VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Shaqiri: Nuk ia kemi frikën Serbisë, i njohim aftësitë tona

By | June 20, 2018
blank

Komentet

blank

Në Zvicër 1 546 raste të reja dhe 4 viktima

VOAL – Janë 1 546 raste të reja të pozitivitetit të koronavirusit të konstatuara në Zvicër nga dita e sotme. Gjithashtu në 24 orët e fundit, 49 shtrime të tjera në spital dhe 4 vdekje të tjera që i atribuohen Covid-19 janë regjistruar

Infeksionet me koronavirus në Zvicër kanë rënë për një muaj dhe, të paktën deri më tani, rihapja që hyri në fuqi më 19 prill (tarracat e restoranteve dhe ngjarjet publike) nuk kanë çuar në një rritje të infeksioneve. Shkalla e riprodhimit mbetet në mënyrë të qëndrueshme nën vlerën e pragut prej 1. Numri i shtrimeve në spital është gjithashtu në rënie në të gjitha grupmoshat (mjekët vërejnë, megjithatë, një rrezik në rritje të komplikimeve në grupmoshën 40-60 vjeç) dhe efektet e vaksinimit të vërehen grupe më të rrezikuara dhe, mbi të gjitha, në mesin e njerëzve mbi 75 vjeç.

Kronika e së enjtes

Task forca shkencore, para vendimit të Këshillit Federal, kishte kërkuar kujdes më të madh, duke theksuar rrezikun e një vale të tretë me mundësinë e arritjes së disa mijëra infeksioneve në ditë. Nuk ka pasur dhe tani, siç është konfirmuar në mikrofonët e RTS, ekspertët do të përpiqen të kuptojnë pse parashikimet dolën të gabuara. “Ka pasur një pikë kthese që nga fundi i Prillit. Modelet më parë kishin qenë jashtëzakonisht efektive,” shpjegoi Nënpresidenti Samia Hurst.

Arsyet për evolucionin janë ende për t’u hetuar. Sjellja individuale, ardhja e pranverës, testet masive, pushimet shkollore në kantone të ndryshme dhe ecuria e fushatës së vaksinimit hipotezohet se kanë pasur rëndësinë e tyre. Një zonë, kjo e fundit, në të cilën, pas hapjes së Uashingtonit, hipoteza e pezullimit të patentave në përgatitjet për të rritur me shpejtësi numrin e dozave në dispozicion në të gjithë botën po shkakton shumë diskutime. Ndër më pak të bindurit se është një ide e mirë janë Zvicra dhe Gjermania. Në vend të kësaj, presidenti francez Macron dhe kryeministri italian Draghi shprehën mbështetjen e tyre. rsi

 

blank

Ditmir Bushati ironizon socialistët në një prononcim për revistën zviceriane “Die Republik” Nga Franziska Tschinderle

“Kush shkon tani në mitingje, ose do të ruajë ose të marrë një vend pune”

Franziska Tschinderle (Text) und Ilir Tsouko (Bilder)

Reportazhi/ “Mandati i tretë i Edi Ramës”! Fushata në sytë e gazetës zvicerane “Republik” dhe thumbimet e Knut Fleckenstein dhe Ditmir Bushatit për Ramën

 

Fushata elektorale e Edi Ramës ka tërhequr vëmendjen e jo pak medieve të huaja gjatë këtyre javëve, të cilat vijojnë të shprehin habinë dhe shqetësimin e tyre se si mundet që një vend që e ka ende të freskët të kaluarën komuniste në memorien e tij t’i japë votëbesimin për një mandat të tretë një qeverie të majtë. Që nga rënia e Murit Komunist në 1991, asnjë politikan në Europë nuk e ka arritur atë përpara tij.

Një reportazh interesant vjen së fundmi nga gazetarja Franziska Tschinderle të publikuar për gazetën zvicerane “Republik”, e cila ka ndjekur nga afër turin e takimeve elektorale e Edi Ramës në Shqipëri deri në fjalimin e fitores së tij në sheshin “Skënderbej”.

Dhe ashtu si orët zvicerane, edhe raportimi kronologjik i fushatës së Ramës në këtë reportazh nuk e fsheh habinë se si Edi Rama mundi të fitojë zgjedhjet i cili në vend të një programi social, i premton njerëzve diçka tjetër: aeroporte, ura dhe porte.

“Si mundi të ndodhë që ai të ishte i suksesshëm me këtë (premtim)?”, pyet në shkrimin e saj gazetarja Franziska Tschinderle.

Reportazhi  i plotë i botuar në gazetën zvicerane “Republik

Mandati i tretë i Edi Ramës

Si basketbollist, ai ishte lojtar skuadre, si artist ishte i hapur për debat. Tani që po hyn në mandatin e tij të tretë si Kryeministër i Shqipërisë, Edi Rama duhet të ngrejë akuzën se i ka harruar të dy.

“Shqipëria votoi, Shqipëria vendosi, Shqipëria fitoi”, thërret Edi Rama në mikrofon. Është e martë në mbrëmje në kryeqytetin e Tiranës dhe Rama është duke qëndruar në një foltore të rrumbullakët, pas tij statuja e kuajve të heroit kombëtar shqiptar Skënderbeut, përpara tij një shesh plot me njerëz të gëzueshëm. Ai flet për një fitore historike, privilegjin e udhëheqjes së Shqipërisë në krye dhe për nënën e tij, e cila nuk mund t’i shohë më të gjitha.

“Rroftë Partia Socialiste!” Ai bërtet, ai hedh duart në ajër dhe vë dorën e djathtë në zemrën e tij. Po atë mbrëmje, gazetat në të gjithë botën do të shkruajnë se Shqipëria ka zgjedhur një qeveri të majtë për të tretin vit radhazi.

Këtu fillon keqkuptimi i parë për Edi Ramën.

56-vjeçari nuk është një ideolog. Mbi të gjitha, ai është një vetë-promovues. Në teori, kryeministri i Shqipërisë është një socialdemokrat. Në praktikë, ai josh investitorët e huaj me argumentin se nuk ka sindikata të forta në vendin e tij.

blank
Brohoritje për Kryeministrin, dhe heroi popullor Skënderbeu zgjohet me kalin e tij.

Ideologjitë dhe programet e partive luajnë një rol vartës për politikanët në Shqipëri. Majtas apo jo Neoliberal? Konservatore? Sekondare.

Rama është gjithashtu fleksibël me kodin e veshjes. Gjatë fushatës elektorale ai u shfaq me një kapele bejsbolli, atlete të bardha dhe xhupa.

Në zgjedhjet e 25 Prillit 2021, Rama siguroi një mandat të tretë në detyrë. Që nga rënia e Murit në 1991, asnjë politikan nuk e ka arritur atë përpara tij.

Si e bëri atë? Dhe çfarë përfaqëson ky njeri?

E mërkurë, është dita pas fjalimit të madh të fitores. Gëzimi duhet të jetë i madh. Por Rama nuk bie në kamera gjatë intervistës me video. Jo eufori, ai duket i lodhur dhe i qetë, zëri i tij ul, madje edhe më thellë se zakonisht. Pas tij varet portreti i Ismail Qemalit, kryeministri i parë i Shqipërisë pas pavarësisë në 1912. Meqenëse mjekra e Ramës ka qenë e bardhë dhe pak më e gjatë, njerëzit në vendi thotë se ai i ngjante babait themelues të kombit. Me përjashtim të faktit që Qemali mbante fez, një kapelë osmane dhe Rama mbante një kapele bejsbolli.

Ndërsa flet, ai shkarravit skica në letër. Kur u pyet se sa kohë i duhej të fliste me “Republikën”, ai tha i mërzitur: “Le të shohim sa interesante do të jetë”.

Gjatë fushatës elektorale, Rama ishte larguar nga një studio televizive pa asnjë fjalë pas pyetjeve të pakëndshme dhe i tha gazetarit gjatë bisedës: “Unë nuk kam ardhur këtu për të dëgjuar budallallëqet tuaja”. Ka njerëz që thonë se tetë vjet në pushtet – katër prej tyre me shumicë absolute – ndryshuan Edi Ramën. Të tjerët e vënë atë në perspektivë: Ai është thjesht impulsiv dhe me humor të keq.

Nëse e pyet Ramën për fitoren e tij, ai do të thotë fjali që mund të vijnë edhe nga trajneri i ekipit të një ekipi sportiv: “Ne duhet të fitojmë dhe të punojmë për njerëzit. Dhe fito përsëri dhe puno dhe fito përsëri ”, thotë ai. Kjo është ajo që i bën kampionë. “Dhe Partia Socialiste është një kampione në këtë vend”, thotë Rama.

Shqipëria është një vend ku gratë mjeke janë të korruptuara dhe të shtrenjta dhe përfitimet e papunësisë nuk janë të mjaftueshme për të mbijetuar. Në vend të një programi social, Rama i premton njerëzve diçka tjetër: aeroporte, ura dhe porte.

Si mundi të ndodhë që ai të ishte i suksesshëm me të (premtim)?

Le të kthehemi pas me disa javë.

Një përgjigje për këtë pyetje mund të gjendet në fshat, një fshat në verilindje: shtëpi me pemë molle në kopsht dhe rezervuarë metali uji në çati. Megjithëse linja ajrore për në Tiranë është vetëm rreth 30 kilometra, duhen dy orë për të arritur këtu. Kjo duhet të ndryshojë me Ramën.

Është një mëngjes i një të mërkureje, i lagësht dhe me re – njëmbëdhjetë ditë deri në zgjedhje. Truprojat sigurojnë një urë që shtrihet në një grykë midis dy shkëmbinjve gëlqerorë. Rama, duart e varrosura në xhepat e xhaketës së tij, përkulet mbi parmakun, dhe ekipi i tij i rrjeteve sociale është pranë tij.

Asnjë politikan në Ballkan nuk ka gjeneruar një shtrirje të tillë në rrjetet sociale siç bën ai: rreth 361,000 ndjekës në Twitter dhe 1.3 milion në Facebook – kjo është gjysma e popullsisë së vendit. Sipas kësaj: Diaspora është e madhe, rreth 1.5 milion gra shqiptare jetojnë jashtë. Dhe: Sipas mediave lokale, disa nga ndjekësit e tij duhet të jenë gjithashtu një armatë e tërë e botës false. Tani Kryeministri po viziton vendin për të takuar njerëz të vërtetë.

Ura në të cilën po bën fushatë është një nga më të lartat në Ballkan. Është pjesë e një projekti infrastrukturor 250 milion euro, Rruga e Arbërit, rruga e shqiptarëve. Tunele të ndërtuara rishtas, rrugë kalimi dhe ura duhet të lidhin Dibrën, një rajon të largët dhe të varfër në lindje, me Tiranën. Koha e udhëtimit duhet të ulet nga katër orë në një orë. “Dibra nuk do të jetë më një vend në fund të botës”, premton Rama.

Një urë për të ardhmen: një ditë makinat do të rrokullisen këtu nga veri-lindja e vendit drejt kryeqytetit Tirana.

Tunelit ende i mungon ndriçimi dhe asfalti. Ka një pengesë të ndryshkur në hyrje, e cila ruhet nga një oficer policie. Rama lejohet të godasë nëpër tubin e errët sot. Koha është një mall i pakët në fushatën zgjedhore. Kur Kryeministri të rrotullohet, rrugët do të mbyllen. Sanduiçi i rrethimit të fushatës zgjedhore: përpara policisë me drita të ndezura, në pjesën e pasme furgoni me truprojat. Në mesin e tyre: një xhip luksoz nga marka amerikane “Lincoln” me dritare të errëta.

Makinat private u ndaluan nën socializmin shqiptar. Sot ka më shumë se sa mund të trajtojnë rrugët shpesh me gunga. Asfalti është tregues në këtë vend. Përdoret për të matur nëse një politikan është i mirë për diçka, apo jo. Ky rregull zbatohet veçanërisht këtu në male.

Peshkopia, dikur një qytet i vogël tregu nën sundimin osman, është qendra administrative e rajonit të Dibrës. Ndalimi i fushatës, një fjalim është në pritje. Ka njëqind karrige të gatshme në stadiumin e futbollit. Nëpër rrugë, dikush spërkati flamurin britanik në një mur.

blank
Pamje nga Peshkopia

Ndërsa në pjesën tjetër të Evropës ka paralajmërime kundër migrimit, është e kundërta në Shqipëri: Rreziku më i madh është se gjithnjë e më shumë njerëz po largohen, në rastin e Peshkopisë në Angli. Dibra është një nga rajonet me nivelet më të larta të emigracionit në vend. Mirëpriten politikanët të cilët janë në gjendje të rikthejnë të rinj të trajnuar mirë.

Rama ka një përgjigje të thjeshtë për problemin: “Çdo emigrant që është i gatshëm të kthehet për të investuar në shtëpinë e gjyshërve duhet të marrë 5000 euro”.

A mjafton kjo?

Jo, mendon Vilsoni. 28-vjeçari mbështetet te dera e një salloni flokësh, ku rruhen burrat dhe pihen cigare dhe thotë: “Ka njerëz që paguanin 22,000 euro për rrugën për në Londër. Pse duhet të kthehen për 5000 euro? ” Rama është pak si këngëtarja e muzikës pop Rihanna: “Ajo gjithmonë këndon punë, punë, punë, punë”. Por këtu nuk mjafton vetëm kjo: “Një kamerier në Peshkopi fiton 5 euro në ditë. Kjo është një paketë cigaresh dhe një kafe”.

Rreth qoshes është stenda e Blerimit – 50 vjeç, mjekër kashte, pantallona kadifeje dhe xhupa të thurur. Ai shet mollë, portokall dhe luleshtrydhe nën një tendë të verdhë. Ai shikon një pikë karburanti dhe shpreson se rruga e re do të dërgojë motoçiklistë në Dibër. Ai është ndryshe edhe një tifoz i Ramës: “Që kur ai ishte në pushtet, unë nuk kam katër por tetë orë ujë në ditë”. Të tjerët nuk e dinë saktësisht pse janë vetë ata atje. “Me ne, më i madhi gjithmonë fiton,” bën shaka një dëgjues që pret me cigare në dorë që të fillojë fjalimi.

Truproja i Edi Ramës ka gjithçka nën kontroll në Burrel.

Dibra është shtëpia e malit më të madh të vendit, Korabit (2754 metra). Dy burra me peshë kanë lindur në këtë zonë: Heroi kombëtar shqiptar Skënderbeu, i cili luftoi kundër osmanëve në Mesjetë. Dhe Ahmet Zogu, Mbreti i Shqipërisë nga viti 1928 deri më 1939.

Politika dhe pushteti ishte dhe është një domen mashkullor në Shqipëri. Vendi nuk është qeverisur kurrë nga një grua, por gjithmonë nga burra të fortë: Princi Vilhem Vidi, në 1914 “Princi i Shqipërisë”, Mbreti Zogu, Benito Mussolini, Adolf Hitler dhe më pas, për dyzet vjet, komunisti i pamëshirshëm Enver Hoxha. Babai i Ramës, një skulptor, gdhendi bustet partizane gjatë diktaturës.

Nuk është çudi, sipas regjimeve autoritare të të gjitha llojeve, Rama u konsiderua si freskues, i arritshëm, modern. Si Ministër i Kulturës në 1998, ai kishte veshur pantallona të verdha dhe hapi kinema. Si kryetar i Bashkisë së Tiranës (2000–2011) ai kishte blloqet me tulla gri të pikturuara me ngjyra të ndezura, ndërtesat e ngritura në mënyrë të paligjshme u shembën dhe shkroi një këngë rap për qytetin e tij. Si Kryeministër ai njoftoi se do të hynte në dialog me shoqërinë civile, shndërroi zyrën e tij në një galeri dhe kishte ndërtuar një fushë basketbolli në oborrin e shtëpisë.

Ky është Rama siç e shihni nga jashtë Shqipërisë: verbues, ndryshe, ekstravagant.

“Ai është një politikan i jashtëzakonshëm”, thotë politikani gjerman i SPD Knut Fleckenstein, i cili udhëton në Shqipëri çdo dy muaj si këshilltar i parlamentit. “Dhe ai është figura që Shqipëria mishëron në Evropë.”

Në të njëjtën kohë ai paralajmëron: “Me personalitete të tilla duhet të keni kujdes që ata të mos bëjnë gjithçka vetëm”.

Imazhi i një reformatori po shkon si ndërtesa me tulla në të gjithë vendin: ai është çarë. “Rama është zhvilluar nga një pamje e tmerrshme dhe e jashtme e normës, domethënë një njeri i fortë, pasi ka fatkeqësisht kaq shumë në Ballkan,” thotë Florian Bieber, ekspert i Evropës Juglindore në Universitetin e Graz. Një shok i ngushtë i Kryeministrit thotë: “Nuk ka më një parti. Ka vetëm Ramën dhe shfaqjen e tij me një njeri “.

Si adoleshent, Rama ishte një basketbollist profesionist. Sot ai ende bën turne nga stadiumi në stadium.

Logoja e klubit të futbollit në Peshkopi tregon një majë mali të mbuluar nga dëbora. Arena e lidhur po shpërthen në tegela. Për të parë një pamje më të mirë, të rinjtë ngjiten në çatitë e sheshta të blloqeve përreth. Rama e di se çfarë të rinjsh nga zona lyejnë nëpër mure. Gjashtë shkronja blu që janë bërë thirrja e betejës së demokratëve të opozitës: Rama ik! (Rama, shko!)

blank
Afër njerëzve: Edi Rama me fansat e tij …

Në vend që të injorojë parullën, ai i përgjigjet asaj: “Edhe ata që bërtasin” Rama ik! “Do të kalojnë nëpër tunelin tim”. Pastaj ai u drejtohet të rinjve në çati: “Ju doni që unë të shkoj. Po ku po shkon? ” Duartrokitje drejt tij.

Qindra këmbë kanë shkelmuar barin me baltë në Peshkopi, dhe «Radioactive» nga banda Imagine Dragons po lulëzon nga altoparlantët.

“Mirësevini në epokën e re, në epokën e re. Mirësevini në epokën e re, në epokën e re, Whoa-oh-oh-oh, oh. ”

Gjatë fjalës së tij, Rama projekton epokën e re të premtuar në një ekran pas tij: blloqe apartamentesh prej qelqi dhe çeliku, sisteme fotovoltaike, aeroporte dhe zona për këmbësorë në formatin 3-D. Rama thërret: “Ne do të hapim porta të reja për Shqipërinë – në ajër dhe në ujë”. Dhe: “Avionët tanë do të fluturojnë mbi oqeanet”.

E gjithë kjo është larg Peshkopisë. Hekuri i valëzuar i tribunës së futbollit është i fryrë, suva nga shtëpitë përreth po shkatërrohet. Por Rama nuk merret me politikat lokale. Ai tregon për portin në Durrës në bregdetin e Adriatikut, ku një sipërmarrës nga Dubai dëshiron të investojë 2 miliardë euro. “Ky port do të tërheqë shumë njerëz që shpenzojnë shumë para”, premton Rama.

Shkodra, një qytet në Shqipërinë veriperëndimore, mund të ëndërrojë vetëm për investime të tilla. Rrugët janë më të mira këtu sesa në Dibër. Por qyteti është i vështirë për Edi Ramën. Konsiderohet si bastioni i Lulzim Bashës, kreu i demokratëve të opozitës, ose shkurt PD.

Kjo gjithashtu ka të bëjë me historinë. Gjatë diktaturës, Shkodra, e cila është ende qendra katolike shqiptare, u ndëshkua veçanërisht ashpër. Priftërinjtë hynë në burg për një Bibël, kishat u shndërruan në salla sportive. Të gjitha fetë u ndaluan në të gjithë vendin përveç njërës: Marksizëm-Leninizmit. Vetë Rama është katolik, gruaja e tij është myslimane dhe fëmijët nga një martesë e mëparshme janë ortodoksë të krishterë. “Fëmija ynë një ditë do të vendosë se çfarë dëshiron të jetë,” thotë ai në një intervistë me “Republikën”, “mbase ai do të bëhet Budist ose Hebre.”

“Unë besoj në një Zot që është i padukshëm”, thotë ai.

Në vitin 2018 ai përdori një metaforë tjetër dhe deklaroi: “Evropa është feja jonë”. Sondazhet e vërtetojnë këtë si të drejtë. Asnjë vend në Ballkanin Perëndimor nuk është më pro-evropian.

Hapja e bisedimeve të pranimit është akoma shumë larg, me Francën që së fundmi ka vënë veton. Rama, një i shpallur pro-evropian, kohët e fundit ka dëgjuar gjithnjë e më shumë kritika ndaj BE-së.

“BE është kthyer në një federatë të egoizmit kombëtar,” thotë ai në një intervistë me “Republikën”. Kur Rama flet për projektin evropian, ai tenton të përdorë metafora të kujdesshme. BE po ecën nëpër një “shkretëtirë”, thotë ai. Kriza e migracionit e vitit 2015 i la një “mbresë” fytyrës së saj. Sidoqoftë, Rama thekson se beson në projektin evropian: “Është një marrëdhënie zhgënjyese. Të dy palët pohojnë se e duan njëri-tjetrin, por martesa është shumë larg”.

Të gjitha palët në Shqipëri mund të bien dakord për një të ardhme në Bashkimin Evropian. Për çfarë debatohet: e kaluara.

Bardh Spahia tregon për këtë. Kirurgu po kandidon për Demokratët këtu në Shkodër. Në zyrën e tij në qendër – sipër një salloni bukurie – thotë ai, i veshur me një kostum dhe një maskë FFP2: “Pas rënies së Murit, ne i falëm, por ata kurrë nuk kërkuan falje.”

Ju – me këtë ai nënkupton ish-kuadrot e partisë dhe prokurorët e regjimit. “Deri më sot, ata tolerohen në partinë e Ramës”, thotë ai. Dhe kështu zbatohet ende rregulli i përgjithshëm: Kushdo që u persekutua gjatë diktaturës dhe jeton në veri zgjedh PD.

Atë mbrëmje në Prill, Rama erdhi në Shkodër për të thyer rregullin e pranimit. “Unë, një komunist?” Ai thërret në një mikrofon dhe shpërthen në të qeshura të ndezura. “A keni humbur mendjen tuaj?” Pastaj ai flet për dy gjëra që i krijuan biografinë e tij: diktatura dhe klubi Dinamo i Tiranës.

blank
Territori armik për Edi Ramën: Bardh Spahia nga Partia Demokratike kundërshtare në një poster në Shkodër.

Diktatura ishte, të thuash, Koreja e Veriut e Evropës. Dinamo ishte klubi i basketbollit i Ramës. Hoxha e çoi vendin e vogël në vet-izolim, vendosi gardhe dhe monitoroi brigjet. “Shqipëria ishte e rrethuar nga një mur”, thotë Rama për “Republikën”, “dhe ne duhej të hapnim vrima të vogla në mënyrë që të hynte pak dritë”. Vrima e syrit të Ramës nga jashtë? Sporti, arti më vonë. Ndonjëherë të dy bashkë.

“Kam luajtur basketboll sepse doja të largohesha nga vendi për të shkuar në një muze ose në një galeri arti”, kujton Rama. Dhe Ilir Trebicka, ish-kapiteni i ekipit të tij, thotë: “Pas çdo ndeshjeje ndërkombëtare na u desh të kthenim pasaportat tona”.

Trebicka është 69 vjeç sot. Ai ndau dhomën me Kryeministrin aktual në lojërat ndërkombëtare, përfshirë në mes të viteve tetëdhjetë në Paderborn, Gjermania Perëndimore. “E humbëm ndeshjen”, kujton Trebicka, “por darkuam në një restorant. Kamarieri solli bukë në tryezë dhe sa herë që kthehej shporta ishte bosh”. Ishte koha e racioneve ushqimore në Shqipëri.

Social demokratët në Evropë flasin sot për një Ramë krejt tjetër. “Ai u drejtua për darkë me një limuzinë, kostum të bardhë vrapimi dhe zinxhir ari dhe më pas urdhëroi verën më të mirë”, thotë një anëtar i Parlamentit Evropian.

blank
Kodi i veshjes përshtatet: Edi Rama përreth në Burrel.

Në vitet 1990, Rama ishte ende në një bazë të ngushtë. Në atë kohë ai ishte një artist në Paris dhe ndau një apartament me Anri Salën, i cili ishte disa vjet më i ri. Ish-shoku i dhomës thotë: “Gjërat materiale nuk ishin kurrë të rëndësishme për Ramën”.

Sala, 47 vjeç, tani jeton në Berlin dhe ekspozon në galeritë në të gjithë botën. Ai e ka njohur politikanin e sotëm që nga fëmijëria. Ai e quan atë mentor. Dhe ai kujton se si profesori i artit Rama në Akademinë e Arteve të Bukura tregoi një pikturë vaji: “Britma” nga Edvard Munch. Arti ekspresionist u ndalua në Shqipëri, ashtu si muzika rock ose librat nga Nietzsche ose Agatha Christie. “Ishte një akt politik për të treguar këtë fotografi”, thotë Sala sot.

Një nga fotot e Ramës tani po varet atje ku nuk do ta prisnit: në Tiranë në studimin e shkrimtarit Fatos Lubonja, një kritik i zëshëm i Kryeministrit.

“E dini, ne ishim miq të ngushtë dikur”, thotë Lubonja. Kur e takoi? “Në 1991, menjëherë pasi u lirova nga burgu.”

Lubonja ishte një nga mijëra të burgosurit politikë që u desh të punonin në minierat e bakrit gjatë diktaturës Hoxha. Ai kaloi shtatëmbëdhjetë vjet në burg dhe në kampe. Arsyeja: Si 23-vjeçar ai shkroi një ditar kritik në lidhje me diktatorin. Në 1991, kur regjimi u shemb, Lubonja u la i lirë dhe takoi një “intelektual radikal”. “Le të bëjmë diçka të re, diçka vërtet antikomuniste”, mësohet të ketë thënë Rama në atë kohë.

Ishte koha e një përmbysjeje të madhe: statujat u thyen, partitë politike u themeluan, ambasadat dhe cisternat e naftës u sulën. Rama organizoi debate në kinematë dhe shkroi artikuj për revistën kulturore të Lubonjës. Sot Lubonja mendon: Liberalët dhe të majtët në Evropë do të verboheshin nga imazhi i artistit i Ramës. Në të vërtetë, partia e tij po mbështetet në kontrollin e plotë. Si shembull, Lubonja citon një bazë të dhënash që u zbulua nga portali në internet shqiptar “Lapsi.al” gjatë fushatës zgjedhore dhe thuhet se ishte në pronësi të Partisë Socialiste. Ai përmban emrat, numrat e telefonit dhe adresat e 910,000 votuesve femra, si dhe komente rreth orientimit të tyre politik dhe punëdhënësit të tyre.

Lubonja lëviz nëpër iPhone-in e tij dhe lexon disa nga këto komente që qarkullojnë në shtyp si foto.

Profili i tij në Facebook sugjeron që ai po voton për PS

Shtëpia e tij nuk është e legalizuar

Ka sklerozë

Nëna e tij është e punësuar në kishë

“Transparency International” flet për një “trend alarmues” për të përdorur të dhëna personale “për të ndikuar në rezultatet e zgjedhjeve”.

Rama flet për një keqkuptim. Të dhënat erdhën nga bisedat midis aktivistëve të partisë dhe votuesve, thotë ai. Bëhet fjalë për të shkuar derë më derë dhe për të ditur për nevojat dhe dëshirat e bazave.

Krijimi i bazave të të dhënave për votuesit është një skandal, thotë shkrimtari Lubonja. E dyta fillon në ballkonin e tij.

Nga atje, ai mund të shikojë ndërsa kulla të larta dhe më të larta të zyrave rriten në ajër përreth Sheshit qendror “Skënderbej”. Thashethemet thonë se ata nuk janë aty për të jetuar, por për të pastruar para. Regjistrimet telefonike nga autoritetet hetimore italiane u bënë publike në janar 2021: Anëtarët e klanit të Mafias Kalabreze treguan interes për të investuar në industrinë e ndërtimit të Shqipërisë.

Tirana e Vjetër, me vilat e saj të vjetra dhe oborret e saj të mbipopulluara me pemë portokalli, po rrafshohet me tokën gjithnjë e më shumë.

Ish-pubi i preferuar i Ramës gjithashtu mund të prishet. Një të premte në mbrëmje, dy ditë para zgjedhjeve, pronarja Maja bën shtetrrethim: ajo bllokon derën, sajdis mysafirët me raki dhe fillon të tregojë. “Ky nuk është një lokal”, thotë ajo, në fillim të të gjashtëdhjetave, në fillim, “por një institucion”.

Pub-i quhet “Noel”, sepse u hap në 25 Dhjetor. Pamjet e kuqe të Krishtlindjeve varen mbi shiritin dhe në mur, i cili është ngjitur me qindra fletë gazete: një letër e zverdhur nga Edi Rama nga 1995.

blank
Kujtime të kohërave të vjetra: Kartoni i Edi Ramës në lokalin “Noel”.

“Ka vetëm një gjë të vogël që mungon në Paris: “Noel” dhe ti”.

Noel qëndron gati sa demokracia në Shqipëri. Tivari është gjithashtu një dëshmitar bashkëkohor i ndarjes politike në vend. “Demokratët u ulën këtu dhe Socialistët atje”, kujton Maja, një grua me flokë të shkurtër e të zinj. “Ne i pamë ata të rriteshin këtu”, thotë ajo, sikur të ishin fëmijët e saj.

Sot fëmijët janë rritur dhe ende po grinden: PD u largua nga parlamenti dy vjet më parë dhe bojkotoi zgjedhjet lokale në qershor 2019. Lideri i tyre Lulzim Basha akuzon Ramën për mashtrim në zgjedhje, korrupsion dhe afërsi me krimin e organizuar.

48 orë para zgjedhjeve, Basha thërret mbështetësit e tij për herë të fundit në Tiranë. “E diela do të jetë dita e shenjtë e shqiptarëve!”- bërtet ai. Dhe: “Kjo nuk është Tirana e Edi Ramës! Ky është qyteti juaj!” Atëherë himni i opozitës tingëllon nga folësit: “I pandalshëm” nga këngëtarja australiane e popit Sia. Fishekzjarret plasin, tullumbacet blu ngrihen në qiell.

blank
Një mbështetës demokrat pas një fjalimi nga kreu i partisë Lulzim Basha.

Blu dhe vjollcë. Shqipëria është ndarë në këto dy ngjyra për tridhjetë vjet. Veriu tenton të zgjedhë Bashën, jugu Ramën.

Thelbi i sistemit shqiptar: Nëse ka një rotacion midis partive të mëdha, jo vetëm që qeveria ndryshon – por edhe i gjithë shërbimi civil, drejtorët e shkollave dhe pozitat në komunitete, polici dhe administratë. Kjo është problematike, thotë Ditmir Bushati, ish-ministri i jashtëm i Shqipërisë. Partia e tij Socialiste nuk kishte arritur të asistojë as pabarazinë sociale dhe as ndarjen politike në vend. “Kushdo që shkon në fushata elektorale ose dëshiron të mbajë punën ose të marrë një të tillë”, thotë Bushati.

Ishte Rama ai që e solli Bushatin – i diplomuar në Harvard, avokat dhe ekspert i BE – në parti në 2005 dhe më vonë e promovoi atë në Ministër të Jashtëm. Pasi Bushati shprehu kritika publike, kryetari i partisë nuk e futi më atë në listën zgjedhore.

Në vend të kësaj, telefoni celular i Edona Bilalit ra në 8 mars të këtij viti.

31-vjeçarja këshillon fillestarët për aplikimet e projekteve, nuk është anëtare partie dhe udhëtar: ajo aktualisht po bën doktoraturën në Austri. “Unë duhet të kisha paraqitur disertacionin tim në verë”, thotë ajo. Por më pas Edi Rama e thirri.

blank
E ardhmja e Partisë Socialiste: Edona Bilali.

Bilali është ulur në katin e dytë të selisë së PS në Shkodër dhe është dukshëm e tensionuar. Është e Diel, 25 Prill dhe qendrat e votimit do të mbyllen për gjashtë orë. Gjendet një grumbull fletëpalosjesh para Bilalit. Në të, fytyra e saj dhe premtimi i saj zgjedhor: një klimë më e mirë për sipërmarrësit, investimet në turizëm dhe bujqësi, përparimi i grave. Çfarë të pëlqen te Rama? Ai dëgjon dhe inkurajon ndërtuesit e rinj të karrierës. Ajo është “prova e gjallë” se festa nuk është një “shfaqje me një njeri”.

Bilali dëshiron të kapërcejë konfliktet me PD sapo të jetë anëtare e parlamentit. Ajo tregon për dëshirën e saj që pasi të jenë numëruar votat, të gjithë kandidatët duhet të bashkojnë paqësisht duart.

Bilali thotë kështu katër ditë pasi një punëtor i zgjedhjeve socialiste u qëllua për vdekje nga një mbështetës demokrat në Elbasan, një qytet në Shqipërinë e Mesme. Arsyeja: dyshohet për mashtrim zgjedhor.

Altini, një 30 vjeçar me xhep gjiri Tommy Hilfiger, gjithashtu flet për blerjen e votave.

Ose më saktë: pëshpëritje. Ai qëndron në korridorin e një shkolle fshati, 10 kilometra në veri të Shkodrës. Emri i tij është një luftëtar gueril i cili i rezistoi serbëve gjatë Luftës së Parë Botërore. Sot fshatrat përreth shkollës janë në rezistencë kundër Kryeministrit shqiptar dhe partisë së tij. Kabina në të cilën keni hedhur votën është bërë nga kartoni dhe gjithnjë shkruhet me të njëjtin numër: 9.9.9.9. Numri i partisë së PD.

Altini është kryetar i disa fshatrave me rreth 12,000 banorë. “Çdo ditë,” thotë ai, “dymbëdhjetë prej tyre zhduken në Gjermani”. Nëse Rama fiton, atëherë edhe ai do të jetë në rrugën e tij: “Betohem se”.

Tri ditë më vonë, Altini është ende atje. Partia e tij pranoi humbjen në zgjedhje, trazirat dhe frikërat nuk u materializuan. “Unë dua të jem kryeministri i të gjithë shqiptarëve”, tha Rama në fjalën e tij. Të nesërmen ai ulet në zyrën e tij me bllokun e skicave në prehër dhe zhvillon intervistën me “Republikën”.

Cila është përgjigjja e tij ndaj opozitës, e cila vazhdon ta akuzojë atë për manipulim të zgjedhjeve dhe korrupsion? “Asgjë fare”, thotë Rama. “Akuzat janë vetëm një fantazi.”

blank

Në Zvicër, 1 795 raste të reja dhe 13 vdekje

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1.795 raste të reja të koronavirusit, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. Trembëdhjetë vdekje të tjera u raportuan, ndërsa 113 njerëz u shtruan në spital.

Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 28,385 testeve janë transmetuar, tregon BAG. Shkalla e pozitivitetit është 6.32%. Dje, e martë, rastet e njoftuara ishin 1,633, e hënë – duke marrë parasysh tërë fundjavën, pra 72 orë – ato qëndruan në 3’978, ndërsa të premten në 1,831. Të mërkurën e kaluar, prandaj një javë më vonë, 2,120 u raportuan si krahasim. rsi

blank

Kosova largohet nga lista e karantinës në Zvicër

Kosova është hequr nga lista e karantinës në Zvicër.

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) sapo ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik.

Me riaktualizimin e fundit, karantina është e detyrueshme për shumë shtete, regjione dhe bashkësi të shteteve.

Por, jo edhe ata që vijnë nga Kosova, meqenëse Zvicra e ka larguar Kosovën karantina.

Kosova ishte shtuar në këtë listë që nga 22 marsi.

blank

Një diplomate zvicerane në Iran pëson aksident fatal

Ministria e Jashtme zvicerane nuk e identifikoi viktimën

Ministria e Jashtme e Zvicrës tha se një punonjëse në ambasadën e saj në Iran ka vdekur në një aksident.

Sipas agjencive iraniane të lajmeve, ajo ka rënë nga një ndërtesë shumëkatëshe, pranë Teheranit.

Ministria e Jashtme zvicerane tha se ajo dhe ministri i Jashtëm, Ignazio Cassis, janë të tronditur nga vdekja tragjike dhe se i shprehin ngushëllimet më të thella familjes.

Cassis tha se autoritetet zvicerane janë në kontakt me familjen e gruas.

Ministria nuk e identifikoi viktimën dhe nuk dha detaje mbi aksidentin.

Policia iraniane tha se ka hapur hetime të rastit.

Agjencia iraniane e lajmeve Mehr citoi zëdhënësin e shërbimit të emergjencave, Mojtaba Khaledi, të ketë thënë se viktima ka qenë sekretare e parë në Ambasadën e Zvicrës dhe se është gjetur e vdekur pasi ka rënë nga një ndërtesë shumëkatëshe në Kamranieh, aty ku edhe ka jetuar.

Kamranieh ndodhet në skajin verior të kryeqytetit Teheran.

Khaledi tha se trupi i diplomates u gjet nga një kopshtar.

“Shkaku i rënies së saj nuk është përcaktuar ende”, tha Khaledi.

Diplomatja ka qenë 51 vjeçe, njoftoi agjencia gjysmëzyrtare e lajmeve ISNA. rel

blank

Në Zvicër, 1 633 raste të reja dhe 13 viktima

VOAL – Në Zvicër, 1 633 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Trembëdhjetë vdekje të tjera në lidhje me virusin dhe 65 shtrime në spital.

Që nga fillimi i pandemisë, 665,585 raste të Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 7’001’299 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Në total ka 10,056 vdekje dhe numri i njerëzve të shtruar në spital qëndron në 27,592. Në Zvicër aktualisht ndodhen 25,611 persona në izolim dhe 27,446 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 4,964 që kthehen nga një vend në rrezik dhe vendosen në karantinë.

Një total prej 3,160,875 doza vaksinash janë dorëzuar në kantone, nga të cilat 2,804,976 janë administruar, dhe 954,177 njerëz kanë marrë tashmë një injeksion të dytë. rsi-eb

blank

Zvicër: 3 978 raste të reja dhe 16 viktima tri ditët e fundit

VOAL – Në 72 orët e fundit, sipas të dhënave të lëshuara të hënën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, 3.978 raste të reja pozitive dhe 16 vdekje janë regjistruar në Zvicër.

Shifra është pra në krahasim me javën e kaluar kur u raportuan 5,313 raste të reja. 119 persona u shtruan në spital.

Niveli i pozitivitetit ishte 5.92%./rsi-eb

blank

Roger Federer nxjerr në ankand ish-pajisjet për bamirësi

Ylli i tenisit, Roger Federer do të nxjerrë në ankand disa nga pajisjet e tij të vjetra për qëllime të mira, midis artikujve këpucët nga fitorja e tij në Wimbledon ndaj Rafael Nadal më 2007 dhe një raketë nga triumfi në Open French në 2009.

“Një total prej 20 pjesësh nga fitoret e tij në Grand Slam do të ofrohen në ankand në një ngjarje në internet më 23 qershor”, tha shtëpia londineze e ankandeve Christie’s.

Përveç kësaj, rreth 300 artikuj nga karriera e tij do të paraqiten për një ofertë në internet më 23 qershor-14 korrik.

Të ardhurat do të shkojnë për Fondacionin Roger Federer, që ndihmon fëmijët në Afrikë dhe Zvicër të kenë qasje në arsim.

blank

Zvicra po përgatitet për kthimin e veprimtarive masive

VOAL – Zvicra po përgatitet për kthimin e veprimtarive masive. Këshilli Federal është i gatshëm të lejojë kantonet që të ri-autorizojnë mbajtjen e ndeshjeve, koncerteve dhe ngjarjeve të tjera.

Ndërkohë, në nivelin kombëtar, pragu i 10,000 vdekjeve në lidhje me Covid-19 është tejkaluar, me 19 vdekje të raportuara sot, së bashku me 2,120 infeksione të mëtejshme dhe më shumë se 100 shtrime në spital. rsi-eb

blank

Agjencia Telegrafike Zvicerane: Socialistët festojnë fitoren, demokratët denoncojnë “parregullsi serioze”

“Këto zgjedhje nuk kanë asnjë lidhje me demokracinë. Ne po përballeshim jo me një kundërshtar politik, por me një regjim që bëri gjithçka për të prishur një garë të ndershme elektorale “, tha Basha.

VOAL – Partia Socialiste e Kryeministrit shqiptar Edi Rama feston fitoren në zgjedhjet e zhvilluara të dielën. Me 74 vende të garantuara (nga 140 prej të cilave përbëhet Parlamenti), Kryeministri ishte në gjendje të merrte një mandat të tretë të qeverisë ekzekutive: ai vetë, përpara një turme të madhe mbështetësish në qendër të Tiranës, përcaktoi ” Një rekord historik “.

Partia Demokratike, forca kryesore e opozitës e udhëhequr nga Lulzim Basha, e cila mori vetëm 59 vende, denoncoi “parregullsi serioze”: “Këto zgjedhje nuk kanë asnjë lidhje me demokracinë. Ne po përballeshim jo me një kundërshtar politik, por me një regjim që bëri gjithçka për të prishur një garë të ndershme elektorale “, tha Basha.

Partia Demokratike iu drejtua Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për të pasur një kopje të të gjitha materialeve në lidhje me procesin e votimit dhe votimit, përfshirë videot në qendrat e votimit dhe qendrat ku u bë numërimi. Dhjetëra mijëra karta janë shpallur të pavlefshme./eb

blank

Zvicra ka vaksina të mjaftueshme edhe për më të vegjlit

VOAL – Zvicra do të ketë doza të mjaftueshme për të vaksinuar edhe më të riun në fund të verës, sipas drejtoreshës së Zyrës Federale të Shëndetit Publik, Anne Levy. Për të administruar vaksinën tek fëmijët dhe adoleshentët, ai kujton në një intervistë për gazetat e CH-Media, megjithatë kërkohet drita jeshile nga Swissmedic dhe Komisioni Federal për vaksinimet. Task forca shkencore e Konfederatës rekomandon vaksinimin e më të rinjve sapo ilaçet të marrin miratimin. rsi-eb

blank

Zvicër: në tri ditë 16 vdekje, 132 shtrime në spital dhe mbi 5300 infeksione

VOAL – Situata në frontin e pandemisë ditët e fundit nuk ka paraqitur një trend shumë të ndryshëm nga java e kaluar. Në tre ditët e fundit, Zyra Federale e Shëndetit Publik raportoi, 16 vdekje, 132 shtrime në spital dhe 5,313 infeksione janë njoftuar. Të dhënat në lidhje me vdekjet dhe shtrimet në spital në lidhje me Covid-19 janë në përputhje me ato të një jave më parë. Nga ana tjetër, infeksionet e reja duket se janë në rritje, të cilat shtatë ditë më parë ishin 4,905.

Incidenca në 14 ditë në të gjithë vendin arriti në 325.8 raste për 100,000 banorë. Këshilli Federal ka vendosur pragun përtej të cilit mund të lindin kufizime të reja në 350. Aktualisht, spitalet kanë një normë shtrimi (si në pavijone të zakonshme ashtu edhe në kujdes intensiv) prej rreth 70.5%. rsi-eb

 


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend