VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Agron Shehaj: Do shkoj te zyra e Palokës për të verifikuar firmat

November 23, 2021
blank

Komentet

blank

Ish-ambasadori Nesho: Influenca ruse kërkon të jetë prezente në Ballkan, kemi hyrë në lojën e Vuçiç

Konflikti Rusi-Ukrainë është kryefjala e mediave botërore këto ditë. Një konflikt që mund të dërgojë në një luftë mes dy vendeve është më prezentë se kurrë. Për të folur për këtë çështje, i ftuar në emisionin “FrontLine”, ishte ish-ambasadori Agim Nesho.

Ai tha gjatë fjalës së tij se Vladimir Putin e ka këtë betejë për të rikthyer fuqinë e ish-Bashkimit Sovjetik, një ëndërr e tija.

E po ashtu, Nesho shtoi se largimi i SHBA nga Afganistani, shtoi një farë sigurie te Rusia për të bërë ofensiva të tilla dhe për t’u ulur si e barabartë në tavolinën e bisedave mes vendeve më të mëdha botërore.

A do të kemi luftë mes dy vendeve?

Nesho: Putin do të avancojë strategjinë ruse për të arritur një fuqi botërore. Në Ballkan po tregohet lojtarë i fortë, ku ka pranë vetes vende si Serbia. Ai do të kthehet me SHBA dhe NATO-n si i barabartë në tavolinën e bisedimeve për të treguar fuqinë e ish-Bashkimit Sovjetik që është ëndrra e Putinit. Pas luftës së Dytë kemi pasur rendin liberal botëror për të ruajtur interesat dhe liritë në një botë ku respektohet ligji dhe të drejtat e njeriut. Duke u rritur e ndryshuar skema botërore me disa fuqi, këta kërkojnë të ndryshojnë tendencën e rendit botëror për arsye se vetë sistemin e tyre e kanë bërë në disa të pavërteta nga Perëndimi. Ne nuk do të bazohemi në ligje e principe, por duam ato zona influence.

Pse tani kjo mësymje e Rusisë?

Nesho: Një regjim gjysmë diktatorial kërkon të ngre frymën patriotike. Nuk është cështja vetëm te prezenca e NATO-s në Ukrainë. Ukraina po bëhet demokratike dhe po kthen sytë nga Perëndimi, kjo po e rrezikon atë. Revolucionet trembin më shumë Putinin se ky është një precedent që këto popuj kanë mundësi të kërkojnë disa të drejta. Në këtë mënyrë e sheh si një rrezik imediat veprimin që do të bëj në Ukrainë. Është një situatë ku edhe Perëndimi e sheh me interes. Nëse ajo dështon para një sulmi të Putinit bie e gjithë filozofia e rendit liberal botëror. Nuk veprohet në bazë të ligjeve e kartës së OKB që njihet sovraniteti i kombeve për paqe e stabilitet. Në 2014 u tregua i pa fuqishëm për të ndaluar Putinin ndaj marrjes së Krimesë. Kjo ka ndodhur sepse gjatë kësaj periudhe perëndimi ka pasur kriza të tij. Tërheqja e SHBA nga Afganistani është çelësi. Jo vetëm pse tërheqja nga Afganistani nuk ndodhi me metodikën e duhur, por tregoi se nuk ishte në të njëjtën mendim të atyre çështjeve që duhet të mbronte atje. Çështja në Afganistan vendosi në pikëpyetje SHBA, e deklaratën e Biden që tha se politika e SHBA nuk do të vijojë për të mbrojtur rendin dhe demokracitë në vende të tjera. Qeveritë diktatoriale shpesh boshllëqet nuk i lënë, por i shfrytëzojnë për interesat e tyre. Çështjet e GDP të Rusië s’ia kalojnë Italisë dhe nuk mund t’ia kalojë një superfuqie botërore si SHBA, por ama ka agresivitetin dhe vullnetin e një lidershipi për t’u ulur si e barabartë në një tryezë botërore. Në një luftë frontale nuk mund të pengohet ushtria ruse. Në Moskë flitet për një supermarci duke thënë se për 10 minuta pushtojnë Kievin. Gjithmonë diktatura të tilla ku ndihen të vetëngupura bëjnë gabime, e këtë gjë s’e shpëton as Rusia. Organizimi i Ukrainës s’është për një luftë frontale, por është e vendosur në njësi të vogla e të vendosur për të mbrojtur vendin e tyre.

Cilat janë vendet në Ukrainë që mund të sulmojë Rusia?

Nesho:
Ka tre variante ku mund të sulmohet. Në radhë të parë janë interesat e Rusisë që tashmë i ka arritur. Ajo kërkon që marrëveshja e Minskut të pranohen nga Perëndimi si parakusht. Së dyti duan që të mos pranohet asnjëherë në NATO. Ukraina është një fushë dhe ka qenë vendi që Rusia ka qenë e zbuluar nga sulmet e fuqive të tjera. Distanca nga Moska është e afërt. Çështja është që drejtimet dhe projektet e tyre janë 3. Janë portet në Detin e Zi. Së dyti është Kakivi, një qytet që ka shumë rëndësi dhe skenari i tretë është një ofensivë direkte për në Kiev që do të mbrojë çështjen ruse dhe do të jetë një qeveri kukull për ta komanduar lehtësisht. Trupat që mendohen të jenë gjatë këtij konflikti do e çojnë para një katastrofe elektorale Putin, nëse mijëra ushtarë kthehen në një katastrofë njerëzore. Do të dëmtohet edhe ekonomia.

Ish-ambasadori Agim Nesho  nuk mendon se Vladimir Putin do të ndërmarrë një sulm ndaj Ukrainës. I ftuar në “Frontline”, në Neës 24, Nesho tha se nëse Rusia do të dalë kundër Perëndimit atëherë do t’i bashkëngjitet Kinës e cila do ta lërë në hije.

Nesho tha se Shqipëria duhet të bashkëveprojë me vendet e NATO-s që të dërgojë ndihmë në Ukrainë.

“Nuk mendoj se Putini do të futet në luftë sepse forca e federatës ruse është nëse gjen nje zgjidhje komplementare me Europën. Vetë diplomacia ruse ka këmbëngulur për të gjetur një kompromis. Nëse Rusia do të dalë kundër Perëndimit dhe do të vazhdojë ofensivën e saj, nuk do të mbetet hapësirë vetëm t’i bashkangjitet Kinës. Por Kina do t’i bëjë një trajtim që ta lërë në hije, në plan të dytë.

Politika e Kinës e shikon me agresivitet hapësirat e mëdha tokësore, sidomos në lindje. Madje është një konflikt i fshehur që mund të shpërthejë.
Nëse humbitet lidhja me Perëndimin, rruga e vetme e dhimbshme do të jetë t’i bashkohet Kinës. Çështja e diplomacisë do të jetë gjithmonë. Politika ruse nuk është shumë e drejtpërdrejtë. Kërkon që të provokojë në një mënyrë. Biden ka kërkuar një tjetër negociatë. Politika amerikane ka qenë shumë konsekuente. Gjermania ka qenë gjithmonë e ftohtë ndaj konflikteve të tjera. Social-demokratët kanë qenë më afër me një politikë që Rusia dhe Gjermania dhe të kenë gjithmonë një bashkëpunim që i sjell siguri Europës.

Ballkani

“Rusia i ka përdorur vendet që ka influencë, Serbinë duke ditur edhe investimet strategjike. Influenca ruse kërkon të jetë prezentë në Ballkan. Për Rusinë, Ballkani ëhtë një rajon që e ngre atë në rolin e një superfuqie. Ajo do të jetë edhe një fuqi domisuese në Mesdhe. Shqipëria ka hyrë në lojën e Vuçiç. Për të marrë një ror të madh ka ofruar veten një një projekt, si Ballkani i Hapur që të jetë një zgjidhje e çështjes së Ballkanit duke sjellë bashkëpunim me Serbinë. Shqipëria ka rënë pre e lojës serbo-ruse.

A duhet që Shqipëria të japë ndihmën e saj?

“Pse jo. Duhet koordinim me vendet e tjera të NATO-s. Pse Shqipëria mos të ndihmojë në një çështje të drejtë. Shqipëria hesht atëherë kur duhet të veprojë. bw

blank

Berisha: Zoton po e mbajnë peng, Rama dhe Brava të zhytur në aferë

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, mbajti një fjalim me akuza të forta nga foltorja e Kuvendit. Ai tha se në aferën e shekullit, siç njihet ndryshe skandali i inceneratorëve, janë të përfshirë Edi Rama dhe Lulzim Basha.

Më tej ai tha se biznesmenët Klodian Zoti dhe Stela Gugallja janë mbajtur peng në Lushnje.

“E dëgjuat maskaradën me komisionin hetimor për një nga vjedhjet më të mëdha? Pas 3 muajsh, zero hetim, sepse janë të zhytur. Është i zhytur si Edvin Droga, edhe Lulzim Brava.

Në këtë krah janë bërë 289 denoncime. Të gjitha mbeten në heshtje sepse Lulzim Brava, i implikuar në këtë aferë, lejoi që të publikohen njëherë apo dy here. Nuk ka aferë më flagrante se kjo.

A e dini që e kanë mbajtur në Lushnje të fshehur kaçak Zoton deri para dy ditësh bashkë me Gugallën dhe i kërcënonte? Kjo aferë duhet të hetohet.

Brava është me dy kahë. Çfarë janë udhëtimet e tij me Zoton? Pse nuk lejonte denoncimet nga aktivistët e PD-së? Të gjitha në ujdi me kreun e Meduzës.

Komisioni ishte një tallje, një përqeshje për shqiptarët. Tre muaj, asnjë hetim. Në hetim do dilte se Teri është vetëm hajduti i dobishëm,” tha Berisha.

blank

‘Parku i 4 hajdutëve’- Berisha: Rama e Brava të hetohen për larje parash

I rikthyer në Kuvend pas disa muajsh mungesë, lideri historik i demokratëve Sali Berisha foli nga vendi i tij në sallë, duke hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama dhe deputetit Lulzim Basha.

Berisha kërkoi që parlamenti të ndalet te hetimi i dy krerëve të Meduzës, sipas tij, te Rama dhe Basha. Sipas Berishës, të dy politikanët duhet të hetohen për larje parash.

“Nëse ne duhet të bëhemi seriozë në luftën këtij krimi të shëmtuar që ushqen të gjitha krimet e tjera, përfshirë dhe terrorizmin, duhet t’i vendosim në hetim të plotë si kreun e Meduzës, ashtu dhe pengun e tij, Lul Brava, të cilit ia mbylli çështjen në Apel dhe nuk e dërgoi në Gjykatë të Lartë me urdhër të veçantë”.

“Mendoj se në trajtimin e këtij problemi, sot Kuvendi duhet të ndalet në dy krerët e Meduzës, të larjes së parave, kreun e Meduzës, Edvin Kristaq Rama, i akuzuar zyrtarisht nga OSBE për larjen e 200 milionë eurove në zonat offshore, të cilën s’e përgënjeshtroi kurrë, por jo më pak Lul Brava, i cili u hetua nga Prokuroria e Tiranës për larje parash dhe iu mbyll hetimi”.

“Larja e parave të pista është mekanizmi kryesor i investimeve të parave të vjedhura nga qeveritarët me bashkëpunëtorët e tyre. Në mënyrë absolute, shtëpitë e atyre u shkatërruan në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet e vendit, por kleptokracia në pushtet nuk ka ligje, nuk ka moral, nuk ka shpirt, nuk ka zemër, ka vetëm para dhe vjedhje parash. Gjykoj që këto ligje të ridimensionohen. Duhet një komision hetimor i domosdoshëm për të hetuar kreun e Meduzës dhe Lul Bravën për këtë vepër penale. Ka dhe të tjerë që po hetojnë, por më e mira është ta bëjë Parlamenti këtë”, tha Berisha.

Më herët, Berisha akuzoi Bashën për projektin e kullave te selia e PD.

“Ja, edhe këtu do ngrihej Parku i 4 Hajdutëve. Pikërisht për Parkun e 4 Hajdutëve, Lulzim Brava në një akt të pashembullt në historinë politike të Europës, hodhi gaz e helme ndaj njerëzve që tre muaj më parë e kishin votuar. Por paraja dhe hajnia të lidh sytë, ndaj ky revolucion është i pandalshëm dhe zgjidhja e vetme për t’i arkivuar në koshin e plehrave të historisë këtë regjim të kryesuar nga Edvin Kristaq Droga.” syri.net

blank

Berisha: Kam gjetur mekanizmin se si do i fitojmë zgjedhjet e 6 marsit

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, u kthye në Kuvend duke folur fillimisht për gazetarët pas një mungese katërmujore.

“Kam munguar katër muaj se isha në bisedë me mbarë demokratët e Shqipërisë. Në një farë mënyre, ai ishte parlamenti më i madhërishëm në 30 vitet. Tani rikthehem në respekt të popullit, por për ata që janë aty, nuk meritojnë të qëndrosh as 4 minuta,” tha Berisha.

I pyetur se si do regjistrohet në zgjedhjet e 6 marsit, Berisha tha se do i fitojnë këto zgjedhje.

“Kam gjetur mekanizmin se si do i fitojmë zgjedhjet e 6 marsit. Shoh një klimë optimizmi të madh në fitore. Gjithçka mund të bëhet, por ne nuk ndalemi. Negociatat janë në vazhdim, ne do i fitojmë këto zgjedhje.

Është përballë qytetaria me kleptokracinë. Ne do fitojmë. Kanë bërë rregulla në parlament që të më kufizojnë fjalën, prandaj parlamenti i vërtetë do të jetë këtu,” tha Berisha. syri.net

blank

Berisha mbështet protestën: Pallatet do i ndërtojë ortaku i Lul Bravës

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, mbërriti në Kuvend ditën e enjte, për të shprehur fillimisht solidaritetin me protestuesit e ‘5 Majit’.

“Pavarësisht se kanë 15-20 vite në shtëpitë e tyre, iu prishen banesat në kundërshtim me çdo normë, ligj dhe Kushtetutë. U prishen banesat nga qeveritarë, të cilët dëshmojnë se hajnitë, vjedhjet e tyre, i kanë zhveshur nga çdo ndjenjë njerëzore, nga çdo normë njerëzore.

Duke thënë këto fjalë, unë personalisht mbështes zhvillimin e qytetit, mbështes projektet të cilat e bjnë këtë qytet më të bukur, më të jetueshëm. Por nuk mbështes kurrë barbarinë ndaj qytetarëve të tij. Në qoftë se ti vendos për shkak të planeve për të prishur shtëpitë e të tjerëve, dhe mund të bësh këtë, nuk përjashtohet, ka një detyrim moral, fillimisht ulesh me ta, duhet t’ua shpjegosh projektin, të përcaktosh kushtet dhe të dëgjosh kushtet që parashtrojnë ata. Qoftë zhvilluesi shtetëror apo privat, je i detyruar të veprosh këtu.

Përveç kësaj, gjithçka që veprohet, veprohet duke i dhënë ligjit fuqi prapavepruese. Deri në vitin 2012, ligji parashikonte legalizim, pastaj urbanizim. Të gjitha këto shtëpi janë trajtuar para ligjit 2014, dhe trajtohen me këtë ligj. Por kjo nuk ndodh sepse jo kohezioni social, jo njerëzia, jo liritë dhe të drejtat themelore të njeriut, por urrejtja ndaj tyre që ke vjedhur dhe mbi vjedhjet ke ndërtuar parajsën dhe lumturinë, janë karakteristika të pushtetit kleptokratik,” tha Berisha.

Ai akuzoi se pas projektit fshihen njerëzit e afërt të Lulzim Bashës.

“Të gjitha këto janë efekte prapavepruese të ligjeve kushtetuese dhe qëndrim mizor ndaj njerëzve në skena të papërsëritura. Bëhet edhe më tragjike kjo kur në shembjet e atyre shtëpive, ortak në pallate janë vetë përfaqësuesit e Lul Bravës”.

“Vetëm një shtet bandash mund të veprojë në këtë mënyrë. Ata, të cilët iu shemben shtëpitë për të ndërtuar kulla 30-katëshe, aty kreu i Meduzës i këtij shteti ka parashikuar të ndërtojë kulla 30-katëshe pavarësisht nga plani për kulla 7-kulla”. syri.net

blank

Noka,Vokshi e Këlliçi në krah të protestuesve: Pazar nga Rama-Veliaj dhe Lul Brava!

Tre deputetë demokratë të Komisionit të Rithemelimit, Albana Vokshi, Flamur Noka dhe Belind Këlliçi, kanë qënë të vetmit që kanë shkuar të dëgjojnë protestuesit që janë mbledhur para Kuvendit, për të kundërshtuar shembjen e banesave të tyre në rrugën 5 Maji dhe në Laprakë nën të ashtuquajturin projekt të rindërtimit.

Nënë Liza, e moshuara që po e kryeson revoltën, deklaroi me zë të fortë para mediave: “Lulzim Basha po mbron Edi Ramën, se duhej të ishte këtu me ne. Harram i pastë votat që ka marrë, i ka marrë prej Sali Berishës se për njëmijë vjet s’i kishte marrë prej meje.”

Kurse deputeti Flamur Noka akuzoi për situatën e krijuar deputetin Lulzim Basha, që ka uzurpuar selinë e PD-së, si një bashkëpunëtor i qartë në pazaret me Kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakun Erion Veliaj në zbatimin e këtyre projekteve, duke filluar që nga Unaza e Re.

“Këta njerëz janë trajtuar si kafshë nga qeveria e pashpirt e Ramës dhe Veliajt, – tha Noka. – Pas kaq kohësh prishje, duke nxjerrë banorë dhunshëm nga shtëpitë, këta banorë nuk kërkojnë asgjë më shumë se të trajtohen sipas ligjeve në fuqi, që të mos trajtohen si qen, por si qenie njerëzore, të paktën me gjysmë e trajtimit që u bëri Rama, afganëve të Sorosit.

Ajo që është më e rëndë në këtë panoramë që ne po shohim dhe që vetë banorët e rrugës “5 Maji” dhe të Laprakës që po ju bëjnë me dije është fakti se në të gjitha këto projekte ka një bashkërendim dhe bashkëpunim midis Edi Ramës, Erion Veliajt dhe Lulzim Bravës.

Kishte dilema të pafundme kur u mbyll çështja e Unazës. Koha tregoi që për kokën e Klevis Balliut u luajtën shumë derisa të hiqej si deputet. Ka pasur shumë pikëpyetje a ishte Lulzim Brava pas dhe tani me masakrën që po bëhet, çdo gjë është evidente. Rama dhe Veliaj prishin dhe shkatërrojnë, i nxjerrin në rrugë banorët sepse pazari është që prapa kësaj historie është Lul Brava me Kapllanët apo Alibeajt e tij që përfitojnë nga këto projekte.

Bashkëqeverisja nuk ka brirë por kjo është që të bëhen bashkë kundër këtyre qytetarëve. Ka gjë më të dhimbshme se kur qytetarët e një vendi nuk kanë ku të trokasin?! Se qeveria i dhunon, bashkia u pi gjakun, e ashtuquajtura opozitë deri dje përfiton para nga shitja e gjakut dhe mundit të tyre. Atëherë, ku do të trokasin ata?!

Ne jemi këtu për të thënë që kauza e tyre nuk do të harrohet. Është PD dhe anëtarët e saj të Komisionit të Rithemelimit; zonja Vokshi ka paraqitur kërkesë për interpelancë në Kuvend. Ne do t’ju mbrojmë dhe do të jemi më çdo shqiptar që nuk pranon pazarin Basha – Rama,” theksoi deputeti Flamur Noka.

blank

Banorët e ‘5 Majit’ në protestë para Kuvendit: Bëni transaparencë, ku do të na strehoni?

“Kryeministër ku je?! Bëj transparencën e projektit!”- shkruhet në njërën nga pankartat.

Një protestë po zhvillohet përpara Kuvendit të Shqipërisë sot, i cili pritet të mblidhet në seancë plenare. Dhjetëra banorë të lagjes “5 Maji” në Tiranë, të mbështetur nga një përfaqësi e banorëve të Laprakës, me pankarta po kërkojnë që të mos shemben shtëpitë e tyre, të prekura nga projekti i rindërtimit të pallateve.

Policia ka dalë përpara tyre për të mos lejuar që ata të pengojnë hyrjen e deputetëve në Kuvend, por protestuesit kanë kërkuar që forcat policore të mos i pengojnë në këtë përpjekje që ata po bëjnë për të konstatuar me të zgjedhurit e tyre.

Banorët protestues kërkojnë të bëhet transparente dhe zyrtare se ku ata do të strehohen pas shembjes së banesave dhe që gjithçka të noterizohet, të bëhet zyrtare për banesat e reja që është premtuar t’u jepen.

Bëhet fjalë për 430 shtëpi që shemben, afro 1000 banorë që mbeten pa strehë vetëm tek “5 Maji”, përveç atyre të Laprakës që janë më shumë. syri.net

blank

Sali Berisha: Yuri Kim kalon nga sekretare ideologike e PS, në zëdhënëse e Lul Bravës

Ish-kryeministri Sali Berisha kritikon sërish ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim. 

Nga Patosi ku mori pjesë në festën demokratëve për 31-vjetorin e themelimit të degës së PD, Berisha tha se Kim herë shfaqet si sekretare ideologjike e PS dhe herë si zëdhënëse e deputetit Lulzim Basha.

“Në një intervistë para 10 ditësh, zonja Kim, e cila siç e shihni kalon nga sekretare ideologjike e PS, në zëdhënëse të Lul Bravës, sipas klimës, po mburrej me investimet amerikane gjatë kohës së saj. Dua t’i them, ne këtu jemi pro amerikanë më shumë se gjithë të tjerët”, u shpreh Berisha.

Ish-kryeministri solli në vëmendje fluksin e investimeve amerikane gjatë qeverisjes së tij, duke nisur nga Bechtel e cila ndërtoi Rrugën e Kombit.

Berisha tha se Bechtel u shpall fituese në tender ndërkombëtar, ndërsa i përcolli një mesazh ambasadores amerikane për të mos inkurajuar prokurimet direkte, të cilat njihen botërisht si korruptive.

“Ne mirëpresim me krenari dhe kënaqësi të madhe investitorët amerikanë. Por, dua të theksoj, kompania më e fuqishme amerikane që ka punuar në Shqipëri ishte Bechtel. Ajo ndërtoi një nga projektet më kryesore të PD dhe qeverisë së saj. Bechtel fitoi Rrugën e Kombit me një tender ndërkombëtar të shpallur në Londër. Në të cilën morën pjesë 7 kompani gjigante europiane dhe botërore. Juria përbëhej nga personalitete të autostratave të Britanisë së Madhe, tjetri i SHBA, tjetri i Mbretërisë së Holandës. Bechtel fitoi tenderin, 6 kompanitë e tjera nuk patën asnjë ankesë. Zonjë, mos inkurajoni prokurimet direkte në këtë vend se pavarësisht nga vendi që ato vijnë për difinicion në manualet e luftës kundër korrupsionit, prokurimet direkte janë korruptive”, tha Berisha. syri.net

blank

Berisha në Patos: Shqipëria ka degraduar në korrupsion masiv, drejtësia e re e kapur nga qeveria

Ish-kryeministri dhe lideri historik i PD-së Sali Berisha, në takimin me demokratët e Patosit, lëshoi një sërë deklaratash të forta.

Berisha theksoi se Shqipëria ka degraduar në korrupsion masiv, duke shtuar se drejtësia e re është kapur nga qeveria.

“Shqipëria ka degraduar në korrupsion masiv e dëshmuar nga raporte të huaja, drejtësia gjendet e shkatërruar nga qeveria. Kjo reformë në drejtësi që është nën kontrollin e qeverisë, ka sjellë humbje të gjyqeve. Janë me mijëra dosje të kriminelëve që nuk hapen fare, shumë kriminelë dalin nga burgu, sepse janë përgjysmuar numri i prokurorëve dhe dosjet mbeten të pahapura.

Nuk kam pasur asnjë interes personal në sulmin ndaj George Soros, por vetëm interesin qytetar më takoj ta mbroj si figurë publike. Të bashkojmë demokratët, sepse ata nuk i lidh asgjë me Ramën dhe Lulzim Bravën e Pallat Kapllanajn”, deklaroi Berisha. syri.net

blank

Sali Berisha: Lul Brava i ‘parkut të 4 hajdutëve’ shiti selinë për kulla. ‘Pallat Kapllani’ prishi shtëpitë e qytetarëve për miliona

Nga Patosi ku mori pjesë në festimet e demokratëve për 31-vjetorin e themelimit të degës së PD, ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi deputetin Lulzim Basha se ka shitur selinë e Partisë Demokratike për kulla shumëkatëshe. 

Berisha hodhi akuza edhe në adresë të Agron Kapllanajt se shembi shtëpinë e banorëve te ‘5 maji’ për t’u pasuruar.

Lideri historik i PD iu drejtua atij si Pallat Kapllani dhe deklaroi se “vegla e Bashës është pasuruar me 32 milionë euro nga bashkitë socialiste gjatë kësaj periudhe”. 

“Shtrojani pyetjen çdo demokrati, me cilin je ti me Lul Bravën e 4 hajdutëve që ka shitur selinë për të ndërtuar pallate, bashkë me Edi Ramën dhe Erion Veliajn, e për këtë shkak mbyll dyert e nuk lejon demokratët në shtëpinë e tyre. Me cilin je ti, me Pallat Kapllanin që fiton gjatë qeverisjes së PS dhjetëra milionë euro e pastaj vjen e prish shtëpitë e fukarenjve, e njerëzve të varfër në Tiranë, për të ndërtuar pallatin e milionave së bashku me Lulzim Bashën. Këta janë gjakpirës, çdo euro e çdo pasuri e kanë vendosur mbi gjakun, mundin dhe djersën tuaj. Këta janë hajdutë, asgjë më shumë. I drejtohem Pallat Kapllanit. Pallat si i fitove ti 32 mln euro me bashkitë socialiste këtë periudhë? Sa pagove? Çfarë ryshfeti dhe? E tani do të na hiqesh për demokrat. Ti je një korruptokrat, e je një turp që duhesh të largohesh menjëherë nga PD. Vjen e bëhesh vegël e Lul Bravës. Sigurisht, ka rrezik të ketë marrë ndonjë pallat edhe te parku i 4 hajdutëve”, u shpreh Berisha.  syri.net

blank

Berisha në Patos: Rama tejkaloi Ramiz Alinë duke marrrë peng opozitën. Vendimet e Bashës, të paligjshme

Lideri historik i PD, Sali Berisha iu bashkua festimeve me demokratët e Patosit në kuadër të për 31-vjetorit të themelimit të degës së PD. 

Berisha iu referua situatës në PD dhe akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka marrë peng opozitën, duke tejkaluar edhe Ramiz Alinë në vitin 1991.

Vendimet e Bashës, tha Berisha, janë të gjitha të paligjshme, duke iu referuar vendimit të Kuvendit të 11 dhjetorit dhe Rerefendumit të datës 18, që e shkarkuan Lulzim Bashën nga kryetar i PD.

“Sot Edi Rama ka pushtet më shumë se Ramiz Alia në vitin 1991. Kalonim nëpër fshatra, na gjuanin me gurë ish-komunistët, u rrëzua busti dhe morën armët që të sulmonim, por nuk bëri kush përpjekje për të na marrë peng. Ne qëndruam në këmbë të pamposhtur, drejtuam opozitën e vërtetë dhe ecëm drejt fitores. Ndërsa sot Edi Rama tejkalon baballarët e tij bllokmenë, merr peng opozitën me dosje krimi dhe afera korruptive. Kjo është një mynxyrë për vendin. Por kjo është një thirrje ndërgjegjje për çdo demokrat, të ngrihemi në një mision të madh të pamposhtur. Kauza jonë është e drejtë. Dhe do të triumfojë sepse ne besojmë në këtë kauzë. Ne jemi të angazhuar në një revolucion paqësor, të cilin nuk ka forcë në botë që ta ndalë.

Shqipëria këtë vit u tejkaloia edhe 6 vende të tjera në luftën kundër korrupsionit. Sepse qeveritarët në Shqipëri vjedhin dhe vetë vjedhin. Sepse nuk lejojnë zgjedhje, morën peng edhe opozitën. Imagjinoni, Edi Rama nuk bën zgjedhje që nga viti 2009 në PS. Ktheni pak sytë te Lulzim Brava, çfarë zgjedhjesh bën ai? Ju thotë demokratëve në antiKuvendin e tij marrin pjesë 5004 delegatë, kur salla kishte 1958 karrige. Mos harroni se ato janë vota, janë mandate, vendime të gjitha të paligjshme. Edi Rama dhe Lulzim Brava janë në garë se si të shtypin votën e lirë dhe liritë tuaja”.

blank

VIDEO- Edhe Helidon Bushati braktis Bashën, pas Rushajt

Të braktisur nga baza e demokratëve, deputetët e Lulzim Bashës kanë nisur të kuptojnë situatën dhe kanë vendosur që të largohen nga ai.

Pas Alfred Rushajt, i cili e braktisi pak ditë më parë Lulzim Bashën, sot ka qenë radha e drejtuesit Politik të Shkodrës, Helidon Bushati.

Ky i fundit ka braktisur Bashën, duke u larguar nga drejtimi Politik i Shkodrës.

Reagimi nga Helidon Bushati:

Të dashur miq!

Bashkëqytetarë dhe shkodranët e mi të nderuar!

Pas një reflektimi të thellë rreth situatës politike dhe zhvillimeve në PD, kam marrë vendimin për t’u tërhequr nga roli i Drejtuesit Politik për Qarkun e Shkodrës. Këtë qëndrim, e kam komunikuar me drejtuesit e PD, përpara kësaj shpallje.

PD po kalon momente të vështira por unë jam i bindur se demokratet do të dinë të bashkohen shpejt, e të ringrihen së bashku.

Çfarë i afron sot anëtarët e familjes sonë të madhe politike me njëri-tjetrin është shumë më e madhe se ajo që i ndan, dhe sidomos nevoja jetike që ka vendi për një përballje të fortë me regjimin e mandatit të tretë.

Mendoj se me këtë tërheqje timen, krijohen mundësi për energji dhe impulse që do t’i shërbenin PD me synim përbashkimin. E po ashtu, hapen shanse për promovimin e emrave të rinj. Do të vazhdoj padyshim të jem përfaqësues dhe deputet i Partisë Demokratike dhe do të mbroj deri në fund interesat e qytetarëve të Shkodrës e në veçanti të mbështetësve tradicionalë e historikë të së djathtës.

Ndihem çdo ditë i bekuar nga përkrahja që kam marrë dhe marr prej tyre.

Dua të falënderoj përzemërsisht, të gjithë banorët e qarkut Shkodër, demokratët e palodhur, drejtuesit e strukturave dhe bashkëpunëtorët e mi të afërt për besimin dhe mbështetjen e pakursyer përgjatë këtij rrugëtimi.

Një besim që do bëj gjithçka për ta shpërblyer.

Asnjë post, përgjegjësi e karrierë, nuk vlen sot më shumë se sa analiza, dhe shikimi në sy e me përulësi i realitetit.

Për PD dhe interesat e saj, nuk është hera e parë që unë bëj një hap të tillë, duke lënë në plan të dytë ambicien personale. Bindja ime e palëkundër është se PD dhe demokratët e meritojnë të japësh për ta.


blank
blank
Send this to a friend