VOAL

VOAL

Reagon Akademia e Shkencave të Kosovës: ‘Mini-Shengeni’ dhe ‘Ballkani i Hapur’, minim i ‘Procesit të Berlinit’

February 14, 2022
blank

Komentet

blank

Presidenti Bajram Begaj takon kryeministrin Albin Kurti

Presidenti i Republikës Bajram Begaj është sot në një vizitë zyrtare në Kosovë, e para që nga marrja e detyrës.

Pas takimit me homologen e tij Vjosa Osmani dhe kryetarin e Parlamentit të Kosovës Glauk Konjufca, ai ka vizituar edhe memorialin e ish-presidentit Ibrahim Rugova.

Kreu i shtetit shqiptar po zhvillon një takim edhe me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti.

Njoftimi i Presidencës:

Presidenti Begaj ka përshëndetur angazhimin e dy qeverive për zhvillimin e një Kuvendi Kombëtar më 28 nëntor 2022, moment që sipas tij, do të përcjellë për mbarë popullit shqiptar dhe bashkësisë ndërkombëtare mesazhe të unitetit të faktorit shqiptar dhe aspiratave tona për zhvillim, paqe dhe vlerat më të mira demokratike.

Presidenti i Republikës ka përshëndetur maturinë e institucioneve të Kosovës në përballimin e krizës së 31 korrikut dhe mbështeti të drejtën legjitime të Kosovës për shtrirjen e autoritetit dhe vendosjen e sundimit të ligjit në veri të vendit, në bashkëpunim me ShBA-në dhe BE-në.

Në takimin me kryeministrin Kurti dhe kryeparlamentarin Konjufca, Kreu i Shtetit theksoi se, abetarja e përbashkët do të jetë gati për 110 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe do të punohet për projektin madhor të Enciklopedisë shqiptare.bw

blank

Ndërron jetë pas një sëmundje të gjatë gazetari Mehmet Emerllahu, detajet e ceremonisë mortore

Ditën e sotme është ndarë nga jeta gazetari nga Kosova Mehmet Emerllahu.
Një njoftimin mbi detajet e ceremonisë mortore, bëhet me dije se i ndjeri vuante nga një sëmundje e rëndë.

Gazetari do të përcillet për në banesën e fundit ditën e nesërme.

“Miq, me dhimbje të thellë u njoftojmë se sot pas një sëmundje të gjatë ndërroi jetë më i dashuri ynë, Mehmet Emerllahu.

Varrimi i të ndjerit do të bëhet nesër më 16.08.2022 ora 15:00 në varrezat e fshatit Ramjan.

Nisja e funeralit organizohet nga shtëpia e të ndjerit në rrugën Astrit Bytyqi në Ferizaj.

Do të mbetesh përgjithmonë shembull i një intelektuali të mirëfilltë dhe udhërrëfyesi i familjes dhe jo vetëm:, thuhet në njoftim.bw

blank

Kosovë- kthehet furnizimi i rregullt me energji elektrike

Ministria e Ekonomisë ka njoftuar se është kthyer furnizimi i rregullt me energji elektrike, shkruan Express.

 

Komunikata e plotë:

Kthehet furnizimi i rregullt me energji elektrike

Nr.86/22

Prishtinë, 15.08.2022 – Duke u nisur nga situata botërore me krizën energjetike që ka prekur edhe rajonin, të gjitha institucionet përgjegjëse po punojnë intensivisht dhe në koordinim për sigurinë e furnizimit me energji elektrike.

Falë kësaj pune dhe bashkëpunimit mes Kosovës dhe Shqipërisë, përkatësisht Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK) dhe Korporatës Elektroenergjitike të Shqipërisë (KESH) është arritur që të evitohen reduktimet që nga ora 14:00 dhe të vazhdojë furnizimi i rregullt me energji elektrike.

Institucionet do të vazhdojnë të bëjnë përpjekjet maksimale për të ruajtur furnizimin e rregullt me energji elektrike gjatë ditëve në vijim. Megjithatë, marrë parasysh situatën, luten të gjithë qytetarët dhe bizneset që të marrin masa kursimi dhe të jenë sa më të kujdesshëm në përdorimin e energjisë elektrike.

Bashkëpunimi me Shqipërinë do të pasohet nga të tjera masa në adresim të krizës energjetike dhe gjendjes së emergjencës ku ndodhemi.

blank

Osmani: BE-ja të jetë më e zëshme karshi tendencave destabilizuese serbe

RFE/RL

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova dhe Serbia nuk mund të trajtohen njëjtë kur bëhet fjalë për përdorimin e retorikës luftënxitëse, teksa kërkoi që Bashkimi Evropian të reagojë ndaj “tendencave destabilizuese të Serbisë”.

Ky reagim i Osmanit vjen një ditë pasi Bashkimi Evropian u bëri thirrje liderëve në Kosovë dhe Serbi t’i japin fund retorikës nxitëse pasi tha se “do t’i mbajë përgjegjës liderët politikë për çfarëdo përshkallëzimi të situatës në rajon”.

“Ne presim që Bashkimi Evropian të jetë më i zëshëm karshi tendencave destabilizuese të Serbisë ndaj gjithë rajonit, tendenca këto që janë të nxitura dhe i shërbejnë interesave të Rusisë. Nuk ka dhe nuk mund të ketë ekuivalencë të trajtimit të palëve kur qartazi Serbia është agresori dhe është ajo që po përdor retorikë luftënxitëse në raport me Kosovën. Por edhe veprime të cilat cenojnë paqen dhe stabilitetin ndaj Kosovës”, tha Osmani gjatë një konference për media në Prishtinë me homologun e saj shqiptar, Bajram Begaj.

BE-ja shprehu shqetësimin e saj më 14 gusht, teksa zyrtarët në Serbi dhe Kosovë kanë shkëmbyer akuza për rritjen e tensioneve. Përderisa kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se ka pasur rrezik që tensionet e fundit në veri të përshkallëzoheshin në konflikt të armatosur, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ka informacione se Prishtina po përgatitet të “likuidojë” serbët në veri.

Ndërkaq, presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, tha se Kosova shprehu maturi në tensionet e fundit në veri të Kosovës më 31 korrik dhe 1 gusht, kur serbët lokalë bllokuan rrugët për të shprehur kundërshtimin e tyre për vendimet e Kosovës për targat dhe dokumentet serbe.

Presidenti shqiptar tha se dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, midis Kosovës dhe Serbisë, është mënyra e vetme për, siç tha ai, t’ia bërë të qartë Serbisë se “realiteti i Kosovës së pavarur është i pakthyeshëm dhe i pandryshueshëm”.

“Formula e zgjidhjes së dialogut Kosovë-Serbi e shprehur nga presidenti [i Shteteve të Bashkuara, Joe] Biden, si marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve e fokusuar në njohje reciproke. Apo qëndrimi i përsëritur i kancelarit [gjerman, Olaf] Scholz se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE, janë inkurajuese në përpjekjet tona që rezultati përfundimtar të jetë një: marrëveshje e detyrueshme ligjore që përcakton saktësisht njohjen e ndërsjellë, anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe BE, si dhe trajtimin e drejtë të minoriteteve sipas Kushtetutës së Kosovës”, tha Begaj.

Presidenti i Shqipërisë po ashtu shprehur mbështetjen e shtetit të tij për anëtasëimin e Kosovës në institucione ndërkombëtare, sikurse BE-ja dhe NATO-ja, por po ashtu tha se Tirana do të punojë që liberalizimi i Kosovës të ndodhë shpejt.

Begaj u zgjodh president i Shqipërisë më 4 qershor, ndërkaq bëri betimin më 24 korrik. Presidentët shqiptarë tradicionalisht vizitën e parë jashtë shtetit e realizojnë në Kosovë, një traditë që është ndjekur edhe nga pala kosovare.

blank

Begaj: Shtrirja e autoritetit të Kosovës në veri – tërësisht e ligjshme

VOA/Edlira Bllaca

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, tha të hënën në Prishtinë se i mbështet plotësisht veprimet e autoriteteve të Kosovës, pas tensioneve në veriun e vendit më 31 korrik, ku protestuesit bllokuan rrugët për të kundërshtuar vendimin e qeverisë për masat e reciprocitetit me Serbinë për përdorimin e dokumenteve të identifikimit dhe targave të makinave.

Këto komente zoti Begaj i bëri pas takimit me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, në vizitën e tij të parë jashtë vendit që kur mori detyrën.

“Përshëndes maturinë e shtetit të Kosovës në përballimin e krizës së 31 korrikut dhe mbështesë plotësisht të drejtën e saj legjitime për shtrirjen e autoritetit dhe vendosjen e sundimit të ligjit në veri të vendit, në bashkëpunim me partnerët tanë strategjik – Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian. Vlerësoj qëndrimin e presidentes dhe qeverisë së Kosovës në vazhdimin e dialogut me Serbinë, si e vetmja mënyrë për të bërë të qartë se realiteti i Kosovës së pavarur është i pakthyeshëm dhe i pandryshueshëm”, tha zoti Begaj.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kërkoi nga Bashkimi Evropian të jetë më i zëshëm përballë tendencave, siç tha ajo, destabilizuese të Serbisë ndaj gjithë rajonit, të cilat tha se janë të nxitura dhe në shërbim të interesave të Rusisë.

Bashkimi Evropian u bëri thirrje të dielën udhëheqësve të Kosovës dhe të Serbisë t’i japin fund retorikës nxitëse, duke iu referuar deklaratave për luftë dhe konflikt në Ballkanin Perëndimor. Derisa kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se ka pasur rrezik që tensionet e fundit në veri të përshkallëzoheshin në konflikt të armatosur, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha javën që lamë pas se ka informacione qe Prishtina po përgatitet të “likuidojë” serbët në veri.

“Nuk ka dhe nuk mund të ketë ekuivalencë të trajtimit të palëve kur qartazi Serbia është agresori edhe një herë, dhe është ajo që po përdorë retorikë luftënxitëse në raport me Kosovën por edhe veprime të cilat cenojnë paqen dhe stabilitetin ndaj Kosovës. Prandaj presim që sinjale të qarta nga Bashkimi Evropian të jepen në raport me Serbinë, e cila duhet një herë e përgjithmonë të ndalojë këto veprime që cenojnë sigurinë në rajon”, tha zonja Osmani.

Presidentja Osmani dhe presidenti Begaj, u zotuan se do të përpiqen të thellojnë bashkërendimin në një kohë të ndjeshme për sigurinë në rajon dhe botë, duke iu referuar agresionit rus në Ukrainë.

“Lufta në Ukrainë na tregon edhe një herë se paqja është delikate dhe si asnjëherë më parë bota po përballet me kërcënime të reja. Siguria kombëtare, pavarësia energjetike, siguria ushqimore, pandemitë, siguria kibernetike, rezervat ujore e shumë të tjera, janë fusha me rëndësi prioritare dhe më shumë se kurrë kërkojnë bashkëpunim të shtuar”, tha presidenti Begaj.

“Fakti që Shqipëria tashmë është anëtare e NATO-s krijon siguri më të madhe në gjithë rajonin tonë, në këtë kohë kur po sfidohet arkitektura e sigurisë jo vetëm në kontinentin tonë por edhe më gjerë, siguria është shndërruar në përparësi. Prandaj krahas procesit të anëtarësimit të Kosovës në NATO, që mbetet synim i yni i vazhdueshëm, ne po bëjmë bashkërendim të plotë e të afërt me partnerët tanë strategjik në mënyrë që rajoni të ndjehet çdo herë e më i sigurt”, tha presidentja Osmani.

Ajo nënvizoi se me presidentin Begaj ka diskutuar edhe mundësinë e nënshkrimit të një traktat për mbrojtje të ndërsjellë.

Presidenti Begaj, tha se mbështet anëtarësimin e Kosovës në të gjitha organizatat ndërkombëtare, ndërsa siguroi se Shqipëria do të jetë zëdhënëse dhe përforcuese e zërit dhe interesave të Kosovës.

blank

“Jam i lumtur që vij në shtëpinë e Shqiptarisë”- Presidenti Begaj në Prishtinë: Mbështesim aspiratën e Kosovës për anëtarësim në NATO

Presidenti Bajram Begaj ka nisur vizitën e tij zyrtare në Kosovë, me ftesë të homologes Vjosa Osmani.

Në konferencën e përbashkët për mediat, Begaj theksoi se është i lumtur që viziton shtëpinë e Shqiptarisë dhe e vendosi theksin te mbështetja që Shqipëria i jep Kosovës për anëtarësimin në NATO dhe të gjitha organizatat e rëndësishme ndërkombëtare.

“Jam shumë i lumtur për ftesën tuaj. Vij në shtëpi. Në shtëpinë e shqiptarisë. Aty ku shtëpia është e zotit dhe e mikut. Dy dialekte dhe një gjuhë. Dy republika dhe një komb. Kjo është harta jonë patriotike për rrugën drejt Brukselit. Së bashku fituam luftën dhe bashkë do të luftojmë për të ruajtur paqen. Kjo është motoja në çdo kulm kulle dhe çdo pëllëmbë të kësaj toke që quhet Dardani. Asnjë raport i trilluar që tenton të njollosë gjakun dhe vetëflijimin e shqiptarëve në mbrojtje të lirisë dhe identitet kombëtar nuk do arrijë të zbehë përpjekjen. Shqipëria mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO”, tha Begaj.

Më tej Kreu i Shtetit deklaroi se Shqipëria qëndron në krah të Kosovës dhe përshëndeti “maturinë e autoriteteve për mënyrën e menaxhimit të situatës së 31 korrikut” në Veri të Kosovës, ku zbatimi i reciprociteti nga Prishtina zyrtare nxiti zemëratën e serbëve lokalë, që sulmuan me armë policinë e Kosovës.

“Vazhdimi i dialogut me Serbinë, e vetmja mënyrë që të bëhet e qartë se realiteti i Kosovës së pavarur është i pakthyeshëm dhe i pandryshueshëm”, nënvizoi Begaj.BW

blank

“Perëndimi të na ndihmojë për anëtarësimin në BE dhe NATO”, Kurti flet për FT: Beogradi vazhdon me ëndrrat e vjetra, por ne nuk frikësohemi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u ka kërkuar fuqive perëndimore që ta ndihmojnë vendin të arrijë ambicien për t’iu bashkuar BE-së dhe NATO-s. Ai u kërkon shteteve perëndimore të ushtrojnë presion ndaj qeverive që nuk e kanë njohur ende pavarësinë e Kosovës, teksa kërkon edhe zgjidhjen e tensioneve me Serbinë.

Këto thirrje vijnë pak ditë përpara se kryeministri Kurti të takohet në Bruksel me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Ne kemi nevojë për ndihmën e aleatëve dhe partnerëve tanë – Mbretërisë së Bashkuar, SHBA-së, Gjermanisë, Francës, Italisë dhe të tjerëve për të na ndihmuar me mos njohësit”, tha kryeministri Kurti për Financial Times.

 

Kosova shpalli në mënyrë të njëanshme pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. Që atëherë, më shumë se 100 vende, duke përfshirë SHBA-në dhe shumicën e anëtarëve të BE-së, e kanë njohur vendin si shtet të pavarur. Por disa vende të BE-së dhe NATO-s si Spanja, Greqia, Qiproja, Sllovakia dhe Rumania ende nuk e kanë bërë këtë.

 

Ndërkohë, Beogradi vazhdon ta shohë Kosovën, popullsia e së cilës është rreth 90 për qind shqiptarë etnikë dhe më pak se 10 për qind serbë, si një krahinë të Serbisë. Ai thotë se shpallja e pavarësisë së Kosovës shkeli një marrëveshje paqeje të bërë në fund të luftërave jugosllave të viteve 1990, në të cilat NATO ndërhyri, duke bombarduar Beogradin në vitin 1999. Tensioni midis të dyve kërcënon rregullisht të minojë stabilitetin në Ballkan.

blank

 

Çështjet në dukje të zakonshme kanë çuar në shpërthime të dhunshme, më së fundmi muajin e kaluar, kur serbët u përleshën me policinë pasi Prishtina tha se targat serbe nuk do të ishin më të ligjshme për qytetarët e Kosovës, përfshirë serbët etnikë. Individëve që hynin në Kosovë nga Serbia u kërkua gjithashtu të përdornin letërnjoftimin e përkohshëm të lëshuar nga Prishtina.

blank

 

Kurti ka argumentuar se përplasjet janë të nxitura nga qeveria serbe. Beogradi ka mohuar përfshirjen. BE-ja kërkoi të dielën që “të dyja palët duhet t’i japin fund menjëherë armiqësive të ndërsjella dhe deklaratave të rrezikshme dhe të veprojnë me përgjegjësi” përpara bisedimeve midis rivalëve në Bruksel këtë javë.

blank

 

Kurti, i cili foli me FT përpara se BE-ja të bënte thirrje për t’i dhënë fund përdorimit të retorikës nxitëse, është planifikuar të takohet me Vuçiçin të enjten kur ata do të diskutojnë për zgjidhjen e statusit të Kosovës dhe lidhjet dypalëshe. Kurti tha se çdo rezolutë duhet të përqendrohet në njohjen reciproke.

blank

 

Duke i bërë thirrje Serbisë të lërë mënjanë nacionalizmin, ai tha: “Këtu mendoj se është problemi me Beogradin. Ata thjesht vazhdojnë me ëndrrat e vjetra, të cilat bëhen makthe për fqinjët e Serbisë, por edhe për popullin serb”.

blank

 

Një “simetri e të drejtave të pakicave” – të njëjtat të drejta për serbët në Kosovë dhe kosovarët në Serbi – do ta luftonte më së miri nacionalizmin, shtoi ai.

Kurti tha se pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë në shkurt kishte nxjerrë në pah besnikërinë konfliktuale në Ballkan. Ndërsa Kosova ishte ndër vendet e para që iu bashkua sanksioneve kundër Rusisë, Serbia ka lidhje të ngushta me Moskën.

Sektori energjetik i vendit është shumë i varur nga burimet ruse dhe i ekspozuar ndaj shumicës së pronësisë ruse të kompanive kryesore. Beogradi mbështeti disa deklarata të OKB-së që mbështesin sovranitetin e Ukrainës pas pushtimit të Moskës në shkurt. Por ajo nuk pranoi t’i bashkohej sanksioneve perëndimore kundër Rusisë dhe këmbënguli në mbajtjen e lidhjeve të ngushta me Kremlinin.

Serbët ushqejnë gjithashtu pakënaqësi ndaj perëndimit për ndërhyrjen e NATO-s në luftën e Kosovës 1998-99, njohjen e Kosovës nga disa qeveri dhe një sërë vendimesh gjyqësore që thanë se shpallja e pavarësisë ishte në përputhje me ligjin ndërkombëtar, thonë analistët.

Kurti tha se ekziston një rrezik i qartë i përfshirjes ruse në marrëdhëniet Serbi-Kosovë, duke rritur shanset për konflikt.

Ne jemi të shqetësuar, por jo të frikësuar”, tha ai. “Si do të zhvillohet situata do të varet shumë nga qëndrimi dhe presioni i demokracive perëndimore ndaj Beogradit.”

Petar Petkoviç, zyrtari më i lartë i qeverisë serbe për çështjet e Kosovës, tha në një përgjigje me shkrim ndaj pyetjeve të FT se Beogradi po ndiqte një “politikë të pavarur kombëtare dhe të sigurisë, duke bashkëpunuar në mënyrë të balancuar si me lindjen ashtu edhe me perëndimin”.

Qëllimi përfundimtar i Beogradit ishte anëtarësimi në BE, tha ai, por shtoi se Kosova dhe Kurti po shtynin një axhendë nën “pretekstin” e luftës në Ukrainë.

Megjithatë, Kurti tha: “Ajo që dëshiron Serbia është të marrë fondet e BE-së, armët ruse, investimet kineze dhe tolerancën amerikane. Nëse demokracitë perëndimore nuk e lejojnë këtë, një zgjidhje do të jetë shumë e lehtë për t’u arritur. Por nëse [serbët] lejohen të luajnë këtë lojë, ky tension do të vazhdojë.”

Duke iu referuar ish-udhëheqësit serb Slobodan Millosheviç, i cili udhëhoqi forcat serbe në një seri luftërash brutale pas rënies së ish-Jugosllavisë në vitet 1990, Kurti tha se që të arrihet përparim, “është shumë e rëndësishme që [serbët] të emancipojnë veten e tyre. nga Millosheviqi dhe nga [presidenti rus Vladimir] Putin”.

Nacionalizmi serb dhe interesat ruse shkuan krah për krah, shtoi ai. “Është e njëjta gjë,” tha ai, duke vënë në dukje se zbërthimi i njërës do të dobësonte tjetrin.

Udhëheqësi i Kosovës tha se edhe pse Prishtina punonte drejt anëtarësimit në NATO, vendi i tij synonte të përmirësonte sistemin e saj ekonomik, ligjor dhe institucional për të treguar se ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 kishte krijuar një shtet të qëndrueshëm që ishte një aleat besnik perëndimor.

“Putin. . . dëshiron të tregojë se ndërhyrja ishte një sukses i përkohshëm. Por ne jemi dëshmitarë se Kosova është këtu për të qëndruar”, tha ai duke përdorur emrin e vendit në gjuhën shqipe. “Si në ndërtimin e shtetit demokratik dhe në zhvillimin socio-ekonomik”.

blank

Presidenti Begaj sot dhe nesër në Kosovë- ja agjenda e vizitës

Presidenti Bajram Begaj nist sot vizitën e tij në Kosovë, e para si President i Republikës së Shqipërisë. Ai do të zhvillojë takime në datat 15-16 gusht 2022, i ftuar nga homologia e tij  Vjosa Osmani, Presidente e Republikës së Kosovës.

Begaj do të pritet me ecremoni shtetërore në orën 10:00. Në axhendën e tij parashikohet takime kokë më kokë me Vjosa Osmanin dhe Albin Kurtin dhe nesër, takim edhe me komandantin e KFOR-it.

Agjenda e vizitës, si më poshtë vijon:

E hënë, 15 gusht 2022

10:00-10:10 Ceremonia pritëse nga Sh. S. Dr. Vjosa Osmani – Sadriu,
Presidente e Republikës së Kosovës.

10:10-10:15 Fotografimi i dy Presidentëve
Nënshkrimi në librin e miqësisë nga Presidenti i Shqipërisë.

10:15-10:30 Takimi Tête-à-tête mes:
Sh. S. Dr. Vjosa Osmani, Presidente e Republikës së Kosovës
Sh. T. Z. Bajram Begaj, President i Republikës së Shqipërisë.

10:30-11:30 Takim me Presidenten e Republikës së Kosovës,
Sh. S. Dr. Vjosa Osmani -Sadriu dhe delegacionin.

11:45 Nderime para memorialit për Personat e Zhdukur.

11:50-12:10 Deklaratë e përbashkët e dy Presidentëve.

12:15-12:55 Takim me Kryetarin e Parlamentit të Republikës së Kosovës, Sh. T. Z. Glauk Konjufca.

13:00-13:10 Takimi Tête-à-tête mes:
Sh. T. Z. Bajram Begaj, President i Republikës së Shqipërisë
Sh. T. Z. Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës.

13:00-13:45 Takim me Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Sh. T. Z. Albin Kurti dhe delegacionin.

15:45 Homazhe tek varri i Presidentit Rugova dhe vendosje e Kurorës.

16:35 – 17:00 Homazhe tek varrezat e Familjes Jashari dhe vendosje e Kurorës. Vizitë në shtëpinë muze të Familjes Jashari.

E martë, 16 gusht 2022

Me ftesë të Presidentit të Shqipërisë, do të zhvillohen në ambientet e Kuvendit të Republikës së Kosovës takime me:

09:00-09:30 Takim me Kryetarin e PDK-së, Z. Memli Krasniqi.

09:35-10:05 Takim me Kryetarin e LDK-së, Z. Lumir Abdixhiku.

10:10-10:40 Takim me Kryetarin e AAK-së, Z. Ramush Haradinaj.

10:45-11:00 Takim me partitë minoritare.

11:15-11:45 Takim me Komandantin e KFOR-it.

12:20-12:50 Takim me trupat e Forcave të Armatosura Shqiptare, që shërbejne në KFOR (Pejë).

13:35–14:15 Takim me Kryetarin e Komunës së Prizrenit.

14:25-14:45 Vizitë në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit.

blank

Ndahet nga jeta regjisori i njohur Kristaq Dhamo, realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh të gjatë!

Regjisori, kritiku i kinematografisë dhe pedagogu, Kristaq Dhamo është ndarë nga jeta këtë të diel.

Dhamo lindi në Libofshë të Fierit, më 20 prill 1933. Kreu liceun artistik “Jordan Misja”, më 1952, dega dramaturgji, duke vënë në skenë pjesën Dëftesa e pjekurisë te K. Simonov, ku interpretuan regjisorët e ardhshem të teatrit shqiptar Pirro Mani, Kujtim Spahivogli, Esat Oktrova, Mihal Luarasi. Studimet universitare i kreu në Institutin e Lartë të Teatrit dhe Kinematografisë në Budapest, Hungari, me 1956, dhe fill më pas u emërua në kinostudion “Shqipëria e re”.

Për një periudhë të gjatë kohe, Kristaq Dhamo ka qenë udhëheqës artistik i kinostudios (1973¬1981 dhe 1984-1992). Është regjisori që realizoi filmin e parë artistik shqiptar me metrazh të gjatë, “Tana”, i cili qe gjithashtu edhe filmi i tij i parë, me të cilin mbrojti edhe diplomën (1958).

Pas filmit “Detyrë e posaçme (1963), në vitin 1965 ekranizoi romanin “Këneta” të Fatmir Gjatës, nën titullin “Vitet e Para”, nderuar me Çmimin e Republikës të Klasit II, si dhe me diplome nderi në Festivalin I të Filmit Ballkanik ne Varna (Bullgari, 1966) për “Regjinë e skenave masive me vërtetësi kronikale”.

Dhamo fitoi edhe çmimin për “Regjinë më të mirë” në Festivalin e Filmit Shqiptar, 1979.

Për shumë vite ai ka qenë drejtor artistik në Film Studio. Dhamo ka dhënë një ndihmë të çmuar në përgatitjen e studentëve të rinj të kinematografisë, me organizimin e disa kurseve profesionale. Në 1979 i është dhënë titulli “Artist merituar” dhe në vitin 1987 është nderuar me titullin “Artist i Popullit”. Në festivalin e XI-të i filmit shqiptar 2000 është nderuar me çmimin e karrierës.bw

blank

Kosovë: MPB blen autoblinda, topa uji, limuzina të blinduara dhe armë të gjata për policët kufitarë

Ministria e Punëve të Brendshme ka blerë armë në vlerë 1,300,000 euro, armë të gjata për policinë kufitare në vlerë 350, 000 mijë euro, si dhe autoblinda, topa uji dhe limuzina të blinduara në vlerë 7,130,00 euro.

Sipas raportit të thesarit të shtetit, kjo ministri ka blerë edhe pajisje të specializuara për policinë kufitare në vlerë, 280, 000 euro, ndërsa konfidenciale për hetuesinë ka blerë mjete në vlerë 300 mijë euro.

Kjo ministri ka investuar 200 mijë euro edhe në sigurinë kibernetike dhe çështje tjera. Megjithatë, ajo që bije në sy është investimi në shkolla.

MPB ka investuar 747,117 euro për ndërtimin e shkollës fillore në Pejë , 864,828 euro për ndërtimin e shkollës së muzikës në Prizren, 39,455 për ndërtimin e shkollës në Bajqinë të Podujevës,286.303 për ndërtimin e shkollës fillore në Pozhoran të Vitisë, 64.731 euro për ndërtimin e ndërtimin e rrethojës në fushën e sportit, 50 mijë euro për shkollën multietnike në Mitrovicë të Veriut, 290.000 për ndërtimin e shkollës së ciklit të ultë në Fushticë të Epërme në Drenas, 73,181 euro për ndërtimin e çerdhes në Prizren, 561,346 euro për ndërtimin e shkollës në Komoran të Drenasit,

Kurse për projektimin dhe ndërtimin e Spitalit të Prishtinës, ka shpenzuar 500,000 euro./KP

blank

Presidenti i Ukrainës i kërkon Bashkimit Europian që të ndalojë vizat për rusët

Presidenti i Ukrainës ripërsëriti thirrjen e tij për anëtarët e Bashkimit Evropian që të ndalojnë vizat për qytetarët rusë.

 

Ndërsa një diplomat rus paralajmëroi se çdo veprim i SHBA-së për ta shpallur Rusinë një “shtet sponsor të terrorizmit” mund të rezultojë në ndërprerje të plotë të marrëdhënieve diplomatike.

Kievi dhe Moska vazhdojnë të shkëmbejnë akuza për rreziqet e luftimeve pranë centralit bërthamor të Zaporizhjas, për të cilin Kombet e Bashkuara thanë se duhet të çmilitarizohet zona rreth tij.

Zaporizhja është centrali më i madh bërthamor në Evropë dhe në të gjenden gjashtë nga 15 reaktorët që gjenden në Ukrainë.

Forcat ruse e kanë nën kontroll këtë central që nga ditët e para të pushtimit në Ukrainë.

Vendet perëndimore i kanë bërë thirrje Moskës që të tërheqë forcat e saj nga Zaporizhja.

“Objekti nuk duhet të përdoret si pjesë e ndonjë operacioni ushtarak. Në vend të kësaj, nevojitet një marrëveshje urgjente në një nivel teknik për një perimetër të sigurt të çmilitarizimit për të garantuar sigurinë e zonës”, tha më 12 gusht, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres.

Në fjalimin e tij me video të natës më 12 gusht, Zelensky përsëriti thirrjen e tij për ndalimin e vizave të BE-së për qytetarët rusë, duke thënë se është e nevojshme që blloku të mos bëhet “supermarket”, i hapur për këdo që do të hyjë në BE.

“Duhet të ketë garanci që vrasësit rusë ose bashkëpunëtorët e terrorit shtetëror të mos mund të përdorin viza Shengen”, tha ai.

Viza Shengen është vizë që u jep njerëzve mundësi të udhëtojnë në Zonën Shengen, e cila përfshin 22 nga 27 shtetet anëtare të BE-së.

Disa vende të BE-së, përfshirë tri shtetet baltike dhe Republikën Çeke, kanë lëvizur tashmë për të kufizuar udhëtimin dhe vizat e punës për rusët, dhe ministri i jashtëm çek, vendi i të cilit mban presidencën e radhës të BE-së, ka mbështetur thirrjet për një ndalim të tillë në mbarë bllokun.

Përpjekja, megjithatë, ka fituar pak mbështetje deri tani mes anëtarëve të tjerë të BE-së.

Ministria e Jashtme ruse i tha agjencisë shtetërore të lajmeve TASS se marrëdhëniet diplomatike me Uashingtonin do të dëmtoheshin keq dhe madje mund të ndërpriteshin nëse Rusia shpallet “shtet sponsorizues i terrorizmit” nga Senati i SHBA. /REL

blank

Christopher Hill: Serbët duhet ta kujtojnë kush i udhëhoqi në vitet ’90 dhe çfarë u bëri ai popujve tjerë

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, në një intervistë për Radio Televizionin e Serbisë është pyetur nëse të paktën e konsideron gabim bombardimin e objektit të RTS-së nga NATO në vitin 1999.

Diplomati amerikan tha se është e rëndësishme për serbët që ta kuptojnë se kush i udhëhoqi në vitet e 90-ta dhe çfarë dëme u bëri Millosheviqi popujve të tjerë në Ballkan.

“E dini, unë mendoj se është e rëndësishme, ashtu siç është e rëndësishme të theksoj se nuk dua të rishikoj vitin 1999, mendoj se është e rëndësishme që serbët të kujtojnë se kush e udhëhoqi Serbinë atëherë dhe çfarë u bëri ai person kombeve të tjera në Ballkan. Pra, pa këtë pyetje, është e padiskutueshme që kur sheh një vend ku ra një bombë dhe ku njerëz vdiqën, padyshim që të vjen keq për humbjen e njerëzve. Sigurisht që e ndjej këtë dhe më vjen keq dhe ndjej për familjet që po jetojnë me atë humbje”, tha Hill, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë shefi i misionit diplomatik të SHBA-së në Serbi u shpreh se nuk e pranon analogjinë me çfarë po ndodhë në Ukrainë dhe bombardimet e NATO-s.

“Por unë nuk pranoj të bëj analogji në asnjë mënyrë me brutalitetet dhe barbarizmin e kryer ndaj popullit ukrainas. Unë do t’i inkurajoja serbët të ruajnë kujtesën e tyre, por është e rëndësishme për jetën e kombit si të tillë dhe që individi të dijë se ka momente kur duhet të ecim përpara, të lini të kaluarën pas dhe të shikoni në të ardhmen. Unë po përpiqem ta bëj këtë këtu në Serbi, për të ndërtuar marrëdhëniet e SHBA-së me Serbinë, po përpiqem të jem i sinqertë dhe i qartë me popullin serb. Por unë mendoj se është e rëndësishme për të gjithë, veçanërisht për njerëzit që kanë pasur një të kaluar të vështirë si serbët, që është koha për të vazhduar, për t’u shqetësuar për të ardhmen, për të ardhmen e fëmijëve dhe fëmijëve të tyre. Unë e kuptoj rëndësinë e historisë, por të gjithë në këtë vend duhet të shohin se si do të ecin përpara pa parë prapa”, u shpreh ai.


Send this to a friend