VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Princi William takon myslimanët në Zelandën e Re

By | April 26, 2019
blank

Komentet

blank

Algjeria kërcënon të përjashtojë agjencinë franceze të lajmeve AFP për shkak të “gënjeshtrave”

Algjeria kërcënoi se do të revokojë akreditimin e agjencisë franceze të lajmeve AFP për të operuar në vend për shkak të asaj që vendi e ka quajtur “fushatë e neveritshme armiqësore”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, Ministria algjeriane e Informacionit tha se AFP “vazhdon paragjykimin e saj armiqësor kundër Algjerisë dhe largohet nga bazat më të ulëta të besueshmërisë dhe objektivitetit”.

Deklarata akuzoi gjithashtu AFP-në për “gënjeshtra dhe dezinformata” që synojnë të shtrembërojnë imazhin e Algjerisë me mbulimin e saj të fundit, si dhe për shërbimin e agjendave dhe lobeve të urryera ndaj vendit të Afrikës Veriore.

Të martën, AFP publikoi një raport mbi emigracionin e fshehtë dhe të paligjshëm midis Algjerisë dhe Spanjës, duke cituar njerëz që u pretendua të kenë thënë se ata “më mirë do të vdisnin në det sesa të qëndronin në Algjeri”.

Tensionet u përshkallëzuan mes Algjerisë dhe Francës muajin e kaluar pas komenteve të presidentit francez Emmanuel Macron që u konsideruan nga shumë algjerianë si fyese.

Algjeria u përgjigj duke tërhequr ambasadorin e saj në Paris dhe duke ndaluar avionët ushtarakë francezë të përdorin hapësirën ajrore algjeriane më 3 tetor.

Në reagim të mëtejshëm ndaj tensioneve në rritje, tri ministri algjeriane njoftuan se do të ndalonin përdorimin e frëngjishtes në korrespondencat e tyre zyrtare.

Algjeria kaloi 132 vjet nën sundimin kolonial francez, duke fituar pavarësinë në vitin 1962.

blank

Britani, gjykata nis shqyrtimin e kërkesës për ekstradimin e themeluesit të Wikileaks

Një gjykatë britanike pritet të vendosë këtë javë nëse themeluesi i faqes së internetit Wikileaks, Julian Assange, mund të ekstradohet nga Britania në Shtetet e Bashkuara, nën akuzën për hakerim e vjedhje. Siç raporton korrespondenti i “Zërit të Amerikës” Henry Ridgwell nga Londra, disa zhvillimeve të reja të javëve të fundit mund të kenë ndikim në vendimin që do të marrë gjykatësi.

Mbështetësit e Julian Assange-t organizuan protesta para një gjykate në Londër, përpara seancës dyditore të apelit, e cila nisi sot (e mërkurë).

Prokurorët amerikanë apeluan një vendim të një gjykate më të ulët të muajit janar, sipas së cilës zoti Assange nuk duhet të ekstradohet për shkak të shqetësimeve se ai do të kryente vetëvrasje në një burg të sigurisë së lartë në Shtetet e Bashkuara. Por prokurorët e kundërshtojnë këtë vendim, thotë avokati Nick Vamos, ish-kreu i ekstradimeve në Shërbimin e Prokurorisë së Kurorës Britanike.

Ajo që ka bërë tashmë qeveria amerikane është të dalë me një garanci specifike se si, ku dhe në çfarë kushtesh do të mbahet ai në burg. Pra, duke bërë të mundur që gjendja e tij shëndetësore të mos ndryshojë dhe që ai të mos rrezikojë të kryejë vetëvrasje, atëherë do të supozohej se qeveria amerikane e ka kaluar provën ku u bazua vendimi i gjyqtarit të gjykatës më të ulët”, thotë Nick Vamos, partner në firmën ligjore “Peters & Peters”.

Çështja ka gjasa të ndikohet dhe nga zhvillime të tjera që kanë ndodhur që nga vendimi i muajit janar. Një ish-punonjës i brendshëm i Wikileaks-it, i kthyer tashmë në një informator të FBI-së, ka thënë se ai ka falsifikuar prova të përdorura nga prokuroria kundër Julian Assange.

Ndërkohë, muajin e kaluar faqja e lajmeve në internet “Yahoo News” publikoi një artikull ku pretendohej se CIA kishte komplotuar për të rrëmbyer dhe vrarë Julian Assange-n në vitin 2017. “Yahoo” thotë se artikulli bazohej tek intervistat me 30 ish-zyrtarë amerikanë të zbulimit e të sigurisë kombëtare.

Në gjykatë do të argumentohet se nëse CIA ishte e gatshme ta vriste atë, dhe ky është një krah i qeverisë amerikane, atëherë nuk mund të besohet se krahu tjetër, po i qeverisë amerikane, Departamenti i Drejtësisë, do të veprojë me drejtësi e do ta ndjekë atë penalisht në përputhje me standardet e të drejtave të njeriut dhe atë që konsiderohet si gjykim i drejtë”, thotë Nick Vamos, partner në firmën ligjore “Peters & Peters”

CIA dhe avokatët amerikanë që drejtojnë procesin e ankimit për ekstradim në gjykatën e apelit, nuk kanë komentuar ende mbi artikullin e “Yahoo News”. Ish-drejtori i CIA-s dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, tha gjatë një interviste për gazetaren Megyn Kelly, në podkastin e saj, se të gjitha veprimet e ndërmarra ishin “në përputhje me ligjet amerikane”.

Në vitet 2010-2011, zoti Assange mbikëqyri publikimin nga “Wikileaks” të dhjetëra mijëra kabllogrameve diplomatike e informacioneve ushtarake në lidhje me luftërat në Irak dhe Afganistan.

Zoti Assange thotë se rrjedhja e këtyre informacioneve, nxorri në pah abuzimet e kryera nga ushtria amerikane, një arsye e madhe se pse mbështetësit e tij thonë se çështja e lirisë së shtypit ndodhet në rrezik.

Ekziston një problem tejet i madh me lirinë globale të medias. Ky rast mund të krijojë një precedent të fortë për çdo gazetar, çdo botues, që do të përpiqet të bëjë publike veprimet e paligjshme të qeverisë, në mënyrë që ajo të mbahet përgjegjëse”, thotë Julia Hall, përfaqësuese e “Amnesty International”.

Zoti Assange po mbahet në një burg në Londër për shkak të rrezikut që ai paraqet siç thonë autoritetet për t’u larguar nga vendi. Ai përballet me 18 akuza federale të qeverisë amerikane që lidhen me dyshime për hakerim, vjedhje të materialeve sekrete dhe zbulim të identitetit të informatorëve amerikanë, që siç thonë prokurorët, u vuri atyre jetën në rrezik.

Marrja e vendimit në gjykatën e apelit ka të ngjarë të zgjasë disa javë. Të dyja palët mund ta çojnë çështjen në Gjykatën e Lartë britanike, çështje që do të kërkonte vite për t’u shqyrtuar. Megjithatë, gjyqtarët e Gjykatës së Lartë mund të vendosin kundër shqyrtimit të saj.

blank

Presidenti i brazilit Bolsonaro paditet për krime kundër njerëzimit

Komisioni për Hetimin e Covid-it të Parlamentit brazilian akuzon Jair Bolsonaro dhe të tjerët për krime të ndryshme duke përfshirë “krime kundër njerëzimit”

 

VOAL – Komisioni hetimor për pandeminë i Parlamentit brazilian ka miratuar konkluzionet e një hetimi që rekomandon aktakuzën e Presidentit Jair Bolsonaro për nëntë krime që lidhen me trajtimin e tij të emergjencës, duke përfshirë “krimet kundër njerëzimit”.

Pas dhjetëra seancash, komisioni miratoi me 7 vota nga 11 raportin që akuzonte qeverinë se kishte “ekspozuar qëllimisht” brazilianët ndaj “ndotjes në masë”. Po ashtu flitet për “paravaricim”, “sharlatanizëm” dhe “nxitje për të kryer krim”. Në fund të votimit, një minutë heshtje kujtoi 606,000 brazilianët që vdiqën nga Covid. Që nga fillimi i pandemisë, në vend janë regjistruar 21.7 milionë infeksione në një popullsi prej rreth 215 milionë banorësh.

Teksti, i paraqitur javën e kaluar nga raportuesi Renan Calheiros, rekomandon ngritjen e aktakuzës për rreth 80 persona, duke përfshirë disa ministra, ish-ministra, kompani dhe tre djemtë më të mëdhenj të Bolsonaro – Megjithatë, ai nuk ka efekt të menjëhershëm dhe rrezikon të mos ketë asnjë: raporti në fakt do të duhet t’i dorëzohet prokurorit kompetent të drejtuar nga Augusto Aras, i cili konsiderohet aleat i presidentit. Megjithatë, akuza për “krim kundër njerëzimit” mund të përfundojë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë.

Presidenti mohon çdo faj në trajtimin e pandemisë. “Ne e dimë se kemi bërë gjënë e duhur që nga fillimi,” përsëriti ai javën e kaluar.

Komisioni e akuzon atë se ka vendosur qëllimisht të mos marrë masat e nevojshme kundër koronavirusit, duke besuar në arritjen e imunitetit të tufës, një strategji “me rrezik të lartë” sipas raportit ku denoncohet edhe “vonesa e qëllimshme” në marrjen e vaksinave. Duke qenë se autoritetet kanë preferuar të promovojnë trajtime joefektive si hidroksilklorina, me “pasoja tragjike” për popullatën. Autoritetet mbahen gjithashtu përgjegjëse për dështimin për të furnizuar me oksigjen popullsinë Amazoniane, të shkatërruar nga virusi.
Covid dhe AIDS, video me deklaratën e presidentit të hequr

Facebook, Instagram dhe YouTube kanë hequr një video të një transmetimi të drejtpërdrejtë të bërë të enjten në mbrëmje nga presidenti brazilian Jair Bolsonaro, në të cilin ai deklaroi se “sipas disa raporteve, te njerëzit e vaksinuar kundër Covid AIDS zhvillohet më shpejt”. Një deklaratë e sfiduar menjëherë si e rreme dhe absurde nga autoritetet shëndetësore. “Politikat tona nuk na lejojnë të pretendojmë se vaksinat e koronavirusit vrasin ose shkaktojnë dëme serioze te njerëzit,” tha Facebook, i cili në mars 2020 kishte hequr videon në të cilën presidenti brazilian promovonte marrjen e klorokinës si një antitrajtim parandalues. Covid.

Shtetësi nderi në Anguillara Veneta

Në Itali, në Anguillara Veneta (në provincën e Padovës) shtetësi nderi iu dha presidentit të Brazilit Jair Bolsonaro. Një akt që, në dritën e asaj që ka ndodhur në luftën kundër pandemisë së koronavirusit, dhe që po ndodh ende në vendin e Amerikës së Jugut, sigurisht që nuk ka munguar të ngrejë polemika. ansa-eb

blank

Liga Arabe dhe OIC thirrje për respektimin e marrëveshjes për ndarjen e pushtetit në Sudan

Liga Arabe dhe Organizata e Bashkëpunimit Islam (OIC) u bëri thirrje të gjitha palëve në Sudan që t’i binden marrëveshjes për ndarjen e pushtetit që përshkruan tranzicionin politik në vend, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ushtria sudaneze arrestoi kryeministrin e Sudanit, Abdullah Hamdok, si dhe ministrat në qeverinë e përkohshme.

Ministria e Informacionit bëri të ditur se Hamdok u arrestua nga një forcë ushtarake pasi ai refuzoi të mbështeste atë që e përshkroi si “grusht shteti”.

Në një postim në Twitter, Liga Arabe me qendër në Kajro shprehu shqetësim të thellë për zhvillimet në Sudan dhe u bëri thirrje të gjitha palëve që të respektojnë plotësisht Deklaratën Kushtetuese të nënshkruar në gusht të vitit 2019.

“Është e rëndësishme të respektohen të gjitha vendimet dhe marrëveshjet që janë rënë dakord në lidhje me periudhën e tranzicionit deri në mbajtjen e zgjedhjeve”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, Ahmed Abul-Gheit.

Ai nënvizoi nevojën për “përmbajtje nga marrja e çdo mase që mund të prishë periudhën e tranzicionit ose të tronditë stabilitetin në Sudan”.

Ndërkohë, OIC u bëri thirrje të gjitha palëve sudaneze që të “angazhohen për dokumentin kushtetues në lidhje me periudhën e tranzicionit”.

“Dialogu është mënyra për të tejkaluar dallimet në mënyrë që t’i jepet përparësi interesit suprem të popullit sudanez dhe të arrihen aspiratat e tij për siguri, stabilitet, zhvillim dhe prosperitet”, shtoi në një deklaratë Sekretari i Përgjithshëm i OIC-së, Yousef Al-Othaimeen.

Ndërkohë, nuk ka pasur asnjë koment nga ushtria sudaneze.

Tensionet u përshkallëzuan midis udhëheqësisë ushtarake dhe politikanëve civilë në Sudan që nga një përpjekje e dështuar për grusht shteti muajin e kaluar.

Sudani aktualisht administrohet nga një Këshill Sovran i përbërë nga zyrtarë ushtarakë dhe civilë, i cili mbikëqyr periudhën e tranzicionit deri në zgjedhjet e planifikuara për vitin 2023, si pjesë e një pakti për ndarjen e pushtetit midis ushtrisë dhe koalicionit Forcat për Liri dhe Ndryshim (FFC).

blank

Sudan, forcat e ushtrisë arrestojnë kryeministrin Hamdok dhe liderët e partive

Khartoum

Një grup ushtarakësh në Sudan njoftohet se në orët e mëngjesit kanë arrestuar kryeministrin Abdalla Hamdok dhe liderët e partive partenere të qeverisë së koalicionit që drejton vendin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas informacioneve që gazetari i AA-së ka marrë nga dëshmitarë në ngjarje, mësohet se në disa rajone në Khartoum kanë filluar protestat pas arrestimit të liderëve të koalicionit në pushtet.

Konfirmohet se në mesin të arrestuarve ndodhet kryeministri Hamdok dhe drejtuesit e koalicionit në qeverinë e Sudanit, Forcat për Liri dhe Ndryshim.

Pas arrestimeve në kryeqytetin Khaartoum kanë filluar protestat dhe në disa rrugë protestuesit kanë bllokuar rrugët duke djegur goma.

Ndërsa Ministria sudaneze e Informacionit ka konfirmuar se disa nga anëtarët e Këshillit të Sovranitetit dhe disa ministra të qeverisë së tranzicionit janë arrestuar nga forcat e përbashkëta ushtarake.

Pas veprimeve ushtarake në vend përjetohet ndërprerje në internet dhe linjat telefonike.

blank

Otoniel, baroni famëkeq i drogës, do të ekstradohet në SHBA

VOAL – Qeveria e Bogotas po përgatit ekstradimin në Shtetet e Bashkuara të Dairo Antonio Usuga, “baronit famëkeq të drogës”, i njohur më mirë si “Otoniel”, i cili u kap të shtunën pas një operacioni të kryer në xhunglat e Kolumbisë veriperëndimore.

“Ka një urdhër ekstradimi kundër Otoniel që është gjithmonë në proces,” tha ministri i Mbrojtjes Diego Molano, në një intervistë për një gazetë. “Është rruga për të gjithë ata që kryejnë krime transnacionale”, nënvizoi ministri, duke saktësuar se gati 30% e kokainës kolumbiane të sjellë jashtë i përkiste organizatës së drejtuar nga Otoniel.

I akuzuar nga drejtësia amerikane më 2009, Otoniel është në qendër të një procedure ekstradimi të nisur nga një gjykatë në Nju Jork. Shtetet e Bashkuara dhe Kolumbia kanë ofruar shpërblime në masën më shumë se 5 milionë dollarë, për të marrë informacione të dobishme për kapjen e trafikantit famëkeq të drogës. sda-eb

blank

Koronavirusi kthehet në Kinë

VOAL – Maratona në Wuhan, e cila duhej të zhvillohej sot, u shty në momentin e fundit për shkak të rifillimit të infeksioneve nga Covid-19 në Kinë dhe në funksion të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit 2022.

Kina ka raportuar 26 raste të reja të brendshme të Covid-19, një shpërthim që është bërë testi më i fundit i qasjes së tolerancës zero të vendit pak më shumë se 100 ditë pas Lojërave.

 

Organizatorët e maratonës në Wuhan thanë se maratona është shtyrë për një datë të mëvonshme “për të parandaluar rrezikun e përhapjes së epidemisë”.

Ngjarja do të sillte 26,000 pjesëmarrës në Wuhan në gara të ndryshme, duke përfshirë një maratonë të plotë e gjysmë, në qytetin ku koronavirusi u identifikua për herë të parë në fund të vitit 2019. Komiteti organizues tha se do të rimbursojë tarifat e regjistrimit për konkurrentët. sda-eb

blank

Vritet në një goditje ajrore amerikane një udhëheqës i lartë i al-Kaidës

VOA

Një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës u vra nga një sulm me dron i ushtrisë amerikane në Siri, sipas Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara.

Zëdhënësi i komandës së ushtrisë amerikane, majori John Rigsbee tha në një deklaratë se vrasja e Abdul Hamid al-Matarit “do të dëmtojë aftësitë e organizatës terroriste për të organizuar dhe kryer sulme globale që kërcënojnë qytetarët amerikanë, partnerët tanë dhe civilët e pafajshëm.”

Sulmi ndodhi dy ditë pasi u sulmua një bazë amerikane në Sirinë jugore. Ai nuk shkaktoi viktima mes forcave amerikane. Major Rigsbee nuk tha nëse godtja e së premtes ishte si kundërpërgjigje ndaj atij sulmi.

Një sulm ajror amerikan në shtator shkaktoi vrasjen e një udhëheqësi tjetër të lartë të al-Kaidës pranë Idlibit në Sirinë veriperëndimore.

Disa informacione në këtë artikull janë marrë nga agjencitë për këtë raport erdhën nga AFP, Associated Press dhe Reuters.

blank

Kina: Nuk ka vend për kompromis apo lëshime për çështjen e Tajvanit

Kina tha sot se “nuk ka vend” për kompromis apo lëshime rreth çështjes së Tajvanit, pas komentit të presidentit amerikan Joe Biden se SHBA-ja është e përkushtuar për të mbrojtur ishullin nëse sulmohet, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Wang Wenbin ripohoi pretendimin e kahershëm të Kinës se ishulli është territori i saj në një konferencë ditore pasi Biden bëri komentin e tij një ditë më parë në një forum të organizuar nga CNN.

Kina kohët e fundit ka rritur kërcënimin e saj për të marrë Tajvanin nën kontrollin e saj me forcë nëse është e nevojshme, duke çuar avionë luftarakë pranë ishullit dhe duke bërë manovra të uljeve në plazh.

“Kur bëhet fjalë për çështjet që lidhen me sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës dhe interesat e tjera thelbësore, nuk ka vend që Kina të bëjë kompromis ose lëshime dhe askush nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë e fortë, vullnetin e fortë dhe aftësinë e fortë të popullit kinez për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe integriteti territorial”, tha Wang.

“Tajvani është një pjesë e patjetërsueshme e territorit të Kinës. Çështja e Tajvanit është thjesht një çështje e brendshme e Kinës që nuk lejon asnjë ndërhyrje të huaj”, tha Wang.

Komentet e Bidenit të enjten u konsideruan si thellim të “paqartësisë strategjike” që Washingtoni ka mbajtur në lidhje me mënyrën se si do t’i përgjigjej një sulmi ndaj republikës ishullore vetëqeverisëse.

“SHBA-ja duhet të jetë e kujdesshme me fjalët dhe veprimet e saj për çështjen e Tajvanit dhe të mos dërgojë asnjë sinjal të gabuar për forcat separatiste të pavarësisë së Tajvanit, në mënyrë që të mos dëmtojë seriozisht marrëdhëniet Kinë-SHBA si dhe paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit”, tha Wang.

“Unë thjesht dua t’i bëj Kinës të kuptojë se nuk do të tërhiqemi, nuk do të ndryshojmë asnjë nga pikëpamjet tona”, tha Biden i pyetur nëse SHBA-ja do të dalin në mbrojtje të Tajvanit nëse do të sulmohej, ai u përgjigj: “Sigurisht që do ta mbrojmë. Për këtë ne kemi premtuar”.

Në Taipei, zëdhënësi i presidentes mbështetëse të pavarësisë, Tsai Ing-wen tha se SHBA-ja ka treguar mbështetjen e saj për Tajvanin përmes veprimeve konkrete dhe se 23 milionë qytetarët e ishullit nuk do t’i dorëzoheshin presionit ose nuk do të vepronin me nxitim.

blank

AP – Paralajmërimi i zbulimit amerikan: Kina rrezikon të mbizotërojë teknologjitë e përparuara

Marrë nga Associated Press

Zyrtarët amerikanë të zbulimit paralajmëruan jo për herë të parë të premten lidhur me rrezikun që paraqesin ambiciet e Kinës në fushën e inteligjencës artificiale dhe një sërë teknologjish të përparuara.

Ata shtuan se ato mund t’i japin Pekinit një avantazh ushtarak të rëndësishëm dhe mbizotërim të mundshëm në sektorin e kujdesit shëndetësor si dhe sektorë të tjerë thelbësorë në SHBA.

Zyrtarët e Qendrës Kombëtare të Kundërzbulimit dhe Sigurisë thanë se kanë ripërtërirë parlajmërimet ndaj drejtuesve të biznesit, akademikëve e zyrtarëve të qeverisë vendore dhe shtetërore, në lidhje me rreziqet e pranimit të investimeve kineze apo ekspertizës në industritë kryesore.

Ata thanë se nuk kanë ndërmend t’u kërkojnë atyre të refuzojnë investimet kineze, por po kërkojnë të inkurajojë përpjekjet për të kontrolluar pronësinë intelektuale dhe zbatimin e masave të sigurisë.

Agjencitë amerikane të sigurisë kombëtare nën drejtimin e Presidentit Joe Biden i janë kundërvënë në mënyrë agresive e publike politikave keqdashëse të Kinës, të cilën disa zyrtarë e kanë quajtur kërcënimin më të madh strategjik për Shtetet e Bashkuara. Administrata Biden është përpjekur njëkohësisht të zbusë disa tensione me Pekinin që i takojnë administratës Trump dhe po kërkon të gjejë pika të përbashkëta në çështje që lidhen me tregtinë dhe ndryshimet klimatike.

Pekini ka kritikuar në mënyrë të përsëritur Uashingtonin dhe iu është kundërpërgjigjur shërbimeve amerikane të zbulimit lidhur me vlerësimet e saj ndaj Kinës, përfshirë akuzat se udhëheqësit kinezë kanë fshehur informacione jetike në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Qeveria kineze ka deklaruar qëllimet e saj për të krijuar teknologji fitimprurëse robotike e fusha të tjera sipas planeve që njihen si “Made in China 2025”.

Drejtori në detyrë i Qendrës së Kundërzbulimit, Michael Orlando, u tha gazetarëve në një konferencë të rrallë të enjten se Shtetet e Bashkuara “nuk kanë luksin të humbasin terren” ndaj Kinës në disa fusha kryesore: sikurse inteligjenca artificiale, sistemet autonome, llogaritjet kuantike, gjysmëpërçuesit dhe bioteknologjia.

Zoti Orlando vuri në dukje se bizneset dhe akademikët kinezë i përkasin Partisë Komuniste Kineze dhe u kërkohet t’u shërbejnë interesave të partisë.

Zoti Orlando nuk iu përgjigj pyetjes nëse Shtetet e Bashkuara do të miratojnë kufizime më të ashpra ose ndalime të drejtpërdrejta për investimet kineze në sektorë të caktuar, duke thënë se roli i tij nuk ishte të sugjerojë politika. VOA

blank

Mbretëresha Elizabeth II kaloi një natë në spital

Mbretëresha britanike, Elizabeth II, kaloi një natë në spital për kontrolle mjekësore, njoftoi Pallati Bukinghem.

Sipas deklaratës për media, mbretëresha tani është kthyer në rezidencën e saj dhe është me “disponim të mirë”.

Në deklaratë thuhet se mbretëresha e kaloi natën e së mërkurës në spital dhe se ajo është këshilluar që të pushojë disa ditë, pas një orari të ngjeshur me angazhime publike.

Një vizitë e saj në Irlandën Veriore, e planifikuar për këtë javë, është anuluar.

Mbretëresha Elizabeth II është 94 vjeçe.

Ajo ka marrë fronin e Mbretërisë britanike në vitin 1952.

Në muajin prill, ajo ka humbur bashkëshortin e saj, princin Philip.

Philip ka vdekur në moshën 99-vjeçare.

Ata janë martuar në vitin 1947 dhe kanë katër fëmijë: princin Charles, trashëgimtarin e fronit, princeshën Anne dhe princat Andrew dhe Edward.

blank

Stoltenberg: Marrëdhëniet me Rusinë janë në pikën më të ulët prej Luftës së Ftohtë

RFE/RL

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë të enjten se marrëdhëniet me Rusinë kanë arritur në pikën më të ulët.

“Nuk ka qenë më e vështirë prej përfundimit të Luftës së Ftohtë”, ka thënë Stoltenberg para se të niste samiti dyditor i ministrave të Mbrojtjes në Bruksel, më 21 tetor.

Më herët gjatë këtij muaji, NATO-ja ka dëbuar tetë rusë të akredituar në aleancë, duke thënë se kanë qenë agjentë të inteligjencës.

NATO-ja po ashtu ka ulur numrin e pozitave për akreditim për Rusinë, në dhjetë.

Rusia është përgjigjur duke pezulluar misionin e saj në NATO dhe ka urdhëruar mbylljen e zyrave të aleancës veri-atlantike në Moskë, duke e akuzuar atë se nuk dëshiron dialog dhe se ka dështuar që të ofrojë dëshmi për supozimet rreth spiunimit.

“Ne kemi ende kanale të komunikimit me Rusinë, mirëpo na vjen keq për vendimin e Rusisë që të mbyllë dy zyrat e NATO-s në Moskë dhe të ndalë aktivitetin në misionin e NATO-s”, ka thënë Stoltenberg.

“Qasja e NATO-s ndaj Rusisë vazhdon të jetë e njëjtë si më parë, që nënkupton parandalim dhe mbrojtje të besueshme, të kombinuar me përpjekjet për të pasur dialog kuptimplotë me Rusinë”, ka thënë ai.

Ministrja gjermane e Drejtësisë, Annegret Kramp-Karrenbauer, ka thënë se misioni rus në NATO, ka kryer aktivitete të inteligjencës, të mbuluar me status diplomatik.

“Kjo nuk është sjellje e re”, ka thënë ajo.

Mospajtimet e fundit në mes të NATO-s dhe Rusisë nuk janë në agjendën e samitit në Bruksel, ku ministrat e Mbrojtjes pritet të diskutojnë të ashtuquajturin “master plan” për të mbrojtur aleancën kundër secilit sulm potencial nga Rusia.

Anëtarët e aleancës do të diskutojnë edhe çështje tjera, duke përfshirë mbrojtjen e përbashkët dhe shqetësimet për rritjen e Kinës, investimet në teknologji të re dhe procesin e analizimit të asaj çfarë është mësuar nga misioni në Afganistan.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend