VOAL

VOAL

Më 30 gusht 1972 lindi Cameron Diaz, biondja e çuditshme e Hollivudit

August 30, 2022
blank

Komentet

blank

Gjendet i pajetë në Paris aktori i famshëm, kishte shkuar me pushime! Zbulohet shkaku

Aktori hollivudian, Andrew Prine është gjetur i vdekur në hotelin ku po qëndronte në Paris.

Trupi i tij i pajetë u gjet nga gruaja e tij. Aktori ndërroi jetë për shkaqe natyrale në moshën 86-vjeçare.

Gruaja e tij, Heather Lowe konfirmoi lajmin për mediat e huaja duke thënë: “Ai ishte princi më i ëmbël”.

Ai njihej më së shumti për rolet në filmat si “Chisum”, “Wide Country” dhe “The Town That Dreaded Sundown”.

Në fillim të karrierës së tij, aktori performoi në Broadway në “Look Homeward Angel”. Prine u bë i famshëm në vitet 1960 pasi siguroi rolin e tij në Wide Country të NBC. gsh

blank

Bëri komente raciste! Kanye West del jashtë “klubit të miliarderëve” – Në vend të tij, Rihanna

Pas përfundimit të bashkëpunimit me Adidas, Kanye West nuk i përket më “klubit të miliarderëve”. Reperi humbi titullin pasi marka e njohur vendosi t’i jepte fund partneritetit të tyre pas komenteve antisemite që ai bëri në rrjetet sociale. “Pas një shqyrtimi të plotë, kompania ka marrë vendimin për t’i dhënë fund partneritetit me Ge”, tha grupi në një deklaratë. “Adidas nuk toleron antisemitizmin apo ndonjë formë tjetër të gjuhës së urrejtjes”, shton ai.

Informacioni se kontrata e West ishte “nën shqyrtim” dihej që në fillim të tetorit, megjithatë, marka e njohur e veshjeve sportive tashmë zyrtarisht e ka bërë vendimin të pafavorshëm për artistin. Marrëveshja e Kanye West me kompaninë gjermane i dha atij 1.5 miliardë dollarë. Faqja zyrtare e Forbes pretendon se vlera e pasurisë së tij, pa marrëveshjen e tij me Adidas, do të shkonte në 400 milionë dollarë.

Bashkëpunimi i reperit me Adidas nisi në vitin 2013, kur bashkërisht linçuan markën, ‘Yeezy’. Megjithatë, kjo nuk ishte e vetmja kompani që e ndërpreu bashkëpunimin me reperin. GAP, Balenciaga dhe Vogue e ndoqën shembullin.

Automatikisht, të ardhurat e reperit zvogëlohen, pasi marrëveshjet e tij me markat e përmendura ishin ato që e ndihmuan atë të “ndërtonte perandorinë e tij” dhe të ndiqte një mënyrë jetese luksoze. Për momentin, vendin e tij në “klubin e miliarderëve” e zuri Rihanna, me një pasuri neto prej 1.4 miliardë dollarësh.

Përveçse këngëtare, ylli 34-vjeçar i R&B është një sipërmarrëse e suksesshme edhe në fushën e kozmetikës, ku kompania që ka në pronësi i ka sjellë shumë të ardhura.

Përveç titullit të Forbes, Rihanna është gjithashtu miliarderja e parë Barbados e bërë vetë dhe gruaja e parë nën 40 vjeç që hyn në listën e miliardereve femra amerikane, falë linjës së saj kozmetike dhe 30% që ajo mban në linjën e saj të të brendshmeve.

“Divorci” me Adidas

Informacioni se kontrata e West ishte “nën shqyrtim” dihej që në fillim të tetorit, megjithatë, marka e njohur e veshjeve sportive tashmë zyrtarisht e ka bërë vendimin të pafavorshëm për artistin.

Informacioni për përfundimin e partneritetit midis West dhe Adidas u raportua fillimisht nga Bloomberg duke cituar njerëz në kompani.

Sipas Bloomberg, vendimi i Adidas erdhi pas javësh konsultimesh brenda kompanisë, e cila gjatë dekadës së fundit krijoi linjën Yeezy, një markë që përbën deri në 8% të shitjeve totale të saj. Megjithatë, siç tha një burim për agjencinë, kompania gjermane konsideron se zotëron të drejtat e autorit të produkteve të përmendura të bashkëpunimit dhe mund të vazhdojë të prodhojë modelet.

Ndër të tjera, Kanye West kishte akuzuar Adidas-in për kopjimin e ideve të tij dhe keqmenaxhimin e markës, ndërsa ishte tallur me CEO në largim, Caper Rostrend në rrjetet sociale. Nga ana e saj, Adidas ka raportuar se është përpjekur vazhdimisht të zgjidhë çështjet me Kanye West privatisht, por ka qenë i pasuksesshëm.

Komentet antisemite të Kanye West Komentet antisemite të Kanye West

kanë rezultuar në bllokimin e llogarive të tij në Twitter dhe Instagram, konfirmoi Meta më 9 tetor.

Në një intervistë me Piers Morgan, reperi 45-vjeçar fillimisht pohoi se nuk është antisemitik sepse është vetë hebre, “si gjaku i Krishtit”.

Megjithatë, ai më pas filloi të analizojë se si populli hebre kontrollon të gjitha format e mediave dhe argëtimit. West madje fajësoi “sionistët hebrenj” për lajmet e fundit për ish-bashkëshorten e tij Kim Kardashian dhe ish të dashurin e saj Pete Davidson duke bërë seks para një oxhaku.

 

“Hebrenjtë e kanë përvetësuar zërin e zi” tha ai më vonë, duke shtuar, “qoftë nëpërmjet nesh që kemi veshur këmishën e Ralph Lauren, ose kemi një menaxher hebre, kemi nënshkruar me një ekip basketbolli hebre, ose bëjmë një film në një platformë hebreje, si Disney. Unë e respektoj atë që populli hebre ka bërë dhe si ka bashkuar popullin e tij”, ndërsa theksoi se mediat hebreje e përjashtuan atë.

Kur prezantuesi Piers Morgan i vuri në dukje se komentet raciste janë ende raciste, pavarësisht nëse ato kanë për qëllim hebrenjtë, zezakët – njerëzit e tij, siç tha ai në mënyrë karakteristike – apo ndonjë grup tjetër njerëzish, reperi qëndroi në pretendimet e tij:

“Po, e di që komenti është racist. Prandaj e bëra. Unë e luftoj zjarrin me zjarr” , tha ndër të tjera ai duke iu referuar komentit të tij se hebrenjtë duhet të vdesin.

blank

Yjet franceze të artit presin flokët për të mbështetur protestuesit në Iran

Aktorja franceze, Juliette Binoche

VOA/Marrë nga Associated Press

Aktoret fituese të çmimit Oskar, Marion Cotillard dhe Juliette Binoche, si dhe yje të tjerë të ekranit dhe muzikës franceze, filmuan veten duke prerë flokët në një video të publikuar të mërkurën, në mbështetje të protestuesve në Iran. Videoja e publikuar e shoqëruar me etiketën “HairForFreedom” apo prerja e flokëve për liri, po shpërndahet pasi në Iran shpërthyen protestat antiqeveritare pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini që ishte arrestuar për shkeljen e kodit të rreptë të veshjes së Republikës Islamike.

“Për liri,” thotë Juliette Binoche në fillim të videos ndërsa preu një tufë të madhe flokësh.

Videoja e aktoreve franceze duke prerë flokët u publikua në profilin në Instagram, “soutien femmes Iran” që përkthehet “në mbështetje të grave iraniane”.

“Mahsa Amini ishte një grua e re 22-vjeçare” ishte mesazhi i parë i shkruar në kuadër të kësaj fushate.

Aktorja tjetër franceze Marion Cotillard gjithashtu iu bashkua fushatës.

“Më 13 shtator, ajo u arrestua dhe u keqtrajtua nga policia e moralit derisa vdiq”, thotë mesazhi i radhës.

Video vazhdon edhe me aktoren Isabelle Adjani.

“Ajo u akuzua vetëm se kishte veshur mbulesën në mënyrë të papërshtatshme”, ishte mesazhi i tretë.

Disa nga demonstrueset iraniane kanë prerë publikisht flokët në protesta dhe gjesti tani është përhapur gjithandej.

Ky veprim simbolik i bën jehonë historisë dhe folklorit iranian, në të cilin prerja e flokëve nga gratë është një shenjë proteste.

“Është një akt i rëndësishëm përkujdesjeje dhe një mesazh i mirë në mbështetje të grave. Por, iranianët që kanë qasje në internet duan kinformacione të tjera, si për shembull kush është arrestuar, kush është vrarë? Si u shtyp lëvizja sot? Në cilat qytete ka pasur mobilizime? Çfarë bënë gjimnazistët?”, thotë Dorna Javan, një eksperte iraniane e shkencave politike me qendër në Francë .

Mes grave të tjera që shfaqen në video janë aktoret Charlotte Rampling dhe Charlotte Gainsbourg, e cila gjithashtu u filmua duke i prerë një tufë flokësh nënës së saj, këngëtares Jane Birkin.

Pamjet e grave në vende të tjera që presin flokët për të treguar solidaritet me gratë iraniane gjithashtu janë shpërndarë gjithandej.

“Kur shikon lëvizjet aktuale në Iran dhe ato të mëparshme, ky është një akt protestues progresiv, por nuk është i vetmi . Kryesisht, iranianët jashtë vendit janë ata që përpiqen të ndajnë me ata në Iran vend këtë lloj mesazhi. Është një burim inkurajimi dhe kjo është interesante dhe e rëndësishme”, shton më tej eskpertja Dorna Javan.

Në kuadër të fushatës në përkrahje të grave protestuese në Iran, “Clacks-one” dhe “Heartcraft_Street art”, kanë krijuar një mural që tregon gra që presin flokët në shenjë proteste, i ngritur në muret e një tuneli në Paris.

blank

James Bond: prej 60 vjetësh në ekranin e madh

Të gjithë interpretuesit 007 të përjetësuar në Muzeun e Dylli të Madame Tussaud në Londër: nga e majta në të djathtë, dhe jo në rend kronologjik, Roger Moore, Timothy Dalton, Daniel Craig, Sean Connery, George Lazenby e Pierce Brosnan

Debutimi i filmit 007 daton pikërisht më 5 tetor 1962: gjashtë dekada suksesesh të mëdha dhe shumë pyetje për të ardhmen e sagës legjendare

 

VOAL- Magjepsës, dërmues, gjithmonë befasues dhe gjithmonë aktual… Jo rrallë herë shprehjet bombastike shpërdorohen kur bëhet fjalë për të përmendur fakte dhe protagonistë të ekranit të madh. Por për një personazh si James Bond, ato përshtaten në mënyrë të përkryer. Sidomos në një ditë si kjo: saktësisht 60 vjet pas daljes së parë në kinema të personazhit të krijuar nga Ian Fleming.

blank

I bekuar mes vajzave të Bond-it në detyrë: Sean Connery, këtu i rrethuar nga Molly Peters, Claudine Auger, Martine Beswick dhe Luciana Paluzzi, në xhirimet e “Operation Thunder”, blockbuster më 1966

Shfaqja në teatër e “Agjenti 007, licencë për të vrarë” (Dr. No) daton më 5 tetor 1962. Një film që, përballë një buxheti sigurisht jo stratosferik, regjistroi arkëtime të papritura dhe të bollshme: kushtoi një milion dollarë, në fakt ai fitoi pothuajse 60 dhe zbuloi mbi të gjitha për publikun e gjerë thellësinë dhe talentin e Sean Connery. Ishte fillimi i një sage që, mes komploteve gjithnjë e më bindëse, veglave futuriste dhe koktejeve të trazuara por jo të përziera, do të kishte imponuar James Bond-in si një fenomen autentik të modës të viteve 1960. Aktori skocez e luajti atë në pesë filma të tjerë të kurorëzuar gjithmonë me sukses: të paharrueshëm, veçanërisht, “Nga Rusia me dashuri” (1963), “Misioni Goldfinger” (1964) dhe “Operacioni thunder” (1965).

blank

Debutimi i Roger Moore si 007: “Live and Let Die”, filmuar në vitin 1973, me protagoniste Jane Seymour duke bërë paraqitjen e saj të parë në ekranin e madh

Në vazhdën e kaq shumë triumfeve në arkë, Agjenti 007 që atëherë ka fituar një vend të plotë në mitologjinë bashkëkohore. Por në vitin 1967 Connery, nga frika se do të identifikohej shumë me personazhin tani, vendosi të mbyllte smokingun dhe t’i kalonte dorën. Më pas ishte radha e George Lazenby në “On Her Majesty’s Secret Service” (1969), xhiruar kryesisht në Zvicër. Sipas shumëkujt, në retrospektivë, filmi më i mirë i të gjithë serisë. Sigurisht më fatkeqja, mes koleksioneve në rënie të mprehtë dhe një interpretimi, ai i modeles australiane, që në atë kohë nuk e bindi plotësisht as publikun, as kritikën. Pas një rishfaqjeje kalimtare të Connery në “A waterfall of diamonds” (1971), Roger Moore më pas kishte për detyrë ta çonte James Bond në vitet ’70 me humor, elegancë dhe natyrë të mirë. Epoka e Moore, e cila zgjati deri në vitin 1985, u shqua mbi të gjitha për përdorimin në rritje të efekteve speciale dhe skenave mbresëlënëse aksioni: emblematikë, në këtë kuptim, filma që goditën arkat si “Spiuni që më donte” (1977), “Moonraker, operacion hapësinor” (1979) dhe “Octopussy” (1983).

blank

James Bond i viteve ’90: ai i sjellë në ekran, për 4 filma, nga Pierce Brosnan (keystone)

Pas një interlude që zgjati disa filma me Timothy Dalton, një aktor i ekstraktuar teatror që siguroi kulmin e serialit në aktrim të lartë, nuk mbeti vetëm në gjysmën e parë të viteve ’90 për t’i dhënë një shtysë të rinovuar personazhit. Për të përqafuar legjendarin Walther PPK ishte Pierce Brosnan, i cili, krejtësisht i qetë si në skena aksioni ashtu edhe në skena amatore, luajti 007 në katër filma të serisë: nga “Goldeneye” (1994), me prologun e tij spektakolar të xhiruar në digën Verzasca, lart. te “Death can wait” (2002), luajtur nga ylli i Irlandës Veriore me Madonna-n dhe simpatiken Halle Berry.

blank

Daniel Craig, pasi luajti me sukses James Bondin në 5 filma të serialit, i tha lamtumirë personazhit vitin e kaluar pas suksesit të “No time to die”

Ardhja e Daniel Craig, në vitin 2005, u shoqërua me jo pak polemika dhe hutime: në fund të fundit, të shumtë ishin ata që nuk i njohën aktorit besueshmërinë e nevojshme për të luajtur James Bond. Por suksesi i jashtëzakonshëm i “Casino Royale” (2006) zbuloi menjëherë se sa e suksesshme kishte qenë zgjedhja e producentëve. Craig i mahniti të gjithë me një performancë të shkëlqyer aktrimi dhe u konfirmua lehtësisht në rol për katër episode të tjera të sagës. Me “Nuk ka kohë për të vdekur”, të lëshuar në kinema me një vonesë të konsiderueshme për shkak të krizës pandemike, Craig vitin e kaluar i dha lamtumirën e tij agjentit ikonik sekret. Por për shumë njerëz ai mbetet interpretuesi më bindës deri më tani: për aktrimin e tij të matur, por intensiv, dhe për të kuptuar në mënyrë efektive ato çarje të personazhit që dalin qartë nga romanet e Ian Fleming.

Dhe tani? Cili aktor do të ketë nderin – dhe barrën – të sjellë në ekran një legjendë të tillë? Janë bërë shumë emra, por pa asnjë konfirmim. Ajo që duket e qartë, të paktën për momentin, është se James Bond do t’i nënshtrohet një rindezjeje sistematike. Nuk do të jetë vetëm çështja e identifikimit të një përkthyesi të ri, por edhe e ripërpunimit në thellësi të profilit të përgjithshëm të personazhit. Për ta bërë personazhin më aderues ndaj pritshmërive të një publiku që e do vazhdimësinë, por edhe për t’u mahnitur. Deri në çfarë mase do të jetë i suksesshëm një operacion kaq i mundimshëm? Dyshimet dhe pyetjet sigurisht që nuk mungojnë. Por në çdo rast do të jetë vërtet një histori tjetër. Të gjitha për t’u ndjekur.

Aleks Rikordi-rsi-Elida Buçpapaj

 

blank

Aktorja Louise Fletcher ndahet nga jeta

Aktorja Louise Fletcher ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare. Ish-kolegët dhe fansat i bënë homazhe aktores, duke e cilësuar atë si një “person shumë i mirë”.

Marlee Matlin, një aktore amerikane e shurdhër që ka punuar me Fletcher në Picket Fences, shkroi në Twitter se ajo ishte një “aktore e shkëlqyer” dhe theksoi se ishte e para që përdori gjuhën e shenjave në një fjalim për marrjen e Oskarit. Robert Hewitt Wolfe, një shkrimtar për Star Trek: Deep Space Nine, tha: “Ishte një nder dhe kënaqësi të shkruaja për Louise Fletcher.”

Fletcher nuk ishte e njohur kur u zgjodh për të luajtur rolin e Infermieres Ratched në filmin One Flew Over the Cuckoo’s Nest. Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në vitet ’50. Louse pati një rol në shfaqjen televizive Star Trek: Deep Space Nine. Ajo  fitoi nominime për Emmy për filmat Picket Fences dhe Joan of Arcadia. Aktorja  u martua me producentin Jerry Bick në vitet 1960, përpara se të divorcohej në vitin 1977. Ajo la pas dy djem, John dhe Andrew.

Përktheu: Lapsi.al
Marrë nga: BBC

blank

Jacqueline Bisset, hollivudiania që ka populluar ëndrrat erotike të miliona njerëzve

VOAL- Ajo është gruaja që ka populluar ëndrrat erotike të miliona njerëzve, edhe nëse tani që ajo është në një moshë të caktuar fama e saj si një burrëngrënëse është tejkaluar nga yjet shumë më të rinj dhe më agresivë. Së fundmi ajo është zgjedhur për role të dëlira dhe të përkushtuara si ai i nënës së Joan of Arc apo edhe e Jezusit të Nazaretit. Por, përtej reputacionit të saj si një shembull femër me një sensualitet të fortë dhe një ngarkesë delikate erotike, të paprekshme dhe të paepur, Jacqueline Bisset duhet të mbahet mend edhe për rolin që luajti në historinë e kinemasë.

E përkryer për shkak të klasit të saj të lindur në portretizimin e grave të klasës së lartë, të cilat janë ndoshta pak joserioze dhe të llastuara, imazhi i saj rrezikon të lidhet me këtë klishe, ndërkohë që sigurisht duhet mbajtur mend se kjo zonjë e patëmetë ka punuar përkrah gjigantëve të kinematografisë si Chabrol Truffaut, John Huston ose Comencini dhe Monicelli.

E lindur në Weybridge, Angli, më 13 shtator 1944, Winifred Jacqueline Fraser Bisset është vajza më e vogël e Max Fraser Bisset, një mjek dhe Arlette Alexander, një avokate franceze, e cila ndaloi së praktikuari pas martesës së saj dhe u transferua në Angli.

Gjatë luftës ajo shkon të jetojë me prindërit dhe vëllain më të madh në një vilë të shekullit të 16-të pranë Reading. Në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare ajo duhet të piqet shpejt dhe të tregojë guxim të madh kur detyrohet të kujdeset për nënën e saj, e cila vuan nga një formë e rëndë e sklerozës së shumëfishtë.

Pasi ndoqi shkollën e mesme franceze në moshën 18-vjeçare ajo u transferua në Londër (ishte momenti kur vitet gjashtëdhjetë arritën kulmin), ku gjeti menjëherë punë si modele.

Ajo është e bukur dhe kinemaja nuk vonon shumë për ta vënë re.

Ajo bëri debutimin e tij në “Jo të gjithë e kanë atë” (Richard Lester, 1965), e ndjekur së shpejti nga “Cul de Sac”.

Ajo zëvendësoi Mia Farrow pranë Frank Sinatras për “Hetim i rrezikshëm” (Gordon Douglas, 1968) dhe në të njëjtin vit ajo u lidh në mënyrë romantike me aktorin Michael Sarrazin me të cilin realizoi disa filma, duke përfshirë “Jackie, vajza nga Greenwich Village” ( Stuart Hagmann, 1971).

Ajo ishte më parë e bija e gjyqtarit Roy Bean-Paul Newman (“Njeriu i Shtatë Halters”, John Huston, 1972) dhe fqinje e një Jean-Paul Belmondo iniciativë (“Si të shkatërrosh reputacionin e sekretit më të madh të agjentit të botës”, Philippe de Broca, 1973), kur Francois Truffaut i ofron asaj rolin e Julie Baker-Pamela në “Efekti i natës” (1973). Dhe me atë personazh, përveç Truffaut, ajo magjeps audiencën ndërkombëtare.

Pas përfundimit të historisë së dashurisë me Michael Sarrazin, në vitin 1974 ajo bie në dashuri me Victor Drai, producent filmi, i zëvendësuar shpejt në zemrën e saj nga Alexander Godunov. Në pragun e të dyzetave, teksa do të marrë një nominim për Golden Globe për “Under the Volcano” (John Huston, 1983), ajo vazhdon të demonstrojë neverinë e saj ndaj martesës, gjë që do ta bëjë atë të quhet “spinsterja më e bukur” e Hollivudit”. Një spinster shumë e veçantë që në vitin 1997 gjen dashurinë në krahët qetësues të një instruktori të arteve marciale, Emin Boztepe.

Në ekranin e madh, kur rastësisht merret me jetën e saj të dashurisë, ndiqet këmba këmbës nga dy kamerierë të çuditshëm në “Skenat e luftës së klasave në Beverly Hills” (Paul Bartel, 1989). Atmosfera zbavitëse, shumë e ndryshme nga ato të “Errësirës në mendje” (Claude Chabrol, 1995), ku natyrshëm në fiksionin kinematografik, ajo do të paguajë me jetë “fajin” e të qenit një zonjë shumë e pasur.

Gjatë karrierës së saj të gjatë, Jacqueline Bisset i ka dhënë jetë një sërë personazhesh, të cilët, pavarësisht nga diskrecioni i natyrshëm në mënyrën e saj të të bërit të gjërave, kanë lënë një gjurmë delikate, por të thellë në imagjinatën tonë kolektive./Elida Buçpapaj

blank

Më 30 gusht 1972 lindi Cameron Diaz, biondja e çuditshme e Hollivudit

VOAL- Shtatgjatë, sytë blu në të cilët mund të humbisni, flokë bionde natyrale, kjo është Cameron M. Diaz, i lindur më 30 gusht 1972 në San Diego, Kaliforni, SHBA. Një grua që është një përzierje e përkryer e bukurisë dhe sensualitetit, mes freskisë dhe glamurit, ndoshta për shkak të origjinës së saj të përzier (babai kuban dhe nëna anglo-gjermane).

Sigurisht që një krijesë e tillë nuk mund të mos e njihte herët a vonë pasarelën, e domosdoshme për çdo vajzë të bukur. Dhe në fakt, në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçe, biondja synon të ecë duke u lëkundur për disa stilistë. Punë e mirëpaguar që i lejon asaj të udhëtojë gjysmën e botës.

Të gjitha angazhimet që nuk e pengojnë atë të diplomojë në Long Beach Poly Class. Por ëndrra e saj është të bëhet aktore, të përfitojë nga ajo fytyrë e lëvizshme dhe veçanërisht ekspresive që shkon me atë trup të lë pa frymë. Duke u zhvendosur në Hollivud, ajo gjeti menjëherë bukë për dhëmbët e saj, duke bërë debutimin e saj me një film që është i gjithi një koleksion shprehjesh dhe grimasash: “Maska – nga zero në mit” (1994) përkrah Jim Carrey historian.

Pas këtij debutimi të shkëlqyer, në vitet në vijim karriera e Diaz pësoi një rritje të dukshme, duke kaluar nga grotesku i “A Nearly Perfect Dinner” (1995), në komeditë romantike si “The Sense of Love” dhe “Two Husbands for a Marriage”. (1996) deri në thriller “Deep Waters”: historia e një gjyqtari (Harvey Keitel) i cili gjen kufomën e ish-dashnorit të gruas së tij të re të fshehur në shtëpinë e tij. Në vitin 1997, në filmin “My Best Friend’s Wedding”, Cameron luan rolin e Kimmy-t të pasur dhe naive, e cila do të duhet të luftojë me Julianne-n e kuqe dhe të paskrupullt (të luajtur nga Julia Roberts) dashurinë e Michael simpatik (Dermot Mulroney).

Në vitin 1998 radha e komedisë së çmendur “Të gjithë të çmendur Mary” (e cila u shndërrua shpejt në një film kult) përkrah Matt Dillon, në atë kohë edhe partneri i tij në jetë, por edhe komedisë së zezë të Pjetrit “Very bad things”. Berg . Një vit më pas ai është ndër protagonistët e “Being John Malkovich”: historia e një kukulltari aspirues që punësohet në LesterCorp si arkivist dhe që përfundon duke u thithur në një tunel ku zbulon se ka gjetur akses në një përvojë unike: duke qenë aktori i famshëm John Malkovich; ndërsa në filmin e futbollit “Çdo e diel e mallkuar” nga Oliver Stone Diaz luan rolin e Christina Pagniacci e cila u bë pronare e ekipit të Miami Sharks pas vdekjes së babait të saj, përplaset me trajnerin Tony D’Amato (Al Pacino) .

Në vitin 2000 Cameron është, së bashku me kolegët Drew Barrymore dhe Lucy Liu, protagonist i “Charlie’s Angels”, një film i frymëzuar nga seriali i famshëm televiziv i viteve ’70 dhe i rilansuar menjëherë në ekranin e madh. Një vit më pas, bukuroshja Cameron iu bashkua Tom Cruise në bukurinë e “Vanilla sky”, duke shijuar suksese të papritura për performancën e saj shpërthyese, e cila zbulon edhe një herë aftësitë e shkëlqyera vokale të aktores.

Ajo përmendet rregullisht nga revistat “Empire” dhe “People” në renditjen e divave më të bukura dhe seksi në historinë e kinemasë./Elida Buçpapaj

blank

“Nuk ngopem me ty”- Jennifer Lopez i kushton këngën burrit të saj Ben Affleck

Një video e re është publikuar nga dasma e Jennifer Lopez dhe Ben Affleck në banesën e aktorit në Riceboro, Georgia.

Ylli Latin mesa duket ka dalë në pistën e kërcimit gjatë pritjes së dasmës dhe ka performuar një këngë të re, ndërsa Ben Affleck ka shijuar spektaklin përballë saj, i ulur në një karrige.

Me tekstin e saj, Jennifer Lopez i tha bashkëshortit të saj të dashur “Nuk po ngopem me ty”, ndërsa këndonte duke kërcyer dhe me pasion. Nga ana e tij, aktori hollivudian dukej se po shijonte në plan të parë spektaklin e bashkëshortes. Fustani që Lopez vesh në videon e përmendur është i treti me radhë që këngëtarja ka veshur në dasmën e saj.

Ky fustan i veçantë i nusërisë kishte perla të qepura me dorë me detaje kristali Swarovski. Ishte pa mëngë dhe kishte një fund sirenë. Detajoni këpucët e saj me taka të larta me rripa dhe perla sipër. Fustani i modës së lartë ishte i punuar me dorë dhe ka të ngjarë të kushtojë midis 1 dhe 2 milion dollarë.

 

Ylli latin dhe aktori hollivudian, vetëm një muaj pas martesës së tyre civile në Las Vegas, kanë dashur të shkëmbejnë betimet e besnikërisë dhe dashurisë së përjetshme para familjeve, por edhe miqve të tyre, duke kryer një dasmë fetare. Jennifer Lopez dhe Ben Affleck mund ta kenë bërë dasmën e tyre të parë në fshehtësi dhe ishte një çështje private, por ata të dy organizuan një ceremoni më shumë për të marrë pjesë të gjithë miqtë e tyre të dashur dhe flashet e paparacëve.

Në listën e të ftuarve përfshiheshin ndër të tjera Matt Damon, gruaja e tij Luciana, Kevin Smith dhe gruaja e tij Jennifer, Jason Miowes gjithashtu me gruan e tij Jordan, Jimmy Kimmel, Drea De Matteo dhe talenti i famshëm Patrick Whitesell me gruan e tij Pia.

blank

 

blank

Elton John flet për duetin me Britney Spears

Elton John dhe Britney Spears publikuan duetin e tyre “Hold Me Closer” sot.

Muzikanti, hodhi pak dritë mbi punën me Spears, 40 vjeç, si dhe rreth konservatorit të saj që u detyrua të duronte për 13 vjet.

“Është e vështirë kur je i ri. Britney ishte e thyer. Unë isha i thyer,” tha John për Guardian.

Këngëtari i “Tiny Dancer” ka luftuar më parë me varësinë nga droga dhe alkooli dhe ka qenë esëll për më shumë se tre dekada.

“Isha në një vend të tmerrshëm. Unë e kam kaluar atë ndjenjë të thyer dhe është e tmerrshme,” vazhdoi Elton. “Dhe për fat të mirë, unë kam qenë esëll për 32 vjet .”

John rrëfeu se aftësia e tij për të kapërcyer sprovat e jetës në qendër të vëmendjes i mundëson atij të ndihmojë artistët e tjerë.

“Tani kam përvojën të jem në gjendje t’i këshilloj njerëzit dhe t’i ndihmoj sepse nuk dua të shoh asnjë artist në një vend të errët,” shtoi ai. “Shumë artistë, do të mendonit se do të kishin shumë vetëbesim, por nuk e kanë, dhe kjo është arsyeja pse ne dalim në skenë dhe marrim duartrokitje, dhe pastaj dalim jashtë skenës dhe ndihemi po njësoj .”

Babai i dy fëmijëve beson gjithashtu se regjistrimi i “Hold Me Closer” dhe publikimi i tij do t’i japë Spears “shumë më shumë besim sesa ka tashmë dhe ajo do të kuptojë se njerëzit në të vërtetë e duan dhe kujdesen për të dhe duan që ajo të jetë e lumtur”.

John më pas e etiketoi veten si një mentor për artistët e rinj e dhe deklaroi se brezi i ardhshëm mund t’i kërkojë atij udhëzime kur ata të kenë nevojë./Lapsi.al

blank

Shia LaBeouf: Besimi në Zot më shpëtoi jetën

Shia LaBeouf ka zbuluar se donte t’i jepte fund jetës pasi u pushtua nga ‘turpi’ para se t’i drejtohej Zotit.

Aktori studioi katolicizmin në përgatitje për rolin e tij të ardhshëm në Padre Pio dhe shpjegoi se kjo erdhi në një kohë kur ai ndjeu ‘turp’ pasi u akuzua për dhunë seksuale nga ish e dashura, FKA Wings.

Gjatë një bisede të gjerë me peshkopin Robert Barronai tha: “ Nuk doja të isha më gjallë kur ndodhi e gjithë kjo.

‘Turp siç nuk e kisha përjetuar kurrë më parë, një turp që të bën të harrosh se si të marrësh frymë. Ju nuk dini ku të shkoni. Ju nuk mund të dilni jashtë dhe të merrni një taco. Por unë kisha gjithashtukëtë dëshirë të thellë për të ndryshuar gjërat,për të ecur përpara.

Hulumtimi i aktorit të “Transformers” i dha atij “shpresë” se ai mund të kthehej në rrugën e duhur ndërsa mësoi për njerëzit që “gjetën rrugën e tyre” përmes besimit.

“Të shihja njerëz të tjerë që kanë mëkatuar duke u gjetur veten tek Krishti, më bëri të ndihesha sikur, “Oh, kjo më jep shpresë”, shtoi ai.

“Fillova të dëgjoja përvojat e njerëzve të tjerë të shthurur që kishin gjetur rrugën e tyre..”

Ai u ndje i tërhequr nga një jetë më shpirtërore dhe eksploroi tradita të ndryshme për të parë se cilat ndiheshin më mirë, duke përfshirë të jetuarit në një manastir së bashku me fretërit françeskanë ndërsa tha se shpëtimi i karrierës së tij ishte pjesë e motivimit të tij.

“Tani e di se Perëndia po përdorte egon time për të më tërhequr tek Ai. Duke më larguar nga dëshirat e kësaj bote. Gjithçka po ndodhte njëkohësisht”, rrëfeu Shia. “Por nuk do të kishte asnjë shtysë për mua, të hipja në makinën time, të shkoja në manastir nëse nuk do të mendoja, “Oh, unë do ta shpëtoj karrierën time”. /Lapsi.al

blank

Ben Affleck dhe Jennifer Lopez lidhin më në fund kurorë, dalin fotot e ceremonisë

Ben Affleck dhe Jennifer Lopez janë martuar në një ceremoni martesore mbresëlënëse të shtunën në rezidencën e tij 8.9 milionë dollarëshe në Georgia, të  rrethuar nga familja, miqtë dhe personazhe të njohura.

Çifti i famshëm i njohur si ‘Bennifer’, i la të gjithë pa fjalë ndërsa Lopez kishte veshur një fustan të bardhë mahnitës, Ralph Lauren, ndërsa Affleck dukej “i mprehtë” me një smoking bardh e zi. Ribashkimi i lumtur i çiftit vjen 20 vjet pasi ata u takuan për herë të parë dhe u fejuan, vetëm për të anuluar martesën e tyre në vjeshtën e vitit 2003, duke fajësuar vëmendjen e tepruar të medias.

Çifti u ndoq në altar nga miqtë e ngushtë dhe familjarë, përfshirë fëmijët e tyre nga martesa të ndryshme.

Affleck-ut iu bashkuan tre fëmijët e tij nga martesa me Jennifer Garner, Violet, 16, Seraphina, 13 dhe Sam, 11. Dhe pranë JLO ishin binjakët e saj, Emme dhe Max, 14, që ajo ka me Marc Anthony. /abcnews.al/

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

Akademia e çmimeve Oscar i kërkon ndjesë aktivistes dhe aktores Sacheen Littlefeather

VOAL- Akademia i kërkoi falje aktivistes dhe aktores Sacheen Littlefeather e cila u ofendua në skenë në vitin 1973 gjatë një fjalimi në ceremoninë e Çmimeve të Akademisë. 26-vjeçarja e atëhershme “Little Feather”, një indiane Apache, foli para publikut kundër mistifikimit të popullit të saj në filmat western. Ajo ishte mbuluar me fishkëllima dhe fyerje, madje edhe kërcënuar.

E reja u zgjodh nga Marlon Brando për ta përfaqësuar atë, kur fitoi çmimin Oscar, të cilin ai e refuzoi, për interpretimin e saj në filmin “Godfather” të Francis Ford Coppola.

blank

Oscar: 50 vjet më vonë, organizata kërkon falje

Pothuajse gjysmë shekulli më vonë, Muzeu i Fotografive të Akademisë shpalli një natë me temë për 17 shtator. Littlefeather foli 60 sekonda dhe fjalimi i tij bëri histori, ishte fjalimi i parë politik i mbajtur gjatë ceremonisë televizive të Oscars. Në këtë aktivitet do të lexohet letra e faljes së ish-presidentit David Rubin, një “deklaratë pajtimi”, e cila thekson guximin e gruas dhe abuzimin e pësuar.

blank

“Penda e Vogël” ka komentuar gjestin e kërkimit të faljes duke thënë se indianët janë shumë të duruar dhe se 50 vite pritje nuk janë të gjata. Ruajtja e sensit tonë të humorit, tha ai, “është metoda jonë e mbijetesës”. rsi-eb


Send this to a friend