VOAL

VOAL

Shtëpia e Bardhë: SHBA e shqetësuar se Rusia po përgatit një sulm ndaj Ukrainës

January 14, 2022
blank

Komentet

blank

Holokausti: Abbas hetohet në Gjermani

Abbas, në një moment të konferencës për shtyp të së martës së kaluar, e cila tani po shqyrtohet nga hetuesit

Një hetim është hapur nga policia e Berlinit për dyshime për gjuhë urrejtjeje, pas deklaratave të bëra të martën e kaluar nga presidenti i AP.

 

VOAL- Policia e Berlinit njoftoi se kishte hapur një hetim kundër Mahmud Abbas për dyshime për “gjuhë urrejtjeje”. Procedura bazohet në pretendimet e tij të diskutueshme të Holokaustit në konferencën për shtyp të së martës së kaluar me Olaf Scholz. Kancelari gjerman më pas tha se ishte “i neveritur” nga deklaratat e Abbas.

Policia, siç tha sot një zëdhënës, ka marrë një ankesë kundër presidentit të Autoritetit Kombëtar Palestinez për “relativizimin e Shoah”. Abbas, gjatë konferencës për shtyp, në fakt e kishte krahasuar politikën izraelite ndaj palestinezëve me gjenocidin e hebrejve të kryer nga nazistët: duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me 50 vjetorin e sulmit të pësuar nga ekipi izraelit në Mynih 1972. Lojërat Olimpike, ai akuzoi shtetin hebre për kryerjen e “50 holokausteve” në lokalitetet palestineze. Kjo shkaktoi një valë indinjate, veçanërisht në Gjermani dhe Izrael.

Holokausti: fjalët e Abbasit, heshtja e Scholz

Ministria publike do të njoftohet së shpejti për hetimin policor, e cila më pas do të thirret të vendosë nëse do ta ndjekë apo jo. Megjithatë, procedura ka të ngjarë të jetë jetëshkurtër, beson ministria e jashtme gjermane, pasi Abbas duhet të mbrohet nga imuniteti sipas ligjit ndërkombëtar. Dhe kjo, edhe nëse “Gjermania nuk e njeh aktualisht Palestinën si shtet”, deklaroi një zëdhënës i ministrisë.

Ndërkohë, një zëdhënës i Abbas denoncoi një “fushatë të pajustifikuar” kundër presidentit të AP dhe “projektit kombëtar” palestinez. “Ne pohojmë se për të gjitha këto çështje qëndrimet e presidentit dhe liderëve palestinezë janë të njohura dhe të njohura për të gjithë”, theksoi më pas ai duke iu referuar sqarimeve të bëra të mërkurën e kaluar nga Abbas: udhëheqësi palestinez, pas polemikës, e përkufizoi Holokaustin si “krimi më i keq i urrejtjes së epokës moderne” dhe pretendoi se nuk ishte përpjekur të “mohonte veçantinë e tij”. rsi-eb

blank

Xi dhe Putin do të marrin pjesë në samitin e G20 ku është edhe Biden

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin i Rusisë planifikojnë të marrin pjesë në samitin e Grupit 20 në Bali në nëntor, ka thënë presidenti indonezian Joko Widodo.

“Xi Jinping do të vijë. Presidenti Putin gjithashtu më ka thënë se do të vijë,” tha Widodo, i njohur gjithashtu si Jokowi, për Bloomberg News në një intervistë.

Ky është konfirmimi i parë për pjesëmarrjen e tyre në samit.

Ky do të jetë samiti i parë global që nga pushtimi rus i Ukrainës dhe tensionet e rritura për Tajvanin, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Samiti i nëntorit do të jetë i shumëpritur duke qenë se pritet të marrë pjesë edhe presidenti amerikan Joe Biden – megjithatë nuk dihet nëse ai do të takohet me Putinin.

Por disa raportime kanë lënë të kuptohet për mundësinë e një takimi ballë për ballë midis Biden dhe Xi së shpejti – përpara samitit ose në margjinat e tij.

blank

“Dil jashtë, gjuaj!”, ushtari rus rrëfen se si e urdhëruan të ekzekutonte civilë të pafajshëm në Ukrainë

Akuzat e hedhura ndaj Rusisë për krime lufte kanë qenë të shumta që prej fillimit të luftës, por së fundmi këto krime po pranohen nga ushtarë rusë të penduar që po kërkojnë dorëheqjen. Reagimi ka ardhur nga një ushtar i ri, i cili ka rrëfyer hapur se si qëlloi për vdekje civilët dhe plaçkiti pasuritë e tyre ndërsa trupat e Vladimir Putin-it pushtonin Ukrainën.

 

Ai tregoi gjithashtu se si komandantët e tij të fushëbetejës e urdhëruan atë dhe të tjerët të masakrojnë ukrainasit e pafajshëm dhe të plaçkitnin pasurinë e tyre.

Daniil Frolkin, 21 vjeç, një ushtar rus, i cili kaloi pesë muaj në luftë, pranoi para gazetarëve për median iStories se: “Ne po përpiqeshim të çlironim civilët nga fashizmi”. Ai shtoi se: “Ne po vrasim civilë dhe nuk ka kuptim të vazhdohet kjo luftë”.

I riu nuk ngurroi të japë detaje për gazetarët se si komandantët e ushtrisë ruse kanë dhënë urdhra të pushkatohen njerëz civilë.

“Këta janë ata që duhen pushkatuar”, na thanë ata. “Kështu që unë shkova dhe i qëllova. Urdhri u dha nga nënkoloneli Andrey Prokurat”. Përveç Prokuratit, ai identifikoi si urdhërues edhe kolonelin Azatbek Omurbekov, i njohur tashmë si “Kasapi i Buçës”, forcat e të cilit akuzohen se kanë përdhunuar shumë gra dhe vajza.

Përpos vrasjeve e përdhunimeve, ushtarët rusë janë urdhëruar edhe të plaçkisin ukrainasit si dhe të dëmtojnë mjetet e tyre të identifikimit apo të konfiskonin telefonat. “Ata na thanë ikni jashtë, gjuani dhe shkatërrojini telefonat dhe dokumentet e tyre”, ka thënë ushtari 21- vjeçar.

Ai tregoi se si kishte kërkuar një rrugëdalje nga ushtria makabre e Putin-it, por fillimisht pa dobi. I riu tregoi se si një komandant plaçkiti frigoriferë, rroba nga Ukraina, duke dërguar ngarkesa kamioni me mallra të vjedhura në Bjellorusi.

“Ne nuk e dinim kundër kujt po luftonim, ndoshta kundër ushtrisë ukrainase, por ata nuk janë nazistë, ata janë sllavë si ne…”, ka deklaruar ai.

“Kur biseduam me vendasit në fshatra ata na thanë se: “Nuk kemi pasur kurrë nazistë”. Ata ishin kryesisht pensionistë që ishin zhvendosur në Ukrainë nga Rusia, tha ushtari i penduar.

I penduari rrëfeu në mënyrë dramatike para gazetarëve: “Unë, një ushtarak nga njësia ushtarake 51460, tetar roje Daniil Andreyevich Frolkin, pranoj fajin për të gjitha krimet që kam kryer në Andriivka”.

Ai këmbënguli se “komandantët rusë kryejnë krime lufte për të fituar medalje dhe për të kënaqur eprorët e tyre”. Gjithashtu, ushtari rus pranoi se kishte vjedhur një telefon nga një ukrainas dhe më pas iu kishte bërë fotografi ushtarëve rusë. Ky telefon u gjet më vonë pasi rusët u tërhoqën dhe përmban prova sensacionale të dorës së parë të krimeve të luftës nga forcat e Putin-it.

Ai shënjestroi komandantët rusë të lidhur me Brigadën 64 të Pushkës së Motorizuar, për të cilët tha se ishin fajtorë për krime lufte. I riu pretendoi se koloneli falsifikoi operacione të suksesshme për t’u bërë përshtypje shefave të mbrojtjes. Ai u fsheh në bunkier, teksa dërgonte trupat e tij drejt rrezikut në vijën e parë të luftimeve.

“Kur qëndruam në Andreevka, ai u fsheh në bunkier gjatë gjithë kohës”, tha Frolkin. “Ne nuk trajtoheshim si njerëz, thjesht na hodhën në drejt zjarrit”. Frolkin, nga rajoni Altai në Siberi, akuzoi shefin e inteligjencës, nënkolonelin Denis Romanenko, për dërgimin e forcave të tij drejt vdekjes dhe kërkoi një hetim ndaj komandantëve të tjerë. “Ju lutemi ndëshkoni këta komandantë,” tha ai, duke thënë se kishte dalë publikisht me shpresën për të nisur veprime kundër tyre dhe për t’i dërguar ata pas hekurave.

Frolkin pretendoi se një civil që ai vrau u kishte transmetuar ukrainasve detaje të vendndodhjes ushtarake ruse. “Ne kishim 18 të plagosur për shkak të tij, një i plagosur rëndë me predhë”. gsh

blank

Tajvan-SHBA: dëshmi e mirëkuptimit tregtar

VOAL- Uashingtoni dhe Tajvani do të fillojnë negociatat zyrtare në vjeshtë për një marrëveshje tregtare dhe investimesh. Kështu bëri të ditur Zyra e Përfaqësuesit Tregtar të Shteteve të Bashkuara në një shënim sot, të enjten.

Ky zhvillim i ri në forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve është ndërthurur në sfondin e tensioneve aktuale dhe të forta me Kinën. Në fakt, Pekini e konsideron Tajvanin një provincë rebele të destinuar për ribashkim, madje edhe me përdorimin e forcës.

Shtysa për këto negociata tregtare dëshmon edhe një herë gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara për t’iu afruar Tajvanit, i cili tashmë është një partner i rëndësishëm tregtar dhe një nga furnizuesit më të mëdhenj në botë të gjysmëpërçuesve dhe komponentëve të tjerë të teknologjisë së lartë.

Negociatat, siç tregon njoftimi, do të thellojnë marrëdhëniet dypalëshe të tregtisë dhe investimeve, do të promovojnë prioritetet e ndërsjella tregtare bazuar në vlerat e përbashkëta, si dhe inovacionin dhe rritjen ekonomike gjithëpërfshirëse për punëtorët dhe bizneset në Tajvan dhe Shtetet e Bashkuara. rsi-eb

blank

blank

Turqia dhe Izraeli do të rivendosin raportet e plota diplomatike

Kryeministri në detyrë i Izraelit, Yair Lapid.

RFE/RL

Izraeli dhe Turqia do të rivendosin raportet e plota diplomatike dhe do të dërgojnë ambasadorët e tyre në shtetet përkatëse, për herë të parë pas shumë vitesh.

Kështu deklaroi më 17 gusht kryeministri në detyrë i Izraelit, Yair Lapid.

“Rivendosja e raportet me Turqinë është një aset i rëndësishëm për stabilitetin rajonal dhe një lajm shumë i rëndësishëm ekonomik për qytetarët e Izraelit”, tha ai përmes një deklarate zyrtare.

Ky vendim vjen pasi Lapid vizitoi Ankaranë në qershor, ku zhvilloi bisedime me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, u tha në deklaratë.

Dikur aleatë të ngushtë, Turqia dhe Izraeli përkeqësuan raportet më 2010 pasi dhjetë shtetas së Turqisë u vranë kur marina izraelite sulmoi një anije që po dërgonte ndihma në Gaza.

Dy shtetet kanë pasur një përmirësim të raporteve më 2016, por që nga viti 2018, kur pati mosmarrëveshje për hapjen e Ambasadës amerikane në Jerusalem, të dy shtetet nuk kanë pasur ambasador në kryeqytetet e njëri-tjetrit.

Turqia nuk e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ambasada e saj gjendet në Tel Aviv.

“Edhe ne kemi vendosur që të emërojmë ambasadorin tonë në Izrael, Tel Aviv”, tha ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, gjatë një prononcimi për gazetarë në Ankara më 17 gusht.

Ai tha se ky vendim është “një hap pozitiv”.

Por Cavusoglu tha se Turqia do të vazhdojë të mbrojë kauzën palestineze.

“Siç e kemi thënë gjithmonë, ne do të vazhdojmë të mbrojmë të drejtat e palestinezëve”, tha ai.

Palestinezët duan që shteti i tyre i ardhshëm të krijohet në territoret që Izraeli mori në luftën e Lindjes së Mesme më 1967. Bisedimet për zgjidhjen e konfliktin izraelito-palestinez kanë ngecur që nga viti 2014.

blank

Kina do të dërgojë trupa në Rusi për stërvitje të përbashkëta ushtarake

RFE/RL

Pekini ka thënë se do të dërgojë një kontigjent të trupave ushtarake në Rusi për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta, në të cilat do të përfshihen edhe shtete tjera, përfshirë Indinë, Bjellorusinë, Mongolinë dhe Taxhikistanin.

Ministria e Mbrojtjes në Kinë ka thënë më 17 gusht se pjesëmarrja në stërvitje të përbashkëta “nuk lidhet me situatën aktuale në rajon dhe botë”.

Ky qëndrim është parë si referencë për luftën e Rusisë në Ukrainë.

Stërvitjet janë pjesë e “marrëveshjes për bashkëpunim vjetor”, është thënë në deklaratë.

Stërvitje të ngjashme ushtarake mes dy vendeve – të cilat udhëhiqen nga Rusia – janë mbajtur edhe në të kaluarën.

“Synimi është që të thellohet bashkëpunimi pragmatik mes ushtrive të vendeve pjesëmarrëse, të rritet niveli i bashkëpunimit strategjik në mesin e palëve pjesëmarrëse, dhe të thellohet aftësia për t’u përgjigjur ndaj kërcënimeve të ndryshme ndaj sigurisë”, është thënë me tjerash në deklaratë.

Kina është në mesin e shteteve që nuk i kanë vënë sanksione Rusisë për sulmin e paprovokuar të Moskës në Ukrainë.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka thënë homologut të tij kinez muajin e kaluar se nuk pranon pretendimet e Kinës se është neutrale në konfliktin në Ukrainë.

Ai ka thënë po ashtu se Uashingtoni “është i shqetësuar për përafrimin e Kinës me Rusinë”.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ai e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

blank

“The Washington Post” për nisjen e luftës në Ukrainë: Amerika i kishte thënë Putinit se e di çfarë po planifikon

The Washington Post ka publikuar një artikull për gjurmimet që i ka bërë kronologjikisht nsjes së Luftës në Ukrianë,

Në artikull thuhet se  “në Zyrën Ovale në tetor 2021, këshilltarët kryesorë të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i paraqitën atij planet e luftës të Presidentit rus Vladimir Putin për një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës”.

“Agjencitë e inteligjencës amerikane kishin përdorur imazhe satelitore, përgjuan komunikime dhe burime njerëzore për të treguar se Putini po grumbullonte trupa përgjatë kufirit të Ukrainës me qëllim të kapjes së kryeqytetit, Kievit, dhe pjesës më të madhe të vendit, duke lënë vetëm një qytet ukrainas në perëndim”, thotë artikulli.

Medium pretendon se “Shtetet e Bashkuara kishin zbuluar se Putini po rritte ndjeshëm fondet për operacionet ushtarake, ndërsa e la të pafinancuar përgjigjen e tij pandemike”.

“Ne vlerësojmë se ata planifikojnë të kryejnë një sulm të rëndësishëm strategjik ndaj Ukrainës nga shumë drejtime njëkohësisht,” i tha Bidenit gjenerali Mark A. Milley, kryetar i Shefave të Përbashkët.

Çdo vendim për armatosjen e Ukrainës ishte i bazuar në mos i dhënë Rusisë një arsye për të sulmuar Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n.

Biden ishte i vendosur të mblidhte aleatët e NATO-s përballë pushtimit të afërt pa provokuar një konflikt të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara.

“Çdo vendim për armatosjen e Ukrainës ishte i bazuar në mosdhënien e Rusisë një arsye për të përshkallëzuar, shpesh për zhgënjimin e zyrtarëve ukrainas, të cilët i bënin presion Shteteve të Bashkuara të dërgonin një numër gjithnjë e më të madh armësh më të fuqishme, edhe pse publikisht dyshonin se pushtimi do të ndodhte”, thuhet në artikull.

The Ëashingtonpost pretendon se Biden dërgoi zyrtarin e tij të lartë të inteligjencës për t’u përballur me Putinin me prova të planifikimit të luftës së Rusisë.

“Biden dërgoi drejtorin e CIA-s, William J. Burns në Moskë për t’i dhënë Putinit një mesazh: Ne e dimë se çfarë po bëni dhe nëse pushtoni, do të ketë pasoja të rënda”, vazhdon artikulli, transmeton Express.

E Putini ishte ankuar për zgjerimin e NATO-s dhe paligjshmërinë e qeverisë së Ukrainës.

“Ai ishte shumë shpërfillës ndaj Presidentit [Volodymyr] Zelensky si një udhëheqës politik”.

Ndërsa, Kievi u ankua se inteligjenca amerikane nuk ishte mjaft specifike për t’u përgatitur për një pushtim.

“Zyrtarët ukrainas u ankuan se sa herë që amerikanët ndanë pikëpamjen e tyre të zymtë për një pushtim të afërt, ata kurrë nuk i dhanë plotësisht Kievit detajet e inteligjencës së tyre. Në nëntor, ministri i jashtëm i Ukrainës dhe shefi i shtabit të Zelensky vizituan Departamentin e Shtetit në Uashington, ku një zyrtar i lartë amerikan i përshëndeti me një filxhan kafe dhe një buzëqeshje. “Djema, gërmoni llogore!” tha zyrtari.

Po ashtu, sipas artikullit “Zelensky dyshonte se disa zyrtarë perëndimorë donin që ai të ikte”.

“Udhëheqësi ukrainas ishte i shqetësuar se me qeverinë e tij jashtë rrugës dhe një regjim të mbështetur nga Kremlini të instaluar, fuqitë e NATO-s do të kërkonin një zgjidhje të negociuar me Moskën për Ukrainën”.

Ende nuk ka pasur reagime nga këto gjetje të The Washington Post. /Express

blank

Gjermania dhe Izraeli dënojnë deklaratat e Abbasit për Holokaustin

RFE/RL

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se ishte i neveritur nga deklaratat e presidentit të Autoritetit palestinez, Mahmoud Abbas, që sipas liderit gjerman minimizuan rëndësinë e Holokaustit. Ndërkaq Izraeli tha se Abbasi deklaroi një “gënjeshtër të madhe”.

Abbas, gjatë një vizite të martën në Berlin, akuzoi Izraelin se ka kryer “50 holokauste” teksa u përgjigj në pyetjen lidhur me përvjetorin e 50-të të sulmit ndaj ekipit izraelit në Lojërat Olimpike të Mynihut, sulm i kryer nga militantët palestinezë.

“Për ne gjermanët në veçanti, çdo relativizim i singularitetit të Holokaustit është i patolerueshëm dhe i papranueshëm”, tha Scholz përmes një postimi në Twitter.

“Jam i neveritur dhe i zemëruar nga deklaratat e bëra nga presidenti palestinez, Mahmoud Abbas”, shtoi ai.

Ndërkaq, edhe kryeministri Izraelit, Yair Lapid, dënoi deklaratat, duke i cilësuar si “të turpshme”.

“Akuzat e bëra nga Mahmoud Abbas se Izraeli ka kryer ’50 holokauste’ teksa qëndroi në tokën gjermane, nuk janë vetëm turp moral, por gënjeshtër e madhe”, shkroi Lapid në Twitter.

Gjashtë milionë hebrenj u vranë në Holokaustin e Gjermanisë Naziste.

Duke qëndruar përkrah kancelarit Scholz, Abbas iu referua një serie të incidenteve në histori ku palestinezët janë vrarë nga izraelitët në luftën e vitit 1948, që u pasua me krijimin e shtetit të Izraelit, por edhe incidenteve në viteve pasuese.

“Nga viti 1947 deri në ditën e sotme, Izraeli ka kryer 50 masakra në fshatra dhe qytetet palestineze, në Deir Yasin, Tantura, Kafr Qasim e shumë të tjera, 50 masakra, 50 holokauste”, deklaroi Abbas.

Agjencia zyrtare e lajmeve palestineze, Wafa, nuk ka përfshirë në raportimin e saj për vizitën e Abbasit në Gjermani komentet për Holokausitin. Ndërkaq, Ministria e Jashtme palestineze tha se komentet e Lapidit ishin përpjekje për të shpërqendruar vëmendjen nga “krimet” e Izraelit.

Kjo ministri tha se “forca pushtuese nuk është e kënaqur me kryerjen e këtyre krimeve në baza ditore, por po ashtu nuk toleron dhe hedh poshtë çdo bisedim apo deklaratë që ua përkujton izraelitëve dhe komunitetit ndërkombëtar për shumë krime të kryera nga Izraeli”.

Ndryshe, deklaratat e Abbasit erdhën pas muajsh tensione dhe një konflikti të shkurtër gjatë këtij muaji, në të cilin u vranë 49 persona në Gaza pasi Izraeli kreu një sërë sulmesh në përgjigje të asaj që tha se ishte kërcënim i drejtpërdrejt nga grupi Xhihadi Islamik.

Dhjetëra palestinezë po ashtu janë vrarë gjatë përleshjeve me forcat e sigurisë së Izraelit në Bregun e okupuar Perëndimor, përderisa janë regjistruar edhe një numër i sulmeve ndaj izraelitëve, përfshirë atë të së dielës ku tetë persona u plagosën pas u sulmua një autobus që po bartte besimtarët hebrenj për në Jerusalem.

Palestinezët kërkojnë të krijojnë shtet në territoret e marra nga Izraeli në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967. Negociatat për një zgjidhje të mosmarrëveshjeve kanë ngecur që nga viti 2014.

blank

Deklaratat e Abbas: Scholz ndjen “neveri”

VOAL- Olaf Scholz shprehu sot mosmiratimin e deklaratave të Mahmud Abbas në konferencën e djeshme për shtyp në Berlin me kancelarin gjerman.

“Për ne gjermanët në veçanti, çdo relativizim i singularitetit të Holokaustit është i patolerueshëm dhe i papranueshëm”, tha Scholz në një mesazh në Twitter. “Ndjej neverit nga komentet skandaloze të presidentit” të Autoritetit Kombëtar Palestinez (PNA), theksoi kreu i ekzekutivit gjerman.

Në fjalimin e tij në Berlin, Abbas, në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me 50-vjetorin e afërt të sulmit ndaj ekipit izraelit në Lojërat Olimpike të Mynihut 1972, akuzoi shtetin hebre se kishte kryer “50 holokauste” në lokalitetet palestineze. rsi-eb

blank

Brazil, vazhdon sfida Bolsonaro-Lula

Ka nisur fushata elektorale për zgjedhjet presidenciale të 2 tetorit, ndërkohë që vendi ndodhet në një situatë të vështirë ekonomike.

 

VOAL- Tension i lartë, me shërbime sigurie të përforcuara. Fushata zgjedhore braziliane, që nis zyrtarisht të martën, premton të jetë më e polarizuara në dekadat e fundit.

Favoritet janë presidenti aktual (djathtas), Jair Bolsonaro (Partia Liberale, PT) dhe ish-presidenti (majtas), Luiz Inacio Lula da Silva (Partia e Punëtorëve), ky i fundit kryeson në sondazhe me 44%.

Së bashku dy kundërshtarët përbëjnë 76% të synimeve të votimit në vend, ku 156 milionë kanë të drejtë të votojnë më 2 tetor. Kandidatët e tjerë kryesorë kanë mbetur vetëm me thërrime: 6% për Ciro Gomes, 2% për Simone Teblet.

Dhe më pak se dy muaj pas votimit të 2 tetorit, Bolsonaro dhe Lula kanë zgjedhur vende simbolike për nisjen zyrtare të fushatës së tyre. Vende që kanë shënuar thellësisht karrierën e tyre politike.

Lula donte të shënonte rimëkëmbjen e tij duke filluar nga një fabrikë makinash, në bastionin e Sao Bernardo do Campo, në atë zonë industriale në jug-lindje të São Paulo-s, ku ai kishte punuar si punëtor dhe kishte hedhur hapat e tij të parë si drejtues sindikatash.

Bolsonaro në vend të kësaj u kthye në atë Juiz de Fora, në Minas Gerais, ku u godit me thikë katër vjet më parë, duke rrezikuar vdekjen. Një sfidë e plotë, aq sa ish-kapiteni, një admirues i Donald Trump dhe një adhurues i provokimeve, donte të mbante fjalimin e tij nga një skenë e ngritur pikërisht në të njëjtin vend ku u plagos në 2018-ën.

Lula, i vendosur për të rifilluar drejtimin e vendit pas anulimit të dënimeve të tij në kontekstin e pastrimit të duarve braziliane Lava Jato, synon të rivendosë arritjet sociale për klasat më vulnerabël. Ish-presidenti ende perceptohet si një njeri i afërt me popullin dhe shumë i dashur, veçanërisht në rajonet e varfra të verilindjes.

Nga ana e tij, Bolsonaro vazhdon të vërë në pikëpyetje besueshmërinë e sistemit të votimit elektronik, aq sa Human Rights Watch ka paralajmëruar, duke i ftuar ata të “refuzojnë” “akuzat e saj të pabaza për mashtrim”.

Ditët e fundit, të dy kishin luftuar tashmë në distancë. Lula e kishte quajtur kundërshtarin e tij “gjenocid”, për 680,000 vdekjet gjatë pandemisë. Bolsonaro, nga ana tjetër, e kishte portretizuar atë si një “ish të dënuar me alkool”.

Por përtej shkëmbimeve të akuzave, shqetësimi kryesor i brazilianëve, sipas sondazheve, është situata ekonomike. Sipas disa analistëve, ulja e fundit e kostos së karburanteve, rritja e ndihmës sociale dhe prania më e madhe në fushatën zgjedhore e zonjës së parë Michelle, mund të kontribuojnë në rikthimin e Bolsonaro, mbështetur pikërisht nga ato rrjete sociale ku presidenti aktual numëron mbi miliona ndjekës. rsi-eb

blank

Sulmet kundër klerikëve iranianë dhe zemërimi që del në pah

Ceremoni e disa klerikëve fetarë në qytetin iranian, Qom. Fotografi ilustruese nga arkivi.

Golnaz Esfandiari, Mohammad Zarghami

Një grua ka sulmuar një klerik në qytetin e shenjtë shiit, Qom, në të cilin organizohen seminare dhe ku banojnë ajatollahët me ndikim në Iran.

Gruaja ia ka hequr klerikut turbanin nga koka dhe ka shkelur mbi të, pasi besohet se ai e ka paralajmëruar për mbulesën në kokë.

Videoja e incidentit është bërë virale vitin e kaluar.

Disa e kanë përgëzuar gruan dhe nuk kanë shprehur aspak mbështetje për klerikun.

Të tjerë kanë thënë se ai e ka merituar trajtimin.

Ky incident – që ka rezultuar me arrestimin e gruas – ka vënë në pah zemërimin ndaj klerikëve, të cilët kanë ardhur në pushtet pas Revolucionit Islamik të vitit 1979.

Si shenjë për rritjen e zemërimit, sulmet fizike kundër klerikëve duket se po rriten në Iran, pasi disa zyrtarë fetarë kanë thënë se nuk vendosin turbanët e tyre në publik, për t’iu ikur sulmeve.

Të tjerë kanë folur për uljen e ndikimit të tyre në shoqëri.

Kleriku disident me bazë në Teheran, Abolfazl Najafi-Tehrani, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se performanca e dobët e udhëheqësisë së klerikëve të Iranit, ndikimi në përditshmërinë e iranianëve dhe dështimi i klerikëve për t’iu përgjigjur nevojave moderne, janë në mesin e shkaqeve pse dallimet në mes të klerikëve dhe popullsisë janë duke u zgjeruar prej revolucionit dhe krijimit të Republikës Islamike të Iranit.

Abolfazl Najafi-Tehrani

Abolfazl Najafi-Tehrani

“Në vitet e fundit ne jemi dëshmitarë të urrejtjes së njerëzve dhe zemërimit drejt disa klerikëve të cilët ndjekin politikat shtetërore”, ka thënë, Najafi-Tehrani.

Sipas tij, zemërimi ka rezultuar me sulme ndaj klerikëve, të cilët imponojnë “te të tjerët stilin e tyre të jetesës”.

Në muajt e fundit është raportuar edhe për shumë sulme tjera fizike ndaj klerikëve, duke përfshirë atë të qershorit kur përfaqësuesi i liderit suprem, Ayatollah Ali Khamenei, është raportuar të jetë sulmuar nga një burrë që ka tentuar ta sulmojë me thikë.

Në një intervistë pas sulmit, Ayatollah Yusef Tabataeinejad, i cili udhëheq, Lutjet e së Premtes, në qytetin Isfahan, ka thënë se sulmuesi ka qenë një burrë i ri, i cili “duket se ka qenë me probleme”, derisa ka shtuar se motivet e sulmit janë duke u hetuar.

Në fillim të muajit korrik, një klerik është plagosur në atë që është thënë se ka qenë tentim-vrasje, derisa më 28 korrik, një klerik fetar është plagosur disa herë në Karaj, afër kryeqytetit iranian, teksa ka qenë duke predikuar në një faltore.

Në muajin prill, dy klerikë iranianë janë therur me thikë dhe një tjetër është plagosur në një vend të shenjtë në qytetin Mashhad.

Zyrtarët e kanë cilësuar këtë të fundit si sulm terrorist.

Sulmuesi – i cili është identifikuar si 21-vjeçar me etni uzbeke nga Afganistani, ka qenë sunit me qasje radikale.

Ai është ekzekutuar më vonë.

Shumë prej sulmeve të fundit kanë shënjestruar klerikë që kanë tentuar t’i bëjnë të detyrueshme në publik kodet e sjelljes – sipas Islamit – duke përfshirë vendosjen e mbulesës.

Në muajin prill, agjencia iraniane e lajmeve FARS, ka publikuar emrat e dhjetëra klerikëve që janë sulmuar në dekadën e fundit.

Tre prej tyre kanë vdekur pas sulmeve, dhe dy kanë humbur nga një sy.

Në vitet e para pas Revolucionit Islamik, grupet sikurse, Organizata Mujahedin-e Khalq (MKO), kanë kryer shumë tentim-vrasje kundër klerikëve të lartë.

Mirëpo shumica e këtyre sulmeve, që kanë shënjestruar klerikë të njohur pak ose fare, nuk duket se janë të organizuara.

Mediat shtetërore kanë fajësuar “banditët” për disa prej këtyre sulmeve.

Zyrtarët e lartë, në anën tjetër, nuk komentojnë publikisht këto sulme.

Khamenei, i cili e ka fjalën e fundit në Republikën Islamike, ka pretenduar në një fjalim të mbajtur në qershor se “prirja” e njerëzve ndaj fesë dhe klerit është rritur prej fillimit të revolucionit, duke përmendur “miliona” persona që kanë vuajtur vrasjen e gjeneralit, Qassem Soleimani me një dron amerikan më 2020.

Sulmet ndaj klerikëve vijnë në kohën e rritjes së mllefit kundër udhëheqësisë dhe kur ekonomia është shkatërruar nga sanksionet amerikane.

Najafi-Tehrani ka thënë se njerëzit fajësojnë klerikët për jetën e vështirë që bëjnë.

“Ata dëshirojnë largimin e klerikëve, dhe që të mos ketë imponim të fesë në shtet”, ka thënë ai, duke shtuar se “43 vjet pas revolucionit, njerëzit janë dëshmitarë të mungesës së efikasitetit në zinxhirin udhëheqës, ashtu sikurse në strukturën e bazuar në religjion”.

Ai ka përmendur se shumë njerëz janë të zemëruar, sepse buxheti shtetëror po shpenzohet nëpër seminare, sidomos në kohën kur shumë iranianë mezi i mbyllin shpenzimet mujore.

Më herët gjatë këtij muaji, Hojatoleslam Mohammad Nurelahian, ka paralajmëruar për ndasi të mëdha në mes të njerëzve dhe klerit, teksa ka fajësuar klerikët për diçka të tillë.

“Sot, ne jemi dëshmitarë të klerikëve që lëshojnë deklarata sa u përket ceremonive zyrtare dhe atyre shtetërore, mirëpo rrallë rrisin zërin përballë shumë padrejtësive, pabarazive, gabimeve dhe trajtimeve të këqija të njerëzve”, ka thënë Nourelahian, ish-udhëheqës i seminareve në Iran.

Në muajin janar, Mohammad Taghi Fazel Meibodi, anëtar i Asamblesë së Seminareve në Qom, ka thënë se shumë njerëz i shohin klerikët me sy negativ, duke shtuar se në Qom, shumë prej atyre që kanë studiuar nëpër seminare, refuzojnë të veshin rrobat e klerikëve në publik, “sepse njerëzit i shajnë dhe i mallkojnë”.

Zemërimi është rritur prej fillimit të revolucionit të vitit 1979, kur shumë iranianë kanë bërë shaka me klerikët dhe i kanë portretizuar ata si jokompetentë dhe injorantë.

Shumë taksistë madje refuzojnë që t’i vozisin.

Viteve të fundit, në kohën e rritjes së vështirësive ekonomike, sa shkon e rritet zemërimi ndaj klerikëve dhe shumë prej tyre dalin nëpër protesta duke iu bërë thirrje që të “zhduken”.

Përgjatë protestave të dhunshme të vitit 2019 – për rritjen e menjëhershme të çmimeve të gazit – nëntë seminare dhe zyra tjera të liderëve, janë shënjestruar nga protestues të zemëruar, të cilët kanë bërtitur kundër liderëve iranianë, përfshirë edhe Khamenein.

“Njerëzit pyesin ‘pse janë të heshtur klerikët për problemet’. Heshtja nënkupton se ata janë të kënaqur me sistemin dhe mendoj se kjo është pjesa më e madhe e problemit”, ka thënë kleriku Abdolhamid Massumi Tehrani – kritik i udhëheqësisë – në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

“Njerëzit e shohin dallimin në mes të atyre zbatojnë politikat e udhëheqësisë së lartë, dhe atyre që nuk veprojnë kështu”, ka thënë Massumi nga Teherani, duke shtuar se personalisht nuk është përballur me trajtim të keq në publik.

Ai pajtohet se pjesa më e madhe e zemërimit ka në qendër klerikët që janë të afërt me udhëheqësit e shtetit.

Megjithatë, ai ka thënë se shmang veshjen e rrobave të klerikut sa herë që mundet, pasi shumë njerëz nuk mund të bëjnë dallimin se kush është me udhëheqësit e kush jo.

“Nuk mund ta shkruaj në rrobat e mia se jam kritik i situatës aktuale”, ka thënë ai.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Urat e shkatërruara, rusët e bllokuar në Kherson

Ura Antonivsky e Khersonit përpara se të bombardohej dhe çaktivizohej nga ushtarët ukrainas

Kievi konfirmon shkatërrimin e viadukteve mbi Dnipro që pengojnë rusët të lëvizin trupat dhe materialet – Kalaja e mercenarëve pro-rusë goditet në Donbas

 

VOAL- Ukraina konfirmoi të hënën se trupat ruse që kalojnë lumin Dnipro në rajonin Kherson, një metropol jugor i pushtuar nga Moska, janë në rrezik të bllokimit pasi të gjitha urat ekzistuese mbi rrjedhën e madhe u vendosën të dielën, të dielën. “Mjeti i vetëm për banorët që të kalojnë rrugën ujore janë pontonet pranë urës Antonivski, por ata nuk do të jenë në gjendje të plotësojnë plotësisht nevojat e tyre,” tha ekzekutivi rajonal Serhyi Khlan për televizionin ukrainas.

blank

Dëmet e pësuar nga viadukti Antonivsky mbi lumin Dnipro pasi u godit nga ukrainasit

 

Sipas mendimit të tij “Rusia po transferon qendrat e saj komanduese nga bregu i djathtë i lumit në të majtë, e vetëdijshme se në rast përshkallëzimi ato nuk mund të evakuohen në kohë”. Ai vlerësoi numrin e ushtarëve rusë në bregun e djathtë të lumit në 20 000 dhe saktësoi se ata gjithmonë mund të “kalojnë viaduktet e dëmtuara më këmbë”.

Trupat ruse pushtuan Kherson në fillim të pushtimit të Ukrainës. Një qytet në lumin Dnipro i cili është gjithashtu një qendër bregdetare dhe bujqësore, Kherson është i vetmi kryeqytet rajonal që rusët kanë arritur të pushtojnë deri tani. Ata gjithashtu përparuan disa dhjetëra kilometra në perëndim, por tre urat (dy rrugë, një hekurudhë) që kalojnë lumin në zonën që ata kontrollojnë janë bombarduar vazhdimisht në javët e fundit dhe në thelb janë jashtë funksionit.

Goditet selia e mercenarëve rusë

Ndërkohë, të dielën, forcat e armatosura ukrainase njoftuan se kishin goditur dhe shkatërruar një ndërtesë banimi të zënë nga anëtarë të shumtë të grupit mercenar “Wagner” në Popasna, në rajonin e Luhanskut. Kjo u njoftua të hënën nga gazeta Kyiv Post në Twitter, duke raportuar se ushtria konfirmoi përdorimin e një arme me rreze të gjatë për të goditur objektivin. Bombardimi i Popasnës do të kishte shkaktuar humbje të mëdha.

Duket se informacioni i dobishëm për lokalizimin e saktë të pozicionit të mercenarëve ka rrjedhur falë të dhënave të publikuara aksidentalisht nga një gazetar prorus, i cili ditët e fundit kishte pasur mundësinë të vizitonte selinë e grupit, duke bërë foto (të gjeolokalizueshme) të cilat më pas i publikoi ne internet. I konsideruar i lidhur me Kremlinin – i cili megjithatë e mohon – grupi paraushtarak Wagner vepron gjithashtu në Siri, Libi, Republikën e Afrikës Qendrore dhe Mali dhe akuzohet për krime lufte dhe shkelje të të drejtave të njeriut.

Ndërkohë vazhdojnë bombardimet ruse të qyteteve të Ukrainës. Pesë civilë u plagosën të hënën në mëngjes pas një bombardimi nga forcat ruse në lagjen Saltivsky të qytetit të Kharkiv, tha kryetari i bashkisë së qytetit, Ihor Terekhov, në Telegram. “Distrikti Saltivsky u bombardua sërish”, ka shkruar kryebashkiaku, duke deklaruar se mëngjesin e sotëm një e shtënë ka rënë “pranë një stacioni autobusi” dhe të shtëna të tjera kanë dëmtuar një ndërtesë banimi, disa garazhe, oborrin e një kompleksi.banimi dhe këndi i lojërave. Për momentin nuk raportohet për viktima. rsi-eb


Send this to a friend