VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Papa Françesku: Bota ka nevojë për unitet e vëllazërim, që ta kapërcejë krizën

By | January 11, 2021
blank

Komentet

blank

Reagon Gjermania e Merkelit: Vizatimi i kufijve të rinj në Ballkanin Përëndimor është rrugë e rrezikshme

Michael Roth, Ministri për Çështje Evropiane i Qeverisë Federale të Gjermanisë së kancelares Merkel, ka reaguar pas publikimit të një letre nga mediumi slloven “necenzuriano.si” në të cilën flitet për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë dhe shkëputjen e “Republika Srpskas” së Bosnje e Hercegovinës drejt Serbisë, shkruan Gazeta Express.

Roth ka thënë se rivizatimi i kufijve të Ballkanit Perëndimor është një rrugë e rrezikshme.

 

“Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë një ardhme vetëm si shoqëri multietnike dhe multireligjioze. Pajtimi dhe bashkëpunimi rajonal është çelësi drejt paqes, demokracisë dhe proposirtetit. Vizatimi i kufijve të rinj është rrugë e rrezikshme”, ka shkruar Roth, raporton Gazeta Express.

Countries on #WesternBalkans have a future only as multiethnic and multireligious societies. Regional reconciliation and cooperation are the keys for peace, democracy and prosperity. Drawing new frontiers is a dangerous path. 🇪🇺🇷🇸 🇲🇪 🇲🇰 🇧🇦 🇽🇰 🇦🇱🇪🇺

— Michael Roth MdB 🇪🇺 (@MiRo_SPD) April 16, 2021

Gjermania e kancelares Angela Merkel ka qenë në vazhdimësi kundër idesë së prekjes së kufijve në Ballkanin Perëndimor. Kjo, meqë ekziston frika se një lëvizje e çfarëdo kufiri në rajon, mund të hap kutinë e Pandorës dhe të prodhojë efekt zingjiror.

blank

Von der Leyen vaksinohet me Pfizer/BioNTech

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, mori të enjten dozën e parë të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit.

Von der Leyen postoi në Twitter fotografi duke u vaksinuar.

“Jam shumë e lumtur që kam marrë sot dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19 [sëmundjes që e shkakton koronavirusi]”, shkroi von der Leyen.

“Ritmi i vaksinimit do të përshpejtohet, pasi dërgesat në BE po përshpejtohen”, tha ajo.
Një zëdhënës i saj tha se ka qenë radha e von der Leyenit për t’u vaksinuar, në bazë të rregullave të fushatës së vaksinimit në Belgjikë.

Sipas tij, deri më tash janë vaksinuar shtatë nga 27 komisionarët evropianë.

Bashkimi Evropian është kritikuar për fushatë të ngadalshme vaksinimi, por zyrtarët në Bruksel kanë fajësuar problemet me furnizimin.

BE-ja ka miratuar për përdorim katër vaksina kundër koronavirusit: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson & Johnson.

Të gjitha, përveç të fundit, duhet të jepen me nga dy doza për të qenë sa më efektive. rel

blank

Vazhdon shkallëzimi i tensioneve në kufirin Rusi-Ukrainë

VOA

Dy anije luftarake amerikane pritet të mbërrijnë këtë javë në Detin e Zi si një demonstrim i mbështetjes së administratës Biden për Ukrainën, ndërkohë që shtohen shqetësimet se Presidenti rus Vladimir Putin po shikon mundësinë për një ofensivë kundër vendit fqinj.

Kremlini ka ndërmarrë një lëvizje të madhe trupash, tankesh dhe raketash përgjatë kufirit me Ukrainën, më e madhja që nga aneksimi prej tij i gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014, sipas zyrtarëve ukrainas dhe amerikanë. Rusia ka kryer të paktën tre stërvitje ushtarake pranë kufirit me Ukrainën që nga mesi i marsit.

Javën e kaluar, Presidenti i SHBA Joe Biden pati telefonatën e tij të parë me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë, “pohoi mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës përballë agresionit të Rusisë i cili vazhdon në Donbas dhe Krime,” siç u shprehën zyrtarët.

Dërgimi i anijeve luftarake në Detin e Zi ka për qëllim të ritheksojë deklaratën e Presidentit Biden.

Luftimet midis ukrainasve dhe rebelëve të mbështetur nga rusët në rajonin Donbas të Ukrainës janë intensifikuar që nga fundi i janarit dhe zyrtari i lartë i Kremlinit Dmitry Kozak, i cili ia hodhi fajin Ukrainës, bëri një paralajmërim ogurzi, duke thënë se një konflikt në shkallë të gjerë do të ishte “fillimi i fundit” për Ukrainën, një deklaratë e cila është parë në Kiev dhe në kryeqytetet perëndimore si një kërcënim.

Dmitry Peskov, zëdhënësi kryesor i Kremlinit, nuk ka mohuar grumbullimin e forcave në kufi, por u tha gazetarëve në Moskë se Rusia “i lëviz forcat e armatosura brenda territorit të saj si ta shohë të arsyeshme”. Presidenti ukrainas Zelenskiy vizitoi vijat e frontit në Donbas javën e kaluar dhe shprehu keqardhje lidhur me “përshkallëzimin e madh” të gjendjes, siç e quajti ai.

Një ushtar ukrainas u vra dhe një tjetër u plagos në Donbas të shtunën, thanë zyrtarët ushtarakë të Ukrainës. Kjo është viktima e katërt për forcat e Ukrainës këtë muaj. Ukrainasit thonë se ushtari vdiq pasi forcat e ndihmuara nga Rusia hapën zjarr me granatahedhës automatikë dhe mortaja 82 milimetra, armë të ndaluara sipas marrëveshjes së Minskut, një protokoll armëpushimi i nënshkruar në vitin 2014 që shpesh nuk është përfillur.

blank

Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus në Gjermani

Numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Gjermani ka arritur në mbi tre milionë, njoftoi Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve Infektive, Robert Koch.

Numri i vdekjeve të shkaktuara nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi, ka arritur në 78.452, thuhet në njoftim.

Javën e kaluar autoritetet regjistruan një shkallë prej 136.4 të infektuar për 100.000 banorë.

Në periudhën e fundit, Gjermania ka shënuar rritje të rasteve të të infektuarve me koronavirus pavarësisht se vendet kulturore, restorantet dhe objektet tjera janë të mbyllura për muaj të tërë.

Autoritetet shëndetësore paralajmëruan të premten se spitalet mund të mbingarkohen pa masa më të ashpra kombëtare për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. rel

blank

Free climber britanik George King ngjitet në rrokaqiellin e hotelit Melia në Barcelonë, një nga më të lartët në Evropë

VOAL – George King e bëri përsëri. Alpinisti i mirënjohur free climber është ngjitur në rrokaqiellin e hotelit Melia në Barcelonë, një nga më të lartët në Evropë. Ai e bëri atë me duart e tij të zhveshura pa litarë ose mbrojtje: 31 kate, 116 metra të larta, një arritje drithëruese e arritur në vetëm 20 minuta. Ngjitja u dokumentua nga një dron dhe u pasua nga një turmë e vogël me frymë pezull.

Britaniku u bë i famshëm për ngjitje në një nga rrokaqiejt ikonë të Londrës, Shard, 300 metra i lartë në 2019. Për këtë arritje, i riu kishte kaluar 3 muaj në burg.

Në Barcelonë, King rrezikoi përsëri jetën e tij, por shmangu arrestimin. Sapo ai zbarkoi, policia e mori me vete vetëm për ta liruar pas rreth njëzet minutash pa asnjë gjobë. rsi-eb

blank

Italia dëbon dy zyrtarë rusë

Roma urdhëroi dëbimin e dy zyrtarëve rusë, nën dyshimet për spiunim.

Policia italiane tha më herët se ka arrestuar një kapiten të Marinës italiane, së bashku me një zyrtar ushtarak rus, në lidhje me rastin e spiunimit.

Ministria e Jashtme e Italisë njoftoi më vonë se ka thirrur në bisedë informative ambasadorin rus, Sergei Razov.

Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Maio, tha se ka informuar ambasadorin për “dëbimin e menjëhershëm të dy zyrtarëve rusë, të përfshirë në këtë incident jashtëzakonisht të rëndë”.

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe vendeve anëtare të NATO-s janë tensionuar nga disa skandale të spiunimit në vitet e fundit.

Ambasada e Rusisë në Romë fillimisht tha se një punonjës i zyrës së atasheut të saj ushtarak është arrestuar dhe se “detajet e rastit po sqarohen”.

Reuters më vonë citoi zyrën e presidentit rus, Vladimir Putin, të ketë thënë se shpreson se lidhjet me Italinë do të mbeten konstruktive dhe pozitive, pavarësisht rastit.

Gazeta italiane Corriere della Sera raportoi se zyrtari i ndaluar rus, i cili ka punuar në Ambasadën ruse, është urdhëruar të largohet së bashku me një epror.

Gazeta po ashtu tha se kapiteni italian, i cili është arrestuar duke i dorëzuar dokumente sekrete zyrtarit rus, ka poseduar jo vetëm dosje italiane, por edhe “dokumente shumë sekrete të NATO-s”, duke vënë kështu në rrezik jo vetëm sigurinë e Italisë, por edhe të vendeve të tjera.

Policia tha se oficeri italian është dërguar në paraburgim.

Javën e kaluar, edhe Bullgaria ka dëbuar dy diplomatë rusë për, siç ka thënë, veprimtari “të papajtueshme” me statusin e tyre diplomatik. rel

blank

Një oficer italian kapet duke i shitur sekrete Rusisë

Policia italiane. Foto nga arkivi.

Një oficer i marinës italiane është arrestuar gjatë aktit të dorëzimit të dokumenteve sekrete një zyrtari ushtarak rus, njoftoi policia italiane. Shtetasi italian po i shiste këto dokumente.

Policia ka ndaluar të dy personat, por vetëm shtetasi italian është arrestuar nën dyshimin e krimeve të rënda, përkatësisht të spiunimit dhe cenimit të sigurisë shtetërore.

Shtetasi rus për të cilin thuhet se ka punuar në Ambasadën e Rusisë në Itali, pritet të dëbohet nga vendi. Ai nuk është arrestuar pasi gëzon imunitet diplomatik, tha deklarata e policisë.

Ministria e Jashtme e Italisë ka thirrur në bisedë ambasadorin rus në Itali, Sergei Razov.

Policia ushtarake e zhvilloi aksionin “gjatë një takimi të fshehtë midis këtyre dy personave, duke i kapur menjëherë pas transferimit të një dokumenti nga oficeri italian në këmbim të një shume parash”, thuhet në deklaratën e policisë.

Gazeta italiane “Corriere della Sera” raporton se oficeri italian mund të ketë dorëzuar sekrete të NATO-s, bazuar në dokumentet e konfiskuara në banesën e tij nga ana e policisë.

Arrestimi vjen pas tensioneve të rritura midis Moskës dhe Perëndimit, veçanërisht për burgosjen e kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny, një veprim i cili nxiti zyrtarët e BE-së të vendosin sanksione kundër zyrtarëve të lartë rusë.

blank

Përshëndetje, Venecia! Gëzuar 1600 vjetorin e lindjes!

VOAL – Përshëndetje, Venecia! Serenissima mbushi 1600 në 25 Mars 2021. Legjenda thotë se në atë datë, në vitin 421 saktësisht, u vendos guri i parë i kishës së San Giacomo në Rialto, një ditë që edhe autoritetet e konsiderojnë themelin e qytetit në laguna. Venecia ka përjetuar një histori unike, e cila e ka bërë atë protagoniste të jetës evropiane disa herë në fushat ligjore, tregtare, shoqërore, fetare dhe historike.

Festimet kanë filluar dhe do të zgjasin deri në vitin 2022. Sheshet, urat, kanalet dhe rrugët fatkeqësisht janë gjysmë të shkreta për shkak të kufizimeve antikovide, por një ditë Venecia do të kthehet në turmë me turistë dhe shikues, të tërhequr nga monumentet e saj, arkitektura e saj unike dhe e kaluara e saj e lavdishme./rsi-eb

 

blank

Parlamenti Evropian insiston për liberalizim vizash për Kosovën

Në seancën plenare të Parlamentit Evropian të enjtën, po diskutohet për raportet e progresit për vendet e Ballkanit Perendimor. Për to do të votohet nga i tërë parlamenti gjatë ditës. Më herët, më 23 shkurt, të njëjtat raporte ishin miratuar në Komisionin e politikës së jashtme.

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë në paraqitjen e saj se ky raport shënon edhe sukseset e arritura në Kosovë dhe sfidat e problemet me të cilat Kosova po përballet.

Ajo u është falënderuar kolegëve nga të gjitha grupet e Parlamentit Evropian për mbështetjen e këtij raporti.

“Parlamenti Evropian mbetet i bashkuar fuqishëm krah popullit të Kosovës. Ata janë me shumicë të madhe në favor të BE-së. Në fakt, asnjë popull në rajon nuk shpreh më shumë mbështetje për BE-në sesa populli i Kosovës. Por kjo nuk është diçka që duhet të kuptohet nga ne si e garantuar dhe ne duhet po ashtu të përmbushim obligimet dhe premtimet tona, sidomos për liberalizimin e vizave”, ka thënë raportuesja për Kosovën.

Ajo ka shtuar se “ndan frustrimin me qytetarët e Kosovës për mungesën e liberalizimit të vizave” dhe ka bërë ftesë për vendet anëtare të BE-së që në Këshill të marrin më në fund vendimin për heqjen e vizave për Kosovën.

Von Cramon ka bërë ftesë për BE-në që të ndihmoj sa më shpejt në furnizimin më të madh me vaksina për Kosovën.

Kosova mbetet vendi i vetëm në Evropë që nuk ka nisur procesin e vaksinimit kundër COVID-19, dhe nuk ka ndonjë konfirmim zyrtar se kur mund të arrijë kontigjenti i parë i vaksinave në Kosovë.

Von Cramon ka bërë thirrje që fondet nga IPA të përdoren më shumë në ruajtjen e mjedisit jo vetëm për qytetarët e Kosovës por për tërë Evropën.

“Raporti ynë inkurajon Kosovën të bëj më shumë përpjekje në çështjet e brendshme nga edukimi dhe shëndetësia e deri tek reformat e tjera. “Uroj Kryeministrin Kurti dhe i uroj sukses në përballje me sfidat e mëdha”, ka thënë ajo. Sipas saj, për t’i tejkaluar problemet politike, është e nevojshme një qartësi dhe duhet të zgjidhet presidenti i vendit sa më parë.

Von Cramon ka thënë se Kosova duhet të mbetet e përkushtuar për dialog dhe të mos largohet nga dialogu. Njohja e ndërsjellë mbetet kusht për Serbinë dhe Kosovën për tu anëtarësuar në BE”.

“Të pyetesh se çfarë fiton Kosova nga dialogu është qasje e gabuar. Më shumë duhet menduar se çfarë humbet nëse largohemi nga dialogu. Largimi nga dialogu nuk është opsion as për Serbinë” ka thënë ajo. Sipas saj, Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, “mundet dhe duhet të shfrytëzoj shumicën që ka ne Kuvend për të arritur marrëveshje me Kosovën në dialog”.

Ajo ka thënë se në Serbi duhet të evitohet edhe keqpërdorimi i pushtetit, sidomos sulmet ndaj atyre që mendojnë ndryshe.

Raporti për Kosovën bën ftesë edhe një herë për shtetet e BE-së të cilat nuk e kanë njohur Kosovën që ta bëjnë një gjë të tillë.

Raportet e Parlamentit Evropian nuk kanë fuqi obliguese për shtetet anëtare të BE-së por janë një mesazh politik.

Në raportet me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, kërkohet që sa më parë BE-ja të nisë me këto dy shtete negociatat për anëtarësim.

blank

Më në fund u firmos njohja reciproke e patentave midis Shqipërisë dhe Italisë

Voal.ch – Ambasada e Italisë në Tiranë lajmëron përmes një tweet në Twitter lajmin e njohjes reciproke të patantave mdis dy vendeve si më poshtë:

Të lumtur që dje u përfundua hapi i fundit zyrtar për rinovimin e marrëveshjes për njohjen reciproke të lejeve të drejtimit ndërmjet Italisë dhe Shqipërisë.

Një rezultat i rëndësishëm për të lehtësuar jetën e përditshme të mijëra qytetarëve shqiptarë dhe italianë që jetojnë në Itali dhe Shqipëri! /Twitter/eb

 

 

blank

blank

Lëvizja për pavarësinë e Katalonjës në kërkim të rrugëve të reja

Lëvizja separatiste e Katalonjës pësoi një goditje këtë muaj kur Parlamenti Evropian, i ndarë thellësisht, i hapi rrugën ekstradimit të udhëheqësit separatist në mërgim, Carles Puigdemont në Spanjë për t’u përballur me akuzat për kryengritje. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Alfonso Beato njofton nga Barcelona se aktivistët katalanas e kanë quajtur këtë veprim një disfatë për demokracinë në Evropë.

Nuk ishte ajo që donin të dëgjonin mbështetësit e përpjekjes për shkëputje të Katalonjës nga Spanja. Parlamenti Evropian votoi për heqjen e imunitetit të udhëheqësit separatist Carles Puigdemont.

“Kërkesa për heqjen e imunitetit të Carles Puigdemont i Casamajo, është miratuar”, tha nënpresidentja e Parlamentit Evropian, Heidi Hautala.

blank

Carles Puigdemont

Puigdemont ka jetuar në mërgim në Belgjikë pasi Madridi ngriti akuza ndaj tij dhe të tjerëve për organizimin e referendumit për pavarësi në vitin 2017 që një gjykatë spanjolle e shpalli të paligjshëm. Vendimi i Parlamentit Evropian i hap rrugën ekstradimit e tij në Spanjë, ku ai pritet të përballet me akuzat për nxitje të kryengritjes.

“Është një ditë e trishtuar për Parlamentin Evropian. Ne humbëm imunitetin, por Parlamenti Evropian dhe demokracia evropiane kanë humbur më shumë”, tha ish-presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont.

Çështja e Katalonjës ka ndarë thellësisht Parlamentin Evropian. Kjo çështje bëhet edhe më e debatueshme nëse merret parasysh mënyra se si ligji spanjoll e përkufizon kryengritjen dhe rebelimin, që mund të ketë pasoja të ndryshme për zotin Puigdemont.

Krimet e rebelimit dhe nxitjes së kryengritjes nuk konsiderohen në të njëjtën mënyrë nga të gjitha vendet anëtare të BE-së, thonë analistët. Dënimet për nxitje të kryengritjes në Spanjë mund të arrijnë deri në 13 vjet burg, ndërsa në Belgjikë ky lloj krimi nuk njihet.

“Mesazhi për Spanjën është që të veprojë me kujdes sepse këto dënime janë jashtëzakonisht të debatueshme. Mendoj se kjo shpjegon përçarjen në Parlamentin Evropian. Shumë deputetë evropianë i shohin të gjitha procedurat gjyqësore kundër këtyre udhëheqësve si shumë problematike, ndërsa të tjerët në një farë mënyre e mbështesin Spanjën sepse ajo është anëtare e BE-së”, thotë Anna Sofia Cardenal, profesore e shkencave politike në Universitetin e Hapur të Katalonjës.

Aktivisti Jordi Cuixart, i cili nuk shkoi në mërgim si ish-presidenti i Katalonjës Puigdemont dhe separatistët e tjerë katalanas, u burgos dhe po vuan një dënim 9-vjeçar për nxitje të kryengritjes.

Pas dënimit, ai kishte liri të kufizuara dhe në një intervistë për mediat u shpreh se Spanja po zbatonte një ligj të vjetër.

“Në realitet, akuza për nxitje të kryengritjes në fund të shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të vuri përballë anëtarët e ushtrisë që u rebeluan kundër pushtetit dhe ligjeve të asaj kohe”, tha Jordi Cuixart, udhëheqës i Lëvizjes për Pavarësinë e Katalonjës.

Autoritetet spanjolle kanë pezulluar masat alternative të paraburgimit dhe udhëheqësit e dënuar separatistë tani janë duke vuajtur dënimin e plotë me burg.

Në zgjedhjet rajonale të shkurtit në Katalonjë, partitë pro-pavarësisë morën më shumë se gjysmën e votave, pavarësisht pjesëmarrjes së ulët të votuesve për shkak të pandemisë.

blank

Alba Kepi rrëzon propagandë: Edi Rama mashtroi, Italia nuk njeh patentat shqiptare

Gazetarja Alba Kepi me aktivitet në Itali shkruan në rrjetin social si më poshtë:
“DOKRRA E HINIT!
Me keqardhjen ndaj dhjetra emigranteve shqiptare qe prej muajsh me shkruajne, per momentin nuk ka rinovim te marreveshjes se njohjes se patentave shqiptare ne Itali!
Mbi postimin rrenacak e plot “gezim” te KM dje, qe shkruante se “sot ministrja shqiptare Xhacka do te mberrinte ne Rome per te nenshkruar kete rinovim” ..
1- Ministrja nuk vjen sot ne Rome.
2- Vizita ka qene e programuar ne rruge institucionale e behet neser date 12 mars 2021. Pra as daten e vizites nuk e ka te shenuar ne axhende qeveria shqiptare.
3- Nuk ka firme rinovimi njohje patentash shqiptare ne axhende e takimit. Xhacka mund ta sjell si kerkese, por nese neser e shesin si dakortesi diheni se genjejne.
Dakortesia eshte arritur qe me 2013-2014 e ka skaduar me 2019 e sipas marreveshjes duhet rinovuar cdo 5 vite.
5- Per rinovimin e kesaj marreveshje ceshtja nuk eshte ne duart as te Di Maios e as Xhackes, por e Ministrive te Transportit te dy vendeve e qe per momentin cdo gje ka mbetur me dhjetor te 2019.
4- Keqardhje per emigrantet qe u vune ne loje e keqardhje dhe per veten qe per jo profesionalitet institicional shqiptar e rrena propagande facebook m’u desh te shfaqesha si jo serioze me kerkesat e mia per te marre lajmin e fundit tek autoritetet me te larta italiane.
5- “Ma brutta figura hai fatto te” i dashur KM … une vazhdoj te jem sherbetore e informacionit te vertete mes dy vendeve… e parashikova gjithcka qe dje… por te dhashe besim se ndoshta kishe ndonje spirale shprese… off records. E ja qe gabova…
6- Neser do ti nisesh nje sms mikut Di Maio per te thene dy fjale ne video se ka shprese per patentat… eh te duhet per fushaten. Por fjalet i merr era ….
E verteta eshte se
⛔NuK KA AS FIRME / AS RINOVIM/ AS PENSIONE/ AS VOTE EMIGRANTESH!
Ka vec dokrra hini!!!⛔
… e perseris kujdes me ata qe bejne propaganden e patentave e te pensioneve ne Shqiperi.. hallet e emigranteve zgjidhen me profesionalitet, seriozitet, qetesi e aftesi institucionale e diplomatike. Duhen ekonomiste te afte te se drejtes ekonomike nderkombetare, te njohur ligjerisht ne Itali e ne nivel europian… e jo zyra italiane sindikatash.
Uroj qe Ministrite e Transportit te dy vendeve ta zgjidhin sa me shpejt kete ngerc se ka familje qe nga kjo patente mbajne femijet me buke e emigrante qe rrezikojne te humbasin vendin e punes.”

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend