VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Stuhia Sabine arriti edhe në Zvicër, vështirëson qarkullimin e mjeteve tokësore dhe ajrore

By | February 10, 2020

Komentet

Shpallet fajtore zvicerania 76-vjeçare që vrau me thikë 7-vjeçarin Ilias nga Kosova

VOAL – 76-vjeçarja që vrau një djalë 7-vjeçar në Bazel në 21 Mars 2019 u shpall fajtore për vrasje pas dy ditësh gjykim, bën të ditur ATS, Agjencia Telegrafike Zvicrane. Gjykata ka vendosur që ajo të internohet ashtu siç kërkohet nga prokuroria. Mbrojtja do të preferonte një shtrim stacionar në spital. Sidoqoftë, e pandehura kishte deklaruar gjatë gjykimit se ajo nuk pranonte të merrte ilaçe mjekimi.

Sulmi ndodhi rreth orës 12.45. Viktima i mitur, 7-vjeçari nga Kosova, Ilias, u qëllua rrugës nga shkolla për në shtëpi. Fëmijën e gjeti të plagosur në fyt mësuesja, e cila po kalonte të njëjtën rrugë me një biçikletë. Ai u çua në spital, por vdiq pavarësisht operacionit.

Në sallën e gjyqit, kryesja e krimit, Alice F.,  kërkoi falje, pranoi të keqen e bërë dhe tha që ajo menjëherë është penduar. E prekur nga një formë psikike e kuerulomanisë, gruaja vazhdimisht ndihej si objekt abuzimi, gjë që e bënte atë që të shkruajë vazhdimisht tek autoritetet për të kërkuar drejtësi. Në 42 vjet ajo ka dërguar kaq shumë letra për të mbushur dhjetë arka me banane. Çrregullimi ishte përkeqësuar pas një dëbimi nga banesa me qira, të cilin pësoi më 1992 së bashku me partnerin e saj – i cili vdiq në 1999 – dhe pasojave të mëvonshme. Që nga viti 2002 e tutje, në letrat e saj shpesh përmendej vrasja. Që nga viti 2016, kërcënimet për një akt dhune të papërcaktuar ishin bërë më të shpeshta, të cilat mund të priteshin në çdo kohë nëse kërkesat e saj nuk ishin përmbushur dhe pasuritë e saj (likuiduar më 1995) nuk do t’i ktheheshin.

Prindërit kanë qarë në fillim të seancës. Alice F. ka treguar se ajo nuk e kishte planifikuar sulmin. Por se thikën e kishte çdo ditë me vete. Pala mbrojtëse ka dalë me argumente se e akuzuara vuan nga probleme psiqike. eb

 

Koronavirus: Në Zvicër 187 raste të reja dhe një viktimë

VOAL – Në shkallë vendi në Zvicër janë zbuluar 187 raste të reja dhe ka pasur një vdekje. Njëmbëdhjetë të sëmurë të tjerë janë shtruar në spital më shumë se në përditësimin fundit.

Nisur nga situata epidemiologjike, edhe në kantonin Graubynden, shkollat ​​normalisht do të fillojnë në prani të studentëve dhe pa detyrimin për të mbajtur maskë. Departamenti i Drejtësisë, Sigurisë dhe Shëndetit e tregoi këtë sot në një komunikatë, duke shtuar se sistemi i gjurmimit të kontakteve dhe shtrëngimi i kontrolleve nga bashkitë janë duke rezultuar efektive. Vendimi bazohet në një vlerësim aktual, saktësojnë autoritetet. Sidoqoftë, nëse situata epidemiologjike e kërkon atë ose nëse nuk është e mundur të respektohet distanca minimale, institutet e trajnimit do të jenë në gjendje të vendosin masa që tejkalojnë, siç është detyrimi për të veshur maskë gjatë mësimeve. rsi/eb

Zvicra nënshkruan kontratë me firmën Molecular Partners për ilaçin kundër koronavirusit

 

VOAL – Konfederata ka nënshkruar një kontratë me kompaninë zvicerane Molecular Partners për të rezervuar një ilaç kundër koronavirusit të ri. Disa ditë më parë u arrit një marrëveshje me Moderna për blerjen e 4.5 milion dozave të vaksinës.

Në dy javët e fundit, Zyra e Higjienës Publike ka regjistruar rreth 900 kontrolle në ngjarje dhe lehtësira të arritshme për publikun. Boshllëqet e gjetura kryesisht kanë të bëjnë me respektimin e distancave. Gjithashtu jepen shifra në lidhje me karantinat pas kthimit nga vendet në rrezik. Përgjegjësia individuale është apeluar dhe deri tani përvojat janë pozitive: 700 kanë njoftuar kthimin e tyre nga Ballkani, Sh.B.A dhe Suedia. rsi/eb

Nis procesi gjyqësor ndaj zviceranes që vrau 7-vjeçarin nga Kosova

Ka filluar procesi gjyqësor ndaj zviceranes 76-vjeçare, e cila më 21 mars të vitit 2019 kishte vrarë me thikë kosovarin shtatëvjeçar Ilias, shkruan gazeta Blick.

Në fillim të procesit, e akuzuara 76-vjeçarja Alice F., nuk i ka kërkuar falje prindërve të Iliasit, pasi ka thënë se për atë që ka bërë nuk ka të falur.

“Unë nuk i kërkoj falje prindërve, pasi nuk ka falje për këtë. Nuk i kërkoj falje këtyre njerëzve. Por mund të them se më vjen keq”, ka thënë Alice.

Prindërit kanë qarë në fillim të seancës. Alice F. ka treguar se ajo nuk e kishte planifikuar sulmin. Por se thikën e kishte çdo ditë me vete. Pala mbrojtëse ka dal me argumente se e akuzuar vuan nga probleme psiqike.

Vala e nxehtësisë përfshin edhe veriun e Zvicrës

VOAL – Alarmi për vapën i shpallur nga MeteoSwiss, i cili ka qenë në fuqi në Ticino që nga e shtuna, është shtrirë gjithashtu në veri të Alpeve. Në rajonet e Gjenevës dhe Bazelit, si dhe në Jura dhe Vaud, parashikohen deri në 34 gradë, me lagështi midis 40 dhe 50%. Vala e nxehtësisë pritet të përfundojë të mërkurën.

Sipas të dhënave të MeteoSwiss, termometri, të dielën, tejkaloi 32 gradë në Biasca, Magadino, Basel, Sion dhe Delémont.
ATS/eb

Zvicra zero viktima e 152 infeksione të reja

VOAL – 152 infeksione të reja me Covid-19 u raportuan në Zvicër të Dielën, me totalin në rritje në 36.603. Ndërkaq  numri i vdekjeve është i qëndrueshëm në 1,712.


Ndihma e promovuar deri tani për të përballuar pasojat ekonomike të pandemisë nuk është e mjaftueshme: argumenton presidenti i Bordit të Drejtorëve të Credit Suisse Urs Rohner, sipas të cilit shteti duhet të inkurajojë investimet në ndërmarrje të vogla dhe të mesme (NVM).

“Mbështetjet e likuiditetit janë kredi, jo dhurata, të cilat duhet të paguhen”, thekson menaxheri në një intervistë të publikuar nga demenical SonntagsZeitung. “Në varësi të mënyrës sesi zhvillohet ekonomia, do të shihet nëse të gjitha kompanitë me të vërtetë do të jenë në gjendje të paguajnë paratë.”

Sipas Rohner, shumica e NVM-ve do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë, por jo të gjithë: floktarët me siguri kanë qenë në gjendje të rihapen pas mbylljes, por sektorë të tjerë si hotelieria ose evenimentet vuajnë dhe sektori i turizmit është ende në vështirësi. rsi-eb

182 raste të reja me koronavirus dhe asnjë viktimë në Zvicër

VOAL – Asnjë vdekje e re nuk raportohet në shkallë vendi, ndërkohë që 182 infeksione të reja Covid-19 janë raportuar në Zvicër në 24 orët e fundit, me totalin në rritje në 36.451.

Ndërsa numri i vdekjeve është i qëndrueshëm në 1,712. rsi/eb

Liqeni Les Faverges në akullnajën Plaine Morte po zbrazet, rrezikon përmbytje në Oberland të Bernës

VOAL – Liqeni Les Faverges në akullnajën Plaine Morte, midis kantoneve të Bernës dhe Valesë, po zbrazet dhe ekziston një rrezik i fortë nga përmbytja në Lenk në Oberland të Bernës. Autoritetet e bënë të ditur këtë të premten, duke i kërkuar popullatës të  mos iu afrohej rrjedhave ujore.

Sistemi i alarmit sinjalizoi një ulje të nivelit të liqenit në orët e para të mëngjesit, siç njoftoi komuna e Lenk. Niveli i ujit deri tani ka rënë me rreth një metër dhe për këtë arsye ka të ngjarë të boshatiset.

Kjo mund të çojë në përmbytje në lumenjtë Trübbach dhe Simme. Popullsisë dhe vizitorëve iu kërkua të respektojnë rekomandimet. Zonat Fluhsee-Tierbergtätli dhe Rezliberg-Langermatte sipër Lenk u mbyllën si një masë paraprake.

Liqenet akullnajore të Plaine Morte, të cilat janë të mbushura me ujë të shkrirë, janë monitoruar për disa vite me kamera dhe detektorë të nivelit.
ATS/eb

Vaksina – Zvicra nënshkruan kontratë me firmën amerikane Moderna

Therapeutics Moderna në Kembrixh

VOAL – Konfederata ka nënshkruar një kontratë me kompaninë Moderna për blerjen e 4.5 milionë dozave të vaksinës për Covid-19. Plani i ndërmarrjes amerikane “tashmë është i avancuar. Nëse vaksina kalon testin klinik dhe miratohet në Zvicër, vendi ynë do të marrë 4,5 milion doza. Meqenëse duhen dy doza, 2.25 milion mund të vaksinohen. të njerëzve, “shpjegoi Berna në një komunikatë të lëshuar të Premten në mëngjes.

Zvicra është ndër vendet e para që ka nënshkruar një kontratë me Moderna, por mbetet në kontakt me kompani të tjera prodhuese, nënvizon komunikata. “Ende nuk është e mundur të përcaktohet me siguri se cilat kompani ose cilat vaksina përfundimisht do të mbizotërojnë dhe do të jenë në dispozicion të popullatës zvicerane më shpejt dhe më sigurt ”.

Këshilli Federal ka ndarë një total prej 300 milion franga për blerjen e vaksinës. Procedura e vaksinimit në çdo rast do të jetë progresive: “Supozohet se, fillimisht, doza të mjaftueshme nuk do të jenë në dispozicion për të mbuluar tërë popullsinë zvicerane në një shkallë të gjerë. Strategjia e vaksinimit do të marrë parasysh njohuritë aktuale shkencore, në bashkëpunim të ngushtë me Komisionin Federal për Vaksinime ”, saktëson Qeveria.

Vaksina nga kompania Cambridge “përdor një teknologji të re: mRNA është një lloj molekule me funksionin e lajmëtarit, i cili bart informacionin e nevojshëm për prodhimin e proteinave, u tregon qelizave të trupit se si të prodhojnë proteinën e virusit “, shpjegon përsëri Berna. “Sapo prodhohet nga trupi, proteina njihet si antigjen nga sistemi imunitar, i cili për këtë arsye prodhon antitrupa ndaj virusit për të përgatitur trupin për luftën kundër vetë virusit.” rsi/eb

Zvicra: Karantinë edhe atyre që kthehen nga Spanja dhe Rumania

Në Zvicër 181 infeksione të tjera brenda 24 orësh

VOAL – Rritja tendenciale e numrit të rasteve të reja të pozitivitetit ndaj koronavirusit konfirmohet në Zvicër: të martën, Zyra Federale e Shëndetit Publik raportoi një tjetër 181 infeksion që sjellin totalin nga fillimi i epidemisë në 35.927.

Pas zeros së dyfishtë të djeshme, tre raste të reja të koronavirusit janë raportuar në Ticino, për gjithsej 3,445. Dy shifra të tjera pozitive në Graubynden janë konfirmuar gjithashtu. Të martën, mjekët e Ticinos i dërguan një letër qeverisë duke kërkuar që përdorimi i maskës të bëhet i detyrueshëm edhe në merkate, bare dhe mjedise të tjera të mbyllura. rsi/ev

Të Gjelbrit: Për një Zvicër “klimatikisht pozitive”

VOAL – Të Gjelbrit kanë bërë disa propozime për ta bërë Zvicrën “klimatikisht pozitive” që nga viti 2040. Qëllimi është ta bëjmë atë të kapë më shumë CO2 nga atmosfera sesa emeton. “Bëhet fjalë për përshpejtimin e asaj që Këshilli Federal dhe Parlamenti kanë planifikuar deri tani,” thanë ekologjistët të Mërkurën në një konferencë për shtyp në internet.

Në veçanti, është theksuar që ambiciet e ligjit të CO2 dhe Strategjisë 2050 të rriten, për të zvogëluar konsumin e energjisë dhe emetimet e dioksidit të karbonit, gjithashtu përmes një përdorimi më të madh të burimeve të rinovueshme.

“Para se të bëhet pozitive për klimën në 2040, Zvicra duhet të arrijë neutralitetin deri në vitin 2030, domethënë duhet të ulë emetimet e saj të brendshme dhe të importit me 50%,” thanë Të Gjelbrit.

Ekzistojnë dy mënyra për të nxjerrë CO2 nga atmosfera: një natyrore dhe një teknike. E para përfshin ripyllëzimin, ruajtjen e pyjeve ekzistuese dhe ligatinat. E dyta është rikuperimi dhe ruajtja e CO2. Në Zvicër, disa projekte janë duke u zhvilluar për këtë qëllim, kujton Këshilltari Kombëtar Bastien Girod.
ATS/eb

Zvicër – Avioni i parë me energji elektrike i certifikuar në botë fluturon në kantonin e Fribourg

Voal.ch – Quhet Velis Electro, i prodhuar nga firma sllovene Pipistrel, një prani shumë i heshtur dhe aspak ndotës i qiellit, kur krahasohet me avionët tradicionalë.

Është i pari avion në botë i certifikuar me motor elektrik që ka bërë fluturimin e parë inaugurial në Ecuvillens, kantonin e Fribourg.

Avioni, i cili kushton 175,000 €, paraqet një hap të rëndësishëm drejt aviacionit ekologjik, sipas Zyrës Federale të Aviacionit Civil, dhe do të përdoret kryesisht për trainimin e pilotëve.

Ai tani ka një gamë të kufizuar veprimesh: dy bateritë e tij prej 60 kilogramësh secila i lejojnë atij të qëndrojë në ajër për 50 minuta dhe të ulet në rast të prishjes së njërit prej tyre. Rezerva është 10 minuta.

Velis Electro është një avion dy vëndesh me gjatësi 6.47 m, me gjatësi të krahëve 10.71 m dhe me një peshë  172 kg, që arrin të fluturojë deri në 200 km/orë/ATS.ch/EB