VOAL

VOAL

Pour quel motif la Mission Permanente de la République de l’Albanie auprès de l’ONU a Genève attribue des plaques CD officielles a la voiture privée d’une citoyennne Suisse?

February 2, 2017
1 Comments
  • author avatar
    Aramis 3 years ago Reply

    C’est absolument illégal. Le résident suisse doit annuler l’immatriculation de cette voiture par l’intermédiaire du poste de police officiel responsable des voitures de l’ONU et l’enregistrer sous le nom privé. Il y a une interdiction absolue d’utiliser des plaques diplomatiques pour les résidents. Ensuite, il doit venir à un marché automobile et acheter quelque chose à son nom.

Komentet

Pothuajse dhjetë metra borë në qafën e Gotardit

Pamjet spektakolare të mureve të bardha që bllokojnë kalimin malor

VOAL- Gjatë Rrëshajëve, nga vendkalimi San Gottardo mbërritën imazhe mbresëlënëse, me mure bore që arrinin dhjetë metra lartësi. Një rrethanë që shtyu rihapjen e lejes për (shpresojmë) në fund të majit, bëhet e ditur nga RSI.

Problemi – shpjegon për RSI shefi i zyrës për funksionimin e rrugëve kombëtare Werner Gnos – “janë temperaturat e larta, shumë të larta. Kur mbërrijmë në mëngjes për të filluar pastrimin, bora është e butë. Kur është aq i butë, ortekët mund të shkaktohen lehtësisht.”

Migros shkurton 150 vende pune

Selia në Limmatplatz në Zyrih

Është pasojë e riorganizimit të degës së Supermarketit, i cili do të hyjë në fuqi nga 1 korriku – është prekur vendndodhja e Limmatplaz në Zyrih.

VOAL- Në lajm të ATS, transmetuar nga RSI riorganizimi i Migros Supermarkets i cili do të hyjë në fuqi nga 1 korriku i këtij viti do të çojë në eliminimin e 150 vendeve të punës në selinë e Zyrihut në Limmatplatz. Zinxhiri i shitjes me pakicë në shkallë të gjerë e njoftoi sot, të martën. Stafi u informua në mëngjes. Bashkëpunëtorët e prekur do të përfitojnë përfitime në varësi të kohëzgjatjes së shërbimit dhe do të mbështeten në kërkimin e tyre për një punë të re brenda ose jashtë kompanisë, bëhet e ditur në këtë lajm. Operacioni, i studiuar që nga fillimi i vitit, synon të thjeshtojë strukturat dhe proceset, shpjegoi CEO Peter Diethelm. Priten edhe pushime nga puna.

Sipas lajmit, Migros kishte njoftuar tashmë synimin e saj për të hequr qafe një pjesë të filialeve të saj dhe për të kërkuar blerës veçanërisht për agjencinë e udhëtimeve Hotelplan, markën e kozmetikës Mibelle, SportX dhe Melectronics. Shitja e tyre pritet të çojë në humbjen e 1500 vendeve të tjera të punës.

Primat zviceran: qen shpëtimtarë në Lugano

Kursi i stërvitjes për njësitë e qenve të shpëtimit ka filluar në Foce: nga qershori deri në shtator ata do të patrullojnë për të parandaluar aksidentet

VOAL- Stërvtja për njësitë e qenve të shpëtimit në ujë ka filluar në Lugano: është i pari në Zvicër, bën të ditur një lajm i RSI. Kursi filloi të shtunën dhe planifikon të trajnojë qentë dhe pronarët e tyre që të funksionojnë brenda një viti. “Qeni dhe pronari mësojnë së bashku, trajnimi bëhet përmes lojës,” shpjegon kreu i shkollës së qenve të shpëtimit Lorenzo Gentile.

Për të garantuar sigurinë, është e rëndësishme të respektohen gjashtë rregulla bazë, shpjegon për RSI presidenti i Salvataggio Lugano, Patrick Tempobono: gjithmonë mbikëqyrni fëmijët, mos pini ose hani shumë para se të hyni në ujë, ambientohuni para se të notoni, kontrolloni shtratin e detit përpara se të zhyteni, mos përdorni dyshekët dhe objektet që fryhen në ujë të thellë dhe gjithmonë notoni të shoqëruar nga dikush.

Një sferë gjigante frymëmarrjeje shfaqet në Gjenevë

Një oaz i ri drite i quajtur Breathe

Një dritë ndizet dhe fiket në zemër të qytetit për t’u kujtuar banorëve të kenë një moment qetësie

VOAL- Në ritmin e frymëmarrjes një dritë ndizet dhe fiket në zemër të Gjenevës, bëhet e ditur në një lajm të transmetuar nga RSI. Ajo përhapet nga një sferë 15 metra e lartë në sheshin qendror Plainpalais. Duke e vëzhguar atë është kryetari i bashkisë së qytetit, Alfonso Gomez: “Njeriu ndjen gëzim të madh, para së gjithash sepse frymëmarrja është relaksuese. Por edhe sepse ky është një projekt i bukur për qytetin tonë, i cili herë pas here ka shumë nevojë të marrë frymë, të ndihet i qetë”.

Ky oaz i ri drite i quajtur Breathe shërben për të përballur ritmin e shfrenuar qyteteve tona, nënvizon RSI. Ajo u krijua nga artisti dhe aktivisti nga Gjeneva, Dan Acher, në bashkëpunim me qytetin dhe Organizatën Botërore të Shëndetësisë. “Frymëmarrja është zemra e ekzistencës sonë. Nëse nuk mund të marrim më frymë, kemi mbaruar. Dhe më pëlqeu ideja e një qyteti në të cilin banorët bashkohen në një frymëmarrje të vetme”, shpjegon Acher.

 

Ish Presidenti i Zvicrës Alain Berset ishte në Shqipëri javën e shkuar

VOAL- Në një njoftim në faqen zyrtare të Ambasadës së Zvicrës në Tiranë bëhet e ditur se ish Presidenti i Zvicrës Alain Berset ishte në Shqipëri javën e shkuar.
Ish Presidenti i Zvicrës takua me Ministrin për Europën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani dhe me deputetë të Parlamentit, delegatë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës PACE.
 Z. Berset, thuhet në njoftim, është i pari ish-Kryetar Shteti që paraqet kandidaturën për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Europës, dhe Zvicra mbështet ofertën e tij.

Një biografi e shkurtër: Alain Berset (shqiptimi frëngjisht: [alɛ̃ bɛʁsɛ]; lindur më 9 prill 1972) është një politikan zviceran që shërbeu si Anëtar i Këshillit Federal të Zvicrës nga 2012 deri në 2023. Anëtar i Partisë Socialiste (SP/PS), ai drejtoi Departamentit Federal të Punëve të Brendshme që kur ai mori detyrën. Berset shërbeu si President i Konfederatës Zvicerane më 2018 dhe më 2023.

Në moshën 45-vjeçare, ai ishte zyrtari më i ri që nga Marcel Pilet-Golaz më 1934. Para zgjedhjes së tij në Këshillin Federal në vitin 2011, ai ishte anëtar i Këshillit të Shteteve (nga kantoni i Friburgut, 2003–2011), ku shërbeu si President i Këshillit të Shteteve për mandatin 2008–2009. Berset flet rrjedhshëm frëngjisht, gjermanisht, romanisht, italisht dhe anglisht.

Më 21 qershor 2023, ai njoftoi në një konferencë për shtyp se nuk do të kandidojë për rizgjedhje si anëtar i Këshillit Federal në zgjedhjet e 13 dhjetorit 2023.[4] Ai la detyrën më 31 dhjetor 2023,dhe u pasua nga Beat Jans në Këshillin Federal.

Shtyhet kalimi nëpër Qafën e Gotardit

Moti është i keq dhe ka ende shumë borë në qafë, si në këtë pamje të datës 10 maj

Trafiku pritet të rikthehet vetëm në fund të muajit maj, për shkak të borës, rrezikut të ortekëve dhe vonesës së rritjes së temperaturave

VOAL- Në një lajm të transmetuar nga RSI, bëhet e ditur se kushdo që kalon Alpet për Rrëshaja do të duhet ta bëjë këtë nëpërmjet tunelit Shën Gotard, sepse Qafa e Gotardit do të jetë ende e pakalueshme. Hapja do të shtyhet këtë vit, njoftoi ndërkohë Zyra Federale e Rrugëve në një deklaratë të lëshuar të enjten. Kjo “për shkak të kushteve aktuale të borës, rrezikut të vazhdueshëm të ortekëve dhe ardhjes me vonesë të temperaturave të ngrohta në malet e larta”, lexojmë në tekst. Në varësi të kushteve të motit, mbyllja e dimrit duhet të hiqet në fund të majit.

Në tridhjetë vitet e fundit, pra që nga viti 1992, kalimi nëpër Qafën e Gotardit, sqarohet në lajmin e transmetuar nga RSI, është i mundur pothuajse gjithmonë deri më 30 maj (hera e fundit në këtë datë më 2019), vetëm në vitin 2001 u desh të prisnim deri më 1 qershor për hapjen më të fundit të regjistruar në këtë periudhë.

 

18 500 vizitorë në Ditët Letrare në Soloturn

Edicioni i 46-të i festivalit përfundoi të dielën pas tre ditësh – u propozuan më shumë se 140 aktivitete, duke përfshirë lexime, diskutime, debate… dhe shfaqjen e finales së Eurovizionit.

VOAL- Edicioni i 46-të i Ditëve Letrare të Solothurnit përfundoi të dielën me një pjesëmarrje prej 18,500 vizitorësh gjatë tre ditëve të festivalit, bëhet e ditur në një lajm të ATS, transmetuar nga RSI. Fitorja e Nemo në Eurovision, bëhet e ditur, nuk kaloi pa u vënë re: organizatorët kishin planifikuar një shfaqje publike mbrëmjen e djeshme, e cila tërhoqi shumë të rinj dhe familje.

Midis të premtes dhe të dielës kishte 141 takime dhe 74 të ftuar, sipas njoftimit. Leximet, diskutimet dhe debatet u dominuan nga ngjarjet aktuale dhe sfidat politike, ekologjike dhe teknologjike. Bashkëdrejtorët e Ditëve Letrare, Rico Engesser dhe Nathalie Widmer, thanë se ishin të kënaqur me edicionin e dytë nën udhëheqjen e tyre.

Një pritje me brohoritje stadiumi për Nemon në aeroportin e Zyrihut

 

VOAL- Nemo, ylli zviceran i Eurosong, u prit me brohoritje stadiumi në aeroportin e Zyrihut mbrëmë, pak pas orës 22:30, me pothuajse një orë vonesë, bën të ditur RSI. Rreth orës 23:00, 24-vjeçari u prit në sallën e mbërritjeve nga rreth njëqind fansa, kryesisht të rinj, të cilët festuan yllin e popit të mbështjellë me flamuj jobinarë në të verdhë, të bardhë, vjollcë dhe të zezë. Mes të pranishmëve edhe Erich Fehr, kryebashkiak i Bienne, qyteti i origjinës së artistit.

 

Ndërkohë, bëma e Nemos ka tërhequr vëmendjen edhe të politikanëve, bën të ditur RSI. Këshilltari Federal Beat Jans kontaktoi Nemon, duke e përgëzuar për arritjen e tij: “Me performancën tënde ke shkruar historinë e artit dhe kontribuove ndjeshëm në pranimin e komunitetit queer,” shkroi Jans. E gjithë Zvicra e festoi me shumë entuziazëm triumfin e Nemos. Carine Bachmann, drejtore e Zyrës Federale të Kulturës, vlerësoi artistin për “fitoren e tij madhështore” dhe e falënderoi atë në emër të departamentit të saj. “Kjo arritje projekton një imazh shumë pozitiv dhe inovativ të artistëve zviceranë, duke theksuar aftësinë e tyre për t’u shfaqur ndërkombëtarisht,” shtoi ajo. Drejtorja nënvizoi mundësinë unike që i hapet Zvicrës për organizimin e një ngjarjeje në shkallë të gjerë vitin e ardhshëm: “Aktiviteti përfshin 160 milionë spektatorë dhe gëzon një ndjekës të madh në mediat sociale. Kjo është thelbësore për të treguar se Zvicra është në zemër të Evropës si një ndërtim kulturor dhe mund të marrë pjesë aktive në të, gjë që sigurisht është pozitive për vendin dhe për të gjithë artistët zviceranë”.

Përgëzime për Nemon nga këshilltarja federale Elisabeth Baume-Schneider

Nemo i solli Zvicrës trofeun e lakmuar të Eurovizionit për herë të tretë

Eurosong 2024: këshilltarja federale përgëzon artistin për fitoren e tij, duke nënvizuar personalitetin e tij plot “ekzaminim, intimitet dhe guxim”

VOAL- Në një lajm të ATS, transmetuatr nga RSI, thuhet se triumfi i Nemo në Eurovision Song Contest 2024 (ESC) e kthen trofeun e lakmuar të këngës në Zvicër, pas fitoreve të largëta të Céline Dion, e cila përfaqësoi vendin në 1988, dhe Lys Assia, e cila fitoi në 1956. “ Ky trofe është shumë i rëndësishëm për Zvicrën”, komentoi artisti 24-vjeçar, “sepse artistëve të këtij vendi nuk e kanë gjithmonë të lehtë të bëjnë emër përtej kufijve”.

Dhe në vazhdën e këtyre konsideratave, Nemo mori urime nga personalitete të shumta, në radhë të parë nga bota e politikës. Elisabeth Baume-Schneider, përmes X.

Më pas, komplimente nga personalitete të tjera të parlamentit federal. Fitorja e Nemo është dëshmi se muzika zvicerane është “thjesht e mrekullueshme”, tha Këshilltari Kombëtar Stefan Müller-Altermatt (Qendra/SO). “Ju e keni bërë Zvicrën krenare dhe gjithë Evropën më të lirë”, i shkruante ai artistit Fabian Molina (PS/ZH).

Me këngën e tij, “The Code”, artisti nënvizon natyrën e tij jobinare dhe rrugën e ndërmarrë për të identifikuar identitetin e tij: një këngë magjepsëse e karakterizuar nga elementë të shumtë muzikorë, duke filluar nga rap, te drum e bas dhe lirike. Fitorja e Nemos dhe njohja e cilësive të tij ndikuan në bashkimin e të gjithëve në entuziazëm, në përfundim të një ngjarjeje që kishte regjistruar polemika dhe tensione të karakterit politik. Edhe dje, pak para finales, në Malmö u zhvilluan protesta kundër pjesëmarrjes në garën e Izraelit, në qendër të akuzave për ofensivën e tij në Gaza. Eden Golan, këngëtari që përfaqësonte shtetin hebre, më pas u përshëndet rëndë nga publiku në sallë.

Falë fitores së Nemos, edhe Zvicra ka fituar të drejtën e organizimit të edicionit të radhës të garës muzikore. Qytetet e Zyrihut, Bernës, Gjenevës dhe Bazelit janë treguar deri më tani si vende të mundshme për ngjarjen, bën të ditur lajmi i ATS transmetuar nga RSI.

Zvicra dhe mungesa e fuqisë punëtore

Mungesa e fuqisë punëtore ndihet veçanërisht në sektorin e shëndetësisë

Si përgatitet vendi për mungesën e pritshme të qindra mijëra njerëzve në tregun e punës deri në vitin 2040?

 

VOAL- Në një analizë të Samuel Jaberg (swissinfo.ch), transmetuar nga RSI nënvizohet se mungesa e fuqisë punëtore është një realitet që prek tregun e punës, jo vetëm në Zvicër, pas përfundimit të pandemisë së koronavirusit. Shumë kompani kanë vështirësi të rekrutojnë staf për të përmbushur kërkesën e lartë, nënvizon analiza e thelluar e swissinfo.ch. Ndonëse muajt e fundit inflacioni ka zbutur paksa rimëkëmbjen ekonomike pas Covid-it dhe për rrjedhojë nevojën për fuqi punëtore, sipas të dhënave më të fundit nga Zyra Federale e Statistikave (FSO), në fund të vitit 2023 kishte ende më shumë se 110 000 vende të lira pune. Fenomeni është i destinuar të intensifikohet. Sipas shoqatave të biznesit, deri në vitin 2040 në tregun e punës do të ketë një mungesë prej gati 430 mijë personash, kryesisht për shkak të ndryshimeve demografike, nënvizon më tej analiza. “Ky efekt demografik është zbutur dhe do të zbutet deri diku nga emigracioni. Në përgjithësi, nuk është e lehtë të ekstrapolohet situata në tregun e punës, e cila po evoluon vazhdimisht”, nënvizon Françoise Tschanz, zëdhënëse e Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO).

Sipas Këshillit Federal, asnjë ndërhyrje e veçantë shtetërore nuk është e nevojshme për të shmangur mungesat në sektorë kyç të ekonomisë si shëndetësia, energjia apo transporti. “Tregu i punës funksionon shumë mirë. Formimi i dyfishtë profesional është një avantazh, pasi përshtatet vazhdimisht me nevojat e kompanive. Për më tepër, niveli i arsimimit në Zvicër është i lartë dhe është rritur më tej vitet e fundit”, thotë Tschanz. Kjo qasje liberale dhe optimiste ka funksionuar mjaft mirë për Zvicrën deri sot. Por ishte i suksesshëm vetëm falë fluksit masiv të fuqisë punëtore të huaj, veçanërisht nga vendet e Bashkimit Evropian. Që nga viti 2002, kur hyri në fuqi lëvizja e lirë e njerëzve, popullsia e vendit është rritur me 20%, duke arritur në 9 milionë. Një rritje demografike mbresëlënëse që nuk ka të barabartë në Evropë.

Artikulli origjinal është publikuar nga swissinfo.ch dhe është përshtatur nga ekipi redaktues i “dialogue”, rubrikë që ofron përmbajtje nga e gjithë Zvicra të përkthyera në të gjitha gjuhët kombëtare dhe anglisht, si dhe një hapësirë ​​për debat.

VIDEO- Nemo i Zvicrës fiton Eurovision 2024

Zvicra ka fituar këtë vit në Eurovizion. Kënga e reperit dhe këngëtarit zviceran Nemo “The Code” i bëri përshtypje jurisë dhe publikut në aktivitetin popullor vjetor mbajtur në Malmö të Suedisë.

“Është gjëja më e çmendur që më ka ndodhur ndonjëherë”, tha vokalisti 24-vjeçar në konferencën për shtyp pas aktivitetit.

“The Code” eksploron identitetin pa gjini të artistit në një përzierje madhështore të operës, repit, drum-and-bass dhe muzikës elektronike të kërcimit. Nemo ishte një nga dy këngëtarët pa gjini që konkurruan në finalet e mëdha të Eurovizionit këtë vit, së bashku me Bambie Thug të Irlandës.

Zvicra e mundi me fare pa vota diferencë Kroacinë e preferuar që para konkursit — duke fituar 591 vota krahasuar me 547 të nënkampiones — në një aktivitet që nuk ishte pa polemika.

sn

https://youtu.be/CO_qJf-nW0k

Image

Ndërron jetë gjatë një ekskursioni në mal zëvendëskancelari i Zvicrës André Simonazzi

Zëvendëskancelari federal André Simonazzi ndërroi jetë për shkak të një sëmundjeje në moshën 55-vjeçare.

Zëdhënësi i Këshillit Federal ishte 55 vjeç – Ai vdiq të premten

VOAL- RSI bën të ditur se zëdhënësi i Këshillit Federal dhe zëvendëskancelari André Simonazzi, 55 vjeç, vdiq të premten gjatë një ekskursioni. Lajmin e ka dhënë vetë Kancelaria e Konfederatës.

Simonazzi, lexojmë në njoftimin për shtyp, “dikur pushonte në male. Të premten e kaluar, gjatë një prej ekskursioneve të tij të preferuara, ai u sëmur dhe vdiq”. Ai la pas një grua dhe tre fëmijë të rritur, të cilëve “anëtarët e Këshillit Federal dhe Kancelarja e Konfederatës shprehin ngushëllimet e tyre më të thella”.

Në nëntor 2008, André Simonazzi u emërua kancelar dhe zëdhënës i Këshillit Federal. Që nga 1 janari 2009 ka marrë pjesë në mbledhjet e Qeverisë, ka hartuar procesverbalet dhe ka trajtuar komunikimet. Në Kancelarinë Federale ai drejtoi seksione të ndryshme dhe shërbimin presidencial.


Send this to a friend