VOAL

VOAL

Policia raporton për disa incidente të armatosura në veri

December 11, 2022

Komentet

Një rrugë në Podujevë do të marrë emrin e ish-eurodeputetes Doris Pack

Komuna e Podujevës ka njoftuar se do ta emërtojë një rrugë në qytet me emrin e ish-eurodeputetes, Doris Pack.

Ceremonia e emërtimit do të mbahet sot në orën 14:00, transmeton Klankosova.tv. Sipas njoftimin, në këtë ceremoni pritet të marrin pjesë kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi dhe ish-eurodeputetja, Doris Pack.

Ish-deputetja e Parlamentit Evropian u prit dje nga kryetari Shpejtim Bulliqi dhe nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci. Pas takimit, Bulliqi deklaroi se në prag të 25-vjetorit të çlirimit të Podujevës Doris Pack po nderon këtë komunë dhe Kosovën me praninë e saj.

“Një punëtore e vyer, një eurodeputete e që ka bërë shumë për Kosovën dhe shqiptarët, dhe kënaqësia më e madhe është se tashmë komuna e Podujevës, ka marrë vendim që ta shpall qytetare nderi të komunës sonë dhe besoj se nga 19 qershori, Doris Pack, do të jetë banore më e re të komunës sonë”, tha Shpejtim Bulliqi, kryetar i komunës së Podujevës

Ndërsa ish-eurodeputetja Doris Pack, u shpreh se është e lumtur që po viziton komunën e Podujevës.

“Kam kënaqësinë që jam në Podujevë, sepse me Podujevën kam lidhje të veçantë për shkak se këtu e kam kuptuar se çfarë do të thotë të jetosh nën regjimin e aparteidit. Po ashtu kam kënaqësinë që u ktheva këtu, dhe dua të them se presidenti i ndjerë, Ibrahim Rugova, ka qenë lider i cili ishte i njohur për paqen e tij, por Kosovës, i është dashur të shpërthejë me protesta për ta ndërkombëtarizuar çështjen e saj, dhe kjo u bë falë studentëve, dhe gjithçka kishte filluar në Podujevë”, tha ajo.

Kosovë, zbulohet shtatorja e Leotrimit të vogël në Skënderaj

Në Ditën e Çlirimit të Skenderajt zbulohet shtatorja e 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovë. Ma nanë, mos um prek, se po kam dhimbje shumë…’ – Lufta e Leotrimit të vogël dhe frymëzimi i skulptorit

Kryetari i Skenderajt, Fadil Nura ka njoftuar se shtatorja është bërë gati për “Ditën e Çlirimit”. “Nga një lule për mirëseardhjen e Leotrimit, nesër në Ditën e Çlirimit!”, ka shkruar Nura në “Facebook”, njofton RTK.

Zbulimi i shtatores është paraparë të mbahet në 13:30 në oborrin e Qendrës së Kulturës “Hasan Prishtina” afër sheshit “Adem Jashari” në Skenderaj.

Leotrim Ahmeti si 7-vjeçar vdiq më 11 shtator 1998 në spitalin ushtarak në Gradicë të Drenasit, ku edhe u varros. Tetë muaj pas vrasjes së Leutrimit, si luftëtar ra dëshmor edhe babai i tij Malush Ahmeti.

Sot mbushen 25 vite nga çlirimi i Skenderajt nga forcat e armatosura serbe. Për të shënuar këtë ditë komuna e Skenderajt ka organizuar homazhe në Kompleksin përkujtimor  “Adem Jashari” në Prekaz, si dhe në Marinë.

Do të mbahet një seancë solemne në Kuvendin e Komunës së Skenderajt.

Do të mbahet një Akademi përkujtimore për të nderuar dëshmorët dhe martirët e kësaj komune.

Gjithashtu, do të hapet një ekspozitë dhe  do të mbahet një koncert festiv për fëmijët.

Më 12 qershor shënohet përvjetori i hyrjes së forcave e NATO-s në Kosovë, ndërsa bombardimet kundër Serbisë kishin nisur më 24 mars 1999.

Pas 78 ditësh të sulmeve, bombardimet u ndërprenë më 10 qershor 1999, me miratimin e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB).

Pas bombave të hedhura nga forcat aleate për njëmbëdhjetë javë rresht, Serbia u detyrua t’i japë fund spastrimin etnik dhe t’i largojë forcat  policore dhe ushtarake nga Kosova, duke mundësuar kështu kthimin e refugjatëve kosovarë në vendlindje, përkohësisht të strehuar e të mirëpritur në Shqipëri, Maqedoni të Veriut dhe në vende të ndryshme të botës.

Image

Kurti viziton shtëpinë – muze në Krushë të Madhe në 81-vjetorin e lindjes së Ukshin Hotit

Sot shënohet ditëlindja e 81-të e aktivistit, filozofit e veprimtarit të njohur, Ukshin Hotit.

E me këtë rast, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka marrë pjesë në ngjarjen e organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje, ku dhe ka vizituar shtëpinë – muze në Krushë të Madhe në nder të Ukshim Hotit, njofton Klankosova.tv.

Kurti u informua në lidhje me dokumentet shtesë që së shpejti priten të botohen si një libër.

 

Qeveria është ajo e cila do të jetë mbështetëse e këtij libri.

ASOCIACION KULTUROR PER MINORITETIN SERB NE KOSOVE- Nga SKËNDER MULLIQI

Zgjedhjet e reja ne BE, ku lavjerrësi ka lëvizur djathtas në pjesën më të mirë të Evropës, ndoshta do të ngjallin shpresat së do të këtë ndryshim ndaj kursit politikë në maratonen e bisedimeve Kosovë-Serbi, ku kjo strukturë evropiane nuk arriti të ballansojë procesin ,madje kohët e fundit doli hapur karshi interesave të Serbisë të Vuqiqit, që ishte befasi e madhe pas ndihmes në luftën për çlirimin e Kosovës .E favorizuan dhe e faktorizuan një regjim më klikën e krimineleve të luftës në pushtet, e që nuk justifikohet për qfardo interesi, apo nga frika prej Putinit dhe Vuqiqit të cilët po kërkojnë mw ngulm luftë .Disa janë skpetikë në fitorën e të djathtës në Evropë, duker aluduar në procesin e migrimeve , por kjo nuk është çështje kapitale sa është ruajtja e stabilitetit në Evropë dhe në Ballkan, që seriozihst po rrezikohen nga Rusia dhe Serbia. Mendoj, së e djathta do të jetë më e fuqishme duke i bërë pandam egresionit brutal e racist të Putinit dhe Vuqiqit për realizimin e ideve megalomane fashiste mbi baza etnike të “botës ruse” dhe të “botës serbe”.Unë e bëra këtu një hyrje edhe për faktin së Serbia, është duke e pa si rast jetik fitorën eventuale të Putinit në luftën në Ukrainë .Më Marrveshjën e Dejtonit, ku u arritë paqja në BH, prej tre entiteve, boshnjakëve, kroatëve dhe serbëve, e kjo e fundit arriti më luftë nga Millosheviqi ta ketë Republika Serpska , e cila që shumë vite nga Millorad Dodik po kërkon shkëputje nga BH-ja.Vashingtoni zyrtar pas Kuvendit të mbajtur gjithëserb, bëri të ditur së nuk do të këtë shkëputje,të Repubkika Serpska, e cila në një aventurë të tillë do të zhbëhej.Në Kosovë, Vuqiqit ju shtuan apetitet për ndarje të Kosovës, sidomos pas marrveshjeve shumë të dëmshme të Brukselit të firmosura nga Thaqi dhe Mustafa në vitet 2013 dhe 2015.Qeveria e Albin Kurtit më të gjitha forcat është duke kundershuar një Asociacion të tillë më kompetenca ekzektuve , që po insiston BE përmes emisarëve special, Lajqak dhe Borrel, por kur gjë mangu nuk i la as emerikani Eskobar, duke kërkuar më ngulm nga pala e jonë implemtimin e tij, e që është zhbërje e shtetësisë të Kosovës.Vendit tonë ju vunë masat shumë të padrejta ekonomike , kurse Serbisë, ju servua në vend të shkopit të fortë për mos koperim më BE-në ,dhe më eskalim permenent të sitautës në veri nga Vuqiqi, më ndihmen e Putinit, që më luftë të bëjnë faktike ndarjen e Kosvës mbi baza etnike, që bie ndesh këtëcipërishtë më planin e Ahtisarit , kur vetë faktori ndërkombëtar,është proklamuar për një Kosovë multietnike.Pikërishtë këtë gjë e tha edhe Dale Pfeiffer, ish drejtori i USAID-it në Kosovë, duke dëklaruar se Asociacioni i Komunave më Shumicë Serbe , nuk është zgjidhje, dhe sipas tij, nese bëhët nuk duhet të këtë kompetenca ekzekuitive.Roli i Asociacionit vuri në dukje Pfeiffer, duhet të mbetet kulturor.Ky është elaborimi më korrekt që i është bërë temës tashmë irituese të Asociacionit nga ndërkombëtaret.E kamë thënë shumë më herë , që e tha edhe ish drejtori i USAID-it, së Kosova e ka Asociacionin dhe së në kuader të këtij duhet të jetë edhe asociacioni i minorittetit serb, dhe i të gjitha minoriteteve në Kosovë.Çka do të ndodhte më Kosovën e pavarur shtrohet pyetja logjike, nese të gjitha minoritetet kërkojnë asociacion të veqantë, që natyrishtë ka edhe kompetenca të veqanta?Sigurishtë së do të kishim një zhbërje totale të shprehem ashtu të shtetit të Kosovës.Formimi i një Asociacioni të veqantë vetëm për minoritetin serb, kjo nuk përkon më logjikën e ruajtjës të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës.Edhe pyetja tjëtër.Pse Vuqiqi po këmbngulë në Asociacionin që na lanë si patate të nxehtë Thaqi dhe Mustafa, të implementohet?Sigurishtë që jo ta këtë kontrollin Prishtina Zyrtare , por Beogradi zyrtar siq e ka potencuar edhe ish drejtori i USAID-it.Ky implementim do të ishte nxitje për luftë jo vetëm midis shqiptarëve dhe serbeve, por edhe do kishte iplikim lufte në mbarë rajonin, duke i ditur së sa të theksuara janw sot problemet etnike në Ballkan.Minoriteti serb i cili po instrumnetalizohet nga politika destruktive e fashiste të Beogradit, duhet të integrohet në shtetin e Kosovës, duke pranuar realitetin e pakthyeshem të krijuar pas vitit 1999, kur ju dha fund luftës në ish-Jugosllav.Në këtë elaborim ish shefi i USAID-it, kritikoi më të drejtë partnerët ndërkombëtarë të Kosovës, duke thënë se po i bëjnë favore Serbisë . Krahas kësaj, Pfeiffer vuri në dukje se kërkesat e ndërkombëtarëve nuk janë në interesin e Kosovës dhe se duhet të pyesin pse po e bëjnë këtë, duke nënvizuar që një asociacion i tillë do të lishte direkt ndikimin politike , të Beogradit zyrtar.Unë thëmë , por që edhe ndërkombëtaret e dinë mirë, së një asociacion i tillë më komptenca ekzekutive , është fillimi dhe fundi i shtetit sovran tw Kosovws, që është e pa pa pranueshme për shqiptarët.Një asociacion çfare e ka propozuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti , sikur ai për serbet në Kroaci, është i pranueshem.Nuk duhet lejuar asnjë llojë tjetër asociacioni i cili bi ndesh me ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës.Së a do të këtë BE-ja një qëndrim më të unifikuar pas zgjedhjeve ,do të tregojë koha.Unë mendojë që do të kemi një qasje më ndryshe më të ballansuar, dhe pa hile siq pamë deri më tash nga BE-ja.Një propozim për ndërmjetës në bisedime e kemi sllovenin Pahor, e për emerime të tjera do të presim.Një shumicë e BE-së më të djathtën në krye , shpresohet së nuk do të lejon aventurat e rrezikshme të Vuqiqit dhe grupit të kriminelëve të luftës, për të reailizuar iden “ të gjithë serbët në një shtet”, siq u morën vesh klerofashistet më instrukcionet e Putinit, në Kuvendin Gjithë serb të zhvilluar ditë më parë në Beograd.

Ish-kreu i NATO-s dënon sulmin në Banjskë, Robertson: Siguria e Kosovës jashtëzakonisht e rëndësishme për Aleancën

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Lord George Robertson, thotë se e dënon pa rezerva sulmin terrorist të ndodhur vitin e kaluar në Banjskë të Zveçanit.

Duke kërkuar që përgjegjësit të dalin para drejtësisë, Robertson thekson nevojën që të ketë fund të dhunës në rajon dhe të ndryshojë imazhi i Ballkanit Perëndimor nga të qenit një zonë problematike në diçka që kontribuon në sigurinë më të gjerë evropiane.

Për këtë arsye, ai nënvizon se siguria e Kosovës është jashtëzakonisht e rëndësishme për perëndimin dhe NATO-në. Megjithëse thotë se s’ka rrezik të një lufte të re në rajon, ai ngrit shqetësimin se nëse Rusia ka sukses në agresionin ushtarak ndaj Ukrainës, atëherë Ballkani Perëndimor do të jenë një zonë tjetër ku presidenti rus, Vladimir Putin do të bëjë telashe.

Robertson i cili ka qenë ministër i Mbrojtjes së Britanisë së Madhe gjatë kohës së bombardimeve të NATO-s në Kosovë, thotë se siguria në Kosovë dhe rajon do të ketë rëndësi në të ardhmen, pasi do të sjell më shumë investime dhe ngritje të kapitalit për brezin e ri.

“Siguria e Kosovës është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe kjo është arsyeja pse NATO përforcoi trupat e saj edhe këtu…Kjo është arsyeja pse siguria në këtë vend do të ketë rëndësi në të ardhmen, por edhe pse siguria ekonomike do të ketë rëndësi edhe për brezin e ri”, thotë ai, sipas KosovaPress.

Sipas tij, Ballkani Perëndimor ka potencial të madh, andaj vendet perëndimore duan të shohin përfundimisht fund të dhunës në këtë zonë.

“Çdo dhunë duhet të dënohet dhe unë e dënoj atë pa rezerva. Por ne duhet të shohim përfundimisht një fund të dhunës në këtë rajon. Ky rajon ka potencial të madh, por duhet të ndryshojë imazhin e të qenit një zonë problematike në një zonë që kontribuon në sigurinë më të gjerë evropiane”, deklaron Robertson.

Ai thekson se pavarësisht tensioneve momentale, nuk ekziston një rrezik i luftës në Ballkanin Perëndimor, mirëpo sipas tij, Rusia po ndërhyn në rajon përmes luftës kibernetike.

Robertson shton se është shumë e rëndësishme që vendet evropiane të bashkohen për të siguruar që Putini të mos ketë sukses në Ukrainë.

Sipas tij, nëse Putin ka sukses në Ukrainë, atëherë Ballkani Perëndimor do të jetë një zonë tjetër ku ai do të bëjë telashe.

“Nuk besoj se ekziston rreziku i luftës në Ballkan, por Rusia po ndërhyn në këtë rajon ashtu siç po sulmon Ukrainën. Dhe kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që vendet evropiane të bashkohen për të siguruar që Putini të mos ketë sukses në Ukrainë. Nëse ai ka sukses në Ukrainë, atëherë Ballkani Perëndimor do të jetë një zonë tjetër ku ai do të bëjë telashe”, thekson Robertson.

Duke folur për aspiratat e Kosovës për anëtarësim në NATO, Robertson thotë se anëtarësimi i plotë në i Kosovës në NATO, do të sillte paqe të qëndrueshme në rajon.

Megjithatë, ai thotë se anëtarësimi tashmë është çështje e strukturave aktuale të aleancës më të madhe ushtarake veri-atlantike.

“Anëtarësimi në NATO është çështje e organizatës së NATO-s. Unë jam një ish-sekretar i përgjithshëm, nuk kam asnjë kontroll mbi atë që po ndodh sot”, përfundon Robertson.

Ish sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Lord George Robertson, qëndroi në Kosovë gjatë kësaj jave në nderim të 25 vjetorit të çlirimit të Kosovës. bw

Foto nga festimet e 25 vjetorit të pavarësisë së Kosovës

Presidenti i Shqipërisë – Kryeministri dhe Kryeparlamentari i Kosovës me Miq të Ngushtë duke kremtuar 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës

Pfeiffer: Asociacioni nuk është zgjidhje, ndërkombëtarët po i bëjnë favor Serbisë

Ish-drejtori i USAID-it në Kosovë, Dale Pfeiffer, thekson se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe nuk përbën zgjidhje për situatën në Kosovë.

Pfeiffer theksoi se ky Asociacioni nuk duhet të ketë kompetenca ekzekutive dhe se roli i tij duhet të mbetet kulturor.

“Mendoj që komuniteti ndërkombëtar duhet të shkojë një hap prapa dhe të flasë me kosovarët për situatën, se si e shohin vendin e tyre, botën, problemet e tyre dhe si duhet të merren me Serbinë. Asociacioni nuk është një zgjidhje, ndoshta mund të bëhet një zgjidhje më vonë. Por është një program i gjatë për t’i bërë serbët të jetojnë të lirë, ta kenë vendin e tyre në shoqëri dhe të ndjehen rehat. Kjo do të kërkojë kohë. Serbia ka një mentalitet të rëndë, me propagandën mbi 20 vite, ku serbët kanë qenë dhe nuk ka pasur një nacionalitet tjetër tek këta”, ka thënë Pfeiffer në një intervistë për “FIVE” të Dukagjinit.

Ai kritikoi partnerët ndërkombëtarë të Kosovës, duke thënë se po i bëjnë favor Serbisë në përpjekjet për të zgjidhur problemin.

Sipas tij, Asociacioni duhet të jetë vetëm një organ kulturor, që u jep serbëve mundësinë të shprehin brengat e tyre, por nuk duhet të ketë një autoritet ekzekutiv.

“Ata po mundohen t’i bëjnë favor Serbisë për të zgjidhur problemin. Asociacioni duhet të jetë kulturor, i cili serbëve duhet t’u japë mundësi që të shprehin brengat e tyre, që të mos jetë një Asociacion politik, dhe nuk duhet të ketë një autoritet ekzekutiv. Nëse keni një Asociacion, pse mos ta kemi një për të gjitha minoritetet dhe një Asociacion për shqiptarët që të merren me çështje kulturore”, ka shtuar Pfeiffer.

Krahas kësaj, Pfeiffer vuri në dukje se kërkesat e ndërkombëtarëve nuk janë në interesin e Kosovës dhe se duhet të pyesin pse po e bëjnë këtë. Ai nënvizoi se promovimi i pajtimit etnik kërkon shumë vite dhe se krijimi i një Asociacioni politik do të lejonte Serbinë të ndikojë në çështjet e brendshme të Kosovës.

“Po kërkojnë gjëra që nuk duhej të kërkonin dhe që nuk janë në interesin e Kosovës. Dhe duhet të pyesin pse po e bëjnë këtë, për të zgjidhur problemin. Më herët më është thënë të promovohet pajtimi etnik, për këtë duhet shumë vite… ju e krijoni një Asociacion, çka ka arritur kjo? Ju veçse e keni një Asociacion dhe Serbia do të influencojë dhe kjo duhet të ndalohet. Serbia duhet të ndalojë për të udhëhequr pjesën e Kosovës dhe serbët e Kosovës. Këta janë serbët e Kosovës, nuk janë serbët e Serbisë… Serbët e Kosovës janë viktima këtu… shteti serb duhet të ndryshojë,” ka thënë ndër të tjera Pfeiffer.

Ai ka kritikuar ndërkombëtarë edhe për vendosjen e masave ndaj Kosovës – të cilat u vendosën gjatë vitit të kaluar.

“Veprim i gabuar. Dhe është bërë një gabim dhe nuk e kanë pasur një ‘backgorund’ të duhur dhe Evropa duhet ta dijë se nuk është një vend i unifikuar”, ka shtuar ish-kreu i USAID-it në Kosovë.

Policia aksion në veri të Kosovës, sekuestrohen armë dhe eksplozivë, në pranga një person

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se Policia e Kosovës ka kryer një kontroll në fshatin Uglarë të Zubin Potok, ku janë gjetur armë dhe mjete eksplozive si granata dore, armë të gjata, municione, radiolidhje, antiplumba e pajisje teknologjike.

Gjithashtu, Sveçla ka bërë të ditur se është arrestuar personi të cilit i janë gjetur armët dhe mjetet eksplozive.

“Vijon suksesshëm angazhimi ynë në ç’rrënjosjen e krimit dhe largimin e mbetjeve kriminale të Serbisë në vendin tonë. Armë dhe mjete eksplozive si granatë dore, armë e gjatë, municion, radiolidhje, antiplumba e pajisje teknologjike janë zbuluar sot nga Policia e Kosovës gjatë bastisjes në një lokacion në fshatin Uglarë të Zubin Potokut. Personit të cilit i janë gjetur këto armë e pajisje është arrestuar dhe lënda është proceduar në Prokurori”.

“Asnjë kompromis ndaj krimit, individëve apo grupacioneve që cenojnë sigurinë e vendit tonë dhe qytetarëve tanë. Nuk do të ndalemi së punuari në mbrojtje të interesave tona shtetërore, siguri ndaj vendit e qytetarëve tanë, sundim të rendit dhe ligjit në çdo cep të Republikës sonë”, ka thënë Sveçla.bw

Kosova vendos sanksione kundër Rusisë, Bjellorusisë dhe Iranit

Qeveria e Kosovës ka vendosur sanksione kundër Rusisë dhe Bjellorusisë në lidhje me pushtimin e Ukrainës nga Moska, si dhe kundër Iranit për shkak të programin të saj raketor.

Qeveria e kryeministrit Albin Kurti votoi gjatë një mbledhjeje për miratimin e pakove 12 dhe 13 të sanksioneve të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara kundër Rusisë dhe Bjellorusisë.

Zëvendësministrja e Jashtme, Liza Gashi, tha se masat kufizuese kundër Rusisë kanë të bëjnë me “minimin dhe kërcënimin e integritetit territorial, sovranitetit dhe pavarësisë së Ukrainës, si dhe sanksione të tjera për shkelje të rënda dhe abuzime me të drejtat e njeriut në Rusi, që lidhen me vrasjen e liderit opozitar Alexei Navalny”.

Sanksionet kundër Iranit, tha ajo, prekin persona dhe subjekte të përfshirë në “aktivitetet e raketave bërthamore, apo balistike dhe personave dhe entiteteve që ofrojnë mbështetje për Qeverinë iraniane”.

BE-ja e miratoi pakon e 12-të të sanksioneve kundër Rusisë më 18 dhjetor 2023, ndërsa pakon e 13-të më 23 shkurt.

Ajo pako përfshin ndër të tjera masa për forcimin e bashkëpunimit dypalësh dhe shumëpalësh me vendet e treta për të penguar anashkalimin e sanksioneve, kufizime të mëtejshme në importet dhe mallrave që gjenerojnë të ardhura të konsiderueshme për Rusinë, ndalimi i importit, blerjes, ose transferimit direkt ose indirekt të diamanteve.

Më 29 janar blloku e rinovoi sanksionet ekonomike edhe për gjashtë muaj ndaj Rusisë për agresionin ushtarak kundër Ukrainës.

Pakoja e 13-të përfshin, ndër të tjera, masa për individë dhe subjekte për veprime që cenojnë ose kërcënojnë integritetin territorial, sovranitetin, dhe pavarësinë e Ukrainës.

Sanksionet prekin sektorët ushtarakë dhe të mbrojtjes, individë te lidhur, duke përfshirë ata që furnizojnë me armatim RDKV (Korenë e Veriut).

BE-ja i shtoi 27 entitete të reja në listën e atyre që mbështesin drejtpërdrejt kompleksin ushtarak dhe industrial të Rusisë në luftën e saj të agresionit kundër Ukrainës.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre. sn

Ambasadori amerikan në Beograd, Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, ka shprehur bindjen se njohja formale e Kosovës nuk do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në Bashkimin Evropian (BE), por normalizimi i marrëdhënieve fqinjësore me të.

Në një intervistë për edicionin e 13 qershorit të së përjavshmes NIN, Hill tha se evropianët po i kërkojnë Beogradit “pikërisht atë që thonë se po e kërkojnë, që është normalizimi” i marrëdhënieve, dhe shtoi se BE-ja dëshiron paqe dhe siguri në rajon, natyrisht edhe mes Kosovës dhe Serbisë.

“Mendoj se ata e kanë thënë shumë qartë se ka vende anëtare të BE-së që nuk e njohin Kosovën, kështu që çështja e rëndësishme është të përpiqemi të arrijmë normalizimin ku ata kufij nuk do të jenë kufij që ndajnë, por kufij që bashkojnë, kufij që i bashkojnë ata realisht”, tha Hill.

Në prill, Këshilli i Ministrave i Bashkimit Evropian e miratoi vendimin përfundimtar për të ndryshuar kornizën negociuese për anëtarësim me Serbinë, duke e kushtëzuar pranimin e saj me normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.
Ai theksoi se SHBA-ja mbështet synimet e Serbisë për t’u bërë anëtare e BE-së dhe po përpiqen ta ndihmojë atë “në këtë përpjekje, sepse është mjaft e qartë se Serbia do të jetë në Bashkimin Evropian në të ardhmen”.

Hill nënvizoi se SHBA-ja “e bëri shumë të qartë” se do të dëshironte që Serbia t’i bashkohej sanksioneve kundër Rusisë, por shtoi se Serbia “ka ndërmarrë gjithashtu disa hapa të rëndësishëm për t’ia bërë të qartë Rusisë se nuk pajtohet me agresionin që ajo po kryen kundër fqinjit të vet”.

“Ne kemi një dialog shumë të mirë me Serbinë. Dhe, po, Serbia ka marrë disa masa shumë konkrete për t’i bërë të ditur Rusisë se ajo që ka bërë në Ukrainë nuk mund të mbahet. Dhe, herët a vonë, Rusia do të duhet të arrijë një marrëveshje paqeje dhe të tërhiqet nga Ukraina. Unë mendoj se ne shkojmë mirë me Serbinë”, tha Hill.

Për marrëdhëniet mes SHBA-së dhe Serbisë, Hill tha se “kanë një dialog shumë të mirë, edhe pse nuk pajtohen për gjithçka; për shembull për Kosovën”.
“Por, ne jemi dakord për domosdoshmërinë e paqes dhe sigurisë në Evropë. Dhe, unë mendoj se jemi shumë dakord për faktin se agresioni rus kundër Ukrainës duhet të ndalet. Do të doja që ne të bëjmë më shumë. Unë mendoj se dy kombet tona kanë shumë të përbashkëta dhe do të doja që lidhjet tona të forcohen në vitet e ardhshme”, shtoi Hill.

Në lidhje me “kuvendin gjithëserb”, i cili u mbajt të shtunën në Beograd, Hill tha se “të gjithë duhet të kuptojnë se Marrëveshja e Dejtonit është baza e integritetit territorial të Bosnje e Hercegovinës (BeH) dhe integritetit territorial të entiteteve brenda BeH, si dhe se këto elemente të Dejtonit duhet të respektohen nga të gjitha palët”.

Hill shprehu shpresën se do të ketë gjykim “dhe njëfarë përgjegjësie” për sulmin e një grupi serbësh të armatosur kundër Policisë së Kosovës shtatorin e kaluar në veri të Kosovës, ku u vra një rreshter policor.

“Sigurisht që nuk ka qenë një ditë që ka ndihmuar interesat serbe dhe sigurisht që nuk ka ndihmuar as marrëdhëniet amerikano-serbe”, shtoi Hill.
Ai tha gjithashtu se SHBA-ja është “shumë e zhgënjyer” që në Qeverinë e Serbisë janë sërish dy persona të cilët janë nën sanksionet e SHBA-së – zëvendëskryeministri Aleksandar Vulin dhe ministri pa portofol Nenad Popoviq.

“E shihni, unë duhet të shikoj se cila është mënyra më e mirë përpara për gjërat që po përpiqemi të bëjmë me Qeverinë e Serbisë. Dhe kur komentoni për individë në Qeverinë e Serbisë, nuk jam i sigurt se kjo është mënyra më e mirë. Përpara, sigurisht që kemi shprehur pikëpamjet tona për ata dy individë dhe mendoj se do ta lë mënjanë dhe do të vazhdoj me atë që po bëj këtu”, shtoi ai./REL

Robertson: Kurti e Vuçiq të gjejnë marrëveshje, ndryshe mund të gjendemi në situatën e tmerrshme të viteve ’90

Ish-sekretari i NATO-s, tashmë Lord George Robertson ka alarmuar palën kosovare dhe atë serbe, që të gjejnë një marrëveshje.

Në të kundërtën, ai thotë të dyja vendet mund të gjenden në situatën e tmerrshme të viteve ’90, gjë të cilën pohoi se askush s’do ta dëshironte, transmeton klankosova.tv.

”Jo vetëm besim. Detyrim. Po vendos detyrim mbi supet e tyre për të dëgjuar’’, u shpreh për rtv21, Lordi Robertson referuar kryeministrit Albin Kurti e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

”Ju jeni dy persona që u jepni këshilla të drejta, të dobishme, ndoshta këshilla të pakëndshme kohë pas kohe”.

”Të dy duhet të gjejnë një marrëveshje sepse në të kundërt, e dini, mund të gjendemi përsëri në në natyrën e tmerrshme të marrëdhënieve gjatë viteve ’90. Kështu që askush nuk do të dëshirojë këtë për njerëzit”.

Hovenier i quan shprehje revanshiste deklaratat e të ashtuquajturit ‘Kuvend panserb’: Pavarësia e Kosovës nuk rinegociohet

Ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, ka shprehur shqetësim mbi deklaratën e Kuvendit të ashtuquajtur ‘’gjithëserb’’, me të cilën pretendohet se Kosova ‘’është pjesë e pandashme e Serbisë’’.

Ndaj kësaj deklarate, Hovenier reagoi ashpër duke konfirmuar se ky nuk është qëndrim i SHBA-së dhe partnerëve për Kosovën, duke theksuar se Pavarësia e saj nuk do të rinegociohet, transmeton klankosova.tv.

”Ne shprehim shqetësimin tonë për një deklaratë të një Kuvendi panserb që thotë se Kosova është në njëfar mënyre e kam harruar shprehjen që kanë përdorur më duket ‘pjesë e pandarë e Serbisë’”.

”Mund të them vetëm këtë se ky nuk është qëndrimi i vendit tim apo i partnerëve. E kemi njohur Kosovën, si vend të pavarur sovran, demokratik dhe kjo s’është për debat, e as nuk do të rinegociohet, duhet të pranohet dhe të kremtohet”.

”Dhe duhet të jetë pjesë e suksesit të rajonit bashkërisht. Dhe përkundër atyre shprehjeve revanshiste, asgjë nuk do të bëhet”.


Send this to a friend