VOAL

VOAL

Më 2050 Zvicra do të ketë 2 milionë banorë më shumë, rritja kryesisht nga emigracioni

May 28, 2020
blank

Komentet

blank

Më 4 e 5 korrik në Lugano të Zvicrës Konferenca Ndërkombëtare për Ukrainën

Konferenca do të jetë një takim i donatorëve në mbështetje të vendit të shkatërruar nga lufta

 

VOAL- Konferenca për Ukrainën e planifikuar në Lugano më 4 dhe 5 korrik do të jetë gjithashtu një takim i donatorëve. “Ne nuk duhet të kemi asnjë iluzion. Sfidat janë të mëdha”, nënvizoi ndërkohë Ignazio Cassis në Davos të martën, në lidhje me rindërtimin e vendit, gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kryeministrin ukrainas Denys Shmyhal, i cili ishte në video. lidhje nga Kievi.

Sipas Presidentit të Konfederatës, mund të duhen vite përpara se të hartohet një plan investimi ndërkombëtar në mbështetje të Ukrainës së shkatërruar nga lufta. Kostot aktuale në Ukrainë vlerësohen në rreth 600 miliardë dollarë, tha Shmyhal. Konfederata do të vendosë në javët në vijim se në çfarë mase dhe në çfarë kushtesh do të japë kontributin e saj.

Ukraina, nga ana e saj parashikoi Shmyhal, tashmë po punon për një projekt rindërtimi i cili do të ilustrohet në Lugano dhe që do të ketë të bëjë me infrastrukturën, strehimin dhe luftën kundër papunësisë. Kryeministri ukrainas shpreson të sjellë sa më shumë figura politike të nivelit të lartë në Ticino, mes rreth 40 vendeve dhe 18 organizatave ndërkombëtare të ftuara.

Kreu i diplomacisë u takua më pas me ministrin e Jashtëm të Ukrainës Dmytro Kuleba në Davos. Konferenca në Lugano, tha Kuleba në një takim të mëpasshëm me median, do të duhet të bëjë të mundur krijimin e një mekanizmi organizues për të gjitha përpjekjet ndërkombëtare për rindërtimin e Ukrainës. Shefi i diplomacisë në Kiev, siç bëri edhe Cassis të hënën, gjithashtu saktësoi se po zhvillohen diskutime për mundësinë që Zvicra të përfaqësojë interesat e Ukrainës në Rusi. Konfederata, pas konfliktit midis Rusisë dhe Gjeorgjisë në vitin 2008, tashmë ushtron një mandat që përfaqëson interesat diplomatike të Gjeorgjisë në Moskë dhe ato të Rusisë në Tbilisi. rsi-eb

blank

Komiteti ad hoc: T’i hiqet Musolinit Honoris Causa dhënë nga Lozana

Diktatori fashist Benito Mussolini dhe diktatori nazist Adolf Hitler në Mynih më 1938

Honoris causa iu dha diktatorit fashist në vitin 1937. Sot një peticion në internet i kërkon Universitetit të Lozanës të rishqyrtojë vendimin e marrë

 

VOAL- Revokimi i doktoraturës së nderit të dhënë në vitin 1937 nga Universiteti i Lozanës për diktatorin fashist Benito Musolini: kjo është ajo që fton të bëjë një komitet ad hoc, i cili të hënën nisi një peticion online.

“Në kohën e ngjarjeve, regjimi fashist kishte ekzistuar për 15 vjet dhe karakterizohej nga shkatërrimi i demokracisë përfaqësuese, shtypja e opozitës politike, dhuna koloniale në Etiopi dhe dhuna e përhapur politike”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga komiteti.

Kërkuesit theksojnë se nuk bëhet fjalë për “anulim të një vendimi të Universitetit të Lozanës”, por për “rishqyrtim të tij”. “Të kuptojmë kontekstin politik që bëri të mundur, të kuptojmë se çfarë na ka paraprirë për të kuptuar më mirë nga vijmë dhe mbi të gjitha, për të kuptuar se në cilën shoqëri po evoluojmë sot dhe çfarë vlerash ndajmë”. Universiteti është i ftuar të ndërmarrë punë kërkimore mbi këtë temë dhe ta bëjë atë publike.

Në atë kohë, titulli i nderit iu dha Musolinit “për shkak se kishte konceptuar dhe krijuar në atdheun e tij një organizatë shoqërore që pasuroi shkencën sociologjike dhe që do të lërë një gjurmë të thellë në histori”. Musolini kaloi gati dy vjet në Zvicër në fillim të shekullit të njëzetë dhe për disa muaj ndoqi fakultetin e shkencave sociale dhe politike në Universitetin e Lozanës. Fashisti Musolini ishte më vonë ndër ata që ishin përgjegjës, së bashku me nazistin Adolf Hitler, për krimet kundër njerëzimit dhe kundër popullsisë hebreje të kryera gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe që kushtuan miliona vdekje. rsi-eb

blank

Në Davos “Shtëpia e krimeve ruse të luftës”

Tmerret e kryera në Ukrainë shpërthejnë në WEF në Davos: një vend për reflektim i inauguruar dje i dokumenton ato, me imazhe dhe dëshmi

 

VOAL- Në Davos, një distancë e shkurtër nga qendra e kongresit ku po zhvillohet Forumi Ekonomik Botëror (WEF), mund të vizitoni “Shtëpinë e krimeve të luftës në Rusi”: një shtëpi që, me imazhe, dëshmi dhe rindërtime grafike, synon të dokumentojë krimet e luftës kryer nga rusët në Ukrainë.

Ky vend reflektimi u inaugurua dje në mëngjes, të hënën, dhe mirëpriti dëshminë e një doktoreje nga Mariupol – qytet në Detin e Zi i rrethuar dhe më pas i pushtuar nga forcat ruse – i cili tregoi për arratisjen e saj të guximshme nga qyteti i shkatërruar, ku ai punonte në kushte të dëshpëruara. Mes personaliteteve të ndryshme të pranishëm ishte edhe kryetari i bashkisë së Buçës, i cili rrëfeu agoninë e lokalitetit të tij, ku qindra njerëz u torturuan apo u vranë.

blank

Një hartë, fatkeqësisht e destinuar për t’u përditësuar, e cila lokalizon krimet e luftës të kryera nga forcat ruse në territorin ukrainas

Sipërmarrësi ukrainas Victor Pinchuk e ngriti strukturën në një dyqan me qira. Ekspozita është e vendosur në të njëjtën ndërtesë ku, në vitet e mëparshme, ishte vendosur “Shtëpia e Rusisë”, e cila, gjatë zhvillimit të Forumit, promovoi ekonominë e Federatës Ruse. Kuratori i projektit saktëson se këtu shfaqen vetëm imazhe të verifikuara dhe të dhëna të verifikuara: mbi 4600 gjurmë të krimeve të luftës.

E pranishme në inaugurim ishte edhe Liudmyla Denisova, komisionere për të drejtat e njeriut në Ukrainë. “Ne kemi ngritur një shërbim telefonik gjithmonë aktiv në dispozicion të qytetarëve tanë, të cilët na japin informacion se çfarë po ndodh në rajone të ndryshme”, tha ai, duke nënvizuar se që nga fillimi i pushtimit janë marrë 44 mijë telefonata për të raportuar. krime dhe dhunë ndaj më shumë se 87,000 njerëzve”. rsi-eb

blank

Zvicra zhvendoset dy centimetra në vit

VOAL- Zvicra nuk është e palëvizshme, ajo vazhdon të zhvendoset në pllakën evropiane. Dimë për shembull se së bashku me vendet fqinje, ajo lëviz 2.5 centimetra në vit drejt verilindjes dhe se vazhdon të rritet në lartësi, sepse ngritja e Alpeve nuk ka përfunduar. Kjo është arsyeja pse Zyra Federale e Topografisë e mat atë çdo gjashtë vjet. Specialistët e saj u rikthyen në punë në prill dhe deri në tetor do të kryejnë vlerësime të reja të bazuara si referenca në një rrjet prej 220 pikash fikse, koordinatat e sakta të të cilave dihen.

Fushata në vazhdim përfiton gjithashtu nga sistemet globale të navigimit satelitor GNSS, të cilat bëjnë të mundur përpunimin e rezultateve me një saktësi të rendit të një milimetri. Me këto instrumente, ai ka fituar në saktësi por edhe në kohë: para ardhjes së tyre, të njëjtat matje kanë marrë vite.

Vendndodhja e saktë shërben jo vetëm për kufizime pronësore, por edhe për ndërtimin e infrastrukturës si ura, rrugë dhe tubacione. rsi-eb

blank

Davos, Zelenskyy kërkon sanksione maksimale kundër Rusisë

VOA/Marrë nga Associated Press

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy bëri thirrje për sanksione “maksimale” kundër Rusisë gjatë një fjalimi virtual në ditën e parë të mbledhjes së Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, ku marrin pjesë drejtues të korporatave dhe qeverive.

“Është e nevojshme të ndryshohet qasja, të mos reagohet, por të veprohet dhe të veprohet në mënyrë parandaluese dhe jo vetëm për t’u përshtatur me realitetet e reja që kemi, por për të krijuar mjete të reja, precedentë të rinj. Shikoni se çfarë ka bërë tashmë Ukraina. Guximi ynë ka shënuar një precedent historik, duke mos dëgjuar ata që thoshin se mbrojtja jonë nuk do të zgjasë më shumë se disa ditë”.

Zoti Zelenskyy tha se sanksionet duhet të shkojnë më tej për të ndaluar agresionin rus, duke përfshirë embargon e naftës, duke bllokuar të gjitha bankat e saj dhe duke ndërprerë plotësisht tregtinë me Rusinë.

“Por a do të duhej ta bënim këtë, nëse do të ishim dëgjuar vitin e kaluar dhe do të kishim aplikuar një paketë të drejtë, parandaluese dhe të plotë të sanksioneve kundër Federatës Ruse që mund të dobësonte çdo agresor?”, ngriti pyetjen Presidenti i Ukrainës.

Ai tha duhet të jetë një precedent që do të funksionojë për dekadat e ardhshme, ndërsa bëri thirrje për largimin e plotë të kompanive të huaja nga Rusia. Ai tha se kjo do të ndërpriste mbështetjen financiare ndaj agresionit rus. Presidenti ukrainas tha se vendi i tij ka nevojë për mbështetje financiare, për të paktën 5 miliardë dollarë në muaj.

“Mos prisni për goditjet fatale, mos prisni përdorimin e armëve speciale nga Rusia, armëve kimike, biologjike, Zot na ruaj, armëve bërthamore. Mos i jepni përshtypjen agresorit se bota nuk do të rezistojë sa duhet. Mbroni në maksimum lirinë dhe normalitetin, të dobishme për rendin e paqes në botë. Sanksionet duhet të jenë të tilla”.

Grupi i shtatë ekonomive kryesore të botës u pajtua të premten për të ofruar 19.8 miliardë dollarë ndihma ekonomike për Ukrainën. Zoti Zelenskyy përsëriti se Rusia po bllokonte eksportet ukrainase të furnizimeve kritike ushqimore për botën, si drithërat dhe vaji, dhe se po grabiste disa prej tyre.

Drejtuesi i Programit Botëror të Ushqimit ka bërë thirrje për hapjen e porteve të Ukrainës, duke thënë se ky vend prodhon drithëra të mjaftueshme për të ushqyer 400 milionë njerëz.

Ukraina, së bashku me Rusinë, janë eksportuesit kryesor të drithërave dhe vajit të lulediellit. Ndërprerja e këtyre furnizimeve po kërcënon pasigurinë ushqimore në Afrikë, Lindjen e Mesme dhe pjesë të Azisë që varen nga këto furnizime.

Nëse situata nuk ndryshon, gjatë 10-12 muajve të ardhshëm bota do të përballet me mungesë ushqimesh, çfarë do të shkaktonte një katastrofë botërore, tha për agjencinë e lajmeve Associated Press David Beasley, drejtor ekzekutiv i Programit Botëror të Ushqimit.

blank

Zvicra në kërkim të një vaksine kundër lisë së majmunëve

 

Zëvendësdrejtoresha e BAG Linda Nartey

Zyra Federale e Shëndetit Publik shqyrton mundësinë e marrjes së një ilaçi duke pasur parasysh numrin në rritje të rasteve të lisë së majmunëve në Evropë

 

VOAL- Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) po shqyrton mundësinë e marrjes së një vaksine në funksion të numrit në rritje të rasteve të lisë së majmunëve në Evropë, duke përfshirë një të konfirmuar në Zvicër. “Për momentin nuk ka arsye për shqetësim”, tha zëvendësdrejtoresha e BAG Linda Nartey.

“Sqarimet mbi disponueshmërinë dhe blerjen e një vaksine janë duke u zhvilluar,” tha Nartey për televizionin zvicerano-gjerman SRF. “Nuk ka një vaksinë specifike kundër lisë së majmunëve, por vaksinat e lisë së majmunëve të gjeneratës së parë dhe të dytë janë efektive kundër sëmundjes”. Në Zvicër, këto ilaçe u administruan si pjesë e një programi për çrrënjosjen e lisë deri në vitin 1972. Njerëzit që ishin vaksinuar kundër lisë para kësaj date “ka të ngjarë të kenë njëfarë imuniteti” ndaj virusit të lisë së majmunit, shtoi Zëvendësdrejtoresha e BAG. “Nuk mund të them se sa efektiv është imuniteti edhe sot”.

Një vaksinë e gjeneratës së tretë kundër lisë, e cila gjithashtu ofron mbrojtje kundër lisë së majmunëve, është autorizuar në Bashkimin Evropian, por nuk është as e disponueshme dhe as e miratuar në Konfederatë. Për momentin, nuk ka asnjë indikacion se “ne po përballemi me një pandemi të re”, thotë Nartey. “Bazuar në atë që dimë për virusin, mund të supozojmë se është më pak i transmetueshëm se koronavirusi. Kërkohet kontakt i ngushtë për transmetimin e lisë së majmunëve.

Mbi nëntëdhjetë raste

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar më shumë se 90 infeksione të konfirmuara në vendet ku virusi, me origjinë nga Afrika Perëndimore dhe Qendrore, nuk është normalisht i pranishëm. Në Zvicër, të shtunën u njoftua një rast i konfirmuar në kantonin e Bernës. Sipas autoriteteve shëndetësore, i moshuari ka simptoma të lehta. Ai ndoshta është infektuar jashtë shtetit. Personi në fjalë ankohej për temperaturë, keqtrajtim të përgjithshëm dhe skuqje. rsi-eb

blank

Kongres ndërkombëtar në Zvicër kundër dhunës ndaj fëmijëve

VOAL- Fondacioni ASPI, Ndihma, Mbështetja dhe Mbrojtja e Fëmijëve organizon një kongres për parandalimin e abuzimit seksual dhe abuzimit të fëmijëve javën e ardhshme në Lugano (23-25 ​​maj), për të festuar 30-vjetorin e lindjes së tij. Ai e titulloi “Para se të ndodhë!”.

Ekspertët kryesorë ndërkombëtarë në parandalimin e dhunës ndaj fëmijëve do të kërkojnë strategji për të frenuar një fenomen global. Vetëm në Zvicër raportohen nga 30 deri në 50 mijë raste të rënda çdo vit dhe rreth 15% e djemve dhe vajzave pretendojnë se kanë pësuar të paktën një abuzim seksual.

Objektivi kryesor i kongresit është të kontribuojë konkretisht në ndërgjegjësimin dhe trajnimin e të gjithë popullatës për çështjen e parandalimit parësor të dhunës ndaj fëmijëve, duke përfshirë sa më shumë objektiva sociale. rsi-eb

blank

Zvicër- Paralajmërim i hershëm për thatësirën

VOAL- Në Zvicër ka sisteme paralajmëruese për rreziqet natyrore si stuhi, ortekë, përmbytje, zjarre dhe madje edhe rrugë të rrëshqitshme. Megjithatë, nuk ka një sistem të ngjashëm kombëtar për thatësirën.

Me ndryshimet klimatike, thatësirat pritet të bëhen gjithnjë e më të shpeshta në të ardhmen, veçanërisht në Rrafshnaltën Qendrore. Për t’u marrë me këtë fenomen, Këshilli Federal synon të prezantojë një sistem zbulimi dhe paralajmërimi të hershëm.

Prandaj, qeveria u dha tre zyrave federale kompetente, Zyrës Federale për Mjedisin (FOEN), Zyrës së Meteorologjisë dhe Klimatologjisë (MeteoSwiss) dhe Zyrës së Topografisë (Swisstopo), mandatin për të përgatitur një organizatë me qëllim që të tregojë afrimi i një situate kritike disa javë përpara.

Kategoritë e prekura, si fermerët apo furnizuesit e ujit të pijshëm, do të jenë në gjendje të marrin masat e duhura dhe të parandalojnë dëmet. “Uji është thelbësor për shumë sektorë dhe nëse është i pakët, ka konkurrencë për ta marrë. Nëse ka pak, ne duhet të vendosim se kush mund ta ketë dhe sa. Dhe kjo duhet të koordinohet. Sistemi ynë i paralajmërimit duhet të bëjë një kontribut të rëndësishëm për sa i përket ujit, kjo kuptim”, nënvizon Saskia Willemese, drejtuese e sistemeve të paralajmërimit MeteoSwiss. rsi-eb

blank

Java katërditore e punës – në Winterthur është e suksesshme

Java 4-ditore po gjen gjithnjë e më shumë entuziazëm

 

VOAL- Nagli ka 130 vjet që prodhon gozhdë. Këtu, që nga viti 2013, njerëzit kanë punuar një ditë më pak në javë, ndërsa ende paguhen për 5. Produktiviteti është rritur dhe klientët janë gjithashtu të kënaqur.

Të rinjtë janë në ballë për të kërkuar një ndryshim në politikat mjedisore dhe të shtunën sollën një pretendim në lidhje me botën e punës në sheshin në Bellinzona. Është ai që kërkon të futet një javë pune 4-ditore me të njëjtën pagë. Greva për të ardhmen – në vazhdën e lëvizjes klimatike – është rikthyer për të kërkuar veprime konkrete për një sërë çështjesh që lidhen pikërisht me ndryshimet klimatike. Apeli për popullatën dhe mbi të gjitha për politikën është për drejtësi sociale dhe në të njëjtën kohë ekologjike.

Ndërkohë, RSI ishte në Winterthur, ku java 4-ditore është tashmë një realitet që funksionon shumë mirë që nga viti 2013 në një fabrikë të vogël që prodhon gozhda në lagjen industriale të qytetit për gati 130 vjet. Quhet Nagli. Në pallatin e vjetër, stafi punon (tash 9 vite) vetëm katër ditë në javë, ndërkohë që paguhet për pesë.

Për më shumë se njëzet vjet, Nagli ka qenë fabrika e vetme e gozhdëve në Zvicër. Një dekadë më parë pronari donte ta mbyllte, ndaj punonjësit vendosën ta merrnin përsipër dhe krijuan një kooperativë. Një nga vendimet e para të stafit ishte futja e javës katërditore të punës dhe askush nuk do të donte të kthehej prapa. “Funksionon shkëlqyeshëm, ne punojmë vetëm 34 orë me pagë të plotë. Sigurisht që ishte vendimi i punëtorëve,” shpjegon Rainer Baumann, menaxher i kontabilitetit i fabrikës Nagli në Winterthur.

Njëri prej punëtorëve, Arif, shpjegon se jo vetëm është i lumtur, por edhe i gëzuar që mund të punojë në Nagli, pasi tani ka shumë më tepër kohë për t’i kushtuar familjes së tij, ndërsa fiton aq sa kur ishte i punësuar plotësisht. koha. E duke folur për rrogat që paguan Nagli, Rainer Baumann nënvizon: “Mund të jetosh mirë edhe në Zvicër, pra me 13 pa dyshim dhe në bazë të fitimeve edhe me 14.

Por a nuk ekziston rreziku i rënies së produktivitetit me këtë model? “Produktiviteti është rritur dukshëm. Kur njerëzit mund të pushojnë për tre ditë, ata kthehen në punë të relaksuar dhe të lumtur dhe janë më efikas. Për mua ishte realizimi i një utopie”, shpjegon Baumann.

Më shumë kohë e lirë, më shumë cilësi jete. Dhe klientët janë gjithashtu të kënaqur. “Të gjithë janë të kënaqur, edhe klientët, sepse ne punojmë katër ditë. Dhe të premteve është të paktën një person që të përgjigjet në telefon, të ngarkojë e shkarkojë kamionët. Dhe kështu klientët as që e kanë vënë re që kemi reduktuar orarin e punës”.

Mbi 200 ton gozhdë dhe më shumë se 300 lloje gozhdash, me kërkesa të mëdha, prodhohen çdo vit në magazinat Nagli. Punonjësit kanë kohë që mendojnë për rritjen e prodhimit (edhe nëse nuk është koha e duhur për ta bërë këtë, sepse aktualisht është e vështirë të gjesh lëndën e parë, çelikun, shpjegon Baumann).

Kompanitë e tjera mund të prezantojnë javën e punës katër-ditore së shpejti. “Unë shoh se funksionon, nuk e kuptoj pse nuk mund të funksiononte diku tjetër,” thotë Baumann. rsi-eb

blank

Lija e majmunëve, rasti i parë në Zvicër

Sipas ekspertëve, virusi nuk është shumë ngjitës dhe në shumicën e rasteve trajtimi është i lehtë

Ky është një person me banim në kantonin e Bernës, i cili është ekspozuar ndaj virusit jashtë vendit

 

VOAL- Rasti i parë i lisë së majmunëve u zbulua në Zvicër. Kështu ka bërë të ditur sot, të shtunën, Departamenti i Shëndetësisë në Bernë, duke saktësuar se bëhet fjalë për një person me banim në kanton, i cili është ekspozuar ndaj virusit jashtë vendit.

Është kryer një gjurmim kontakti, për të identifikuar çdo zinxhir transmetimi, tregojnë autoritetet kantonale në një shënim. Të gjithë personat që kanë pasur marrëdhënie me subjektin e të dhënave janë informuar. Personi i infektuar po merr mjekim ambulator dhe ndodhet në izolim në shtëpinë e tij.

Ky rast i parë i dyshuar i lisë së majmunëve u raportua në Shërbimin Mjekësor Kantonal të Bernes dhe Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) të premten. Analizat e mëvonshme laboratorike bënë të mundur konfirmimin e diagnozës pasditen e së shtunës.

Kjo patologji është një variant përgjithësisht më pak i rrezikshëm i lisë, i zhdukur për rreth dyzet vjet. Simptomat janë një temperaturë e fortë, pastaj në një kohë të shkurtër shfaqet një skuqje, me formimin e kores, veçanërisht në fytyrë.

Së fundmi janë shfaqur disa raste në vende të ndryshme evropiane dhe më gjerë. Për shembull, vendet e prekura përfshijnë Italinë fqinje, Francën dhe Gjermaninë. rsi-eb

blank

Zvicër: Prokurori i Përgjithshëm Federal Stefan Blättler: “Mafia këtu bën biznes dhe pastron para të pista”

Intervistë me Prokurorin e Përgjithshëm Federal Stefan Blättler: “E gjithë shoqëria duhet të jetë në gatishmëri, në Ticino ka më shumë ndërgjegjësim. Do të duhej figura e të penduarit ”

Në fund të vitit 2021, në Zvicër ishin 49 hetime të hapura lidhur me krimin e organizuar. Rastet që, Stefan Blättler, Prokurori i Përgjithshëm Federal, i shpjegon mikrofonave RSI.ch, shpesh kanë lidhje me “kantone të shumta”. Në fushën e krimit të organizuar, Zvicra merret me “kriminelët që veprojnë në nivel global: përtej kufijve”.

Ticino, pavarësisht afërsisë me Italinë Veriore, “nuk është më e ekspozuar se kantonet e tjera – vazhdon Kryeprokurori Federal – Shumica e rasteve kanë lidhje me Zvicrën gjermanishtfolëse: kjo do të thotë gjithashtu se është bërë shumë në Ticino vitet e fundit nga policia, gjyqësori dhe administrata. Këtu ndërgjegjësimi është më i madh, ka antitrupa”.

Infiltrimi dhe kontratat e mëdha

Një çështje që shpesh ngre shqetësime përsa i përket krimit të organizuar është ajo e kontratave të mëdha. Blättler konfirmon se “duhet të jemi vigjilentë”, “autoritetet administrative kanë për detyrë të kontrollojnë, verifikojnë fluksin e parave dhe kontabilitetin dhe mbi të gjitha të kryejnë kontrolle, pa i shpallur ato, në kantieret e ndërtimit për të kuptuar se kush punon dhe në çfarë mënyre, cilat janë kontratat dhe kushtet e punës së punëtorëve”.

Lufta kundër organizatave mafioze dhe kriminale, vijon kreu i ministrisë publike të Konfederatës, “nuk është vetëm punë e policisë dhe prokurorisë, por synon të gjithë shoqërinë”.

Blättler ishte i ftuar dje, të enjten, në asamblenë e seksionit Ticino të kompanisë zvicerane të sipërmarrësve dhe ndërtuesve, ku u diskutua edhe për luftën kundër krimit të organizuar./RSI.ch/eb

blank

Zvicër: Një ujk u qëllua në Valais të Sipërme

“Situatë e pakontrollueshme”, Këshilli i Shtetit i kërkon Bernës që t’ju japë leje që për gjashtë muaj të vrasë ujq të tjerë për të balancuar mbipopullimin.

Një ujk u qëllua nga rojet e pyllit në Valais të Sipërme të enjten në mbrëmje.

Kjo u bë e ditur të premten nga Këshilli i Shtetit, i cili gjatë një konference për shtyp për grabitqarin e madh njoftoi se do t’i kërkojë Këshillit Federal, si përjashtim, të jetë në gjendje të “rregullojë mbipopullimin prej ujqërve për gjashtë muaj”. “Kjo do të bëhet në konsultim me Zyrën Federale për Mjedisin”, u shpjegua, duke nënvizuar se kantoni synon të përcaktojë “një numër ujqërsh që do të vriten përpara se të ndodhin sulmet prej tyre”.

Vrasja e ujkut ishte urdhëruar ditët e fundit nga këshilltari i shtetit Frédéric Favre pasi kafsha kishte vrarë gjithsej 28 krerë bagëti në zonën e mbrojtur bujqësore. Ujku u qëllua në rajonin Schattenberge-Augstbord, midis komunave Ergisch dhe Unterbäch.

Që nga fillimi i vitit, 84 kafshë ferme janë vrarë nga ujqërit në Valais, 31 prej të cilave ishin në gjendje mbrojtëse. “Për ne situata është bërë e pakontrollueshme”, nënvizoi kreu i Departamentit të Sigurisë, Institucioneve dhe Sportit. Sipas Zyrës së Gjuetisë, aktualisht ka midis 50 dhe 70 ujqër në Valais, afërsisht dy herë më shumë se katër vjet më parë./ATS/eb


Send this to a friend