VOAL

VOAL

Oksford kryeson listën e universiteteve më të mira në botë

September 12, 2019
blank

Komentet

blank

Analisti Dario Fabbri: Çfarë ndodh nëse rusët thyejnë frontin e Donbasit?

Sipas drejtorit të CIA-s, 6 muajt e ardhshëm do të jenë “vendimtarë”. Analisti Dario Fabbri shpjegon: “Çfarë ndodh nëse rusët thyejnë frontin e Donbasit? Çfarë do të bëjnë Shtetet e Bashkuara? A do ta detyrojnë Zelenskyn të negociojë?”

 

Shefi i CIA-s, William Burns thuhet se i ka ofruar presidentit rus Vladimir Putin një të pestën e territorit të Ukrainës, afërsisht sa Donbass, për t’i dhënë fund luftës. Hipoteza u zbulua në faqet e NZZ dhe më vonë bëri xhiron e botës. Shtëpia e Bardhë e mohoi këtë, por në ditët në vijim Burns lëshoi ​​deklarata zyrtare në të cilat ai pohon se 6 muajt e ardhshëm të luftës do të jenë padyshim “vendimtarë”. Ne biseduam për këtë me analistin gjeopolitik Dario Fabbri.

blank

Dario Fabbri në Lugano

 

Si mund të lexohen këto thashetheme të publikuara në NZZ?
“Është një sinjal. Këto ngjarje nuk ndodhin kurrë rastësisht. Kjo ofertë nga Burns mund të mos ketë ekzistuar kurrë. Por administrata amerikane dhe të gjitha kancelaritë e botës shpesh lëshojnë balona provë përmes mediave për të parë efektin që ka. Kështu duan për të dërgojnë mesazhe të kryqëzuara. Nga njëra anë për të demonstruar një lloj pranimi të një skenari që me shumë pak gjasa do të kthehet para 24 shkurtit 2022, pra në kohën kur Rusia kishte aneksuar vetëm Krimenë. Nga “tjetra sepse, në të njëjtën kohë, duan t’i tregojnë qeverisë së Moskës qëllimin për të negociuar dhe asaj të Kievit nevojën për të pranuar një formë kompromisi që mund të mos jetë as ai që parashikohet në këtë kryeradhë të NZZ”.

Vetë Burns tha të enjten se 6 muajt e ardhshëm të luftës do të jenë “vendimtarë”, sepse Putini po vë bast mbi interesin perëndimor dhe “lodhjen politike” që mund t’i ofronte ushtrisë së tij një shans real për të arritur fitore të reja. “Putin po vë bast se kalimi i kohës shkon në favor të tij”, shtoi Burns. A është vërtet kështu?
“Çështja është kjo: ne duhet të arrijmë të kuptojmë se sa e rëndësishme është kjo luftë për rusët. Në interpretimin e tyre kjo luftë është vendimtare. Në rast të një dështimi, qoftë edhe taktikisht, pasojat për Rusinë do të ishin të padurueshme. Parë nga Moska, do të ishte një lloj dorëzimi. Kjo është ajo që na thotë Kremlini. Dhe rusët besojnë vërtet në përparimin e paepur të Perëndimit në kufijtë e tyre. Koha luan në favor të Rusisë në këtë kuptim: ata nuk dorëzohen, përkundrazi ata po rinisen në funksion të një ofensive pranverore. Nuk është rastësi që vijnë deklaratat e Burns: amerikanët duhet të pyesin veten se çfarë të bëjnë: çfarë ndodh nëse rusët depërtojnë frontin në Donbas? Atëherë ata nuk do të kishin aftësinë për të të shkojnë në Kiev, por ata mund të bëjnë bllof dhe të thonë “ne nuk ndalemi”. Dhe në atë moment çfarë bëjnë Shtetet e Bashkuara? A e pranojnë situatën? A ndërhyjnë drejtpërdrejt në luftë? A e detyrojnë Zelenskin të negociojë. Do të përballeshim me një skenar vërtet të komplikuar për Washingtonin dhe besoj se këto deklarata shërbejnë për të t’ia dalë situatës përpara. Duke supozuar dhe mos pranuar se Rusia është me të vërtetë e aftë të thyejë frontin”.

A po përgatisin terrenin për ofensivën e pranverës sulmet intensive raketore ruse të ditëve të fundit?
“Unë nuk e di nëse ata janë të lidhur në të vërtetë me një ofensivë të mundshme pranverore që duhet të ndodhë kryesisht në tokë. Rusët me sa duket po grumbullojnë 500,000 njerëz për të sulmuar në Donbass, kryesisht në rajonin e Donetsk. Dhe është e qartë se këto raketa mund të përgatisin fushë ndaj një nisme të këtij lloji, por për momentin këto janë vetëm hamendje”.

“Ne nuk besojmë se Putini është serioz për të negociuar, edhe nëse ndonjëherë dëgjojmë për këtë hipotezë”, përfundoi Burns.
“Kjo varet. Nëse me negocim do të thuash që Kremlini pranon të rihyjë në kufijtë që ishin para kësaj lufte, atëherë sigurisht që jo. Rusia e bëri luftën e agresionit kundër ukrainasve për arsye specifike që i konsideron ende të vlefshme sot. Pra. ai nuk do të donte të largohej nga territori i pushtuar.Negocimi që synojnë rusët… është një negociatë e tyre, d.m.th. është e qartë se kjo, dhe ajo që nënkuptojnë amerikanët, nuk do të thotë saktësisht të negociosh, por do të thotë të imponosh kushtet e tua në tryezën e bisedimeve”.Joe Pieracci/Elida Buçpapaj

blank

Irani, regjisori Jafar Panahi fillon grevën e urisë

VOAL- Regjisori i njohur iranian Jafar Panahi ka nisur një grevë urie dhe etje duke kërkuar të lirohet nga burgu Evin i Teheranit. Këtë e ka bërë të ditur portali persian me seli në Londër ‘Iran International’.

“Do të refuzoj të ha, të pi dhe të marr ilaçe derisa të vijë koha e lirimit. Do të qëndroj në këtë situatë derisa ndoshta trupi im i pajetë të dalë nga burgu”, tha ai në një mesazh të shpërndarë në Instagram nga gruaja dhe djali i tij.

Panahi është arrestuar disa herë në të kaluarën për shkak të veprimtarisë së tij artistike. Në korrik 2022, ai u burgos përsëri pasi shkoi në Evin për të pyetur për Mohammad Rasoulof dhe Mostafa Al-Ahmad, dy regjisorë që ishin arrestuar ditët e mëparshme.

Ai fitoi Luanin e Artë në Festivalin e Filmit në Venecia në vitin 2000 me “Rrethi”. Në vitin 2015 mori Ariun e Artë në Berlin për “Taxi Tehran” dhe në vitin 2018 fitoi çmimin e skenarit më të mirë në Kanë me “Tre Fytyra”. Në vitin 1997 ai mori Leopardin e Artë në Festivalin e Filmit në Lokarno për “Pasqyra”. rsi-eb

blank

Lufta- Rusia humbet gjysmën e trupave elitare ajrore

Një ish-zyrtar i Kremlinit ka pranuar se Rusia tani ka vetëm gjysmën e trupave të saj të elitës ajrore të parashutistëve që nga pushtimi i Ukrainës.

Zbulimi vjen nga Mikhail Zvinchuk, një ish-zyrtar i shtypit ushtarak dhe krijues i kanalit Rybar në Telegram.

“Shumë deklarojnë se nuk po shohin trupat ajrorë të jenë të pranishëm në front. Fatkeqësisht, ky është realiteti objektiv – me fillimin e mobilizimit, forcat tona ajrore humbën 40-50 për qind të stafit. Për momentin, nga formacionet e vjetra dhe të testuara me pajisje të përcaktuara, nuk kanë mbetur edhe aq shumë trupa”, tha ai.

Prej kohësh dihej se trupat elitare ajrore kishte pësuar humbje të mëdha dhe vihej re mungesa e dukshme e tyre në beteja, por shkalla e vërtetë e shkatërrimit të tyre nuk dihej. syri.net

blank

Adoleshentja ruse kundër luftës në Ukrainë që mund të përballet me burgim

North Realities

Qeveria ruse nuk priti fare që të fillonte gjykimi i Olesya Krivtsovas, studentes 19-vjeçare nga qyteti verior Arkangelsk, dhe më 10 janar e shtoi atë në listën e “terroristëve dhe ekstremistëve”.

Krivtsova ka hyrë në muajin e dytë të arrestit shtëpiak, duke u përballur me mundësinë e më shumë se 10 vjetëve burgim me akuzat për “justifikim të terrorizmit” dhe “diskreditim të forcave të armatosura të Federatës Ruse”.

“Mendimet më të këqija më vijnë në kokë”, tha Krivtsova për televizionin Current Time”, dhe shtoi se “unë e kuptoj shumë mirë që mund të burgosem… po përpiqem të pajtohem me këtë”.

Gjithçka nisi më 26 dhjetor, kur policia u shfaq për ta kontrolluar banesën ku ajo jeton me të dashurin e saj.

“Olesya nuk e pa bastisjen”, tha nëna e saj, Natalya Krivtsova, për Radion Evropa e Lirë.

“E larguan nga banesa 10 minuta pasi erdhën”.

Më vonë, një oficer i qendrës kundër ekstremizmit në Ministrinë e Brendshme i tha asaj se vizita në shtëpi ishte “një përshëndetje nga grupi mercenar Wagner”.

Vetëm pak javë më parë, grupi Wagner i lidhur me Kremlinin, publikoi një video brutale në të cilën vrasësi i dënuar, Yevgeny Nuzhin, i cili ishte rekrutuar nga burgu për të luftuar në Ukrainë, u cilësua si tradhtar dhe u vra duke ia shtypur kokën.

Prej kur nisi pushtimi i paprovokuar i Ukrainës në shkurt të vitit 2022, mijëra kundërshtarë të luftës janë përballur me ndjekje dhe persekutim, sipas ligjeve të miratuara me nxitim që kriminalizojnë përhapjen e qëllimshme të atyre që shteti pretendon se janë informacione të rreme për luftën, ose “diskreditimi” i forcave të armatosura.

Vetë Krivtsova u gjobit me 30.000 rubla (425 dollarë) në prill për postimin në publik të afisheve kundër luftës.

“Shkatërrimi i jetës së një personi”

Gjatë seancave fillestare gjyqësore, pas arrestimit të Krivtsovas, u bë e qartë se rasti kundër saj bazohej në denoncimet e kolegëve studentë të universitetit, të cilët ishin pjesë e një bisede të mbyllur të universitetit në Telegram, të cilën e ka parë Radio Evropa e Lirë.

“Në seancë, ata përmendën dy emra të njerëzve që unë i njihja në atë bisedë. Ata po diskutonin se si të paraqisnin një denoncim – në polici ose në [Shërbimin Federal të Sigurisë]”, tha ajo për Current Time.

“I kam njohur më parë”, shtoi ajo. “Kam pasur marrëdhënie mjaft të mira me njërin. Herë pas here takoheshim me njëri-tjetrin dhe bisedonim. Dëshmitari tjetër më ndihmoi një herë të mbaj një çantë të rëndë. Gjëja më e çuditshme është se njëri prej tyre më dërgoi një kopje të bisedës”.

Olesya Krivtsova.

Olesya Krivtsova.

Ajo shtoi se avokatëve të saj nuk u janë dhënë kopjet e asnjë denoncimi që mund të jetë bërë.

Në tetor, pjesëmarrësit e bisedës në rrjetin Telegram po diskutonin pushtimin rus në Ukrainë, kur njëri prej tyre postoi pamje nga historitë e Krivtsovas në Instagram, në të cilat ajo ripostoi rekomandimet e autoriteteve ukrainase se si ushtarët rusë duhet të dorëzoheshin, si dhe fotografitë e civilëve të vrarë ukrainas.

“Kjo është e paligjshme”, shkroi njëra nga ta në grup. “Ndoshta duhet hapur një çështje?”

Pak çaste më vonë, i njëjti shkroi: “I shkrova komandantit. Ai ka miq në organet [e sigurisë] dhe do të konsultohet me ta”.

Dikush më pas postoi një fotografi të një postimi të ligjëruesit të universitetit, Aleksei Feldt, i cili shkroi se “denoncimet nuk e bëjnë dikë patriot” dhe pjesëmarrësit filluan ta diskutojnë atë.

“Mendoj se denoncimet dhe sulmet ndaj dikujt janë dy gjëra të ndryshme”, shkroi njëri. “Trajtimi ndaj dikujt bëhet për arsye personale”.

“Ajo që kemi këtu është një akt i paligjshëm. Unë mendoj se ne jemi të detyruar të flasim, veçanërisht pasi ne e dimë se çfarë u bëjnë djemve tanë që dorëzohen”, shtoi një tjetër, me sa duket duke iu referuar pretendimeve të pabazuara të propagandës ruse se të burgosurit rusë abuzohen në mënyrë rutinore nga ukrainasit.

“Denoncimi është detyrim i një patrioti”, shkroi një i tretë.

Krivtsova tha se beson se studentët ishin të motivuar nga bindjet “ideologjike”.

“Unë mendoj se ata të gjithë besojnë se veprimet e tyre ishin të përshtatshme dhe të drejta, dhe se unë duhet të ndëshkohem në përputhje me ligjin”, tha ajo.

“Edhe nëse keni ideologji, edhe nëse jeni gati të mbroni vendin tuaj me mjete të tilla, ndoshta mund të gjeni një mënyrë tjetër”, shtoi ajo. “Shkatërrimi i jetës së një personi për shkak të pikëpamjeve të tyre – në këtë rast mjaft të padëmshme – është imorale”.

Bileta misterioze

Dy ditë pas arrestimit të saj, gjykata e urdhëroi Krivtsovan të qëndronte në arrest shtëpiak në pritje të gjykimit.

Një javë më vonë, policia e ndaloi sërish. Ata kërkuan paraburgim për të, duke pretenduar në gjykatë se në emrin e saj ishin blerë dy bileta treni me një drejtim për në zonat kufitare të Rusisë dhe duke argumentuar se ajo kishte rrezik të ikte.

Krivtsova e mohoi blerjen e biletave, duke shtuar se nuk do të mund ta bënte këtë sepse nuk kishte pasaportë të vlefshme.

Gjatë seancës, avokatët mbrojtës kërkuan shënime nga hekurudha shtetërore që tregonin se kur, ku dhe si ishin blerë biletat e supozuara dhe mundësinë për të pyetur ndonjë dëshmitar. Gjykatësi e refuzoi kërkesën e tyre.

Olesya Krivtsova.

Olesya Krivtsova.

Në fund, gjykata refuzoi kërkesën e prokurorisë që ajo të mbahej në paraburgim, duke shtuar kufizime në arrestin shtëpiak, që e pengon atë ta përdorë edhe internetin.

“Ajo nuk ka shkelur kushtet e arrestit shtëpiak dhe nuk e ka penguar hetimin”, tha nëna e Krivtsovas.

“Olesya nuk bëri asgjë të keqe,” tha ajo. “Ajo nuk është fajtore për asgjë”.

Përgatiti: Erjonë Popova
blank

“Dhunohen dhe përdhunohen”, ish-oficeri i lartë i dorëhequr i Putinit tregon tmerret se si trajtohen të burgosurit ukrainas nga rusët

Pretendimet për ushtrim dhune për ukrainasit që merren në pyetje nga ushtarët rusë. Shumë pengje ukrainase janë dhunuar, përdhunuar dhe kërcënuar, madje dhe qëlluar me armë. Kështu deklaron një ish-oficer ushtarak rus.
Konstantin Yefremov, oficeri më i lartë që ka folur hapur, i tha BBC-së në një intervistë se Rusia tani e sheh atë si një tradhtar dhe dezertor.

Në një vend në Ukrainën jugore, ai tha se “marrjet në pyetje, torturat vazhduan për rreth një javë”. “Çdo ditë, natën, ndonjëherë dy herë në ditë”. Yefremov u përpoq të jepte dorëheqjen nga ushtria shumë herë, por ai përfundoi duke u shkarkuar për refuzimin e kthimit në Ukrainë. Tani ai ka ikur nga Rusia. Duke përdorur fotografi dhe dokumente ushtarake të ofruara nga Yefremov, BBC ka verifikuar se ai ishte në Ukrainë në fillim të luftës – në rajonin e Zaporizhzhia.

 

Fytyra e Konstantin Yefremov dridhet sapo nis rrëfimin për gazetarin e BBC. Ndërkohë që ai ka shumë histori për të treguar, pasi deri para pak kohësh ishte një oficer i ushtrisë ruse. I dislokuar në Ukrainë vitin e kaluar, ish-togeri i lartë ka pranuar të tregojë për krimet që ai thotë se ka parë atje – duke përfshirë torturën dhe keqtrajtimin e të burgosurve ukrainas. Ai flet për shokët e tij që plaçkitën zonat e pushtuara të Ukrainës dhe përshkruan seancat brutale të marrjes në pyetje, të udhëhequra nga një kolonel rus, në të cilat burrat u qëlluan dhe u kërcënuan me përdhunim.

Më 10 shkurt 2022, Yefremov thotë se mbërriti në Krime, gadishulli ukrainas i aneksuar nga Rusia nëntë vjet më parë. Ai ishte kreu i një njësie të çminimit të Divizionit të 42-të të pushkëve të motorizuara – dhe zakonisht ishte i vendosur në Çeçeni, në Kaukazin e Veriut të Rusisë. Bashkë me njerëzit e tij u dërguan për të marrë pjesë në “stërvitje ushtarake”, thotë ai.

 

“Në atë kohë askush nuk besonte se do të kishte luftë. Të gjithë mendonin se kjo ishte vetëm një stërvitje. Jam i sigurt se as oficerët e lartë nuk e dinin.”. Yefremov kujton se kishte parë trupat ruse duke ngjitur shenjat e identifikimit në uniformat e tyre dhe duke pikturuar shkronjën “Z” në pajisjet dhe automjetet ushtarake. Brenda pak ditësh, “Z” ishte bërë simboli i asaj që Kremlini e quante “operacioni i tij special ushtarak”.
Ai pretendon se nuk donte të kishte të bënte asgjë me të.

 

“Vendosa të largohem. Shkova te komandanti dhe i shpjegova pozicionin tim. Ai më çoi te një oficer i lartë që më quajti tradhtar dhe frikacak. “Lëshë armën, hipa në një taksi dhe u nisa. Doja të kthehesha në bazën time në Çeçeni dhe të jepja dorëheqjen zyrtarisht. Më pas shokët më telefonuan me një paralajmërim. “Një kolonel kishte premtuar se do të më fuste në burg deri në 10 vjet për dezertim dhe ai kishte lajmëruar policinë.”. Yefremov thotë se thirri një avokat ushtarak, i cili e këshilloi të kthehej.

blank

“Tani e kuptoj se duhet ta kisha injoruar këtë dhe të vazhdoja”, thotë ai. “Por kisha frikë se mos më futnin në burg”. Ai u kthye për t’u bashkuar me njerëzit e tij. Yefremov këmbëngul se ai është “kundër luftës”. Në vitin 2014, Rusia nuk u akuzua vetëm për orkestrimin e një kryengritjeje separatiste atje, por edhe për dërgimin e trupave të saj. Konstantini thotë gjithashtu se nuk ka marrë pjesë në operacionin ushtarak të Rusisë në Siri.
“Për tre vitet e fundit kam qenë i përfshirë në pastrimin e minave në Çeçeni, një vend që kishte përjetuar dy luftëra. Mendoj se puna që kam bërë atje ka përfituar njerëzit.”bw

blank

Pse gjysmë milioni britanikë janë në grevë?

Protestuesit të mbledhur në Gllasgo, teksa grevat kanë mbërthyer Mbretërinë e Bashkuar. 1 shkurt 2023.

RFE/RL

Reuters

Britania po përballet me valën më të madhe të veprimit sindikal në dekada, me punëtorët nga shumë sektorë, përfshirë atë të kujdesit shëndetësor dhe edukimit që kanë hyrë në grevë.

Pse po ndodhin grevat tani?

Thelbi i këtyre trazirave janë pagat.

Rritja mesatare e pagave në Britani u ngadalësua pas krizës financiare globale dhe u rrit gradualisht në gjysmë e dytë në dekadën e kaluar. Megjithatë, në përgjithësi rritja e pagave ishte më e vogël për punonjësit e sektorit publik dhe solli pak ose aspak rritje reale.

Dallimi në paga mes sektorit publik dhe privat është thelluar më shumë gjatë vitit të kaluar, teksa inflacioni në çmimet e konsumit arriti në shifra dyshifrore.

Pagat në sektorin privat në tre muajt deri në nëntor të vitit të kaluar u rritën me 7.1 për qind krahasuar me një vit më parë, ndërsa paga mesatare e sektorit publik, në periudhën e njëjtë, u rritën me 3.3 për qind.

Shumë nga mospajtimet janë gjerësisht ose plotësisht në sektorët publikë, sikurse transporti dhe kujdesi shëndetësor, përfshirë edhe punonjësit e hekurudhave, personeli i emergjencave dhe infermierët.

Niveli më i lartë i inflacionit në Britani në 40 vjet është regjistruar muajt e fundit. Inflacioni prej rreth 10 për qind ka goditur shumicën e pagave në sektorin publik dhe ka shkaktuar një krizë të kostos së jetesës, që ka bërë që disa persona të drejtohen në organizatat që ofrojnë ndihma ushqimore.

Shumë sindikata kanë thënë se pagat e punëtorëve në dhjetë vjetët e fundit kanë shënuar një rritje modeste dhe ndikimi i inflacionit aktual ka ndërlikuar edhe më shumë situatën, pasi janë rritur çmimet e energjisë dhe qytetarët po ndjejnë efektet e pandemisë.

Cilat janë grevat më të mëdha?

Vetëm më 1 shkurt, rreth gjysmë milion punëtorë u futën në grevë, por veprimi sindikal ka prekur shumë sektorë.

Përderisa disa punëtorë të sektorit privat, nga stafi në porte e deri te shoferët e autobusëve, kanë arritur marrëveshje për pagat me punëdhënësit e tyre pasi kishin organizuar greva, pakënaqësia në shumë sektorë të tjerë publikë po vazhdon.

Stafi i transportit hekurudhor, infermierët dhe punëtorët e autoambulancave, mësuesit dhe shërbyesit civilë po kërkojnë rritje të pagave që përputhen ose tejkalojnë inflacionin, si dhe disa kërkesa të tjera sa i përket kushteve të punës.

Sindikata që përfaqëson mësuesit në sistemin arsimor të financuar nga shteti ka kërkuar një shpërblim monetar për shkak të inflacionit, që do të financohej plotësisht nga Qeveria. Sindikata u ka ofruar mësuesve më me përvojë një rritje page prej 5 për qind, që do të paguhet nga buxhetet ekzistuese të shkollave.

Afër 100.000 shërbyes civilë – që punojnë për departamentet qeveritare, e deri te punëtorët e agjencive – po ashtu kanë hyrë në grevë duke kërkuar rritje page prej 10 për qind.

Cila ka qenë përgjigja e Qeverisë?

Qeveria britanike, që merr këshilla nga trupa të pavarur kur përcakton rritjen e pagave në sektorin publik, u ka bërë thirrje sindikatave që të ndërprenë grevat dhe të zhvillojnë bisedime me ekzekutivin.

Qeveria ka argumentuar se rritja e pagave, që do të përputhej edhe me nivelin e inflacionit, do të shkaktonte rritje të mëtejme të çmimeve dhe do të bënte që të rriteshin edhe më shumë normat e interesit dhe pagesat e kredive.

Kërkesat për rritje pagash vijnë gjithashtu pasi Qeveria e kryeministri Rishi Sunak, njoftojë për një paketë për rritjen e taksave dhe shkurtimin e shpenzimeve, në përpjekje për të riparuar financat publike dhe për të zbutur inflacionin.

Qeveria po ashtu ka prezantuar një plan për të garantuar nivelet minimale të shërbimit të sigurisë gjatë veprimeve sindikale nga zjarrfikësit, stafi i autoambulancave dhe punonjësit e hekurudhave. Sindikatat kanë thënë se ky ligj është sulm ndaj lirisë për të mbajtur grevë.

Cili ka qenë ndikimi i grevave?

Grevat e rregullta kanë krijuar ndërprerje të transportit për udhëtarët dhe kanë dëmtuar rëndë industrinë e turizmit, pasi njerëzit qëndruan në shtëpi. Një ministër po ashtu ka kërkuar nga britanikët që të shmangin aktivitetet jashtë shtëpive në ditën kur punëtorët e autoambulancave janë në grevë.

Në periudhën midis qershorit dhe nëntorit kishte edhe më shumë greva sesa në një gjashtëmujor në 30 vjet, tha Qendra për Kërkime të Ekonomisë dhe Biznesit (CEBR).

CEBR ka vlerësuar se grevat dhe ndikimi indirekt i mungesës së punëtorëve, që hyn në grevë, i kanë shkaktuar ekonomisë të paktën 1.7 miliard funte në tetë muaj gjatë vitit të kaluar, që është një pjesë e ekonomisë totale prej mbi 2 trilionë funtesh.

Po ashtu është vlerësuar se grevat e mësuesve do t’i kushtojnë ekonomisë rreth 20 milionë funte në ditë, por kjo shifër nuk përfshin edhe problemet që u shkaktohen prindërve që nuk kanë mundësi të shkojnë në punë për shkak të grevës së punonjësve të arsimit.

Kur mund të ndalen grevat?

Shumica e grevave në sektorët e mëdhenj vazhdojnë edhe pse sindikatat, punëtorët dhe Qeveria po vazhdojnë negociatat.

Ka sinjale që stafi i hekurudhave dhe punonjësit janë duke shkuar drejt një zgjidhjeje.

Ndërkaq, sindikata e infermierëve ka shprehur vullnet që të takohet me Qeverinë lidhur me pagat, por duket se palët janë larg arritjes së një zgjidhjeje, teksa ministri i Shëndetësisë ka thënë se kërkesa për rritjen e pagave është e pamundur që të plotësohet.

Përgatiti: Mimoza Sadiku
blank

Netanyahu i hapur për ofrimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu. Fotografi ilustruese nga arkivi.

Izraeli nuk e refuzon dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë, tha kryeministri Benjamin Netanyahu, më 1 shkurt, në një intervistë për CNN.

Netanyahu tha se “padyshim është duke e konsideruar ” ofrimin e mbështetjes ushtarake për Kievin.

Ai tha se Izraeli është i gatshëm të dërgojë në Ukrainë sistemin e mbrojtjes kundër raketave, Iron Dome.

Netanyahu – i cili u rikthye në pushtet në shtator të vitit të kaluar – tha gjithashtu se ai do të ishte i gatshëm të vepronte si ndërmjetës në negociatat midis Rusisë dhe Ukrainës, nëse të dyja palët dhe Shtetet e Bashkuara bien dakord.

Lufta në Ukrainë filloi më 24 shkurt të vitit 2022. Presidenti rus Vladimir Putin e quan luftën një “operacion special ushtarak” për çmilitarizimin e Ukrainës.

Perëndimi iu përgjigj Rusisë me sanksione të ashpra.

Si rezultat i luftës në Ukrainë, mijëra njerëz kanë vdekur, ndërkaq miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.rel

blank

Deputetja britanike: Ndjehem e lehtësuar që Britania nuk e mbështet krijimin e enklavës serbe në Kosovë përmes Asociacionit

Deputetja e Parlamentit Britanik, Alicia Kearns, ka thënë se ndjehet më e lehtësuar ndërsa Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, ka konfirmuar se nuk e mbështet krijimin e enklavës serbe në Kosovë përmes Asociacionit.

Ajo këtë e bëri të ditur në një reagim në “Twitter”, ndërsa ka ndarë momente gjatë një debati të Parlamentit Britanik me qeverinë, mbi çështjen e Ballkanit Perëndimor, me theks të veçantë çështjen e Kosovës, me propozimin franko-gjerman.

“Shumë e lehtësuar kur dëgjova qeverinë të konfirmojë se nuk do të mbështesë krijimin e një enklavë serbe në Kosovë. E rëndësishme është që ne të mos e rrënjosim më tej etno-nacionalizmin në Ballkan”.bw

blank

“Ekonomia ruse drejt kolapsit, lufta në Ukrainë është e humbur”, ish-bashkëpunëtori i Putinit: Presidenti rus mund të anulojë zgjedhjet!

Analisti politik Abbas Gallyamov, njeriu që dikur shkroi fjalimet e presidentit rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se në Rusi mund të ndodhë një grusht shteti.

Gallyamov, ish-bashkëpunëtor me presidentit Putin është i bindur se rusët do të kërkojnë dikë për ta fajësuar për humbjet e mëdha ushtarake në fushëbetejë në Ukrainë, si dhe për problemet ekonomike të shkaktuara si pasojë e sanksioneve të vendosura nga perëndimi, shkruan CNN.

“Ekonomia ruse është në kolaps. Lufta është e humbur. Gjithnjë e më shumë të vdekur po kthehen në Rusi, kështu që rusët do të hasin më shumë vështirësi dhe ata do të përpiqen të gjejnë një arsye se pse po ndodh kjo”, ka thënë ai.

Analisti supozon se Putini mund të anulojë zgjedhjet presidenciale të planifikuara në mars të vitit 2024.

“Gjykuar nga veprimet e tij, ai me të vërtetë mund të anulojë zgjedhjet. Pa një fitore ndaj Ukrainës, ai do të përballet me vështirësi. Rusët nuk kanë nevojë për të, nëse ai nuk është i fortë. Ai mund të deklarojë gjendjen e jashtëzakonshme dhe të anulojë zgjedhjet”, përfundoi Gallyamov.bw

blank

Do raportonte nga Melitopol, gazetarja ruse e afërt me Kremlinin përdhunohet nga nipi i Kadyrov dhe njerëzit e tij, skandali pushton Rusinë

Një skandal i madh ka plasur në Rusi, pas lajmeve se një gazetare ruse e afërt me Kremlinin, që bën propagandë kundër Ukrainës është përdhunuar nga nipi i liderit çeçen, Kadyrov dhe njerëzit e tij.

Përdhunimi i përhapur i grave ukrainase nga ushtarët rusë jo vetëm që tolerohet, por ndonjëherë edhe inkurajohet. Por të sulmosh një grua ruse që ka të ngjarë të ketë lidhje dhe miq në vende të larta në median dhe qeverinë ruse është një gjë krejt tjetër, shkruan Dailykos, një një grup blogu dhe forum interneti.

Dikujt duhet të paguajë për këtë përdhunim të një reportereje të propagandës televizive dhe rrahjen e kameramanit të saj që ndodheshin në Melitopol për të bërë një histori për “përparimin” e luftës. Fajtorët janë banditët çeçenë të njohur si Kadirovitët.

Kadirovitët kanë qenë në një tërbim të egër të zgjatur në këtë luftë – po aq keq sa Grupi Wagner. Krimet e tyre të tmerrshme janë të shumta për t’u renditur.

Unë mendoj se do të shohim se sa do jetë një “skandal i madh” ky, pasi duket sikur mbulimi tashmë ka filluar.

Paraqitja e një ankese penale duket si një gjë e rrezikshme për rrjetin në Rusinë e Putinit.
“Skandal i madh në Rusi. Prezantuesja televizive Olga Zenkova nga NTV u dërgua në Melitopolin e pushtuar për të regjistruar një pjesë propagandistike.
Ndërsa vizitonte një restorant, nipi i Kadyrov, Hasan Ibrahimov dhe burra nga njësia e tij iu afruan asaj, e rrahën kameramanin e saj dhe më pas e përdhunuan”, shkruan një profil në Twitter.

“Hasan Ibragimov, nipi i Ramzan Kadyrov, i cili dyshohet se organizoi përdhunimin në grup të një reportereje televizive ruse në një restorant në Melitopolin e pushtuar, ka një histori sjelljeje të keqe.
Ai u arrestua në Krime në dhjetor pasi ai dhe shokët e tij kadirovët rrahën një djalë në një restorant”, shkruan një tjetër adresë.

“Çfarë mund të them? Epo, qëndron në familje! Në Melitopolin e pushtuar përkohësisht, ‘kadyrovitët’ përdhunuan një propaganduese rus të NTV dhe rrahën një kameraman.
Ky ‘incident fatkeq’ përmendet në deklaratën e drejtuesve të NTV drejtuar ‘Komitetit Hetimor të Federatës Ruse’. Në letër saktësohet se Olga Zenkova dhe kameramani Artem Yepifanov ndodheshin në qytet për një detyrë editoriale. Më 17 janar ata po darkonin në restorantin “Vorontsovsky”, kur u sulmuan nga pushtuesit të cilët u prezantuan si ‘luftëtarët e batalionit Akhmat’. Sigurisht, kjo temë nuk do të zbulohet në asnjë nga kanalet televizive propagandistike”, thuhet në një tjetër “Twitter”.bw

blank

Ish-kryeministri britanik: Putini më kërcënoi me një sulm raketor para së të niste luftën në Ukrainë

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson, ka deklaruar se presidenti rus Vladimir Putin e ka kërcënuar me një sulm raketor. Ai shprehet se kërcënimi i është bërë në prag të pushtimit rus të Ukrainës.

BBC shkruan se Johnson tregoi se kërcënimi i ishte bërë pasi ai paralajmëroi se lufta do të ishte një “katastrofë”.

Në një dokumentar të BBC-së, Johnson tha për telefonatën me Putin: “Ai më kërcënoi në një moment dhe më tha: “Boris, nuk dua të të lëndoj, por me një raketë, do të duhej vetëm një minutë” ose diçka e tillë.”, u shpreh Johnson.bw

blank

Sekretari Blinken drejt Lindjes së Mesme; dhuna mes izraelitëve dhe palestinezëve më e rënda ndër dekada

Policia izraelite në vendndodhjen e sulmit me armë nga një palestinez 13-vjeçar, një ditë pas një tjetër sulmi me armë në një sinagogë (28 janar 2023)

VOA/Cindy Saine

Frika për zgjerimin e dhunës mes izraelitëve dhe palestinezëve është materializuar me një sulm vdekjeprurës ndaj një sinagoge të premten në Jeruzalemin lindor. Kjo ndodhi një ditë pasi Izraeli ndërmori sulme që shkaktuar numrin më të madh të viktimave në mbi dy dekada. Ndërsa të shtunën autoritetet izraelite njoftuan se një palestinez 13-vjeçar plagosi me armë të paktën dy persona në Jeruzalemin lindor. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Cindy Saine, Departamenti i Shtetit po bën thirrje për ulje të tensioneve, ndërkohë që Sekretari i Shtetit Antony Blinken shkon të dielën në rajon.

Të paktën shtatë izraelitë u vranë mbrëmjen e së premtes nga të shtënat në një sinagogë në Jeruzalemin lindor. Policia izraelite tha se sulmuesi priti derisa njerëzit të mbaronin lutjet e Shabatit dhe pastaj filloi të qëllojë me armë. Vetë sulmuesi u vra më pas në vendndodhje.

Departamenti amerikan i Shtetit dënoi me forcë atë që e quajti një sulm terrorist.

Duke folur me gazetarët menjëherë pasi u njoftua ngjarja, zëvendës zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Vedant Patel, tha se sulmi ishte absolutisht i tmerrshëm dhe se angazhimi amerikan ndaj sigurisë së Izraelit vazhdon të jetë i garantuar. Zoti Patel tha se planet e Sekretarit të Shtetit Antony Blinken për të vizituar Egjiptin, Izraelin dhe Bregun Perëndimor të dielën, të hënën dhe të martën nuk kanë ndryshuar.

Palestinezët protestuan më herët të premten në Jeruzalem dhe të enjten në vendndodhjen ku ishte zhvilluar operacioni i forcave izraelite në kampin e refugjatëve në Bregun Perëndimor. Zyrtarët palestinezë thanë se u vranë të paktën nëntë persona, ndër ta edhe një grua 61 vjeçare.

Ushtria izraelite publikoi pamjet filmike nga kamerat e vendosura në helmetat e ushtarëve, duke thënë se ata kishin patur në objektiv anëtarët e grupit terrorist Xhihadi Islamik, që ishin përfshirë në planifikimin dhe ekzekutimin e sulmeve kundër izraelitëve.

Zëdhënësi i Presidentit palestinez Mahmoud Abbas e quajti operacionin një masakër dhe shpalli tre ditë zie.

“Me agresionin e vazhdueshëm ndaj popullit tonë dhe shkeljen e marrëveshjeve të nënshkruara, përfshirë ato të sigurisë, ne e konsiderojmë nga ky moment joekzistent koordinimin për sigurinë me qeverinë e pushtimit izraelit”, tha zëdhënësi palestinez Rudeineh.

Gjatë udhëtimit të tij në Lindjen e Mesme, Sekretari Blinken do të bisedojë me zyrtarët palestinezë, izraelitë dhe egjiptianë për çështje si mbrojtja e të drejtave të njeriut dhe vlerave demokratike.

Por përshkallëzimi i dhunës mund të hedhë një hije mbi vizitën e tij. Të premten, Izraeli goditi me raketa Bregun Perëndimor, në përgjigje të goditjeve nga militantët palestinezë.

Disa analistë, si Brian Katulis i Institutit për Lindjen e Mesme, kishin patur që më parë shqetësime për përfshirjen e ministrave të së djathtës së largët në qeverinë e re të koalicionit në Izrael, nën drejtimin e Kryeministrit të rikthyer Benjamin Netanyahu. Por dhuna, thotë ai, shton një tjetër përmasë kompleksiteti.

“Kjo (dhunë) krijon ndërlikime të mëtejshme për një situatë që ishte tashmë e komplikuar me qeverinë e re izraelite, me shqetësime për zëra më ekstremistë në qeveri dhe të asaj çfarë ata mund të bëjnë për ta trazuar jo vetëm situatën e palestinezëve, por edhe më gjerë në rajon”, tha ai.

Zoti Katulis thotë se një tjetër çështje kryesore për udhëtimin e Sekretarit Blinken do të jetë Irani, marrëveshja e ngecur bërthamore, si dhe reagimi i Shteteve të Bashkuara ndaj protestave të vazhdueshme për të drejtat e grave dhe kundër brutalitetit të qeverisë iraniane.


Send this to a friend