VOAL

VOAL

Zjarret: Gjendje e jashtëzakonshme në Evropë!

July 27, 2018
blank

Komentet

blank

Gjermania mendon rikthimin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak, ministri i Mbrojtjes e pranon: Heqja, ishte gabim

Përballë situatës aktuale të sigurisë, ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius beson se është i mundur rikthimi i shërbimit të detyrueshëm ushtarak. Ai tha se heqja e tij ishte gabim. Ministri Federal i Mbrojtjes, Boris Pistorius beson se një rikthim i shërbimit të detyrueshëm ushtarak është i mundur. Politikani socialdemokrat i tha së përjavshmes “Die Zeit” se heqja e tij kishte qenë gabim.

Rivendosja e shërbimit të detyrueshëm ushtarak vërtet që tani do të çonte në “probleme të mëdha kushtetuese dhe strukturore”. Megjithatë, diskutimi për këtë do të marrë vrull duke pasur parasysh situatën aktuale të politikës së sigurisë, tha ministri gjerman i Mbrojtjes.

Pistorius theksoi se gjermanët në përgjithësi duhej të jenë gati për një ndryshim në mentalitet. Kohët e përfitimit nga paqja dhe të shpenzimeve të ulëta të mbrojtjes kanë mbaruar. Përkundrazi, tha Pistorius, tani duhet të jemi në gjendje të pengojmë përsëri një agresor të mundshëm – pavarësisht nëse u pëlqen apo jo kjo të gjithëve.

Në këtë kontekst, ministri i Mbrojtjes përsëriti edhe formulimin e tij, që ka ngjallur polemika se Bundeswehr duhet të jetë i “aftë për luftë”.

Debat për rekrutimin

Shërbimi i detyrueshëm ushtarak ishte temë në konferencën e Bundeswehr-it pothuajse një muaj më parë. Shoqata e Bundeswehr-it e kishte përshkruar rifutjen si një “mënyrë të fundit” për rekrutimin e personelit. Por në përgjithësi duhet të ketë edhe kushte më tërheqëse. Përballë kërcënimeve të reja dhe komplekse, është e rëndësishme që të rekrutohet shpejt më shumë personel për trupat. Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë janë ngritur dyshime nëse Bundeswehr-i do ta arrijë objektivin e tij të deklaruar për 203.000 burra dhe gra me uniformë deri në vitin 2031.

Shërbimi i detyrueshëm ushtarak u pezullua në Gjermani në korrik 2011, pas 55 vjetësh, nën ministrin e atëhershëm të Mbrojtjes Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU). Në praktikë kjo çoi në një eleminim të kryerjes shërbimit ushtarak dhe të shërbimit civil në komunitet. /DW

blank

Vriten dy ukrainas të akuzuar për bashkëpunim me autoritetet ruse

Ligjvënësi ukrainas, Illya Kyva, anëtar i Platformës së Opozitës For-Life, në një tubim në Kiev. 9 shtator 2021.

Dy ukrainas të akuzuar për bashkëpunim me autoritetet ruse janë vrarë, njëri nga të shtënat në afërsi të Moskës dhe tjetri nga një bombë në makinë në Luhansk të Ukrainës-pjesë e pushtuar nga Rusia.

Burime ukrainase të zbatimit të ligjit i thanë Radios Evropa e Lirë se Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) “likuidoi” ish-deputetin ukrainas Illya Kyva duke e qëlluar për vdekje në një operacion special më 6 dhjetor.

Raportet e mediave në Rusi thanë më herët se Kyva u gjet i vdekur pranë Moskës.

Kyva ishte i njohur për qëndrimin e tij pro-rus. Në muajin nëntor, një gjykatë në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, e dënoi atë në mungesë me 14 vjet burg, pasi e shpalli fajtor për tradhti të lartë.

Pasi Rusia nisi pushtimin e saj, të vazhdueshëm, të paprovokuar të Ukrainës në shkurt 2022, Kyva u transferua në Rusi ku mori pjesë në shfaqje televizive pro-Kremlinit dhe në tryeza të rrumbullakëta.

Vdekja e Oleh Popov, një ish-deputet de facto në një pjesë të rajonit të Luhanskut të Ukrainës të pushtuar nga Rusia, u raportua gjithashtu më 6 dhjetor. Popov u vra nga një mjet që shpërtheu në makinën e tij në qytetin e Luhansk.

Komiteti Hetimor tha në një deklaratë se filloi një hetim për vdekjen e Popov.

Popov kryesoi komitetin qeveritar të instaluar nga Rusia për sigurinë dhe mbrojtjen e shtetit, agjencitë e zbatimit të ligjit, sistemin gjyqësor dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Yury Yorov, një anëtar i parlamentit de fakto në Luhansk, u citua nga Interfax të ketë thënë se në shtator të vitit 2022 u bë një tentativë për vrasjen e Popovit që ai tha se ishte organizuar nga SBU.

Disa shtetas ukrainas, të akuzuar për bashkëpunim me autoritetet okupuese ruse, janë vënë në shënjestër vitet e fundit dhe disa prej tyre janë vrarë.

Së fundmi, një ligjvënës de fakto i asamblesë rajonale të instaluar nga Rusia në Luhansk, Mykhaylo Filiponenko, u vra muajin e kaluar në një bombë me makinë. Përgjegjësinë për atë vrasje e mori drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ukrainës.

Rusia ka akuzuar shërbimet speciale ukrainase për organizimin e atentateve. Kievi rrallë merr përgjegjësinë për sulmet.

Disa ditë përpara se Rusia të fillonte pushtimin e saj të vazhdueshëm, udhëheqësit separatistë të disa pjesëve të mbështetura nga Kremlini, të rajoneve të Luhanskut dhe Donetskut të Ukrainës i kërkuan presidentit rus Vladimir Putin të njohë pavarësinë e dy rajoneve nga Ukraina.

Ligjvënësit rusë në mesin e shkurtit 2022 gjithashtu i bënë thirrje Putinit të njohë Luhanskun dhe Donetskun- pjesët e kontrolluara nga separatistët, si shtete të pavarura dhe ratifikuan dokumentet përkatëse pasi Putini i nënshkroi ato.

Moska përdori dokumentet për të justifikuar pushtimin e saj të paprovokuar të Ukrainës, i nisur më 24 shkurt 2022.

blank

Zelenskiy anulon planin për t’iu drejtuar ligjvënësve amerikanë

VOA/Marrë nga Reuters

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, anuloi planet t’u lidhur drejtpërdrejt me video me ligjvënësit amerikanë për t’u bërë thirrje atyre që të miratojnë ndihmat për vendin e tij, ndërsa një betejë partiake lidhur me politikat amerikane të imigracionit kërcënon të minojë kërkesën e Presidentit Joe Biden për miliarda dollarë ndihma për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë.

Republikanët dhe demokratët kanë debatuar për javë të tëra në Senat dhe Dhomën e Përfaqësuesve mbi kërkesën e bërë në tetor nga zoti Biden që Kongresi të miratojë një paketë ndihme prej 106 miliardë dollarësh për Ukrainën, Izraelin, dhe fonde për shtimin e sigurisë në kufirin e Shteteve të Bashkuara me Meksikën dhe interesat amerikane në Indo-Paqësor.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, republikani Mike Johnson, tha se fondet për Ukrainën, e cila po lufton agresionin rus që nga shkurti i vitit 2022, duhet të lidhen me një “ndryshim transformues” të politikës amerikane për emigracionin.

Mike Johnson

Mike Johnson

Senati i kontrolluar nga demokratët paraqiti një projektpropozim prej 110.5 miliardë dollarësh që trajton kërkesën e presidentit. Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer tha se ai do të përpiqet të thyejë ngërçin duke u ofruar republikanëve mundësinë për të shtuar një amendament për kufirin tek ligji i ndihmave për Ukrainën dhe Izraelin.

Chuck Schumer

Chuck Schumer

“…ishin republikanët ata që e ngritën çështjen e kufirit. Ata kanë përgjegjësinë nëse besojnë se çështja e kufirit duhet të lidhet me paketën e ndihmave për Ukrainën. Le të propozojnë një amendament që mund të marrë 60 vota”, tha zoti Schumer në një konferencë shtypi.

Mitch McConnell

Mitch McConnell

Udhëheqësi i pakicës republikane në Senat, Mitch McConnell, i cili foli menjëherë pasi zoti Schumer bëri propozimin për amendamentin, tha se ai do t’i nxiste republikanët e Senatit që të votojnë kundër projektpropozimit të mbështetur nga Demokratët.

“Jemi seriozë kur flasim për ndryshime të rëndësishme në mënyrën se si e mbrojmë kufirin tonë jugor si pjesë e paketës së plotë”, tha zoti McConnell. “Shpresoj që të gjithë anëtarët tanë të votojnë kundër”, tha republikani McConnell.

Anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe të Senatit morën pjesë në takime informuese me dyer të mbyllura me zyrtarë të lartë të administratës së Presidentit Biden, ku pritej të fliste edhe zoti Zelenskyi përmes një lidhje me video. Por Senatori Schumer njoftoi se udhëheqësi ukrainas nuk ishte në gjendje të merrte pjesë.

“Diçka ndodhi minutën e fundit”, tha për gazetarët zoti Schumer.

Senatorët thanë se takimi i tyre ishte shoqëruar me nota të ashpra. Zoti Schumer tha se një ligjvënës, të cilin ai nuk e identifikoi, i kishte bërtitur një prej gjeneralëve të lartë.

blank

Zëdhënësi i BE-së për draftin e Asociacionit: Kurrë nuk i zbulojmë dokumentet zyrtare publikisht

Draft-statuti i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, po vazhdon të jetë në qendër të diskutimeve. Ndonëse ky draft-statut ende nuk është publikuar zyrtarisht, zëdhënësi i BE-së ka lënë të kuptohet se nuk i zbulojnë dokumentet. Ndërkohë, drafti-statuti nga njohës të Kushtetutës po konsiderohet i pafavorshëm për Kosovën.
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian (BE), Peter Stano në një përgjigje për Rtv Dukagjinin, ka thënë se propozimi i BE-së për Asociacionin nuk është bërë publik.

Stano ka thënë se nuk i zbulojnë dokumentet dhe nuk marrin pjesë në debatin që bëhet për to. “Ne kurrë nuk i zbulojmë dokumentet zyrtare publikisht dhe as nuk marrim pjesë në shkëmbime publike për to, ndërkohë që ato diskutohen.” – ka thënë ai.

Stano ka thënë se ndërmjetësimi ndërkombëtar është proces që zhvillohet në konfidencialitet, teksa ka thënë se propozimi i ri është më i balancuar. “Lidhur me draft-statutin e Asociacionit të Komunave Serbe, mund të kujtojmë vetëm se një propozim i ri i balancuar evropian për themelimin e Asociacionit të Komunave iu paraqit partnerëve përkatës nga EUSR për dialogun e Beogradit në Prishtinë gjatë vizitës së tij në rajon në fund të muajit tetor. Më pas u diskutua me të dyja palët gjatë takimit të liderëve në margjinat e Këshillit Evropian.” – ka thënë ai. Ndërkohë, në Kosovë janë publikuar disa drafte por deri më tani nuk janë zyrtarizuar si dhe janë mohuar nga ana e Qeverisë së Kosovës.

blank

Megjithatë këto drafte po komentohen e analizohen nga njohësit e fushës. Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, ka komentuar draft-statutin e Asociacionit të propozuar nga Perëndimi, duke thënë se Rezoluta 1244 dhe Arbitrazhi, janë ndër pikat e kuqe në këtë draft. Hasani ka thënë se Asociacioni krijon autonomi politiko-territoriale dhe ka kompetenca të theksuar shtetërore.

 

“Kjo përmbajtje e këtij statuti është derivat i drejtpërdrejtë i Marrëveshjes së Brukselit, përkatësisht aneksit të Ohrit. Do të thotë, është i dedikuar për zbatimin e një autonomie politiko-territoriale, e cila ka autorizime të theksuara kushtetuese, përmbajtje shtetërore. Pjesa e kompetencave, që ka të bëjë me zhvillimin ekonomik, kulturor, përfaqësimin politik, të gjitha ato janë përgjegjësi të Republikës së Kosovës dhe përgjegjësi me Kushtetutë, sikurse në të gjitha vendet tjera të rajonit, dhe tani ato kompetenca i uzurpon Asociacioni. Mbi këtë bazë, kjo është tërësisht Kushtetutë e re, bëhet fjalë për shkrimin e një Kushtetute të dytë të Kosovës, që vlen vetëm për serbët.” – ka thënë ai për draftin e Asociacionit.

blank

 

blank

Edhe një gjeneral tjetër i Vladimir Putinit vritet në Ukrainë

Gjeneralmajor Vladimir Zavadsky, zëvendëskomandant i Korpusit të 14-të të Ushtrisë së Flotës Veriore, u vra në zonën e ‘një operacioni special’ ushtarak në Ukrainë, njoftoi sot në kanalin e tij Telegram guvernatori i rajonit Voronezh, Alexander Gusev.

“Zëvendëskomandanti i Korpusit të 14-të të Ushtrisë së Flotës Veriore, gjeneralmajor Vladimir Zavadski, u vra në krye të detyrës në zonën e operacioneve speciale. Para gushtit 2021, ai komandonte Divizionin e 4-të Kantemirov, me të cilin rajoni Voronezh ka kohë që ka marrëdhënie të mira”, tha Gusev.

Ai i shprehu ngushëllimet familjes së Zavadskit, duke shtuar se oficeri ishte besnik ndaj detyrës dhe profesionit të tij si mbrojtës i atdheut.

“Kudo që e dërgoi atdheu, ai tregoi një shembull besnikërie ndaj detyrës, siç e dëshmojnë edhe dekoratat e shumta. Jam i sigurt se emri i Vladimir Zavadskit, oficerit trim, gjeneralit të vërtetë dhe njeriut të denjë, do të mbetet gjithmonë në kujtimi i atdheut të lavdishëm”, përfundoi ai.

Qysh javën e kaluar, disa media pro-Kremlinit raportuan se Zavadski u vra në një shpërthim mine. Të paktën gjashtë gjeneralë rusë besohet se kanë humbur jetën që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk e ka komentuar incidentin dhe ka raporte kontradiktore se ku vdiq gjenerali.

blank

Gjermania zgjat kontrollet kufitare me Poloninë, Çekinë dhe Zvicrën

Oficerët e policisë federale gjermane pranë një pike të kalimit kufitar midis Gjermanisë dhe Republikës Çeke në stacionin në Furth am Wald. Gjermani, 10 tetor 2023. Fotografi ilustruese.

Gjermania po zgjat kontrollet e përkohshme kufitare me Poloninë, Republikën Çeke dhe Zvicrën deri më 15 dhjetor, njoftoi të hënën Ministria e Brendshme.

Zakonisht nuk ka kontrolle të rregullta kufitare ose kontrolle dokumentesh në asnjërin prej kufijve të Gjermanisë pasi të gjitha vendet, duke qenë në zonën Shengen, lëvizin pa viza.

Por, në përpjekje për të ndaluar migrimin e paautorizuar, Gjermania ka rivendosur kontrollet kufitare përgjatë kufijve të saj jugorë dhe lindorë.

Një zëdhënës i ministrisë i tha DPA-së të hënën se zgjatja e kontrolleve kufitare do t’i raportohet Komisioniz Evropian në Bruksel, por kontrollet pritet të vazhdojnë, veçanërisht përgjatë kufirit gjermano-polak.

Ministrja e Brendshme, Nancy Faeser, urdhëroi policinë të fillojë të kryejë kontrolle përgjatë kufirit me Poloninë, Republikën Çeke dhe Zvicrën më 16 tetor.

Kontrolle të ngjashme përgjatë kufirit gjermano-austriak kryhen që nga viti 2015.

Që nga 16 tetori, rreth 3.300 hyrje të paautorizuara janë zbuluar në kufirin me Poloninë dhe 1.100 hyrje të paautorizuara janë parandaluar, tha zëdhënësi.

“Kjo do të thotë se këto masa po funksionojnë dhe do të vazhdojnë të veprojnë kështu,” tha ai duke shtuar se “nëse dikush kapet në kufi dhe e bën të qartë se dëshiron të aplikojë për azil, ai përgjithësisht lejohet të hyjë në vend”.

Qëllimi i përgjithshëm i kontrolleve është “të ndalojë kontrabandën gjithnjë e më të paskrupullt dhe brutale të migrantëve”, shtoi zëdhënësi i ministrisë.rel

blank

Një i vrarë dhe dy të plagosur në një sulm në Paris

VOA/Marrë nga Reuters

Një turist gjerman vdiq dhe dy të tjerë mbetën të plagosur pasi një burrë sulmoi turistët në qendër të Parisit pranë Kullës Eifel të shtunën në mbrëmje, në atë që presidenti Emmanuel Macron e përshkroi si “një sulm terrorist”.

Policia e arrestoi shpejt sulmuesin e dyshuar 26 vjeçar, shtetas francez, u tha gazetarëve të shtunën ministri i Brendshëm Gerald Darmanin.

I dyshuari ishte dënuar me katër vjet heqje lirie në vitin 2016 për planifikimin e një sulmi tjetër, ishte në listën e vëzhgimit të shërbimeve franceze të sigurisë dhe njihej gjithashtu për çrregullime psikike, shtoi ministri i Brendshëm.

Sulmi ndodhi në orët e mbrëmjes kur burri sulmoi një çift turistësh me thikë në Quai de Grenelle, pak metra larg Kullës Eiffel, duke plagosur për vdekje një shtetas gjerman. Më pas ai u ndoq nga policia dhe sulmoi dy persona të tjerë me një çekiç përpara se të arrestohej.

I dyshuari kishte brohoritur “Allahu akbar” (Zoti është më i madhi) dhe i tha policisë se ishte i mërzitur sepse “shumë myslimanë po vdesin në Afganistan dhe në Palestinë” dhe ishte gjithashtu ishte i mërzitur për situatën në Gaza, tha ministri Darmanin.

“U shpreh ngushëllimet e mia familjes dhe të dashurve të shtetasit gjerman që vdiq këtë mbrëmje gjatë sulmit terrorist në Paris dhe me mendje jam me të plagosurit…”, shkroi presidenti Macron në rrejtin X.

“Nuk do t’i dorëzohemi terrorizmit,” shkroi ndërkaq në rrjetin X, kryeministrja Elisabeth Borne.

Prokurorët francezë të antiterrorizmit po udhëheqin hetimet për incidentin e së shtunës mbrëma.

Sulmi në qendër të Parisit ndodhi më pak se tetë muaj përpara se kryeqyteti francez të organizojë Lojërat Olimpike dhe mund të nxis pikëpyetje lidhur me sigurinë në ngjarjen sportive botërore.

Qyteti po planifikon një ceremoni hapjeje të pashembullt në lumin Seine, me mundësinë qe të tërheqë deri në 600,000 shikues.

blank

Një prej pikave kyçe të luftimeve, ushtria ruse tërhiqet nga qyteza industriale në Ukrainë

Qyteza ukrainase Avdivka, e përballur me sulme të vazhdueshme ruse, ka regjistruar zbehje të ofensivës ruse në 24 orët e fundit, për shkak të humbjeve të mëdha të ushtrisë së Rusisë dhe motit të lig, ka thënë kryetari i qytezës, Vitaly Barabash.

Për gati dy muaj, Rusia ka tentuar të marrë kontrollin e Avdivkas, qytezë industriale afër Donjeckut, e cila është kthyer në një prej pikave kyçe të luftimit.

Ushtarët rusë tani janë në lindje, veri dhe jug të qytezës, e cila është kthyer në gërmadhë.

Ukraina ka thënë se ushtria e saj është duke e kontrolluar atë rajon dhe është duke zmbrapsur sulmet.

“Në 24 orët e fundit, numri i sulmeve tokësore është zvogëluar”, ka thënë Barabash, për një transmetues ukrainas.

Ai ka thënë se luftimet janë zbehur për shkak të tre faktorëve – motit të vështirë, humbjeve të mëdha ruse dhe mungesës së ushtarëve.

“Secilën herë e më pak rusë kanë vullnet që të luftojnë”, ka shtuar Barabash.

Radio Evropa e Lirë nuk i ka konfirmuar këto deklarata në mënyrë të pavarur.

Për shkak të luftës për kohë të gjatë, ukrainasit e konsiderojnë qytezën si simbolin e tyre të rezistencës.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre./ REL

blank

Zyrtarët ukrainas ndalojnë në kufi ish-Presidentin Poroshenko

VOA/Marrë nga Reuters

KIEV – Shërbimi ukrainas i sigurisë njoftoi të shtunën se i ka ndaluar ish-Presidentit Petro Poroshenko largimin nga vendi, pasi Rusia kishte në plan të shfrytëzonte takimin e planifikuar të tij me kryeministrin e Hungarisë, për të dëmtuar interesat e Ukrainës.

Partia politike e zotit Poroshenko, “Solidariteti Evropian”, tha se ish-presidenti kishte planifikuar takime vetëm në Poloni dhe në Shtetet e Bashkuara dhe paralajmëroi shërbimin e sigurisë SBU të mos përfshihej në politikë.

Zotit Poroshenko iu refuzua në kufi të premten dalja nga vendi.

Shërbimi i sigurisë SBU tha se zoti Poroshenko do të takohej me Kryeministrin hungarez Viktor Orban, i cili mban lidhje të ngushta me udhëheqësin rus Vladimir Putin dhe kundërshton çeljen e bisedimeve për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian.

Sipas shërbimit ukrainas të sigurisë, Rusia po përgatit një seri provokimesh për të diskredituar Ukrainën tek aleatët, ndërsa lufta vazhdon prej 21 muajsh. Nuk u paraqit ndonjë provë për këto aludime.

Për takimin konkret, shërbimi SBU tha se Kryeministri hungarez Orban “mban sistematikisht qëndrime kundër Ukrainës” dhe se është “mik i Putinit” dhe ka kërkuar heqjen e sanksioneve ndaj Moskës për sulmin ushtarak në Ukrainë.

Sipas legjislacionit për gjendjen e jashtëzakonshme, zyrtarët ukrainas duhet të marrin miratim paraprakisht për të udhëtuar jashtë vendit. Nënkryetari i parlamentit, Oleksandr Korniyenko, tha se leja për zotin Poroshenko ishte anuluar pasi kishte marrë një letër për të cilën nuk komentoi.

Zyra e Presidentit ukrainas Zelenskyy nuk bëri komente dhe zyra e Kryeministrit hungarez Orban nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.

Zoti Poroshenko ka shërbyer si president i Ukrainës gjatë periudhës 2014-2019. Ai e akuzoi të premten qeverinë e Presidentit Zelenskyy për anulimin e lejes dhe për lojë politike përpara zgjedhjeve. Ata bënë një betejë të hidhur elektorale në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019, kur zoti Zelenskyy fitoi bindshëm ndaj presidentit në detyrë Poroshenko.

Presidenti Zelenskyy tha muajin e kaluar se nuk është koha e duhur për të mbajtur zgjedhje presidenciale. Në kushte normale, ato do të mbaheshin në mars 2024, por zgjedhjet ndalohen për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme.

blank

Thesaret e Krimesë i kthehen Ukrainës

Thesaret e lashta të Krimesë kthehen në Ukrainë pas një mosmarrëveshjeje pronësie gati dhjetëvjeçare.

Artefaktet ishin huazuar në një muze holandez në vitin 2014 kur Rusia pushtoi Krimenë, duke çuar në një mosmarrëveshje pronësie, në të cilën Ukraina luftoi për t’i mbajtur ato.

Të ruajtura për vite në një muze të Amsterdamit, disa thesare historike nga Krimea më në fund i janë kthyer Ukrainës pas një beteje ligjore gati dhjetëvjeçare me Krimenë e pushtuar nga Rusia. Artefaktet përfshijnë një përkrenare skite prej ari nga shekulli i IV para Krishtit, një bosht spiral nga shekulli i dytë pas Krishtit dhe një zbukurim qafe floriri nga shekulli i dytë pas Krishtit që peshon më shumë se një kilogram.

Fillimisht i huazuar në Muzeun e Antikiteteve Allard Pierson për një ekspozitë të vitit 2014 të titulluar “Krimea – ari dhe sekretet e Detit të Zi”, pushtimi rus i Krimesë çoi në një mosmarrëveshje të gjatë pronësie, në të cilën Ukraina luftoi për t’i mbajtur artefaktet larg agresorit të saj.

Si qeveria ukrainase në Kiev, ashtu edhe katër muzetë e Krimesë që i kishin huazuar muzeut holandez shpata bronzi, helmeta të arta, gurë të çmuar dhe objekte të tjera, kërkuan kthimin e objekteve. “Ky ishte një rast i veçantë, në të cilin trashëgimia kulturore u bë viktimë e zhvillimeve gjeopolitike,” tha në një deklaratë Els van der Plas, drejtor i muzeut historik Allard Pierson.

Në qershor, Gjykata Supreme holandeze vendosi që muzeu duhet t’ia kthejë thesaret Ukrainës dhe jo katër muzeve nga të cilët ata erdhën fillimisht, duke mbështetur një vendim të gjykatës më të ulët se artefaktet ishin pjesë e trashëgimisë kulturore të Ukrainës.

Gjyqtarët përmendën mungesën e njohjes kombëtare për Republikën Autonome të Krimesë të aneksuar nga Rusia. “Megjithëse objektet e muzeut e kanë origjinën nga Krimea dhe për këtë arsye mund të konsiderohen gjithashtu si trashëgimi e Krimesë, ato janë pjesë e trashëgimisë kulturore të Ukrainës”, vendosi Gjykata e Lartë. “Ne jemi të kënaqur që kjo çështje u sqarua dhe që ato u kthyen”, tha Van der Plas.

Më 27 nëntor, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ripohoi pikëpamjen e Rusisë se thesari duhet t’i kthehet Krimesë. “I përket Krimesë dhe duhet të jetë atje”, u tha Peskov gazetarëve.

blank

Franca ndalon pirjen e duhanit në të gjitha plazhet…

Por jo vetëm kaq, edhe në pyll, në kopshte publike dhe pranë vendeve publike

VOAL- Dielli në perëndim, ndoshta një aperitiv në lokalin pranë, në shoqërinë e miqve të mirë, por jo cigare. Nga viti i ardhshëm do të ndalohet pirja e duhanit në të gjitha plazhet franceze. Por jo vetëm kaq, edhe në pyll, në kopshte publike dhe pranë vendeve publike, si shkolla. Shkurtimisht, qeveria e Elisabeth Borne, kryeministres franceze, do të hyjë në luftë kundër duhanit, duke rritur gjithashtu çmimin e paketave të cigareve në 13 euro në vitin 2026. E vetmja mënyrë, sipas ministrit të Shëndetësisë, Aurélien Rousseau, për të kufizuar vdekjet dhe ndikimi në financat publike.

Nga tremujori i parë i vitit të ardhshëm, pra, do të hyjnë në fuqi masat e para për të zbatuar në nivel kombëtar ato ndalime të parashikuara më parë me nismën lokale, nga bashkitë të cilat në total kanë krijuar 7200 vende pa duhan në zonë. Për Ruso këto hapësira duhet të përgjithësohen duke i shtrirë “në të gjitha plazhet, pyjet, kopshtet publike dhe vendet publike, në veçanti shkollat”. Por, ekzekutivi njoftoi edhe rritjen e çmimeve të paketave të cigareve, të cilat në harkun kohor të njëzet viteve nga 4 shkuan në 11 euro aktuale. Ato do të kushtojnë 12 euro në 2025 dhe një euro më shumë në 2026. Në të njëjtën kohë, qeveria planifikon gjithashtu të zgjerojë paketimin neutral në cigaret elektronike, duke kufizuar numrin e shijeve të ofruara, duke lëvizur drejt ndalimit të cigareve të disponueshme të cilat janë veçanërisht tërheqëse për një klientelë të re, “dhe përbëjnë një lajthitje nga pikëpamja shëndetësore dhe ekologjike”, sipas kryeministrit Borne.

Në Francë, vlerësohet se ka të paktën 12 milionë duhanpirës dhe deri në 75,000 vdekje në vit të lidhura me duhanin: shkaku i parë i vdekshmërisë së hershme nën moshën 65 vjeç, si dhe lloji i parë i vdekjes që konsiderohet i shmangshëm. Në total, sëmundjet e shkaktuara nga duhani rëndojnë në llogaritë e shtetit për 12.5 miliardë euro. Ministri Rousseau njoftoi kështu programe ndihme për të ndaluar pirjen e duhanit, si dhe për të shoqëruar duhanxhinjtë drejt aktiviteteve alternative për shitjen e duhanit. Aleanca Anti-Tabac, e cila bashkon shoqatat tregtare, kërkon që qeveria të shkojë më tej, duke vendosur çmimin e paketave të cigareve në një prag më bindës, në 16 euro në 2027. rsi-eb

blank

Zelensky e kujton urinë e viteve ’30 si gjenocid kundër ukrainasve

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se është “tejet e rëndësishme” të kujtohet uria e viteve 1932-33, e cila vrau miliona ukrainas, si një “gjenocid” i kryer nga Bashkimi Sovjetik i mbizotëruar nga Rusia.

“Ata u përpoqën të na zhbëjnë, të na nënshtrojnë, të na torturojnë. Ata dështuan. Ata deshën ta fshihnin të vërtetën nga ne dhe t’i mbulonin krimet e tmerrshme përgjithmonë. Ata dështuan”, tha Zelensky gjatë një fjalimi të shtunën, në të cilin e kujtoi urinë nën udhëheqjen e diktatorit sovjetik, Josef Stalin.

Ai shtoi se sot “me nderimin dhe pikëllimin më të madh, ne i kujtojmë miliona njerëzve tanë”.

Tragjedia e urisë njihet si Holodomor në Ukrainë, që në shqip e ka kuptimin “vrasje përmes urisë”.

Dita Përkujtimore e Holodomorit u shënua këtë të shtunë në Ukrainë.

Zelensky e nxori një paralele mes urisë së Holodomorit dhe pushtimit të tanishëm të Ukrainës nga Rusia, ushtria e së cilës po i sulmon infrastrukturën dhe depot e eksportimit të drithërave ukrainase.

“Ky është një proces ku linja e politikës totalitare sovjetike dhe linja e politikës moderne ruse e formojnë një shenjë të përbashkët. E liga nuk u ndal. Dhe tani, ne po e ndalim atë”, u shpreh ai.

Pikërisht në ditën e Holodomorit, Rusia e sulmoi Ukrainën me një numër rekord dronësh iranianë, duke i plagosur disa njerëz dhe duke shkaktuar dëme, thanë zyrtarët ukrainas të shtunën, duke e cilësuar këtë si sulmin më të madh rus me dronë prej se Moska e nisi pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në shkurt 2022.

Mbrojtja Ajrore e Ukrainës tha se i ka rrëzuar 71 prej 75 dronëve – rreth 60 mbi Kievin – me të cilët Rusia e sulmoi të shtunën.

Ukraina është duke u përgatitur për sulme më të shpeshta ruse ndaj infrastrukturës së saj energjetike gjatë sezonit të ftohtë, sepse Moska e kishte kryer një fushatë të ngjashme dimrin e kaluar, duke i lënë miliona ukrainas në terr dhe në të ftohtë, pasi ua kishte shkatërruar infrastrukturën jetike të energjisë.rel


Send this to a friend