VOAL

VOAL

Aforizma: çfarë kanë thënë për gruan burrat e famshëm – Përgatiti: Elida Buçpapaj

March 8, 2019
blank
25 Comments
 • author avatar
  Anonymous 4 years ago Reply

  Fjale me vende.
  Lume kush I kupton grate sa vlere Kane.

 • author avatar
  nelson 3 years ago Reply

  Përshëndetje shikuesit, unë jam nelson dhe jam gati ta ndaj dëshminë time këtu, nëna ime më prezantoi me Baba e Madhe Ogbogo kur zbuloi se nuk mund ta merrja gruan time shtatzënë pas 3 vjetësh nga martesa jonë. Pra, këto sollën aq shumë telashe në martesën time dhe çuan në një divorc. ajo tha, ai është shumë shpirtëror dhe mund ta bëjë gruan time të kthehet tek unë me gëzim dhe ne mund të kemi fëmijë së bashku. Në fillim, unë nuk dyshoja derisa e kontaktova dhe pastaj hodha magji të fuqishme për mua dhe e bëra gruan time të kthehej. Dhe tani, ne jemi gjithashtu të lumtur me fëmijë të bukur, pikërisht nga dita që BaBa Ogbogo e Madhe punoi për mua dhe zgjidhi problemet e mia. Unë bëra një premtim të fortë që për sa kohë që unë jetoj, do të vazhdoj të dëshmoj për mirësinë e veprave të tij të mëdha, dhe për ata atje që përballen me marrëdhënie dhe vështirësi martesore duhet të kontaktojnë shpejt me të dhe të bëhen një dëshmitar i lumtur si unë. Unë e hoqa kontaktin e tij këtu, Email: [email protected], ose numrin e tij të WhatsApp. +2349020168697 …

  Ai bëri që ish gruaja ime të kthehej tek unë me gëzim

  Ai më shëroi nga një njeri i pafuqishëm te një njeri i vërtetë.

 • author avatar
  Carla Houstin 3 years ago Reply

  Emri im është Carla Houston
  . Unë jam aq i ngazëllyer Martesa ime e thyer është rivendosur ish burri im është kthyer pasi ai më la mua dhe 2 fëmijët tanë për një grua tjetër. Unë isha aq i lumtur që takova Dr Ilekhojie se si ai ndihmon shumë njerëz për të sjellë përsëri Lover kështu që unë të kontaktoj atë për të ndihmuar mua gjithashtu. kjo ishte mënyra se si Dr Ilekhojie më ndihmoi që ta kthej burrin tim. Një falënderim i madh për ty Dr Ilekhojie sepse kurrë nuk kam menduar që ish burri im do të kthehet tek unë kaq shpejt me magjinë tënde. Ju jeni më i miri dhe më i madhi në botë. nëse jeni këtu dhe keni nevojë për ish të dashurin tuaj ose burri juaj është transferuar në një grua tjetër, mos qani më, kontaktoni këtë magji të fuqishme tani. Faleminderit! Email: ([email protected]) ose telefononi +2348147400259

 • author avatar
  lilian nikky 3 years ago Reply

  Emri im është Lilian N. Kjo është një ditë shumë e gëzueshme e jetës sime për shkak të ndihmës që Dr.saguru më ka dhënë duke më ndihmuar të rikthehem ish-burrin tim me magjinë dhe magjinë e tij të dashurisë. Unë isha i martuar për 6 vjet dhe ishte kaq e tmerrshme sepse burri im me të vërtetë po më tradhtonte dhe po kërkonte një divorc, por kur unë u takova me emailin e Dr.saguru në internet se si ai ka ndihmuar kaq shumë njerëz që të kthejnë ish-in e tyre dhe ndihmojnë për të rregulluar marrëdhëniet. dhe t’i bëjë njerëzit të jenë të lumtur në marrëdhëniet e tyre. Unë ia shpjegova situatën time dhe pastaj kërkova ndihmën e tij, por për habinë time, ai më tha se ai do të më ndihmojë në çështjen time dhe këtu unë tani po festoj sepse Burri im ka ndryshuar plotësisht për të mirë. Ai gjithmonë dëshiron të jetë pranë meje dhe nuk mund të bëjë asgjë pa praninë time. Unë jam duke shijuar vërtet martesën time, çfarë feste e shkëlqyer. Unë do të vazhdoj të dëshmoj në internet sepse Dr.saguru është me të vërtetë një magjistar. A KENI NDIHM H T NDIHMONI ATENHERE M CONNYRA E MJEKUT SAGURU TANI ME EMAIL: [email protected] ose WhatsApp +2349037545183 Ai është përgjigjja e vetme për problemin tuaj dhe ju bën të ndiheni të lumtur në marrëdhënien tuaj.
  1 DREJTORIA E DASHURIS
  2 FITO EX Prapa
  3 FRUTA E BOMBS
  4 DREJTORIA E PROMOVIMIT
  5 DREJTSIA E MBROJTJES
  6 DREJTSIA E BIZNESIT
  7 DREJTSIA E MIR PUNB
  8 DREJTSIA E LARTS DHE DREJTIMI I RASTIT GJYQSOR.

 • author avatar
  presley 2 years ago Reply

  Kjo është një dëshmi shumë e habitshme, unë dua që të gjithë të bashkoheni me mua në falënderimin e magjisë së dashurisë Kiriji pasi ai është me të vërtetë një njeri i fjalëve të tij. Unë kam qenë i thyer në zemër për shumë vite, çdo njeri që më afrohej përfundoi kurrë duke më marrë seriozisht, pasi përvoja ime e fundit me njeriun që më zhgënjeu si zakonisht, fillova të kërkoj një zgjidhje për t’i dhënë fund problemit tim, atëherë kolegu im në punë prezantoi mua në tempullin e dashurisë së Madhe Kiriji, atëherë e kontaktova atë përmes adresës së tij të postës elektronike; [email protected], ai mori disa ditë para se të më përgjigjej dhe kur ai e bëri, unë u udhëzova se çfarë të bëja para se të lirohesha nga skllavëria shpirtërore, unë bëra gjithçka që tha ai, dhe sot jam i lumtur me burrin tim. Burri që më hodhi pa asnjë arsye tani u kthye tek unë brenda 3 ditësh. Ai gjithashtu ndihmoi kolegun tim për të sjellë burrin e saj kur ata u divorcuan. Ky është informacioni i tij i kontaktit; kirijilovespell @ gmail.com, mund ta kontaktoni edhe përmes numrit të tij whatsapp; +23490201168697

 • author avatar
  whillili henk 2 years ago Reply

  2019/2020 ishte aq e përafërt për mua sa më duket sikur po zhdukem. Ndihem sikur nuk ekzistoj … jeta ishte aq e ashpër për mua .. sepse ish-gruaja ime më la … sa do të doja të gjeja një makinë kohe që do të më kthente në kohë për të ndryshuar gabimet e mia kur marrëdhënia ime ishte e përsosur kur ajo më donte, por unë gjithçka e merrja si të mirëqenë … ajo më tregoi dashuri dhe kujdes, por unë nuk isha aty për të … Unë gjithashtu shkoja me gra. Deri sa ajo të largohej nga unë para se të kuptoja se isha një bebe pa lindur … Unë jam duke kërkuar një mënyrë për ta kthyer atë, por ajo refuzoi të kthehej … jeta është e vështirë pa të .. Unë shkova në shumë vendet ku ajo e mori atë përsëri, por prenotoi në një mënyrë që unë nuk e gjeta atë … derisa pashë shumë dëshmi të shkëlqyera në internet për Dr.ALASHIRA-n e mrekullueshme. E cila me jep fat..e pare nuk e besova kurre derisa gjendja ime u perkeqesua vendosa ta provoj … une do te coj drejt lirise time po ai do te me jape perseri lirine time .. ju lutem miq miq nuk e di nese mundeni lexoni dëshminë time apo jo, por nëse keni mundësi … Unë thjesht dua që ju të dini se Dr.ALASHIRA është gjithmonë këtu për t’ju ndihmuar të zgjidhni problemet që keni në jetë … Unë e di se si është sepse jeta më mendoi mësimin kështu ju nuk dorëzoheni .. mos u shqetësoni për situatën në të cilën jeni sot, është thjesht një tronditje që mbaron, thjesht provoni Dr.ALASHIRU, do t’ju ndihmojë të më besoni .. Unë e di se disa që lexojnë këtë raport e shohin këtë qesharake apo një shaka … por e vërteta e thjeshtë është një person i mirë, përpiquni ta provoni në problemet tuaja .. Unë njoh shumë njerëz që kanë shumë probleme në gjetjen e zgjidhjeve dhe përgjigjeve, provojeni sot nëse mund t’ju ndihmojë. postë dralahalah @ gmail.com ose Whatsapp ose telefono +2348115720823 …. WhatsA pp + 2348115720823.mail [email protected] faleminderit për …

 • author avatar
  KIERA NANOVa 2 years ago Reply

  Unë kam bërë një premtim se do ta ndaj dëshminë time nëse më në fund mbetem shtatzënë. Unë kam qenë duke u përpjekur për 12 vjet për të mbetur shtatzënë dhe e nevojshme ndihmë! Unë kam qenë duke shkuar te mjekët, por ende asgjë. Doktori tha që unë dhe burri im jemi mirë dhe nuk di ku të drejtohem tjetër. Derisa një ditë shoqja ime më prezantoi me këtë magjistar të madh dr ALASHIRA i cili e ndihmoi atë që të kthente burrin e saj të humbur me magji dashurie dhe gjithashtu e bëri atë shtatzënë, kështu që vendosa të kontaktoja këtë magji, pas ndërveprimit me të ai më tha problemi im eshte ai më udhëzoi se çfarë të bëja, pas kësaj unë duhet të bëja seks me burrin tim ose me ndonjë burrë që dua në këtë botë, dhe e bëra këtë, brenda një muaji tjetër shkova për një kontroll dhe mjeku im konfirmoi se jam 2 javë shtatzënë. Jam shume i lumtur!! Unë e di se disa njerëz janë atje të cilët gjithashtu kanë nevojë për ndihmë për të mbetur shtatzënë, ju mund të telefononi ose whatsApp atë në (+2348115720823 dr} ose email: [email protected]

 • author avatar

  Τhere is certainly a great deal to know about this subject.
  I love all the poinyѕ you have made.

  Also visit my blog … payday loans in tuscaloosa al

 • author avatar
  Audrey Slavic 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Anna brozovic 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Mires 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Kira 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Selene frise 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Phoebe 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Lily stavic 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Nikolina darius 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Katie holms 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Charlotte 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Alicia Perkins 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Lara croft 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Nikolina 2 years ago Reply

  Ish-i më shkaktoi kaq shumë dhimbje dhe që atëherë jam thyer dhe shkatërruar. Unë kam pasur kontakt me shumë magjistarë dhe ata më shqyejnë paratë pa asnjë rezultat. Kam dërguar me email kaq shumë faqe në internet duke kërkuar një magji të vërtetë derisa të drejtohesha nga një grua 45 vjeçare që zoti voodoo kishte ndihmuar më parë, unë kontaktova padashur zotin voodoo edhe pse kurrë nuk besoja, por pasi bëra atë që ai përshkroi, ndoqa udhëzimet ish-im u kthye tek unë duke më thënë ta falur atë dhe unë e bëri dhe sot jam i lumtur me martesën time. Ju mund të kontaktoni zotin voodoo përmes emailit në ([email protected]) ose përmes WhatsApp në (+ 234 08097014925) dhe një gjyq do t’ju bindë.

 • author avatar
  Monika parttr 2 years ago Reply

  burri im më la disa muaj mbrapa dhe me ndihmën e chubygreat unë isha në gjendje ta ktheja përsëri tek unë dhe ta bëja të më donte përsëri. pa marrë parasysh se çfarë mendoni se po kaloni në marrëdhënien tuaj, thjesht këshillohuni me magjistarin e madh magjik [email protected] me fuqitë e tij magjike që ai mund të bëjë gjëra kaq të paimagjinueshme. gjeta për të në internet dhe e kontaktova atë dhe kështu gjithçka erdhi në normalitet. ju gjithashtu mund të arrini në whatsapp +2348165965904 e tij. zgjidhja juaj është atje

 • author avatar

  2019/2020 ishte aq e përafërt për mua sa më duket sikur po zhdukem. Ndihem sikur nuk ekzistoj … jeta ishte aq e ashpër për mua .. sepse ish-gruaja ime më la … sa do të doja të gjeja një makinë kohe që do të më kthente në kohë për të ndryshuar gabimet e mia kur marrëdhënia ime ishte e përsosur kur ajo më donte, por unë gjithçka e merrja si të mirëqenë … ajo më tregoi dashuri dhe kujdes, por unë nuk isha aty për të … Unë gjithashtu shkoja me gra. Deri sa ajo të largohej nga unë para se të kuptoja se isha një bebe pa lindur … Unë jam duke kërkuar një mënyrë për ta kthyer atë, por ajo refuzoi të kthehej … jeta është e vështirë pa të .. vendet ku ajo e mori atë përsëri, por rezervoi në një mënyrë që unë nuk e gjeta atë … derisa pashë shumë dëshmi të shkëlqyera në internet për Dr.ALASHIRA-n e mrekullueshme. E cila me jep fat..e pare nuk e besova kurre derisa gjendja ime u perkeqesua vendosa ta provoj … une do te coj tek liria ime po ai do te me jape perseri lirine time .. ju lutem miq miq nuk e di nese mundeni lexoni dëshminë time apo jo, por nëse mundeni … Unë thjesht dua që ju të dini se Dr.ALASHIRA është gjithmonë këtu për t’ju ndihmuar të zgjidhni problemet që keni në jetë … Unë e di se si është sepse jeta më mendoi mësimin kështu ju nuk dorëzoheni .. mos u shqetësoni për situatën në të cilën jeni sot, është thjesht një tronditje që mbaron, thjesht provoni Dr.ALASHIRU, do t’ju ndihmojë të më besoni .. Unë e di se disa që lexojnë këtë raport e shohin këtë qesharake apo shaka … por e vërteta e thjeshtë është një person i mirë, përpiquni ta provoni në problemet tuaja .. Unë njoh shumë njerëz që kanë shumë probleme në gjetjen e zgjidhjeve dhe përgjigjeve, provojeni sot nëse mund t’ju ndihmojë. postë dralahalah @ gmail.com ose Whatsapp ose telefono +2348115720823 …. WhatsA pp + 2348115720823.mail [email protected] faleminderit për …

 • author avatar

  Unë kam bërë një premtim se do ta ndaj dëshminë time nëse më në fund mbetem shtatzënë. Unë kam qenë duke u përpjekur për 12 vjet për të mbetur shtatzënë dhe e nevojshme ndihmë! Unë kam qenë duke shkuar te mjekët, por ende asgjë. Mjeku tha që unë dhe burri im jemi mirë dhe nuk di ku të drejtohem tjetër. Derisa një ditë miku im më prezantoi me këtë magjistar të madh dr ALASHIRA i cili e ndihmoi atë që të kthente burrin e saj të humbur me magji dashurie dhe gjithashtu e bëri atë shtatzënë, kështu që vendosa të kontaktoj këtë magjistar, pas ndërveprimit me të ai më tha problemi im eshte ai më udhëzoi se çfarë të bëja, pas kësaj unë duhet të bëja seks me burrin tim ose me ndonjë burrë që dua në këtë botë, dhe e bëra këtë, brenda një muaji të ardhshëm shkova për një kontroll dhe mjeku im konfirmoi se jam 2 javë shtatzënë. Jam shume i lumtur!! Unë e di se disa njerëz janë atje të cilët gjithashtu kanë nevojë për ndihmë për të mbetur shtatzënë, ju mund të telefononi ose whatsApp atë në (+2348115720823 dr} ose email: [email protected]

 • author avatar
  Jennifer 8 months ago Reply

  Pas martesës jeta ime ishte kaq e vështirë, burri im filloi të ndiqte gra të tjera, sepse unë nuk i dhashë një fëmijë pasi prita disa vite. Mund ta shihja martesën time duke u zhdukur. Bëra gjithçka që ishte e mundur për të ndryshuar situatën, por asgjë nuk funksionoi derisa takova Dr DAWN, një shërues shpirtëror. Dr DAWN më shpëtoi jetën dhe martesën time. tani kam 3 femije. I jam mirënjohës Dr DAWN dhe për këtë arsye ia lë dëshminë time kujtdo që vuan nga problemet martesore dhe të fertilitetit. E-mail kontakti: [email protected]
  Whatsapp:+2349046229159

Komentet

blank

Poetët i mbajnë popujt të zgjuar – Aforizma nga Ibrahim Rugova – Mblodhi Ali R.Berisha

I.
Adhurimi është më i fortë se guximi. (Prekje lirike, “Rilindja”, Prishtinë, 1971, /fq. 24),

Koha gjithkujt ia jep vendin e vet. Ia jep atë për të cilën punoi. Te ajo s’ka mashtrime. Në kohë nuk mbetesh me dredhi. (Prekje…, /25),

S’varrosen shpirtrat e mëdhenj. Ata gjellijnë. ( Prekje…, /165),

Të bësh shpirtin bardhësi është përjetësi. (Prekje …, fq. 166),

Të keqen duhet ta vrasësh me mirësi. (Prekje…, /178),

Poetët janë pisha në duart e njerëzimit, në duart e breznive. Janë drita më e fortë e syrit që pret çdo errësirë. Popujt ngahera i mbajnë të zgjuar. (Prekje …, /26),

Poetët janë gjithmonë në gjemba të jetës. Janë halë në sytë e shpirtvegjëlve. E gjemba për ta janë të praptit dhe dyfytyrëshit, që të mirën e hudhin në greminë e s’e lënë ta gëzojnë jetësorët. (Prekje…, /151),

Ndjenjat e shpejtojnë hapin. (Prekje …, /214),

Dashuria për jetën dhe botën del nga puna. (Prekje…, /215),

Çdo qëndresë do të vëreta (Prekje …, /25),

Tragjika ka tragjikën që vret. Por, në tragjikë krijohen gjëra të mëdha. (Prekje…, /107),

Gjërat e mëdha priten me lotë.(Prekje…, /194),

Për ta nënshtruar veten është problemi më i madh.. (Paradoksi…, “Ril.”, 18.9. 1982/14,

Në fillim duhet durim, gjërat e mira vijnë më vonë. (…sipas avokatit A.K., “Nacional”, 27.8.2010/2),

E keqja që i vije kombit duhet të neutralizohet me ndjenjen atdhetare, duhet larguar sa më larg sepse ajo e keqe nuk mund të jetë vetëm personale por edhe shoqërore, kombëtare, bile edhe për rajonin. (… sipas H.Ibrahimit: Me rastin e përvjetorit të vdekjes, Shkodër.net, dhjetor 2008).

Në jetë duhet pasur vullnet e durim – të mirat vijnë pastaj. (… “B. sot”. 3. 1o.06 /11)

blank

Aforizma nga Papa Benedikti XVI (16 prill 1927- 31 dhjetor 2022)

 

VOAL- Persekutimet më të mëdha të Kishës nuk vijnë nga jashtë por nga mëkatet brenda vetë Kishës.

Falja nuk zëvendëson drejtësinë.

Virgjëresha Mari erdhi nga qielli për të na kujtuar të vërtetat e Ungjillit që përbëjnë për njerëzimin, të ftohtë nga dashuria dhe të pashpresë në shpëtim, një burim shprese.

Renditja e drejtë e shoqërisë rrjedh nga një vizion i mençur i jetës dhe botës.

Me vendin e saj në histori, Kisha është e hapur për të bashkëpunuar me ata që nuk e margjinalizojnë ose reduktojnë konsideratën thelbësore të kuptimit njerëzor të jetës në sferën private. Ky nuk është një konfrontim etik midis një sistemi laik dhe një sistemi fetar, por më tepër një çështje kuptimi të cilës i besohet liria e dikujt. Ajo që dallon është vlera që i atribuohet problematikës së kuptimit dhe implikimit të saj në jetën publike.

Kohët e fundit na është dashur të vërejmë me keqardhje të madhe se priftërinjtë e kanë shpërfytyruar shërbimin e tyre me abuzimin seksual të fëmijëve dhe të rinjve. Në vend që t’i sjellin njerëzit drejt një njerëzimi të pjekur dhe të jenë shembull i tij, ata me abuzimet e tyre kanë shkaktuar shkatërrim për të cilin ndjejmë dhimbje dhe keqardhje të thellë.

Seksualiteti është një dhuratë nga Krijuesi, por edhe një detyrë që ka të bëjë me zhvillimin e qenies njerëzore. Kur nuk integrohet në person, seksualiteti bëhet banal dhe në të njëjtën kohë shkatërrues, sot këtë e shohim në shumë shembuj në shoqërinë tonë. Vitet e seminarit duhet të jenë edhe një kohë e pjekurisë njerëzore, në këtë kontekst i përket edhe integrimi i seksualitetit në personalitetin në tërësi.

Jeta pa Zot nuk funksionon, sepse nuk ka dritë, sepse nuk ka kuptim se çfarë do të thotë të jesh burrë.

Urdhërimet nuk janë pengesë për lirinë dhe një jetë të mirë, por tregues për të gjetur një jetë të plotë./Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga Hannah Arendt (14 tetor 1906- 4 dhjetor 1975)

VOAL- Revolucionarët nuk bëjnë revolucione. Revolucionarët janë ata që e dinë kur pushteti ka mbetur në rrugë dhe pastaj ata mund ta marrin atë.

E vërteta e trishtueshme është se shumica e të këqijave bëhet nga njerëz që nuk e vendosin kurrë të jenë të mirë apo të këqij.

Revolucionari më radikal do të bëhet konservator një ditë pas revolucionit.

Ky është parimi me të cilin kam jetuar: Përgatitu për më të keqen; prit më të mirën; dhe merr atë që vjen.

Për të vazhduar jetën, duhet të përpiqeni t’i shpëtoni vdekjes së përfshirë në perfeksionizëm.

Vetëm turma dhe elita mund të joshen nga vrulli i vetë totalitarizmit. Masat e popullit duhet të fitohen me propagandë.

Nuk ka mendime të rrezikshme; të menduarit në vetvete është i rrezikshëm.

Rritja ekonomike mund të rezultojë një ditë mallkim dhe jo një e mirë dhe në asnjë kusht nuk mund të çojë në liri ose të përbëjë një provë për ekzistencën e lirisë.

Lufta është bërë një luks që vetëm kombet e vogla mund ta përballojnë.

Cilësia kryesore e një udhëheqësi të masave është bërë pagabueshmëria e pafund e tij; ai kurrë nuk mund të pranojë një gabim.

Falja është çelësi i veprimit dhe lirisë.

Problemi me gënjeshtrën dhe mashtrimin është se efikasiteti i tyre varet tërësisht nga një nocion i qartë i së vërtetës që gënjeshtari dhe mashtruesi dëshiron ta fshehë.

Fundi përfundimtar i veprimeve njerëzore është eudaimonia, lumturia në kuptimin e të jetuarit mirë, të cilën e dëshirojnë të gjithë njerëzit; të gjitha aktet janë veçse mjete të ndryshme të zgjedhura për ta arritur atë.

Kultura lidhet me objektet dhe është një fenomen i botës; argëtimi lidhet me njerëzit dhe është një fenomen i jetës.

Kudo që është në pyetje rëndësia e fjalës, çështjet bëhen politike sipas definicionit, sepse fjala është ajo që e bën njeriun qenie politike.

Mendoj se mosbindjet civile nuk janë gjë tjetër veçse forma më e fundit e shoqatave vullnetare, dhe se si rrjedhim ato janë mjaft në harmoni me traditat më të vjetra të vendit.

Pushteti dhe dhuna janë të kundërta; ku njëra sundon absolutisht, tjetra mungon. Dhuna shfaqet aty ku pushteti është në rrezik, por e lënë në rrjedhën e saj përfundon në zhdukjen e pushtetit.

Asgjë që përdorim, dëgjojmë ose prekim nuk mund të shprehet me fjalë që janë të barabarta me atë që jepet nga shqisat.

Aty ku të gjithë janë fajtorë, askush nuk është fajtor; rrëfimet e fajit kolektiv janë mbrojtja më e mirë e mundshme kundër zbulimit të fajtorëve dhe vetë përmasat e krimit janë justifikimi më i mirë për të mos bërë asgjë ndaj tij.

Në kushtet e tiranisë është shumë më e lehtë të veprosh sesa të mendosh./Elida Buçpapaj

 

 

 

blank

Aforizma nga Jonathan Swift (30 nëntor 1667- 19 tetor 1745)

VOAL-May you live all the days of your life.

Jonathan Swift

I jetofsh të gjitha ditët e jetës.

Jonathan Swift

Books, the children of the brain.

Jonathan Swift

Librat, fëmijët e trurit.

Jonathan Swift

It is in men as in soils where sometimes there is a vein of gold which the owner knows not.

Jonathan Swift

Tek njerëzit ashtu si tek toka nganjëherë është një damar floriri të cilin pronari nuk e di.

Jonathan Swift

I wonder what fool it was that first invented kissing.
Jonathan Swift
Unë habitem sa i marrë ishte ai që shpiku i pari puthjen.
Jonathan Swift

As love without esteem is capricious and volatile; esteem without love is languid and cold.
Jonathan Swift
Ashtu si dashuria pa respekt është kapriçioze dhe avulluese; respekti pa dashuri është i plogët dhe i ftohtë.
Jonathan Swift

Fjalët e duhura në vendet e duhura janë përkufizimi i vërtetë i stilit.

Jonathan Swift

 

The proper words in the proper places are the true definition of style.

Jonathan Swift

Vizioni është arti i të shikuarit të asaj që është e padukshme për të tjerët.

Xhonatan Suift

 

Vision is the art of seeing what is invisible to others.

Jonathan Swift /Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga George Eliot (22 nëntor 1819 – 22 dhjetor 1880)

VOAL- Nuk është asnjëherë vonë të jeni çfarë keni dashur të jeni.

Për çfarë jetojmë, nëse jo për t’ia bërë jetën më pak të vështirë njëri-tjetrit?

Veprat tona na përcaktojnë, po aq sa ne përcaktojmë veprat tona.

Jeta filloi me zgjimin dhe dashurinë për fytyrën e nënës sime.

I bekuar është ndikimi i një shpirti njerëzor të vërtetë e të dashur mbi një tjetër.

Momentet e arta në rrjedhën e jetës na kalojnë me shpejtësi dhe ne nuk shohim gjë tjetër veç rërës; engjëjt vijnë për të na vizituar dhe ne i njohim ata vetëm kur ata janë larguar.

Çfarë vetmie është më e vetmuar se mosbesimi?

Ka shumë fitore më të këqija se një humbje.

Bota është plot me analogji shpresëdhënëse dhe vezë të hijshme, të dyshimta, të quajtura mundësi.

Është një mendje e ngushtë që nuk mund ta shikojë një temë nga këndvështrime të ndryshme.

Mizoria, si çdo ves tjetër, nuk kërkon asnjë motiv jashtë vetvetes; kërkon vetëm mundësi.

Ju duhet të lexoni historinë dhe të shikoni ostracizmin, persekutimin, martirizimin dhe gjëra të tilla. Pra, ato iu ndodhin gjithmonë njerëzve më të mirë.

Kafshët janë miq kaq të këndshëm – ato nuk bëjnë pyetje, asnjë kritikë.

Puna e rëndësishme për të çuar botën përpara nuk pret të bëhet nga njerëz të përkryer.

Aventura nuk është jashtë njeriut, është brenda tij.

Unë nuk e dua një të ardhme që i ndërpret lidhjet me të shkuarën.

Fëmijët e vegjël janë gjithnjë simbol i martesës së përjetshme midis dashurisë dhe detyrës.

Vitet ndërmjet pesëdhjetë dhe shtatëdhjetë vjeç janë më të vështirat. Gjithmonë ju kërkohet të bëni gjëra, por megjithatë nuk jeni aq të dobët sa t’i refuzoni ato.

Vjeshtë e këndshme! Shpirti im është i lidhur me të dhe po të isha zog do të fluturoja mbi tokë duke kërkuar vjeshta të njëpasnjëshme.

Gratë më të lumtura, si kombet më të lumtura, nuk kanë histori./Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga Nicolas Boileau (1 nëntor 1636 – 13 mars 1711)

VOAL- Një i çmendur gjen gjithmonë një të çmendur më të madh që e admiron atë.

Latinishtja në fjalët e saj e sfidon modestinë.

Çdo moshë ka kënaqësitë e veta, stilin e jetës dhe qëllimet e veta.

Shpesh frika nga një e keqe na çon në një më të keqe.

Para se të shkruani, mësoni të mendoni.

Asgjë nuk është e bukur përveç së vërtetës: vetëm e vërteta është e dashur.

Në të gjitha fjalimet, lëreni pasionin të lëvizë, shkoni e kërkoni zemrën dhe emociononin. Nëse furia e këndshme e një lëvizjeje të bukur ndonjëherë nuk arrin të na mbushë me një tmerr të ëmbël ose nuk na ngjall keqardhje magjepsëse në zemrat tona, është e kotë të shfaqësh një skenë të dijës. Sekreti është, para së gjithash, të kënaqësh dhe të lëvizësh.

[Mbi ligjëratën e mbajtur nga Demosteni kundër Eskinit] Sa herë që e lexoj më bën të pendohem për shkrimet e mia./Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga Louis XIV (Luigji XIV, 5 shtator 1638 – 1 shtator 1715)

VOAL- Është e ligjshme sepse kështu dua.

Sa herë që emëroj dikë në një post vakant, bëj njëqind të pakënaqur dhe një mosmirënjohës.

Ligjet janë sovranët e sovranëve.

Kjo është çfarë më shqetëson: do të doja të vuaj më shumë për shlyerjen e mëkateve të mia.

Unë jam shteti.

Ah, po të mos isha mbret, do të humbisja durimin.

Ndjenjat e para janë gjithmonë më të natyrshmet.

Biri im, ti do të bëhesh një mbret i madh; mos më imito në shijen që kam pasur për ndërtimin, ose në atë që kam pasur për luftën; përpiqu, përkundrazi, të jesh në paqe me fqinjët.

Pirenej nuk ka më.

Sa i përket borxheve, askujt në veçanti nuk i detyrohem, por sa i përket atyre që i detyrohem mbretërisë, shpresoj në mëshirën e Zotit.

A ka harruar Zoti gjithçka që kam bërë për Të?

Ne mund të bëjmë gjithçka që dëshirojmë ndërsa jetojmë; më pas, ne jemi më pak se më askushët.

Unë jam duke vdekur, por shteti mbetet.

Është e pamundur të kënaqësh gjithë botën.

Jepini Zotit atë që i detyroheni; pranoni detyrimet që keni ndaj tij.

Unë mund të pajtoj më lehtë gjithë Evropën se dy gra./Elida Buçpapaj

 

 

 

blank

Aforizma nga Lyndon Johnson (27 gusht 1908 – 22 janar 1973)

VOAL- E djeshmja nuk është e jona për ta rikuperuar. E nesërmja është e jona për të fituar ose për të humbur.

Ne nuk do të dërgojmë djem amerikanë 9 ose 10 mijë milje larg shtëpisë për të bërë atë që djemtë aziatikë duhet të bëjnë për veten e tyre.

Nëse dy njerëz bien dakord për gjithçka, mund të jeni të sigurt se njëri prej tyre po mendon.

Nëse brezat e ardhshëm do të na kujtojnë më shumë me mirënjohje sesa pikëllim, ne duhet të arrijmë më shumë sesa thjesht mrekullitë e teknologjisë. Ne gjithashtu duhet t’u lëmë atyre një pamje të botës ashtu siç u krijua, jo vetëm siç dukej kur ne e përballuam atë.

Varfëria nuk duhet të jetë pengesë për të mësuarit dhe të mësuarit duhet të ofrojë një ikje nga varfëria.

Ne nuk kemi zgjedhur të jemi roja të portës, por nuk ka njeri tjetër.

Paqja është një udhëtim prej njëmijë miljesh dhe duhet bërë hap pas hapi.

Bomba atomike është sigurisht më e fuqishmja nga të gjitha armët, por përfundimisht është e fuqishme dhe efektive vetëm në duart e kombit që kontrollon qiellin.

Rusët kishin frikë nga Ajku. Ata nuk kishin frikë nga unë.

Unë jam i shqetësuar për njeriun e tërë. Unë jam i shqetësuar për atë që njerëzit, duke përdorur qeverinë e tyre si një instrument dhe një mjet, mund të bëjnë për ndërtimin e njeriut të tërë, që do të thotë një shoqëri më të mirë dhe një botë më të mirë.

Ne kemi hyrë në një epokë në të cilën arsimimi nuk është thjesht një luks që u lejon disave një avantazh ndaj të tjerëve. Është bërë një domosdoshmëri pa të cilën një person është i pambrojtur në këtë shoqëri komplekse, të industrializuar. Kemi hyrë vërtet në shekullin e njeriut të arsimuar.

Liria e pestë është liria nga injoranca./Elida Buçpapaj

 

 

blank

Aforizma nga Howard Phillips Lovecraft (20 gusht 1890 – 15 mars 1937)

VOAL- Emocioni më i vjetër dhe më i fortë i njerëzimit është frika, dhe lloji më i vjetër dhe më i fortë i frikës është frika nga e panjohura.

Gjëja më e mëshirshme në botë… është paaftësia e mendjes njerëzore për të bashkëlidhur përbërësit e saj.

I pakënaqur është ai të cilit kujtimet e fëmijërisë i sjellin vetëm frikë dhe trishtim.

Macja është një simbol kaq i përkryer i bukurisë dhe epërsisë, saqë çdo estet i vërtetë dhe cinik i civilizuar e ka të vështirë të mos e adhurojë atë.

Mendoj se ekzistojnë katër lloje të dallueshme historish të çuditshme: njëra që shpreh një gjendje shpirtërore ose ndjenjë, tjetra që shpreh një konceptim piktural, tjetra që shpreh një situatë të përgjithshme, gjendje, legjendë ose konceptim intelektual dhe tjetra që shpjegon një tablo të caktuar ose situatë dramatike specifike apo kulm.

Mblidhni së bashku një grup njerëzish të zgjedhur qëllimisht për ndjenja të forta fetare dhe ju keni një garanci praktike të sëmundshmërive të errëta të shprehura në krim, perversitet dhe çmenduri.

Personalisht, nuk do të më interesonte aspak pavdekësia. Nuk ka asgjë më të mirë se harresa, pasi në harresë nuk ka asnjë dëshirë të paplotësuar. E kishim para se të lindnim, por nuk u ankuam. A do të ankohemi ngaqë e dimë se do të kthehet? Është Elysium i mjaftueshëm për mua, në çdo rast.

Nuk jam shumë krenare që jam qenie njerëzore; në fakt, nuk më pëlqejnë dukshëm speciet në shumë mënyra. Unë mund të konceptoj lehtësisht qenie jashtëzakonisht superiore në çdo aspekt.

Shkenca, tashmë shtypëse me zbulimet e saj tronditëse, ndoshta do të jetë shfarosësi përfundimtar i specieve tona njerëzore – nëse jemi specie të veçanta – sepse rezerva e saj e tmerreve të pamenduara nuk do të mund të përballohej kurrë nga truri i vdekshëm nëse do të humbiste botën.

Macet janë simbol magjik i bukurisë, pathyeshmërisë, mrekullisë, krenarisë, lirisë, ftohtësisë, vetë-mjaftueshmërisë dhe individualitetit të lezetshëm – cilësi të njerëzve të ndjeshëm, të ndritur, të zhvilluar mendërisht, paganë, cinikë, poetikë, filozofikë, të papasionuar, të rezervuar, të pavarur, niçeane, të pathyer, të civilizuar, kryemjeshtërorë.

Terrori kozmik shfaqet si një përbërës i folklorit më të hershëm të të gjitha racave dhe kristalizohet në baladat, kronikat dhe shkrimet e shenjta më arkaike.

Tmerret, besoj, duhet të jenë origjinale – përdorimi i miteve dhe legjendave të zakonshme është një ndikim dobësues.

Për shkencëtarin është gëzimi në ndjekjen e së vërtetës, e cila pothuajse kundërshton zbulimet dëshpëruese të së vërtetës.

Nuk është kompliment të jesh idhull i një qeni, instinkti i të cilit është të ketë idhull, por është një nderim shumë i veçantë të zgjidhesh si miku dhe i besuari i një maceje filozofike, e cila është tërësisht zonjë e vetes dhe mund të zgjedhë lehtësisht një tjetër shoqërues nëse e ka gjetur një të tillë më të këndshëm dhe interesant./Elida Buçpapaj

 

 

 

 

blank

Aforizma nga Lucius Annaeus Seneca (viti 4 para Krishtit – viti 65 pas Krishtit)

VOAL- Varfëria do diçka, luksi shumë dhe koprracia gjithçka.

Ne jemi më shpesh të frikësuar sesa të lënduar; dhe ne vuajmë më shumë nga imagjinata sesa nga realiteti.

E gjithë mizoria buron nga dobësia.

Çdo sundim duhet t’i nënshtrohet një sundimi më të madh.

Ilaçi më i mirë për zemërimin është shtyrja për më vonë.

Dita së cilës i trembemi si të ishte e fundit për ne, është vetëm ditëlindja e përjetësisë.

Dashuria në thelbin e saj është një zjarr shpirtëror.

Për lakmi e gjithë natyra është tepër e vogël.

Lumturi e vërtetë është… të gëzosh të tashmen pa qenë i varur nga ankthi ndaj së ardhmes.

Nëse një lundërtar nuk e di se drejt cilit port po lundron, asnjë erë nuk është e favorshme.

blank

Aforizma nga Hesiodi (800 – 720 para erës së re)

VOAL- Nuk është e mundur as t’i dredhosh, as t’i ikësh mendjes së Zeusit.

Sepse një burrë nuk fiton asgjë më të mirë se një grua të mirë, dhe përsëri asgjë më të keqe se një grua të keqe.

Puna nuk është turp: përtacia është turp.

Lum njeriu që e duan muzat: nga goja e tij rrjedh fjalë e ëmbël.

Kush i ka besuar një gruaje, u ka besuar mashtruesve.

Njeriu që i bën keq tjetrit i bën keq vetes, dhe këshilla e keqe është më e keqe për atë që e jep atë.

Nuk do të jetë gjithmonë verë; ndërto hambarë.

Sillni një grua në shtëpinë tuaj kur të jeni në moshën e duhur, jo shumë më pak se 30 vjeç, as shumë më lart; kjo është koha e duhur për martesë.

Budallai mëson pasi e pëson.

Admironi një anije të vogël, por vendosni ngarkesën tuaj në një anije të madhe; sepse sa më e madhe të jetë ngarkesa, aq më i madh do të jetë fitimi mbi fitimin.

Ruaj mesataren; momenti i përshtatshëm është më i miri në të gjitha gjërat.

Kurrë mos bëj një mik të barabartë me një vëlla.

Të keqen mund ta arrish lehtë, në sasi; Rruga është e lëmuar dhe ajo shtrihet afër, por përpara përkryerjes perënditë e pavdekshme kanë vënë djersën dhe rruga drejt saj është e gjatë dhe e përpjetë.

Shpesh një qytet i tërë ka vuajtur për shkak të një njeriu të keq.

Më i miri është ai që i thërret njerëzit në më të mirën. Dhe ata që ia vënë veshin thirrjes janë gjithashtu të bekuar. Por të pavlefshëm ata që nuk thërrasin, nuk dëgjojnë, por heshtin.

Poçari është xheloz për poçarin dhe mjeshtri për mjeshtrin; dhe i varfëri ka mëri ndaj të varfërit dhe poeti ndaj poetit.

Një fqinj i keq është një fatkeqësi e madhe aq sa një i mirë është një avantazh i madh.

Është më mirë t’i bëjmë gjërat në mënyrë sistematike, pasi ne jemi vetëm njerëz, dhe çrregullimi është armiku ynë më i keq.

Një ditë ndonjëherë është nëna jonë, ndonjëherë njerka jonë./Elida Buçpapaj

 

 

blank

Aforizma nga tragjediani antik Sophocles (Sofokliu, 496 – 406 para erës së re)

VOAL- Arsyeja është dhurata kurorëzuese e Zotit për njeriun. 

Një fjalë na çliron nga të gjitha peshat dhe dhimbjet në jetë. Ajo fjalë është dashuri.

Të mos dish asgjë është jeta më e ëmbël.

Atij që ka frikë gjithçka i shushurit.

Një ditë ul dhe ngre përsëri të gjitha gjërat njerëzore.

Besimi vdes por mosbesimi lulëzon.

Gënjeshtra nuk plaket kurrë.

Fëmijët janë ankorat që e mbajnë nënën në jetë.

Zgjuarsia tejkalon çdo pasuri.

Më mirë të dështosh me nder se të fitosh me hile.

Ka shumë gjëra të mrekullueshme, por asnjë nuk është më e mrekullueshme se njeriu.

Kush kërkon, gjen.

Nuk ka armik më të madh se këshilla e keqe.

Kur njeriu ka humbur krejt lumturinë, nuk është i gjallë. Quaje një të vdekur që merr frymë.

Heshtja është një ornament për gratë.

Mençuria e madhe shpesh është me pak fjalë.

Zgjuarsia është pjesa supreme e lumturisë.

Të flasësh shumë është diçka, të flasësh kur duhet, është diçka tjetër.

Në kauzën e drejtë i dobëti është i fortë.

Qenia njerëzore është vetëm frymë dhe hije./Elida Buçpapaj


Send this to a friend