VOAL

VOAL

Ministri britanik i Mbrojtjes: E rrezikon Rusia, nuk do ta braktisim Ballkanin Perëndimor

February 17, 2019
blank

Komentet

blank

Raportohen shpërthime në dy baza ajrore në Rusi

Një bombardues strategjik i Forcave Ajrore Ruse – Tupolev Tu-95MS në aeroportin Engels. Fotografi ilustruese.

RFE/RL

Janë raportuar shpërthime në dy baza ajrore në Rusinë qendrore, qindra kilometra në lindje të zonës luftarake në Ukrainë. Incidentet erdhën pasi Rusia ka kryer një fushatë masive sulmesh ajrore brenda Ukrainës, duke synuar rrjetin elektrik të vendit dhe infrastrukturën tjetër civile.

Raportohet se të paktën një shpërthim i madh ndodhi në një bazë ajrore ushtarake ruse në rajonin e Saratovit, rreth 600 kilometra në lindje të Ukrainës, ndërsa një tjetër shpërthim ndodhi në një aeroport jashtë Ryazanit, në juglindje të Moskës.

Postimet në mediat sociale nga banorët e qyteteve Engels dhe Saratov, më 5 dhjetor, tregojnë për shpërthimin në bazën ajrore Engels-2, rreth orës 6 të mëngjesit me kohën lokale.

Guvernatori i Saratovit, Roman Busargin, u bërë thirrje banorëve vendas të qëndrojnë të qetë.

“Dua të them se nuk ka ndodhur asnjë ngjarje e jashtëzakonshme në zonat e banuara të qytetit”, tha ai.

“Nuk ka asnjë arsye për shqetësim. Nuk është dëmtuar infrastruktura civile. Informacionet për ngjarjet në objektet ushtarake po kontrollohen nga agjencitë e sigurisë”, shtoi ai.

Ende ka asnjë konfirmim për arsyen e shpërthimit.

Kanali i pavarur rus në telegram, Astra, raportoi me burime se një dron i paidentifikuar u përplas në bazë dhe se dy bombardues me rreze të gjatë Tu-95 u dëmtuan, si dhe dy pjesëtar të personelit ushtarak u plagosën.

Baza ajrore Engels-2 thuhet se është përdorur si vend prej ku nisën sulmet ajrore më 24 shkurt.

Gjithashtu më 5 dhjetor, agjencia shtetërore e lajmeve, RIA Novosti, raportoi një shpërthim karburanti në një aeroport jashtë qytetit të Ryazanit, rreth 200 kilometra në juglindje të Moskës.

Sipas raportimeve, tre persona u vranë dhe gjashtë u plagosën në incident dhe një avion u dëmtua.

Agjencia e lajmeve, Vishegrad 24, raportoi se shpërthimi ndodhi në aeroportin ushtarak Dyagilevo, i cili është gjithashtu një bazë strategjike bombarduesish.

Zyrtarët në rajonin Ryazan nuk i kanë komentuar këto raportime të mediave.

blank

Kufiri i çmimit për naftën ruse hyn në fuqi, pavarësisht kërcënimeve nga Moska

Kufiri i çmimit të Bashkimit Evropian dhe G7 prej 60 dollarë për fuçi për naftën ruse hyri në fuqi të hënën, pasi Perëndimi përpiqet të dobësojë aftësinë e Moskës për të vazhduar financimin e luftës në Ukrainë, ndërsa mbron ekonominë globale nga një rritje e papritur e çmimeve të energjisë.

Kufiri i çmimit u ra dakord të premten nga vendet e G7-ës, vendet e BE-së dhe Australia pasi Polonia, e cila po rezistonte kundër masës, më në fund i dha dritën jeshile.

Sipas marrëveshjes, nafta ruse lejohet të dërgohet në vendet e palëve të treta duke përdorur cisternat e G7 dhe BE-së, kompanitë e sigurimeve dhe institucionet e kreditit, vetëm nëse ngarkesa blihet me ose nën kufirin 60 dollarë për fuçi.

Para pushtimit të Ukrainës, nafta ruse shitej zakonisht për 55-65 dollarë për fuçi.

Kufiri prej 60 dollarësh për fuçi i kërkuar nga BE-ja dhe SHBA-ja ka ngritur kritika nga Ukraina, me presidentin Volodymyr Zelenskyy që ka thënë se masa nuk do ta pengojë Rusinë nga lufta në Ukrainë.

“Nuk mund ta quash një vendim serioz, të caktuarit e një kufiri të tillë për çmimet ruse, i cili është mjaft komod për buxhetin e një shteti terrorist,” tha ai.

Në një mesazh të postuar në Telegram, kreu i zyrës së Zelenskyy, Andriy Yermak, bëri thirrje që tavani të ulej në 30 dollarë për fuçi “në mënyrë që të shkatërrohet më shpejt ekonomia e armikut”.

Niveli i kufirit do të rishikohet nga BE dhe vendet e G7 çdo dy muaj.

Të shtunën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia ende duhet ta analizojë masën e re, por sigurisht që do ta refuzojë kufirin e çmimit.

Në një postim në Tëitter të botuar në të njëjtën ditë, përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, Mikhail Ulyanov tha se Rusia mund të ndalojë furnizimin me vendet që e miratuan kufirin.

“Që nga ky vit, Evropa do të jetojë pa naftën ruse,” kërcënoi Ulyanov. “Moska e ka bërë tashmë të qartë se nuk do të furnizojë me naftë ato vende që mbështesin kufijtë e çmimeve kundër tregut. Prisni, shumë shpejt BE-ja do të akuzojë Rusinë për përdorimin e naftës si armë.”

Një burim anonim i tha Reuters se një dekret po përgatitej për të ndaluar kompanitë dhe tregtarët rusë të ndërveprojnë me vendet dhe kompanitë që kanë rënë dakord për kufirin. Një dekret i tillë do të ndalonte eksportin e naftës dhe produkteve të naftës në vendet dhe kompanitë që e zbatojnë atë.

Sipas analistëve, prodhuesi numër dy i naftës në botë ka të ngjarë të përpiqet t’i ridrejtojë furnizimet e tij duke organizuar sigurimin dhe duke përdorur flotën botërore në të zezë të cisternave të lira për të shmangur kufirin e çmimeve, sipas analistëve, por kjo nuk do të jetë alternativë e lehtë — ose e lirë.

Kina, një nga vendet që ka blerë më shumë naftë ruse pasi vendet evropiane hoqën dorë nga ajo pas pushtimit të Ukrainës, tha të hënën se do të vazhdojë bashkëpunimin e saj energjetik me Rusinë në bazë të respektit dhe përfitimit reciprok, njoftoi agjencia ruse e lajmeve RIA.

Në vazhdën e hyrjes në fuqi të kufirit të çmimit të BE-së dhe G7-ës, rubla ra 0.4 përqind në 62,23 për dollar –  niveli më i ulët në shtatë javë.

blank

Demostratat e mëdha në Kinë kundër Xi Jinping: ‘Kinës nuk i duhet mbreti’

Kina nuk ka parë prej dekadash protesta dhe demostrata kaq të mëdha. Në qendër të kritikave po vihet gjithnjë e më shumë kryetari i partisë dhe i shtetit, Xi Jiping, thotë Alexander Görlach, Deutsche Welle.

Alexander Görlach, bashkëpunëtor i lartë në Këshillin Carnegie për etikë në çështjet ndërkombëtare dhe bashkëpunëtor kërkimor në Institutin Internet të Universitetit Oksford. Ai ka patur poste të ndryshme në Universitetin Harvard dhe në Universitetin e Kembrixhit.

Imazhet që shpërndahen nëpër botë janë të mbresëlënëse: Për herë të parë që prej protestave për demokraci të vitit 1989, në Republikën Popullore të Kinës është krijuar një rezistencë kundër politikës së Partisë Komuniste dhe pushtetmbajtësit të saj. Xi Jinpingut, personalisht.

Njerëzit thërrasin “Kinës nuk i duhet mbreti” apo “Më jep liri, ose më sill vdekjen!”

Pushtembajtësi Xi, i cili siguroi në muajin tetor mbajtjen e postit edhe për një legjislacion të tretë duke hapur derën për sundim të përjetshëm, ndihet i zhgënjyer. Përgjigjia e qeverisë nuk priti shumë: natën e së martës, ndërhyrja e një numri të madh policësh pengoi sërish grumbullimin e njerëzve në Shangai dhe Pekin.

Partia Komuniste kërkon të shuajë zjarrin e protestës

Në zonat afër vendeve ku u zhvilluan demostratat u kontrolluan celularët e njerëzve, për të parë nëse gjendeshin në to fotografi apo video të marra në protesta. Autoritetet arritën të gjenin kush kishte marrë pjesë në demostrata, mbase nëpërmjet programeve që njohin fytyrën. Policia u shkoi njerëzve në shtëpi dhe i morri në pyetje. Po ashtu u arrestuan gazetarët që raportuan për protestat. Univesitetet në Pekin dhe në provincën Guangdong i nisën studentët në shtëpi për pushime të jashtëzakonshme. Kështu ata mbahen larg pjesëmarrjes në aksione të tjera, si roje nate. Pritet që ata që kanë mbetur në konvikte të marrin dënime.

Ndryshimi me protestat e 33 viteve më parë është se deri tani kanë marrë pjesë vetëm pak mijëra vetë. Prandaj mendohet se udhëheqja ka ndër mend të shuajë zjarrin që në shkëndijë. Në përgjithësi mendohet që protestat do t’i ngjizin më tepër radhët e 94 milionë anëtarëve të Partisë Komuniste. Por protestat tregojnë njëkohësisht, se shumë nga gënjeshtrat që servir përditë udhëheqja njerëzve, nuk hahen më. Kështu për shembull fajësimi i kthyer në rutinë i vendeve të huaja, ndërkohë një formulë standarde përdorur nga Xi, është diçka me të cilën demostruesit qeshin.

Gazeta “Guardian” citon një person që ka marrë pjesë në protestat e Pekinit me fjalët: “Ne nuk mund të udhëtojmë jashtë vendit, ne nuk mund të konsumojmë mediat e huaja. Si mund atëherë të nxitemi nga vendet e tjera për të bërë protesta?” Edhe të tjerët e aprovojnë atë që thotë ai, por me ton më serioz: “Po zjarrin në Ürümqi kush e vuri, forcat e huaja?”, “Por për fatkeqësinë me autobus në Guizhou, kush e ka fajin, të huajt?” Nga një zjarr në Ürümqi humbën jetën dhjetë vetë; në  Guizhou 27 vetë vdiqën kur një autobus karantine, pësoi aksident. Demostruesit ankohen se njerëzit kanë humbur jetën për shkak të masave të marra kundër COVID-it, dhe bëjnë për këtë përgjegjës Partinë Komuniste dhe Xi-në.

Xi Jinping ka humbur rrugën

Në demostrata kanë marrë pjesë si studentë ashtu edhe punonjës. Në Campus studentët thërrasin “Poshtë Partia Komuniste!”, në rrugë thërrasin “Jo më teste COVIDI! Liri!” Thirrjet e tyre dëshmojnë se me strategjinë e tij “Zero COVID”, pushtetmbajtësi Xi Jinping e ka gabim. Për këtë e ka fajin ideologjia e tij: Duke qenë Perandori e Qendrës, Kina nuk ka nevojë për pjesën tjetër të botës, thonë pikëpamjet e tij ultra-nacionaliste. Kurse bota nuk bën dot pa Kinën. Është detyrë e Xi-së, që për të shpëtuar botën, të kthejë Republikën Popullore në vendin që i takon, në qendër të ndodhive të botës.

Kush mendon dhe flet kështu, nuk mund të blejë vaksina nga vendet e tjera për të vendosur kështu piketat që me fushatë efektive vaksinimi t’i japë fund kuarantinës dhe kufizimeve. Prandaj, sipas vullnetit të Xi-së, njerëzit qëndrojnë në izolim deri 100 ditë, të mbyllur në banesat e tyre, kur vendoset gjendje Lockdown. Përmasat e këtyre Lockdowns janë shumë të mëdha: Më 23 nëntor 415 milionë njerëz ndodheshin në izolim, një javë më pare ishin 340 milionë, me 28 mijë infeksione të reja në ditë.

Këto nuk janë protestat e para këtë vit

Imazhet që shihen në Smartphones dhe ekranet e gjithë botës, tregojnë se këto nuk janë protestat e para që zhvillohen këtë vit kundër qeverisë së Xi-së. Organizatat joqeveritare kanë numëruar që nga 18 maji 735 demostrata, por vetëm 50 prej tyre kanë qenë organizuar kundër masave të marra për Coronën. Rreth 230 protesta u zhvilliuan në fillim të verës, kur tregu i pasurive të patundshme pësoi krizë dhe mijëra vetë u trembën se do humbisnin kursimet që kishin dhënë për të blerë banesat. Arsye të tjera për protesta kanë qenë një krizë bankare, në kuadër të së cilës ata që kishin futur para në bankë nuk lejoheshin që t’i merrnin paratë e tyre. Dhe për shkak të pandemisë së COVID-it, ekonomia ka rënë përtokë, duke rritur papunësinë tek të rinjtë që në Kinë është rreth 20 përqind, aq e lartë sa asnjëherë më parë.

Ditën e martë demostruesit u tërhoqën, duke shënuar fitore për Partinë. Por shpresat ekzistojnë: Gjatë festimeve të përvjetorit të Partisë Komuniste në muajin tetor, një protestues i vetëm shpalosi një banderolë në një urë në Pekin, duke kërkuar që “Diktatori dhe tradhëtari Xi” të largohet nga pushteti. Banderola u përshëndet me bori makinash dhe u duartrokit nga njerëzit. Nga një person i vetëm brenda disa javësh u bënë të guximshëm disa mijëra vetë. Javën e ardhshme mund të bëhen qindra-mijëra, për një muaj një milionë. Nëse nuk bëhen ndryshime thelbësore në politikën e nomeklaturës për COVID-in, atëherë protestat do të vazhdojnë dhe dhuna do të përshkallëzohet. Sa më e zëshme bëhet thirrja për liri, aq më i imagjinueshëm bëhet fundi i epokës së Xi-së.

 

Image

blank

Irani shfuqizon policinë e moralit

Një patrullë e policisë morale në veprim në Teheran

VOAL- Policia e moralit në Iran është shfuqizuar, njoftoi të dielën Prokurori i Përgjithshëm. Institucioni ishte vënë nën kritika pas vdekjes në shtator të Mahsa Amini, një gruaje kurde iraniane e arrestuar për shkelje të kodit të veshjes së Republikës Islamike.

“Policia morale nuk ka asnjë lidhje me gjyqësorin dhe është shfuqizuar nga ata që e kanë krijuar atë”, tha Prokurori i Përgjithshëm, Mohammad Jafar Montazeri. Policia morale, e njohur si Gasht-e Ershad (patrulla orientuese), u krijua nën presidentin ultra-konservator Mahmoud Ahmadinejad për të “promovuar kulturën e mirësjelljes dhe hixhabit”. Njësia përbëhet nga burra me uniforma jeshile dhe gra të veshura me çadorë të zinj, të cilët mbulojnë kokën dhe pjesën e sipërme të trupit. Ajo filloi patrullimet e saj të para në vitin 2006.

Gjithashtu Montazeri ka bërë të ditur se “Parlamenti dhe gjyqësori janë duke punuar” për çështjen e mbulesës së detyrueshme, pa u futur më në këtë çështje. Presidenti ultra-konservator, Ebrahim Raissi, vendosi kufizime të reja në veshje këtë verë. rsi-eb

blank

“Po ngordhim si miza”: Fshati rus përballet me mungesë burrash

Siberia. Realities

Andrei Epov i dërgon pasagjerët me autobus në fshatin e vogël të Siberisë, Bukaçaça, nga qyteti më i afërt i madh, Çita.

Fshati me 1.200 banorë në Zabaikallski Krai – Lindja e Largët e Rusisë – është i vështirë për t’u arritur dhe, sipas banorëve lokalë, një vend edhe më i vështirë për jetesë.

Lufta e Rusisë në Ukrainë, e cila ka nisur në shkurt dhe vazhdon ende, i ka shtuar edhe më shumë problemet për ta.

Një përqindje e konsiderueshme e burrave të moshës ushtarake janë përfshirë në mobilizimin mbarëkombëtar për luftë, që presidenti rus, Vladimir Putin, ka shpallur në shtator.

“Autoritetet kanë harruar për Bukaçaçën. Atyre u ka rënë në mend për të vetëm tani, gjatë mobilizimit”, thotë Epov.

Shërbimi Siberia.Realities i Radios Evropa e Lirë ka udhëtuar për të parë drejtpërdrejt ndikimin e luftës dhe të mobilizimit në fshatrat e largët, si Bukaçaça, ku fabrikat e epokës sovjetike ka kohë që janë mbyllur, ndërsa perspektivat për të rinjtë lidhen kryesisht me minierat e qymyrit.

“[Jeta] në Bukaçaça është sikur pas një lufte. Ka vetëm një dallim: Ata do ta rindërtojnë Mariupolin, ndërsa ne kemi jetuar dhe do të vazhdojmë të jetojmë në gërmadha”, thotë thotë një banor.

“[Jeta] në Bukaçaça është sikur pas një lufte. Ka vetëm një dallim: Ata do ta rindërtojnë Mariupolin, ndërsa ne kemi jetuar dhe do të vazhdojmë të jetojmë në gërmadha”, thotë thotë një banor.

Epov bën një krahasim midis Bukaçaçës dhe qytetit lindor të Ukrainës, Mariupol, i cili është kapur nga forcat ruse pas një rrethimi brutal që ka zgjatur me muaj.

“[Jeta] në Bukaçaça është sikur pas një lufte. Ka vetëm një dallim: Ata do ta rindërtojnë Mariupolin, ndërsa ne kemi jetuar dhe do të vazhdojmë të jetojmë në gërmadha”, thotë Epov.

Në javët e para pas shpalljes së mobilizimit ushtarak, në Bukaçaça ka dalë lajmi se një banor lokal, që u ka shpërndarë ujë banorëve të tjerë të fshatit, është rekrutuar për luftë në Ukrainë.

Kjo është konfirmuar nga Viktor Nadelyayev, një zyrtar lokal, i cili ka thënë për portalin e lajmeve Chita.ru se “shoferët që kemi pasur, i kanë marrë” gjatë mobilizimit.

Kjo ka bërë që shumë banorë në Bukaçaça, e sidomos të moshuar, të detyrohen t’i mbushin kovat me ujë në një pus dhe t’i bartin ato disa kilometra, deri në shtëpi.

“Është dimër dhe nuk kemi pastrues rrugësh. Është akull. Nuk është e lehtë t’i bartësh kovat”, thotë Natalya, e cila nuk dëshiron të identifikohet me mbiemër.

Një banor i moshuar në Bukaçaça detyrohet t’i mbushë kovat me ujë në një pus dhe t’i bartë ato disa kilometra, deri në shtëpi.

Një banor i moshuar në Bukaçaça detyrohet t’i mbushë kovat me ujë në një pus dhe t’i bartë ato disa kilometra, deri në shtëpi.

Ajo thotë se autoritetet kanë bërë përpjekje të gjejnë zëvendësues, por, sipas saj, kandidatët kanë qenë ose alkoolistë, ose pensionistë.

“Ju mund të negocioni me individë privatë dhe ata do t’ju sjellin ujë – 150 rubla [2.50 dollarë] për fuçi. Por, ku t’i gjejmë këto para…”, thotë Natalya, e cila ka punuar në një dyqan lokal, përpara se të dilte në pension.

Natalya thotë se vajza e saj dhe nipi jetojnë në qytetin Çernishevsk, rreth 50 kilometra në jug të Bukaçaçës, dhe se ka frikë se ai do të dërgohet për të luftuar në Ukrainë.

“Ai ka pasur dy shokë klase që kanë vdekur në Ukrainë. Njëri është varrosur së voni. Ka qenë rekrut”, thotë Natalya.

Ndryshe nga burrat rusë, të regjistruar për mobilizim, autoritetet ruse janë zotuar se nuk do të dërgojnë rekrutë të rinj për të luftuar në Ukrainë.

Shërbimi Siberia.Realities i Radios Evropa e Lirë ka udhëtuar për të parë drejtpërdrejt ndikimin e luftës dhe të mobilizimit në fshatrat e largët, si Bukaçaça.

Shërbimi Siberia.Realities i Radios Evropa e Lirë ka udhëtuar për të parë drejtpërdrejt ndikimin e luftës dhe të mobilizimit në fshatrat e largët, si Bukaçaça.

Por, Natalya thotë se “këto janë vetëm fjalë”. “Ata po i dërgojnë”, thotë ajo.

Irina, një banore tjetër në Bukaçaça, thotë se djali i saj 27-vjeçar, Gera, ka qenë duke nxjerrë qymyr kur ka marrë njoftimin për rekrutim.

“Ashtu si gjithë të tjerët, edhe atë e kanë marrë nga shtëpia, e kanë futur në autobus dhe e kanë larguar”, thotë Irina.

Irina thotë se djali i saj tani është i vendosur në qytetin jugor rus, Rostov-on-Don, dhe “transporton pajisje prej atje” në anën tjetër të kufirit ukrainas, rreth 200 kilometra larg.

“Ai ka qenë neutral sa i përket temës së luftës, por kur i kam sugjeruar që të përpiqet të shpëtojë nga mobilizimi, ka refuzuar. Më ka thënë se nëse e thërret atdheu, ai do të luftojë. Nuk kam bërë më përpjekje që ta bind”, rrëfen Irina.

“Fshati nuk do të ketë bukë”

Në mesin e atyre që nuk janë kthyer nga lufta në Ukrainë, është pronari i një furre të bukës në Bukaçaça.

Disa vite më parë, Vladislav Akhmadulin ka marrë furrën nga nëna e tij, Tatyana Akhmadulina, dhe babai i tij, i cili e ka hapur atë rreth dy dekada më parë.

“Gatimi është puna e jetës sime”, thotë Akhmadulina.

“Por, së shpejti, mund të detyrohem ta mbyll furrën e bukës. Fshati nuk do të ketë bukë. Fizikisht, është e vështirë për mua dhe nuk dihet nëse djali im do të kthehet nga Ukraina”, thotë ajo.

Nëse mbyllet kjo furrë buke, fshati nuk do të ketë bukë.

Nëse mbyllet kjo furrë buke, fshati nuk do të ketë bukë.

Djali i saj është mobilizuar në fund të shtatorit.

Akhmadulina thotë se ai – pasi ka shërbyer më herët në ushtri – e ka ndjerë se është detyrë e tij që të rekrutohet për luftë.

“Për mendimin tim, nuk është detyrë, por frikë se si do t’ju shohin fqinjët nëse refuzoni”, thotë Akhmadulina.

“Tani jam penduar që e kam dëgjuar. Nuk është dashur. Megjithatë, do të përpiqem ta kthej. Do t’i shkruaj prokurorisë. Kam frikë, sigurisht. Kam frikë për djalin tim”, shprehet ajo.

Akhmadulina tregon se djali i saj i ka blerë vetë edhe furnizimet për dislokim.

Nadezhda dhe Nikolai Ogarkov janë, po ashtu, banorë të Bukaçaçës. Ata janë takuar në një fabrikë të metaleve – tashmë të mbyllur – dhe që atëherë janë bashkë.

“Në fund të tetorit kemi festuar 50 vjet bashkë”, thotë Nadezhda.

Ata thonë se nipi i tyre 24-vjeçar, Aleksandr Ogarkov, ka punuar në kompaninë lokale të minierave të qymyrit deri në verën e kaluar, por se puna aty ka qenë “shumë e keqe” dhe e ka detyruar të shkojë në Vlladivostok, ku ka kryer shërbimin ushtarak.

“Ai është mobilizuar atje”, thotë Nikolai.

“Nuk na ka thënë asgjë për këtë. Ka thirrur njëherë, ka thënë se do ta çojnë në Ukrainë. Ka kaluar një javë në stërvitje dhe kaq. Ka një muaj që është në luftë”, thotë ai.

Në Bukaçaça ndodhen dy varreza. Andrei, një pensionist lokal, tregon se në njërën prej tyre gjendet një memorial për ushtarët japonezë, të varrosur atje.

Rreth dy dekada më parë, thotë Andrei, pasardhësit e tyre kanë ardhur për t’i riatdhesuar eshtrat.

“Ne i kemi zhvarrosur mbetjet dhe japonezët i kanë marrë në shtëpi. Jemi paguar me dollarë për punën tonë në atë kohë”, kujton Andrei.

Varreza tjetër në Bukaçaça është mbushur me shpejtësi, thotë Andrei, edhe para se Putin të niste pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në muajin shkurt.

“Për shkak të minierave të qymyrit në zonën tonë, vendi nuk është për jetesë. Po ngordhim si miza, edhe pa luftë”, thotë Andrei.

“Dhe, së shpejti, do të na duhet t’i varrosim të rinjtë – ata që do të sillen nga Ukraina. Shikoni, kanë përgatitur tashmë një copë toke për varrime të reja”, thotë Andrei, duke ngritur dorën kah disa varre të mbuluara me borë.

Përgatiti: Valona Tela
blank

Kremlini i përgjigjet Presidentit Biden mbi takimin me Presidentin Putin

VOA

Kremlini tha sot se Presidenti Vladimir Putin është i hapur për bisedime mbi një zgjidhje të mundshme mbi Ukrainën, por shtoi se refuzimi i Shteteve të Bashkuara për të njohur territoret e aneksuara nga Moska, po bëhet pengesë për një kompromis të mundshëm.

Mënyra më e preferuar për të arritur qëllimet tona është nëpërmjet mjeteve paqësore e diplomatike“, tha zoti Dimitri Peskov. “Putini ka qenë, është dhe mbetet i hapur për kontakte e negociata”, shtoi ai.

Rusia ka shpallur aneksimin e rreth një të pestës së territorit të vendit ish-sovjetik, Ukrainës, gjë që Perëndimi dhe Kievi thonë se nuk do ta pranojnë ndonjëherë. Kremlini thotë se kjo është pengesë për gjetjen e një kompromisi të mundshëm.

I pyetur nëse Moska shihte një mundësi për negocita pas deklaratës mbi këtë çështje të presidentit Biden, zoti Peskov tha se “në thelb, zoti Biden u shoreh se negociatat janë të mundshme vetëm pasi Putini të largohet nga Ukraina”.

Kremlini, tha zoti Peskov, nuk mund ta pranonte këtë gjë, duke shtuar se ai që Moska e quan një operacion i posaçëm ushtarak, do të vazhdojë në Ukrainë.

Ukraina dhe Perëndimi thonë se presidenti Putin nuk ka asnjë justifikim për atë që ata e konsiderojnë si një luftë pushtuese të stilit perandorak. Kievi thotë se do të luftojë derisa ushtari i fundit rus të largohet nga territori i vendit.

blank

Rusia kërcënon NATO-n: Nëse furnizoni Ukrainën me ‘Patriot’ do jeni objektivi ynë

NATO do të kthehet në një “objektiv konkret” për ushtrinë ruse nëse aleanca furnizon Ukrainën me raketat Patriot, ka paralajmëruar kreu i Këshillit të Sigurimit të Moskës.

Dmitry Medvedev, i cili ka shërbyer si president i vendit lëshoi ​​deklaratën alarmante sot ndërsa liderët e NATO-s takohen në Rumani për të diskutuar fazën tjetër të mbështetjes për Kievin, ku mbrojtja e avancuar e raketave mbetet në krye të agjendës.

“Nëse NATO furnizon fanatikët e Kievit me raketat Patriot së bashku me personelin e tyre ata do të bëhen menjëherë një objektiv legjitim i Forcave tona të Armatosura,” tha ai.

Medvedev, i cili e bëri deklaratën përmes llogarisë së tij në Telegram, nuk e bëri të qartë nëse objektivat do të ishin sistemet Patriot, ekuipazhet e NATO-s, apo vetë NATO.

Menjëherë pasi u shfaq mesazhi i Medvedev, ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba deklaroi se Kievit i duhen raketat Patriot për të mbrojtur infrastrukturën kryesore. syri.net

blank

Vdes ish-lideri kinez Jiang Zemin

RFE/RL

Ish-presidenti kinez, Jiang Zemin, ka vdekur të mërkurën në moshën 96-vjeçare nga leukemia dhe dështimi i shumëfishtë i organeve, ka raportuar të mërkurën media shtetërore.

Jiang ka vdekur në shtëpinë e tij në Shangai, ka thënë agjencia e lajmeve Xinhua, duke publikuar një letër të autoriteteve shtetërore, përmes së cilës është bërë e ditur vdekja.

“Vdekja e Jiang Zeminit është një humbje tejet e madhe për partinë tonë, ushtrinë dhe popullsinë tonë të të gjitha etnive”, është thënë në letër, duke njoftuar se vendimi është bërë me “dhimbje të madhe”.

Në letër, Jiang është përshkruar si lider i jashtëzakonshëm një marksist i mrekullueshëm, lider shtetëror, strateg ushtarak, diplomat dhe luftëtar komunist i dëshmuar për kohë të gjatë.

Jiang ka fituar pushtetin pas shtypjes së përgjakshme të protestave pro-demokracisë që janë mbajtur më 1989 në sheshin Tiananmen.

Megjithatë, ai me vonë ka arritur të nxjerrë vendin nga një izolim i atëhershëm diplomatik dhe të rregullojë marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara.

Pas zbatimit të këtyre politikave, Kina ka përjetuar bum ekonomik.

blank

Kanali Anglez: Me Shqipërinë si ‘shtet i sigurt’, shqiptarët s’kanë të drejtë azili, dëbim brenda pak ditësh

Siç u njoftua së fundi, Ministrja e Brendshme britanike Suella Braverman, po shqyrton planin për të përshpejtuar largimin nga vendi të azilkërkuesve që vijnë nga shtete të përcaktuara si “të sigurta”, një përpjekje kjo për të trajtuar krizën e emigrantëve të Kanalit.

Sipas The Times, qeveria britanike po kërkon të rikthejë një listë shtetesh që konsiderohen nga Zyra e Brendshme si të sigurta.

Kërkesat për azil të qytetarëve nga këto shtete do të konsideroheshin kryesisht si të pabazuara, përveç nëse ata janë në gjendje të ofrojnë prova për të kundërtën. Këtu përfshihet edhe fakti se nuk do të kenë të të drejtë për ankesë, ata që refuzohen.

Gazeta thotë se planet do të imitonin një politikë laburiste të fillimit të viteve 2000, në të cilën kërkuesve të azilit nga të ashtuquajturat vendet e “listës së bardhë” do t’u trajtoheshin kërkesat në më pak se 10 ditë.

Emigrantët që mbërrijnë me varka të vogla nga ndonjë prej vendeve që konsiderohen të sigurta, thuhet se do të ndalohen në vendin e përpunimit të Manston në Kent, ose në qendra të tjera pritjeje.

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha në një deklaratë: “Ne kemi qenë të qartë se do të vazhdojmë të përdorim çdo mjet në dispozicionin tonë për të penguar migrimin e paligjshëm, duke përfshirë kthimin e atyre që nuk kanë të drejtë të jenë në Mbretërinë e Bashkuar, për në shtetet nga vijnë.

“Ne i kthejmë njerëzit që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht përmes një përzierjeje të marrëveshjeve zyrtare dhe informacionit me një numër vendesh dhe jemi gjithmonë në kërkim të mënyrave për të përshpejtuar largimet dhe për të përmirësuar proceset tona të kthimit me vendet e tjera.”

The Times raporton se lista do të përfshijë Shqipërinë. Shqiptarët përbënin pak më shumë se një të tretën e njerëzve të zbuluar duke kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla në nëntë muajt e parë të vitit.

Ata përbënin gjithashtu gati gjysmën e atyre të zbuluar në korrik-shtator.

Shifrat, të cilat janë publikuar nga Zyra e Brendshme, tregojnë se ka pasur 33,029 mbërritje me varka të vogla në Mbretëria e Bashkuar nga janari deri në shtator të këtij viti.

Nga ky total, 11,241 (35%) ishin shtetas shqiptarë. Pothuajse të gjithë këta kanë ardhur që nga maji.

“Ne e vlerësojmë komunitetin tonë shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar dhe vazhdojmë të mirëpresim shqiptarët që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar ligjërisht dhe kontribuojnë në shoqërinë britanike,” tha një zëdhënës i Home Office.

“Megjithatë, këtë vit po shohim një numër të madh shqiptarësh që rrezikojnë jetën e tyre dhe bëjnë udhëtime të rrezikshme dhe të panevojshme drejt Britanisë së Madhe përmes mënyrave të paligjshme, dhe kjo po ngarkon më tej sistemin tonë të azilit.

“Me bashkëpunimin e Qeverisë së Shqipërisë, ne po shfrytëzojmë çdo mundësi për të përgjuar punën e bandave të organizuara kriminale dhe kontrabandistëve të njerëzve dhe për të përshpejtuar largimin e shqiptarëve pa të drejtë që nuk kanë të drejtë qëndrimi në Mbretërinë e Bashkuar.”syri.net

blank

Publikoi një takim me nëna të ushtarëve që luftojnë në Ukrainë, zbulohet gënjeshtra e Kremlinit, ja me kë bisedoi vërtet Putini

Propaganda ka qenë një nga armët e preferuara të Kremlinit për të manipuluar perceptimin e qytetarëve dhe për të shtuar mbështetësit për Vladimir Putin.

Një nga rastet më të fundit të zbuluara, ka qenë ajo e së premtes, ku u transmetuar një takim që lideri rus zhvillonte me nënat e ushtarëve rusë, në përgjigje të thirrjeve të shumta të zemëruara në rrugë.

Megjithatë, sipas mediave perëndimore, gratë e pranishme në mbledhje nuk ishin aspak nëna të ushtarëve të cilët janë dërguar në luftë në Ukrainë.

Shumë gra kanë protestuar javët e fundit për vdekjen e djemve të tyre në frontin ukrainas dhe për rekrutimin e vazhdueshëm. Kjo është arsyeja pse presidenti rus vendosi t’i takojë ata për të ndarë dhimbjen e tyre dhe për t’u ofruar atyre mbështetjen e tij.

Por ky takim, i cili duhej të ishte emocional dhe i sinqertë, në fakt nuk ishte gjë tjetër veçse një show.

Në mesin e grave që u ulën rreth tryezës së Putinit, në fakt kanë qenë kryetarja e shoqatës pro Putinit, Nadezhda Uzunova, si dhe deputetja e partisë “Rusia e Bashkuar” e Putinit, Olga Beltseva.

Gjithashtu, historiani ushtarak francez, presidenti i Institutit Action Resilience dhe avokati në Shoqatën e Avokatëve të Marsejës, Cedric Mas, identifikoi shumë nga gratë e pranishme me Vladimir Putin të premten.

“Shumica e tyre ishin punonjëse të ministrisë, aktorë, madje edhe deputetë të regjimit të Putinit”, tha ai.

“Nënat” e tjera ruse janë identifikuar se kanë më shumë profile politike, duke përfshirë një politikane nga Moska, Olga Belsteva. Ai është anëtar i së njëjtës parti si Vladimir Putin, e quajtur Rusia e Bashkuar.

Në të djathtë të presidentit rus ne shohim gjithashtu një mik të ngushtë të liderit çeçen Ramzan Kadyrov.

(BalkanWeb)

blank

Si i rekruton Wagner luftëtarët në burgjet e Siberisë?

Shërbimi rus i REL-it

Një burrë me veshje ushtarake, me një kapelë “fantomë” në kokë dhe me shenja të forcave speciale, më 3 tetor u shfaq në Koloninë ndëshkuese me numër 29, në rajonin minerar rus të Kemerovës.

Gjatë inspektimit, atë mbrëmje, përpara disa qindra të burgosurve të rreshtuar në oborrin e burgut, një burrë i paidentifikuar bëri një ofertë: aplikoni “për një udhëtim në Ukrainë”.

Kështu ka rrëfyer një nga të burgosurit, përmes bisedës telefonike me Shërbimin rus të Radios Evropa e Lirë.

Rreth 200 persona shprehën interesimin e tyre, tha i burgosuri, i cili bëri një video të ngjarjes, por kërkoi të mos i përmendet emri, nga frika e ndëshkimit nga zyrtarët e burgut.

Por, deri në fund të muajit, megjithatë, interesimi ishte zbehur, tha i burgosuri. Pastaj u shfaqën rekrutuesit nga kompania famëkeqe mercenare Wagner.
“Ata i ndërprenë lidhjet më 26 tetor, siç bëjnë gjithmonë kur vijnë ‘wagneristët”, tha ai, duke aluduar në autoritetet e burgut.

“Pajisjet u rikonfiguruan, kështu që të gjithë mbetën pa asnjë komunikim gjatë atyre ditëve”.

“Dhe ata filluan të shfaqnin filma për Wagnerin”, tha i burgosuri dhe shtoi se një nga filmat ishte “Më i miri në ferr”.

Derisa lufta e Rusisë kundër Ukrainës po hyn në një fazë të re, të pasigurt, autoritetet në Moskë i janë drejtuar sistemit të gjerë të burgjeve të vendit për të plotësuar njësitë e rraskapitura, pas gati dhjetë muajsh në konfliktin e ashpër.

Mobilizimi i rezervistëve ushtarakë, i shpallur më 21 shtator, kishte për qëllim rekrutimin e 300.000 njerëzve, të cilët do të dërgoheshin për të luftuar ose për të mbështetur forcat në Ukrainë.

Besohet se mijëra prej tyre janë tashmë në disa pozicione të vijës së parë: në rajonin Herson, ku trupat ruse u detyruan në fillim të këtij muaji të tërhiqeshin të poshtëruara, si dhe në Donbas, ku luftimet po intensifikohen.

Nuk dihet se cilat janë në përgjithësi humbjet e forcave ruse që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt. Megjithatë, zyrtarët perëndimorë thonë se numri i ushtarëve të vrarë dhe të plagosur është ndërmjet 80 mijë dhe 90 mijë.

Përveç mobilizimit, zyrtarët u janë drejtuar metodave më pak tradicionale të rritjes së numrit të trupave. Ndër to janë edhe zhvendosja e kufirit të moshës dhe reduktimi i kërkesave të tjera fizike për ushtarët e mobilizuar rishtazi, si dhe rekrutimi i drejtpërdrejtë i vullnetarëve të rinj.

Të paktën, që nga korriku, kjo ka përfshirë kërkimin e rekrutëve në mesin e rreth 470.000 njerëzve në burgjet e Shërbimit federal ndëshkues – korrektues.

Në burgje fushata udhëhiqet nga Grupi Wagner (Wagner Group), kompani private në pronësi të biznesmenit që është i lidhur me Kremlinin, luftëtarët e të cilit, sipas burimeve të besueshme, janë të përfshirë në krime lufte në Siri, Libi dhe Republikën e Afrikës Qendrore.

“Niveli më i lartë i vetëdijes”

Raportet se Wagner po rekruton të burgosur, u shfaqën për herë të parë gjatë kësaj vere, në zonën e Shën Petersburgut.

Themeluesi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, i mohoi raportet dhe kërkoi që të fillonte një hetim penal kundër medias Fontanka, e cila raportoi së pari për të.
Rreth një muaji më pas, në një video që qarkulloi në Rusi, Prigozhin shihet duke folur me të burgosurit në burgun e rajonin të lumit Vollga, në Mari El. Prigozhin u premtoi të burgosurve lirim të parakohshëm nga burgu në këmbim të shërbimit të një turni luftarak gjashtëmujor në Ukrainë.

 

Gjatë dy muajve të ardhshëm, nga e gjithë Rusia dolën gjithnjë e më shumë raporte që dokumentonin se si të burgosurit hidheshin në luftime dhe, në disa raste, vdisnin në numër më të madh se forcat e rregullta ruse ose mercenarët e trajnuar profesionalisht.

Portali hulumtues Insajder ka kontrolluar njoftimet për vdekjet, të cilat drejtuesit e Wagner-it dërguan në shtator dhe tetor tek të afërmit dhe të mbijetuarit e të burgosurve që vdiqën duke luftuar në Ukrainë. Faqja e internetit liston më shumë se 500 njerëz të vrarë.

Në këta dy muaj, numri i përgjithshëm i burrave në burgjet ruse është reduktuar për 23.000, sipas portalit informativ Mediazona, i specializuar për çështjet e drejtësisë dhe burgjeve. Ky portal theksoi se një gjë e tillë nuk kishte ndodhur më herët dhe se me siguri është për shkak të numrit të të burgosurve që ka rekrutuar Wagner.

Olga Romanova, aktiviste që drejton organizatën për të drejtat e të burgosurve “Rusia prapa hekurave”, vlerësoi se deri në 50.000 të burgosur mund të jenë rekrutuar për të luftuar në Ukrainë.

Sipas aktivistëve për të drejtat e njeriut dhe sipas burimeve nga burgjet, rekrutuesit e Wagner-it, vetëm gjatë nëntorit ishin në të paktën gjashtë burgje në Siberi dhe në Lindjen e Largët. Për t’u rekrutuar aplikuan disa qindra të burgosur, kryesisht ata që vuanin dënime më të gjata në burgjet e sigurisë maksimale.

E pyetur nga gazetarët, në fillim të këtij muaji, në lidhje me aktivitetet e rekrutimit të Wagner-it, kompania e Prigozhinit publikoi një deklaratë, në të cilën ai u citua të krahasonte të burgosurit me pjesëtarët e elitës.

“Mendoj se të burgosurit e kanë nivelin më të lartë të vetëdijes, shumë më të lartë se elita ruse”, tha Prigozhin, më 11 nëntor, në një postim në Telegram. Ai ka kritikuar ashpër Ministrinë e Mbrojtjes dhe konsiderohet si kundërshtar i anëtarëve më liberalë të qarqeve qeverisëse.

“Për shkak se të burgosurit janë njerëz të zakonshëm, të cilët në ndonjë moment nuk ishin me fat në jetën e tyre – prandaj ata u përgjigjën në mënyrë kaq masive si vullnetarë”.

“Të rrahur rëndë, nuk mund të ecin vetë”

Në Koloninë ndëshkuese me numër 29 të Kemerovës, rreth 100 të burgosur përfundimisht pranuan ofertën e paraqitur nga një delegacion oficerësh të Wagner-it, tha i burgosuri për Shërbimin rus të Radios Evropa e Lirë.

Kushtet për angazhim: amnisti e plotë për krimet e kryera dhe një pagë mujore prej 100.000 rublash (1.585 euro), tha i burgosuri. Kjo është më shumë se paga mesatare në Kemerovë, një rajon industrial dhe i minierave në Siberi, kryesisht depresiv.

Ashtu siç u lehtësuan kërkesat fizike për ushtarët që nuk vijnë nga burgu, rekrutuesit e Wagner-it pranuan vullnetarë mbi moshën 50 vjeç, si dhe ata që vuanin nga HIV-i ose hepatiti.

Fushata e rekrutimit në burgje është e mbuluar kryesisht me fshehtësi dhe ka mërzitur të afërmit që kanë frikë se burrat ose djemtë e tyre në burg, nuk e kuptojnë plotësisht se për çfarë po pajtohen.

Në një objekt tjetër në rajonin e Kemerovës, Kolonia ndëshkuese me numër 37, disa të burgosur raportuan se ishin të lidhur për radiatorë të nxehtë, për orë të tëra, në mënyrë që ndaj tyre të bëhej presion që të paraqiteshin për t’u bashkuar me radhët e mercenarëve. Sipas përllogaritjeve të disa të afërmve, më shumë se 100 të burgosur u larguan nga ai burg në mes të nëntorit, për stërvitje para se të dërgoheshin në luftë.

“Ata që refuzuan janë kthyer sërish në burg, por janë rrahur rëndë, nuk mund të ecin vetë”, tha gruaja e një të burgosuri, e cila gjithashtu kërkoi të mos i publikohet emri.

“Nuk na lejojnë t’i shohim. Nuk po na lejojnë as të flasim me ta”.
Një grua tjetër, Ana, tha se më 5 nëntor humbi kontaktin me bashkëshortin e saj Artyomin, i cili gjithashtu po vuante dënimin në Koloninë 37. Ajo filloi t’u shkruante letra autoriteteve të burgut duke kërkuar përgjigje.

“Pastaj më thirri një burrë nga një numër i panjohur; ai tha se ishte shoku i dhomës i burrit tim në qeli. Ai tha se Artyom gjoja ishte detyruar të nënshkruajë një marrëveshje për të shkuar në luftë. E dërguan me avion ushtarak”, tha ajo.

“Më tha se ndaj Artyomit kanë përdorur shok elektrik dhe e kanë torturuar me ujë. E di që burri im nuk do të dilte kurrë vullnetar për diçka të tillë. I kanë mbetur edhe katër vjet! Çfarë lloj lufte është kjo?”

Në fillim të këtij muaji, portali rajonal i lajmeve Taiga.Info raportoi se të burgosurit në Koloninë ndëshkuese me numër 37, ishin rrahur dhe torturuar për t’i detyruar që t’i bashkohen Wagner-it.

 

Në tetor, ishte hera e fundit kur Svetlana nga qyteti siberian Krasnoyarsk, 600 kilometra në lindje të Kemerovës, e pa ose dëgjoi djalin e saj 38-vjeçar, i cili po vuan një dënim pesë-vjeçar për drogë në Koloninë ndëshkuese me numër 5, në periferi të qytetit.

Zakonisht, tha ajo, me djalin e saj ishin në kontakt të rregullt përmes mesazheve.
Svetlana, e cila kërkoi që mbiemri i saj të mos publikohej për arsye sigurie, më 9 nëntor, tha se ajo u takua me një drejtor burgu, i cili i tha asaj se djali i saj po dërgohej për të luftuar në Ukrainë dhe se ishte angazhuar nga Wagner-i.
Një ditë më pas, djali i saj telefonoi nga një numër i panjohur dhe konfirmoi se kishte aplikuar te Wagner. Ai u transferua në një objekt të ri pranë kufirit me Ukrainën.

Svetlana ishte e indinjuar.

“Mbi çfarë baze i lanë rekrutuesit në burg dhe u dhanë atyre qasje te të burgosurit? Sipas cilit ligj i lëshojnë të burgosurit? Kjo nuk është askund në ligj”, tha ajo për Shërbimin rus të Radios Evropa e Lirë.

“Pse nuk më informuan?”.

Një tjetër i burgosur në Koloninë ndëshkuese me numër 33, në rajonin bregdetar të Paqësorit, Primorje, tha se një numër i konsiderueshëm i të burgosurve u paraqitën të hynin në Wagner.

Në rajonin verior të Jakutias, aktivistët e të drejtave të njeriut thanë se rekrutuesit e Wagner-it, që nga 14 nëntori, kanë qenë në dy objekte të sigurisë maksimale në jug të kryeqytetit rajonal Jakutska.

Sipas një aktivisti jakutas, i cili foli në kushte anonimiteti, rreth 200 njerëz u regjistruan si vullnetarë. Aktivisti tha gjithashtu se disa të burgosur raportuan se kërcënoheshin me zgjatje të dënimit nëse refuzonin të paraqiteshin vullnetarisht.

Aksionet e rekrutimit nga Wagner-i hasën në rezistencë, në të paktën një institucion. Të afërmit e të burgosurve në Koloninë ndëshkuese me numër 14, në rajonin siberian të Novosibirsk, më 3 nëntor, organizuan një protestë të vogël përpara institucionit, duke kërkuar qasje te të burgosurit që kishin pranuan t’i bashkoheshin Wagner-it.

Përgatiti: Bekim Bislimi
blank

“Poshtë Partia Komuniste Kineze! “Poshtë Xi Jinpingu!”, protestuesit përleshje me policinë

Qindra protestues e policë u përleshën në Shangai të dielën në mbrëmje, ndërsa protestat mbi kufizimet e ashpra të Kinës lidhur me koronavirusin hynë në ditën e tretë dhe u përhapën në disa qytete të tjera të vendit.

Vala e mosbindjes civile nuk është parë në Kinë që nga ardhja në pushtet e presidentit Xi Jinping një dekadë më parë, ndërsa vazhdon të rritet zhgënjimi ndaj politikës së tolerancës zero ndaj koronavirusit, gati tre vjet pas fillimit të pandemisë. Masat kufizuese kundër Covid-19 ndikuar rëndë ekonominë e dytë më të madhe të botës.

“Unë jam këtu sepse e dua vendin tim, por nuk e dua qeverinë time … dua të jem në gjendje të lëviz lirisht, por nuk mundem. Politika jonë mbi COVID-19 është një lojë dhe nuk është e bazuar në shkencë ose realitetin”, tha një protestues në qendrën financiare të quajtur Shaun Xiao.

Protestuesit gjithashtu dolën në rrugë në qytetet e Wuhan dhe Chengdu të dielën, ndërsa studentët në konviktet e shumta universitare në Kinë organizuan protesta gjatë fundjavës.

Në orët e para të së hënës në Pekin, dy grupe protestuesish me një total prej të paktën 1000 njerëzish u mblodhën përgjatë Unazës së Tretë të kryeqytetit kinez pranë lumit Liangma, duke refuzuar të shpërndahen.

“Nuk duam maska, duam liri. Nuk duam teste të Covid-19, duam liri”, thërriste njëri nga grupet e protestuesve.

Protestat janë përhapur në të gjithë Kinën që kur një zjarr vdekjeprurës në një apartament në qytetin veriperëndimor të Urumqit ngriti shumë pikëpyetje mbi masat e ashpra kundër koronavirusit.

Që nga e premtja protestat po mbahen në të gjithë vendin. Protestat në rrugë janë jashtëzakonisht të rralla në Kinë.

Në Shangai demonstruesit kërkuan dorëheqjen e udhëheqësit kinez Xi Jinping ndërsa nderuan në heshtje viktimat e një zjarri në qytetin Urumqi.

Protestat u shoqëruan me thirrjet “Poshtë Partia Komuniste Kineze! “Poshtë Xi Jinpingu!”

Turmat e njerëzve mbanin në duar fletë të bardha në shenjë proteste kundër censurës dhe bënin thirrje për liri ndërsa mbaheshin nën vëzhgim nga një grup i madh forcash të sigurisë.

Dëshmitarët thanë se gjatë protestës ata dëgjuan gjithashtu thirrje si “Hiqni masat kufizuese në Urumqi, Xinjiang, dhe në të gjithë Kinën!”.

Zjarri i së enjtes që shkaktoi vdekjen e 10 personave në një ndërtesë shumëkatëshe në Urumqi, kryeqyteti i rajonit të Xinjiangut, ka shkaktuar zemërim të gjerë publik. Shumë përdorues të internetit thanë se banorët nuk arritën të shpëtohen në kohë sepse ndërtesa ishte pjesërisht e mbyllur për shkak të masave kundër Covid-19. Zyrtarët e qytetit e kanë mohuar këtë gjë.

Pekini po vazhdon të zbatojë politikën e tolerancës zero ndaj COVID-it, megjithëse pjesa më e madhe e botës i ka hequr masat kufizuese të lidhura me pandemisë dhe po përpiqet të bashkëjetojë me koronavirusin.

“Ju fitoni para dhe nuk e keni përjetuar papunësinë. Po ne çfarë të bëjmë?! Kanë kaluar tashmë tre vite”, thërriste një protestuese.

Ndonëse rastet me COVID në Kinë janë më të ulëta krahasuar me vendet e tjera të botës, në ditët e fundit ato janë rritur në nivele rekord. Autoritetet kineze njoftuan të dielën se një ditë më parë janë regjistruar rreth 40,000 infeksione të reja me Covid-19.bw


Send this to a friend