VOAL

VOAL

Shkëndija sonte zhvillon ndeshjen më të rëndësishme në historinë e saj

August 25, 2016
blank

Komentet

blank

Kupa e Botës, Shtetet e Bashkuara fitojnë 1 me 0 përballë Iranit

Christian Pulisic duke shënuar për Shtetet e Bashkuara në ndeshjen përballë Iranit në Stadiumin Al Thumama në Doha, të Katarit (29 nëntor 2022)

VOA/Marrë nga Reuters

Ndeshja mes kombëtareve të futbollit të Shteteve të Bashkuara dhe Iranit sot pasdite në Kampionatin në Katar përfundoi me fitoren e ekipit amerikan.

Futbollisti Christian Pulisic shënoi golin e fitores për Shtetet e Bashkuara në minutën e 38-të të pjesës së parë, duke i dhënë kështu ekipit amerikan avantazhin e duhur për t’u kualifikuar në fazën eliminatore.

Me rezultatet e deritanishme, ekipi i Shteteve të Bashkuara renditet i dyti në grup, pas Anglisë, duke siguruar në këtë mënyrë kualifikimin, ndërsa Irani renditet i treti. Të shtunën, Shtetet e Bashkuara do të përballen me ekipin kryesues të Grupit A, Holandën.

Ekipi amerikan duke festuar në fushë golin e shënuar në pjesën e parë

Ekipi amerikan duke festuar në fushë golin e shënuar në pjesën e parë

Ndeshja u prit me interes jo vetëm si ngjarje sportive, por edhe në kontekstin e marrëdhënieve mes dy vendeve. SHBA dhe republika islamike kanë ndërprerë marrëdhëniet diplomatike që nga viti 1980 pas Revolucionit Islamik dhe aktualisht situata mes tyre është e tensionuar. Kur ekipet u përballën me njëri-tjetrin në Botërorin e vitit 1998, ndeshja që u fitua nga Irani, u konsiderua si nga më të ngarkuarat politikisht në historinë e Kupave të Botës.

Ekipet e të dy vendeve e patën të qartë që nuk bëhej thjesht fjalë për një lojë futbolli. Trajneri i kombëtares amerikane, Gregg Berhalter tha në një konferencë për shtyp se ekipi i tij do ta përdorte firoren e Iranit 2-1 në vitin 1998 për të nxjerrë mësime dhe për të dhënë maksimumin.

Ai anashkaloi në komentet e tij konsideratat politike duke këmbëngulur se ato nuk do të linin në hije entusiazmin për vetë lojën, ku SHBA mund të kualifikohet për raundin e ardhshëm nëse fiton, ndërsa Iranit i duhet vetëm një pikë.

Por në një shenjë se politika është e pranishme, kapitenit të kombëtares amerikane, Tyler Adams iu desh t’i përgjigjej një pyetjeje të një gazetari iranian, i cili pasi vuri në dukje se ai po e shqiptonte gabim emrin e Iranit, kërkoi mendimin e futbollistit amerikan për diskriminimin e afrikano-amerikanëve në SHBA.

“A ndjeheni mirë që përfaqësoni SHBA-në?”, pyeti gazetari iranian.

“Kërkoj ndjesë për shqiptimin e gabuar të emrit të vendit tuaj. Por diskriminim ka kudo. Unë kam mësuar, veçanërisht nga jeta jashtë vendit në vitet e fundit dhe nevoja për t’u përshtatur me kultura të ndryshme, se në Shtetet e Bashkuara, ne vazhdojmë të bëjmë përparim çdo ditë”, tha kapiteni Adams.

Duke marrë si shembull veten e tij si një person me prejardhje afrikano-amerikane, por i rritur në një familje të bardhë, ai tha se fakti që vinte nga kultura të ndryshme, ia bënte më të lehtë përshtatjen.

“Por jo të gjithë e kanë lehtësinë dhe aftësinë ta bëjnë një gjë të tillë. Pa dyshim duhet më shumë kohë për të kuptuar, dhe mendoj se në këtë drejtim edukimi është shumë i rëndësishëm. Ashtu siç më mësuat ju tani për shqiptimin e (emrit) të vendit tuaj. Pra, është një proces. Gjëja më e rëndësishme është që të ketë përparim”, tha ai.

Flamuri i Shteteve të Bashkuara shpaloset në fushë në fillimin e ndeshjes në stadiumin e Dohas, Katar (29 nëntor 2022)

Flamuri i Shteteve të Bashkuara shpaloset në fushë në fillimin e ndeshjes në stadiumin e Dohas, Katar (29 nëntor 2022)

Edhe Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u pyet për ndeshjen në një konferencë për shtyp në Bukuresht ku ndodhet për një takim të NATO-s.

“Po e pres me padurim ndeshjen SHBA-Iran. Do ta shoh më vonë dhe do të brohoras për Shtetet e Bashkuara. Nuk mendoj se ka ndonjë aspekt të veçantë gjeopolitik. Do të jetë një ndeshje konkurruese. Le ta lëmë atë të flasë vetë”, tha zoti Blinken.

Marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve janë tensionuar vitet e fundit pasi ish-presidenti Donald Trump u tërhoq nga një marrëveshje bërthamore me Iranin.

Shtetet e Bashkuara vranë një gjeneral të lartë iranian në vitin 2020 dhe Teherani u përgjigj me sulme me raketa ndaj forcave amerikane me bazë në Irak.

Lojtarët e Iranit nga ana tjetër kanë ndjerë presionin e krizës politike në vendin e tyre, ku protestuesit po sfidojnë legjitimitetin e sundimtarëve klerikë të vendit.

Para ndeshjes mes dy vendeve, tensionet u ndezën më tej kur Federata e Futbollit e SHBA-së shfaqi përkohësisht flamurin kombëtar të Iranit në mediat sociale pa emblemën e Republikës Islamike, si një shfaqje solidariteti me protestuesit.

Tifozët amerikanë duke brohoritur në Los Anxhelos

Tifozët amerikanë duke brohoritur në Los Anxhelos

Ndërkohë tifozët amerikanë thanë në Doha se shpresonin që fokusi i ndeshjes të mbetej në fushë dhe jo tek polemikat mes rivalëve gjeopolitikë.

Fakti që pyetjet politike mbizotëruan në konferencën për shtyp, i la të zhgënjyer shumë prej tyre.

“Kjo sigurisht e largon vëmendjen nga loja. Për fat të mirë trajneri, lojtarët nuk u bënë pjesë e këtyre polemikave. Ata janë përgatitur gjatë gjithë kohës për këtë lojë”, tha 40 vjeçari Kevin Barker, një tifoz nga Kalifornia.

Paraqitja e Iranit në lojën me Uellsin ku ekipi iranian fitoi 2 me zero, i shqetësoi disa tifozë amerikanë.

“Mendoj se do të jetë një ndeshje e vështirë. Irani po vjen me të gjitha forcat. Një barazim nuk vlen. Unë shpresoj për një fitore 3-1 që të mund të kalojmë në raundin e dytë”, tha Don, një tifoz nga Majami i Floridës.

Ndërsa të dyja vendet prisnin se cili nga ekipet do të fitonte, ishte e qartë që interesi për lojën i kalonte kufijtë e futbollit.

blank

Ndërtimet për Kupën e Botës, Katari: 400-500 punëtorë humbën jetën

VOA/Marrë nga Associated Press

Një zyrtar i lartë i Katarit, i ngarkuar me organizimin e Kupës së Botës, ka pranuar për herë të parë se 400-500 punëtorë kanë vdekur gjatë punimeve për Kampionatin Botëror të Futbollit. Kjo shifër është shumë herë më e lartë nga sa e kishin pranuar deri tani zyrtarët e Katarit.

Shifra e re doli gjatë një përgjigjeje, që Hassan al- Thawadi, zyrtar i lartë i organizmit të botërorit, i dha gazetarit britanik Piers Morgan dhe që dukej se ishte e pamenduar. Deklarata mund të rikthejë fuqishëm kritikat e organizatave për të drejtat e njeriut mbi shkeljen e të drejtave të emigrantëve, të cilët punuan për ndërtimin e stadiumeve, linjave të metrove dhe infrastrukturës së re të nevojshme për zhvillimin e kampionatit në Katar, me një vlerë prej 200 miliardë dollarësh.

Përpara deklaratës së zotit Thawadi, Komiteti Suprem i Katarit kishte deklaruar se numri i punëtorëve që kishin humbur jetën ishte 40.

blank

Interesi për ndeshjen SHBA-Iran kapërcen kufijtë e futbollit

VOA/Marrë nga Reuters

Ndeshja mes kombëtareve të futbollit të Shteteve të Bashkuara dhe Iranit sot pasdite në Kampionatin në Katar po pritet me interes jo vetëm si ngjarje sportive, por edhe në kontekstin e marrëdhënieve mes dy vendeve. SHBA dhe republika islamike kanë ndërprerë marrëdhëniet diplomatike që nga viti 1980 pas Revolucionit Islamik dhe aktualisht situata mes tyre është e tensionuar. Kur ekipet u përballën me njëri-tjetrin në Botërorin e vitit 1998, ndeshja që u fitua nga Irani, u konsiderua si nga më të ngarkuarat politikisht në historinë e Kupave të Botës.

Ekipet e të dy vendeve e kanë të qartë që nuk bëhet thjesht fjalë për një lojë futbolli. Trajneri i kombëtares amerikane, Gregg Berhalter tha në një konferencë për shtyp se ekipi i tij do ta përdorte firoren e Iranit 2-1 në vitin 1998 për të nxjerrë mësime dhe për të dhënë maksimumin.

Ai anashkaloi në komentet e tij konsideratat politike duke këmbëngulur se ato nuk do të linin në hije entusiazmin për vetë lojën, ku SHBA mund të kualifikohet për raundin e ardhshëm nëse fiton, ndërsa Iranit i duhet vetëm një pikë.

Por në një shenjë se politika është e pranishme, kapitenit të kombëtares amerikane, Tyler Adams iu desh t’i përgjigjej një pyetjeje të një gazetari iranian, i cili pasi vuri në dukje se ai po e shqiptonte gabim emrin e Iranit, kërkoi mendimin e futbollistit amerikan për diskriminimin e afrikano-amerikanëve në SHBA.

“A ndjeheni mirë që përfaqësoni SHBA-në?”, pyeti gazetari iranian.

“Kërkoj ndjesë për shqiptimin e gabuar të emrit të vendit tuaj. Por diskriminim ka kudo. Unë kam mësuar, veçanërisht nga jeta jashtë vendit në vitet e fundit dhe nevoja për t’u përshtatur me kultura të ndryshme, se në Shtetet e Bashkuara, ne vazhdojmë të bëjmë përparim çdo ditë”, tha kapiteni Adam.

Duke marrë si shembull veten e tij si një person me prejardhje afrikano-amerikane, por i rritur në një familje të bardhë, ai tha se fakti që vinte nga kultura të ndryshme, ia bënte më të lehtë përshtatjen.

“Por jo të gjithë e kanë lehtësinë dhe aftësinë ta bëjnë një gjë të tillë. Pa dyshim duhet më shumë kohë për të kuptuar, dhe mendoj se në këtë drejtim edukimi është shumë i rëndësishëm. Ashtu siç më mësuat ju tani për shqiptimin e (emrit) të vendit tuaj. Pra, është një proces. Gjëja më e rëndësishme është që të ketë përparim”, tha ai.

Edhe Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u pyet për ndeshjen në një konferencë për shtyp në Bukuresht ku ndodhet për një takim të NATO-s.

“Po e pres me padurim ndeshjen SHBA-Iran. Do ta shoh më vonë dhe do të brohoras për Shtetet e Bashkuara. Nuk mendoj se ka ndonjë aspekt të veçantë gjeopolitik. Do të jetë një ndeshje konkurruese. Le ta lëmë atë të flasë vetë”, tha zoti Blinken.

Marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve janë tensionuar vitet e fundit pasi ish-presidenti Donald Trump u tërhoq nga një marrëveshje bërthamore me Iranin.

Shtetet e Bashkuara vranë një gjeneral të lartë iranian në vitin 2020 dhe Teherani u përgjigj me sulme me raketa ndaj forcave amerikane me bazë në Irak.

Lojtarët e Iranit nga ana tjetër kanë ndjerë presionin e krizës politike në vendin e tyre, ku protestuesit po sfidojnë legjitimitetin e sundimtarëve klerikë të vendit.

Para ndeshjes mes dy vendeve, tensionet u ndezën më tej kur Federata e Futbollit e SHBA-së shfaqi përkohësisht flamurin kombëtar të Iranit në mediat sociale pa emblemën e Republikës Islamike, si një shfaqje solidariteti me protestuesit.

Ndërkohë tifozët amerikanë thanë në Doha se shpresonin që fokusi i ndeshjes të mbetej në fushë dhe jo tek polemikat mes rivalëve gjeopolitikë.

Fakti që pyetjet politike mbizotëruan në konferencën për shtyp, i la të zhgënjyer shumë prej tyre.

“Kjo sigurisht e largon vëmendjen nga loja. Për fat të mirë trajneri, lojtarët nuk u bënë pjesë e këtyre polemikave. Ata janë përgatitur gjatë gjithë kohës për këtë lojë” tha 40 vjeçari Kevin Barker, një tifoz nga Kalifornia.

Paraqitja e Iranit në lojën me Uellsin ku ekipi iranian fitoi 2 me zero, i shqetëson disa tifozë amerikanë.

“Mendoj se do të jetë një ndeshje e vështirë. Irani po vjen me të gjitha forcat. Një barazim nuk vlen. Unë shpresoj për një fitore 3-1 që të mund të kalojmë në raundin e dytë”, tha Don, një tifoz nga Miami i Floridës.

Ndërsa të dyja vendet presin të shohin se cili nga ekipet do të fitojë, është e qartë që interesi për lojën i kalon kufijtë e futbollit.

blank

Komentatori Arben Berisha refuzon t’u përmendë emrat serbëve në respekt të 110-vjetorit të Pavarësisë të Shqipërisë

Dita e sotme është e shënuar për të gjithë shqiptarët, jo vetëm ata që ndodhen brenda kufirit të terrorit zyrtar të Shqipërisë. Një gjest i mrekullueshëm ka ardhur nga ana e komentatorit të sportit në RTK, Arben Berisha.

Ky i fundit ishte në koment për ndeshjen mes Serbisë dhe Kamerunit, pasi RTK është televizioni i vetëm kosovar që ka të drejtën për transmetimin e Botërorit.

Berisha ka zgjedhur që për 28 nëntor të mos përmend asnjë emër nga lojtarët e Serbisë, madje as në momentin kur ata shënuan golat. Jo pak, por tre të tillë!bw

blank

Luftë guerile, fitorja e Marokut sjell kaos në rrugën e Brukselit (VIDEO)

Maroku siguroi një fitore të madhe, të papritur, duke mposhtur Belgjikën me rezultatin e pastër 2-0.

Tifozët marokenë, të shumë të në numër në Bruksel, 4.9% e popullsisë në Belgjikë, janë me origjinë nga Maroku, u derdhën lumë në rrugën e kryeqytetit për të festuar suksesin e Ziyech me shokë.

Situata doli nga kontrolli teksa tifozët nisën duke djegur makina, skuter, duke thyer dyqane, një situatë kaotike që detyrojë forcat e rendit të ndërhynin me dhunë për të qetësuar situatën.

blank

Pas raportimit në FIFA, serbët kërcënojnë me jetë ministrin e Kulturës dhe Sportit në Kosovë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku, ka bërë të ditur se është kërcënuar me vrasje nga Serbia.

Kjo, pas raportimit në FIFA, për shpalosjen e flamurit serb me hartën e Kosovës dhe me simbole serbe në Kupën e Botës në Katar.

“Përgjatë dy ditëve të fundit kam pranuar qindra mesazhe fyese dhe kërcënuese nga Serbia, nga momenti që e kemi sensibilizuar opinionin botëror për veprimin shovinist të ekipit të tyre të futbollit në Botërorin Katari 2022”, ka thënë Çeku.

Ai ka treguar se fyerjet janë drejtuar edhe ndaj familjes së tij.

“Kërcënimet me vrasje janë tregues të radhës se shovinizmi serb është rreziku më i madh ndaj paqes në rajonin tonë. Demokratizimi i Serbisë dhe shkëputja nga kontrolli rus janë parakushte për siguri e përparim në Ballkanin Perëndimor”, u shpreh ministri.

Më tej theksoi se reagimet publike të shumë qytetarëve i kanë dhënë fuqi ankesës së Federatës së Futbollit të Kosovës drejtuar FIFA-s.

“Një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur të drejtën dhe të vërtetën tonë është edhe diplomacia qytetare”.

“Besojmë që Serbia do të marr dënimin e merituar për veprimin skandaloz të tyre që e shndërron sportin në mjet të aspiratave pushtuese”, shkroi Çeku në Facebook.

Ndryshe, FIFA ka hapur procedura kundër Federatës së Futbollit të Serbisë pasi një flamur që tregonte Kosovën si pjesë të vendit të tyre dyshohet se ishte varur në dhomën e zhveshjes kur ata u përballën me Brazilin në Kupën e Botës.

Imazhi i flamurit me mesazhin “nuk dorëzohemi” në serbisht u bë virale në rrjetet sociale kur u shpërnda nga Hajrulla Çeku, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës.

Ndërkaq, inicimin e procedurës disiplinore të FIFA-s ndaj Federatës Serbe të Futbollit, e ka mirëpritur edhe Federata e Futbollit e Kosovës (FFK).

“Jemi të lumtur të shohim reagimin e shpejtë të FIFA-s, me rastin e fillimit të hetimit kundër Federatës së Futbollit të Serbisë pas shfaqjes së banerit me hartën e Kosovës me flamurin serb brenda saj dhe me mesazhe urrejtje dhe luftnxitëse në zhveshtoren e përfaqësueses serbe dhe në stadium, në ndeshjen ndërmjet Brazilit dhe Serbisë, në kuadër të Kupës së Botës në Katar”, thuhet në reagimin e FFK-së.bw

blank

Përmbysje dhe spektakël, Kroacia mposht Kanadanë dhe del në krye të grupit

Kroacia ka marrë suksesin e parë në Kupën e Botës, në ndeshjen që triumfoi 4-1 ndaj Kanadasë.

Goli më i shpejtë i këtij Botërori i takoi pikërisht këtij takimi. Pas 68 sekondash lojë, Alphonso Davies shndërron në gol një krosim të Buchanan. Goditje e saktë me kokë, me portierin Livakovic që e pati të pamundur të bëjë diçka.

Të besuarit e Zlatko Dalicc, me mjaft karakter bëjnë gjithçka mirë dhe përmbysin shifrat brenda pjesës së parë. Fillimisht realizoi Kramaric, ndërsa pak më vonë ishte radha e Livajas.

Kanadezët reagojnë me Jonathan David në fillimin e fraksionit të dytë, por gjuajtja e tij ndalet nga Livakovic.

Andrej Kramaric i Hoffenheim vulosi përfundimisht 3 pikët, me rrjetën e dytë personale në këtë takim. Në fund pati kohë edhe për golin e Majer.

Kroacia, kështu, kryeson grupin F, me 4 pikë, po aq sa ka Maroku. Kanadaja qëndron në vendin e fundit, pa provuar akoma shijen e pikës.bw

blank

Tjetër surprizë: Maroku mposht Belgjikën dhe merr kryesimin e grupit F

Lojtarët e Marokut zhvilluan një ndeshje fantastike dhe mposhtën Belgjikën e favorizuar me rezultat 2-0 në ndeshjen e raundit të dytë të Botërorit në Katar.

Belgjika mposhti Kanadanë në ndeshjen e parë, por nuk festoi. Sot pamë konfirmimin se Djajtë e Kuq nuk janë në formë të mirë në Kupën e Botës.

Belgët e favorizuar kontrolluan lojën në fillim të ndeshjes, por nuk patën ndonjë mundësi të madhe. Nga ana tjetër, Maroku kërcënoi në kundërpërgjigje dhe ishte shumë më konkret.

Ra në sy gjuajtja e Hakim Ziyech nga distanca dhe gjuajtja e Achraf Hakimit në minutën e 35-të kur kaloi në krahun e djathtë, por ishte i pasaktë.

Në minutën e parë shtesë, Ziyech shënoi nga gjuajtja e lirë, por goli u anulua për shkak të pozicionit pasiv. Shoku i tij i skuadrës Romain Saiss ndërhyri te portieri Thibaut Courtois dhe ishte jashtë loje, kështu që goli u anulua me të drejtë. Pjesa e parë u mbyll pa gola.

Belgjika e shtoi presionin në pjesën tjetër të ndeshjes, por pa sukses.

Ishte minuta e 73-të kur Abdelhamid Sabiri shënoi për të kaluar në epërsi Marokun. Ai gjuajti nga goditja  e lirë dhe shënoi nga këndi i “vdekur”.

Image

Në fund të lojës, Belgjika tentoi të barazonte, por dështoi. Një kundërsulm u shndërrua në gol nga Zakaria Abukhlal për të konfirmuar triumfin dhe një tronditje të madhe në Katar.

Image

Para raundit të fundit, Maroku ka katër pikë, Belgjika tre, Kroacia një dhe Kanadaja asnjë. Dy përzgjedhjet e fundit kanë një ndeshje më pak.

Image

Ky rezultat e vuri Kroacinë nën një presion të madh sepse duhet të fitojë sot. Në xhiron e fundit Maroku luan kundër Kanadasë, ndërsa Kroacia kundër Belgjikës.

blank

FIFA: Argjentinë – Meksikë theu një rekord të madh, ja numri i shikuesve në stadium

Ndeshja e Meksikës kundër Argjentinës në fazën e dytë të grupeve të Kupës së Botës “Katar 2022” u ndoq nga 88,966 shikues në “Lusail Iconic Stadium”.

Kështu kjo ishte ndeshja me më së shumti të pranishëm në shkallët e stadiumit në 28 vjetët e fundit.

Stadiumi në veri të Dohas, që do të presë finalen e Kupës së Botës më 18 dhjetor, kishte turmën më të madhe të shikuesve që nga finalja e famshme e vitit 1994 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas FIFA-s, shkruan Gazeta Express.

91,194 shikues ishin në “Rose Bowl” në Pasadena të Kalifornisë, për të parë finalen mes Brazilit e Italisë, që ishte fituar nga brazilianët pas penalltive.

Pjesëmarrja e shikuesve në ndeshjen e së shtunës kaloi me disa qindra numrin e dy ndeshjeve të mëparshme në stadiumin “Lusail”, kur Brazili mundi Serbinë dhe Argjentina humbi nga Arabia Saudite.

Rekordi për më së shumti shikues të pranishëm në një ndeshje të Kupës së Botës mbetet ai me 173,850 të pranishëm në stadiumin “Maracana” në Rio, në vitin 1950, në fitoren 2-1 të Uruguait ndaj Brazilit mikpritës të atij turneu. /Gazeta Express/

blank

Kosta Rika trondit Japoninë me një goditje të vetme dhe ‘trazon ujërat’ në grupin E

Kosta Rika mposhti Japoninë në raundin e dytë në stadiumin ‘Ahmad bin Ali’ me rezultat 1-0, duke e komplikuar më tej situatën në Grupin E të Kupës së Botës.

Pjesa e parë e ndeshjes është kandidate për 45 minutat më të këqija të të gjitha ndeshjeve në Botërorin e këtij viti. Pothuajse asgjë nuk ndodhi, nuk pati asnjë goditje të vetme në portë, kështu që rrjetat nuk u tundën.

Kështu ka qenë edhe në pjesa e dytë deri në fund kur ka pasur një situatë të dyshimtë në zonën e Japonisë. Endo tërhoqi Campbell-in, i cili u rrëzua, por arbitri pas konsultimit me VAR-in vendosi se nuk kishte elementë për dënimin më të ashpër.

Nëntë minuta para përfundimit të ndeshjes, Fuller shënoi për 1-0. Tejeda rrëmbeu topin 30 metra larg portës japoneze dhe ia kaloi Fullerit, i cili e futi topin në portë nga rreth 20 metra. Në të njëjtën kohë, ishte gjuajtja e parë dhe e vetme e Kosta Rikës në portë në këtë ndeshje.

Kostarikanët arritën të mbrojnë epërsinë deri në fund të ndeshjes dhe të festojnë një fitore të madhe dhe të papritur.

Japonia dhe Kosta Rika tani kanë nga tre pikë, si dhe Spanja, e cila do të luajë sonte kundër Gjermanisë, e cila ende nuk ka fituar asnjë pikë. Japonia, Spanja, Gjermania dhe Kosta Rika takohen në raundin e fundit.

blank

Të gjithë sytë e botës te supersfida Spanjë-Gjermani, ja katër duelet e kësaj të diele

Të gjithë sytë e botës këtë të diel (27 nëntor), do të jenë te supersfida mes Spanjës dhe Gjermanisë, e cila do të zhvillohen në orën 20:00, një duel titanësh i cili pritet të jetë tepër vendimtar për fatet e skuadrave, kryesisht për Gjermaninë që vjen pas humbjes me Japoninë.

Ndërkohë për sa i përket sfidave të tjera, dita do të nisë me duelin mes Japonisë dhe Kosta Rikës që do të luhet në orën 11:00, për të vijuar më pas me Belgjikë-Marok në orën 14:00 dhe Kroaci-Kanada në orën 17:00.

Përballje këto që pritet të jenë tepër të luftuara, me një objektiv të vetëm… fitoren.gsh

blank

blank

Gol dhe asist, Messi shkëlqen në fitoren e pastër të Argjentinës me Meksikën

Argjentina reagon mjaft mirë pas humbjes me Arabinë Saudite, siguron ndaj Meksikës fitoren e parë në Botëror dhe mban gjallë shpresat për kualifikimin në Grupin C, shkruan Syri.net.

Kjo falë Lionel Messit, i cili ishte protagonist në të dy golat e fitores së pastër 2-0 të skuadrës së tij kundër Meksikës.

Fillimisht “Pleshti” shënoi në minutën e 64-t, duke zhbllokuar rezultatin, ndërsa më pas asiston për Fernandez (87′), i cili vulos fitoren 2-0.

Argjentina kalon kështu tronditjen e humbjes me Arabinë Saudite dhe merr tri pikët, që e mbajnë në garë për kualifikim, teksa ndeshjen vendimtare do ta luajë me kryesuesen e grupit, Poloninë.


Send this to a friend