VOAL

VOAL

Zvicra ka 514 raste të reja me koronavirus, 7 viktima dhe 18 të shtruar në spital

September 16, 2020
blank

Komentet

blank

Kriza bankare, banka zvicerane “UBS” ble për 3 miliardë franga “Credit Suisse”, 10 mijë pushime nga puna

Banka më e madhe zvicerane UBS njoftoi se do të blejë për 3 miliardë franga bankën tjetër helvetike, rivalen e saj Credit Suisse, e cila ishte futur në një vorbull vështirësisë. Marrëveshja historike u ndërmjetësua nga qeveria e Bernës, ndërsa në tavolinë janë edhe 100 miliardë euro likuiditet i jashtëzakonshëm dhe garanci publike për paditë dhe humbjet e kapitalit.

I gjithë operacioni konsiderohet si një përpjekje për të çaktivizuar krizën që po ndodh në sistemin bankar. Vetë investitorët e credit Suisse kanë humbur 16 miliard euro letra me vlerë. Për autoritetet zvicerane “nuk është një shpëtim, por një zgjidhje tregtare.”. Ndërsa presidentja e Bankës Qendrore Europiane, Kristine Lagarde tha se është një “Vendim vendimtar për të siguruar stabilitetin financiar”.

Shkrirja mes dy bankave pritet të ndodhë deri në fund të vitit, ndërsa presidenti i UBS Colm Kelleher deklaroi se “Integrimi forcon Zvicrën si një qendër financiare globale”, marrëveshja u përshëndet edhe nga Bankat Qendrore. Nga ana tjetër hapet edhe një çështje e rëndësishme punësimi. Sipas sindikatës bankare zvicerane, bashkimi mes dy bankave më të mëdha vendase do të çonte në rreth 10 mijë pushime nga pune.bw

blank

 

blank

RSI: Serbia dhe Kosova bëjnë hapin e parë

Pas negociatave shumë të gjata, Beogradi dhe Prishtina po punojnë drejt normalizimit të marrëdhënieve, por ende nuk ka nënshkrim zyrtar të marrëveshjes.

 

VOAL- Pas 12 orësh negociata, në natën e së shtunës dhe të dielës Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje shumë të lodhshme. Takimi i nivelit të lartë në Ohër të Maqedonisë së Veriut ndërmjet presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i ndërmjetësuar nga përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme, Josep Borrell dhe përfaqësuesi special i BE-së për perëndimorët e Ballkanit, Miroslav Lajçak. , përfundimisht çoi në një hap të ri, të rëndësishëm përpara në normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

“Serbia dhe Kosova kanë arritur një marrëveshje për aneksin e zbatimit”, deklaroi Borrell, ndërsa pranoi se, “për propozimin më ambicioz” të paraqitur nga Brukseli, megjithatë nuk ka qenë e mundur të gjendet një kompromis.

Takimi ishte thirrur për të finalizuar marrëveshjen e propozuar nga Evropa për të lehtësuar marrëdhëniet midis dy shteteve. Një marrëveshje fillestare u arrit më 27 shkurt në Bruksel, kur të dy udhëheqësit ranë dakord se “diskutimet e mëtejshme nuk do të ishin të nevojshme” për marrëveshjen bazë. Në tekst, Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur, por të dyja palët pranojnë legjitimitetin e ndërsjellë të dokumenteve dhe simboleve kombëtare, duke përfshirë pasaportat, diplomat, targat dhe vulat doganore. Formula përmban edhe zotimin e Beogradit për të mos kundërshtuar anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare. Dhe, me marrëveshjen e arritur në Ohër, Prishtina “u pajtua që menjëherë të nisë negociatat e lehtësuara nga BE-ja për të siguruar një nivel të duhur të autonomisë për komunitetet serbe në Kosovë”, shpjegoi Borrell.

Negociatat e Ohrit u paraprinë nga një aktivitet intensiv diplomatik. Objektivi i kancelarive evropiane dhe amerikane është sigurimi i Ballkanit Perëndimor duke u nisur nga hallka e tij më e dobët, Kosova, dhe shtyrja e rajonit drejt integrimit euroatlantik. “Paqja, pajtimi dhe zhvillimi ekonomik janë kërkesat kryesore për përparimin e shpejtë të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së”, nënvizoi Borrell përpara se të publikonte tekstin e aneksit të zbatimit mbi të cilin ishte marrëveshja e shpallur nga BE. Një tekst ku, bardh e zi, shkruhet se Serbia dhe Kosova “e pranojnë se mospërmbushja e detyrimeve të tyre do të ketë pasoja direkte dhe negative për proceset përkatëse të anëtarësimit të tyre në BE dhe për ndihmën financiare që marrin nga Brukseli”. rsi-eb

blank

UBS dhe Credit Suisse, marrëveshja është afër

VOAL- Gara me kohën që Credit Suisse, UBS dhe autoritetet zvicerane të arrijnë një marrëveshje për bashkimin mes dy gjigantëve bankar tashmë të shtunën në mbrëmje. Financial Times raporton duke cituar disa burime, sipas të cilave Banka Kombëtare Zvicerane (SNB) dhe FINMA, rregullatori i tregut, kanë informuar palët ndërkombëtare se një marrëveshje me UBS është e vetmja mundësi për të ndalur kolapsin e besimit që ka fundosur bankën e dytë më të madhe zvicerane.

Sipas gazetës britanike, depozitat në Credit Suisse kanë rënë me rreth 10 miliardë franga në ditë gjatë javës së fundit.

Në këto orë, autoritetet rregullatore të Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Zvicrës raportohet se po vlerësojnë strukturën ligjore të marrëveshjes. Bashkimi do të bazohej në një sërë koncesionesh ndaj UBS. Lideri bankar zviceran do të donte të ishte në gjendje të përmbushte gradualisht kërkesat ndërkombëtare të kapitalit. Grupi pretendohet gjithashtu se ka kërkuar kompensim ose një marrëveshje nga qeveria federale për të mbuluar çdo kosto ligjore.

Me kërkesë të AWP, Credit Suisse dhe UBS nuk pranuan të komentojnë. rsi-eb

blank

Carla Del Ponte: “Nëse Vladimir Putini largohet nga Rusia, ai do të shkojë në burg”

Sipas Carla Del Pontes, imazhi publik i liderit rus Putin është dëmtuar në mënyrë të pariparueshme

“Putinit i duhet të bëjë vetëm një hap nga Rusia dhe ai do ta gjejë veten duke përdorur letrën higjienike në burgun e Hagës”: thotë ish-kryeprokurorja e Gjykatës Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë në një intervistë për La Repubblica Carla Del Ponte, protagoniste e gjyqit të Sllobodan Millosheviqit.

 

VOAL- “A besoj vërtet se Putini do ta lejojë veten të arrestohet? Një fakt është i sigurt. Nga sot jeta e tij si kryetar shteti bëhet e vështirë. Ai do të pengohet të mbajë ndonjë samit ndërkombëtar”, argumenton ish-magjistratja dhe ambasadorja zvicerane. “Është e pamohueshme që kërkesa për arrestim dëmton në mënyrë të pariparueshme imazhin e tij publik. Sot në Rusi ai është president, por është e qartë se krimet shumë të rënda që akuzohen ndaj tij mund të luajnë kundër tij edhe politikisht”.

“Putini dëshiron të zhdukë identitetin e një populli dhe prandaj duhet të përgjigjet penalisht”, thotë Del Ponte. “Më në fund, është arritur një moment historik shumë i rëndësishëm, i cili është vetëm një hap i parë drejt kundërshtimit të krimeve të tjera të panumërta për të cilat Putini do të duhet të akuzohet”.

“Qeveria ruse nuk është nën aktakuzë penale, por një person specifik, pikërisht Putin”, vëren ish-prokurorja federale. “Krimi i luftës për të cilin ai akuzohet, deportimi i fëmijëve, është shumë i rëndë dhe nuk e kemi parë ende të sfidohet për përgjegjësi penale. Por do të ketë shumë krime të tjera lufte dhe krime kundër njerëzimit të kryera në këtë vit të luftës në Ukrainë. u shfaq jashtëzakonisht serioz dhe për të cilin ai vetë do të duhet të përgjigjet”. rsi-eb

blank

Zvicër- Avionët ushtarakë do të përdorin autostradat, siç bënë gjatë Luftës së Ftohtë

Avion në autostradë: kur Tigrat dhe Gjuetarët zbarkuan në A2 në Lodrino

VOAL- Avionët ushtarakë zviceranë do të kthehen në përdorimin e autostradave, siç bënë gjatë Luftës së Ftohtë. Kjo u bë e ditur nga komandanti i Forcave Ajrore Peter Merz në Bottighofen (TG), gjatë asamblesë së një shoqate që lufton për ruajtjen e instalimeve të dala jashtë shërbimit me reformën e 1995.

Divizioni, raporton Schweiz am Wochenende, foli për nevojën për të rindërtuar njohuritë e humbura, për F-35, për dronët dhe për luftën në Ukrainë, një konflikt që ka çuar gjithashtu në një rishikim në ushtrinë zvicerane. Duke ilustruar decentralizimin e ardhshëm të forcave ajrore, ai zbuloi: “Qëllimi ynë është që të jemi në gjendje të ngrihemi dhe të aterojmë përsëri me avionë nga ish-fushat ushtarake apo autostradat sa më shpejt të jetë e mundur.”

Disa seksione të autostradës (nga Payerne në Flums që kalon përmes Sionit dhe Lodrinos) u ndërtuan me kritere shumë të veçanta (dy kilometra të drejtë, parmakë mbrojtëse të lëvizshme) në mënyrë që të shndërroheshin në aerodrome. Aty u mbajtën gjithashtu disa ushtrime dhe disa orë pas ngritjes së fundit autostrada mund të rihapet. rsi-eb

blank

Bashkimi UBS-CS, ekspertët janë pesimistë

Tabelat e UBS dhe Credit Suisse të ndriçuara dhe nga afër në qendër të Zyrihut të shtunën

Sipas ish-presidentit të FINMA, Eugen Haltiner, COMCO mund të ndalojë gjithçka – Sipas Hummler (Wegelin) tregjet reagojnë shumë negativisht

 

VOAL- Ekspertët financiarë janë pesimistë për të ardhmen e Credit Suisse dhe hipoteza se banka mund të blihet nga UBS nuk është bindëse. Sipas ish-presidentit të FINMA-s, Eugen Haltiner, COMCO nuk do ta miratonte një bashkim të tillë. Komisioni i Konkurrencës sigurisht që do të kishte rezerva serioze për shkak të pozicionit dominues në treg të dy bankave, tha ish-kryetari i autoritetit mbikëqyrës të tregut (FINMA) në një intervistë për CH Media të shtunën.

Sipas tij, edhe komunikimet nga Konfederata dhe Credit Suisse lanë diçka për të dëshiruar. “Heshtja nxit spekulimet mediatike, duke rritur frikën e klientëve dhe pjesëmarrësve të tregut,” thotë Haltiner. Tashmë “bashkimi i UBS me SBS më 1998 ishte tashmë një akt balancues nga perspektiva e ligjit të konkurrencës,” vazhdoi njeriu që orkestroi shpëtimin e UBS në 2008.

Konrad Hummler, ish-partner menaxhues i Wegelin Bank, gjithashtu nuk beson në një paketë shpëtimi të Credit Suisse. “Tregjet ndërkombëtare të kredisë po reagojnë shumë negativisht,” tha ai në një deklaratë të lëshuar nga shtypi zvicerano-gjerman.

Pasi humbet besimi, ai zhduket, shpjegoi ai për Neue Zürcher Zeitung të shtunën. Konrad Hummler sheh dy skenarë të mundshëm për bankën e Zyrihut. “Ose likuidohet siç duhet – dhe ka metoda të standardizuara për këtë – ose likuidimi i tij transferohet në një bankë tjetër të madhe dhe FINMA dhe SNB marrin garanci pa kushte”, thotë eksperti.rsi-eb

blank

Tramat e parë të Zyrihut nisin udhëtimin drejt Ukrainës

VOAL- Tramat e parë të vjetër të modelit “2000”, të cilët u çmontuan nga kompania e transportit publik të Zyrihut vitin e kaluar, nisën udhëtimin e tyre për në qytetin e Vinnytsa në Ukrainën qendrore të premten. Transporti publik u ngarkua në një tren në Dielsdorf të premten pasdite dhe u nis drejt kufirit ukrainas.

Tetë automjete të ndërtuara midis 1976 dhe 1992 u transportuan pasi u pastruan nga ndotësit. Plani kërkon që gjithsej 35 të sillen në Vinnytsa e cila kishte marrë tashmë furnizime të ngjashme në 2007 dhe 2011. Ato do të qëndrojnë në funksion edhe për 15-20 vjet të tjera.

Për popullatën e qytetit ukrainas, ardhja e tramave nga Zvicra është një shenjë shumë pozitive, tha menaxherja e projektit Gwendoline Levasseur: “Është një shenjë se bota po ecën përpara, se nuk ka vetëm luftë, por se atje do të jetë më vonë. Dhe njerëzit po bëhen gati”.

Megjithatë, lufta e vazhdueshme do të ketë pasoja për personelin ukrainas, i cili ende nuk ka mundur të kryejë trajnimin e plotë të parashikuar në Zyrih. rsi-eb

blank

Zyrihu një miliard franga më mirë se sa pritej

Lajme të mira për kreun e Departamentit të Financave Ernst Stocker

VOAL- “Një treg dinamik pune, me paga në rritje dhe papunësi shumë të ulët” i bëri mirë arkës së kantonit të Zyrihut në vitin 2022: ja si shpjegon Drejtoria e Financave, Ernst Stocker, 946 milionë taksat e mbledhura më shumë se sa ishte futur në buxhet dhe rrjedhimisht teprica prej 543 milionë franga në bilancin përfundimtar të paraqitur sot, e premte.

Në kohën e hartimit të parashikimeve të saj, qeveria kishte vlerësuar një deficit të një sasie afërsisht të ngjashme, që do të thotë se rezultati përfundimtar devijon me pak më shumë se një miliard franga nga llogaritjet e formuluara në vitin 2021.

Që shenja minus do të kthehej në një plus, dihej që nga shtatori, kur një përditësim pozitiv për 271 milionë u publikua gjatë ndërtimit. Fotografia përfundimtare rezulton të jetë edhe më e mirë.ublikua gjatë ndërtimit. Fotografia përfundimtare rezulton të jetë edhe më e mirë. rsi-eb

blank

Zvicër: Dhoma e Deputetëve dëshiron të forcojë “agrovoltaikët”

VOAL- Zvicra duhet të zhvillojë më tej sistemet fotovoltaike të lidhura me bujqësinë: kjo mbështetet nga Këshilli Kombëtar (Dhoma e Deputetëve) i cili sot, të premten, miratoi në heshtje një mocion të Rocco Cattaneo (PLR).

Aktualisht, panelet diellore mund të instalohen në çatitë e serrave, por rregullat e përgjithshme janë ende shumë kufizuese, argumenton deputeti tiçinas, i cili për këtë arsye kërkon të lejohen instalime të lidhura drejtpërdrejt me prodhimin bujqësor, për shembull në kulturat e mbrojtura nga plastika dhe rrjetat. Projektet pilot në këtë kuptim realizohen nga Agroscope in Conthey (VS), mbi kulturat e maruleve dhe mjedrës.

Module të tilla, argumenton mocioni, do të kishin ndikim minimal në peizazh; ato nuk do të ishin fikse, nuk do të kërkonin betonim dhe nuk do të kishin ndikim në terren.

Në kontekstin e ofensivës diellore, të ashtuquajturat “agrovoltaikë” do të lejonin kështu instalimin e shpejtë të impianteve të mëdha diellore pa pasur nevojë të sakrifikohet tokë për këtë qëllim. Dhe kjo do të përmirësonte sigurinë e furnizimit me ushqime, vazhdon akti parlamentar për të cilin shtetet (Dhoma e Senatit) ende nuk janë prononcuar. rsi-eb

blank

Ekspertët: “Credit Suisse, nuk ka rrezik falimentimi”

Ekspertët: “Situata është e ndryshme nga kriza e vitit 2008, por banka ka bërë shumë gabime në të kaluarën dhe për këtë arsye nuk gëzon besimin e tregjeve”

VOAL- Sipas Bankës Kombëtare të Zvicrës (SNB) dhe Autoritetit të Mbikëqyrjes së Tregut Financiar Zviceran (FINMA), nuk ka rrezik të drejtpërdrejtë ngjitjeje midis asaj që ndodhi në Shtetet e Bashkuara me dështimin e dy bankave dhe tregut financiar zviceran. Falë paketës gjithëpërfshirëse të reformës Basel III, kërkesat me të cilat përballen bankat zvicerane në Konfederatë janë shumë të rrepta dhe garantojnë stabilitet. Kjo është edhe më e vërtetë për Credit Suisse (CS), e cila është një nga pesë institucionet financiare zvicerane që konsiderohen sistematike, pra me kërkesa më të rrepta kapitali.

Banka Kombëtare e Zvicrës në fakt ka thënë se është e gatshme që në rast nevoje t’i vërë në dispozicion bankës së dytë zvicerane likuiditetin e nevojshëm deri në 50 miliardë lekë. Dhe CS, gjatë natës njoftoi se do të përfitojë nga kjo mundësi, duke deklaruar synimin e saj për të përdorur një linjë kredie të garantuar me letra me vlerë 39 miliardë franga.

Në deklaratën për shtyp të lëshuar mbrëmjen e së mërkurës, Credit Suisse përsëriti soliditetin e institutit për sa i përket parametrave të sigurisë dhe kapitalit. Banka thotë se fondet do të shërbejnë për të qetësuar klientët dhe për të vazhduar përpjekjet transformuese të bankës. Një lëvizje që shpresojmë se do të qetësojë tregjet pasi aksioni në Zyrih humbi 25% të vlerës së tij dje, duke u mbyllur me një frangë e 69 cent.

 

Dallimet me vitin 2008

Në të kaluarën, SNB-së dhe FINMA-s tashmë iu është dashur të ndërhyjnë në mbështetje të një banke të madhe zvicerane. Ishte viti 2008 dhe banka në krizë të rëndë ishte UBS. Por cili është ndryshimi midis situatës aktuale dhe asaj të asaj kohe?

“Kishte një vrimë të madhe dhe konsistonte në një humbje të mundshme në aktive shumë të rëndësishme të bilancit”, përgjigjet Carlo Lombardini, ekspert në ligjin bankar. “Megjithatë, strategjia e biznesit të UBS ishte e shëndoshë dhe, pasi të mbulohej humbja, situata mund të menaxhohej.” Siç ndodhi me të vërtetë; UBS ka arritur të rifitojë stabilitetin e saj që nga viti 2008.

Në vend të kësaj, për sa i përket kredisë zvicerane, situata është ndryshe: në lidhje me bilancin, ka “shumë vrima të vogla, asnjëra prej të cilave nuk është në vetvete e rrezikshme”. “Akumulimi i këtyre humbjeve të vogla, megjithatë, u sugjeron klientëve dhe investitorëve se menaxhmenti nuk është në gjendje të bëjë punën e tij ose se po përballet me një situatë që i del jashtë kontrollit”, shpjegon eksperti i së drejtës bankare dhe thjeshton: “është një shenjë se diçka nuk shkon me këtë bankë”.

Giovanni Baroni Adesi, profesor emeritus i teorisë financiare në USI në Lugano, ndan gjithashtu analizën. Në fakt, situata “është shumë e ndryshme nga viti 2008”, thotë ai dhe shton se, ndryshe nga UBS, “nga pikëpamja e kapitalizimit, Credit Suisse është mirë, nuk ka absolutisht asnjë rrezik të madh”. Prandaj, problemi kryesor duhet të gjurmohet në sjelljen që instituti ka mbajtur vitet e fundit. “Në fakt, instituti ka bërë shumë gabime në menaxhimin e kaluar dhe për këtë arsye nuk gëzon besimin e tregjeve, duke u bërë një objektiv i lehtë” i aksionerëve, të cilët të mërkurën ndjenë mundësinë për të spekuluar kundër CS. Prandaj, sipas profesorit, “nuk ka rrezik dështimi”.

Shpëtim apo mbështetje?

“Sigurisht që ka ardhur një ndërhyrje për CS, por edhe presione të ndryshme ndërkombëtare, nga SHBA, nga Franca por edhe nga qarqe të tjera, sepse kjo histori po destabilizonte tregjet”, deklaron në lidhje me këtë Luca Fasani, gazetari ekonomik i CSR. duke specifikuar se si është dhënë mbështetja për të zgjidhur problemet e “likuiditetit, jo aftësisë paguese”. Banka në fakt ka burime financiare, por vihet nën presion nga largimi i klientëve që vënë në dyshim likuiditetin e saj. Ndërhyrja e SNB-së synon të rivendosë besimin e klientëve .

Lidhur me këtë foli edhe profesori i makroekonomisë në Universitetin e Fribourg-ut, Sergi Rossi, i cili shpjegoi se si rreziku i likuiditetit mund të kthehet “shpejt në një problem falimentimi”. Konkretisht, rreziku materializohet në pamundësinë e shlyerjes së borxheve në ditët dhe javët në vijim. “Ky rrezik mbetet latent” dhe minon si “besimin e aksionarëve dhe depozituesve”. Prandaj, ndërhyrja e SNB-së synon të pengojë një “drejtim bankar” të mundshëm, i cili do të ishte dramatik për CS, por edhe për një numër bankash të tjera në Zvicër dhe në mbarë botën.

Në këtë kuptim, e vetmja rrugëdalje ishte pra të rifitohej “besimi dhe të kërkoheshin para nga Banka Kombëtare e Zvicrës”, komenton në këtë pikë Fasani.

Efekti domino?

Aktorët ndryshojnë, por skenari duket i njëjtë. Frika më e përhapur mes vëzhguesve është se, si në vitin 2008, mund të shkaktohet një efekt domino. Në fakt, sistemi bankar i sotëm është “jashtëzakonisht i ndërlidhur”, shpjegon Rossi, “nëse një bankë dështon, bankat e tjera janë gjithashtu në rrezik dështimi ose afër një krize jolikuiditeti”.

Për shembull, duhet ditur se bankat në qendrën financiare zvicerane këmbejnë çdo ditë “rreth gjysmën e prodhimit të brendshëm bruto që arrin në 780 miliardë franga”. Në këtë tabelë të lidhur ngushtë, rënia e një pjese mund të bëjë që të gjitha të tjerat të bien.

 

Linja e hollë midis Zyrihut dhe Silicon Valley

Siç u përmend tashmë, “ajo që ndodhi ishte një panik midis depozituesve, i shkaktuar nga menaxhimi i mjerueshëm i disa bankave në Amerikë”. Gjykimi i Baroni Adesit aludon qartë në ngjarjet që të premten e kaluar përfshinin dy institucionet bankare amerikane Silicon Valley Bank dhe Silvergate Bank.

“Ka një lidhje të drejtpërdrejtë në masën që CS kishte aksione të lidhura me këtë Bankë të Silicon Valley. Por mbi të gjitha ka një lidhje indirekte”, shpjegon Rossi, duke treguar se si “CS nuk merr më besim nga tregjet financiare për shkak të skandaleve të lidhura me Archegos dhe Greensill”. Në veçanti, “ka çështje kritike në lidhje me qëndrueshmërinë e pasqyrave financiare dhe strategjive të Credit Suisse”. Për më tepër, shumica e problemeve të institucionit zviceran mund të gjurmohen në bankën e tij të investimeve. “Në këtë bankë CS ka investuar jo vetëm fondet e veta, por edhe të klientëve të saj”.

Në shportë edhe kriptoasetet, asete shumë problematike

Klientët që i kanë besuar kursimet e tyre kanë frikë se mund t’i humbasin ato. “Këto para janë investuar në mënyrë spekulative nga CS në aktivitete shumë problematike” shpeshherë të lidhura me të ashtuquajturat “kripto-pasuri”, operacione financiare të lidhura me kriptosferën e cila në vitin e fundit ka treguar brishtësi të madhe dhe ka shënuar humbje të shumta.

Nëse ndërhyrja në kohë e Bankës Qendrore duket se ka qetësuar shpirtrat në tregjet financiare ndërkombëtare, tashmë fati i Credit Suiss duket se është në duart e klientëve. A do të jenë gati të rinovojnë besimin e tyre?-eb/Elida Buçpapaj

blank

Lara Gut-Behrami është mbretëresha e supergjigantit!

VOAL- Lara Gut-Behrami është rikthyer të mbretërojë në super-gjigant! Falë një paraqitjeje të shkëlqyer në finalet e Soldeu, gruaja e lindur në Ticino arriti suksesin e saj të 37-të në karrierë me një goditje dhe kupën e katërt të specialitetit pas atyre të viteve 2014, 2016 dhe 2021. Në renditjen e disiplinës, 31- vjeçarja nga Comano kaloi Elena Curtoni, e cila mburrej me një epërsi prej 19 pikësh para garës së fundit të sezonit, dhe mbeti pas fitueses së sezonit të kaluar Federica Brignone, e dyta sot me 0″22, dhe Ragnhild Mowinckel, e treta me 0″47. .

100 pikët e marra i mundësojnë Gut-Behramit të konsolidojë edhe vendin e dytë në përgjithësi, me një diferencë prej 142 gjatësish ndaj Petra Vlhovës, kur megjithatë mungojnë disiplinat teknike. Rezultati i shkëlqyer për skuadrën zvicerane u plotësua nga Corinne Suter, e katërta me 0″55 dhe Michelle Gisin, e pesta me 0″82, ndërsa Jasmine Flury, Joana Hählen dhe Wendy Holdener përfunduan larg më të mirëve. rsi-eb

blank

Credit Suisse mirëpret ndihmën nga SNB

VOAL- Credit Suisse (CS) njoftoi brenda natës se do të marrë hua deri në 50 miliardë franga nga Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) për të “forcuar” grupin, stoku i të cilit ka rënë. Shënimi vjen pas deklaratave të bëra nga SNB, e cila të mërkurën në mbrëmje tha se ishte e gatshme të ndërhynte me likuiditet. Në të njëjtën kohë, CS njoftoi një seri kthimesh borxhi me vlerë rreth tre miliardë franga. “Këto masa janë një lëvizje vendimtare për të forcuar Credit Suisse, ndërsa ne vazhdojmë transformimin tonë strategjik për t’u ofruar vlera klientëve tanë,” tha Ulrich Körner, shefi ekzekutiv i grupit bankar.

Një ditë për t’u harruar

Dje, të mërkurën, aksionet e Credit Suisse fillimisht ranë në 1.56 franga (me një humbje të pafavorshme prej 30% në hapje). Pasi arriti nivelin më të ulët historik, nga ora 14.30 e në vazhdim aksioni filloi të rikuperohej, rreth orës 16.00 u luhat rreth 1.90 (-15%), përpara se të zbriste dhe të mbyllej në 1.697 (-24 %). Vështirësitë e fundit të bankës mund të gjurmohen në indikacionet e shprehura nga aksioneri kryesor, Banka Kombëtare Saudite (SNB): presidenti i bankës saudite Ammar Al Khudairy në fakt ka përjashtuar ndihmën e mëtejshme financiare për bankën. rsi-eb


Send this to a friend