VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Von der Leyen del negative në testin për koronavirus

By | October 5, 2020
blank

Komentet

blank

Osmani në Atlantic Council: Kosova shkon në dialog vetëm për njohje reciproke

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në një diskutim virtual të organizuar nga organizata amerikane Atlantic Council që merret me çështje të sigurisë ndërkombëtare tha se Kosova do të ulet në dialog me Serbinë për të arritur marrëveshje që përmbyllet me njohje reciproke, raporton Gazeta Express.

Osmani tha se përveç njohjes reciproke, Serbia duhet të hap arkivat e saj për të kthyer të zhdukurit e luftës.

“Në këtë proces, tani do të ketë një takim, Kosova është e përgatitur që të shkojë në bisedime për të arritur një marrëveshje reciproke që ka në qendër të saj njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë. Unë mendoj se do të varet se si do të sillet Serbia në dialog,  dhe se çfarë mendon me të vërtetë për anëtarësimin e e saj në BE- teksa bashkëpunon ushtarakisht dhe ekonomikisht me Rusinë.  Unë si presidente e Kosovës, mendoj se vlerat multi-etnike janë duke u implementuar në të gjitha sferat në vend dhe jam krenare për këtë. Është koha që Serbia të vendosë se çfarë dëshiron, Kosova gjithmonë ka shfaqur konstruktivitet dhe kemi shtrirë dorën e bashkëpunimit. Ne jemi ulur në tavolinën e bisedimeve edhe pse Serbia nuk ka kërkuar asnjëherë falje. Ne kemi qenë gjithmonë fqinj i mirë”, tha Osmani.

Ajo foli edhe për prioritetet e Kosovës siç janë anëtarësimi në Interpol dhe NATO.

“Anëtarësimi i Kosovës në Interpol është një nga prioritetet më të rëndësishme për të luftuar krimin e organizuar që tejkalon përmasat lokale”, tha Osmani, duke shtuar se është e rëndësishme që të punohet me anëtarët e NATO-s për t’i bindur se anëtarësimi i Kosovës është tejet i rëndësishëm për rajonin.

“Për të punuar individualisht me anëtarët e NATO-s për t’i bindur se pse anëtarësimi i Kosovës në NATO është i rëndësishëm për sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. FSK-ja që është ushtria jonë është duke u bërë shumë më profesionale me mbështetjen e NATO-s dhe totalisht me standarde të NATO-s. FSK tani së fundi ka marrë pjesë në ushtrimin e NATO-s “Defender Europe 21””, ka thënë presidentja Osmani.

blank

VIDEO- U afrua për ta takuar, Presidenti i Francës qëllohet me shuplakë në fytyrë, arrestohen dy persona

FRANCA

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është qëlluar me shuplakë në fytyrë. Ai u afrua për të takuar mbështetësit, por befas një prej tyre i dha shuplakën e papritur Presidentit.

Dy persona janë arrestuar deri më tani në Drome, rajoni juglindor të Francës. Menjëherë forcat e sigursë ndërhynë dhe e vunë poshtë autorin që qëlloi Macronin. Nuk dihet kush është personi tjetër i arrestuar.

Nga video dallohet se autori i incidentit është një djalë me bluzë jeshile, maskë dhe syze. ”Poshtë Makronizmi”, dëgjohet të thuhet në sfond.

blank

CDU e Merkelit shënon fitore të madhe para zgjedhjeve kombëtare

RFE/RL

Unioni Demokristian (CDU) i kancelares gjermane, Angela Merkel ka shënuar fitore më të madhe se sa ishte parashikuar në zgjedhjet rajonale të 6 qershorit, duke i dhënë partisë konservatore një shtytje për zgjedhjet federale të muajit shtator.

Kjo parti ka siguruar 37.1 për qind të votave në landin Saxony-Anhalt, çka përfaqëson rritje substanciale të rezultatit për këtë parti, në krahasim me zgjedhjet e vitit 2016, sipas rezultateve preliminare.

Fitorja e CDU-së në këtë land konsiderohet nxitje për Armin Laschet, kandidatin e partisë për kanclear, i cili ka pasur vështirësi të rrisë popullaritetin e tij, prej kur është zgjedhur në muajin prill si kandidat për fushatën zgjedhore.

Laschet synon të zëvendësojë Merkelin dhe të bëhet kancelar gjerman për herë të parë në 16 vjet.

Merkel ka thënë se do të heqë dorë nga pushteti pas zgjedhjeve të 26 shtatorit.

Kryetari i landit Saxony-Anhalt, Reiner Haseloff, u është bashkuar liderëve të CDU-së që kanë pretenduar se fitorja e kësaj partie shënon fillim të mbarë për zgjedhjet e shtatorit.

Rezultati i këtyre zgjedhjeve po ashtu ka treguar rënie të mbështetjes për Alternativën për Gjermaninë (AfD), me 20.8 për qind, ndonëse do të vazhdojë të jetë blloku i dytë më i madh në parlamentin e ri.

Rezultati ka “dërguar mesazh të qartë për botën e jashtme”, rreth rolit të së djathtës ekstreme në jetën politike të Gjermanisë, ka thënë Haseloff për transmetuesin ARD.

Mirëpo, rezultati i AfD-së tregon edhe njëherë se lindja e Gjermanisë është bastion i kësaj partie. Mbështetja prej 20.8 për qind është më shumë se dyfish përkrahje, në krahasim me parashikimet për këtë parti në zgjedhjet kombëtare.

Të gjitha partitë tjera në Saxony-Anhalt kanë hedhur poshtë mundësinë e bashkëpunimit me AfD-në, e cila ka tentuar të kthejë në pikë të fushatës, izolimet e ashpra për luftim të pandemisë.

Mirëpo ulja e rasteve të infektimit dhe rritja e shkallës së vaksinimit duket se i ka ndihmuar CDU-së.

Partia e Gjelbër, e cila ka ngecur në pjesën lindore të vendit, në krahasim me mbështetjen në zonën perëndimore, ka shënuar rritje modeste në Saxony-Anhalt, përkatësisht nga 5.3 në 5.9 për qind.

Sfiduesja më e madhe e partisë së Merkelit për pozitën e kancelares është Annalena Baerbock nga Partia e Gjelbër.

Nëpër sondazhe, përparësia e CDU-së ndaj Partisë së Gjelbër, ka rënë nga dy shifra – sa ka qenë në fillim të vitit – në rreth 2 për qind në fillim të qershorit.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Francë, nderim për të rënët në Betejën e Normandisë në qershor 1944

Marrë nga Associated Press

Një numër ceremonish u zhvilluan të dielën në brigjet e Normandisë në Francën veriore ku zbarkuan 77 vjet më parë forcat aleate për një betejë vendimtare për Luftën II Botërore.

Për të dytin vit radhazi, ceremonitë ishin të kufizuara për shkak të pandemisë, duke mos lejuar pjesëmarrjen e shumë familjarëve të të rënëve dhe banorëve të zonës që tradicionalisht vijnë për nderime.

Në fshatin Ver-sur-Mer u zhvillua përurimi i një vepre përkujtimore që nderon sakrificën e ushtarëve që luftuan nën komandën brikanike në këtë betejë.

Përmendorja Britanike e Normandisë, siç quhet vepra, mban emrat e mbi 22,000 burrave e grave, kryesisht ushtarë britanikë, që u flijuan në këtë operacion.

Më 6 qershor 1944 më shumë se 150,000 trupa të forcave aleate të transportuara nga 7,000 mjete lundruese zbritën në bregdetin e Normandisë në zona të njohura me emrat e koduar Omaha, Utah, Juno, Sword dhe Gold. Beteja në Normandi ishte vendimtare në çlirimin e Francës nga nazistët, dhe si rrjedhojë edhe në fitoren e forcave aleate në Frontin Perëndimor dhe më pas në kapitullimin e Gjermanisë. VOA

blank

Vizita e Presidentit Biden në Evropë dhe synimet për të forcuar aleancat

VOA

Presidenti Joe Biden pritet të bëjë një turne në Evropë gjatë këtij muaji, në atë që do të jetë udhëtimi i tij i parë jashtë vendit që nga marrja e detyrës.

Në një njoftim të enjten Shtëpia e Bardhë bëri të ditur se zoti Biden, do të takohet me udhëheqës botërorë në Britani, Belgjikë dhe Zvicër gjatë turneut të tij evropian nga data 10 deri në 16 qershor.

Ky udhëtim do të nxjerrë në pah angazhimin e SHBA-së për të rivendosur aleancat tona, për të ringjallur marrëdhëniet transatlantike dhe për të ndërtuar një bashkëpunim të ngushtë me aleatët tanë dhe partnerët e shumëanshëm për të zgjidhur sfidat globale dhe për të garantuar më mirë interesat e Amerikës“, tha në një deklaratë zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

Më 10 qershor Presidenti Biden pritet të takohet me Kryeministrin Britanik Boris Johnson si dhe do të marrë pjesë në samitin e G-7-s që mbahet në datat 11 deri 13 qershor në qarkun Cornwall në Anglinë jugperëndimore.

Zoti Biden do të takohet me Mbretëreshën Elizabeth më 13 qershor përpara se të niset drejt Brukselit në Belgjikë, për samitin e NATO-s që mbahet më 14 qershor. Gjatë samitit ai do të “konfirmojë angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj NATO-s, sigurisë transatlantike dhe mbrojtjes kolektive”, tha zonja Psaki.

Gjatë qëndrimit në Bruksel zoti Biden pritet të takohet gjithashtu me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan “për të diskutuar rreth një game çështjesh bilaterale dhe rajonale” si dhe për të marrë pjesë në Samitin SHBA-BE më 15 qershor. Gjatë këtij samiti pritet të diskutohen ndër të tjera çështje të sigurisë shëndetësore, rimëkëmbjes ekonomike globale si dhe ato të ndryshimeve klimatike.

Presidenti Biden do të takohet gjithashtu me Mbretin e Belgjikës Philippe dhe Kryeministrin Alexander De Croo.

Gjatë udhëtimit të tij evropian Presidenti amerikan Biden do të ndalet edhe në Gjenevë te Zvicrës “ku pritet të zhvillojë një takim me Presidentin rus Vladimir Putin më 16 qershor”, tha zonja Psaki.

Gjithashtu zoti Biden do të takohet me Presidentin zviceran Guy Parmelin dhe ministrin e Jashtëm të këtij vendi Ignazio Cassis.

blank

Deputeti hungarez konfirmon “non-paper”-in e ri: Ky është qëllimi

Deputeti hungarez Andor Deli ka konfirmuar ekzistencën e një tjetër “non-paper”-i të hartuar nga vendet e Grupit të Vishegradit dhe Austrisë, i cili bën thirrje për përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor në bisedimet mbi të ardhmen e BE-së, transmeton Gazeta Express.

“Nga ky “non-paper” dhe e gjithë iniciativa është absolutisht e qartë se sa e rëndësishme është zgjerimi në Ballkanin Perëndimor për Hungarinë, si dhe për dëshirat e tjera të vendeve të Vishegradit dhe Austrisë”, tha Deli për Tanjug.

Ai deklaron se qëllimi i dokumentit jozyrtar të destinuar për institucionet e BE-së është përfshirja strategjike e vendeve të Ballkanit Perëndimor në proceset që do të ndikojnë në të ardhmen e BE-së, siç është Konferenca për të Ardhmen e Evropës.

“Personalisht, unë mendoj se do të ishte jashtëzakonisht e rëndësishme dhe se do të ishte një mesazh jashtëzakonisht i mirë për qytetarët e rajonit, sepse ashtu si qytetarët e vendeve anëtare të BE-së, ata mund të shprehnin mendimin e tyre dhe do të përfshiheshin aktivisht në krijimin e drejtimit të zhvillimit për të ardhmen e BE-së”, tha Deli.

Burime diplomatike thanë më parë se një dokument jozyrtar i hartuar nga ministrat e jashtëm të Hungarisë, Sllovakisë, Republikës Çeke, Polonisë dhe Austrisë është dërguar në Bruksel, duke përfshirë Komisionin Evropian dhe Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Oliver Varhei.

Ndryshe nga “non-paper”-at ​​e mëparshëm të cilët propozuan ndryshimin e kufijve të rajonit dhe zgjidhjen e çështjeve të hapura, ky dokument mbështet integrimin më të shpejtë dhe më të madh të rajonit në BE.

blank

Vrau gjyqtarin e njohur Giovanni Falcone, lirohet nga burgu njeriu më besnik i Toto Rinos, kreut të ‘Costra Nostra-s’

Giovanni Brusca është liruar nga burgu pas 25-vjetësh heqje lirie.

Ai njihet si një nga personat më besnik të Toto Rinos, kreut të bandës famëkeqe të Cosa Nostra-s. Brusca akuzohet për qindra vrasje, por ndër ato që bëri më shumë bujë, ishte atentati ndaj ish-gjyqtarit të njohur Giovani Falcone dhe bashkëshorte së tij Francesca Morvillo.

Brusca ishte arrestuar në vitin 1996, e më pas, shprehu pendesën, duke bashkëpunuar me policinë. Lirimi i ish-mafiozit ka tronditur mbarë opinionin italian.

 

“Është një lajm që sigurisht nuk më lumturon aspak. Është një fyerje për njerëzit që vdiqën në atë masakër. Kanë kaluar 29 vjet nga ajo ditë, por as Falcone, as gruaja e tij, as djemtë që e shoqëronin atë nuk do të mund të kthehen më në jetë. Në çfarë vendi jetojmë?” Këto janë fjalët e para me të cilat Giuseppe Costanza , shoferi i gjyqtarit Giovanni Falcone që i shpëtoi masakrës së Capaci, tha pas lirimir rë Brusca-s.

Kujtojmë se Giovanni Flacone u vra më 23 maj të 1992, në atë që njihet ndryshe si masakra e Capaci-t. Makina me të cilën ai, gruaja dhe tri truprojat e tij personale po udhëtonin shpërtheu pasi i ishte vënë një gjysmë toni eksploziv.

Falcone edhe ditët e sotme kujtohet, duke u kthyer në simbolin e drejtësisë italiane në luftën kundër mafias.

blank

Macron njeh rolin e Francës në gjenocidin e Ruandës

RFE/RL

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, pranoi rolin e vendit të tij në gjenocidin e vitit 1994 në Ruandë. Pas tre dekadash të tensioneve diplomatike, Macron shkoi për vizitë në Ruandë, që po vlerësohet të jetë më shumë simbolike.

Ai bëri homazh në Memorialin e Gjenocidit në Kigali, ku ishin vrarë rreth 800.000 tutsi.

“Duke qëndruar këtu, me përulësi dhe respekt, përkrah jush, unë njoh përgjegjësitë tona”, tha Macron gjatë fjalimit.

Fjalimi i tij nuk përmbante një falje formale, por ai tha se vetëm ata që kishin mbijetuar tmerret “ndoshta mund të dhurojnë faljen”.

Presidenti i Ruandës, Paul Kagame, përshëndeti fjalimin e Macronit.

“Fjalët e tij ishin diçka më e vlefshme se falja. Ato ishin e vërteta”, tha Kagame.

Macron është udhëheqësi i parë francez që nga viti 2010 që viziton kombin e Afrikës Lindore, i cili ka akuzuar prej kohësh Francën për bashkëpunim në vrasjet. Macron tha se Franca “nuk ishte bashkëpunëtore” në gjenocid.

Gjenocidi në Ruandë filloi midis prillit dhe korrikut të vitit 1994 pasi presidenti i Ruandës, Hutu Juvenal Habyarimana, me të cilin Parisi kishte kultivuar lidhje të ngushta, u vra kur avioni i tij u rrëzua mbi Kigali më 6 Prill.

Brenda disa orësh milicia ekstremiste hutu filloi të vriste pjesëtarët e pakicës tutsi dhe disa hutis të moderuar.

Franca kishte mbështetur politisht dhe në aspektin ushtarak Kigalin gjatë një lufte civile që i parapriu gjenocidit. Franca, është akuzuar prej kohësh për injorimin e rreziqeve të paraqitura nga ekstremistët Hutu.

Më 2015, François Hollande, atëbotë president i Francës, pati njoftuar se arkivat për Ruandën do të deklasifikoheshin mirëpo dy vjet më vonë, Këshilli Kushtetues në Francë ka marrë vendim se arkivat duhet të mbeten sekrete.

blank

Lajçak e pret në Bruksel Palmerin, flasin për dialogun Kosovë-Serbi dhe Ballkanin Perëndimor

I Dërguari Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak ka takuar Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer, raporton Gazeta Express.

Lajçak ka shkruar në Twitter se ka mirëpritur shokun e mirë Palmer me të cilin ka folur për dialogun.

 

“I gëzuar që mirëprita shokun tim të mirë, Mattheë Palmer në Bruksel sot. S’ka qenë surprizë që ne biseduam për Ballkanin Perëndimor dhe dialogun”, ka shkruar Lajçak.

blank

Të gjithë sytë nga qielli, sot eklipsi hënor- Europa humb shfaqjen, por do shohë një hënë ‘të përgjakshme’

Eklipsi i parë i plotë i hënës në më shumë se dy vjet përkon me një super hënë këtë javë për një shfaqje mjaft kozmike. Kjo hënë super “e përgjakshme” do të jetë e dukshme të mërkurën, 26 maj përgjatë Paqësorit – duke ofruar shikimin më të mirë – si dhe në gjysmën perëndimore të Amerikës së Veriut, pjesën e poshtme të Amerikës së Jugut dhe Azinë Lindore.

Shumica e Amerikës së Veriut dhe Jugut do të jenë në gjendje ta shohin atë në orët e para të mëngjesit ndërsa Azia Lindore dhe Australia do ta shohin atë në mbrëmje.
Eklipsi total do të zgjasë rreth 15 minuta ndërsa Toka kalon direkt midis hënës dhe diellit. Por e gjithë shfaqja do të zgjasë pesë orë, pasi hija e Tokës gradualisht mbulon hënën, pastaj fillon të bjerë. Ngjyra e kuqe-portokalli është rezultat i të gjitha lindjeve të diellit dhe perëndimit të diellit në atmosferën e Tokës që projektohen në sipërfaqen e hënës së eklipsuar. Hëna e plotë quhet “hëna e luleve” në maj.

“Hawai ka pozicionin më të mirë dhe më pas do të jetë Kalifornia dhe Paqësori në veri-perëndim”, tha Noah Petro i Nasa, shkencëtari i projektit për Lunar Reconnaissance Orbiter. Zelanda e Re dhe Australia gjithashtu do të kenë shikimin më të mirë. Evropa, Afrika dhe Azia Perëndimore nuk do mund ta shohin.
Sidoqoftë, të gjithë kudo, ende mund të soditin hënën më të ndritshme se zakonisht, nëse e lejon moti.

Hëna do të jetë më se 220,000 milje (357,460 km) larg në plotësinë e saj. Është kjo afërsi, e kombinuar me një hënë të plotë, që e kualifikon atë si një superhënë, duke e bërë atë të duket pak më e madhe dhe më e ndritshme në qiell. Ndryshe nga eklipsi diellor, nuk ka probleme në shikimin e një hëne të eklipsuar.
Eklipsi i fundit i hënës ishte në janar 2019.

blank

Itali, disa të vdekur nga aksidenti me teleferik

Marrë nga Reuters

12 persona kanë vdekur dhe dy janë plagosur rëndë pasi një teleferik që lidh liqenin Maggiore të Italisë me një mal pranë tij u këput të dielën, tha shërbimi kombëtar i shpëtimit alpin përmes një postimi në rrjetin Twitter.

Teleferiku Stresa-Mottarone çon turistët dhe vendasit nga qyteti i famshëm Stresa, në liqenin Maggiore, gati 1400 metra mbi nivelin e detit deri në majën e malit Mottarone për 20 minuta.

“Është një aksident shumë i rëndë”, tha Walter Milan, një zëdhënës i shërbimit kombëtar të shpëtimit alpin për televizionin RaiNews24.

Ai tha se dy fëmijë ishin transportuar me helikopter në një spital pediatrik në Torino.

Thirrja për shpëtim erdhi menjëherë pas mesditës. Kabina e teleferikut kishte rënë nga një lartësi e madhe dhe tani qëndron i shkatërruar në pyjet poshtë, shtoi zoti Milan. Shërbimi me teleferik sapo ishte rihapur pas heqjes graduale të kufizimeve të koronavirusit. VOA

blank

Mbylle gojën dhe rri sus – (Teksti i këngës Zitti e Buoni që bën thirrje për anticensurë e grupit Maneskin që fitoi Eurosong 2021) E shqipëroi Elida Buçpapaj

Ata nuk e dinë se për çfarë po flas
Rroba të ndyra, të baltosura
Puro e verdhë midis gishtërinjve
Unë me puro duke ecur
Më vjen keq, por besoj shumë
Se mund ta marr këtë hop
Edhe nëse rruga është e përpjetë
Prandaj jam duke u stërvitur tani

E pra mirëmbrëma zonja dhe zotërinj
Jashtë të dalin aktorët
Më mirë ju intereson të prekni topat tuaj
Më mirë ju intereson të rrini gojë mbyllur dhe sus
Njerëzit këtu janë të çuditshëm, si shitësit e drogës
Shumë net qendrova i mbyllur jashtë
Për t’i marrë me shkelma këto dyer
Vështrimin lart, si alpinistë
Më vjen keq nënë që jam gjithmonë i çartur, por

Unë jam i çartur, por ndryshe nga ata
Dhe ti je i çartur, por ndryshe nga ata
Ne jemi të çartur, por ndryshe nga ata
Ne jemi të çartur, por ndryshe nga ata
Jo

Kam shkruar pafund faqe dhe faqe
Kam parë kripë, pastaj lot
Këta burra në makinë
Mos ngjitni shpejtësitë
Mbi një gur varri shkruhet
“Në shtëpinë time nuk ka Zot”
Por nëse gjen kuptimin e kohës
Ju do të dilni nga harresa juaj
Dhe nuk ka erë që ndalet
Fuqia natyrore
Nga këndvështrimi i duhur
Ju e ndjeni tronditjen e erës
Me krahë dylli mbi shpinë
Do ta kërkoj atë lartësi
Nëse doni të më ndaloni, provoni përsëri
Mundohuni të ma prisni kokën
Pse

Unë jam i çartur, por ndryshe nga ata
Dhe ti je i çartur, por ndryshe nga ata
Ne jemi të çartur, por ndryshe nga ata
Ne jemi të çartur, por ndryshe nga ata
Jo

Njerëzit flasin, për fat të keq
Flasin, por nuk e dinë se për çfarë flasin
Ti më ço atje ku jam në sipërfaqe
Se këtu më mungon ajri
Dhe njerëzit flasin, për fat të keq
Flasin dhe nuk dinë se përçka flasin
Ti më ço atje ku jam notoj
Se këtu më mungon ajri
Njerëzit flasin, për fat të keq
Flisni, dhe nuk e di se për çfarë dreqin flasin
Ti më çon atje ku jam në sipërfaqe
Se këtu më mungon ajri

Unë jam i çartur, por ndryshe nga ata
Dhe ti je i çartur, por ndryshe nga ata
Ne jemi të çartur, por ndryshe nga ata
Ne jemi të çartur, por ndryshe nga ata
Jo

 

***Gjatë konkurimit nga teksti u hoqën dy fjalë të pista sharjes, por në daljen e fundit si fitues, kënga u këndua pa censurë.

 

Zitti e buoni

  • Damiano David
  • Ethan Torchio
  • Thomas Raggi
  • Victoria De Angelis

 

Loro non sanno di che parlo
Vestiti sporchi, fra’, di fango
Giallo di siga’ fra le dita
Io con la siga’ camminando
Scusami, ma ci credo tanto
Che posso fare questo salto
Anche se la strada è in salita
Per questo ora mi sto allenando

E buonasera signore e signori
Fuori gli attori
Vi conviene toccarvi i coglioni
Vi conviene stare zitti e buoni
Qui la gente è strana, tipo spacciatori
Troppe notti stavo chiuso fuori
Mo’ li prendo a calci, ‘sti portoni
Sguardo in alto, tipo scalatori
Quindi scusa mamma se sto sempre fuori, ma

Sono fuori di testa, ma diverso da loro
E tu sei fuori di testa, ma diversa da loro
Siamo fuori di testa, ma diversi da loro
Siamo fuori di testa, ma diversi da loro
No

Io ho scritto pagine e pagine
Ho visto sale, poi lacrime
Questi uomini in macchina
Non scalare le rapide
Scritto sopra una lapide
“In casa mia non c’è Dio”
Ma se trovi il senso del tempo
Risalirai dal tuo oblio
E non c’è vento che fermi
La naturale potenza
Dal punto giusto di vista
Del vento senti l’ebrezza
Con ali in cera alla schiena
Ricercherò quell’altezza
Se vuoi fermarmi, ritenta
Prova a tagliarmi la testa
Perché

Sono fuori di testa, ma diverso da loro
E tu sei fuori di testa, ma diversa da loro
Siamo fuori di testa, ma diversi da loro
Siamo fuori di testa, ma diversi da loro

Parla la gente, purtroppo
Parla, non sa di che cosa parla
Tu portami dove sto a galla
Che qui mi manca l’aria
E parla la gente, purtroppo
Parla, non sa di che cosa parla
Tu portami dove sto a galla
Che qui mi manca l’aria
Parla la gente, purtroppo
Parla, non sa di che cazzo parla
Tu portami dove sto a galla
Che qui mi manca l’aria

Ma sono fuori di testa, ma diverso da loro
E tu sei fuori di testa, ma diversa da loro
Siamo fuori di testa, ma diversi da loro
Siamo fuori di testa, ma diversi da loro


Send this to a friend