VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicra bën thirrje për de-përshkallëzim

By | April 14, 2018

Komentet

Intervista – Magdalena Martullo Blocher: “Vajza ime thotë se është e majtë”

Kështu shprehet e bija e  ish Këshilltarit Federal Christoph Blocher dhe yll në lindje e SVP

VOAL – “Vajza ime adoleshente nganjëherë thotë se është e majtë.” Kështu shprehet deputetja e Zvicrës, nënkryetare e SVP Magdalena Martullo Blocher, në një intervistë gjithëpërfshirëse transmetuar të hënën në mëngjes nga Modem.

“Ndoshta ndikohet nga shkolla. Flet shpesh si e majtë. Megjithatë, është interesante të diskutojmë së bashku. Unë mendoj se për fëmijët është e rëndësishme që të kenë një mendim dhe ne t’i dëgjojmë e të pranojmë se ndoshta për disa gjëra kanë ata të drejtë, ndërsa ne të tjerët e kemi gabim,” – thotë e bija e  ish Këshilltarit Federal Christoph Blocher dhe yll në lindje e Bashkimit Demokratik të Qendrës SVP.

Nëna e tre fëmijëve, anëtare e Këshillit Kombëtar, nënkryetare e partisë dhe anëtare e Economiesuisse, gjithashtu shpjegon se në jetën e përditshme “ne duhet të dimë si të organizohemi dhe të punojmë në një mënyrë shumë të strukturuar.” “Ka shpesh rrethana të paparashikuara, kështu që ne duhet të jemi në gjendje të improvizojmë – shton ajo. Ndonjëherë është në rregull gjithçka, herë të tjera ndihem nën presion dhe nganjëherë mund të kënaqem edhe me momentet “.

“Ndërsa udhëtoj me makinë studioj rrugët me shoferin tim. Nëse rruga është plot me kthesa, bëj telefonata, për sa kohë që ka një lidhje. Gjatë udhëtimeve nuk është gjithmonë e mundur. Në autostradë në vend të kësaj unë mund të kujdesem për dosjet dhe natyrisht që duhet të planifikoj praninë time me familjen. Përndryshe koha më ik nga duart.”

Në intervistë, Magdalena Martullo Blocher vazhdon edhe në shumë çështje të tjera politike: cili është profili i saj? Si i shihni sfidat me të cilat ballafaqohet Zvicra, posaçërisht në pikëpamje të votimit për lëvizjen e lirë dhe marrëveshjen e mundshme kornizë me BE? Çfarë përgjigjeje ke për ata që tashmë ju shohin atë në rolin e këshilltares së ardhshme federale?

Shtatëdhjetë e pesë vjet më parë zvicerani Albert Hofmann zbuloi LSD-në

Acidi lizergjik u zbulua nga zvicerani Albert Hofmann në vitin 1943: një ilaç i fuqishëm psikoterapik që sot, megjithatë, është kthyer nën petka të reja

VOAL – LSD është 75 vjeçe. Më 16 prill 1943, studiuesi Albert Hofmann zbuloi “rastësisht” në Bazel efektet e saj halucinogjene. Atë të premte, kur kimisti me prejardhje nga Baden duke sistemuar laboratorin e tij në kompaninë Sandoz, ai gëlltiti disa nga substancat me të cilat po punonte, diethylamide acid lysergic (LSD).

Albert Hofmann

Pra Hofmann përjetoi atë që në vitin 2006, për ditëlindjen e tij të 100-të, përshkruhej si “një përvojë fantastike (…) që zgjati tre, katër orë”. Të hënën më 19 prill, në një përpjekje për të mësuar më shumë rreth tij, ai mori vullnetarisht një dozë të tepërt. Ajo që pasoi ishte “një udhëtim tmerri”.

Pas kësaj përvoje, ai vazhdoi kërkimet e tij derisa kompania farmaceutike e hodhi atë në treg në vitin 1949. Ajo u aplikua si një ilaç në psikoterapi. Universiteti i Zyrihut, pas një sërë eksperimentesh të para, botoi një raport në të cilin e përcaktoi substancën si një ndihmë efektive për të nxjerrë në pah problemet e pacientëve. Eksperimentet shumëfishohen, derisa përdoren në trajtimin e alkoolistëve dhe si një stimulues humoresh në pacientët skizofrenikë ose në trauma të rënda.

Midis fundit të viteve ’50 dhe ’60, LSD u bë një instrument shpirtëror, mistik dhe fetar, duke u larguar nga hulumtimi dhe trajtimi i patologjive psikiatrike. Në Shtetet e Bashkuara, në veçanti, ai u bë “droga numër një” e lëvizjes hipike të “flower power”, fuqisë së lules.

75 vjet pas zbulimit të saj, LSD është ende një nga medikmentet psikoterapike më të fuqishme. Acidi që shkakton udhëtime halucinogjene ka qenë gjithmonë një simbol i kulturës hipike, por tani është kthyer nën rroba të reja, ka nga ata që ende e eksperimentojnë atë për të trajtuar psikikën. Shërbimi i Laura Giovara.

20 prill 2018 – Një udhëtim, ose ndoshta një udhëtim në botën e artit nën ndikimin e LSD. Ngjyra dhe vizionet e forta sikur nëpërmjet një kaleidoskopi. Është i ashtuquajturi arti psikodelik, i realizuar nën ndikimin e LSD, substancë që Albert Hofmann Basilian e zbuloi dhe e shijoi 75 vjet më parë./RSI

Mjellmat zvicerane gjithnjë e më pak shtegtare

VOAL – Një mijë mjellma jetojnë në Zvicër, një rekord real, nëse mendoni se rreth 70 vjet më parë kjo specie u konsiderua në rrezik zhdukjeje. Pas luftës, në sajë të Max Bloesch, disa çifte mjellmash algjeriane u ripranuan në Zvicër. Pak nga pak adhurues të tjerë të kësaj kafshe kanë krijuar kushte të favorshme për jetën e saj në Zvicër.

Vdekshmëria e mjellmave gjithashtu është zvogëluar, duke kontribuar në rritjen numerike të tyre. Disa ekspertë vërejnë gjithashtu një ndryshim në zakonet që çuan në rritjen e vendbanimeve të mjellmave në Zvicër. Në fakt, për disa vite migrimet janë bërë më fleksibël dhe disa kafshë nuk bëjnë më udhëtime të gjata në jug të planetit, ndërsa të tjerët zvogëlojnë distancat që udhëtojnë gjatë dimrit.

Sot është shumë e rrallë që mjellmat që kalojnë muajt e ngrohtë në Konfederatë ende migrojnë në Sahelin afrikan, zonën tradicionale të dimrit. Mjellmat që largohen, zakonisht ndalen në jug të Spanjës ose më së shumti në Portugali. Dimrin e kaluar, plot 360 ​​mjellma nuk kanë hequr dorë nga Zvicra. Një studim në vazhdim (Mjellma Zvicerane) po përpiqet ta shpjegojë këtë “sedentarizim” të shpezës shtegtare.

ATS

Mjellmat dhe avionët, një bashkëjetesë e ndërlikuar

VOAL – Prej vitesh edhe në Zvicër ndodhin incidente ajrore për shkak të zogjve. Fatmirësisht pa dëme dhe pasoja të rënda.

Në aerodromin e Buochs, në kantonin Nidvald, një koloni prej nja dyzet mjellmash e pengon veprimtarinë e aerodromit. Aq sa autoritetet mendojnë t’i vrasin mjellmat.

Kjo ka shkaktuar zemërimin e ambientalistëve. ats

Gjenevë – Populistët pësojnë humbje të thellë në zgjedhjet kantonale

VOAL . Mouvement citoyens genevois (MCG) e SVP, të cilat kishin paraqitur lista të përbashkëta për zgjedhjet e Këshillit të Madh në Gjenevë, dalin të dobësuara nga votimet. Pa liderin Eric Stauffer, MCG merr 11 vende, më 2013 kishte marrë 20. Humbja e thellë e bllokut populist në Parlamentin e Gjenevës është nga elementet më befasuese në turin e parë zgjedhor.

Genève en Marche, pikërisht partia e re e Stauffer nuk arrin kuorumin 7% për të hyrë në Parlament e vetë Stauffer ka shpallur se do ta “shpërndajë” lëvizjen e tij.

Forcohen partitë e tjera: FDP kalon nga 24 në 29 vende, Të Gjelbërit marrin 5 më shumë (15), PS nga 15 shkon n 17 e CVP nga 11 në 12. Ensemble à Gauche ruan 9 vendet. Pierre Maudet është i vetmi këshilltar gjenevas i rizgjedhur në turin e parë. Për të njohur zhvillimet e mëvonshme duhet pritur 6 maji. Nga CVP, më i humburi është Luc Barthassat, që ka zënë vetëm vendin e nëntë në listë dhe hyrja e tij në Parlament është e rrezikuar.

ATS

Pushohen kërkimet për miliarderin gjerman që u zhduk në Alpet e Zvicrës

Anëtarët e familjes kanë humbur shpresën për të gjetur gjallë një javë pasi ai u zhduk në Alpet zvicerane miliarderi gjerman, Karl-Jeribai Haub.

Pas më shumë se shtatë ditë kërkimesh në kushte ekstreme në rajonin e akullnajave, nuk ka më shpresë për Carl Haub Jeribai, thuhet në një deklaratë nga familja e manjatit.

Ata shtojnë se kërkimi ka pushuar. Suksesi i miliarderit të zhdukur ka ngritur familjen në vendin e 265-të në listën e pasurive “Forbes”, dhe është në vendin e 20-të në Gjermani.

Haub, i cili është pasardhësi i perandorisë së shitjes me pakicë të “Tengelman”, nuk u kthye nga ekskursioni i skijimit në Zermatt të Kantonit Valis.

Zvicra bën thirrje për de-përshkallëzim


Sulmet e përbashkëta nga SHBA, Franca dhe Britania e Madhe

VOAL – Zvicra iu bën thirrje të gjitha palëve të ndërmarrin “masa të de-eskalimit” pas sulmeve të fundit në Siri nga Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca, dhe “të krijojnë kushte për të siguruar ndihmën e dhe mbrojtjen humanitare të civilëve”.

Kështu thuhet në një komunikatë të Departamentit Federal të Punëve të Jashtme (DFAE). Konfederata thotë se “po e ndjek këtë eskalim ushtarak me shqetësim”. Berna gjithashtu kërkon që “misioni ndërkombëtar faktmbledhës i Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPAC) do të fillojë të dielën, siç pritej, dhe se aktorët në Siri nuk do të ndërhyjnë në punën e tij”.

   Një goditje e ekzekutuar në mënyrë të përkryer mbrëmë. Faleminderit Francës dhe Britanisë së Madhe për urtësinë e tyre dhe fuqinë e tyre të përkryer ushtarake. Nuk mund të kishte pasur një rezultat më të mirë. Misioni u realizua!
– Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 14 prill 2018

A perfectly executed strike last night. Thank you to France and the United Kingdom for their wisdom and the power of their fine Military. Could not have had a better result. Mission Accomplished!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 14 april 2018

Nga ana e saj, OPAC ka konfirmuar se do të vazhdojë hetimet e saj për sulmin e dyshuar kimik në Duma më 7 prill. DFAE thekson se çdo përdorim i armëve të tilla do të ishte “i papranueshëm dhe shqetësues”. Berna bën gjithashtu të ditur që do të jetë në kontakt me përfaqësuesit diplomatikë të rajonit dhe zyrat humanitare të Konfederatës në Damask, duke deklaruar se “koordinatori nuk është prekur nga sulmet.”

ATS

Lopa rekordmene mbush 20 vjet

Emri i saj është Haiti, ajo jeton në kantonin e Bernës dhe në jetën e saj ka prodhuar plot 190.000 kilogramë qumësht

VOAL – BERNË – Lopa rekord e Grasswilit, në kantonin e Bernës, feston përvjetorin e saj të njëzetë më 21 prill. Aktualisht Haiti, ky është emri i saj, është kafsha që ka prodhuar më shumë qumësht në Zvicër: 190 000 kilogramë. Për fermerin Markus Wyss, dhe për gruan e tij e katër fëmijët, Haiti është më shumë se një prodhuese qumështi: “Ajo është bërë një kafshë e vërtetë për ne, e duam”, tha ai.

Prandaj lopa gëzon një status të veçantë: ka një hambar të madh për vete, pranë një kali dhe një viçi, dhe mund të vendosë për vete kur dëshiron të kullotë. “Ajo ka një jetë të mrekullueshme”, thotë Wyss, i cili nuk do ta jepte atë për asgjë në botë.

Haiti vjen nga dinastia kanadeze e demit Rudolph, i cili vdiq vite më parë, nga i cili mbetën shtazëna me mijëra lopë në mbarë botën dhe pasardhësit e të cilave janë të famshme për prodhimin e mbi 100 000 kilogramëve qumësht për kokë.

ATS

Në një ekspozitë gjenerali rus Suvorov që humbi 5 000 ushtarë në Zvicër

Kalimi historik i Alpeve, i ndërmarrë nga gjenerali rus në vitin 1799, në qendër të një ekspozite në Shvyc të Zvicrës

VOAL – Kalimi i Alpeve, ndërmarrë në vitin 1799 në Zvicër nga gjenerali rus Alexander Suvorov “ka krijuar një mit që ende jeton sot”. Këtë e thekson Muzeu Kombëtar i Zvicrës, me prezantimin e një ekspozite të ngritur në Schwyz dhe e fokusuar në atë ngjarje historike.

Ekspozita do të jetë e hapur për vizitorët nga e shtuna dhe deri në 30 shtatorin e ardhshëm. Ajo përkujton përleshje midis trupave ruse dhe franceze dhe vështirësitë e vuajtjet e popullsisë vendëse në kohën e luftimeve: dhunë, konfiskim i ushqimit, grabitje, vrasje e bagëtisë dhe vënie e zjarreve.

Rreth 21 000 ushtarë rusë morën pjesë në fushatën ushtarake për të luftuar kundër trupave franceze që kishin pushtuar Zvicrën. Pothuajse 5 000 prej tyre humbën gjatë luftimeve dhe nga vështirësitë e ndryshme. Një monument, i vizituar në vitin 2009 nga presidenti i atëhershëm rus Dimitri Medvedev, i kujton ata pranë Urës së Djallit.

ATS

Zyrih: Zbulohen fabrikat e planeteve

Një grup studiuesish, duke përfshirë astronomë nga Universiteti Politeknik i Zyrihut, ka përjetësuar procesin e formësimeve rreth një ylli

VOAL – ZYRIH – Si paraqitej sistemi diellor katër miliardë vjet më parë? Përgjigjja mund të vijë nga vëzhgimet e një grupi ndërkombëtar të studiuesve, duke përfshirë edhe astronomët nga Politekniku i Zyrihut, të cilët kanë identifikuar nëntë “fabrika të planetit”.

Këto janë disqe të pluhurit dhe gazit që rrotullohen rreth yjeve të rinj, materialet e të cilave agregojnë me kalimin e kohës për të formuar një ose më shumë planete.

Disqet e identifikuara kanë karakteristika të ndryshme, në lidhje me madhësinë dhe përbërjen, por të gjitha japin të dhëna për formimin e Tokës dhe planetet e tjera që qarkullojnë rreth Diellit.

ATS

Pandeli Majko larg duart nga diaspora! Nga Elida Buçpapaj

Pandeli Majko, minister i PS për diasporën, është në një tur partiak nëpër botë në takim me diaporën shqiptare të larguar nga Atdheu  prej 27 vitesh, sepse në Shqipëri mungon perspektiva.

Janë 3 milionë Shqiptarë të shpërndarë nëpër botë që e kanë nisur jetën nga zero në Perëndim dhe që tashmë janë integruar duke siguruar të ardhme për brezin e ri.

Nga Shqipëria po ashtu ka ikur truri, shkak ekonomia e dobët, pasiguria dhe institucionet e shtetit që nuk reflektojnë sistemin Perëndimor.

Në esencë, qeveria dhe qeveritarët shqiptare nuk pyesin për qytetarët në Shqipëri, që i kanë degraduar në mjerim, pale të pyesin për shqiptarët e diasporës.

Turi partiak i Pandeli Majko ka qëllim organizimim e diasporës në rrang militantësh dhe strukturash klienteliste për ta përdorur për qëllime politike.

I them shqip dhe shkoqur Pandeli Majkos: larg duart nga diaspora!

Sepse diaspora do t’ju presë me manifestime proteste!

Ju ia keni vënë vizën popullit që keni aty dhe deri sot nuk keni treguar as interesin minimal për diasporën, e cila është e vetmja që ndikon pozitivisht në ekonominë shqiptare.

Turi i Majkos në diasporë është abuziv. Sepse, me paret e taksapaguesave, ai është duke i shërbyer partisë në dëm të interesit kombëtar, duke shkelur kushtetutën me qëllim përçarjen e diasporës.

Diaspora nuk ta ka nevojën ty Pandeli Majko, se ti i vjen diasporës me qëllime të mbrapshta, për ta përdorur politikisht.

Po fokusohem në ndaljen tënde më të fundit. Në Zvicër.

Diaspora shqiptare në Zvicër përbëhet nga shqiptarët e Kosovës, të Maqedonisë, të Luginës së Preshevës dhe të Shqipërisë. Një komunitet që shkon rreth gjysmë milionë, nga ku pjesa më e madhe janë të natyralizuar. Kjo bën që si shifër zyrtare të njihet si komunitet me mbi 200 mijë. Shqiptarët nga shteti amë shkojnë rreth 1500 përgjithësisht të natyralizuar edhe këta.

Diaspora e Kosovës në Zvicër është një nga burimet kryesore jetike në vendlindje, ku papunësia shkon në 70 % dhe qeverisja është e krimbur prej nepotizmit, klientelizmit dhe korrupsionit.

Pa diasporën Kosova nuk do të mbijetonte dot. E, megjithatë, burimet financiare që qeveria e Kosovës i ka gjoja me destinacion diasporën, i përdor për të mbështetur në diasporë segmente në shërbimin e saj klientelist dhe në dëm të interesit të përgjithshëm të diasporës.

Shqipëria po ashtu. Ambasada e Shqipërise në Zvicër pothuaj nuk kryen asnjë aktivitet që lidhet me komunitetin nga shteti amë. Këtë e them edhe si pjesë e komunitetit dhe si botuese e portalit voal.ch, i vetmi me origjinë nga Shqipëria që është i mirëinformuar. Voal.ch është portali me lexueshmërinë më të lartë në diasporë. Dy botuesit e saj, Skënder Buçpapaj dhe unë, jemi të akredituar në Institucionet e Konfederatës Helvetike dhe integruar në të gjithë organizmat për gazetarë në Zvicer, por Edi Rama dhe zëdhënësit e tij e kërkojnë shtypin ta kenë  vegël të pushtetit të tyre. Promovohet interesi partiak në dëm të atij që ka vlerë për të mirën e përgjithëshme. Jo më kot raporti i fundit i Freedom Hause e rendit Shqipërinë në vendet ku liria e shtypit censurohet.

Majko e vizitoi Zvicrën bashkë me ministrin e diasporës të Kosovës. Të dy e shmangën kontaktin me komunitetin. Vizita e tyre u mjaftua në takimet me disa shoqata me të cilat kanë bashkëveprim interesash.

Takimet ishin të konsumit propagandistik dhe të rrangut partiak. Kjo shkon në dëm të interesave të komunitetit. Qeverite shqiptare kanë ngritur me njerëzit e tyre në diasporë një ngrehinë prej rëre që do të rrëzohet menjëherë sa të fillojë funksiononimi i shteti i së drejtës në Kosovë e Shqipëri.

Kjo kërkon një organizim të diasporës larg logove politike për të patur ndikim në vendet nga vijnë, duke mos u shfrytëzuar vetëm për remitancat.

Zvicra është modeli shembullor i trajtimit të diasporës të saj që e konsideron Zvicra e Pestë, krahas Zvicrës gjermanofone, frankofone, italofone dhe romançe.

Ky ballafaqim e diskrediton turin e Majkos këtu.

Të dy ministrat e diasporës u takuan edhe me përfaqësues të LAPSH-it, Lidhjen e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Zvicër. Ky takim shënoi edhe kulmin e pafytyrësisë së kësaj vizite, sepse shkollën shqipe në Zvicër mund ta ndjekin vetëm 3% e fëmijëve, që do të thotë se 97% e fëmijëve shqiptarë nuk e dinë shqipen, edhe ata 3% e njohin sa ua lejon frekuentimi i shkollës për tri orë një herë në javë. Fëmijët e flasin në familje në formë dialektale dhe me një fjalor shumë të kufizuar. Kam patur rastin të jem në kontakt me ta, dhe është e dhimbshme kur sheh se breza të tërë humbin gjuhën shqipe. Shtetet shqiptare mbajnë përgjegjësi, por përgjegjësi kryesore natyrisht mban edhe komuniteti, i cili vijon të ketë organizim partiak.

Pandeli Majko u takua me militantë të politikës, një grusht i vogel njerëzish pa asnjë ndikim në diasporë, por që kanë përfituar grante financiare apo gratifikime pa i merituar, në kuadrin klientelist.  Po ti mbledhesh të gjithë ata me të cilët është takuar Majko dhe ministri i Kosovës, takime që janë reflektuar me fotografi në webfaqen e Ambasadës të Shqipërisë,  nuk e bëjnë as njëqind vetë. Nga këta 100 vetë nga Shqipëria ishte vetëm Ambasadori me ndonjë tjetër syresh, të tjerët janë nga Kosova.

Në faqen online në Facebook të Ambasadës shqiptare në Bernë bëra një koment, të cilin ma censuruan dhe po ashtu më hoqën të drejtën e komenteve. Shkelën Kushtetutën për një nga liritë kryesore të njeriut, sikur ështē liria e fjalës. Në komentin tim kisha shkruar: Pandeli Majko nuk u takua me komunitetin shqiptar nga Shqipëria. Ai u takua vetëm me Ilir Gjonin. Thashë mendimin tim që përkonte me të vërtetën. Dhe i bëj thirrje atyre që menaxhojnë këtë faqe të më kthejnë edhe komentin edhe të të drejtën për të bërë komente. Shqipëria nuk është pronë e tyre, as shteti shqiptar nuk është pronë tyre!

Ministri shqiptar dhe zyrtarët e lartë publikë, përfshi diplomatët, harrojnë kryesoren: se rrogat e larta nuk ua jep PS, por taksapaguesit shqiptarë dhe ata janë të detyruar t’i shërbejnë e binden Kushtetutës. Kushtetuta e konsideron shkelje dhe shpërdorim abuzivizmin partiak.

Pandeli Majkon e pyes se sa i ka kushtuar turi partiak? Nga SHBA, Kanada dhe nëpër Europë, Hotelet, dietat, udhëtimet. Dhe i kërkoj që t’i kthejë ato para në arkën e shtetit, sepse korrupsioni nuk ka brirë. Turi i Pandeli Majkos është totalisht abuzim dhe shpërdorin detyre. Politika deri tani vetëm i ka prishur punë diasporës!

Publikut a i kujtohet Taksa Majko e Rrugës të Kombit? Ku shkuan gijthë ato para me të cilat nuk ndërtua as rruga dhe asnjë urë!?

Përkundrazi Pandeli Majko vjen në diasporë me paret e taksapaguesëve, që ta thellojë zullumin dhe përçarjen e diasporës me stilin e njohur të kohës së Mërgatës së Qyqeve.

Po diaspora i njeh shumë mire se cilët janë politikanët e Shqipërisë, sepse ju sheh çdo ditë nga televizionet shqiptare kur foltoren e Parlamentit e përdorin për të pështyrë njëri-tjetrin, ndërsa kryeministri përdor zhargonin e rrugës kundër popullit që deputetët e PS e quajnë poezi.

Larg duart nga diaspora, Pandeli Majko!

Dorëzoje portofolin ministror dhe paret e këtij institucioni profiter hidhi në arkën e shtetit për të rritur pensionet e shqiptarëve.

Ke 27 vjet që jeton me paret e taksapaguesve. Nuk ke bërë asnjë orë punë në jetën tënde, ndërkohë që shqiptarët qofshin të PS apo PD pas 42 vitesh punë marrin vetëm 100 Euro pension ne muaj.

Larg duart nga diaspora! Unë do të të kërkoja të largoheshe edhe nga politika Pandeli Majko.

Bëji bilancin vetes. Ke 27 vite përfitim nga xhepi i varfër i këtij populli të cilin e keni katandisur në degradim të skajshëm!

Formula E – Zyrihu gati për garën e parë të makinave elektrike


Pascal Derron, kreu i organizimit të garës Formula E në Zyrih

VOAL – ZYRIH –  Detajet për Grand Prix të Formula E janë planifikuar për në 10 qershor, në më pak se dy muaj, në Zyrih. Gjatë një konference për shtyp të Audit, mbajtur mbrëmë Zyrih, Pascal Derron, në krye të komitetit organizues, shpjegoi se tani është gati të presë ngjarjen dhe se përgatitjet e fundit burokratike janë kryer plotësisht.

Audi e Formula E në brigjet e Liqenit të Zyrihut në pritje të GP të qershorit

Derron konfirmoi për RSI se marrëveshja që lidh “Swiss E-Prix Operations SA” dhe Çmimin e Madh të njëvendësheve elektrike në Zvicër me sferat më të larta të automobilizmit ndërkombëtar, vlen në thelb për nëntë vitet e ardhshme.

Nga ana e tij, Dieter Gass, Shef i Audi Sport, përsa i përket konkurrencës, tha se ishte i kënaqur të jetë në mesin e protagonistëve të garës së parë të vërtetë garë në qark të mbyllur në Zvicër që nga viti 1954, kur Bremgarten i Bernës, Juan-Manuel Fangio, fitoi GP të fundit zvicerane F1.