VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

A po afrohet Ankaraja me Moskën, si reagim ndaj kërcënimit amerikan?

By | July 31, 2018
blank

Komentet

blank

Guvernatori i New York-ut Z.Andrew Cuomo një vlerësim të shkëlqyer për veprimtarin e shquar Shqiptaro-Amerikan Esad A. Rizai Nga Elida Buçpapaj

Andrew M. Cuomo, Guvernatori i 56-të i New York-ut ka nderuar me një letër vlerësimi aktivistin e shquar Shqiptaro-Amerikan Esad A.Rizai.

Z.Cuomo në mandatin e tretë prej vitit 2011, është figura e një politikani të shkëlqyer që e dëshmoi veten sidomos gjatë pandemisë të Covid 19 kur e mori situatën vetë në dorë për të përballuar gjendjen e rëndë për qytetarët dhe metropolin e New Yorkut, i dalluar veçanërisht për komunikimin e përditshëm me mediat. Andrew M. Cuomo është “bir arti”, sepse ka ndjekur gjurmët e të jatit Mario Cuomo, guvernatori i 52-të për tre mandate i “Big Apple” .

Duke përfituar nga rasti pasi që Z.Esad A.Rizai ka patur 75 vjetorin e lindjes, Guvernatori i New York-ut kalon në retrospektivë jetën me plot sakrifica, suksese dhe kontribute të Z.Esad A.Rizait, i cili jeton prej gjashtë dekadash në New York.

“Me rastin e këtij 75 vjetori”, i shkruan Andrew M. Cuomo, “është momenti për të reflektuar sukseset e jetës tuaj…

ju që keni qënë një burim i jashtëzakonshëm frymëzimi për të gjithë ata që ju njohin dhe vlerësojnë entuziazmin dhe solidaritetin tuaj me vëllezërit tuaj në vendlindje me të cilët ndani dashirinë për kulturën, traditat dhe historinë”.

“Për gjatë gjithë jetës tuaj, ju keni qenë shembull në shërbim të idealeve ndaj komunitetit Shqiptaro-Amerikan, duke dëshmuar lidërshipin tuaj si themelues i disa organizatave”.

“Ju jeni një nga anëtarët më të devotshëm, më të respektuar të këtij komunitetit, mbështetës i flaktë i shumë kauzave, projekteve dhe programeve që do të jenë shembull dhe do të përfitojnë brezat që do të vijnë”, shkruan j Guvernatori i New Yorku-ut në letrën e lij vlerësuese drejtuar Z.Esad A.Rizai.

“Unë bashkohem me duatrokitjet për ju me rastin e këtij momenti historik kur ju festoni 75 vjetorin e lindjes, ku çdo vit i jetës tuaj ka nxjerrë në pah karakterin tuaj të admirueshëm dhe përkushtimin tuaj ndaj trashëgimistë të paraardhësave”.

Dhe me urimet e tij personale më të mira për veprimtarin e shquar Shqiptaro-Amerikan në New York  Esad A. Rizain e mbyll letrën e tij vlerësuese Z. Andrew Cuomo për e mbyll letrën e tij vlerësuese.

Një vlerësim shumë i merituar dhe një nder i madh që na bën krenar ne të gjithëve i bëhet Z.Esad A.Rizai nga Guvernatori i 56-të i New York-ut Z.Andrew Cuomo.

Editorët e voal.ch përfitojnë nga rasti për t’i bashkuar vlerësimeve të Z.Cuomo ndaj Z.Esad A. Rizai duke iu bashkuar edhe urimeve për jetë të gjatë dhe angazhim të pandalshëm ndaj kauzave të tij të jetës në të mirë të kauzave shqiptare dhe Komunitetit Shqiptaro-Amerikan./

blank blank

 

 

blank

SHBA, shteti Alaska goditet nga një tërmet 8,2 ballë

Qendra amerikane për hulumtime gjeologjike (USGS) njoftoi se në shtetin Alaska ka ndodhur një tërmet me magnitudë prej 8,2 ballësh, transmeton Anadolu Agency (AA).

Epiqendra e tërmetit të ndodhur në thellësi prej rreth 47 kilometra, është 91 kilometra në ujërat e Perryville.

Pas tërmetit 8,2 ballësh u dha paralajmërim për cunami.

Gjithashtu pas tërmetit të fuqishëm janë raportuar edhe “aftershok” me magnitudë 6,2 dhe 5,6.

blank

Biden: Sulmet kibernetike mund të çojnë në luftë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se sulmet e mëdha kibernetike në SHBA mund të çojnë në luftë të vërtetë.

Biden mbajti një fjalim para komitetit të inteligjencës.

“…nëse përfundojmë në luftë – luftë të vërtetë, me të shtëna, me një fuqi të madhe – ajo do të jetë pasojë e një shkeljeje kibernetike me pasoja të mëdha”, tha Biden.

Ai vuri në dukje një numër në rritje të sulmeve kibernetike kundër agjencive qeveritare dhe industrisë private në SHBA.

Zyrtarët amerikanë i kanë lidhur këto sulme me Rusinë dhe Kinën.

Disa prej tyre kanë ndodhur në gjashtë muajt e parë të presidencës Biden.

Qindra kompani amerikane janë prekur nga një sulm kibernetik, që është kryer më 2 korrik, kundër kompanisë së teknologjisë Kaseya, me seli në Floridë.

Në maj, hakerët kanë sulmuar operatorin më të madh të tubacionit të karburanteve në SHBA, Colonial Pipeline, ndërsa në qershor, shënjestër e sulmit kibernetik ka qenë kompania më e madhe në botë për përpunimin e mishit, JBS.

Biden ka biseduar me homologun rus, Vladimir Putin, për sigurinë kibernetike gjatë takimit të tyre në Gjenevë, muajin e kaluar.

Biden është zotuar se “do të ndërmarrë çdo veprim të nevojshëm” për të ndaluar sulmet kibernetike nga Rusia, ka thënë Shtëpia e Bardhë. rel

blank

Alaska – Një pasuri ushtarake strategjike kundër Kinës dhe Rusisë

Carla Babb

BAZA EIELSON E FORCAVE AJRORE, ALASKË – Alaska është skaji më verior i Shteteve të Bashkuara dhe është një territor i madh që ka gjithashtu një prani të madhe ushtarake.

Mes instalimeve ushtarake në Alaskë, ka shumë hapësirë të natyrës të egër. Arinjtë janë kudo, dhe moti është gjithashtu i ashpër. Në dimër temperatura mund të zbresë në rreth minus 45 gradë Celsius.

Por pse Shtetet e Bashkuara kanë vëndosur kaq shumë trupa dhe arsenal mbrojtjeje në një mjedis kaq të ashpër? Përgjigja, sipas Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin, është gjeografia.

“Jemi një vend Indo-Paqësor dhe jemi gjithashtu një vend Arktik. Në Alaskë kryqëzohen këto dy rajone kritike”, tha ai.

Alaska kufizohet nga Oqeani Paqësor dhe Oqeani Arktik. Baza e Forcave Ajrore Eielson, në zemër të Alaskës, është rreth 160 kilometra nga rrethi Arktik. Aty, thotë Sekretari Austin, Shtetet e Bashkuara kanë forcuar mbrojtjen dhe kanë zgjeruar stërvitjet ushtarake në një përpjekje për të rritur avantazhin e tyre konkurrues ndaj kundërshtarëve të afërt, Rusisë dhe Kinës.

“Keni parë që po rrisim aftësitë tona këtu së fundmi me shtimin e avionëve F-35, dhe jemi në proces të zgjerimit të aftësive për të mbështetur atë përpjekje,” tha ai.

Kjo është veçanërisht e dobishme pasi avionët luftarakë të gjeneratës së pestë F-35 të vendosur në bazën Eielson mund të arrijnë kudo në hemisferën veriore. Me këta avionë luftarakë fluturon mbi Paqësorin verior dhe je në Azi. Dëshiron të jesh në Evropë? Është shumë e kollajshme për avionin F-35 të fluturojë përmes Arktikut.

Nëse duhet që trupat të praktikojnë aftësitë ushtarake në vend, aty ndodhet një poligon trajnimi me sipërfaqe 200,000 kilometra katrorë.

“Nëse nuk ke shërbyer këtu është e vështirë ta kuptosh plotësisht se sa i rëndësishëm është strategjikisht ky shtet”, thotë senatori i Alaskës Dan Sullivan, i cili është anëtar i Komisionit të Senatit për Forcat e Armatosura.

Ai thotë se Pentagoni ka të drejtë të përqendrohet tek konkurrentët e nivelit të lartë, por ai është i shqetësuar se Shtetet e Bashkuara mund të mos jenë duke bërë sa duhet.

“Kina ka rritur shpenzimet e saj të mbrojtjes me 10% në vit, apo jo? Ata do të vazhdojnë ta bëjnë këtë. Ne, siç e dini, gjatë mandatit të dytë të administratës Obama, ulëm shpenzimet e mbrojtjes me 25%. Trumpi i shtoi. Por ato po shkurtohen përsëri. Kështu që, jam absolutisht i shqetësuar, dhe po kështu janë edhe shumica e anëtarëve të Komisionit të Forcave të Armatosura, nuk ka rëndësi nga cila parti”, thotë ai për Zërin e Amerikës.

Senatori Sullivan tha se ai dëshiron të shohë që buxheti i mbrojtjes të rritet nga 3 deri në 5% në vit për të ecur me ritmin e investimeve ushtarake që bën Kina. Ai mori si shembull bazat e shpërndara në shtetin më të skajshëm kufitar të Amerikës si dëshmi të asaj se sa domethënës janë dollarët e shpenzuar për mbrojtjen, shumë larg Uashingtonit.

blank

SHBA: Marrëveshja me Gjermaninë për gazsjellësin, në mbështetje të Ukrainës

Gjatë punës për shtrirjen e tubacionit të gazsjellësit rus Nord Stream 2

 

VOA

Gjermania është angazhuar si pjesë e një marrëveshjeje me Uashingtonin të ndërmarrë veprime në nivel kombëtar dhe për të ushtruar presion, madje edhe sanksione në nivelin evropian, nëse Rusia përdor energjinë si armë në marrëdhëniet me vendet e tjera.

Shtetet e Bashkuara nuk hynë në detaje për hapat që do të ndërmarrin në lidhje me marrëveshjen për gazsjellësin Nord Stream 2, në mënyrë që të mos “i jepen Rusisë informacione që mund ta ndihmonin atë t’u shmangej këtyre masave”, u tha një zyrtar amerikan gazetarëve, në kushte anonimiteti.

Ndërkaq, gjatë një seance dëgjimore në Komisionin e Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, Nënsekretarja e Shtetit për Çështje Politike, Victoria Nuland, foli për ndikimin e këtij gazsjellësi në Evropë.

Nënsekretarja e Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland

Nënsekretarja e Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland

“Kjo është një situatë e keqe dhe një gazsjellës i keq, por ne duhet të mbrojmë Ukrainën. Mendoj se me këtë marrëveshje kemi marrë hapat e duhur në këtë drejtim”, tha zonja Nuland.

Ndërkaq, Shtëpia e Bardhë njoftoi se më 30 gusht do të pritet në Shtëpinë e Bardhë presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba njoftoi se Kievi ka filluar zyrtarisht konsultimet me Bashkimin Evropian dhe Gjermaninë për gazsjellësin Nord Stream 2.

Presidenti Joe Biden u tha gazetarëve mbrëmë se bisedimet me Kancelaren gjermane Angela Merkel kishin mundësuar lejimin e përfundimit të këtij gazjellësi në Evropë, pa shtuar sanksione të tjera amerikane.

Presidenti Joe Biden duke folur për gazetarët në Kentaki

Presidenti Joe Biden duke folur për gazetarët në Kentaki

“Nord Stream-i është 99% i përfunduar. Ideja se diçka mund të thuhej apo mund të bëhej për ta ndaluar, nuk është e realizueshme. Por, siç e dini unë pata bisedime të frytshme me Angela Merkelin, e cila po punon nga ana e qeverisë gjermane me një angazhim që sugjeron se nëse Rusia do të punojë fort për të dëmtuar qëllimisht Ukrainën dhe vendet e tjera, atëherë do të marrin një përgjigje”, tha Presidenti Biden.

Nëpërmjet ministrit të jashtëm, Gjermania shprehu lehtësim për arritjen e marrëveshjes për këtë gazsjellës dhe premtoi të ndihmojë Ukrainën për ngritjen e një sektori energjie të gjelbër dhe për të siguruar tranzitin e gazit përmes vendit gjatë dekadës së ardhshme.

Marrëveshja synon të lehtësojë ato që kritikët i shohin si rreziqet strategjike të gazjellësit me vlerë 11 miliardë dollarë, që tani është pothuajse i kompletuar dhe po ndërtohet nën Detin Baltik për të transportuar gaz nga rajoni Arktik i Rusisë në Gjermani.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë kundër këtij gazsjellësi që e lejon Rusinë të eksportojë gaz direkt në Gjermani dhe të bllokojë vendet e tjera, por administrata e Presidentit Biden ka zgjedhur të mos përpiqet ta neutralizojë atë plotësisht me sanksione.

*Materiali përmban të dhëna të marra nga agjensitë e lajmeve Reuters dhe Associated Press

blank

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse kërkon përdorimin e sanksioneve nga SHBA

VOA

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikanouskaya po vazhdon vizitën e saj në Shtetet e Bashkuara. Të martën ajo tha se kërkoi nga zyrtarët amerikanë vendosjen e sanskioneve më të ashpra ndaj bizneseve që kanë lidhje me regjimin e Alexandër Lukashenkos. Në një intervistë për Zërin e Amerikës ajo arsyetoi kërkesën e saj duke thënë se Bjellorusia po lufton për vlerat që promovohen nga Shtetet e Bashkuara.

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse Sviatlana Tsikhanouskaya po kërkon nga Shtetet e Bashkaura që të bëjnë presion mbi udhëheqjen e Presidentit Aleksandër Lukashenko, qoftë edhe përmes vendosjes së sanksioneve.

“Sanksionet nuk zgjidhin gjithçka, por ato mund të ndihmojnë në ndaljen e dhunës në Bjellorusi dhe mund të detyrojnë udhëheqësit e regjimit të fillojnë dialogun me shoqërinë civile”, thotë për Zërin e Amerikës opozitarja Tsikhanousaya.

Këto komente ajo i bëri jashtë Shtëpisë së Bardhë, pas takimit me Këshiltarin amerikan për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan, një nga shumë takimet e opozitares bjelloruse me zyrtarë të administratës Biden dhe Kongresit të Shteteve të Bashkuara.

“Ne ndajmë vlera të përbashkëta, si lufta për demokraci, të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit. Ne duhet të komunikojmë në mënyrë që Shtetet e Bashkuara të qëndrojnë pranë në mbrojtje të këtyre vlerave. Mos e përkrahni Sviatlana Tsikhanouskayan ose persona të tjerë, thjeshtë qëndroni me Bjellorusinë sepse ne po luftojmë për vlerat të cilat SHBA promovon në botë“, tha ajo në një intervistë ekskluzive për Zërin e Amerikës.

“Shtetet e Bashkuara respektojnë guximin dhe vendosmërin e opozitës bjelloruse dhe qëndrojnë në krah të popullit të Bjellorusië“, shkroi në Twitter Këshilltari amerikan për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price u tha gazetarëve se sanskionet janë “një mjet i fuqishëm” dhe se Shtetet e Bashkuara mbështesin aspiratat e popullit të Bjellorusisë “për një të ardhme demokratike, të lirë dhe të frytshme”.

“Ne mbështesim përpjekjet ndërkombëtare për të parë në mënyrë të pavarur zgjedhjet e manipuluara të Bjellorusisë, abuzimet e të drejtave të njeriut rreth zgjedhjeve dhe shtypen që pasoi”, tha ai.

“SHBA, së bashku me partnerët dhe aletatët e saj, do të vazhdojnë të mbajnë përgjegjës regjimin e Lukashenkos për veprimet e tij, përfshirë vendosjen e sanskioneve”, tha zëdhënësja e Këshillit amerikan për Siguri Kombëtare, Emily Horne, në një deklaratë rreth takimit të së martës.

Sviatlana Tsikhanouskaya ishte sfiduesja kryesore e Presidentit Alexander Lukashenko në zgjedhjet e gushtit të vitit 2020. Por pas zgjedhjeve të cilat perëndimi i cilësoi si të manipuluara, ajo u detyrua të largohet nga vendi. Presidenti Lukashenko mohon akuzat për manipulim.

38 vjeçarja hyri në garën zgjedhore në vend të bashkëshortit të saj, Sergei Tsikhanouskiy, një bloger që ndodhet në burg nga maji i vitit 2020, nën akuzat për shkelje të rendit publik, gjë që ai e mohon.

blank

Harvey Weinstein ekstradohet në Kaliforni për t’u përballur me gjyqin e dytë për përdhunim

VOA

Ish-producenti i Hollivudit Harvey Weinstein u ekstradua nga Nju Jorku në Kaliforni të martën për t’u përballur me gjykimin për akuzat për përdhunim dhe sulm seksual, tha zëdhënësi i tij dhe Departamenti i Burgjeve i Nju Jorkut.

Weinstein u shpall fajtor në Nju Jork në shkurt 2020 për sulm seksual dhe përdhunim dhe u dënua me 23 vjet burg.

Në Los Anxheles, ai përballet me gjykim nën akuzat për sulme seksuale ndaj pesë grave në periudhën 2004-2013.

Akuzat në Los Anxheles përfshijnë përdhunimin me force dhe akte të detyruara seksuale dhe përdorim force për kryerjen e tyre. Nëse dënohet, Weinstein mund ta kalojë gjithë jetën në burg.

“Sot në orën 9:25 Harvey Weinstein iu dorëzua zyrtarëve të duhur për transportim në shtetin e Kalifornisë me një urdhër gjykate,” tha Departamenti i Burgjeve i Nju Jorkut.

69 vjeçari Weinstein, po e apelon dënimin në Nju Jork dhe ka mohuar të ketë pasur marrëdhënie seksuale jokonsensuale.

Ai e kishte kontestuar ekstradimin në Kaliforni për arsye mjekësore, duke përmendur diabetin dhe problemet e zemrës, shpinës dhe shikimit.

“Ne do të luftojmë që Harvey të marrë kujdesin e nevojshëm mjekësor dhe natyrisht që ai të trajtohet në mënyrë të drejtë. Procesi i duhur, konsiderimi i tij i pafajshëm derisa të provohet fajtor dhe një gjykim i drejtë janë të gjitha të drejta të tij,” tha zëdhënësi i tij Juda Engelmayer në një deklaratë të martën.

Zyra e Prokurorit të Distriktit të Los Anxhelosit tha të martën se nuk kishte ndonjë informacion për të dhënë për momentin. Weinstein ishte një nga producentët më të fuqishëm të filmit dhe televizionit në Hollivud përpara se akuzat e më shumë se 80 grave për sjellje të papërshtatshme seksuale në vitin 2017 të sillnin si rezultat akuzat penale ndaj tij dhe t’i hapnin rrugën lëvizjes më të gjerë #MeToo.

Ai është bashkëthemelues i studios kinematografike Miramax, që ka nxjerrë filmat të njohur si “Shekspiri i Dashuruar” dhe “Pulp Fiction”. Studioja e tij e famshme kinematografike bëri kërkesë për falimentim në mars 2018.

blank

Aleati i ish presidentit Trump nën arrest për lobim të paligjshëm

VOA

WASHINGTON, 20 korrik (Reuters) – Thomas Barrack, një mik miliarder i ish-presidentit Donald Trump, i cili mbikqyri fondin për inaugurimin e tij, është arrestuar nën akuza që përfshijnë lobim të paligjshëm të huaj dhe pengim të drejtësisë, tha të martën Departamenti amerikan i Drejtësisë.

Barrack akuzohet për mbrojtje të paligjshme të interesave të Emirateve të Bashkuara Arabe në Shtetet e Bashkuara. Ai gjithashtu pretendohet të ketë gënjyer agjentët e FBI-së gjatë një interviste në lidhje me marrëdhëniet e tij me Emiratet e Bashkuara Arabe.

Barrack, 74, është një aleat i vjetër i zotit Trump dhe themelues i firmës së madhe të investimeve Colony Capital. Barrack dha dorëheqjen si shefi ekzekutiv i kompanisë Colony Capital në vitin 2020. Në prill, ai dha dorëheqjen si kryetar ekzekutiv i firmës.

blank

Sekretari Blinken flet me gazetaren amerikano-iraniane që do ta rrëmbenin

Makina e policisë duke ruajtur godinën ku jeton gazetarja amerikano-iraniane Alinejad Masih

VOA

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se gazetarja amerikano-iraniane që u bë objektiv i një plani iranian për ta rrëmbyer, ka “demonstruar kurajo të jashtëzakonshme”.

Sekretari Blinken shkruajti në Twitter të hënën se pati “një bisedë të mirë” me zonjën Masih Alinejad, drejtuese e një emisioni të shërbimit në gjuhën perse të Zërit të Amerikës, si dhe një kritike e hapur e qeverisë iraniane.

“Konfirmova se Shtetet e Bashkuara do ta mbështesin gjithnjë punën e domosdoshme të gazetarëve të pavarur në mbarë botën”, shkruajti Sekretari Blinken. “Nuk do të tolerojmë përpjekjet për t’i trembur apo për të heshtur zërat e tyre”.

Zonja Alinejad tha se bisedoi me Sekretarin Blinken për 15 minuta, dhe se kryediplomati amerikan e konsideroi “në veçanti revoltuese” idenë që Irani kërkonte ta rrëmbente atë nga territori amerikan.

“Sekretari Blinken tha se Administrata e Presidentit Biden e merr shumë, shumë seriozisht rrezikun që paraqet Republika Islamike dhe se ishte në dijeni për mënyrat se si regjimi në Teheran sulmon disidentët në Shtetet e Bashkuara dhe në Evropë”, shkruajti në Twitter zonja Alinejad. “Ai më siguroi se Shtetet e Bashkuara do ta mbajnë përgjegjës regjimin (iranian) për këtë komplot”.

Javën e kaluar Departamenti amerikan i Drejtësisë tha se një gjykatë federale në Nju Jork bëri publike akuzat ndaj pesë shtetasve iranianë për përfshirje në komplotin për të rrëmbyer “një gazetare nga Bruklini, një autore dhe aktiviste të të drejtave të njeriut, për shkak se mobilizoi opinionin publik në Iran dhe në mbarë botën për ligjet dhe praktikat e regjimit (iranian)”. Deklarata për shtyp e Departamentit të Drejtësisë nuk dha emrin e personit ndaj të cilit ishte organizuar komploti.

Zonja Alinejad, e cila jeton në distriktin Bruklin të qytetit të Nju Jorkut, më vonë konfirmoi nëpërmjet mediave sociale se ajo ishte personi në qendër të sulmit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Saeed Khatibzadeh hodhi poshtë akuzat amerikane, duke u shprehur në komente të publikuara nga media shtetërore iraniane se është “një akuzë e pabazë dhe qesharake që nuk meriton një përgjigje”.

Zonja Alinejad punoi si gazetare në Iran në vitet 2000, kur shkruajti artikuj që ekspozonin keqmenaxhimin e qeverisë dhe korrupsionin, derisa autoritetet i hoqën kredencialet e shtypit dhe e kërcënuan me arrestim. Ajo u largua nga vendi në vitin 2009, fillimisht drejt Britanisë, dhe më vonë u vendos në Nju Jork në vitin 2014.

blank

Departamenti i Shtetit paralajmëron amerikanët të mos udhëtojnë në Britani

VOA

Departamenti amerikan i Shtetit po u bën thirrje amerikanëve të mos udhëtojnë në Britani për shkak të rasteve në rritje tme COVID-19 në vend.

Departamenti i Shtetit e rriti të hënën në nivelin më të lartë paralajmërimin për udhëtimet në Britani, pas një veprimi të ngjashëm të ndërmarrë nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve më parë gjatë ditës.

Të dy agjencitë thanë se nëse njerëzit duhet të udhëtojnë për në Britani, ata duhet të sigurohen që janë vaksinuar plotësisht para udhëtimit.

Paralajmërimi erdhi ndërsa britanikët festonin “Ditën e Lirisë”, fundi zyrtar i pothuajse të gjitha kufizimeve të mbylljes së koronavirusit, duke përfshirë vënien e detyrueshme të maskës dhe distancimin shoqëror.

Por Kryeministri Boris Johnson ka të ngjarë të ketë ulur entuziazmin e festimeve kur njoftoi se do të kërkohet prova e vaksinimit për të hyrë në klubet e natës dhe vendet e tjera ku mblidhen turma të mëdha njerëzish duke filluar në fund të shtatorit. Kryeministri Johnson e kaloi Ditën e Lirisë në karantinë pasi ministri i shëndetësisë Sajid Javid doli pozitiv me COVID-19.

Rastet në Britani kaluan 50,000 të infektuar në ditë javën e kaluar për herë të parë që nga janari. Rritja kryesisht ka ardhur nga varianti delta i virusit, i identifikuar së pari në Indi.

Në anën tjetër të Atlantikut, qeveria kanadeze njoftoi të hënën se do të rihapë kufirin e saj për shtetasit amerikanë dhe banorët e përhershëm që jetojnë në Shtetet e Bashkuara duke filluar nga 9 gushti, për sa kohë që ata tregojnë prova se janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19 dhe testojnë negativë për virusin brenda 72 orëve nga mbërritja. Zyrtarët gjithashtu thanë se do të lejojnë vizitorë të vaksinuar plotësisht nga vendet e tjera duke filluar nga 7 shtatori.

Ndërkohë, më shumë se gjysma e 25 milionë qytetarëve të Australisë janë nën masa izolimi të martën pasi kryeministri i shtetit të Australisë Jugore Steven Marshall njoftoi një bllokim të menjëhershëm shtatë-ditor pasi u zbuluan pesë raste të reja. Australia e Jugut bashkohet me shtetet fqinje të Viktorias dhe Nju Sauth Uejlls për të vendosur bllokime të zgjatura që nga fundi i qershorit, kur një shofer limuzine në aeroport në Sidnei, rezultoi pozitiv për variantin shumë ngjitës të deltës.

Dhe një studim i ri i publikuar të martën nga Qendra për Zhvillimin Global me bazë në Shtetet e Bashkuara thotë se numri i përgjithshëm i të vdekurve nga pandemia në Indi mund të jetë 10 herë më i lartë se numri zyrtar i 414,482 viktimave, duke e bërë këtë katastrofën më të rëndë humanitare për vendin e Azisë Jugore që kur fitoi pavarësinë e nga Britania në 1947.

Studimi thotë se rreth 3 milionë deri në 4.7 milionë njerëz humbën jetën nga virusi midis janarit të vitit 2020 dhe qershorit të këtij viti. Vendi i dytë më i populluar në botë, me rreth 1.3 miliardë njerëz, po del nga një valë shkatërruese mes prillit dhe majit që u nxit pjesërisht nga varianti Delta.

blank

SHBA po heton problemet shëndetësore misterioze të diplomatëve në Vjenë

Washington

Autoritetet në Shtetet e Bashkuara kanë filluar një hetim mbi problemet shëndetësore misterioze të diplomatëve amerikanë në kryeqytetin austriak, Vjenë, raporton Anadolu Agency (AA).

Autoritetet përkatëse të SHBA-së njoftuan se po hetojnë më shumë se 20 raste të regjistruara në Vjenë që pretendohet se janë mjaft të ngjashme me simptomat e raportuara nga diplomatët amerikanë në Kubë në vitet 2016 dhe 2017.

Në hetime janë përshirë Departamenti amerikan i Shtetit, Pentagoni dhe Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA).

Departamenti i Shtetit konfirmoi lajmin e hetimit, por nuk zbuloi detaje në lidhje me problemet shëndetësore të diplomatëve në ambasadën në Vjenë.

Subjekti i hetimit janë shkaqet e problemeve shëndetësore të diplomatëve, kurse disa burime mediatike pretendojnë se ka mundësi që këto të jenë sulme me teknologji mikrovalë ose radiovalë.

Lajmi për problemet e regjistruara shëndetësore të diplomatëve amerikanë në Vjenë u publikua për herë të parë të premten nga “The New Yorker”.

blank

Biden: Dezinformimi në rrjetet sociale, “po vret njerëzit”

RFE/RL

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë të premten se rrjetet sociale si Facebook, janë duke “vrarë njerëzit”.

Ai i ka bërë këto komente pasi Shtëpia e Bardhë, ka vazhduar të kritikojë këtë kompani, që po lejon postimin e dezinformatave rreth vaksinave për koronavirus.

“Janë duke vrarë njerëzit. Shikoni, pandemia e vetme që kemi është në mesin e të pavaksinuarve”, u ka thënë Biden gazetarëve kur është pyetur rreth dezinformimit dhe cila është përgjigjja e tij ndaj rrjeteve sociale, siç është Facebook.

Zëdhënësja për media e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka kritikuar po ashtu të premten këtë kompani.

“Qartazi ka hapa që janë marrë. Ato janë kompani të sektorit privat. Ka hapa shtesë që duhet të marrin. Është e qartë se ka ende për t’u bërë”, ka thënë ajo nga Shtëpia e Bardhë.

Facebook, nuk ka komentuar ende këto deklarata.

Sipas zyrtarëve amerikanë, rritja e re e numrit të të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus në Shtetet e Bashkuara, është duke prekur personat e pavaksinuar.

“Ekziston mesazh i qartë, është duke u bërë një pandemi e të pavaksinuarve”, ka thënë drejtorja e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Rochelle Qalensky, para gazetarëve.

Shumë persona janë duke refuzuar vaksinimin, pavarësisht procedurave të lehta në Shtetet e Bashkuara, duke thënë se nuk iu besojnë vaksinave.

Skepticizmi është duke u rritur edhe nga postimet e rreme kundër vaksinës nëpër rrjetet sociale.


Send this to a friend