 15.04.1993 “për kthimin dhe kompensimin e pronave ish-pronarëve dhe akteve të tjera nënligjore”.

I tregova drejtoreshës edhe kufijtë e pronës

Drejtores së sapoemëruar i sqarova gjithashtu se pronare e pronave të sipërcituara ishte Mitevica (Eleni) Kajno, e vërtetuar kjo edhe nga arkivi i rrethit ku tekstualisht shkruhet: “Sipërfaqen e ka patur në pronësi ish-pronarja Mitevicë (Eleni), Kajno”. “Kufizimet e kësaj sipërfaqeje, – saktëson më tej dokumenti në fjalë, janë: Veri-Rrugë, Jugë-Përrua, Lindje-Gaqo Papadhopuli, Perëndim-Nikollaq Duro. E gjitha ndodhet brenda vizave kufizuese të qytetit të Korçë në gjendje të lirë”. Fal këtij dokumentacioni të plotë Komisioni i Kthimit të Pronave na kishte njohur pronarë. Edhe sot e kësaj dite, kufizimet janë po ato, pra nuk ekziston asnjë dilemë ku ndodhet prona jonë dhe kush janë 9 bashkëpronarët e familjes Kajno. Pronën e saj, gjyshja jonë Mitevica, na i dhuroi me testament. Drejtorja Besa Spaho më premtoj zgjidhjen.

Do të bëjmë korrigjim të hartës, më premtoi Besa Spaho

Atë çast kur drejtorja e re Besa Spaho më tha se do të bënin korrigjim harte, bazuar në dokumentet e mia të padiskutueshme, m’u duk sikur Krishti kishte zbritur në tokë. E drejta vonon por nuk harron, mendova i entuziazmuar, por asgjë nuk paskësh qenë e vërtetë. Pasi kaluan pak kohë, drejtorja e re e Kadastrës së Korçës më tha: Merr certifikatë pronësie për këto që të kanë mbetur, të tjerat zgjidhi me gjykatë. Fjalët e saj më lanë tejet të zhgënjyer: dokumentacioni im është i plotë, i qartë, i padikutueshëm, unë duhet të marrë pronën time si njeri i nderuar e jo të endem nëpër gjykata që edhe sot e kësaj dite nuk po japin drejtësi. Dhe jo vetëm kaq, dokumentacioni ynë (i Kajnove) ishte i depozituar në Kadastër. Juristët e institucionit mund t’ua shpjegonin eprorëve te tyre në çdo çast që ata do ta dëshironin, por jo, e drejta ende nuk përfillet, dhe nëse veprohet kështu siç është vepruar deri më sot, edhe 1000 drejtorë të ndërrohen përsëri as pas 1000 vjetëve nuk do të ketë drejtësi.

Falsifikuesin e pronave tona, nuk e ndëshkon askush

Kurse falsifikuesin e pronave tona, Vladimir Kiçon, nuk e ndëshkon askush, shpjegon Nonda Kajno. Ndodh kështu, sepse korrupsioni nuk ka të ndalur as sot e kësaj dite. Askush nuk mban përgjegjësi. Askush nuk dënohet. I konsultuar me juristët për çfarë ka ndodhur me pronën tonë, më thanë: “Punonjësi i Kadastrës Korçë, Vladimir Kiço, duhet të merret në përgjegjësi penale të shpërdorimit të detyrës në bashkëpunim, parashikuar nga neni 248 e 25 të Kodit Penal; pushtimi i tokës, neni 200; duke kryer veprime arbitrare, vepër penale e parashikuar nga neni 250 i kodit penal; duke mos marrë masa për të ndërperë gjendjen e paligjshme, vepër penale e parashikuar nga neni 251 i kodit penal; duke krijuar dyshime të arsyeshme për kryerjen e një korrupsioni pasiv, vepër penale, parashikuar nga neni 319/a, dhe 259 i kodit penal. Të gjitha këto duhej të ishin kryer nga vetë Kadastra e Korçës, i takonte Kadastrës, drejtuesve të saj, të denonconin punonjësit e tyre në organet e drejtësisë, sepse nëse drejtuesit mbyllin sytë, të drejtën e merr lumi.

Kadastra ndryshoi titullin e pronësisë

Dhe është kjo arsyeja që korrupsioni po e gërryen çdo ditë e më tepër shoqërinë shqiptare, është kjo neglizhencë që i lejoi punonjësit të Kadastrës, Vladimir Kiço të pranonte një regjistrim të dytë të pronës së Gaqo Papadhopulit me një sipërfaqe prej 2000 metra katrorë, me qëllim që tashmë ta poziciononte ndryshe, duke e mbivendosur mbi pronën e Kajnove, gjë që është e palejueshme. Kërkesa për regjistrim të dytë u pranua nga ZVRPP Korçë, fal një urdhëri të brendshëm nr. 007988 të lëshuar nga Vladimir Kiço, punonjës i Kadastrës Korçë. Prona prej 2,000 metra katrorë e Elsa Dishnicës, (trashëgimtare e Gaqo Papadhopulit), u mbivendos mbi sipërfaqen e pronës tonë prej 10 mijë metra katrorë. E njëjta praktikë u zbatua edhe për pronën e Kristaq Kafexhiur prej 800 metrash katrorë të blerë nga Roland Demko, edhe këtë pronë e mbivendosi mbi pronën e Kajnove edhe pse prona e Kafexhiut ndodhet në pjesën e pasme të ish-kampit të punëtorëve. Për të gjitha këto, ulërima jonë është: Ku ndodhet drejtësia?! Aktualisht kemi problem edhe me një sipërfaqe toke prej 15,000 m2, por tashmë na duhet ende kohë të marrim frymë prej padrejtësive që nuk kanë të sosur. Sërish do t’i drejtohemi shtypit”, – përfundoi rrëfimin e tij, Nonda Kajno, intelektuali i nderuar i qytetit të Korçës dhe më gjerë.

 

blank

Liburn Aliu në Preshevë: Autoritetet në Beograd mund të na bëjnë ndalesa por ne do të insistojmë vazhdimisht

Ministrit të Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliut autoritet serbe ia kanë lejuar vizitën zyrtare në Preshevë. Megjithëse, Aliu në një konferencë të përbashkët që pati me kryetaren e Komunës së Preshevës, Ardita Sinanin tha se Beogradi mund t’iu bëjë ndalesa por që do të bëjnë vazhdimisht kërkesa për të vizituar Komunën e Preshevës, Bujanocit e Medvegjës. Kjo meqenëse atij dhe tre ministrave të tjerë të Qeverisë së Kosovës, autoritete serbe nuk ua kishin lejuar vizitën që do të bënin me 28 nëntor.

“Ne do të bëjmë vazhdimisht kërkesa për ta vizituar Preshevë, autoritet në Beograd mund të na bëjnë ndalesa por ne do të insistojmë vazhdimisht, pra po ta refuzonin tash këtë kërkesë që erdha unë do ta bëja një kërkesë  tjetër për pak më vonë, pra nuk do të hezitojë të bëjë kërkesa të vij ta vizitoj Preshevën., njëjtë sikurse edhe ministrat tjerë nëse me 28 nëntor kemi planifikuar të vinim katër ministra bashkë, tash erdha vet por në vizita tjera mbase do të jemi prapë bashkë”, tha Aliu, raporton KosovaPress.

Megjithëkëtë, Aliu u shpreh i lumtur që vizitoi Preshevën. Nga aty ai u shpreh se veç obligimit personal, është edhe obligim i Qeverisë së Kosovës që të përkujdeset për të drejtat dhe mirëqenien e shqiptarëve që jetojnë në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë.

“Është obligim edhe i imi personal, por në veçanti është edhe obligim i Qeverisë së Kosovës që të përkujdeset për të drejtat dhe mirëqenien e qytetarëve shqiptarë që jetojnë në Komunën e Preshevës, Bujanocit e Medvegjës.  Ne do të jemi përherë pranë, do të vijmë në vizita, përpiqemi që ne vizita tona t’i inkurajojmë qytetarët tanë që të qëndrojnë ashtu siç kanë qëndruar përherë”, tha Aliu.

Ministri theksoi se është detyrë që në aspektin politik, Qeveria e Kosovës që në negociatat me palën serbe t’i ngrisë çështjen e të drejtave të qytetarëve të Luginës.

“Është detyrë e jona që edhe në aspektin politik Republika e Kosovës në negociata, në takime me palën serbe përherë ta ngrisë çështjen e të drejtave të qytetarëve në Preshevë, Bujanovc e Medvegjë duke pasa parasysh përherë parimet e reciprociteti”, nënvizoi ministri Aliu.

Mes tjerash ai ka folur edhe për kontributin që kanë dhënë qytetarët e Preshevës ndër vite për qytetarët e Kosovës.

“Edhe në luftën tonë qytetarët e Preshevës, Bujanovcit dhe Medvegjës kanë qenë përherë aktiv dhe rrjedhimisht lirinë që në e gëzojmë në Kosovë është liri e fituar edhe me kontributin e qytetarëve të tyre dhe Kosova e ka për detyrë dhe obligim që këtë të mirë t’ua kthejë vëllezërve të tri këtyre komunave dhe kjo është vetëm detyrë e jona dhe , nuk po bëjmë asgjë më tepër, bile po bëjmë pak me atë që duhet të bëjmë”, tha ai.

Kryetarja e Komunës së Preshevës, Ardita Sinani u shpreh e lumtur për vizitën e ministrit Aliu, për çka ka përshëndetur siç tha ajo praktikën e krijuar nga Qeveria e Kosovës që në vazhdimësi rajonin ta vizitojnë ministrat e saj.

“Më në fund ne pas shumë pengesave e nga autoritet shtetërore, miku jonë, dhe vëllai jonë  i Preshevës, ministri i MMPH erdhi në vizitë në komunë e Preshevës. Përshëndes praktikën e krijuar nga Qeveria e Kosovës që në vazhdimësi rajonin tanë ta vizitojnë ministrat e saj. Kjo përveç thellimit të bashkëpunimit mes përfaqësuesve të udhëheqësve të shqiptarëve në Luginë me autoritet qendrore të Kosovës është përkrahej e madhe sidomos për qytetarët tanë. Kjo praktikë shërben edhe për sensibilizimin e çështjes së shqiptarëve në Luginë”, tha ajo.

blank

Në kërkim të varreve të kundërshtarëve politikë të diktaturës në Shqipëri

VOA

Rreth 5 kilometra nga qyteti i Shkodrës ndodhet fshati Kuç, në hyrje të të cilit gjendet e braktisur, dhe thuajse e rrënuar, ish qendra e antenave të Radio Shkodrës, ndërtuar pas vitit 1970. Fusha përpara kësaj qendre dyshohet se është një nga zonat, ku diktatura groposte në fshehtësi viktimat e saj, njofton Zeri i Amerikes.

Përfaqësues të Shoqatës së ish të përndjekurve politikë ishin të enjten në mjediset e braktisura të kësaj qendre. Drejtuesi i shoqatës, Zenel Drangu, i tha Zërit të Amerikës, se po bëhen përpjekje për të mbledhur dëshmi të reja mbi personat e ekzekutuar, të cilëve ende nuk u dihet vendi i varrimit.

“Ky ka qenë një vend i sigurtë, sepse ka qenë i rrethuar me tela me gjemba dhe nuk kanë patur mundësi njerëzit të zbulojnë se këtu janë vrarë dhe pushkatuar njerëz të ndryshëm që kanë qenë kundërshtarë të regjimit. Ndër ta, prej burgut të Qafë Barit, kanë sjellë këtu Tom Ndojën dhe Sokol Sokolin dhe i kanë varrosur, po në këtë vend. Dhe të tjerët janë kapur në postën kufitare; Dhurata Sokoli dhe Elez Kraja, të fejuar, të cilët janë nisur me u arratisë në vitet ’90”.

Banori i fshatit Kuç, Xhavit Lohja, thotë se, pas 18 vitesh burgim për tentativë arratisje, kur u kthye në fshat, e gjeti të ndërtuar qendrën e antenave të radios dhe të ruajtur me ushtarë, ashtu siç ruhej edhe burgu ku ai kaloi vitet e tij të rinisë.

“E kam gjetë të rrethuar radiostacionin me trupa roje. Këtu ka qenë tamam si kampi për të burgosur. Ashtu asht rujt ky vend. Familjarët e mi dhe ndonjë banor thonin se këtu groposen njerëz që i vrasin dikund. Se këtu, nuk i sillnin me i pushkatu. I pushkatojshin diku tjetër dhe i bijshin me i varrosë. I groposshin ma mirë me thanë, se ata nuk kanë ditë me varrosë kend”.

Prej disa muajsh, ish të përndjekurit politikë të regjimit komunist po bashkëpunojnë me Autoritetin për Informimin mbi Dosjet e ish Sigurimit të Shtetit dhe Komisionin Ndërkombëtar për të Zhdukurit për gjetjen e personave të zhdukur në komunizëm, të ekzekutuar apo që kanë vdekur në hetuesi dhe burgje, të cilëve, edhe pas 30 vitesh nga rrëzimi i komunizmit, ende nuk u dihet vendvarrimi. Drejtuesi i Shoqatës së ish të burgosurve politikë, Zenel Drangu, thotë se, deri tani, janë përcaktuar të paktën tre vendvarrime të kundërshtarëve politikë të ekzekutuar në komunizëm.

”Ne kemi evidentuar 401 persona, që janë pa varr. Dhe, ka mundësi, që një pjesë e tyre të gjenden, sepse vendi asht tek ish artistikja, ku janë rreth 10 vetë aty që janë vra, dhe tek vorret e Rrmajit”.

Gjatë 30 viteve të fundit janë bërë përpjekje të herëpashershme, kryesisht nga familjarët, për zbulimin e vendvarrimit të kundërshtarëve politikë. Deri tani nuk ka një të dhënë të saktë për numrin e personave, të cilëve u është gjetur vendvarrimi. Ndërkohë, si Autoriteti për Informimin mbi Dosjet e ish Sigurimit të Shtetit, ashtu edhe Komisioni Ndërkombëtar për Gjetjen e të Zhdukurve, deklarojnë se rreth 6 mijë njerëz u zhdukën gjatë regjimit komunist.

blank

Konfirmohet takimi Biden-Scholz për të biseduar për Ukrainën

Takimi online i Presidentit amerikan, Joe Biden dhe kancelarit gjerman, Olaf Scholz.

RFE/RL

Presidenti amerikan, Joe Biden dhe kancelari i ri gjerman, Olaf Scholz, do të diskutojnë për agresionin rus ndaj Ukrainës, gjatë një takimi që pritet të ndodhë muajin e ardhshëm (më 7 shkurt) në Uashington, njoftoi Shtëpia e Bardhë të enjten.

Takimi kokë më kokë do të jetë takimi i parë prej kur Scholz mori drejtimin e vendit të tij në muajin dhjetor të vitit të kaluar.

Tensionet janë rritur ndërmjet Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj, pasi Perëndimi shpreh shqetësimin për grumbullimin e rreth 100 mijë trupave ruse afër kufirit me Ukrainën, që shihet edhe si tentim i Rusisë për të pushtuar fqinjin e saj.

Moska ka mohuar në vazhdimësi një gjë të tillë.

Refuzimi i Gjermanisë për t’u bashkuar me SHBA-në dhe anëtarët e tjerë të NATO-s në ofrimin e armëve për Ukrainën, ka mërzitur disa aleatë dhe ka ngritur pikëpyetje rreth vendosmërisë së Berlinit për t’iu kundërvënë Rusisë.

Militarizimi i vetë Gjermanisë në Evropë gjatë dy Luftërave Botërore, i ka bërë udhëheqësit gjermanë gjatë viteve të shohin çdo përgjigje ushtarake si mjetin e fundit.

Shtëpia e Bardhë e njoftoi vizitën një ditë pasi SHBA-ja refuzoi kërkesat kryesorë të Rusisë për zgjidhjen e krizës së gjatë mbi Ukrainën.

Kremlini tha të enjten se refuzimi i SHBA-së “lë pak terren për optimizëm”.

Biden dhe Scholz do të diskutojnë gjithashtu bashkëpunimin për pandeminë COVID-19, ndryshimet klimatike dhe çështjet ekonomike dhe të sigurisë, tha Shtëpia e Bardhë.

Scholz në dhjetor u bë kancelari i nëntë i Gjermanisë pas Luftës së Dytë Botërore, duke hapur një epokë të re për kombin më të populluar dhe ekonominë më të madhe të Bashkimit Evropian pas mandatit 16-vjeçar të Angela Merkel.

blank

Felicita Jakoel: Ja si e shpëtoi Vlora babain tim nga nazistët!

Felicita Jakoel, kryetarja e shoqatës së miqësisë Izrael-Shqipëri e cila është gjithashtu një pasardhëse e një prej familjeve hebreje që ka jetuar në Shqipëri gjatë periudhës së holokaustit ishte e ftuar në një lidhje skype nga Tel Aviv për edicionin e lajmeve në Dritare TV.

Jakoel tregoi më tepër nga kujtimet e babait të saj, si i përjetoi ai ngjarjet e Holokaustit pasi ishte një hebre vetëm 20 vjeç gjatë kohës së pushtimit nazist në Shqipëri.

“Nuk jam unë që tregoj, pasi unë kam lindur rreth 15 vjet pas përfundimit të Holokaustit, por janë prindërit tanë , në mënyrë të veçantë babai im, i cili në kohën e pushtimit nazist të Shqipërisë ishte një djalë i ri 20-vjeçar dhe i ka përjetuar vet ai dhe familja e tij të gjithë hebrenjtë e Shqipërisë, rrezikun që paraqitej nga pushtimi gjerman.

Ata kishin dëgjuar diçka, kemi parasysh që koha nuk ishte si sot edhe lajmet ishin më të turbullta dhe arrinin më me vështirësi por ata kishin dëgjuar diçka për atë që ndodhte në Evropë dhe kështu që kur rreziku u bë shumë i madh ata filluan të fshiheshin, sidomos të rinjtë. Ata u shpërndanë nëpër qytete dhe nëpër fshatra dhe siç e dini historinë 99% e shqiptarëve hebrenj që jetonin në Shqipëri shpëtuan. Dhe kjo histori ka shumë rëndësi siç edhe e treguat në kronikën paraardhëse , tmerret e Holokaustit në Evropën e pushtuar nga nazistët” u shpreh Jakoel.

blank

Fjalimi i Berishës e prishi ligjin e heshtjes që kishte zaptuar Kuvendin – Nga ARTAN FUGA

Kuvendi në kaos!

Me fjalimin e z. Sali Berisha sot në Kuvend, u shqep ligji i heshtjes që prej vitesh kishte zaptuar Kuvendin. Gjuha politike do të ndryshojë tërësisht!

Sherri tani do të bëhet së paku katërsh, dhe ne si qytetarë kemi nevojë për këtë sherr sepse do të prishi të gjitha ekuilibrat e vendosura nga lidershipi politik në këta tridhjetë vjet.

Berisha do të drejtohet kundër Ramës, por edhe kundër Bashës. Rama do të detyrohet të flasë kundër Berishës dhe kundër Bashës, pa i futur dot më në një thes. Basha do të detyrohet po aq të flasë kundër Ramës, sa edhe kundër Berishës. Prit sepse ka edhe brenda radhëve socialistë disa që sapo t’u jepet rasti do të nisin të flasin edhe kundër Ramës, edhe kundër Bashës, dhe kundër Berishës. Ndërkohë prit se do të hyjë në lojë edhe LSI, sapo zoti Ilir Meta do të shkojë drejt uljes së avionit të Presidentit në pistë. Atëherë pritet që zonja Monika Kryemadhi duke mbajtur një distancë heshtjeje ndaj zotit Sali Berisha, do të flasë kundër Ramës, Bashës, si edhe do të pozicionohet ndaj deputetëve socialistë që do të jenë kritikë ndaj Ramës. Prit se edhe mes deputetëve që përkrahin Foltoren, ka prej tyre që duke ia bërë me sy zotit Berisha, i buzëqeshin fshehur zotit Lulzim Basha.

Prit se zoti Berisha ka “nxjerrë shejtanin nga shishja”, u ka thënë fjalën militantëve në foltoret e tij. Ata tani nuk mbyllen më kurrë në “shishe”.

Fjalimet e deputetëve të tjerë do të jenë ose jashtë teme, ose iso polifonike. Por kanë rëndësi dy gjëra: që Kuvendi do të hyjë në një kakofoni që nuk do të ketë Zot ta orkestrojë. Ligjërimi politik nga dydimensional do të bëhet shumëdimensional çka do të shqepi gjuhën e sotme politike. Dhe ka shumë mundësi që ky kaos diskursiv të paralajmërojë krizë politike shumë madhore dhe rinisjen e lojës nga e para! Kjo është pozitive për Shqipërinë, për qytetarët, për forcat politike që duan të hyjnë në lojë, dhe do të na nxjerrë të palara që as nuk na kishte shkuar ndërmend se do të ndodhnin.

Zoti Edi Rama nuk e përballon dot këtë kakofoni të rrezikshme që i nxjerr Kuvendin jashtë kontrolli, duke shtuar një dimension tjetër kakofonisë politike, sikurse ai i bisedës gjoja me qytetarët me anë e pyetësorit. Krizën ligjërimore nuk e zgjidh duke e konsideruar të paqenë dhe bërë si ai që kur s’i pëlqen muhabeti në tavolinë sheh nga dritarja dhe iu flet njerëzve që ecin në shi pa çadër!

Kriza politike po afron!

Gjithsesi qetësia brenda establishmentit politik është prishur. Ka vend për afera dyshe, kurse kur aktorët janë së paku pesë, karriget nuk mjaftojnë.

Janë së paku pesë persona për dy karrige, një në pushtet dhe një në opozitë. I pari ka monopolizuar pushtetin, i dyti opozitën. Po ne, thonë të tjerët? Erdhi shoqja prapa meje dhe shaminë ma vuriiii! E dini vallen besoj!

blank

Memorandumet e turpit – Nga Neki Lulaj 

Lakmija megallomane pashallarëve ,gangrena shekullore e sëmurjeve të vjetra tukoshake  duan sërish Gjergj Kastrioti, ta ngrisin nga varri kështu se shpejti pritet të zyrtarizohet  nëpër  shkollat shqipe ne Shqipëri  gjuha turke e  ndoshta edhe gjuha serbe,në qytete e Tiranës,SHkodër dhe Kavajë,kurse gjuhët e tjera europjane dhe gjuha angleze te lihët pas dore.

Kjo është mizerija e fillim vitit 2022-të dhe pazarllëqet e ndyera Erdoga-Rama,gjithë keto manevrime  i kan hilet e mëdha ne demin e shqiptarëve.Botërisht dihët se ne shtetin  turk, jetojnë mbi 7 milion shqiptarë dhe atje nuk funksionon edhe  as një shkollë te mësimit plotësues në gjuhën shqipe. Shqipëriri, shqiptari kthehu kah „Meka“ eurpjane se për ne për ty Europa është drita e diellit e jo Hëna e errët dhe e zbehtë aziatike. Kjo është politika e te sëmurit nga Bosfori. Nuk është çudi e madhe ata gjdo gjë po bejnënë heshtje e ne Kosovën tonë problemet e liderëve politik është si ta zhvatin shtetin dhe te rrëzojnë qeveri.Isha unë qe  para një viti pata një debat me një diplomate turke e ngarkuar ne Konsulaten turke ne Prizren. Ajo mes tjerash „ tha ne kemi disa dhjetra shkolla turke në Prizren kemi hapur edhe kurse të ndryshme plotësuse me mësim në gjuhën turke.“Unë pakë sa i habiturse çka  është duke ndodhur ne shtetin tanë  e pyta me lejën e kuit ju i zhvilloni të gjitha këto  aktivitete ne Prizren dhe rrethinë.Ajo u përgjegjë „Ne nuk e pyesim askend, as qe kemi nevojë ta pyesim“.Biseda ishte e pa kenshme dhe unë e akuzova gjeja se  keni pretendime sërish ta ripushtoni me këtë formë Kosovën,por falë gjakut të luftëtarëve të UÇK-së dhe shumë deshmorëve qe dha Kosova ketë qellimi nuk do ja arrini kurrë sepse ne tani jemi shtet i pa varur.

Ja edhe kjo poezi i përgjigjet keti realiteti.

 

Rrapo Hekali

Hajde more Rrapo Hekali

Kur tëhrret sa tundët mali

Hajde more Rrapo e lule

Lum si ti bilbil qe zure

Një pasha me 7 tuje

Topi bam e ti pa tutje

Plumbat të binin mbi supe

As su trembe as su tute

Se Hodon Ivica shkoj

Kopshtin derrit ja dëmtoj

Ngriti flamuurin te kroi

Pse lufton o derëzi

As për mua as për ty

Por për gjithë Shqipëri.

 

P.scriptum(Një pasha me 7 tuje)-Nje gjeneral turk me 7 yje

 

Nga Thimi Mitko „Bleta shqiptare botuar me  1850

blank

Fotografi i njohur Felix Bilani vjen me një ekspozitë të shkëlqyer fotografike

Artisti Felix Bilani vjen me një Ekspozitë Fotografike që do të hapet Te’Galeria nga 27 Janar deri më 5 Shkurt.

—————–

Felix Bilani i fikson çastet në objektivin e tij dhe u jep frymë e jetë. Kjo ndjeshmëri krijohet kur i sheh fotografitë e tij.

Syri i Artistit të mirënjohur kap atë që nuk e sheh askush, që të shkund prej dhimbjes, foto që të trondisin edhe kur policia i ndjek protestuesit me gaz lotësjellës apo kur fikson një trumbë lulesh që duket sikur kanë gjuhë dhe na flasin,

pra me dy fjalë Felix Bilani u jep gojë dhe fjalë fotografive të tij, dmth i kthen në art të vërtetë!

Voal.ch i uron Artistit sa më tepër ekspozita, pasi suksesi nuk diskutohet assesi !

Fotografitë e Felix Bilanit janë si adrenalinë, është me fat kush i sheh, sepse më pas do ta shohë botën me sy të tjetër!

———

Fotot vijnë të printuara nga Ahmet Axhushi, Tirana Ekspres bëri të mundur realizimin. 

Adresa: Te’ Galeria, Rruga Hoxha Tahsim, Ish Shtëpia e Miqve, Tiranë

Ekspozita hapet më 27 Janar në orën 18:00

 

blank

blank

blank

 

blank

blank

21 Janar 2011, kur policia hante gurë e dru

blank

Dhe më 8 Janar 2022, kur Policia dhunonte protestuesit dhe qytetarët

 

blank

 

 

blank

Helidon Bushati e braktis Bashën, Endira Bushati: Edhe të tjerë do marrin të njëjtin vendim

Deputeti i Partisë Demokratike, Helidon Bushati ka dhënë dorëheqjen nga posti i Drejtuesit Politik të Qarkut të Shkodrës.

Kështu, Helidon Bushati ka braktisur deputetin Lulzim Basha. Endira Bushati në Edicionin e Pasdites me moderatoren Armela Ferko në Syri Tv, deklaroi se edhe persona të tjerë do të marrin të njëjtin vendim. Ajo shtoi se Basha tani është braktisur totalisht nga baza.

“Basha është braktisur nga demokratët, ka pak njerëz përreth. Në Shkodër kanë lindur barcaleta për emërim të Alibeajt. Kjo është t’i çosh Shkodrës një njeri që nuk njeh as strukturat, as historinë e atij qyteti thellësisht demokrat. Zoti Bushati mori këtë vendim dhe unë besoj se edhe deputetët e tjerë do marrin këtë vendim. Elektorati i djathtë në Shkodër nuk pranon njerëzit e afërt të Lulzim Bashës. Në Shkodër nuk ka shanse që të krijohet ndonjë realitet me lëvizje të Bashës.

Shkodra ka qenë dhe është me demokratët e vërtetë, Basha bën vetëm lojëra dhe filma. Jam i sigurt se Basha do marrë goditje nga demokratët e Shkodrës dhe Shqipërisë më datë 6 mars. Janë çuar njerëz nga shtrati për të qenë kundër Bashës, sepse janë ndjerë të tradhtuar si demokratë, si shqiptarë e qytetarë. Basha drejton SHPK, bashkëpunon hapur me Ramën e më 6 mars do dalë forcë e katërt politike”, deklaroi Endira Bushati. syri.net


blank
blank
Send this to a friend