VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Miliarderi japonez udhëtari i parë drejt Hënës

By | September 18, 2018
blank

Komentet

blank

Liga Arabe dhe OIC thirrje për respektimin e marrëveshjes për ndarjen e pushtetit në Sudan

Liga Arabe dhe Organizata e Bashkëpunimit Islam (OIC) u bëri thirrje të gjitha palëve në Sudan që t’i binden marrëveshjes për ndarjen e pushtetit që përshkruan tranzicionin politik në vend, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ushtria sudaneze arrestoi kryeministrin e Sudanit, Abdullah Hamdok, si dhe ministrat në qeverinë e përkohshme.

Ministria e Informacionit bëri të ditur se Hamdok u arrestua nga një forcë ushtarake pasi ai refuzoi të mbështeste atë që e përshkroi si “grusht shteti”.

Në një postim në Twitter, Liga Arabe me qendër në Kajro shprehu shqetësim të thellë për zhvillimet në Sudan dhe u bëri thirrje të gjitha palëve që të respektojnë plotësisht Deklaratën Kushtetuese të nënshkruar në gusht të vitit 2019.

“Është e rëndësishme të respektohen të gjitha vendimet dhe marrëveshjet që janë rënë dakord në lidhje me periudhën e tranzicionit deri në mbajtjen e zgjedhjeve”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, Ahmed Abul-Gheit.

Ai nënvizoi nevojën për “përmbajtje nga marrja e çdo mase që mund të prishë periudhën e tranzicionit ose të tronditë stabilitetin në Sudan”.

Ndërkohë, OIC u bëri thirrje të gjitha palëve sudaneze që të “angazhohen për dokumentin kushtetues në lidhje me periudhën e tranzicionit”.

“Dialogu është mënyra për të tejkaluar dallimet në mënyrë që t’i jepet përparësi interesit suprem të popullit sudanez dhe të arrihen aspiratat e tij për siguri, stabilitet, zhvillim dhe prosperitet”, shtoi në një deklaratë Sekretari i Përgjithshëm i OIC-së, Yousef Al-Othaimeen.

Ndërkohë, nuk ka pasur asnjë koment nga ushtria sudaneze.

Tensionet u përshkallëzuan midis udhëheqësisë ushtarake dhe politikanëve civilë në Sudan që nga një përpjekje e dështuar për grusht shteti muajin e kaluar.

Sudani aktualisht administrohet nga një Këshill Sovran i përbërë nga zyrtarë ushtarakë dhe civilë, i cili mbikëqyr periudhën e tranzicionit deri në zgjedhjet e planifikuara për vitin 2023, si pjesë e një pakti për ndarjen e pushtetit midis ushtrisë dhe koalicionit Forcat për Liri dhe Ndryshim (FFC).

blank

Sudan, forcat e ushtrisë arrestojnë kryeministrin Hamdok dhe liderët e partive

Khartoum

Një grup ushtarakësh në Sudan njoftohet se në orët e mëngjesit kanë arrestuar kryeministrin Abdalla Hamdok dhe liderët e partive partenere të qeverisë së koalicionit që drejton vendin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas informacioneve që gazetari i AA-së ka marrë nga dëshmitarë në ngjarje, mësohet se në disa rajone në Khartoum kanë filluar protestat pas arrestimit të liderëve të koalicionit në pushtet.

Konfirmohet se në mesin të arrestuarve ndodhet kryeministri Hamdok dhe drejtuesit e koalicionit në qeverinë e Sudanit, Forcat për Liri dhe Ndryshim.

Pas arrestimeve në kryeqytetin Khaartoum kanë filluar protestat dhe në disa rrugë protestuesit kanë bllokuar rrugët duke djegur goma.

Ndërsa Ministria sudaneze e Informacionit ka konfirmuar se disa nga anëtarët e Këshillit të Sovranitetit dhe disa ministra të qeverisë së tranzicionit janë arrestuar nga forcat e përbashkëta ushtarake.

Pas veprimeve ushtarake në vend përjetohet ndërprerje në internet dhe linjat telefonike.

blank

Otoniel, baroni famëkeq i drogës, do të ekstradohet në SHBA

VOAL – Qeveria e Bogotas po përgatit ekstradimin në Shtetet e Bashkuara të Dairo Antonio Usuga, “baronit famëkeq të drogës”, i njohur më mirë si “Otoniel”, i cili u kap të shtunën pas një operacioni të kryer në xhunglat e Kolumbisë veriperëndimore.

“Ka një urdhër ekstradimi kundër Otoniel që është gjithmonë në proces,” tha ministri i Mbrojtjes Diego Molano, në një intervistë për një gazetë. “Është rruga për të gjithë ata që kryejnë krime transnacionale”, nënvizoi ministri, duke saktësuar se gati 30% e kokainës kolumbiane të sjellë jashtë i përkiste organizatës së drejtuar nga Otoniel.

I akuzuar nga drejtësia amerikane më 2009, Otoniel është në qendër të një procedure ekstradimi të nisur nga një gjykatë në Nju Jork. Shtetet e Bashkuara dhe Kolumbia kanë ofruar shpërblime në masën më shumë se 5 milionë dollarë, për të marrë informacione të dobishme për kapjen e trafikantit famëkeq të drogës. sda-eb

blank

Koronavirusi kthehet në Kinë

VOAL – Maratona në Wuhan, e cila duhej të zhvillohej sot, u shty në momentin e fundit për shkak të rifillimit të infeksioneve nga Covid-19 në Kinë dhe në funksion të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit 2022.

Kina ka raportuar 26 raste të reja të brendshme të Covid-19, një shpërthim që është bërë testi më i fundit i qasjes së tolerancës zero të vendit pak më shumë se 100 ditë pas Lojërave.

 

Organizatorët e maratonës në Wuhan thanë se maratona është shtyrë për një datë të mëvonshme “për të parandaluar rrezikun e përhapjes së epidemisë”.

Ngjarja do të sillte 26,000 pjesëmarrës në Wuhan në gara të ndryshme, duke përfshirë një maratonë të plotë e gjysmë, në qytetin ku koronavirusi u identifikua për herë të parë në fund të vitit 2019. Komiteti organizues tha se do të rimbursojë tarifat e regjistrimit për konkurrentët. sda-eb

blank

Vritet në një goditje ajrore amerikane një udhëheqës i lartë i al-Kaidës

VOA

Një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës u vra nga një sulm me dron i ushtrisë amerikane në Siri, sipas Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara.

Zëdhënësi i komandës së ushtrisë amerikane, majori John Rigsbee tha në një deklaratë se vrasja e Abdul Hamid al-Matarit “do të dëmtojë aftësitë e organizatës terroriste për të organizuar dhe kryer sulme globale që kërcënojnë qytetarët amerikanë, partnerët tanë dhe civilët e pafajshëm.”

Sulmi ndodhi dy ditë pasi u sulmua një bazë amerikane në Sirinë jugore. Ai nuk shkaktoi viktima mes forcave amerikane. Major Rigsbee nuk tha nëse godtja e së premtes ishte si kundërpërgjigje ndaj atij sulmi.

Një sulm ajror amerikan në shtator shkaktoi vrasjen e një udhëheqësi tjetër të lartë të al-Kaidës pranë Idlibit në Sirinë veriperëndimore.

Disa informacione në këtë artikull janë marrë nga agjencitë për këtë raport erdhën nga AFP, Associated Press dhe Reuters.

blank

Kina: Nuk ka vend për kompromis apo lëshime për çështjen e Tajvanit

Kina tha sot se “nuk ka vend” për kompromis apo lëshime rreth çështjes së Tajvanit, pas komentit të presidentit amerikan Joe Biden se SHBA-ja është e përkushtuar për të mbrojtur ishullin nëse sulmohet, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Wang Wenbin ripohoi pretendimin e kahershëm të Kinës se ishulli është territori i saj në një konferencë ditore pasi Biden bëri komentin e tij një ditë më parë në një forum të organizuar nga CNN.

Kina kohët e fundit ka rritur kërcënimin e saj për të marrë Tajvanin nën kontrollin e saj me forcë nëse është e nevojshme, duke çuar avionë luftarakë pranë ishullit dhe duke bërë manovra të uljeve në plazh.

“Kur bëhet fjalë për çështjet që lidhen me sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës dhe interesat e tjera thelbësore, nuk ka vend që Kina të bëjë kompromis ose lëshime dhe askush nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë e fortë, vullnetin e fortë dhe aftësinë e fortë të popullit kinez për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe integriteti territorial”, tha Wang.

“Tajvani është një pjesë e patjetërsueshme e territorit të Kinës. Çështja e Tajvanit është thjesht një çështje e brendshme e Kinës që nuk lejon asnjë ndërhyrje të huaj”, tha Wang.

Komentet e Bidenit të enjten u konsideruan si thellim të “paqartësisë strategjike” që Washingtoni ka mbajtur në lidhje me mënyrën se si do t’i përgjigjej një sulmi ndaj republikës ishullore vetëqeverisëse.

“SHBA-ja duhet të jetë e kujdesshme me fjalët dhe veprimet e saj për çështjen e Tajvanit dhe të mos dërgojë asnjë sinjal të gabuar për forcat separatiste të pavarësisë së Tajvanit, në mënyrë që të mos dëmtojë seriozisht marrëdhëniet Kinë-SHBA si dhe paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit”, tha Wang.

“Unë thjesht dua t’i bëj Kinës të kuptojë se nuk do të tërhiqemi, nuk do të ndryshojmë asnjë nga pikëpamjet tona”, tha Biden i pyetur nëse SHBA-ja do të dalin në mbrojtje të Tajvanit nëse do të sulmohej, ai u përgjigj: “Sigurisht që do ta mbrojmë. Për këtë ne kemi premtuar”.

Në Taipei, zëdhënësi i presidentes mbështetëse të pavarësisë, Tsai Ing-wen tha se SHBA-ja ka treguar mbështetjen e saj për Tajvanin përmes veprimeve konkrete dhe se 23 milionë qytetarët e ishullit nuk do t’i dorëzoheshin presionit ose nuk do të vepronin me nxitim.

blank

AP – Paralajmërimi i zbulimit amerikan: Kina rrezikon të mbizotërojë teknologjitë e përparuara

Marrë nga Associated Press

Zyrtarët amerikanë të zbulimit paralajmëruan jo për herë të parë të premten lidhur me rrezikun që paraqesin ambiciet e Kinës në fushën e inteligjencës artificiale dhe një sërë teknologjish të përparuara.

Ata shtuan se ato mund t’i japin Pekinit një avantazh ushtarak të rëndësishëm dhe mbizotërim të mundshëm në sektorin e kujdesit shëndetësor si dhe sektorë të tjerë thelbësorë në SHBA.

Zyrtarët e Qendrës Kombëtare të Kundërzbulimit dhe Sigurisë thanë se kanë ripërtërirë parlajmërimet ndaj drejtuesve të biznesit, akademikëve e zyrtarëve të qeverisë vendore dhe shtetërore, në lidhje me rreziqet e pranimit të investimeve kineze apo ekspertizës në industritë kryesore.

Ata thanë se nuk kanë ndërmend t’u kërkojnë atyre të refuzojnë investimet kineze, por po kërkojnë të inkurajojë përpjekjet për të kontrolluar pronësinë intelektuale dhe zbatimin e masave të sigurisë.

Agjencitë amerikane të sigurisë kombëtare nën drejtimin e Presidentit Joe Biden i janë kundërvënë në mënyrë agresive e publike politikave keqdashëse të Kinës, të cilën disa zyrtarë e kanë quajtur kërcënimin më të madh strategjik për Shtetet e Bashkuara. Administrata Biden është përpjekur njëkohësisht të zbusë disa tensione me Pekinin që i takojnë administratës Trump dhe po kërkon të gjejë pika të përbashkëta në çështje që lidhen me tregtinë dhe ndryshimet klimatike.

Pekini ka kritikuar në mënyrë të përsëritur Uashingtonin dhe iu është kundërpërgjigjur shërbimeve amerikane të zbulimit lidhur me vlerësimet e saj ndaj Kinës, përfshirë akuzat se udhëheqësit kinezë kanë fshehur informacione jetike në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Qeveria kineze ka deklaruar qëllimet e saj për të krijuar teknologji fitimprurëse robotike e fusha të tjera sipas planeve që njihen si “Made in China 2025”.

Drejtori në detyrë i Qendrës së Kundërzbulimit, Michael Orlando, u tha gazetarëve në një konferencë të rrallë të enjten se Shtetet e Bashkuara “nuk kanë luksin të humbasin terren” ndaj Kinës në disa fusha kryesore: sikurse inteligjenca artificiale, sistemet autonome, llogaritjet kuantike, gjysmëpërçuesit dhe bioteknologjia.

Zoti Orlando vuri në dukje se bizneset dhe akademikët kinezë i përkasin Partisë Komuniste Kineze dhe u kërkohet t’u shërbejnë interesave të partisë.

Zoti Orlando nuk iu përgjigj pyetjes nëse Shtetet e Bashkuara do të miratojnë kufizime më të ashpra ose ndalime të drejtpërdrejta për investimet kineze në sektorë të caktuar, duke thënë se roli i tij nuk ishte të sugjerojë politika. VOA

blank

Mbretëresha Elizabeth II kaloi një natë në spital

Mbretëresha britanike, Elizabeth II, kaloi një natë në spital për kontrolle mjekësore, njoftoi Pallati Bukinghem.

Sipas deklaratës për media, mbretëresha tani është kthyer në rezidencën e saj dhe është me “disponim të mirë”.

Në deklaratë thuhet se mbretëresha e kaloi natën e së mërkurës në spital dhe se ajo është këshilluar që të pushojë disa ditë, pas një orari të ngjeshur me angazhime publike.

Një vizitë e saj në Irlandën Veriore, e planifikuar për këtë javë, është anuluar.

Mbretëresha Elizabeth II është 94 vjeçe.

Ajo ka marrë fronin e Mbretërisë britanike në vitin 1952.

Në muajin prill, ajo ka humbur bashkëshortin e saj, princin Philip.

Philip ka vdekur në moshën 99-vjeçare.

Ata janë martuar në vitin 1947 dhe kanë katër fëmijë: princin Charles, trashëgimtarin e fronit, princeshën Anne dhe princat Andrew dhe Edward.

blank

Stoltenberg: Marrëdhëniet me Rusinë janë në pikën më të ulët prej Luftës së Ftohtë

RFE/RL

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë të enjten se marrëdhëniet me Rusinë kanë arritur në pikën më të ulët.

“Nuk ka qenë më e vështirë prej përfundimit të Luftës së Ftohtë”, ka thënë Stoltenberg para se të niste samiti dyditor i ministrave të Mbrojtjes në Bruksel, më 21 tetor.

Më herët gjatë këtij muaji, NATO-ja ka dëbuar tetë rusë të akredituar në aleancë, duke thënë se kanë qenë agjentë të inteligjencës.

NATO-ja po ashtu ka ulur numrin e pozitave për akreditim për Rusinë, në dhjetë.

Rusia është përgjigjur duke pezulluar misionin e saj në NATO dhe ka urdhëruar mbylljen e zyrave të aleancës veri-atlantike në Moskë, duke e akuzuar atë se nuk dëshiron dialog dhe se ka dështuar që të ofrojë dëshmi për supozimet rreth spiunimit.

“Ne kemi ende kanale të komunikimit me Rusinë, mirëpo na vjen keq për vendimin e Rusisë që të mbyllë dy zyrat e NATO-s në Moskë dhe të ndalë aktivitetin në misionin e NATO-s”, ka thënë Stoltenberg.

“Qasja e NATO-s ndaj Rusisë vazhdon të jetë e njëjtë si më parë, që nënkupton parandalim dhe mbrojtje të besueshme, të kombinuar me përpjekjet për të pasur dialog kuptimplotë me Rusinë”, ka thënë ai.

Ministrja gjermane e Drejtësisë, Annegret Kramp-Karrenbauer, ka thënë se misioni rus në NATO, ka kryer aktivitete të inteligjencës, të mbuluar me status diplomatik.

“Kjo nuk është sjellje e re”, ka thënë ajo.

Mospajtimet e fundit në mes të NATO-s dhe Rusisë nuk janë në agjendën e samitit në Bruksel, ku ministrat e Mbrojtjes pritet të diskutojnë të ashtuquajturin “master plan” për të mbrojtur aleancën kundër secilit sulm potencial nga Rusia.

Anëtarët e aleancës do të diskutojnë edhe çështje tjera, duke përfshirë mbrojtjen e përbashkët dhe shqetësimet për rritjen e Kinës, investimet në teknologji të re dhe procesin e analizimit të asaj çfarë është mësuar nga misioni në Afganistan.

blank

Mbretëresha Elizabeth pranon këshillën mjekësore, anulon udhëtimin në Irlandën e Veriut

Londër

Mbretëresha Elizabeth II ka pranuar me hezitim këshillën mjekësore që të pushojë për disa ditë, duke anuluar udhëtimin e saj në Irlandën e Veriut, njoftoi sot Pallati Buckingham, transmeton Anadolu Agency (AA).

Pallati nuk dha detaje mbi vendimin, por shtoi se mbretëresha 95-vjeçare është “në humor të mirë dhe është e zhgënjyer që nuk do të jetë në gjendje të vizitojë Irlandën e Veriut, ku duhej të ndërmerrte një seri angazhimesh” të mërkurën dhe të enjten.

Më tej theksohet se ajo “dërgon përshëndetjet më të përzemërta për popullin e Irlandës Veriore dhe mezi pret të vizitojë vendin në të ardhmen”.

Vendimi vjen vetëm disa ditë pasi Elizabeth u pa duke përdorur një shkop gjatë një ngjarje të madhe publike ku po merrte pjesë në Westminster Abbey që shënonte njëqind vjetorin e Legjionit Mbretëror Britanik, një organizatë bamirësie e forcave të armatosura.

Ajo ishte fotografuar më parë duke përdorur një shkop në 2003, por kjo ndodhi pasi ajo iu nënshtrua një operacioni në gju.

blank

Katër anije kineze hyjnë në ujërat territoriale të Japonisë

Tokio

Katër anije të qeverisë kineze të mërkurën hynë në ujërat territoriale të Japonisë jashtë Ishujve Senkaku në Detin e Kinës Lindore, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zyrtarët e Rojës bregdetare të Japonisë theksuan se anijet iu afruan ishujve Minamikojima dhe Uotsuri Jima dhe qëndruan në zonën e diskutueshme për rreth dy orë, duke shtuar se zyrtarët japonezë paralajmëruan anijet të largoheshin.

Sipas transmetuesit publik japonez NHK, kjo shënon herën e 30-të në vitin 2021 që anijet zyrtare kineze kanë hyrë në ujërat territoriale të Japonisë jashtë Ishujve Senkaku, duke shtuar se hera e fundit ishte më 19 shtator.

Ishujt Senkaku kontrollohen nga Japonia, por edhe Kina i pretendon ato. Qeveria japoneze pohon se ishujt janë pjesë e qenësishme e territorit të Japonisë për sa i përket historisë dhe ligjit ndërkombëtar. Japonia tha se si e tillë, nuk ka asnjë çështje sovraniteti që duhet të zgjidhet mbi to.

blank

Navalny fiton Çmimin Sakharov

RFE/RL

Udhëheqësi i burgosur i opozitës ruse, Aleksei Navalny, fitoi Çmimin Sakharov për Lirinë e Mendimit.

Çmimi vjetor i Parlamentit Evropian iu nda atij për, siç u tha, ekspozimin e korrupsionit në Rusi dhe të përpjekjeve për frenimin e lirive në këtë vend.

Navalny ishte në listë të ngushtë me një grup të grave afgane dhe me një politikan opozitar të Bolivisë.

Ai u shpall fitues nga ligjvënësit evropianë, njoftoi Partia Popullore Evropiane, e cila është subjekti më i madh politik në Parlamentin Evropian.

Navalny, një nga kritikët më të zëshëm të presidentit rus, Vladimir Putin, është burgosur në një aeroport të Moskës në janar, menjëherë pasi është kthyer nga Berlini, ku është shëruar nga helmimi me agjent nervor.

Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione ndaj zyrtarëve rusë për helmimin dhe burgosjen e tij.

Navalny, 45 vjeç, është dënuar pastaj me 2 vjet e gjysmë burgim për, siç është thënë, shkelje të lirimit me kusht.

Ai ka thënë se akuzat kundër tij janë të motivuara politikisht.

Vitin e kaluar, Çmimi Sakharov i është dhënë opozitës demokratike të Bjellorusisë, e cila ka organizuar disa protesta kundër udhëheqësit autoritar bjellorus, Alyaksandr Lukashenka.

Fituesit e mëparshëm të këtij çmimi përfshijnë: ish-presidentin e Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, opozitën demokratike të Venezuelës dhe aktivisten pakistaneze të arsimit, Malala Yousafzai.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend