VOAL

VOAL

Në Derjan të Matit përkujtohet 70-Vjetori i votimit kundër Komunizmit (Foto)

December 18, 2015
blank

Komentet

blank

Ukraina: Sulmi i Sevastopolit goditi komandantët e marinës ruse

Ukraina thotë se sulmi me raketë i së premtes në selinë e flotës ruse të Detit të Zi në Krime ishte koha për të përkuar me një takim të zyrtarëve detarë.

Në një deklaratë të shkurtër, ushtria ukrainase pretendoi se sulmi kishte shkaktuar vdekje dhe lëndime, por nuk dha më shumë detaje.

Të premten Moska tha se një ushtarak ishte zhdukur pas sulmit.

Flota, me bazë në qytetin port të Sevastopolit, shihet si më e mira e marinës ruse.

Një burim ushtarak ukrainas i tha BBC-së se sulmi i së premtes u krye duke përdorur raketa Storm Shadow, të cilat furnizohen nga Britania dhe Franca.

Deklarata e ushtrisë ukrainase të shtunën pohoi se kishte lënë “dhjetëra pushtues të vdekur dhe të plagosur, duke përfshirë menaxhimin e lartë të flotës”.

Shefi i inteligjencës së Kievit, Kyrylo Budanov, pretendoi se dy komandantë rusë u plagosën rëndë në sulmin me raketa.

BBC nuk është në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur shumë nga pretendimet në fushën e betejës të bëra nga secila palë.

Zona e Sevastopolit u vu nën sulm të ri të shtunën. Guvernatori i qytetit, i instaluar nga Rusia, Mikhail Razvozhaev, tha se mbetjet nga një raketë e rrëzuar nga mbrojtja ajrore kishin rënë pranë një skele.

Ai u tha gjithashtu banorëve se po urdhëronte një inspektim të strehimoreve me bomba pas disa ankesave që ato ishin të vështira për t’u aksesuar ose në gjendje të keqe.

“Ne i kërkojmë me zell të gjithëve: ndaloni të mbillni panik dhe t’i kënaqni armiqtë tanë me këtë – paniku është qëllimi i tyre kryesor”, shkroi ai në Telegram.

Forcat e Kievit kanë nisur kohët e fundit sulme pothuajse ditore kundër forcave ruse me bazë në Krime.

Javën e kaluar, marina e Ukrainës pretendoi se kishte rrëzuar një bateri raketore të mbrojtjes ajrore S-400 që mbulonte gadishullin, duke degraduar aftësinë e Rusisë për t’u mbrojtur kundër sulmeve të reja.

Një ditë më parë, një anije e madhe ruse zbarkuese dhe një nëndetëse u dëmtuan në një sulm për të cilin Ukraina tha se përdorte gjithashtu raketa Storm Shadow.

Sulmet ndaj Krimesë janë të rëndësishme strategjike dhe simbolike.

Përveçse është një platformë për të sulmuar Ukrainën, flota e Detit të Zi është një simbol kryesor i pranisë ushtarake shekullore të Rusisë në rajon.

Ajo ishte e bazuar në Krime nën një marrëveshje qiraje edhe para se Rusia të aneksonte ilegalisht gadishullin në vitin 2014.

blank

Drejtuesit ushtarakë thonë se Ukraina po bën përparime në betejën në Bakhmut

VOA/Marrë nga Reuters

Drejtuesit ushtarakë të Ukrainës thanë se përdorimi i armatimeve të rënda të dërguara nga Perëndimi po i ndihmon trupat ukrainase të bëjnë përparim në betejën e ashpër në qytetin e Bakhmutit, duke shkaktuar vdekjen dhe plagosjen e një numri të madh të forcave ruse.

Të inkurajuar nga marrja nën kontroll e fshatit kyç Klishçivka, trupat ukrainase thonë se predhat e artilerisë së rëndë, Howitzer 155, të ofruara nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të NATO-s po i ndihmojnë ato të korrin suksese në betejën kundër agresorit rus.

Komandantët ukrainas e kanë cilësuar çlirimin e Klushçivkas dhe fshatit tjetër Andrivka si hap të rëndësishëm për çlirimin e qytetit e Bakhmutit, që është nën kontrollin e trupave ruse, pas muajsh të tërë luftimesh të ashpra.

Rimarrja e këtyre zonave ka shënuar një nga arritjet më domethënëse të kundërofensivës ukrainase që nisi në muajin qershor.

Presidenti i Ukrainës dhe zyrtarë të tjerë kanë vlerësuar rezultatet e kundërofensivës dhe kanë hedhur poshtë kritikat e Perëndimit për përparim të dobët në luftën kundër pushtuesit rus

blank

Papa Françesku: “Mesdheu është një varrezë, ne jemi në një udhëkryq”

Në Marsejë për “takimet mesdhetare”, Papa u kushtoi fjalë ngushëllimi viktimave të detit

 

Papa Françesku përpara një memoriali kushtuar atyre që humbën jetën në det

 

VOAL- Papa mbërriti në Marsejë të premten pasdite, ku u prit nga kryeministrja franceze Élisabeth Borne, për të marrë pjesë në “Takimet Mesdhetare”. Ndalesa e parë e udhëtimit ishte Bazilika e Notre Dame de la Garde për lutjen mariane me klerin dioqezan. Më pas Papa shkoi në Memorialin e marinarëve dhe mërgimtarëve të vdekur në det ku pati një moment lutjeje.

“Shumë njerëz, duke ikur nga konfliktet, varfëria dhe fatkeqësitë mjedisore, gjejnë në valët e Mesdheut refuzimin përfundimtar të kërkimit të tyre për një të ardhme më të mirë,” tha Papa në Memorial. “Dhe kështu ky det i mrekullueshëm është bërë një varrezë e madhe, ku shumë vëllezër e motra janë privuar edhe nga e drejta për të pasur një varr dhe varroset vetëm dinjiteti njerëzor. Para nesh është një udhëkryq: nga njëra anë, vëllazëria, e cila e fekondon bashkësinë njerëzore me të mira; nga ana tjetër, indiferenca, që gjakon Mesdheun. Ne e gjejmë veten në një udhëkryq qytetërimi”.rsi-eb

blank

DOKUMENTI – E PLOTË/ McGonigal ‘fundos’ Ramën, pranon të gjithë akuzat: Kryeministri përmendet 11 herë në dosje

SYRI publikon dokumentin e plotë të pranimit të fajit nga ish-agjenti i lartë i FBI-së, Charles McGonigal. Në këmbim të pranimit të një dënimi më të lehtë, ai ka pranuar të gjithë akuzat që i bëhen në dosjen shqiptare, duke fundosur kështu kryeministrin Edi Rama. Ky i fundit përmendet 11 herë në dosjen e pranimit të fajit.

DOSJA E PLOTË

NË GJYKATËN E QARKUT TË SHTETEVE TË BASHKUARA

QARKU I KOLUMBISË

SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS

CHARLES F. MCGONIGAL,

i pandehuri.

Rasti nr: 1:23-cr-21 (CKK)

: 18 U.S.C. § 1001(a)(1)

(Fshehja e fakteve materiale)

DEKLARATË E VEPRËS PENALE

Në përputhje me Rregulloren Federale të Procedurës Penale 11, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nëpërmjet avokatit të tyre, Prokurorit të Shteteve të Bashkuara për Distriktin e Kolumbisë, dhe i pandehuri, Charles F. McGonigal, me pëlqimin e avokatit të tij, bien dakord dhe përcaktojnë në bazën e mëposhtme faktike për pranimin e fajësisë së të pandehurit – nëse kjo çështje do të vazhdoj në gjyq, palët përcaktojnë se Shtetet e Bashkuara mund të provojnë faktet e mëposhtme përtej një dyshimi të arsyeshëm:

1. Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara është një departament brenda Degës Ekzekutive të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Byroja Federale e Hetimeve (“FBI”) është krahu kryesor hetimor i Departamentit të Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara dhe është një organizatë e sigurisë kombëtare me përgjegjësi si për inteligjencën ashtu edhe për zbatimin e ligjit.

2. I pandehuri CHARLES F. MCGONIGAL ishte një Agjent Special i ngarkuar (“SAC”) i Zyrës në terren të FBI-së në Nju Jork nga tetori 2016 deri në daljen në pension nga FBI më 14 shtator 2018, dhe gjatë asaj kohe ishte anëtar i Shërbimit Ekzekutiv te Larte (“SES”). I pandehuri McGonigal ishte përgjegjës për mbikëqyrjen e çështjeve të kundërzbulimit dhe sigurisë kombëtare si SAC.

3. Si zyrtar iSAC i Zyrës së FBI-së në Nju Jork dhe anëtar i SES, i pandehuri McGonigal kishte një detyrë ligjore të paraqiste një raport vjetor të zbulimit financiar publik në përputhje me Aktin e Etikës së Qeverisë të vitit 1978, 5 U.S.C. aplikacioni 4 §§ 101, e në vazhdim. Zbulimet financiare u bënë në formularin 278 të Zyrës së Etikës Qeveritare (“OGE”) (“OGE-278”), qëllimi i të cilit ishte: (a) të nxiste transparencën, besimin në integritet dhe vendimmarrje të Degës së Ekzekutivit; dhe (b) të ndihmonte punonjësit publikë dhe agjencitë e tyre në shmangien e konflikteve aktuale ose të dukshme të interesit ndërmjet detyrave zyrtare dhe interesave financiare private. Dosjet u kërkuan që të zbulonin me saktësi për publikun, ndër të tjera, të ardhurat, pasuritë më të mëdha se 1000 dollarë, detyrimet mbi 10,000 dollarë, dhuratat dhe rimbursimet e udhëtimit dhe transaksione të tjera financiare. Informacioni i dhënë në formularët OGE-278 mund të rezultojë në marrjen e masave për punësimin kundër rregullave. Formularët OGE-278 u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan në selinë e FBI-së në Uashington, DC.

4. I pandehuri McGonigal kishte një detyrë dhe kërkohej nga Direktivat e Politikave të FBI-së dhe i FBI-së në përgjithësi, për të raportuar me saktësi tek çdo udhëtim jozyrtar jashtë vendit dhe çdo kontakt të vazhdueshëm profesional ose zyrtar me shtetas të huaj, si dhe atij iu kërkua gjithashtu të raportonte me saktësi udhëtimet zyrtare të huaja në FBI. Zbulimet zyrtare dhe jozyrtare të udhëtimit u kërkuan të paraqiteshin në Raportin e FBI-së për Formularët e Udhëtimit jashtë Vendit (“FD-772”) dhe formularët e FBI-së për raportimin e udhëtimeve jashtë vendit (“FD-772b”), të cilat u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan në selinë e FBI-së në Uashington D.C. Zbulimet e kontakteve me shtetas të huaj kërkoheshin të bëheshin në Raportin e FBI-së për Formularët e Kontaktit me te Huajt(“FD-981”). Informacioni i dhënë në format e ndryshme kishte implikime të sigurisë kombëtare dhe mund të rezultonte në veprime punësimi duke përfshirë revokimin e lejeve të sigurisë kur ishte e nevojshme.

5. Si mbajtës i një certifikate sigurie kombëtare, të pandehurit McGonigal iu kërkua t’i raportonte FBI-së informacion të saktë dhe të plotë në lidhje me kontaktet e tij me zyrtarë të huaj dhe pasuritë dhe detyrimet e tij financiare.

6. Personi A ishte shtetas i Shteteve të Bashkuara i natyralizuar, i lindur në Shqipëri dhe banues në Nju Xhersi. Personi A ishte një njohës profesionist dhe partner potencial biznesi i të pandehurit McGonigal.

7. Kompania A ishte një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

8. Personi B ishte shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

9. Në vjeshtën e vitit 2017, në pritje të daljes në pension të tij nga FBI, i pandehuri McGonigal dhe Personi A diskutuan një sipërmarrje të mundshme të përbashkët biznesi, duke përfshirë formimin e një kompanie private që ofron shërbime konsulence. Gjatë periudhës përkatëse kohore, i pandehuri McGonigal e dinte se ishte e pahijshme të përfshihej në përpjekjet e zhvillimit të biznesit personal pa i zbuluar këto aktivitete tek FBI-së. I pandehuri McGonigal kërkoi një hua nga personi A.

10. Më 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular FD-772 në FBI për udhëtimin e ardhshëm “jozyrtar” në Shqipëri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte që Personi A do të ishte shoqërues udhëtimi, (b) të deklaronte se akomodimi do te ishte falas dhe kush do te paguante për te, c)se i pandehuri McGonigal do të udhëtonte për në Kosovë përveç Shqipërisë, dhe (d) identifikonte çdo kontakt të huaj të pritshëm të raportueshëm, duke përfshirë Personin B, ose ndonjë shtetas tjetër të huaj me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

11. Më datë 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion me personin A nga Shtetet e Bashkuara për në Shqipëri, ku gjatë disa ditëve në vijim janë takuar me personin B dhe shtetas të tjerë të huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kanë paguar për strehimin e McGonigal gjatë kohës që ishte në Shqipëri.

12. Më 9 shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal është takuar me Personin B dhe Kryeministrin e Shqipërisë. Me kërkesë të personit A, i pandehuri McGonigal paralajmëroi Kryeministrin e Shqipërisë që të shmangte dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Personi A dhe personi B kishin interes financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit të vendburimeve të naftës. I pandehuri McGonigal dhuroi një kapele të FBI-së për Kryeministrin e Shqipërisë në prani të personit B, si një gjest vlerësimi.

13. Në shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me një biznesmen dhe politikan shqiptar i cili i tha të pandehurit McGonigal se donte që qeveria e Shteteve të Bashkuara të hetonte një komplot të dyshuar për të vrarë biznesmenin dhe politikanin shqiptar.

14. Më 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me makinë nga Shqipëria në Kosovë, së bashku me personin A dhe të tjerë, ku i pandehuri McGonigal u takua me një politikan kosovar dhe i dha një kapelë të FBI-së. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i cili kishte qëllim të dyfishtë për të mbledhur informacione që ishin potencialisht të dobishme si për FBI-në ashtu edhe për planin e zhvillimit të biznesit personal të pazbuluar të të pandehurit McGonigal, i pandehuri McGonigal dhe Personi A, duke udhëtuar së bashku, u kthyen në Shtetet e Bashkuara.

15. Pas udhëtimit të tij në Shqipëri në shtator, i pandehuri McGonigal mbajti një marrëdhënie të vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipërisë dhe personin B.

16. Më 5 tetor 2017, jashtë një restoranti, në një makinë të parkuar në qytetin e Nju Jorkut, i pandehuri McGonigal mori afërsisht 80,000 dollarë para si pjesë e huasë që kishte kërkuar nga personi A.

17. Në vjeshtën e vitit 2017, i pandehuri McGonigal mori dy herë më shumë kredi në para nga Personi A, në shumat prej afërsisht 80,000 dollarë dhe 65,000 dollarë.

18. I pandehuri McGonigal nuk e ka shlyer kurrë huanë që ka marrë nga Personi A dhe kredia nuk kishte asnjë kusht ose kusht të bashkangjitur me të.

19. Më 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në shtator në Shqipëri dhe Kosovë. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri dhe me një politikan kosovar në Kosovë dhe mohoi në mënyrë të rreme që i pandehuri McGonigal t’i kishte zbuluar punësimin e tij një shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së.

20. Më 15 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772 për udhëtimin e ardhshëm “zyrtar” në Austri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte që Personi A do të ishte shoqërues udhëtimi, (b) të identifikonte se çdo akomodim ose akomodim do të sigurohej pa pagesë ose kush do të paguante për to, (c) deklaronte se i pandehuri McGonigal do të udhëtojë në Shqipëri përveç Austrisë dhe (d) të identifikojë çdo kontakt të jashtëm të parashikuar të raportueshëm.

21. Më 17 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion për në Austri.

22. Më 18 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dhe një përfaqësues tjetër i Departamentit të Drejtësisë (DD) u takuan dhe intervistuan të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar i pandehuri McGonigal që kishte takuar gjatë udhëtimit të tij në shtator 2017. Personi A mori pjesë në takim si përkthyes. I pandehuri McGonigal nuk përgatiti një raport standard të Formularit 302 të FBI-së, dhe FBI nuk ka asnjë të dhënë zyrtare për atë që po zhvillohet.

23. Më 18 nëntor 2017, pas takimit të përshkruar më sipër, i pandehuri McGonigal dhe Personi A kanë udhëtuar me avion nga Austria në Shqipëri, ku janë takuar sërish me të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar, këtë herë pa pjesëmarrjen e zyrtarit tjetër të DD-së. Biznesmeni dhe politikani shqiptar diskutuan mundësitë e biznesit me të pandehurin McGonigal dhe Personin A.

24. Më 21 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion nga Shqipëria në Austri dhe më pas është kthyer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. As McGonigal, as FBI, nuk e paguan strehimin e McGonigal gjatë kohës që ai ishte në Shqipëri.

25. Më 25 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi Departamentin e Drejtësisë për një hetim të ri penal të mundshëm që përfshin një shtetas amerikan i cili ishte regjistruar për të kryer punë lobimi në Shtetet e Bashkuara në emër të një partie politike shqiptare të ndryshme nga ajo në të cilën Kryeministri ishte anëtar. Një ditë më parë, ai kishte marrë informacion nga Personi B për lobistin qytetar amerikan. I pandehuri McGonigal ia kaloi këtë informacion Departamentit të Drejtësisë.

26. Në dhjetor 2017, i pandehuri McGonigal darkoi në Uashington, D.C me Personin A dhe zyrtarë të qeverisë shqiptare, dhe darkoi në New York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipërisë. Në darkë nuk pati diskutime politike.

27. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në nëntor në Austri të përmendur më sipër. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal kishte udhëtuar në Shqipëri si dhe në Austri, apo ishte takuar ose me Personin B ose me Kryeministrin e Shqipërisë, ose se ai kishte zbuluar punësimin e tij në FBI një shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar.

28. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion në lidhje me lobistin qytetar amerikan nga Personi A dhe ai ia përcolli informacionin një zyrtari tjetër të FBI-NY, i cili ishte punonjësi i tij në vartësi. Personi A e kishte marrë informacionin nga Zyra e Kryeministrit Shqiptar.

29. Nga 21 shkurt 2018, deri më 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Shqipëri, por ai nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur formularët FD-772 ose FD-772b.

30. Më 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht një hetim penal të përqendruar te lobisti qytetar amerikan i bazuar pjesërisht në informacionin e dhënë nga i pandehuri McGonigal. Personi A u identifikua më vonë nga FBI-NY si një burim njerëzor konfidencial që mbështet hetimin dhe Personi A i dha informacion FBI-NY gjatë hetimit. Personi B më vonë ndihmoi në lehtësimin e një takimi midis FBI-NY dhe dëshmitarëve të vendosur në Evropë, ndër të tjera, duke paguar shpenzimet e udhëtimit të dëshmitarëve. I pandehuri McGonigal nuk i kishte zbuluar marrëdhëniet e tij financiare me Personin A në FBI, as i pandehuri McGonigal nuk i kishte zbuluar kontaktet e tij të vazhdueshme me Personin B siç kërkohej duke përdorur formularin FD-981.

31. Më 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi në Uashington, D.C., ndër të tjera, me Personin A, Kryeministrin e Shqipërisë dhe një ish-agjent special të FBI-së, i cili punonte në një firmë shërbimesh profesionale ndërkombëtare.

32. Nga data 26 prill 2018, deri më 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Evropë, përfshirë Shqipërinë, por nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur formularët FD-772 ose FD-772b.

33. Më 10 qershor 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që në mënyrë të pahijshme nuk përfshinte asnjë informacion në lidhje me kredinë prej rreth 225,000 dollarësh që ai kishte marrë nga personi A.

34. Midis gushtit 2017 dhe daljes në pension të të pandehurit McGonigal nga FBI në ose rreth shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal nuk raportoi kontakte të vazhdueshme profesionale ose zyrtare me shtetas të huaj në FBI, siç kërkohet duke përdorur formularët FD-981.

35. Më 6 maj 2019, rreth nëntë muaj pas daljes në pension të tij nga FBI, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që në mënyrë të pahijshme nuk përfshinte asnjë informacion në lidhje me huanë prej rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga Personi A.

36. Si përmbledhje, duke filluar jo më vonë se gushti 2017 dhe duke vazhduar të paktën deri më 6 maj 2019, i pandehuri Charles McGonigal fshehu aspekte të marrëdhënies së tij me Personin A që ai kishte për detyrë t’i zbulonte krijoi një konflikt aktual dhe të dukshëm interesi midis tij dhe detyrave zyrtare të FBI-së dhe interesat e tij private, duke përfshirë atë që McGonigal pranoi 225,000 dollarë nga Personi A; udhëtoi me Personin A në Evropë; dhe vendosi marrëdhënie të vazhdueshme me shtetas të huaj të prezantuar me të nga personi A dhe bashkëpunëtorët e personit A.

blank

UGSHPD: NË PARATHËNIEN E ZGJEDHJEVE VENDORE PËR KUKSIANËT. KUKËSI I 24 SHTATORIT 2023

Janë në total 45 mijë 946 qytetarë me të drejtë vote, që të dielën i drejtohen kutive të votimit në 74 qendra votimi për të zgjedhur kryebashkiakun e Kukësit.
 
A ndodhet demokracia shqiptare në udhëkryq?… dhe kjo për Kukësin në veçanti jo vetëm si një qytet veri-lindor i Shqipërisë i lënë në harresë, por si një qytet që po shkon në zgjedhjet vendore të 24 Shtatorit, 2023 si qyteti ku janë kryqëzuar shumë interesa dhe të kuptuarit e demokracisë.
Përmes sjelljes në kohë UGSHPD (Unioni i Gazetarëve i Shqiptarë Profesionistë të Diasporës), i paraqet publikut vemendjen mbi vlerën e votës së lirë për demokracinë shqiptare që kanë zgjedhjet e Kukësit. Ato mund të jenë pikë kthese dhe forcë ndryshimi kur qytetarët e saj i marrin sinjalet e qarta prej së shkuarës, izolimit monist dhe harresës nga tranzicioni.
Pjesëmarrja në votime dhe rezultati i saj do të jenë përcaktuese për të kuptuar se qytetarët kanë në duart e tyre fatin e ndryshimit dhe mbrojtjen e demokracisë përmes votës së lirë. Tranziconi i gjatë dhe vetë politika mund të marrin mësim edhe nga qyteti më i varfër verior në këto zgjedhje vendore të parakohëshme ku dallueshëm qendrojnë liria dhe zhvillimi kundrejt monizmit dhe korrupsionit.
I gjithë ky proces plot dinamikë vjen natyrshëm edhe pse pjesa më e madhe e vemendjes gjthmonë tërhiqet nga politika. Aty në plan të parë janë parë të dy kandidatët (PS me Albert Halilaj dhe BF me Emri Vata), dhe pas tyre forcat përkatëse si mazhorancë, opozitë e bashkuar dhe më tej një tjetër opozitë e dytë e fshehtë dhe e tërhequr nga pjesmarrja me kandidatë, por në mënyrë hije, me komisionerë.
A është kjo e fundit jashtë interesave?! Apo ndikimi i saj mes opozitës do ta kishte përshtat emërtimin “më jep të jap” se në këto zgjedhje ky “fenomen i ri” po ndikon si një forcë përçarëse dhe pritëse e shpërblimit pas daljes rezultatit.
E gjithë kjo tabllo, u pa dhe u zhvillua me veprimin e një fushate zgjedhore të shkurtër në kohë ku politika nga të dy anët e përfaqësimit kreu takimet me zgjedhësit, dha premtimet dhe në një rast (PS) mbajti  koncert përmbyllës i ndaluar paraprakisht nga kodi zgjedhor dhe i denoncuar nga vëzhguesit. Përsa seicila forcë politike mendon të marrë drejtimin e bashkisë, frika e kuksianëve është gjendja se çfarë do të ndryshojë pas kaq vitesh harrese. Ku shihet pavarësia e munguar që nesër pas zgjedhjeve të shihen qartazi ndryshimet dhe zgjidhjet e problemeve më jetësore, zotrimi i fateve në duart e veta si qytetar. Punë, frenim shpopullimi përmes emigracionit, strehim, shkollim, ushqim në tryezat familjare, shërbim shëndetësor, këto më së pari dhe njëherazi pas tyre projekte zhvilluese ekonomike që burojnë nga pasuritë e mëdha natyrore dhe ndërlidhjet me vendet fqinjë, rajonin dhe më gjerë përmes lëvizjes së lirë.
A e ka 24 Shtatori forcën e fuqisë së votës së lirë?
Ky moment është pikërisht kryqëzimi i interesave.
Por askush më mirë se vetë kuksianët nuk mund ta shprehin zgjidhjen.
Historikisht i varfër, por i bekuar me burimet natyrore dikur në bashkimin e lumenjve të Drinit të Bardhë dhe Drinit të Zi shtrihej qyteti Kukësi i Vjetër. Ai ishte fill pas pavarësisë së 1912 një fshat bujqësor dhe blegtoral, vendbanimi i një popullsie të vogël me pak zhvillim, por gjatë viteve të mbretërisë shqiptare (1925) zbuloi përmbajtjen e mozaikut të jetës së njerëzve, malësorëve, të ardhurve me profesione e specialitete si mësues, mjekë, inxhinjerë, ekonomistë etj. nga krahina dhe qytete të ndryshme të Shqipërisë, qasjen e pakicave të etnive sllave dhe fillesat e një shkëmbimi tregëtar me popullsinë e Kosovës që deri në vitet e para Luftës së Dytë Botërore. Kukësi ishte në qendër dhe i rrethuar me traditë, mjeshtëri dhe besë prej banorëve përrreth si Has, Krumë, Kolesian, Kolsh Prizren e Gjakovë, Bicaj, Gorë, Shtiqni etj. dhe mund ta rimerrte natyrshëm pamjen e një qendre të rëndësishme në rajon për zhvillim ekonomik e kulturor si thellë në kohët e ilirëve të alpeve dhe dardanëve. Por lufta dhe pas lufta me vendosjen e diktaturës komuniste e shëndrruan jo vetëm në izolim, por qyteti dhe burimet natyrore për rreth i shërbyen sistemit socialist si vend përndjekje dhe internimi të shumë familjeve dhe intelektualëve si një ndëshkim përmes jetës së vshtirë dhe kushteve të punës. Burimet natyrore nga pyjet dhe kullotat, industria e drurit dhe punishteve të qilimave, bimët mjeksore dhe mineralet, bujqësia përmes patates dhe misrit (kallamoqit) kryesisht shuante urinë e zonës dhe fuqisë puntore në kantjeret që u ndërtuan për sharrat, minierat dhe digat ujëmbledhese. Ky ishte aspekti më i thellë shrytëzues i sitemit socialist mbi natyrën dhe popullsinë që gjurmët i fshiu me përmbytjen e ujëmbledhësit të hidrocentralit të Fierzës, një gjigand energjitik në shpatullat e një vendi të vogël që ende vuan nga mungesa e energjisë, ujit dhe çmimi i lartë për përdorimin  e tyre.
Përse ishte e nevojshme kjo panoramë mund të lindë pyetja?
Përgjigja del vetiu prej dikujt që ka lindur është rritur, ka krijuar familje apo edhe ka punuar me vite në atë qytet ashtu edhe sikurse e një turisti shëtitës që mrekullohet nga peizazhi malor. Fisnikëria dhe urtësia e kuksianëve mikpritës ka qenë gjithmonë e shquar dhe ajo rishfaqet dhimbshëm kur ujëmbledhësi shterron deri sa shtratet e lumenjve Drini i Bardh dhe Drini i Zi zbulohen dhe nga gjarpërimi i rrugës sheh mbetjet e qytetit të vjetër kur dikur qyteti kishte një qendër fare të thjeshtë, urë, teleferik, spital, kazerma/magazinë dhe punishte, varreza, çezme uji, bulevard, shtëpi kulture, kinema, shtatoren e Gjergj Kastriotit, shkollë, pazar, furrë buke, kasap, berber, lëndë ndërtimi, radio-stacion dhe degë të punëve të brendëshme,… të gjitha janë gjurmë dhe fragmente të kujtesës nga një “film bardh e zi”, një histori në shekuj e pa shterrurr si dy drinat.
Kjo më sipër është një pjesë e panoramës së harresës së qytetit Kukës së cilës çdo premtim elektoral dhe i cilitdo subjekti politik sot, duhet t’i shtojë përgjegjësinë e të shkuarës. Qyteti i vjetër desh humbi nga përmbytja në vitet ’70-të dhe më tej me tranzicionin izolimi, varfëria dhe harresa u bënë shkak i shpërnguljeve dhe i emigrimit më të madh të qytetit i cili në dhjetë vitet e fundit rrënoni edhe dinjitetin e vlerave të larta si pjesë e rrugës së kombit si dhe kryeqyteti i shpërguljes, streha e rreth gjysëm milioni të popullsisë së kosovare, vëllezërve shqiptarë të dëbuar prej genocidit serb në pranverën e vitit 1999. Ky dinjitet dhe këto pasuri të çmuara i duhen kthyer me gjallëri marrëdhëniesh të kuksianëve mes vetes dhe mes shqiptarëve.
Që Kukësi të mos mbetet as i përmbytur dhe as i harruar, por më i lartësuar  vlen t’u sjellim një shembull prej shkollës dhe ndokujt prej viteve nga bangot e fillores do të mund t’i kujtohej gjëegjëza; “…cili është ai qytet në Shqipëri që është i formuar prej tri pyetjesh?”.
Përgjigja rrufe do të ishte Kukësi (Ku?, kë?, si?). Të mirëkuptuara sot me kërkesat e domosdoshme të demokracisë për kuksianët dhe shqiptarët përgjigja për çdo pyetje do të ishte:
-Ku?
-Në kutinë e votimit.
-Kë?
– Demokracinë dhe Zhvillimin
-Si?
-Me votën e lirë dhe të ndershme.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD)

Verband Albanischer Berufsjournalisten der Diaspora (VABD)

Union of Professional Albanian Journalists of Diaspora (UPAJD)

Union des Journalistes Professionells Albaniase de la Diaspora (UJPAD)

Unione dei Giornalisti Professionisti Albanesi della Diaspora (UGPAD)

blank

Krimea, goditet baza e flotës ruse të Detit të Zi

VOAL- Ukraina bombardoi të premten selinë e flotës ruse të Detit të Zi, e vendosur në qendër të Sevastopol, Krime. Këtë e bëri të ditur një zyrtar lokal, duke shprehur frikën e një sulmi të ri të mundshëm. “Armiku kreu një sulm me raketa në selinë e flotës,” shkroi në Telegram Mikhail Razvojaev, guvernator i rajonit administrativ të Sevastopolit, të instaluar nga Moska.

Të paktën një ushtarak rus u vra pasi një raketë ukrainase goditi ndërtesën e selisë, tha Ministria e Mbrojtjes në Moskë. Sipas agjencisë shtetërore ruse TASS, një numër i madh autoambulancash ishin nisur për në vendngjarje. Pamjet e publikuara në rrjetet sociale tregojnë një ndërtesë të përfshirë nga tymi dhe flakët. Në të njëjtën kohë, një “sulm kibernetik” i paprecedentë raportohet gjithmonë në Krime.

Autoritetet ruse thanë gjithashtu se kishin frikë nga një sulm tjetër dhe i kërkuan popullatës të tregonte kujdes. “Ju kërkoj të qëndroni të qetë dhe të mos publikoni foto apo video” të vendit të ngjarjes, tha Razvojaev, duke shtuar se shërbimet e urgjencës ishin në vendngjarje. “Një sulm tjetër është i mundur. Mos vini në qendër të qytetit, qëndroni brenda ndërtesave. Për ata pranë selisë së flotës, në rast sirenash, shkoni në strehimore”, shtoi ai në një mesazh tjetër.

Flota ruse e Detit të Zi është e vendosur në portin e Sevastopolit, i cili është një nga qendrat komanduese të operacioneve ruse kundër Ukrainës. Më 31 korrik 2022, një dron shpërthyes kishte plagosur tashmë gjashtë persona kur goditi selinë për herë të parë, një ndërtesë imponuese e stilit klasik të bardhë e vendosur në zemër të Sevastopolit, afër parqeve dhe muzeve në zonë.

Për disa javë, Krimea dhe Sevastopoli në veçanti janë shënjestruar rregullisht nga sulmet ajrore dhe detare të Ukrainës me dron, të cilët synojnë anijet dhe infrastrukturën ushtarake dhe vënë në provë mbrojtjen detare dhe anti-ajrore ruse. Gadishulli i Krimesë është thelbësor për furnizimin e trupave pushtuese ruse në Ukrainën jugore dhe për kontrollin rus të brigjeve ukrainase të Detit të Zi dhe Detit Azov.

Dje, të enjten, ushtria ukrainase tha se kishte bombarduar një aeroport ushtarak rus pranë qytetit Saky të Krimesë, në një sulm tjetër nga Kievi në gadishullin e aneksuar nga Moska dhe i përdorur si bazë për pushtimin e Ukrainës. Autoritetet e instaluara nga Moska në Krimenë e pushtuar pranuan se sulmi ndodhi, por thanë se ai u shkatërrua. “Mbrojtja jonë ajrore rrëzoi gjithçka”, tha Oleg Kriutchko, këshilltar i guvernatorit rus të gadishullit, në Telegram.

Nga ana e saj, Qendra e Komunikimit e Ushtrisë së Ukrainës tha më herët gjatë ditës në mediat sociale se “Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës kryen një sulm të kombinuar në një aeroport ushtarak të pushtuesit”, pa dhënë detaje të mëtejshme. Një burim nga Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) tha se ishte një operacion i përbashkët i SBU dhe forcave detare.

Ukrainasit “përdorën drone që shteronin sistemin rus të mbrojtjes ajrore përpara se të lëshonin predha Neptun”, një raketë lundrimi e prodhuar nga Ukraina me një rreze veprimi prej 300 kilometrash. Sulmi shkaktoi “dëmtime serioze në pajisjet e pasagjerëve”, ndërsa të paktën 12 avionë luftarakë Su-24 dhe Su-30 ishin në aeroport në momentin e sulmit, tha burimi, duke premtuar një intensifikim të sulmeve. Sulmet në Kiev kundër gadishullit.

blank

Zelensky: Ukraina do të nisë prodhimin e përbashkët të armëve me SHBA-në

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në SHBA.

 

Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara janë pajtuar që të nisin prodhimin e përbashkët të armëve, një veprim që do t’i mundësojë Kievit të nisë prodhimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore, tha presidenti Volodymyr Zelensky, në përmbyllje të vizitës së tij në SHBA.

Përmes një video-adresimi, Zelensky tha se marrëveshja afatgjatë do të krijojë vende të reja pune dhe një bazë të re industriale në Ukrainë, ekonomia e të cilës është shkatërruar nga pushtimi rus, që nisi vitin e kaluar.

“Ishte shumë e rëndësishme vizita në Uashington që solli rezultate shumë të rëndësishme”, tha Zelensky.

“Ne do të punojmë së bashku që Ukraina të prodhojë armët e nevojshme së bashku me Shtetet e Bashkuara. Bashkëprodhimi në sektorin e mbrojtjes me SHBA-në është një gjë historike”, shtoi lideri ukrainas.

Kievi ka intensifikuar përpjekjet për të rritur prodhimin e brendshëm të armëve pasi është rritur shumë kërkesa për armë në Ukrainë, shtet që 19 muaj po përballet me pushtimin e paprovokuar rus.

Presidenti ukrainas tha se Ministria për Industritë Strategjike, që do të mbikëqyrë prodhimin në Ukrainë, ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me tri shoqata, ku bëjnë pjesë mbi 2.000 kompani amerikane të mbrojtjes.

Ukraina varet shumë nga mbështetja që Perëndimi duke i dërguar armë. Për të ulur këtë varësi, Zelensky dhe ekipi i tij po kërkojnë të bëjnë reforma në industrinë e mbrojtjes së Ukrainës, për të modernizuar armët e prodhuara në shtet dhe për të rritur furnizimet në vijën e frontit.

blank

Osmani takon zëvendëskëshilltarin amerikan për Siguri Kombëtare

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë takimit me zëvendëskëshilltarit për Sigurinë Kombëtare të SHBA-së, Jon Finer, në Nju Jork.

 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Jon Finer, në Nju Jork.

Gjatë takimit me Finerin, Osmani tha se pavarësisht zhvillimeve aktuale politike dhe të sigurisë në rajon, Kosova mbetet e përkushtuar për paqe, dialog dhe partneritet.

Ajo theksoi se Kosova ka nevojë “për më shumë bashkëpunim politik” me SHBA-në.

“Heqja e masave të BE-së ndaj Kosovës do ta mundësojë rifillimin konstruktiv të dialogut, teksa roli i SHBA-së, është përcaktues në dialog”, tha Osmani sipas njoftimit të lëshuar nga zyra e saj, ku u shtua se në takim u bisedua për tensionet e fundit në veri të Kosovës.

Osmani tha se Kosova ka ndërmarrë hapa për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës “dhe është e përkushtuar të punojë me aleatët, në veçanti me SHBA-në, për të adresuar sfidat e sigurisë”.

Tensionet në veri të Kosovës janë rritur në fund të majit, pasi kryetarët e rinj shqiptarë hynë në ndërtesat komunale mes kundërshtimeve të serbëve lokalë, të cilët bojkotuan zgjedhjet lokale të prillit.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara i kërkuan Kosovës që të ndërmarrë masa për shtensionimin e situatës. Për shkak të mospërmbushjes së kërkesave ndërkombëtare, blloku evropian vendosi masa ndëshkuese ndaj Kosovës në fillim të korrikut.

SHBA-ja – që e mbështet dialogun e ndërmjetësuar nga Brukseli – ndërkaq ka porositur se themelimi i Asociacionit duhet të jetë ndër hapat e parë që duhet të bëjë Kosova.

Rundi i fundit i dialogut për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, i mbajtur më 14 shtator, dështoi pa asnjë rezultat.

Pas takimit në Bruksel, nga BE-ja thanë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk ka qenë i gatshëm të ecë përpara, ndryshe nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili “e ka pranuar propozimin e tyre” për zbatimin e Marrëveshjes bazë për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, deklaroi se Kurti ka këmbëngulur që të formalizohet, fillimisht, njohja de facto e Kosovës nga Serbia.

Kurti në Bruksel tha se “kushtëzimi i Serbisë” për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe “është shndërruar në qëndrim të emisarëve të BE-së”.

Sipas Vuçiqit, Kurti, thjesht, “i shmanget formimit të Asociacionit… ky është thelbi i gjithçkaje”.
Kosova dhe Serbia arritën më herët gjatë këtij viti Marrëveshjen drejt normalizimit të raporteve dhe Aneksin për zbatimin e saj.

Kjo marrëveshje, prej 11 nenesh,mes tjerash parasheh edhe një nivel të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë dhe njohje të ndërsjellë të simboleve shtetërore, ndërsa kërkon nga Prishtina dhe Beogradi që t’i zbatojnë, po ashtu, të gjitha marrëveshjet e mëhershme të dialogut.

Në takimin me zyrtarin amerikan, Osmani tha se Kosova është e përkushtuar për zbatimin e plotë të kësaj marrëveshjeje.rel

blank

Bideni e siguron Zelenskyn lidhur me mbështetjen globale për Ukrainën

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe ai amerikan, Joe Biden, gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë më 21 shtator 2023.

 

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u takua me liderin amerikan, Joe Biden, në Shtëpinë e Bardhë. Ai falënderoi presidentin amerikan për ndihmën që i jep Kievit për të luftuar “terrorin rus”, ndërkaq Biden i tha homologut ukrainas se ai do të sigurohet “se bota qëndron” me Ukrainën, duke shtuar tanket e para amerikane Abrams janë nisur për në Ukrainë.

Takimi në Shtëpinë e Bardhë përmbylli një sërë takimesh të Zelenskyt në SHBA, i cili foli para Kombeve të Bashkuara dhe u takua me liderët e Kongresit amerikan dhe me shefat e ushtrisë amerikane.

Biden lavdëroi “trimërinë e madhe” të popullit ukrainas në luftën e tyre kundër pushtimit rus dhe tha se “populli amerikan është i vendosur të shohë që ne të bëjmë gjithçka që të sigurohemi që bota të qëndrojë me ju”.

“Ne po mbështesim një paqe të drejtë dhe afatgjatë, një paqe që respekton sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, tha presidenti Biden.

Biden tha se Rusia “po pengon” paqen në rajon dhe se Moska po shpreson që të përdorë stinën e dimrit “si armë” kundër popullit ukrainas.

Zelensky i tha Bidenit se ukrainasit “e vlerësojnë shumë ndihmën e ofruar nga SHBA-ja për të luftuar terrorin rus”.

Ai tha se ndihma e Uashingtonit do të ndihmojë në forcimin e aftësive të mbrojtjes të Ukrainës gjatë stinës së dimrit.

Shtëpia e Bardhë tha se SHBA-ja do t’i japë Ukrainës “aftësi të reja të rëndësishme të mbrojtjes ajrore”, por tash për tash nuk do t’i ofrojë Kievit raketat me rreze të gjatë veprimi ATACMS, që Ukraina i kërkon.

Pas takimit me Zelenskyn, Biden tha se tanket e para M1 Abrams do të arrijnë në Ukrainë javën e ardhshme.

Paraprakisht, Zelensky u takua me liderët e Dhomës së Përfaqësuesve, duke kërkuar që të marrë më shumë mbështetje për shtetin e tij që po përballet me pushtimin rus që nga shkurti i vitit 2022.rel

blank

Donika Gërvalla: Deklaratë lidhur me fjalimin e Presidentit të Serbisë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Nju Jork, 21 shtator 2023
Si ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës dënoj ashpër dhe i hedh poshtë në tërësi si të pavërteta dhe tentim për shtrembërim të historisë deklarimet lidhur me Republikën e Kosovës, të bëra nga Presidenti i Serbisë në paraqitjen e tij të sotme para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku ai, mes të tjerash, zanafillën e agresonit rus në Ukrainë e sheh tek pavarësimi i Kosovës, dhe paturpshëm pretendon se më 2008 Serbisë i ka ndodhuir kjo që i ndodhë Ukrainës sot.
Për opinionin publik vendor e ndërkombëtarë e ndiej të nevojshme të përsëris këto fakte të pamohueshme historike:
– Pavarësia e Republikës së Kosovës, e shpallur më 17 shkurt 2008, është përmbushje e vullnetit të popullit të Kosovës për liri dhe pavarësi, dhe ka ardhur pas një përpjekjeje të organizuar të shtetit të Serbisë për të zhdukur popullin shqiptar në Kosovë, për të cilën disa nga zyrtarët më të lartë shtetërorë, ushtarakë e policorë të Serbisë të atyre viteve janë gjykuar dhe dënuar nga Tribunali i Krimeve të Luftës i OKB-së, në Hagë.
– Deklarata e Shpalljes së Pavarësia e Kosovës nuk është shkelje e Ligjit Ndërkombëtar, e as rezolutave dhe dokumenteve të tjera relevante të OKB-së, rrjedhimisht as Kartës së OKB-së. Këtë e ka gjykuar dhe vendosur trupi më i lartë juridik i OKB-së, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, në opinionin e saj të nxjerrë më 22 korrik 2010,me kërkesë të vet Serbisë.
Me këto shpifje dhe përpjekje për shtrembërim të historisë, Presidenti i Serbisë ka keqpërdorur rëndë foltoren e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Nëse ka një ngjashmëri mes agresionit rus në Ukrainë dhe rastit të Kosovës, ajo është vetëm te fakti se Rusia sot ka marrë në shënjestër Ukrainën dhe ukrainasit ashtu si Serbia më 1999 kishte marrë në shënjestër Kosovën dhe shqiptarët e Kosovës.
Kjo edhe është arsyeja pse Republika e Kosovës sot përkrah pa asnjë hezitim Ukrainën në luftën e saj të drejtë kundër agresorit kriminal rus. Kjo njëkohësisht duket qartë se është arsyeja pse Serbia vazhdon të mbështesë Rusinë e Putinit, siç e konfirmoi hapur dhe pa dilemë vet Presidenti i Serbisë në të njejtin fjalim në OKB.
Njëkohësisht, MPJD tërheq vëmendjen se në paraqitjen e tij në OKB, Presidenti i Serbisë i ka shkelur, edhe një herë, edhe zotimet që i ka dhënë para Bashkimit Evropian kur e ka pranuar Marrëveshjen për Rrugën drejt Normalizimit mes Kosovës dhe Serbisë, të datës 27 shkurt 2023, dhe Aneksin Zbatues të datës 18 mars 2023, neni 2 i së cilës përcakton qartë se raportet mes Kosovës dhe Serbisë do të ndërtohen bazuar në parimet e Kartës së OKB-së, posaçërisht atyre që ndërlidhen me barazinë sovrane të shteteve, respektimin e ndërsjelltë të pavarësisë dhe integritetit territorial.
Më atë Marrëveshje, Presidenti i Serbisë është pajtuar edhe që Serbia të mos flasë në emër të Republikës së Kosovës në forumet ndërkombëtare, dhe të mos e kundërshtojë anëtarësimin e Republikës së Kosovës në cilëndo organizatë ndërkombëtare, përfshirë OKB-në.
Në harmoni me atë Marreveshje, të cilën BE dhe SHBA dëshmojne se Presidenti i Serbisë e ka pranuar dhe do ta zbatojë në tërësinë e saj, ai sot, në paraqitjen e tij para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, është dashur të bëjë thirrje për anëtaresimin e Republikës së Kosovës në OKB, apo, së paku, të mos flas fare për Republikën e Kosovës!
Në vend të kësaj, para audiencës ndërkombetare në OKB, ai ka zgjedhur të lansojë të pavërteta dhe insinuata, që përveç Kosovës njollosin edhe partnerët ndërkombëtarë Perëndimorë, BE-në dhe SHBA-në.
Sa i përket Dialogut të Brukselit, për të cilin Presidenti i Serbisë tha se është i bllokuar dhe akuzoi Repbulikën e Kosovës për këtë gjë, më lejoni t’i përsëris edhe një herë këto fakte:
– Republika e Kosovës e ka pranuar Marrëveshjen e Brukselit dhe Ankesin e Ohrit
– Ka kërkuar që ajo të nënshkruhet si dokument obligues ndërkombëtar
– insiston në zbatimin e plotë dhe urgjent të Marrëveshjes në tërësinë e saj.
Bllokues i dialogut është Serbia dhe Presidenti i saj, i cili ka refuzuar nënshkrimin e Marrëveshjes, ndërmjetësve ndërkombëtarë u ka thënë se e pranon, ndërsa publikut në Serbi i thotë se nuk e pranon Marrëveshjen e plotë.
Ndoshta deklarimet e tilla të njeriut që ka qenë bashkëpunëtor i afërt i krimineleve të luftës Slobodan Milosheviq e Vojislav Sheshel mbase mund edhe të befasojnë dikë në Perëndim që vazhdon të besojë se Presidenti aktual i Serbisë është një partner i mundshëm demokratik i BE-së dhe NATO-s. Por, kjo nuk është befasi për Repubikën e Kosovës dhe qytetarët e saj, të cilët e njohin shumë mirë ish-ministrin e propagandes të Milosheviçit, sot sundimtarin e Serbisë dhe aleatin e Putinit në Ballkan. E njohin edhe politiken që ai përfaqëson, e cila fatkeqësisht vazhdon të mbajë peng te gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor, e para se gjithash edhe vet popullin serb.
I bëjmë thirrje bashkësisë ndërkombëtare, posaçërisht BE-së dhe SHBA-së, që të dënojnë një gjuhë të tillë të përdorur nga Presidenti i Serbisë në OKB, dhe t’ia rikujtojnë atij obligimet që ka marrë me pajtimin e shprehur në Bruksel dhe Ohër.
blank

“Njiheni pavarësinë e Kosovës”, Begaj në Asamblenë e OKB: Fuqia e KS qëndron në kapacitetin për të ndërhyrë me vendosmëri në shërbim të paqes dhe sigurisë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj mbajti sot fjalën e tij në Sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që është duke u zhvilluar në New York.

Begaj foli për rolin e Shqipërisë dhe shqiptarëve në rajon si dhe bëri thirrje për njohjen e Kosovës nga vendet që nuk e njohinende.

Presidenti shqiptar theksoi se rindërtimi i besimit dhe rindezja e solidaritetit global është më shumë se kurrë një domosdoshmëri për pajtim, mirëkuptim dhe më shumë bashkëpunim.

“Është e vetmja mënyrë se si mund të përballemi me sfidat e sotme të përbashkëta dhe globale, që nuk po prekin vetëm të tashmen, por po rrezikojnë edhe të ardhmen e brezave që do të vijnë.
Dhe gjithçka duhet të fillojë duke vlerësuar rajonet dhe vendet bazuar më së shumti në kontributet sesa në dështimet e tyre”, tha Begaj.

Kreu i Shtetit theksoi se fuqia e Këshillit të Sigurimit qëndron në kapacitetin për të ndërhyrë me vendosmëri në shërbim të paqes dhe sigurisë.

 

FJALA E PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRIS,
“Rindërtimi i besimit dhe rindezja e solidaritetit global: Përshpejtimi i veprimit mbi Agjendën 2030 dhe Objektivat e saj të Zhvillimit të Qëndrueshëm drejt paqes, përparimit të prosperitetit dhe stabilitetit për të gjithë”
Kombet e Bashkuara, Nju Jork – 21 shtator 2023

I dashur zoti President,
Shkëlqesi,
Jam i nderuar të flas sot përpara jush dhe të shpreh vlerësimin tim të thellë për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Kjo asamble shërben si një platformë unike për bashkëpunim global dhe ofron shpresë për një botë më të mirë.

Dëshiroj t’i shpreh mirënjohjen time të sinqertë Presidentit Fransis për zgjedhjen e tij dhe t’i përcjell urimet e mia më të mira për vazhdimin me sukses të kësaj asambleje.

Dëshiroj gjithashtu t’i shpreh urimet e mia më të ngrohta Sekretarit të Përgjithshëm Guterres, për përpjekjet e tij të vazhdueshme për paqe në botë dhe për qëndrimin e tij të vendosur në mbrojtje të Kartës së OKB-së, të drejtës ndërkombëtare dhe të drejtave të njeriut përballë kaq shumë vështirësive të kohëve të sotme.

Lidershipi i tij nxit besimin në Kombet e Bashkuara.
Rindërtimi i besimit dhe rindezja e solidaritetit global është më shumë se kurrë një domosdoshmëri për pajtim, mirëkuptim dhe më shumë bashkëpunim. Është e vetmja mënyrë se si mund të përballemi me sfidat e sotme të përbashkëta dhe globale, që nuk po prekin vetëm të tashmen, por po rrezikojnë edhe të ardhmen e brezave që do të vijnë.

Dhe gjithçka duhet të fillojë duke vlerësuar rajonet dhe vendet bazuar më së shumti në kontributet sesa në dështimet e tyre.

Zonja dhe zotërinj,
Që nga viti 1955, kur Shqipëria u bë anëtare e Kombeve të Bashkuara, shumëçka ka ndryshuar. Nga një vend i vetëizoluar, Shqipëria tani qëndron krenare si anëtare e NATO-s dhe ka nisur negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Aktualisht, Shqipëria po mbyll mandatin e saj të parë si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit, dhe këtë muaj në mënyrë produktive po kryesojmë këtë organ të OKB-së për të dytën herë.

Si pjesë e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria vazhdon të japë kontribut të palëkundur për paqen dhe stabilitetin në këtë rajon.

Shqiptarët luajnë një rol vendimtar në Evropën Juglindore. Ne përbëjmë shumicën në dy Republika të pavarura, Shqipëri dhe Kosovë, formojmë një pakicë themelore në Maqedoninë e Veriut dhe Mal të Zi, si dhe pakicë të rëndësishme në jugun e Serbisë.

Gjatë gjithë historisë sonë, Shqipëria i është përmbajtur një politike të marrëdhënieve të miqësisë dhe fqinjësisë së mirë. Jemi thellësisht të shqetësuar për krizat e herëpashershme që përsëriten në marrëdhëniet mes fqinjëve.

Si Shqipëria, ashtu edhe Kosova kanë mbrojtur vazhdimisht paqen mbi tensionet dhe konfliktet, dhe ne mbetemi të përkushtuar në këtë rrugë.

Shpresojmë të njihen kontributet tona dhe të mos lejojmë që përpjekjet që bëjmë të errësohen nga qasjet negative.

Në këtë kontekst, Shqipëria mbështet dialogun e vështirë, që po vijon midis Kosovës dhe Serbisë të lehtësuar nga ndërmjetësimi i kujdesshëm i Bashkimit Evropian dhe mbështetja e fortë e Shteteve të Bashkuara.

Në të njëjtën kohë, Shqipëria mbetet e ndjeshme ndaj integritetit dhe prosperitetit të Kosovës. Kosova ia ka arritur të shërojë shumë plagë të thella nga e kaluara tragjike.

Të drejtat e serbëve në Kosovë pasqyrojnë normat dhe vlerat evropiane, e njëjta gjë duhet të vlejë edhe për pakicën shqiptare në Luginën e Preshevës, në jug të Serbisë.

Fatkeqësisht, ne mbetemi ende të shqetësuar për bërjen jo aktive të adresave të tyre të banimit dhe mungesën e investimeve të konsiderueshme, si dhe stimujve ekonomikë në atë rajon.

Kosova ka dëshmuar se dhimbja nuk ka nevojë të lindë armiqësi; ajo duhet të përkthehet në mirëkuptim dhe mbështetje.

Gjithsesi Kosova është ende në pritje të njohjes së pavarësisë së saj nga shumë vende. Shpresoj që këto vende së shpejti do ta njohin kontributin e Kosovës për një komunitet global më të drejtë, më paqësor dhe do t’i japin Kosovës njohjen që meriton.

NJIHENI PAVARËSINË E KOSOVES!

blank

 

Shkëlqesi,
Shqipëria, pavarësisht se është një komb i vogël me një demokraci të re, ka histori të shënuar nga luftëra që nuk i zgjodhi, si dhe pushtime që nuk i kërkoi dhe as i pranoi.

Edhe pse kujtime të dhimbshme, ato kanë dhënë mësime të paçmueshme.
Është pikërisht për shkak të historisë së saj që Shqipëria i kushton rëndësi të madhe të drejtës ndërkombëtare si mbrojtja e saj kryesore. Ne përqafojmë me vendosmëri parimet e rendit ndërkombëtar bazuar në rregulla, ku marrëdhëniet midis kombeve bazohen mbi respekt dhe jo mbi pushtet absolut. Ky angazhim është arsyeja përse ne e kemi dënuar vazhdimisht dhe pa mëdyshje agresionin ushtarak kundër Ukrainës dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë gjë.

Pavarësisht madhësisë sonë Shqipëria ka qenë e angazhuar në mënyrë aktive në arenën ndërkombëtare, si në nivel rajonal, ashtu dhe në atë global, në kërkim të paqes dhe sigurisë.

Megjithatë, ne e pranojmë se zhvillimi i qëndrueshëm është një komponent integral i arritjes së paqes dhe sigurisë ndërkombëtare. Nga ana tjetër, zhvillimi i qëndrueshëm kuptimplotë është i paarritshëm pa pasur në themel paqen dhe sigurinë e vërtetë.

Akti i agresionit të paprovokuar dhe i pajustifikuar rus kundër fqinjit të tij, fatkeqësisht flet më shumë se fjalët tona. Kjo luftë absurde dhe keqdashëse ka prekur drejtpërdrejtë dhe tërthorazi dimensione të ndryshme të zhvillimit të qëndrueshëm, jo vetëm për Ukrainën dhe rajonin, por për të gjithë globin.

Kjo luftë e pakuptimtë ka prishur tregjet ndërkombëtare, ka shkaktuar paqëndrueshmëri ekonomike, ka shkatërruar infrastrukturën, përfshirë rrjetet e transportit dhe objektet industriale, dhe ka larguar vëmendjen dhe burimet nga adresimi i sfidave të përbashkëta të zhvillimit, dhe zbatimin e Agjendës 2030.

Lufta në Ukrainë ka tensionuar stabilitetin rajonal dhe ka ndikuar në bashkëpunimin midis vendeve. Ka nxjerrë në pah tensionet gjeopolitike dhe marrëdhëniet e tensionuara diplomatike, duke penguar bashkëpunimin ndërkombëtar për nismat e zhvillimit të qëndrueshëm.

Efektet e përhapura të luftës, përfshirë zhvendosjen, migrimin dhe shqetësimet ekonomike dhe të sigurisë, siç e kemi parë, mund të kenë pasoja globale që pengojnë përparimin drejt arritjes së Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm (OZhQ).

Zonja dhe zotërinj,
Shqipëria e mirëpriti samitin e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm thirrur nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së dhe deklaratën politike të miratuar. Është një moment historik për riaktivizimin e përpjekjeve dhe angazhimeve tona të përbashkëta për arritjen e Agjendës 2030.

Ne besojmë fuqimisht se suksesi i Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm qëndron në përpjekjet tona kolektive për të adresuar sfidat që pengojnë zhvillimin e qëndrueshëm. Përpjekjet kolektive nënkuptojnë nevojën urgjente për veprime vendimtare për të mbështetur më mirë vendet në zhvillim.

Shqipëria e njeh nevojën e domosdoshme për reforma dhe është e gatshme të punojë së bashku me komunitetin ndërkombëtar për të siguruar një mjedis të përshtatshëm që u lejon vendeve në zhvillim të marrin pjesë aktive dhe të përfitojnë nga ekonomia globale.

Dëshiroj të theksoj se Shqipëria është e përkushtuar të reduktojë nivelet e varfërisë dhe pabarazisë brenda viteve 2027 dhe 2030, në përputhje me kontributet tona klimatike të përcaktuara në nivel kombëtar. Ne njohim nevojën për angazhime gjithëpërfshirëse të politikave për të nxitur energjinë, ushqimin, tranzicionin digjital dhe social, të nevojshëm për të arritur këto standarde.

Përafrimi i buxheteve tona kombëtare me Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm, integrimi i barazisë gjinore, rigjallërimi i kapaciteteve të sektorit publik dhe forcimi i të dhënave dhe sistemeve tona të monitorimit janë ndër veprimet themelore që kemi prioritet.

Shqipëria e njeh rëndësinë e këtij sesioni si një moment qendror për botën tonë. Është një mundësi për të kaluar nga frika në shpresë dhe nga pesimizmi i thellë në veprim të përshpejtuar. Ne jemi të përkushtuar të luajmë rolin tonë dhe të bashkëpunojmë me komunitetin ndërkombëtar për të siguruar realizimin e suksesshëm të Agjendës 2030.

Zonja dhe zotërinj,
Do të doja të sjell në vëmendjen tuaj edhe qëndrimin e Shqipërisë për një nga çështjet më të debatuara sot, atë të multilateralizmit.

Sfidat e sotme kritike tregojnë se arsyeja universale është e vetmja rrugëdalje. Ne e pranojmë se paqja është e pandashme: ne nuk mund të sigurojmë paqen mbi sakrificat e popujve në luftë. Askush nuk mund të ketë paqe të qëndrueshme përsa kohë këtë paqe nuk e gëzojnë të gjithë.

Shqipëria pranon gjithashtu se të drejtat e njeriut janë të pandashme: ne nuk mund të sigurojmë të drejta bazë për të gjithë nëse zgjedhim një nëngrup të drejtash dhe shpërfillim pjesën tjetër. Vuajtjet e shkaktuara nga tortura ose uria janë të vështira të dallohen – janë vuajtje të papranueshme dhe të panevojshme që mund të shmangeb nëse ne përqafojmë të gjitha të drejtat – civile, politike, socio-ekonomike dhe kulturore.

Shqipëria është kandidate për Këshillin e të Drejtave të Njeriut në zgjedhjet e ardhshme të muajit pasardhës. Nëse zgjidhemi, ne do të mbrojmë të drejtat e njeriut në kuptimin e tyre më të gjerë. Kjo përfshin të drejtat e grave, të drejtat e fëmijëve, të drejtat e pakicave dhe të drejtën themelore për mundësi të barabarta. Ne do të punojmë me vendet e tjera për të mbrojtur, promovuar të drejtat dhe liritë e njeriut si kusht jetik për zhvillimin dhe prosperitetin individual dhe kolektiv.

Në kontekstin rajonal, ne presim me padurim samitin e ardhshëm BE-Ballkan Perëndimor këtë tetor, në Tiranë. Ne jemi të përkushtuar për ta transformuar rajonin tonë në një shembull besimi dhe partneriteti që kapërcen kufijtë dhe komunitetet.

Multilateralizmi është thelbësor për përpjekjet tona kolektive. Është mbi të gjitha, një vizion se si shtetet duhet të bashkëpunojnë për të arritur rezultate më të mira për të gjithë. Pra, në thelb, bëhet fjalë për pritshmëritë e një sjelljeje të pranueshme në të ardhmen.

Multilateralizmi kërkon që ne të shqyrtojmë jo vetëm nëse marrëveshjet ekzistuese janë efektive apo efikase, por edhe nëse praktikat dhe proceset ekzistuese shumëpalëshe janë të drejta.

Është koha që të angazhohemi pa kushte, plotësisht dhe me mirëbesim për të arritur një reformë kuptimplotë, duke patur Këshillin e Sigurimit në qendër të tij. Asnjë vend, qeveri apo individ nuk mund të jetë mbi ligjin.

Shqipëria mbështet reformën e Kombeve të Bashkuara dhe organeve të saj kryesore, me synimin për të forcuar aftësinë e Organizatës për të trajtuar sfidat dhe kërcënimet aktuale në zhvillim për paqen, sigurinë dhe zhvillimin ndërkombëtar.

Fuqia e Këshillit të Sigurimit qëndron në kapacitetin e tij për të ndërhyrë me vendosmëri në shërbim të paqes dhe sigurisë.

Pyetja në ditët e sotme nuk duhet të jetë më nëse Këshilli mund të ndërhyjë në çështjet e brendshme të shteteve apo jo. Përkundrazi, pyetja duhet të jetë se si Këshilli mund të ndërhyjë në mënyrë inteligjente, reflektuese dhe në kohë, në shërbim të vlerave dhe mandatit për të cilin është krijuar.

Të nderuar Shkëlqesi,
Që nga fitimi i pavarësisë në vitin 1912, vendi im ka pësuar transformime të rëndësishme territoriale. Aktualisht, Shqipëria krenohet me peizazhe magjepsëse urbane dhe rurale që jua inkurajoj me gjithë zemër t’i eksploroni.

E përmend këtë jo thjesht për t’ju bërë një ftesë për në Shqipëri, por edhe për të nënvizuar rëndësinë e transformimit territorial që qëndron përpara nesh.

Përballë ndryshimeve klimatike, kjo sfidë është thelbësore përmes 17 Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm.

Shpresoj që vendi im dhe kombet tona të mund ta trajtojnë në mënyrë efektive këtë sfidë duke mbrojtur burimet tona natyrore dhe trashëgiminë kulturore. Qasja jonë duhet të përfshijë respektimin e diversitetit të këtyre burimeve dhe bashkëpunimin me komunitetet e angazhuara si në çështjet mjedisore, ashtu dhe në përpjekjet për ruajtjen e kulturës.

Unë besoj fuqimisht se kjo qasje përforcon demokracinë — i vetmi sistem politik i aftë për të siguruar zhvillim të qëndrueshëm dhe të drejtë.

Vetëm në një botë të tillë brezat tanë të ardhshëm mund të gjejnë lumturi dhe begati.
Përpjekjet tona të përbashkëta mund t’i shtrojnë atyre rrugën për një bashkëpunim të suksesshëm në të ardhmen.
Një e tillë është kjo organizate e nderuar.

blank

Paralajmërimi i Bankës Botërore: Rritja e çmimeve të energjisë do të shtonte varfërinë dhe vdekjet nga i ftohti në Shqipëri

Familjet me të ardhura më të ulëta priren të shpenzojnë më shumë nga buxheti i tyre për energji sesa ato me të ardhura më të larta. Kur kalohet nga nivelet më të ulëta në nivelet më të larta të të ardhurave, shpenzimet e familjeve për energji si pjesë e shpenzimeve totale zvogëlohen me 8 për qind në Shqipëri dhe 4 për qind në Kroaci, Taxhikistan dhe Turqi (shiko grafikun e mëposhtëm), referon një studim i fundit i Bankës Botërorë për vendet 22 vende të rajonit Europës Juglindore dhe Azinë Qendrore (ECA).

Edhe para krizës së fundit energjetike, familjet më të varfra ndanin deri në 60 për qind të buxhetit të tyre për gjërat thelbësore si ushqimi, strehimi dhe energjia, të cilat lanë pak fonde të lira për ngrohje më të mirë dhe izolim.

Studimi i Bankës tregon se familjet rrezikojnë të bien në varfëri absolute kur çmimet e energjisë rriten. Rritjet e mëtejshme të çmimeve mund të shtyjnë shumë qytetarë në 22 vende të Rajonit ECA në varfëri ekstreme dhe përqindjen e popullsisë që nuk mund të mbajë banesën ngrohtë.

Nga të dhëna të tjera krahasuese Shqipëria është ndër vendet me nivelin më të lartë të varfërisë në Rajon dhe goditjet që mund të vijnë nga rritja e çmimeve të energjisë do të jenë më të larta.

Shumë familje gjithashtu kufizojnë kërkesën e tyre për ngrohje nën standardin normal. Kosova raportoi se mbi 40 për qind e popullsisë së saj nuk mund t’i mbante shtëpitë e tyre të ngrohta, më pas vijnë në renditje Shqipëria, Bullgaria, Maqedonia e Veriut.

Kur analizohet popullsia që ka të ardhura 60 për qind më pak se mesatarja, Kosova dhe Shqipëria raportojnë respektivisht 53 dhe 58 për qind të të popullatës në këtë nivel të ardhurash që nuk mund të sigurojë ngrohje.

Mungesa e ngrohjes ka efekte të rënda që çojnë edhe në humbje jete. BB referon raporte që dokumentojnë për norma të larta të vdekjeve në dimër tek ata që jetojnë në temperatura të ulëta në banesat e tyre. Ka gjithashtu kostot shëndetësore që lidhen me ngarkesën shtesë në sistemet shëndetësore. Këto rreziqe janë shpesh më të rënda edhe për fëmijët dhe të moshuarit.

Vetëm 9 vende në Rajon ofrojnë skema mbështetëse, duke kompensuar familjet për ngrohjen e banesave, por shpesh ato janë jo efikase. Psh në Shqipëri subvencionet e energjisë elektrike janë kompensimi më i zakonshëm tek pensionistët me afërsisht 5 euro në muaj, ndërsa në Bosnje pothuajse 200 euro në muaj.

Nëse çmimet e ngrohjes bëhen të papërballueshme, familjeve shpesh u mbeten dy zgjedhje jo tërheqëse: të zvogëlojnë nivelet e ngrohjes në shtëpi ose kthehen mënyra të tjera me gaz ose dru të cilat shpesh kanë emetime më të larta.

 

/

monitor

 

 


Send this to a friend