VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ndërron jetë në moshën 96-vjeçare kompozitori i famshëm Mikis Theodorakis

By | September 2, 2021
blank

Komentet

blank

Më 29 nëntor 1797 lindi kompozitori i shquar Gaetano Donizetti

VOAL – Domenico Gaetano Maria Donizetti lindi në Bergamo më 29 nëntor 1797 në një familje modeste, i pesti nga gjashtë fëmijët e Andrea Donizetti dhe Domenica Nava.

Në 1806 Gaetano u pranua në “Mësimet e Muzikës Bamirëse” të drejtuar dhe themeluar nga Simone Mayr me qëllim që të mund të përgatiste fëmijët për kor dhe t’u jepte atyre një themel të fortë muzikor. Djali dëshmon menjëherë se është një student i zoti dhe veçanërisht i zgjuar: Mayr ndjen potencialin e djalit dhe vendos të ndjekë personalisht edukimin e tij muzikor në klaviçel dhe kompozim.

Në 1811 Donizetti shkroi “Il Piccolo compositore di Musica” për një shfaqje shkollore, i ndihmuar dhe korrigjuar nga mësuesi i tij i dashur, i cili do ta mbështeste gjatë gjithë jetës së tij dhe për të cilin do të ketë gjithmonë një respekt të thellë.

Në 1815, me rekomandimin e Mayr, Donizetti u zhvendos në Bolonjë për të përfunduar studimet e tij me At Stanislao Mattei, i cili kishte qenë tashmë mësues i Rossinit. Mayr merr pjesë në shpenzimet e nevojshme për mbajtjen e djalit. Me fratin françeskan, kompozitorin dhe mësuesin e njohur, Donizetti ndjek kurse në kontrapunë për dy vjet dhe sigurisht merr një trajnim të përsosur, edhe nëse nuk është në gjendje të lidhet plotësisht me të, për shkak të karakterit të vrenjtur dhe të heshtur të mësuesit.

Në muajt e fundit të 1817 Gaetano u kthye në Bergamo dhe falë interesit të Mayr, ai arriti të nënshkruajë një kontratë pothuajse menjëherë për të shkruar katër vepra për impresario Zancla, duke bërë debutimin e tij në Venecia në 1818 me “Enrico di Borgogna”, një vepër pasuar në 1819 nga “Il falegname di Livonia”, të dyja të përfaqësuara me sukses të moderuar dhe në të cilën perceptohet ndikimi i pashmangshëm – për atë kohë – i Gioacchino Rossini.

Aktiviteti i tij mund të vazhdojë i sigurt edhe falë faktit se, siç na tregon vetë kompozitori, ai arrin të shmangë shërbimin ushtarak: Marianna Pezzoli Grattaroli, zonja e borgjezisë së pasur të Bergamos, e entuziazmuar nga dhuratat e jashtëzakonshme të të riut Donizetti, arrin të blej përjashtimin e tij.

Në vitin 1822 ai prezantoi “Chiara dhe Serafina” në Scala, një fiasko totale që mbylli dyert e teatrit të madh milanez për të për tetë vjet.

Debutimi i vërtetë në opera bëhet falë faktit që Mayr refuzon komisionin për një operë të re dhe arrin të bindë organizatorët që t’ia kalojnë Donizettit. Kështu lindi në vitin 1822, në Teatro Argentina në Romë, “Zoraida di Granata”, e cila u mirëprit me entuziazëm nga publiku.

Impresario i famshëm teatror Domenico Barbaja, i cili në karrierën e tij bëri pasurinë e Rossinit, Bellinit, Pacinit e shumë të tjerëve, i kërkoi Donizettit të shkruante një opera gjysmë serioze për San Carlo në Napoli: “La Zingara” u prezantua në të njëjtën. vit dhe merr një sukses të madh.

Ndryshe nga Rossini, Bellini dhe më vonë Verdi, të cilët dinin të menaxhonin veten në punën e tyre, Gaetano Donizetti (Gaetano Doniceti) prodhoi me nxitim, pa bërë zgjedhje të kujdesshme, duke ndjekur dhe pranuar, mbi të gjitha, ritmet frenetike dhe stresuese të imponuara nga kushtet e jetës teatrore të kohës.

Në fund të jetës së tij jo të gjatë, kompozitori i palodhur la rreth shtatëdhjetë vepra duke përfshirë seriale, gjysmë seriale, buffe, farsë, opera madhështore dhe opera-komike. Këtyre duhen shtuar 28 kantata me shoqërim orkestral ose piano, kompozime të ndryshme të natyrës fetare (duke përfshirë dy Mesha Requiem në kujtim të Bellinit dhe Zingarellit dhe oratoritë “Përmbytja universale” dhe “Shtatë kishat”), pjesë simfonike. më shumë se 250 tekste për një ose më shumë zëra dhe kompozime instrumentale për piano dhe dhomë, duke përfshirë 19 kuartet harqesh që tregojnë ndikimin e klasikëve kryesorë vjenez, Mozart, Gluck, Haydn, të njohur dhe të studiuar në thellësi me dy mjeshtrit e tij.

I ndjeshëm ndaj çdo nevoje të shprehur nga publiku dhe nga biznesmenët, ai akuzohet, veçanërisht nga kritikët francezë (në radhë të parë Hector Berlioz që e sulmon me forcë në Journal des debats), si “i shëmtuar dhe i përsëritur”.

Pjelloria e pabesueshme e Donizettit diktohet nga etja për fitim në një epokë në të cilën kompozitori nuk e perceptonte të drejtën e autorit siç janë sot, por pothuajse vetëm shpërblimin e vendosur në kohën e porositjes së veprës.

Aftësia e Donizettit qëndron në faktin se ai pothuajse kurrë nuk zbret në nivele të paqëndrueshme artistike, falë mjeshtërisë dhe profesionalizmit të fituar gjatë studimeve me Mayr-in: është ajo që quhet “poetika e nxitimit” që do ta bënte imagjinatën krijuese, përkundrazi e shqetësuar dhe e dëshpëruar nga afatet që duhet të respektohen, ajo është e gudulisur, e kërkuar dhe e mbajtur gjithmonë nën tension.

Në vitin 1830, me bashkëpunimin e libretistit Felice Romani, ai fitoi triumfin e tij të parë vërtet të madh me “Anna Bolena”, prezantuar në Teatro Carcano në Milano dhe brenda pak muajsh edhe në Paris e Londër.

Edhe nëse suksesi dhe perspektiva e prekshme e një karriere ndërkombëtare do ta lejonte atë të ngadalësonte angazhimet e tij, Donizetti vazhdon të shkruajë me një ritëm të jashtëzakonshëm: pesë vepra në pak më pak se një vit, përpara se të arrinte një fazë tjetër thelbësore në prodhimin e tij, kryeveprën komike. “L’elisir d’amore”, shkruar në më pak se një muaj në një libret nga Romani, u vu në skenë në vitin 1832 me shumë sukses në Teatro della Canobbiana në Milano.

Më 1833 ai prezantoi “Il furioso all’isola di San Domingo” në Romë dhe “Lucrezia Borgia” në La Scala, e cila u përshëndet nga kritika dhe publiku si një kryevepër.

Një vit më pas ai nënshkruan një kontratë me San Carlo të Napolit që përfshin një punë serioze në vit. E para që duhet të ngjitet në skenë është “Maria Stuarda”, por libreti, i marrë nga drama e njohur e Shilerit, nuk i kalon shqyrtimit të censurës për shkak të përfundimit të përgjakshëm: censuruesit napolitan ishin të njohur për të kërkuar vetëm “fund i lumtur”. Në dhjetë ditë Donizetti përshtat muzikën me një tekst të ri, “Buondelmonte”, i cili sigurisht nuk është mirëpritur në mënyrë pozitive. Por fatkeqësia e kësaj vepre nuk mbaron: “Maria Stuarda”, e ri-prezantuar me maskën e saj origjinale në La Scala në 1835, përfundon në një fiasko të bujshme të shkaktuar nga gjendja e keqe shëndetësore e Malibranit, si dhe nga tekat e saj si diva.

Pas tërheqjes vullnetare të Rossinit nga skena më 1829 dhe vdekjes së parakohshme dhe të papritur të Bellinit më 1835, Donizetti mbetet i vetmi përfaqësues i madh i melodramës italiane. Ishte Rossini që i hapi dyert e teatrove të kryeqytetit francez (dhe një shpërblim tërheqës, shumë më i lartë se ato që mund të merren në Itali) dhe e ftoi Donizettin të kompozonte “Marin Faliero” më 1835 për t’u përfaqësuar në Paris.

Në të njëjtin vit, suksesi i jashtëzakonshëm i “Lucia di Lammermoor” arrin në Napoli, bazuar në një tekst të Salvatore Cammarano, libretisti, pasardhësi i Romanit, më i rëndësishmi i periudhës romantike, i cili tashmë ka bashkëpunuar me Mercadante, Pacinin dhe që do të më vonë shkruani për Verdin katër librete, duke përfshirë ato për “Luisa Miller” dhe “Il Trovatore”.

Ndërmjet viteve 1836 dhe 1837 prindërit e tij, një vajzë dhe gruaja e tij e dashur Vírginia Vasselli, me të cilën ishte martuar më 1828, vdiqën. As zija e përsëritur familjare nuk e ngadalësoi prodhimin e tij tashmë të furishëm.

Në tetor, i hidhëruar nga dështimi për ta emëruar drejtor të Konservatorit si pasardhës i Nicola Antonio Zingarelli (preferohet Mercadante më “autentikisht napolitan”), ai merr vendimin të largohet nga Napoli dhe të shkojë në Paris. Kthehet në Itali, në Milano, më 1841.

Kështu ai pati mundësinë të ndiqte provat e “Nabucco” të Verdit më 1842 dhe i bëri aq përshtypje, sa që nga ai moment, ai punoi shumë për ta bërë të njohur kompozitorin e ri në Vjenë, ku ishte drejtor muzikor i sezonit italian.

Në të njëjtin vit ai drejtoi në Bolonja, me ftesë të të njëjtit autor, një shfaqje të paharrueshme (e para në Itali) të Stabat Mater të Rossinit, i cili do të dëshironte që Donizetti të pranonte postin e rëndësishëm të mjeshtrit të kapelës në San Petronio. Kompozitori nuk pranon pasi dëshiron të mbulojë atë, shumë më prestigjioze dhe më fitimprurëse, të Kapellmeister në oborrin e Habsburgëve.

Gjatë provave të “Don Sebastiano” (Paris 1843) të gjithë vunë re sjelljen absurde dhe ekstravagante të kompozitorit, i goditur nga amnezia e shpeshtë dhe duke u bërë gjithnjë e më i papërmbajtur, pavarësisht se njihej si një person i dashur, i zgjuar, me ndjeshmëri të madhe dhe të hollë.

Për vite me radhë Donizetti në fakt është prekur nga sifilizi: në fund të vitit 1845 ai u godit nga paraliza cerebrale e rëndë, e shkaktuar nga faza e fundit e sëmundjes dhe nga simptomat e një sëmundjeje mendore që ishte shfaqur tashmë më parë.

Më 28 janar 1846, nipi i tij Andrea, i dërguar nga babai i tij Giuseppe, i cili banon në Kostandinopojë dhe që u paralajmërua nga miqtë e kompozitorit, organizoi një konsultë mjekësore dhe disa ditë më vonë Donizetti u mbyll në një shtëpi pleqsh në Ivry, afër Parisit, ku qëndron për shtatëmbëdhjetë muaj. Letrat e tij të fundit të njohura datojnë që në ditët e para të shtrimit të tij në spital dhe përfaqësojnë nevojën e dëshpëruar të një mendjeje tashmë të hutuar pa shpresë që kërkon ndihmë.

Vetëm falë kërcënimeve për të provokuar një çështje diplomatike ndërkombëtare, duke qenë se Donizetti është shtetas austro-hungarez dhe drejtues kor i perandorit Ferdinand I të Habsburgut, nipi i tij merr lejen për ta çuar në Bergamo më 6 tetor 1847, kur kompozitori tani është i paralizuar dhe më së shumti në gjendje të lëshojë disa njërrokëshe, shpesh të pakuptimta.

Ai vendoset në shtëpinë e miqve që kujdesen me dashuri për të deri në ditën e fundit të jetës. Gaetano Donizetti vdiq më 8 prill 1848./Elida Buçpapaj

blank

Më 29 nëntor 1924 u nda nga jeta kompozitori i shquar Giacomo Puccini

VOAL – Giacomo Puccini (Xhakomo Puçini) lindi në Lucca më 22 dhjetor 1858 në një familje muzikantësh për pesë breza. Që në moshë të re ai tregon se ka një talent të madh muzikor, edhe nëse nuk tregon se është vërtet një djalë mrekulli (si një Mozart, për shembull). Ngurues dhe jo i prirur për të studiuar, ndoshta ngaqë ishte shumë e lehtë për të, profesorët u ankuan për dembelizmin e tij. Gjithsesi ai arrin të marrë një bursë për Konservatorin e Milanos; megjithatë nëna e tij, e etur për të vazhduar traditat familjare, e dërgoi për të studiuar në institutin muzikor të Lucca.

Eksperti i njohur i operave të Puccinit, Mosco Carner, shkruan se dëgjimi i Aidës së Verdit në Pizë, ku Puccini i ri kishte shkuar më 11 mars 1876 në këmbë nga Lucca “duke konsumuar një palë këpucë” ishte për të “hapja e një dritareje” mbi botën e muzikës”.

Në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare Puccini i ri prezanton kantatën “Juno” në një konkurs Lucca; ai nuk e fiton çmimin, por e kryen veprën, gjë që stimulon ambicien e tij. Nën ndikimin e Aidës së Verdit, ai e ktheu interesin e tij në traditat e operës italiane. Me ndihmën financiare të familjes dhe falë një burse nga Regina Margherita, ai u regjistrua në Konservatorin e Milanos, ku nga viti 1880 deri më 1883 studioi me Antonio Bazzini dhe Amilcare Ponchielli.

Ky i fundit e prezanton kompozitorin e ri me shkrimtarin Ferdinando Fontana i cili është përgjegjës për shkrimin e libretit për operën e parë të Puçinit: “Le Villi”. E paraqitur në një konkurs, vepra, si “Juno”, nuk arriti të fitonte çmimin, por fitoi favorin e publikut kur u shfaq në Milano më 1884.

Ky sukses e shtyu botuesin Ricordi të porosiste një operë të re nga Puccini, të cilën kompozitori e shkroi pesë vjet më vonë duke e quajtur “Edgar”; megjithatë, nuk do të jetë veçanërisht i suksesshëm.

Me “Manon Lescaut” të vitit 1893 dhe “Bohéme” të vitit 1896, përkatësisht me operën e tretë dhe të katërt nga Puccini, të dyja të përfaqësuara për herë të parë në Torino, që ai do të gjejë famë dhe pasuri.

Dy operat e mëpasshme, “Tosca” e vitit 1900 dhe “Madama Butterfly” e vitit 1904, priten me më pak entuziazëm në shfaqjen e parë. Megjithatë, kritikët që e kishin dënuar Toskën mohohen më vonë nga publiku; kështu, pas rishikimit në javët pas premierës në La Scala, Madama Butterfly gjithashtu arriti sukses të madh.

Giacomo Puccini u martua me Elvira Gemignani më 1904, e cila kishte ikur nga Lucca dhe familja e saj për të qenë me të; megjithatë do të kishte qenë një zgjedhje fatkeqe. Elvira e fikson Giacomon me shpërthimet e saj të xhelozisë dhe çon në vetëvrasje një vajzë të re, një farë Doria Manfredi, e cila kishte ardhur të punonte si kamariere në shtëpinë Puccini në Torre del Lago. Sipas asaj që raportojnë studimet më të besuara historiko-muzikologjike, duket se gruaja e Puçinit e ka inatosur aq shumë kamerieren, duke e akuzuar se e ka bërë për vete të shoqin, sa e gjora ia ka marrë jetën vetes. Të gjitha këto ngjarje, siç është e lehtë të hamendësohet, i heqin qetësinë e nevojshme mjeshtrit, i cili përjeton momente shumë të trishtuara dhe depresion të rëndë.

Megjithatë, fama mbetet e fortë, tashmë në perandorinë e kompozitorëve të mirënjohur në të gjithë botën. Me të gjitha veprat e tij të cituara deri tani, të paharrueshme për cilësinë e tyre melodike, intensitetin dramatik dhe çmueshmërinë e tingullit, kompozitori së shpejti do të quhet edhe trashëgimtari i Verdit, edhe pse ndoshta Puccini nuk do të jetë aq inovativ nga pikëpamja muzikore dhe dramatike.

Opera tjetër, “La Fanciulla del West”, u shkrua për Metropolitan në Nju Jork, ku u shfaq për herë të parë në vitin 1910. Pasuar nga “La rondine” e vitit 1917, “Triptiku” i vitit 1918 dhe në fund “Turandot”, akti i fundit i të cilit u përfundua nga Franco Alfano pas vdekjes së Xhakomo Puçinit, çka ndodhi në Bruksel më 29 nëntor 1924.

Premiera e Turandot do të shfaqet në Scala të Milanos në vitin 1926.

Dhuratat e Puçinit ishin mbi të gjitha dramatike. Vena e tij teatrale intensive dhe e ndjeshme dhe veprat e tij të pavdekshme, na rikthejnë një teatër ende shumë modern, një pararendës i madh, në një farë mënyre, i ndjeshmërisë kinematografike. Për më tepër, Puccini zotëronte një shije të jashtëzakonshme për ngjyrën  e toneve instrumentale dhe një sens melodik shumë të zhvilluar që e bënte atë unik. Veprat e tij prekëse përfaqësojnë për të gjithë botën, si ato të Xhuzepe Verdit, traditën italiane të operës në nivelin më të lartë./Elida Buçpapaj

Veprat e Giacomo Puccini dhe shfaqjet e tyre të para:

Le Villi (31.5.1884 Teatro dal Verme, Milano)

Le Villi [rev] (26.12.1884 Teatro Regio, Torino)

Edgar (21.4.1889 Teatro alla Scala, Milano)

Edgar [rev] (28.2.1892 Teatro Communale, Ferrara)

Manon Lescaut (1.2.1893 Teatro Regio, Torino)

La bohème (1.2.1896 Teatro Regio, Torino)

Tosca (14.1.1900 Teatro Costanzi, Roma)

Madama Butterfly (17.2.1904 Teatro alla Scala, Milano)

Madama Butterfly [rev] (28.5.1904 Teatro Grande, Brescia)

Edgar [rev 2] (8.7.1905 Teatro Colón, Buenos Aires)

Madama Butterfly [rev 2] (10.7.1905 Covent Garden, Londra)

Madama Butterfly [rev 3] (28.12.1905 Opéra Comique, Parigi)

La fanciulla del West (10.12.1910 Metropolitan Opera, New York)

La rondine (27.3.1917 Opéra, Monte Carlo)

Il trittico:

– Il tabarro

– Suor Angelica

-Gianni Schicchi (14.12.1918 Metropolitan Opera, New York)

Turandot (25.4.1926 Teatro alla Scala, Milano)

blank

Më 27 nëntor 1942 lindi Jimi Hendrix, kitaristi më i madh elektrik i të gjitha kohërave

VOAL – James Marshall Hendrix, i lindur më 27 nëntor 1942 në Seattle, u konsiderua unanimisht kitaristi më i madh elektrik i të gjitha kohërave. Nga instrumenti i tij i zgjedhur ai ishte në gjendje të nxirrte një sasi të panumërt të efekteve të ndryshme timbrale, madje duke e luajtur atë me dhëmbët, me bërrylin ose me boshtin e mikrofonit, në një mënyrë që përputhet me karakterin instiktiv dhe ekzibicionistik të koncerteve të tij.

Rezultati i një kryqëzimi midis gjakut indian Cherooke, të zi dhe meksikan, muzikanti i shkëlqyer jeton vitet e tij të para të jetës të zhytur në një situatë familjare që nuk është më e lumtura. Për vite me radhë ai jeton me gjyshen e tij (një Cherooke indiane e cila e afron edhe më shumë me rrënjët e tij indiane dhe rebele), ndërsa babai dhe nëna kalojnë në një mijë punë.

Në moshën vetëm dymbëdhjetë vjeç ai mori kitarën e tij të parë elektrike si një dhuratë, të quajtur me dashuri “Al” prej tij, një instrument i vogël me të cilin ai filloi përvojat e tij të para muzikore si një autodidakt.

Problemet fillojnë menjëherë pas kësaj. Nëna e tij vdiq kur Jimi ishte vetëm pesëmbëdhjetë dhe në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç ai u përjashtua nga shkolla, ndoshta për arsye racore (ne jemi në Amerikën Puritane dhe të McCarthyt të viteve 1950). Në fakt, ai fillon të endet, duke fituar jetesën me bende ritmi dhe blu dhe rock’n’roll. Pasi të ketë shërbyer në ushtri si parashutist, në moshën njëzet e një vjeç ai bëhet artit të klubeve, domethënë atyre që paguhen nga pjesa për shfaqjet e tyre muzikore.

Falë aftësive të tij të jashtëzakonshme, në një kohë të shkurtër ai u bë kitarist i askujt tjetër përveç personaliteteve si Little Richard, Wilson Pickett, Tina Turner dhe King Curtis, disa nga yjet e firmës rock të kohës.

Në vitin 1965 në Greenwich Village ai formoi ansamblin e tij të parë të përhershëm, duke marrë një kontratë për të performuar rregullisht. Me një situatë më të sigurt pas tij, ai ka mundësinë të përqendrohet edhe më shumë në studimin e teknikës së lojës, në të cilën ai arrin lartësi të vështira për t’u afruar – jo aq për vetë teknikën, por për aftësitë e arritura në trajtimin e tingullit ose notës së vetme: në këtë afrim, megjithëse intuitivisht, në zbarkimet e muzikës së kulturuar të shekullit XX.

Stili inovativ i Hendrix për të kombinuar shtrembërime torturuese, të mbushura me dhimbje me një venë të pastër blues, në të vërtetë krijon një formë të re muzikore, e cila përdor të gjithë teknologjinë që lidhet me instrumentin – nga marrja e gishtave te wah-wah, nga zgjedhja te pedalet, nga reagimet te efekti Larsen, nga kontrollet e tonit deri te shtrembërimet. Në “mbretërimin” e tij të shkurtër katër vjeçar, Jimi Hendrix zgjeron fjalorin e kitarës elektrike rock më shumë se kushdo tjetër. Hendrix bëhet një mjeshtër në të qenit në gjendje të nxjerrë tinguj që nuk janë dëgjuar më parë; shpesh me eksperimente amplifikimi që i çojnë aftësitë e pajisjeve të përdorura deri në kufi, nëse jo më tej.

Shfaqjet e tij dallohen nga energjia e egër e lojës së tij dhe ngarkesa e papërmbajtshme seksuale e qëndrimeve të tij (të gjitha, gjithashtu të kaluara me acide dhe substanca psikotrope).

Gjithsesi, po të mos ishte për kujdesin e duhur të Chas Chandler, ish-Animals, menaxher në Nju Jork në kërkim të talenteve të reja, mbase Hendrix do të ishte vetëm një nga shumë emrat që qarkullojnë në botë, i lënë në hije nga talentet e reja të bardha në të cilave opinioni publik dhe media në përgjithësi i kushtoi kaq shumë vëmendje.

Në vend të kësaj Chandler e merr me vete në Londër ku i jep një sektor ritmi: Banda e re e Jimi, e quajtur në mënyrë të konsiderueshme “The Jimi Hendrix Experience” (formuar nga bateristi Mitch Mitchell dhe basisti Noel Redding), shpejt bëhet subjekt i biseda kryesore në Londër në ditët e mbylljes së 1966. Për më tepër, single i parë i Experiencës, “Hey Joe”, mbeti në top listat e MB për dhjetë javë, duke arritur kulmin në numrin gjashtë në fund të vitit 1967. Single debutuese u pasua shpejt nga lëshimi i ‘LP “A jeni me përvojë?”, Një përmbledhje psikedelike plot me himne gjeneratash. Nuk është për t’u habitur, që LP mbetet një nga albumet më të njohura rock të të gjitha kohërave, me këngë të pavdekshme si “Purple Haze”, “The Wind Cries Mary”, “Foxy Lady”, “Fire” dhe “Are You Experience?”.

Përkundër suksesit dërrmues të Hendrix Experience në Angli, vetëm kur u kthye në Amerikë në Qershor 1967, duke ndezur mirëfilli turmën e Festivalit Ndërkombëtar të Popit në Monterey, ata u bënë banda më e popullarizuar në botë. Në fund të performancës së tij rraskapitëse (me një version demonik të “Wild Thing”), pasi i vuri flakën kitarës, Jimi mbledh një ovacion të pafund.

LP-ja tjetër e realizuar nga bendet është “Axis: Bold As Love” ndërsa, pasi mori kontrollin total të bendit dhe kaloi shumë kohë në tastierë në studio, më 1968 ishte radha e “Electric Ladyland”, një kryevepër e historisë së rock (edhe pse Jimi Hendrix “i vërtetë” është i dëgjueshëm, është mirë ta mbash mend atë, vetëm përmes regjistrimeve të drejtpërdrejta).

Por rënia fizike, morale dhe artistike e Hendrix filloi në 1968. Gjatë atij viti fatal, kërkesat e ngutshme për koncerte dhe regjistrime në studio e nervozuan shumë fibrën e grupit, aq sa më 1969 grupi u shkri, mbase edhe nën presionin e lëvizjes së zezë të “Black Panther”, së cilës Hendrix ishte bashkuar, i cili përçmoi anëtarësimin e Hendrix në një treshe të bardhë.

Në gusht ai triumfon në Woodstock, si dhe me performancën e zakonshme të përflakur, gjithashtu me një version delir të himnit amerikan (“Star spangled bander”), një tallje që është bërë e famshme. Me kitarën e tij Hendrix jo vetëm që shtrembëroi melodinë e famshme, por, në përputhje me pacifizmin dhe protestat e kohës, imitoi tingullin e armëve dhe bombardimeve, duke i kujtuar të gjithëve se Lufta tragjike e Vietnamit ishte në zhvillim e sipër.

Më 1969 fillon me një bashkëpunim të ri midis Jimi, Billy Cox dhe bateristit Buddy Miles (të gjithë muzikantë zezakë), të cilët i japin jetë “Bandës së Gypsys”. Të tre ndërmarrin një seri performancash yjore në ditët midis 31 dhjetorit 1969 dhe 1 janarit 1970. Regjistrimet e këtyre koncerteve bëhen dhe më pas dalin në treg duke filluar nga mesi i viteve 70 në një album të vetëm.

Më vonë Jimi rikontaktoi bateristin Mitch Mitchell dhe, së bashku me basistin Billy Cox, e vendosën Jimi Hendrix Experience përsëri në këmbë. Në studio, grupi regjistron shumë këngë për një tjetër LP, me titull paraprakisht “First Rays Of The New Rising Sun”.

Fatkeqësisht Hendrix nuk do të jetë në gjendje të shohë këtë vepër të re të botuar: një muaj më vonë, në moshën 28 ​​vjeç, ai gjendet i vdekur në Londër në shtratin e tij në një dhomë në hotelin Samarkand, duke u mbytur në të vjellat e tij nga një mbidozë barbituratesh. Është 18 shtator 1970.

Që nga ajo kohë ka qenë një varg homazhesh për kujtesën e tij, por edhe të insinuatave për vdekjen e tij, të konsideruara si “misterioze”, pak si të gjithë yjet e rokut që vdiqën para kohe. Në mënyrë të parashikueshme, një grindje e mosmarrëveshjeve ligjore dhe operacioneve spekulative janë lëshuar rreth pasurive të Hendrix.

Si në jetë, edhe pas vdekjes së tij kitaristi i madh i zi u manipulua nga sipërmarrës të paskrupullt. Hendrix ishte padyshim një nga artistët më të shfrytëzuar në industrinë e diskografisë, i cili nuk hezitoi (dhe ende nuk heziton) të botonte gjithçka që luante.

Askush nuk e di se si do të kishte evoluar ylli i Hendrix, dhe as se çfarë rruge do të ndiqte shëmbëlltyra e tij. I vlerësuar nga të gjithë muzikantët e vërtetë, pak para vdekjes së tij po qarkullonin zëra për bashkëpunimin e tij të mundshëm me një gjeni tjetër: Miles Davis.

Siç shkruan kritiku Paolo Galori, Hendrix i fundit është “një muzikant i vetmuar dhe vizionar, i gatshëm të fluturojë edhe më lart, për të djegur krahët, i shkatërruar nga tepricat në një përpjekje të dëshpëruar për të mos replikuar përpara atyre që e pyesin atë. Dëshmi e hyjnisë së tij “./Elida Buçpapaj

blank

Historia e ‘4 parodistëve të Vlorës’, Afrim Agalliu rrëfen si u formua grupi (video)

‘4 parodistët e Vlorës’ ka qenë historikisht grupi më i njohur dhe i dashur në të gjithë vendin, nga të gjithë shqiptarët. Prej një jete të tërë, ata kanë performuar në skenën e Vlorës, të gjithë Shqipërisë, por edhe jashtë saj, teksa gjithmonë kanë realizuar shfaqje që janë mirëpritur nga publiku.

Nga SYRI TV

Të njohur në të gjithë Shqipërinë dhe nga të gjithë shqiptarët, bashkë me ta është njohur edhe emri i Vlorës, pasi ndryshe emri i tyre artistik është  ‘4 parodistët e Vlorës’.

Do të ishte tejet e vështirë ta përmbledhësh jetën dhe veprimtarinë e tyre artistike në disa minuta, megjithatë njëri prej pjesëtarëve të grupit, Afrim Agalliu, përmes gazetares Fiona Çela në SYRI TV, ndan disa detaje për publikun, nga mënyra sesi nisi aktiviteti i këtij grupi kaq të dashur për shqiptarët.

Agalliu tregon edhe momentin që e konsideron si kulmin e karrierës së ‘4 parodistëve’.

Ndryshe nga humori i mëparshëm që ishte i kontrolluar, humori sot në Shqipëri, sipas Agalliut, ka pësuar një deformim dhe nuk përcjell mesazhe me vlerë, madje shpesh herë kalon edhe në banalitet.

Teksa bëri me dije se së shpejti do të publikohet edhe një shfaqje e re për situatën pandemike  në Shqipëri, Agalliu tregoi edhe momentet më pikante të grupit gjatë karrierës së tyre.

Që prej majit të 2019, ‘4 parodistët e Vlorës’ mbetën 3, pas humbjes së jetës së kolegut të tyre, Muhamet Lika, i cili u shua pas një ataku kardiak. Agalliu nuk ka fjalë ta përshkruajë dhimbjen për humbjen e kolegut, më të cilin kishte performuar në skenë prej më shumë se 4 dekadash.

Duke folur për prirjen dhe interesin e të rinjve për parodinë, Agalliu u ka lënë derën e hapur të gjithë atyre që duan të mësojnë më shume rreth humorit, duke theksuar se i mirëpret.

Gjithçka nisi kur një grup parodistësh të rinj e të talentuar, realizuan parodinë e parë të Pëllumb Kullës, ‘Hallet e Demos’ e që nga ajo ditë ata nuk u ndalën më, duke prodhuar edhe sot e kësaj dite, shfaqjet më të dashura për publikun, për t’i dhuruar të qeshura pafund.

blank

Filmi Zgjoi jepet premierë në Uashington

Ditë më parë, filmi Zgjoi filloi shfaqjen në kinematë amerikane. Mbrëmë, në një shfaqje speciale në Uashington u dha premiera e fituesit të tre çmimeve kryesore të festivalit Sundance. Kolegu Burim Goxhuli bisedoi me regjisoren Blerta Basholli dhe aktoren kryesore të filmit Yllka Gashi, të cilat flasin për sfidat e realizimit të këtij projekti dhe sukseset e arritura.

Pas Nju Jorkut, në kuadër të rrugëtimit të tij në kinematë amerikane, Uashingtoni është ndalesa e radhës e filmit Zgjoi.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, regjisorja Blerta Basholli, foli për përshtypjet e deritashme në SHBA, aty ku Zgjoi fitoi tre çmimet kryesore të festivalit më të madh të pavarur, “Sundance”.

“Po ndihemi shumë mirë, sepse filmi përveç që në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e filloi në njëfarë mënyre rrugën e suksesit, tash kemi ardhur për lansimit e filmit në kinema. Sot jemi me një shfaqje speciale të filmit. Në Amerikë filmi po ka një audience shumë të mirë. Kemi pasur një pritje të jashtëzakonshmem, sidomos nga komuniteti shqiptar”, thotë zonja Basholli në një intervistë për Zërin e Amerikës.

Filmi Zgjoi rrëfen historinë e Fahrije Hotit, një gruaje nga fshati Krushë e Madhe në Kosovë e cila pavarësisht vuajtjeve që përjetoi për humbjen e bashkëshortit të saj, i cili u zhduk së bashku me 225 burra tjerë të fshatit gjatë luftës në Kosovë, arriti që me gratë e tjera të fshatit të hapë një biznes, duke ngjallur shpresë për të ardhmen e duke u ngritur mbi mentalitetin patriarkal të mjedisit që rrethon.

Regjisorja Basholli thotë se pesha e përgjegjësisë për realizimin e këtij filmi ishte më e madhe nisur nga fakti se ai bazohej në ngjarje të vërtetë.

“Është përgjegjësi shumë e madhe fillimisht ta portretizosh ashtu siç ka qenë e pastaj edhe në njëfarë mënyre të marrësh miratimin e saj për punën që e kemi bërë, duke mos e lënduar edhe një herë me filmin që e krijojmë. Mirëpo, për fat të mirë, edhe pse ka qenë shumë stresues momenti kur ja kemi treguar filmin zonjës Fahrije, për fat të mirë ajo e ka pranuar atë, i ka pëlqyer mënyra se si e kemi realizuar”.

Zgjoi është kandidat për Akademinë e Çmimeve Oscar në kategorinë e “Filmit më të Mirë Ndërkombëtar”. Më 21 dhjetor pritet publikimi i listës së 15 finalistëve ndërsa më 5 shkurt të vitit të ardhshëm mësohen pesë finalistët e kësaj ngjarjeje.

Pritshmëritë janë të mëdha, duke parë suksesin e deritanishëm të filmit në festivale ndërkombëtare.

“ Në çdo festival që ka qenë në konkurrencë zyrtare filmi është kthyer të paktën me një çmim. Nuk e kam ditur që edhe kritikët e filmit do ta presin në këtë formë. Gjithmonë kemi thënë që ndoshta është një film autentik prej Kosovës dhe audiencat e huaja mund të mos komunikojnë aq mirë me këtë film, sepse për audiencën tonë e kemi ditur që do ta ndjente më ndryshe. Por e kishim ndjenjën dhe intuitën që ky do të jetë një film i suksesshëm sepse është punuar me shumë pasion dhe përkushtim”, thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës, aktorja kryesore e filmit, Yllka Gashi.

Sipas aktores, Yllka Gashi, çelësi i suksesit të filmit Zgjoi është mesazhi i fuqishëm që ai përcjell tek shikuesi.

“Filmi është i dhimbshëm, sepse nuk ka luftë dhe pasoja të luftës që nuk janë të dhimbshme. Por filmi jonë besoj se u jep shikuesve edhe mesazhin e shpresës. Se sado që jeta është e vështirë dhe ka thyerje morale dhe emocionale, kur e ke një qëllim dhe dëshirë dhe lufton për të, ia vlenë sepse në fund mund edhe ta realizosh. Në të njëjtën kohë jep edhe mesazhin që kur gratë bëhen bashkë, mrekullitë mund të ndodhin”, thotë ajo.

Ideja për realizimin e këtij filmi lindi në vitin 2011. Që nga ajo kohë aktorja Gashi thotë se jetoi me ëndrrën e realizimit të këtij projekti.

“Ky është momenti im. Jam duke jetuar momentet më të bukura të karrierës. Jam shumë mirënjohëse për karrierën që kam pasur deri tani, për rolet televizive dhe teatrale, mirëpo më ka munguar një rol kryesor në film. Kam luajtur edhe në filma të shkurtër dhe të metrazhit të gjatë, por nuk kam pasur rol kryesor. Ky ka qenë momenti im dhe roli im jetësor. Kështuqë po e shijoj”.

Në Uashington, shikuesit ndoqën premirën në një shfaqje të parë speciale, ku në mesin e pjesëmarrësve ishte edhe Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe artistja e njohur Dua Lipa me familjen e saj.

blank

Akademia Evropiane e Filmit: “Quo Vadis, Aida?” nominohet për filmin më të mirë evropian

Filmi “Quo Vadis, Aida?” është nominuar në katër nga pesë kategoritë

Sarajevë

Akademia Evropiane e Filmit shpalli sot në Sevilla nominimet për arritjet më të mëdha të kinemasë evropiane në vitet 2020 dhe 2021, transmeton Anadolu Agency (AA).

Filmi “Quo Vadis, Aida?” është nominuar në katër nga pesë kategoritë.

Kategoritë janë: filmi më i mirë evropian i vitit 2021, Jasmila Zhbaniç për regjisoren më të mirë evropiane, Jasna Gjuriçiç për aktoren më të mirë evropiane dhe Jasmila Zhbaniç për skenarin më të mirë evropian.

Përveç nominimeve të mësipërme, filmi “Quo Vadis, Aida?” u nominua për Çmimin e Filmit Universitar Evropian, dhënë nga studentë të universiteteve evropiane.

E gjithë kjo përfaqëson një tjetër arritje të madhe për një film që tashmë ka shënuar kinematografinë botërore në vitet 2020 dhe 2021. Ceremonia e mbylljes do të zhvillohet më 11 dhjetor në Mercedes-Benz Arena.

Filmi “Quo Vadis, Aida?”, i cili merret me gjenocidin e Srebrenicës, ka fituar disa çmime ndërkombëtare, ndërsa u nominua edhe për Oscar në kategorinë e filmit më të mirë të huaj.

blank

Sendet personale të këngëtares Amy Winehouse nxirren në ankand për të ndihmuar të rinjtë me probleme të varësisë

Sendet personale të këngëtares Amy Winehouse, e cila u nda nga jeta dhjetë vjet më parë, janë nxjerrë në ankand për të ndihmuar të rinjtë me probleme të varësisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një lajmi të BBC-së, ankandi, i cili shiti sende nga prona e Winehouse, mblodhi më shumë se 4 milionë dollarë nga afro 800 produkte.

Në shitjen e ankandit “Julien” në Los Anxhelos, fustani që artistja veshi gjatë performancës së saj në fazën e fundit të jetës së saj solli më shumë se 243 mijë dollarë.

Mini-fustani me qafore që ajo veshi në Beograd në qershor 2011, një muaj para vdekjes saj, u shit për 16 herë më shumë se çmimi i parashikuar fillestar.

Çanta prej lëkure e kuqe në formë zemre, e markës “Moschino”, që këngëtarja veshi në Brit Awards 2007, ku fitoi çmimin e këngës solo britanike dhe çmimin e albumit britanik, arriti në 204.800 dollarë, 13 herë më shumë se vlerësimi para ankandit, ndërsa fustani “Dolce & Gabbana” u shit për 150.000 dollarë, 30 herë më shumë se çmimi i paraparë.

Një tabelë metalike rrugore me shënime të shkruara me dorë pas vdekjes së Whinehouse i kushtoi pronarit të saj të ri 19.200 dollarë.

Gjithashtu, kostumi i zi i bronztë i markës “Temperley London” i veshur nga Winehouse në shënimin e 90-vjetorit të Nelson Mandelës kushtoi 121.000 dollarë, kurse pantoflat rozë të baletit midis 12.500 dhe 19.200 dollarë.

Të gjitha të ardhurat nga shitja do të shkojnë për fondacionin që prindërit e Winehouse krijuan për të ndihmuar të rinjtë me probleme të varësisë.

Disa sende të shitura në ankand do të shfaqen në ekspozitën “Amy: Beyond the Stage” në Muzeun e Dizajnit në Kensington, në perëndim të Londrës, nga 26 nëntori, përpara se të shkojnë te blerësit e tyre.

E njohur për zërin e saj të ndjeshëm dhe këngët si “Rehab”, “Back to Black”, “Love is a Losing Game”, Winehouse vdiq nga helmimi nga alkooli në shtëpinë e saj në Camden, në veri të Londrës, në korrik 2011 në moshën 27-vjeçare.

blank

ABBA rikthehet me album të ri pas katër dekadash

Grupi ABBA, 1974.

Supergrupi suedez i popit, ABBA, bëri një rikthim të shumëpritur të premten me albumin e ri “Voyage”.

Grupi u rikthye gati katër dekada pas ndarjes.

Agnetha Falstkog, Bjorn Ulvaeus, Benny Andersson dhe Anni-Frid Lyngstad – që bashkë formojnë akronimin ABBA – nuk kanë nxjerrë ndonjë këngë të re që nga ndarja e tyre në vitin 1982 – një vit pas albumit të tyre të fundit “The Visitors”.

“Voyage”, me 10 këngë të reja, u nxor në mesnatë, në zona të ndryshme kohore.

ABBA ka njoftuar në shtator se do të ribashkohet dhe se do të nxjerrë albumin e ri.
blank
Abba duke performuar në vitin 1979.

I formuar në vitin 1972 në Stokholm, grupi është bërë i njohur globalisht pasi ka fituar festivalin evropian të këngës, Eurovision, në vitin 1974, me këngën “Waterloo”.

blank

Lindi më 2 nëntor 1940 dhe u nda nga jeta më 2 nëntor 2020 aktori i shquar italian Gigi Proietti

VOAL – Komizmi i tij, paraqitjet e tij spektakolare, personazhet e tij, përsëri përdredhjet e gjuhës, këngët, të qeshurat e vrullshme, paroditë, batutat e mimuara: të gjitha këto e bëjnë Gigi Proiettin një gjeni dhe mjeshtër të teatrit.

Luigi Proietti lindi në Romë më 2 nëntor 1940; Ai e ndjen thirrjen për shfaqje shumë herët.

Gjatë viteve të universitetit, duke iu përkushtuar studimeve për Juridik, ai interpretoi me kitarë në lokalet e natës të kryeqytetit dhe që në fillim u nda mes teatrit (ndonjëherë edhe në bodrume, pastaj do të mbërrijë në Teatro Stabile në Romë dhe L’Aquila), kabaresë, grupi avangardë 101, kinemasë dhe televizionit.

Sukseset e para mbërrijnë në vitin 1968 kur ai zëvendëson Domenico Modugnon në shfaqjen e Garineit dhe Giovannini “Alleluia Brava Gente” përkrah Renato Rascel. Që nga ai moment, filloi një varg shfaqjesh të suksesshme.

Në vitin 1973 ai luajti Kavaradossin, duke qenë së bashku me Monica Vittin në filmin muzikor “La Tosca”, të Luigi Magni.

“A me gli occhi please” , “Për mua sy të lutem” është shfaqja e kultit e lindur në vitin 1976 në Teatro Tenda të Romës, ku aktori vizatonte objekte të harruara shpesh që i përkasin së shkuarës, si në rastin e kapelës së kashtës të Petrolinit – nga një trung, duke i atribuar funksionin e evokimit të temave të shfaqjes. Kujtojmë gjithashtu “Caro Petrolini”, “Cirano”, “Shtatë mbretërit e Romës” si dhe shumë të tjerë.

Falë suksesit të tij të madh, Gigi Proietti është bërë edhe drejtor artistik i Teatrit Brancaccio në Romë, duke mos u kufizuar kurrë në menaxhimin e pastër dhe burokratik, duke afirmuar një varg regjisorësh dhe aktorësh të talentuar të një brez.

Në fillim të karrierës së tij, gjithashtu për të mbajtur veten mes një turneu në një tjetër, Gigi Proietti iu përkushtua dublimit: ai ia dha zërin Gatto Silvestro-s, në shoqërinë e Loretta Goggi (Tweety), Richard Burton, Richard Harris, Marlon. Brando, Robert de Niro dhe Dustin Hoffman. I tij është zëri i thirrjes së famshme “Adriana!”, i “Rocky”-t të parë.

Të famshme janë edhe interpretimet e tij të panumërta kinematografike (kujtoni “Ethet e kuajve”) dhe ato televizive (“Il Maresciallo Rocca”, ose “Preferisco il Paradiso”, ku luan San Filippo Neri).

Ai luajti kardinalin Romeo Colombo da Priverno në “The Last Papa King”, gjeneralin misterioz Nicola Persico në “The Lord of the scam” dhe gazetarin ekstravagant Bruno Palmieri në “Një plumb në zemër”.

Histrioniku Gigi Proietti ka pasur eksperienca edhe si këngëtar, duke qenë pjesë e grupit muzikor Trio Melody, së bashku me Stefano Palatresin dhe Peppino Di Capri, si dhe si poet e shkrimtar.

Në vitin 2012 ai zëvendësoi të ndjerin Gianni Musy në dublimin e personazhit të Gandalf (i luajtur në ekran nga Ian McKellen) në trilogjinë e Hobbit.

Në vitin 2014 ai botoi autobiografinë e tij me titull “Të gjitha në të gjitha (VINTAGE): Diçka që mbaj mend”.

Pas njëzet vitesh nga eksperienca e fundit televizive e zhanrit, në vitin 2017, ai rikthehet në ekranet si protagonisti absolut i programit Battle Horses, marrë nga turneu homonim që feston 50-vjetorin e karrierës së tij.

Në vitet në vijim është rrëfyes/mysafir në programet dokumentare të Alberto Angela-s (Uliksi – Kënaqësia e zbulimit, Mrekullitë – Gadishulli i thesareve). Performancat e tij të fundit filmike janë personazhi i Mangiafuoco në Pinocchio të Matteo Garrone (dhjetor 2019), dhe Santa Claus në filmin “Unë jam Santa Claus” (2020); filmi i fundit, ku luan së bashku me Marco Giallini, është një komedi me regji të Edoardo Falcone që u shfaq pas vdekjes së tij.

Gigi Proietti u nda nga jeta në Romë më 2 nëntor 2020, në ditëlindjen e tij të 80-të. Ai lë pas vetes partneren e tij Sagitta Alter, suedeze (edhe pse nuk u martuan kurrë, ata qëndruan së bashku 58 vjet) dhe dy vajzat e tij Susanna Proietti dhe Carlotta Proietti, të dyja të përfshira profesionalisht në botën e argëtimit./Elida Buçpapaj

blank

“Unë jam një refugjate”, Rita Orës i vendoset një pllakë në shenjë mirënjohjeje në shkollën e saj fillore në Londër

BRITANI E MADHE

Artistja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka vizituar shkollën e saj fillore në Londër. Ajo është fotografuar e buzëqeshur pranë një pllake, e cila është vendosur për nder të saj në murin e shkollës, shkruan The Sun.

Përveç emrit të saj me shkronja të mëdha, në pllakë shkruhej edhe: Unë jam refugjate. Këngëtarja dhe aktorja iku nga lufta në Kosovë dhe studioi këtu pasi mbërriti në Britaninë e Madhe në vitin 1991”.

Rita e cila sot është 30 vjeçe ka një karrierë të suksesshme mbarë globale si këngëtare, aktore dhe modele. Ajo shkrepi disa fotografi aty pranë pllakës në shkollën fillore “St Cuthbert” në Londrën Perëndimore.

Anëtarja e jurisë së spektakleve “The Voice Australia” dhe “The Masked Singer” më pas vizitoi shkollën “Sylvia Young Theatre School”, në të cilën përfundoi shkollimin e mesëm.

Rita kohëve të fundit është rikthyer në Mbretërinë e Bashkuar Nga Los Angelesi, për të rifilluar punën si panliste në spektaklin “The masked Singer”.
Ora shquhet si një nga muzikantet më të njohura në botë, e cila numëron plot 13 këngë nga karriera e saj që kanë arritur të jenë gjithmonë në top 10 këngët më të mira në Mbretërinë e Bashkuar – çka është një rekord i një artisteje femër britanike.

blank

blank

Ylli i popit Britney Spears lirohet nga kujdestaria 13-vjeçare e babait të saj

Chicago

Një gjykatës i Los Angelesit në SHBA pezulloi të mërkurën babanë e yllit të popit Britney Spears si kujdestar të pasurisë së saj, një vendim i mirëpritur nga fansat e Spears jashtë gjykatës dhe në mbarë botën, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjyqtarja Brenda Penny, duke e quajtur situatën aktuale “të papërshtatshme”, vendosi që kontabilisti publik i certifikuar, John Zabel, të marrë detyrën e kujdestarit të përkohshëm.

Jamie Spears, duke u përballur me kritika për menaxhimin e tij 13-vjeçar të çështjeve të vajzës së tij, në të vërtetë kishte dashur që kujdestaria të përfundonte përgjithmonë, por gjyqtari thjesht pezulloi rolin e tij. Për atë se si do të vazhdohet me kujdestarinë ose nëse do të përfundohet plotësisht do të përcaktohet në një seancë para fundit të vitit.

Vetë Spears nuk mori pjesë në seancën gjyqësore të diskutueshme, por sipas gazetarëve të lejuar brenda, avokati i saj, Mathew Rosengart, ngriti akuza të furishme ndaj babait të saj, duke e quajtur atë “një njeri mizor, toksik, abuzues”. Ai gjithashtu citoi një raport të “New York Times” se Jamie dyshohet se kishte vendosur një pajisje përgjimi në dhomën e saj të gjumit.

“Mësuam se Jamie Spears bëri diçka të pakuptueshme. Ai udhëzoi (një) ekip sigurie, të paguar nga klienti im, që të vendosnin një pajisje përgjimi në dhomën e gjumit të Britney-t”, tha Rosengart.

Avokati i Jamie Spears, Vivian Thoreen u përgjigj: “Nuk është provë, është retorikë”.

Në qershor, Britney Spears qau gjatë një seance gjyqësore, në të cilën ajo kërkoi t’i jepte fund kujdestarisë së babait të saj. Ajo gjithashtu postoi mesazhe në mediat sociale duke kërkuar që babai i saj dhe të tjerët të përfshirë të përballen me akuza penale për “abuzim me kujdestarinë”.

Jamie Spears mori detyrën si kujdestar i çështjeve të vajzës së tij fituese të Grammy, pasi një seri episodesh të shëndetit mendor çuan në frikën për aftësinë e saj për të trajtuar pasurinë e saj, e cila aktualisht vlerësohet midis 100 dhe 200 milionë dollarë.

Por, jo më pak se tre dokumentarë mbi kujdestarinë e saj kanë ngritur dyshime për aranzhimin dhe kanë nxitur një lëvizje “Free Britney” në mesin e fansave të saj. Edhe anëtarët e Kongresit Amerikan, konservatorë dhe liberalë, kanë bërë thirrje për t’i dhënë fund kujdestarisë së saj.

Dhjetëra fansa të Spears para gjykatës së Los Angelesit brohoritën vendimin e së mërkurës.

“Ajo dëshiron që ai të jetë jashtë jetës së saj tani sesa një prani të zgjatur dhe toksike. Britney meriton të zgjohet nesër pa babanë e saj si kujdestari i saj”, shtoi Rosengart në gjykatë.

blank

“Ted Lasso”, “The Crown” dhe “Queen’s Gambit” fituan çmimet kryesore “Emmy”

Drama “The Crown” dhe komedia “Ted Lasso” të dielën fituan çmimet kryesore televizive “Emmy” ndërsa “The Queen’s Gambit” u shpall miniseriali më i mirë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ceremonia e 73-të e çmimeve “Emmy” të këtij viti u mbajt në Los Angeles ndërsa në event morën pjesë rreth 500 punonjës dhe mysafirë të nominuar të filmit.

Olivia Colman dhe Josh O’Connor nga seriali “The Crown” fituan çmimet televizive “Emmy” për aktorët më të mirë të dramës. Colman dhe O’Connor aktruan Mbretëreshën Elizabeth dhe Princin Charles në një seri për familjen mbretërore britanike.

Kate Winslet u shpall aktorja më e mirë në miniserialin “Mare of Easttown”.

Jason Sudeikis, ylli i “Ted Lasso”, u shpall aktori më i mirë në komedi ndërsa Jean Smart nga “Hacks” aktorja më e mirë në të njëjtën kategori.

Për shkak të pandemisë së koronavirusit (COVID-19), ceremonia e këtij viti u mbajt në një tendë në qendër të Los Angelesit, me më pak mysafirë dhe vaksinime dhe testime të detyrueshme.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend