VOAL

VOAL

Një çift nga kantoni Jura dhuron gjysmë milioni franga

April 14, 2020
blank

Komentet

blank

Gjykata Federale Penale e Zvicrës: Asnjë ndihmë gjyqësore për Rusinë

VOAL- Gjykata Federale Penale e Zvicrës, në një vendim të fundit, refuzoi ndihmën gjyqësore për autoritetet ruse. Sipas gjyqtarëve, me luftën në Ukrainë, Kremlini ka braktisur bazat e së drejtës ndërkombëtare. Tribunali vëren se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e dënoi pushtimin dhe se Federata Ruse braktisi vullnetarisht Këshillin e Evropës, dhe për rrjedhojë parimet e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Vendimi, kundër të cilit apelimi në Gjykatën Federale është ende i mundur, krijon një precedent dhe për këtë arsye kërkesat e ardhshme për ndihmë juridike nga Rusia gjithashtu ka të ngjarë të refuzohen. Në të njëjtën kohë ka të ngjarë që Moska të mos garantojë më ndihmë për Zvicrën në të ardhmen.

Vendimi ka të bëjë me një hetim ndaj një kompanie të akuzuar nga Moska për eksportim të paligjshëm të materialeve për industrinë e luftës. rsi-eb

blank

Balfin Real Estate & Hospitality zyrtarisht në Zyrih, një hap i rëndësishëm për Grupin BALFIN

Balfin Real Estate & Hospitality është pjesë e Grupit BALFIN. Themeluar në vitin 2018, Balfin Real Estate & Hospitality vjen si një hub në të cilin janë zhvilluar me fokus të qartë të gjitha shërbimet që lidhen me tregun e pasurive të patundshme dhe jo vetëm. Vlerat e kompanisë qëndrojnë në tre shtylla kryesore, pasuri të patundshme, menaxhim i aseteve dhe pronave si dhe menaxhim dhe shërbime hoteliere. Vizioni i Balfin Real Estate & Hospitality është të bëhet lider në tregun shqiptar dhe jo vetëm, duke ofruar ekspertizë dhe shërbime cilësore në 360 gradë në fushën që operon.

Duke besuar dhe duke ndjekur këtë vizion, Balfin Real Estate & Hospitality kalon kufijtë e Shqipërisë. Me përfaqësinë më të re të hapur në Zyrih, tashmë tregu ndërkombëtar do të ketë mundësi të njihet me projektet më të rëndësishme të cilat po ndërtohen në zonat më ekskluzive dhe turistike të vendit. ADN-ja e Grupit BALFIN buron pikërisht nga zemra e Evropës Qendrore, atje ku u themelua nga Samir Mane dhe sot vijon rrugëtimin suksesshëm.

Përfaqësia në Zyrih do të ofrojë një gamë të plotë shërbimesh në fushën e pasurive të patundshme, duke filluar nga kërkimet, konsulenca në gjetjen e pronës së duhur, ofrimin e mbështetjes maksimale në menaxhimin e saj, shitje/marrëveshje brokerimi, qira si dhe konsulencë pas shitjes. Të gjitha këto shërbime do të kryhen nëpërmjet një stafi të kualifikuar dhe të specializuar në këtë fushë.

blank

Kjo përfaqësi është hapur me synimin për të qenë më afër bashkëkombësve tanë në këtë shtetet por edhe për t’i njohur shtetasit e huaj me Shqipërinë dhe potencialin që ajo ka në investimin në pasuri të paluajtshme. Klientët e interesuar do të gjejnë disa nga projektet më të rëndësishme turistike që janë duke u ndërtuar nën vulën e Grupit BALFIN, si Green Coast Village, Next To Vala Mar, Belvedere Korça dhe Porto Lalzi.

Përfaqësia në Zyrih do të sjellë një shërbim sa më gjithëpërfshirës për klientët që dëshirojnë të investojnë në pasuri të paluajtshme, duke i paraprirë edhe dy përfaqësive të reja që pritet të hapen në Kosovë dhe në Maqedoninë e Veriut.

blank

Rritja e vazhdueshme e Balfin Real Estate & Hospitality ka sjellë si domosdoshmëri zgjerimin dhe shtrirjen në tregun e huaj, me dëshirën për t’u përmirësuar çdo ditë dhe për të bërë diferencën në këtë treg .

Me hapjen e përfaqësisë së re në Zyrih, tashmë admiruesit e bregdetit dhe Rivierës shqiptare do të kenë një vend ku do t’i jepet mundësia të gjejnë dhe të bëjnë investimet e tyre në prona të patundshme, në projektet më të bukura turistike në Shqipëri.

Seefeldstrasse 287, 8008 Zürich /+417 65 85 8001 / sales@balfinrealestate.ch

blank

Rihapet ambasada zvicerane në Kiev

VOAL- Ambasada zvicerane në Ukrainë rihapet pasi ishte mbyllur përkohësisht për dy muaj e gjysmë për shkak të pushtimit rus (që nga 28 shkurti, shërbimet garantoheshin nga Berna, Bukureshti për pjesën konsullore dhe Kishinau në Moldavi për pjesën diplomatike). Pesë anëtarë të stafit do të kthehen në Kiev në ditët e ardhshme, njoftoi vetë Departamenti Federal i Punëve të Jashtme. Stafi vendor do të vazhdojë të punësohet. Vendimi është marrë nga këshilltari përgjegjës federal, presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis.

Ky vendim vjen pas një analize të thelluar të situatës së sigurisë në kryeqytetin ukrainas. Konsulentët e Qendrës së Menaxhimit të Krizave dhe ekspertët e Departamentit të Mbrojtjes do të garantojnë sigurinë e personelit dhe në rast të përkeqësimit të situatës duhet të jetë e mundur të largohen shpejt nga vendi.

Prania e ambasadorit zviceran Claude Wild dhe ekipit të tij do të lehtësojë kontaktet me autoritetet ukrainase, një aspekt i rëndësishëm edhe në funksion të Konferencës së Rimëkëmbjes së Ukrainës që do të mbahet në Lugano më 4 dhe 5 korrik, thuhet në deklaratë.

Javët e fundit janë rihapur edhe përfaqësitë e vendeve të tjera dhe përfaqësues nga mbi 40 shtete janë sërish të pranishëm në Kiev.rsi-eb

blank

Më shumë mjete për shërbimet sekrete zvicerane

Viola Amherd së bashku me kreun e Shërbimeve Zvicerane të Informimit Christian Dussey

Këshilli Federal dëshiron të forcojë arsenalin kundër ekstremizmit të dhunshëm

 

VOAL- Shërbimet Zvicerane të Informimit duhet të kenë më shumë mjete për të luftuar ekstremizmin e dhunshëm, si në të djathtë ashtu edhe në të majtë. Kështu parashikon rishikimi i ligjit për aktivitetet informative që Këshilli Federal e vuri në konsultim të mërkurën, me dy vjet vonesë në lidhje me synimet e tij, por kërkesat e komiteteve drejtuese të dy dhomave duhej të merreshin parasysh. llogari.

Ligji në fuqi daton në vitin 2017, por ndërkohë kërcënimet ndaj sigurisë kanë evoluar, argumenton Qeveria. Në veçanti, është e nevojshme që ato të identifikohen më shpejt për t’i parandaluar ato. Prandaj, masat e blerjes që i nënshtrohen autorizimit duhet të jenë në gjendje të përdoren me kursim, madje edhe në kontekstin e ekstremizmit, i përjashtuar deri tani nga objekti. Ky mund të ndodhë, për shembull, kur ekstremistët armatosen ose stërviten, pa arritur pragun e akteve përgatitore të krimit.

Pika tjetër qendrore ka të bëjë me konstatimin e transaksioneve financiare:  Shërbimet Zvicerane të Informimit  kërkojn të jepet mundësia e marrjes së informacionit nga ndërmjetësit. Kjo masë mund të përdoret, për shembull, në rastin e kompanive tregtare, organizatave që ndjekin ideale fetare ose institucioneve në lidhje me të cilat ka indikacione të bazuara mirë për pjesëmarrje në financimin e aktiviteteve terroriste, spiunazhit ose ekstremizmit të dhunshëm.

Kriteret e autorizimit – për masat e parashikuara tashmë nga ligji aktual – duhet të jenë rigoroze: do të kërkohet “po” e Gjykatës Administrative Federale dhe kreut të Departamentit të Mbrojtjes, i cili gjithashtu është i detyruar të konsultojë ato të Departamenti i Drejtësisë dhe Policisë në këtë drejtim dhe i Departamentit të Punëve të Jashtme.

Për më tepër, ndalimi i kërkimit ose përpunimit të të dhënave në lidhje me aktivitetet politike ose ushtrimin e lirisë së mendimit, organizimit dhe tubimit mbetet i pandryshuar. rsi-eb

blank

Davos: Forumi Ekonomik Botëror i kushtohet sivjet Ukrainës

Profesor Klaus Schwab, themeluesi historik i WEF, gjatë videokonferencës së prezantimit të Forumit 2022

Volodymyr Zelensky, në lidhje me Kievin, do të jetë i pari burrë shteti i huaj që do t’u drejtohet pjesëmarrësve të edicionit 2022

 

VOAL- Më shumë se pesëdhjetë krerë shtetesh dhe qeverish do të marrin pjesë javën e ardhshme në një Forum Ekonomik Botëror (WEF) të shënuar nga Ukraina.

Në mesin e të pranishmëve, siç parashikohet nga WEF sot, të mërkurën, gjatë një videokonference do të jenë presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen, kancelari gjerman Olaf Scholz, kryeministri spanjoll Pedro Sanchez dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg. Lidhja nga Kievi, Volodymyr Zelensky do të jetë burri i parë i huaj që do t’u drejtohet të pranishmëve të hënën.

Në mungesë të të ftuarve rusë, të përjashtuar nga edicioni i vitit 2022, një delegacion i konsiderueshëm nga Ukraina pritet në Davos, me përfaqësues të institucioneve, shoqërisë civile dhe sektorit privat. Mes tyre edhe kryetari i bashkisë së Kievit Vitaly Klitschko.

E natyrshme, si gjithmonë, prania e këshilltarëve federalë. Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis do të mbajë fjalimin e hapjes të hënën. rsi-eb

blank

10 788 raste të reja në Zvicër 7 ditët e fundit

VOAL- Janë konstatuar 10,788 raste të reja me pozitivitet të koronavirusit në Zvicër në 7 ditët e fundit. Shifra shënon një ulje të mëtejshme të incidencës (-16,6%), po të kemi parasysh se pikërisht një javë më parë janë numëruar 12929 infeksione të tjera në nivel kombëtar.

Po ashtu në rënie, sipas shifrave të shpallura sot, të martën, nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), edhe të dhënat në lidhje me shtrimet në spital dhe vdekjet që i atribuohen Covid-19: 150 shtrime në spital, krahasuar me 198 të komunikuara një javë më parë (-24,2% ), dhe 12 vdekje të tjera (21 u regjistruan javën e kaluar).

Që nga fillimi i krizës shëndetësore, në laboratorët në Zvicër janë konstatuar 3’659’935 infeksione me koronavirus. rsi-eb

blank

Zvicër: Moti i keq godet në veri të Alpeve

VOAL- Stuhi të forta me shi dhe breshër përfshiu vendin mbrëmë: duke filluar nga Bernese Oberland, fronti u zhvendos më pas në Zvicrën qendrore dhe lindore. Moti i keq shkaktoi ndërprerje në trafikun hekurudhor midis Lenk dhe Zweisimmen (BE).

Sipas MeteoSwiss, mbi 12,000 vetëtima shpërthyen qiellin dhe në disa zona ranë breshër me diametër disa centimetra. Erërat e stuhishme, me maksimum 95 kilometra në orë, u regjistruan në Visp (VS) dhe në Pilatus, midis kantoneve Lucerne, Nidwalden dhe Obwalden. Reshjet më të larta u regjistruan në Interlaken (BE).

Të hënën në mëngjes, Hekurudhat Federale të Zvicrës (SBB) informuan Keystone-ATS se linja midis Lenk dhe Zweisimmen në Simmental është bllokuar për shkak të motit të keq. Një shërbim autobusi zëvendësues funksionon në linjë. rsi-eb

blank

Nga kutitë e votimit një “po” e trefishtë për Qeverinë Zvicerane

Berset dhe Maurer, dukshëm të kënaqur, në konferencën për shtyp të thirrur nga qeveria për të komentuar rezultatet e votimeve

Populli ndoqi në mënyrë të qartë linjën e treguar nga Këshilli Federal për të gjitha çështjet kundër të cilave ishin nisur referendumet

 

VOAL- Një “po” e qartë për rishikimin e ligjit për kinemanë dhe atij që ka të bëjë me legjislacionin për transplantet. Një miratim edhe më i fortë për forcimin e pjesëmarrjes së Konfederatës në Frontex. Këto janë termat e “po-së” së trefishtë të shprehur sot nga populli dhe të parashikuar gjerësisht nga sondazhet në funksion të votës.

Amendamenti i ligjit për kinemanë, i cili tani detyron platformat e transmetimit të ndajnë të paktën 4% të xhiros së tyre për prodhimet zvicerane – u favorizua nga 58.4% e votuesve. “Jo” mbizotëroi vetëm në Uri, Schwyz, Obwalden, Nidwalden, Schaffhausen, Thurgau dhe Appenzell Innerrhoden. Miratimi i qartë edhe për rishikimin e ligjit i cili prezanton parimin e pëlqimit të supozuar në fushën e transplanteve: ai u mbështet nga 60.2% dhe pothuajse të gjitha kantonet (kundër vetëm Schaffhausen, Schwyz, Appenzell Internal dhe External). Së fundi, kufiri i konsensusit për forcimin e kontributit zviceran në Frontex është padyshim më i qartë: sa 71.5% e votuesve pro.

Raundi i dytë i votimit federal të vitit rezultoi kështu në mbështetje të qartë për qëndrimet e shprehura në funksion të votimit nga Parlamenti dhe Këshilli Federal. Rezultati i qartë për ndryshimin e ligjit të filmit nxori në pah rëndësinë kulturore të prodhimit të filmit për Zvicrën, tha Alain Berset në konferencën për shtyp të thirrur nga qeveria për të komentuar rezultatet e votimeve. Ministri shtoi se nuk do të ndryshojë shumë për konsumatorët dhe se platformat e transmetimit do të kenë kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur për ndryshimin.

“Ky është një lajm i mirë për të gjithë njerëzit që presin një dhurim organesh”, tha Berset duke komentuar miratimin e ndryshimit në ligj. Për ndjekjen e dosjes “e gjithë popullata duhet të jetë mirë e informuar, edhe ata që flasin gjuhë të huaj”, theksoi ministrja e Shëndetësisë, duke saktësuar se do të duhet të sqarohet mirë se çfarë do të duhet bërë për të shprehur vullnetin e dikujt. Fushatat informuese mbi këtë temë do të menaxhohen nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH).

Ishte pra Ueli Maurer ai që ilustroi konsideratat e Qeverisë pas “po-së” së qartë të popullit për rishikimin e ligjit për Frontex. “Parlamenti dhe Këshilli Federal padyshim ia kanë dalë të demonstrojnë përfitimet” e legjislacionit. “Si rrjedhojë, ne jemi ende në sistemin e informacionit dhe gjurmimit Shengen”, tha ministri i financave, duke theksuar rëndësinë e këtij integrimi për sigurinë e Zvicrës. Prandaj, çështja e të drejtave themelore do të marrë një rëndësi të madhe për Konfederatën, shtoi Këshilltari Federal duke iu referuar kritikave të forta drejtuar punës së Agjencisë Evropiane.

Fituesit dhe humbësit: fotografia e reagimit

“Sot votuesit kanë bërë një angazhim të qartë për kinemanë zvicerane”, tha këshilltari kombëtar dhe presidenti i shoqatës Cinésuisse Mathias Aebischer (PS/BE), duke theksuar se nga kjo do të përfitojë publiku, SME-të në këtë sektor dhe gjithashtu turizmi. Në të kundërt me objektin e parë, PLR flet në vend të një ndryshimi “paternalist” të ligjit, duke argumentuar se cilësia nuk do të përmirësohet me konsumin e detyrueshëm të rregulluar me ligj.

Pas miratimit të modifikimit të ligjit të transplantit, komiteti pro shprehu kënaqësinë, duke shtuar megjithatë se tani është koha për të parë përpara: hapi tjetër do të konsistojë në të vërtetë në përqendrimin në fushatën e informacionit mbi ndryshimin e paradigmës të sanksionuar nga konsensusi i supozuar. Shumë njerëz janë të keqinformuar për çështjen e dhurimit të organeve dhe vdekjes së trurit, thotë komisioni që promovoi referendumin kundër rishikimit. “Ne kishim pak kohë për të arritur tek të gjithë”, tha i zhgënjyer bashkëkryetari i referendumeve Alex Frei.

Mbështetja edhe përtej parashikimeve në vend të kësaj ka shpërblyer kontributin zviceran në forcimin e agjencisë së kufirit dhe rojes bregdetare të BE-së. Perspektiva, në rastin e një “jo”, e daljes automatike të Zvicrës nga Shengen është marrë në konsideratë nga popullata, deklaroi këshilltari kombëtar Damien Cottier (PLR/NE) nga ana e favorizuesve. Dhe “është mirë për Zvicrën” që nuk është shtuar një “vështirësi e mëtejshme në marrëdhëniet e saj me Bashkimin Evropian”, theksoi ai. Komiteti i referendumit NoFrontex, nga ana tjetër, tha se ishte shumë i zhgënjyer me rezultatin e sondazheve, duke argumentuar se Zvicra bëhet kështu një bashkëpunëtore në pikëllimin dhe dhunën kundër dhjetëra mijëra njerëzve. “Ky rezultat është gjithashtu i turpshëm për një vend që pretendon të jetë një shtet ligjor dhe një traditë humanitare,” komentoi anëtarja e komisionit Sophie Guignard. rsi-eb

blank

Zvicra: Më shumë bashkëpunim, por në NATO jo

VOAL- Lufta në Ukrainë tregon se Zvicra duhet të forcojë bashkëpunimin e saj ndërkombëtar, duke përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara. Kështu tha Viola Amherd pas takimit me përfaqësues të qeverisë amerikane të premten në Uashington, në fund të një udhëtimi pesëditor në vend. I pyetur për kërkesën e ardhshme finlandeze për anëtarësim në NATO, megjithatë, shefja e Departamentit të Mbrojtjes bëri të qartë se ky hap nuk është në diskutim për Konfederatën, sepse nuk do të pajtohej me neutralitetin zviceran.

Megjithatë, edhe një shtet neutral ka hapësirë ​​për manovra për të forcuar sigurinë e tij nëpërmjet bashkëpunimit me vendet e tjera. Këtu përfshihet edhe blerja e planifikuar nga Zvicra e 36 avionëve luftarakë F-35, si dhe pesë sistemeve raketore Patriot. Amherd, e cila gjithashtu pati mundësinë të vizitonte prodhuesin Lockheed Martin, theksoi se blerja varet nga miratimi popullor. Megjithatë, kohët mund të shkurtohen: nëse të dyja dhomat e Parlamentit miratojnë propozimin e komisionit për të vazhduar me shpenzimet pa pritur rezultatin e sondazheve, ajo është pro mospritjes së afatit 2023. “Një opinion personal” , saktësoi ajo megjithatë, dhe jo qëndrimin zyrtar të Këshillit Federal.

Në SHBA, Amherd mori gjithashtu garanci për biznesin e kleringut, i cili do të sjellë miliarda franga në Zvicër. “Ne duhet të përfitojmë nga kjo mundësi për të rritur njohuritë teknike dhe për të avancuar kapacitetin për inovacion”, tha ai. rsi-eb

blank

Amensty International: Zvicra duhet të bëjë gjithçka që mundet për të eliminuar kërcënimin ndaj Dik Martit

 

Deklaratë për shtyp, Bernë, 13 maj 2022, Bern

Voal.ch – Dick Marty po jeton nën mbikëqyrjen e ngushtë të policisë për gati 18 muaj. Arsyeja është një kërcënim për sigurinë e tij, i cili duket se lidhet me rolin e tij të kaluar si raportues për Këshillin e Evropës. Duke u takuar virtualisht me Asamblenë e Përgjithshme më 12 maj 2022, anëtarët e Amnesty Switzerland shprehin solidaritetin e tyre me Dick Marty dhe i kërkojnë qeverisë zvicerane të mobilizojë të gjitha mjetet diplomatike dhe ligjore që ka në dispozicion për të eliminuar kërcënimin që rëndon mbi të.

Ish-këshilltari i shteteve të Ticino-s u vendos nën mbrojtjen e nivelit 4 (në shkallën 5) nga FedPol, Zyra Federale e Policisë. Sipas asaj që ka shpjeguar ai vetë, kërcënimi do të vinte nga qarqe të afërta me shërbimet sekrete serbe, të cilët do të kishin punësuar vrasës profesionistë për ta vrarë dhe për t’ia ngarkuar përgjegjësinë kosovarëve. Nacionalistët serbë nuk e kanë pranuar kurrë pavarësinë e Kosovës, të fituar pas ndërhyrjes së NATO-s në vitin 1999. Me sa duket, një shërbim shtetëror serb do të donte të eliminonte Dik Martin për të diskredituar homologun kosovar. Ambasada e Serbisë në Zvicër i kundërshton këto pretendime.

Si raportues special i Këshillit të Evropës, në vitin 2010 Dick Marty publikoi një raport mbi krimet e supozuara të luftës të kryera nga milicitë kosovare gjatë luftës për pavarësi kundër Serbisë. Në vitin 2020, konkluzionet e tij u morën gjerësisht dhe u zgjeruan nga Prokurori i Gjykatës Speciale për Kosovën në Hagë në aktakuzën e tij kundër Presidentit Hashim Thaçi.

Siç duket, deri tani, Prokuroria e Përgjithshme e Konfederatës nuk i ka dërguar letër autoriteteve gjyqësore serbe. As qeveria zvicerane nuk duket se ka ndërmarrë ndonjë veprim diplomatik efektiv për të përmirësuar mbrojtjen e qytetarëve të saj.

“Është detyrë e saktë e një shteti të së drejtës të mbrojë qytetarët e saj dhe të përdorë të gjitha mjetet ligjore dhe diplomatike për t’i dhënë fund këtyre kërcënimeve,” tha Alexandra Karle, drejtore e Amnesty International.

Përveç roleve të tij zyrtare si Këshilltar i Shteteve të FDP dhe si Anëtar i Këshillit të Evropës, Dick Marty njihet në Zvicër si një mbrojtës kryesor i të drejtave të njeriut. Ai ka punuar me Amnesty International dhe është shumë aktiv në komitetin e nismës për shumëkombëshe përgjegjëse.

Anëtarët dhe bashkëpunëtorët e Amnesty Switzerland janë të shqetësuar për kërcënimet që rëndojnë mbi Dick Marty dhe shprehin solidaritet me këtë mbrojtës të të drejtave të njeriut. Në një rezolutë të miratuar në Asamblenë e tyre të Përgjithshme, ata i kërkojnë qeverisë zvicerane të bëjë çdo përpjekje për të garantuar sigurinë e saj. Amensty International Switzerland-eb

blank

 

blank

blank

Hetimi i krimeve të luftës në Ukrainë

Zhdukjet, sulmet ndaj civilëve, madje edhe dhuna seksuale: dëshmia e një policeje të takuar nga RSI

VOAL- Zhdukje, sulme ndaj civilëve në Mariupol, ndalime në kushte të vështira në një burg pro-rus në Donbass. Kjo është dëshmia e një policeje e cila deri pak javë më parë ishte me shërbim në Mariupol. Një nënkomisar, identitetin e të cilit RSI e ka konstatuar, të cilën do ta quajmë me emrin fiktiv Alina, sepse ka frikë se do të ketë pasoja për familjen e saj në Mariupol. Korrespondenti ynë në Ukrainë Emiliano Bos dhe videobërësi Emilio Romeo e takuan atë në një vend në Donbass.

Fillojmë nga Mariupol, qyteti i tij. A keni parë ndonjëherë sulme të qëllimshme ndaj civilëve?

Dikur vëzhguam të shtënat e një tanku rus kundër një ndërtese banimi 9-katëshe. Ata goditën disa herë. Më pas ata filluan të filmonin një video që tregonte në mënyrë të rreme evakuimin e civilëve nga kjo ndërtesë nga ana e tyre.

Në Mariupol, pas bombardimeve të rusëve, ajo mbërriti edhe në teatrin ku kishte qindra civilë …

Nuk kishte as një para dhe as një pas, por një bombardim të vazhdueshëm.

Unë kam qenë atje para, gjatë dhe pas sulmeve. Rusët thonë se aty kishte ushtarë. Është një provokim: Unë kam qenë personalisht aty dhe nuk kam parë asnjë ushtar. Kishte vetëm civilë.

A ka arritur policia të dokumentojë shkeljet e të drejtave të njeriut në Mariupol, të paktën në fazën e parë të sulmit?

Policia ka dokumentuar rastet që nga fillimi i pushtimit rus: viktima të bombardimeve, ndërtesa të shkatërruara, infrastrukturë të dëmtuar. Agjentët e një seksioni të veçantë krijuan dosje me foto dhe video. Ata arritën që të gjithë këtë dokumentacion ta nxjerrin nga Mariupol.

Ajo arriti të dilte nga Mariupol. Në vend të kësaj, disa nga kolegët e tij u arrestuan. Në çfarë gjendje janë?

E di që janë gjallë. Shëndeti i tyre është i mirë por janë në gjendje shumë të keqe. Unë e di se ata po keqtrajtohen në kundërshtim me Konventat e Gjenevës.

A e dini se ku janë kolegët tuaj?

Po, e di: jo shumë larg Donetskut, ku ishte qendra e paraburgimit. E ashtuquajtura republika e Donetskut i përdor këto vende si kamp përqendrimi për të burgosurit e luftës. Politikanët vendas nga qytetet dhe fshatrat na sjellin gjithashtu … këdo që mban një pozicion për institucionet e Ukrainës.

A jeni në dijeni të dhunës dhe keqtrajtimit edhe ndaj grave?

Jam i vetëdijshëm se si sillen me gratë në këtë burg afër Donjeckut. Kemi konfirmime: ndaj tyre ushtrojnë tortura të vërteta jo vetëm psikologjike. Ata i përdorin këto metoda për të marrë informacion ushtarak. Nuk e kuptoj pse: ky është një informacion që gjithsesi këto gra nuk i kanë.

Keni edhe ju konfirmim të drejtpërdrejtë të përdhunimit?

Po, ka një rast: një vajzë, e cila për fat arriti të largohej nga ai burg. Hetimi është duke u zhvilluar, ne kemi dëshminë e saj. rsi-eb

blank

Zvicër- 12 929 raste, 21 viktima në 7 ditë

VOAL- Vdekjet brenda shtatë ditëve janë rritur nga 16 në 21, por në përgjithësi të dhënat e publikuara çdo javë nga Zyra Federale e Shëndetit Publik konfirmojnë evolucionin pozitiv të pandemisë Covid-19 në Zvicër.

Sipas asaj që u njoftua të hënën, midis 3 dhe 10 maj infeksionet e certifikuara ishin 12.929 nga 16.606 të raportuara një javë më parë, ndërsa pranimet e reja në spital të regjistruar ishin 198 (ata ishin 307 në buletinin e së martës së kaluar).

Në javën e fundit janë transmetuar rezultatet e 75.745 testeve, saktëson BAG. Norma e pozitivitetit është 17.1%, nga 19.6% javën e kaluar.

Aktualisht pacientët në spitalet zvicerane të infektuar me koronavirus janë 678 (-136) dhe përfaqësojnë vetëm 3.1% të totalit të shtretërve të disponueshëm. Janë 47 në njësitë e kujdesit intensiv dhe zënë 5.7% të 831 vendeve në spitalet zvicerane. 23.9% janë falas. rsi-eb


Send this to a friend