VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Qeveria Haradinaj miraton marrëveshjen Thaçi-Vujanoviç për demarkacionin

By | February 17, 2018

Komentet

BE-ja sikur është e kënaqur me rrymat politike të prodhimit të krizave në Ballkan?! Nga Skënder MULLIQI

Shtetet e Ballkanit jo që kan stagnim të proceseve , por kan tendenca të kthimit mbrapa në vitet e 90-ta .Ngjashmeria më atë kohë po shihet dhe po përjetohet si më kriza politike , kriza ekonomike, më kercnime për luftë nga sistemet e instaluara më shumë autokratike së sa demokratike. I ka goditur kriza e migrimeve duke mbajtur gjendje të tensionuar si më rastin e shpërbërjës së ish-Jugosllavisë.Bashkësia ndërkombëtare sikur po është e kënaqur më rrymat e tilla politike të prodhimit të krizave , sepse më këto struktura politike edhe më lehtë e kan të veprojnë .Edhe në Kosovë kemi një gjendje ku strukurat politike në pushtet janë struktura të cilat për shumë vite janë kompremetuar duke abuzuar më të madhe më të mirat materjale shoqërore , duke u implikuar në krim të organizuar e veqmas në korrupcion galopant.Brukseli sikur po shprehë gadishmëri që ti përqafojnë këta politikan kontravers të rajonit në emer të gjoja të mbajtjes së stabilitetit në këtë pjesë të Evropës.

BE-ja më shumë verbalisht së sa praktikisht po interesohet për sistemet autokratike të kurdisuara në Ballkanin Perëndimor.Njerëzit që janë instaluar në krye këtyre shteteve po shkelin rendin kushtetues dhe ligjet e shteteve të tyre . Mbajtja e dy arshineve të strukturës së BE-së karshi këtyre udhëheqjeve shtetërore , është duke i dëmtuar rëndë proceset demokratike zhvillimore dhe janë duke i varfëruar popullatën në mënyrën më brutale të mundshme. Në Ballkan janë krijuar rrjete të përbëshkëta kriminale, të cilat po bashkëpunojnë mirë më njera –tjetrën.Po shfrytëzohen pikat kufitare për shferce të ndryshme , për trafikim dhe kontrabanda duke i dëmtuar kështu rënd interesat shtetërore dhe interesat e qytetarëve .Ne shtetet e rajonit edhe në Kosovë , elitat po ngjasojnë shumë në diktatura, të cilat kanë instaluar “Stabilokracinë” duke lënduar kështu rëndë Demokracinë.

Partnerët politikë të cilët premtojnë stabilitet e sjellin autokracinë janë shumë të rrezikshem.Kështu që partnerë të BE-së në Ballkan ishte dashur të jenë demokratet e jo stabilokratet. Këta stabilokrat janë duke I trajtuar qytetarët si rob.Këto shtete të rajonit janë shëndrruar në shtete autokratike , ku elitat politike të tyre nuk po hezitojnë fare të sillën dhe të veprojnë brutalisht .Edhe Kosova bashkë më disa shtete të rajonit gjithnjë e më shumë është duke e humbur kuptimin e vendit të lirë .Politika pushtetare në vendin tonë është duke diktuar gjithqka dhe është infiltruar në qdo pore të jetës, e që nuk ndodhë në shtetet më demokracië të zhvilluar.Ne emer të pushteteve liberale e kan shëndrruar qytetarin në të dëgjueshem të slloganeve politike të tyre të rrejshme .

Shteti kur është i pavarur nga elitat gjoja demokratike, e kontrollon më mirë interesin e përgjthshem. Demokracia si sistem thirret në të drejtat e përgjithshme të qytetarëve .Zgjedhjet e ndershme dhe të lira janë elementet fundamentale te demokracisë , ku shteti funksionon për popull…

T’i largojmë rrënuesit e shtetit! – Nga Florim Zeqa

Në kohën kur shpërbërja e Parlamentit mund të jetë çështje ditësh dhe orësh e jo më gjatë, me ç’rast do t’u hapet dera zgjedhjeve të jashtëzakonshme, pashmangshëm shtrohet pyetja, cila do të jetë alternativa më e mirë për qytetarët!?
Nga paslufta e deri në ditët e sotme, për qytetarët asnjëherë nuk ka qenë më e vështirë të përcaktohen për voten e tyre!
Të gjitha partitë aktuale politike, me përjashtim të VV-së janë sprovuar në pushtetin qendror. Partitë që qeverisën me vendin nga paslufta deri sot, qytetarëve nuk u sollen gjë të mirë, përveq vuajtje e mjerim, mashtrime e zhgënjim deri në thyerje të shpresave për largim nga vendlindja e tyre.
Katandisja e skenës politike kosovare ka rezultuar me degradimin e Parlamentit të Kosovës. Fjalori i ulët, gjuha denigruese dhe fyese mes deputetëve, e ka shndërruar Kuvendin e Republikës së Kosovës nga institucionin më të lartë ligjvënës në një cirk të qenieve pakurrizore, pa dinjitet, pa etikë dhe pa fije turpi.
Ka ardhur koha që pas 10 vjetëve të keqqeverisjes së vendit nga antivlerat, nga matrapazët politikë e të gjitha ngjyrave e llojeve, të vijnë në shprehje njerëzit me integritet moral, përgatitje profesionale, të guximshëm dhe atdhedashës.
Nga partitë aktuale të skenës politike kosovare, dy prej të cilave e kanë dominuar qeverisjen e vendit (LDK e PDK) nuk e meritojnë të qeverisin tutje shkaku i devalvimit në vlera, gjegjësisht të largimit nga vlerat në të cilat janë ngritur në majat e pushtetit.
-E para, LDK-ja është larguar aq shumë nga vlerat demokratike dhe vizioni rugovian, saqë më nuk ka mbetur asgjë nga trashëgimia e saj rugoviane. Pas shkuarjes në amshim të liderit historik Ibrahim Rugova, ambiciet për të marrë timonin e partisë prodhuan ndarjen në dysh të këtij subjekti politik.
Për më keq se kaq, ndarësit fatal të këtij subjekti politik për të kënaqur egon për pushtet në vend që ta luftojnë, vrapuan drejt e në shtratin e SHIK-ut. Sikurse në pushtet, ashtu edhe në opozitë LDK-ja u shndërrua në patericë të PDK-së, gjegjësisht në mbajtjen e “zhagut” keqqeverisjes, kapjes së shtetit, krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë në vend.
Në anën tjetër PDK-ja, si njëri nga fraksionet e dala nga lufta çlirimtare, gjegjësisht krerët e saj duke u thirrur në vlerat e luftës dhe gjakut të derdhur për lirinë e vendit, gjegjësisht familjen e madhe Jashari dhe sakrificen e tyre sublime, pa asnjë meritë personale në luftën çlirimtare u katapultuan në majat e pushtetit, sistemit të drejtësisë dhe gjitha institucioneve tjera shtetërore.
Pa dashur të amnistojë partitë e tjera ekzistuese, binomi LDK-PDK është binomi i cili bartë sikurse meritat minimale në shtetndërtim, ashtu dhe përgjegjësitë e mëdha në dështimin e zhvillimit ekonomik, rrënimin e sistemit shëndetësorë (jemi i vetmi vend pa sigurime shëndetësore), degradimin e sistemit arsimor, dhe gjitha segmenteve tjera të domosdoshme për jetën e qytetarëve.
Pas çdo dështimi të PDK-së qendron prapa LDK-ja, e cila për 10 vjet rresht i zgjati jetën dhe e mbajti në pushtet PDK-në me kredibilete të humbur politik.

Largimi nga vlerat dhe përcaktimet programore

Largimi i dy partive (PDK-LDK) nga vlerat dhe përcaktimet programore, ka bërë që të humbasin besimin në elektoratin e tyre tradicional. Sikurse PDK-ja, që është shkëputur totalisht nga vlerat e luftës çlirimtare, ashtu edhe LDK-ja është tretur shumë largë nga vlerat rugoviane, nga tradita e respektimit të rregullave demokratike, dialogut të brendshëm partiak, tolerancës, mirëkuptimit dhe transparencës në marrjen e vendimeve.
Sikurse PDK-ja, një fraksion i dalë nga lufta çlirimtare, e shndërruar në parti politike duke u thirrur në vlerat e luftës çlirimtare, në gjakun e derdhur për lirinë e vendit,…duke shkelur mbi gjakun e familjes Jashari dhe mijëra dëshmorëve të tjerë, nuk i ngjet PDK-së së dikurshme,…poashtu edhe LDK-ja e sotme nuk i ngjet më aspak formacionit politik rugovian.
LDK-ja, e cila deri dje kërkonte largimin e së keqës së madhe për vendin nga pushteti (PDK-në e Hashim Thaçit), ishte bërë pjesë e saj, duke i kthyer shpinën elektoratit të saj besnik për të harruar të gjitha akuzat kundër PDK-së për korrupsion, krim të organizuar, hajni, kapje të shtetit,…etj.
LDK-ja e kapur nga grupet e interesit, e bashkuar me kapësit e shtetit u shndërrua në uzurpatore të shtetit dhe thyerse e shpresave të qytetarëve.

Dëmi i pariparueshëm

Me një fjalë, kjo klasë e kusarëve të pangopshëm politik brenda këtyre dy subjekteve politike, për ruajtjen e pasurive të tyre milionshe, të krijuara përmes aferave korruptive, hajnisë dhe krimit të organizuar, janë shndërruar në binom shkatërrues të shtetit të Kosovës.
Në anën tjetër, drejtuesit e këtyre dy partive (Thaçi-Mustafa) janë përdorur si kuisling nga faktori ndërkombëtar (Brukseli në radhë të parë) për konçesione politike me Serbinë në dëm të vendit dhe interesave të qytetarëve të Kosovës.
“Unë sot kryeministër, ti nesër president”, ishte marrëveshje private, e pazarit politik mes dy njerëzve të padinjitetshëm, dy figurave të dështuara, sa të njëjta po aq të kundërta politike.
Arritja e “kurorës politike” mes dy liderëve partiak (Thaçi-Mustafa), duke u thirrur në emër të strukturave të partisë pa i pyetur fare ato, është injorimi dhe poshtërimi më i madhë që u bënë kryesive dhe këshillave të përgjithshme të të dyja subjekteve, duke instaluar masat më të tmerrshme të diktatit brenda këtyre dy partive politike.

Turpi më i madh dhe dëmi më i pariparueshëm që i bëri LDK-ja vendit ishte lidhja e kurorës qeverisëse me PDK-në e Thaçit në vitin 2014, për të kënaqur egon e sëmurë për pushtet të liderit të saj, me ç’rast i zgjati jetën keqqeverisjes së vendit dhe kapësve të shtetit,…dhe për më keq se kaq prodhoj dy marrëveshjet fatkqe për vendin, gjegjësisht, marrëveshjen e 25 gushtit 2015 në Bruksel për Asociacionin e komunave serbe të nënshkruar nga ish kryeministri Isa Mustafa dhe marrëveshjen e një dite më pas në Vjenë me 26 gusht 2015 të nënshkruar nga presidenti Thaçi (i zgjedhur nga LDK-ja), pasojat e së cilës marrëveshje po i vuajnë qytetarët e vendit tonë.

Me qëllim nuk i permenda partitë e vogla, jo pse janë më pak mëkatare në degradimin e institucioneve shtetërore, por për faktin se fuqia e tyre politike në disa raste është e vogël dhe e papërfillshme.
Megjithatë, përgjatë muajve të fundit edhe shuma e partive të vogla shqiptare në krye me AAK-në janë bërë pjesë e pazareve të pista politike për rrënimin e integritetit territorial dhe sovranitetit të vendit tonë.

Më e rëndë se degradimi i dy subjekteve të mëdha politike, mbetet heshtja qytetare kundrejt keqeverisjes,…e pajustifikueshme mbetet heshtja dhe indiferenca e popullatës kundrejt Asociacionit të komunave serbe (Zajednicës) dhe Demarkacionit me Malin e Zi!
Në Kosovën e sotme, me secilin që flet veq e veq, askush nuk pajtohet me situaten e krijuar, mirëpo kur është në pyetje bashkrendimi i forcave (organizimi), të gjithë hezitojnë, sikur mungon vullneti dhe guximi qytetar për t’u përballur me sfidat e kohës!
Duket, sikur të gjithë janë duke pritur rënjën e kësaj qeverie, për të triumfuar si “heronjë” të demokracisë.
Prandaj është momenti i fundit që zërat kundërshtues nga popullata të bëhen më aktiv, më të zhurmshëm dhe më sfidues në parandalimin e humbjes së territorit me Malin e Zi dhe krijimit të Asociacionit të komunave serbe në veri. Asociacion ky i cili krijon bazamentin e një shteti paralel në brendi të Republikës së Kosovës.
Deri të kjo situatë kemi ardhur për faktin se partitë politike në pushtet dhe opozitë për 10 vjet rresht në vend të interesit të shtetit, kanë mbrojtur interesat partiake dhe personale.
Përfundimisht shtrohet pyetja; ku është shoqëria civile, ku është populli që po e duron dhe mbanë në pushtet këtë klasë të pandërgjegjshme, të korruptuar dhe tejinkriminuar që e rrënuan shtetin dhe degraduan të gjitha instiucionet shtetërore dhe private në vend.

KUVENDI I KOSOVËS, PARA VOTIMIT TË DEMARKACIONIT, DUHET T’I VENDOSË DISA KUSHTE MALIT TË ZI – Nga Ramiz LUSHAJ

    Dita e marsit  2018, kur Kuvendi i Republikës së Kosovës, shtetit ma të ri të botës, do të shkojnë  drejt Ratifikimit të Marrëveshjes me Malin e Zi lidhur me Demarkacionin, më duket se përban një “Ditë të zezë”, pasi i humbim mbi 80 km2 tokë etnike shqiptare, për pafuqinë dhe fajësinë shtetërore e politike të Kosovës euro-atlantike si dhe të Shqipërisë Londineze.

                Gjithato herë, tash pesë vite, kam shkrue për këtë çështje, që po mbyllet politikisht e juridikisht, por që do të mbesin një plagë e hapur për shqiptarët në Ballkan e në Botë.  Sidoqoftë, dihet, nuk kemi asnjë fuqi magjike, nuk kemi as firmë e vulë, për ta ndalë këtë votim në Kuvendin e Kosovës, po kemi me folë e me shkrue deri në ma të fundmen ditë të jetës ndaj padrejtësive të tilla që na i ndëshkojnë truallin e të parëve tanë dhe brezat e sotëm e të nesërm. Pra, nuk na ka shterrë fuqia e zërit dhe e shpirtit me folë për Demarkacionin edhe pas të “Ditës së Zezë” të miratimit të mundshëm të tij, po sot due me i bá një Apel Kuvendit të Kosovës, deputeteve e deputetëve të tij, që të mos e kalojnë këtë çështje bash lehtë, kaq nënshtrueshëm, etj., por t’i vendosin medoemos disa kushte shtetit të Malit të Zi, në të mirë të Shqiptarëve që jetojnë nën Malin e Zi, për të mirën e Kombit Shqiptar.

             Sigurisht, nuk e kam ndërmend me gjetë fjalë të bukura, as me bá komente të tepërta, etj., po due me i listnue në vargavijë disa çështje që mund të shqyrtohen në Kuvendin e Kosovës ma përpara ose bash në “Ditën e Zezë” të miratimit të Demarkacionit, të cilat mund të jenë disa nga kushtet që Kosova mund t’i vendosin Malit të Zi:

1.- Rruga  Ndërkombëtare Panshqiptare Plavë-Deçan.

2.-Pika kufitare e doganore Plavë-Tropojë (Vranicë-Çerem) sipas Marrëveshjes zyrtare të kryeministrave Berisha-Gjukanoviq e akteve të tjera të mavonshme.

3.- Ligji për Të Mirat Detare.

4.- Problemet e Kripores së Ulqinit.

5.- Hapjen de-facto të pikës kufitare Cemi i Trieshit-Grabom, që e lidh Kosovën e shqiptarët e Plavë-Gucisë, etj. me kryeqytetin e Malit të Zi.

6.-Zgjidhjen e problematikave lidhur me përdorimin e Simboleve Kombëtare Shqiptare në Malin e Zi si Flamuri Kombëtar Shqiptar, Gjuha Shqipe, etj.

7.-Çështje të arsimit shqip në shkollat e Malit të Zi si librat shqip, keqinterpretimet historike për çështje kombëtare shqiptare, etj.

8.-Zgjidhja përfundimtare e disa problematikave ende të hapura të komunës urbane të Tuzit në Podgoricë.

9.-Problematikat e krijuara nga Kisha Malazeze e Kisha Serbe në territoret etnike shqiptare.

10.-Zgjidhja e problematikave nga Parku Kombëtar i Paqes, që cënojnë të drejtat e shqiptarëve etnikë në Plavë, në Guci, etj.

11.- Caktimi i një nënkryetari shqiptar në komunën e Gucisë me mbi 40 për qind shqiptarë etnikë.

12.-Heqja e Deponisë helmuese në Martinaj të Gucisë, e cila po e përkeqëson gjendjen në krejt krahinën dhe do të ndikojnë në shpërngulje të shqiptarëve etnikë nga trojet e veta.

13.-Mos ndërtimi i mini-hidrocentraleve në krahinën e Plavë-Gucisë, si në Hot, etj.

14.-Kthimi i bjeshkëve të Martinajve (komuna Guci) që ua ka marrë para dy dekadave komuna e Andrejavicës në Malin e Zi.

                Këto e çështje të tjera kanë dalë si problematika dhe po mbeten të hapura prej vitesh, çka po ndikojnë në jetën e ardhmërinë e shqiptarëve trojenik nën Malin e Zi, po krijojnë probleme të zhvillimit ekonomik e kulturor në trevat etnike shqiptare në Ulqin e Tuz, në Tivar e Plavë, në Rrozhajë e Guci, etj., duke sjellë  shpërngulje të tyre në dhéra të tjera, braktisje të kullave, tokave, pronave, vendit të tyre të shenjtë. Shqiptarët nën Malin e Zi janë në tokën e vet, në shtëpinë e vet, ndaj duhet të ndjehen të tillë, duhet t’i ndihmojnë të ndjehen të tillë, si Kosova, edhe Shqipëria.

                Kuvendi i Kosovës në ditën e votimit të Demarkacionit nuk duhet të dorëzohet pa kushte, pasi duhet të ndjehen sado pak shqiptarë të vërtetë deputetet e deputetët e tij, të pakten e tekefundja, duke caktue disa nga këto kushte të lartcekura ndaj Malit të Zi. Ka ardhë koha politikanë të Kosovës  që në Çështjen e Demarkacionit të tregoheni sa ma pak tradhtarë e sa ma shumë shqiptarë.

 Kuvendi  i Kosovës nuk është mirë të dalin nga salla e seancës plenare për Demarkacionin pa një Rezolutë Parlamentare apo shumçka tjetër që i përcakton disa kushte për Shtetin e Malit të Zi, pasi këto do të jenë në të mirë të shqiptarëve etnikë në trojet e shtëpitë e tyre në Malin e Zi, do të jenë në interes të zhvillimit ekonomik e kulturor të treshtetshit ballkanik: Kosovë-Mali i Zi-Shqipëri; do t’i shërbejnë sigurisë, paqes e ardhmërisë së përbashkët në Ballkan.

 Dardani, 17 mars 2018

Pacolli: Krejt Lista Serbe do ta votojë Demarkacionin

Zëvendëskryeministri i parë Behgjet Pacolli është i bindur se jo vetëm deputeti goran Adem Hodza, por e gjithë Lista Serbe do ta votojë Demarkacionin me Malin e Zi, në seancën e së martës. Ai ndonëse aktualisht është jashtë vendit, thotë për Express se deri tani me gjithçka ka qenë në rregull me deputetët e pakicave

Ministri serb në Qeverinë e Kosovës, Dalibor Jevtiq ka deklaruar për mediet serbe se Lista Serbe nuk do ta votojnë marrëveshjen e kufirit Kosovë- Mal i Zi. Por, kjo deklaratë nuk po ia mbush syrin, kreut të AKR’së Behgjet Pacollit. Krejt këto sipas tij, janë vetëm sipas medieve të Beogradit.

“Me Listën Serbe ka qenë pothuajse krejt në rregull unë besoj se kjo është vetëm për shkak të medieve të Beogradit sepse gjithçka ka qenë në rregull. Unë prapë po rezervohem që sot të flas më kryeministrin, ai di gjithçka unë nuk di asgjë”, thotë Pacolli për Express.

Megjithëse, zëvendësi i Ramush Haradinajt, duke i komentuar raportimet se njëri nga deputetët e Listës Serbe, Adem Hodza, do ta votojë marrëveshjen, tha se jo vetëm ai, por e gjithë partia serbe në Kosovë do ta jap votën pro.

“Unë besoj sa i përket Adem Hodzës se janë vetëm spekulime, sepse demarkacioni do ta votojnë krejt, jo vetëm ai. Unë besoj nesë ska ndryshu diçka radikale krejt në rregull ka qenë. Skom fol ende me askënd se jam jashtë”, ka shtuar ndër tjerash ai.

Seanca për Demarkacionin është caktuar që të mbahet të martën në ora 16:00. Koalicioni Qeverisës ka deklaruar se aktualisht i kanë 79 vota. Derisa janë në bisedime edhe për votën e 80’të. Lëvizja Vetëvendosje janë kategorikisht kundër votimit, sikurse edhe nga Krahu i Molliqajt.

Tri seanca të mëparshme dështuan të mbaheshin për marrëveshjen me kufirin. Shkak i këtij dështimi, ishin mungesat e votave. Partneri Qeverisës kishte deklaruar se seanca do të mbahej vetëm atëherë kur të siguroheshin votat e mjaftueshme për ta kaluar atë.

Për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit, nevojiten 80 vota nga 120 deputetë që ka parlamenti i Kosovës.

Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi e nënshkruar në vitin 2015 është plotësuar edhe me një aneks-marrëveshje ndërmjet dy presidentëve, atij të Kosovës Hashim Thaçi dhe të Malit të Zi Filip Vujanoviq.

Në marrëveshjen e nënshkruar ndërmjet dy presidentëve, thuhet se pas ratifikimit të demarkacionit në kuvendin e Kosovës, të dy vendet do ta rishikojnë vijën kufitare dhe do të bëhen korrigjime nëse ka pasur lëshime.

Votimi i Demarkacionit me Malin e Zi do t’i liberalizonte vizat për kosovarët. Ky është kushti i fundit i BE’së për Kosovën, që çon drejt vizave. Ndërkohë, ndërkombëtarët vazhdimisht po u bëjnë thirrje ligjvënësve që ta votojnë sa më parë marrëveshjen dhe mos ta lënë popullin në izolim.

Avokatët e akredituar nga Specialja thonë se aktakuzat e para mund të nisin shumë shpejt

Dhomat e Specializuara të Kosovës, ditë më parë publikuan listat e mbrojtësve për përfaqësimin e të dyshuarave, të akuzuarve dhe viktimave, ose të cilitdo personi tjetër që gëzon të drejtën e përfaqësimit juridik, në përputhje me Ligjin për Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Direktivën për Mbrojtësit.

Kjo listë përbëhet prej 40 juristëve që janë pranuar në Listat e Mbrojtësve dhe tashmë mund të përfaqësojnë të dyshuar, të akuzuar, një grup viktimash ose këdo tjetër që gëzon të drejtën e përfaqësimit juridik në procedurat para gjykatës.

Pjesë e kësaj liste janë avokatë të njohur në Kosovë,  por ka edhe mbrojtës që janë shtetas të Kosovës por që jetojnë jashtë.

Në mesin 40 avokatëve mbrojtës 15 janë me shtetësi të Kosovës, 7 nga SHBA-të,  5 nga Britania e Madhe, 8 nga Serbia,  një nga Holanda, 2 nga Kanadaja, një nga Mali i Zi dhe një nga Maqedonia.

Në mesin e avokatëve nga Kosova janë edhe avokatët Arianit Koci dhe Tahir Rrecaj.

Koci në një intervistë për emisionin “Përballje” ka treguar procedurat e përzgjedhjes së tij nga Gjykata Speciale.

“Kushtin e kam fituar dhe tashmë mbetet që të më angazhoj dikush prej klientëve në mënyrë private apo edhe sipas detyrës zyrtare, pra kush nuk ka mundësi me pagu avokatin gjykata e ka obligim me ja gjet avokatin”, ka thënë Koci, shkruan Telegrafi.

Koci ka theksuar se gjykata është funksionalizuar dhe se tashmë priten vetëm veprimet e Prokurorisë Speciale.

Ai tutje ka theksuar se ky proces nuk bënë më që të zvarritet.

“Nuk besoj që ka arsye që kjo mu zvarrit edhe më tutje, besoj që shpejt mund të ndodhin veprimet e para, mund të vijnë ftesat e para por edhe bastisjet e para”, u shpreh Koci.

Në anën tjetër avokati Tahir Rrecaj ka theksuar se ngritja e aktakuzave të para nga kjo gjykatë mund të ndodhin në verën më së largu vjeshtën e këtij viti.

“Gjatë verës së këtij viti eventualisht fillimi i vjeshtës së këtij viti Gjykata do të funksionalizohet, pasi që me akreditimin e avokatëve tashmë janë kryer të gjitha kërkesat e nevojshme që gjykata të jetë funksionale”, ka thënë Rrecaj.

Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës janë pjesë e sistemit gjyqësor të Kosovës. Dhomat përkojnë me çdo nivel të sistemit të gjykatave në Kosovë.

Ato u formuan në bazë të Amendamentit Kushtetues dhe Ligjit të miratuar nga Kuvendi i Kosovës për gjykimin e pretendimeve të paraqitura në raportin e Këshillit të Evropës të vitit 2011, për shkelje të rënda të së drejtës ndërkombëtare.

Dhomat janë të përkohshme dhe me mandat e juridiksion të përcaktuar, konkretisht për krime kundër njerëzimit, krime lufte dhe krime të tjera të përkufizuara në Ligjin e Kosovës, të cilat pretendohet se janë kryer midis 1 janarit 1998 dhe 31 dhjetorit 2000.

Ligji mundëson që proceset gjyqësore të mbahen jashtë Kosovës. Dhomat e Specializuara e kanë selinë në Hagë, Vendet e Ulëta (Holandë), dhe punësojnë gjykatës, prokuror dhe punonjës ndërkombëtare .

KUR TRAUMA BËHËT PJESË E JETËS SONË!! – Nga SKËNDER MULLIQI

Varrtë e çelura, traumat, dhembjet nga e kaluara e hidhur nuk po përfundojnë edhe sot kur nuk e kemi Serbinë mbi kokë. Për 90 vite nuk e kishim lirinë , të drejtën për të jetuar në shtetin tonë. Por, megjithate gjetëm forcë që të vazhdojmë rrugën deri të liria dhe pavarësia. Kjo histori e dhembjës , e padrejtësive historike të cilat i përjetuam edhe më humbje të shëndetit , vrasjëve , burgosjëve, represionit të eger politik të njerëzve tanë më të mirë , u harruan , dhe çka është më keq shumë nga këto të këqija sikur po na përseritën nga njerëzit tanë. Ky represion dhe kjo torturë politike dhe ekonomike nuk është pritur në kushte të paqës, kur I kemi organet tona të shtetit, kur vete po qeverisim më vendin .Trauma sikur po bëhët gjithnjë e më shumë pjesë e jetës sonë , aq më keq që po bëhët edhe pjesë e sistemit tonë .Dhuna e ushtruar politike mbi masën po na abrogon nga jeta normale, na po na lënë mbrapa nga bota e civilizuar.

Nga kjo logjikë traumatike po rrezikohen edhe gjenaratat e reja , po rrezikohet e mbarë shoqëria.Trauma , pasiguria dhe frika për të nesermen shumicës ju ka hy thellë në palcë.Trupi dhe truri kan mbamendje kurse shpirti rënkon.Të gjithë kemi menduar së nuk do ti kemi këto fenomene aq vrastare për shtetin dhe kombin , së nuk do të pëballemi në mënyre të terbuar më njeri-tjetrin sikur të ishim armiqë e jo vëllëzer të një gjaku.Kemi ecur të zbathur të veshur keq për ti mbaruar shkollimet në kushte të okupimit klasik ,dhe kurrë nuk jemi ndalur as nuk jemi dorëzuar para sfidave të kohës, para armiqëve shekullorë të cilët janë përpjekur pa rreshtur për të na zhbër nga sipërfaqja e dheut .Kemi qëndruar vertikalisht, të pa lëkundur deri në fitorën përfundimtare .

Është qudi e madhe kjo heshtje varri para këtyre hileqarëve të cilët janë katapultuar lartë në politikëbërje.Kjo heshtje varri deshëm ne ose nuk deshtëm na bën pjesmarrës i të keqës .Po bëhemi rob i vetëvetës, kemi mbetur pa vullnet për ndryshime pozitive , kemi mbetur pa ide dhe pa koncepte , pa vullnet politikë, kemi mbetur të pa përgjegjshem për të ardhemen tonë .Erëra dhe fortuna të forta janë duke e goditur pa mëshirshem trupin dhe shpirtin tonë .Një shumicë janë duke përjetuar ditë dhe netë të veshtira për mbijetesë që është apsurditeti më i madh i shekullit 21.Demoralizmi, humbja e vullnetit na ka futur në rrethin vicioz.Sikur jemi pajtuar më pesimizmin së “Nuk do të bëhët mirë, së kurrë, kurrë nuk bëhët mirë në këtë vend”.Po e pranojmë faktin e rremë”Së kjo elitë politike nuk janë të mirë, por kush do të vjen më I mirë së këta”?

Kjo është logjika dhe ilustrimi më i mbrapsht i mundshem , e fatkeqësisht një shumicë e kan këtë logjikë të te menduarit që është logjikë fataliste. Dhe, në menyrë permanente jemi duke jetuar në frikë së mos po bëhën ndryshime, dhe po na vijnë në pushtet njerëz edhe më të pa zot .Sikur jemi mësuar më të keqën , sikur gjendja e abnormalitetit që e kam theksuar disa herë po shëndrrohet në gjendje të normalitetit.Sikur nuk jemi mësuar të kemi gjendje më të mirë .Jeta shpejtë kalon , dhe pajtimi më të keqën, është sikur mos më jetuar fare…

Abdixhiku: “Qeveria të largohet nëse demarkacioni me Malin e Zi nuk kalon të martën”

Lumir Abdixhiku, deputet i LDK-së në Kuvendin e Kosovës, deklaroi se po presin nga shumica që të sigurojë votat nga radhët e veta për demarkacionin. “Gjithsesi na vjen mirë që një kauzë po shkon drejt fundit, dhe do të donim që të martën të kryhet kjo që na ka mbajtur peng në këto tri vite”, ka thënë Abdixhiku në Interaktiv të KTV-së.

Ai ka thënë se “si duket njerëzit e AAK-së kanë problem të lexojnë marrëveshjet e arritura”, duke aluduar në debatin në mes të kësaj partie dhe LDK-së rreth asaj nëse duhet të përfshihet “Raporti Bulliqi” në Ligj. “Ligji tashmë është procedurë shtetërore, sepse ka kaluar si dokument në të gjitha procedurat e Kuvendit, e nuk është më çështje e LDK-së. Çdo përpjekje tjetër për ta ndryshuar atë është tentim për të blerë kohë”, ka thënë Abdixhiku.

Ai ka përsëritur qëndrimin se Kosova është para dy alternativave, të ratifikojë marrëveshjen e demarkacionit dhe të hapen mundësitë për procedura për liberalizim të vizave për kosovarët, e në të kundërtën Qeveria duhet të dorëhiqet, ngase me këtë kauzë, sipas tij, kishte ardhur në krye të shtetit. “Në fakt, unë mendoj se kjo Qeveri duhet të bie për shumë arsye”, ka thënë Abdixhiku.

A ishte mishi i dyshimtë nga Belgjika pjesë e tryezave në Kosovë?

Kualiteti i dyshimtë i mishit të firmës VEVIBA nga Belgjika, ka nxitur reagime të shumta edhe në Kosovë, pasi që dyshohet se ky mish mund të ketë depërtuar edhe në tregun e Kosovës.

Nga java e kaluar në Belgjikë po trajtohet si një lloj skandali çështja e kualitetit të mishit, të cilin e konsumojnë qytetarët, pasi që është zbuluar se firma VEVIBA, e cila është një nga furnizuesit më të mëdhenj, ka funksionuar në kushte të papranueshme sanitare, si dhe ka manipuluar me përmbajtjen e mishit dhe me etiketat për afatin e përdorimit.

Mediet belge kanë intervistuar punëtorët e kompanisë, të cilët i përshkruajnë kushtet e këqija higjienike të punës, si dhe manipulimet e qëllimshme nga ana e pronarit të kompanisë.

Kjo kompani dyshohet se në vitin 2016 ka eksportuar këtë produkt edhe në Kosovë.

Në Kosovë, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUVK), është autoriteti më i lartë për Ushqim dhe Veterinari i cili është edhe përgjegjës që të mbrojë jetën dhe shëndetin e njerëzve duke siguruar nivel të lartë të sigurisë së ushqimit.

Por, edhe pse të kontaktuar nga Radio Evropa e Lirë, zyrtarët të këtij institucioni nuk kanë pranuar të flasin për këtë çështje.

Ndërkohë, sipas të dhënave të Doganave, Kosova ka importuar mish nga Belgjika.

Zëdhënësi i Doganave Adriatik Stavileci bënë të ditur për Radion Evropa e Lirë se në vit nga Belgjika importohen deri në 200 mijë kilogramë lloje të ndryshme të mishit.

“Nëse shikohet në aspektin e importit apo sasisë Belgjika nuk është një ndër importuesit më të mëdhenj. Kosova brenda një viti importon mbi 40 milionë kilogram mishi. Pjesa më e madhe e këtyre 40 milionë kilogramëve importohet nga SHBA, Brazili, Argjentina dhe Holanda, kurse nga Belgjika importohen 200 mijë kilogram brenda një viti që cila paraqet 0.5 për qind të krejt sasisë që importohet mish në Kosovë. Sidoqoftë, është mjaft shqetësuese fakti që ka një rezultat të kësaj mostre për rastin e mishit nga Belgjika”, thotë Stavileci.

Organizatat joqeveritare që merren me mbrojtjen e konsumatorit disa herë kanë paraqitur shqetësime e tyre për cilësinë e dyshimtë të produkteve. Ato kanë raportuar në vazhdimësi për produkte të dyshimta dhe me afat të skaduar në tregun e Kosovës.

Selatin Kaçaniku, udhëheqës i Organizatës Joqeveritare “Konsumatori”, thotë për Radion Evropa e Lirë se në tregun në Kosovë në vazhdimësi mund të gjesh produkte të dyshimta e që paraqesin rrezik për jetën e qytetarëve.

“Janë gjetur tonelata mish i prishur belg, por nëse janë gjetur 20 sa kanë mundur të kalojnë brenda në treg dhe në dorë të konsumatorit. Përveç kësaj ne në tregun e brendshëm në markete kemi mish të cilësisë së dyshimit kemi peshq të llojeve të ndryshme që duken me sy që janë me afat të skaduar. Institucionet e Kosovës nuk po tregohen të vëmendshëm karshi kësaj dukurie. Po rrezikohet shëndeti i qytetarit nga cilësia e dyshimtë e produkteve që konsumojmë”, thotë Kaçaniku.

Ndërkohë, edhe qytetarë të anketuar nga Radio Evropa e Lirë shprehen mjaft të shqetësuar dhe thonë se nuk janë të sigurt në atë që konsumojnë.

Hasan Sylejmani qytetar thotë se dyshon në cilësinë e produkteve të konsumit në veçanti tek produktet e importit.

“Po dyshoj shumë në kualitetin e produkteve. Në të kaluarën këto produkte kanë qenë më cilësore, po importohen lloj lloj produkte të cilët po paraqesin problem edhe në shëndetin tonë”, thotë ai.

Skandali me mishin belg ka nxitur reagime të shumta në Kosovë nga përfaqësues të shoqatave ekonomike.

Në një komunikatë për media Oda Ekonomike e Kosovës thekson se skandali me “mishin belg” do të duhej të ishte alarmi i fundit për veprim institucional për mbrojtje të konsumatorit dhe konkurrencës së lirë në treg.

“Shumica e vendeve të BE-së, por edhe BE si treg unik, ndër prioritet kryesor të politikave të tyre e kanë sigurinë ushqimore dhe mbrojtjen e konkurrencës të lirë në treg dhe këtë e trajtojnë edhe si pjesë të sigurisë së tyre nacionale. Në Kosovë 19 vite të pasluftës kanë dëshmuar që hapja e tregut për shumë institucione dhe biznese, nënkupton edhe tregti me produkte pa asnjë standard, me cilësi të dyshimtë dhe përdorim të metodave joligjore në dëm të konkurrencës në treg”, thuhet në komunikatën e OEK.

Skandali me “mishin belg”, thuhet mes tjerash në komunikatën e OEK ka ekspozuar shumë qartë rrezikun e vazhdueshëm nga prodhimet që shiten në Kosovë.

Oda Ekonomike e Kosovës, apelon që kjo çështje urgjentisht të trajtohet në Qeveri dhe Parlament.

Angazhimi për mbrojtjen e konsumatorit kosovar ishte kërkuar si nga mekanizmat vendorë, ashtu edhe ndërkombëtarë.

Në raporte të ndryshme theksohet nevoja për angazhim më të fuqishëm institucional në këtë drejtim.

  • 16x9 Image

    Luljeta Krasniqi – Veseli

    Luljeta Krasniqi, e lindur më 02.05.1981. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 2005. Për një kohë të gjatë ka punuar si gazetare në Agjencinë e lajmeve Kosovalive. Ekipit të Radios Evropa e Lirë i është bashkuar në vitin 2008.

Haradinaj: Të martën parlamenti voton për kufirin me Malin e Zi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të enjten se seanca për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi, pritet të mbahet të martën e ardhshme ndërsa shfaqi bindjen se deputetët do ta përmbyllin këtë çështje.

“Edhe për mua nuk ka qenë një proces i lehtë dhe vazhdon të mos jetë një proces i tillë. Por nuk po mund ta shoh popullin tim të izoluar, duke pasur parasysh se megjithatë kemi arritur ta ruajmë tërësinë territoriale dhe mundësinë e korrigjimit të marrëveshjes në drejtimin e Çakorrit dhe Kullës”, tha zoti Haradinaj.

Kryeministri Haradinaj nuk dha hollësi nëse janë siguruar votat e nevojshme për të votuar marrëveshjen.

Partitë shqiptare në pushtet dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në opozitë vazhdojnë të përkrahin votimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi, por votat e tyre nuk janë të mjaftueshme, meqë nevojiten dy të tretat e 120 deputetëve.

Autoritetet janë vënë në përpjekje për të siguruar edhe vota nga disa deputetë tjerë të opozitës apo nëpërmjet ndonjë marrëveshjeje me Listën Serbe e cila deri më tani ka kundërshtuar çdo mundësi të votimit.

Kundër votimit është shprehur lëvizja Vetëvendosje, e cila që nga dje është ndarë zyrtarisht në Parlamentin e Kosovës. Një grup prej 12 deputetësh të kësaj lëvizjeje zyrtarizoi ndarjen duke themeluar Grupin e Pavarur të deputetëve, ndërsa lanë të hapur mundësinë për krijimin e një force të re politike. Një deputetë e kësaj lëvizjeje, Donika Kadaj Bujupi u rikthye në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, duke shtuar kësisoj numrin e deputetëve në koalicionin në pushtet.

Vëzhguesit pohojnë se kërkimi i votave të munguara mund të shtrihet në ish deputetët e lëvizjes Vetëvendosje, megjithëse edhe grupi i ri ka ritheksuar kundërshtimin ndaj marrëveshjes.

Marrëveshja për kufirin me Malin e Zi, kishte ndarë skenën politike në vend për gati tre vjet.

E nënshkruar në fund të gushtit të vitit 2015, ajo është ratifikuar nga parlamenti i Malit të Zi, por nuk është ratifikuar nga Kosova për shkak të mospajtimeve që çuan edhe në skena të dhunshme në parlament dhe jashtë tij. Kundërshtarët e marrëveshjes pohojnë se Kosova humb mbi 8 mijë hektarë tokë.

Muajin e kaluar, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Malit të Zi, Filip Vujanoviç u pajtuan për shqyrtimin e gabimeve të mundshme në marrëveshje, duke rihapur diskutimet për ratifikimin e mundshëm të saj nga parlamenti i Kosovës.

Mos ratifikimi i kësaj marrëveshjeje që është kusht për liberalizimin e vizave ka bërë që qytetarët e Kosovës ende të presin në radhë për viza para ambasadave evropiane, ndërsa është edhe një nga kushtet që Kosova duhet përmbushë drejt rrugës së saj drejt integrimeve evropiane.

13 vjet nga atentati ndaj Presidentit Ibrahim Rugova (video)

Në mëngjesin e 15 marsit 2005, derisa eskorta e Presidentit Ibrahim Rugova po bënte rrugën e zakonshme nga rezidenca në Velani drejt ndërtesës së Kuvendit ku gjendet Zyra e Presidentit, Rugova i kishte shpëtuar një atentati

Pak minuta më pas, Rugova duhej të takohej në zyrën e tij me ish-Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Havier Solana, i cili kishte ardhur në Prishtinë për të biseduar me liderët politikë për situatën pas largimit të Haradinajt dhe për gjetjen e një zgjidhjeje për qeverinë që do ta pasonte atë.

Korrespondenti i BBC-së në Prishtinë kishte thënë se rreth orës 8 e 20 minuta, sipas kohës lokale, kishte dëgjuar një shpërthim të fuqishëm në rrugën “Ramiz Sadiku”, prapa Teatrit Kombëtar.

Kryesit e këtij atentati nuk janë gjetur asnjëherë.

Duda Balje: Donika ka gjak boshnjaku, e duam në VAKAT

Deputetja boshnjake e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, i ka dalë në mbrojtje deputetes Donika Kadaj – Bujupi lidhur me ofendimin që i ishte bërë asaj nga Daut Haradinaj pak kohë më parë dhe u riaktualizua edhe sot pas kthimit të saj në AAK

Përmes një postimi në Facebook, deputetja Balje ka kërkuar që të lihet rahat ajo, duke shtuar se nuk ka asgjë të keqe nëse nëna e saj i takon komunitetit boshnjak.

“Mirë de, nëna e Donikës është boshnjake, çka ka të keqe këtu. A keni diçka kundër që Donikën ta marrim në VAKAT. Lëreni gruan rehat”, ka shkruar Balje në Facebook.

Haradinaj e kishte ofenduar atë, duke e porositur që të mos i fyente komunitetet, ngase ashtu siç thoshte ai, do të “hidhërohej nëna e saj”.

“Duhet të ruhesh mos po idhnohet nëna jote. S’po e bën askush avokatin, por që organet e drejtësisë merren për të gjitha rastet. Mos të na shesin mend se të gjithë i njohim”, pati thënë Haradinaj.

Ndërkohë sot gjatë seancës së Kuvendit, po i njëjti ka uruar kthimin e saj në AAK.

Të vetëlarguarit nga Vetëvendosje bëjnë edhe zyrtarisht kërkesë për Grup të ri Parlamentar GDP

Grupi i deputetëve të dorëhequr nga Lëvizja Vetëvendosje, tanimë edhe zyrtarisht është ndarë nga Grupi Parlamentar i kësaj partie.

Ky grup  ka dorëzuar para pak minutash në administratën e Kuvendit të Kosovës,  kërkesën për grup të ri parlamentar.

Në bazë të kërkesës së dorëzuar në Kryesinë e Kuvendit të Kosovës e të cilën e posedon Gazeta Blic, të 12 deputetët e nënshkruar, kanë kërkuar që grupi parlamentar të quhet “Grupi i Deputetëve të Pavarur- GDP”.

Në dokument, e para në këtë listë është Aida Dërguti, deputetja më të cilën edhe filloi “zhurma” brenda Lëvizjes Vetëvendosje.

Ndërsa kërkesa është drejtuar në emër të Dardan Sejdiut i cili është caktuar edhe si kryesues i Grupit të ri parlamentar, shkruan Gazeta Blic.

Më poshtë kërkesa dhe nënshkrimet: