VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Miley Cyrus: Do të iki nga SHBA nëse Trumpi bëhet president

By | March 3, 2016
blank

Komentet

blank

Ndërron jetë aktori amerikan Ned Beatty

Aktori i famshëm amerikan i filmit, teatrit dhe televizionit Ned Beatty ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare, raporton Anadolu Agency (AA).

Agjentja e tij, Deborah Miller, tha se aktori ndërroi jetë dje në “vdekje natyrore” në shtëpinë e tij në Los Angeles.

Beatty lindi në vitin 1937 në Louisville, Kentucky.

Ai ka aktruar në më shumë se 160 filma dhe një numër të madh të serialeve televizive. Ai ishte nominuar për Oskar, dy Emmy dhe Globin e Artë. Ai gjithashtu fitoi çmimin Drama Desk Award.

Ai arriti sukses të madh komercial në filma të tillë si “Çlirimi” (1972), “TV rrjeti” (1976), ndërsa luajti në disa vazhdime të “Supermen-it”.

blank

Ylli i serialit televiziv “Tarzan”, Joe Lara, humb jetën në aksident ajror

Washington

Aktori amerikan Joe Lara, ndryshe i njohur për rolin në serialin amerikan “Tarzan: “The Epic Adventures”, humbi jetën në moshën 58-vjeçare gjatë fundjavës së bashku me gjashtë pasagjerë të tjerë në një aksident ajror në shtetin e Tenesit, në SHBA, transmeton Anadolu Agency (AA).

Aeroplani i tyre Cessna C501 u zhyt në Liqenin Percy Priest pranë qytetit Smyrna pak pasi u ngrit nga Aeroporti Rutherford Country i Smyrna-s rreth orës 11:00 të mëngjesit të shtunën afër Nashville, sipas mediave lokale.

Së bashku me aktorin ishte dhe gruaja e tij, Gwen Shamblin Lara.

Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit tha se asnjë udhëtar nuk supozohej se kishte mbijetuar dhe se janë duke u zhvilluar hetimet për të përcaktuar shkakun e aksidentit.

Lara gjithashtu u shfaq në filma aksion si Sunset Heat, American Cyborg: Steel Warrior, Final Equinox dhe Doomsdayer dhe serialet televizive Baywatch dhe Conan.

blank

Nomadland fiton Oscarin për filmin më të mirë

Filmi amerikan Nomadland, ka fituar tri çmime Oscars në ceremoninë e nderimit të profesionistëve të fushës filmike, më 25 prill.

Hollywoodi ka shënuar natën më të veçantë të vitit në periudhë pandemie.

Drama e regjisores Chloe Zhao është shpërblyer me çmimet për filmin më të mirë, regjinë më të mirë dhe aktoren më të mirë.

Rolin kryesor në këtë film e ka luajtur Frances McDormand, e cila këtë vit ka fituar Oscarin e tretë në karrierën e saj.

Zhao, e cila është gruaja e parë me ngjyrë që ndonjëherë ka marrë çmimin Oscar për regjinë më të mirë ka falënderuar “të gjithë njerëzit që ka takuar në rrugë… që i kanë mësuar fuqinë e durimit dhe shpresës dhe që na kanë rikujtuar se si duket mirësia e vërtetë”.

Me kinema të mbyllura pothuajse në gjithë botën, për shkak të pandemisë, filmi i Zhaos ka kapur momentin ideal për të portretizuar kufijtë izolues të shoqërisë.

“Ju lutem shikojeni filmi në ekranin më të madh të mundshëm. Dhe një ditë, shumë, shumë shpejt, merrni të gjithë në kinema, krah për krah në atë hapësirë të errët dhe shikojeni secilin film që është prezantuar sonte këtu”, ka thënë aktorja McDormand.

blank

Aktorja Frances McDormand në filmin Nomadland.

Zhao është vetëm gruaja e dytë që ka fituar çmimin për regjinë më të mirë pas Kathryn Bigelow, e cila më 2010 ka fituar çmimin për filmin “The Hurt Locker.”

“Në çfarë udhëtimi të çmendur kemi kaluar të gjithë”, i ka thënë Zhao ekipit të saj, duke përfshirë edhe “nomadët” e jetës reale, të cilët kanë luajtur versione të trilluara të vetes së tyre në film.

Zhao, e cila ka nxitur reagime në Kinë për shkak të kritikave që i ka bërë shtetit të vet, ka cituar edhe poezinë klasike kineze në fjalimin e pranimit të çmimit.

Anthony Hopkins, ndërkaq, ka fituar rolin e aktorit më të mirë, për rolin e tij në filmin The Father.

Fitorja e Hopkins, 83-vjeçar, i cili luan rolin e një personi që vuan nga harresa, e bën atë aktorin më të vjetër që ka fituar një historinë garuese të këtyre çmimeve.

Ai nuk ka udhëtuar në Llos Angjelles apo në Londër, për të pranuar çmimit.

Çmimin për aktoren më të mirë në rol dytësor e ka fituar Youn Yuh-jung për rolin e një emigranteje koreane në dramën “Minari”.

Çmimin për aktorin më të mirë në rol dytësor e ka fituar Daniel Kaluuya për portretizimin e Fred Hampton në “Judas and the Black Messiah”.

Referencat për racizëm dhe dhunë policore janë dëgjuar përgjatë fjalimeve, duke nisur nga aktorja dhe regjisorja Regina King, e cila në monologun e saj të hapjes ka përmendur dënimin e një ish-zyrtari policor për vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd.

Filmi i kompanisë Netflix ka nisur natën me më së shumti nominime – 10 – mirëpo ka përfunduar me dy fitore në kategori teknike, ashtu sikurse filmat e Amazonit, “Sound of Metal” dhe “Ma Rainey’s Black Bottom.”

Në kategorinë e filmit më të mirë të huaj, çmimin e ka fituar filmi nga Danimarka Another Round.

Në këtë kategori ka garuar edhe filmi nga Bosnje-Hercegovina Quo Vadis, Aida? i cili flet për gjenocidin në Srebrenicë dhe është i pari me metrazh të gjatë që trajton këtë temë.

Ceremonia e 93-të e ndarjes së çmimeve Oscar ka nisur me një sekuencë sikurse të nisjes së filmave, derisa Regina King, ka nisur të flasë.

“Drejtpërdrejt nga televizioni, ja ku jemi. Mirë se vini në ceremoninë e 93-të të Oscarit”, ka thënë King.

“Dhe po, jemi duke e bërë këtë pa maska, njerëzit janë vaksinuar, testuar, ritestuar dhe po mbajnë distancë fizike”, ka shtuar ajo, duke e krahasuar këtë organizim me një set filmik.

Ceremonia e këtij viti është realizuar me dy muaj vonesë për shkak të pandemisë.

Organizatorët kanë thënë se vonesa ka qenë e pashmangshme.

Para nisjes së ceremonisë, yjet e filmit janë parë duke bërë shpejt fotografi dhe duke kryer intervista në distancë fizike.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Filmi për gjenocidin në Srebrenicë nominohet për Oscar

Një skenë nga filmi “Quo Vadis, Aida?”

“Quo Vadis, Aida?”, film i regjisores nga Bosnje e Hercegovina, Jasmilla Zhbaniq, u nominua për Çmimin Oscar, në kategorinë për filmin më të mirë jashtë botës anglishtfolëse, njoftoi të hënën Akademia amerikane e Filmit.

Filmi flet për gjenocidin në Srebrenicë dhe është i pari me metrazh të gjatë që trajton këtë temë.

Ngjarja zhvillohet në korrik të vitit 1995 dhe personazhi kryesor është Aida – një përkthyese për Kombet e Bashkuara – e cila përpiqet të shpëtojë familjen e saj, pasi ushtria e Republikës Sërpska merr kontrollin e Srebrenicës.

Forcat serbe të Bosnjës kanë vrarë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë në Srebrenicë, në vitin 1995.

Regjisorja e filmit, Zhbaniq, thotë se “Quo Vadis, Aida?” bazohet në fakte, te të cilat ajo ka arritur duke lexuar dëshmi dhe libra, duke parë video, si dhe duke biseduar me ekspertë dhe dëshmitarë.

Mbi 90 vende të botës kanë mundur të aplikojnë për kategorinë e filmit më të mirë jashtë botës anglishtfolëse.

Në këtë kategori tashmë janë nominuar edhe filmi danez “Another round”, filmi nga Hong Kongu “Better days”, filmi rumun “Collective” e të tjerë.

Çmimet Oscar do të ndahen më 25 prill.

Bosnje e Hercegovina tashmë ka fituar një Oscar me filmin “Toka e askujt”, të regjisorit Danis Tanoviq, i cili në vitin 2001 është shpallur filmi më i mirë i huaj. rel

blank

Eliza Dushku në pritje të fëmijës së dytë dhe lajmin na e jep në muajt e fundit të shtatzanisë

SHBA

Eliza Dushku është shtatzënë për herë të dytë. Lajm të cilin e ka ruajtur të fshehtë për muaj me rradhë. Aktorja me origjinë shqiptare ka zbuluar përmes një postimi në rrjete sociale se po pret fëmijën e saj të dytë duke postuar dhe një foto me barkun e rrumbullakosur.

Nga foto shihet qartë se Eliza është në muajt e fundit të shtatzënisë, por gjininë ende nuk e ka zbuluar.

Aktorja u bë nënë për herë të parë në vitin 2019 me ardhjen në jetë të djalit Philip Bourne, nga martesa me biznesmenin Peter Palandjian. bw

blank

Më 27 shkurt 1932 lindi Elizabeth Taylor, një nga yjet më të mëdhenj në historinë e Hollivudit

VOAL – Një nga yjet më të mëdhenj në historinë e Hollivudit, dhe padyshim një nga aktoret më magjepsëse, të ndjeshme dhe të rafinuara që kinemaja ka pasur ndonjëherë. Imazhi i saj i yllit dhe vëmendja e shtypit për martesat e saj të shumta dhe të stuhishme, fatkeqësisht kanë rrezikuar të largojnë vëmendjen nga talenti i saj i madh. Por ajo gjithmonë është përballur me jetën sy më sy, gjithmonë duke e vënë veten mbi gjithçka dhe duke kënaqur breza të tërë spektatorësh me një talent të jashtëzakonshëm dhe tërheqje seksi.

Brune, me një fytyrë perfekte dhe një shikim të papërmbajtshëm, e madhja Elizabeth Taylor lindi në Londër, Angli, më 27 shkurt 1932. Me shpërthimin e Luftës së Dytë Botërore ajo u zhvendos me familjen e saj në Amerikë, dhe në moshën dhjetë vjeç ajo bëri debutimin e saj në kinema në një pjesë të vogël në “Ka një të lindur çdo minutë”.

Nën kontratë me Metro Goldwyn Mayer, ajo merr pjesë në role të reja kryesore në filma të tillë si “Come Home, Lassie!” (Lassie Come Home, 1943) nga Fred MacLeod Wilcox dhe “Grand Prix” (National Velvet, 1944) nga Clarence Brown, në të cilën arrin të vihet re për një ëmbëlsi të pashoqe, dhe një ndjeshmëri që një fëmijë madje as adoleshent nuk do të priste.

Me adoleshencën, Elizabeta e re zhvillon lehtësinë dhe forcën e karakterit, kështu që, duke filluar nga fillimi i viteve 1950, ajo arrin të përkryejë rolet e një vajze të brishtë në kërkim të dashurisë, për të kaluar tek ato të grave të reja që e dinë këtë, e dëshirojnë, por me një pasiguri themelore që e çon atë të kërkojë plotësinë e vet tek njeriu i dashur. Dhe ajo i luan bukur. I pari nga këto role është ai i vajzës magjepsëse të shoqërisë së lartë e cila vazhdon ta dojë burrin e saj edhe kur e gjen atë fajtor për vrasje në ‘A Place in the Sun (1951) i George Stevens.

Partneriteti artistik dhe emocional me Montgomery Clift lindi në këtë film. Taylor shpejt bie në dashuri me aktorin homoseksual të trazuar dhe joshës, por kur ai e bën atë të kuptojë tendencat e tij të vërteta, ajo do të qëndrojë ende pranë tij si një mike besnike dhe e dashur. Do të jetë ajo që do t’i shpëtojë jetën kur, një mbrëmje në vitin 1956, pas një ahengu në shtëpinë e Elizabetës, Clift përfundon me makinën në një luginë dhe ajo i jep ndihmën e parë dhe të nevojshme.

Me pjekuri dhe forcë karakteri Elizabeth Taylor vazhdon të përballet me rolet e grave shqetësuese dhe me vullnet të fortë, por me një pasiguri të caktuar latente, me një gamë gjithnjë e më të gjerë të shprehjes. Në këtë drejtim, ne e kujtojmë atë si një vajzë të bukur dhe të pasur nga Jugu midis dy burrave në magjepsës “The Giant” (Gjigandi, 1956) nga George Stevens, me Rock Hudson dhe James Dean; si një zeshkane e pashme me shqetësime fëmijërie dhe makthe racore që martohet përmes mashtrimit në “Pema e jetës” e Edward Dmytryk (Raintree County, 1957); si gruaja e bukur dhe e pakënaqur e një ish-atleti neurotik në “Cat on a Hot Tin Roof” (1958) morbid nga Richard Brooks, bazuar në dramën e famshme të Tennessee Williams; dhe si një vajzë introverte që rrezikon të lobotomizohet sepse harron se ishte dëshmitare e një vrasjeje të tmerrshme në “Papritmas, Verën e Fundit, 1959) nga Joseph L. Mankiewicz, bazuar gjithashtu në Williams.

Interpretimet e saj të kësaj periudhe tregojnë një incisivitet befasues interpretues dhe një përdorim të aftë që aktorja e rritur dhe e begatë tani i bën feminitetit të saj provokues. Por ndërsa ajo bëhet ylli më i madh i Hollivudit, Taylor shkon edhe para altarit: në vitet 1950, aktorja u martua katër herë.

Martesa e parë (1950-51) është ajo me Conrad Hilton jr., Pronari i një zinxhiri të famshëm hotelesh; e dyta (1952-57) është me aktorin anglez Michael Wilding, me të cilin ai ka dy fëmijë, Michael Howard dhe Christopher Edward; i treti (1957-58) është ai me impresario Michael Todd, shumë më i pjekur se ajo dhe i cili do të vdiste një vit pasi u martua me të, me të cilin ai ka një vajzë, Liza; i katërti (1959-64) përkundrazi është me aktorin Eddie Fisher, “vjedhur” nga aktorja Debbie Reynolds, në mënyrë që Liz të fitojë nofkën e “shkatërrimit të familjes”.

Në vitin 1960, pasi fitoi një Oskar për portretizimin e vajzës së saj luksoze, e cila përpiqet më kot të rimarrë një rikthejë një dashuri të vjtër filmin mediokër të Daniel Mann “Venus in Visor” (Butterfield 8, 1960), aktorja fillon me ngurrim, por me një kompensim prej 1 milion dollarë, aventurën e trazuar të një kolosali të destinuar të dështojë: “Kleopatra” (Kleopatra). Buxheti është ndër më të lartët në historinë e Hollivudit dhe drejtimi shpejt kaloi nga duart e Rouben Mamoulian në ato të Joseph L Mankiewicz. Pas problemeve të ndryshme, filmi u shfaq në kinema më 1963, duke marrë një fiasko të madhe në arka. Interpretimi i Elizabetës për “Mbretëreshën e Nilit” është akoma tërheqës dhe bukuria e saj është gjithmonë intriguese, por filmi do të mbahet mend për gjithçka tjetër, por jo për arsye artistike.

Në setin e “Cleopatra” në fakt, aktorja dhe bashkë-ylli i saj, aktori simpatik anglez Richard Burton, dashurohen marrëzisht me njëri-tjetrin. Kështu do të lindë një histori dashurie e pasionuar dhe e trazuar, e cila rezultoi në martesë dy herë (1964-74 dhe 1975-76), dhe e ndjekur nga shtypi dhe njerëz nga e gjithë bota, e cila përfundoi trishtueshëm me vdekjen e parakohshme të Burton në 1984., për shkak të një hemorragjie në tru.

Pasionet dhe marrëzitë e jetës së vërtetë bashkëshortore përfaqësohen me shumë dalldi nga çifti në një seri filmash të paharrueshëm: mbi të gjitha një morbid (Kush ka frikë nga Virginia Woolf?, 1966) nga Mike Nichols. Në këtë film, Burton dhe Taylor luajnë përkatësisht një profesor historie dhe gruan e tij histerike, gjysmë-alkoolike, të cilët përfshijnë një çift të ftuarish në grindjet e tyre të furishme. Elizabeth Taylor është e jashtëzakonshme në këtë rol: ajo nuk ka frikë të shëndoshet dhe shëmtohet, të tregojë tërë gjallërinë e saj të shpirtit, duke u tallur me statusin e saj si një simbol seksi i Hollivudit. Për këtë interpretim madhështor ajo mori një çmim të merituar të Akademisë.

Në fillim të viteve 1960 dhe fillimit të viteve 1970, çifti Taylor-Burton bëri shkëndija në ekran në një seri filmash shumë të suksesshëm, të tillë si “Zbutja e Njeriut të Mprehtë, 1967) nga Franco Zeffirelli,” Shkëmbi i dëshirave “( Boom!, 1968) nga Joseph Losey dhe “Divorcoje atë, divorcoje atë” (Divorce his – Divorce hers, 1973) nga Waris Hussein. Por aktorja vazhdon të korrë sukses edhe e vetme, duke dhënë interpretime të admirueshme, siç është ajo e gruas mashtruese të një majori të fshehtë të ushtrisë homoseksuale në “Reflektimet në një sy të artë” evokues (Refleksione në një sy të artë, 1967) nga John Huston; e prostitutës që, pasi humbi vajzën e saj, pranon propozimin e një vajze të pasur neurotike për të pretenduar të jetë nëna e saj në “Ceremoninë e Fshehtë” të paqartë të Joseph Losey (1968); dhe valltari i martuar për interes që dëshiron të lidhet me një kumarxhi të ri në Lojën e Vetëm të George Stevens në Qytet, 1970.

Të 70-tat u shënuan me Burton dhe me pjesëmarrjen në filma shpesh zhgënjyes. Në fund të dekadës, martesa e tij (1976-82) me politikanin John W. Warner, senator nga Virxhinia, shkaktoi një sensacion. Kështu aktorja lëviz nga pritjet e Hollivudit në darka me senatorë dhe kryetarë shtetesh.

Në vitet ’80 silueta e saj bëhet më e rrumbullakosur dhe pjesa e tejmbushur dhe e shëndoshë e personalitetit të saj tani ka marrë atë më të rafinuar dhe sensuale, por Elizabeth Taylor provon të jetë gruaja e paepur dhe bujare e të gjitha kohërave, duke u zotuar ndaj personit të parë për krijimin e një fondacioni për trajtimin e AIDS-it.

Ajo nuk e braktis skenën, duke iu përkushtuar me sukses të madh teatrit (interpretimi i saj për Mbretëreshën e akullt në dramën “Dhelprat e vogla”, nga Lillian Hellman, i dha asaj një nominim Tony në 1981) dhe TV. Në të njëjtën kohë, megjithatë, vazhdon me zakonin e alkoolit (mësuar nga Burton) dhe me përdorimin e tepruar të ilaçeve. Më 1984 ajo u shtrua në një klinikë për të detoksifikuar, dhe u largua e pjekur dhe me një burrë të ri, marangozin Larry Fortensky. Ky bashkim i çuditshëm nuk mund të mos shkaktojë një sensacion dhe do të zgjasë vetëm një kohë të shkurtër (1991-96).

Në vitet e fundit të jetës së saj Elizabeth Taylor ka vazhduar fushatën e saj të ndërgjegjësimit në favor të AIDS-it dhe për të mbledhur fonde për të financuar kërkime, pa u ndalur të luajë me imazhin e saj si një ish ikonë seksi dhe diva e ekranit, dhe me sharmin, ëmbëlsinë dhe humorin që audienca e tij është mësuar gjithmonë.

Paciente me zemër për një kohë të gjatë, Liz Tayolr vdiq në 23 Mars 2011 në Qendrën Mjekësore Cedars Sinai në Los Angeles (California, USA), në moshën 79 vjeç./Elida Buçpapaj

blank

366 filma në garë për ”Oscar”

Një total prej 366 filmash u kualifikuan për një nominim të mundshëm në kategorinë e Filmit më të Mirë për çmimin ”Oscar”, deklaroi Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit.

Këto përfshijnë “News of the World” me protagonistë Tom Hanks dhe Helena Zengel, “Mank” të Herman J. Mankiewicz dhe dramën daneze “Druk”.

Ekzistojnë disa kërkesa për t’u kualifikuar për konkurrim në divizionin e lartë.

Filmat duhet të jenë më shumë se 40 minuta të gjatë dhe duhet të jenë shfaqur në një kinema në të paktën një nga gjashtë qytetet kryesore në SHBA para fundit të shkurtit.

Ndërsa kinematë janë mbyllur për shkak të pandemisë, Shoqata e Filmit Akademik me mbi 9 000 anëtarë ka bërë disa lëshime.

blank

Ndahet nga jeta aktori i njohur Sean Connery

Legjenda e kinemasë Sean Connery, i cili u njoh ndërkombëtarisht me një nga rolet e tij më të spitakura si agjenti britanik James Bond, vdiq sot në moshën 90 vjeçare.

Rrjetet televizive BBC dhe Sky News raportuan rreth vdekjes së tij të shtunën.

“Mu thye zemra kur mësova këtë mëngjes për vdekjen e Sean Connery-t. Kombi ynë vajton një nga bijtë e saj më të dashur”, tha kryeministri skocez Nicola Sturgeon. “Sean ishte një legjendë botërore, por,para së gjithash ishte një skocez patriot e krenar”, tha ai.

Sean Connery u rrit në një nga lagjet e varfëra të Edinburgut. Ai punoi si lustrues arkivolesh, shpërndarës qumështi e roje sigurie përpara se dashuria e tij për sportin “badibilding” do ta ndihmonte të niste një karrierë aktrimi që e bëri atë një nga yjet më të mëdhenj në botë.

Ai do të mbahet mend së pari si agjenti britanik 007, duke krijuar një thellësi të këtij karakteri që do të përcaktonte standardin për të gjithë ata aktorë që do të luanin më pas këtë rol.

Sean Connery ishte një mbështetës i flaktë i pavarësisë së Skocisë dhe mbante një tatuazh ku shkruhej “Përgjithmonë Skocia” ndërsa shërbente në Marinën Mbretërore. Gjatë ceremonisë në vitin 2000 kur mori titullin e kalorësit nga Mbretëresha Britanike Elizabeth në moshën 69 vjeçare, ai ishte veshur me kostumin tradicional skocez.

zëri i amerikës

blank

Arnold Schwarzenegger i nënshtrohet një operacioni në zemër

Operacion i suksesshëm në zemër për Arnold Schwarzeneggerin, ishte lajmi i dhënë nga shtrati i spitalit nga vetë aktori i Terminator.

“Falë ekipit të spitalit, kam një valvul të re në aortë që përputhet shumë mirë me valvulën time pulmonare që nga operacioni im i fundit”, shtoi ai.

Për Schwarzenegger, në fakt, ky nuk është operacioni i parë i këtij lloji.

Disa vjet më parë ai përfundoi në sallën e operacionit për të zëvendësuar një valvul pulmonare që ishte implantuar më 1997 për shkak të një defekti të lindur.

“Ndihem mirë. Faleminderit për mjekët dhe infermierët që më ndihmuan”, përfundoi mesazhin emocional Schwarzy.

blank

Më 26 shtator u ndaj nga jeta aktorja e shquar Anna Magnani, një figurë kryesore e neorealizmit italian

VOAL – Antidiva par excellence, Anna Magnani (Ana Manjani) ishte një figurë kryesore e neorealizmit italian, duke interpretuar me stil të paimitueshëm karakterin e të zakonshmit të zjarrtë dhe me gojë të keqe, por në të njëjtën kohë të ndjeshme dhe bujare, mishërimin e vlerave të mirëfillta të një Italie të vogël.

Personazhet e karakterizuar nga temperamenti i saj i zjarrtë dhe pasionant, por edhe të aftë për të prekur dhe ëmbëlsi të paparashikueshme, i përshtateshin asaj në mënyrë të përsosur. Anna Magnani mbahet mend për ngarkesën e saj njerëzore të paarritshme dhe pasionante, e cila nganjëherë rezultoi në shfaqje të përgjakshme të zemërimit ose afeksionit, dhe që e dallonte atë, si dhe një interpretuese të paarritshme, si një grua e fortë dhe e ndjeshme, edhe nëse vuante thellë.

Lindur më 7 Mars 1908, megjithë disa burime thonë se ajo lindi në Aleksandri, Egjipt, Anna Magnani gjithmonë ka pohuar se ka lindur në Romë, qyteti nga i cili ajo mori gjithë pasionin e saj të madh dhe forcën e saj të pakufishme të shpirtit. E rritur nga gjyshja e saj nga nëna në kushte të varfërisë ekstreme, Anna Magnani shumë herët filloi të këndonte në kabaretë romake dhe klubet e natës dhe në të njëjtën kohë studioi në Akademinë e Artit Dramatik.

Midis 1929 dhe 1932 ajo punoi në kompaninë teatrore të drejtuar nga Dario Niccodemi.

Ajo shpejt u bë një nga emrat më të njohur në teatrin italian. Ajo punon me Vittorio De Sica dhe me Totò, me të cilin luajti në shfaqje të shumta, të tilla si “Kur nuk e pret” (1940) dhe “Volumineide” (1942), të dy nga Michele Galdieri. Në kinema ajo zbulon veten në filmin “Teresa Friday” (1941), nga Vittorio De Sica, ku ajo luan një tekstshkrues të çuditshëm. Më vonë ajo do të interpretojë disa komedi të lehta (“Campo de ‘Fiori”, 1943; “Karriera e fundit me rrota”, 1944; “Kuarteti i Çmendur”, 1945), derisa zbulimi i saj i plotë të arrijë në filmin neorealist “Roma città aperta” ( 1945) nga Roberto Rossellini, me të cilin do të ketë një lidhje dashurie të stuhishme, por intensive.

Në këtë film të fundit Anna Magnani zbulon veten si një interpretuese e pajisur me një ndjeshmëri të jashtëzakonshme dhe të pësuar, në pjesën e Pinës, një i zakonshëm romak që vritet ndërsa përpiqej të arrinte kamionin në të cilin njeriu i saj do të dëbohet nga nazistët. Krahas një Aldo Fabrizi të jashtëzakonshëm, Magnani përfaqëson shpengimin e një populli, përmes cilësive të tij të mëdha njerëzore dhe morale, aq sa interpretimi i saj do ta bëjë atë të meritojë të parën nga pesë Shiritat e saj të Argjendtë.

Në triumfin neorealist është një domosdoshmëri për të përshkruar figurën e një njeriu të thjeshtë të pafytyrë, me vullnet të fortë, gjithnjë të sigurt dhe madje të dhunshëm në mbrojtjen e vlerave të drejta, përmes qëndrueshmërisë së saj të mirë. Apoteoza e këtij karakterizimi është “E nderuara Angelina” e Luigi Zampa (1947), në të cilën ajo luan një grua fshati “të thirrur” për të bërë politikë, për të përfaqësuar interesat e njerëzve të varfër si ajo.

Më 1948 Rossellini e thirri atë për të interpretuar episodin Zëri njerëzor (marrë nga akti i vetëm i Jean Cocteau) i filmit “L’amore” (1948), në të cilin aktorja përfshihet në monologje të pasionuar dhe të ankthshme, një pjesë e aftësisë interpretuese, thirrja telefonike e një gruaje të braktisur nga i dashuri i saj.

Më 1951 një rol tjetër të madh: ai i gruas së irrituar që transmeton iluzionet e saj dhe ëndrrat e saj të prishura në karrierën e pamundur të filmit të vajzës së saj, madje edhe me koston e vënies së martesës së saj në krizë, në “Bellissima” të hidhur (1951) nga Luchino Visconti. Ky film gjithashtu i dha asaj një Shirit argjendi të merituar. Në vitin 1952 ajo luan rolin e Anita Garibaldi në filmin “Këmisha të Kuqe”.

1955 është viti në të cilin Anna Magnani fitoi edhe Oskarin për interpretimin e saj në filmin e Daniel Mann “The Rose Tatoo” (The Rose Tatoo, 1955), me Burt Lancaster, bazuar në romanin e Tennessee Williams. Më vonë ajo do të interpretojë në filma me cilësi të mesëm, të tillë si “Suor Letizia” (1956), “Në qytetin e ferrit” (1958) dhe “E qeshura e gëzimit” (1960), filmi i parë dhe i vetëm që e sheh përkrah te shoku i tij i vjetër në skenë Totò.

Më 1962 Magnani mori pjesë në filmin “Mamma Roma” nga Pier Paolo Pasolini, një film i pasuksesshëm, i cili e detyroi atë brenda kushteve të një përfaqësimi të ëndërruar dhe Brechtian të një shëtitësije të irrituar. Vitet 1960 nuk u ofruan atyre shumë në një nivel kinematografik, kështu që Anna Magnani u zhyt përsëri në teatër, duke interpretuar “La lupa” të Vergës, drejtuar nga Franco Zeffirelli dhe “Medea” të Anhouil, drejtuar nga Giancarlo Menotti, i cili e pa atë triumf në të gjitha skenat më të mëdha në Evropë.

Por këtu vitet e fundit Anna Magnani jeton një përvojë tjetër të mrekullueshme artistike, atë të televizionit. Midis 1971 dhe 1973 luajti katër filma të mrekullueshëm TV të shkruar dhe drejtuar nga Alfredo Riannetti, të tilla si “La sciantosa”, “1943: un incontro”, “L’automobile” dhe “… ishte viti i hirit 1870” .

Paraqitja e saj e fundit, e shkurtër, në ekran ishte në filmin e Federico Fellini “Roma” (1972), në rolin e vetvetes.

Aktorja romane kishte një djalë nga aktori Massimo Serato. Djali ishte goditur nga poliomeliti dhe nëna e tij ia kishte kushtuar pjesën tjetër të jetës së saj kujdesit për të. E shkëlqyera Anna Magnani vdiq nga kanceri në Romë më 26 shtator 1973, në moshën gjashtëdhjetë e pesë vjeç, e ndihmuar gjer në fund nga djali i saj i dashur Luca./Elida Buçpapaj

blank

Më 26 shtator 2008 u nda nga jeta Paul Newman, një nga simbolet seksi të kinemasë Amerikane

VOAL – Lindur në 26 Janar 1925 në Shaker Heights, Ohio, Paul Newman (Pol Njuman) u diplomua në Kolegjin Kenyon me një diplomë në shkencë dhe në vitet 1940 u bashkua me një kompani teatrore. Këtu ai u takua me Jakie Witte e cila u bë gruaja e tij më 1949. Tre fëmijë kanë lindur nga martesa, më i riu, Scott, vdiq tragjikisht nga një mbidozë më 1978.

Në vitet 1950 ai u regjistrua në shkollën e aktrimit “Studio e Aktorit” në New York dhe bëri debutimin e tij në skenën e Broadway me shfaqjen “Picnic” të William Inge. Pasi ka magjepsur audiencën e tërë, ai vendos që rruga e re për të marrë është ajo e kinemasë: në vitin 1954 ai niset për në Hollywood duke bërë debutimin e tij në filmin “The Chalice Chalice”.

Në atë kohë kinemaja amerikane ishte përplot me aktorë të bukur, të mallkuar dhe të mirënjohur nga audienca dhe kritikët – një shembull mbi të gjitha është Marlon Brando me “Përballë fronit” të tij – dhe për Newman nuk duket e lehtë të vendosë dhe të bëhet pjesë e sistemit të yjeve. Por fati qëndron në pritje dhe i riu James Dean vdes në mënyrë tragjike. Në vend të tij, Paul Newman është thirrur të luajë rolin e boksierit italo-amerikan Rocky Graziano.

Në vitin 1956, “Someone Loves Me” doli në kinema dhe arriti suksesi i publikut dhe kritikëve. Në një kohë të shkurtër, me shikimin e tij të zgjuar me sy të thellë blu dhe qëndrimin e tij, ai njihet si një nga simbolet seksi të kinemasë Amerikane.

Më 1958, pas divorcit të tij nga Witte, ai u martua me aktoren Joanne Woodward të njohur në serialin e filmit “Vera e gjatë e nxehtë” dhe me të cilën ai vazhdon i martuar lumturisht deri në fund të jetës. Nga bashkimi i tyre lindin tri vajza.

Në vitin 1961 ai ndërmori hapin e madh dhe vendosi të provojë dorën e tij me filmin e shkurtër “Mbi dëmin e duhanit” pas kamerës; filmi i tij i parë regjisorial është “Koha e parë e Jennifer” ku Newman  drejton gruan e tij.

Karriera e tij si regjisor vazhdon me filmat “Sfidë pa frikë” (1971), “Efektet e rrezeve gama në lulet e Matilde” (1972), “Kopshti zoologjik i xhamit” (1987).

Më 1986, Addemy më në fund e vuri re dhe Oskari erdhi për interpretimin e tij në filmin “Ngjyra e parave” të Martin Scorsese, së bashku me një Tom Cruise të ri.

Gjatë viteve 1970, pasioni i tij i madh ishte gara me motor dhe në 1979 ai mori pjesë në 24 orët e Le Mans, duke përfunduar i dyti pas timonit të Porsche të tij. Në vitet ’90 lindi vetë Newman, një kompani ushqimore e specializuar në prodhimin organik, të ardhurat e së cilës dhurohen për bamirësi.

Në vitin 1993 ai mori çmimin “Jean hersholt Humanitaria” nga Akademia për iniciativat e tij bamirëse. Në kujtim të djalit të tij Scott, Newman drejton “Harry & bir” më 1984, historia e babait dhe të birit që u largua nga një mijë keqkuptime.

Klasi i Paul Newman mund të gjendet në filma të shumtë, nga ato kryevepra janë “Macja në çatinë e nxehtë” (1958, me Elizabeth Taylor) dhe “Stangata” (1973, me Robert Redford) deri në filmat më të fundit (” Fjalët që nuk jua kam thënë “- 1998, me Kevin Costner,” Ai ishte babai im “- 2003, me Tom Hanks) ku, megjithëse i moshuar, prania e tij ende bën ndryshimin.

Në fund të korrikut 2008 ai u diagnostikua me kancer të mushkërive. Ai kalon muajt e fundit të jetës së tij me familjen e tij: më 26 shtator 2008 ai vdes në shtëpinë e tij në Westport, në shtetin e Connecticut./ Elida Buçpapaj

blank

Ndahen Çmimet e 72-ta Emmy

Përcaktohen fituesin e Çmimeve Emmy 2020, të cilat cilësohen si “Oscar i Televizionit” në SHBA, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ceremonia e ndarjes së çmimeve, për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) u organizua me anë të videokonferencës nga Teatri Staples në Los Angeles.

Seriali më i mirë në kategorinë e dramës u zgjodh “Succession”, ndërsa Jeremy Strong me performancën në serial e fitoi çmimin “Aktori më i mirë” (dramë).

Çmimin për filmi më i mirë komedi e fitoi “Schitt’s Creek” me 7 çmime, kurse “Watchmen” u zgjodh “mini seriali më i mirë”.

Disa nga fituesit e Çmimeve Emmy 2020 janë:

Drama më e mirë: “Succession”

Komedia më e mirë: “Schitt’s Creek”

Aktori më i mirë, dramë: Jeremy Strong, “Succession”

Aktorja më e mirë, Dramë: Zendaya, “Euphoria”

Aktori më i mirë, komedi: Eugene Levy, “Schitt’s Creek”

Aktorja më e mirë, komedi: Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”

Ndihmës aktori më i mirë, dramë: Billy Crudup, “The Morning Show”

Ndihmës aktorja më e mirë, dramë: Julia Garner, “Ozark”

Miniseriali më i mirë: “Watchmen”


Send this to a friend