VOAL

VOAL

Bebe Rexha: Faleminderit Monika Kryemadhi që nuk pranon barrierat!

December 23, 2017
blank
3 Comments
 • author avatar
  Anonymous 5 years ago Reply

  Jo gabohesh:
  Mona nuk eshte grua e shtypur, perkundrazi ka shtupur te tjeret tash 27 vjet.

  Partia e Mones eshte familjare ka kaluar nga burri tek gruaja, dhe partia eshte shume e korruptuar.
  Mona ,barrierat i ka per te ruajtur miliona euro e vjedhura.

  Moj zonje, se Mona do te bente keto gjera Amerike , do e ishte duke u kalbur ne burg bashke me Ilirin!
  Ju lutem !
  Kendoni, se jemi krenar per ju , por mos fole gjera qe vrasin shperesen!

Komentet

blank

Inva Mula dhe Genc Tukiçi koncert gala sonte në Jordan Hall Boston

Gala Concert Tonight at Jordan Hall Boston.
Inva Mula dhe Genc Tukiçi koncert gala sonte në Jordan Hall Boston.
VOAL- Sonte më 27 maj 2023, në orën 19.30, me orën amerikane, në Jordan Hall Boston, sporanoja shqiptare me famë botërore Inva Mula dhe pianisti Genc Tukiçi japin koncert bamirësie.
Për biletat dhe sponsorizimet e mundshme shqiptarët le të vizitojnë websitin për rastin e koncertit.
blank
blank
blank

10 këngët ”The Best” të Tina Turner

Tina Turner ndërroi jetë në moshën 83 vjeçare, megjithatë la pas shumë këngë që kanë mbetur në histori për mesazhin dhe interpretimin me fuqinë e saj të veçantë vokale, çka e ka bërë atë një divë të muzikës ndërkombëtare.

Ja kush jane 10 këngët e saj më të mira ose e thënë ndryshe “10 këngët the best” të Tina Turner./dita

1.River Deep, Mountain High (1966)

blank

 1. Proud Mary (1971)

blank

 1. Nutbush City Limits (1973)

blank

 1. Let’s Stay Together (1983)

blank

 1. What’s Love Got to Do With It (1984)

blank

 1. Private Dancer (1984) blank
 2. We Don’t Need Another Hero (1985)

blank

8. The Best (1989)

blank

9. Steamy Windows (1989)

blank

 1. GoldenEye (1995)

blank

blank

VIDEO: Dokumentari “Rikard” nga Mevlan Shanaj kushtuar artistit të madh Rikard Ljarja

Dokumentari “Rikard” nga Mevlan Shanaj kushtuar artistit të madh Rikard Ljarja

 

blank

Sting: Këngët e krijuara me inteligjencë artificiale, nuk më impresionojnë fare

RFE/RL

Muzikanti Sting, ka thënë se artistët po përballen me “betejë” për të mbrojtur punën e tyre, kundrejt rritjes së numrit të këngëve të shkruara nga inteligjenca artificiale.

“Blloqet e ndërtimit të muzikës, na përkasin neve, njerëzve”, ka thënë ai për transmetuesin britanik, BBC.

“Kjo do të jetë një betejë, në të cilën duhet të luftojmë të gjithë ne në vitet në vijim: të mbrojmë kapitalin njerëzor kundër inteligjencës artificiale”.

Komentet e tij vijnë pasi inteligjenca artificiale është përdorur për të krijuar një numër këngësh, apo edhe për të “klonuar” vokalet e artistëve të famshëm.

Në shkurt të këtij viti, artisti David Guetta, e ka përdorur teknologjinë për të shtuar zërin e artistit tjetër Eminem, në një prej këngëve të tij, ndërsa në prill është publikuar një duet i rremë mes artistëve Drake dhe The Weeknd.

“Është njëjtë, sikur kur shikoj një film dhe përmbajtje të gjeneruar nga kompjuteri. Nuk më impresionon aspak”, ka thënë Sting.

“Mërzitem menjëherë kur shoh pamje të gjeneruara nga kompjuteri. Njëjtë ndihem edhe për muzikën e krijuar nga inteligjenca artificiale. Ndoshta për muzikën elektronike funksionon. Por, për këngët që shprehin emocione, nuk mendoj se mund të më pëlqejnë”.

Industria e muzikës është mobilizuar shpejt kundër inteligjencës artificiale, duke e lansuar një grup të quajtur “Fushata e Artit Njerëzor”, dhe ka paralajmëruar që kompanitë e inteligjencës artificiale janë duke shkelur të drejtat e autorit, duke i trajnuar softuerët me muzikën ekzistuese komerciale.

Nëse muzika e krijuar nga inteligjenca artificiale mund të shkelë të drejtat e autorit, është ende temë debati.

blank

Eurovision: Zbulohet renditja e këngëve për në finalen e madhe, ja kur do të performojë Shqipëria

Albina Kelmendi dhe familja e saj elektrizuan skenën e Eurovisionit me këngën “Duje” gjatë mbrëmjes së djeshme ku arritën të kualifikoheshin për në finalen e madhe e cila do të mbahet më 13 maj.

 

Shqipëria ishte e para që arriti të kualifikohej për në finale mes 26 shteteve të tjera të cilat do të garojnë për të fituar çmimin e madh.

Më poshtë keni renditjen e shteteve që do të performojnë në natën e madhe sipas radhës:

 1. Austria | Teya & Salena – Who The Hell Is Edgar?
 2. Portugalia | Mimicat – Ai Coração
 3. Zvicra | Remo Forrer – Watergun
 4. Polonia | Blanka – Solo
 5. Serbia | Luke Black – Samo Mi Se Spava
 6. Franca | La Zarra – Évidemment
 7. Qipro | Andreë Lambrou – Break A Broken Heart
 8. Spanja | Blanca Paloma – Eaea
 9. Suedia | Loreen – Tattoo
 10. Shqipria | Albina & Familja Kelmendi – Duje
 11. Italia | Marco Mengoni – Due Vite
 12. Estonia | Alika – Bridges
 13. Finlanda | Käärijä – Cha Cha Cha
 14. Çekia | Vesna – My Sister’s Croën
 15. Australia | Voyager – Promise
 16. Belgjika | Gustaph – Because Of You
 17. Armenia | Brunette – Future Lover
 18. Moldavia | Pasha Parfeni – Soarele si Luna
 19. Ukraina | TVORCHI – Heart of Steel
 20. Norvegjia | Alessandra – Queen of Kings
 21. Gjermania | Lord of the Lost – Blood & Glitter
 22. Lituania | Monika Linkyte – Stay
 23. Izraeli | Noa Kirel – Unicorn
 24. Sllovenia | Joker Out – Carpe Diem
 25. Kroacia | Let 3 – Mama Š?!
 26. Mbretëria e bashkuar | Mae Muller – I Wrote A Song
blank

Sonte nata e parë e Eurovizion 2023, ja kur do të konkurrojë Shqipëria, parashikimet për 5 këngët më të mira

Eurovision 2023 fillon sonte, më 9 maj, në M&S Bank Arena të Liverpool-it.

Top 15 vendet konkurrojnë për në finalen e madhe të së shtunës më 13 maj, me “pëshpëritjet” e para tashmë që kanë kualifikuar Izraelin dhe Finlandën, dy nga favoritët për këtë garë.

Kështu sonte zhvillohet nata e parë, nga e cila 10 vendet që do të grumbullojnë pikët më të larta do të kualifikohen në fazën tjetër.

blank

blank

 

Rendi në të cilin do të konkurrojnë vendet
Norvegjia : Alessandra – “Mbretëresha e Mbretërve”
Malta : Busker – “Dance (Festa jonë)”
Serbi : Luke Black – “Samo mi se Spava”
Letoni : Dritat e papritura – “Aijā”
Portugali : Mimicat – “Ai coração”
Irlandë : Rinia e egër – “Ne jemi Një”
Kroacia : Le 3 – “Mama ŠČ!”
Zvicër : Remo Forrer – “Watergun”
Izrael : Noa Kirel – “Unicorn”
Moldavi : Pasha Parfeny – “Soarele și luna”
Suedi: Loreen – “Tattoo”
Azerbajxhan : TuralTuranX – “Tell Me More”
Republika Çeke : Vesna – “My Sister’s Crown”
Holandë : Mia Nicolai & Dion Cooper – “Burning Daylight”
Finlandë : Käärijä – “Cha Cha Cha”

blank

 

 

blank

 

Shqipëria do të këndojë në datën 11 maj dhe do të jetë e nënta në renditje. Performancat live të Albinës dhe Familjes Kelmendi janë vlerësuar pozitivisht duke e ngritur atë lart në sondazhe.

blank

 

Emri i gjysmëfinales finlandeze Käärijä ka qenë në krye të basteve prej ditësh dhe sot. Sipas eurovisionworld.com, ai është në vendin e dytë pas Loreen dhe ‘Tattoo’.

blank

 

Käärijä do të këndojë e fundit në natën e sotme dhe kualifikimi është pothuajse një përfundim i paramenduar.

blank

 

Noa Kirel premton spektakël. 22-vjeçarja është një yll i madh i popit në vendin e saj, Izrael dhe një nga emrat që parashikuesit duan të jetë në top 7-shen.

blank

 

Përveç vendeve pjesëmarrëse, të drejtën e votës kanë si çdo vit “Big Five”, Franca, Gjermania dhe Italia, të cilët tashmë janë kualifikuar në finalen e madhe. Vlen të theksohet se për herë të parë në historinë e Eurovizionit, të drejtën e votës gjatë gjithë procesit organizues, kanë edhe qytetarët nga vendet që nuk marrin pjesë në Eurovision 2023. Ata do të mund të votojnë online, duke përdorur një kartë debiti ose krediti si një vend shtesë pjesëmarrës në konkurs, dmth si “Pjesë tjetër e botës”.

Më në fund, transmetimi i drejtpërdrejtë i festivali nga Liverpool do të nisë të martën, më 9 maj, në orën 21:00 (koha jonë), me Maria Kozakou dhe Jenny Melita që do të mirëpresin teleshikuesit e ERT1 dhe ERTFLIX, si dhe dëgjuesit e programit Deutero ERA.

Parashikimet për top 5
Bastet për formimin e 5-shes finale fituese nuk kanë ndryshuar shumë. Në vendin e parë, Loreen fitoi në emër të Suedisë në vitin 2012.

Në vendin e dytë është finlandezja me “Cha Cha Cha”.

Eurovisionworld.com e rendit ekipin francez në vendin e 3-të.

Ukrainasja Tvorchi doli e 4-ta dhe Blanca Paloma nga Spanja e pesta.

blank

Skenaristët e Nju Jorkut në grevë, ndërpriten emisionet e mbrëmjes

VOA

Anëtarët e sindikatës “Shoqëria e Skenaristëve në lindje të Amerikës” një sindikatë që përfaqëson skenaristët e filmave dhe shfaqjeve televizive në Nju Jork, ndodhen në grevë, me kërkesën për ngritjen e mirëqenies së tyre në punë.

Kjo është dita e tretë e grevës së skenaristëve, një veprim që ngadalësoi gjithë industrinë dhe detyroi shumë shfaqje televizive të ndërpresin prodhimin.

Krahas kërkesave të tjera, sindikata po kërkon rritjen e pagës minimale për skenaristët dhe shtimin e numrit të atyre, që shkruajnë skenarin e një filmi apo shfaqjeje televizive.

Skenaristët thonë se në të kaluarën këto kushte janë respektuar. Por ata ankohen se epoka dixhitale, ka ndryshuar trajtimin e tyre.

“Po jetojmë në një ekonomi me kontrata afatshkurtëra. Një kontratë, me të cilën dikur mund të jetoje, tani është një nga katër angazhimet tuaja në një vit. Nuk është punë e qëndrueshme në të cilën mund të mbështetesh. Kjo nuk është mënyra e duhur për të jetuar, për të krijuar siguri financiare. Dikur skenaristët kishin siguri financare, por jo më. Ne po përpiqemi ta kthejmë atë”, thotë CA Johnson, skenariste.

“Skenaristët duhet të paguhen ashtu siç e meritojnë dhe ne nuk duhet të zëvendësohemi me teknologjinë. Sado e përparuar, teknologjia nuk mund të jetë më e mirë sesa një qenie njerëzore”, thotë skenaristi Alex English.

“Skenaristët janë njerëzit e mi të preferuar. Ata që janë me ne dhe ata që nuk jetojnë më. Suksesi im si aktore është për shkak të tyre. 80 për qind e asaj që unë dua në kulturën tonë vjen prej tyre”, thotë aktorja Cynthia Nixon.

Në grevën e fundit të së njëjtës sindikatë, më 2007 dhe 2008, u deshën tre muaj për ta tejkaluar ngërçin.

Ende nuk ka ndonjë plan për bisedime midis sindikatës dhe aleancës së prodhuesve të filmit dhe televizionit, e cila përfaqëson studiot dhe kompanitë prodhuese.

“E kuptoj se tani ka shumë më shumë prodhime televizive. Dikur numri i skenaristëve ishte më i vogël. Por tani nuk po investohet në zhvillimin e tyre. Në kohët e vjetra zanatin e mësoje nga skenaristët më me përvojë. Tani ata duan ta eliminojnë këtë. Po dëmtojnë të tjerët dhe veten”, thotë Michael Winship, kryetar i sindikatës “Shoqëria e Skenaristëve në Lindje të Amerikës”.

Të gjitha emisionet e natës u ndërprenë. Monologjet dhe shakatë e drejtuesve të këtyre emisioneve përgatiten nga skenaristët.

“The Tonight Show” i rrjetit NBC, “Daily Show” nga Comedy Central, “Jimmy Kimmel Live” i rrjetit ABC”, “The Late Show” nga CBS dhe “Late Night” i NBC-së, planifikonin të transmetonin këtë javë.

“Saaturday Night Live” e rrjetit NBC, të shtunën, në vend të episodit të ri do të ritransmetojë një episod të vjetër, ndërsa dy episodet e ngelura të sezonit mund të mos realizohen fare.

Ndikimi i grevës në seriale dhe filma nuk do të vërehet menjëherë, megjithëse disa projekte, si “Yellowjackets” e kompanisë “Showtime”, ndërprenë prodhimin e sezoneve të ardhshme.

Nëse greva vazhdon gjatë verës, oraret televizive të vjeshtës mund të ndryshojnë.

Ndërkohë, prodhimet me skenarë të përfunduar mund të vazhdojnë xhirimet.

blank

Michelle Obama ngjitet në skenë dhe këndon ‘Born in Usa’, me Bruce Springsteen gjatë një koncerti në Barcelonë

Michelle Obama, Springsteen dhe Spielberg janë filmuar duke u argëtuar në Barcelonë në restorantin e famshëm “Amar” të Hotel Palace.

Me rastin e koncertit të këngëtarit amerikan Bruce Springsteen në stadiumin “Estadi Olímpic Lluís Companys” në Barcelonë mbrëmjen e djeshme, ish-presidenti i SHBA-së dhe bashkëshortja e tij Michelle Obama gjetën rastin të zbaviten.

Të enjten mbrëma, stafi i restorantit Amar u befasua kur u bë një rezervim misterioz në minutën e fundit për mysafirë të zgjedhur.

Rezervimi ishte për Barack Obaman, regjisorin e famshëm Steven Spielberg dhe këngëtarin amerikan Bruce Springsteen.

Pasi shijuan darkën e tyre, të tre pozuan me stafin e restorantit për një foto, të cilën punonjësi Paul Perello e postoi në Instagram, duke shkruar në mbishkrimin: “Çfarë kënaqësie na sjellë kjo punë!”.

Në darkë, Obama, Springsteen dhe Spielberg shijuan ushqim deti të sugjeruar nga shefi i restorantit Amar, Rafa Zafra.

Pak orë pas darkës së bollshme në restorantin e Barcelonës, Obama së bashku me ish-zonjën e parë të SHBA-së, Steven Spielberg dhe bashkëshorten e tij Kate Capshaw, kanë ndjekur koncertin e Bruce Springsteen.

Surpriza e madhe në koncert ishte Michelle Obama, e cila u ngjit në skenë dhe duke mbajtur një dajre, filloi të këndonte këngën klasike “Born in USA”, së bashku me gruan e Springsteen dhe anëtarët e grupit.

Michelle ishte e buzëqeshur dhe dukej se po e shijonte rolin e saj si këngëtare.

Bashkëshorti i saj, Obama, është bërë mik me këngëtarin amerikan që kur ai e mbështeti fuqishëm atë në fushatën zgjedhore presidenciale të vitit 2008.

Steven Spielberg është një “mik” i ish-presidentit amerikan dhe ata kanë pushuar shumë herë së bashku.

Gjatë qëndrimit të tij në Shtëpinë e Bardhë, Barack Obama i dha regjisorit të famshëm “Medaljen Presidenciale të Lirisë” në vitin 2015. ”

Historitë e Spielberg kanë formësuar historinë amerikane dhe vlerat e tij kanë formësuar botën tonë”, kishte thënë presidenti i parë afrikano-amerikan i SHBA-ve për mikun e tij në atë kohë.bw

blank

Egjipti përgjigjet në Netflix për ‘Kleopatrën e zezë’: Falsifikim, kishte tipare greke!

Ministria e Turizmit e Egjiptit ka lëshuar një deklaratë të formuluar kundër Netflix, e cila do të transmetojë një dokumentar që portretizon mbretëreshën e lashtë Kleopatra si të zezë, një vendim që shkaktoi bujë.

 

Në njoftim, Ministria e Turizmit dhe Monumenteve flet për “falsifikim të historisë egjiptiane” dhe “keqkuptim historik flagrant”.

Siç tregon me dëshmi historike sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Lartë të Arkeologjisë së Egjiptit, Kleopatra ishte “lëkurë e çelët dhe me tipare greke”.

Ai shton se “punimet dhe statujat e mbretëreshës Kleopatra janë prova më e mirë e karakteristikave të saj reale dhe e origjinës së saj maqedonase”.

Lidhur me serialin dokumentar të Netflix, i cili do të shfaqet më 10 maj, në të cilin aktorja që luan Kleopatrën ka tipare afrikane dhe lëkurë të errët, Dr. Mustafa Waziri, sekretar i përgjithshëm i Këshillit të Lartë të Arkeologjisë, thotë se paraqitja e heroinës me këto tipare është “falsifikim i historisë egjiptiane dhe keqkuptim i rëndë historik”.

Për të, arkeologët dhe antropologët duhet t’u referohen ngjarjeve reale kur bëjnë këto lloj filmash dokumentarë dhe historikë që do të mbeten dëshmitarë të kulturave dhe historisë së kombeve.

blank

blank

 

blank

 

Përmendet në shumë vepra arti dhe përshkrime në monedha që konfirmojnë karakteristikat reale – greke – të mbretëreshës.

Waziri shton gjithashtu se e ka parë dokumentarin dhe se e refuzon përmbajtjen e tij.

Shfaqja e mbretëreshës së lashtë në të, vëren ai, është në kontrast me faktet më të thjeshta historike dhe shkrimet e historianëve si Plutarku dhe Dion Cassius, të cilët regjistruan ngjarjet e historisë romake në Egjipt dhe mbretërimin e Kleopatrës, të cilat konfirmuan se ajo ishte lëkurë të çelët dhe me prejardhje të pastër maqedonase.

Kleopatra VII rrjedh nga një dinasti e lashtë maqedonase që sundoi Egjiptin për gati 300 vjet. Dinastia u themelua nga mbreti Ptolemeu I, një gjeneral maqedonas i Aleksandrit të Madh, i cili mori Egjiptin pas vdekjes së Aleksandrit.

Gazeta Shqiptare 

blank

Vdes në moshën 96-vjeçare këngëtari, aktori dhe aktivisti Harry Belafonte

Këngëtari, aktori dhe aktivisti amerikan për të drejtat e njeriut, Harry Belafonte, ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

Argëtuesi i vlerësuar me çmime ngjalli një mani ndërkombëtare në vitet 1950 me versionin e tij të ‘Banana Boat Song’, ndërsa karriera e tij e gjatë ishte paralele me rolin e tij jashtë skenës si një aktivist i të drejtave civile dhe humanitar.

Belafonte, vdiq në shtëpinë e tij në Manhattan nga dështimi kongjestiv i zemrës, theksoi zëdhënësi i tij Ken Sunshine.

I lindur në Harlem, bir i emigrantëve të varfër të Karaibeve, Belafonte u bë i njohur në fillim të viteve 1950 si një kërcimtar popullor, suksesi i të cilit si artist interpretues dhe artist regjistrimi u rrit duke përfshirë skenën e Broadway, filmat, televizionin, ekspozitat e Las Vegasit dhe sallat me koncerte.

I përshkruar në revistën Look në 1957 si idhulli i parë me ngjyrë në historinë e argëtimit, këngëtari i gjatë me pamje të bukur grumbulloi një sërë nderimesh mbresëlënëse në një epokë kur aktorët me ngjyrë zgjidheshin kryesisht si shërbëtore, punëtore shtëpiake dhe punëtorë.bw

blank

Queen Experience, një ekspozitë e madhe fotografike për Freddy Mercuryn dhe grupin e tij në Torino

VOAL- Në Torino, një ekspozitë e madhe fotografike ofron foto të pabotuara, memorale dhe gjëra të tjera të rralla të një prej grupeve më të dashura të të gjitha kohërave: Queen.

Mjaftojnë disa nota për të filluar të gumëzhitësh këngët e tyre, të cilat janë pjesë e historisë së shumë prej nesh. Dhe kaq shumë do të jenë të kënaqur të vizitojnë ekspozitën Queen Experience, në Arkivin Shtetëror, në Piazza Castello 209, deri më 16 korrik. Një ekspozitë e bërë unike nga autori i saj: Peter Hince, menaxheri rrugor i grupit muzikor.

Nga të huajt te protagonistët e muzikës, nga grupi mbështetës te yjet botërorë, me Freddy Mercury yll i patejkalueshëm. Fati i Peter Hince ishte ky, për të shoqëruar Queen që në fillim. Kur ishte vetëm 18 vjeç, ai iu bashkua atyre si menaxher instrumentesh dhe më pas filloi t’i fotografonte nga ajo që dikur ishte një pozicion unik dhe i privilegjuar, ai i prapaskenave.

Krahas fotove janë ekspozuar edhe objekte memoriale të çmuara, disqe, postera, instrumente dhe gjëra të rralla, duke pasuruar ekspozitën. rsi-eb

blank

Ermonela Jaho fiton një tjetër çmim të madh

Ermonela Jaho është nderuar me një tjetër çmim të madh. Ajo është shpallur “Artistja e Vitit” nga International Classical Music Awards.

Sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare ka qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes vitet e fundit për nivelin e lartë artistik.

“The Economist” e konsideron Jahon si “sopranoja aktuale më e njohur në botë”.

“Financial Times” shkruan: “Ermonela Jaho hedh zemër dhe shpirt në këngën e saj. As mos u përpiqni të rezistoni”.

Në Shqipëri, Jaho është anëtare e Akademisë Shqiptare të Arteve dhe Shkencave që nga themelimi. (sipas gazetës Dita)


Send this to a friend