VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Terroristë mes refugjatëve?

By | November 15, 2015
blank

Komentet

blank

Edhe 2 205 infeksione dhe 4 viktima në Zvicër

VOAL – Ka 2 205 infeksione të raportuara të premten nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, një rënie e lehtë krahasuar me ato të regjistruara dje dhe një javë më parë, duke e çuar totalin në 632,399 infeksione të konfirmuara që nga fillimi i pandemisë. Kishte gjithashtu 4 vdekje të reja të lidhura me Covid-19, me numrin që u rrit në 9,826 vdekje. Nga ana tjetër, 85 më shumë njerëz u shtruan në spital sesa të dhënat e dhëna të Enjten. Rritje e lehtë e shkallës së përdorimit të njësive të kujdesit intensiv, e cila qëndron në 72.1%, me 25.5% të shtretërve të zënë nga pacientët Covid. rsi-eb

blank

Zvicër – miratohet përdorimi i ilaçeve të reja kundër koronavirusit

VOAL – Antitrupat monoklonalë do të përdoren gjithashtu në luftën kundër Covid-19. Të mërkurën, Këshilli Federal miratoi një numër vendimesh të prokurimit për këtë qëllim. Ky lloj i antitrupave është përdorur tashmë kundër sëmundjeve të tjera, të tilla si lloje të caktuara të kancerit. Tani kjo teknikë përdoret gjithashtu kundër koronavirusit. Vetëm ata njerëz që nuk mund të vaksinohen për arsye mjekësore do të kenë qasje në këto terapi të shtrenjta.

Për momentin, ekzistojnë dy lloje të ilaçeve në dispozicion: një parandalues, tjetri që lejon menjëherë pas infeksionit të shmangni një rrjedhë serioze të sëmundjes. Kjo u shpjegua nga kreu i Departamentit Federal të Shëndetësisë Alain Berset. Megjithatë, asnjë ilaç nuk duhet të përfaqësojë një alternativë ndaj vaksinës.

Ata tashmë po punojnë për të në Bellinzona

“Ato janë terapi që kanë treguar se funksionojnë shumë mirë kur përdoren shumë herët tek një person i infektuar,” tha drejtori shkencor i Humabs Biomed në Bellinzona, Davide Corti, në RSI. “Ata parandalojnë shtrimin në spital dhe evolucionin e sëmundjes në format e saj më të rënda”.

Kompania zhvilloi këtë lloj ilaçi dhe tani po pret verifikimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA). Ajo nuk është e vetmja që e ka menduar, por ilaçi i Humabs Biomed ndryshon në një pikë.

“Ajo njeh një rajon të proteinës Spike që është shumë i ruajtur në virus”, shpjegon Corti, “dhe për këtë arsye gjithashtu të gjitha variantet që qarkullojnë, duke na lejuar të funksionojmë si monoterapi dhe pa pasur nevojë të kombinojmë antitrupin tonë me të tjerët, si për shembull Regeneron bëri “.

Studime në bashkëpunim me Roche

Në fund të marsit, u botuan rezultatet e provave klinike të fazës III të kompanisë farmaceutike Regeneron, e cila bashkëpunon me Zvicrën Roche. “Kokteji i antitrupave” (i njohur si Regn-Cov2) i prodhuar nga kompania kishte konfirmuar një ulje prej 70% të rrezikut të shtrimit në spital ose vdekjen e pacientëve me Covid-19.

Të dy partnerët theksuan se, në atë kohë, Regn-Cov2 ishte i vetmi trajtim i antitrupave monoklonal që sipas FDA vepron kundër varianteve kryesore të koronavirusit. rsi-eb

blank

Zvicra 2 226 raste të reja dhe 21 viktima

VOAL – Tarracat për bare dhe restorante, pak audiencë për kinema dhe koncerte, dritë jeshile për qendrat e fitnesit … rihapja e vendosur dje nga Këshilli Federal nuk krijon unanimitet në skenën politike. Në fakt, nëse qeveria ka treguar arsyetim të përbashkët për PLR, Aleancën e Qendrës dhe të Gjelbrit Liberal, politika e hapave të vegjël nuk është e mjaftueshme për SVP. Nga e majta, PS gjykon lëvizjen e qeverisë “në buzë të një rroje” dhe paralajmëron për një rrezik të efektit “shtytje dhe tërheqje”. Sidoqoftë, kritikat më të ashpra për rihapjen e planifikuar për të hënën 19 Prill vijnë nga të Gjelbrit, të cilët i konsiderojnë “të papërgjegjshëm”, duke pasur parasysh fazën e rritjes së infeksioneve që po përjetojmë.

Në pjesën e përparme të infeksioneve të reja të koronavirusit në Ticino ka 67 infeksione në 24 orët e fundit, pa vdekje dhe me tre pacientë më pak në kujdesin intensiv. Në kantonin Graubünden, u raportuan 42 infeksione të reja, më pak se një ditë më parë (54), ndërsa nuk u regjistruan asnjë vdekje të re. Shtrimet në spital gjithashtu po zvogëlohen (-3), me 19 persona në total të shtruar në spital për Covid-19. Në ndërkohë, kantoni hap gjithashtu regjistrimin për vaksinat në kategorinë midis 35 dhe 44 vjeç. Sidoqoftë, do të duhen disa muaj para administrimit aktual. Në shkallë kombëtare, ka 2,226 raste të reja dhe 21 vdekje. rsi-eb

blank

Vaksinat Pfizer dhe Moderna, dy vaksinat e përdorura në Zvicër, mbrojnë për të paktën 9 muaj

VOAL – Vaksinat Pfizer dhe Moderna janë në gjendje të mbrojnë kundër Covid-19 për të paktën nëntë muaj: kështu thotë drejtori i hulumtimit të analizës biologjike të Administratës së Ushqimit dhe Barnave, Peter Marks.

Gjatë një takimi të shoqatës mjekësore amerikane, Marks theksoi se edhe nëse të dhënat më të fundit vërtetuan se mbrojtja e këtyre vaksinave bazuar në teknologjinë e re mARN zgjat të paktën gjashtë muaj “ne besojmë se kohëzgjatja është nëntë dhe ne do të vazhdojmë ta studiojmë këtë hipotezë.. Çdo muaj që kalon ne grumbullojmë më shumë të dhëna dhe siguri “.

Marks tha se FDA Administrata po monitoron posaçërisht nëse imuniteti zvogëlohet me kalimin e kohës, veçanërisht në kategoritë më të rrezikuara si të moshuarit ose personat me imunitet.

Pfizer dhe Moderna, kujtojmë, janë të vetmet përgatitje të përdorura deri tani në fushatën e vaksinimit në Zvicër. ats-eb

ats

blank

Zvicër, 2 241 raste dhe 10 viktima

 

VOAL – Në Zvicër, 2,241 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit. Buletini ditor i Zyrës së Shëndetit Publik tregon këtë të Martën, e cila raporton gjithashtu 10 vdekje në lidhje me Covid-19 dhe 82 shtrime të reja në spital.

Të hënën u transmetuan rezultatet e 25,447 testeve dhe shkalla e pozitivitetit ishte 8,81%. rsi-eb

blank

Epidemiologu i Universitetit të Gjenevës, Didier Pittet, kundër rihapje – “Zvicra është në gjumë, por kini kujdes” – “Ne ndoshta jemi në prag të valës së tretë”

voal.ch – Epidemiologu i Universitetit të Gjenevës, Didier Pittet, kundër rihapjes:

Didier Pittet: “Ne ndoshta jemi në prag të valës së tretë”.

“E njëjta gjë po ndodh si verën e kaluar dhe të gjithë e kujtojmë se si përfundoi”

Ndërsa ekonomia dhe një shumicë nga politika po kërkojnë më pak ndalime, si e vlerësojnë profesionistët e kujdesit shëndetësor situatën, veçanërisht përballë rritjes së rasteve të koronavirusit dhe shtrimeve në spital që janë regjistruar për disa kohë?

Epidemiologu i Universitetit të Gjenevës, Didier Pittet, ndër të tjera, ngre alarmin përpara kërkesave të ngutshme për të rihapur, ndërsa rastet në të vërtetë rriten.

Pittet, njeriu i referencës, shpikësi i tretësirës hidro-alkoolike që përdorim të gjithë për të dezinfektuar duart, flet sot në gazetën Le Temps. “Zvicra është në gjumë, por ata duhet të jenë të kujdesshëm. E njëjta gjë po ndodh si verën e kaluar dhe të gjithë e kujtojmë se si përfundoi”. “Idealisht, duhet të arrihet 80% imuniteti i tufës në popullatën zvicerane. Ne jemi larg tij, ”thekson Didier Pittet.

Ka disa hapje që janë të mundshme, por me kusht që të respektohen gjithmonë masat paraprake, gjë që shpesh nuk ndodh, dhe pastaj duhet të testoni dhe provoni përsëri, gjë që Zvicra nuk e bën sa duhet, dhe kjo është ajo që duhet të kuptoni.

Pra, pas disa javësh do të jetë e mundur të hapni tarracat e restoranteve, por jo dhomat e brendshme, ju do të jeni në gjendje të rifilloni disa aktivitete, por edhe një herë duke respektuar masat paraprake që duhet të zbatohen dhe kontrollohen gjithmonë.

Ja se çfarë i trembet më shumë Pittet nga çdo rihapje në javët e ardhshme.

Ndërsa mosha e pacientëve në të ardhmen do të jetë gjithnjë e më e ulët, kur këta pacientë të shtrohen në spital ata do të qëndrojnë në spital për më gjatë. Për fat të mirë, shkalla e vdekjes do të bjerë, por do të duhet më shumë kohë për t’i kuruar ato. Dhe për këtë arsye edhe një herë ne do të detyrohemi të vonojmë kontrollet dhe operacionet që nuk lidhen me Covid.

Kontrolli për shembull për pacientët me kancer ose sëmundje të tjera të rënda, viktima indirekte nëse doni, shpesh të harruara, të pandemisë./Le Temps/RSI.ch/EB

 

blank

Zvicër: 12 viktima, 134 shtrime në spital dhe 2 519 infeksione

 

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, ka 134 shtrime të reja në spital, 12 vdekje, ndërsa ka 2.519 infeksione të reja.

Aktualisht në spitale – gati 75% të zëna – 4.6% e vendeve janë të rezervuara për pacientët Covid, ndërsa në kujdesin intensiv këta pacientë zënë 21% të shtretërve në të gjithë vendin.

Lajm i mirë, megjithatë, në lidhje me shkallën e riprodhimit: 0.96, nën pragun e kufirit (megjithatë, të konsiderosh që korrespondon me situatën e 10 ditëve më parë). rsi-eb

blank

Zvicër: Në 24 orët e fundit 2,449 infeksione të reja dhe 10 raste vdekje

voal.ch – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, ka patur 2,449 infeksione të reja, 152 shtrime të reja në spital dhe 10 vdekje.

Këto të dhëna janë botuar në faqen e internetit të Zyrës Federale të Shëndetit Publik.

Shkalla e njësive të kujdesit intensiv në të gjithë vendin nga pacientët me Covid është rritur në 21%.

Në Zvicër aktualisht ndodhen 13.406 persona në izolim dhe 23.961 që kanë ardhur në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 4,108 të kthyer nga një vend në rrezik dhe të vendosur në karantinë./ZFSHP/EB

 

blank

Zvicër – Mjafton karta e sigurimit shëndetësor dhe testi Covid gratis

voal.ch – Për të bërë testin falas, duhet të tregoni kartën tuaj të sigurimit shëndetësor ose lejen e punës.

Paket Anti-Covid prej datës 7 prill gratis në të gjitha farmacitë e Zvicrës.

Testet vetë-diagnostikuese kundër koronavirusit, të ashtuquajturat “bëjini vetë testin” prej dje janë të disponueshme në çdo farmaci.

Çdo person mund të marrë deri në 5 teste falas në muaj.

Edhe të huajt që punojnë në Zvicër e vijnë nga zonat limitrofe, kanë të drejtën e 5 testeve në muaj.

Në rastin e një testi të shpejtë, nëse rezultati është pozitiv, atëherë rezultati duhet të konfirmohet nga një analizë PCR.

Prej dje janë shpërndarë rreth 5 milion e gjysmë në të gjithë Zvicrën.

Testet vetëdiagnostike – kujtojmë – janë teste të hundës, por ndryshe nga testet e shpejta, ato nuk janë  hundë-faring.

Kjo do të thotë që shkopi duhet të hyjë vetëm në pjesën fillestare të hundës, prandaj mund ta bëni vetë.

Përveç testeve që rimbursohen nga Konfederata (5 në muaj për person), kush paguan me xhepin e tij mund të blejë sa të dojë, kosto maksimale shkon deri në 12 franga.

Sidoqoftë, qytetarëve dhe kompanive u kërkohet të mos grumbullojnë e blenë, në mënyrë që të ketë pajisje për të gjithë./ATS/RSI.ch/EB

 

 

blank

Vatican News: Ndërroi jetë teologu zviceran Hans Küng

Ishte 93 vjeç. Pati marrë pjesë në Koncilin II të Vatikanit. Kritikoi doktrinën mbi pagabueshmërinë papnore e më 1979, iu anulua autorizimi për të dhënë mësimin e teologjisë katolike. Në vitin 2005, takimi me Benediktin XVI në një atmosferë miqësore

Ndërroi jetë në moshën 93 vjeçare, në shtëpinë e tij në Tübingen të Gjermanisë, teologu zviceran Hans Küng. Lindur në Sursee, më 19 mars 1928, u shugurua meshtar në vitin 1954. Tre vite më vonë, në tezën e doktoraturës, mbështeti konvergjencën ndërmjet katolikëve dhe të reformuarve (protestantëve), përsa i përket doktrinës së justifikimit a të shfajësimit: në të vërtetë, theksoi ai, thuhet e njëjta gjë me mënyra të ndryshme. Në vitin 1960 filloi punë si pedagog në Fakultetin e Teologjisë Katolike në Universitetin e Tübingen e më pas, mori pjesë në Koncilin II të Vatikanit si ekspert. Aty njohu Joseph Ratzinger, Papën e ardhshëm Benedikti XVI.

Përveçse iu përkushtua studimit të historisë së feve, në veçanti atyre abrahamike, Küng njihet për qëndrimin e tij të veçantë në fushën teologjike dhe morale, për kritikat e tij ndaj disa tematikave të doktrinës katolike. U shpreh kundër dogmës së pagabueshmërisë papnore, ashtu siç e përcaktoi Koncili I i Vatikanit. Në vitin 1979, Kongregata për Doktrinën e Fesë ia hoqi të drejtën për të dhënë mësim si teolog katolik, por ai vazhdoi të punojë si profesor nderi i teologjisë ekumenike në Universitetin e Tübingen-it.

Takimi ndërmjet Benediktit XVI dhe Hans Küng

Küng i kritikoi disa herë si Shën Gjon Palin II, ashtu edhe Papën Benedikti XVI. Në fillim të papnisë së Joseph Ratzinger, të dy u takuan në Castel Gandolfo më 24 shtator 2005. Duke dhënë njoftimin, Buletini i Zyrës së Shtypit të Vatikanit nënvizoi se takimi u zhvillua “në një atmosferë miqësore”. “Të dyja palët ishin dakord se nuk kishte kuptim të hynin, në kuadrin e takimit, në një debat mbi çështjet doktrinore ndërmjet Hans Küng dhe Magjisterit të Kishës Katolike”. Biseda u përqëndrua mbi dy tema, që ishin “me interes të veçantë për punën e Hans Küng: çështja e Weltethos (etika botërore) dhe dialogu i arsyes së shkencave natyrore me arsyen e besimit të krishterë”. Küng – vazhdonte njoftimi për shtyp – “nënvizoi se projekti i tij i Weltethos nuk ishte aspak superstrukturë abstrakte intelektuale; përkundrazi, ai vinte në dukje vlerat morale, rreth të cilave bashkohen fetë e mëdha të botës, pavarësisht nga ndryshimet, e që mund të perceptohen si kritere të vlefshme nga arsyeja laike”.

Nga ana e tij, Papa Benedikti XVI e pati vlerësuar “përpjekjen e profesorit Küng për të kontribuar në përtëritjen e njohjes së vlerave thelbësore morale të njerëzimit, përmes dialogut të feve dhe takimit me arsyen laike”, duke nënvizuar “se impenjimi për një vetëdije të re mbi vlerat, që mbështesin jetën njerëzore, ishte edhe një nga objektivat e rëndësishme të papnisë së tij”. Njëkohësisht, Papa ripohonte se ishte dakord me përpjekjen e Küng “për të ringjallur dialogun ndërmjet fesë dhe shkencave natyrore e për të theksuar, në kuadrin e mendimit shkencor, arsyen dhe domosdoshmërinë e Gottesfrage (çështjes së Zotit)”. Küng, përfundonte deklarata, shprehu “kënaqësinë e tij lidhur me përpjekjet e Papës në favor të dialogut ndërmjet feve, si edhe në favor të takimit me grupet e ndryshme shoqërore në botën moderne”.

Pavarësisht nga ky takim, qëndrimet mbetën larg për shumë çështje, si celibati meshtarak, meshtaria e grave, kontracepsioni, eutanazia. Në kërkimet e tij, Küng analizoi edhe marrëdhëniet ndërmjet fesë dhe shkencës, duke hedhur poshtë pretendimet e disa teorive shkencore për arritjen e sigurisë absolute. Vitet e fundit, ai nuk ishte më aq aktiv publikisht, derisa u tërhoq në jetën private, për arsye shëndetësore.

blank

Zvicra 8’667’000 banorë me një rritje prej +0.7%

voal.ch – Me gjithë pandeminë, popullsia në Zvicër është në rritje. Zvicra numëron 8’667’000 banorë me një rritje prej 0.7%

Ka rritje të popullsisë në Zvicër, por më e vogla ajo e vitit 2020.

Popullsia në Zvicër po rritet përsëri. Dhe kjo pavarësisht nga numri mesatarisht i lartë i vdekjeve të regjistruara në vitin 2020.

Këto janë shifrat e fundit të botuara sot nga Zyra Federale e Statistikave, të cilat tregojnë një rritje demografike prej 0.7%.

Deri më 31 dhjetorin e vitit të kaluar, 8,667,100 njerëz jetuan në Zvicër, 61,100 më shumë se një vit më parë. Numri i emigrantëve dhe emigrantëve po zvogëlohet, bilanci migrues është akoma pozitiv (+ 56’500).

Vitin e kaluar 76,000 njerëz u larguan nga kjo botë, një rritje prej 8,200 krahasuar me 2019, më e shënuar tek burrat sesa gratë. Kantoni i vetëm që i shpëton kësaj tendence është Nidwalden.

Jetëgjatësia në Zvicër po zvogëlohet: për burrat ajo ra nga 81.9 vjet në 81.1, ndërsa për gratë ajo shkoi nga 85.6 vjet në 85.2. Kantonet më të ndjeshme ndaj këtij zhvillimi janë Ticino, Gjeneva, Obwalden, Jura dhe Schwyz./ATS/EB

 

blank

I ftohtë rekord -26.3 gradë në Zvicër

VOAL – Fronti i ftohtë në të gjithë Zvicrën vendosi një temperaturë rekord të ulët në prill në Jungfraujoch, ku -26.3 gradë Celsius u mat këtë mëngjes.

Kjo u raportua nga shërbimi privat MeteoNews, sipas të cilit në vëzhgimin Jungfraujoch (3454 m), në muajin në fjalë, temperaturat më të ulëta nuk janë regjistruar kurrë që nga viti 1961. rsi-eb


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend