VOAL

VOAL

Shumë shpejt, Zelenskyy tregon ditën kur bota do të përballet me krizën ushqimore

May 28, 2022
blank

Komentet

blank

Vendet e NATO-s nënshkruajnë protokollet e anëtarësimit për Suedinë dhe Finlandën

VOA

Përfaqësuesit e 30 vendeve anëtare të NATO-s nënshkruan të martën protokollet e anëtarësimit për Suedinë dhe Finlandën, duke hedhur edhe një hap drejt zgjerimit të aleancës. Hapi i radhës është miratimi i protokolleve nga parlamentet e vendeve anëtare.

Veprimi shton më tej izolimin strategjik të Rusisë pas agresionit të saj në Ukrainën fqinje.

“Ky është me të vërtetë një çast historik për Finlandën, për Suedinë dhe për NATO-n”, tha Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg.

Të 30 ambasadorët dhe përfaqësuesit e përhershëm miratuan zyrtarisht vendimet e takimit të lartë të NATO-s të javës së kaluar, kur aleanca mori vendimin historik për të ftuar fqinjin e Rusisë Finlandën dhe partnerin skandinav Suedinë për t’iu bashkuar klubit ushtarak.

Pavarësisht marrëveshjes në aleancë, miratimi parlamentar në Turqi mund të paraqes ende probleme për anëtarësimin e të dyja vendeve.

Javën e kaluar, udhëheqësi turk Recep Tayyip Erdogan paralajmëroi se Ankaraja ende mund të bllokojë procesin nëse të dy vendet nuk përmbushin plotësisht kërkesën e Turqisë për të ekstraduar të dyshuarit për terrorizëm që kanë lidhje me grupet e jashtëligjshme kurde ose rrjetin e një kleriku në mërgim i akuzuar për një grusht shteti të dështuar në vitin 2016 në Turqi.

Ai tha se Parlamenti i Turqisë mund të refuzojë të ratifikojë marrëveshjen. Ky është një kërcënim i fuqishëm pasi pranimi në NATO duhet të miratohet zyrtarisht nga të 30 vendet anëtare.

“Pres një proces të shpejtë ratifikimi”, tha ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto.

Agresioni rus në Ukrainë i ka dhënë procesit një urgjencë të shtuar, ndërsa bashkimi i të dy vendeve në aleancën ushtarake perëndimore do t’i sigurojë NATO-s më shumë ndikim, veçanërisht përballë kërcënimit ushtarak të Moskës.

“Do të jemi edhe më të fortë dhe njerëzit tanë do të jenë edhe më të sigurt, ndërsa përballemi me krizën më të madhe të sigurisë në dekada”, tha sekretari Stoltenberg.

blank

Voal.ch: Kush ndihet shqiptar të jetë në shesh më 7/7/7 fizikisht ose me shpirt e me zemër!

Është publikuar spoti zyrtar i protestës së 7 korrikut me apelitivin : “Zgjohu shqiptar” –  Mos thuaj “ç’më duhet mua!”

Nga ana e tyre botuesit e Voal.ch i bëjnë thirrje çdo shqiptari, pavarësisht bindjeve politike që të jetë në protestë më 7 korrik!

Protesta nuk lidhet me emrin apo rikthimin në pushtet të asnjë politikani aty,

sepse e gjithë elita politike na ka mashtruar për tri dekada,

por secili prej nesh duhet të jetë i ndërgjegjësuar, qoftë demokrat apo socialist se ky kryeministër rrezikon ekzistencën e Atdheut tonë, Shqipërisë!

Protesta nuk lidhet me emrin apo rikthimin në pushtet të asnjë politikani aty,

por me shtetin e së drejtës dhe valorizimin e votës së lirë, meritokracisë dhe kontributeve;

Protesta nuk lidhet me emrin apo rikthimin në pushtet të asnjë politikani aty,

por me emrin e fëmijëve tanë dhe të së ardhmes së Shqipërisë!

Prandaj Voal.ch iu fton të mos t’i ndalim protestat deri sa vota e lirë të shprangosë sistemin nga deputetë skllavër të kryeministrit, nga ekonomia e zezë, mafia dhe antiligji  –

Protesta nuk lidhet me emrin apo rikthimin në pushtet të asnjë politikani aty,

por me restaurimin e sistemit demokratik me shanse të barabarta për të gjithë,

që nuk privilegjon bijtë, trashëgimtarët, klientët apo dashnoret e politikanëve

por që i gjendet pranë dhe i jep dorën duke treguar solidaritet të plotë

shtresave më të dobta, sikur janë fëmijët pa përkrahje dhe pensionistët!

William Faulkner thosh: “Kurrë mos kini frikë të ngrini zërin tuaj… Nëse njerëzit në mbarë rruzullin… do ta bënin këtë, do të ndryshonin botën.” 

Elie Wiesel thosh: “Ne gjithmonë duhet të mbajmë anë. Neutraliteti ndihmon shtypësin, kurrë viktimën. Heshtja inkurajon torturuesin, asnjëherë të torturuarin.”

Legjenda Bob Marley me hitin e tij madhështor simbol i protestës Get Up Stand Up, ngrinte në këmbë me miliona e miliona kur bënte apel: “Get up, stand up, Stand up for your rights. Get up, stand up, Don’t give up the fight.” ““Çohuni, ngrihuni, ngrihuni për të drejtat tuaja. Ngrihu, ngrihu, mos hiq dorë nga protesta.”

Voal.ch iu fton si vëllezër e motra, të një gjaku e të një gjuhe, që të ndjejmë dhimbje për Shqipërinë tonë, por sidomos për brezin e ri që është duke vuajtur një “spastrim etnik” modern!

“Kush ndihet shqiptar të jetë në shesh më 7 korrik në orën 7, fizikisht ose me shpirt e me zemër!

Dhe protesta të mos ndalet deri kur shqiptarët të jenë Sovranë të fatit të tyre dhe elita e re politike e zgjedhur me votë të lirë free and fair, jo me lista nga Njëshi, shërbëtore e Sovranit!

 

Botuesit e voal.ch

Elida Buçpapaj  Skënder Buçpapaj

 

 

blank

(Video) Gazetarët në Shqipëri bëjnë thirrje për bojkot të konferencave të Ramës

Protesta e gazetarëve, aktivistëve dhe përfaqësues të shoqërisë civile. Tiranë, 4 korrik 2022.

Gresa Kraja

Dhjetëra gazetarë, aktivistë dhe përfaqësues të shoqërisë civile protestuan të hënën para Kryeministrisë, në shenjë solidarizimi ndaj gazetarit të Shqipërisë Kelvin Muka, pasi kryeministri Edi Rama i ndaloi të marrë pjesë në konferencat e tij për shtyp në tre muajt e ardhshëm.

Rama këtë vendim e mori pasi gazetari i bëri një pyetje në konferencë, të cilës kryeministri nuk iu përgjigj, por tha se “do ta çojë në riedukim për 3 muaj” gazetarin, pasi sipas tij, pyetja që ai bëri nuk ishte etike.

Kreu i Unionit të Gazetarëve Aleksandër Çipa, gjatë fjalës së në këtë tubim tha se do të kërkojë një shkresë zyrtare nga Kryeministria për përjashtimin e gazetarit nga konferenca dhe më pas gazetarët do shohin si opsion dhe bojkotin e konferencave.

“Unioni i Gazetarëve nesër do të paraqesë një kërkesë zyrtare për të zbardhur fjalën e Kryeministrit në Konferencë. Sepse e shkruara mbetet. Agjencia për Informim pranë kryeministrit, të na japë një letër zyrtare ku përjashton zyrtarisht reporterët nga pjesëmarrja në konferencat”, tha Çipa.

Një gazetare duke protestuar në Tiranë.

Një gazetare duke protestuar në Tiranë.

Disa prej pjëmarrësve kishin vendosur ngjitës të zi në gojë në formë simbolike.

“Jemi para një incidenti që s’ka ndodhur më parë. Të shohim bojkotin e konferencave”, tha Çipa.

Edhe drejtori Ekzekutiv i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto Cukali, kërkoi të bojkotohen konferencat e kryeministrit, teksa tha se Rama “është aty për t’iu përgjigjur pyetjeve dhe për të qeverisur, nuk është në dorën e tij të thotë nëse është etike apo jo”.

“Kryeministri thotë që ka liri të medias, ai mendon se debatet janë liri. Liri e medias është ajo pyetje që ai nuk e lejon gazetarin ta bëjë”, tha Cukalli duke shtuar se “nuk mund të përjashtosh gazetarë, apo të mos akreditosh pasi bën pyetje që nuk të pëlqejnë”.

Pjesëmarrësit kanë kërkuar edhe nga pronarët e mediave që t’i lejojnë gazetarët të bojkotojnë konferencat për shtyp që organizohen nga kryeministri.

Protesta e gazetarëve, aktivistëve dhe përfaqësues të shoqërisë civile në Tiranë.

Protesta e gazetarëve, aktivistëve dhe përfaqësues të shoqërisë civile në Tiranë.

Raportet e lirisë së mediave për vitin 2021 e kanë radhitur Shqipërinë në mesin e vendeve problematike sa i përket lirisë së shtypit. Organizata Gazetarët pa Kufij, në Treguesin Botëror të Lirisë së Shtypit, tha se Shqipëria ka shënuar rënie.

Në treguesin që përfshin 180 vende, Shqipëria radhitet në vendin 103-të duke shënuar një rënie prej 20 vendesh krahasuan me vitin paraprak kur renditej ne vendin e 83-të.

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se çështjet kryesore lidhur me të drejtat e njeriut në Shqipëri gjatë vitit 2021 ishin “problemet me pavarësinë e gjyqësorit ndërsa vazhdonte procesi i vetingut; kufizimet e lirisë së shprehjes dhe shtypit; dhe korrupsioni i përhapur në të gjitha degët e qeverisë dhe institucionet lokale”.

Një nga problemet kryesore që përmenden në raportin e DASH në lirinë e mediave është fakti që pronarët e bizneseve i përdornin lirisht mediat e tyre për të siguruar favore dhe për të çuar përpara interesat e tyre me (mbështetjen) e partive politike.

“Shumica e pronarëve të stacioneve televizive private përdorën përmbajtjen e transmetimeve të tyre për të ndikuar në veprimet e qeverisë ndaj bizneseve të tyre të tjera. Pati njoftime të besueshme se përfaqësues të lartë të medias përdorën organet e mediave për të ushtruan shantazh ndaj bizneseve duke i kërcënuar me mbulim negative”, thotë raporti.

Protesta e gazetarëve, aktivistëve dhe përfaqësues të shoqërisë civile në Tranë.

Protesta e gazetarëve, aktivistëve dhe përfaqësues të shoqërisë civile në Tranë.

“Presioni politik, korrupsioni dhe mungesa e fondeve kufizuan median e pavarur të shkruar dhe gazetarët sipas njoftimeve u angazhuan në autocensurë”, thuhet në raport.

DASH thotë se pasiguria ekonomike për shkak të mungesës së kontratave të punës, ka ndikuar dukshëm në pavarësinë e gazetarëve të Shqipërisë.

blank

Gjenerali amerikan Christopher Cavoli mori komandën ushtarake të NATO-s

Besim Abazi

Gjenerali amerikan Christopher Cavoli, mori të hënën postin e komandantit të lartë të NATO-s për Evropën në një periudhë sfiduese për sigurinë e kontinentit për shkak të agresionit rus në Ukrainë. Gjatë një ceremonie të ndërrimit të komandës në Shtabin e NATO-s, u theksuan sfidat përballë aleancës e cila pritet të rrisë në mbi 300 mijë numrin e trupave të reagimit të shpejtë dhe të pranojë në radhët e saj Suedinë dhe Finlandën të cilat i dhanë fund neutralitetit të tyre pas agresionit të Rusisë në Ukrainë.

Gjenerali i ushtrisë amerikane, Christopher Cavoli, mori të hënën detyrën e shefit të Komandës së Operacioneve Aleate nga gjenerali i Forcave Ajrore amerikane Tod D. Wolters, në një ceremoni në Shtabin e forcave të NATO-s në Mons.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, falënderoi gjeneralin Walters për shërbimin e tij, duke e përshkruar atë si një komandant të shekullit të 21-të, i cili vendosi një strategji gjithëpërfshirëse dhe të integruar për parandalimin e luftës, që e bëri aleancën më të fortë dhe më të shkathët.

Komandanti i 20-të i lartë i aleancës gjenerali Cavoli ka një karrierë ushtarake 35-vjeçare përgjatë së cilës ka shërbyer në shumë vende, përfshirë Bosnjën, Irakun, Afganistanin dhe Uashingtonin.

Sekretari Stoltenberg tha gjatë ceremonisë të hënën se kohët e fundit gjenerali Cavoli si gjeneral komandues i ushtrisë amerikane për Evropën dhe Afrikën, kishte mbikëqyrur gjithashtu shtimin më të madh të pranisë amerikane në Evropë në dekada, me mbi 100,000 trupa.

Duke përgëzuar gjeneralin Cavoli për postin e ri, sekretari Stoltenberg nënvizoi sfidat me të cilat përballet aleanca, përfshirë agresionin rus në Ukrainë.

“Ju bashkoheni me ne në pikën e kthesës për sigurinë transatlantike, e shënuar nga konkurrenca strategjike në rritje dhe rikthimi i luftës brutale në Evropë. Së bashku me ekipin e jashtëzakonshëm në Shtabin e Forcave aleate në Evropë, e di që do të vazhdoni të përballeni me sfidat dhe mundësitë që ndodhen para nesh, jo më pak kur përgatitemi për të mirëpritur Finlandën dhe Suedinë në aleancën tonë, dy aleatë të rinj të NATO-s me forcë dhe aftësi të madhe ushtarake. Pra, në emër të të gjithëve në NATO urime për rolin tuaj të ri si Komandant i Lartë i Aleatëve në Evropë. Mirë se vini në familjen e NATO-s”, tha sekretari Stoltenberg

Gjenerali Wolters i cili u nderua me medalje për rolin e tij, nënvizoi ndërkaq përpjekjet e pjesëtarëve të NATO-s për të ruajtur paqen në Evropë.

“Për tre vitet e fundit, ju keni derdhur sinqerisht gjakun, djersën dhe lotët tuaj për të prodhuar paqe. Dhe siç tha Sekretari i Përgjithshëm, ne kemi pasur sfida të vështira gjatë rrugës dhe asnjëra nuk ishte shumë e madhe dhe asnjë nuk na detyroi kurrë të jemi në një pozicion për t’u dorëzuar. Dhe për shkak të asaj përpjekjeje të pandalshme për të prodhuar paqe, ne jemi në situatën që jemi sot dhe po punojmë shumë, shumë, për të vazhduar përmirësimin e kushteve. Unë falënderoj secilin prej jush sinqerisht për atë që keni bërë, dhe gjithashtu falënderoj secilin prej jush sinqerisht për atë që do të bëni në të ardhmen e afërt”, tha ai.

Duke marrë detyrën komandanti i ri, Christopher G. Cavoli, vlerësoi lartë punën e pararendësve dhe u zotua të punojë për paqen në Evropë.

”Kjo sjell pasuri për jetën time dhe për përvojën time në ushtri. E di se do të arrijmë shumë së bashku. Ne kemi qenë bashkë. Ne jemi bashkë tani duke u përballur me sfidat e rënda në këtë kontinent. Dhe ne do të ecim së bashku në një të ardhme të bukur paqeje dhe begatie për të gjithë ne. Faleminderit që jeni sot këtu. Zoti ju bekoftë të gjithëve”, tha gjenerali Cavoli

Komanda e Operacioneve Aleate planifikon dhe ekzekuton të gjitha operacionet e NATO-s, e cila në fillim të javës së kaluar shpalli planet për të shumëfishuar forcat e saj të reagimit të shpejtë në një periudhë sfiduese për paqen për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë.

blank

‘Dilni sot në protestë në orën 19.00 për fjalën e lirë, korrupsioni nuk mbulohet me ndëshkimin e gazetarëve’

Deputetja e PD-së Albana Vokshi, deklaroi sot, se korrupsioni i qeverisë së Edi Ramës nuk mund të mbulohet me ndëshkimin e gazetarëve duke nënvizuar se është fakt se ministrja Olta Xhaçka ka shkelur Kushtetutën duke përfituar pasuri publike në emër të bashkëshortit dhe po ashtu, është fakt se kumbari i këtij pazari korruptiv është Edi Rama.

Në një deklaratë nga selia e PD-së në mbështetje të protestës së gazetarëve që mbahet sot përpara Kryeministrisë, Vokshi deklaroi:

Sot pasdite, në orën 19.00, komuniteti i gazetarëve ka thirrur një protestë para Kryeministrisë, në mbrojtje të kolegut Klevin Muka, po edhe të së drejtës së ushtrimit të profesionit të çdo gazetari.

Partia Demokratike shpreh mbështetjen e plotë për protestën, dhe u bën thirrje gazetarëve, shoqatave të tyre dhe qytetarëve, që besojnë te shtypi i pavarur dhe liria e fjalës, të solidarizohen dhe t’i bashkohen këtij tubimi.

Protesta bëhet jo vetëm për censurimin e Klevin Mukës, dhuna verbale, censurimi i vazhdueshëm, nuk fillon te ky rast dhe, duke njohur Edi Ramën, as nuk do mbyllet me të.

Ambrozia Meta është një tjetër gazetare e dënuar me “riedukimin” nga kryeministri që nuk e duron dot as fjalën e lirë, as median e lirë, as njerëzit e lirë.

Janë dhjetëra rastet e gazetarëve të sulmuar nga kryeministri Rama për faktin e vetëm se nuk i kanë pëlqyer pyetjet apo konstatimet e faktuara prej tyre.

Korrupsioni i qeverisë së Edi Ramës nuk mund të mbulohet me ndëshkimin e gazetarëve.

Është fakt se Olta Xhaçka ka shkelur kushtetutën duke përfituar pasuri publike në emër të bashkëshortit.

Është fakt se kumbari i këtij pazari korruptiv është Edi Rama.

Më e pakta që duhet të ndodhë është heqja e mandatit të deputetit për Ministren e Jashtme, ndërsa Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion nuk duhet të mbyllur sytë dhe veshët, siç po vepron, por të hetojë këtë aferë skandaloze.

Faktet janë të thjeshta dhe të qarta: Olta Xhaçka përdori kunatën e vet për të përfituar pasuri dhe para publike me ndihmën e Edi Ramës.

Të gjitha këto fakte i zbuluan gazetarët. Ashtu siç kanë zbuluar me dhjetëra afera të tjera korruptive të kësaj qeverie.

Prandaj, aktet e Edi Ramës kundër gazetarëve kanë për qëllim mbylljen e gojës së medias për të mos folur për korrupsionin që shoqëron çdo vendim të qeverisë së Edi Ramës.

Kur një gazetar dhe liria e fjalës janë në rrezik, Shqipëria është në rrezik!

Të dashur gazetarë, të dashur qytetarë!

Dilni sot në protestë, në orën 19.00 para Kryeministrisë në mbështetje të fjalës së lirë! Dilni në protestë sot, nesër dhe çdo ditë! Dilni në protestë në 7 Korrik!

Shqipëria është në rrezik! Vetëm së bashku mund ta shpëtojmë vendin tonë për fëmijët tanë!”

syri.net

blank

Eurostat: Të ardhurat mesatare të shqiptarëve më të ulëtat në Europë, vetëm 24.5% e mesatares së BE-së (Tabela)

Të ardhurat mesatare të disponueshme të shqiptarëve në vitin 2020 ishin 4,385 PPS (njësi që mat të ardhurat sipas standardit të fuqisë blerëve) për banor, më të ulëtat në Europë, sipas një raporti të fundit të Eurostat.

Mënyra se si shpërndahen të ardhurat dhe pasuria në të gjithë shoqërinë përcakton shkallën në të cilën individët kanë akses të barabartë në mallrat dhe shërbimet e prodhuara brenda një ekonomie kombëtare. Një masë shumë e rëndësishme e shpërndarjes së të ardhurave, sipas Eurostat, janë të ardhurat e disponueshme të ekuivalizuara mediane (të ardhura të disponueshme) të shprehura në standardin e fuqisë blerëse (PPS) për banor.

Të ardhurat mesatare të disponueshme të shqiptarëve janë shumë më të ulëta se mesatarja europiane, duke përbërë vetëm 24.5% të mesatares së BE-së. Sipas Eurostat, në vitin 2020, të ardhurat mesatare të disponueshme ishin mesatarisht 17 871 PPS për banor në BE.

Pas Shqipërisë, më të ulëtat të ardhurat mesatare të disponueshme janë në Maqedoninë e Veriut (5,988 PPS) dhe Serbi (6602 PPS). Mungojnë të dhënat për Kosovën dhe Bosnjë Hercegovinën.

Edhe publikime të tjera të Eurostat, për të ardhurat për frymë dhe konsumin, Shqipëria ka treguesit më të dobët të standardit të jetesës. Me 32% të mesatares europiane Shqipëria mbetet e fundit në Europë për të ardhurat për frymë për vitin 2021, sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Eurostat (të dhënat nuk përfshijnë Kosovën).

Bosnjë Hercegovina ka të ardhura për frymë sa 33% e mesatares së BE-së, ndërsa Maqedonia e Veriut e ka treguesin 10 pikë përqindje më të lartë sesa Shqipëria (42), Serbia 44 dhe rekordin në rajon e mban Mali i Zi, me 47%.

Në treguesin tjetër, atë të konsumit individual për frymë, që mat fuqinë blerëse të qytetarëve të një vendi dhe mirëqenien materiale të tyre, sërish Shqipëria është e fundit, me 39% të mesatares europiane. Bosnja e ka këtë tregues 41%, Maqedonia e Veriut 49, Serbia 52 dhe Mali i Zi 60%.

Europa
Sipas Eurostat, në vitin 2020, të ardhurat mesatare të disponueshme ishin mesatarisht 17 871 PPS për banor në BE.

Ky tregues ndryshonte në mënyrë të konsiderueshme në shtetet anëtare të BE-së dhe varionte nga 28 675 PPS në Luksemburg, në 7 724 PPS në Rumani.

Nivelet më të larta të të ardhurave mesatare të disponueshme u regjistruan në shtetet anëtare perëndimore dhe nordike të BE-së, si Luksemburgu (28 675 PPS), Gjermania (24 212 PPS), Austria (23 334 PPS) dhe Belgjika (22 294 PPS). Nga ana tjetër, të ardhurat mesatare të disponueshme ishin më të ulëta në shumicën e Shteteve Anëtare jugore dhe lindore, si Rumania (7 724 PPS), Bullgaria (8 647 PPS), Hungaria (9 699 PPS) dhe Sllovakia (10 076 PPS)./Monitor/

blank

blank

Skema e evazionit fiskal me inceneratorët, Kryemadhi: Një çift 95 vjeç blenë kompaninë 30 milionë $

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi zbardhi sot skemën e evazionit fiskal me kompanitë e inceneratorëve.

Duke dhënë detaje të disa prej kompanive të krijuara të cilat kanë kryer evasion fiskal, Kryemadhi tregoi edhe rastin kur një çift 94 dhe 95 vjeç, kanë blerë një biznes 30 milionë dollarë.

 

“I gjithë sitemi ka funksionuar me një mbikëqyrje perfekte mga kryeministri. Nëse do kishim hetim tatimor që do hetonte do shikonte që frutat ekzotike janë shndërruar në asfalt. Të gjithë materialin ia kemi bërë gati prokurorisë së posaçme. Për të 24 kompanitë do të informojmë prokurorinë në mënyrë që ata të mos bëjnë asgjë tejtër, por vetëm të verifikojnë. Të verifikojnë edhe këta 94-95 vjeçarët që kanë blerë biznese 30 milionë dollarë”, tha Kryemadhi.

 

Sipas saj “Në ministrinë e financave ekziston drejtoria e koncensioneve që kontrollon investimin e çdo koncensioni. Qeveria paguan prej 2017 një koncension të lidhur me kontratë në mënyrë të paligjshme. Kjo drejtori ka për detyrë të investojë ku janë 128 milionë euro investim”.bw

blank

Dyfishohen kërkesat e shqiptarëve të Kosovës për pasaportën e Shqipërisë

Zëvendësministri i Punëve të Brendshëm i Shqipërisë, Andi Mahila, ka bërë të ditur se kërkesat për pasaportën e shtetit shqiptar janë rritur. Ai ka shtuar se kosovarët janë të parët për nga numri, të cilët dëshirojnë që të pajisën me pasaportën e Shqipërisë

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Andi Mahila, ka treguar statistika për mediumin TV Klan, ku ka thënë se “Ka një rritje të kërkesave për fitimin e shtetësisë shqiptare. Nga 2019 ku kemi pasur 485 kërkesa aplikime për përfitimin e shtetësisë shqiptare, në 2022 deri tani kemi 834 kërkesa. Pra kemi një dyfishim të numrit të kërkesave të shtetasve të huaj për fitimin e shtetësisë shqiptare”.

Sipas tij, kosovarët janë të parët që dëshirojnë të pajisen me nënshtetësinë shqiptare, ndërsa pasohen nga turqit të cilët gjithashtu duan pasaportën e Shqipërisë.

“Shtetas të shteteve të tjerë që kërkojnë nënshtetësinë shqiptare janë ata që janë martuar me shtetas shqiptar, në numër të paktë janë shtetas të BE që jetojnë dhe punojnë prej vitesh në Shqipëri”, ka treguar Mihila.

Ai ka shpjeguar dhe ligjin për shtetësinë, ku ka thënë se “ligji iu ka dhënë mundësinë e përfitimit të shtetësisë shqiptare edhe me origjinë. Pra ata shtetas, prindërit e të cilëve kanë qenë me shtetësinë shqiptare, sot marrin me një procedurë më të thjeshtë shtetësinë shqiptare”.

Tutje, ai ka dhënë detaje se sa vite duhet të qëndrosh në Shqipëri për t’u pajisur më shtetësinë shqiptare.

Shtatë vjet i duhen një shtetasi të huaj të qëndroj në Shqipëri pa shkëputur, që të marrë nënshtetësinë shqiptare. Përveç kësaj, ka një mënyrë tjetër që pritja ulët, dhe ajo është kur ndodh një martesë me një shtetas apo shtetase shqiptare, dhe në raste të tilla duhet të qëndrojë vetëm tre vjet në shtetin shqiptar që t’i mundësohet aplikimi për nënshtetësinë shqiptare.

blank

UGSHPD i fton gazetarët të bojkotojnë Ramën, derisa ai të heqë masën ndëshkimore ndaj kolegut Muka

Reagimi i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës:

Edi Rama, në cilësinë e autokratit famëkeq të Shqipërisë, thelloi precedentet e mëparshme me sjelljen e tij të vrazhdë, pa minimumin e edukatës qytetare ndaj gazetarit Klevi Muka. Duke u ndodhur përballë një pyetjeje së cilës ministrja e tij Olta Xhaçka nuk i jepte dot përgjigje, Rama ia shqiptoi gazetarit ndëshkimin nëpërmjet “riedukimit”, një masë që ka ekzistuar vetëm gjatë diktaturës. Ashtu si kolegia Ambrozia Meta, edhe Klevi Muka do të jetë i përjashtuar nga e drejta për të marrë pjesë në takimet e kreut të qeverisë me mediat.

Rama u tregua i paduruar, kur gazetari i drejtoi një pyetje Olta Xhaçkës nëse ajo e ka zbatuar Kodin e ri Etik për Këshillin e Ministrave për të mos u takuar me biznesmenët pa praninë e dy punonjësve të administratës, shkelja e të cilit ka pasoja deri në largimin e saj nga detyra. Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD) e gjen shumë me vend pyetjen e drejtë që gazetari ia bën ministres Xhaçka në praninë e Ramës.

Reporterët Pa Kufij, siç është në dijeni edhe opinioni shqiptar, e kanë dënuar si të papranueshme sjelljen e tij të mëparshme ndaj gazetares Meta. Duke krijuar recidiv tjetër me gazetarin Muka, Rama tregon arrogancë jo vetëm ndaj gazetarëve shqiptarë, jo vetëm ndaj opinionit shqiptar, por edhe ndaj organizmave perëndimore që mbrojnë të drejtat e gazetarëve për të pasqyruar me profesionalizëm realitetin, por edhe të drejtën e shqiptarëve për të pasur një gazetari të lirë, të drejtë, të përgjegjshme dhe profesionale.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD) iu bashkohet të gjitha shqetësimeve që krijojnë në Shqipëri sjelljet sistematike të Edi Ramës ndaj gazetarëve dhe ngulmon që ai të reflektojë duke iu kërkuar falje gazetarit Klevi Muka, gazetares Ambrozia Meta, kolegëve të tyre shqiptarë dhe opinionit publik shqiptar.

Ne i ftojmë gazetarët që t’i bojkotojnë takimet e Edi Ramës me mediat deri sa ai të tërheqë masën e “riedukimit” ndaj kolegut Klevi Muka. I ftojmë të gjithë faktorët shqiptarë të interesuar për fjalën e lirë, për mendimin e lirë, për të drejtën e informimit profesional që të reagojnë me të gjitha format e mundshme demokratike ndaj arrogancës së shtuar të Ramës ndaj gazetarëve dhe mediave.

UGPSHD i bën thirrje dhe pronarëve të mediave, pavarësisht se shume prej tyre mund te jene te lidhur me interesa financiare me qeverine, te mbrojne te drejtat dhe dinjitetin e gazetareve.

 

 

 

 

blank

Skandali – Tërbohet prapë Rama: ‘Ndëshkohet’ edhe një tjetër gazetar me 3 muaj edukim, pas Ambrozia Metës edhe Klevi Muka

Kryeministri Edi Rama ka “futur në riedukim” një tjetër gazetar, Klevi Muka, pas pyetjes që ky i fundit i drejtoi ministres Olta Xhaçka.

Gazetari: Zonja ministre kam një pyetje vetëm për ju, në 29 prill ka hyrë në fuqi Kodi i ri Etik për Këshillin e Ministrave, i cili ndalon dhe parashikon sanksione deri në largim nga detyra për ministrat që e shkelin. Një nga pikat është që ministrat nuk duhet të takohen me biznesmenë dhe të takohen vetëm në kushte kur janë në prani të dy punonjësve të administratës. Ju e keni zbatuar këtë pikë, a e keni takuar bashkëshortin tuaj biznesmen dhe investitor strategjik në shoqërinë e punonjësve të administratës apo e keni shkelur?”.

Rama: Tani dëgjo, tani këtu përgjigjen do ta jap unë, do kalosh në rieduktim si Ambrozia në tre muajt e ardhshëm, nuk je i mirëseardhur në asnjë konferencë shtypi.

Gazetari: Zbatimi i Kodit Etik për çfarë është bërë? Kodi Etik a do zbatohet apo jo, nuk e kuptoj se çfarë ka këtu, ju e keni thënë që do ketë sanksione, e keni thënë kur keni prezantuar kabinetin e ri qeveritar.

Rama: Kjo është një tjetër shkelje e Kodit Etik të gazetarit në një konferencë shtypi, që vazhdon me mikrofon dhe mban fjalime, dhe po të them që siç e pe me Ambrozian, komunikimi ishte perfekt… për pyetje të përsëritura pa asnjë etikë, ka një proces që quhet rieduktim, tre muaj, përgjigjen e radhës do ta marrësh pas tre muajsh, në konferencën e tetorit je i mirëpritur dhe shpresoj dhe i riedukuar për të marrë përgjigje.

blank

Njohjet e reja, flet ministrja Gërvalla

Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla-Schwarz, ka folur për punën e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Greqia, raporton Express.

Gërvalla ka thënë se Greqia mund të jetë ndër të parat shtetet nga pesëshja e BE-së që do ta njohë Kosovën, derisa ka shtuar se nuk e përjashton edhe mundësinë që Greqia të mos e njohë e vetme Kosovën por që ta marrë vendimin për njohjen e Kosovës bashkë me një grup shtetesh të tjera.

Megjithatë Gërvalla s’ka dhënë ndonjë datë apo afat kohor se kur mund të ndodh një gjë e tillë.

“Unë mendoj që Greqia mund të jetë nga të parat na shtetet e BE-së që do të na njohë, por nuk e përjashtoj mundësinë që Greqia mos të na njohë vetë, por që Greqia bashkë me disa shtete të tjera të na njohin përnjëherë. Por s’mund të nxjerr data. ”, ka thënë Gërvalla në DPT te Fidani në T7.

Ajo tutje ka folur edhe për raportet ndërshtetërore me Greqinë dhe ka thënë se me Athinën zyrtare kanë raportet shumë të mira, madje më të mira se me disa shtete që e kanë njohur Kosovën por që  Prishtina zyrtare s’ka ndonjë raport.

“Me Greqinë i kemi raportet jashtëzakonisht të mira. Me Greqinë diskutojmë ndoshta më intensivisht sesa me shtetet që na kanë njohur. Greqia është në kërkim të një momenti të mirë për të bërë edhe hapin final. Aq më tepër që Kosova është dëshmuar si partner serioz evropian. Mendoj që me Greqinë , unë nuk dua të them data ose të parashikoj çfarë do të ndodh. Por raportet janë shumë të mira dhe diskutojmë shumë tema”, ka thënë ajo.

Ministrja e Jashtme ka thënë se në fillimet e pas pavarësisë ka qenë e rëndësishme që të siguroheshin njohje.

“A mund ta problematizojmë këtë çështjen e njohjeve. Ne kemi tejkaluar fazën e pavarësisë. Ka qenë shumë e rëndësishme në ditët e para të pavarësisë të bëhet një masë kritike e shteteve që na kanë njohur”, ka theksuar ndër të tjera.

blank

Presidentja Osmani: Themelet e shtetit janë ngritur mbi vendimin e delegatëve të 2 Korrikut

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani me rastin e 32 vjetorit të miratimit të Deklaratës Kushtetuese theksoi se kjo shënon hapin vendimtar për realizimin e ëndrrës shekullore për shtetin e Kosovës.

Osmani shprehet se 114 delegatë të Kuvendit të Kosovës, atëkohë morën guximin që në rrethana dhe kushte të jashtëzakonshme nëpërmjet këtij akti heroik e juridik ta artikulojnë vullnetin e popullit të Kosovës për trajtim të barabartë.

“Më tepër se tri dekada më parë, gra e burra patën guximin që Kosovës t`ia japin drejtimin e duhur, ta krijojnë bazën për subjektivitet të shtetit në ardhje, ndaj në këtë përvjetor falënderoj secilin që vuri një gur në projektin tonë historik për shtet.

Themelet e shtetit janë ngritur mbi vendimin e delegatëve të 2 Korrikut, ndaj sot Kosova është shtet i pavarur, i lirë dhe sovran!

Urime 2 Korriku!

Zoti e bekoftë Republikën e Kosovës dhe popullin e saj!”, shkruan Osmani.


Send this to a friend