VOAL

VOAL

Netanyahu paralajmëron dëbimin e 80 mijë palestinezëve nga Jeruzalemi Lindor

October 26, 2015
blank

Komentet

blank

Mbretëria e Bashkuar vë sanksione ndaj dy serbëve në veriun e Kosovës

VOA

Mbretëria e Bashkuar tha të premten se ka vendosur sanksione ndaj 30 figurave të korruptuara politike, shkelës të të drejtave të njeriut dhe autorë të përdhunimeve të lidhura me konfliktet në mbarë botën, përfshirë edhe serbë në veriun e Kosovës dhe në Serbi.

Në një njoftim të ministrisë së Jashtme britanike thuhet se në mesin e të sanksionuarve janë edhe Milan Radojçiç, një afarist i industrisë së ndërtimit dhe nënkryetar i Listës Serbe, i cili ka përfituar nga shpërdorimi i kontratave shtetërore dhe ka përdorur ndikimin e tij për t’u dhënë kompanive të tij të ndërtimit kontrata fitimprurëse dhe Zvonko Veselinoviç, një afarist i industrisë së ndërtimit në Kosovë duke përdorur kontrata publike për të përvetësuar fondet shtetërore

Të dy këta janë sanksionuar më 8 dhjetor të vitit 2021 nga Shtetet e Bashkuara.

Autoritetet britanike thanë se në listën e sanksioneve është edhe “Slobodan Teshiç, një tregtar i njohur armësh nga Serbia, që akuzohet për ryshfet ndaj kryeprokurorit të shtetit të një vendi tjetër”.

Slobodan Teshiç është po ashtu në listën e sanksioneve amerikane.

Autoritetet britanike thanë se “këto sanksione tregojnë përkushtimin e Mbretërisë së Bashkuar për të mbrojtur shoqëritë e lira dhe të drejtat e njeriut të të gjithëve, kudo”.

blank

“Franca po rrit kontrollet në kanalin anlgez”- BBC publikon shifrat: Mbi 12 mijë shqiptarë kanë shkuar në Britani me gomone

Franca thotë se po rrit numrin e anijeve të shpëtimit në Kanalin Anglez për t’u marrë me numrin në rritje të emigrantëve që përpiqen të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar, raporton BBC.

Dy anije të tjera janë duke u vendosur në atë që roja bregdetare franceze e përshkruan si një lëvizje “të paprecedentë”.

Kjo vjen pas kritikave ndaj reagimit francez ndaj incidentit në nëntor 2021, në të cilin 27 persona u mbytën duke u përpjekur të shkonin në Mbretërinë e Bashkuar me gomone.

Më shumë se 40,000 njerëz kanë bërë kalime të tilla këtë vit – një numër rekord.

Muajin e kaluar, Mbretëria e Bashkuar ra dakord të rrisë pagesat për Francën me 8 milion paund më shumë në vit, duke e cuar në 63 milion £ në përpjekje për të ndaluar kalimet në kanal me varka të vogla.

Paratë do të paguajnë për mbikëqyrjen e shtuar të plazheve franceze, ndërsa oficerët e policisë në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë gjithashtu në gjendje të vëzhgojnë patrullimet brenda Francës.

Mendohet se oficerët francezë që patrullojnë bregdetin do të rriten në numër nga rreth 250 në 350 gjatë pesë muajve.

Numri më i madh i emigrantëve që kalojnë këtë vit Kanalin (i njohur si La Manche në Francë) janë shtetas shqiptarë. Deri më tani këtë vit 12,000 shqiptarë kanë mbërritur në Britaninë e Madhe duke përdorur varka të vogla, krahasuar me vetëm 50 në vitin 2020”, shkruan BBC.gsh

blank

Mediat britanike ‘kryqëzojnë’ ambasadorin shqiptar: U tall me eksodin e atyre që vijnë me gomone

Mediat e mëdha britanike kanë ‘kryqëzuar’ ambasadorin shqiptar në Angli, Qirjako Qirko, i cili bëri një paraqitje skandaloze në seancën e djeshme në Komisionin e Punëve të Jashtme të parlamentit britanik.

Ambasadori ishte i ftuar për të diskutuar për eksodin masiv të shqiptarëve drejt Britanisë.

“Ambasadori shqiptar e shpalli shtetin e Ballkanit ‘të sigurt’, pavarësisht numrit të madh të emigrantëve që po kërkojnë azil në Britaninë e Madhe,” shkruan gazeta e madhe britanike, ‘The Sun’.

“Ambasadori i Shqipërisë e shpalli dje shtetin ballkanik ‘të sigurt’- duke u tallur me numrin e madh të të ardhurve me gomone këtu duke kërkuar azil. I dërguari Qirjako Qirko e bëri komentin gjatë një debati të ashpër me deputetët”, thekson gazeta.

“Kritikët kanë argumentuar prej kohësh se, larg të qenit viktima të skllavërisë moderne, shumë prej atyre që mbërrijnë në Britaninë e Madhe me varka të vogla, janë emigrantë ekonomikë. Një e treta e 33 mijë personave që kaluan Kanalin mes janarit dhe shtatorit ishin nga Shqipëria- një rritje e madhe në krahasim me tre përqind të regjistruar në vitin 2021. Qirko tha se do të mbështeste planet për kthimin e shpejtë të emigrantëve, duke deklaruar se vendi i Europës Lindore është i sigurt. Por ai u shmang pyetjes nëse mendonte se Britania nuk duhet të njohë kërkesat për azil nga shtetasit shqiptarë,” shkruan ‘Sun’.

Pikërisht kjo kokëfortësi nga ana e ambasadorit, solli një reagim të ashpër nga deputeti konservator, Tim Loughton.

Ky i fundit e pyeti Qirkon nëse kryeministrit Edi Rama ia ndjente për të gjithë këtë. “Këta janë njerëz që mund të punojnë dhe paguajnë taksa në Shqipëri,” tha ai. “A nuk shqetësoheni për largimin e personave të kualifikuar?”

“Unë po të bëj thjesht një pyetje të arsyeshme, se cila do të ishte përgjigjja e qeverisë shqiptare, sepse ky është çelësi nëse qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do ta miratojë këtë projektligj apo jo”.

Qirko tha se ai nuk shihte se një problem i tillë ekziston ndërsa deklaroi se zgjidhja për emigrimin e paligjshëm është që shqiptarët të mund të emigrojnë në mënyrë të ligjshme në Mbretërinë e Bashkuar, duke vënë në dukje se Britania e Madhe ka vende pune të paplotësuara dhe ka nevojë për emigrantë.

blank

Dënohet Cristina – Cristina Fernández de Kirchner (CFK) – Ish Presidentja dhe aktualisht nënpresidentja e Argjentinës

Cristina Fernández de Kirchner (CFK) doli nga dy termat presidenciale, 2007 – 2015, me 80 milion dollarë. Me tenderat e rrugëve i bënte marifetet, në provincen native të të shoqit ku e kunata ishte guvernatore. Kurse të ëmës i kishte lidhur një kontratë të kote shteti, për të shtypur formularet e taksave, ku e ëma kishte fituar 3 milion dollarë.

CFK, e partise peroniste, eshte nje figure e fuqishme, populiste, majtiste në Argjentinë. I shoqi Nestor ishte president. Ajo vete ishte presidente e suksesshme per dy terma; tani eshte nenpresidente, por presidente de facto. I biri eshte kryetari i Camfora – organizata rinore e partise peroniste.

Megjithate drejtesia argjentinase e denoi.

Drejtesia shqiptare nuk i vjen as te kembet.

CNN – Një gjykatë federale në Argjentinë dënoi të martën nënpresidenten e vendit, Cristina Fernández de Kirchner, me gjashtë vjet burg dhe e skualifikoi atë nga mbajtja e posteve publike ne te ardhmen pasi e gjeti fajtore për korrupsion gjatë mandateve të saj të mëparshme si Presidente.

Fernández de Kirchner ka imunitet të përkohshëm për shkak të rolit të saj aktual, kështu që nuk do të shkojë menjëherë në burg dhe mund të apelojë.

Pas vendimit, ajo mohoi akuzat kundër saj, por tha se nuk do të kandidojë për rizgjedhje vitin e ardhshëm: “Unë nuk do të jem kandidat për asgjë, as për president e as për senator”, tha ajo. “Emri im nuk do të jetë në asnjë fletë votimi”.

Në gjykatë, prokuroria federale e Argjentinës e akuzoi atë për konspiracion me zyrtarë të tjerë qeveritarë për të dhënë kontrata me vlerë miliona dollarë për punime rrugore që ishin të paplota, të mbiçmuara dhe të panevojshme.

“Në thelb, ato tregojnë ekzistencën e lidhjeve të shthurura dhe të korruptuara midis zyrtarëve të administratës publike (kombëtare dhe provinciale) dhe kompanive kontraktore shtetërore,” sipas një dokumenti të lëshuar nga gjykata federale e Argjentinës në Buenos Aires.

Fernández de Kirchner u shpall fajtore për “administrim mashtrues” ne lidhje shpërndarjen e fondeve publike në një kompani ndërtimi për punimet e rrugëve në provincën e Santa Cruz, gjatë mandateve të saj presidenciale nga 2007 në 2011 dhe 2011 në 2015.

Marrëveshjet me kompaninë e ndërtimit të Lázaro Antonio Báez – një mik i familjes – ishin në dobinë financiare të Fernández de Kirchner dhe Baez, tha gjykata.

Ish-Presidenti dha “80% të punimeve të rrugëve publike kombëtare në Santa Cruz në favor të kompanive Báez midis 2003 dhe 2015”, sipas Telam, agjencia shtetërore e lajmeve e Argjentinës.

Baez u dënua gjithashtu me gjashtë vjet burg, si dhe ish-sekretari i punëve publike, José López dhe ish-drejtori i rrugëve kombëtare, Nestor Periotti, për përfshirjen e tyre në skemë./qendra.online

blank

Raportohen shpërthime në dy baza ajrore në Rusi

Një bombardues strategjik i Forcave Ajrore Ruse – Tupolev Tu-95MS në aeroportin Engels. Fotografi ilustruese.

RFE/RL

Janë raportuar shpërthime në dy baza ajrore në Rusinë qendrore, qindra kilometra në lindje të zonës luftarake në Ukrainë. Incidentet erdhën pasi Rusia ka kryer një fushatë masive sulmesh ajrore brenda Ukrainës, duke synuar rrjetin elektrik të vendit dhe infrastrukturën tjetër civile.

Raportohet se të paktën një shpërthim i madh ndodhi në një bazë ajrore ushtarake ruse në rajonin e Saratovit, rreth 600 kilometra në lindje të Ukrainës, ndërsa një tjetër shpërthim ndodhi në një aeroport jashtë Ryazanit, në juglindje të Moskës.

Postimet në mediat sociale nga banorët e qyteteve Engels dhe Saratov, më 5 dhjetor, tregojnë për shpërthimin në bazën ajrore Engels-2, rreth orës 6 të mëngjesit me kohën lokale.

Guvernatori i Saratovit, Roman Busargin, u bërë thirrje banorëve vendas të qëndrojnë të qetë.

“Dua të them se nuk ka ndodhur asnjë ngjarje e jashtëzakonshme në zonat e banuara të qytetit”, tha ai.

“Nuk ka asnjë arsye për shqetësim. Nuk është dëmtuar infrastruktura civile. Informacionet për ngjarjet në objektet ushtarake po kontrollohen nga agjencitë e sigurisë”, shtoi ai.

Ende ka asnjë konfirmim për arsyen e shpërthimit.

Kanali i pavarur rus në telegram, Astra, raportoi me burime se një dron i paidentifikuar u përplas në bazë dhe se dy bombardues me rreze të gjatë Tu-95 u dëmtuan, si dhe dy pjesëtar të personelit ushtarak u plagosën.

Baza ajrore Engels-2 thuhet se është përdorur si vend prej ku nisën sulmet ajrore më 24 shkurt.

Gjithashtu më 5 dhjetor, agjencia shtetërore e lajmeve, RIA Novosti, raportoi një shpërthim karburanti në një aeroport jashtë qytetit të Ryazanit, rreth 200 kilometra në juglindje të Moskës.

Sipas raportimeve, tre persona u vranë dhe gjashtë u plagosën në incident dhe një avion u dëmtua.

Agjencia e lajmeve, Vishegrad 24, raportoi se shpërthimi ndodhi në aeroportin ushtarak Dyagilevo, i cili është gjithashtu një bazë strategjike bombarduesish.

Zyrtarët në rajonin Ryazan nuk i kanë komentuar këto raportime të mediave.

blank

Kufiri i çmimit për naftën ruse hyn në fuqi, pavarësisht kërcënimeve nga Moska

Kufiri i çmimit të Bashkimit Evropian dhe G7 prej 60 dollarë për fuçi për naftën ruse hyri në fuqi të hënën, pasi Perëndimi përpiqet të dobësojë aftësinë e Moskës për të vazhduar financimin e luftës në Ukrainë, ndërsa mbron ekonominë globale nga një rritje e papritur e çmimeve të energjisë.

Kufiri i çmimit u ra dakord të premten nga vendet e G7-ës, vendet e BE-së dhe Australia pasi Polonia, e cila po rezistonte kundër masës, më në fund i dha dritën jeshile.

Sipas marrëveshjes, nafta ruse lejohet të dërgohet në vendet e palëve të treta duke përdorur cisternat e G7 dhe BE-së, kompanitë e sigurimeve dhe institucionet e kreditit, vetëm nëse ngarkesa blihet me ose nën kufirin 60 dollarë për fuçi.

Para pushtimit të Ukrainës, nafta ruse shitej zakonisht për 55-65 dollarë për fuçi.

Kufiri prej 60 dollarësh për fuçi i kërkuar nga BE-ja dhe SHBA-ja ka ngritur kritika nga Ukraina, me presidentin Volodymyr Zelenskyy që ka thënë se masa nuk do ta pengojë Rusinë nga lufta në Ukrainë.

“Nuk mund ta quash një vendim serioz, të caktuarit e një kufiri të tillë për çmimet ruse, i cili është mjaft komod për buxhetin e një shteti terrorist,” tha ai.

Në një mesazh të postuar në Telegram, kreu i zyrës së Zelenskyy, Andriy Yermak, bëri thirrje që tavani të ulej në 30 dollarë për fuçi “në mënyrë që të shkatërrohet më shpejt ekonomia e armikut”.

Niveli i kufirit do të rishikohet nga BE dhe vendet e G7 çdo dy muaj.

Të shtunën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia ende duhet ta analizojë masën e re, por sigurisht që do ta refuzojë kufirin e çmimit.

Në një postim në Tëitter të botuar në të njëjtën ditë, përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, Mikhail Ulyanov tha se Rusia mund të ndalojë furnizimin me vendet që e miratuan kufirin.

“Që nga ky vit, Evropa do të jetojë pa naftën ruse,” kërcënoi Ulyanov. “Moska e ka bërë tashmë të qartë se nuk do të furnizojë me naftë ato vende që mbështesin kufijtë e çmimeve kundër tregut. Prisni, shumë shpejt BE-ja do të akuzojë Rusinë për përdorimin e naftës si armë.”

Një burim anonim i tha Reuters se një dekret po përgatitej për të ndaluar kompanitë dhe tregtarët rusë të ndërveprojnë me vendet dhe kompanitë që kanë rënë dakord për kufirin. Një dekret i tillë do të ndalonte eksportin e naftës dhe produkteve të naftës në vendet dhe kompanitë që e zbatojnë atë.

Sipas analistëve, prodhuesi numër dy i naftës në botë ka të ngjarë të përpiqet t’i ridrejtojë furnizimet e tij duke organizuar sigurimin dhe duke përdorur flotën botërore në të zezë të cisternave të lira për të shmangur kufirin e çmimeve, sipas analistëve, por kjo nuk do të jetë alternativë e lehtë — ose e lirë.

Kina, një nga vendet që ka blerë më shumë naftë ruse pasi vendet evropiane hoqën dorë nga ajo pas pushtimit të Ukrainës, tha të hënën se do të vazhdojë bashkëpunimin e saj energjetik me Rusinë në bazë të respektit dhe përfitimit reciprok, njoftoi agjencia ruse e lajmeve RIA.

Në vazhdën e hyrjes në fuqi të kufirit të çmimit të BE-së dhe G7-ës, rubla ra 0.4 përqind në 62,23 për dollar –  niveli më i ulët në shtatë javë.

blank

Demostratat e mëdha në Kinë kundër Xi Jinping: ‘Kinës nuk i duhet mbreti’

Kina nuk ka parë prej dekadash protesta dhe demostrata kaq të mëdha. Në qendër të kritikave po vihet gjithnjë e më shumë kryetari i partisë dhe i shtetit, Xi Jiping, thotë Alexander Görlach, Deutsche Welle.

Alexander Görlach, bashkëpunëtor i lartë në Këshillin Carnegie për etikë në çështjet ndërkombëtare dhe bashkëpunëtor kërkimor në Institutin Internet të Universitetit Oksford. Ai ka patur poste të ndryshme në Universitetin Harvard dhe në Universitetin e Kembrixhit.

Imazhet që shpërndahen nëpër botë janë të mbresëlënëse: Për herë të parë që prej protestave për demokraci të vitit 1989, në Republikën Popullore të Kinës është krijuar një rezistencë kundër politikës së Partisë Komuniste dhe pushtetmbajtësit të saj. Xi Jinpingut, personalisht.

Njerëzit thërrasin “Kinës nuk i duhet mbreti” apo “Më jep liri, ose më sill vdekjen!”

Pushtembajtësi Xi, i cili siguroi në muajin tetor mbajtjen e postit edhe për një legjislacion të tretë duke hapur derën për sundim të përjetshëm, ndihet i zhgënjyer. Përgjigjia e qeverisë nuk priti shumë: natën e së martës, ndërhyrja e një numri të madh policësh pengoi sërish grumbullimin e njerëzve në Shangai dhe Pekin.

Partia Komuniste kërkon të shuajë zjarrin e protestës

Në zonat afër vendeve ku u zhvilluan demostratat u kontrolluan celularët e njerëzve, për të parë nëse gjendeshin në to fotografi apo video të marra në protesta. Autoritetet arritën të gjenin kush kishte marrë pjesë në demostrata, mbase nëpërmjet programeve që njohin fytyrën. Policia u shkoi njerëzve në shtëpi dhe i morri në pyetje. Po ashtu u arrestuan gazetarët që raportuan për protestat. Univesitetet në Pekin dhe në provincën Guangdong i nisën studentët në shtëpi për pushime të jashtëzakonshme. Kështu ata mbahen larg pjesëmarrjes në aksione të tjera, si roje nate. Pritet që ata që kanë mbetur në konvikte të marrin dënime.

Ndryshimi me protestat e 33 viteve më parë është se deri tani kanë marrë pjesë vetëm pak mijëra vetë. Prandaj mendohet se udhëheqja ka ndër mend të shuajë zjarrin që në shkëndijë. Në përgjithësi mendohet që protestat do t’i ngjizin më tepër radhët e 94 milionë anëtarëve të Partisë Komuniste. Por protestat tregojnë njëkohësisht, se shumë nga gënjeshtrat që servir përditë udhëheqja njerëzve, nuk hahen më. Kështu për shembull fajësimi i kthyer në rutinë i vendeve të huaja, ndërkohë një formulë standarde përdorur nga Xi, është diçka me të cilën demostruesit qeshin.

Gazeta “Guardian” citon një person që ka marrë pjesë në protestat e Pekinit me fjalët: “Ne nuk mund të udhëtojmë jashtë vendit, ne nuk mund të konsumojmë mediat e huaja. Si mund atëherë të nxitemi nga vendet e tjera për të bërë protesta?” Edhe të tjerët e aprovojnë atë që thotë ai, por me ton më serioz: “Po zjarrin në Ürümqi kush e vuri, forcat e huaja?”, “Por për fatkeqësinë me autobus në Guizhou, kush e ka fajin, të huajt?” Nga një zjarr në Ürümqi humbën jetën dhjetë vetë; në  Guizhou 27 vetë vdiqën kur një autobus karantine, pësoi aksident. Demostruesit ankohen se njerëzit kanë humbur jetën për shkak të masave të marra kundër COVID-it, dhe bëjnë për këtë përgjegjës Partinë Komuniste dhe Xi-në.

Xi Jinping ka humbur rrugën

Në demostrata kanë marrë pjesë si studentë ashtu edhe punonjës. Në Campus studentët thërrasin “Poshtë Partia Komuniste!”, në rrugë thërrasin “Jo më teste COVIDI! Liri!” Thirrjet e tyre dëshmojnë se me strategjinë e tij “Zero COVID”, pushtetmbajtësi Xi Jinping e ka gabim. Për këtë e ka fajin ideologjia e tij: Duke qenë Perandori e Qendrës, Kina nuk ka nevojë për pjesën tjetër të botës, thonë pikëpamjet e tij ultra-nacionaliste. Kurse bota nuk bën dot pa Kinën. Është detyrë e Xi-së, që për të shpëtuar botën, të kthejë Republikën Popullore në vendin që i takon, në qendër të ndodhive të botës.

Kush mendon dhe flet kështu, nuk mund të blejë vaksina nga vendet e tjera për të vendosur kështu piketat që me fushatë efektive vaksinimi t’i japë fund kuarantinës dhe kufizimeve. Prandaj, sipas vullnetit të Xi-së, njerëzit qëndrojnë në izolim deri 100 ditë, të mbyllur në banesat e tyre, kur vendoset gjendje Lockdown. Përmasat e këtyre Lockdowns janë shumë të mëdha: Më 23 nëntor 415 milionë njerëz ndodheshin në izolim, një javë më pare ishin 340 milionë, me 28 mijë infeksione të reja në ditë.

Këto nuk janë protestat e para këtë vit

Imazhet që shihen në Smartphones dhe ekranet e gjithë botës, tregojnë se këto nuk janë protestat e para që zhvillohen këtë vit kundër qeverisë së Xi-së. Organizatat joqeveritare kanë numëruar që nga 18 maji 735 demostrata, por vetëm 50 prej tyre kanë qenë organizuar kundër masave të marra për Coronën. Rreth 230 protesta u zhvilliuan në fillim të verës, kur tregu i pasurive të patundshme pësoi krizë dhe mijëra vetë u trembën se do humbisnin kursimet që kishin dhënë për të blerë banesat. Arsye të tjera për protesta kanë qenë një krizë bankare, në kuadër të së cilës ata që kishin futur para në bankë nuk lejoheshin që t’i merrnin paratë e tyre. Dhe për shkak të pandemisë së COVID-it, ekonomia ka rënë përtokë, duke rritur papunësinë tek të rinjtë që në Kinë është rreth 20 përqind, aq e lartë sa asnjëherë më parë.

Ditën e martë demostruesit u tërhoqën, duke shënuar fitore për Partinë. Por shpresat ekzistojnë: Gjatë festimeve të përvjetorit të Partisë Komuniste në muajin tetor, një protestues i vetëm shpalosi një banderolë në një urë në Pekin, duke kërkuar që “Diktatori dhe tradhëtari Xi” të largohet nga pushteti. Banderola u përshëndet me bori makinash dhe u duartrokit nga njerëzit. Nga një person i vetëm brenda disa javësh u bënë të guximshëm disa mijëra vetë. Javën e ardhshme mund të bëhen qindra-mijëra, për një muaj një milionë. Nëse nuk bëhen ndryshime thelbësore në politikën e nomeklaturës për COVID-in, atëherë protestat do të vazhdojnë dhe dhuna do të përshkallëzohet. Sa më e zëshme bëhet thirrja për liri, aq më i imagjinueshëm bëhet fundi i epokës së Xi-së.

 

Image

blank

Irani shfuqizon policinë e moralit

Një patrullë e policisë morale në veprim në Teheran

VOAL- Policia e moralit në Iran është shfuqizuar, njoftoi të dielën Prokurori i Përgjithshëm. Institucioni ishte vënë nën kritika pas vdekjes në shtator të Mahsa Amini, një gruaje kurde iraniane e arrestuar për shkelje të kodit të veshjes së Republikës Islamike.

“Policia morale nuk ka asnjë lidhje me gjyqësorin dhe është shfuqizuar nga ata që e kanë krijuar atë”, tha Prokurori i Përgjithshëm, Mohammad Jafar Montazeri. Policia morale, e njohur si Gasht-e Ershad (patrulla orientuese), u krijua nën presidentin ultra-konservator Mahmoud Ahmadinejad për të “promovuar kulturën e mirësjelljes dhe hixhabit”. Njësia përbëhet nga burra me uniforma jeshile dhe gra të veshura me çadorë të zinj, të cilët mbulojnë kokën dhe pjesën e sipërme të trupit. Ajo filloi patrullimet e saj të para në vitin 2006.

Gjithashtu Montazeri ka bërë të ditur se “Parlamenti dhe gjyqësori janë duke punuar” për çështjen e mbulesës së detyrueshme, pa u futur më në këtë çështje. Presidenti ultra-konservator, Ebrahim Raissi, vendosi kufizime të reja në veshje këtë verë. rsi-eb

blank

“Po ngordhim si miza”: Fshati rus përballet me mungesë burrash

Siberia. Realities

Andrei Epov i dërgon pasagjerët me autobus në fshatin e vogël të Siberisë, Bukaçaça, nga qyteti më i afërt i madh, Çita.

Fshati me 1.200 banorë në Zabaikallski Krai – Lindja e Largët e Rusisë – është i vështirë për t’u arritur dhe, sipas banorëve lokalë, një vend edhe më i vështirë për jetesë.

Lufta e Rusisë në Ukrainë, e cila ka nisur në shkurt dhe vazhdon ende, i ka shtuar edhe më shumë problemet për ta.

Një përqindje e konsiderueshme e burrave të moshës ushtarake janë përfshirë në mobilizimin mbarëkombëtar për luftë, që presidenti rus, Vladimir Putin, ka shpallur në shtator.

“Autoritetet kanë harruar për Bukaçaçën. Atyre u ka rënë në mend për të vetëm tani, gjatë mobilizimit”, thotë Epov.

Shërbimi Siberia.Realities i Radios Evropa e Lirë ka udhëtuar për të parë drejtpërdrejt ndikimin e luftës dhe të mobilizimit në fshatrat e largët, si Bukaçaça, ku fabrikat e epokës sovjetike ka kohë që janë mbyllur, ndërsa perspektivat për të rinjtë lidhen kryesisht me minierat e qymyrit.

“[Jeta] në Bukaçaça është sikur pas një lufte. Ka vetëm një dallim: Ata do ta rindërtojnë Mariupolin, ndërsa ne kemi jetuar dhe do të vazhdojmë të jetojmë në gërmadha”, thotë thotë një banor.

“[Jeta] në Bukaçaça është sikur pas një lufte. Ka vetëm një dallim: Ata do ta rindërtojnë Mariupolin, ndërsa ne kemi jetuar dhe do të vazhdojmë të jetojmë në gërmadha”, thotë thotë një banor.

Epov bën një krahasim midis Bukaçaçës dhe qytetit lindor të Ukrainës, Mariupol, i cili është kapur nga forcat ruse pas një rrethimi brutal që ka zgjatur me muaj.

“[Jeta] në Bukaçaça është sikur pas një lufte. Ka vetëm një dallim: Ata do ta rindërtojnë Mariupolin, ndërsa ne kemi jetuar dhe do të vazhdojmë të jetojmë në gërmadha”, thotë Epov.

Në javët e para pas shpalljes së mobilizimit ushtarak, në Bukaçaça ka dalë lajmi se një banor lokal, që u ka shpërndarë ujë banorëve të tjerë të fshatit, është rekrutuar për luftë në Ukrainë.

Kjo është konfirmuar nga Viktor Nadelyayev, një zyrtar lokal, i cili ka thënë për portalin e lajmeve Chita.ru se “shoferët që kemi pasur, i kanë marrë” gjatë mobilizimit.

Kjo ka bërë që shumë banorë në Bukaçaça, e sidomos të moshuar, të detyrohen t’i mbushin kovat me ujë në një pus dhe t’i bartin ato disa kilometra, deri në shtëpi.

“Është dimër dhe nuk kemi pastrues rrugësh. Është akull. Nuk është e lehtë t’i bartësh kovat”, thotë Natalya, e cila nuk dëshiron të identifikohet me mbiemër.

Një banor i moshuar në Bukaçaça detyrohet t’i mbushë kovat me ujë në një pus dhe t’i bartë ato disa kilometra, deri në shtëpi.

Një banor i moshuar në Bukaçaça detyrohet t’i mbushë kovat me ujë në një pus dhe t’i bartë ato disa kilometra, deri në shtëpi.

Ajo thotë se autoritetet kanë bërë përpjekje të gjejnë zëvendësues, por, sipas saj, kandidatët kanë qenë ose alkoolistë, ose pensionistë.

“Ju mund të negocioni me individë privatë dhe ata do t’ju sjellin ujë – 150 rubla [2.50 dollarë] për fuçi. Por, ku t’i gjejmë këto para…”, thotë Natalya, e cila ka punuar në një dyqan lokal, përpara se të dilte në pension.

Natalya thotë se vajza e saj dhe nipi jetojnë në qytetin Çernishevsk, rreth 50 kilometra në jug të Bukaçaçës, dhe se ka frikë se ai do të dërgohet për të luftuar në Ukrainë.

“Ai ka pasur dy shokë klase që kanë vdekur në Ukrainë. Njëri është varrosur së voni. Ka qenë rekrut”, thotë Natalya.

Ndryshe nga burrat rusë, të regjistruar për mobilizim, autoritetet ruse janë zotuar se nuk do të dërgojnë rekrutë të rinj për të luftuar në Ukrainë.

Shërbimi Siberia.Realities i Radios Evropa e Lirë ka udhëtuar për të parë drejtpërdrejt ndikimin e luftës dhe të mobilizimit në fshatrat e largët, si Bukaçaça.

Shërbimi Siberia.Realities i Radios Evropa e Lirë ka udhëtuar për të parë drejtpërdrejt ndikimin e luftës dhe të mobilizimit në fshatrat e largët, si Bukaçaça.

Por, Natalya thotë se “këto janë vetëm fjalë”. “Ata po i dërgojnë”, thotë ajo.

Irina, një banore tjetër në Bukaçaça, thotë se djali i saj 27-vjeçar, Gera, ka qenë duke nxjerrë qymyr kur ka marrë njoftimin për rekrutim.

“Ashtu si gjithë të tjerët, edhe atë e kanë marrë nga shtëpia, e kanë futur në autobus dhe e kanë larguar”, thotë Irina.

Irina thotë se djali i saj tani është i vendosur në qytetin jugor rus, Rostov-on-Don, dhe “transporton pajisje prej atje” në anën tjetër të kufirit ukrainas, rreth 200 kilometra larg.

“Ai ka qenë neutral sa i përket temës së luftës, por kur i kam sugjeruar që të përpiqet të shpëtojë nga mobilizimi, ka refuzuar. Më ka thënë se nëse e thërret atdheu, ai do të luftojë. Nuk kam bërë më përpjekje që ta bind”, rrëfen Irina.

“Fshati nuk do të ketë bukë”

Në mesin e atyre që nuk janë kthyer nga lufta në Ukrainë, është pronari i një furre të bukës në Bukaçaça.

Disa vite më parë, Vladislav Akhmadulin ka marrë furrën nga nëna e tij, Tatyana Akhmadulina, dhe babai i tij, i cili e ka hapur atë rreth dy dekada më parë.

“Gatimi është puna e jetës sime”, thotë Akhmadulina.

“Por, së shpejti, mund të detyrohem ta mbyll furrën e bukës. Fshati nuk do të ketë bukë. Fizikisht, është e vështirë për mua dhe nuk dihet nëse djali im do të kthehet nga Ukraina”, thotë ajo.

Nëse mbyllet kjo furrë buke, fshati nuk do të ketë bukë.

Nëse mbyllet kjo furrë buke, fshati nuk do të ketë bukë.

Djali i saj është mobilizuar në fund të shtatorit.

Akhmadulina thotë se ai – pasi ka shërbyer më herët në ushtri – e ka ndjerë se është detyrë e tij që të rekrutohet për luftë.

“Për mendimin tim, nuk është detyrë, por frikë se si do t’ju shohin fqinjët nëse refuzoni”, thotë Akhmadulina.

“Tani jam penduar që e kam dëgjuar. Nuk është dashur. Megjithatë, do të përpiqem ta kthej. Do t’i shkruaj prokurorisë. Kam frikë, sigurisht. Kam frikë për djalin tim”, shprehet ajo.

Akhmadulina tregon se djali i saj i ka blerë vetë edhe furnizimet për dislokim.

Nadezhda dhe Nikolai Ogarkov janë, po ashtu, banorë të Bukaçaçës. Ata janë takuar në një fabrikë të metaleve – tashmë të mbyllur – dhe që atëherë janë bashkë.

“Në fund të tetorit kemi festuar 50 vjet bashkë”, thotë Nadezhda.

Ata thonë se nipi i tyre 24-vjeçar, Aleksandr Ogarkov, ka punuar në kompaninë lokale të minierave të qymyrit deri në verën e kaluar, por se puna aty ka qenë “shumë e keqe” dhe e ka detyruar të shkojë në Vlladivostok, ku ka kryer shërbimin ushtarak.

“Ai është mobilizuar atje”, thotë Nikolai.

“Nuk na ka thënë asgjë për këtë. Ka thirrur njëherë, ka thënë se do ta çojnë në Ukrainë. Ka kaluar një javë në stërvitje dhe kaq. Ka një muaj që është në luftë”, thotë ai.

Në Bukaçaça ndodhen dy varreza. Andrei, një pensionist lokal, tregon se në njërën prej tyre gjendet një memorial për ushtarët japonezë, të varrosur atje.

Rreth dy dekada më parë, thotë Andrei, pasardhësit e tyre kanë ardhur për t’i riatdhesuar eshtrat.

“Ne i kemi zhvarrosur mbetjet dhe japonezët i kanë marrë në shtëpi. Jemi paguar me dollarë për punën tonë në atë kohë”, kujton Andrei.

Varreza tjetër në Bukaçaça është mbushur me shpejtësi, thotë Andrei, edhe para se Putin të niste pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në muajin shkurt.

“Për shkak të minierave të qymyrit në zonën tonë, vendi nuk është për jetesë. Po ngordhim si miza, edhe pa luftë”, thotë Andrei.

“Dhe, së shpejti, do të na duhet t’i varrosim të rinjtë – ata që do të sillen nga Ukraina. Shikoni, kanë përgatitur tashmë një copë toke për varrime të reja”, thotë Andrei, duke ngritur dorën kah disa varre të mbuluara me borë.

Përgatiti: Valona Tela
blank

Kremlini i përgjigjet Presidentit Biden mbi takimin me Presidentin Putin

VOA

Kremlini tha sot se Presidenti Vladimir Putin është i hapur për bisedime mbi një zgjidhje të mundshme mbi Ukrainën, por shtoi se refuzimi i Shteteve të Bashkuara për të njohur territoret e aneksuara nga Moska, po bëhet pengesë për një kompromis të mundshëm.

Mënyra më e preferuar për të arritur qëllimet tona është nëpërmjet mjeteve paqësore e diplomatike“, tha zoti Dimitri Peskov. “Putini ka qenë, është dhe mbetet i hapur për kontakte e negociata”, shtoi ai.

Rusia ka shpallur aneksimin e rreth një të pestës së territorit të vendit ish-sovjetik, Ukrainës, gjë që Perëndimi dhe Kievi thonë se nuk do ta pranojnë ndonjëherë. Kremlini thotë se kjo është pengesë për gjetjen e një kompromisi të mundshëm.

I pyetur nëse Moska shihte një mundësi për negocita pas deklaratës mbi këtë çështje të presidentit Biden, zoti Peskov tha se “në thelb, zoti Biden u shoreh se negociatat janë të mundshme vetëm pasi Putini të largohet nga Ukraina”.

Kremlini, tha zoti Peskov, nuk mund ta pranonte këtë gjë, duke shtuar se ai që Moska e quan një operacion i posaçëm ushtarak, do të vazhdojë në Ukrainë.

Ukraina dhe Perëndimi thonë se presidenti Putin nuk ka asnjë justifikim për atë që ata e konsiderojnë si një luftë pushtuese të stilit perandorak. Kievi thotë se do të luftojë derisa ushtari i fundit rus të largohet nga territori i vendit.

blank

Rusia kërcënon NATO-n: Nëse furnizoni Ukrainën me ‘Patriot’ do jeni objektivi ynë

NATO do të kthehet në një “objektiv konkret” për ushtrinë ruse nëse aleanca furnizon Ukrainën me raketat Patriot, ka paralajmëruar kreu i Këshillit të Sigurimit të Moskës.

Dmitry Medvedev, i cili ka shërbyer si president i vendit lëshoi ​​deklaratën alarmante sot ndërsa liderët e NATO-s takohen në Rumani për të diskutuar fazën tjetër të mbështetjes për Kievin, ku mbrojtja e avancuar e raketave mbetet në krye të agjendës.

“Nëse NATO furnizon fanatikët e Kievit me raketat Patriot së bashku me personelin e tyre ata do të bëhen menjëherë një objektiv legjitim i Forcave tona të Armatosura,” tha ai.

Medvedev, i cili e bëri deklaratën përmes llogarisë së tij në Telegram, nuk e bëri të qartë nëse objektivat do të ishin sistemet Patriot, ekuipazhet e NATO-s, apo vetë NATO.

Menjëherë pasi u shfaq mesazhi i Medvedev, ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba deklaroi se Kievit i duhen raketat Patriot për të mbrojtur infrastrukturën kryesore. syri.net

blank

Vdes ish-lideri kinez Jiang Zemin

RFE/RL

Ish-presidenti kinez, Jiang Zemin, ka vdekur të mërkurën në moshën 96-vjeçare nga leukemia dhe dështimi i shumëfishtë i organeve, ka raportuar të mërkurën media shtetërore.

Jiang ka vdekur në shtëpinë e tij në Shangai, ka thënë agjencia e lajmeve Xinhua, duke publikuar një letër të autoriteteve shtetërore, përmes së cilës është bërë e ditur vdekja.

“Vdekja e Jiang Zeminit është një humbje tejet e madhe për partinë tonë, ushtrinë dhe popullsinë tonë të të gjitha etnive”, është thënë në letër, duke njoftuar se vendimi është bërë me “dhimbje të madhe”.

Në letër, Jiang është përshkruar si lider i jashtëzakonshëm një marksist i mrekullueshëm, lider shtetëror, strateg ushtarak, diplomat dhe luftëtar komunist i dëshmuar për kohë të gjatë.

Jiang ka fituar pushtetin pas shtypjes së përgjakshme të protestave pro-demokracisë që janë mbajtur më 1989 në sheshin Tiananmen.

Megjithatë, ai me vonë ka arritur të nxjerrë vendin nga një izolim i atëhershëm diplomatik dhe të rregullojë marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara.

Pas zbatimit të këtyre politikave, Kina ka përjetuar bum ekonomik.


Send this to a friend