VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ylli i Hollywoodit që e kishte ngritur çështjen e Kosovës gjatë luftës nis të dëshmojë kundër politikanëve

By | October 24, 2021
blank

Komentet

blank

Më 27 nëntor 1940 lindi Bruce Lee, aktori më me ndikim i artit martial (marcial) si dhe ikonë e shekullit XX

Bruce Lee, (李振藩; pinyin: Lǐ Zhènfān, sq.: Brus Li, lindi 27 nëntor, 1940, në San Francisco, California, ShBA; vdiq 20 korrik, 1973 në Hong Kong), ishte aktor i artit luftarak, filozof kinez, instruktor i artit luftarak si dhe themelues i stilit luftarak Jeet Kune Do. Njihet si aktori më me ndikim i artit martial (marcial) si dhe ikonë e shekullit XX.[1] Gjithashtu ishte babai i aktorit Brandon Lee dhe aktores Shannon Lee.

Biografia

Brus Li lindi me 27 Netor të vitit 1940 në San Francisco të Kalifornisë babai i tij ishte Lee Hoi-chuen një aktor kinez ndersa nena e tij ishte Grace Ho e cila ishte kineze por me origjin Kaukaziane. Brus Li ishte femija i parë i familjes, po ashtu Brus li kishte dy motra dhe nje vella 2 vite me te ri.

Emri

Emri i tij i lindjes ishte Lee Jun-fan po ashtu Li në gjuhën kineze kishte dhe emra të tjerë si Li Yuanijin mirëpo amerikanët i vunë emrin Bruce dhe pesudonimi i emrit Lee dhe kshtu u vu emri Bruce Lee.

Familja

Babai i Brus Lisë Lee Hoi-chuen ishte një dirixhent operash kineze dhe aktor në Kinë dhe Japoni e Hong Kong ndërsa nëna e tij ishte amvise e pasur nga Hong Kong-u.

 

Babai i tij u lagrua nga Kina kur Japonia okupoi Kinën dhe emigroi në Shtet e Bashkuara në fillim të fund vitit 1940, kur gruaja e tij e lindi Bruce Lee.

Mesimet e Para ne Kung Fuu

Brus Li edhe pse lindi në Amerikë, ai u rrit në Hong Kong dhe Babai i tij që në moshën 5 vjeqare e çoi tek mejshtri më i mirë i Kung Fu-së Wing Chu i cili e trajnoi Brus Li-në deri në moshën 19 vjeqare.

Jeta në Hong Kong

Brus Li ka jetuar në Hong Kong për 13 vite me vëllaun e tij Robert Lee, kreu shkollen fillore dhe të mesme dhe po ashtu morri mësime të karatesë në disa shkolla. Njëkohësisht u antarësua në Federatën e zonave luftarake Wu Shu ku korri sukses të jashtëzakonshëm dhe u dallua si nxënës shumë luftarak dhe teknik shumë i shquar.

Li ishte i njohur për palestër e tij fizike dhe e fuqishme, regjim palestër dedikuar për t’u bërë aq i fortë sa ai ndoshta mund. Pas ndeshjes së tij me Wong Man Jack në vitin 1965, Lee ndryshuar qasjen e tij në drejtim të trajnimit të arteve marciale. Lee mendonin se shumë artistë ushtarak të kohës së tij nuk kalojnë kohë të mjaftueshme për të kondicionuar fizike. Lee përfshirë të gjitha elementet e fuqisë të përgjithshëm palestër-muskulor, durim muskulare, durim kardiovaskulare dhe fleksibilitet. Ai u përpoq teknika tradicionale Bodybuilding për të ndërtuar muskujt e rëndë ose masive. Megjithatë, Lee ishte i kujdesshëm për të paralajmëruar se përgatitja mendore dhe shpirtërore ishte themelor për suksesin e trajnimit fizik në aftësitë e arteve marciale. Në Tao e Jeet Kune A, ai shkroi:

Trajnimi është një nga fazat më të shpërfillur të atletikë. Shumë kohë i është dhënë për zhvillimin e aftësive dhe shumë pak në zhvillimin e individit për pjesëmarrjen. … JKD, në fund të fundit nuk është një çështje e teknikave të vogla por të spiritualitetit shumë të zhvilluar dhe physique. [73] Trajnimi peshe programit që Lee përdoret gjatë qëndrimit në Hong Kong në vitin 1965 vendoset theks të rëndë në krahë. Në atë kohë ai mund të kryejë biceps vetme curls në një peshë prej 70 deri në 80 £ (rreth 32–36 kg) për tri grupe të tetë repetitions, së bashku me forma të tjera të ushtrimeve, të tilla si squats, push-ups, curls kundërt, të përqendrimit curls, shtyn francezë, dhe të dy curls dore dhe curls kundërt dore. [74] repetitions ai kryera ishin nga 6 deri në 12 reps (në kohë). Ndërkohë që kjo metodë e trajnimit në shënjestër muskujt e shpejtë dhe e ngadaltë e tij dridhje, ajo më vonë ka rezultuar në shtim në peshë ose masë muskulore, duke i vënë Lee pak më shumë se 160 lb (rreth 72 kg). Lee është dokumentuar si ka edhe mbi 2.500 libra në bibliotekën e tij personale, dhe në fund arriti në përfundimin se “Një muskujve të fortë, është një muskul i madh”, një përfundim ai kontestohet më vonë. [75] Bruce përgjithmonë eksperimentuar me rutinën e tij të trajnimit për të maksimizuar tij fizik Aftësitë dhe të shtyjë trupin e njeriut në kufijtë e saj. Ai punësuar rutinat shumë të ndryshme dhe ushtrime duke përfshirë litar skipping, e cila shërbeu trajnimin e tij dhe qëllimet Bodybuilding në mënyrë efektive.

Li besonte se muskujt e barkut ishte një nga grupet e muskujve më të rëndësishme për një artist ushtarak, pasi që praktikisht çdo lëvizje kërkon një shkallë të punës barkut. Mito Uyehara kujton se, “Bruce gjithmonë mendonin se në qoftë se barku juaj nuk është zhvilluar, atëherë keni pasur asnjë biznes duke bërë ndonjë mësimi të vështirë”. Sipas Linda Lee Cadwell, edhe kur nuk e trajnimit, Lee do të kryejnë shpesh ulem ups dhe ushtrime të tjera të barkut në familje që jetojnë gjatë gjithë ditës, të tilla si gjatë shikuar televizor. Ajo tha se e Lee, “ishte Bruce një fanatik në lidhje me trajnimin ab. Ai ishte gjithmonë duke bërë ulem-ups, crunches, lëvizjet romake karrige, ngre këmbën dhe V-ups”. [77] Lee trajnuar nga 7 në 9 am am, përfshirë stomakut, fleksibilitet, dhe të rrjedhshëm, dhe nga 11 am deri në orën 12 ai do të tren peshë dhe cikli. Një stërvitje tipike për Lee do të ishte për të drejtuar një distancë prej dy deri në gjashtë milje në 15 deri 45 minuta, në të cilën ai do të ndryshojnë me shpejtësi në intervale 3-5 minuta. Lee do të ngasin ekuivalentin e 10 milje (rreth 16 kilometra) në 45 minuta në një biçikletë stacionare. [78] [79] Lee do të ushtrojë ndonjëherë me litar kërcejnë dhe të vënë në 800 hedhje pas çiklizmit. Lee do të bëni ushtrime të kalit e lëkurës në duart e tij, duke përfshirë edhe futje duart e tij në kova e shkëmbinj të ashpër dhe zhavorrit. Ai do të bëjë mbi 500 repetitions e këtë në një ditë të caktuar. [80] Një artikull i Postës Kinës S. shkruan: “Kur një mjek paralajmëroi atë që të mos shkaktojnë dhunë shumë në trupin e tij, Bruce hodhi poshtë fjalët e tij. ‘Trurin e njeriut mund të nënshtrojë çdo gjë, madje edhe dhimbje reale “-Brus Li-se”. ja qi motren me te bukrit thoshte Lee!

Filozofia

Li është i njohur mirë si një artist luftarak, por ai gjithashtu studioi dramë dhe filozofi, derisa ishte student në Universitetin e Uashingtonit. Ai ishte i mirë-lexuar dhe kishte një bibliotekë të gjerë. Librat e tij e veta në artet marciale dhe filozofi luftuar janë të njohur për pohimet e tyre filozofike, si brenda dhe jashtë qarqeve të arteve marciale. Filozofia e tij eklektik shpesh pasqyruar bindjet e tij duke luftuar, edhe pse ai ishte i shpejtë për të pretendojnë se artet marciale e tij ishin vetëm një metaforë për mësimet e tilla. Ai besonte se çdo njohuri përfundimisht çoi në vetënjohjes, dhe tha se metoda e tij të zgjedhur nga vetë-shprehje ishte artet marciale. [99] ndikimet e tij përfshijnë Taoism, të Jiddu Krishnamurti, dhe Budizmi. [100] Në anën tjetër, filozofia Lee ishte shumë në kundërshtim me pikëpamje konservatore botërore mbrojtur nga Confucianism. [101] John pak thotë se Lee ishte një ateist. Kur u pyetën në vitin 1972 në lidhje me përkatësinë e tij fetare, ai u përgjigj, “asnjë lloj”. [102] Po ashtu në vitin 1972, ai u pyet nëse ai besonte në Zot, dhe ai u përgjigj, “Për të qenë krejtësisht i sinqertë, unë vërtet nuk e bëjnë”. [99] Citatet e mëposhtme pasqyron filozofinë e tij duke luftuar.

“Bëhuni i çrregullt… pa formë, si uji. Tani vendoseni ujin në një gotë, ai do të bëhet gotë. Vendoseni ujin në një shishe;.. do të bëhet shishe, vendoseni në një ibrik çaji,.. bëhet ibrik çaji. Uji mund të rrjedhë, zvarritet ose të pikojë apo të përplaset! Bëhu ujë, shoku im… “[103]
“Të gjitha llojet e dijes, në fund të fundit të çojnë në njohuri të vetë”
“Përdoreni vetëm atë që punon, dhe merreni nga çdo vend që mund të gjeni atë”. [105]
“A nuk e mohojnë qasje klasike, thjesht si një reagim, ose ju do të keni krijuar një model dhe e zënë veten aty”. [106]
“Kalit të shpejtë do të bëjë një budalla nga ju sa më shpejt”.
“Unë gjithmonë mësoj diçka, dhe kjo është: të jeni gjithmonë vetja dhe të shpreheni veten, të keni besim në veten tuaj, mos shkoni atje dhe kërkoni për një personalitet të suksesshëm dhe ta kopjoni atë.
“Kjo nuk është rritje e përditshme, por rënie e përditshme. Hack larg në parëndësishëm”.

Kariera Si Aktor

Brus Li preveq se ishte Kampion i Kong Fu-së atë kohë po ashtu Brus Li ka luajtur në disa filma dhe Seriale dhe ishte Rexhisor dhe Kishte ber disa skenare mbi disa Filma. Brus Li kishte vendos ta vazhdonte traditen e Familjes per tu ber aktor si babi i tij Lee Hoi-chuen i cili ishte Aktor dhe dirixhent opreash.

Brus Li ndërsa në Shtetet e Bashkuara 1959-1964, Brus Li braktisur mendimet e një karriere të filmit në favor të ndjekin artet marciale. Megjithatë, një ekspozitë arti në marciale Long Beach në vitin 1964 çoi përfundimisht në ftesën nga William Dozier për një audicion për një pjesë në pilot “Një Son Numri”.Nuk tregojnë transmetuar, por Lee ishte i ftuar për rolin e Kato së bashku me Van Williams në serinë televizive Hornet Green. Shfaqja zgjati vetëm një sezoni, 1966-1967. Lee gjithashtu ka luajtur Kato në tre episode crossover e Batman. Kjo u pasua nga paraqitjet e ftuar në tri seri televizive: njeri i fortë (1967), Këtu vijnë Brides (1969), dhe Blondie (1969).

Brus Li njihet me disa Filma të Shquar si Enter the Dragon i cili kishte buxhet $850,000 dhe ishte i realizuar ne vitin 1973 po ashtu nihet me filmin ku ka një duel me artistine e madh Chuck Norris ai titullohet Way of the Dragon i realizuar ne vitin 1972 me buxhet 85,000,000 Dollar amerikan dhe disa filma të tjer si Game of Death etj…

Po Ashtu Brus Li esht i njohur i edhe si Regjisor dhe Skenarist.

Ylli Brus Li-së në Avenue e Stars ne Hong Kong.

Çmimet

Brus Li në jetën e tij si luftëtar dhe aktor dhe artist ka fituar shum Qmime. Brus Li u emërua nga Time Magazine si një nga 100 njerëzit më me ndikim të shekullit të 20. (Wikipedia)

blank

Ngrihet padi kundër aktorit Alec Baldwin

Në padinë kundër aktorit, Alec Baldwin është thënë se në skenarin e filmit nuk ka pasur kërkesë për të shtëna me armë zjarri.

Si pasojë e një incidenti me armë, Baldwin e ka lënë të vdekur kinematografen, Halyna Hutchins.

Autoritetet janë ende duke hetuar incidentin e 21 tetorit, që ka ndodhur teksa është punuar në filmin Rust.

Zyrtarja për skenarët, Mamie Mitchell, e cila e ka telefonuar policinë, pas të shtënave në skenën e filmit në Nju Meksiko – ka dorëzuar padi për këtë rast.

Avokati i saj ka akuzuar aktorin se ka shtënë me armë, pa e kontrolluar paraprakisht atë.

Baldwin dhe producentët e filmit, që janë përmendur po ashtu në padi, nuk kanë komentuar ende këtë gjë.
Aktori hollivudian ka ndarë kohë më parë komentet e koleges së tij, e cila ka hedhur poshtë sugjerimet e pjesës tjetër të ekipit kinse rrethanet e xhirimeve kanë qenë të pasigurta.

Ende nuk ka ndonjë padi penale nga autoritetet kundër pjesëtarëve të ekipit.

Punëtorja që ka qenë përgjegjëse për armët në film, ka thënë se nuk e di si është përfshirë municioni në xhirime të filmit.

blank

Më 17 nëntor 1942 lindi Martin Scorsese, regjisor, producent, skenarist dhe aktor amerikan

VOAL- Fëmija i dytë i Charles dhe Catherine Scorsese (shpesh i paraqitur si shtesa në filmat e djalit të tyre), Martin Scorsese lindi më 17 nëntor 1942 në Flushing, NY. Që në moshë të re ai kultivoi një dashuri për adhuruesit e filmit edhe për pamundësinë, për shkak të astmës së rëndë, për të marrë pjesë në aktivitetet normale rekreative të bashkëmoshatarëve të tij. I rritur në një mjedis të devotshëm katolik, ai fillimisht studioi për t’u bërë prift. Më vonë, megjithatë, ai vendos të braktisë klerin për t’u regjistruar në shkollën e filmit të Universitetit të Nju Jorkut, ku ai ka mundësinë të prodhojë dhe drejtojë veprat e tij të para.

Në vitin 1969, pas një serie të jashtëzakonshme veprash pak a shumë eksperimentale, ai përfundoi filmin e tij të parë artistik “Kush troket në derën time?”, një dramë që sheh tashmë praninë e aktorit Harvey Keitel, i cili më vonë u bë një aktor fetish jo vetëm për Scorsese. Filmi shënoi fillimin e një bashkëpunimi të gjatë me producenten Thelma Schoonmaker, një komponent i rëndësishëm në evolucionin e ndjeshmërisë vizuale unike të Scorsese.

Pasi iu bashkua Universitetit të Nju Jorkut si një mësues filmi me detyrë (ku studentët e tij përfshinin regjisorët aspirantë Oliver Stone dhe Jonathan Kaplan), Martin Scorsese publikoi “Skenat e Rrugës”, një dokumentar për një demonstrim studentor të majit 1970. i cili kundërshtoi pushtimin amerikan të Kamboxhias.

Ai shpejt u largua nga Nju Jorku për në Hollywood, duke punuar si producent në filma duke filluar nga “Woodstock” tek “Medicine Ball Caravan” tek “Elvis në turne” duke i fituar pseudonimin “The Butcher”. Për filmin “American International Pictures” të Roger Corman Scorsese ai drejtoi gjithashtu filmin e tij të parë, i cili mori një shpërndarje të gjerë: “Boxcar Bertha” ekonomik i vitit 1972, me aktorë Barbara Hershey dhe David Carradine.

Me të njëjtin staf teknik ai u kthye shpejt në Nju Jork dhe filloi punën në kryeveprën e tij të parë, dramën e vitit 1973 “Mean Street”, një film që përshkruan shumë nga tiparet kryesore stilistike të Scorsese: përdorimin e tij të anti-heronjve të margjinalizuar dhe të pazakontë. teknikat e fotografia dhe regjia, obsesionet që bëjnë kontrast midis fesë dhe jetës së gangsterëve, dhe përdorimi ndjellës i muzikës popullore. Ishte ky film që e nisi atë në krye të një brezi të ri të talenteve të filmit amerikan.

Filmi shënoi gjithashtu marrëdhënien e Martin Scorsese me Robert De Niro, i cili shpejt u shfaq si një figurë qendrore në shumicën e punës së tij.

Martin më vonë udhëtoi në Arizona për të filluar xhirimet e Alice Doesn’t Live Here Anymore (1974), një përgjigje ndaj kritikëve që pretendonin se ai nuk mund të drejtonte një “film për femra”. Rezultati përfundimtar i solli Ellen Burstyn një Oscar për Aktoren më të Mirë, në ceremoninë vjetore të Çmimeve të Akademisë, dhe një nominim për Aktoren më të Mirë dytësore për Diane Ladd.

Filmi i radhës ishte “Italiano-Amerikani” i vitit 1974, një film që Scorsese e ka konsideruar gjithmonë të preferuarin e tij ndër veprat e tij. Një dokumentar-vështrim mbi përvojën e emigrantëve italianë dhe jetën në Italinë e Vogël të Nju Jorkut; filmi i pa prindërit e regjisorit si aktorët e parë. Ai madje përfshinte recetën sekrete të salcës së domates së Catherine Scorsese.

Në Nju Jork, Scorsese filloi të punonte në legjendarin “Taxi Driver”, historia e errët e një taksisti të tjetërsuar. I vlerësuar menjëherë si një kryevepër, “Taxi Driver” fitoi Palmën e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë të vitit 1976.

Siç e dini, gjëja e vështirë për çdo sukses është ta përsërisni atë. Dhe kështu regjisori i madh fokusohet në një skenar të ri me synimin e vendosur për të goditur objektivin. Është radha e “New York, New York”, një muzikal i pasur i vitit 1977, sërish me Robert De Niro i krahuar këtë herë nga Liza Minnelli. Pavarësisht mjedisit të mrekullueshëm dhe aktorëve të shkëlqyer, filmi u konsiderua në mënyrë të pashpjegueshme si i pasuksesshëm, duke e futur Martin Scorsese në një krizë serioze profesionale.

Për fat të mirë, një tjetër projekt afatshkurtër e ndihmoi për ta mbajtur atë të zënë dhe gjallëruar: ishte dokumentari që lidhej me performancën e fundit të grupit “The Band”. I mbushur me personazhe të famshëm, duke filluar nga Muddy Waters te Bob Dylan dhe Van Morrison, filmi i koncertit “The Last Waltz” mbërriti në vitin 1978 dhe shkaktoi deliri në botën e festivalit dhe në mesin e fansave të muzikës pop. Prandaj Scorsese u kthye në krye të listës së regjisorëve më të cituar. Një lëndë djegëse e shkëlqyer për përpjekjet tuaja në të ardhmen.

Në prill të vitit 1979, pas vitesh përgatitjesh, ai fillon të punojë “Demi i tërbuar”, një film i bazuar në autobiografinë e boksierit Jake LaMotta, i cili tashmë konsiderohet si filmi më i madh i viteve 1980. Robert De Niro (përsëri ai), fitoi Oscar për aktorin më të mirë.

Të dy, të papaguar, takohen disa vite më vonë për një tjetër film të mrekullueshëm “King for a night”, portret i pamëshirshëm, i lehtësuar nga prania e një Jerry Lewis fantastik dhe të pabotuar në një pjesë jashtëzakonisht dramatike për të, me implikime paradoksale për të cilat ai mund të sjellë urinë për lavdi.

Por ëndrra e regjisorit amerikan, e strehuar prej vitesh, ishte të bënte një film për jetën e Jezusit dhe më në fund, në vitin 1983, ai gjeti bukë për dhëmbët: një roman i Nikos Kazantzakis që e përshtati me gatishmëri për ekran. Rezultati është filmi i egër “Tundimi i fundit i Krishtit”, një film (me Willem Dafoe) që ngriti thirrje proteste dhe kërcënime për bojkot që nga shfaqja e tij në ekrane. E gjithë kjo vetëm sepse u përpoq të përfaqësonte Krishtin në dimensionin e tij të njeriut, përpara se të ishte hyjnor. Natyrisht, historia do të jetë përgjegjëse për të vendosur nëse operacioni i Scorsese ka pasur vlefshmërinë e tij artistike.

Në veprën e mëposhtme Scorsese ndryshon totalisht regjistrin: ai hyn në botën e bilardos dhe basteve dhe prodhon “The color of money”, një tjetër kryevepër e vlerësuar, lajmëtar i suksesit edhe për aktorët që morën pjesë në të (Tom Cruise dhe një i madh Paul Newman, i cili me rastin do të heq pluhurin nga një rol të vjetër të tij).

Pas bashkëpunimit me Francis Ford Coppola dhe Woody Allen në triptikun e vitit 1989 “New York Stories”, Martin Scorsese fillon punën për kryeveprën e tij të radhës, “Goodfellas – Goodfellas”. I xhiruar në vitin 1990, filmi shqyrton në detaje botën kriminale të Nju Jorkut, duke i dhënë aktorit Joe Pesci një Oscar për aktorin dytësor në rolin e një vrasësi të bandës kriminale.

Si pjesë e marrëveshjes me Universal Picture që e lejoi atë të xhironte “Christ’s Last Temptation”, Scorsese kishte pranuar gjithashtu të drejtonte një film më komercial. Rezultati ishte “Cape Fear” i vitit 1991, një modernizim i thrillerit klasik të Hollivudit.

Tjetri, “Epoka e pafajësisë” (1993) zbulon në vend të kësaj një ndryshim dramatik të drejtimit; një film delikat dhe intim, ai tregon zakonet sociale të kalitura me hipokrizi dhe respekt të Nju Jorkut të mesit të shekullit.

Në vitin 1995, ai rikthehet me dy filma të rinj. I pari, “Kazino” (me Sharon Stone), dokumenton ngritjen dhe rënien e rregullave të bandave kriminale në Las Vegas nga vitet 1970 e në vazhdim, ndërsa “Një shekull kinema – Një udhëtim personal me Martin Scorsese përmes kinemasë amerikane” shqyrton me mprehtësi e rrallë kritike dhe ndjeshmëri evolucioni i artit filmik të Hollivudit.

Në vitin 1997 ai përfundoi “Kundun”, një meditim mbi vitet e formimit të Dalai Lamës në mërgim dhe, po atë vit, ai mori një nderim të përjetshëm nga Instituti Amerikan i Filmit.

Scorsese u rikthye në karrigen e regjisorit në vitin 1999 me “Beyond Life”, një dramë e lidhur me shëndetin ku luan Nicholas Cage si një ndihmës i rraskapitur emocionalisht, duke shënuar kthimin e tij në mjedisin bashkëkohor të Nju Jorkut. Një zgjedhje e konfirmuar me “Gangs of New York” (një kryevepër tjetër; me Cameron Diaz, Leonardo Di Caprio dhe Daniel Day-Lewis), në të cilën regjisori tenton një analizë të rrënjëve të thella që qëndrojnë në themel të konstituimit të një kompleksi dhe kontradiktor si. Nju Jorku dhe, në një kuptim të përkthyer, të gjithë Amerikës.
Martin Scorsese në vitet 2000

Ndër veprat e tij nga vitet 2000 janë “The Aviator” (2005) për të cilin Leonardo Di Caprio fitoi çmimin Golden Globe për aktorin më të mirë dhe “The Departed” i cili fitoi çmimet në Oscar 2007 për filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë.

Në vitin 2005 dhe 2008 realizoi dy dokumentarë muzikorë, përkatësisht “No Direction Home”, kushtuar Bob Dylanit, dhe në vitin 2008 “Shine a Light”, kushtuar Rolling Stones.
Vitet 2010

Në fillim të vitit 2010, Scorsese merr Globin e Artë për arritje të jetës. Në të njëjtin vit, u publikua bashkëpunimi i katërt midis regjisorit dhe Leonardo DiCaprio: “Shutter Island”, një thriller psikologjik i bazuar në romanin me të njëjtin emër të Dennis Lehane të botuar në 2003.

Në vitin 2011 Scorsese drejton “Hugo Cabret”. Është filmi i tij i parë i xhiruar në 3D (Golden Globe Award për regjisorin më të mirë dhe 11 nominime për çmimin Oscar – ai fitoi pesë). Nga i njëjti vit është filmi dokumentar “George Harrison – Të jetosh në botën materiale”. Më pas ai bashkëpunon në restaurimin e kryeveprës së Sergio Leones “Një herë në Amerikë”, porositur nga trashëgimtarët e vetë Leones.

Partneriteti me DiCaprion vazhdon me adaptimin filmik të “Ujku i Wall Street”, bazuar në librin autobiografik me të njëjtin emër të Jordan Belfort. Në vitin 2016 Scorsese realizoi “Heshtjen”, një adaptim i romanit të Shūsaku Endō, për të cilin ai kishte punuar për njëzet vjet./Elida Buçpapaj

 

Filmatografia
Viti Titujt
1967 Who’s That Knocking at My Door
1972 Boxcar Bertha
1973 Mean Streets
1974 Alice Doesn’t Live Here Anymore
1976 Taxi Driver
1977 New York, New York
1980 Raging Bull
1982 The King of Comedy
1985 After Hours
1986 The Color of Money
1988 The Last Temptation of Christ
1990 Goodfellas
1991 Cape Fear
1993 The Age of Innocence
1995 Casino
1997 Kundun
1999 Bringing Out the Dead
2002 Gangs of New York
2004 The Aviator
2006 The Departed
2010 Shutter Island
2011 Hugo
2013 The Wolf of Wall Street
2016 Silence
2019 The Irishman
TBA Killers of the Flower Moon

blank

MË 16 NËNTOR 1960 U NDA NGA JETA AKTORI WILLIAM CLARK GABLE, MBRETI I HOLLIVUDIT

Nëse do të bëhej sot një klasifikim për dhënien e çmimit Oskar në kategorinë e popullaritetit për yjet e filmit, ylli tashmë i perënduar i William Clark Gable (Uilliam Klark Gejbëll), i quajtur ndryshe “Mbreti i Hollywoodit” do të ishte ende, përkundër të gjithave, midis brilantëve. Ajo që e bëri këtë bir të thjeshtë të popullit, emigrant të brezit të dytë, punëtor në moshë shumë të re në një fabrikë gomash, gjeni të kinematografisë që kur ishte njëzet vjeç, një yll absolut i Hollywood-it ende temë e pashtershme për semiologët dhe studiuesit e karaktereve njerëzore.

I vogël, i paarsimuar, me veshët legjendarë llapushë, i lindur në varfëri në Cadiz (Ohaio), më 1 shkurt 1901, pa asgjë të sigurt të kishim të përjetëshme dyshen Marilyn Monroe dhe Clark Gable të xhirimeve të filmit ‘Thentichera’ një gjysmë shekulli pas vdekjes së tij, më 16 nëntor 1960.

Legjenda e tregon atë ende të mitur, i rrëmbyer nga mijëra vendeve pune në kërkim të dhuratës klasike të ëndërrave amerikane: suksesit. Ishte një drumpere, shitës ambulant (shiste kravata), aktori i ri në një kompani endacakësh e cila e tërhoqi në provincën më të thellë kur sapo i kishte mbushur njëzet vjet.

Ai ishte gjithashtu një njeri ambicioz social, nisur nga fakti se tashmë në vitn 1924 lidhte martesën e parë me Josephine Dillon, më e rritur se ai dymbedhjetë vjet, e cila drejtonte me grusht të hekurt një kompani teatri. ‘Martesa zgjati gjashtë vjet, koha e nevojshme që djaloshi të kapërcente fazën e skenave të provincës dhe të fillonte të hynte në shoqërinë e lartë.

Një divorc i leverdishëm më 1930 e çoi ajo dërgoi në krahët e miliardierës teksane Ria Longhan, më e vjetër se ai 17 vjet, e cila ia garantoi qetësinë ekonomike dhe ia hapi dyert e Hollywoodit duke i bindur udhëheqësit e MGM për të nënshkruar një kontratë ekskluzive. Një vit më vonë, më 1931, ishte tashmë përkrah një aktoreje yll si Barbara Stanwick në sheshin e xhirimit të filmit “Engjëlli i bardhë ‘.

Prej atëherë ai është i papërmbajtshëm në rrugën e suksesti të paktën deri në fund të viteve 1940, duke kaluar nga çmimi Oskar për “It Happened One Night- Ajo ndodhi një natë” (1934) tek sukseset e mëdha të ‘Tragedy of Bonty’ mirat” dhe “San Francisco”. Një Clark Gable i pëlqyer shumë nga gratë, kaq e vërtetë sa do ta çojnë në pesë martesa, në një fëmijë sekret me Loretta Young, histori pak a shumë të stuhishme me shumë nga partneret e tij.

Por ai kishte për të paguar me vulë milioneri dhe një ritëm të harbuar të punës të drejtën të martohet më “dashurinë më të madhe të jetës së tij, Carole Lombard’, e cila megjithatë do të vdiste tragjikisht pak më shumë se tridhjetëvjeçare më 1942 kur të dy dukeshin çift ideal në Hollywood. Kjo ishte një goditje vdekjeprurëse për Gable Clark Gable, kaq e vërtetë sa, brenda natës, duke e braktisur karrierën, ai do të bashkohej me Forcat Ajrore dhe do të bëhj një hero i luftës në qiellin mbi Paqësor si një gjuajtës në bordin e B-17.

Pas kthimit në jetën civile, do t’i duhej të përjetonte një periudhë të gjatë të bjerrjes profesionale sa të humbte edhe besimin e Studiove.

Vazhdoi të sjellë në ekran për më shumë se një dekadë personazhin e tij me një zemër të artë, por magjia e tij nuk ishte më e njëjta dhe nuk është e rastësishme që personazhi i tij i fundit që mbetet në kujtesë, luajtur kur ai tashmë i sëmurë dhe skllav i alkoolit, do të jepte diçka autobiografike tek filmi ‘Misfits” (Të spoastuarit), të drejtuar nga John Huston në 1960. Gable kurrë nuk e pa atë të përfundojë, ashtu si nuk e pa kurrë biri e vetëm të ligjshëm të cilin e priste prej gruas së tij të pestë, Kay Spraeckels.

Në kujtesën e publikut të gjerë, Clark Gable ka lënë sidomos buzëqeshjen e tij hidhur dhe romanticizmin e fshehtë të Red Butler në “Gone With the Wind” (Bashkë me erën) të vitit 1939.

Pak njerëz e dinë se për të përcaktuar suksesin e tij, përveç talentit të natyrshëm, ndaj aftësisë dhe vendosmërisë absolute për të komunikuar, do të kontribuonte studio MGM kur e vinte për herë të parë nën kontratë. Ai do t’i nënshtrohej në fakt një transplantimi për të zvogëluar madhësinë e veshëve dhe mbi të gjitha një seri të pafund të vizitave te dentisti për të ndërtuar buzëqeshjen e tij magjike që do të çiftëzohej me ato mustaqe elegante dhe të veçanta, të cilat ai i kishte lënë për t’ia dhënë njëfarë srioziteti në sytë e gruas së tij të dytë./Elida Buçpapaj

blank

Më 5 nëntor 1913 lindi Vivien Leigh, bukuria sfiduese e Hollivudit

VOAL – Tepër e bukur dhe joshëse, Vivien Leigh do të mbetet përgjithmonë në historinë e kinemasë për interpretimin e personazhit melodramatik të Rossella O’Hara në “Gone with the Wind”, tre blockbusters më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Një rol që i ka sjellë zilinë dhe vullnetin e keq të shumë kolegëve të saj, në ambientin jo shumë të gëzuar dhe shumë të inatosur të Hollivudit.

E lindur në Indi më 5 nëntor 1913 (si Vivian Mary Hartley) nga një zyrtar i lartë kolonial britanik pak para Luftës së Parë Botërore, ajo jetoi në atë kontinent fantastik dhe ekzotik deri në moshën gjashtë vjeç. Familja më pas u vendos në Angli ku Vivien ndoqi një shkollë të drejtuar nga murgesha: një fëmijëri e ndërlikuar, megjithatë, për Vivienin e vogël u detyrua t’i nënshtrohej sistemeve të ngurta që i ishin imponuar për t’i dhënë asaj një arsim mjaftueshëm të përshtatshëm.

Në moshën tetëmbëdhjetë vjeç, e shtyrë nga profesioni i saj artistik, por edhe nga vetëdija për bukurinë e saj të jashtëzakonshme, ajo u regjistrua në Akademinë e Londrës.

Ajo tërhiqet nga teatri, por shikon me një sy të interesuar formën e re të argëtimit që po bëhet gjithnjë e më popullore: kinemanë. Hyrja e saj në botën e artë të seteve amerikane daton në vitin 1932. Një vit më parë, pra pak më pak se njëzet vjeç, ajo ishte tashmë e martuar me Hubert Leigh Holman.

Filmat e parë të xhiruar nga aktorja bukuroshe nuk lënë gjurmë dhe as personaliteti i saj duket se nuk ngjall interes të veçantë.

Është viti 1938 kur vjen mundësia e madhe, ajo biletë e vërtetë fituese e quajtur “Gone with the Wind”, një film i bazuar në romanin shumë të suksesshëm të Margaret Mitchell. Me këtë film Vivien Leigh do të fitojë një Oscar.

Nuk mungojnë thashethemet për të minuar vlerën e kësaj zgjedhjeje nga prodhuesit. Dikush nga ambienti pohoi menjëherë se kishte përfituar nga marrëdhënia e krijuar, pavarësisht unazës së martesës në gisht, me të famshmen Laurence Olivier.

Pavarësisht se si shkuan në të vërtetë gjërat, suksesi i filmit nuk e ndryshoi shumë personalitetin e Leigh-it, gjithmonë më të interesuar për teatrin sesa për kinemanë. Në këtë, ajo ishte një divë padyshim anormale në skenën e Hollivudit, pasi kishte xhiruar në harkun e karrierës së saj, pavarësisht ofertave të shumta, vetëm rreth njëzet filma.

Por depresioni i femrave që ai portretizonte në ekran ishte edhe i tij. Nga Rossella kapriçioze e “Gone with the Wind” te Blanche psikotike e “A Tram Named Desire” (një tjetër Oscar në 1951, së bashku me Marlon Brando), portretet femërore të Vivien Leigh pasqyronin dobësinë e saj në të jetuar dhe brendësinë e ankthit të saj.

Pasioni për duhanin (duket se gjatë xhirimeve të “Gone with the Wind” pinte 4 paketa cigare në ditë) dhe një depresion i tmerrshëm duket se e dënojnë atë dhe sigurisht që situata nuk përmirësohet pas ndarjes nga Olivier, megjithëse dukej se marrëdhëniet mes të dyve ishin gjithmonë të shkëlqyera.

Duke kaluar vitet e fundit të jetës me këtë John Merival, trupi i saj humbi ngadalë me kalimin e kohës, derisa një formë e rëndë e tuberkulozit e mori atë më 7 korrik 1967 në moshën pesëdhjetë e tre vjeçare.

Në shtator 2006, një sondazh britanik e kurorëzoi atë si “Britanikja më e bukur e të gjitha kohërave”./Elida Buçpapaj

blank

Tom Hanks refuzon ofertën e Bezos për udhëtim në hapësirë: Kushtonte 28 milionë dollarë!

Aktori i njohur amerikan Tom Hanks ishte i ftuar në emisionin e Jimmy Kimmel të martën dhe tregoi se si hodhi poshtë një ofertë nga themeluesi i Amazon dhe Blue Origin, Jeff Bezos për të shkuar në hapësirë.

“Kushtonte rreth 28 milionë dollarë. Është diçka e bukur po s’kam ndërmend të paguaj 28 milion dollarë”, tha Hanks.

Sipas Observer, Hanks tha se të gjithë mund të stimulonin përvojën e të shkuarit në hapësirë ​​duke u mbështetur në karriget e tyre dhe duke u tundur për disa minuta.

Hanks më pas vazhdoi të imitonte ushëtimin me raketë teksa ishte i ulur në karrige, duke thënë: “Nuk kam nevojë të shpenzoj 28 milionë dollarë për ta bërë këtë.”

Hanks tha gjithashtu se atij iu ofrua mundesia përpara ikonës së Star Trek, William Shatner , i cili e bëri udhëtimin në  hapësirë në tetor.

Hanks nuk ka qenë në hapësirë, por ai luajti astronautin Jim Lovell në Apollo 13 të vitit 1995.

blank

Më 31 tetor 1929 lindi Bud Spencer, gjiganti i mirë i kinematografisë

VOAL – Bud Spencer (emri i vërtetë i të cilit është Carlo Pedersoli), lindi në Napoli më 31 tetor 1929. Familja është mjaft e pasur: babai i tij është një biznesmen, i cili, pavarësisht përpjekjeve të shumta, nuk arrin të fitojë pasuri të vërtetë për shkak të veçanërisht të dy luftërave botërore me të cilat u përball dhe që ndikuan shumë në ecurinë e biznesit të tij. Bud Spencer ka gjithashtu një motër, Vera, gjithashtu e lindur në Napoli.

Në vitin 1935, Budi i vogël ndoqi shkollën fillore në qytetin e tij, me rezultate të mira, më pas, i apasionuar pas sportit, vetëm pak vite më vonë u bë anëtar i një klubi lokal noti, duke fituar menjëherë disa çmime. Në vitin 1940 familja Pedersoli u largua nga Napoli për biznes dhe u transferua në Romë. Babai e nis nga e para. Carlo fillon shkollën e mesme dhe në të njëjtën kohë hyn në një klub romak noti. Përfundoni studimet tuaja me nderime.

Nuk ishte ende shtatëmbëdhjetë vjeç, ai kaloi një provim të vështirë në Universitetin e Romës dhe filloi të studionte për Kimi. Në vitin 1947, megjithatë, familja Pedersoli u zhvendos në Amerikën e Jugut për arsye pune dhe Carlo u detyrua të linte Universitetin. Në Rio punon në një linjë montimi, në Buenos Aires si bibliotekar dhe në fund si sekretar në ambasadën italiane në Uruguaj.

Një klub noti italian e kërkoi dhe i ardhshmi Bud Spencer u kthye në Itali, duke u bërë kampion i Italisë në not bretkose. Në ato vite (nga fundi i viteve ’40 deri në fillimin e viteve ’50) ai fitoi kampionatin në njëqind metra stil i lirë dhe ishte i pari italian që thyente rekord. Ai do ta mbajë titullin deri në fund të karrierës së tij.

Megjithatë, Carlo Pedersoli nuk i harroi studimet dhe u regjistrua sërish në Universitet, këtë herë në Drejtësi. Në të njëjtën kohë ai për fat të mirë ka mundësinë të bëhet pjesë e botës magjike të kinemasë, falë fizikut të tij të fuqishëm dhe skulpturor. Në këtë mënyrë ai mundi të interpretojë për herë të parë në një film produksioni hollivudian, të famshmin “Quo Vadis” (në rolin e një Garde Perandorake).

Ndërkohë në vitin 1952 merr pjesë edhe në Olimpiadën e Helsinkit si pjesëtar i ekipit italian (edhe në ekipin e vaterpolit), i cili doli kampion europian. Pas Olimpiadës, me atletë të tjerë premtues ai ftohet në Universitetin e Yale. Ai kalon disa muaj në Shtetet e Bashkuara dhe më pas, katër vjet më vonë, ja ku është në Lojërat Olimpike të Melburnit ku arrin një vend të respektueshëm të njëmbëdhjetë.

I pajisur me një vullnet të hekurt, me gjithë këto angazhime të shumta më në fund arrin të diplomohet për drejtësi. Nga njëra ditë në tjetrën, megjithatë, ai vendos të ndryshojë jetën e tij: para së gjithash, ai fillon të mos i durojë më stërvitjet rraskapitëse dhe monotone në pishinë. Më pas ai arrin në Amerikën e Jugut, ndoshta sepse ndihej veçanërisht i lidhur me ato vende.

Duke revolucionarizuar të gjithë botën dhe prioritetet e tij, ai punoi për nëntë muaj për një kompani amerikane që synonte në atë kohë të ndërtonte një rrugë që lidhte Panamanë me Buenos Aires (rruga e cila më vonë u bë e njohur si “Pan-Amerikane”). Pas kësaj eksperience ai gjeti një punë tjetër në një kompani automobilistike në Karakas, deri në vitin 1960.

Në fillim të viteve 1960, aktori i ardhshëm kthehet në Romë. Këtu ai martohet me Maria Amato, gjashtë vjet më e vogël, të cilën e takoi pesëmbëdhjetë vjet më parë. Edhe pse babai i Marias është një nga producentët më të suksesshëm të filmit italian, Budi fillimisht nuk është i interesuar për kinemanë. Në vend të kësaj, ai nënshkroi një kontratë me shtëpinë e muzikës RCA dhe kompozoi këngë të njohura për këngëtarët italianë. Ai gjithashtu shkruan disa kolona zanore. Një vit më pas lindi Giuseppe, fëmija i parë, ndërsa në vitin 1962 erdhi vajza e tij Christiana. Dy vjet më vonë kontrata e tij me RCA skadon dhe vjehrri i tij vdes. Carlo është shtyrë të hidhet në biznes, duke prodhuar dokumentarë për RAI-n italiane.

blank

Bud Spencer

Në vitin 1967 Giuseppe Colizzi, një mik i vjetër, i ofron atij një rol në një film. Pas disa hezitimeve, pranon. Partneri i tij i punës në set është një Mario Girotti i panjohur, i cili do të bëhet Terence Hill i mirënjohur për botën, i zgjedhur për të zëvendësuar Peter Martell (Pietro Martellanza) viktimë e një aksidenti me kuaj gjatë disa xhirimeve. Filmi është “Zoti fal … unë jo!”, filmi i parë i atij që do të bëhet çifti më gazmor dhe argëtues për këtë zhanër të ri western.

Dy yjet, megjithatë, në prezantimet në poster ndryshojnë emrat, të konsideruar tepër italianë për Italinë provinciale të kohës. Për të bërë përshtypje, për t’i bërë filmat dhe personazhet më të besueshëm, duhet një emër i huaj dhe ja ku Carlo Pedersoli dhe Mario Girotti bëhen Bud Spencer dhe Terence Hill. Mbiemri është zgjedhur nga vetë Carlo, i cili ka qenë gjithmonë një fans i madh i Spencer Tracy. Nga ana tjetër, “Bud”, që në anglisht do të thotë “bud”, është zgjedhur për shije të pastër goliardike, por përputhet në mënyrë të përkryer me figurën e tij të fortë.

Në vitin 1970 çifti realizoi “Lo Chiamavano Trinità”, me regji të E.B. Clucher (Enzo Barboni), një “kult” i vërtetë që jo vetëm pati një sukses të madh në të gjithë Italinë, por që përsëritet çdo vit në televizionet kombëtare, gjithmonë me vlerësime të shkëlqyera, duke dëshmuar dashurinë dhe vlerësimin që publiku tregon për të dy.

blank

Bud Spencer dhe Terence Hill

Për më tepër, sipas historianëve të kinemasë, ky western (pavarësisht titullit, është një komedi gazmore e vendosur në perëndim që tall me stereotipet e zhanrit), shënon fundin e mëparshëm brutal “Spaghetti-Western”. Vitin e ardhshëm shenjtërimi absolut vjen edhe me vazhdimin e filmit; “… Vazhduan ta thërrisnin Trinity”, sërish me regji të E.B. Clucher, i cili shkatërroi arkat e kinemasë evropiane. Bud Spencer dhe Terence Hill tani janë yje të vërtetë ndërkombëtarë.

Me mbarimin e valës perëndimore, ekziston rreziku që çifti të mos bëjë sfond në zhanre të tjera filmi, por kjo hipotezë shpejt mohohet dhe, mes viteve 1972 dhe 1974, me “Più forte ragazzi”, “Altrimenti ci arrabbiamo” e “Porgi l’altra guancia” janë sërish në krye të filmave të parë në kinematë italiane. Në vitin 1972 lindi Diamante, vajza e dytë e Budit. Një vit më pas ai xhiron filmin e parë në serialin “Piedone lo sbirro”, krijuar nga ideja e tij (Bud Spencer do të bashkëpunojë në hartimin e të gjitha episodeve në vijim).

Ndër pasionet e ndryshme të aktorit është edhe fluturimi (në vitin 1975 ka marrë patentën e pilotit për në Itali, Zvicër dhe SHBA), por është edhe kënga e paharruar. Në vitin 1977 ai shkroi disa këngë për filmin e tij “Ata e quajtën buldozer” (një prej të cilave u këndua nga ai vetë). Gjashtë vjet pas suksesit të dy Triniteteve, Budi dhe Terence kthehen në regji nga E.B. Clucher në filmin “I due superpiedi quasi piatti”, duke shijuar një sukses të mirë me publikun, ndërsa në vitet në vijim xhiron së bashku dy filma të tjerë: “Pari e Dispari” dhe legjendarin “Io sto con gli Ippopotami” i të ndjerit Italo Zingarelli.

Pas disa projekteve të dështuara për të bashkuar çiftin, Bud Spencer dhe Terence Hill e gjejnë veten në xhirimet e drejtuar nga vetë Terence Hill për një tjetër western: “Barrel of Christmas”, i cili nuk arrin të ringjallë lavditë e vjetra. Në vitin 1979 Bud Spencer fitoi çmimin Jupiter si ylli më i njohur në Gjermani, ndërsa në vitin 1980, rreth dhjetë vjet pas filmit të fundit western, ai iu rikthye zhanrit të vjetër me filmin “Buddy goes West”.

Një nga interpretimet e tij të fundit shumë të vlefshme daton në vitin 2003, në filmin “Të këndojmë pas ekraneve” të Ermanno Olmit. Më pas ai shfaqet në “Pane e olio”, me regji nga Giampaolo Sodano në 2008 dhe “Tesoro, sono un killer”, me regji të Sebastian Niemann, më 2009.

Në vitin 2010 publikoi biografinë e tij zyrtare, me titull “Përndryshe zemërohem: jeta ime”, shkruar së bashku me Lorenzo De Luca, shkrimtar dhe skenarist. Në vitin 2014 ai publikoi librin e tij të tretë, me titull “Mangio ergo sum”, në të cilin Bud ndërthur filozofinë dhe gastronominë: shkruar sërish bashkë me De Luca, përmban edhe një parathënie nga miku i tij Luciano De Crescenzo.

Bud Spencer – Carlo Pedersoli – vdiq në moshën 86 vjeçare më 27 qershor 2016./Elida Buçpapaj

 

 

blank

Më 31 tetor 2020 u nda nga jeta aktori skocez Sean Connery, legjendë e kinematografisë

VOAL – Thomas Sean Connery (Shon Konëri) lindi në Edinburgh (Skoci) më 25 gusht 1930. Për shumë admirues, dhe veçanërisht për shumë admirues madje të brezave të ndryshëm, ai është akti “simpatik” par excellence. Hijeshia, klasa, hijeshia që e dallojnë tani janë duke identifikuar të dhënat e karakterit të tij, që mbase edhe falë interpretimeve të tij për James Bond, është bërë një legjendë.

Djali i një shoferi kamioni dhe një shërbëtoreje, në moshën njëmbëdhjetë ai filloi të ndjekë mësimet e vallëzimit. Pesë vjet më vonë ai la shkollën dhe u bashkua me marinën. Dy tatuazhet e veçanta në krahun e tij të djathtë janë nga ajo kohë, të cilat tregojnë: “Skocia përgjithmonë” dhe “Mami dhe babi”.

Në moshën nëntëmbëdhjetë vjeç ai pozoi nudo për Kolegjin e Artit në Edinburg. Fillimisht duket një fatkeqësi, por tullacëria e tij e parakohshme që në këtë periudhë fillon të shfaqet vetë, do t’i japë avantazhe pozitive.

Ndërkohë, Sean Connery (Shon Konëri) bën punë të ndryshme, madje edhe shumë të përulura: pjatalarës, piktor arkivolesh, roje shpëtimi, murator, truprojë. Pika e kthesës erdhi në fillim të viteve 1950. Pas disa pjesëve të vogla në fushën teatrale, ai mori pjesë në 1951 në muzikën muzikore “South Pacific”, një opera mjaft e rëndësishme, e vënë në skenë në Londër.

I gjatë, i hollë, atletik, befasuese, i riu Sean Connery në 1953 u rendit i treti në konkursin “Mister Universo”.

Filloi të mbështesë pjesë të vogla në prodhime televizive dhe kinema, madje arriti role të rëndësishme.

Merr pjesë duke ndjekur një përzgjedhje të një konkursi të mbajtur nga London Express që do t’i lejojë fituesit të interpretojë një personazh që është në fakt një mit i vërtetë: që nga viti 1962 Sean Connery do të ishte mit dhe në historinë e kinemasë, duke u veshur për gjashtë herë rolin eJames Bond, agjenti i famshëm sekret “007”, protagonist i romaneve të Ian Fleming.

I përkryer në rol, Conner mishëron të gjitha tiparet e James Bond: i bezdisshëm, elegant, i ftohtë, joshës. Aktori së shpejti u bë një nga simbolet më të famshëm të seksit në botë.

Pas paraqitjeve të para në teatrot lokale dhe disa punë për BBC, Connery arrin në një audicion për transpozimin e parë të librave të James Bond në ekranin e madh: audicioni i shfaqjeve pikërisht përpara autorit Ian Fleming; ky i fundit e konsideroi atë të papërshtatshëm sepse pa në aktorin e ri një marcantonio të vrazhdë skocez (tepër i gjatë me 192 centimetrat e tij). Është gruaja e Flemingut, e magjepsur si shumë gra të tjera nga Connery, që e bën shkrimtarin të ndryshojë mendje.

Në vitin 1971 ai ia dha pjesën Roger Moore, por në vitin 1983 do të ketë një reagim mes aktorit dhe personazhit në “Agjenti 007 – Kurrë mos thuaj kurrë”.

Siç ndodh ndonjëherë me aktorët që lidhin shumë fytyrat me emrin e personazhit që luajnë, Sean Connery rrezikon të bllokohet në rolin e agjentit sekret. Mundësitë dhe përvojat që pasojnë demonstrojnë talentin dhe shkathtësinë e aktorit në role të ndryshme dhe me regjisorë të ndryshëm: nga Sidney Lumet, tek Alfred Hitchcock dhe John Huston.

Connery është një njeri flegmatik në “Marnie” (1964), një hero i moshuar dhe i prekshëm në “Robin and Marian” (1976), një epikë në sagën e “Highlander” (1985), një murg enigmatik në kryeveprën e Jean J. Annaud ” rosa ”(1986, me Fred Murray Abraham, bazuar në romanin e famshëm të Umberto Eco), mbrojtës i jashtëzakonshëm i drejtësisë në filmin” Gli Intoccabili “(1987, nga Brian De Palma, me Kevin Costner, Robert De Niro, Andy Garcia). Vjedhësi i klasës në “Sono famiglia business” (1988, nga Sidney Lumet, me Dustin Hoffman dhe Matthew Broderick), arkeolog i pasionuar në “Indiana Jones dhe kryqëzata e fundit” (1989, nga Steven Spielberg, me Harrison Ford), ese Mbreti Arthur në “Il primo cavaliere” (1994, me Richard Gere dhe Julia Ormond), një hajdut elegant në “The Rock” (1996, me Nicolas Cage) dhe bashkëpunëtor sensual i Catherine Zeta Jones në “Entrapment” (1999).

Në vitin 2001 ai prodhoi dhe interpretoi një “Discovering Forrester” emocionues (nga Gus Van Sant, me Fred Murray Abraham). Puna e tij e fundit është “Legjenda e burrave të jashtëzakonshëm” (2003).

Fuqia vepruese e Sean Connery qëndron në karakterin e tij të zhgënjyer, shpesh të vetë-depresionit dhe ndonjëherë edhe demistifikues dhe të parëndësishëm. Shpesh e theksuar nga humori i saj dhe një buzëqeshje e lehtë. Jashtë setit ai kurrë nuk arrin të shfaqë dhe nënvizojë theksin e tij të famshëm Skocez.

Lidhur me qytetin e tij të lindjes, ai lufton për vlerat e tokës së tij në radhët e Partisë Nacionaliste Skoceze (SNP).

Shumë xheloz për jetën e tij private, Sean Connery është martuar dy herë: nga viti 1962 deri në 1974 me aktoren Diane Cilento, e cila i dha atij djalin e tij Jason, gjithashtu një aktor; nga viti 1975 e deri me sot me

Micheline Roquebrune. Në vitin 1989 revista “People” votoi Sean Connery si “njeriun më seksi në planet” dhe, dhjetë vjet më vonë, “njeriu më seksi i shekullit”. Gjithashtu në vitin 1999 ai u shpall kalorës nga Mbretëresha Elizabeta II.

Pas filmit të vitit 2003 “Legjenda e burrave të jashtëzakonshëm” vendos të tërhiqet nga skena dhe të transferohet në Bahamas. Një karakter i rezervuar dhe pa flokë, ai deklaroi se ai nuk dëshironte të vepronte për dy arsye të vlefshme: sepse “pensioni është shumë i bukur” dhe sepse “ka shumë idiotë tani në Hollywood”.

Ai gjithashtu deklaroi se nuk dëshironte më të vinte këmbë në Skocinë e tij të lindjes deri pas pavarësisë së këtij të fundit nga Britania e Madhe: në këtë drejtim dhurimet e tij bujare për partinë e pavarësisë skoceze nuk dështuan.

Sean Connery vdiq në moshën 90 vjeç më 31 tetor 2020 në rezidencën e tij në Nassau, në shtetin e Bahamas/Elida Buçpapaj

Film di Sean Connery degli anni ’50 e ’60

Le armi del re (Lilacs in the Spring), regia di Herbert Wilcox (1955)
Club di gangsters (‘No Road Back), regi a di Montgomery Tully (1957)
I piloti dell’inferno (Hell Drivers), regia di Cy Endfield (1957)
La grande porta grigia (Time Lock), regia di Gerald Thomas (1957)
Il bandito dell’Epiro (Action of the Tiger), regia di Terence Young (1957)
Estasi d’amore – Operazione Love (Another Time, Another Place), regia di Lewis Allen (1958)
Titanic, latitudine 41 nord (A Night to Remember), regia di Roy Ward Baker (1958) – non accreditato
Darby O’Gill e il re dei folletti (Darby O’Gill and the Little People), regia di Robert Stevenson (1959)
Il terrore corre sul fiume (Tarzan’s Greatest Adventure), regia di John Guillermin (1959)
Scotland Yard sezioni omicidi (The Frightened City), regia di John Lemont (1961)
A 077, dalla Francia senza amore (On the Fiddle), regia di Cyril Frankel (1961)
Il giorno più lungo (The Longest Day), regia di Ken Annakin (1962)
Agente 007 – Licenza di uccidere (Dr. No), regia di Terence Young (1962)
A 007, dalla Russia con amore (From Russia with Love), regia di Terence Young (1963)
La donna di paglia (Woman of Straw), regia di Basil Dearden (1964)
Marnie, regia di Alfred Hitchcock (1964)
Agente 007 – Missione Goldfinger (Goldfinger), regia di Guy Hamilton (1964)
La collina del disonore (The Hill), regia di Sidney Lumet (1965)
Agente 007 – Thunderball (Operazione tuono) (Thunderball), regia di Terence Young (1965)
Una splendida canaglia (A Fine Madness), regia di Irvin Kershner (1966)
Un mondo nuovo (Un monde nouveau), regia di Vittorio De Sica (1966)
Agente 007 – Si vive solo due volte (You Only Live Twice), regia di Lewis Gilbert (1967)
Shalako, regia di Edward Dmytryk (1968)
La tenda rossa (Krasnaya palatka), regia di Mikheil Kalatozishvili (1969)

Film di Sean Connery degli anni ’70 e ’80

I cospiratori (The Molly Maguires), regia di Martin Ritt (1970)
Rapina record a New York (The Anderson Tapes), regia di Sidney Lumet (1971)
Agente 007 – Una cascata di diamanti (Diamonds Are Forever), regia di Guy Hamilton (1971)
Riflessi in uno specchio scuro (The Offence), regia di Sidney Lumet (1972)
Zardoz, regia di John Boorman (1974)
Ransom, stato di emergenza per un rapimento (Ransom), regia di Casper Wrede (1974)
Assassinio sull’Orient Express, regia di Sidney Lumet (1974)
Il vento e il leone (The Wind and the Lion), regia di John Milius (1975)
L’uomo che volle farsi re (The Man Who Would Be King), regia di John Huston (1975)
Robin e Marian (Robin and Marian), regia di Richard Lester (1976)
Il prossimo uomo (The Next Man), regia di Richard C. Sarafian (1976)
Quell’ultimo ponte (A Bridge Too Far), regia di Richard Attenborough (1977)
1855 – La prima grande rapina al treno (The First Great Train Robbery), regia di Michael Crichton (1979)
Meteor, regia di Ronald Neame (1979)
Cuba, regia di Richard Lester (1979)
Atmosfera zero (Outland), regia di Peter Hyams (1981)
I banditi del tempo (Time Bandits), regia di Terry Gilliam (1981)
Obiettivo mortale (Wrong Is Right), regia di Richard Brooks (1982)
Cinque giorni una estate (Five Days One Summer), regia di Fred Zinnemann (1982)
Mai dire mai (Never Say Never Again), regia di Irvin Kershner (1983)
Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight, regia di Stephen Weeks (1984)
Highlander – L’ultimo immortale (Highlander), regia di Russell Mulcahy (1986)
Il nome della rosa, regia di Jean-Jacques Annaud (1986)
The Untouchables – Gli intoccabili (The Untouchables), regia di Brian De Palma (1987)
Il presidio – Scena di un crimine (The Presidio), regia di Peter Hyams (1988)
Indiana Jones e l’ultima crociata (Indiana Jones and the Last Crusade), regia di Steven Spielberg (1989)
Sono affari di famiglia (Family Business), regia di Sidney Lumet (1989)

Film di Sean Connery degli anni ’90 e 2000

Caccia a Ottobre Rosso (The Hunt for Red October), regia di John McTiernan (1990)
La casa Russia (The Russia House), regia di Fred Schepisi (1990)
Highlander II – Il ritorno (Highlander II: The Quickening), regia di Russell Mulcahy (1991)
Robin Hood – Principe dei ladri (Robin Hood: Prince of Thieves), regia di Kevin Reynolds (1991)
Mato Grosso (Medicine Man), regia di John McTiernan (1992)
Sol levante (Rising Sun), regia di Philip Kaufman (1993)
Alla ricerca dello stregone (A Good Man in Africa), regia di Bruce Beresford (1994)
La giusta causa (Just Cause), regia di Arne Glimcher (1995)
Il primo cavaliere (First Knight), regia di Jerry Zucker (1995)
The Rock, regia di Michael Bay (1996)
The Avengers – Agenti speciali (The Avengers), regia di Jeremiah S. Chechik (1998)
Scherzi del cuore (Playing by Heart), regia di Willard Carrol (1998)
Entrapment, regia di Jon Amiel (1999)
Scoprendo Forrester (Finding Forrester), regia di Gus Van Sant (2000)
La leggenda degli uomini straordinari (The League of Extraordinary Gentlemen), regia di Stephen Norrington (2003)

blank

Minutë pas minute: Çfarë ndodhi në xhirimet e filmit western “Rust”, që çuan në vdekjen e Halyna Hutchins?

Kisha ku u vra aksidentalisht Halyna Hutchins

CNN rindërton ngjarjet që çuan në vdekjen e Halyna Hutchins, e vrarë aksidentalisht nga aktori Alec Baldwin

 

VOAL – Çfarë ndodhi në xhirimet e filmit western “Rust”? Cilat mosfunksionime në proceset e kontrollit dhe rregulloret e sigurisë çuan në vdekjen e drejtoreshës së fotografisë Halyna Hutchins, e vrarë aksidentalisht nga një e shtënë nga Alex Baldwin? Pyetje për të cilat hetimi nuk ka dhënë ende një përgjigje të saktë. Megjithatë, në bazë të informacionit të regjistruar, CNN ka rindërtuar faktet që në periferi të Santa Fe, New Mexico, shkaktuan tragjedinë.

Puna nis me vonesë

Ora 06.30: dita e punës zakonisht fillonte në atë kohë, por të enjten e kaluar gjithçka nisi vonë, pasi një ekip prej gjashtë vetash kishte vendosur të largohej nga grupi, duke u ankuar për pagat dhe kushtet e banimit. Prandaj ishte e nevojshme t’u referoheshim, me nxitim, teknikëve të rinj.

Pavarësisht vonesës, puna po shkonte pa probleme, u shpjegoi hetuesve regjisori Joel Souza. Baldwin dhe ekuipazhi kështu filluan të provonin një skenë në një kishë të vogël; ata ndaluan për drekë dhe më pas u kthyen në grup.

Baldwin, i veshur me rroba skene, u izolua me Souza, Hutchins dhe disa anëtarë të tjerë të ekuipazhit në një strukturë druri. Aty u vendos një aparat fotografik, por nuk u ndez pasi ishte thjesht një provë.

Asistent drejtori Dave Halls mori një armë mbështetëse nga një karrocë, duke bërtitur: “armë e ftohtë!” (armë e ftohtë, red.) për të treguar se arma ishte shkarkuar. Ai më pas ia dha Baldwin-it, i ulur në një stol të kishës, përballë kamerës dhe ekuipazhit.

Baldwin po provonte një të ashtuquajtur “cross draw”, që është fakti i nxjerrjes së armës nga këllëfi i vendosur në anën e kundërt të dorës së përdorur për të qëlluar. Skena, siç u shfaq këto ditë, më pas kërkoi që ai të qëllonte duke drejtuar armën nga kamera.

blank

Halyna Hutchins në një fotografi të vitit 2020

 

Ora 13.50: ndodh tragjedia. Regjisori Joel Souza shpjegoi se ai po shikonte skenën përmes kamerës kur dëgjoi një zhurmë të papritur, të cilësuar si “shpërthim kamxhiku, pop me zë të lartë”. Në atë moment, drejtoresha e fotografisë Halyna Hutchins u shkatërrua prapa, duke u rrëzuar në dysheme. Barku i saj u shtrëngua, duke shpjeguar se nuk i ndjente më këmbët. Souza, duke qëndruar pranë saj, vuri re që i rridhte gjak edhe nga supi.

Në atë moment shpërtheu kaosi.

Thirrja e 911

Anëtarët e ekuipazhit të goditur nga paniku u shpërndanë. Një mjek në set u përpoq të ndalonte gjakderdhjen e Hutchins ndërsa njerëz të tjerë u përpoqën të kontaktonin 911, numrin e urgjencës në SHBA.

Një grua më pas arriti të kontaktojë me autoritetet, duke shpjeguar se dy persona ishin goditur. Operatori i 911 e pyeti nëse pistoleta mbështetëse ishte e mbushur me një plumb të vërtetë.

“Nuk mund të them”, tha gruaja, “janë dy të plagosur, ka pasur një të shtënë, unë kam ikur, kemi ikur të gjithë”.

Gruaja më pas filloi të shante një person të paidentifikuar në lidhje me sigurinë e armëve në shesh.

Një telefonatë e dytë, nga një burrë i paidentifikuar, erdhi më vonë në 911. Operatori e paralajmëroi atë se një ambulancë ishte tashmë në rrugë. Në sfond kishte një kakofoni zërash.

Aksident në shesh, gabim njerëzor

Sekuestrohen edhe veshjet e Baldwin

Oficerët nga Zyra e Sherifit të Santa Fe mbërritën brenda pak minutash. Hutchins, 42 vjeç, u transportua me helikopter në spitalin e Albuquerque, ku u shpall e vdekur. Souza, 48 vjeç, ka pësuar një plagë me armë zjarri në shpatull.

Baldwin, i shqetësuar, ndërroi dhe ua dorëzoi veshjet e skenës autoriteteve. Ai ia ka dorëzuar armën edhe armëbërësit të prodhimit, i cili së bashku me gëzhojën ia ka dorëzuar hetuesve.

Hetuesit konfiskuan gjithashtu dy pistoleta të tjera mbështetëse, një rrip të stilit perëndimor dhe disa municione.

blank

Nuk është ende e qartë se çfarë përmbante arma me të cilën qëlloi Baldwin. Sipas hetimit, armëpunuesja, Hannah Gutierrez, kishte vendosur tri pistoleta mbështetëse në një karrocë përpara se Halls, ndihmësdrejtori, të merrte njërën dhe t’ia dorëzonte Baldwin. Souza, drejtori, u tha hetuesve se ai besonte se arma ishte e shkarkuar dhe për këtë arsye ishte e sigurt.

Hetuesit kërkuan një urdhër kërkimi dhe për të sekuestruar materiale të tjera, si rekuizita, armë dhe municione, kamera, karta memorie dhe kompjuterë.

Bonanza Creek Ranch, ku po xhirohej filmi, ishte përdorur për shumë prodhime filmike. Tani është e shkretë. Produksioni tha se kishin ndërprerë xhirimet e “Rust” të paktën deri në fund të hetimeve. Pesë ditë pas tragjedisë, ka edhe më shumë pyetje sesa përgjigje. /Elida Buçpapaj

blank

Si funksionojnë armët që përdoren në filma?

Mediat mblidhen pranë portës së vendit ku po xhirohej filmi “Rust” në Nju Meksiko më 22 tetor 2021.

 

Drejtorja e fotografisë Halyna Hutchins vdiq më 21 tetor pasi aktori Alec Baldwin shkrepi armën e zjarrit, që përdoret në industrinë e filmave, gjatë xhirimeve në Nju Meksiko të filmit “Rust”. Regjisori Joel Souza po ashtu u plagos, por ai pas trajtimit të marrë u lirua nga spitali.

Përderisa ka shumë të panjohura për këtë ngjarja dhe policia po e heton atë, agjencia Associated Press sjellë detaje për armët që përdoren gjatë prodhimeve filmike dhe televizive dhe për protokollet e sigurisë që janë në fuqi.

Çka është arma rekuizitë?

Ky është një term që mund të përdoret për armët lodra e deri te armët e vërteta të zjarrit që mund të shkrepin predha. Megjithatë, nëse përdoret për të shkrepur (qoftë edhe nëse ka fishekë bosh) konsiderohet armë e vërtetë. Chris Burbank, ish-shef i policisë në Sallt Lejk Siti, që ka qenë konsulent i disa produksioneve televizive, tha se armët e zjarrit që përdoren për simulime gjatë trajnimeve policore ose gjatë prodhimeve filmike shpesh krijohen në atë mënyrë që të mund të mbushen vetëm me fishekë bosh (që krijojnë zhurmë kur shkrepen).

Drejtorja e fotografisë Halyna Hutchins, që u vra pas të shtënave gjatë xhirimit të filmit "Rust".

Drejtorja e fotografisë Halyna Hutchins, që u vra pas të shtënave gjatë xhirimit të filmit “Rust”.

Një tip i tillë i armës ka gëzhojë që përmban barut, por jo predhë. Megjithatë, prapë mund të lëndojë rëndë apo të vrasë dikë, nëse është shumë afër, sipas Shoqatës për Barazi të Aktorëve. Koordinatori për sigurinë e armëve të zjarrit në industrinë e filmit, Dave Brown shkroi më 2019 një artikull për revistën American Cinematographer se “fishekët bosh nxjerrin barutin dhe gazrat e nxehta nga pjesa e përparme e fuçisë në formë konike. Kjo është e padëmshme në distanca të largëta, por shpërthimi mund të dëmtojë rëndë dikë nëse është shumë afër”.

Po në këtë rast, a u përdorën armë të tilla?

Ende nuk dihet. Zyra e Policisë në qarkun Santa Fe tha se po heton se çfarë “lloj predhe është shkrepur” në sheshxhirimin e filmit “Rust”.

Kush është përgjegjës për armët gjatë xhirimeve të filmave?

Në përgjithësi, një mjeshtër i armëve ose i armatimit mbikëqyr të gjitha armët që përdoren në prodhimet filmike apo televizive. Këtu mund të përfshihet gjithçka, nga zgjedhja e armëve të duhura për periudha të caktuara historike, deri te kujdesi për armët gjatë xhirimeve dhe sigurimi që ato do të përdoren në mënyrë të sigurt dhe të duhur nga aktorët. Kjo është një pozitë mjaft e re në historinë e prodhimit të filmave, që daton nga vitet e 80-ta. Përpara kësaj, personi që ishte i caktuar për këtë punë merrej me shumë gjëra. Por, së fundmi, në këtë post po cakton kryesisht specialistë.

Aktori Alec Baldwin ka thënë se po bashkëpunon me autoritetet pas të shtënave vdekjeprurëse gjatë xhirimit të filmit "Rust".

Aktori Alec Baldwin ka thënë se po bashkëpunon me autoritetet pas të shtënave vdekjeprurëse gjatë xhirimit të filmit “Rust”.

Cilat janë rregullat për armët e zjarrit gjatë xhirimeve?

Mjeshtri i armëve kërkohet që të jetë në lokacionin e xhirimeve kurdo që armët përdoren. Sipas udhëzimeve të Shoqatës për Barazi të Aktorëve thuhet se “përpara çdo përdorimi, sigurohuni që arma është testuar jashtë skenës dhe më pas pyesni që ta testoni vetë. Shikoni personin përgjegjës se si kontrollon cilindrat dhe tytën për t’u siguruar që asnjë objekt i huaj ose plumb është brenda saj”. Më tej thuhet se “mbushja e armëve të zjarrit duhet të bëhet nga pronari i armës, personi përgjegjës apo personat që kanë përvojë”.

Koordinatori për armatim, Sam Dormer tha se “ditëve të sotme, të gjitha armët kontrollohen përpara se fishekët bosh të futen në armë… Këta fishekë nuk futen asnjëherë deri në minutën e fundit, kur i gjithë ekipi është në pozicionet e tyre, në mënyrë që askush të mos ecë nëpër zona të rrezikshme ku bëhet gati arma.

Si bëhet dikush mjeshtër i armëve?

Sipas revistës Backstage, nuk ka një rrugë formale për t’u bërë mjeshtër i armëve, por është e zakonshme që këta persona kanë punuar në ushtri, polici apo në sektorin e sigurisë. Mjeshtërit e armëve obligohen që t’iu përmbahen ligjeve shtetërore dhe federale dhe duhet të kenë leje për të operuar.

Pse iu drejtua arma drejtores së fotografisë?

Ende nuk dihet saktë se çka ndodhi gjatë xhirimeve të filmit “Rust”, por është mjaft e zakonshme që aktorët të drejtojnë armën nga kamera dhe rrjedhimisht edhe drejt drejtores së fotografisë, me qëllim që ta mbajnë armën në pozicione të caktuara.

“Ne të gjithë kemi parë mjaft skena të famshme të filmave kur ju përjetoni efektin dramatik të armës që drejtohet drejt jush, audiencës, dhe natyrisht është drejtuar drejt kamerës”, shpjegoi Steven Hall, drejtor fotografie që ka punuar në filma si “Fury” dhe“Thor: The Dark World”.

“Për ta minimizuar këtë, mund të vendoset një kamerë pa kameramanë pranë aktorit ose nëse dikush duhet të operojë me kamerën – unë të paktën mbrohem me syza sigurie – të përdorë maskë sigurie apo ndonjë xham mbrojtës. Natyrisht, as këto masa nuk do t’i bënin ballë goditjes nga një armë e vërtetë zjarri, por me siguri që do të ndalonin një fishekë bosh”.

Si ndodhi ky incident edhe pse ka kaq shumë rregulla?

Edhe pse rrethanat specifike të të shtënave gjatë xhirimit të filmit “Rust” janë ende të panjohura, profesionistët thonë se ndonjëherë ekipi që punon në film inkurajohet që të “përshpejtojë gjërat” për një sërë arsyesh, që ndonjëherë mund të çojë në protokolle “të relaksuara” të sigurisë.

Filmi “Rust” flet për periudhën e viteve 1880-të dhe sipas Hall, kur përdoren armë të periudha historike “ju duhet të gjeni armë të asaj periudhe historike dhe të kontrolloni sigurinë e këtyre armëve. E di që janë shkrepur plumba të vërtetë prej revolverëve për të parë nëse funksionojnë dhe që të sigurohej se nuk do të shpërthenin kur të futeshin fishekët bosh e aktorët të përdornin këta revolverë”.

Pse përdoren armë të vërteta kur ekzistojnë efektet speciale?

Po bëhet edhe më e zakonshme që të shtohen armë të zjarrit në post-produksion kur punohet në efektet vizuale. Por, efektet vizuale mund të jenë të shtrenjta dhe është më lehtë dhe më lirë që të përdoren armë rekuizitë. Gjithashtu, Dormer tha se mund të ketë përparësi në përdorimin e armëve rekuizitë dhe të fishekëve bosh, pasi mund të arrihet një reagim më i mirë nga aktorët.

Si po përgjigjet Hollywood-i?

Nga të gjitha nivelet e industrisë së filmit është shprehur shumë shqetësim dhe zemërim që diçka e tillë ndodhi. Regjisori James Gunn ka shkruar në Twitter se frika e tij më e madhe është që “dikush të lëndohet gjatë xhirimeve të mia”. Ndërkaq, Alex Winter ka shkruar në Twitter se “ekipi asnjëherë nuk duhet të jetë i pasigurt në xhirime”.

Përgatiti: Mimoza Sadiku
blank

Ylli i Hollywoodit që e kishte ngritur çështjen e Kosovës gjatë luftës nis të dëshmojë kundër politikanëve

Ylli i Hollywoodit, Richard Gere do të dëshmojë në gjyqin kundër politikanit italian, Matteo Salvini. Prokurori fillimisht kundërshtoi praninë e Gere, por avokati i “Open Arms”, i cili citoi aktorin amerikan, përsëriti: “Gere ishte në bordin e anijes më 9 gusht 2019 dhe mund të na tregojë se cilat ishin situatat e përgjithshme në bord” raporton versioni italian i mediumit amerikan, The Huffington Post, transmeton Gazeta Express.

Thirrja e aktorit mes dëshmitarëve nuk është vlerësuar nga Salvini, i cili është tallur me atë.

“Më thuaj sa serioze është të kesh një gjyq ku Richard Gere do të vijë nga Hollywoodi për të dëshmuar kundër meje. Shpresoj të zgjasë sa më shkurt sepse ka gjëra më të rëndësishme për t’u kujdesur”, ka komentuar kreu i “Legas”.

Dëshmia e Gere në gjyqin e “Open Arms” është dëshmi e angazhimit dhjetëvjeçar të aktorit amerikan për të mbështetur çështjet civile. Një angazhim që ka zgjatur që nga vitet 1970 dhe është fokusuar në çështje nga më të ndryshmet: nga socio-mjedisore te shëndetësia, nga kulturore tek ato politike.

Përkushtimi ndaj Kosovës

Në vitin 1999, me rastin e vizitës së tij në një kamp refugjatësh në Kosovë, Gere ngriti çështjen e refugjatëve kosovarë. Ai bëri thirrje për një ndërhyrje nga komuniteti ndërkombëtar në mbështetje të tyre.

“Duke marrë parasysh që bombardimet udhëhiqen nga Shtetet e Bashkuara dhe britanikët, angazhimi i tyre për marrjen e refugjatëve duhet të jetë shumë, shumë më i madh. Sigurisht që i takon vendeve të zhvilluara të botës, veçanërisht vendeve të NATO-s, të marrin përsipër shumë më tepër përgjegjësi sesa kanë”, shprehej aktori kritik.

Vite më vonë, aktori e ka trajtuar sërish këtë temë në filmin “The Hunting Party”, të publikuar në vitin 2007, bazuar në një histori të vërtetë. Në film ai luajti rolin e Simon Hunt, një gazetar në gjurmët e kriminelit më të kërkuar të luftës në Bosnjë me nofkën “dhelpra”, bazuar në historinë e të kriminelit serb, Radovan Karaxhiq, i arrestuar më pas në vitin 2008.

Në vitin 2012 Gere mori nga presidenti i atëhershëm i Shqipërisë, Bamir Topi medalje nderi për mbajtjen lart të vëmendjes mbi Kosovën dhe për kontributin e tij për t’ia bërë të njohur botës tragjedinë e kosovarëve.

Aktori i njohur ishte angazhuar edhe në çështje të tjera humanitare, si ndaj migrantëve e të pastrehëve, në luftën kundër SIDA-s, fushatën për pavarësinë e Tibetit, angazhimin ndaj popujve indigjenë, angazhimin në ndërtimin e shkollave dhe spitaleve, etj.

blank

Baldwin merr pjesë në ceremoninë përkujtimore për Hutchins

Në armën rekuizite me të cilën aktori holivudian Alec Baldwin (68) në skenën e xhirimit të filmit në New Mexico të enjten vrau drejtoreshën e fotografisë Hutchins dhe plagosi regjisorin Joel Souza (48), kishte plumba të vërtetë

Washington

Në New Mexico u mbajt një ceremoni përkujtimore me rastin e vdekjes së drejtoreshës 42-vjeçe të fotografisë Halyn Hutchins, e cila aksidentalisht u vra të enjten nga aktori i famshëm amerikan Alec Baldwin kur shtiu nga revolja e cila gabimisht ishte e mbushur me plumba të vërtetë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në armën rekuizite me të cilën aktori holivudian Alec Baldwin (68) në skenën e xhirimit të filmit në New Mexico të enjten vrau drejtoreshën e fotografisë Hutchins dhe plagosi regjisorin Joel Souza (48), kishte plumba të vërtetë.

Në ceremoninë përkujtimore i pranishëm ishte dhe Baldwin së bashku me bashkëshortin dhe djalin e drejtoreshës së vrarë aksidentalisht. Të pranishëm ishin anëtarët e familjes dhe miqtë.

Hutchins ishte drejtoreshë e fotografisë në filmin “Rust”, i cili po xhirohej në shtetin federal amerikan New Mexico. Regjisori Joel Souza u plagos, por nuk bëhet e ditur gjendja e tij. Thuhet se ai ka marrë ndihmë dhe ka dalë nga spitali.​​​​​​​


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend