VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Vuçiq: Po dëgjoj marrëzi për Preshevën dhe Bujanocin

By | October 16, 2018
1 Comments
  • author avatar

    Unë e di SE haja e kutis Pandorës asht fundi,Kosova po e mbyll kapitullin e egzistimit.

Komentet

Greqia do të paguajë borxhe deri në vitin 2060

ATHINË – Borxhi publik i Greqisë ka shënuar 10 për qind rritje në çerekun e tretë të vitit 2018 në krahasim me çerekun e dytë, duke u rritur në 356 miliardë euro.

Ministria greke e Financave ka publikuar raportin mbi borxhin publik të vendit. Sipas raportit borxhi i cili ka qenë 345 miliardë euro në çerekun e kaluar, me 10 për qindje rritje në çerekun e 3-të të këtij viti është realizuar në 356 miliardë euro.

Pjesën më të madhe të borxhit të vendit e përbën kredia e siguruar nga Fondi Evropian i Stabilitetit Financiar (EFSF) me 131 miliardë euro.

Greqia do të paguajë borxhe deri në vitin 2060

Në raport thuhet se maturimi i borxheve të Greqisë ndaj kreditorëve të saj do të vazhdojë deri në vitin 2060.

Raporti i borxhit publik me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB) ka tejkaluar 180 për qind ndërsa kjo është më e larta brenda Eurozonës.

Greqia gushtin e kaluar doli nga programi pas 3 pakove të shpëtimit një pas një. aa

Gjendet “dekret” i lashtë mbi 2 mijë vjet

BALIKESIR – Në Turqinë veriperëndimore është gjetur një mbishkrim 2.200 vjeçar që përmban një dekret prej 22 vargjesh.

Dekreti është gjetur në qytetin antik Antandros, i themeluar në shekullin 10 para erës sonë në afërsi të qytetit Edremit të provincës Balıkesir, ndërsa sipas disa burimeve, daton madje nga viti 2.000 para erës sonë.

Gjetja është realizuar në kuadër të gërmimeve të kryesuara nga Ministria turke e Kulturës dhe Turizmit dhe Bashkia e Edremitit, ndërsa supozohet se ajo do të ofrojë të dhëna të reja historike.

Gürcan Polat, ligjërues në Universitetin Ege dhe njëherësh kryetar i grupit gërmues, tha për AA se gërmimet në këtë qytet antik romak vazhdojnë që nga viti 2001.

“Në gërmimet e këtij viti kishte një pus që kishim hapur më herët, që mendojmë se i përkiste një shtëpie. Mbi një kanal që ushqente atë pus vërejtëm një gur të kthyer mbrapsht dhe me cepa të drejtë. E ngremë atë dhe menduam se ishte një stelë. Unë më shumë mendoja se mund të jetë një stelë varresh. Kur e ngremë pamë se bëhej fjalë për një mbishkrim që përbëhej nga një dekret prej 22 vargjesh”, tha Polat.

Polat tha se në vende publike të qyteteve antike, siç ishte agora, vendoseshin dekrete që në përgjithësi përmbanin nene ligjesh, në mënyrë që të shiheshin nga secili.

“Ne konsideruam se edhe kjo ka qenë një pjesë e tyre”, theksoi ai, duke shtuar se guri i gjetur është dërguar deri tek ekipet e ekspertëve.

“Prej atje na erdhën informacione të përafërta, sepse ende nuk është studiuar në detaje. Ka disa pjesë që nuk mund të lexohen. Edhe ato duhet gjithashtu të lexohen. Por, ne e dimë përafërsisht se ajo i përket shekullit 2 para erës sonë”, tha Polat.

Ai rikujtoi se në atë periudhë Antandrosi ishte pjesë e Mbretërisë së Pergamonit.

“Ky dekret përmban një tekst i cili nderon dhe i jep priviligje një komandanti të dërguar në Antandros nga ana e mbretit të Pergamonit Eumenes dhe Attalos. Ai vendosej në një vend ku mund të shihej nga të gjithë. Mund të thuhet se ishte një praktikë që i ngjan gazetës zyrtare të ditëve të sotme”, tha Polat për AA.

Scott: Beogradi dhe Prishtina të tregojnë fleksibilitet

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq është takuar të premten me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara në Beograd, Kyle Scott, me të cilin ka biseduar për marrëdhëniet dypalëshe, bashkëpunimin ekonomik dhe dialogun në mes të Beogradit dhe Prishtinës.

Siç është thënë në komunikatën që e ka transmetuar Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë, Vuçiq e ka informuar ambasadorin Scott se Prishtina me vënien e taksës mbi prodhimet e Serbisë dhe Bosnjës, ka shkelur marrëveshjen e tregtisë së lirë në Evropën Qendrore-CEFTA.

“Vuçiq ka shprehur kënaqësinë e tij për rritjen e shkëmbimit tregtar të mes të Serbisë dhe SHBA-së, si dhe për rritjen e interesit të kompanive amrikane për investime në Serbi”, është thënë në komunikatë.

Scott në anën tjetër u ka bërë thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të tregojnë fleksibilitet në arritjen e një zgjidhjeje që do t’i kontribuonte stabilitetit në rajon.

Ekstremistët grekë kërcënojnë shqiptarët, publikojnë listën me emrat, mes tyre gazetarë dhe politikanë

Brikena Metaj/ Ekstremistët grekë kanë bërë sot publik kërcënimin e tyre ndaj shqiptarëve. Ata kanë publikuar edhe një listë të personave që sipas tyre kryesojnë listën e tyre për “hakmarrje” në çështjen Kacifa.

Ja çfarë kanë deklaruar ata në faqen himara.gr:

“Megalopoli shqiptar dhe ekstremizmi shqiptar (që supozohet se mbështetet nga Turqia) do të pritet me thikë pasi fijet e jetës së Konstantin Kacifës u prenë.
Qëllimi për të zëvendësuar Ramën.
Ndër të parët që ” do të marrin mesazhin” për gjithçka që kemi parë, por jo vetëm, janë:
Gazetari shqiptar Artan Hoxha
Agim Bajo, prezantues i shfaqjes satirike shqiptare “Bypass”
Ilir Hallo Mukaj dhe të gjithë anëtarët administrativë të organizatës shqiptare (OJQ) MJAFT
Anëtarët e organizatës shqiptare Djemtë e Labërisë.
Tahir Veliu, aktivist i Lëvizjes për Shqipërinë e Madhe (ai ka shumë miq në Janinë për të vizituar) dhe të gjithë anëtarët e lëvizjes
Shpëtim Idrizi – kryetar i partisë së “çamëve”
Ish-deputeti i PDIU dhe tani i pavarur, Dritan Bici
Zyrtari ynë (i njohur) i policisë në Gjirokastër, që mbledh çaj nga Platovouni. (sepse forcat speciale kur arritën, po kërkonin Katsifan në shtëpinë e tij dhe nuk shkonin drejt aty ku e vranë).
Sinjalet e televizioneve tuaj, pasi dhe televizionet shqiptare siç e kemi parë, mbyllin sinjalet e kanaleve greke në Epirin e Veriut (Taktikat Hokej janë tashmë në vend).
Në Greqi, shqiptarët antigrekë dhe shqiptarët me prona shqiptare do t’u kthehen në mundësi “praktimi” për anëtarët e rinj të Grupit tonë.
Shënim. Vetëm disa ditë më parë, Hakan Yalcintouk dhe Celine Ozel, dy avokatët tanë ushtarakë, Angelos Mitroudis dhe Nikos Kuklatzis, kuptuan se njerëzit nga Greqia të cilët u shfaqën si të afërm dhe që për javë u treguan gjithçka, ishin anëtarë të ekipit tonë.

Muzeu i Iluzioneve, një vend ku për një moment “shpëton” nga kufijtë e realitetit

SHKUP – Iluzioni, si diçka që shtrembëron shqisat dhe paraqet në mënyrë të rremë realitetin, vazhdimisht i nënshtrohet magjisë njerëzore.

Kjo nevojë dhe dëshirë e njeriut, për të gjetur veten në një vend ku iluzioni njerëzor bëhet realitet dhe ku për një moment “shpëton” nga kufijtë e realitetit, ishin disa prej motiveve që në Shkup të hapet “Ilusium” – Muzeu i iluzioneve.

Bllagica Iliq, koordinatore për marrëdhëniet me publikun në Muzeun e iluzioneve, në një bisedë për Anadolu Agency (AA) bën të ditur se ky muze në Shkup u hap në qershor të këtij viti, pasi disa entuziastë, të cilët pas vizitës së tyre në muze të këtillë të ngjashëm nëpër Evropë, erdhën deri në idenë që edhe kryeqyteti i Maqedonisë të ketë diçka që kanë edhe qytetet tjera evropiane.

Siç shpjegon Iliq, në ditë mbi 100 persona vizitojnë muzeun, ndërsa atë që e thekson si më të rëndësishme për ta si pritës, është kënaqësia e vizitorëve. Sipas saj, vizitorët dalin nga muzeu të lumtur dhe të qeshur, sepse Muzeu i iluzioneve ofron argëtim dhe përvojë të pazakontë përmes më shumë se 20 përmbajtjeve kreative.

Iluzioni, si diçka që shtrembëron shqisat dhe paraqet në mënyrë të rremë realitetin, vazhdimisht i nënshtrohet magjisë njerëzore. Kjo nevojë dhe dëshirë e njeriut, për të gjetur veten në një vend ku iluzioni njerëzor bëhet realitet dhe ku për një moment “shpëton” nga kufijtë e realitetit, ishin disa prej motiveve që në Shkup të hapet “Ilusium” – Muzeu i iluzioneve. ( Vedat Abdul – Anadolu Agency )

Në ambientet e muzeut Ilusium organizohen më shumë ngjarje, përfshirë vizitat e shkollave dhe ato grupore, festime ditëlindjesh, ngjarje për çiftet e sapomartuar, sesione fotografish si dhe ngjarje tjera të karakterit argëtues dhe edukativ, duke marrë parasysh se hapësira është e pazakontë dhe mundëson përmbajtje të ndryshme.

Muzeu është i shpërndarë në mbi 500 metra katrorë. Në katin e parë ka një bar-kafe me suvenire. Këtu zakonisht të rinjtë kanë mundësinë për aktivitete mendore përmes zgjidhjes së rubikonit të drurit, përderisa presin hyrjen në muze apo pas vizitës së tij.

“Kemi përmbajtje të ndryshme nga pasqyrë të dyfishtë ku krijohen figura të reja, duke qëndruar kundrejt njëri-tjetrit krijohet një figurë e re, pastaj një karrige iluzioniste abstrakte, ku përmes fotografisë përjeton historinë, vet e krijon iluzionin. Pastaj kemi një galeri me më shumë se 50 fotografi ku tregohen iluzione gjeometrike, halucionogjene, njohëse… gjeni figura, figura të dyfishta, ato janë imazhe të perceptimeve të dyfishta, oda me pasqyra ku hyni i vetëm dhe shumëfishoheni disa herë më shumë”, shpjegon Iliq.

Në nivelin e dytë të muzeut, ajo është pajisur me Printime 3D, ku ka përmbajtje të ndryshme.

 

“Kemi dhomat me Printime 3D ku ju shtyp treni ose ndjeheni sikur keni hipur në tren, pastaj tuneli i pafund, dhoma Amis ku për një moment ju jeni xhuxh pastaj gjigant. Këtu zakonisht prindërit janë më të shkurtër se fëmijët. Pastaj, dhomat e kundërta në mënyrë arkitektonike janë vendosur në pozitë të kundërt, dyshemja ndodhet në tavan. Po ashtu kemi një pjesë të prezantimit të videos motivuese, ku përmes prezantimit shpalosen gjëra misterioze”, thotë Iliq.

Specialiteti i Muzeut të iluzioneve, interaktiviteti i tij

Ajo që e dallon këtë muze nga pjesa tjetër është interaktiviteti i tij, pasi e këshillueshme është që në muze të vihet me shoqëri dhe me telefon celular apo aparat fotografik.

Përndryshe, muze të iluzioneve ka në disa qytete dhe vende të rajonit, Evropë dhe më gjerë, duke përfshirë edhe në Beograd, Zagreb, Zadar, Lubjanë, Vjenë dhe Oman.

Gruevski kërkoi azil, Hungaria: E pranuam për arsye sigurie

Nikolla Gruevski ka dorëzuar kërkesë për azil tek autoritetet kompetente hungareze. Ishte vetë kabineti i kryeministrit të Hungariz, Vikor Orban që konfirmoi lajmin për mediat maqedonase. “Ish kryeministri i Maqedonisë ka deklaruar arsyet për mundësimin e statusit të refugjatit në Hungari.

Duke pasur parasyshë se Gruevski ka qenë për 10 vite kryeministër dhe duke marrë në konsideratë rrethanat e sigurisë, autoritetet tona i kanë lejuar Gruevskit të dorëzojë zyrtarisht kërkesë për azil dhe e kanë dëgjuar arsyetimin e tij në zyrat e Byrosë për emigrim dhe azil në Budapest, shkruan Alsat.

Autoritetet hungareze do ta shqyrtojnë kërkesën e Gruevskit dhe do ta vlerësojnë në përputhje me ligjet hungareze dhe ato ndërkombëtare”. Ne nuk dëshirojmë të ndërhyjmë në punët e brendshme të shteteve sovrane dhe konsiderojmë se vlerësimi i kërkesës për azil për ish kryeministrit do të shqyrtohet vetëm në aspektin juridik, theksojnë nga kabineti i Orban duke shtuar se nuk mund të ndajnë më shumë informata me opinionin lidhur me procedurën për azil të ish kryeministrit Gruevski para se të përfundojë procedura.

Zaev: Gruevski do të ekstradohet në Maqedoni

Zërijeta Hajro Jajaga

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, ka hedhur poshtë para mediave të gjitha spekulimet se ka marrëveshje mes tij dhe ish kryeministrit Nikolla Gruevskit për tu larguar nga vendi.

Zaev është shprehur i bindur se Nikolla Gruesvki herët a vonë do të kthehet në Maqedoni ku duhet të vuaj dënimin për veprën për të cilën është dënuar nga Gjykata, si dhe veprat e tjera që janë në procedurë gjyqësore.

“Kemi lëshuar fletë-arrest ndërkombëtarë, kërkojmë që të ekstradohet Nikolla Gruevski dhe të kthehet në Maqedoni”, ka thënë Zaev.

Gjatë ditës së martë, ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski tha se ndodhet në Hungari ku ka kërkuar azil politik.

Gruevski në Maqedoni kërkohet nga policia për të vuajtur dënimin me burg prej dy vitesh për shpërdorim të detyrës zyrtare.

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, tha se Hungaria si shtet që është pjesë e Baskimit Evropian, nuk guxon të lejojë që të shkelen marrëveshjet ndërkombëtare dhe se si një shtet pjesë e familjes evropiane, “nuk duhet të mbrojë një kriminel i cili i ka shkaktuar dëm shtetit dhe qytetarëve të Maqedonisë”.

“Është e palejueshme që një vend anëtar i Bashkimit Evropian të mos e respektojë sundimin e drejtësisë”, ka thënë Zaev duke shprehur besimin e tij se “Hungaria do të veprojë në përputhje me dispozitat e së drejtës ndërkombëtare dhe do ta ekstradojë Gruevskin në Maqedoni që ai të vuaj dënimin e caktuar nga gjykata”

Kryeministri i Maqedonisë, tha se Gruevski është larguar nga Maqedonia duke ikur nga përgjegjësia dhe sipas tij, ai ka frikë të përballet me drejtësinë.

“Çfarë qyqari është ai i cili gjatë gjithë kohës thoshte se do të shkojë në burg, dhe se pa marrë parasysh se çfarë do të ndodhë është i gatshëm të shkojë në burg për Maqedoninë, dhe se ai është i gatshëm të shkojë në burg që të mos shkojnë të tjerët. Por, kur erdhi koha që të përgjigjet para organeve të drejtësisë ai iku si qyqar”. Kjo vetëm se e vërteton se ai (Gruevski) ndjehet fajtor për atë që është i akuzuar”, ka theksuar kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev.

Njohësit e çështjeve juridike, thonë se Bashkimi Evropian ndodhet para një sfide shumë të madhe që sa më parë të dorëzojë Gruevskin para organeve të drejtësisë së Maqedonisë sepse Hungaria si shtet ku ai strehohet është pjesë e BE-së.

“Përderisa, vetë Hungaria është shtet anëtar i Bashkimit Evropian, në asnjë mënyrë nuk duhet të lejojë që një person që ka keqpërdorur detyrën zyrtare dhe nuk bëhet fjalë për çështje politike, të marrë azil politik”.

“Me rastin e Gruevskit, dëshmohet se drejtësia jo vetëm që është përmbysur, por përfundimisht është varrosur dhe kjo bën që qytetarët të mos i besojnë sistemit gjyqësorë”, thotë Bashkim Selmani, jurist.

Ndryshe, në orët e hershme të mëngjesit të së mërkurës është arrestuar ish-ministri i Transportit në Maqedoni, Mile Janakievski si dhe ish-Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë, Kiril Bozhinovski, të cilët kanë mbajtur këto pozita kur partia opozitare VMRO DPMNE ka qenë në pushtet.

Ish-ministri Mile Janakievski dhe Kirill Bozhinovski akuzohen për disa vepra, për të cilat është duke vazhduar procesi gjyqësor bashkë me ish-kryeministrin e Maqedonisë Nikolla Gruevski.

Arrestimi i tyre vjen pas arratisjes së ish-kryeministrit Nikolla Gruevski nga Maqedonia.

Gjukanoviq: Bisedimet për territore, me efekt domino për rajonin

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, konsideron se përparimi në gjithë Ballkanin Perëndimor është i rrezikuar dhe se “nervozizëm të veçantë” krijojnë, sipas tij, negociatat e reja midis presidentëve të Kosovës dhe Serbisë.

Në një intervistë për gazetën franceze Le Figaro, Gjukanoviq thotë se shkëmbimi eventual i territoreve midis Kosovës dhe Serbisë është një risi e plotë, andaj, shton ai, duhet pasur kujdes që të mos krijohet ndonjë precedent që do të nxiste efektin domino në rajon.

“Kjo temë për kohë të gjatë ka qenë tabu, sepse na i ka kujtuar përvojat e këqija nga vitet ’90. Pas përfundimit të luftërave, në rajon është folur më shumë për multikulturalizmin dhe demokracinë multientike. Është e vërtetë që disa kryeqytete perëndimore e kanë ndryshuar mendjen e tyre”, thotë Gjukanoviq.

Ai e sheh si kërcënim për Ballkanin edhe përkeqësimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kroacisë.

“Kam frikë se një zhvillim i tillë i situatës u hap rrugë mbështetësve të ‘Serbisë së madhe’. Disa prej tyre përsëri kanë nisur të vënë në dyshim pavarësinë e Malit të Zi, duke pretenduar se Serbia ka të drejtë natyrore mbi Malin e Zi. Kjo retorikë është e rrezikshme në kohë të paqëndrueshmërisë, gjë që është dëshmuar edhe në vitet ’90”, thotë Gjukanoviq.

Ideja për shkëmbim territoresh është proklamuar nga presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, si mundësi për zgjidhjen e problemeve midis dy vendeve.

Ajo ka hasur në reagime për dhe kundër në Kosovë dhe Serbi, por edhe te komuniteti ndërkombëtar.

Serbia zhvillon manovra ushtarake

Serbia zhvilloi manovra ushtarake të shtunën për të shënuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore, në një shpalosje të dukshme të forcës mes tensioneve në rritje me Kosovën.

Manovrat, të titulluara “Shekulli i Fituesve”, përfshinin 8,000 ushtarë, 100 tanke dhe avionë luftarakë MiG-29 të furnizuar nga Rusia.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili ishte i pranishëm gjatë manovrave, tha se vendi i tij kishte përmirësuar ushtrinë për të pasur një “efekt parandalues” mbi sulmet e mundshme kundër tij.

Sulmoi shqiptarët në Bularad, Shqipëria shpall “non grata” eurodeputeten ekstremiste Eleni Theocarus

Shqipëria ka shpallur “non grata” eurodeputeten qipriote Eleni Theocarus.

Vendimi është njoftuar nga keshilltari i ministrit Ditmir Bushati, Glevin Dervishi.

“Shfaqja e orkestruar si nje provokim agresiv ne Bularat, e cila e ktheu nje ceremoni mortore ne nje manifestim sfidues ndaj rendit kushtetues, sigurise e qetesise publike te Republikes se Shqiperise, me thirrje ekstremiste, nxitje të urrejtjes dhe thirrje per percarje mes qytetareve shqiptare me kombesi shqiptare e greke, ishte e papranueshme per shtetin e per shoqerine shqiptare.

E cila eshte nje shoqeri e bashkejeteses demokratike, ku minoritetet jane te mbrojtura me nje ligj te standardeve me te larta europiane dhe ku minoriteti grek eshte nje pasuri e nje ure e pazevendesueshme fqinjesie te mire me Greqine mike.

Në mbrojte rendit kushtetues, sigurise kombetare, qetesise publike dhe pacenueshmerise ne asnje lloj forme te teresise territoriale te Republikes se Shqiperise, autoritetet shqiptare jane mbeshtetur ne mekanizma teresisht ligjor per adresimin e problematikes se kesaj situate.

Ne bashkeveprim nderinstitucional dhe pas vleresimit te kryer nga institucionet e specializuara, Ministria per Evropen dhe Punet e Jashtme i propozoi Ministrise se Bredshme shpalljen non grata (person u padeshirueshem ne Shqiperi) te eurodeputetes qipriote Eleni Theocharous.

Ministria e Brendshme referuar statusit politiko-diplomatik dhe angazhimit te saj ne Parlamentin Evropian, pas vleresimit dhe ne mbeshtetje te propozimit te MEPJ, gjykuar ne materialet referuese te administruara nga Ministria e Brendshme vendosi te miratoje kerkesen e MEPJ.

Ky vendim vjen si reagim i detyruar kushtetues e ligjor i institucioneve te Republikes se Shqiperise, ndaj shfaqjeve te perseritura ekstremiste te eurodeputetes Eleni Theocharous. Prononcimet e saj qe nxisin urrejtjen, cenimin e rendit kushtetues te vendit tone, ngritjen e pretendimeve territoriale ndaj Republikes se Shqiperise, nuk mund dhe nuk do te mund te behen me ne token shqiptare.

Mbeshtetur ne procedurat diplomatike dhe konsullore, Ministria per Evropen dhe Punet e Jashtme e Republikes se Shqiperise do te percjelle nepermjet kanaleve diplomatike vendimin per te ndaluar hyrjen e metejshme ne Shqiperi te Eleni Theocharous.

Qeveria e Republikes se Shqiperise eshte e vendosur per te kontribuar vijimesisht per stabilitetin rajonal, per te bashkepunuar ngushtesisht me fqinjet e partneret nderkombetar, por eshte po ashtu e vendosur te mos tolerohe, per asnje arsye shfaqje sfiduese ndaj rendit kushtetues, thirrje cenuese per teresine teritoriale dhe akte demtuese te harmonise mes qytetareve te Republikes se Shqiperise.

Greqia mike e populli i saj jane nje aset shume i vyer ne kapitalin e miqesive tradicionale te Shqiperise e te popullit shqiptar. Elemente apo grupe ekstremiste qe ne greqisht apo edhe ne shqip, flasin nje gjuhe te perbashket urrjetjeje e percarjeje, e cila nuk ka lidhje me gjuhen europiane qe bashkon popujt e shtetet tona, s’do te kene asnje shans te minojne rrugen tone te perbashket te paqes e te bashkepunimit strategjik ne funksion te se ardhmes qe meritojne femijet e sotem te Shqiperise e te Greqise” , shprehet keshilltari per rajonin i ministrit Bushati, Glevin Dervishi.

Ajo ka qenë paraditen e së enjtes në shtëpinë e Kostandinos Kacifas, në fshatin Bularat të Gjirokastrës ku ka dhënë disa deklarata fyese për shqiptarët.

Theocarus ka lëshuar deklarata raciste disa ditë më parë duke ngritur edhe pretendime territoriale.

Parlamenti grek nis seancën me 1 minutë heshtje për Kacifasin

ATHINË – Një minutë heshtje në kujtim të Konstantine Katsifos është mbajtur sot në parlamentin grek me propozimin e kryetarit të saj Nikitas Kaklamanis.

“Ne shprehim simpatinë tonë të palëkundur ndaj familjes së Epiroit Konstantinos Katsifas dhe dënimit të çuditshëm të policisë shqiptare në Bularat. Unë kërkoj miratimin e Parlamentit, sepse nuk parashikohet në Rregulloren e Punës, të mbajë një minutë heshtje”, tha Nikitas Kaklamanis, duke hapur seancën plenare të sotme.

Konstandino Kacifa u përcoll me këngë në banesën e fundit. Ka qenë këngëtari epirot Savvas Shiatras ai që ka kënduar në ceremoninë e përcjelljes për në banesën e fundit të 35 vjecarit Kacifa, djali i vetëm i familjes Kacifa nga Bularati. “Çohu Kostaqi, biri im” ka kënduar këngëtari në funeralin e 35 vjecarit pas kërkesës së nënës së tij.

Athina reagon pasi Tirana shpall “persona non grata” 52 shtetas grekë

Ministria e Jashtme e Greqisë kërkoi shpjegime nga autoritetet shqiptare lidhur me shpalljen e 52 shtetasve grekë “të padëshirueshëm”, mbas ngjarjeve të ndodhura në Bularat të Gjirokastrës gjatë ceremonisë së varrimit të Kostandino Kacifas.

Përmes një deklarate Ministria e Jashtme greke shprehet se “Në këtë moment delikat, presim prej Shqipërisë të largohet prej veprimeve që rëndojnë atmosferën në marrëdhëniet dypalëshe”. Autoritetet greke kanë deklaruar se presin sqarime të bazuara për shpalljen masive të 52 grekëve ‘non grata’ prej autoriteteve shqiptare”.

“Ne mbetemi të angazhuar në ndërtimin e marrëdhënieve të besimit, dhe të njëjtën gjë, presim edhe prej fqinjëve tanë”, përfundon deklarata e Ministrisë së Jashtme greke.

Në Shqipëri Ministria e Brendshme njoftoi të premten se vendosi të shpallë “persona non grata” dhe t’u ndalojë për pasojë hyrjen në të ardhmen në territorin shqiptar 52 shtetasve grekë, të cilët morën pjesë të enjten në ceremoninë mortore të Kostandin Kacifas, i cili mbeti i vrarë disa ditë më parë gjatë një shkëmbimi zjarri me policinë në Bularat të Gjirokastrës.

Sipas zëvendës ministrit të Brendshëm Sandër Lleshi masa ndaj tyre është marrë “për veprimtari të organizuar në dëm të sovranitetit të Republikës së Shqipërisë dhe shfaqje e deklarata sfiduese ndaj rendit kushtetues, sigurisë kombëtare dhe qetësisë publike të këtij vendi”.