VOAL

VOAL

Ben Stiller i thotë Zelenskyt: Ju jeni heroi im

June 21, 2022
blank

Komentet

blank

Më 7 korrik 1967 u nda nga jeta Vivien Leigh, bukuria sfiduese e Hollivudit

VOAL – Tepër e bukur dhe joshëse, Vivien Leigh do të mbetet përgjithmonë në historinë e kinemasë për interpretimin e personazhit melodramatik të Rossella O’Hara në “Gone with the Wind”, tre blockbusters më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Një rol që i ka sjellë zilinë dhe vullnetin e keq të shumë kolegëve të saj, në ambientin jo shumë të gëzuar dhe shumë të inatosur të Hollivudit.

E lindur në Indi më 5 nëntor 1913 (si Vivian Mary Hartley) nga një zyrtar i lartë kolonial britanik pak para Luftës së Parë Botërore, ajo jetoi në atë kontinent fantastik dhe ekzotik deri në moshën gjashtë vjeç. Familja më pas u vendos në Angli ku Vivien ndoqi një shkollë të drejtuar nga murgesha: një fëmijëri e ndërlikuar, megjithatë, për Vivienin e vogël u detyrua t’i nënshtrohej sistemeve të ngurta që i ishin imponuar për t’i dhënë asaj një arsim mjaftueshëm të përshtatshëm.

Në moshën tetëmbëdhjetë vjeç, e shtyrë nga profesioni i saj artistik, por edhe nga vetëdija për bukurinë e saj të jashtëzakonshme, ajo u regjistrua në Akademinë e Londrës.

Ajo tërhiqet nga teatri, por shikon me një sy të interesuar formën e re të argëtimit që po bëhet gjithnjë e më popullore: kinemanë. Hyrja e saj në botën e artë të seteve amerikane daton në vitin 1932. Një vit më parë, pra pak më pak se njëzet vjeç, ajo ishte tashmë e martuar me Hubert Leigh Holman.

Filmat e parë të xhiruar nga aktorja bukuroshe nuk lënë gjurmë dhe as personaliteti i saj duket se nuk ngjall interes të veçantë.

Është viti 1938 kur vjen mundësia e madhe, ajo biletë e vërtetë fituese e quajtur “Gone with the Wind”, një film i bazuar në romanin shumë të suksesshëm të Margaret Mitchell. Me këtë film Vivien Leigh do të fitojë një Oscar.

Nuk mungojnë thashethemet për të minuar vlerën e kësaj zgjedhjeje nga prodhuesit. Dikush nga ambienti pohoi menjëherë se kishte përfituar nga marrëdhënia e krijuar, pavarësisht unazës së martesës në gisht, me të famshmen Laurence Olivier.

Pavarësisht se si shkuan në të vërtetë gjërat, suksesi i filmit nuk e ndryshoi shumë personalitetin e Leigh-it, gjithmonë më të interesuar për teatrin sesa për kinemanë. Në këtë, ajo ishte një divë padyshim anormale në skenën e Hollivudit, pasi kishte xhiruar në harkun e karrierës së saj, pavarësisht ofertave të shumta, vetëm rreth njëzet filma.

Por depresioni i femrave që ai portretizonte në ekran ishte edhe i tij. Nga Rossella kapriçioze e “Gone with the Wind” te Blanche psikotike e “A Tram Named Desire” (një tjetër Oscar në 1951, së bashku me Marlon Brando), portretet femërore të Vivien Leigh pasqyronin dobësinë e saj në të jetuar dhe brendësinë e ankthit të saj.

Pasioni për duhanin (duket se gjatë xhirimeve të “Gone with the Wind” pinte 4 paketa cigare në ditë) dhe një depresion i tmerrshëm duket se e dënojnë atë dhe sigurisht që situata nuk përmirësohet pas ndarjes nga Olivier, megjithëse dukej se marrëdhëniet mes të dyve ishin gjithmonë të shkëlqyera.

Duke kaluar vitet e fundit të jetës me këtë John Merival, trupi i saj humbi ngadalë me kalimin e kohës, derisa një formë e rëndë e tuberkulozit e mori atë më 7 korrik 1967 në moshën pesëdhjetë e tre vjeçare.

Në shtator 2006, një sondazh britanik e kurorëzoi atë si “Britanikja më e bukur e të gjitha kohërave”./Elida Buçpapaj

blank

Më 2 korrik 2004 u nda nga jeta Marlon Brando, aktori ikonë i kinematografisë botërore

VOAL – Përfaqësuesi maksimal i metodës së re të veprimit të Studio Actor që u krijua në kinemanë amerikane në mesin e viteve ’50 (metoda e famshme “Stanislavsky Method”), Marlon Brando fillimisht u vendos si një aktor me thellësi të konsiderueshme dhe më pas si një aktor i vërtetë ikonë, falë aftësisë së tij për të jetuar karakteret që ai luajti duke zgjeruar impulset e brendshme psikologjike, shpesh të sugjeruara nga skenarët.

I lindur në Omaha, Nebraska më 3 prill 1924, biri i një shitësi udhëtues dhe një aktoreje të dorës së dytë, para se të aktronte, fillimisht nisi një karrierë ushtarake, por, i padisiplinuar dhe intolerant i rregullave hierarkike në fuqi në kazermë, u dëbua nga Akademia Ushtarake e Minesotës. Ai u zhvendos në Nju Jork dhe mori pjesë në një kurs drame që debutoi në vitin 1944 në Broadway. Tre vjet më vonë ai triumfon në teatër me karakterin e Stanley Kowalski, protagonist i dramës prekëse të Tennessee Williams “Një tramvaj i quajtur dëshirë”. Në vitin 1950, nën drejtimin e Elia Kazan, ai ndoqi të famshmen Actor’s Studio, e cila më në fund ia hapi dyert për kinemanë.

Pas stërvitjes së gjatë dhe të lodhshme Marlon Brando debutoi në ekranin e madh në vitin 1950 me filmin “Uomini” nga Fred Zinneman, në të cilin luan një veteran paraplegjik të luftës. Për këtë rol ai mbyllet për një muaj duke studiuar sjelljen e personave me aftësi të kufizuara në një spital të specializuar. Fytyra e tij, magnetizmi i tij, mbetet shumë i impresionuar nga spektatorët që e shohin filmin; Brando mban spektatorët e mbështetur me forcën e tij, shprehjet e tij intensive, si dhe një ndjesi të përhapur të mashkullorësisë që ai arrin të na bëjë ta perceptojmë pothuajse fizikisht.

Megjithatë, suksesi i vërtetë erdhi vitin e ardhshëm, me të njëjtin tekst që e hodhi në teatër: versioni i filmit “Një tramvaj i quajtur dëshirüe” (drejtuar nga Elia Kazan, me Vivien Leigh) e projekton atë direkt në imagjinatën femërore të një brezi të tërë. Në ekran Marlon Brando është me hijeshi të jashtëzakonshme dhe karakteri i tij kombinon karakteristika kontradiktore që, me sa duket, i impresionuan veçanërisht zonjat e kohës: jo vetëm që ai është i bukur në mënyrë çarmatosëse, por është gjithashtu në të njëjtën kohë i vështirë dhe thellësisht i ndjeshëm, rebel dhe jokonformist. Shkurtimisht, një rol që nuk mund të kishte shkuar pa u vënë re në një shoqëri aq të lidhur me rregullat dhe konventat si Amerika e atëhershme.

Për fat të keq, në vitet e ardhshme kësaj hijeshje të madhe do t’i mbetet vetëm hija. Brando, në mënyrë të pashpjegueshme, humbet plotësisht formën madhështore fizike të së kaluarës dhe ndoshta për shkak të problemeve të mëdha që lidhen me familjen e tij (djali i parë vrau të dashurin e motrës së tij Cheyenne dhe u dënua me dënimin maksimal, dhjetë vjet, edhe pse babai i tij dëshmoi në favor të tij, Cheyenne më vonë bëri vetëvrasje duke e varur veten), ai u tërhoq plotësisht. Do të vijë në mbipeshë 160 kg dhe tabloidët do të konkurrojnë në botimin e fotografive të fundit, duke i krahasuar pa mëshirë ato me imazhet e kohës së artë.

Përveç episodit tronditës të djalit të tij, pjesa tjetër e jetës private të Brando nuk ishte tamam si duke marrë një pushim. Jo vetëm që ishte martuar tri herë (me Anna Kashfi, me Movita dhe Tarita), por kishte marrëdhënie të tjera të rëndësishme që përfunduan, në të mirë, me një lamtumirë të dhimbshme. Midis shumë grave të saj, Pina Pellicier kreu vetëvrasje në vitin 1961, ndërsa Rita Moreno u përpoq dy herë pa sukses. Brando gjithashtu ka tetë njohje të atësive për fëmijë jashtë martese.

Jo më pak të shqetësuar janë marrëdhëniet e tij me statujën më të lakmuar nga të gjithë aktorët: pas katër nominimeve të njëpasnjëshme (që nga vitet 1950), më në fund me “Fronte del porto” (1954), drejtuar nga Elia Kazan, merr çmimin e aktorit kryesor më të mirë, me rolin e Terry Malloy. Ai gjithashtu fitoi çmimin më të mirë aktor në Festivalin e Filmit në Kanë.

Gjithashtu në vitin 1954 ai luajti një rebel të ri në “Il Selvaggio” nga Laszlo Benedek dhe u bë simbol i një brezi të shpërndarë dhe të zhgënjyer. Për t’u përgatitur për interpretimin ai frekuenton grupe të mitur si ato të përshkruara në film që vijnë për të përfunduar në burg për një natë.

Vitet 60-të paraqesin një dekadë rënieje për aktorin, të aftë vetëm për të thirrur një sërë veprash mediokre (me përjashtim të drejtimit të tij unik 1961, “Dy fytyrat e hakmarrjes”) dhe të krijimit të një serie të pafund të problemeve në grupet që ai merr pjesë dhe të prodhimeve që e angazhojnë atë (në vitin 1969 ai e ekspozon zakonisht të qetë Gillo Pontecorvo gjatë filmimit të filmit “Queimada”, në mënyrë që regjisori të hedh poshtë filmin).

Në vitet 70 Marlon Brando u ringjall me fjalë: ishte viti 1972 kur ai mendoi një rol që do të mbetet në historinë e interpretimit, atë të Don Vito Corleone në filmin Il Padrino nga Francis Ford Coppola. Gjatë audicionit, Brando improvizoi trukun tani të famshëm për të “bërë” Don Viton: flokët e mbajtura mbrapa me shkëlqim, lustrim i ndritshëm këpucësh në fytyrë dhe ball, Kleenex mbushur faqet. Për rolin merr Oscar, por, me një veprim të papritur, refuzon ta tërheqë atë dhe, për të protestuar kundër mënyrës se si qeveria amerikane i trajton indianët, dërgon një Apache të ri në vendin e vet.

Në të njëjtin vit ai luajti në filmin skandal “Tango e Fundit në Paris” nga Bernardo Bertolucci, një film i cili, ndër disavantazhet e tij, digjet në sheshin publik. Gjithashtu me këtë rast “marka” Brando e bën veten të ndihet dhe stili, qëndrimet arrogante që ai i jep personazhit të tij, do të bëhet emblematike dhe e paimitueshme.


Në vitin 1979 ishte rradha e një tjetër rol të madh, magnetik, të Kolonelit Kurz në “Apokalipsi Tani” nga Francis Ford Coppola. Shfaqja e tij në fazat e fundit të filmit është e trishtuar, e habitshme, aktori duket plotësisht i panjohur. Kritikët qajnë me mrekulli, dikush e përshëndet atë si aktori më i mirë ndonjëherë. Pas përfundimit të kryeveprës së Coppolës, aktori del në skenë për rreth një dekadë: më vonë ai do të shfaqet vetëm në role me kapelë. Ndër filmat e tij më të shquar janë “Don Juan De Marco, mjeshtër i dashurisë” (1994, me Johnny Depp) dhe “The Score” (2001, me Robert De Niro dhe Edward Norton).

Për të kuptuar madhështinë e Brando është një shaka e Al Pacino, e cila më vonë u bë e famshme, i cili luajti me të në “Il padrino”: “Është sikur të aktoresh me Perëndinë”.

Aktori i paharrueshëm vdiq në Los Angeles në moshën 80 vjeç më 2 korrik 2004. Elida Buçpapaj

FILMOGRAFIA

Superman II:The Richard Donner Cut (2006) (V) si Jor-El
The Godfather (2004) (VG) (zëri) (arkiv i përdorur) si Don Vito Corleone
The Score (2001) si Max
Free Money (1998) si Warden Sven ‘The Swede’ Sorenson
The Brave (1997) si McCarthy
The Island of Dr. Moreau (1996) si Dr. Moreau
Don Juan DeMarco (1995) si Dr. Jack Mickler
Christopher Columbus: The Discovery (1992) si Tomas de Torquemada
The Freshman (1990) si Carmine Sabatini, aka Jimmy The Toucan
A Dry White Season (1989) si Ian McKenzie
Apocalypse Pooh (1987) (V) (archive sound) (pa kredituar) si Eeyore
The Formula (1980) si Adam Steiffel, Chairman Titan Oil
Superman II (1980) si Jor-El
Apocalyps1980)e Now (1979) si Colonel Walter E. Kurtz
Roots: The Next Generations (1979) (mini) TV mini-seri si George Lincoln Rockwell
Superman (1978) si Jor-El
The Godfather: A Novel for Television (1977) (mini) TV mini-seri si Don Vito Corleone
The Missouri Breaks (1976) si Robert E. Lee Clayton
Ultimo tango a Parigi (1972) si Paul
The Godfather (1972) si Don Vito Corleone
The Nightcomers (1972) si Peter Quint
Queimada (1969) si Sir William Walker
The Night of the Following Day (1968) si Chauffeur
Candy (1968) si Grindl
Woman Times Seven (1967) (pa kredituar) si Bob – in Picture, segment ‘Two Against One’
A Countess from Hong Kong (1967) si Ogden Mears
The Appaloosa (1966) si Matt Fletcher
The Chase (1966) si Sheriff Calder
Morituri (1965) si Robert Crain
Bedtime Story (1964) si Freddy Benson
The Ugly American (1963) si Ambassador Harrison Carter MacWhite
Mutiny on the Bounty (1962) si 1st Lt. Fletcher Christian
One-Eyed Jacks (1961) si Rio
The Fugitive Kind (1959) si Valentine ‘Snakeskin’ Xavier
The Young Lions (1958) si Lt. Christian Diestl
Sayonara (1957) si maj. Lloyd ‘Ace’ Gruver – USAF
The Teahouse of the August Moon (1956) si Sakini
Guys and Dolls (1955/I) si Sky Masterson
Omnibus si Stanley Kowalski (1 seri, 1955)
Desirée (1954) si Napoleon Bonaparte
On the Waterfront (1954) si Terry Malloy
The Wild One (1953) si Johnny Strabler/Narrator
Julius Caesar (1953) si Mark Antony
Viva Zapata! (1952) si Emiliano Zapata
A Streetcar Named Desire (1951) si Stanley Kowalski
The Men (1950) si Kenneth ‘Ken’ Wilcheck/’Bud’
Actor’s Studio (1 seri, 1949)

blank

Arrestohet aktorja e njohur Philipps

 

Aktorja e njohur, Busy Philipps u arrestua teksa protestonte për të drejtat e abortit.

Të enjten, Vice Media raportoi përmes Twitter se aktorja e u arrestua para Gjykatës së Lartë në Uashington, D.C. Protestuesit kanë shkuar në gjykatë pas përmbysjes së Roe kundër Wade, e cila garantonte mbrojtjen federale për abortin, më 24 qershor.

Në videon e Vice Media, Philipps u pyet nga një personpse erdhi në protestë, të cilës ajo u përgjigj: “Për barazi”.

Ajo ka qenë prej kohësh e hapur për të drejtat e abortit.Aktorja së pari ndau historinë e saj të abortit në emisionin e saj Busy Tonight në vitin 2019 pas ndalimit gjashtë-javor të abortit në Gjeorgji dhe, më vonë atë vit, shkoi në Capitol Hill për të ndarë historinë përpara një nënkomiteti gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve duke diskutuar kërcënimet ndaj të drejtave riprodhuese.

“Jam shumë e trishtuar që duhet të ulemi këtu përballë një rreshti politikanësh dhe të japim deklarata thellësisht personale, sepse nuk ka rëndësi. Nuk duhet të ketë rëndësi. Unë jam një qenie njerëzore që meriton autonomi në këtë vend që e quan veten të lirë”, tha Philipps para nënkomitetit. “Dhe zgjedhjet që një qenie njerëzore bën për trupin e vet nuk duhet të ligjësohen nga të huajt të cilët nuk mund të dinë ose kuptojnë rrethanat ose besimet e secilit individ.”

Pas përmbysjes së Roe, Busy përdori platformën e saj të mediave sociale për të ndarë burimet e të drejtave riprodhuese, si dhe video dhe foto të saj duke dalë në rrugë për të protestuar. Në një Instagram Story të postuar pak para se të arrestohej, ajo foli para kamerës, duke u thënë ndjekësve: “Unë po e bëj këtë për ju djema. Unë po e bëj këtë për fëmijët e mi. Unë po e bëj këtë për nënën time. Këtë po e bëj për gjyshen time.”/Lapsi.al

blank

Ben Stiller i thotë Zelenskyt: Ju jeni heroi im

Aktori amerikan Ben Stiller në takim me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky

RFE/RL

Aktori i Hollivudit dhe ambasadori i vullnetit të mirë i Kombeve të Bashkuara, Ben Stiller e ka konsideruar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky si heroin e tij, gjatë një vizite në Kiev.

“Ajo çfarë keni bërë, mënyra si keni mobilizuar shtetin, botën, është vërtet inspiruese”, ka thënë ylli amerikan 56-vjeçar, duke iu referuar fjalimeve të Zelenskyt para parlamenteve në gjithë botën.

“Është nder i madh për mua… ju jeni heroi im”, ka thënë Stiller, i cili është emëruar ambasador i vullnetit të mirë i OKB-së më 2018.

Vizita e tij në Kiev dhe takimi me Zelenskyn janë realizuar në Ditën Botërore të Refugjatëve.

Zelensky dhe Stiller kanë diskutuar nevojat e personave të zhvendosur përkohësisht në Ukrainë dhe Poloni, të cilët Stiller i ka vizituar para se të takonte Zelenskyn.

Gjatë vizitës së tij, Stiller ka vizituar edhe lagjet e Irpinit, ku janë zhvilluar luftime të ashpra në ditët e para të luftës.

“Mendoj se është e vështirë të kuptosh se çfarë po ndodh këtu, nëse nuk keni qenë personalisht në këto ambiente”, i ka thënë ai Zelenskyt.

Të dy kanë folur edhe për karrierat që kanë pasur si aktorë komedianë.

”Ju keni hequr dorë nga një karrierë e mrekullueshme aktrimi”, i ka thënë Stiller, Zelenskyt.

“Jo aq të mirë sa e juaja”, i është përgjigjur Zelensky.

Para fitores në zgjedhjet presidenciale më 2019, Zelensky është njohur më së miri për rolin që ka pasur në një serial televiziv, ku ka luajtur rolin e një mësuesi në një shkollë të mesme.

blank

JLO flet për fillimet e karrierës: Më tallnin për pamjen e jashtme

Jennifer Lopez ka folur së fundmi rrreth komenteve tallëse që bënin për pamjen e saj.

“Unë u rrita rreth grave të kolme, kështu që nuk ishte asgjë për të cilën më vinte turp,” u shpreh Lopez, në dokumentarin e saj, ‘Halftime’.

Por, kur ajo filloi në industrinë e argëtimit, “ideali i bukurisë ishte të ishe shumë e hollë, bjonde, e gjatë,” shpjegoi ajo.

“Ishte e vështirë kur dëgjon se si  njerëzit tallen me ty”, rrëfeu artistja. “Por unë përfundova duke ndikuar në gjërat  që kurrë nuk kam menduar se do ndikoja.”

Pjesa e parë e dokumentarit u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Tribeca, disa ditë pasi Lopez pranoi çmimin Generation Award gjatë MTV Movie & TV Awards 2022.

“Dua të falënderoj të gjithë njerëzit që më dhanë këtë jetë, më dhanë gëzim , dhe ata që ma thyen zemrën. Ata që ishin të vërtetë dhe ata që më gënjyen.Dua të falënderoj dashurinë e vërtetë dhe dua të falënderoj të gjithë njerëzit që më thanë në fytyrë – ose kur nuk isha aty – që nuk mund ta bëj këtë.Unë me të vërtetë nuk mendoj se do ta kisha bërë këtë pa ty” deklaroi Jennifer./Lapsi.al

blank

Johnny Depp fiton gjyqin ndaj ish-bashkëshortes, fiton 15 mln euro

Ka marrë fund beteja e ashpër ligjore mes aktorit hollivudian, Johnny Depp, dhe ish-bashkëshortes së tij, Amber Heard.

Johnny Depp ka fituar zyrtarisht gjyqin e tij për shpifje kundër Amber Heard. Juria e përbërë nga pesë burra dhe dy gra e ktheu vendimin të mërkurën, pas gati 13 orësh diskutimi të shtrira në tre ditë në Gjykatën e qarkut në Fairfax të Virginias.

Pas dëshmive gjashtëjavëshe në gjyqin njëqind milionë dollarësh Johnny Depp kundër Amber Heard për shpifje, juria në Fairfax të Virginias ka vendosur në anën e aktorit.

Me këtë rast, Depp është shpërblyer me 10 milionë dollarë si dëmshpërblim dhe pesë milionë dollarë të tjera si dëme ndëshkuese.

Hamshori hollivudain e paditi ish-gruan e tij për shpifje duke kërkuar 50 milionë dollarë dëmshpërblim, derisa më pas ajo ngriti një kundërpadi prej 100 milionë dollarësh.

Gjykatësi Penney Azcarate mblodhi jurinë në orën 15:00 (me kohën lokale) për ta shpallur vendimin në Gjykatën e Qarkut në Fairfax të Virginias, ku gjyqi kishte vazhduar për gjashtë javë. BW

blank

Kevin Spacey akuzohet për sulme seksuale

Këtë e ka bërë të ditur Divizioni i Posaçëm i Krimeve të Prokurorisë Publike në Londër. Faktet datojnë në një periudhë midis 2005 dhe 2013

 

VOAL- Aktori Kevin Spacey është paditur nga drejtësia britanike për katër akuza për sulm seksual ndaj tre burrave. Kështu deklaroi Prokuroria e Kurorës (CPS). “CPS ka autorizuar një çështje penale kundër Kevin Spacey, 62 vjeç, për katër akuza për sulm seksual ndaj tre burrave,” tha në një deklaratë Rosemary Ainslie, kreu i Divizionit të Posaçëm të Krimeve të Prokurorit.

“Ai akuzohej gjithashtu se ka nxitur një person të angazhohej në aktivitete seksuale me penetrim pa pëlqimin e tij”, shtoi ai, duke saktësuar se akuzat “pasojnë shqyrtimin e provave të mbledhura nga Policia Metropolitane gjatë hetimeve”. Ngjarjet ndodhën në një periudhë midis marsit 2005 dhe prillit 2013.

Dy akuza kanë të bëjnë me sulmet seksuale në Londër në mars 2005 kundër të njëjtit ankues. Një tjetër sulm seksual ka të bëjë me një ankues të dytë në gusht 2008, i cili gjithashtu ishte përfshirë në një aktivitet seksual me penetrim pa pëlqimin e tij. Së fundi, Kevin Spacey akuzohet për një sulm të katërt seksual ndaj një ankuesi të tretë në prill 2013 në Gloucestershire (Anglia Jugperëndimore).

Policia e Londrës kishte hapur një hetim pas marrjes së raporteve për sulme seksuale ndaj aktorit, disa prej të cilave dyshohet se ishin kryer në zonën Lambeth të Londrës, ku ndodhet teatri Old Vic, ku Spacey ishte drejtor artistik midis 2004 dhe 2015. rsi-eb

blank

Johnny Depp tregon me detaje se si ish-gruaja i preu gishtin

Johnny Depp tregoi me detaje në sallën e gjyqit sherrin që pati me Amber Heard në mars të vitit 2015, që përfundoi me prerjen e gishtit të aktorit të famshëm.

58-vjeçari, i cili në atë kohë ndodhej në Australi për xhirimin e filmit “Piratët e Karaibeve”, kujton se ish-gruaja e tij ishte e inatosur për faktin sepse kishte takuar avokatët për një marrëveshje pasmartesore.

“Doja ta qetësoja dhe t’i thoja se nuk ia kisha hedhur. Nuk u qetësua dhe situata u përshkallëzua në çmenduri, kaos dhe dhunë. Ishte si e pushtuar. Unë doja të largohesha nga konflikti, por ajo vazhdonte duke më ofenduar rëndë. Ishim në një shtëpi të madhe në Australi dhe unë jam kyçur në 9 dhoma gjatë asaj dite, sepse sherri vazhdoi gjatë gjithë ditës. Ajo i binte dyerve me grusht, donte konfrontim fizik.

“Një moment, kur ishte larguar nga dera, unë dola dhe shkova te bari. Mora një shishe vodka dhe piva disa gota, hera e parë që pija alkool pas shumë vitesh. Kur më pa, nisi të më bërtiste pse nisa të pija prapë. Kapi shishen e vodkës dhe ma hodhi. Më kaloi shumë pranë kokës. Unë qëndrova i qetë dhe mbusha një gotë tjetër nga një shishe tjetër. E mori edhe atë shishe dhe ma hodhi mua. Unë u struka pas barit, por shishja më kapi në dorë. Në fillim nuk ndjeva fare dhembje, por si nxehtësi. Kur pashë dorën, maja e gishtit më kishte ikur dhe unë shikoja vetëm kockën. Aty e humba fare dhe mbaj mend që shkruaja me gjakun e gishtit nëpër mure të gjitha gënjeshtrat që ajo më kishte thënë”, tha Depp.

Johnny Depp ka paditur në gjykatë ish-bashkëshorten e tij për shpifje, pas akuzave të kësaj të fundit për dhunë në familje, duke i kërkuar dëmshpërblim për prishje të imazhit në shumën e 50 milionë dollarëve./A2CNN

blank

Sean Penn: Në Ukrainë më shkoi ndërmend të rrokja armët kundër Rusisë

Aktori holivudian Sean Penn, 61-vjeç, i cili në fillim të konfliktit ndodhej në Ukrainë për të bërë një dokumentar dhe më pas u detyrua të ikte më këmbë drejt kufirit polak për shkak të përkeqësimit të situatës, theksoi se është i vetëdijshëm se për momentin nuk di çfarë t’i ofrojë popullit ukrainas përveçse të luftojë përkrah tyre.

“Nëse keni qenë në Ukrainë mendja juaj do të pyesë instiktivisht se në çfarë shekulli jetojmë”, shtoi aktori holivudian.

”Isha në një stacion shërbimi në Brentwood (në shtetin e Nju Jorkut) një ditë më parë dhe mendova të marr armët kundër Rusisë? Çfarë po ndodh kështu?”, shtoi i irrituar ai.

Aktori rrëfen se gjatë qëndrimit në Ukrainë i kishte shkuar nëpër mend të qëndronte në Ukrainë vetëm me një pushkë në dorë dhe pa jelek antiplumb, sepse do të ishte më mirë t’ia jepte një civili ose një luftëtari me përvojë.

Penn kujtoi gjithashtu takimin me presidentin Zelensky, një ditë para pushtimit rus, dhe se ishte me të një ditë gjatë konfliktit, duke e përshkruar si shumë emocionues. bw

blank

Will Smith përjashtohet nga Oscars për 10 vjet

RFE/RL

Aktorit amerikan, Will Smith, i është ndaluar pjesëmarrja në ndarjen e Çmimit Oscar dhe në ngjarje të tjera të Akademisë amerikane të Filmit për dhjetë vjet, pasi ai goditi me shuplakë komedianin Chris Rock në ceremoninë e fundit të Oscars.

Akademia e Artit, Filmit dhe Shkencës, që organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Oscar, u takua të premten virtualisht për të vendosur për masat disiplinore.

Smith ka kërkuar falje për veprimet e tij dhe ka dhënë dorëheqje nga Akademia.

Aktori amerikan goditi komedianin Rock pasi ky i fundit bëri shaka me kokën e rruar të gruas së Smith, e cila vuan nga alopecia, sëmundje që shkakton rënien e flokëve.

Më pak se një orë pas kësaj ngjarjeje, Will Smith mori çmimin për aktorin më të mirë për rolin në filmin “King Richard”, ku ka portretizuar babanë e tenisteve Venus dhe Serena Williams.

Në deklaratë, Akademia tha se edicioni i 94-të i Oscars “u la në hije nga sjellja e papranueshme dhe e dëmshme që Smith bëri në skenë”.

Kjo organizatë tha se në kohën kur Smith goditi Rock, Akademia nuk kishte qenë e përgatitur që ta trajtonte siç duhet situatën e paprecedentë dhe kërkoi falje për këtë gjë.

Akademia po ashtu falënderoi komedianin Rock që u tregua i përmbajtur “nën rrethana të jashtëzakonshme”.

Në letrën e dorëheqjes, Smith ndërkaq kishte shkruar se ai ka “tradhtuar besimin e Akdemisë”, duke shtuar se ishte “zemërthyer” nga veprimet e tij.

Dorëheqja e tij nënkupton se ai nuk do të mund të votojë për edicionet e ardhshme të Oscars.

Akademia fillimisht kishte paraparë që të dilte me një vendim disiplinor më 18 prill, por dorëheqja e aktorit Smith e ka përshpejtuar këtë proces.

Shumë pak persona kanë dhënë dorëheqje nga Akademia. Katër anëtarë – producenti Harvey Weinstein, aktori Bill Cosby, regjisori Roman Polanski dhe kinematografi Adam Kimmel – janë përjashtuar nga Akademia lidhur me pretendimet për abuzime seksuale, ndërkaq aktori Carmine Caridi ishte përjashtuar më 2004 për shkak të piraterisë së filmave.

blank

Lista e plotë e fituesve në “Grammy Awards 2022”

Mbrëmja më e madhe vjetore e vlerësimit të muzikës, “Grammy Awards 2022”, është mbajtur të dielën pas mesnate.

Artistë të shumtë e kompozitorë janë shpërblyer me çmime në sajë të të arriturave vjetore në fushën e muzikës.

Edicioni i 64-të i çmimeve “Grammy” u mbajt në MGM Grand Garden Arena të Las Vegasit.

Dy nga çmimet kryesore: “Incizimi muzikor i vitit” dhe “Kënga më e mirë e vitit” kanë shkuar në duart e grupit Silk Sonic.

Ndërkohë “Albumi i vitit” shkoi për Jon Batiste, gjersa “Artisti i ri më i mirë i vitit” u shpall senzacioni Olivia Rodrigo.

Kjo është lista e plotë e fituesve sivjet në “Grammy Awards”:

INCIZIMI MUZIKOR I VITIT

“Leave The Door Open,” Silk Sonic

KËNGA E VITIT

“Leave The Door Open,” Silk Sonic

ALBUMI I VITIT

“We Are,” Jon Batiste

ARTISTI I RI MË I MIRË

Olivia Rodrigo

PERFOROMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT POP

“Drivers License,” Olivia Rodrigo

PERFOROMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT POP

“Kiss Me More,” Doja Cat feat. SZA

ALBUMI MË I MIRË TRADICIONAL I ZHANRIT POP

“Love for Sale,” Tony Bennett & Lady Gaga

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT POP

“Sour,” Olivia Rodrigo

KËNGA MË E MIRË RITMIKE

“Alive,” Rüfüs Du Sol

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT RAP

“Call Me If You Get Lost,” Tyler, the Creator

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT RAP

“Family Ties,” Baby Keem, Kendrick Lamar

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT RAP

“Jail,” Kanye West, Jay-Z

ALBUMI MË I MIRË LATIN

“Mendó,” Alex Cuba

ALBUMI MË I MIRË URBAN

“El Último Tour Del Mundo,” Bad Bunny

PERFORMANCA MË E MIRË AMERIKANE

“Cry,” Jon Batiste

BPERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT R&B

“Leave The Door Open,” Silk Sonic

“Pick Up Your Feelings,” Jazmine Sullivan

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT R&B

“Leave The Door Open,” Silk Sonic

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT R&B

“Heaux Tales,” Jazmine Sullivan

PERFOROMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT COUNTRY

“You Should Probably Leave,” Chris Stapleton

PERFOROMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT COUNTRY

“Younger Me,” Brothers Osborne

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT COUNTRY

“Cold,” Chris Stapleton

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT COUNTRY

“Starting Over,” Chris Stapleton

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK

“Making a Fire,” Foo Fighters

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK

“Waiting on a War,” Foo Fighters

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ROCK

“Medicine at Midnight,” Foo Fighters./Telegrafi

blank

Zelensky bën paraqitje befasuese në ndarjen e çmimeve Grammy, prek audiencën me fjalimin e tij

 Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy bëri një paraqitje surprizë mbrëmjen e djeshme në ndarjen e çmimeve Grammy në Las Vegas.

Me një zë të ngjirur ai  iu bëri thirrje  të gjithëve të tregonin mizoritë ruse ndaj popullit ukrainas.

Sipas Deadline , videoja është regjistruar në një strehë dy ditë më parë dhe ka “udhëtuar” në Las Vegas  me një protokoll të posaçëm transporti, në mënyrë që të mos gjurmohej origjina e saj.

‘Muzikantët tanë veshin parzmore në vend të smokingëve. Ata u këndojnë të plagosurve në spitale. Edhe për ata që nuk dëgjojnë muzika përshkron gjithçka’ u shpreh Zellenskyy.

Ai tha se ‘kishte një ëndërr’ që ata që jetonin në qytetet e Ukrainës mund të ishin po aq të lirë sa interpretuesit në skenën e Grammys dhe e krahasoi pushtimin me një heshtje vdekjeprurëse që kërcon të shuaj ëndërrat e popullit ukrainas përfshirë dhe fëmijët.

‘Mbusheni heshtjen me muzikën tuaj. Plotësoni atë sot për të treguar historinë tonë. Tregoni të vërtetën për luftën në rrjetet tuaja sociale, në TV, na përkrahni në çdo mënyrë që mundeni, por jo në heshtje. Dhe pastaj paqja do të vijë në të gjitha qytetet tona,” tha Zelensky ndërsa mbante veshur bluzën e tij tashmë të markës kaki.

Më pas John Legend i prezentuar nga Zelenskyy përformoi këngën e tij ‘Free’ në nderim të popullit të Ukrainës.

Siuzanna Iglidan nga Odessa iu bashkua skenës, së bashku me këngëtaren Mika Neëton, nga Burstyn, Ukraina perëndimore.

Image

Iglidan, e veshur me një fustan të verdhën me ngjyrën eflamurit të vendit të saj, i binte bandurës, një instrument popullor ukrainas i cili konsiderohet instrumenti muzikor kombëtar.

Fjalimi i plotë i presidentit ukrainas në ndarjen e çmimeve Grammmy.

Lufta.

Çfarë është më e kundërta me muzikën? Heshtja e qyteteve të rrënuara dhe njerëzve të vrarë. Fëmijët tanë vizatojnë raketa fluturuese që gjuajnë, jo yje. Mbi 400 fëmijë janë plagosur dhe 153 të tjerë kanë vdekur. Dhe nuk do t’i shohim kurrë duke vizatuar. Prindërit tanë janë të lumtur që zgjohen në mëngjes, në vendstrehime por të lumtur se janë gjallë.Të dashurit tanë nuk e dinë nëse do jemi sërish bashkë. Lufta nuk na lë të zgjedhim se kush do të mbijetojë dhe kush do heshtë përgjithmonë.

Muzikantët tanë veshin parzmore në vend të smokingëve.  Ata u këndojnë të plagosurve në spitale, edhe për ata që nuk mund t’i dëgjojnë muzika gjithsesi depërton. Ne mbrojmë lirinë tonë. Në tokën tonë në po luftojmë me Rusinë e cila sjell vetëm heshtje me bombardimet e saja. Heshtje vdekjeprurëse.Plotësoni heshtjen tonë më muzikën tuaj. Mbusheni heshtjen sot për të treguar historinë tonë.

Tregoni të vërtetën për këtë luftë në rrjetet tuaja sociale, në TV. Na përkrahni në çdo mënyrë që mundeni, me çdo gjë por jo me heshtje. Dhe pastaj do të vij paqja. Të gjitha qytetet tona po i shkatërron lufta, Chernihiv, Kharkiv, Volonovakha, Mariupol dhe të tjerë. Ata tashmë janë legjenda. Por unë kam një ëndërr që ata të jetojnë të lirë. Të lirë si ju në skenën e Grammy.

syri.net


Send this to a friend