VOAL

VOAL

Prezantohet “Deklarata e Luganos”

July 5, 2022
blank

Komentet

blank

Ukrainë: Sanksione zvicerane kundër Yanukovych

VOAL- Zvicra miraton sanksionet e vendosura tashmë nga BE kundër ish-presidentit ukrainas Viktor Janukoviç, i cili qëndroi në detyrë nga 2010 deri më 2014.

Departamenti Federal i Çështjeve Ekonomike, Arsimit dhe Kërkimit ka shtuar Yanukovych, tani 72 vjeç, dhe djalin e tij Oleksandr në listën e sanksioneve, shkroi në një deklaratë Sekretari i Shtetit për Çështjet Ekonomike (SECO).

Yanukovych u vendos në listën e personave që u nënshtrohen ndalimeve të udhëtimit dhe sanksioneve financiare në lidhje me luftën në Ukrainë.

Babë e bir janë në listën e personave të sanksionuar nga BE që prej datës 4 gusht. Ata mbahen përgjegjës për mbështetjen dhe zbatimin e akteve që “kërcënojnë integritetin territorial, sovranitetin dhe pavarësinë” e Ukrainës, thuhet në vendimin e Këshillit të BE-së. rsi-eb

blank

Rinia Socialiste Zvicerane: Taksa ndaj pronarëve të mëdhenj për të financuar luftën kundër ngrohjes globale

VOAL- Rinia Socialiste Zvicerane kërkon të taksojë pronarët e mëdhenj për të financuar luftën kundër ngrohjes globale, duke aplikuar një normë tatimore prej 50% për pasuritë mbi 50 milionë franga. Zbritja do të rregullohej periodikisht me rritjen. Kështu dje (e martë) ai ka nisur një iniciativë për këtë.

Sipas projektit, dy të tretat e të ardhurave tatimore duhet të shkojnë për Konfederatën dhe një e treta për kantonet. Paratë duhet të përdoren për të luftuar krizën klimatike dhe për të financuar “transformimin themelor dhe të domosdoshëm të ekonomisë”.

Nisma “Për një politikë klimatike sociale të financuar në mënyrë të drejtë fiskale”, e njohur ndryshe edhe si “Iniciativa për të ardhmen”, është mbështetur edhe nga përfaqësues të ndryshëm të partisë kombëtare, si dy bashkëkryetarët e PS Cédric Wermuth. (AG) dhe Mattea Meyer (ZH). Teksti u nënshkrua gjithashtu nga disa parlamentarë të gjelbër, si këshilltarja kombëtare Léonore Porchet (VD).

Promotorët kanë kohë deri më 16 shkurt 2024 për të mbledhur 100,000 nënshkrimet e nevojshme. Një nismë për të vendosur një taksë trashëgimie mbarëkombëtare u refuzua nga 71% e votuesve shtatë vjet më parë. rsi-eb

blank

Eksperti zviceran: Vaksina bivalente, zhvillim i rëndësishëm në luftën kundër koronavirusit

VOAL- Drita jeshile nga Britania e Madhe për vaksinën bivalente, e parë edhe nga këtu, përfaqëson “sigurisht një zhvillim të rëndësishëm në luftën kundër koronavirusit”, tha për RSI profesor Alessandro Ceschi, drejtor i Institutit të Shkencave Farmakologjike të Zvicrës italisht-folëse. Versioni i përshtatur i vaksinës, vijon eksperti, “të lejon të luftosh dhe si rrjedhojë të parandalosh ecurinë e rëndë të sëmundjes si me variantin fillestar të virusit, pra atë të përcaktuar në Wuhan, ashtu edhe me Omicron, në veçanti Ba1”.

 

Kundër këtyre dy llojeve të virusit, vaksina bivalente premton një përgjigje imune “të gjerë dhe të rëndësishme”. Por jo total. “Për të qenë i drejtë – vazhdon Ceschi – duhet theksuar se ky version i përshtatur i vaksinës nuk përmban nën-variantet Ba4 dhe Ba5 të cilat tani janë më të përhapura”. Edhe për këto nën-variante, megjithatë, “një version i përshtatur është duke u zhvilluar që mund të përfaqësojë një përmirësim të mëtejshëm të kësaj arme kundër kornavirusit”.

 

Një aplikim për miratimin e vaksinës bivalente është duke u zhvilluar edhe në Zvicër, si për Moderna ashtu edhe për Pfizer. Kur do të vijë drita jeshile nga Swissmedic që po shqyrton dosjet? “Nuk kam pikëpamje direkte për këtë dhe nuk mund të jap informacion të saktë, por pres që në shtator, më së voni në fillim të tetorit, të ketë një vendim”, përfundon Ceschi. rsi-eb

blank

Komplot kundër Martyt: informatori “i djegur” nga Policia Federale

Ish-magjistrati dhe këshilltari i shtetit prej shumë muajsh jeton nën mbrojtje të rreptë

Informatorit, tregon një hetim nga RTS, më pas iu desh të strehohej në Zvicër për shkak të një gabimi në trajtimin e çështjes nga Zyra Federale e Policisë.

 

VOAL- Zyra Federale e Policisë dyshohet se ka bërë një gabim serioz në trajtimin e çështjes së kërcënimeve me vdekje kundër Dick Martyt. Në thelb, Policia Fedderlae, zbulon një investigim i RTS-së, ia ka “djegur” kopertinën atij që ishte informatori vendimtar në kuadër të kësaj afere.

Ai është një 50-vjeçar i lindur në Kosovë, të cilin RTS mundi ta gjurmonte dhe i cili për shumë vite depërtoi në qarqet e krimit të organizuar, duke i dhënë kështu informacione policisë dhe shërbimeve të inteligjencës. I cilësuar si një burim shumë i besueshëm, ai kontaktoi Policinë Federale në fund të vitit 2020, pasi mësoi për një komplot të drejtuar kundër ish-magjistratit dhe këshilltarit të shteteve, i cili prej shumë muajsh jeton nën mbrojtje të rreptë.

Sipas një dokumenti nga Prokuroria e Përgjithshme e Konfederatës (MPC), të cilin RTS mundi ta zotëronte, informatori raportoi se një projekt vrasjeje iu ishte caktuar serbëve, kriminelëve profesionistë të trajnuar nga shërbimet sekrete të Beogradit. Më pas 50-vjeçari ka treguar emrat e autorëve të vrasjes së planifikuar.

Megjithatë, autoritetet zvicerane më vonë dërguan një kërkesë për informacion tek autoritetet serbe, duke bashkangjitur edhe emrat e tyre. Dhe këta, falë një rrjedhjeje, mundën të mësonin për kërkesën zvicerane dhe të kuptonin se kush i kishte kallzuar.

“Kanë bërë një gabim të rëndë, nuk e kuptoj si kanë mundur ta bëjnë një gjë të tillë!”, ka thënë për RTS-në informatori tashmë i “djegur”. Duke marrë përsipër përgjegjësitë e tij, autoritetet zvicerane i propozuan më pas që të strehohej në Konfederatë me gruan dhe fëmijët e tij. Në fillim të vitit të kaluar, 50-vjeçari u zhvendos më pas me familjen e tij në Zvicër të brendshme, me një identitet të ri dhe duke përfituar nga programi për mbrojtjen e dëshmitarëve.

Megjithatë, pasi u vendos në Zvicër, ish-informatori nuk respektoi rreptësisht rregullat e sigurisë dhe madje shkoi jashtë vendit pa njoftuar autoritetet. Në fillim të vitit ai ishte informuar se nga vera nuk do të mund të përfitonte më nga programi për mbrojtjen e dëshmitarëve. Më pas ai u largua nga Zvicra pranverën e kaluar dhe aktualisht fshihet në një shtet fqinj.

Të kontaktuar nga RTS, as policia federale dhe as MPC nuk donin të komentonin mbi këtë aferë. rsi-eb

blank

Rekord i ri i frangut kundrejt euros

VOAL- Frangu vendosi një rekord të ri kundrejt euros të hënën, duke arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave kundrejt monedhës së përbashkët evropiane. Dhe trendi ka të ngjarë të vazhdojë, paralajmërojnë ekspertët.

Në orën 10.30, monedha zvicerane po tregtohej me 0.9661 franga për një euro, pasi në mëngjes arriti në 0.9647 euro/frang. Që nga fillimi i vitit, franga ka vazhduar të mbiçmohet kundrejt euros, me çiftin e monedhës që vazhdon të tregtohet me 1,038 €/frang në fillim të janarit. Për analistët në Zürcher Kantonalbank (ZKB), presioni në rënie mbi çiftin e monedhës ka të ngjarë të vazhdojë.

Kjo e fundit duhet të jetë rreth 0,96 € për frangë në një horizont tremujor. John Plassard, analist në Mirabaud Banque, pret që franga të shkojë drejt 0.95 euro/frang. Sipas Plassard, kjo është “një mënyrë për të pranuar se franga nuk është më në qendër të prioriteteve të SNB-së dhe se vlerësimi i mëtejshëm do të tolerohet pa dyshim”.

blank

Zvicër- Fillon viti i ri shkollor në shumicën e kantoneve gjermanishtfolëse

VOAL- Fillimi i vitit shkollor sot, e hënë 15 gusht, në shumicën e kantoneve të Zvicrës gjermanishtfolëse do të shënohet me mungesë mësuesish, me shkollat ​​që duhet të raportojnë te mësuesit pa trajnim adekuat. Në Romandie, nga ana tjetër, vihet në pah integrimi i refugjatëve ukrainas.

Në Zvicrën gjermanishtfolëse ka gjithashtu një rritje të nxënësve: në kantonin Aargau, më shumë se 80 000 fëmijë do të shkojnë në shkollë për herë të parë, 10% më shumë se gjashtë vjet më parë.

Në rastin e Thurgaut, nesër do të jetë dita e parë e shkollës për 31300 fëmijë dhe adoleshentë, një rritje prej 2.2% krahasuar me vitin e kaluar. Këtyre duhen shtuar 500 të rinj ukrainas të pranuar përkohësisht, që korrespondon me një rritje totale prej 4% të fuqisë punëtore. Në kantonin e Zyrihut, ku shkollat ​​do të fillojnë më 22 gusht, 31.500 nxënës janë regjistruar në shkollimin e detyrueshëm, ose 4.500 më shumë se një vit më parë.

Shumë shkolla zvicerane-gjermane duhej të punësonin staf mësimdhënës shtesë ose jo të diplomuar. Një në dhjetë mësues në kantonin e Bernës nuk ka një certifikatë pedagogjike. Ndihmësit do të ndihmojnë mësuesit dhe do të ulet barra administrative e tyre. Sindikatat e mësuesve zvicerano-gjermanë dhe frëngjisht folën dhanë alarm javën e kaluar. Mungesa e mësuesve “është më e keqe se kurrë”: shkollat ​​në Zvicër gjithnjë e më shumë po i “shoqërojnë” fëmijët në vend që t’i trajnojnë ata.

Kësaj i duhet shtuar edhe integrimi i nxënësve të shkollës nga Ukraina, që e ndërlikon edhe më shumë këtë situatë. Në kantonin Neuchâtel, një nga kantonet e pakta franceze ku rifillojnë shkollat, do të mirëpriten 193 nxënës ukrainas. Dyzet prej tyre janë në klasa në Couvet dhe La Chaux-de-Fonds. rsi-eb

blank

Lokarno, “Regra 34” Leopardin e Artë

VOAL- “Regra 34” e regjisores braziliane Julia Murat fitoi Leopardin e Artë në edicionin e 75-të të Festivalit të Filmit në Locarno. Këtë e ka vendosur juria e drejtuar këtë vit nga producenti Michel Merkt, i cili ka vlerësuar edhe “Gigi the law”, nga italiani Alessandro Comodin, çmimin special të jurisë së bashkive Ascona dhe Losone.

Çmimi për regjisorin më të mirë shkon për Valentina Maurel për “Tengo suenos electricods”, e cila merr edhe dy çmimet për interpretimin më të mirë, femër dhe mashkull, me aktorët Daniel Marìn Navarro dhe Reinaldo Amien Gutierrez.

Regjisori britanik Prano Bailey-Bond, regjisori francez Alain Guiraudie dhe kolegia e tij italiane Laura Samani dhe producenti amerikan William Horberg ishin gjithashtu në juri me Merkt.

Më në fund, Leopardi i Artë për konkursin “Kineastët e së tashmes” shkon për “Svetlonoc”, një bashkëprodhim çeko-sllovak i krijuar nga Tereza Nvotovà. rsi-eb

blank

Më shumë vende pune të lira në Zvicër

VOAL- Mungesa e fuqisë punëtore ka filluar të vërehet në Zvicër, veçanërisht në kompanitë e mëdha. Numri i vendeve vakante mes 50 kompanive më të mëdha është rritur ndjeshëm javët e fundit.

Janë gjithsej 12 400 reklama në faqet e internetit të grupeve të mëdha, me 34% rritje krahasuar me një muaj më parë, sipas të dhënave të mbledhura nga portali i kërkimit të punës Indeed për agjencinë financiare AWP.

Prandaj, me fundin e verës, kërkimi për personel rritet, pas një stanjacioni relativ në korrik, i cili megjithatë është mjaft tipik për muajt më të nxehtë.

Vetëm duke numëruar njoftimet e Migros, për shembull, janë pothuajse 4900 vende të hapura, më shumë se dyfishi në krahasim me muajin qershor. Coop kërkon staf për 2200 pozicione, e barabartë me një rritje prej 13% në baza mujore.

Megjithatë, ka edhe përjashtime. Në Sonova, Lonza dhe CSL Behring, njoftimet ishin ulur në muajin e kaluar. rsi-eb

blank

Pak ujë dhe më pak mallra në portet e Bazelit

VOAL- Tri portet e Bazelit në Muttenz, Birsfelden dhe Kleinhüningen “tashmë ndjejnë ndjeshëm nivelin e ulët të ujit të Rinit”, pasojë e thatësirës së jashtëzakonshme që ka karakterizuar këtë 2022. “Anijet në hyrje mbajnë midis një të katërtën dhe një të tretën e ngarkesës maksimale të pranueshme”, thotë zëdhënësi i Porteve të Zvicrës, kompania që menaxhon objektet. Dhe gjithnjë e më pak anije arrijnë Konfederatën: Rini në Kaub, në Gjermani midis Këlnit dhe Mainzit, është aq i ulët sa shumë anije nuk janë më në gjendje ta kalojnë atë pikë. Pasoja e pashmangshme është një rritje e kostove të transportit e cila më pas mund të reflektohet edhe në çmime.

Prandaj, mallrat që importohen në Zvicër nga lumi janë në rënie: shifrat e korrikut do të dihen vetëm në fund të gushtit. Nga ana tjetër, dihet se në gjysmën e parë të vitit për derivatet e naftës ka pasur një rënie prej 44%, por kjo ka të bëjë me çmimin e lartë të naftës, i cili ka sjellë uljen e blerjeve dhe lirimin e rezervave. Trafiku i kontejnerëve, përpara se të ndihej mungesa e ujit, ishte rritur me 17%.

Bazeli është i rëndësishëm për hyrjen e mallrave në Zvicër, por edhe për eksportet: 12% e importeve zvicerane dhe një e treta e asaj të naftës bruto dhe derivateve kalojnë përmes Rhine. Në vitin 2021, kaluan më shumë se 126,000 kontejnerë dhe gjithsej 5.41 milion ton mallra (krahasuar me 6 milion para pandemisë). Autoritetet janë të vetëdijshme për problemin që vjen nga thatësira dhe kanë marrë edhe masa: vitet e fundit qyteti i Bazelit është bërë me gërmim të pjesës së poshtme të rrjedhës së ujit, për të rritur thellësinë e tij dhe projekte të ngjashme janë duke u zhvilluar edhe në zona të tjera. rsi-eb

blank

“Jo” ruse nuk e befason Zvicrën

Ignazio Cassis: “një jo sot mund të mos jetë një jo nesër”

VOAL- Rusia nuk dëshiron të dijë për rolin e Zvicrës në marrëdhëniet e saj me Ukrainën. “Jo” e shprehur nga Moska përmes ambasadës së saj dhe në një konferencë për shtyp nga zëvendës zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, nuk është befasues Ignazio Cassis. Në Lokarno të enjten ai tha: “Ne e dinim se kërkesa e Ukrainës për të përfaqësuar interesat konsullore të qytetarëve të saj në Rusi, madje edhe ato diplomatike, nuk ishin lehtësisht të pranueshme për Kremlinin, por ne ishim të nderuar që Kievi na bëri këtë kërkesë”, shpjegoi ai.

Kreu i Departamentit të Çështjeve, megjithatë, beson se mund të jetë gjithashtu një çështje e kohës dhe se “një jo sot mund të mos jetë një jo nesër”.

Për Rusinë, Zvicra nuk mund të konsiderohet më një vend neutral, pasi i është përmbajtur sanksioneve perëndimore, “diçka që kemi dëgjuar që kur morëm këtë vendim”, thotë Cassis, i cili synon “të dobësojë ekonomikisht Rusinë në mënyrë që kjo luftë të pushojë”.

“Nuk mendoj se mund të mbahet një pozicion neutraliteti absolut në lidhje me luftën në Ukrainë”, shtoi kryetarja e Këshillit Kombëtar Irène Kälin, e cila ishte gjithashtu në Festival. Sipas qytetarit të parë zviceran, Konfederata ka vepruar në përputhje me parimet e saj dhe të drejtën ndërkombëtare. rsi-eb

blank

Ndahet nga jeta Erica Bauhofer – Schader, një mike e përkushtuar ndaj arsimit shqiptar Nga Nexhmije Mehmetaj

Ndahet nga jeta Erica Bauhofer – Schader, një mike e përkushtuar ndaj arsimit shqiptar.

Erica Bauhofer- Schader, e njohur për kontributin e madh ndaj arsimit shqiptar, lindi më 7 janar 1950 në Weinfelden / TG.

Dje më 10 gusht 2022 u nda nga jeta në Hagenbuch / ZH.

Ndarja e parakohshme është një humbje e madhe për botën zvicerane sepse ajo tregoi gjithmonë cilësitë më të mira të gruas zvicerane dhe për botën shqiptare kishte një përkushtim humanitar si rrallë ndokush tjetër ndaj arsimit shqiptar.

Shquhej si mësimdhënëse e shquar e gjermanishtes dhe frëngjishtes.

Krahas veprimtarisë si pedagoge ajo do të jetë shumë aktive me projektet humanitare të herëpashershme për të dhënë standarde të reja shkollave në Shqipëri.

Duke qenë bashkëshortja e Prof. Dr Basil Schader shumë shpejt u afirmua në hapësirat shqiptare si në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë V dhe gjithçka që mësoi gjatë vizitave për problemet arsimit shqiptar, më pas këto njohuri i përdori për të ndihmuar në përmirësimin e kushteve të shkollave në kuadër të projekteve që drejtonte.

Ajo i përkrahu pa kursim kulturën shqiptare sepse i donte shumë shqiptarët.

U angazhua e mblodhi donacione nga sponsorët zviceran dhe së bashku me bashkëshortin e saj Schader realizuan një sërë projektesh me përkushtim për shkollat në veri të Shqipërisë për gjatë dy dekadave.

Është i njohur kontributi i tyre i çmuar në komunën e Balldrenit, në ndërtimin e dy shkollave të reja dhe kanë mbështetur ngritjen e standardeve të infrastrukturës në tri shkolla tjera. Bashkëshortet Schader janë shpallur qytetarë nderi në komunën e Balldrenit.

Zonja Erica me zemrën e saj bujare arriti e para nga zviceranet të krijoj miqësi me mësimdhëset shqiptarë në Zvicër dhe është anëtare nderi i LAPSH-së në Zvicër prej 2 mars 2003.

Ajo luftoi mjaftë me sëmundjen e gjatë e të lodhshme!

Lamtumirë, Erica Bauhofer- Schader !

Qoftë i paharrueshëm kujtimi për TY!

Gjenevë, 11. 08. 2022 Nexhmije Mehmetaj

blank

Berna mund të përfaqësojë Kievin në Moskë

Ignazio Cassis me kryeministrin ukrainas Denys Shmyhal në konferencën e Luganos në korrik

Një marrëveshje mes Zvicrës dhe Ukrainës është praktikisht gati, nuk ka dritë jeshile nga Rusia, e cila megjithatë e konsideron neutralitetin zviceran të “komprometuar”

VOAL- Interesat e Ukrainës në Rusi si dhe shërbimet konsullore janë një hap larg përfaqësimit nga Zvicra. Një marrëveshje me Kievin është përfunduar praktikisht, por hapi i munguar është domethënës: ende nuk ka miratim nga Moska, e cila përmes ambasadës së saj në Bernë e konsideron “të pamundur” që kjo të arrihet.

Përfaqësia diplomatike, në një email për RTS, thotë dy gjëra: se nuk ka kontakte në këtë drejtim me Konfederatën dhe se Zvicra, duke iu përmbajtur sanksioneve, ka komprometuar pjesërisht neutralitetin e saj. Prandaj është e vështirë të flitet për oferta të mira në çështjen e Ukrainës, edhe nëse Berna tashmë kryen të ashtuquajturin mandat të “mbrojtjes së pushtetit” në marrëdhëniet midis Kremlinit dhe Gjeorgjisë.

Departamenti i kryesuar nga Ignazio Cassis, i kontaktuar nga RSI, pretendon në vend të kësaj se ka pasur kontakte dhe se Ministria e Jashtme ruse është e informuar si për marrëveshjen me Kievin, ashtu edhe për përmbajtjen e saj. Ministri Ticino nuk e kishte fshehur kurrë vullnetin zviceran për të luajtur një rol ndërmjetës midis dy palëve.

Drejt një “jo” nga Moska

Një komunikim zyrtar ende nuk është lëshuar, por i pyetur nga agjencia e lajmeve Reuters, zëvendësdrejtori i departamentit të informacionit të Ministrisë së Jashtme ruse Ivan Nechaev deklaroi se “Zvicra nuk mund të përfaqësojë interesat e Ukrainës në Rusi dhe ato ruse në Ukrainë pasi Konfederata nuk është më një vend neutral”, duke u rreshtuar me sanksionet perëndimore kundër Moskës. rsi-eb


Send this to a friend