VOAL

VOAL

Shkaqet pse ju pulson veshi – Kurat dhe trajtimet natyrale

August 16, 2022
blank

Komentet

blank

Problemet hormonale tek gratë – Si të riktheni balancën sipas ekspertëve

Nëse nuk i konsumoni vaktet në mënyrë të rregullt ose prisni të kalojë shumë kohë mes tyre, nivelet e hormoneve në trupin tuaj do të fillojnë të luhaten.

Problemet e disbalancës hormonale prekin pothuajse 70 – 80% të grave në të gjithë botën edhe pse shumica e tyre mund të jetojnë me këtë problem gjatë gjithë jetës pa e vënë re.

Problemet hormonale ndodhin kur niveli i hormoneve është mbi ose nën nivelin normal në rrjedhën e gjakut.

Hormonet janë kimikate që prodhohen nga gjëndrat e sistemit endokrin të cilat i tregojnë qelizave, indeve dhe organeve se çfarë duhet të bëjnë.

Ato janë përgjegjëse për rregullimin e shumë funksioneve të rëndësishme në trup si:
Humori
Temperatura e trupit
Metabolizmi
Ritmi i rrahjeve të zemrës
Gjumit
Ciklit të riprodhimit
Rritjes
Stresit
Nivelet e hormoneve në trupin e femrave pësojnë luhatje në periudha të caktuara si para ose gjatë menstruacioneve, gjatë shtatëzanisë apo menopauzës.
Disbalanca e hormoneve femërore është e zakonshme në hormonet e steroideve, adrenalinës, hormonet e rritjes, insulinë, estrogjen dhe progesteron, një hormon që prodhohet nga vezoret dhe ju ndihmon të flini gjumë.

Simptomat

Disbalancat hormonale mund të ndikojnë rehatinë, përqëndrimin, shëndetin, performancën në punë si dhe edhe marrëdhëniet me njerëzit tuaj të afërt.
Shtim ose humbje peshe
Fryrje barku
Sindroma para menstruale si dhimbje koke, luhatje humori etj
Gjendje ankthi, depresion apo artimi
Akne
Rënie ose hollim floku
Infertilitet
Djersitje gjatë natës
Pagjumësi
Probleme me përqëndrimin
Probleme me shikimin
Lodhje e tejzgjatur
Ekspertja e pyetur nga AgroWeb, Adja Angjeli tregon disa këshilla që duhet të ndiqni për të parandaluar këto simptoma.
Disa këshilla në lidhje me mirëqenien holistike per problemet hormonale bazohen ne katër shtylla kryesore:
Ushqimi i shëndetshëm, duke evituar dieta limituese.

Ushqim i mbushur me vlera ushqyese si perimet plot proteina dhe karbohidrate të mira.
Marrja e suplementëve nga jashte me çajra dhe produkte organike të certifikuara bio që ndihmojnë në problematikat hormonale si për shembull Vitex Agnus Castus ose Inositol.
Ushtrime fizike të buta si për shembull pilates, joga, noti, ushtrimet me pak pesha, etj.
Reduktim i niveleve të stresit dhe ankthit të cilat janë të shpeshta tek gratë me probleme hormonale.
Këto këshilla janë mundësuar nga Adja Angjeli e cila është një Trajnere Shëndeti profesionise e certifikuar si “Life Coach” nga Noble Manhatan ltd dhe “Health Coach” nga Udemy ltd.
Disbalancat hormonale janë problematika të cilat nuk duhen neglizhuar, pasi pasojat mund të jenë të ndryshme. Katër shtyllat më sipër janë hapat bazë që do t’ju ndihmojnë të riktheni balancat dhe të jetoni shëndetshëm duke parandaluar një sërë problemesh shëndetësore.

blank

Intervista – David Quammen: Covid 19? Nuk do të jetë pandemia e fundit

Takimi me David Quammen i cili parashikoi epideminë globale të koronavirusit dhe që tani po boton një libër të ri: “Pa frymë”

 

Dhjetë vjet më parë David Quammen kishte botuar një libër i cili kishte shkruar tashmë gjithçka për pandeminë që kemi përjetuar. Tani gazetari shkencor ka shkruar një tjetër për të treguar se si shkoi dhe përpiqet të parandalojë që historia të përsëritet herën tjetër.

Me bestsellerin botëror Spillover, Quammen parashikoi rrezikun e një epidemie globale të koronavirusit duke përshkruar kalimin e infeksioneve nga kafshët te njerëzit. Tashmë vepra e tij e re quhet “Pa frymë”, “Pa frymë”, një titull që të kujton Truffaut dhe sërish ka një parashikim: “Covid-19 nuk do të jetë pandemia jonë e fundit dhe ndoshta as më e keqja”.

“Jo, nuk jam pesimist. (…) Unë mendoj se ka ndryshuar përgjithmonë disa nga zakonet dhe perceptimet tona – shpjegon Quammen për RSI Newscast – por ne nuk e kemi ndryshuar mënyrën tonë të të menduarit për rrezikun e një pandemie aq sa për të na mbrojtur në mënyrë adekuate nga e ardhmja “.

blank

David Quammen, në bisedë me korrespondentin tonë në SHBA Massimiliano Herber (RSI)

Në librin që del më 4 tetor në Shtetet e Bashkuara, si detektiv David Quammen mbledh të dhëna dhe prova të përgjigjes globale në luftën kundër virusit duke marrë në pyetje 95 dëshmitarë, studiues dhe shkencëtarë.

“Një shkencëtar më tha se ishte një dështim i imagjinatës. Jo informative apo shkencore. Ishte një dështim i drejtuesve, zyrtarëve të shëndetit publik dhe veçanërisht politikanëve që nuk i morën mjaft seriozisht shenjat paralajmëruese”.

Çfarë kuptoni me imagjinatë?

Kur ata thanë se Spillover kishte parashikuar pandeminë, nuk ishte sepse unë isha një shikues, por sepse – duke bashkuar kërkimet e bëra, epidemitë e kaluara (si Sars) dhe përgjigjet shëndetësore – ishte e mundur të imagjinohej e ardhmja. Kjo imagjinatë do ta kishte bërë politikanin të kuptonte se ia vlente të shpenzonin miliona dollarë për parandalimin dhe jo miliarda dollarë për trajtim.

Dhe pothuajse dy vjet pas alarmit të parë nga Wuhan, cili është mësimi më shqetësues që keni nxjerrë prej tij?

“Shumë kombe (vetë Kina, Koreja e Jugut, Japonia…) kanë lëvizur me rigorozitet dhe në kohë, por ne kemi kultivuar një iluzion. Jemi kaq të lidhur, kaq të globalizuar, sa një sëmundje infektive, veçanërisht një sëmundje e transmetuar nga rrugët e frymëmarrjes, do të arrijë kudo dhe do të arrijë të gjithë”.

Dhe pastaj ishte shqetësimi i politikanëve se ishte e rëndësishme “të mos krijohej panik” …

“E pyeta Anthony Fauci” Cili ishte vendimi më i rëndësishëm i marrë në 2020? ” dhe ai u përgjigj: “Politik apo shkencor?”. “Vendimi politik – më tha Fauci – ishte të kundërshtonte publikisht Presidentin e Shteteve të Bashkuara. Ajo shkencore ishte, pasi të merrej gjenomi i virusit, të fillonte kërkimi për vaksinën. Ishte 10 janar 2020. Testet e para mund të fillonin në fund të marsit “.

Sidomos në fillimin e pandemisë, megjithatë, shumë lajme kanë ndodhur, ndonjëherë të mohuara, dhe shumë zyrtarë të shëndetit publik të këshilluar nga shkencëtarët janë dukur të kundërshtojnë vetveten…

“Metoda shkencore është një proces, i përbërë nga hipoteza, teste, hapa të përkohshëm drejt një kuptimi më të qartë të botës. Pra, edhe pyetjet nga erdhi ky virus?, cila ishte origjina e tij? Ku po shkon, a do ta shpëtojmë ndonjëherë? Shkenca na jep përgjigje bazuar në atë që vërtetohet dhe këto përgjigje janë të besueshme edhe pse të përkohshme”.

Lidhur me origjinën e virusit: ka dyshime edhe mbi hipotezën se koronavirusi nuk vjen nga një treg peshku në Wuhan, por është krijuar në një laborator…

“Besohet ende e mundshme që origjina e virusit është në një lakuriq nate, i cili më pas erdhi te njerëzit përmes një tregu peshku në Wuhan. Por nuk mund të përjashtojmë të kundërtën, që të jetë shkaktuar nga një rrjedhje laboratorike, por dimë vetëm se kjo është shumë e pamundur bazuar në përvojat empirike të bëra”.

blank

“Breathless” është përpjekja e fundit editoriale nga David Quammen (RSI)

Një nga tezat e tij bazë është se “përhapjet” (përdorimi i një virusi nga një specie shtazore) janë shumë të zakonshme, ndërsa pandemitë janë më të rralla. A duhet të kemi frikë se edhe këto epidemi do të bëhen më të shpeshta?

“Ne duhet të sigurojmë që kërcimet e ardhshme të llojeve të një virusi të kapen në kohë dhe të kufizohen. Është një problem i bashkëpunimit shkencor, i bashkëpunimit ndërkombëtar, i investimit të fondeve … dhe për rrjedhojë i vullnetit politik. Ne duhet të jemi të gatshëm të Veproni – në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar – që këto viruse të mos shndërrohen në epidemi dhe që epidemitë të mos përhapen dhe të shndërrohen në pandemi”.

Së bashku me Covid-19 ne kemi zbuluar një tjetër virus: dezinformimin dhe komplotet që përhapen përmes mediave sociale. Si sillen me njëri-tjetrin?

“Unë nuk merrem me filozofinë sociale dhe e di që paradoksalisht kam pasur shumë mundësi të shpjegoj atë që po ndodhte dhe të largoj dyshimet dhe dyshimet. Por këto nuk janë biseda “darkë gala”, ato nënkuptojnë një angazhim. Ishte një betejë edukative. Nuk e di se si mund të trajtohet ndryshe ky problem, por është absolutisht një pjesë e rëndësishme e përgatitjes për pandeminë. Përndryshe dezinformimi herën tjetër potencialisht do të kushtojë miliona jetë”.rsi-Elida Buçpapaj

blank

Kur blini ushqime – Çfarë duhet pasur parasysh patjetër

Në ditët e sotme konsumatorëve iu ofrohen qartazi shumë mundësi zgjedhjeje rreth produkteve ushqimore.

Shëtitja nëpër market për disa mund të jetë diçka argëtuese, por vjen një moment që mundësitë e shumta ju bëjnë shumë konfuz.

Kështu mund të përfundoni me një listë blerjesh të paparashikueshme dhe mbi të gjitha me produkte të cilat mund të jenë të shtrenjta dhe jo të shëndetshme.

Shpesh AgroWeb.org vë theksin tek mënyra e të ushqyerit, pasi siç tamshë e dini, një regjim i shëndetshëm ushqimor është shumë i rëndësishëm për të jetuar në një mendje dhe trup të shëndoshë.

Për këtë arsye, në këtë artikull kemi vendosur t’ju japim disa sugjerime rreth mënyrës se si mund të zgjidhni dhe të bilini produkte të shëndetshme, të sigurta për konsum dhe me një kosto të përballueshme.

Pasi kur bëhet fjalë për produtke që konsumohen në përditshmëri, sigurisht duhet të zgjidhni më të mirën.

Çfarë Duhet Të Keni Parasysh?

Së pari lexoni etiketat e produkteve, ato luajnë një rol të rëndësishëm, pasi ju informojnë në lidhje me vlerën ushqyese të produkteve, përbërësit, si dhe praninë e çdo alergjenti që mund të jetë kërcënues për jetën.

Një informacion i tillë është i dobishëm dhe mund t’ju ndihmojë të jeni më të vetëdijshëm rreth produktit që zgjidhni, por edhe ta krahasoni me produktet e ngjashme.

Gjithashtu, nëse paketimi ka një logo të dallueshme, një dizajn interesant, të qartë, qartësi në informacion dhe ka të gjithë informacionin e nevojshëm, kjo ju ndihmon të kuptoni vlerën e produktit.

Përpiquni të përfshini në regjimin tuaj ushqimir më tepër fara si kinoa, amaranth, susam, lini, hikër etj.

Këto kokrra të vogla janë të mbushura plot vlera ushqyese, ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë dhe me to mund të përgatisni receta të ndryshme, duke kënaqur shijen tuaj në forma të shumta.

Drejtohuni tek produktet BIO, pasi janë të kontrolluara në bazë të një rregulloreje të mirëpërcaktuar.

Blini produkte të një cilësie të lartë, kështu do të jeni më të qetë duke ditur se këto produkte ju ofrojnë siguri më të lartë konsumi.

Nëse jeni intoleranë ndaj glutenit, laktozës apo përbërësve të tjerë, drejtohuni tek produktet që nuk i përmbajnë këto përbërës.

Ku mund t’i blini këto produkte?

Nëse po kërkoni një vend të vetëm i cili i përfshin të gjitha kategoritë e mësipërme dhe ju garanton cilësi dhe siguri ushqimore, AgroWeb.org sugjeron të vizitoni “Gourmania”.

Aty do të gjeni një larmishmëri produktesh si ato pa gluten, pa laktozë, lloje të ndryshme farash nga kompania Teuta, produkte italiane, makaronat Garofalo sipas standartit me të lartë IGP. Ku përfshihen jo vetëm makaronat, por edhe granola, museli, salca të ndryshme, oriz të arkës SCOTTI, vaj e reçel bio e deri tek erëzat dhe të gjitha llojet e miellit për të gatuar sa më shëndetshëm recetat tuaja.

Për më tepër në dyqan mund të blini bukë të llojeve të ndryshme edhe ushqime të cilat përgatiten çdo ditë të freskëta në dyqan, me përbërësit special që gjenden në dyqan.

Gourmania e gjeni në qendër të Tiranës në rrugën Abdyl Frashëri përballë Presidencës.

blank

Pasojat e ekspozimit të tepërt të fëmijëve në telefona

Krenare Cubolli

Fëmijë që nuk ushqehen pa telefona para vetes, që nuk shtrihen për të fjetur pa luajtur edhe një herë lojën e preferuar në telefon?

Këto dhe raste të ngjashme mund t’i keni parë apo dëgjuar të paktën një herë në jetë.

Ndonëse edhe Arjeta Berisha ka hasur në diçka të tillë, prapëseprapë ajo është ndier e detyruar që t’i pajisë dy fëmijët e saj me nga një tablet, pasi, sipas saj, ata kanë qenë të paragjykuar nga moshatarët e tyre për mosposedim të ndonjë pajisjeje teknologjike.

Megjithatë, vajza e saj, Dia, tetë vjeçe, dhe djali, Roni, shtatë vjeç, e kanë kohën e caktuar kur mund t’i përdorin këto pajisje teknologjike: një orë e gjysmë, eventualisht dy, përgjatë fundjavës.

Ajo ka treguar për Radion Evropa e Lirë se bashkë me bashkëshortin e saj, Ardin, kanë qasje të plotë në pajisjet e fëmijëve të tyre.

“E kemi rregull në familje që sa janë në shkollë, fëmijëve nuk u lejohet të përdorin tabletin, përveç të shtunave, apo të dielave, nga një orë e gjysmë apo dy në ditë. Gjatë pushimeve verore e kemi zgjatur orarin e përdorimit të tyre. Ata nuk mund të instalojnë, apo të shohin diçka pa miratimin tonë”, ka thënë Arjeta, e cila ka një punë me orar të plotë në një kompani në Prishtinë.

E pyetur se si ia ka dalë që të krijojë një sistem të tillë – marrë parasysh argumentet e prindërve se jeta është shumë dinamike dhe me plot angazhime ditore – ajo e ka përmendur si çelës angazhimin e fëmijëve në sa më shumë aktivitete.

“Fati im është që ata janë në qëndrim ditor dhe aty nuk kanë qasje në teknologji. Kanë detyra, unë i marr në shtëpi në orën 17:30, kur e përfundoj orarin e punës. Zakonisht i angazhoj diçka që të më ndihmojnë rreth punëve të shtëpisë, derisa përgatis diçka, që të shtrojmë tavolinën dhe aty i kalojmë dy orë të mira. Dy orë tjera i pyes se çfarë kanë bërë gjatë ditës. Mirëpo nuk do të thotë që çdo ditë e kemi këtë orar”, duke përmendur edhe ecjet në natyrë, sidomos gjatë verës.

 

Mirëpo jo secili fëmijë i nënshtrohet një regjimi të tillë.

Ndonëse në Kosovë nuk ka statistika të sakta se sa gjatë qëndrojnë fëmijët para ekraneve, fëmijë me telefona dhe pajisje tjera teknologjike i rastisim nëpër familje, ambiente të jashtme dhe incizime tjera në platformat sociale.

Diçka që dihet është se mbi 90 për qind e qytetarëve të Kosovës kanë qasje në internet në shtëpitë e tyre.

Kështu, Kosova është e para në rajon në këtë aspekt, por si duket edhe kjo gjë vjen me faturën e vet.

Përdorimi i telefonave apo pajisjeve tjera të mençura nga fëmijët nuk është sfidë vetëm në Kosovë.

Sidomos pas pandemisë së koronavirusit, kur koha nëpër telefona është imponuar edhe më shumë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk e rekomandon fare qasjen në pajisje teknologjike për fëmijët nën dy vjeç.

Për fëmijët e moshave 3-4 vjeç, ky institucion beson se një orë në ditë është e mjaftueshme.

Vështirësitë në përqendrim dhe komunikim

Psikologu, Dorjan Krasniqi, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se ekspozimi i tepërt para pajisjeve teknologjike mund t’i lë fëmijët me mungesa në zhvillim.

“Shumica e skemave kognitive, ose lidhjeve mes neuroneve, krijohen nga zero deri në dy vjet, dhe nëse këtë kohë fëmija e kalon duke mos u stimuluar nga rrethi i tij që të zhvillohet, mirëpo kohën e kalon në telefon apo në pajisje tjera, kjo tregon që rrezikshmëria është më e madhe, sepse fëmija zhvillon vetëm ato aftësi që i sheh përmes telefonit, e socializimi nuk vjen shumë nga telefoni. Nga këto pajisje e marrim vetëm komunikimin pranues dhe jo atë ekspresiv, prandaj nuk është se fëmijët nxjerrin tinguj apo nxjerrin fjalë duke biseduar me telefonin”.

Vështirësitë në përqendrim dhe ato në komunikim janë në mesin e rreziqeve kyçe që përmend Krasniqi.

“Mund të kenë vështirësi në formimin e saktë të fjalëve dhe fjalive. Ndoshta do të bëhen të rritur që fjalitë do t’i kenë të shkurta, ose komunikimin do ta kenë të mangët.

Ai u sugjeron prindërve që përveç kufizimit të qasjes në pajisje të mençura, të shmangin ekspozimin në këto pajisje në orët e natës, për të shmangur gjumin jo të qetë të fëmijëve të tyre.

“Mekanizmat mbrojtës të prindërve shpesh na thonë se është e vështirë që fëmijëve t’iu ndalohet telefoni. Unë sugjeroj që fëmijëve t’iu kushtohet vëmendje se çfarë ata po shohin dhe çfarë orari kanë”.

Edhe sociologu, Artan Krasniqi beson se kontrolli përmbajtjesor e tejkalon për nga rëndësia kontrollin mbi baza kohore.

“Në këtë aspekt jam shumë i shqetësuar, sepse edukimi medial, në përgjithësi në Kosovë, lë shumë për të dëshiruar, në mënyrë që prindërit të kenë mundësi që të kenë kontroll përmbajtjesor të produkteve mediale që fëmijët i ndjekin në telefonat e mençur”.

Përgjatë një bisede të zhvilluar me Radion Evropa e Lirë, ai ka përmendur edhe rëndësinë që prindërit të jenë shembuj për fëmijët e tyre.

“Kur fëmijët janë të angazhuar bashkë me prindërit në aktivitete të ndryshme, as prindërit e as fëmijët nuk do të kenë kohë për pajisje teknologjike. Fëmijët janë qeniet që më së lehti i kopjojnë sjelljet e idolave të tyre. Në këtë rast, idolat e parë të fëmijëve janë prindërit e tyre dhe ata kopjojnë maksimalisht sjelljet, veprimet, gjestet, po edhe rutinën, të cilën e shohin te prindërit brenda shtëpisë. Nëse i lëmë për kohë të gjatë para telefonave, ata do të kopjojnë sjelljet e idolave që krijojnë brenda teknologjive, e që shpesh kanë përmbajtje të dhunshme”.

Rregulli 20-20-20

Po çfarë u ndodh syve gjatë gjithë këtë procesi?

Oftalmologu, Afrim Shabani, ka treguar për Radion Evropa e Lirë se mjekët janë të ndarë në dy qasje.

“Në grupin e parë thonë se ekrani nuk është se shkakton dëmtime të përhershme të syrit. Grupi tjetër thotë se emetimi i dritës nga ekrani, veçanërisht ‘spektri blu’ i dritës ndikon në disa dëmtime që ndonjëherë në mosha të shtyra mund të ndikojë në sëmundjen që njihet si degjenerim i makulës”.

Degjenerimi makular është gjendje mjekësore që mund të rezultojë me turbullim të shikimit apo përkeqësim gradual të shikimit.

I pyetur se cilit grup i takon ai, Shabani thotë se duhet bërë hulumtime të mëtejme për të parë si po ndikojnë pajisjet teknologjike në syrin e njeriut, mirëpo e pranon se mjekët e shohin që “ekspozimi i gjatë para ekranit shkakton te një numër i madh i njerëzve disa probleme, disa simptome që ne e dimë se po shkaktohen për shkak të qëndrimit të gjatë para ekranit, sidomos te fëmijët”.

Ai e konsideron të gabuar qasjen e disa prindërve që ua japin fëmijëve telefonin “që të ushqehen më mirë”.

“Përpara nuk kanë pasur telefona dhe fëmijët kanë ngrënë mirë. Prindërit e kanë gjetur një mënyrë shumë të gabuar për të mashtruar fëmijën që të marrë ushqimin përpara telefonit, sepse fëmija vetëm nis që të bëhet i varur nga telefoni. Këto pajisje të mençura krijojnë një sasi drite – spektrin blu – që është i dëmshëm për syrin”.

Shabani u sugjeron fëmijëve, por edhe të rriturve që të tentojnë të zbatojnë sa më shumë atë që njihet si rregulli 20 – 20 – 20.

“Kjo nënkupton që pas çdo 20 minutash, 20 sekonda na duhet të shohim më larg se 20 metra. Ky është pushim real për syrin”.

Oftalmologu Shabani i konsideron edhe shumë të rëndësishme kontrollet e rregullta të fëmijëve te mjeku i syve, apo kurdo që prindi vëren se fëmija mund të ketë ndonjë problem.

Përfitimet nga teknologjia?

Nëse në njërën anë ekzistojnë shqetësimet si: problemet e mundshme në nxënie, në shëndet të syve, mospërshtatjen në shoqëri dhe idetë e rreme që mund të krijojnë fëmijët për realitetin, duke u bazuar në lojërat virtuale, sociologu Krasniqi beson se fëmijët kanë edhe përfitime potenciale nga teknologjia.

“Te anët pozitive mund ta përmendim që fëmijët, megjithatë, duhet të përdorin pajisjet teknologjike, sepse kështu ata mbesin në hap me trendin, me kohën, me botën se çka ndodh. E ardhmja është teknologjia, këtë nuk e vëmë në diskutim. Po ashtu mund të përmendim edhe mësimin e gjuhëve të huaja, fëmijët sot shumë më herët flasin gjuhën angleze, apo ndonjë gjuhë tjetër, sepse e mësojnë atë përmes internetit. Ka linguistë që thonë se ata në këtë mënyrë e mësojnë gjuhën në mënyrë jo të duhur, por megjithatë, ajo mund të përmirësohet në të ardhmen. Janë edhe kontaktet kulturore, mësimi i gjërave të reja për botën. Jetojmë në periudhë të globalizimit, ku kontaktet janë shumë më të mundshme dhe më të shprehura”.

Cila është atëherë zgjidhja?

Për Arjetën, është disiplina.

E pyetur se si i bind fëmijët e saj për orarin e qasjes në tabletat e tyre, apo edhe përmbajtjen që mund ta kenë në këto pajisje, ajo ka përmendur bisedat e drejtpërdrejta me ta.

“Thjesht, ulem dhe ua sqaroj se një përmbajtje e caktuar është shumë e frikshme, që nuk është në rregull për zhvillimin e tyre, që nuk janë lojëra nga të cilat ata mund të mësojnë diçka, u them se më duken shumë të vegjël për to… e dinë që në momentin që u them jo, ajo është fjala e fundit. U ofroj sqarim, e kuptojnë dhe ndalen”.

blank

Mrekullitë e Tetorit – Guida e produkteve të muajit, si t’i zgjidhni dhe ruani

Boronicat dhe shegët janë një zgjedhje e shkëlqyer për organizmin.

Produktet e vjeshtës dhe veçanërisht të tetorit janë aq të ëmbla dhe të shëndetshme saqë është e vështirë të mos u ngulësh dhëmbët.

Që nga hurmat farëzeza apo ato më të buta tek mollët starkinge të Peshkopisë e Korçës, shija e të cilave nuk ka të krahasuar, deri tek shegët, patatet e reja apo fasulet.

Po, fasulet, ato të cilat nuk mungojnë kurrsesi në tryezën e shqiptarëve, duke u kthyer gati gati në një simbol të kuzhinës sonë.

Për të marrë më të mirën e vjeshtës, shihni guidën vjeshtore të AgroWeb.org me frutat dhe perimet e shijshme dhe tejet të shëndetshme.

Shegët

Shegët kërkojnë pak punë dhe shpesh bëhet një rrëmujë, por ato kokrrat e kuqe si rubin që dalin pasi kemi hapur në mënyrë aspak delikate shegën, ja vlejnë për shijen dhe vlerat e larta ushqyese.

Si t’i zgjidhni

Zgjidhni shegë, që peshojnë më shumë krahasuar me madhësinë, pasi janë dhe më të shijshmet. Mos u shqetësoni shumë për ngjyrën e tyre, pasi ato mund të jenë nga komplet të kuqe në një të kuqe të kafenjtë, pa ndikuar fare në cilësi. Gjithsesi zgjidhni shegë të cilat kanë një ngjyrë të fortë.

Si t’i ruani

Shegët duhet të futen në frigorifer, pasi mund të zgjasin tre deri në katër javë.

Pasi të keni nxjerrë kokrrat futini në një qese të mbyllur në mënyrë hermetike dhe vendosini në frigorifer tek ngrirja.

Këshilla shtesë

AgroWeb.org ju këshillon që për ta hapur shegën pa bërë rrëmujë, ndajeni lëvozhgën në katër pjesë, pastaj futeni frutin në një enë me ujë dhe ndani lëkurën, duke bërë që kokrrat të dalin menjëherë.

Mollët

Mollët janë për vjeshtën atë që nektarinat janë për verën. Mollët starkinge të Peshopisë apo të Korçës të ofrojnë një shije unike dhe më shumë vlera ushqyese.

Si t’i zgjidhni

Në këtë periudhë zgjidhni mollë të vogla, të forta dhe me lëkurë të shndritshme.

Si t’i ruani

Mollët duhet të ruhen në temperatura të ftohta, duke i vendosur në pjesën e poshtme të frigoriferit. Një qese plastike me vrima do të ishte zgjidhja më e mirë. Kjo pasi bën të mundur që të dalë lagështira ndërkohë që i mban mollët të freskëta.

Patatet

Patatet e reja kanë një rrugë shumë të shkurtër nga toka në treg, ndaj dhe për këtë arsye quhen të reja, pasi nuk kalojnë në procesin e ruajtjes.

Ato kanë një aromë dhe shije të veçantë. Zona e Shishtavecit në Kukës njihet për prodhimin e lartë dhe cilësor të patates.

Si t’i zgjidhni?

Mënyra e mirë që ju tregon që një patate është e re, është ta gërvishni lëkurën me gisht. Lëkura e saj është aq e butë sa do të hiqet menjëherë.

Si t’i ruani?

Patatet e reja mund t’i ruani në temperaturën e mjedisit, por nuk do të ruajnë freskinë aq gjatë sa patatet e vjetra. Nëse futen në frigorifer dhe ruhen për një kohë të gjatë, do të kenë një shije të ëmbël.

Fasulet

Si t’i zgjidhni

Zgjidhni fasule që janë të forma të plota sa më të bardha dhe të pastra të jenë aq më të mira janë.

Si t’i ruani

Fasulet hyjnë tek produktet që mund t’i ruani për një kohë të gjatë. Mjafton që t’i vendosni në një vend të thatë dhe do të mund t’i ruani gjatë të gjithë vitit. Mund t’i ruani në një thes apo qese pëlhure.

Këshilla shtesë

Për t’i ulur kohën e zierjes, mund t’i vendosni fasulet një natë më parë në ujë që të zbuten dhe më pas mund t’i zieni, duke i shtuar qepë dhe zarzavate të tjera sipas shijes.

blank

Aroma e shiut është qetësuese 7 herë më shumë se ilaçet

Temperaturat po bien dhe shiu po fillon, mirëpo ju nuk duhet ta merrni si diçka negative. Mesa duket era e shiu ndikon në uljen e stresit si dhe në shumë përfitime tjera.

Shumë njerëz pëlqejnë të dëgjojnë shiun kur bie, po ashtu shumë njerëz e shohin shiun si diçka shumë qetësuese dhe romantike, ndërsa disa të tjerëve ju pëlqen era e shiut që kjo e fundit ka aftësinë të na qetësojë nervat.

Ndërsa, të ecni në shi mund të jetë një përvojë shumë e mirë për ju, që ndikon në relaksimin dhe shëndetin tuaj dhe qetëson mendjen tuaj, raporton “Natural Soulution Magazine”.

Era e shiut, po ashtu e ka edhe një emër që duhet Petrichor, emri iu është lënë pas dy shkencëtarëve Australianë në vitin 1960.

Kjo erë është e kombinuar me vajra që lirohen nga pemët, ozoni i krijuar kur rrufeja i ndan molekulat e azotit dhe oksigjenit të cilat shndërrohen në oksid nitrik.

Ditët me shi janë perfekte kur jeni të stresuar, kur nuk jeni në disponim dhe vetëm dëshironi të relaksoheni dhe ta shijoni momentin për një kohë.

Studiuesit nga Japonia kanë gjetur se aktiviteti fizik në ditët me shi ndikon të humbni peshë më shpejtë. Po ashtu, ata kanë gjetur se era e shiut ndikon në rifreskimin e mendjes tuaj si dhe ju ndihmon që problemet të i shihni në një prespektivë tjetër.

Le të shohim disa nga përfitimet e ecjes në shi:

1.Era e shiut freskon mendjen.
2.Ajri rreth nesh bëhet më i pastër kur bie shi për shkak se shiu thith pluhurin dhe mikrobet.
3.Aktivitetet fizike të kryera gjatë shiut djeg më shumë kalori për shkak të forcës shtesë të nevojshme për të kryer ushtrimin specifik, shkruan daily health post.
4.Uji i shiut është tipikisht alkalik, i cili është i shkëlqyeshëm për lëkurën dhe kokën tonë.
5.Për shkak se më pak njerëz dalin kur bie shi, kjo i bën rrugët dhe parqet më pak të populluara dhe na jep një hapësirë ​​më të hapur për të vrapuar, ecur dhe për të soditur ato që janë në mendjen tonë.
6.Ecja në shi mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore të një personi, transmeton lajmi.net. Kjo e bën ecjen në shi një gjë të shkëlqyeshme kur ndjehesh në një udhëkryq dhe nuk je i sigurt për atë që duhet të bësh.
7.Deri në pikën e mëparshme, ecja në shi është gjithashtu e ditur t’i bëjë njerëzit më introspektivë pasi krijon një lloj “zhurme të bardhë” rreth tyre dhe u jep atyre kohë më shumë dhe më të mirë për të menduar për vendimet e tyre.

blank

Shkaqet pse njerëzit trishtohen pas pushimeve

Shkëputja nga puna i bën mirë trupit, trurit dhe shpirtit por kur pushimet mbarojnë, trishtimi duket se është i paevitueshëm.

Ekzaltimi kur marrim pushimet e verës është tërësisht i justifikueshëm dhe e mbush njeriun me shpresë dhe pozitivitet.

Shkëputja nga puna i bën mirë trupit, trurit dhe shpirtit por kur pushimet mbarojnë, trishtimi duket se është i paevitueshëm.

Nëse e keni vënë re, reagimet e njerëzve pasi mbarojnë pushimet janë të ndryshme e shpesh të pazakonta.

Megjithatë, këto reagime kanë një emërues të përbashkët: trishtimin.

Arsyet se përse ndodh kjo i gjeni më poshtë duke lexuar në këtë artikull të AgroWeb.org

Përse Njerëzit Trishtohen Pas Pushimeve

Kur marrim pushimet, jeta bëhet më e bukur e plot ngjyra. Ditët tona janë të mbushura me akvititete, njohje të reja, të qeshura dhe automatikisht ndihemi të rëndësishëm.

Ndryshimet në jetën sociale dhe rikthimi në boshllëkun e rutinës mund të shkaktojnë vetmi, mërzi dhe izolim.

Gjatë pushimeve, njerëzit kalojnë shumë kohë me familjen dhe jo gjithmonë kjo kohë është e mbushur me gaz e hare.

Ka shumë raste kur njerëzit zhgënjehen nga të afërmit dhe sjellja e tyre. Kjo mund të shkaktojë një trishtim dhe mërzi.

Në raste të tjera, gëzimi i të kaluarit kohë me familjen është aq i madh sa kur koha mbaron, njerëzit e kanë të pamundur të mos ndiejnë trishtim.

Pushimet kanë tendencën të ringjallin kujtime të dikujt që nuk është më në jetën tuaj, dhe një gjë e tillë rindez ndjesinë e humbjes dhe emocionet përkatëse të shoqëruara me të.

Njerëzit që preferojnë udhëtimet e largëta në pushime, ndihen të lodhur kur ato përfundojnë.

Largimi i lodhjes shoqërohet në mënyrë të pashmangshme me trishtimin.

Ekspertët thonë se gjatë pushimeve, njeriu nuk i reziston dot tundimit të të shijuarit të ushqimeve dhe pijeve të caktuara.

Me përfundimin e tyre, sundon ndjesia e fajit, dobësia emocionale dhe trishtimi.

Ka raste kur trishtimi transformohet në depresion të mirëfilltë.

Ekspertët këshillojnë që pas pushimeve të nisni aktivitetin fizik, të keni një jetë sociale sa më aktive dhe të mos merakoseni shumë për peshën e shtuar.

Këshilla e fundit, por jo nga rëndësia, është që të silleni mirë me veten, edhe nëse jeni të trishtuar.

E mira e të mirave është se trishtimi pas pushimeve nuk zgjat shumë./AgroWeb.org

blank

Mënyra e duhur e shtrimit të tryezës për çdo rast

Maja e thikës duhet të jetë në një drejtim me pjatën, ndërkohë që gota e ujit duhet të jetë përbri thikës.

Shtrimi i tryezës së ngrënies për vete apo për ndonjë rast të veçantë nxjerr në pah jo vetëm aftësitë organizative të amvisave, por edhe shijen e hollë.

Truket e shtrimit të tryezës për çdo rast do të mund t’i mësoni duke lexuar më poshtë në këtë artikull.

 Shtrimi Bazë i Tryezës

Sipas rregullit bazë të shtrimit të tryezës, pjata e ngrënies duhet të jetë e pozicionuar në qendër të vendit të ngrënies dhe gjithçka tjetër duhet vendosur rreth saj.

Në të majtë të pjatës duhet të jetë piruni ndërsa thika dhe luga duhet të pozicionohen në të djathtë.

Maja e thikës duhet të jetë në një drejtim me pjatën, ndërkohë që gota e ujit duhet të jetë përbri thikës.

Peceta duhet vendosur nën pirun ose mbi pjatë për një dekorim informal të tryezës.

Si Të Shtroni Tryezën Për Një Darkë Informale

Për një darkë informale, ndiqni rregullat bazë të shtrimit të tryezës, por duhet të shtoni edhe disa enë dhe pajisje të tjera.

Për shembull, nëse do të servirni sallatë, duhet të shtoni pirunin e sallatës që vendoset në të majtë të pirunit të darkës.

Nëse do të servirni supë, pjata e supës duhet vendosur sipër pjatës kryesore, ndërsa luga e supës, në të djathtë të lugës kryesore.

Gotat e ujit ose të verës duhen vendosur në anën e djathtë të pjatës.

Si Të Shtroni Tryezën Për Një Darkë Zyrtare

Shtrimi i tryezës për një darkë zyrtare nis me vendosjen e gotave të verës dhe të ujit përbri pjatës kryesore.

Lugët për supa, ëmbëlsira apo gjellëra duhen vendosur nën anën e djathtë bashkë me thikën.

Pirunjtë në anën e majtë.

Sipër pjatës kryesore mund të vendosni pecetën dhe sipër saj pjatën e supës.

Udhërrëfyesi i Një Gostie Perfekte

Nëse do të shtroni një gosti në shtëpinë tuaj, nxirrni mbulesat, pecetat dhe enët më të mira të kuzhinës.

Në mes të tryezës vendosni një vazo të vogël me lule por jo shumë të gjatë.

Përpara ngrënies, në dhomën e ndjenjes servirni antipasta dhe pije të ndryshme.

Përpara se të ftuarit të ulen në tryezë, sigurohuni që gotat janë të mbushura dhe buka është e ngrohtë dhe gati për servirje.

Në fillim servirni sallatën, pastroni enët e përdorura dhe më pas pjatat individuale.

Përpara servirjes së ëmbëlsirës, pastrojeni tryezën nga enët e ndotura dhe ato të përdorura.

Rregulli i fundit, por jo për nga rëndësia, është që të mos nisni larjen e enëve ndërkohë që të ftuarit janë akoma në tryezë./AgroWeb.org

blank

Përse gënjejmë më shumë nëpërmjet telefonit

Të gjithë gënjejnë. Nëse dikush pretendon të kundërtën, atëherë po gënjen veten.

Sipas studiuesve, njerëzit thonë gënjeshtra të paktën dy herë në ditë.

Fundja, gënjeshtra është art dhe ne e kemi të trashëguar brez pas brezi.

Sipas universitetit të Harvardit, gënjeshtra është tepër e lehtë në krahasim me mjetet e tjera të arritjes së pushtetit.

Thellë-thellë, gënjeshtra është një tregues zgjuarsie, thonë ekspertë të tjerë.

Njerëzit Gënjejmë Më Shumë Nëpërmjet Telefonit

Me avancimin e teknologjisë thënia e një gënjeshtre dhe përhapja e saj është bërë e shpejtë sa drita dhe e lehtë sa një pupël.

Njerëzit gënjejnë pa kokëçarje dhe tani e kanë më të lehtë me të gjitha këto mjete komunikimi që kemi në dispozicion.

Sipas një studimi të cilit i referohet AgroWeb.org, 11 përqind e mesazheve që dërgojnë njerëzit kanë në të një ose disa gënjeshtra.

Në bisedat telefonike, kryesisht mesazhet, njerëzit e kanë shumë më të lehtë të gënjejnë dhe këto gënjeshtra kanë të bëjnë me planet shoqërore, mashtrime të lehta,e të tjera si këto.

Për shembull nëse dikujt i shkruan që sapo ke dalë nga shtëpia, ndërkohë që nuk ke dalë as nga dushi, kjo është një gënjeshtër apo jo?

Nëse teknologjia të mundëson të gënjesh pa të brejtur ndërgjegja, keni harruar një aspekt të rëndësishëm.

Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra dhe me teknologjinë e sotme ajo zbulohet sa hap e mbyll sytë

Çdo fjalë që ne shkruajmë kur i dërgojmë një mesazh tjetrit mbetet si provë në të ardhmen dhe mund t’ju nxjerrë zbuluar.

Sidoqoftë, ekspertët thonë se nëpërmjet mesazheve, njerëzit munden të thonë lirisht gënjeshtra sepse mungon përballja ose kontakti sy më sy që të pengon të thuash një gënjeshtër aq lirisht.

Të gënjesh dikë ballë për ballë është e realizueshme gjithmonë por jo nëse tjetri di të lexojë gjuhën e trupit tënd  që në bisedat online është gjithnjë e fikur.

blank

Shtatë shenja që tregojnë se jeni më të zgjuar nga sa mendoni

Urtësia është aftësia për të përdorur inteligjencën, njohurinë dhe përvojën së bashku për të na ndihmuar të përballojmë dhe përshtatemi me situata të caktuara.

Disa shenja mund t’ju tregojnë se jeni më të zgjuar nga sa mendoni.

1. Ju jeni të rreptë me veten

Një nga gjërat që ju frustron më shumë është kur nuk mund të kuptoni diçka. Një kokë e zgjuar si ju shqetësohet kur has diçka që nuk është në gjendje ta kuptojë menjëherë. Pse është kështu? Sepse përndryshe ju i lidhni gjërat shumë lehtë, kështu që kur diçka nuk është aq e lehtë për ju, filloni të dyshoni në mendjen tuaj.

2. Jeni të vetëdijshëm për botën përreth jush

Njerëzit e zgjuar zakonisht janë shumë të vetëdijshëm për botën përreth tyre dhe këtë e tregojnë duke lexuar dhe shikuar rregullisht lajmet. Atyre u pëlqen të jenë të azhurnuar, edhe nëse kjo do të thotë thjesht të shfletoni lajmet në Twitter. Ata duan të dinë se çfarë po ndodh rreth tyre dhe të informohen për problemet që prekin vendin në të cilin jetojnë, por edhe botën. Edhe nëse është çështje me interes sipërfaqësor, ekziston.

3. Shpesh jeni keqkuptuar

Ndoshta sensi juaj i humorit është shumë i sofistikuar. Ndoshta fjalori juaj është shumë kompleks. Çfarëdo që të jetë, nuk është e pazakontë që njerëzit e zgjuar të keqkuptohen. Dhe nuk është faji juaj, është vetëm mënyra se si njerëzit e zgjuar kalojnë nëpër jetë. Për shkak të kësaj, ata vazhdimisht duhet t’u shpjegojnë të tjerëve atë që ata me të vërtetë mendojnë dhe në një farë mënyre të justifikojnë veten.

4. Keni miq të zgjuar

Njerëzit e zgjuar kanë tendencë të rrethojnë veten me njerëz të zgjuar. Pra, kush dëshiron të rrethohet nga njerëz që nuk i kuptojnë shakatë tuaja? Miqtë tuaj ju kuptojnë dhe mund të identifikohen me ju, që do të thotë se ju jeni po aq të zgjuar sa ata. Dhe meqenëse ata janë miqtë tuaj, ju keni një mendim të lartë për ta. Ata mendojnë për ju në të njëjtën mënyrë.

5. Ju keni pritshmëri të larta nga vetja

Njerëzit e zgjuar pritet të bëjnë gjëra të mëdha. Në shkollë, veçanërisht njerëzit e zgjuar janë më të avancuar se bashkëmoshatarët e tyre, kjo është arsyeja pse ata kanë plane dhe pritshmëri të mëdha në të ardhmen e tyre, pavarësisht nëse ndjekja e një fakulteti të caktuar apo një karriere e caktuar. Dhe çfarëdo qëllimi që ata vendosin për veten e tyre, ata presin ta arrijnë atë.

6. Adhuroni lojërat e bordit, enigmat dhe gjëegjëzat

Shumë njerëz të zgjuar kënaqen të jenë të zënë me lloje të ndryshme lojërash sepse nënkuptojnë se do të duhet të zbulojnë dhe kuptojnë diçka. Për shembull, shumë njerëz të zgjuar duan të mbushin fjalëkryqe, luajnë letra dhe lojëra tavoline. Aktivitete të tilla kërkojnë të menduarit dhe përqendrimin, i cili i përshtatet kokës së zgjuar sepse i stimulon ato në atë mënyrë.

7. Të tjerët ju kanë thënë se jeni të zgjuar

Shumica e njerëzve të zgjuar nuk duan ta mendojnë veten si të zgjuar. Ata e shohin atë si mburrje, edhe pse po deklarojnë vetëm një fakt. Pra, si e dini me siguri se jeni i zgjuar? Nga të tjerët që të thonë se je i zgjuar. Mendja tërheq shumë vëmendje, veçanërisht në mjedisin e biznesit dhe shkollës. Përqafoni kështu mendjen tuaj të madhe dhe kënaquni!/Burimi:TopChannel

blank

Çaj me Lule Vjollca – Aroma e mirë e shëndetit

Aftësitë shëruese të Vjollcës kanë fituar famë përgjatë gjithë historisë së njerëzimit. Studimet shkencore kanë zbuluar se lule Vjollca përmban flavonoidë, saponinë, alkaloidë, taninë dhe shumë substanca të tjera të dobishme për kurimin e disa sëmundjeve shëndetësore. Bima që përdoret kryesisht në mjekësinë popullore i përket familjes Viola Odorata, por të gjithë anëtarët e kësaj familje botanike luajnë një rol të dobishëm në mjekësinë alternative. Viola Odorata ka origjinën nga Evropa, por ajo është transformuar në një bimë natyrale e vendit tonë. Vjollcën e gjejmë kudo në natyrë në Shqipëri.

Çdo nuhatje e kësaj arome të sjell ndërmend kujtime nga më të bukurat. Çaji i Vjollcës ka gjetur përdorim që në epokën Viktoriane. Ky çaj është pirë kryesisht nga njerëzit me shije fine dhe të veçanta. Çaji i Vjollcës pihet kryesisht pasditeve, periudha kur njerëzit duan të lënë pas stresin dhe lodhjen e ditës. Nëse ju pëlqen aroma e Vjollcës, atëherë duhet të rezervoni për veten tuaj një pasdite në shoqërinë e këtij çaji të shijshëm. Më poshtë do të lexoni udhëzimet e AgroWeb.org për përgatitjen e çajit të shijshëm dhe aromatik të Vjollcës.

Përzgjedhja e luleve. Nëse i rrisni lulet vetë, mblidhini pas tharjes së vesës dhe përpara mesditës. Në këtë mënyrë, Vjollca do të ketë kohë të mjaftueshme për t’u tharë dhe për të çliruar vajrat esencialë.

Pastrimi i butë. Shkundini lehtë lulet për të hequr papastërtitë dhe insektet. Vendosini lulet në një kullesë dhe lajini me kujdes. Përdorni një letër kuzhine për t’i tharë.

Vendos kohën kur dëshiron të pish çajin e Vjollcës. Çajin mund ta pini menjëherë ose mund t’i ruani lulet për më vonë. Edhe në variantin e thatë, lulja e Vjollcës e ruan aromën e saj.

Si të përgatisni çajin me lulet e freskëta të Vjollcës
Zieni një filxhan me ujë. Shtoni 2-3 lugë çaji me lule të freskëta. Nëse përdorni çajnik, atëherë shtoni lule dhe ujë sipas racioneve. Lulet duhet të ziejnë për pesë minuta. Lëngun më pas mund ta kulloni dhe servirni.

Çaj me lule të thata:

Thajini lulet për një javë. Klikoni këtu dhe lexoni këtë artikull të AgroWeb.org nëse dëshironi të lexoni më shumë për tharjen e luleve. Nëse nuk ju gjenden lule Vjollce, atëherë mund të blini lule të thata, organike dhe të pastra në dyqanet e produkteve organike.

Lulet e thata mund të ruhen në një enë të mbyllur me kapak. Zieni një filxhan me ujë dhe shtoni 1-2 lugë çaji me lule të thata. Nëse dëshironi më shumë çaj, atëherë dyfishoni sasitë e lartpërmendura.

Për zbukurim. Lulet e freskëta të Vjollcës mund t’i përdorni brenda për të zbukurar dhe ngjyrosur të dy çajrat.

Vlerat. Ky çaj i mrekullueshëm ka efekte të mira kundër bllokimit nga rrufa, vështirësive në frymëmarrje, bronkiteve, si edhe fytit të acaruar. Vjollca është lulja e zemrës, për vetë faktin se prej mijëra vitesh kjo lule është përdorur për të shëruar problemet e zemrës, jo vetëm ato fizike por edhe emocionale. Vjollca përmban rutinë që forcon kapilarët, parandalon mpiksjen e gjakut dhe shërben si anti inflamator. /AgroWeb.org

blank

Mynihu feston birrën

VOAL- Oktoberfesti i Mynihut u përurua të shtunën (sot), pasi u anulua për dy vjet radhazi për shkak të pandemisë Covid-19. I planifikuar deri më 3 tetor, festivali që tërhoqi mbi 5 milionë vizitorë deri në vitin 2019 do të zhvillohet pa asnjë kufizim shëndetësor.

Kthimi bëhet në një kontekst të rritjes së çmimeve të birrës: pushtimi rus i Ukrainës ka bërë që çmimet e lëndëve të para dhe të energjisë të rriten. Frekuentuesit e Oktoberfest-it e vunë re këtë menjëherë. Një litër bionde kushton rreth 13 euro, 15% më shumë.

Sipas traditës, kryebashkiaku i qytetit Dieter Reiter nisi festimet duke i ofruar turin e parë kreut të shtetit bavarez, Markus Soeder. rsi-eb


Send this to a friend