VOAL

VOAL

Skocia kërkon referendum të ri për t’u shkëputur nga Britania

March 29, 2017
blank

Komentet

blank

Zelensky telefonatë me Papa Françeskun: E informova për tmerret që Rusia po kryen në Ukrainë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka njoftuar në Twitter se ka folur sot me Papa Françeskun.

“E informova për agresionin që Federata Ruse po kryen kundër Ukrainës, për krimet e tmerrshme të Rusisë. Ne i jemi mirënjohës Papës për lutjet e tij për Ukrainën. Populli ynë ka nevojë për mbështetjen e liderëve shpirtërorë të botës, të cilët duhet t’i përcjellin botës të vërtetën për tmerret që agresori po kryen në Ukrainë”, shkroi ai në Twitter.bw

blank

blank

Ish-kancelari gjerman Schroeder padit parlamentin mbi heqjen e privilegjeve

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder gjatë një konference në Shën Petersburg, 29 shtator 2017.

RFE/RL

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder ka paditur parlamentin gjerman në një përpjekje për të rivendosur privilegjet që iu hoqën në maj të këtij viti.

Sipas avokatit të tij, në padinë e ngritur në Gjykatën Administrative të Berlinit, 78-vjeçari Schroeder kërkon t’i kthehet e drejta për të pasur një zyrë në parlamentin gjerman.

Komiteti parlamentar gjerman i buxhetit vendosi në maj që Schroeder, subjekt i kritikave të ashpra në Gjermani për lidhjet e tij me Rusinë, duhet të hiqte dorë nga e drejta e tij për një zyrë në Bundestag, megjithëse ai do të vazhdonte të merrte pensionin e tij.

Ekipi ligjor i ish-kancelarit po argumenton se vendimi i komitetit të buxhetit të Bundestagut për të shkurtuar fondet për zyrën parlamentare të Schroeder-it dhe për ta mbyllur atë ishte i paligjshëm.

Ish-kancelari, i cili ishte në detyrë midis viteve 1998 dhe 2005, është kritikuar për vite me radhë për përfshirjen e tij me kompanitë shtetërore ruse dhe konsiderohet një mik i ngushtë personal i presidentit rus Vladimir Putin.

Presioni ndaj Schroder-it për t’u distancuar nga Putini u rrit pas pushtimit rus në Ukrainën fqinje.

Në maj, Schroeder më në fund njoftoi se do të largohej nga bordi mbikëqyrës i gjigantit rus të energjisë Rosneft. Ai gjithashtu hodhi poshtë një nominim për një pozicion të bordit mbikëqyrës në Gazprom, një tjetër gjigant energjetik rus.

Të hënën, partia e tij e qendrës së majtë (SPD) vendosi se nuk kishte arsye për ta përjashtuar atë nga partia pas disa javësh shqyrtim.

Komiteti në qytetin verior gjerman të Hanoverit tha se Schroeder nuk ka shkelur rregullat partiake të SPD-së duke u angazhuar me kompanitë shtetërore ruse, që do të thotë se nuk ka bazë për dëbim.

blank

Stoltenbergu javën e ardhshme takohet me Kurtin dhe Vuçiqin

RFE/RL

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, më 17 gusht do të mbajë takime të ndara në Bruksel me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Këto takime do të mbahen vetëm një ditë para rundit të ri të dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

Sipas njoftimit për media nga aleanca ushtarake e NATO-s, Stoltenberg fillimisht do të takohet me Vuçiqin dhe më pas me Kurtin.

Pas çdo takimi të ndarë janë paraparë të mbahen edhe konferenca për media.

Takimi në Bruksel me Stoltenbergun do të mbahet tri javë pas rritjes së tensioneve në veri të Kosovës.

Serbët lokalë më 31 korrik dhe 1 gusht bllokuan rrugët që çojnë në pikëkalimet kufitare – Jarinjë dhe Bërnjak – që lidhin Kosovën dhe Serbinë, për të shprehur kundërshtimin e tyre lidhur me vendimet e Prishtinës për targat dhe dokumentet serbe.

Më 31 korrik, NATO tha se misioni i saj në Kosovë, KFOR, ishte i përgatitur të ndërhynte nëse do të rrezikohej stabiliteti në vend.

Të njëjtën deklaratë e bëri edhe shefi i aleancës, Stoltenberg gjatë një bisede që ka zhvilluar me Vuçiqin më 3 gusht.

Por, pas ndërhyrjes së Shteteve të Bashkuara dhe BE-së, Qeveria e Kosovës tha se do të shtynte zbatimin e vendimeve për 30 ditë, kur të hiqen barrikadat e vendosura dhe barrikadat u hoqën pasditen e 1 gushtit.

Ndërkaq, më 18 gusht, sipas ftesës së dërguar nga shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, në rundin e dialogut do të bisedohet për “të gjitha çështjet e hapura” midis Kosovës dhe Serbisë. Por, nga BE-ja ende nuk kanë dhënë detaje për agjendën e takimit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë dhënë për REL-in, tha se në rundin e ri të bisedimeve nuk do të diskutojë për dy vendimet që u kundërshtuan nga serbët lokalë.

Vendimi për dokumente ka të bëjë me lëshimin e një dokumenti për hyrje-dalje për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë. Këtë praktikë, Serbia e aplikon për shtetasit e Kosovës qe 11 vjet.

Ndërkaq, vendimi i dytë ka të bëjë me riregjistrimin e targave të makinave me akronime të qyteteve të Kosovës, që lëshohen nga Serbia. Targat sikurse KM, PZ, UR e të ngjashme përdoren në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe dhe nga Prishtina konsiderohen ilegale.

Kurti dhe Vuçiq janë takuar për herë të fundit në dialogun e Brukselit korrikun e vitit të kaluar. Ditë më parë, presidenti serb deklaroi se është skeptik se mund të arrihet ndonjë rezultat në takimin e 18 gushtit.

blank

Zjarrfikësit evropianë bëhen bashkë kundër flakëve në Francë

RFE/RL

Zjarrfikësit nga e mbarë Evropa kanë filluar të arrijnë në Francë për të ndihmuar në shuarjen e disa zjarreve të egra.

Franca po përballet me zjarre, veçmas me disa vatra gjigante të flakëve në pyjet në jugperëndim të vendit.

Brigada e zjarrfikësve nga rajoni francez Zhironde, tha se gjatë natës kanë arritur të kufizojnë përhapjen e zjarreve pyjore, për shkak se ka pasur pak erë. Por kushtet atmosferike për vënien nën kontroll të zjarreve ende janë “të pafavorshme” për shkak të motit të nxehtë dhe të thatë.

Që nga e dita e martë, zjarret në rajonet Zhironde dhe Landes kanë shkatërruar mbi 74 kilometra katrorë.

Për shkak të zjarreve, të paktën 10.000 persona janë evakuuar nga këto dy rajone.

Mbi 360 zjarrfikës dhe 100 makina të specializuara janë dërguar në Francë nga Gjermania, Rumania, Polonia dhe Austria. Ata do t’iu bashkohen mbi 1.000 zjarrfikësve francezë të cilët po luftojnë me zjarret pyjore. Greqia po ashtu ka njoftuar se do të dërgojë dy avionë për shuarjen e zjarreve.

Po ashtu, Suedia ka dërguar dy avionë për shuarjen e disa vatrave të zjarrit në rajonin Bretanjë në perëndim të Francës.

blank

Britania: Shpërthimet në bazën në Krime degradojnë flotën ajrore ruse

Imazhet satelitore të bazës ajrore në Krime që u godit nga shpërthimet më herët gjatë kësaj jave.

RFE/RL

Shpërthimet që ndodhën gjatë kësaj jave në bazën ajrore ruse në Krime, kanë degraduar flotën ajrore të Rusisë, tha Britania.

Shpërthimet në bazën ajrore Saki kanë shkatërruar të paktën tetë avionë luftarakë rusë dhe kanë shkaktuar shkatërrim të madh.

Përderisa avionët e shkatërruar janë vetëm një pjesë e vogël e flotës ruse në Detin e Zi, Britania tha se kapacitetet e flotës do të preken, pasi që Saki konsiderohet si bazë kryesore operacionale.

Në përditësimin ditor për luftën në Ukrainë, Ministria britanike e Mbrojtjes, tha se me gjasë baza Saki është ende operacionale, por zonat përreth kanë pësuar dëme serioze.

Imazhet satelitore të publikuara këtë javë kanë shfaqur shkatërrim të madh në bazën ajrore Saki, në Krimenë e okupuar nga Rusia.

Rusia ka thënë se nga shpërthimet është vrarë një person dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë. Moska ka thënë se shkaku i shpërthimeve është mosrespektimi i rregullave kundër zjarrit.

Ndërkaq, Ukraina ka mohuar se qëndron prapa shpërthimeve. Por disa zyrtarë të paidentifikuar ukrainas u kanë thënë mediave amerikane se ushtria ukrainase qëndron prapa shpërthimeve.

Rusia e ka përdorur bazën ajrore Saki, që gjendet në perëndim të Krimesë, për të kryer sulme në territorin ukrainas qëkur nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

blank

Letonia e përcakton Rusinë “shtet që sponsorizon terrorizmin”

VOA/Marrë nga Reuters

Parlamenti i Letonisë e përcaktoi të enjten Rusinë si “shtet që sponsorizon terrorizmin” lidhur me luftën në Ukrainë dhe u bëri thirrje aleatëve perëndimorë që të vendosin sanksione më gjithëpërfshirëse ndaj Moskës, në mënyrë që t’i jepet fund konfliktit.

“Letonia i konsideron veprimet e Rusisë në Ukrainë si gjenocid kundër popullit ukrainas,” thuhet në një rezolutë të parlamentit leton.

Vendet perëndimore duhet të rrisin mbështetjen e tyre ushtarake, financiare, humanitare dhe diplomatike për Ukrainën dhe të mbështesin nismat që dënojnë veprimet e Rusisë, vazhdon rezoluta.

Miliona ukrainas janë larguar nga shtëpitë e tyre dhe mijëra janë vrarë që nga sulmi i Rusisë në shkurt.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha se ishte mirënjohës për rezolutën e parlamentit letonez.

“Ukraina u bën thirrje shteteve dhe organizatave të tjera që të ndjekin shembullin e Letonisë,” shkruan zoti Kuleba në Twitter.

Rusia e dënoi rezolutën e parlamentit letonez, duke e cilësuar një veprim ksenofobik, sipas një postimi të zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova në rrjetin Telegram.

blank

Raportohet për shpërthime në një bazë ushtarake në Bjellorusi

Ky imazh satelitor i realizuar në mars shfaq prezencën ushtarake në bazën ajrore Ziabrauka, që gjendet 30 kilometra nga kufiri me Ukrainën.

RFE/RL

Disa shpërthime janë raportuar në një zonë në Bjellorusi që gjendet pranë një aeroporti ushtarak. Ky aeroport, sipas autoriteteve ukrainase është përdorur nga forcat ajrore ruse për të sulmuar territorin e Ukrainës.

Kanalet në Telegram, Belaruski Hayun dhe Flagshtok, cituan dëshmitarë të kenë thënë se gjatë natës janë dëgjuar të paktën tetë shpërthime, por edhe janë parë shkrepëtima në afërsi të aeroportit ushtarak, Ziabrauka, që gjendet në juglindje të rajonit Homel.

Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë tha se në orën 23:00 më 10 gusht, motori i një makine ushtarake u përfshi nga zjarri dhe se “masat për të shuar zjarrin janë duke u ndërmarrë”. Në deklaratën e kësaj ministrie u shtua se nuk raportohet për viktima.

Incidenti ndodhi pak ditë pas një serie shpërthimesh në bazën ajrore ruse në gadishullin ukrainas të Krimesë, ku janë shkatërruar të paktën nëntë avionë luftarakë rusë.

Kievi nuk e ka marrë përgjegjësinë për këto shpërthime, ndërkaq Rusia ka mohuar se baza Saki në Krime është sulmuar, por ka thënë se shpërthimet janë shkaktuar për shkak të shkeljes së rregullave kundër zjarrit.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se baza Ziabrauka në Bjellorusi është përdorur nga forcat ruse në pushtimin e Ukrainës, që Moska nisi më 24 shkurt.

Muajin e kaluar, ushtria ukrainase tha se Rusia kishte vendosur sistemet e raketave S-400 dhe Iskander-M në aeroportin bjellorus dhe po i përdor ato për të sulmuar Ukrainën.

blank

Pamjet nga sateliti: Dëme të mëdha në bazën ajrore në Krime

Imazhet e publikuara satelitore kanë shfaqur dëme të madh dhe disa avionë luftarakë rusë të dëmtuar në bazën ajrore të Krimesë, që është goditur nga shpërthimet më herët gjatë kësaj jave.

Baza ajrore Saki, që gjendet në perëndim të Krimesë së kontrolluar nga rusët, u godit nga një sërë shpërthimesh të martën, më 9 gusht, duke lënë të vrarë një person.

Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimet, por të dhënat e reja sugjerojnë se shpërthimet ka të ngjarë të kenë qenë sulm i shënjestruar.

Imazhet satelitore të publikuara nga Plant Labs, tregojnë zona të mëdha të tokës që janë djegur nga zjarret që shpërthyen.

Pistat kryesore të kësaj baze ajrore duket se nuk janë prekur, por të paktën tetë avionë duket se janë dëmtuar ose janë shkatërruar, teksa duken disa gropa të hapura në tokë.

Disa prej këtyre gropave janë në disa zona specifike të bazës ajrore ku një numër i madh avionësh parkohen në ambiente të hapura e jo në hangarë.

Imazhet satelitore të Planet Labs, që monitoron luftën në Ukrainë, paraqesin konfirmimin e parë se baza mund të jetë shkatërruar. Deri më tani, detajet për madhësinë e dëmeve të shkaktuara nga shpërthimet kanë qenë të pakta.

Por, ende është e paqartë se si baza u shkatërruara ose me çka u godit.

Rusia insiston se shpërthimet u shkaktuan nga eksplodimet e mocionit, që gjendeshin në depotë e aeroportit. Moska ka argumentuar se deri te shpërthimet ka ardhur si pasojë e mosrespektimit të rregullave kundër zjarrit.

Ukraina në anën tjetër nuk ka marrë përgjegjësi dhe Ministria e Mbrojtjes ka sugjeruar se fajtorë mund të jenë ushtarët rusë të cilët kanë qenë të pakujdesshëm sa i përket rregullave kundër zjarrit.

“Mendoj se ushtarët rusë në këtë bazë ajrore e shkelën rregullin më të thjeshtë: mos pini duhan në vende të rrezikshme”, tha ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksiy Reznikov. “Kjo është e gjitha”, shtoi ai.

Forcat ajrore ukrainase thanë se dhjetëra avionë luftarakë rusë janë shkatërruar, por Rusia ka hedhur poshtë pretendimet për dëmtimin e avionëve. Megjithatë, imazhet e reja sugjerojnë se ka avionë të dëmtuar ose të shkatërruar.

Gadishulli ukrainas i Krimesë është aneksuar paligjshëm nga Moska më 2014. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, është zotuar se deri në fund të pushtimit, që Rusia nisi ndaj Ukrainës, Kievi do të rimarrë kontrollin e Krimesë.

  • blank
blank

Sekretari amerikan i Mbrojtjes premton trajnime ushtarake për vendet baltike

RFE/RL

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të kryejnë më shumë stërvitje ushtarake me vendet baltike, siç është Letonia, dhe do ofrojnë trajnime të shtuara, tha më 10 gusht Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin.

Gjatë një konference për media me ministrin e Mbrojtjes të Letonisë, Artis Pabriks në Riga, ai tha se nëse është e nevojshme, Uashingtoni mund të sjellë gjithashtu më shumë trupa amerikane për të forcuar rajonin kundër çdo kërcënimi të mundshëm nga Rusia.

Austin, i cili po qëndron në një vizitë dy-ditore në Letoni, tha se planet për të bërë rotacione të vazhdueshme të forcave në Baltik janë që të përdorin trupa nga brigadat e SHBA-së në Rumani dhe pjesë të tjera të Evropës, por “ne mund të sjellim edhe forca nga Shtetet e Bashkuara”.

Gjatë vizitës së tij, Austin ripërsëti vazhdimisht angazhimin e Amerikës për të ndihmuar rajonin që të mbrohet.

Austin është Sekretari i parë i Mbrojtjes i SHBA-së që viziton Letoninë në gati tre dekada, duke theksuar rëndësinë e shtuar të vendeve baltike që qëndrojnë në skajin perëndimor të Rusisë.

Pentagoni tha se shefi i fundit i mbrojtjes i SHBA-së që shkoi në Letoni ishte William Perry në vitin 1995.

blank

Estonia dhe Finlanda i kërkojnë BE bllokimin e vizave për turistët rusë

Udhëheqësit e Estonisë dhe Finlandës u janë drejtuar sot vendeve anëtare të BE me thirrjen që të bllokojnë lëshimin e vizave turistike për shtetasit rusë, të cilët po shmangin ndalimin e fluturimeve duke kaluar tranzit nëpër vendet e tyre.

Linjat ajrore ruse janë ndaluar të fluturojnë në Evropë që nga pushtimi i Ukrainës, por qytetarët e saj janë ende në gjendje të udhëtojnë me viza Shengen nëse kalojnë fillimisht në bllok me rrugë tokësore.

Kaja Kallas, kryeministrja e Estonisë, tha se tashmë është “koha për t’i dhënë fund turizmit nga Rusia”.

 

“Ndaloni lëshimin e vizave turistike për rusët. Të vizitosh Evropën është një privilegj, jo një e drejtë njerëzore. Udhëtimi ajror nga Rusia është mbyllur. Kjo do të thotë se ndërsa vendet e Shengenit lëshojnë viza, fqinjët me Rusinë mbajnë barrën (Finlanda, Estonia, Letoni, pikat e vetme të hyrjes)”, shtoi ajo.

 

Në të njëjtën linjë është edhe Finlanda. Kujtojmë se rusët që marrin vizë nga ndonjë prej 26 vendeve në zonën Shengen mund të lëvizin lirshëm nëpër vendet e tjera. Raportet e mediave finlandeze sugjerojnë se agjencitë ruse të udhëtimit po organizojnë udhëtime në aeroportet në Finlandë, nga të cilat turistët mund të fluturojnë në qytete të tjera evropiane.

 

Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, është ankuar gjithashtu për mungesën e turizmit.

“Nuk është e drejtë që ndërkohë që Rusia po bën një luftë agresioni agresive, brutale në Evropë, rusët mund të jetojnë një jetë normale, të udhëtojnë në Evropë, të jenë turistë”, tha ajo për transmetuesin YLE.bw

blank

Ukraina rifillon sulmet në urën e kontrolluar nga forcat ruse

Forcat ushtarake ukrainase duke përdorur sistemet amerikane në luftimet kundër Rusisë.
RFE/RL

Forcat e armatosura ukrainase kanë sulmuar prapë një urë strategjike që kalon lumin Dniepër në territorin e kontrolluar nga Rusia, në rajonin juglindor Herson të Ukrainës, e cila u dëmtua nga raketat HIMARS të lëshuara në fund të korrikut.

Kirill Stremousov, nënkryetari i administratës ushtarako-civile të rajonit Herson, i emëruar nga Moska, u tha gazetarëve më 8 gusht se raketat ukrainase dëmtuan përsëri urën Antonivskiy gjatë natës, duke shkatërruar pajisjet që përdoreshin për riparimin e urës.

Ai tha se rihapja e urës do të shtyhet për një periudhë të pacaktuar.

Ura ka qenë e mbyllur që nga 26-27 korriku.

Ajo u shënjestrua për herë të parë nga forcat ukrainase më 19-20 korrik me raketat HIMARS, që Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhuruar Ukrainës.

Ura Antonivskiy është ura e vetme në Herson që lidh brigjet e lumit Dniepër. Rreth 1.5 kilometra e gjatë dhe 25 metra e gjerë, ura është e vetmja rrugë për të furnizuar forcat pushtuese ruse në Herson.

blank

Denoncimi i deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko – Serbët më kërcënuan… Paraqiti rezolutën për njohjen e Kosovës,

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko thotë se serbët e kanë kërcënuar në rrjetet sociale, pasi dorëzoi rezulotën në Parlamentin e Ukrainës, ku kërkohet që vendi të njohë pavarësinë e Kosovës.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Goncharenko u shpreh se ka marrë mbështetje nga shumë njerëz në Kosovë.

“Nga Kosova njoh shumë njerëz që më mbështesin dhe më shkruajnë, pjesa më e madhe nga rrjetet sociale. Ka edhe nga Serbia të cilët kanë reaguar, pjesa më e madhe e tyre kanë nisur kërcënime, por mua kjo nuk më intereson”, theksoi ai.

Goncharenko deklaroi se në lidhje me rezolutën, ka pasur reagime edhe në Ukrainë, teksa shtoi se një pjesë e deputetëve e kanë mbështetur.

“Ka disa reagime brenda shtetit, pjesa më e madhe janë mbështetëse ndaj kësaj rezolute, edhe në media është mbuluar. Sa i përket kolegëve të mi, një pjesë e tyre më kanë kontaktuar për të thënë se më mbështesin. Asnjë deri në këtë moment nuk më ka thënë se nuk e mbështet këtë rezolutë”, nënvizoi deputeti.

blank

 


Send this to a friend