VOAL

VOAL

Trajneri i Belgjikës ia jep një lajm sensacional Kosovës për Januzajn

April 29, 2016

Komentet

Rekord nga Nelson Hysa, renditet i 11-ti në botë për peshat e rënda

Kampioni i Evropës në WBO, boksieri shkodran Nelson Hysa renditet në vendin e 11-të në botë për peshat super të rënda, duke vendosur një rekord edhe për këtë sport në vendin tonë. Fitorja e fundit ndaj gjermanit Thorstan Fucks, e cila ishte e 18-ta në karrierë dhe e 16 me K.O, ka bërë që Hysa të ngjitet mes më të mirëve në botë.

Fitorja e fundit e ka ngjitur 39-vjeçarin në një pozitë shumë komod në listën botërore të Federatës WBO, pikërisht në të 11-tin dhe ky është një sukses i jashtëzakonshëm jo vetëm për këtë sportist, por edhe për boksin shqiptar në tërësi.

Në peshën super të rënde, atë +91.17 kg ku superkampion i botës është ukrainasi Oleksandr Usyk, në vend të parë në renditje është britaniku Anthony Joshua, ndërsa në vend të dytë renditet britaniku tjetër Tyson Fury. Kinezi Zhilei Zhang në vendin e tretë.

Image

Pas Nelson Hysës i cili është kampion Evrope në WBO, janë Martin Bakole, apo edhe Jermaine Franklin i SHBA-së si dhe britaniku Joe Joyce.

Shqipëria në Ligën e Kombeve, ekspertët e statistikave parashikojnë rënien nga kategoria

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të kthehet në shtator përsëri në fushën e lojës, këtë herë në Ligën e Kombeve, ku kuqezinjtë marrin pjesë në Ligën B, ku mbijetuan ne edicionin e kaluar vetëm për faktin se Rusia nuk mori pjesë dhe ra automatikisht nga vendi i katërt.

Me sa duket, rënia nga kategoria është ajo që parashikohet për edicionin në fjalë, të paktën sipas asaj që parashikojnë ekspertët e statistikave.

Sipas 10 mijë simulimeve kompjuterike të “Football Meets Data”, Shqipëria ka më shumë shanse që ta mbyllë në vendin e katërt në Grupin B1 ku merr pjesë përkrah Çekisë, Ukrainës dhe Gjeorgjisë.

Shanset e Shqipërisë për vendin e parë në grup dhe ngjitjen direkte në Ligën A janë 12%. Ato për vendin e dytë dhe pjesëmarrjen në play-off për ngjitjen ndaj një skuadre të Ligës A janë 20%. 28% janë shanset për vendin e tretë dhe play-off për mbijetesën në Ligën B ndaj një skuadre të Ligës C. Ndërsa shanset për rënien direkte në Ligën C të kuqezinjve janë 41%.

PANORAMASPORT.AL

Si po përgatitet Franca për Olimpiadë?

Një vullnetare për Olimpiadën në Paris, pret atletët në aeportin Charles de Gaulle. 19 korrik 2024.

 

Reuters

Në Paris të Francës do të mbahen Lojërat Verore Olimpike. Në mesin e shteteve pjesëmarrëse është edhe Kosova, e cila do të përfaqësohet me nëntë sportistë: pesë xhudistë, një boksiere, një sportiste në atletik dhe dy notarë.

Në këtë tekst mund të mësoni gjërat kyçe për Olimpiadën, duke nisur nga datat, vendet ku do të zhvillohen ngjarjet kryesore, për ceremoninë hapëse, sportet e reja dhe për çështjet e sigurisë.

Kur mbahen Lojërat Olimpike dhe Paralimpike?

Lojërat Olimpike Paris 2024 do të mbahen nga 26 korriku deri më 11 gusht, përderisa Lojërat Paralimpike Paris 2024 do të zhvillohen nga 28 gushti deri më 8 shtator.

Ku do të mbahen Lojërat Olimpike?

Në shtator të vitit 2017, Komiteti Ndërkombëtar Olimpik ia dha Parisit të drejtën e organizimit të Olimpiadës së vitit 2024, pasi rivali i tij i vetë, Los Anxhelos, u pajtua që të presë edhe katër vjet të tjera për organizimin e Olimpiadës.

Parisi ka qenë nikoqir i dy Olimpiadave dhe do të organizojë lojërat 100 vjet pasi në kryeqendrën franceze u mbajtën Lojërat Olimpike të vitit 1924. Lojërat do të mbahen në 35 vende në mbarë Parisin, në rajonin Ile-de-France, në pjesë të tjera të Francës dhe jashtë vendit.

Disa prej vendeve ku do të mbahen lojërat do të jenë Stadiumi i Kullës Ajfell (volejboll plazhi), Stadiumi Parc des Princes (futboll), Roland Garros (boks dhe tenis), Stade de France (atletikë dhe ragbi), dhe Teahupo në Tahiti (sërf).

Cilat sporte do të debutojnë në Olimpiadën Parisi 2024?

Në këtë Olimpiadë për herë të parë do të debutojë sporti i quajtur ‘breaking’, që është një formë garuese e ‘breakdancing’, që ndërthurë artin dhe kërcënimin me lëvizje akrobatike.

Pasi debutoi në Olimpiadë në Tokio 2020, sporti i karatesë nuk do jetë pjesë e Lojërave Verore 2024. Po ashtu, bejsbolli-softbolli po ashtu nuk janë përfshirë në Olimpiadën e Parisit, por të do të rikthehen në Lojërat e Los Anxhelosit më 2028.

Kur do të mbahet ceremonia hapëse e Olimpiadës dhe si do të duket?

Ceremonia hapëse e Olimpiadës në Paris do të nisë në orën 19:30 më 26 korrik. Në vend që kjo ceremoni të mbahet në një stadium, siç është mbajtur tradicionalisht, Franca ka planifikuar një paradë në lumin Sena, paradë e gjatë prej 6 kilometrash. Parada do të përfundojë te Kulla Ajfell.

Afër 300.000 spektatorë do ta shohin paradën nga brigjet e Senës, teksa ngjarja do të transmetohet në mbarë botën.

Cilat janë rreziqet e sigurisë dhe si mund të ndikojnë në ceremoninë hapëse?

Konfliktet në Lindjen e Mesme dhe Ukrainë, por edhe kërcënimi nga ndonjë sulm, kanë bërë që Qeveria franceze të rrisë gatishmërinë e saj të sigurisë në nivelin e saj më të lartë gjatë këtij viti.

Afër 45.000 policë francezë dhe forca të sigurisë do të jenë të përfshira në ofrimin e sigurisë gjatë Lojërave në Paris, me ndihmën shtesë të mijëra zyrtarëve të huaj të sigurisë. Franca do të dislokojë 35.000 agjentë të sigurisë dhe ushtrisë për ceremoninë hapëse për shkak të kërcënimeve të sigurisë, përfshirë edhe nga sulmet e mundshme me dronë, deklaroi në maj ministri francez i Mbrojtjes, Gerald Darmanin.

Zyrtarë policorë në paris më 16 korrik 2024.

Zyrtarë policorë në paris më 16 korrik 2024.

Franca ka përgatitur alternativa për mbajtjen e ceremonisë së Olimpiadës në Senë, nëse një gjë e tillë kërkohet për shkaqe sigurie, deklaroi presidenti i Francës, Emmanuel Macron, në muajin prill.

Një opsion, tha Macron, do të ishte që të ceremonia të mbahej në sheshin Trocadero, që gjendet përballë Kullës Ajfell, dhe opsioni tjetër do të ishte që ajo të mbahej në stadiumin Stade de France. Kremlini ka hedhur poshtë pretendimet se Rusia mund të shënjestrojë Olimpiadën, duke i quajtur këto akuza si të pabaza.

A do të marrë pjesë Rusia në Olimpiadën e Parisit?

Pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të vitit 2022, Komiteti Ndërkombëtar Olimpik fillimisht rekomandoi që atletëve nga Rusia dhe Bjellorusia t’iu ndalohej pjesëmarrja në garat ndërkombëtare, por që atëherë ka ndryshuar vendimin, duke i lejuar që të garojnë si neutralë. Çdo atlet i kualifikuar po kalon nëpër një proces verifikimi, që po kryhet nga një panel prej tre anëtarësh, të emëruar nga Komiteti Ndërkombëtar Olimpik, për t’u siguruar që të gjithë ata plotësojnë kriteret.

Në mesin e kritereve që kërkohen është që atletët nga Rusia dhe Bjellorusia të mos kenë mbështetur në mënyrë aktive luftën në Ukrainë dhe të mos jenë kontraktuar nga ushtria apo ndonjë agjenci e sigurisë.

Atletët nga Rusa dhe Bjellorusia nuk mund të marrin pjesë në gara ekipore, por lejohen të marrin pjesë si neutral: pa flamuj apo himne shtetërore. Ata po ashtu do të përjashtohen nga pjesëmarrja në paradën e hapjes.

Rusia i ka dënuar kufizimet, duke i cilësuar diskriminuese dhe ka akuzuar Komitetin Ndërkombëtar Olimpik se është pjesë e një “konspiracioni” së bashku me Ukrainën. Komiteti Olimpik rus ka paguar kompensim për 245 atletë që nuk kanë përmbushur kriteret që u mundësojnë të marrin pjesë në garë, raporti agjencia shtetërore e lajmeve, RIA. Radio Evropa e Lirë

Përgatiti: Mimoza Sadiku

Finalja e Euro2024, si u shmang sulmi terrorist në Berlin. Çfarë zbuluan shërbimet sekrete

Një sulm në një turmë mund të kishte shkaktuar shumë vdekje dhe lëndime: islamistët vëzhguan Breitscheidplatz të Berlinit në fundjavë para finales së Kampionatit Evropian!

Për shkak se burrat tashmë po vëzhgoheshin nga shërbimet e sigurisë, një sulm i mundshëm u pengua.

Sipas informacionit të BILD, pesë islamistët thuhet se kanë bërë fotografi të ndryshme të Kishës Memorial dhe zonës përreth me telefonat e tyre celularë më 13 korrik në Breitscheidplatz. Me sa duket për të spiunuar zonën dhe masat e sigurisë.

Tifozët e futbollit tradicionalisht takohen atje në City-West përpara një loje, për të pirë dhe festuar. Mijëra anglezë morën pjesë në finalen e kampionatit evropian të ekipit të tyre të dielën (14 korrik).

Për shkak se sipas informacioneve të BILD ata dihet se janë mbështetës të IS, burrat thuhet se tashmë janë vëzhguar nga Zyra Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës.

Të dielën në mëngjes, një SEK mbërriti në banesën e një të dyshuari kryesor në qytetin e Potsdamit.

Beate Ostertag, zëdhënëse e policisë së Berlinit tha se “masat policore u kryen nga policia e Brandenburgut dhe policia e Berlinit në bazë të ligjit të urgjencës policore në lidhje me një tregues të menjëhershëm të rrezikut nga spektri islamik”.

Në operacion u përfshinë edhe forca të komandove të operacioneve speciale nga Brandenburgu dhe Berlini. “Banesat e tre burrave u kontrolluan në tre adresa në Potsdam ,” tha Ostertag.

Capture1
Capture1

BILD foli me 38-vjeçarin tatar të Krimesë, i cili iku në Berlin dy vjet më parë kur shpërtheu lufta.

Ai thotë: “vëllai im bëri një foto të kishës së vjetër të bukur në Berlin për t’ia dërguar djalit të tij, ai gjithashtu shkon rregullisht në Berlin – por për të mësuar në një punëtori”. “Isha në stacionin e trenit në Potsdam-Babelsberg kur më ndaluan dhjetë policë dhe më arrestuan. Më pas ma morën çelësin e derës së përparme”, thotë ai.

Kur policia ka mbërritur në banesën e tij në katin e dytë, në shtëpi ka qenë vetëm e dashura e të dyshuarit. Oficerët e armatosur rëndë morën të gjitha pajisjet elektronike.

38-vjeçari pohon: “nuk e di se çfarë kërkonte policia. Para kësaj, nuk kam pasur kurrë lidhje me policinë apo gjykatat”.

E dashura e tij: “ndoshta sepse jemi myslimanë.” Ata të dy donin të shikonin finalen e Kampionatit Evropian atë mbrëmje – por jo në Berlin .

Capture2
Capture2

“Për shkak të paralajmërimit të kërcënimit, një lidhje me finalen e UEFA EURO 2024 nuk mund të përjashtohej”, shpjegon zëdhënësja e policisë. Ndaj masat u morën menjëherë pasi faktet u bënë të ditura nën drejtimin e policisë së Berlinit.

Me sa duket oficerët nuk mundën të gjenin asnjë armë, eksploziv apo sende të rrezikshme. Sipas hetuesve, nuk kishte ndonjë rrezik specifik. Megjithatë, u mbajt një sinjal i ashtuquajtur rreziku.

“Sipas gjetjeve të policisë, nuk ka indikacione për plane specifike sulmi,” tha Ostertag.bw

Kryetarja e Parisit noton në lumin e Senës në prag të Olimpiadës

Anne Hidalgo duke notuar në lumin e Senës, 24 korrik 2024

 

Kryetarja e Parisit, Anne Hidalgo, notoi të mërkurën në lumin e Senës, për t’u dëshmuar atletëve që do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike Parisi 2024, se uji është i pastër.

E veshur me rroba noti dhe syze, Hidalgo notoi bashkë me disa zyrtarë të tjerë – në mesin e tyre: shefi i komitetit organizativ të Olimpiadës, Tony Estanguet, dhe zyrtari i lartë qeveritar i rajonit të Parisit të Madh, Marc Guillaume.

Hidalgo tha se lumi ishte “i mrekullueshëm”.

“Të notosh në Senë! Disa e kanë ëndërruar, disa nuk kanë menduar se mund të ndodhë, dhe ne e kemi bërë të mundshme”, shkroi më pas në Instagram.

“Pas një ndalese 100-vjeçare, atletët do të zhyten vetëm pas pak ditësh gjatë Lojërave. Noti në Senë do të jetë i hapur për publikun që nga vera e ardhshme”, tha po ashtu Hidalgo.

Anne Hidalgo duke notuar në lumin e Senës.

Anne Hidalgo duke notuar në lumin e Senës.

Uji i Senës është konsideruar i sigurt për not së voni, si rezultat i testeve të përditshme të ndotjes, dhe ministrja e Sporteve e Francës, Amelie Oudea-Castera, ka qenë e para që ka notuar në të javën e kaluar.

Organizatorët e Parisit 2024 kanë planifikuar prej kohësh që t’i zhvillojnë garat e notit në ujëra të hapur.

Viteve të fundit janë investuar rreth 1.4 miliard euro për ta bërë Senën më të pastër.

Lojërat Olimpike Parisi 2024 do të zhvillohen nga data 26 korrik deri më 11 gusht.

Sena do të luajë gjithashtu një rol të madh në ceremoninë e hapjes, pasi parada e kombeve do të zhvillohet me varka. REL

Kate Middleton rikthehet në publik në Wimbledon me motrën dhe vajzën e saj

Kate Middleton bëri një rikthim në publik në Wimbledon dje, e shoqëruar nga vajza e saj, Princesha Charlotte dhe motra e saj, Pippa Middleton.

Princesha e Uellsit, 42 vjeçe, dukej elegante e veshur me një fustan vjollcë nga Safiyaa. Kjo shënoi daljen e saj të dytë publike që nga shpallja e diagnozës së kancerit në fillim të këtij viti.

Zgjedhja e ngjyrës vjollce ishte veçanërisht prekëse, pasi i ishte kushtuar rolit të saj si mbrojtëse e Klubit të Tenisit dhe Kroketit në Lawn All England.

Nuanca mbretërore, e kombinuar me spilën e saj me ngjyrat e klubit – vjollcë dhe jeshile e errët – theksoi lidhjen e saj të thellë me ngjarjen dhe patronazhin e saj që nga viti 2016.

Po ashtu, Pippa Middleton, u bashkua me motrën dhe mbesën e saj në rreshtin e parë të Royal Box në Gjykatën Qendrore.

Pippa zgjodhi një fustan veror me lule nga Beulah London, një veshje të cilën ajo e kishte veshur më parë në dasmën e vëllait të tyre James Middleton në vitin 2021.

Princesha Charlotte, 9 vjeç, pasqyroi stilin klasik të nënës së saj e veshur me një fustan blu me pika.

Pavarësisht daljeve të fundit publike të Kate, punonjësit e pallatit kanë theksuar se nuk ka një datë të caktuar për kthimin e saj me kohë të plotë në detyrat publike. Çdo angazhim i ardhshëm do të varet nga shëndeti i saj dhe udhëzimet e mjekëve. bw

Spanja fiton Euro 2024

Kapiteni i Spanjës, Alvaro Morata, duke ngritur trofeun e Euro 2024 në Berlin, më 14 korrik 2024.

 

Spanja ka fituar Kampionatin Evropian të Futbollit, Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2 me 1 në finale ekipin kombëtar të Anglisë.

Kjo është hera e katërt që Spanja shpallet kampione evropiane në futboll – më shumë se çdo kombëtare tjetër.

Në finalen e zhvilluar në Berlin, më 14 korrik, Spanja kaloi e para në epërsi në minutën e 47 me një gol të Nico Williamsit.

Por, në minutën e 73, Cole Palmer shënoi për Anglinë, duke barazuar rezultatin.

Golin e fitores për Spanjën e shënoi Mikel Oyarzabal në minutën e 86-të, duke ia pamundësuar Anglisë që për herë të parë të fitojë Kampionatin Evropian të Futbollit.

Spanja kishte fituar Kampionatin Evropian të Futbollit edhe më 1964, 2008 dhe 2012. REL

Yamal mori nga tribuna vëllanë e vogël, 2 vjeç, dhe festoi me të trofeun e kampionit të Europës

Lamine Yamal mori nga tribuna vëllanë e vogël, 2 vjeç, dhe festoi me të trofeun e kampionit të Europës me Spanjën dhe atë individual si futbollisti i ri më i mirë i kompeticionit 😊 Çfarë talenti dhe mbi të gjitha çfarë njeriu Lamine Yamal, vetëm 17 vjeç e tri ditë!

Finalja e Euro 2024, një duel që kushton 2.5 miliardë euro

Europiani 2024 në Gjermani është gati të shkruajë kapitullin e tij të fundit. Këtë do ta bëjë këtë të dielë, me finalen e madhe që do të luhet në Berlin dhe ku përballë tyre do të jenë Spanja dhe Anglia (21:00). Një duel që në nivel shifrash mund të përmblidhet në katër blloqe të mëdha, siç e ka publikuar këtë të premte gazeta “Expansión”.VLERA E TREGUT – Mes të dy finalistëve dhe sipas vlerësimit të përbërjes së tyre nga portali i specializuar “Transfermarkt”, kostoja e stafit të Spanjës dhe Anglisë arrin në 2,485 miliard euro. Por “Tre luanët” fitojnë këtë duel me Spanjën, me një vlerësim prej 1,520 miliard eurosh, krahasuar me 965 milionë të Spanjës.

YJET E DY EKIPEVE – Në fakt nuk është ndonjë habi e madhe, që vlera e futbollistëve anglezë në treg është më e madhe se e atyre spanjollë. Është vetë tregu i jashtëzakonshëm në ishull. Tregu i fryrë anglez merr tortën edhe për sa i përket vendeve të para në renditjen e lojtarëve me çmimin më të lartë në finale. Lista kryesohet nga Xhud Bellingam, me një vlerë prej 180 milionë eurosh, përpara Fodenit (150) dhe Saka (140). Spanjollët drejtohen nga Rodri (120), Lamine (90), Pedri (80), Niko Uilliams (60) dhe Dani Olmo (50).

LUFTA E MARKAVE – Dueli mes Spanjës dhe Anglisë është i plotë dhe prek çdo sferë, duke llogaritur natyrisht dhe marketingun dhe të ardhurat nga sponsorët e ndryshëm. Në të ardhurat nga sponsorët, Anglia i jep dorë edhe Spanjës. Sidomos në kapitullin se çfarë paguajnë sponsorët sportivë për të dyja. “Nike” i paguan skuadrës angleze rreth 39 milionë euro në vit ndërsa “Adidas” ul pagesën ndaj Spanjës me 20 milionë euro.

SPANJA SHKON PËR REKORD – “La Roja”, nëse do të shpallet kampione, do ta mbyllë turneun me një rekord të paprecedentë në një kampionat europian: shtatë ndeshje, shtatë fitore. Ç’ka do ta çojë atë të hyjë 100% në çmimet e mundshme, duke i rritur të ardhurat në 28.25 milionë euro. Organi më i lartë evropian ndau 331 milionë për t’u shpërndarë në të gjitha ekipet pjesëmarrëse në këtë edicion.

PANORAMASPORT.AL

I bekuar nga Leo Messi, Yamal mbush 17 vjeç, mediat në Spanjë i kushtojnë faqet e para (FOTO)

Në Spanjë, tifozët, opinioni, mediat, të gjithë janë të fokusuar të finalja e madhe e 14 korrikut kundër Anglisë. Ky ka qenë një Evropian perfekt për “Furinë e Kuqe”, por tani kërkohet edhe “qershia mbi tortë”, trofeu.

Të përditshmet iberike janë ndalur këtë të shtunë te dy personazhet kryesorë të këtij ekipi, Lamine Yamal dhe Nico Williams. Ylli Barcelonës, Lamine Yamal mbushi këtë të shtunë 17 vjeç: “Gëzuar ditëlindjen”, shkruan Sport në faqen e parë e parë, shoqëruar me foton që ka bërë xhiron këtë periudhë, Yamal në krahët e Leo Messit.

 

VIDEO- Skandali në Bosnje, momenti kur Egnatia braktisi ndeshjen pas thirrjeve “Kosova është Serbi”

Egnatia pësoi disfatë 1-0 ndaj Borac Banja Luka, ndeshja e parë e turit të parë të Champions League. Në Gradski stadion Banja Luka (Banja Luka), tensioni ishte i pranishëm që nga fillimi i ndeshjes, deri në vërshëllimën përfundimtare të arbitrit polak, Stefanski.

Gjatë sfidës, u shfaq harta e Kosovës me flamurin serb, ndërsa s’munguan thirrjet “Kosova është Serbi”. Futbollistët e Egnatias protestuan duke kërkuar ndërprerjen e takimit, çka bëri që delegati i UEFA-s të zbresë në fushë për të sqaruar gjithçka.

Gjithsesi, ndeshja filloi përsëri, pas disa minutash. Egnatia-Borac Banja Luka, “beteja” e kthimit, luhet pas disa ditësh. bw

Jaan Roose kalon ngushticën e Mesinës duke ecur në një litar të hollë

Ai eci në një litar vetëm 1.9 cm të gjerë, të mbajtur pezull 200 metra mbi nivelin e detit

Megjithatë, atleti i ekipit Red Bull nuk ishte në gjendje të mposhtte rekordin botëror

VOAL- Atleti i Red Bull Jaan Roose kaloi ngushticën e Mesinës duke mbërritur në shtyllën e Messina-s pasi u nis nga shtylla e Santa Trada në Villa San Giovanni, e mbërthyer në 250 metra mbi nivelin e detit, drejt një vepre të paprovuar më parë: Messina Crossing (Kalimi i Mesinës), d.m.th. duke përshkuar 3600 metrat e ngushticës në një fill litari të gjerë 1.9 centimetra.

Roose pas mbërritjes së tij, tha se ishte “shumë i lumtur me arritjen”.

Jaan Roose përfundoi teknikisht kalimin e ngushticës së Mesinës në një litar, por bëma e tij nuk mund të futet në Librin e Rekordeve Guinness. Atleti në fakt theu rekordin aktual botëror, i cili ishte 800 metra distancë, por ra para përfundimit, me rreth 80 metra të mbetura.

Më pas Roose rifilloi testin, duke e çuar atë në një përfundim, por rregulloret kërkojnë që një rrugë e qartë të përfundojë deri në fund. ATS/ANSA/RSI


Send this to a friend