VOAL

VOAL

Reagimi i parë i fituesit të çmimit “Nobel”: Më vjen mirë që serbët janë të lumtur për mua

October 11, 2019
blank

Komentet

blank

Norvegjia kujton viktimat e sulmit terrorist

Banorët në Oslo duke përqafuar njëri-tjetrin, pas sulmit të 25 qershorit.

RFE/RL

Norvegjia mban të dielën një ceremoni përkujtimore për të nderuar viktimat e sulmit që ka ndodhur në Oslo, në orët e para të 25 qershorit.

Autoritetet dyshojnë që sulmi ka qenë akt “i terrorizimit islamik”.

Dy njerëz kanë vdekur dhe 21 të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave në tri lokacione në kryeqytetin norvegjez, Oslo, duke përfshirë një bar të homoseksualëve.

Princi norvegjez i kurorës, Haakon dhe princesha e kurorës, Mette-Marit, pritet të marrin pjesë në ceremoninë e 26 qershorit në Katedralen e Oslos, bashkë me kryeministrin, Jonas Gahr Støre, kanë raportuar mediat norvegjeze.

“Kjo gjë ka shkundur gjithë shoqërinë tonë”, është cituar të ketë thënë përfaqësuesi i kishës, Kristin Gunleiksrud Raaum, kanë raportuar mediat në Norvegji.

Ky incident ka rezultuar me anulim të Paradës së Krenarisë, për të caktuar një ditë tjetër më vonë gjatë vitit.

I dyshuari, i cili është arrestuar pak pas sulmit, është përshkruar si një burrë norvegjez, 42-vjeçar, me prejardhje iraniane, i cili veçse ka qenë i njohur nga shërbimet kundër-terrorizmit.

Shërbimet e sigurisë në Norvegji kanë rritur alarmin në nivelin më të lartë, pas kryerjes së këtij sulmi.

Shefi i sigurisë, Roger Berg, e ka konsideruar sulmin “akt terrorist islamik” dhe ka thënë se i dyshuari ka pasur “histori të gjatë të dhunës dhe kërcënimeve” si dhe problemeve me shëndetin mendor.

blank

John F. Kennedy, Presidenti i 35-të i SHBA : Ich bin ein Berliner 26 Qershor, 1963 Shqipëroi Elida Buçpapaj

“Ich bin ein Berliner”, është shprehja e famshme e shqiptuar në gjermanisht nga Presidenti i 35-të i SHBA John F. Kennedy më 26 Qershor 1963 në Rudolph Wilde Platz përpara Bashkisë së Schöneberg-ut, që asaj kohe ishte selia e bashkisë së Berlinit Perëndimor, përpara 450 mijë gjermanëve, 22 muaj pas ndërtimit nga sovjetikët të Murit të Berlinit për të ndaluar masat e emigracionit drejt Gjermanisë Perëndimore.

——-

Unë jam krenar që kam ardhur në këtë qytet si mik i kryetarit të nderuar të bashkisë suaj, që ka simbolizuar në gjithë botën shpirtin luftarak të Berlinit Perëndimor.

Unë jam krenar që po vizitoj Republikën Federale me Kancelarin tuaj të shquar i cili për shumë vite është duke udhëhequr Gjermaninë drejt demokracisë, lirisë dhe progresit.

Për të ardhur këtu jam në shoqërinë e miku tim Amerikan, Gjeneralit Clay, që ka qenë në këtë qytet gjatë momenteve të mëdha të krizës dhe do të vijë përsëri nëse është e nevojshme ndonjëherë.

Dy mijë vjet më parë mburrja më krenare do të qe të deklaroje se je qytetar romak (civis Romanus sum).

Sot, në botën e lirë, mburreja më kryelartë është të thuash: “Jam një Berlinas” –“Ich Bin Ein Berliner.”

E vlerësoj përkthyesin që është duke përkthyer gjermanishten time.

“Ka shumë njerëz në botë që me të vërtetë nuk e kuptojnë – ose të paktën ashtu thonë, se cili është ndryshimi midis botës së lirë dhe botës komuniste.

Le të vijnë ata në Berlin.

Ka disa që thonë se ‘komunizmi është e ardhmja’.

Le të vijnë ata në Berlin.

Janë disa në Europë e gjetiu që thonë se për ta është e mundur të bashkëpunosh me komunistët.

Le të vijnë ata në Berlin.

Dhe janë disa të tjerë që thonë se, po, është e vërtetë se komunizmi është system i djallit, por të lejon që të bësh progress ekonomik.

Lass’ sie nach Berlin kommen.

Le të vijnë ata në Berlin.

Liria ka shumë vështirësi dhe demokracia nuk është një sistem i perfekt, por ne kurrë nuk kemi ndërtuar mure që t’i mbajmë njerëzit tanë të rrethuar, të izoluar e të ndarë.

Ne nuk jemi të detyruar kurrë që të ndërtojmë mure per t’i penguar njerëzit tanë që të lëvizin lirisht.

Dua t’ju them, në emër të bashkatdhetarëve të mi, të cilët jetojnë shumë milje larg në anën tjetër të Atlantikut, që janë shumë larg nga ju, por ata janë krenarë, sepse ndajnë me ju, edhe në distancë, historinë e këtyre 18 viteve.

Unë nuk di asnjë vend, asnjë qytet, që paçka se është i rrethuar për 18 vitesh, jeton me vitalitetin, forcën, shpresën dhe vendosmërinë e qytetit të Berlinit Perëndimor.

Ndërsa ky mur është demonstrimi më i qartë dhe i gjallë i dështimeve të sistemit komunist, që e sheh e gjithë bota dhe që ne nuk e pranojmë me asnjë çmim, ashtu si tha edhe Kryetari juaj i bashkisë, ky mur është një shkelje dhe ofendim jo vetëm ndaj historisë, por edhe kundër njerëzimit, sepse ndan familjet, ndan burrat dhe gratë, vëllezërit dhe motrat, ndan një popull që dëshiron të jetë i bashkuar.

E vërteta e këtij qyteti është e verteta e Gjermanisë dhe paqja e vërtetë në Evropë nuk mund të jetë e sigurt kurrë, për deri sa njërit prej katër gjermanëve i mohohet e drejta elementare e njeriut të lirë, që është e drejta të ketë mundësi të vendosë vetë për fatin e tij.

Gjatë këtyre 18 viteve paqe dhe mirëbesim, ky brez dhe kjo gjeneratë e gjermanëve ka fituar të drejtën të jetë e lirë, ku përfshihet edhe e drejta e bashkimit të familjeve dhe kombit të tyre në një paqe afatgjatë e të qendrueshme, me vullnetin e mirë të të gjithë njerëzve.

Ju jetoni në një ishull të mbrojtur të lirisë, por jeta juaj është pjesë e së tërës. Atëhere lejomëni, si një miku juaj që jam, t’ju kërkoj t’i ngrini sytë e të shihni përtej rreziqeve të së sotmes, shpresat e së nesërmes, përtej lirisë të qytetit të Berlinit, dhe lirisë të Gjermanisë, për lirinë dhe progresin në të gjithë botën, përtej këtij muri ditën me paqe dhe drejtësi, përtej nesh, vetes sonë për të gjithë njerëzimin.

Liria është e pandashme.

Dhe kur një njeri i vetëm është i skllavëruar, asnjë nuk është i lirë. Kur të gjithë të jenë të lirë dhe ne shpresojmë që të vijë ajo ditë kur ky qytet të bashkohet në një, edhe ky vend, edhe i gjithë kontinenti i Europës në një botë me paqe dhe me shpresë. Kur më në fund ajo ditë do të vijë, dhe do të vijë patjetër, banorët e Berlinit Perendimor do të shfaqin në mënyrë të përmbajtur kënaqësinë se ishin në vijën e parë të frontit për gati dy dekada

Të gjithë njerëzit e lirë, kudo qofshin, ngado ku jetojnë, janë qytetarë të Berlinit, dhe prandaj, edhe unë si një qytetar i lirë, ndihem krenar dhe e them me mburrje: “Ich bin ein Berliner”. – Se unë jam një Berlinas. /Shqipëroi Elida Buçpapaj

blank

blank

KN-C29248 26 June 1963 President Kennedy’s address to the people of Berlin. Rudolph Wilde Platz, West Berlin, Federal Republic of Germany. Photograph by Robert Knudsen, White House, in the John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston.

blank

blank

Ukraina nuk gjen qetësi, Kievi sulmohet me një “lumë” raketash në nisje të së dielës

Disa shpërthime të njëpasnjëshme janë dëgjuar mëngjesin e sotëm në Kiev. Sulmet ndodhën në orën 6:30 me orën lokale.

The Kiev Independent raporton për tre shpërthime dhe janë shkaktuar nga raketat ruse.

Paralajmërimi për sulmin ajror ka rënë disa herë gjatë natës në kryeqytetin ukrainas, vetëm pak kohë pasi dukej se Kievi ishte “zhdukur” nga shënjestra e Rusisë.

“Disa shpërthime ndodhën në lagjen Shevchenkivsky. Ekipet e shpëtimit dhe ambulancat ndërhynë në vend,” shkroi kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko në një telegram.

Ndërkohë, deputeti ukrainas Oleksiy Goncharenko shkroi në Twitter: “Janë dëgjuar katër shpërthime, tani ka tym të zi mbi qytet. Raketat kanë goditur ndërtesat e banimit, ende nuk ka informacione për viktima të mundshme”. bw

blank

Në Kiev vendoset shtetrrethimi

Një shtëpi e bombarduar në Kiev

Ndalohet qëndrimi në rrugë qoftë me transport publik, qoftë në këmbë. Ndërkohë, sipas ukrainasve nga Bjellorusia, raketat po lëshohen kundër Chernihiv.

 

VOAL- Në rajonin e Kievit, shtetrrethimi është rivendosur, nga ora 23:00 deri në 5 të mëngjesit. Kjo u bë e ditur nga kreu i administratës ushtarake të rajonit të kryeqytetit Oleksiy Kuleba.

“Ju kujtojmë se shtetrrethimi ndalon qëndrimin në rrugë, vizitën në vende të tjera publike, lëvizjen nëpër qytet me transport publik ose në këmbë. Me përjashtim të autorizimeve specifike. U kërkoj banorëve të respektojnë kufizimet e përkohshme për sigurinë e tyre. qëllimi është që të lejohet kthimi sa më i shpejtë i banorëve “të cilët kanë ikur që nga fillimi i luftës”, shpjegoi ai.

Kiev, nga Bjellorusia raketat kundër Chernihiv

Disa raketa do të ishin lëshuar nga Bjellorusia në drejtim të rajonit kufitar Chernihiv. Këtë e ka bërë të ditur sot, të shtunë, ushtria ukrainase. Sipas një shënimi të inteligjencës ukrainase, sulmet e sotme janë një përpjekje e Moskës për të përfshirë ushtrinë e Lukashenkos në luftë.

Rusët raportuan shërbimet e Kievit, ata operuan drejtpërdrejt nga territori i Bjellorusisë: u përfshinë gjashtë avionë Tu-22M3 të cilët lëshuan 12 raketa lundrimi X-22.

Zona e nisjes është ajo e qytetit Petrykov, jo shumë larg Mozyr, rreth 50-60 kilometra nga kufiri shtetëror ukrainas. Avionët u ngritën nga aeroporti Shaykovka në rajonin Kaluga të Rusisë. Pastaj përmes Territorit Kaluga dhe Rajoneve Smolensk ata hynë në hapësirën ajrore të Bjellorusisë.

Pas lëshimit të raketave në rajonet e Kievit, Chernihiv dhe Sumy, ata u kthyen në aeroportin Shaykovka në Rusi, shpjegoi inteligjenca. “Ky është rasti i parë i një sulmi ajror kundër Ukrainës drejtpërdrejt nga territori i Bjellorusisë. Bombardimi i sotëm lidhet drejtpërdrejt me përpjekjet e autoriteteve të Kremlinit për të përfshirë Bjellorusinë në luftën në Ukrainë si një luftënxitëse të drejtpërdrejtë”, thuhet në deklaratë.

Një breshër raketash goditi Ukrainën gjatë natës. Një instalim ushtarak pranë Lviv në perëndim të vendit u vu sërish në shënjestër. rsi-eb

blank

Ukraina raporton për sulm “masiv” nga Bjellorusia

RFE/RL

Ukraina ka thënë se është përballur me “bombardime masive” të shtunën nga Bjellorusia fqinje, e cila njihet si aleate e Rusisë, por jo e përfshirë zyrtarisht në konflikt.

Njëzet raketa kanë shënjestruar fshatin Desna në rajonin Çernihiv, ka thënë ushtria ukrainase përmes një deklarate, duke shtuar se infrastruktura është goditur, por ende nuk ka raportime për viktima.

Bjellorusia ka ofruar mbështetje logjistike për Moskën prej kur kjo e fundit ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Edhe Bjellorusia, sikurse Rusia, është përballur me sanksione të Perëndimit.

“Sulmet e sotme janë të lidhura drejtpërdrejt me përpjekjet e Kremlinit për të përfshirë Bjellorusinë si bashkëluftëtare në luftën në Ukrainë”, ka thënë shërbimi ukrainas i inteligjencës.

Sulmet kanë ndodhur para një takimi të planifikuar për të shtunën mes presidentit rus, Vladimir Putin dhe homologut të tij bjellorus, Alexander Lukashenko në Shën Petersburg.

Presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ai e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

blank

‘Nëse i marrim këto armë, do e fitojmë luftën’- Flet kryediplomati ukrainas

Nga Paul Ronzheimer, BILD

Në funksion të sulmeve masive ruse në Ukrainën lindore, qeveria ukrainase po kërkon dërgesa më të shpejta të armëve të rënda.

Në një intervistë për BILD, ministri i Jashtëm ukrainas, Dimitri Kuleba tha: “I bëj thirrje Gjermanisë dhe partnerëve të tjerë të përshpejtojnë dërgimin e armëve të rënda. Ju do bëni një ndryshim të vërtetë. Çdo armë na forcon dhe na mundëson t’i afrohemi ditës kur do të fitojmë paqen për veten dhe për të gjithë Europën”.

Më urgjentisht, vendi i tij ka nevojë për sisteme MLRS dhe artilerie 155 mm, thotë Kuleba për BILD. “Është e vërtetë që municionet e kalibrit sovjetik po mbarojnë, por rezervat tona të municioneve të kalibrit të NATO-s po rriten me shpejtësi. Ne kemi nevojë për më shumë sisteme për t’i përdorur ato”.

Por a po e humb aktualisht Ukraina betejën në Luhansk dhe në Donbas?

Kuleba: “Forcat ukrainase po përparojnë në disa vende në vijën e frontit, rusët në vende të tjera. Është një vijë e madhe fronti në luftën më të madhe në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe është e kuptueshme që terreni po ndryshon duart, ne po bëjmë përparime, por edhe po tërhiqemi”.

Dhe më tej: “Ka disa pjesë të vijës së frontit ku është tepër e vështirë për forcat e armatosura ukrainase të përballojnë terrorin e artilerisë ruse. Nuk mendoj se kjo është një arsye për të nxjerrë ndonjë përfundim. Lufta vazhdon dhe Ukraina është e vendosur ta fitojë atë. Dhe e vetmja arsye për problemet e fundit në rajonin e Luhanskut është se Rusia i është drejtuar terrorit barbar me artileri, ndërsa ne nuk kemi artileri të mjaftueshme për t’iu kundërvënë tyre”.

E thënë shkoqur nga ministri i Jashtëm i Ukrainës: Nëse Perëndimi i furnizon me armët që nevojiten, Ukraina do e fitojë këtë luftë!

Sepse në këtë mënyrë zhduket avantazhi aktual i terrorit të artilerisë ruse.

Kuleba shpjegon: “Ata kanë një avantazh në artileri dhe po e përdorin në maksimum. Por ky është avantazhi i tyre i vetëm. Nëse marrim një numër të mjaftueshëm armësh të rënda dhe sisteme moderne artilerie, do të jemi në gjendje ta kthejmë valën në favorin tonë”.

Bilanci i Kulebës pas katër muajsh luftë: “Ukraina ka dëshmuar se është e aftë të luftojë dhe të fitojë beteja. Pengesat aktuale në prokurimin e armëve të rënda nuk do ta dobësojnë vendosmërinë tonë. Ukraina do ta fitojë këtë luftë”.

syri.net

blank

Shërbimi sekret ukrainas shkatërron një rrjet spiunazhi: Punonin për GRU, i përfshirë edhe një deputet ukrainas

Shërbimi sekret ukrainas i SBU njoftoi sot se ka shkatërruar një rrjet agjentësh që punonin për shërbimin e inteligjencës ushtarake ruse të GRU, në të cilin ishte përfshirë edhe deputeti ukrainas Andrij Derkaç.

Ligjvënësi ukrainas u akuzua më parë nga Shtetet e Bashkuara për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së të vitit të kaluar si agjent rus dhe vendosi sanksione ndaj tij. Portali Ukrainian Truth shkroi për këtë.

Sipas Shërbimi sekret ukrainas, Derkach krijoi një rrjet të kompanive private të sigurisë për të ndihmuar forcat ruse të marrin kontrollin e Ukrainës pasi pushtimi filloi në shkurt të këtij viti.

SBU sqaroi se kishte arritur të shpërbënte rrjetin e inteligjencës ruse në fillim të luftës aktuale kur arrestoi këshilltarin e Derkach, Ihor Kolesnikov.

Sipas këshilltarit të SBU, kompanitë e Derkach duhej të siguronin kalimin e pajisjeve ushtarake ruse në qytetet e Ukrainës.

(BalkanWeb)

blank

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor “dështim i plotë”

RFE/RL

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka cilësuar si “dështim të plotë” samitin Bashkimi Evropian (BE) – Ballkani Perëndimor.

Në një shkrim në llogarinë e saj në Twitter, von Ceamon ka theksuar të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor u ftuan në Bruksel, por atyre nuk u dhanë asgjë.

“Ky samit BE-Ballkani Perëndimor ishte dështim i plotë. Kjo dërgon një sinjal vërtetë katastrofik. Është vetëm një person i lumtur në këtë situatë dhe ai ulet në Kremlin”, ka shkruar Viola von Cramon në Twitter.

Ajo ka shtuar se as Bosnjë e Hercegovina nuk e ka marrë statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, aq më keq Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk i kanë filluar negociatat e anëtarësimit dhe Kosova nuk ka marrë liberalizimin e vizave.

Liderët e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor u takuan në samitin e mbajtur në Bruksel, më 23 qershor.

Udhëheqësit e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor u ankuan për mungesën e progresit në ofertat e tyre për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.

Po atë ditë, Bashkimi Evropian njoftoi se u ka dhënë statusin e kandidatit Ukrainës dhe Moldavisë për anëtarësim në këtë bllok.

blank

Bullgaria votoi kundër vetos, Varhelyi: Tani i takon BE-së të hapë Konferencën e Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka reaguar për vendimin e Asamblesë Kombëtare të Bullgarisë për t’i hapur rrugë anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE.

Me anë të një postimi në Twitter, Varhelyi thotë se tani vendimi i takon BE-së për të mbajtur Konferencën e Parë Ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

“Mirëpresim vendimin ndërpartiak të parlamentit bullgar që jep mandat të qartë për miratimin e propozimit francez. Tani na duhet vendimi i BE-së për të mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Evropa ec përpara!” – tha Varhelyi.

olivervarhelyi

Parlamenti i Bullgarisë votoi të premten për heqjen e vetos që ka bllokuar prej kohësh bisedimet e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Vendimi u miratua me 170 vota për dhe 37 kundër në Parlamentin prej 240 anëtarësh, tha nënkryetari i këtij institucioni, Atanas Atanasov.

blank

Ukraina dhe Moldavia marrin statusin e kandidatit për anëtarësim në BE

Udhëheqësit e BE-së vendosën të enjten t’i japin Ukrainës dhe Moldavisë zyrtarisht statusin e kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian, njoftoi Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel në Twitter.

“Një moment historik. Sot shënon një hap vendimtar në rrugën tuaj drejt BE-së”, shkroi Michel në Twitter.

Ukraina e shkatërruar nga lufta dhe fqinji i ngushtë Moldavia kanë lobuar për muaj të tërë për të nisur procesin e gjatë të anëtarësimit në bllokun 27-anëtarësh.

Aderimi në BE, një proces i ngarkuar politikisht dhe ligjërisht kompleks, mund të zvarritet për vite apo edhe dekada. rel

blank

PE miraton raportin e KE-së për dhënien e statusit kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë

Parlamenti Evropian ka miratuar me 529 pro, 45 kundër dhe 14 abstenime raportin e KE-së në të cilin i kërkohet Këshillit Europian që t’i jepet menjëherë statusi i vendit kandidat në BE, Ukrainës dhe Moldavisë.

Deputetët kanë pohuar se “në kontekstin e luftës brutale ruse të agresionit kundër Ukrainës, kjo zgjedhje do të tregonte lidership, vendosmëri dhe largpamësi”, por theksojnë “se nuk ka procedurë të përshpejtuar për anëtarësimin në BE” dhe se kjo mbetet “një strukturuar e bazuar në meritë.”bw

blank

Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel

RFE/RL

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku, veçanërisht në dritën e agresionit rus kundër Ukrainës.

Kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, theksoi se në BE ka një atmosferë gatishmërie për të ripërtërirë procesin me Ballkanin Perëndimor.

Michel konfirmoi se prioriteti kryesor i BE-së tani për tani është hapja e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe vazhdimi i kontakteve intensive me Bullgarinë, për të dhënë dritën jeshile për fillimin e procesit.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha se samiti BE-Ballkani Perëndimor është një mundësi për të konfirmuar perspektivën e anëtarësimit të rajonit në familjen evropiane.

“Këto vende kanë punuar shumë në këtë drejtim dhe ne do të mundësojmë që kjo (anëtarësimi në BE) të ndodhë”, theksoi kancelari gjerman.

Pritjet e Kosovës – liberalizimi i vizave

Nga Kosova në këtë takim po merr pjesë presidentja Vjosa Osmani.

Para samitit, Osmani u tha gazetarëve se Kosova synon që në samit të theksojë që e ka vendin në Bashkimin Evropian.

“Ne e kemi vendin këtu, në mes të familjeve të kombeve evropiane, ku kemi kontribuar me shekuj. Ne kemi nevojë një mesazh të unifikuar të BE-së për Ballkanin Perëndimor, sepse sa më shumë hapësirë të lihet për keqdashësit, natyrisht që do ta përdorin”, tha Osmani.

Pritjet e opinionit kosovar nga samiti kanë të bëjnë me liberalizimin e vizave, pasi Kosova është i vetmi vend në rajon, qytetarët e së cilës nuk gëzojnë lirinë e lëvizjes.

Vërehet se ka rritje të mbështetjes që liberalizimi të bëhet sa më shpejt, por nuk ka pasur indikacione konkrete se kjo do të mund të përfshihej edhe në dokumentet e samitit.

blank

Infografikë

Edhe sa shkallë deri te liberalizimi i vizave?

E pyetur nëse ka shpresa se në këtë samit do të ketë përparime në procesin e liberalizimit të vizave, Osmani tha se shpreson, por nuk dëshiron të nxisë pritje nga njerëzit.

Ndërkaq, presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, ka paralajmëruar se do të ngritë çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën në takimin e liderëve të BE-së dhe Ballkanit, si dhe në takimin tradicional që ajo ka me Këshillin Evropian.

“U takova me presidenten e Kosovës. Ishte qëndrim i qartë për pozicionin që fuqishëm kemi miratuar nga ky Parlament për liberalizim e vizave që duhet t’i jepet Kosovës. Kemi qenë dhe do të mbetemi të zëshëm në këtë drejtim”, ka thënë ajo.

Edhe pse ka pasur paralajmërime se ky samit do të bojkotohet nga liderët e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë, edhe këto vende kanë konfirmuar se do të marrin pjesë.

Rama: Bullgaria ka kidnapuar dy vende të NATO-s

Para samitit, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, foli lidhur me veton bullgare që ende po e pengon avancimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për t’iu bashkuar BE-së.

 

“Është turp që një vend i NATO-s, Bullgaria, kidnapon dy vende tjera të NATO-s, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në mes të një lufte të nxehtë në Evropë me 26 vende të tjera që rrinë pa lëvizur duke treguar një pafuqi të frikshme”, tha ai.

Rama foli edhe për iniciativën e Ballkanit të Hapur të inicuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut, duke e quajtur shumë të nevojshme.

“Ballkani i Hapur është përgjigja e vërtetë në këtë situatë derisa rruga e integrimit (për në BE) do të vazhdojë sepse nuk ka alternativë tjetër, por shpirti evropian duhet të ndërtohet në rajonin tonë, sepse nuk duhet ta lëmë rajonin të mbetet prapa. Ballkani i Hapur është i hapur për të gjithë”, tha Rama.

Vuçiq: Nuk pres asgjë

Para gazetarëve, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, tha se pret që t’i nënshtrohet sërish presionit për çështjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe deklaroi se ata që e ngrenë këtë çështje do të “marrin përgjigjen e tij”.

“Ne tashmë kemi votuar kundër agresionit në Ukrainë në OKB dhe mbështesim Ukrainën territoriale, ashtu siç mbështesim integritetin territorial të Serbisë, gjë që nuk është rasti me shumë anëtarë të BE-së”, tha Vuçiq në fillim të samitit. I pyetur se çfarë pret nga samiti i sotëm, Vuçiq është përgjigjur shkurt: “Asgjë”.

Përpara takimit të liderëve të Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor, presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviw tha se ai pret që BE-ja të përsërisë angazhimin e saj për të vazhduar procesin e Bashkimit Evropian dhe të krijojë parakushte për integrimin e parashikueshëm të Ballkanit Perëndimor në BE.

Gjithashtu, është paralajmëruar se kryeministri i Shqipërisë, Rama, ai maqedonas, Dimitar Kovaçevski, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të zhvillojnë konferencë të përbashkët për shtyp.

Pas samitit BE-Ballkani Perëndimor, krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së do të takohen sërish pasditen e 23 qershorit për të diskutuar për zgjerimin. Krahas vendimit tashmë të sigurt për dhënien e statusit kandidat dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, liderët do të merren edhe me situatën në Ballkanin Perëndimor.

Në fokus të garës do të jetë mundësia e dhënies së dritës jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shkupin dhe Tiranën.

Në fund të samitit, sonte vonë, liderët do të miratojnë konkluzionet në të cilat, për herë të parë pas një kohe të gjatë, do të konfirmojnë “angazhimin e qartë për perspektivat e anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në BE” dhe do të bëjnë thirrje për përshpejtimin e procesit i anëtarësimit.

“Bashkimi Evropian shpreh mbështetjen e plotë dhe të padyshimtë për perspektivën e anëtarësimit në BE për Ballkanin Perëndimor dhe bën ftesë për përshpejtimin e procesit të anëtarësimit”, thuhet në draftin e përgatitur për miratim në këtë samit.

Në këtë dokument, një paragraf i veçantë i është kushtuar edhe dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe zgjidhjes së mospajtimeve bilaterale mes vendeve të rajonit.

“Këshilli Evropian rikonfirmon urgjencën për arritjen e progresit të dukshëm në zgjidhjen e çështjeve të hapura bilaterale dhe rajonale, në veçanti në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës për normalizimin e raporteve mes Serbisë dhe Kosovës”, thuhet në këtë draft.


Send this to a friend